Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 45-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларының 12, 13, 14-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 24 маусымдағы
№ 429 қаулысымен
бекітілген
Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес әзірленді және барлық мемлекеттік органдар мен ұйымдар (бұдан әрі – ұйымдар) үшін мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу, сондай-ақ таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжаттарды, істер мен басылымдарды ресімдеу, есепке алу, көбейту, сақтау, пайдалану, мемлекеттік сақтауға іріктеу мен беру және жоюға бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қамтитын қызметтік ақпаратпен жұмыс тәртібіне қолданылмайды.
3. "Қызмет бабында пайдалану үшін" (бұдан әрі – "ҚБП") және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарда, істер мен басылымдарда, электрондық және өзге де жеткізгіштерде тіркелген таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа таратылуына қызметтік қажеттілікпен шектеу қойылған мәліметтер жатады.
Ашық жариялау деп материалдарды ашық баспасөзде жариялау (оның ішінде интернет-ресурста орналастыру), оларды радио мен телевизия арқылы тарату, ашық конференцияларда, кеңестерде, симпозиумдарда жария ету, кинофильмдерде көрсету, музейлерде, көрмелерде экспонат ретінде көрсету, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды көпшілік алдында қорғау, қолжазбаларды сақтауға беру түсініледі.

Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.3
В соответствии с пунктом 4 статьи 45 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 12, 13, 14 Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2022 года № 429
Правила отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней (далее – Правила) разработаны в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и определяют порядок отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, а также оформления, учета, размножения, хранения, использования, отбора и передачи на государственное хранение и выделения к уничтожению документов, дел и изданий, содержащих служебную информацию ограниченного распространения, для всех государственных органов и организаций (далее – организации).
2. Настоящие Правила не распространяются на порядок работы со служебной информацией, содержащей государственные секреты Республики Казахстан.
3. К служебной информации ограниченного распространения, зафиксированной в документах, делах и изданиях, электронных и иных носителях, с пометками "Для служебного пользования" (далее – "ДСП") и (или) "Конфиденциально", относятся сведения, ограничения на распространение которых диктуются служебной необходимостью.
Под открытым опубликованием понимаются публикация материалов в открытой печати (в том числе, размещение на интернет-ресурсе), передача их по радио и телевидение, оглашение на открытых конференциях, совещаниях, симпозиумах, демонстрация в кинофильмах, экспонирование в музеях, на выставках, публичная защита научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, депонирование рукописей.

4. Жұмысында таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты пайдаланатын адамдар ақпаратты қорғау, қызметтік міндеттерін орындау кезінде өздері алған мәліметтерді сақтау және жария етпеу жөніндегі талаптарды орындайды.
5. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен жұмыс істеуге жіберілген жұмыскерлер осы Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта заңдардағы ережелерден өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
6. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қорғау – осындай ақпараттың құқыққа сыйымсыз жария етілуіне, қолжетімділігіне, жойылуына, өзгертілуіне, көшірме жасалуына және оған қатысты өзге де құқыққа сыйымсыз әрекеттерді болғызбауға бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық шараларды қабылдау;
2) ақпарат –кез келген нысанда тіркелген тұлғалар, заттар, фактілер, оқиғалар, құбылыстар және процестер туралы ақпарат иеленушілер жасаған немесе алған және олардың иелігіндегі мәліметтер;
3) жасырын ақпарат – Қазақстан Республикасының заңнамасына, Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілеріне, халықаралық шарттарға сәйкес қол жеткізу шектелген (жасырындығы белгіленген), яғни егер басқа нормативтік құқықтық актілерде өзгеше көзделмесе, мұндай ақпаратты иеленушінің жазбаша келісімінсіз оны үшінші тұлғаларға бермеу (жария етпеу) бойынша осы ақпаратқа қол жеткізген адамның орындауы үшін міндетті талап белгіленген ақпараттың барлық түрі (коммерциялық, банктік, салықтық, нотариаттық, дәрігерлік (медицина жұмыскерінің құпиясы), жеке, адвокаттық құпияны және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияны қоса алғанда);
4) таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жария ету – нәтижесінде таратылуы шектелген қызметтік ақпарат мұндай ақпаратқа ақпарат иеленуші Қазақстан Республикасының заңнамасына, халықаралық шарттарға және осы Қағидаларға сәйкес рұқсат бермеген үшінші тұлғаларға көрсетілген ақпаратты иеленушінің жазбаша келісімінсіз кез келген нысанда (ауызша, жазбаша, өзге, оның ішінде техникалық құралдар пайдаланылып) мәлім болатын әрекеттер (әрекетсіздік);
5) таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың жоғалуы – таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың жоғалуы не ұрлануы салдарынан заңды иеленуден немесе пайдаланудан шығуы, оның ішінде уақытша да шығуы;

4. Лица, использующие в работе служебную информацию ограниченного распространения, выполняют требования по защите информации, хранению и неразглашению сведений, полученных ими при исполнении служебных обязанностей.
5. За нарушение требований настоящих Правил работники, допущенные к работе со служебной информацией ограниченного распространения, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в законах, то применяются правила международного договора.
6. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) защита служебной информации ограниченного распространения – принятие правовых, организационных и технических мер, направленных на исключение неправомерного разглашения, доступа, уничтожения, изменения, копирования и иных неправомерных действий в отношении такой информации;
2) информация – сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах, зафиксированных в любой форме, составленные или полученные обладателями информации и имеющиеся в их распоряжении;
3) конфиденциальная информация – все виды информации (включая коммерческую, банковскую, налоговую, нотариальную, врачебную (тайну медицинского работника), личную, адвокатскую тайны и (или) иную охраняемую законом тайну), в отношении которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами органов Евразийского экономического союза, входящих в право Евразийского экономического союза, международными договорами ограничен доступ (установлена конфиденциальность), то есть установлено обязательное для выполнения лицом, получившим доступ к данной информации, требование не передавать (не разглашать) такую информацию третьим лицам без письменного согласия ее обладателя, если иное не предусмотрено другими нормативными правовыми актами;
4) разглашение служебной информации ограниченного распространения – действия (бездействие), в результате которых служебная информация ограниченного распространения в любой возможной форме (устной, письменной, иной, в том числе с использованием технических средств) без письменного согласия обладателя указанной информации становится известной третьим лицам, которым допуск к такой информации не предоставлен обладателем информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами и настоящими Правилами;
5) утрата служебной информации ограниченного распространения – выход, в том числе и временный, служебной информации ограниченного распространения из законного владения или пользования в результате утери либо хищения;

6) мемлекеттік органның "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қорғау жөніндегі орталық сараптама комиссиясы (бұдан әрі – ОСК) – "ҚБП" белгісі бар құжаттармен және ақпаратпен байланысты мәселелерді қарау үшін мемлекеттік органның бірінші басшысының шешімімен құрылатын консультативтік-кеңесші орган;
7) электрондық жеткізгіш – ақпаратты электрондық нысанда сақтауға, сондай-ақ оны техникалық құралдардың көмегімен жазуға немесе тыңдатып-көрсетуге арналған материалдық жеткізгіш;
8) "ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіш – таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты электрондық нысанда өңдеуге, сондай-ақ таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты өңдеуге ақпараттық қауіпсіздік қызметі рұқсат еткен техникалық құралдардың көмегімен оны жазуға немесе тыңдатып-көрсетуге арналған материалдық жеткізгіш;
9) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл жасау арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
10) шифрланған хабарлама – қағаз және электрондық ақпарат жеткізгіштерде ұсынылған, шифрланатын немесе шифрды ашу нәтижесінде алынған арнайы құжат түрі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Ұйымдарда таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен жұмысты ұйымдастыру:
1) құжаттарды тіркеуді, орындауды және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыруды;
2) орындалған және ресімделген құжаттарды адресаттарға немесе істер номенклатурасына сәйкес тиісті істерге жіберуді;
3) іс жүргізілуі аяқталған істерді ведомстволық архивке беруді;
4) істерді тиісті мемлекеттік архивке мемлекеттік сақтауға беруге дайындауды қамтиды.
2-тарау. Мәліметтерді "Қызмет бабында пайдалану үшін" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу тәртібі
8. Тіркеу кезінде құжаттарға, істер мен басылымдарға "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісін қоюдың негізділігін, сондай-ақ "ҚБП" белгісі бар мәліметтерді қамтитын құжаттармен (оның ішінде электрондық құжат айналымы жүйесінде) жұмыс істеу (есепке алу, жою, сақтау, олардың айналымын және оларды пайдалану жөніндегі шектеу талаптарының сақталуын бақылау) тәртібін бақылау ұйымның басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету қызметіне (бұдан әрі – БҚҚ қызметі), электрондық жеткізгіштерді пайдалану тәртібін бақылау ақпараттық қауіпсіздік қызметіне жүктеледі.

