"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 962 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 85-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы (бұдан әрі – ұлттық жоба) бекітілсін.
2. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімде ұлттық жобаның орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Облыс әкімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) ұлттық жобаның жергілікті бюджет қаражаты есебінен көзделген іс-шараларын қаржыландыруды;
2) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігімен бірлесіп медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) объектілерін салуға жобалау-сметалық құжаттама (оның ішінде қайта қолдануды) әзірлеуді;
3) көпбейінді орталық аудандық ауруханаларды күрделі жөндеуге және реконструкциялауға жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуді;
4) МСАК объектілерін салу үшін қажетті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымы бар жер учаскелерін уақтылы бөлуді, сондай-ақ қазақстандық қамтуды кемінде 80 % қамтамасыз ете отырып, денсаулық сақтау объектілерін салуға тапсырыс берушілер ретінде қатысуды;
5) барлық медициналық объектілердің пайдалануға берілгеннен кейін жұмыс істеуі және сапалы қызмет көрсетуін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі:
1) ұлттық жобаны үйлестіруді, мониторингілеуді және әдіснамалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін;
2) ұлттық жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін үш жыл бойы жыл сайын желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне пайдалануға берілген денсаулық сақтау объектілерінің жұмысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 962 қаулысымен
бекітілген
"АУЫЛДА ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУДЫ ЖАҢҒЫРТУ" ПИЛОТТЫҚ ҰЛТТЫҚ ЖОБАСЫ
Ескерту. Ұлттық жоба жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.09.2023 № 823 қаулысымен.

Об утверждении пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 962.
В соответствии с пунктом 85 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый пилотный национальный проект "Модернизация сельского здравоохранения" (далее – национальный проект).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию национального проекта:
1) принять меры по реализации национального проекта;
2) представлять информацию о ходе исполнения национального проекта в порядке и сроки, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Акимам областей в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) финансирование мероприятий национального проекта, предусмотренных за счет средств местных бюджетов;
2) совместно с Министерством здравоохранения Республики Казахстан разработку проектно-сметной документации (в том числе повторного применения) на строительство объектов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
3) разработку проектно-сметной документации на капитальный ремонт и реконструкцию многопрофильных центральных районных больниц;
4) своевременное выделение земельных участков для строительства объектов ПМСП с необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой, а также выступление заказчиками строительства объектов здравоохранения с обеспечением казахстанского содержания не менее 80 %;
5) функционирование и качественное оказание услуг всех медицинских объектов после ввода в эксплуатацию.
4. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
1) обеспечить координацию, мониторинг и методологическое сопровождение национального проекта;
2) ежегодно к декабрю в течение трех лет после завершения реализации национального проекта представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о функционировании введенных объектов здравоохранения.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " 30 " ноября 2022 года № 962
ПИЛОТНЫЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ ПРОЕКТ
"МОДЕРНИЗАЦИЯ СЕЛЬСКОГО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ"
Сноска. Пилотный национальный проект – в редакции постановления Правительства РК от 21.09.2023 № 823; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 25.03.2024 № 221; от 18.12.2024 № 1071; от 29.04.2025 № 288.

1-бөлім. Паспорт
Ескерту. 1-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2025 № 288 қаулыларымен.
1.
Атауы
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы
2.
Ұлттық жобаны әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасы Президентінің
2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының
42-тармағы
3.
Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
4.
Іске асыру мерзімі
2023 – 2026 жылдар
5.
Ұлттық жобаның мақсаты
Ауыл тұрғындарына медициналық көмек көрсету деңгейін көтеру
6.
2026 жылға қарай күтілетін нәтижелер
Ауылдық елді мекендерді нормативтерге сәйкес медициналық көмекпен 100 % қамтамасыз ету
4 млн астам ауыл тұрғынын қосымша мамандандырылған медициналық көмекпен қамтамасыз ету
Инфаркт, инсульт, жарақат және басқа да жағдайлар кезінде ауыл тұрғындарына шұғыл медициналық көмекті уақтылы көрсету үшін "алтын уақыт" қағидатын сақтау
Қан айналым жүйесі ауруларынан болатын өлім-жітімді 20 %-ға төмендету (2021 жылғы деңгейден – 100 мың тұрғынға шаққанда 163,7)
Ауылдық елді мекендерді медицина кадрларымен қамтамасыз ету деңгейі –
85 % (2021 жылғы көрсеткіш – 76 %)
13741 жұмыс орнын құру, оның ішінде: тұрақты – 1100 бірлік (медицина персоналы), уақытша – 12641 адам (құрылыс-монтаждау жұмыстары кезеңіне)
7.
Ұлттық жобаны іске асыруға қажетті қаржыландыру көлемі
Республикалық бюджет пен жеке инвестициялар есебінен 217,7 млрд теңге
8.
Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі – ДСМ), Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Қаржымині), облыстардың әкімдіктері
9.
Ұлттық жобаның жетекшісі,
ұлттық жобаның кураторы
А.Ш. Әлназарова – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі;
Е.Б. Көшербаев – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
10.
Ұлттық жобаның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшалар
1. Ауылдық елді мекендерде медициналық-санитариялық алғашқы көмек объектілерін пайдалануға беру жоспары.
2. Объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуге арналған жобалау тапсырмасы.
3. Көпбейінді орталық аудандық ауруханаларды жаңғырту жөніндегі жоспар.
4. "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" ұлттық жобасы шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестікті (бұдан әрі – МЖӘ) іске асырудың базалық параметрлері.
2-бөлім. Ағымдағы жағдай
Денсаулық сақтау саласында халықтың, оның ішінде ауыл тұрғындары денсаулығының кейбір көрсеткіштері проблемалы болып қалуда – бұл қан айналымы жүйесі: жіті миокард инфарктінен, инсульттерден; тыныс алу органдарының ауруларынан қайтыс болудың көптігі. Сондай-ақ жарақаттан қайтыс болудың өсуі байқалады.
Қазіргі уақытта ауылда халықтың 41 %-ы немесе 7,8 млн астам тұрғын тұрады, олар үшін қолжетімді және сапалы медициналық көмекпен қамтамасыз ету мәселелері маңызды.
Ауыл тұрғындарына медициналық көмек 5397 медициналық ұйымда, оның ішінде 2895 медициналық пунктте, 790 фельдшерлік-акушерлік пунктте, 1282 дәрігерлік амбулаторияда, 227 емханада және 203 ауруханада көрсетіледі.
Шалғайдағы ауыл тұрғындарына медициналық көмектің қолжетімділігін жақсарту үшін көлік медицинасы жұмыс істейді. Шалғайдағы ауылдардың 1 млн астам тұрғынына көшпелі медициналық кешендердің күшімен медициналық көмек, консультациялық-диагностикалық қызметтер көрсетіледі және скринингтік зерттеулер жасалады.
Сонымен қатар денсаулық сақтау саласы реформаланған жылдарда ауылдарда ауруханалар оңтайландырылып, жатын орындар мен медицина жұмыскерлерінің саны қысқарды.

Раздел 1. Паспорт
1.
Наименование
Пилотный национальный проект "Модернизация сельского здравоохранения"
2.
Основание для разработки национального проекта
Пункт 42 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008
3.
Наименование разработчика национального проекта
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
4.
Срок реализации
2023 – 2026 годы
5.
Цель национального проекта
Повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению
6.
Ожидаемые результаты к 2026 году
Обеспечение 100 % сельских населенных пунктов медицинской помощью согласно нормативам
Дополнительное обеспечение более 4 млн сельских жителей специализированной медицинской помощью
Соблюдение принципа "золотой час" для своевременного оказания экстренной медицинской помощи сельскому населению при инфарктах, инсультах, травмах и других состояниях
Снижение на 20 % смертности от болезней системы кровообращения (от уровня 2021 года – 163,7 на 100 тысяч населения)
Уровень обеспеченности сельских населенных пунктов медицинскими кадрами – 85 % (показатель на 2021 год – 76 %)
Создание 13741 рабочего места, из них:
постоянные – 1100 единиц (медицинский персонал), временные – 12641 человек (на период строительно-монтажных работ)
7.
Объем финансирования, необходимый для реализации национального проекта
217,7 млрд тенге за счет республиканского бюджета и частных инвестиций
8.
Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию национального проекта
Министерство здравоохранения Республики Казахстан (далее – МЗ), Министерство финансов Республики Казахстан (далее – МФ), акиматы областей
9.
Руководитель национального проекта,
куратор национального проекта
Альназарова А.Ш. – Министр здравоохранения Республики Казахстан;
Кошербаев Е.Б.– Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
10.
Приложения, являющиеся неотъемлемой частью национального проекта
1. План ввода в эксплуатацию объектов первичной медико-санитарной помощи в сельских населенных пунктах.
2. Задание на проектирование для разработки проектно-сметной документации объектов.
3. План по модернизации многопрофильных центральных районных больниц.
4. Базовые параметры для реализации государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) в рамках национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения"
Раздел 2. Текущая ситуация
В здравоохранении проблемными остаются некоторые показатели здоровья населения, в том числе сельского, – это высокая смертность от болезней системы кровообращения: острого инфаркта миокарда, инсультов; болезней органов дыхания. Также отмечается рост смертности от травм.
В настоящее время на селе проживают 41 % или более
7,8 млн жителей, для которых важны вопросы обеспечения доступной и качественной медицинской помощью.
Медицинскую помощь сельскому населению оказывают
5397 медицинских организаций, в том числе 2895 медицинских пунктов,
790 фельдшерско-акушерских пунктов, 1282 врачебные амбулатории,
227 поликлиник и 203 больницы.
Для улучшения доступности медицинской помощи жителям отдаленных сел функционирует транспортная медицина. Более 1 млн жителей отдаленных сел силами передвижных медицинских комплексов оказываются медицинская помощь, консультативно-диагностические услуги и скрининговые исследования.
Между тем за годы реформирования здравоохранения в селах были оптимизированы больницы, сократилось количество коек и медицинских работников.

Бұл ретте 228 ауылдық елді мекенде медициналық объектілердің жеке ғимараттары жоқ, медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымдарының медициналық инфрақұрылымының 50 %-дан астамы тозған.
Жұмыс істеп тұрған аудандық ауруханалар инфаркт, инсульт, жарақат және басқа да жағдайлар кезінде "алтын уақыт" қағидатын сақтай отырып шұғыл медициналық көмекті, сондай-ақ ірі қалаларға бару қажеттілігінсіз мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмекті толыққанды көрсете алмайды.
Ауылдағы медициналық көмектің сапасын жақсарту үшін Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы мақұлдаған МСАК-тың "адамға бағдарланған тәсіл" озық практикаларының жобалары ендірілуде.
Пациентті қолдау қызметі, хабардар етілген қоғамдық мониторинг және халықпен кері байланыс тетігі, инфекциялық емес ауруларды ерте анықтау, ауруларды басқару бағдарламалары, дұрыс тамақтануға, саламатты өмір салтына үйрету, патронаждың әмбебап прогрессивті моделі, отбасын жоспарлау, ерлер денсаулығын жақсарту, баланы дамыту кабинеті сияқты үздік практикалар бүгінде Алматы облысының Еңбекшіқазақ ауданында, Жамбыл облысының Меркі және Жамбыл аудандарында сәтті ендірілуде. Аталған жұмыс ел өңірлеріне кезең-кезеңімен таралуда.
Мейіргерлік қабылдау функциялары кеңейтілді – мейіргер созылмалы сырқатқа шалдыққан науқастарға динамикалық байқау жүргізеді.
Сонымен қатар ауылдық жерлерде динамикалық байқау сапасының, консультациялық-диагностикалық қызметтер мен дәрі-дәрмектерге қолжетімділіктің жеткіліксіз екені байқалады. Бұл өз кезегінде ауыл тұрғындары денсаулығының кейбір көрсеткіштеріне теріс әсер етеді.
Ауылда денсаулық сақтау саласында 67 мыңнан астам медицина жұмыскері, оның ішінде 13 мыңнан астам дәрігер, 54 мың орта медицина жұмыскері жұмыс істейді. Бүгінгі таңда 1 мыңға жуық маман қажет.
Қазақстан Республикасының медициналық білім беру және ғылым ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған түлектерді/жас мамандарды және философия докторларын (PhD) дербес бөлу жөніндегі ДСМ комиссиясы түлектердің 24 %-ын (1872-нің 444-і), 2021 жылы – бөлінгендердің жалпы санының 21 %-ын (3050-дің 630-ы),
2020 жылы – 33 %-ын (2326-ның 775-і) ауылдық жерге жұмысқа орналастыруға бөлді.
3-бөлім. Ұлттық жобаның мақсаты мен міндеттері
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.03.2024 № 221; 18.12.2024 № 1071 қаулыларымен.
Ұлттық жобаның мақсаты. Ауыл тұрғындарына медициналық көмек көрсету деңгейін көтеру
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттер шешілетін болады.
1-міндет. Ауылдық елді мекендерді нормативтерге сәйкес МСАК ұйымдарымен қамтамасыз ету.

