Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 тамыздағы № 597 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 24 тамыздағы
№ 597 қаулысымен
бекітілген
Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери-патриоттық тәрбиелеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әскери-патриоттық тәрбие – әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің Қазақстан Республикасы азаматтарының бойында қазақстандық патриотизмді, біртұтас ұлтқа тиесілілік сезімін, рухани-имандылық құндылықтарын, Қазақстан Республикасын қорғау жөніндегі конституциялық міндетті орындауға әзірлікті қалыптастыру және осыған байланысты қажетті білім мен дағдыларды дамыту бойынша жүйелі, мақсатты және үйлестірілген қызметі;
2) идеологиялық жұмыс – мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді тиімді шешу мүддесінде, оның ішінде "Жастар" ғылыми-зерттеу орталығының өзекті талдамалық деректерін ескере отырып, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың азаматтар арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясаты мен идеологиясын іске асыру жөніндегі қызметі;

Об утверждении Правил военно-патриотического воспитания граждан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 597.
Сноска. В заголовок вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила военно-патриотического воспитания граждан.
Сноска. В пункт 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2022 года № 597
Правила военно-патриотического воспитания граждан
Сноска. В заголовок вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила военно-патриотического воспитания граждан (далее – Правила) определяют порядок организации и осуществления военно-патриотического воспитания граждан Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) военно-патриотическое воспитание – систематическая, целенаправленная и скоординированная деятельность субъектов военно-патриотического воспитания по формированию у граждан Республики Казахстан казахстанского патриотизма, чувства принадлежности к единому народу, духовно-нравственных ценностей, готовности к выполнению конституционной обязанности по защите Республики Казахстан и развитию связанных с этим необходимых знаний и навыков;
2) идеологическая работа – деятельность центральных государственных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики и идеологии Республики Казахстан среди граждан в интересах эффективного решения задач по обеспечению военной безопасности государства, в том числе с учетом актуальных аналитических данных научно-исследовательского центра "Молодежь";

3) ақпараттық-тәрбие жұмысы – азаматтарға әскери-саяси және ақпараттық жағдай туралы мәліметтерді, мемлекеттік билік органдары қабылдайтын шешімдерді уақтылы жеткізу, мемлекет тұрғындарының тұрақты моральдық-психологиялық жай-күйін қалыптастыру жөнінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, бұқаралық ақпарат құралдары бейбіт уақытта және соғыс уақытында жүзеге асыратын келісілген іс-шаралар жүйесі;
4) психологиялық жұмыс – азаматтардың жоғары психологиялық төзімділігін, жағдайдың кез келген шарттарында күрделі және жауапты міндеттерді орындауға әзірлігін, әскери және мемлекеттік қызметтің басқа да түрлерінің қиындықтары мен шектеулерін еңсеру, тіршілік етуге қажетті аса маңызды психологиялық қасиеттерді қалыптастыру;
5) әлеуметтік-құқықтық қызмет – азаматтардың конституциялық міндеттерін және әскери борышты, қоғам мен мемлекеттегі саяси және құқықтық оқиғаларды, процестерді, әскери саясатты, әскери доктринаның негізгі ережелерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қоғам мен мемлекеттің саяси жүйесіндегі орны мен рөлін терең түсінуін қалыптастыру;
6) моральдық-адамгершілік тәрбие – азаматтардың жоғары құндылықтарды, идеалдар мен бағдарларды, нақты өмірдің әлеуметтік маңызы бар процестері мен құбылыстарын ұғынуы, оларды практикалық қызмет пен мінез-құлықта айқындаушы қағидаттар, ұстанымдар ретінде басшылыққа алу қабілеті;
7) кәсіптік тәрбие – Қазақстан Республикасының игілігі үшін еңбекке адал және жауапты көзқарасты, қызметтік міндеттерді және қойылған міндеттерді табысты орындау мүддесінде кәсіптік және еңбек қасиеттерін белсенді түрде көрсетуге ұмтылысты қалыптастыру;
8) әскери борыш – ел мүддесін қорғауға әзірлікті білдіретін, азаматтардың әлеуметтік маңызы бар құндылықтары мен моральдық-құқықтық міндеттерінің жүйесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беруді Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі), Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі), Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Төтенше жағдайлар министрлігі), Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі (бұдан әрі – Мәдениет және ақпарат министрлігі) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен, меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып өз құзыреті шегінде жүргізеді.