6) центральная экспертная комиссия государственного органа по защите служебной информации ограниченного распространения с пометкой "ДСП" (далее – ЦЭК) является консультативно-совещательным органом, создаваемым решением первого руководителя государственного органа для рассмотрения вопросов, связанных с документами и информацией с пометкой "ДСП";
7) электронный носитель – материальный носитель, предназначенный для хранения информации в электронной форме, а также записи или ее воспроизведения с помощью технических средств;
8) электронный носитель с пометкой "ДСП" – материальный носитель, предназначенный для обработки служебной информации ограниченного распространения в электронной форме, а также записи или ее воспроизведения с помощью технических средств, на которых службой информационной безопасности разрешена обработка служебной информации ограниченного распространения;
9) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
10) шифрованное сообщение – специальный вид документа, представленный на бумажных и электронных носителях информации, подлежащий зашифрованию или полученный в результате расшифрования.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Организация работы со служебной информацией ограниченного распространения в организациях предполагает:
1) регистрацию, исполнение и осуществление контроля за исполнением документов;
2) направление исполненных и оформленных документов адресатам или в соответствующие дела согласно номенклатуре дел;
3) передачу дел, завершенных делопроизводством, в ведомственный архив;
4) подготовку дел к передаче на государственное хранение в соответствующий государственный архив.
Глава 2. Порядок отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования" и (или) "Конфиденциально"
8. Контроль за обоснованностью проставления на документах, делах и изданиях пометки "ДСП" и (или) "Конфиденциально" при их регистрации, а также порядком обращения (учет, уничтожение, хранение, контроль за их обращением и соблюдением ограничительных требований по их использованию) с документами, содержащими сведения с пометкой "ДСП" (в том числе в системе электронного документооборота), возлагается на службу документационного обеспечения управления (далее – служба ДОУ) организации, порядком использования электронных носителей – на службу информационной безопасности.

9. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжаттарға, істер мен басылымдарға, сондай-ақ мұндай құжаттарды қамтитын электрондық жеткізгіштерге "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері қойылады.
10. Мемлекеттік органдар ашық жариялануы немесе жария етілуі ұйым мүддесіне нұқсан келтіруі мүмкін "ҚБП" белгісімен шектелетін құжаттардың тиісті ведомстволық тізбелерін (бұдан әрі – "ҚБП" ҚҚВТ) әзірлейді. Көрсетілген тізбелер мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты мемлекеттік органның ОСК көрсетілген мәліметтердің жария етілуі немесе жоғалуы салдарынан ұйымға келтірілуі мүмкін, әкімшілік рәсімдерді сақтау тәртібіне әсер ететін зиян дәрежесі бойынша айқындайды.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа "ҚБП" белгісін беру мерзімі оның мазмұнына байланысты болады және "ҚБП" ҚҚВТ-ны әзірлеу кезінде мемлекеттік органның ОСК шешімімен айқындалады, бұл ретте мерзім 15 жылдан, арнаулы мемлекеттік архиві бар мемлекеттік органдарда 30 жылдан аспауға тиіс, бұл мерзімді мемлекеттік органның ОСК шешімімен ұзартуға болады.
"ҚБП" белгісінің берілуіне сәйкес мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу қажеттігін негіздеу осы мәліметтерді алған (әзірлеген) ұйымдарға жүктеледі.
Ашық сипаттағы мәселе бойынша ұйымның сұрау салуына мүдделі ұйымдар "ҚБП" немесе "Жасырын" белгілері бар ақпаратты берген кезде жалпы жиынтық құжат тиісті "ҚБП" немесе "Жасырын" белгілері бар жабық сипатқа ие болады.
Мәліметтерді "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген ұйымдардың басшылары "ҚБП" ҚҚВТ-ны әзірлеуді ұйымдастырады және нақты мәліметтерді "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызудың орындылығы туралы өздері қабылдаған шешімдер үшін жеке жауаптылықта болады.
"ҚБП" ҚҚВТ жобасын әзірлеуді мемлекеттік органның ОСК жүзеге асырады. Мемлекеттік органның ОСК құрамына ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері, БҚҚ қызметінің өкілдері кіреді. Ұйым басшысының шешімі бойынша ұйым басшысының орынбасарын, ол болмаған кезде – ұйымның аппарат басшысын ОСК төрағасы етіп белгілеуге болады, оған мәліметтерді "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу жөніндегі өкілеттіктер беріледі.
Әзірленген "ҚБП" ҚҚВТ жобасы мемлекеттік органның ОСК қарауына шығарылады.
Мемлекеттік органның барлық қызметінің ОСК өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидаларды және "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген мәліметтермен жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
ҚҚВТ жобасын әзірлеу барысында мемлекеттік органның ОСК таратылуы ұйымға зиян келтіруі мүмкін мәліметтерді айқындау мақсатында ұйым қызметінің барлық түрлеріне талдау жүргізеді және мәліметтерді "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу бойынша негізделген ұсыныстарды қарайды.
"ҚБП" ҚҚВТ жобасына ұсыныстарда таратылуы шектелген мәліметтерді қайта қараудың бақылау мерзімі не басталуымен "ҚБП" белгісін алып тастау туралы мәселе туындайтын мән-жайлар көрсетіледі.
"ҚБП" ҚҚВТ жобасын әзірлеу мынадай өлшемшарттар негізінде жүзеге асырылады:

9. Документам, делам и изданиям, содержащим служебную информацию ограниченного распространения, а также электронным носителям, содержащим такие документы, присваиваются пометки "ДСП" и (или) "Конфиденциально".
10. Государственные органы разрабатывают соответствующие ведомственные перечни служебных документов, подлежащих ограничению с пометкой "ДСП" (далее – ВПСД "ДСП"), открытая публикация или разглашение которых могут нанести ущерб интересам организации. Указанные перечни утверждаются приказом первого руководителя государственного органа.
Служебная информация ограниченного распространения определяется ЦЭК государственного органа степенью ущерба, влияющего на порядок соблюдения административных процедур, который может быть нанесен организации вследствие разглашения или утраты указанных сведений.
Срок присвоения служебной информации ограниченного распространения пометки "ДСП" зависит от ее содержания и определяется решением ЦЭК государственного органа при разработке ВПСД "ДСП", при этом срок не должен превышать 15 лет, в государственных органах, имеющих специальный государственный архив, – 30 лет, который может быть продлен решением ЦЭК государственного органа.
Обоснование необходимости отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения в соответствии с присвоением пометки "ДСП" возлагается на организации, которыми эти сведения получены (разработаны).
На запрос организации по вопросу открытого характера при предоставлении заинтересованными организациями информации с пометками "ДСП" или "Конфиденциально" общий сводный документ принимает закрытый характер с соответствующими пометками "ДСП" или "Конфиденциально".
Руководители организаций, наделенные полномочиями по отнесению сведений к служебной информации ограниченного распространения с пометкой "ДСП", организуют разработку ВПСД "ДСП" и несут персональную ответственность за принятые ими решения о целесообразности отнесения конкретных сведений к служебной информации ограниченного распространения с пометкой "ДСП".
Разработка проекта ВПСД "ДСП" осуществляется ЦЭК государственного органа. В состав ЦЭК государственного органа включаются сотрудники структурных подразделений организации, представители службы ДОУ. По решению руководителя организации допускается председателем ЦЭК определять заместителя руководителя организации, при его отсутствии – руководителя аппарата организации с наделением его полномочиями по отнесению сведений к служебной информации ограниченного распространения с пометкой "ДСП".
Разработанный проект ВПСД "ДСП" выносится на рассмотрение ЦЭК государственного органа.
В своей деятельности ЦЭК государственного органа руководствуется законодательством Республики Казахстан, настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами, регламентирующими порядок работы со сведениями ограниченного распространения с пометкой "ДСП".
В ходе разработки проекта ВПСД ЦЭК государственного органа проводит анализ всех видов деятельности организации с целью определения сведений, распространение которых может нанести ущерб организации и рассматривает обоснованные предложения по отнесению сведений к служебной информации ограниченного распространения с пометкой "ДСП".
В предложениях к проекту ВПСД "ДСП" указываются контрольный срок пересмотра сведений ограниченного распространения либо обстоятельства, при наступлении которых встает вопрос о снятии пометки "ДСП".
Разработка проекта ВПСД "ДСП" осуществляется на основании следующих критериев:

1) құпиялылық режимін ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге, сондай-ақ оның сақталуын бақылауға қатысы бар мемлекеттік құпияларды, оның ішінде есепке алу нысандарын қамтымайтын мәліметтердің болуы;
2) жариялануы немесе жария етілуі ұйымның жұмысына, оның ішінде қол жеткізу парольдерін қоса алғанда, электрондық ақпараттық ресурстарға санкциясыз қол жеткізу нәтижесінде ақпаратты жойылудан, бұғатталудан немесе өзгеруден қорғау процесіне тікелей әсер ететін мәліметтердің болуы;
3) ұйымға ақпаратты заңды иеленуші жасырындылық шартымен берген мәліметтердің болуы;
4) жариялануы немесе жария етілуі жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерін бұзатын мәліметтердің болуы;
5) шешімдерді тұжырымдау процесінде, ұйымдарда шешімдер тұжырымдау процесінде өткізілген кеңестерде жүзеге асырылатын ведомствоаралық және ведомствоішілік хат алмасу туралы ақпаратты қамтитын, жария етілуі шешім қабылдау кезінде ұйымның тәуелсіздігін қамтамасыз ету қажеттігіне байланысты әкімшілік рәсімдерді сақтау тәртібін бұзуы мүмкін, оның ішінде "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Заң) 6-бабында көрсетілген мәселелер бойынша мәліметтердің болуы;
6) мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберінде жүргізілетін тексерулердің нәтижелері туралы мәліметтердің болуы;
7) шет мемлекеттерден немесе халықаралық ұйымдардан келіп түскен, оларды ашу шарттары туралы өзара келісім қабылданбаған мәліметтердің болуы;
8) мемлекеттік құпияларды қамтымайтын болса, жедел-қызмет жұмысын, жедел-іздестіру және қарсы барлау іс-шараларын ашатын мәліметтердің болуы;
9) халықаралық ұйымдардың мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының келіссөз ұстанымы туралы шектеулі жасырын ақпаратты қамтитын мәліметтердің болуы, сондай-ақ салалық уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы өкілдігі арасындағы жасырын-шектеулі сипаттағы шешімдерді тұжырымдау процесінде жүзеге асырылатын хат алмасу.
Мемлекеттік органдар "ҚБП" ҚҚВТ-ны әзірлеу кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "ҚБП" белгісімен шектелуге жататын қызметтік құжаттардың бірыңғай (үлгілік) тізбесін басшылыққа алады.
"ҚБП" ҚҚВТ мемлекеттік органның мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесімен келісіледі және ұйым басшысының бұйрығымен бекітіледі, ол ҚҚВТ-ға "ҚБП" белгісін берудің орындылығы туралы мәселені де шешеді.
"ҚБП" ҚҚВТ бекітілгеннен кейін:

1) наличие сведений, не содержащих государственных секретов, относящихся к организации и обеспечению режима секретности, а также контролю за его соблюдением, в том числе учетные формы;
2) наличие сведений, опубликование или разглашение которых оказывают непосредственное влияние на работу организации, в том числе на процесс защиты информации от уничтожения, блокировки или изменения в результате несанкционированного доступа к электронным информационным ресурсам, включая пароли доступа;
3) наличие сведений, переданных организации законным обладателем информации на условиях конфиденциальности;
4) наличие сведений, опубликование или разглашение которых нарушают права, свободу и законные интересы физических и юридических лиц;
5) наличие сведений, содержащих информацию о межведомственной и внутриведомственной переписке, осуществляющейся в процессе выработки решений, совещаниях в организациях, проводившихся в процессе выработки решений, разглашение которых может нарушить порядок соблюдения административных процедур, связанных с необходимостью обеспечения независимости организации при принятии решения, в том числе по вопросам, указанным в статье 6 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее - Закон "О доступе к информации");
6) наличие сведений о результатах проверок, проводимых в рамках государственного контроля и надзора;
7) наличие сведений, поступивших от иностранных государств или международных организаций, по которым не принято взаимного соглашения об условиях их раскрытия;
8) наличие сведений, раскрывающих оперативно-служебную деятельность, оперативно-розыскные и контрразведывательные мероприятия, если в них не содержатся государственные секреты;
9) наличие сведений по вопросам международных организаций, содержащих конфиденциальную ограниченную информацию о переговорной позиции Республики Казахстан, а также переписка, осуществляющаяся в процессе выработки решений конфиденциально-ограниченного характера между отраслевым уполномоченным органом и представительством Республики Казахстан при международных организациях.
ВПСД "ДСП" согласовывается с подразделением по защите государственных секретов государственного органа и утверждается приказом руководителя организации, который также решает вопрос о целесообразности присвоения ВПСД пометки "ДСП".
После согласования ВПСД "ДСП" (дополнения и изменения к нему) утверждается приказом руководителя организации, который также решает вопрос о целесообразности присвоения ВПСД пометки "ДСП".
После утверждения ВПСД "ДСП" доводятся до:

1) құрылымдық бөлімшелердің, аумақтық бөлімшелердің, ведомстволық бағынысты ұйымдардың;
2) толық көлемде не өздеріне қатысты бөлігінде мүдделі ұйымдардың;
3) бірлескен жұмыстарға тапсырыс беруші айқындаған көлемде, осы жұмыстарды жүргізуге қатысатын ұйымдардың назарына жеткізеді.
Осы тармақтың он бесінші бөлігінің 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген "ҚБП" ҚҚВТ жоқ ұйымдар басқа ұйымдардың таратылуы шектелген ақпаратымен жұмыс істегенде солардың "ҚБП" ҚҚВТ-сын пайдаланады.
"ҚБП" ҚҚВТ қажет болған жағдайда, бірақ 5 жылдан сиретпей қайта қаралады
"ҚБП" ҚҚВТ-дан қандай да бір мәліметтер алып тасталған жағдайда олардың жеткізгіштерінен "ҚБП" белгісі осы Қағидалардың 8-тарауында белгіленген тәртіппен алып тасталады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.12.2023 № 1086 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. Егер мәліметтер "ҚБП" ҚҚВТ мә көзделмесе, бірақ орындаушының пікірі бойынша ұйымның мүддесіне нұқсан келтіріп пайдаланылуы мүмкін болса, ол аталған мәліметтер құзыретіне жатқызылған ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысымен бірлесіп, мемлекеттік органның ОСК қарауына осы мәліметтерді қорғау және аталған "ҚБП" ҚҚВТ-ға тиісті толықтырулар енгізу қажеттігі туралы дәлелді ұсыныстар береді.
3-тарау. "Қызмет бабында пайдалану үшін" немесе "Жасырын" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты есепке алу, беру, пайдалану, өңдеу және сақтау
12. ЭҚА-да таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты:
1) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасына (бұдан әрі – МО БКО) қосылған және Интернетке кіру мүмкіндігі жоқ жұмыс станциясындағы шифрланған дискіде;
Пайдаланушы шифрланған дискіде қызметтік ақпараттың шектеулі таралымы бар электрондық құжаттарымен (файлдармен) ғана жұмыс істейді. Құжаттарды (файлдарды) шифрланған дискінің сыртында сақтауға, сондай-ақ пайдаланушының оларды шифрланған дискіден көшіруіне (тасымалдауына) рұқсат етілмейді;
2) бұлтты сақтау орнынан электрондық құжатты (файлды) жүктеп алу мүмкіндігінсіз "жұқа клиент" үлгісіндегі шешімдерді пайдалана отырып, бұлтты сақтау орнында жасауға, өңдеуге, есепке алуға және жоюға жол беріледі.
Бұлтты сақтау орнының дерекқорын (дерекқор жолдарын), жұмыс станцияларындағы шифрланған дискілерді және таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарын (файлдарын) қорғау үшін 1073-2007 ҚР СТ "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар." мемлекеттік стандарты бойынша ақпаратты криптографиялық қорғаудың отандық құралдары (бұдан әрі – АКҚҚ) пайдаланылады, олар қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен болмауы керек.

1) структурных подразделений, территориальных подразделений, подведомственных организаций;
2) заинтересованных организаций в полном объеме либо в части, их касающейся;
3) организаций, участвующих в проведении совместных работ, в объеме, определяемом заказчиком этих работ.
Организации, указанные в подпунктах 1), 2), 3) части пятнадцатой настоящего пункта, не имеющие ВПСД "ДСП", в работе со служебной информацией ограниченного распространения других организаций используют их ВПСД "ДСП".
ВПСД "ДСП" пересматриваются в случае необходимости, но не реже, чем через 5 лет.
В случае исключения из ВПСД "ДСП" каких-либо сведений, с их носителей снимается пометка "ДСП" в порядке, установленном главой 8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.12.2023 № 1086 (вводится в действие с 01.01.2024); от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Если сведения не предусмотрены ВПСД "ДСП", но по мнению исполнителя могут быть использованы в ущерб интересам организации, он совместно с руководителем структурного подразделения организации, к компетенции которого отнесены данные сведения, представляет на рассмотрение ЦЭК государственного органа аргументированные предложения о необходимости защиты этих сведений и внесения соответствующих дополнений в указанный ВПСД "ДСП".
Глава 3. Учет, передача, использование, обработка и хранение служебной информации ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования" или "Конфиденциально"
12. В СЭД допускаются создание, обработка, учет и уничтожение служебной информации ограниченного распространения:
1) в зашифрованном диске на рабочей станции, подключенной к единой транспортной среде государственных органов (далее – ЕТС ГО) и не имеющей доступа к Интернету.
Пользователем осуществляется работа с электронными документами (файлами) служебной информации ограниченного распространения исключительно в зашифрованном диске. Хранение документов (файлов) вне зашифрованного диска, а также их копирование (перенос) пользователем из зашифрованного диска не допускаются;
2) в облачном хранилище с использованием решений типа "тонкий клиент", без возможности скачивания электронного документа (файла) из облачного хранилища.
Для защиты базы данных облачного хранилища (полей базы данных), зашифрованных дисков на рабочих станциях и электронных документов (файлов) служебной информации ограниченного распространения используются отечественные средства криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) не ниже третьего уровня безопасности по государственному стандарту СТРК 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования".

Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері осы Қағидалардың 12-2 және 12-3-тармақтарында көрсетілген мемлекеттік органдар мен ұйымдарға, сондай-ақ ЭҚА-ны пайдаланатын Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарға қолданылмайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.01.2026 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12-1. Таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарын (файлдарын) жасау немесе құжатқа қосымшаларды бұлтты сақтау орнының серверіне жүктеу кезінде пайдаланушы оларды АКҚҚ көмегімен шифрлайды және мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының тіркеу куәлігі бар электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қояды.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарын (файлдарын) қарау кезінде пайдаланушы АКҚҚ және ЭЦҚ көмегімен құжатқа салынымдарды ашады.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарын (файлдарын):
практикалық қажеттілік аяқталғанға дейін пайдаланушының жұмыс станциясындағы шифрланған дискіде;
осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес сақтауға жатпайтын деректі материалдарды жоюға бөлу туралы акт бойынша жойылғанына дейін бұлтты сақтау орындарында сақтауға жол беріледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарының (файлдарының) салынымдарын электрондық құжат айналымы жүйесінен БҚҚ қызметінің қызметкерлері (жұмыскерлері) ғана басып шығарады.
Ескерту. 3-тарау 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.01.2026 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12-2. ЭҚА-ны пайдаланатын арнаулы мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға жергілікті желіге және Интернет желісіне қосылмаған МО БКО-ға қосылған, бұлтты сақтау орнынан (бұлтты сақтау орнына) таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарын (файлдарын) басып шығару немесе жүктеп алу (жүктеу) мүмкіндігі бар абоненттік пункттер арқылы қызметтік ақпаратты жасауға, өңдеуге, есепке алуға және жоюға, сондай-ақ таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қабылдауға және жіберуге жол беріледі.
Ескерту. 3-тарау 12-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Положения части первой настоящего пункта не распространяются на государственные органы и организации, указанные в пунктах 12-2 и 12-3 настоящих Правил, а также на Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования, использующие СЭД.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2026 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. При создании электронных документов (файлов) служебной информации ограниченного распространения или загрузке вложений к документу на сервер облачного хранилища пользователь зашифровывает их с помощью СКЗИ и подписывает электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) с регистрационным свидетельством удостоверяющего центра государственных органов.
При просмотре электронных документов (файлов) служебной информации ограниченного распространения пользователь расшифровывает вложения к документу с помощью СКЗИ и ЭЦП.
Электронные документы (файлы) служебной информации ограниченного распространения допускается хранить:
в зашифрованном диске на рабочей станции пользователя до истечения практической необходимости;
в облачных хранилищах до уничтожения по акту о выделении к уничтожению документальных материалов, не подлежащих хранению, согласно пункту 75 настоящих Правил.
Вложения электронных документов (файлов) служебной информации ограниченного распространения распечатываются из системы электронного документооборота только сотрудниками (работниками) службы ДОУ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2026 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-2. Специальным государственным органам, Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям, использующим СЭД, допускаются создание, обработка, учет и уничтожение служебной информации, а также прием и отправка служебной информации ограниченного распространения посредством абонентских пунктов, подключенных к ЕТС ГО, не имеющих подсоединения к локальной сети и сети Интернет, с возможностью распечатки или скачивания (загрузки) электронных документов (файлов) служебной информации ограниченного распространения из облачного хранилища (в облачное хранилище).
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12-3. ЭҚА-ны пайдаланатын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне, оның ведомстволарына, оның құрылымына кіретін ұйымдарға, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе ол сенімгерлікпен басқаратын заңды тұлғаларға, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғаларға:
1) вирусқа қарсы құралдар мен физикалық және логикалық порттардың жай-күйін бақылау бар болса, жергілікті желіге, МО БКО-ға және Интернет желісіне қосылмаған жұмыс станцияларында "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жасауға, өңдеуге (сақтамай), есепке алуға және жоюға;
2) "ҚБП" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты МО БКО-ға қосылған, бұлтты сақтау орнынан (бұлтты сақтау орнына) таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың электрондық құжаттарын (файлдарын) басып шығару немесе жүктеп алу (жүктеу) мүмкіндігі бар абоненттік пункт арқылы қабылдауға және жөнелтуге жол беріледі.
Ескерту. 3-тарау 12-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12-4. ЭҚА-ны пайдаланатын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде, оның ведомстволарында, оның құрылымына кіретін ұйымдарда, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе ол сенімгерлікпен басқаратын заңды тұлғаларда, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғаларда таратылуы шектелген "Жасырын" белгісі бар қызметтік ақпаратпен жұмыс істеуді регламенттеу қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тиісті ішкі құқықтық актісінде белгіленеді.
Ескерту. 3-тарау 12-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Электрондық түрдегі таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты 1073-2007 ҚР СТ "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар" мемлекеттік стандарты бойынша қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен болмайтын отандық АКҚҚ-мен қорғалған ақпараттандыру объектілерінде және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес құпия ақпаратты өңдеуге арналған есептеу техникасы құралдарында өңдеуге және сақтауға жол беріледі.

12-3. Уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Национальному Банку Республики Казахстан, его ведомствам, организациям, входящим в его структуру, юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, а также аффилированным с ними юридическим лицам, использующим СЭД, допускаются:
1) создание, обработка (без хранения), учет и уничтожение служебной информации ограниченного распространения c пометкой "ДСП" на рабочих станциях, не имеющих подключения к локальной сети, ЕТС ГО и сети Интернет, при наличии антивирусных средств и контроля состояния физических и логических портов;
2) прием и отправка служебной информации ограниченного распространения c пометкой "ДСП" посредством абонентского пункта, подключенного к ЕТС ГО, с возможностью распечатки или скачивания (загрузки) электронных документов (файлов) служебной информации ограниченного распространения из облачного хранилища (в облачное хранилище).
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-4. Регламентация работы со служебной информацией ограниченного распространения с пометкой "Конфиденциально" в уполномоченном органе по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Национальном Банке Республики Казахстан, его ведомствах, организациях, входящих в его структуру, юридических лицах, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, а также аффилированных с ними юридических лицах, использующих СЭД, устанавливается соответствующим правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Допускаются обработка и хранение служебной информации ограниченного распространения в электронном виде на объектах информатизации, защищенных отечественными СКЗИ не ниже третьего уровня безопасности по государственному стандарту СТРК 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования", и (или) средствах вычислительной техники, предназначенных для обработки секретной информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың объектілерінде электрондық түрдегі таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты 1073-2007 ҚР СТ "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар" мемлекеттік стандарты бойынша қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен болмайтын отандық АКҚҚ-мен қорғалған ақпараттандыру объектілерінде өңдеуге және сақтауға жол беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты ашық байланыс арналары (жалпыға ортақ пайдаланылатын телефон байланысы, факсимильді байланыс, радиобайланыс, спутниктік және ұялы (жылжымалы (мобильді) байланыс, Интернет желісі) арқылы беруге жол берілмейді.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты беру ҚР СТ 1073-2007 "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар." мемлекеттік стандарты бойынша қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен болмайтын отандық АКҚҚ пайдаланылатын байланыс арналары арқылы ғана жүзеге асырылады.
Қорғалған байланыс арналары болмаған жағдайда таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты беру ұйымның шифрлау қызметінің органдары арқылы немесе қағаз жеткізгіште мөрленген конвертте (пакетте) ("ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіштерде), оның ішінде фельдъегерлік немесе арнайы байланыс арқылы қолма-қол жүзеге асырылады.
Үшінші тараптың құзыретті органына "Жасырын" белгісі бар және оған қатысты "ҚБП" белгісі алып тасталған таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жіберу осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес және осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген талаптар сақталып, ұйым басшысының рұқсатымен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдардағы мүшелігіне байланысты берілетін, оның ішінде өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар ұсынған таратылуы шектелген, оның ішінде жасырын сипаттағы ақпаратты салалық уәкілетті орган халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі жұмыс органдары мен консультативтік органдарына Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы жібереді, ол тиісті халықаралық ұйымға арналған таратылуы шектелген және жасырын сипаттағы ақпаратты халықаралық келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелері арқылы қорғалған байланыс арналары арқылы жібереді.