При этом 228 сельских населенных пунктов не имеют собственных зданий медицинских объектов, изношено свыше 50 % медицинской инфраструктуры организаций первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП).
Имеющиеся районные больницы не в полной мере могут оказывать экстренную медицинскую помощь при инфарктах, инсультах, травмах и других состояниях с соблюдением принципа "золотой час", а также предоставлять специализированную и высокотехнологичную медицинскую помощь без необходимости посещения крупных городов.
Для улучшения качества медицинской помощи на селе внедряются проекты передовых практик ПМСП "человеко-ориентированный подход", одобренные Всемирной организацией здравоохранения.
Такие лучшие практики, как служба поддержки пациента, механизм информированного общественного мониторинга и обратной связи с населением, раннее выявление неинфекционных заболеваний, программы управления заболеваниями, обучение здоровому питанию, образу жизни, универсальная прогрессивная модель патронажа, планирование семьи, улучшение мужского здоровья, кабинет развития ребенка сегодня успешно внедряются в Енбекшиказахском районе Алматинской области, Меркенском и Жамбылском районах Жамбылской области. Данная работа транслируется поэтапно в регионах страны.
Расширены функции сестринского приема – медицинская сестра проводит динамическое наблюдение пациентов с хроническими заболеваниями.
Наряду с этим в сельской местности отмечаются недостаточное качество динамического наблюдения, доступность консультативно-диагностических услуг и лекарств. Это в свою очередь отрицательно влияет на некоторые показатели здоровья сельского населения.
В сельском здравоохранении работают более 67 тыс. медицинских работников, в том числе свыше 13 тыс. врачей, 54 тыс. средних медицинских работников. На сегодня имеется потребность порядка в 1 тыс. специалистов.
Комиссией МЗ по персональному распределению выпускников/молодых специалистов и докторов философии (PhD), обучившихся на основе государственного образовательного заказа в медицинских организациях образования и науки Республики Казахстан, распределено для трудоустройства в сельскую местность 24 % (444 из 1872) выпускников, в 2021 году – 21 % от общего числа распределенных (630 из 3050), в 2020 году – 33 % (775 из 2326).
Раздел 3. Цель и задачи национального проекта
Цель национального проекта. Повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению
Для достижения поставленной цели будут решены следующие задачи.
Задача 1. Обеспечение сельских населенных пунктов организациями ПМСП в соответствии с нормативами.

2023 – 2025 жылдары 655 МСАК объектісі, оның ішінде жеке инвестициялар есебінен салынады және пайдалануға беріледі, оның 260-сы медициналық пункт (бұдан әрі – МП), сондай-ақ халық саны 50-ден 200 адамға дейін болатын елді мекендер үшін жалпы ауданы 70 шаршы метрден аспайтын және үй-жайлардың мынадай ең төмен негізгі құрамынан тұратын медициналық пункттер: орта буын медицина персоналының кабинеті, емшара кабинеті, шаруашылық-тұрмыстық үй-жай, 235 фельдшерлік-акушерлік пункт (бұдан әрі – ФАП), 160 дәрігерлік амбулатория (бұдан әрі – ДА) салынатын болады.
Бұл ретте аталған объектілер белгіленгеннен төмен емес стандарттарға сәйкес келетін заманауи жабдықтармен жарақтандырылады, сондай-ақ біріңғай шешімдегі қасбет дизайны пайдаланылатын болады.
Жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін бастапқы деректерді (геологиялық іздестіру, топографиялық түсірілім, техникалық шарттар және тағы басқа) бере отырып, МСАК ғимараттары салынатын жер учаскелерін бөлетін болады, сондай-ақ МСАК объектілеріне сыртқы инженерлік желілер (электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, Интернет және тағы басқа) тартылады.
"Turar Healthcare" коммерциялық емес акционерлік қоғамы МСАК объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасын, оның ішінде қайта қолданылатын жобаларды қолдана отырып, бірыңғай жобалаушы болады, сондай-ақ объектілерді жобалау мен салудың барлық кезеңдерінде мониторинг жүргізеді.
Ауылдық елді мекендерді МСАК көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз ету "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" ұлттық жобасына 4-қосымшада айқындалған базалық параметрлерге сәйкес МЖӘ шарттары шеңберінде жүзеге асырылуы мүмкін.
МЖӘ шарттары шеңберінде жекеше әріптестің МСАК көрсетілетін қызметтерін МСАК жеке объектісін немесе МСАК объектілерінің желісін құру және оларды нысаналы мақсатына сәйкес кейіннен пайдалану арқылы қамтамасыз етуі көзделген.
2-міндет. Ауыл тұрғындарына уақытылы шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұлғайту.
Қолданыстағы 12 көпбейінді орталық аудандық аурухана (бұдан әрі – КОАА) жетіспейтін медициналық жабдықтармен (КТ, МРТ, ангиограф, сараптамалық сыныптағы УДЗ аппараты, реанимация, операция бөлімшелеріне арналған жабдықтар және т.б.) жарақтандырылып, көрсетілетін медициналық қызметтердің (мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмек) спектрін кеңейту үшін жағдай жасалатын болады.
Қолданыстағы 20 орталық аудандық аурухана КОАА болып қайта құрылады және тиісті бөлімшелер ашу үшін ғимараттарға күрделі жөндеу жүргізу, реконструкциялау, жапсарлас құрылыстарды салу, медициналық жабдықтармен (КТ, МРТ, ангиографтар, сараптамалық сыныптағы УДЗ аппараттары, реанимация, операция бөлімшелеріне арналған жабдықтар және т.б.) жарақтандыру арқылы жаңғыртылатын болады.
КОАА-да:
инсульт және кардиология орталықтары;
медициналық оңалту бөлімшесі;
травматология және ортопедия бөлімшесі;
хирургия бөлімшесі;
реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі және т.б. ашылады.
КОАА бірнеше елді мекеннің, оның ішінде көрші аудандардың аумағында орналасқан елді мекендердің тұрғындарына қызмет көрсетеді. Бұл ретте триаж жүйесі бар қабылдау бөлімшелерінің, қасбеттің және т.б. бірыңғай дизайны тұжырымдамасы пайдаланылады.
3-міндет. Ауылдағы денсаулық сақтау объектілерін медицина кадрларымен қамтамасыз ету.

В течение 2023 – 2025 годов будет построено и введено в эксплуатацию, в том числе за счет частных инвестиций, 655 объектов ПМСП, из них 260 медицинских пунктов (далее – МП), а также для населенных пунктов с численностью населения от 50 до 200 человек будут построены медицинские пункты с общей площадью не более 70 квадратных метров и следующим минимальным основным составом помещений: кабинет среднего медицинского персонала, процедурная, хозяйственно-бытовое помещение, 235 фельдшерско-акушерских пунктов (далее – ФАП), 160 врачебных амбулаторий (далее – ВА).
При этом данные объекты будут оснащены современным оборудованием в соответствии со стандартами не ниже установленных, а также будет использована единая концепция дизайна фасада.
Местными исполнительными органами (далее – МИО) будут выделены земельные участки под строительство зданий ПМСП с предоставлением исходных данных для разработки проектно-сметной документации (геологические изыскания, топографическая съемка, технические условия и другие), а также подведены наружные инженерные сети (электроснабжение, водоснабжение, теплоснабжение, Интернет и так далее) к объектам ПМСП.
Некоммерческое акционерное общество "Turar Healthcare" будет выступать единым проектировщиком проектно-сметной документации объектов ПМСП, в том числе с применением проектов повторного применения, а также осуществлять мониторинг на всех стадиях проектирования и строительства объектов.
Обеспечение сельских населенных пунктов услугами ПМСП может быть осуществлено в рамках договоров ГЧП в соответствии с базовыми параметрами, определенными в приложении 4 к национальному проекту "Модернизация сельского здравоохранения".
В рамках договоров ГЧП предусмотрено обеспечение частным партнером услуг ПМСП посредством создания частного объекта ПМСП или сети объектов ПМСП и их последующей эксплуатации в соответствии с целевым назначением.
Задача 2. Повышение своевременности оказания экстренной медицинской помощи сельскому населению.
12 действующих многопрофильных центральных районных больниц (далее – МЦРБ) будут оснащены недостающим медицинским оборудованием (КТ, МРТ, ангиограф, аппарат УЗИ экспертного класса, оборудование для отделений реанимации, операционной и др.), созданы условия для расширения спектра оказываемых медицинских услуг (специализированной и высокотехнологичной медицинской помощи).
20 действующих центральных районных больниц будут преобразованы в МЦРБ и модернизированы путем проведения капитального ремонта, реконструкции зданий, строительства пристроек для открытия соответствующих отделений, оснащения медицинским оборудованием (КТ, МРТ, ангиографы, аппараты УЗИ экспертного класса, оборудование для отделений реанимации, операционной и др.).
В МЦРБ будут открыты:
инсультный и кардиологический центры;
отделение медицинской реабилитации;
отделение травматологии и ортопедии;
отделение хирургии;
отделение реанимации и интенсивной терапии и др.
МЦРБ будут обслуживать население нескольких населенных пунктов, в том числе расположенных на территории соседних районов. При этом будет использована единая концепция дизайна приемного покоя с триаж системой, фасада и др.
Задача 3. Обеспечение объектов сельского здравоохранения медицинскими кадрами.