3) информационно-воспитательная работа – система согласованных мероприятий, осуществляемых в мирное и военное время центральными государственными и местными исполнительными органами, средствами массовой информации по своевременному доведению гражданам сведений о военно-политической и информационной обстановке, принимаемых решениях органами государственной власти, формированию устойчивого морально-психологического состояния населения государства;
4) психологическая работа – формирование у граждан высокой психологической устойчивости, готовности к выполнению сложных и ответственных задач в любых условиях обстановки, способности преодолевать тяготы и лишения воинской и других видов государственной службы, важнейших психологических качеств, необходимых для жизнедеятельности;
5) социально-правовая деятельность – формирование у граждан глубокого понимания конституционных обязанностей и воинского долга, политических и правовых событий, процессов в обществе и государстве, военной политики, основных положений военной доктрины, места и роли Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в политической системе общества и государства;
6) морально-нравственное воспитание – осознание гражданами высших ценностей, идеалов и ориентиров, социально значимых процессов и явлений реальной жизни, способность руководствоваться ими в качестве определяющих принципов, позиций в практической деятельности и поведении;
7) профессиональное воспитание – формирование добросовестного и ответственного отношения к труду на благо Республики Казахстан, стремления к активному проявлению профессиональных и трудовых качеств в интересах успешного выполнения служебных обязанностей и поставленных задач;
8) воинский долг – система социально значимых ценностей и морально-правовых обязанностей граждан, выражающая готовность отстаивать интересы страны.
Сноска. Пункт 2 с изменением внесенным постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Военно-патриотическое воспитание граждан проводится Министерством обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны), Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности), Службой государственной охраны Республики Казахстан (далее – Служба государственной охраны), Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел), Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министерство по чрезвычайным ситуациям), Министерством культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство культуры и информации) во взаимодействии с центральными государственными и местными исполнительными органами, организациями образования независимо от форм собственности в пределах своей компетенции.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Әскери-патриоттық тәрбиені ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу мынадай компоненттер арқылы ұйымдастырылады және жүргізіледі: идеологиялық жұмыс, ақпараттық-тәрбие жұмысы, психологиялық жұмыс, әлеуметтік-құқықтық қызмет, моральдық-адамгершілік және кәсіптік тәрбие беру.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу процесі әртүрлі деңгейдегі білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қорғаныс министрлігі бекітетін әскерге шақырылғанға дейінгі даярлық бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында бірінші кезекте өскелең ұрпақпен ұйымдастырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің ұзақ мерзімді перспективаға арналған маңызды бағыттарының бірі.
6-1. Әскери-патриоттық тәрбие шетелдік заңды және жеке тұлғалар, шет мемлекеттер және халықаралық ұйымдар ұсынатын қаржыландыруды қоспағанда, бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған бюджеттен тыс көздер есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Әскери-патриоттық тәрбиені жоспарлау:
1) Қорғаныс министрлігінде, Ұлттық қауіпсіздік комитетінде, Мемлекеттік күзет қызметінде, Ішкі істер министрлігінде, Төтенше жағдайлар министрлігінде, Мәдениет және ақпарат министрлігінде, жергілікті атқарушы органдарда және меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарында бір жылға жүзеге асырылады. Жоспарды жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 20 – 25 желтоқсаны кезеңінде бірінші басшылар немесе оларды алмастыратын тұлғалар бекітеді;

Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации военно-патриотического воспитания
Сноска. В заголовок главы 2 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Военно-патриотическое воспитание граждан организуется и проводится посредством следующих компонентов: идеологическая работа, информационно-воспитательная работа, психологическая работа, социально-правовая деятельность, морально-нравственное и профессиональное воспитание.
Сноска. В пункт 4 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Процесс военно-патриотического воспитания граждан организуется в первую очередь с подрастающим поколением в организациях образования, реализующих образовательные программы различных уровней, а также образовательные программы дополнительного образования по допризывной подготовке, которые утверждаются Министерством обороны по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Военно-патриотическое воспитание граждан – одно из важных направлений деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов на долгосрочную перспективу.
6-1. Военно-патриотическое воспитание осуществляется за счет бюджетных средств и внебюджетных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, за исключением финансирования, предоставляемого иностранными юридическими и физическими лицами, иностранными государствами и международными организациями.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Планирование военно-патриотического воспитания осуществляется:
1) в Министерстве обороны, Комитете национальной безопасности, Службе государственной охраны, Министерстве внутренних дел, Министерстве по чрезвычайным ситуациям, Министерстве культуры и информации, местных исполнительных органах и организациях образования независимо от форм собственности на год. План утверждается в период с 20 по 25 декабря года, предшествующего плановому периоду, первыми руководителями или лицами, их замещающими;

2) қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде (басқармаларда, бөлімдерде), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелерінде, әскери (арнаулы) оқу орындарында бір жылға жүзеге асырылады. Жоспарды жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың 20 – 25 желтоқсаны кезеңінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшылары, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бірінші басшылары, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінің қолбасшылары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы департаментінің бастығы немесе оларды алмастыратын адамдар бекітеді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Әскери-патриоттық жұмыстың жай-күйі және оның тиімділігін талдау осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген жоспарлар тармақтарының орындалуы бойынша жылдың қорытындысы жасалғанда жүзеге асырылады.
9. Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу мыналарды қамтиды:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау және ынтымақтастық;
2) қызмет бағыттары мен құралдарын айқындау;
3) нысаналы аудиторияға әсер ету шаралары;
4) ғылыми және әдістемелік қамтамасыз ету.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Азаматтармен әскери-патриоттық жұмыс мынадай үш бағыт бойынша ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) процесті оқу мекемелері жүйесінде (барлық негізгі деңгейлердегі) немесе әртүрлі оқу пәндері бойынша арнаулы факультеттерде, курстарда, секцияларда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлерімен, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерімен және әскери қызметшілермен іс-шараларда оны толықтыратын элементтер (оқу сабақтары) түрінде жалпы дамыту бағыты;
2) әскери және әскери-қолданбалы бағыт практикалық сабақтар түрінде өткізіледі және жалпыға бірдей әскери оқытуды, жастарды әскерлердің өмірімен және қызметімен, әскери қызметшілердің қызметі мен тұрмысы ерекшеліктерімен таныстыруды қамтиды;
3) әскери-патриоттық лагерьлерде, далалық оқу-жаттығу жиындарында, әскери-патриоттық ұйымдарда, жастар жиындары мен фестивальдарда.

2) в департаментах (управлениях, отделах) по делам обороны, воинских частях и учреждениях, военных (специальных) учебных заведениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на год. План утверждается в период с 20 по 25 декабря года, предшествующего плановому периоду, главнокомандующими видами Вооруженных Сил, первыми руководителями других войск и воинских формирований Республики Казахстан, командующими родами войск, войсками региональных командований, начальником Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан или лицами, их замещающими.
Сноска. Пункт 7 с изменением внесенным постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Состояние военно-патриотической работы и анализ ее эффективности осуществляются на подведении итогов за год по исполнению пунктов планов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
9. Военно-патриотическое воспитание граждан включает в себя:
1) координацию деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов, а также взаимодействие и сотрудничество с общественными объединениями;
2) определение направлений деятельности и средств;
3) меры по оказанию воздействия на целевую аудиторию;
4) научное и методическое обеспечение.
Сноска. В пункт 9 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Военно-патриотическая работа с гражданами организуется и проводится по трем направлениям:
1) общеразвивающее направление в системе учебных учреждений (всех основных уровней) процесса или в виде дополняющих его элементов (учебных занятий) по различным учебным дисциплинам, на специализированных факультетах, курсах, секциях, мероприятиях с ветеранами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, ветеранами боевых действий на территории других государств и военнослужащими;
2) военное и военно-прикладное направление проводится в виде практических занятий и включает всеобщее военное обучение, ознакомление молодежи с жизнью и деятельностью войск, с особенностями службы и быта военнослужащих;
3) в военно-патриотических лагерях, на учебно-полевых сборах, в военно-патриотических организациях, на сборах молодежи и фестивалях.