Допускаются обработка и хранение служебной информации ограниченного распространения в электронном виде на объектах информатизации Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, защищенных отечественными СКЗИ не ниже третьего уровня безопасности по государственному стандарту СТРК 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования".
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Передача служебной информации ограниченного распространения по открытым каналам связи (телефонная, факсимильная связь общего пользования, радиосвязь, спутниковая и сотовая (подвижная (мобильная) связь, сеть Интернет) не допускается.
Передача служебной информации ограниченного распространения осуществляется исключительно по каналам связи с использованием отечественных СКЗИ не ниже третьего уровня безопасности по государственному стандарту СТРК 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования".
В случае отсутствия защищенных каналов связи передача служебной информации ограниченного распространения осуществляется через органы шифровальной службы организации или нарочно на бумажном носителе (на электронных носителях с пометкой "ДСП") в запечатанном конверте (пакете), в том числе государственной фельдъегерской или специальной связью.
Направление в компетентный орган третьей стороны служебной информации ограниченного распространения, имеющей пометку "Конфиденциально" и в отношении которой снята пометка "ДСП", разрешается руководителем организации в соответствии с пунктом 72 настоящих Правил и с соблюдением требований, предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил.
Информация ограниченного распространения, в том числе конфиденциального характера, передача которой осуществляется в связи с членством Республики Казахстан в международных организациях, в том числе предоставленная государственными органами в пределах их компетенции, направляется отраслевым уполномоченным органом в рабочие и консультативные органы международных организаций, находящиеся за пределами Республики Казахстан, через Министерство иностранных дел Республики Казахстан, которое направляет информацию ограниченного распространения и конфиденциального характера, адресованную в соответствующую международную организацию согласно международным соглашениям, через загранучреждения Республики Казахстан по защищенным каналам связи.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Таратылуы шектелген қызметтік ақпарат өңделетін және (немесе) орналастырылатын ақпараттық жүйелер мен сервистердің оқиғаларын тіркеу журналында пайдаланушылардың барлық іс-әрекеті тіркеліп, уақыты, пайдаланушының сәйкестендіргіші және операция түрі (жасау, қарау, редакциялау, қол қою, тіркеу, жіберу, басып шығару) көрсетілуге тиіс.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын электрондық құжаттармен (файлдармен) жұмысты бастамас бұрын пайдаланушылардың назарына таратылуы шектелген ақпараттың пайдаланушының кінәсінен таралып кетуіне байланысты тәуекелдер туралы ескертумен бірге жұмыс тәртібі және ЭЦҚ жоғалған не оның қолданылу мерзімі аяқталған жағдайдағы іс-әрекет туралы нұсқаулық жеткізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен жұмыс істеуге арналған ақпараттық жүйелерде пайдаланушылардың іс-әрекетін тіркеу мақсатында оқиғаларды журналға тіркеу функционалы көзделуге тиіс.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпарат өңделетін және (немесе) орналастырылатын ақпараттық жүйелер мен сервистердің меншік иелері мен иеленушілері таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын электрондық құжаттардың (файлдардың) сақталуы мен қорғалуының қауіпсіздігі үшін заңнамада көзделген жауаптылықта болады.
Мемлекеттік органдардың, ұйымдардың басшылары электрондық жеткізгіштің түріне, нысанына, мазмұнына және қалай ұсынылғанына қарамастан, таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету бойынша, оның ішінде қорғалып орындалған, мемлекеттік құпияларға жатқызылған ақпаратты және (немесе) ақпараттық жүйелерді криптографиялық қорғаудың тиісті құралдарын пайдалана отырып, барлық қажетті ұйымдастырушылық, техникалық және құқықтық шараларды қабылдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15-1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе ол сенімгерлікпен басқаратын заңды тұлғалардың "Жасырын" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты өңдеу жүргізілетін және (немесе) ол орналастырылатын ақпараттық жүйелер мен сервистердегі оқиғаларды тіркеу журналына пайдаланушылардың іс-әрекетін жазу процесін регламенттеу қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тиісті құқықтық актісінде белгіленеді.
Ескерту. 3-тарау 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В журнале регистрации событий информационных систем и сервисов, на которых ведется обработка и (или) размещается служебная информация ограниченного распространения, должны фиксироваться все действия пользователей с указанием времени, идентификатора пользователя и типа операции (создание, просмотр, редактирование, подписание, регистрация, пересылка, печать).
Перед началом работы с электронными документами (файлами), содержащими служебную информацию ограниченного распространения, до пользователей доводится инструкция о порядке работы с предупреждениями о рисках, связанных с утечкой информации ограниченного распространения по вине пользователя, и действиях в случаях утраты ЭЦП либо истечения срока ее действия.
В информационных системах, предназначенных для работы со служебной информацией ограниченного распространения, должен предусматриваться функционал журналирования событий для регистрации действий пользователей.
Собственники и владельцы информационных систем и сервисов, на которых ведется обработка и (или) размещается служебная информация ограниченного распространения, несут предусмотренную законодательством ответственность за безопасность хранения и защиту электронных документов (файлов), содержащих служебную информацию ограниченного распространения.
Руководители государственных органов, организаций принимают все необходимые организационные, технические и правовые меры по обеспечению защиты служебной информации ограниченного распространения вне зависимости от вида, формы, содержания и предоставления электронного носителя, в том числе с использованием соответствующих средств криптографической защиты информации и (или) информационных систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Регламентация процесса записи действий пользователей в журнал регистрации событий в информационных системах и сервисах уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Национального Банка Республики Казахстан, его ведомств, организаций, входящих в его структуру, юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, на которых ведется обработка и (или) размещается служебная информация ограниченного распространения с пометкой "Конфиденциально", устанавливается соответствующим правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. "ҚБП" және "Жасырын" белгілер бар құжаттарды, "ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіштерге жазылған басылымдар мен ақпаратты қабылдауды және есепке алуды (тіркеуді) ұйымның БҚҚ қызметі жүзеге асырады.
16-1. Ұйым қызметкерлері қолжетімділігі шектелген қызметтік және (немесе) жасырын ақпаратты қорғау жөніндегі шараларды қабылдайды.
Ұйым қызметкерлеріне өзінің лауазымдық өкілеттіктерін орындауға байланысты белгілі болған "Қызмет бабында пайдалану үшін" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етуге және беруге рұқсат етілмейді. Үшінші тұлғалар "Қызмет бабында пайдалану үшін" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты алуға әрекет жасаған жағдайда қызметкер ұйым басшылығына және/немесе тікелей басшысына дереу хабарлауға міндетті.
Ескерту. 3-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.12.2023 № 1086 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Ұйымға түсетін "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар барлық хат-хабар, соның ішінде "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар электрондық құжаттар (файлдар) бастапқы өңдеуден, алдын ала қарап-тексеруден өткізіледі, тіркеледі және басшылықтың қарауына ұсынылады. Қағаз түріндегі көрсетілген хат-хабарды лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес осы тектес құжаттармен жұмыс істеу тапсырылған БҚҚ қызметінің жұмыскерлері қабылдайды, ашады, тексереді ("Жеке өзіне" белгісі барларын қоспағанда) және өңдейді.
Қағаз түрінде ("ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіштерде) түскен "ҚБП" белгісі бар хат-хабар конвертке (пакетке) салып жапсырылуға және БҚҚ қызметінің "Пакеттер үшін" мастикалық мөрімен мөрленуге тиіс. Бұл ретте ашқан кезде қаптаманың тұтастығы, құжаттар мен басылымдар парақтарының (электрондық жеткізгіштердегі файлдар саны) және даналарының саны, сондай-ақ ілеспе хатта көрсетілген қосымшалардың бар-жоғы тексеріледі.
Конверттерде (пакеттерде) "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар мен басылымдар немесе оларға қосымшалар болмаған (толық болмаған) жағдайда екі данада еркін нысандағы акт жасалады: оның біреуі жіберушіге жіберіледі, екіншісі БҚҚ қызметінде қалады.
Конверттер (пакеттер) жіберушінің нақты мекенжайын, құжаттың жіберілген және алынған, сондай-ақ қосымша ақылы хат-хабар алынған уақытын солар арқылы ғана айқындау мүмкін болатын жағдайларда жоюға жіберілмейді.
"ҚБП" белгісі бар қателесіп түскен құжаттар мен басылымдар жіберушіге қайтарылады.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар мен басылымдар электрондық жеткізгіштерде түскен кезде БҚҚ қызметі вирусқа қарсы құралдардың көмегімен оларда зиян келтіретін бағдарламалардың бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады.