Жүргізілген талдаудың қорытындысы бойынша 655 МСАК объектісі үшін бейінді мамандар қажеттілігі 307 бірлікті құрады (54 жалпы практика дәрігері, 83 орта медицина қызметкері, 78 фельдшер, 92 акушер).
Білім беру ұйымдарында "жалпы практика дәрігері" мамандығы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысымен жыл сайынғы қабылдау 2200-ден астам тыңдаушыны құрайды. Бұл ретте көрсетілген мамандарды шығару жыл сайын 2700 адамды құрайды (ЖАО гранттары мен ақылы оқуды қоса алғанда).
Орта медицина персоналы мен фельдшерлерді даярлау 61 медицина колледжінде жүргізіледі. 2022 – 2024 жылдар аралығында барлығы 16570 мейіргер мен 17585 фельдшер даярланатын болады.
32 КОАА-да қосымша кадрлық ресурстардың қажеттілігі 793 штаттық бірлікті құрайды (дәрігерлер – 544, орта медицина қызметкерлері – 249 штаттық бірлік).
Бұл ретте мынадай мамандықтар бойынша мамандардың жетіспеушілігі байқалады: неврология, ангиохирургия, нейрохирургия, анестезиология және реаниматология, радиология, травматология-ортопедия, акушерлік және гинекология, неонатология, балалар хирургиясы, инфекциялық аурулар, терапия, жалпы хирургия, кардиохирургия, кардиология, кезек күттірмейтін медицина, оториноларингология.
Еліміздің 7 медицина университетінде 16 бейінді мамандық бойынша (неврология, ангиохирургия, нейрохирургия, радиология (сәулелік диагностика), кардиохирургия, оториноларингология және т.б.) КОАА үшін мамандарды даярлау бойынша есеп-қисаптар жүргізілді. 2022 – 2024 жылдар аралығында барлығы 2843 бейінді маман даярланады.
Сондай-ақ резидентурада бейінді мамандарды даярлауға бөлінетін гранттар санын ұлғайту жоспарлануда: 2023 жылы – 1700 орын, 2024 жылы – 1800 орын, 2025 жылы – 2000 орын.
Бұдан басқа, мамандарды тарту және тұрақтандыру үшін медициналық ұйымдар қызметкерлері жалақысының мөлшерін кезең-кезеңімен көтеруді, тұрғын үймен қамтамасыз етуді, медицина кадрларының үздіксіз кәсіби дамуы үшін жағдай жасауды, дәрігердің өзіне тән емес бірқатар функцияларын беру арқылы орта медицина қызметкерінің мәртебесін күшейтуді, "тәлімгерлік институтын" ендіруді, медицина қызметкерлерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыруды қоса алғанда, шаралар кешені көзделген.
ЖАО кадрларды тарту мақсатында өз қаражаты есебінен қосымша көтерме жәрдемақы беруді көздейді, тұрғын үй, жатақхана салуды жүзеге асыруда, жалға берілетін тұрғын үй және басқа шаралар ұсынады.
"Дипломмен ауылға" бағдарламасы бойынша ауылдық жерге жұмыс істеуге келген жас мамандарға республикалық бюджет шеңберінде 100 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде көтерме жәрдемақы төлеу және тұрғын үй сатып алуға республикалық бюджеттен 1500 АЕК мөлшерінде кредит беру көзделген.

По итогам проведенного анализа потребность в профильных специалистах для 655 объектов ПМСП составила 307 ед. (54 врача общей практики, 83 средних медицинских работника, 78 фельдшеров, 92 акушерки).
Ежегодный набор по государственному образовательному заказу по специальности "врач общей практики" в организациях образования составляет свыше 2200 слушателей. При этом выпуск указанных специалистов ежегодно составляет 2700 человек (включая гранты МИО и платное обучение).
Подготовка среднего медицинского персонала и фельдшеров ведется
61 медицинским колледжем. Всего за период с 2022 по 2024 годы будут подготовлены 16570 медицинских сестер и 17585 фельдшеров.
Потребность в дополнительных кадровых ресурсах 32 МЦРБ составляет 793 штатные единицы (врачи – 544, средние медицинские работники – 249 штатных единиц).
При этом отмечается нехватка специалистов по следующим специальностям: неврология, ангиохирургия, нейрохирургия, анестезиология и реаниматология, радиология, травматология-ортопедия, акушерство и гинекология, неонатология, детская хирургия, инфекционные болезни, терапия, общая хирургия, кардиохирургия, кардиология, неотложная медицина, оториноларингология.
Проведены расчеты по подготовке специалистов для МЦРБ по
16 профильным специальностям (неврология, ангиохирургия, нейрохирургия, радиология (лучевая диагностика), кардиохирургия, оториноларингология и др.) в 7 медицинских университетах страны. Всего за период с 2022 по
2024 годы будет подготовлено 2843 профильных специалиста.
Также планируется увеличение количества выделяемых грантов на подготовку профильных специалистов в резидентуре: 2023 год – 1700 мест, 2024 год – 1800 мест, 2025 год – 2000 мест.
Кроме того, для привлечения и закрепления специалистов предусматривается комплекс мер, включая поэтапное повышение размера заработной платы работников медицинских организаций, обеспечение жильем, создание условий для непрерывного профессионального развития медицинских кадров, усиление статуса среднего медицинского работника путем делегирования ряда несвойственных функций врача, внедрение "института наставничества", страхование профессиональной ответственности медицинских работников.
МИО с целью привлечения кадров за счет собственных средств дополнительно предусмотрены подъемные пособия, осуществляется строительство жилых домов, общежитий, предоставляется арендное жилье и другие меры.
По программе "С дипломом в село" прибывшим для работы в сельскую местность молодым специалистам в рамках республиканского бюджета предусмотрены выплата подъемного пособия в размере 100 месячных расчетных показателей (далее – МРП) и предоставление кредита в размере 1500 МРП на приобретение жилья из республиканского бюджета.

Қабылданған шаралардың нәтижесінде 655 МСАК объектісі және 32 КОАА қажетті медицина кадрларымен қамтамасыз етіледі.
4-бөлім. Ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-кестесі
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.03.2024 № 221; 18.12.2024 № 1071; 29.04.2025 № 288 қаулыларымен.
Атауы
Аяқтау
нысаны
Іске асыру мерзімі
Қаржыландыру көзі
Жауапты орындаушылар
Мақсаты. Ауыл тұрғындарына медициналық көмек көрсету деңгейін көтеру
1-міндет. Ауылдық елді мекендерді нормативтерге сәйкес МСАК ұйымдарымен қамтамасыз ету
1-көрсеткіш. 655 МСАК объектісін пайдалануға беру (2023 – 2024 жылдар).
кестенің жалғасы
1-іс-шара.
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алынатын заңды тұлғаларды айқындау мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ұсыныс
2023 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
ДСМ
2-іс-шара.
655 МСАК объектісін салу үшін жер учаскелерін бөлу
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің шешімі
2023 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
3-іс-шара.
ЖАО-дан бастапқы деректерді алу
техникалық құжаттама
2023 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
4-іс-шара.
3 МСАК объектісінің (МП, ФАП, ДА) жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу
жобалау-сметалық құжаттама
2023 жылғы
1-тоқсан
жергілікті бюджет
ДСМ, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО,
"Turar Healthcare" КеАҚ (келісу бойынша)
5-іс-шара.
МСАК объектілерінің 3 түрінің (МП, ФАП, ДА) жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу, оң қорытындылар алу
сараптаманың оң қорытындылары
2023 жылғы
1-тоқсан
жергілікті бюджет
ДСМ, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО,
"Turar Healthcare" КеАҚ (келісу бойынша)
6-іс-шара.
Жобаларды қайта қолдану үшін байланыстыруға ЖАО-мен бір көзден алу тәсілімен жұмыстарды мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу
мемлекеттік сатып алу туралы шарттар
2023 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
7-іс-шара.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құжаттарына сәйкес қайта қолдану жобаларын байланыстыру (бейімдеу)
елді мекенге байланыстырылған
жобалау-сметалық құжаттама
2023 жылғы
2-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО, ДСМ,
"Turar Healthcare" КеАҚ (келісу бойынша)
8-іс-шара.
Жобаларға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу, оң қорытындылар алу
сараптаманың оң қорытындысы
2023 жылғы
2-тоқсан
жергілікті бюджет
ДСМ, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО,
"Turar Healthcare" КеАҚ (келісу бойынша)
9-іс-шара.
МСАК объектілеріне дейін сыртқы инженерлік желілердің жобаларына тапсырыс беру, сараптаманың оң қорытындысын алу
техникалық құжаттама
2023 жылғы
3-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
10-іс-шара.

В результате принятых мер 655 объектов ПМСП и 32 МЦРБ будут обеспечены необходимыми медицинскими кадрами.
Раздел 4. План-график реализации национального проекта
Наименование
Форма завершения
Сроки реализации
Источник финансирования
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Цель. Повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению
Задача 1. Обеспечение сельских населенных пунктов организациями ПМСП в соответствии с нормативами
Показатель 1. Ввод в эксплуатацию 32 модернизированных МЦРБ (в 2024 – 2026 годы)
Мероприятие 1.
Рассмотрение вопроса определения юридических лиц, у которых будут приобретаться работы и услуги в рамках реализации пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения"
предложение в Правительство Республики Казахстан
1-квартал
2023 года
не требуется
МЗ
Мероприятие 2.
Выделение земельных участков под строительство 655 объектов ПМСП
решение акима соответствующей административно-территориальной единицы
1-квартал
2023 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 3.
Получение исходных данных от МИО
техническая документация
1-квартал
2023 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 4.
Разработка проектно-сметной документации 3-х объектов ПМСП (МП, ФАП, ВА)
проектно-сметная документация
1-квартал
2023 года
местный бюджет
МЗ, МИО соответствующей административно-территориальной единицы, НАО "Turar Healthcare" (по согласованию)
Мероприятие 5.
Проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов 3-х видов объектов ПМСП (МП, ФАП, ВА) с получением положительных заключений
положительные заключения экспертизы
1-квартал
2023 года
местный бюджет
МЗ, МИО соответствующей административно-территориальной единицы, НАО "Turar Healthcare" (по согласованию)
Мероприятие 6.
Заключение договоров о государственных закупках работ способом из одного источника с МИО на привязку проектов для повторного применения
договоры о государственных закупках
1-квартал
2023 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 7.
Привязка (адаптация) проектов повторного применения согласно действующим нормативным документам Республики Казахстан
проектно-сметная документация с привязкой к местности
2-квартал
2023 года
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы, НАО "Turar Healthcare" (по согласованию)
Мероприятие 8.
Проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов с получением положительных заключений
положительное заключение экспертизы
2-квартал
2023 года
местный бюджет
МЗ, МИО соответствующей административно-территориальной единицы, НАО "Turar Healthcare" (по согласованию)
Мероприятие 9.
Заказ проектов наружных инженерных сетей до объектов ПМСП с получением положительного заключения экспертизы
техническая документация
3-квартал
2023 года
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 10.