3-тарау. Әскери-патриоттық тәрбиені жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қорғаныс министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Мемлекеттік күзет қызметі, Ішкі істер министрлігі, Төтенше жағдайлар министрлігі, Мәдениет және ақпарат министрлігі, Оқу-ағарту министрлігі, Ғылым және жоғары білім министрлігі орталық мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен және қоғамдық бірлестіктермен ақпарат алмасу және әскери-патриоттық бағыттағы бірлескен іс-шараларды өткізу шеңберінде өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Өзара іс-қимылдың мақсаты – Қазақстан Республикасы азаматтарының жоғары моральдық рухын қалыптастыру, әскери-патриоттық тәрбиелеу және азаматтар арасында әскери қызметті насихаттау, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тыныс-тіршілігі туралы хабардар ету, жастарды әскери қызметке даярлау және мемлекеттің әскери қауіпсіздігін қамтамасыз етудің өзге де мәселелері мүддесінде бірлескен жоспарлар мен практикалық іс-қимылдарды келісу.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Өзара іс-қимыл мынадай міндеттерді шешу мүддесінде жүзеге асырылады:
1) азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеуді ұйымдастыруға бірлесіп қатысу;
2) әскери қызметті насихаттау және азаматтарды әскери-кәсіптік бағдарлау;
3) азаматтарды әскери қызметке даярлауды бірлесіп ұйымдастыру (әртүрлі деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында), әскерге шақырылатын жасқа дейінгі жастармен жұмыс;
4) тәрбие жұмысын үйлестіру және жүйелендіру;
5) қазақстандық батырларды, әскери борышын атқару кезінде қаза тапқан әскери қызметшілерді мәңгі есте сақтау;
6) азаматтарды патриоттық және адамгершілікке тәрбиелеу.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 3. Порядок осуществления военно-патриотического воспитания
Сноска. В заголовок главы 3 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Министерство обороны, Комитет национальной безопасности, Служба государственной охраны, Министерство внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство культуры и информации, Министерство просвещения, Министерство науки и высшего образования взаимодействуют с центральными государственными органами, местными исполнительными органами и общественными объединениями в целях организации обмена информацией и проведения совместных мероприятий военно-патриотической направленности.
Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Цель взаимодействия – согласование совместных планов и практических действий в интересах формирования высокого морального духа граждан Республики Казахстан, военно-патриотического воспитания и пропаганды воинской службы среди граждан, информирования о жизнедеятельности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, подготовки молодежи к воинской службе и иных вопросах обеспечения военной безопасности государства.
Сноска. В пункт 12 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Взаимодействие осуществляется в интересах решения следующих задач:
1) совместное участие в организации военно-патриотического воспитания граждан;
2) пропаганда воинской службы и военно-профессиональная ориентация граждан;
3) совместная организация подготовки граждан к воинской службе (в организациях образования, реализующих образовательные программы различных уровней), работа с допризывной молодежью;
4) координирование и систематизирование воспитательной работы;
5) увековечение памяти героев-казахстанцев, военнослужащих, погибших при исполнении воинского долга;
6) патриотическое и нравственное воспитание граждан.
Сноска. В пункт 13 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Өзара іс-қимыл жасау нысандары:
1) әскери-патриоттық бағыттағы іс-шараларды бірлесіп өткізу;
2) әскери бөлімдер мен мекемелерде ашық есік күндерін өткізу;
3) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өкілдерін, ғылым мен мәдениет қайраткерлерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлерін, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерін Әскери ант қабылдау рәсіміне шақыру;
4) бірлескен патриоттық акциялар өткізу;
5) мәдени және спорттық іс-шаралар ұйымдастыру;
6) мемлекеттік мерекелерге, ауданның (қаланың), ұйымдардың, әскери бөлімдер мен мекемелердің мерейтойлық күндеріне орай іс-шаралар өткізу;
7) әскери-патриоттық тақырыптағы телевизиялық бағдарламаларды, мерзімді баспасөзді, басып шығарылатын әдебиетті дамытуға және кеңейтуге жәрдемдесу.
15. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру мақсатында өткізілетін негізгі іс-шаралар:
1) өскелең ұрпақтың бойында Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне, тарих және мәдениет ескерткіштеріне, мәдени құндылықтарға мақтанышпен, зор құрметпен қарау сезімін дамыту;
2) батырлардың ерліктерін және көрнекті тарих және мәдениет қайраткерлерін, оның ішінде Халық қаһармандарын, Кеңес Одағының батырларын, Еңбек ерлерін, мемлекет алдындағы еңбегі мен жетістігі үшін наградталған азаматтарды танымал ету;
3) азаматтармен әскери-патриоттық жұмыс жүргізу үшін мәтіндік идеологиялық шаблондар әзірлеу;
4) азаматтар, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлері, ұрыс қимылдарының ардагерлері мен әскери қызметшілер арасында анағұрлым беделді қоғам қайраткерлері қатарынан спикерлер пулын қалыптастыру;
5) азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру саласындағы ынтымақтастық және өзара іс-қимыл туралы, оның ішінде шет мемлекеттердің әскери-патриоттық ұйымдарымен меморандумдарға қол қоюды ұйымдастыру;
6) әртүрлі деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында азаматтарды әскери қызметке үздік даярлау конкурсын ұйымдастыру және өткізу;
7) әскери-патриоттық клубтардың, үйірмелердің тәрбиеленушілерін, орта және арнаулы мектептердің оқушыларын және олардың басшыларын кеңінен тарта отырып, "Айбын" республикалық әскери-патриоттық жастар жиынын өткізу;
8) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп әскерге шақырылатын жасқа дейінгі жастарды кеңінен тарта отырып, әскери бөлімдер мен мекемелерде салтанатты іс-шараларды (акцияларды) ұйымдастыру және өткізу ("Ашық есік күні", "Армия балалардың көзімен", "Қазақстан армиясындағы бір күн");