16. Прием и учет (регистрация) документов с пометками "ДСП" и "Конфиденциально", изданий и информации, записанных на электронных носителях с пометкой "ДСП", осуществляются службой ДОУ организации.
16-1. Сотрудники организации принимают меры по защите служебной и (или) конфиденциальной информации с ограниченным доступом.
Сотрудниками организации не допускаются разглашение и передача служебной информации ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования" и (или) "Конфиденциально" третьим лицам, которая стала известна в связи с исполнением своих должностных полномочий. В случае попыток третьих лиц получить служебную информацию ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования" и (или) "Конфиденциально" сотрудник обязан незамедлительно сообщать руководству организации и/или непосредственному руководителю.
Сноска. Главу 3 предусмотрено дополнить пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.12.2023 № 1086 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Вся поступающая в организацию корреспонденция с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", в том числе электронные документы (файлы) с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", подвергаются первичной обработке, предварительному осмотру, регистрации и представлению к рассмотрению руководству. Указанная корреспонденция в бумажном виде принимается, вскрывается, проверяется (за исключением с грифом "Лично") и обрабатывается работниками службы ДОУ, которым в соответствии с должностными инструкциями поручена работа с такого рода документами.
Поступившая корреспонденция с пометкой "ДСП" в бумажном виде (на электронных носителях с пометкой "ДСП") должна быть запечатана в конверт (пакет) и опечатана мастичной печатью "Для пакетов" службы ДОУ. При этом при вскрытии проверяются целостность упаковки, количество листов (количество файлов на электронных носителях) и экземпляров документов и изданий, а также наличие указанных в сопроводительном письме приложений.
В случае отсутствия (неполноты) в конвертах (пакетах) документов и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" или приложений к ним, составляется акт в произвольной форме в двух экземплярах, один из которых направляется отправителю, второй остается в службе ДОУ.
Конверты (пакеты) не подлежат выделению к уничтожению в тех случаях, когда только по ним возможно определить точный адрес отправителя, время отправки и получения документа, а также получения доплатной корреспонденции.
Ошибочно поступившие документы и издания с пометкой "ДСП" возвращаются отправителю.
При поступлении документов и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" на электронных носителях службой ДОУ осуществляется проверка наличия на них вредоносных программ с помощью антивирусных средств.

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Жұмыс уақытынан тыс уақытта, демалыс және мереке күндері қағаз және электрондық жеткізгіштерге жазылған "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар шұғыл құжаттарды, басылымдарды және ақпаратты ұйым бойынша кезекші қабылдайды, оларды ашпай, келесі жұмыс күні БҚҚ қызметінің басшысына береді.
Жұмыстан тыс уақытта, демалыс және мереке күндері "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар шұғыл құжаттар мен басылымдарды тұрақты кезекшілері жоқ ұйымдарға жеткізуге жол берілмейді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Барлық кіріс, шығыс құжаттары мен ішкі құжаттар, сондай-ақ шифрланған хабарламалар, "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар басылымдар тіркелуге тиіс. Құжаттар парақтардың, басылымдардың (кітаптар, журналдар, брошюралар), даналардың саны бойынша есепке алынады.
Жылына құжат айналымы 2000 құжаттан асатын ұйымдарда құжаттарды орталықтандырылмаған тіркеуге жол беріледі, ол кезде БҚҚ қызметінде ұйым басшысының қарауына түсетін құжаттар, ұйымның өкімдік құжаттары, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары, басшылық қол қоятын хат алмасу тіркеледі, құрылымдық бөлімшелерде осы құрылымдық бөлімшелерге жіберілген құжаттар тіркеледі.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар мен басылымдарға тіркеу нөмірін берудің бір мәртелігі есепке алудың негізгі талабы болып табылады. Бұған келесі іс жүргізу жылына өтетін, іс жүргізілуі аяқталмаған немесе ұзақ мерзімді орындауды талап ететін, қайта тіркеуге жататын құжаттар жатпайды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарды, сондай-ақ "ҚБП" белгісі бар басылымдарды есепке алу электрондық құжат айналымының (бұдан әрі – ЭҚЖ) жалпы жүйесінде құпия емес құжаттаманы есепке алудан бөлек, ал электрондық құжат айналымы болмаған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кіріс, шығыс және ішкі құжаттарды тіркеу журналдары бойынша жүргізіледі. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжаттар мен басылымдардың көлемі аз болған кезде оларды есепке алуды құпия емес құжаттармен бірге (есепке алу журналының жеке бөлімінде) жүргізуге жол беріледі.
Журналдардың парақтары нөмірленеді, тігіледі және соңғы парағында нөмірленген парақтардың саны (цифрмен және жазумен), жұмыскер лауазымының атауы, оның қолы және қолының толық жазылуы көрсетіліп мөрленеді.
Журналдар аяқталғаннан кейін соңғы парағында бірінші тіркелген құжаттың нөмірі және соңғысының нөмірі, сондай-ақ литерлік және өткізіп жіберілген нөмірлердің саны көрсетіліп, тіркелген құжаттардың саны (цифрмен және жазумен) қосымша қойылады. Көрсетілген деректерден кейін қызметкер лауазымының атауы, оның қолы қойылады және қолы толық жазылады.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, сондай-ақ "ҚБП" белгісі бар басылымдардың қозғалысы тіркеп есепке алудың тиісті нысандарында уақтылы көрсетілуге тиіс.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В нерабочее время, выходные и праздничные дни срочные документы, издания и информация с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", записанные на бумажных и электронных носителях, принимаются дежурным по организации, который, не вскрывая, передает их руководителю службы ДОУ на следующий рабочий день.
Не допускается доставлять в нерабочее время, выходные и праздничные дни срочные документы и издания с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" в организации, не имеющие постоянных дежурных.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Регистрации подлежат все входящие, исходящие и внутренние документы, а также шифрованные сообщения, издания с пометкой "ДСП" и (или) "Конфиденциально". Документы учитываются по количеству листов, изданий (книги, журналы, брошюры), экземпляров.
В организациях с объемом документооборота свыше 2000 документов в год допускается децентрализованная регистрация документов, при которой в службе ДОУ регистрируются документы, поступающие на рассмотрение руководства организации, распорядительные документы организации, обращения физических и юридических лиц, переписка за подписью руководства, в структурных подразделениях регистрируются адресованные данным структурным подразделениям документы.
Основным требованием учета является однократность присвоения регистрационного номера документам и изданиям с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально". Исключение составляют документы, переходящие на следующий делопроизводственный год, незавершенные делопроизводством или требующие длительного срока исполнения, которые подлежат перерегистрации.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Учет документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", а также изданий с пометкой "ДСП" ведется отдельно от учета несекретной документации в общей системе электронного документооборота (далее – СЭД), а при отсутствии электронного документооборота - по журналам регистрации входящих, исходящих и внутренних документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При незначительном объеме документов и изданий, содержащих служебную информацию ограниченного распространения, допускается ведение их учета совместно с несекретными документами (в отдельном разделе журнала учета).
Листы журналов нумеруются, прошиваются и опечатываются с указанием на последнем листе количества пронумерованных листов (цифрами и прописью), наименования должности работника, его подписи и расшифровки подписи.
После завершения журналов на последнем листе дополнительно проставляется количество зарегистрированных документов (цифрами и прописью) с указанием номера первого и номера последнего зарегистрированного документа, а также количества литерных и пропущенных номеров. После указанных данных проставляются наименование должности работника, его подпись и расшифровка подписи.
Движение документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", а также изданий с пометкой "ДСП" должно своевременно отражаться в соответствующих регистрационных учетных формах.