"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде іске асырылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек объектілерін (МП, ФАП, ДА) салуға арналған шығыстары республикалық бюджеттен қаржыландырылатын объектілер тізбесіне енгізу бөлігінде "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
2023 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
Қаржымині
11-іс-шара.
ДСМ-ға бюджеттік өтінімдер енгізу
бюджеттік өтінімдер
2023 жылғы
1, 3-тоқсан,
2024 жылғы 1, 3-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
12-іс-шара. Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізу және құрылыс-монтаждау жұмыстарына, техникалық және авторлық қадағалау қызметтеріне шарттар жасасу, сондай-ақ МЖӘ шарттарын жасасуға арналған рәсімдерді өткізу
шарттар жасасу
2023 жылғы 2-тоқсан – 2024 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
13-іс-шара.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу,
МЖӘ жобаларын іске асыру
құрылыстың басталғаны туралы хабарлама
2023 жылғы 3-тоқсан – 2025 жылғы 4-тоқсан
республикалық және жергілікті бюджеттер, жеке инвестициялар
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО, ДСМ
14-іс-шара.
МСАК объектілеріне дейін сыртқы инженерлік желілерді тарту
ДСМ-ға ақпарат
2023 жылғы 4-тоқсан –2025 жылғы 4-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
15-іс-шара. Объектілерді пайдалануға беру, денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарларына енгізу
объектілерді пайдалануға беру актілері
2023 жылғы 4-тоқсан –2025 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО, ДСМ
16-іс-шара.
Елорда емханасының базасында МСАК-тың үздік практикалары орталығын ұйымдастыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ұсыныс
2023 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
ДСМ
17-іс-шара.
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына МЖӘ шеңберінде іске асырылатын денсаулық сақтау субъектілерімен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде жасалатын, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттарының қолданылу мерзімін ұзарту (5 жылдан 20 жылға дейін) бөлігінде өзгерістер енгізу
ДСМ бұйрығы
2024 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
ДСМ
18-іс-шара.
МЖӘ-нің үлгілік конкурстық құжаттамалары мен үлгілік шарттарын қоса алғанда, салаларды (аяны), ұлттық жобаларды дамыту тұжырымдамалары шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және МЖӘ шартын жасасу тәртібін әзірлеу және бекіту
ДСМ бұйрығы
2024 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
ДСМ
2-міндет: Ауыл тұрғындарына уақтылы шұғыл медициналық көмек көрсетуді арттыру
1-көрсеткіш. Жаңғыртылған 32 КОАА пайдалануға беру (2024 – 2026 жылдар)
1-іс-шара.
КОАА-ның жұмыс істеп тұрған ғимараттары мен құрылыстарына техникалық зерттеп-қарау жүргізу (ақау актісін ұсынумен)
техникалық қорытынды
2023 жылғы 1-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
2-іс-шара.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге бастапқы деректерді алу
техникалық құжаттама
2023 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
3-іс-шара.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу
жобалау-сметалық құжаттама
2023 жылғы 1-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО, жобалаушы
4-іс-шара.
Жобаларға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу, оң қорытынды алу
сараптаманың оң қорытындысы
2023 жылғы 2-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
5-іс-шара.
ДСМ-ға бюджеттік өтінімдер енгізу
бюджеттік өтінімдер
2023 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
6-іс-шара.
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізу және құрылыс-монтаждау жұмыстарына, техникалық және авторлық қадағалау қызметтеріне шарттар жасасу
шарттар жасасу
2023 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
7-іс-шара.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу
құрылыстың басталғаны туралы хабарлама
2023 жылғы 3-тоқсан –2026 жылғы 4-тоқсан
республикалық және жергілікті бюджеттер
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО, ДСМ
8-іс-шара.
Жұмыс істеп тұрған 12 КОАА-ға медициналық жабдықтарды сатып алу және жеткізу
сатып алу шарттары
2023 жылғы 3-тоқсан –2026 жылғы 4-тоқсан
республикалық бюджет
ДСМ, "СҚ-Фармация" ЖШС (келісу бойынша)
9-іс-шара.
Жаңа 20 КОАА-ға медициналық жабдықтарды сатып алу және жеткізу
сатып алу шарттары
2023 жылғы 3-тоқсан –
2026 жылғы 4-тоқсан
республикалық бюджет
ДСМ, "СҚ-Фармация" ЖШС (келісу бойынша)
10-іс-шара.
Объектілерді пайдалануға беру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі

Внесение изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие" в части включения объектов первичной медико-санитарной помощи (МП, ФАП, ВА), реализуемых в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения", в перечень объектов, расходы на строительство которых финансируются из республиканского бюджета
приказ Министра финансов Республики Казахстан
1-квартал
2023 года
не требуется
МФ
Мероприятие 11. Внесение бюджетных заявок в МЗ
бюджетные заявки
1, 3-кварталы
2023 года,
1, 3-кварталы
2024 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 12.
Проведение процедур государственных закупок и заключение договоров на строительно-монтажные работы, услуги технического и авторского надзоров, а также проведение процедур для заключения договоров ГЧП
заключение договоров
2-квартал 2023 года – 3-квартал 2024 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 13. Проведение строительно-монтажных работ, реализация проектов ГЧП
уведомление о начале строительства
3-квартал 2023 года – 4-квартал 2025 года
республиканский и местный бюджеты, частные инвестиции
МИО соответствующей административно-территориальной единицы, МЗ
Мероприятие 14.
Подведение наружных инженерных сетей до объектов ПМСП
информация в МЗ
4-квартал 2023 года -
4-квартал 2025 года
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 15.
Ввод объектов в эксплуатацию, включение в региональные перспективные планы развития инфраструктуры здравоохранения
акты ввода объектов в эксплуатацию
4-квартал 2023 года – 4-квартал 2025 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы, МЗ
Мероприятие 16.
Проработка вопроса организации центра лучших практик ПМСП на базе столичной поликлиники
предложение в Правительство Республики Казахстан
1-квартал
2023 года
не требуется
МЗ
Мероприятие 17. Внесение изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" в части увеличения срока действия договоров закупа услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования с субъектами здравоохранения, реализуемыми в рамках ГЧП (от пяти до двадцати лет)
приказ МЗ
2-квартал
2024 года
не требуется
МЗ
Мероприятие 18. Разработка и утверждение порядка определения частного партнера и заключения договора ГЧП в рамках концепций развития отраслей (сферы), национальных проектов, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры ГЧП
приказ МЗ
2-квартал
2024 года
не требуется
МЗ
Задача 2. Повышение своевременности оказания экстренной медицинской помощи сельскому населению
Показатель 1. Ввод в эксплуатацию 32 модернизированных МЦРБ (в 2024 году – 7, в 2025 году – 25)
Мероприятие 1. Проведение технического обследования существующих зданий и сооружений МЦРБ (с предоставлением дефектного акта)
техническое заключение
1-квартал 2023 года
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 2.
Получение исходных данных на разработку проектно-сметной документации
техническая документация
1-квартал
2023 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 3.
Разработка проектно-сметной документации
проектно-сметная документация
1-квартал
2023 года
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы, проектировщик
Мероприятие 4.
Проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов с получением положительных заключений
положительное заключение экспертизы
2-квартал
2023 года
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 5.
Внесение бюджетных заявок в МЗ
бюджетные заявки
2-квартал
2023 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 6.
Проведение процедур государственных закупок и заключение договоров на строительно-монтажные работы, услуги технического и авторского надзоров
заключение договоров
3-квартал 2023 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 7.
Проведение строительно-монтажных работ
уведомление о начале строительства
3-квартал 2023 года – 4-квартал 2026 года
республиканский и местный бюджеты
МИО соответствующей административно-территориальной единицы, МЗ
Мероприятие 8.
Закуп и поставка медицинского оборудования в действующие 12 МЦРБ
договоры закупок
3-квартал 2023 года – 4-квартал 2026 года
республиканский бюджет
МЗ, ТОО "СК-Фармация" (по согласованию)
Мероприятие 9.
Закуп и поставка медицинского оборудования для новых 20 МЦРБ
договоры закупок
3-квартал 2023 года – 4-квартал 2026 года
республиканский бюджет
МЗ, ТОО "СК-Фармация" (по согласованию)
Мероприятие 10.
Ввод объектов в эксплуатацию
акт приемки объекта в эксплуатацию

2024 жылғы 4-тоқсан –2026 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО, ДСМ
3-міндет. Ауылдағы денсаулық сақтау объектілерін медицина кадрларымен қамтамасыз ету
1-көрсеткіш. Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде медициналық объектілер үшін 1100 медицина қызметкерін даярлау (2023 жылы – 600 адам, 2024 жылы – 500 адам)
1-іс-шара.
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде ауылдағы денсаулық сақтау объектілерінің медицина кадрларымен қамтамасыз етілуін талдау
ДСМ-ға талдамалық ақпарат
2023 – 2024 жылдардағы
1-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
2-іс-шара.
Денсаулық сақтаудағы үздік практикалар қағидаттарын ескере отырып, МСАК мамандары үшін біліктілікті арттыру бағдарламаларын өзектілендіру
ДСМ-ға ақпарат
2023 – 2024 жылдардағы
2-тоқсан
талап етілмейді
бейінді ЖОО-лар,
жоғары медицина колледжі (келісу бойынша)
3-іс-шара.
МСАК ұйымдары мамандарының практикалық дағдылары мен құзыреттерін жетілдіру
ДСМ-ға ақпарат
2023 – 2024 жылдардағы
4-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
4-іс-шара.
Өңірдің қажеттілігіне сәйкес ауылда денсаулық сақтаудың бейінді мамандарын даярлауға ЖАО қаражаты есебінен білім беру гранттарын бөлу
әкімнің қаулысы және (немесе) мәслихаттың шешімі
2023 – 2025 жылдардағы
1 – 2-тоқсан
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
5-іс-шара.
Дәрігердің өзіне тән емес бірқатар функцияларын беру арқылы орта медицина қызметкерінің мәртебесін күшейту, "тәлімгерлік институтын" ендіру
ДСМ-ға ақпарат
2023 жылғы
2, 4-тоқсан,
2024 жылғы
2, 4-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
6-іс-шара.
Медицина қызметкерлерін ынталандыру және әлеуметтік қолдау шараларын көрсету (тұрғын үймен қамтамасыз ету, жеңілдікті кредит беру, көтерме жәрдемақы беру, қызметтік автокөлік және басқа да әлеуметтік жеңілдіктер беру)
әкімнің қаулысы және (немесе) мәслихаттың шешімі
2023 – 2025 жылдар
жергілікті бюджет
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
7-іс-шара.
Медицина қызметкерлерін ынталандыру және әлеуметтік қолдау шараларын мониторингтеу (тұрғын үймен қамтамасыз етілуі, жеңілдікті кредиттің, көтерме жәрдемақының, қызметтік автокөліктің және басқа да әлеуметтік жеңілдіктердің берілуі)
ДСМ-ға ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы
4-тоқсан
талап етілмейді
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО
Ескертпе:
* республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстардың көлемі бюджет заңнамасына сәйкес жобалау-сметалық құжаттаманың дайын болуы нәтижелері бойынша тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде нақтыланатын болады.
"Ауылда денсаулық сақтауды
жаңғырту" ұлттық жобасына
1-қосымша
2023 – 2025 жылдар кезеңінде ауылдық елді мекендерде медициналық-санитариялық алғашқы көмек объектілерін (МП, ФАП, ДА) пайдалануға беру жоспары

4-квартал 2024 года – 4-квартал 2026 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы, МЗ
Задача 3. Обеспечение объектов сельского здравоохранения медицинскими кадрами.
Показатель 1. Подготовка 1100 медицинских работников для медицинских объектов в рамках реализации национального проекта (в 2023 году – 600 чел., в 2024 году – 500 чел.)
Мероприятие 1. Анализ обеспеченности объектов сельского здравоохранения медицинскими кадрами в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения"
аналитическая информация в МЗ
1-квартал 2023 - 2024 годов
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 2.
Актуализация программ повышения квалификации для специалистов ПМСП с учетом принципов лучших практик в здравоохранении
информация в МЗ
2-квартал 2023 - 2024 годов
не требуется
профильные вузы,
высший медицинский колледж (по согласованию)
Мероприятие 3.
Совершенствование практических навыков и компетенций специалистов организаций ПМСП
информация в МЗ
4-квартал 2023 – 2024 годов
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 4.
Выделение образовательных грантов за счет средств МИО на подготовку профильных специалистов сельского здравоохранения согласно потребности региона
постановление акима и (или) решение маслихата
1–2-кварталы 2023 – 2025 годов
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 5.
Усиление статуса среднего медицинского работника путем делегирования ряда несвойственных функций врача, внедрение "института наставничества"
информация в МЗ
2, 4-кварталы 2023 года,
2, 4-кварталы 2024 года
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 6.
Оказание мер мотивации и социальной поддержки медицинских работников (обеспечение жильем, льготное кредитование, предоставление подъемного пособия, служебный автотранспорт и другие социальные льготы)
постановление акима и (или) решение маслихата
2023 – 2025 годы
местный бюджет
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Мероприятие 7.
Мониторинг мер мотивации и социальной поддержки медицинских работников (обеспечение жильем, льготное кредитование, предоставление подъемного пособия, служебный автотранспорт и другие социальные льготы)
информация в МЗ
4-квартал 2023 – 2025 годов
не требуется
МИО соответствующей административно-территориальной единицы
Примечание:
* объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий плановый период по результатам готовности проектно-сметной документации в соответствии с бюджетным законодательством.
_________________________________
Приложение 1
к национальному проекту
"Модернизация сельского здравоохранения"
План ввода в эксплуатацию объектов первичной медико-санитарной помощи (МП, ФАП, ВА) в сельских населенных пунктах в период 2023 – 2025 годы
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 18.12.2024 № 1071.