14. Формы взаимодействия:
1) совместное проведение мероприятий военно-патриотической направленности;
2) проведение дней открытых дверей в воинских частях и учреждениях;
3) приглашение представителей центральных государственных и местных исполнительных органов, деятелей науки и культуры, ветеранов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, ветеранов боевых действий на территории других государств на ритуал принятия Военной присяги;
4) проведение совместных патриотических акций;
5) организация культурных и спортивных мероприятий;
6) проведение мероприятий по случаю государственных праздников, юбилейных дат района (города), организаций, воинских частей и учреждений;
7) содействие развитию и расширению военно-патриотической тематики телевизионных программ, периодической печати, издаваемой литературы.
15. Основные мероприятия, проводимые в целях военно-патриотического воспитания граждан:
1) развитие у подрастающего поколения чувства гордости, глубокого уважения к государственным символам Республики Казахстан, памятникам истории и культуры, культурным ценностям;
2) популяризация подвигов героев и видных деятелей истории и культуры, в том числе Халық қаһарманы, Героев Советского Союза, Еңбек ері, граждан, награжденных за заслуги и достижения перед государством;
3) разработка текстовых идеологических шаблонов для проведения военно-патриотической работы с гражданами;
4) формирование пула спикеров из числа наиболее авторитетных общественных деятелей среди граждан, ветеранов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, ветеранов боевых действий и военнослужащих;
5) организация подписания меморандумов, в том числе с военно-патриотическими организациями иностранных государств о сотрудничестве и взаимодействии в сфере военно-патриотического воспитания граждан;
6) организация и проведение конкурса в организациях образования, реализующих образовательные программы различных уровней, на лучшую подготовку к воинской службе;
7) проведение республиканского военно-патриотического сбора молодежи "Айбын" с широким привлечением воспитанников военно-патриотических клубов, кружков, учащихся средних и специализированных школ и их руководителей;
8) организация и проведение в воинских частях и учреждениях совместно с местными исполнительными органами торжественных мероприятий (акций) с широким привлечением допризывной молодежи ("День открытых дверей", "Армия глазами детей", "Один день в армии Казахстана");

9) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлерін, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысушыларды тарта отырып, әскери-патриоттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
10) тақырыптық талқылау, дәрістер мен семинарлар өткізу.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 816 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Ақпараттық-тәрбие жұмысының негізгі тәсілдері:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың сайттарында, ақпараттық порталдарда, ақпараттық агенттіктердің сайттарында, баспасөз және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат орналастыру;
2) бірлескен іс-шараларды, форумдар мен конференциялар өткізу, оларды бұқаралық ақпарат құралдарында жария ету.
17. Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие берудің барысы туралы ақпаратты интернет желісінде орналастыру үшін материал орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның бірінші басшысымен немесе оны алмастыратын адаммен, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қорғау органымен келісіледі.

9) организация и проведение военно-патриотических мероприятий с привлечением ветеранов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, участников боевых действий на территории других государств;
10) проведение тематических бесед, лекций и семинаров.
Сноска. Пункт 15 с изменением внесенным постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 816 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Основные способы информационно-воспитательной работы:
1) размещение информации на сайтах центральных государственных и местных исполнительных органов, информационных порталах, сайтах информационных агентств, в печатных и электронных средствах массовой информации;
2) проведение совместных мероприятий, форумов и конференций с освещением в средствах массовой информации.
17. Для размещения информации о ходе военно-патриотического воспитания граждан в сети Интернет материал согласовывается с первым руководителем центрального государственного и местного исполнительного органа или лицом, его замещающим, а также органом защиты государственных секретов.
___________________________________