21. Тіркелген әрбір құжатта, сондай-ақ "ҚБП" белгісі бар басылымдарға ілеспе хатта тіркеу нөміріне бос аралық қалдырылмай "ҚБП" аббревиатурасы жазумен қосылады және "ҚБП" және немесе "Жасыр" аббревиатурасын қосу арқылы "ҚБП" немесе "Жасырын" белгісі қойылады.
Құжаттың тіркеу нөмірі (индексі) ұйымның істер номенклатурасы бойынша іс индексінен, құжаттың тіркеу-бақылау нысанындағы (бұдан әрі – ТБН) реттік нөмірінен тұрады. Ұйымның қалауы бойынша тіркеу нөміріне (индексіне) қосымша элементтер қосылады.
22. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын, тарату үшін алынған құжаттар мен басылымдардың бүкіл таралымы бір нөмірмен тіркеледі.
4-тарау. "Қызмет бабында пайдалану үшін" немесе "Жасырын" белгісі бар құжаттар мен басылымдарды ресімдеу, тарату (жіберу)
23. Құжаттың бірінші парағының оң жақ жоғарғы бұрышында "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі немесе "ҚБП" аббревиатурасы және (немесе) "Жасырын" белгісі басылады, басып шығарылған дананың нөмірі көрсетіледі. Егер "ҚБП" белгісі бар қосымшаларға ілеспе хатта таратылуы шектелген қызметтік ақпарат қамтылмаса, оның оң жақ жоғарғы бұрышында "Қызмет бабында пайдалану үшін" (қосымша болмаса – белгілемей) деректемелері және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дананың нөмірі басылады.
Құжаттың және ілеспе хаттың әрбір данасының соңғы парағының беткі немесе сыртқы жағында жөнелтілген құжат даналарының қайда жіберілгені және оның босатылуы (тарату есебі), құжатты орындаушының тегі, оның байланыс деректері, құжатта және басылымда "ҚБП" шектеу белгісі қойылған "ҚБП" ҚҚВТ тармағы, көрсетілген "ҚБП" ҚҚВТтта бекіткен ұйым басшысы бұйрығының нөмірі және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қабылданған күні көрсетіледі.
24. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар қол қойылған (бекітілген) құжаттар оларды есепке алуды жүзеге асыратын БҚҚ қызметінің жұмыскеріне тіркеу үшін беріледі.
25. "ҚБП" белгісі бар құжаттар мен басылымдар туралы мәліметтері бар журнал немесе брошюраланған карточка түрінде орындалған реферативтік ақпараттық басылымдар осындай белгімен шығарылады. Осы басылымдардан алынған, таратылуы шектелген қызметтік ақпараты жоқ реферативтік ақпараттық карточкалар мен парақтар құпия емес материалдар ретінде есепке алынады және сақталады.
Карточкалар мен парақтарды алу фактісі осы басылымдардың мұқабасында БҚҚ қызметінің екі жұмыскерінің қол қоюымен расталады.
26. Көбейтуді жүзеге асыратын ұйымның баспаханаларында немесе құрылымдық бөлімшелерінде "ҚБП" белгісі бар тираждалатын құжаттар мен басылымдарды есепке алу құпия емес құжаттардан бөлек есепке алу журналында жүргізіледі.

21. На каждом зарегистрированном документе, а также сопроводительном письме к изданиям с пометкой "ДСП" проставляются регистрационный номер и пометка "ДСП" или "Конфиденциально" с добавлением аббревиатуры "ДСП" или "Конф", с добавлением без пробела прописью аббревиатуры "ДСП".
Регистрационный номер (индекс) документа состоит из индекса дела по номенклатуре дел организации, порядкового номера документа в регистрационно-контрольной форме (далее – РКФ). По усмотрению организации в регистрационный номер (индекс) включаются дополнительные элементы.
22. Весь тираж документов и изданий, содержащих служебную информацию ограниченного распространения, полученный для рассылки, регистрируется под одним номером.
Глава 4. Оформление, рассылка (отправка) документов и изданий с пометкой "Для служебного пользования" или "Конфиденциально"
23. На первом листе в правом верхнем углу документа печатаются пометка "Для служебного пользования" или аббревиатура "ДСП", и (или) пометка "Конфиденциально", указывается номер отпечатанного экземпляра. Если в сопроводительном письме к приложениям, имеющие пометку "ДСП", не содержится служебной информации ограниченного распространения, в его правом верхнем углу печатаются реквизиты "Для служебного пользования" (без приложения – без пометки) и номер экземпляра по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
На лицевой или оборотной стороне последнего листа каждого экземпляра документа и сопроводительного письма указывается, куда направлены экземпляры отправленного документа и его отпуск (расчет рассылки), фамилия исполнителя документа, его контактные данные, пункт ВПСД "ДСП", в соответствии с которым на документе и издании проставлены ограничительная пометка "ДСП", номер приказа руководителя организации, утвердившего указанный ВПСД "ДСП", дата его принятия по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
24. Подписанные (утвержденные) документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" передаются для регистрации работнику службы ДОУ, осуществляющему их учет.
25. Реферативные информационные издания в журнальном или сброшюрованном карточном исполнении, в которых содержатся сведения о документах и изданиях с пометкой "ДСП", выпускаются с этой же пометкой. Изъятые из этих изданий реферативные информационные карточки и листы, не содержащие служебной информации ограниченного распространения, учитываются и хранятся как несекретные материалы.
Факт изъятия карточек и листов заверяется подписями двух работников службы ДОУ на обложке этих изданий.
26. Учет тиражируемых документов и изданий с пометкой "ДСП" в типографиях или структурных подразделениях организаций, осуществляющих размножение, ведется в журнале учета отдельно от несекретных документов.

27. "ҚБП" белгісі бар басылымды басып шығару аяқталғаннан кейін баспа нысандарының күші жойылады, ал тиісті файлдар (компьютермен терілген кезде) жойылады, ол жөнінде тапсырыс беруші ұйым және орындаушы баспахананың (баспа-басып шығару орталығының) өкілі қол қойған еркін нысандағы акт жасалады.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар тираждалған құжаттарды, сондай-ақ "ҚБП" белгісі бар басылымдарды таратуды басшы қол қойған тізімдердің (тізілімдер немесе тарату есептері) негізінде жөнелтілетін даналардың есепке алу нөмірлерін көрсете отырып, БҚҚ қызметі жүзеге асырады.
28. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар қағаз жеткізгіштегі құжаттарды, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдарды Қазақстан Республикасының шегіндегі басқа ұйымдарға жіберуді мемлекеттік фельдъегерлік байланыс жүргізеді. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар жөнелтілетін құжаттар, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдар қалың қағаздан жасалған конверттерге салынуға не қапталуға тиіс. Жіберу үшін ашық "терезелері" бар конверттерді пайдалануға жол берілмейді. Құжаттарды мемлекеттік фельдъегерлік байланыс арқылы жіберу жіберушінің конвертін мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың пакетіне/конвертіне салу арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте мемлекеттік органдар "ҚБП" белгісі бар құжаттарды жөнелту жөніндегі қызметтерді көрсету үшін арнаулы мақсаттағы деректерді беру жүйесі (АМДБЖ) арқылы мемлекеттік органдардың қорғалған абоненттік жүйесін пайдаланады, қағаз даналарын жіберуді (оның ішінде істер мен басылымдар) тек курьерлік фельдегерлік (арнаулы) байланыс арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Қаптамада, конвертте (пакетте) алушы мен жіберушінің мекенжайлары мен атаулары (ашық немесе шартты), салынған құжаттардың "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері қосылған нөмірлері көрсетіледі.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар, сондай-ақ "ҚБП" белгісі бар басылымдар салынған конверттерде (пакеттерде) басшылар мен жұмыскерлердің тектерін және лауазымдарын, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелердің атауларын бірге көрсетуге жол берілмейді.
30. "ҚБП" белгісі бар құжаттар мен басылымдарды шетелдік заңды және жеке тұлғаларға және олардың өкілдеріне беруге әрбір жекелеген жағдайда осы ұйым басшысының жазбаша рұқсаты бойынша ғана жол беріледі.
Мұндай құжаттар алдын ала ОСК отырысында қаралады, ол оны берудің орындылығы немесе, егер берілген кезде онда қамтылатын мәліметтер бастапқы мәнін жоғалтқан болса, "ҚБП" белгісін алып тастау мүмкіндігі туралы қорытынды шығарады.
Егер "ҚБП" белгісі бар құжаттар мен басылымдарда басқа ұйымдардың құзыретіне қатысты мәліметтер қамтылса, оларды шетелге беру осы ұйымдар басшыларының келісімімен ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
"ҚБП" белгісі бар басылымды кітап алмасу тәртібімен шетелге жіберуге жол берілмейді.