655
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МП – медициналық пункт
ФАП – фельдшерлік-акушерлік пункт
ДА – дәрігерлік амбулатория
"Ауылда денсаулық сақтауды
жаңғырту" ұлттық жобасына
2-қосымша
"Медициналық пункт салу" (ұсынылатын) объектісінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу үшін жобалауға арналған тапсырма
Р/с №
Негізгі деректер мен талаптардың тізбесі
Негізгі деректер мен талаптардың мазмұны
1
2
3
1
Жобалау үшін негіз
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 42-тармағы
2
Құрылыс түрі
Тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объект
3
Жобалау сатылығы
Жұмыс жобасы
4
Нұсқалық және конкурстық әзірлеу бойынша талаптар
Конкурстық пысықтау талап етілмейді
5
Құрылыстың ерекше шарттары

655
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МП – медицинский пункт
ФАП – фельдшерско-акушерский пункт
ВА – врачебная амбулатория
Приложение 2
к национальному проекту
"Модернизация сельского здравоохранения"
Задание на проектирование для разработки проектно-сметной документации объекта "Строительство медицинского пункта" (рекомендуемое)
№ п/п
Перечень основных данных и требований
Содержание основных данных и требований
1
2
3
1
Основание для проектирования
Пункт 42 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года
№ 1008.
2
Вид строительства
Объект жилищно-гражданского назначения
3
Стадийность проектирования
Рабочий проект
4
Требования по вариантной и конкурсной разработке
Конкурсных проработок не требуется
5
Особые условия строительства

Жобаны сейсмикалық белсенділігі 7, 8 және 9 балды құрайтын және қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшін әзірлеу.
Құрылыс материалдарын, бұйымдарды және конструкцияларды таңдау кезінде отандық өндірушілердің өнімін басым түрде қосу.
6
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер
Қабаттылығы – 1;
өткізу қабілеті бір ауысымда 25 адамға дейін қабылдау;
үй-жайлардың құрамы, оның ішінде:
анықтама бөлмесі бар вестибюль – кемінде 10 шаршы метр (бұдан әрі – ш. м);
дәріхана пункті – кемінде 12 ш. м;
орта медицина персоналының кабинеті – кемінде 12 ш. м;
емшара бөлмесі – кемінде 12 ш. м;
физиотерапия кабинеті – кемінде 12 ш. м;
дезинфекциялайтын құралдарды дайындауға және сақтауға арналған үй-жай – кемінде 4 ш. м;
шаруашылық және тұрмыстық үй-жайлар – 11 ш. м;
қол жууға арналған раковинасы (қолжуғышы) бар дәретхана – кемінде 3 ш. м.
Медициналық пункттерді елді мекендерге қызмет көрсететінін ескере отырып орналастыру керек. Халық саны 50-ден 200 адамға дейінгі елді мекендер үшін жалпы ауданы 70 ш.м-ден аспайтын және үй-жайлардың мынадай ең төмен негізгі құрамымен Медициналық пункттер көздеу: орта медицина персоналының кабинеті – кемінде 10 ш.м, емшара кабинеті – кемінде 10 ш.м, шаруашылық-тұрмыстық үй-жай – кемінде 8 ш.м.
Халық саны 200 адамнан асатын елді мекендердің үй-жайларының ауданын 3.02-113-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес қабылдау.
7
Ғимараттың көлемдік-жоспарлау шешіміне, блоктарға бөлу жағдайларына, ғимаратты әрлеуге қойылатын негізгі талаптар
Сыртқы әрлеу – эскиз жобасына сәйкес. Бұл ретте қасбет түсінің барлық объектілер үшін бірдей болуын көздеу.
Ішкі әрлеу:
Қолданылатын барлық әрлеу материалдарының қауіпсіздігі санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес сертификатталған болуы тиіс.
Санитариялық аспаптар, сондай-ақ пайдаланылуы қабырғалар мен қалқаларды ықтимал ылғалдандыруға байланысты болатын жабдықтар орнатылатын жерлерде еденнен кемінде 1,6 метр биіктікте және аспаптар мен жабдықтардың әр жағынан ені кемінде 0,2 метр ылғалға төзімді материалдармен әрлеуді көздеген жөн.
Ылғалды режиммен жұмыс істейтін үй-жайларда дезинфекциялайтын ерітінділермен, соның ішінде сутегі асқын тотығымен өңдеуге төзімді ылғалға тұрақты материалдармен әрлеуді көздеу.
Санитариялық тораптар мен қойма үй-жайларындағы едендердің керамогранитті тақталардан болуын көздеу.
Сыртқы кіреберіс есіктердің жанындағы тамбурлардың едендері сырғанамайтын материалдардан жасалуы тиіс.
Кабинеттер мен әкімшілік-тұрмыстық үй-жайларда қабырғаларды дезинфекцияланатын ерітінділерді пайдаланып, дымқыл тазарту жұмыстарына төзімді су эмульсиялы бояумен әрлеуді көздеу.

Проект разработать для районов с сейсмической активностью 7, 8 и 9 баллов и обычными геологическими условиями.
При выборе строительных материалов, изделий и конструкций приоритетно включать продукцию отечественных производителей.
6
Основные технико-экономические показатели
Этажность - 1;
пропускная способность до 25 посещений в смену;
состав помещений, в том числе:
вестибюль со справочной – не менее 10 квадратных метров (далее – кв. м);
аптечный пункт – не менее 12 кв. м;
кабинет среднего медицинского персонала – не менее 12 кв. м;
процедурная – не менее 12 кв. м;
физиотерапевтический кабинет – не менее 12 кв. м;
помещение для приготовления и хранения дезинфицирующих средств – не менее 4 кв. м;
хозяйственные и бытовые помещения – не менее 11 кв. м;
туалет (уборная) с раковиной (умывальником) для мытья рук – не менее 3 кв. м;
Медицинские пункты следует размещать с учетом обслуживания населенных пунктов. Для населенных пунктов с численностью населения от 50 до 200 человек предусмотреть медицинские пункты с общей площадью не более 70 кв. м и следующим минимальным основным составом помещений: кабинет среднего медицинского персонала – не менее 10 кв. м, процедурная – не менее 10 кв. м, хозяйственно-бытовое помещение – не менее 8 кв. м.
Площади помещений населенных пунктов с численностью населения свыше 200 человек принять в соответствии со сводом правил Республики Казахстан 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
7
Основные требования к объемно-планировочному решению здания, условиям блокировки, отделке здания
Наружная отделка – в соответствии с эскизным проектом. При этом цветовое решение фасада предусмотреть единым для всех объектов.
Внутренняя отделка:
Все применяемые отделочные материалы должны быть сертифицированы на безопасность в соответствии с санитарно-эпидемиологическими и гигиеническими требованиями.
В местах установки санитарных приборов, а также оборудования, эксплуатация которых связана с возможным увлажнением стен и перегородок, следует предусматривать отделку влагостойкими материалами на высоту не менее 1,6 метра от пола и на ширину не менее 0,2 метра от оборудования и приборов с каждой стороны.
В помещениях с влажным режимом отделку стен предусмотреть из влагостойких материалов, устойчивых к обработке дезинфицирующими растворами, в том числе перекисью водорода.
Полы в санузлах и кладовых помещениях предусмотреть из керамогранитных плит.
Полы тамбуров у наружных входных дверей должны быть из антискользящих материалов.
В кабинетах и административно-бытовых помещениях предусмотреть отделку стен водоэмульсионной окраской, устойчивой к влажной уборке с использованием дезинфицирующих растворов.

Үй-жайлардағы төбелерді 3.02-113-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес үй-жайлардың мақсаттарына сай Қазақстан Республикасының санитариялық-гигиеналық нормаларының қолданыстағы талаптарына сәйкес орындау.
Барлық жобалық шешімдерді тапсырыс берушімен келісу қажет.
8
Тірек және қоршаулардың конструкциялық шешімдері мен материалдарына қойылатын негізгі талаптар
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын құрылыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес орындау.
Жобалық шешімдерді инженерлік ізденістер, ерекше жағдайлар (сейсмикалық белсенділігі 7, 8 және 9 балл және геологиялық жағдайы қалыпты) және құрылыс алаңы үшін климаттық жағдайлар негізінде орындау.
Іргетасы – инженерлік-геологиялық ізденістердің нәтижелеріне сәйкес есеп-қисап бойынша.
Сыртқы қабырғалар – кірпіштен (есеп-қисаптарға сәйкес).
Сыртқы әрлеу жылытқышы – минералды мақта.
Жабындылар – құрама темір-бетон (немесе монолитті) тақталар, монолитті темір-бетон бөліктер.
Арақабырғалар – кірпіштен (немесе 2 қабатты гипсокартоннан).
Шатыр – қатарлы (немесе жалпақ).
Терезелер – климаттық аудандарға байланысты шыны салынған жыл сериясы бойынша ПВХ.
Сыртқы есіктер – металл.
Ішкі есіктер – ағаш.
9
Медициналық, технологиялық және техникалық жабдықтарға қойылатын негізгі талаптар
Барлық технологиялық және техникалық жабдықтар заңнамаға сәйкес нормативтер мен талаптарға сәйкес келуі және Қазақстан Республикасында пайдалануға және қолдануға рұқсат етілген болуы тиіс.
Толық өндірістік қуаттылық кезінде медициналық пункттің тиісінше жұмыс істеуі мен пайдаланылуы үшін заманауи технологиялық және техникалық жабдықтармен, жиһазбен, кеңсе техникасымен және өзге де жабдықтармен жинақтауды көздеу.
Талаптарға сәйкес технологиялық және техникалық жабдықтарды, арнайы және медициналық жабдықтарды, жиһазды, сантехникалық жабдықтарды және өзге де жабдықтарды орналастыру бойынша "Технологиялық шешімдер" бөлімінің сызбаларын әзірлеу.
Жабдықтарды әкелу, өткізу және пайдалану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс. Жеткізу жиынтығы әрбір тармақ үшін (жабдықтар жиынтығы немесе бірлігі) жабдықтар мен барлық жиынтықтың дәл техникалық сипаттамалары жеке көрсетіліп жазылады. Егер техникалық өзіндік ерекшелікте өзгеше көрсетілмесе, электр қуаты қосымша адаптерлерсіз немесе трансформаторларсыз 220 В болуы тиіс.
Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды таңдау кезінде отандық өнімдерді басым түрде қосу,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында сервистік орталықтың болуын ескеру.
10
Инженерлік жабдыққа қойылатын негізгі талаптар
Жылыту, желдету және ауа баптау.

Потолки в помещениях выполнить в соответствии с действующими требованиями санитарно-гигиенических норм Республики Казахстан согласно назначениям помещений, в соответствии со сводом правил Республики Казахстан 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
Все проектные решения согласовать с заказчиком.
8
Основные требования к конструктивным решениям и материалам несущих и ограждающих конструкций
Выполнить в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в строительстве, действующих на территории Республики Казахстан.
Проектные решения выполнить на основании инженерных изысканий, особых условий (сейсмической активностью 7, 8 и 9 баллов и обычными геологическими условиями) и климатических условий для площадки строительства.
Фундамент – по расчету в соответствии с результатами инженерно-геологических изысканий.
Наружные стены – кирпичные (согласно расчетам).
Утеплитель наружной отделки – минераловатный.
Перекрытия – сборные (или монолитные) плиты железобетонные, монолитные железобетонные участки.
Перегородки – кирпичные (или гипсокартонные 2-х слойные);
Кровля – скатная (или плоская).
Окна – ПВХ по теплой серии, с остеклением согласно климатическим районам.
Двери наружные – металлические.
Двери внутренние – деревянные.
9
Основные требования к медицинскому, технологическому и техническому оборудованию
Все технологическое и техническое оборудование должно соответствовать нормативам и требованиям в соответствии с законодательством и разрешено к использованию и применению в Республике Казахстан.
Предусмотреть комплектацию современным технологическим и техническим оборудованием, мебелью, офисной техникой, инвентарем и прочим оборудованием для надлежащего функционирования и эксплуатации медицинского пункта при полной производственной мощности.
Разработать чертежи раздела "Технологические решения" по расстановке технологического и технического оборудования, специального и медицинского оборудования, мебели, сантехнического оборудования и иного оборудования в соответствии с требованиями.
Ввоз, реализация и эксплуатация оборудования должны осуществляться в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Комплект поставки описывается с указанием точных технических характеристик оборудования и всей комплектации отдельно для каждого пункта (комплекта или единицы оборудования). Если иное не указано в технической спецификации, электрическое питание должно быть 220 В без дополнительных переходников или трансформаторов.
При выборе медицинского оборудования и изделий приоритетно включать продукцию отечественных производителей, а также учесть наличие сервисного центра на территории Республики Казахстан.
10
Основные требования к инженерному оборудованию
Отопление, вентиляция и кондиционирование.

Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерінің жобасын техникалық шарттарға және Қазақстан Республикасының 4.02-01-2011 "Жылыту, желдету және ауаны баптау", 3.02-13-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" құрылыс нормаларына, "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын құрылыстағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес орындау. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелері ғимараттың үй-жайларында микроклимат пен ауа ортасының нормаға келтірілетін параметрлерін қамтамасыз етуі тиіс. Шаңның сіңуін және микроорганизмдердің жиналуын болдырмайтын беті тегіс жылыту құралдарын орнатуды көздеу.
Жылыту жүйелерін жобалау кезінде оларды блокқа бөліп реттеу және өшіру мүмкіндігі көзделеді.
Медициналық ұйымдардың орталық жылыту жүйелерінде жылу тасымалдағыш ретінде су пайдаланылады. Жылыту жүйелерінде басқа сұйықтықтар мен ерітінділерді пайдалануға жол берілмейді.
Жылыту аспаптарының жылу берудін реттеу үшін оларға жеткізетін жерде термореттегіштерді орнату көздеу.
Желдету және ауаны баптау желдету және ауаны баптау жүйесінің тазалық дәрежесі бойынша үй-жайлардың санаты ескеріле отырып көзделуі тиіс.
Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелері медициналық қызмет жүзеге асырылатын үй-жайлардың микроклиматы мен ауа ортасының нормаға келтірілетін параметрлерін қамтамасыз етуі тиіс.
Бөлімшелердің (үй-жайлардың) тиісті аймақтарға тиістілігін "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес айқындау керек.
Желдету жүйелері жабдықтарын (ауаны баптау жүйелерін) және ауа өткізгіштерді таңдау, орналастыру және монтаждау кезінде Қазақстан Республикасының 2.04-02-2011 "Шудан қорғау" және 4.02-01-2011 "Жылыту, желдету және ауаны баптау" құрылыс нормаларының талаптарын сақтау керек.
Су құбыры және кәріз.
Сумен жабдықтау мен кәріздің ішкі жүйелерінің жобасын техникалық шарттар мен Қазақстан Республикасының 4.01-01-2011 "Ғимараттар мен құрылыстардың ішкі су құбыры және кәрізі", 3.02-13-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" құрылыс нормаларына және 3.02-13-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" Қазақстан Республикасының ережелер жинағына, "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын құрылыстағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес орындау.

Проект систем отопления, вентиляции и кондиционирования выполнить согласно техническим условиям и строительным нормам Республики Казахстан 4.02-01-2011 "Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха", 3.02-13-2014 "Лечебно-профилактические учреждения", приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" и другим нормативным правовым актам в строительстве, действующим на территории Республики Казахстан. Системы отопления, вентиляции и кондиционирования должны обеспечить нормируемые параметры микроклимата и воздушной среды в помещениях здания. Предусмотреть установку отопительных приборов с гладкой поверхностью, исключающую абсорбирование пыли и скопление микроорганизмов.
При проектировании систем отопления предусматривается возможность поблочного их регулирования и отключения.
В системах центрального отопления медицинских организаций в качестве теплоносителя используется вода. Использование других жидкостей и растворов в системах отопления не допускается.
Для регулировки теплоотдачи отопительных приборов предусмотреть на подводках к ним установку терморегуляторов.
Вентиляция и кондиционирование воздуха должны предусматриваться с учетом категорийности помещений по степени чистоты системы вентиляции и кондиционирования воздуха.
Системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха должны обеспечивать нормируемые параметры микроклимата и воздушной среды помещений, в которых осуществляется медицинская деятельность.
Принадлежность отделений (помещений) к соответствующим зонам следует определять согласно требованиям санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения".
При выборе, размещении и монтаже оборудования вентиляционных систем (систем кондиционирования воздуха) и воздуховодов следует соблюдать требования строительных норм Республики Казахстан 2.04-02-2011 "Защита от шума" и 4.02-01-2011 "Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха".
Водопровод и канализация.
Проект внутренних систем водоснабжения и канализации выполнить согласно техническим условиям и строительным нормам Республики Казахстан 4.01-01-2011 "Внутренний водопровод и канализация зданий и сооружений", 3.02-13-2014 "Лечебно-профилактические учреждения" и своду правил Республики Казахстан 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения", приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" и другим нормативным правовым актам в строительстве, действующим на территории Республики Казахстан.

Емдеу-профилактикалық мекемелерде шаруашылық-ауыз су, өрт сөндіруге арналған су және ыстық сумен жабдықтау, су бұру және су ағындыларын көздеу қажет, олар Қазақстан Республикасының 4.01-01-2011 "Ғимараттар мен құрылыстардың ішкі су құбыры және кәрізі" және 4.01-03-2011 "Су бұру. Сыртқы желілер мен құрылыстар" құрылыс нормаларына сәйкес жобалануы керек.
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау құбырлары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан жасалған болуы көзделеді.
Шаруашылық-ауыз судың сапасы қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштар немесе су жылытуды қамтамасыз ететін өзге құралдар орнатылады.
Орталықтандырылған су бұру жүйесі болмаған жағдайда септиктермен жабдықталады.
Электрмен жабдықтау жүйесі.
Электрмен жабдықтау жүйесінің жобасын техникалық шарттарға, "Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығына, Қазақстан Республикасының 2.04-01-2011 "Табиғи және жасанды жарықтандыру", 4.04-07-2013  "Электротехникалық құрылғылар" құрылыс нормаларына және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын құрылыстағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес орындау.
Электр шкафтарына қойылатын талаптар:
Жеткізілетін өнім және оның жиынтықтаушы бөліктері жаңа, сериялы өндірілетін болуы тиіс. Тауармен бірге габариттік және орнату сызбалары, шығарылған күні көрсетілген зауыт паспорттары, сапа және шығу тегі сертификаттары, монтаждау жөніндегі нұсқаулық, түйіндер мен элементтердің электрлік қағидатты схемалары берілуі тиіс.
Табиғи және жасанды жарықтандыру деңгейі қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Төбелерге орналастырылатын жалпы жарықтандыру беретін шамдар тұтас (жабық) плафондармен жарақтандырылады.
Барлық шамдар энергияны үнемдейтін жарық көздерімен, LED, түс беру индексі CRI > 80 % болуы тиіс.
Шамдардың корпустары мен шағылысуы климаттық орындалу талаптарына, сондай-ақ дезинфекциялық құралдармен өңдеу мүмкіндігімен IP54 қорғау дәрежесіне сай келуі тиіс. Шамның корпусы механикалық әсерге өте төзімді болуы тиіс.
Емдеу-профилактикалық мекемелерде авариялық жарықтандыруды көздеу керек.
Шамдарды жарық тарату сипатын, экономикалық тиімділігі мен қоршаған орта жағдайларын ескере отырып жүргізу керек.
Сыртқы жарықтандыруды автоматты түрде қосуды және өшіруді көздеу. Найзағайдан қорғау және жерге тұйықтау жүйелерін көздеу.
Тогы әлсіз жүйелер.
Тогы әлсіз жүйелердің жобасын техникалық шарттарға және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын құрылыстағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес орындау.
Емдеу-профилактикалық мекемелер мен дәріханалар сыртқы және жергілікті телефон байланысымен қамтамасыз етілуі тиіс. Сондай-ақ телефон аппараттарын, медициналық жабдықтарды және басқа да байланыс құралдарын қосуға арналған телекоммуникациялық кәбілдер, қосқыш сымдар және коммутациялық жабдықтар жүйесін қамтитын құрылымдық кәбілдік жүйемен қамтамасыз етілуі тиіс.
Автоматты өрт дабылын жобалау 2.02-02-2019 Қазақстан Республикасы құрылыс нормаларының және 2.02-11-2002* "Ғимараттар мен құрылыстардың өрт автоматикасы" Қазақстан Республикасы ережелер жинағының, 2.02-11-2002* "Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты өрт дабылы жүйелерімен, өрт сөндірудің автоматты қондырғыларымен және адамдарды өрт туралы хабардар етумен жабдықтау нормалары" Қазақстан Республикасы құрылыс нормаларының талаптарына және техникалық регламентке сәйкес орындалуы тиіс.
Күзет дабылы, адамдарды өрт туралы құлақтандыру жүйелерін жобалау қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес орындалуы тиіс.
Емдеу-профилактикалық мекемелерде тогы әлсіз құрылғыларды жобалау қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарда қоғамдық ғимараттарға қойылатын талаптарға сәйкес орындалуы тиіс.
11
Сыртқы инженерлік желілер
Сыртқы инженерлік желілерсіз. Тапсырыс беруші (өңірлер әкімдіктері) ұсынады.
12
Құрылысты ұйымдастыруды әзірлеудің талаптары мен көлемі
Нормативке сәйкес
13
Халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарының тыныс-тіршілігі ету жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар

В лечебно-профилактических учреждениях необходимо предусматривать хозяйственно-питьевое, противопожарное и горячее водоснабжение, водоотведение и водостоки, которые следует проектировать в соответствии со строительными нормами Республики Казахстан 4.01-01-2011 "Внутренний водопровод и канализация зданий и сооружений" и 4.01-03-2011 "Водоотведение. Наружные сети и сооружения".
Трубопроводы хозяйственно-питьевого водоснабжения предусматриваются из материалов, допущенных к применению в Республике Казахстан.
Качество воды хозяйственно-питьевого назначения должно соответствовать требованиям действующих нормативных документов.
При отсутствии централизованного горячего водоснабжения устанавливаются водонагреватели непрерывного действия или иные приборы, обеспечивающие подогрев воды.
При отсутствии централизованной системы водоотведения оборудуются септики.
Система электроснабжения.
Проект системы электроснабжения выполнить согласно техническим условиям, приказу Министра энергетики Республики Казахстан от
20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении правил устройства электроустановок", строительным нормам Республики Казахстан 2.04-01-2011 "Естественное и искусственное освещение", 4.04-07-2013 "Электротехнические устройства" и другим нормативным правовым актам в строительстве, действующим на территории Республики Казахстан.
Требования к электрическим шкафам:
Поставляемая продукция и комплектующие ее узлы должны быть новыми, серийного производства. Одновременно с товаром должны быть переданы габаритные и установочные чертежи, заводские паспорта с указанием даты выпуска, сертификаты качества и происхождения, инструкция по монтажу, схемы электрические принципиальные узлов и элементов.
Уровень естественного и искусственного освещения должен соответствовать требованиям действующих нормативных документов.
Светильники общего освещения, размещаемые на потолках, оснащаются сплошными (закрытыми) плафонами.
Все светильники должны быть с энергосберегающими источниками света, LED, индексом цветопередачи CRI > 80 %.
Корпуса и рассеиватели светильников должны удовлетворять требованиям климатического исполнения, а также степени защиты IP54, с возможностью обработки дезинфицирующими средствами. Корпус светильника должен иметь высокую стойкость к механическим воздействиям.
В лечебно-профилактических учреждениях следует предусматривать аварийное освещение.
Выбор типа светильников следует производить с учетом характера их светораспределения, экономической эффективности и условий окружающей среды.
Предусмотреть автоматическое включение и выключение наружного освещения. Предусмотреть системы молниезащиты и заземления.
Слаботочные системы.
Проект слаботочных систем выполнить согласно техническим условиям и другим нормативным правовым актам в строительстве, действующим на территории Республики Казахстан.
Лечебно-профилактические учреждения и аптеки должны быть обеспечены внешней и местной телефонной связью. Также должны быть обеспечены структурированной кабельной системой, которая включает в себя систему телекоммуникационных кабелей, соединительных шнуров и коммутационного оборудования для подключения телефонных аппаратов, медицинского оборудования и других средств связи.
Проектирование автоматической пожарной сигнализации должно выполняться в соответствии с требованиями строительных норм Республики Казахстан 2.02-02-2019 и свода правил Республики Казахстан 2.02-102-2012* "Пожарная автоматика зданий и сооружений", строительных норм Республики Казахстан 2.02-11-2002* "Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре" и технического регламента.
Проектирование систем охранной сигнализации, оповещения людей о пожаре должно выполняться в соответствии с требованиями действующих нормативных документов.
Проектирование слаботочных устройств в лечебно-профилактических учреждениях должно выполняться в соответствии с требованиями действующих нормативно-технических документов к общественным зданиям.
11
Наружные инженерные сети
Без наружных инженерных сетей. Будет предоставлено заказчиком (акиматами регионов).
12
Требования и объем разработки организации строительства
Согласно нормативу
13
Требования по обеспечению условий жизнедеятельности маломобильных групп населения

Халықтың қимыл-қозғалысы шектеулі топтары үшін ғимараттардың аумағында және ішінде қолжетімділікті қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес (3.06-101-2012 "Халықтың қимыл-қозғалысы шектеулі топтары үшін қолжетімділікті ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстарды жобалау. Жалпы ережелер" Қазақстан Республикасының ережелер жинағы, 3.06-01-2011 "Қимыл-қозғалысы шектеулі топтар үшін ғимараттар мен құрылыстардың қолжетімділігі" Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары) қамтамасыз ету.
14
Алаңды абаттандыруға және шағын сәулет нысандарына қойылатын талаптар
Қолданыстағы нормаларға сәйкес жаяу жүргіншілер және кірме жолдары, демалыс аймақтары және көгалдандыру ескерілген эскиз әзірлеу.
"Фельдшерлік-акушерлік пункт салу" объектісінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу үшін жобалауға арналған тапсырма (ұсынылатын)
Р/с №
Негізгі деректер мен талаптардың тізбесі
Негізгі деректер мен талаптардың мазмұны
1
2
3
1
Жобалау үшін негіз

На территории и внутри зданий обеспечить доступность для маломобильных групп населения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан (свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 "Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения. Общие положения", строительные нормы Республики Казахстан 3.06-01-2011 "Доступность зданий и сооружений для маломобильных групп").
14
Требования к благоустройству площадки и малым архитектурным формам
Разработать эскиз благоустройства с пешеходными и подъездными путями, зонами отдыха и озеленением в соответствии с действующими нормами.
Задание на проектирование для разработки проектно-сметной документации объекта "Строительство фельдшерско-акушерского пункта" (рекомендуемое)
№ п/п
Перечень основных данных и требований
Содержание основных данных и требований
1
2
3
1
Основание для проектирования

Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 42-тармағы.
2
Құрылыс түрі
Тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объект.
3
Жобалау кезеңдері
Жұмыс жобасы
4
Нұсқалық және конкурстық жобалау бойынша талаптар
Конкурстық пысықтау талап етілмейді
5
Құрылыстың ерекше шарттары

Пункт 42 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008.
2
Вид строительства
Объект жилищно-гражданского назначения
3
Стадийность проектирования
Рабочий проект
4
Требования по вариантной и конкурсной разработке
Конкурсных проработок не требуется
5
Особые условия строительства

Жобаны сейсмикалық белсенділігі 7, 8 және 9 балды құрайтын және қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшін әзірлеу.
Құрылыс материалдарын, бұйымдарды және конструкцияларды таңдау кезінде отандық өндірушілердің өнімін басым түрде қосу.
6
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер
Қабаттылығы – 1;
өткізу қабілеті бір ауысымда 40 адамға дейін қабылдау;
үй-жайлардың құрамы, оның ішінде:
фельдшер кабинеті – кемінде 10 ш.м;
акушер кабинеті – кемінде 10 ш.м;
қарап-тексеру бөлмесі* – кемінде 18 ш.м;
күту аймағының вестибюлі* – кемінде 8 ш.м;
емшара бөлмесі – кемінде 18 ш.м;
егу кабинеті – кемінде 8 ш.м;
стерильдеу бөлмесі – кемінде 10 ш.м;
физиотерапия кабинеті – кемінде 20 ш.м (12+8);
қақырық алу кабинеті – кемінде 6 ш.м;
ақпараттандыру кабинеті – кемінде 10 ш.м;
шаруашылық-тұрмыстық үй-жайлар – кемінде 12 ш.м;
дәретхана – кемінде 3 ш.м.
*Технологиялық шешімдерді ескере отырып, алаңды қысқартуға жол беріледі*.
Фельдшердің кабинеті жанынан дәріхана пунктін көздеген жөн.
Фельдшерлік-акушерлік пункттерді бір немесе бірнеше елді мекенге қызмет көрсетілетінін ескере отырып орналастыру керек.
Үй-жайлардың жинағы 3.02-113-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" Қазақстан Республикасы құрылыс нормаларының кестелеріне сәйкес (міндетті).
Үй-жайлардың ауданын 3.02-113-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес қабылдау.
7
Ғимараттың көлемдік-жоспарлау шешіміне, блоктарға бөлу жағдайларына, ғимаратты әрлеуге қойылатын негізгі талаптар
Сыртқы әрлеу – эскиз жобасына сәйкес. Бұл ретте қасбет түсінің барлық объектілер үшін бірдей болуын көздеу.
Ішкі әрлеу:
Қолданылатын барлық әрлеу материалдарының қауіпсіздігі санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес сертификатталған болуы тиіс.
Санитариялық аспаптар, сондай-ақ пайдаланылуы қабырғалар мен қалқаларды ықтимал ылғалдандыруға байланысты болатын жабдықтар орнатылатын жерлерде еденнен кемінде 1,6 метр биіктікте және аспаптар мен жабдықтардың әр жағынан ені кемінде 0,2 метр ылғалға төзімді материалдармен әрлеуді көздеген жөн.
Ылғалды режиммен жұмыс істейтін үй-жайларда дезинфекциялайтын ерітінділермен, соның ішінде сутегі асқын тотығымен өңдеуге төзімді ылғалға тұрақты материалдармен әрлеуді көздеу.
Санитариялық тораптар мен қойма үй-жайларындағы едендердің керамогранитті тақталардан болуын көздеу.
Сыртқы кіреберіс есіктердің жанындағы тамбурлардың едендері сырғанамайтын материалдардан жасалуы тиіс.
Кабинеттер мен әкімшілік-тұрмыстық үй-жайларда қабырғаларды дезинфекцияланатын ерітінділерді пайдаланып, дымқыл тазарту жұмыстарына төзімді су эмульсиялы бояумен әрлеуді көздеу.

Проект разработать для районов с сейсмической активностью 7, 8 и 9 баллов и обычными геологическими условиями.
При выборе строительных материалов, изделий и конструкций приоритетно включать продукцию отечественных производителей.
6
Основные технико-экономические показатели
Этажность - 1;
пропускная способность до 40 посещений в смену;
состав помещений, в т.ч.:
кабинет фельдшера – не менее 10 кв.м;
кабинет акушерки – не менее 10 кв.м;
смотровая* – не менее 18 кв.м;
вестибюль зоны ожидания* – не менее 8 кв.м;
процедурная – не менее 18 кв.м;
прививочный кабинет – не менее 8 кв.м;
стерилизационная – не менее 10 кв.м;
кабинет физиотерапии – не менее 20 кв.м (12+8);
кабинет забора мокроты – не менее 6 кв.м;
кабинет информатизации – не менее 10 кв.м;
хозяйственно-бытовые помещения – не менее 12 кв.м;
туалет – не менее 3 кв.м.
*Допускается сокращение площади с учетом технологических решений.
При кабинете фельдшера следует предусматривать аптечный пункт.
Фельдшерско-акушерские пункты следует размещать с учетом обслуживания одного или нескольких населенных пунктов.
Набор помещений согласно таблицам строительных норм Республики Казахстан 3.02-13-2014 "Лечебно-профилактические учреждения" (обязательное).
Площади помещений принять в соответствии со сводом правил Республики Казахстан 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
7
Основные требования к объемно-планировочному решению здания, условиям блокировки, отделке здания
Наружная отделка – в соответствии с эскизным проектом. При этом цветовое решение фасада предусмотреть единым для всех объектов.
Внутренняя отделка:
Все применяемые отделочные материалы должны быть сертифицированы на безопасность в соответствии с санитарно-эпидемиологическими и гигиеническими требованиями.
В местах установки санитарных приборов, а также оборудования, эксплуатация которых связана с возможным увлажнением стен и перегородок, следует предусматривать отделку влагостойкими материалами на высоту не менее 1,6 метра от пола и на ширину не менее 0,2 метра от оборудования и приборов с каждой стороны.
В помещениях с влажным режимом отделку стен предусмотреть из влагостойких материалов, устойчивых к обработке дезинфицирующими растворами, в том числе перекисью водорода.
Полы в санузлах и кладовых помещениях предусмотреть из керамогранитных плит.
Полы тамбуров у наружных входных дверей должны быть из антискользящих материалов.
В кабинетах и административно-бытовых помещениях предусмотреть отделку стен водоэмульсионной окраской, устойчивой к влажной уборке с использованием дезинфицирующих растворов.

Жобаны сейсмикалық белсенділігі 7, 8 және 9 балды құрайтын және қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшін әзірлеу.
Құрылыс материалдарын, бұйымдарды және конструкцияларды таңдау кезінде отандық өндірушілердің өнімін басым түрде қосу.
6
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер
Қабаттылығы – 1;
өткізу қабілеті бір ауысымда 50 адамға дейін қабылдау;
үй-жайлардың құрамы, оның ішінде:
вестибюль* – кемінде 10 ш.м;
келушілерге арналған гардероб* – кемінде 8 ш.м;
меңгерушінің кабинеті – кемінде 10 ш.м;
дәрігерлік және дәрігерге дейінгі қабылдау кабинеттері – 2 × 12 ш.м;
акушерлік қабылдау кабинеті – кемінде 18 ш.м;
изолятор – кемінде 8 ш.м;
емшара кабинеті – кемінде 12 ш.м;
егу кабинеті:
картотекаға арналған үй-жай – кемінде 10 ш.м;
екпелерге арналған үй-жай – кемінде 8 ш.м;
физиотерапиялық емдеу кабинеті – кемінде 20 ш.м (12+8);
4 жатын орны бар күндізгі стационар – 24 ш.м;
қақырық алу бөлмесі – кемінде 6 ш.м;
туберкулезге қарсы препараттарды қабылдауға арналған кабинет – кемінде 8 ш.м;
медициналық архив – кемінде 4 ш.м;
ақпараттандыру кабинеті – кемінде 10 ш.м;
медициналық қалдықтарды уақытша сақтау бөлмесі – кемінде 4 ш.м;
қойма үй-жайы – кемінде 10 ш.м;
ЕДШ залы – кемінде 20 ш.м;
персонал мен пациенттерге арналған дәретханалар – (ерлер дәретханасында 15 адамға және әйелдер дәретханасында 10 адамға 1 құрал);
тазалау керек-жарағына арналған үй-жай – кемінде 4 ш.м;
дезинфекциялайтын құралдарды сақтауға арналған үй-жай – кемінде 6 ш.м;
стерильдеу бөлмесі – кемінде 8 ш.м;
персоналға арналған бөлме – кемінде 10 ш.м.
*Технологиялық шешімдерді ескере отырып, аудандарды қысқартуға болады.
Дәрігерлік амбулатория холында дәріхана пунктін көздеген жөн.
Күту аймағы – бір мезгілде бөлімшеде болатын әрбір келушіге 1,2 ш.м, бірақ 10 ш.м-ден кем емес.
Дәрігерлік амбулаторияны бір немесе бірнеше елді мекендерге қызмет көрсететінін ескере отырып орналастыру керек.
Үй-жай алаңдарын 3.02-113-2014 "Емдеу-сауықтыру мекемелері" Қазақстан Республикасының Ережелер жинағына сәйкес қабылдау.
7
Ғимараттың көлемдік-жоспарлау шешіміне, блоктарға бөлу жағдайларына, ғимаратты әрлеуге қойылатын негізгі талаптар
Сыртқы әрлеу – эскиз жобасына сәйкес. Бұл ретте қасбет түсінің барлық объектілер үшін бірдей болуын көздеу.
Ішкі әрлеу:
Қолданылатын барлық әрлеу материалдарының қауіпсіздігі санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес сертификатталған болуы тиіс.
Санитариялық аспаптар, сондай-ақ пайдаланылуы қабырғалар мен қалқаларды ықтимал ылғалдандыруға байланысты болатын жабдықтар орнатылатын жерлерде еденнен кемінде 1,6 метр биіктікте және аспаптар мен жабдықтардың әр жағынан ені кемінде 0,2 метр ылғалға төзімді материалдармен әрлеуді көздеген жөн.
Ылғалды режиммен жұмыс істейтін үй-жайларда дезинфекциялайтын ерітінділермен, соның ішінде сутегі асқын тотығымен өңдеуге төзімді ылғалға тұрақты материалдармен әрлеуді көздеу.
Санитариялық тораптар мен қойма үй-жайларындағы едендердің керамогранитті тақталардан болуын көздеу.
Сыртқы кіреберіс есіктердің жанындағы тамбурлардың едендері сырғанамайтын материалдардан жасалуы тиіс.
Кабинеттер мен әкімшілік-тұрмыстық үй-жайларда қабырғаларды дезинфекцияланатын ерітінділерді пайдаланып, дымқыл тазарту жұмыстарына төзімді су эмульсиялы бояумен әрлеуді көздеу.

Проект разработать для районов с сейсмической активностью 7, 8 и 9 баллов и обычными геологическими условиями.
При выборе строительных материалов, изделий и конструкций приоритетно включать продукцию отечественных производителей.
6
Основные технико-экономические показатели
Этажность - 1;
пропускная способность до 50 посещений в смену;
состав помещений, в том числе:
вестибюль* – не менее 10 кв.м;
гардероб для посетителей* – не менее 8 кв.м;
кабинет заведующего – не менее 10 кв.м;
кабинеты врачебного и доврачебного приема – 2 × 12 кв.м;
кабинет акушерского приема -18 кв.м;
изолятор – не менее 8 кв.м;
процедурный кабинет – не менее 12 кв.м;
прививочный кабинет:
помещение для картотеки – не менее 10 кв.м;
помещение для прививок – не менее 8 кв.м;
кабинет физиотерапевтического лечения – не менее 20 кв.м (12+8);
дневной стационар на 4 койко-места – 24 кв.м;
комната для забора мокроты – не менее 6 кв.м;
кабинет для приема противотуберкулезных препаратов – не менее 8 кв.м;
медицинский архив – не менее 4 кв.м;
кабинет информатизации – не менее 10 кв.м;
комната для временного хранения медицинских отходов – не менее 4 кв.м;
складское помещение – не менее 10 кв.м;
зал ЛФК не менее 20 кв.м;
туалеты для персонала и пациентов (1 прибор на 15 человек в мужском туалете и на 10 человек в женском);
помещение для уборочного инвентаря – не менее 4 кв.м;
помещение для хранения дезинфицирующих средств – не менее 6 кв.м;
стерилизационная – не менее 8 кв.м;
комната для персонала – не менее 10 кв.м.
*Допускается сокращение площади с учетом технологических решений.
При холле врачебной амбулатории следует предусматривать аптечный пункт.
Зона ожидания – 1,2 кв.м на каждого посетителя, одновременно находящихся в отделении, но не менее 10 кв.м.
Врачебную амбулаторию следует размещать с учетом обслуживания одного или нескольких населенных пунктов.
Площади помещения принять в соответствии со сводом правил Республики Казахстан 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
7
Основные требования к объемно-планировочному решению здания, условиям блокировки, отделке здания
Наружная отделка – в соответствии с эскизным проектом. При этом цветовое решение фасада предусмотреть единым для всех объектов.
Внутренняя отделка:
Все применяемые отделочные материалы должны быть сертифицированы на безопасность в соответствии с санитарно-эпидемиологическими и гигиеническими требованиями.
В местах установки санитарных приборов, а также оборудования, эксплуатация которых связана с возможным увлажнением стен и перегородок, следует предусматривать отделку влагостойкими материалами на высоту не менее 1,6 метра от пола и на ширину не менее 0,2 метра от оборудования и приборов с каждой стороны.
В помещениях с влажным режимом отделку стен предусмотреть из влагостойких материалов, устойчивых к обработке дезинфицирующими растворами, в том числе перекисью водорода.
Полы в санузлах и кладовых помещениях предусмотреть из керамогранитных плит.
Полы тамбуров у наружных входных дверей должны быть из антискользящих материалов.
В кабинетах и административно-бытовых помещениях предусмотреть отделку стен водоэмульсионной окраской, устойчивой к влажной уборке с использованием дезинфицирующих растворов.

Ескерту. Ұлттық жоба 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 25.03.2024 № 221 қаулысымен.
1.
Мақсаты
МЖӘ жобасын (-ларын) іске асыру арқылы ауыл халқына медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру
2.
Міндеттері
1) МЖӘ шарты (-тары) шеңберінде ауылдық елді мекендерді МСАК көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз ету.
2) Денсаулық сақтау саласындағы инфрақұрылымды дамытуда МЖӘ тетігін қолдануды кеңейту.
3) МСАК көрсетілетін қызметтерінің қолжетімділігі мен сапасын арттыру үшін ЖАО мен жекеше әріптестің ресурстарын біріктіру.
3.
Пайдалану мерзімі
5 жылдан 20 жылға дейін
4.
Бюджет қаражаты есебінен болжамды төлемдер
Көзделмеген
5.
Мемлекеттік қолдау шаралары
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу түріндегі мемлекеттік тапсырысты қамтамасыз ету
6.
Жекеше әріптесті айқындау және онымен МЖӘ шартын жасасу
Жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу және МЖӘ үлгілік шартын жасасу
7.
Институционалдық схема
Инвестициялық кезеңде МЖӘ жобасына қатысушылардың өзара іс-қимылы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
ЖАО:
1) жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізуді жүзеге асырады;
2) жекеше әріптесті айқындайды және МЖӘ шартын жасасады;
3) жекеше әріптеске Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес МСАК объектісіне арналған жер учаскесіне уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын береді (қажет болған жағдайда);
4) сыртқы инженерлік желіні жер учаскесінің шекарасына дейін жеткізуді қамтамасыз етеді (қажет болған жағдайда);
5) МЖӘ шартының орындалуын бақылауды және мониторингтеуді жүзеге асырады.
Жекеше әріптес:
1) жекеше әріптесті айқындау конкурсына қатысады және конкурс қорытындысы бойынша МЖӘ шартын жасасады;
2) медициналық пункт (-тер) және (немесе) фельдшерлік-акушерлік пункт (-тер) және (немесе) дәрігерлік амбулатория (-лар) болып табылатын, тұрақты және сенімді жұмыс істейтін денсаулық сақтау объектісін/денсаулық сақтау объектілері желісін құруды жүзеге асырады;
3) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттарын жасасады;
4) мемлекеттік әріптеске МЖӘ шартының орындалуы бойынша ақпарат береді.
Пайдалану кезеңінде МЖӘ жобасына қатысушылардың өзара іс-қимылы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
ЖАО МЖӘ шартының орындалуын бақылауды және мониторингтеуді жүзеге асырады;
жекеше әріптес:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес МСАК көрсетілетін қызметтерін жүзеге асырады (қамтамасыз етеді);
2) денсаулық сақтау объектісін тиісті күтіп-ұстау мен басқаруды жүзеге асырады және онда болу кезінде қауіпсіз және жайлы жағдай жасайды.
8.
МЖӘ жобасын іске асырудан пайда алушылар
1. Мемлекет – ауылдық елді мекендердің тұрғындарын МСАК көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз ету түрінде.
2. Халық – МСАК көрсетілетін қызметтерін алу түрінде.
3. Жекеше әріптес – табыс алу, оның ішінде ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде табыс алу түрінде.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖАО – жергілікті атқарушы орган;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік;
МСАК – медициналық санитариялық алғашқы көмек;
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі.

Сноска. Пилотный национальный проект дополнен приложением 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.03.2024 № 221.
1.
Цель
Повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению посредством реализации проекта (-ов) ГЧП
2.
Задачи
Обеспечение сельских населенных пунктов услугами ПМСП в рамках договора (-ов) ГЧП.
Расширение применения механизма ГЧП в развитии инфраструктуры в сфере здравоохранения.
Объединение ресурсов МИО и частного партнера для повышения доступности и качества услуг ПМСП.
3.
Срок эксплуатации
От 5 до 20 лет
4.
Предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств
Не предусмотрены
5.
Меры государственной поддержки
Обеспечение государственного заказа в виде закупа услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС
6.
Определение частного партнера и заключение с ним договора ГЧП
Проведение конкурса по определению частного партнера и заключение договора ГЧП
7.
Институциональная схема
Взаимодействие участников проекта ГЧП в инвестиционном периоде осуществляется в следующем порядке:
МИО:
осуществляет проведение конкурса по определению частного партнера;
определяет частного партнера и заключает договор ГЧП;
предоставляет частному партнеру право временного безвозмездного землепользования на земельный участок под объект ПМСП в соответствии с законодательством Республики Казахстан (при необходимости);
обеспечивает подведение наружной инженерной сети до границ земельного участка (при необходимости);
осуществляет контроль и мониторинг исполнения договора ГЧП.
Частный партнер:
1) участвует в конкурсе по определению частного партнера и по итогам конкурса заключает договор ГЧП;
2) осуществляет создание устойчиво и надежно функционирующего объекта здравоохранения/сети объектов здравоохранения, представляющего (-их) собой медицинский пункт (-ы) и (или) фельдшерско-акушерский (-ие) пункт (-ы) и (или) врачебную (-ые) амбулаторию (-ии);
3) заключает договоры закупа услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
4) предоставляет государственному партнеру информацию по исполнению договора ГЧП.
Взаимодействие участников проекта ГЧП в эксплуатационном периоде осуществляется в следующем порядке:
МИО осуществляет контроль и мониторинг исполнения договора ГЧП;
частный партнер:
1) осуществляет (обеспечивает) услуги ПМСП в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) осуществляет надлежащее содержание и управление объектом здравоохранения и создает безопасные и комфортные условия пребывания в нем.
8.
Получатели выгод от реализации проекта ГЧП
Государство – в виде обеспечения населения сельских населенных пунктов услугами ПМСП.
Население – в виде получения услуг ПМСП.
Частный партнер – в виде получения доходов, в том числе в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИО – местный исполнительный орган;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование;
ГЧП – государственно-частное партнерство;
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь;
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.