27. По окончании печатания издания с пометкой "ДСП" печатные формы аннулируются, а соответствующие файлы (при компьютерном наборе) удаляются, о чем составляется акт в произвольной форме за подписями представителя организации-заказчика и типографии (печатно-издательского центра) – исполнителя.
Рассылка тиражированных документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", а также изданий с пометкой "ДСП" осуществляется службой ДОУ на основании подписанных руководителем списков (реестров или расчетов рассылки) с указанием учетных номеров отправляемых экземпляров.
28. Пересылка документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" на бумажном носителе, дел и изданий с пометкой "ДСП" другим организациям в пределах Республики Казахстан производится государственной фельдъегерской связью. Отправляемые документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дела и издания с пометками "ДСП" необходимо помещать в конверты из плотной бумаги либо упаковывать. Не допускается использовать для пересылки конверты с прозрачными "окошками". Пересылка документов посредством государственной фельдъегерской связи осуществляется путем размещения конверта отправителя в пакет/конверт государственной фельдъегерской связи.
При этом государственные органы для оказания услуги по пересылке документов с пометкой "ДСП" используют защищенный абонентский пункт государственных органов посредством системы передачи данных специального назначения (СПДСН), отправку бумажных экземпляров (в том числе дел и изданий) осуществляют только посредством фельдъегерской (специальной) связи.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. На упаковке, конверте (пакете) указываются адреса и наименования (открытые или условные) получателя и отправителя, номера вложенных документов с добавлением пометок "ДСП" и (или) "Конфиденциально".
На конвертах (пакетах) с документами с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", а также изданиями с пометкой "ДСП" не допускается одновременно указывать фамилии и должности руководителей и работников, а также наименования структурных подразделений.
30. Передача документов и изданий с пометкой "ДСП" иностранным юридическим и физическим лицам и их представителям допускается в каждом отдельном случае только по письменному разрешению руководителя данной организации.
Такие документы предварительно рассматриваются на заседании ЦЭК, которая выносит заключение о целесообразности их передачи или возможности снятия пометки "ДСП", если к моменту передачи содержащиеся в них сведения утратили первоначальное значение.
Если в документах и изданиях с пометкой "ДСП" содержатся сведения, относящиеся к компетенции других организаций, передача их за границу может быть осуществлена только с согласия руководителей этих организаций.
Не допускается направление за границу издания с пометкой "ДСП" в порядке книгообмена.

31. Сыртқы сауда және сауда қызметі саласындағы уәкілетті органның, не Еуразиялық экономикалық комиссия тергеп-тексеруді жүргізуге жауапты ретінде айқындаған органның, не үшінші тараптың, не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің құзыретті органының сұрау салуы бойынша ұйымдар өз құзыреті шегінде сыртқы сауда және сауда қызметі саласындағы уәкілетті орган арқылы Еуразиялық экономикалық комиссия тергеп-тексеруді жүргізуге жауапты ретінде айқындаған органға, үшінші тараптың және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің құзыретті органдарына тергеп-тексеруді жүргізу мен сауда шараларын және қауіпсіздік мақсатындағы шараларды, өтемақы шараларын қолдану мақсаттары үшін қажетті, таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын, "ҚБП" белгісі бар мәліметтерді ұсынады.
Сыртқы сауда және сауда қызметі саласындағы уәкілетті органға "ҚБП" белгісі бар көрсетілген ақпаратты кейіннен жөнелту үшін жіберген кезде ұйымдар өзінің ілеспе хатында басшының жіберілетін мәліметтерді Еуразиялық экономикалық комиссияға, үшінші тараптың немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің құзыретті органдарына беруге рұқсатының нөмірі мен күнін көрсетеді.
32. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың орындалу, өту, орындалуын бақылау тәртібі осы Қағидалар мен "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес құпия емес құжаттармен жұмыс істеу тәртібіне ұқсас болады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар орындалғанынан кейін істерге қалыптастырылады. Бұл істердің тақырыптары ұйымның құпия емес іс жүргізу істерінің номенклатурасына енгізіледі. Істер номенклатурасынан тыс істерді қалыптастыруға жол берілмейді.
Істер номенклатурасына "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар құжаттарға арналған бақылау-анықтамалық, тақырыптық және басқа да карточкалардың барлық тіркеп есепке алу нысандарының тақырыптары енгізіледі.

31. По запросам уполномоченного органа в области внешнеторговой и торговой деятельности либо органа, определенного Евразийской экономической комиссией в качестве ответственного за проведение расследований, либо компетентного органа третьей стороны, либо государства-члена Евразийского экономического союза, организации в пределах своей компетенции представляют через уполномоченный орган в области внешнеторговой и торговой деятельности в орган, определенный Евразийской экономической комиссией в качестве ответственного за проведение расследований, в компетентные органы третьей стороны и государства-члена Евразийского экономического союза необходимые для целей проведения расследований и применения торговых мер и мер по соображениям безопасности, компенсирующих мер сведения, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, имеющие пометку "ДСП".
При направлении в уполномоченный орган в области внешнеторговой и торговой деятельности указанной информации с пометкой "ДСП" для их последующего перенаправления организации указывают в своем сопроводительном письме номер и дату разрешения руководителя на передачу направляемых сведений в Евразийскую экономическую комиссию, в компетентные органы третьей стороны или государства-члена Евразийского экономического союза.
32. Порядок исполнения, прохождения документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", контроля за их исполнением аналогичен порядку работы с несекретными документами в соответствии с настоящими Правилами и Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" после их исполнения формируются в дела. Заголовки указанных дел вносятся в номенклатуру дел несекретного делопроизводства организации. Формирование дел вне номенклатуры дел не допускается.
В номенклатуру дел включаются заголовки всех регистрационных учетных форм контрольно-справочных, тематических и других карточек на документы с пометкой "ДСП" и (или) "Конфиденциально".

34. "ҚБП" белгісі бар істер БҚҚ қызметінің бақылауымен ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелерінде қалыптастырылады.
35. Істерді қалыптастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) іске тек орындалған және дұрыс ресімделген құжаттарды орналастыру;
2) іске аталған нақты мәселені шешуге қатысты барлық құжаттарды орналастыру;
3) өтпелі істерді қоспағанда, іске бір іс жүргізу жылының құжаттарын топтастыру;
4) сақтау мерзімі тұрақты және уақытша құжаттарды бөлек істерге қалыптастыру;
5) тиісті істерге қағаз негіздегі құжаттар үшін жалпы негіздерде растауды талап ететін (елтаңбалық мөр, қол, бекіту және келісу белгілері) электрондық жеткізгіштердегі құжаттардың басылып шығарылған нұсқаларын орналастыру;
6) қайтаруға жататын құжаттарды, артық даналар мен шимай жазбаларды іске тікпеу;
7) істің көлемі 180 парақтан аспайды;
8) жоспарларды, есептерді, сметаларды жасалған, қол қойылған (бекітілген) күніне қарамастан, қай жылға немесе қай жыл үшін жасалса, сол жылдың тиісті істеріне жинақтау;
9) құжаттарға қосымшалар, олардың бекітілген немесе жасалған күніне қарамастан, өздері қатысты құжаттарға қосылады, көлемі 180 парақтан асатын қосымшалар құжатта белгі қойылып, жеке томды құрайды.
36. Іс жүргізілуі аяқталған істің мұқабасында мынадай деректемелер қамтылады:
1) "ҚБП" белгісі;
2) ұйымның атауы;
3) ұйым орналасқан елді мекеннің атауы;
4) ұйымның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
5) істер номенклатурасы бойынша істің индексі;
6) істің тақырыбы;
7) іс томының нөмірі;
8) істің соңғы күндері (өкімдік құжаттар, хаттамалар, стенограммалар, хат алмасу үшін), өкімдік құжаттар-хаттамалар, стенограммалар үшін бастапқы және соңғы құжаттың реттік нөмірлері;
9) істі сақтау мерзімі.
37. "ҚБП" белгісі бар құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу барысында сақтау мерзімдері тұрақты және уақытша (10 жылдан астам) істердің мұқабаларына қосымша деректемелер қойылады: архив қорының нөмірі, істердің жиынтық тізімдемесінің нөмірі, істің нөмірі және істегі парақтар саны. Істердің көрсетілген санаттары қатталады немесе төрт жерден тесіліп тігіледі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың ішкі тізімдемесімен, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істі куәландыру парағымен қамтылады.
Құжаттардың ішкі тізімдемесі істің басында, куәландыру парағы соңында орналастырылады.
38. Ірі форматты құжаттарды қамтитын "ҚБП" белгісі бар істер (сызбалар, схемалар) қатты папкаларда немесе құтыларда (қораптарда) сақталады.

34. Дела с пометкой "ДСП" формируются в соответствующих структурных подразделениях организации под контролем службы ДОУ.
35. При формировании дел необходимо соблюдать следующие требования:
1) помещать в дело только исполненные и правильно оформленные документы;
2) помещать в дело все документы, относящиеся к решению данного конкретного вопроса;
3) группировать в дело документы одного делопроизводственного года, за исключением переходящих дел;
4) раздельно формировать в дела документы постоянного и временного срока хранения;
5) помещать в соответствующие дела распечатки с документов на электронных носителях, требующих подтверждения (гербовая печать, подпись, грифы утверждения и согласования), на общих для документов на бумажной основе, основаниях;
6) не подшивать в дело документы, подлежащие возврату, лишние экземпляры и черновики;
7) объем дела не превышает 180 листов;
8) планы, отчеты, сметы формировать в соответствующие дела того года, на который или за который они составлены, независимо от даты составления, подписания (утверждения);
9) приложения к документам, независимо от даты их утверждения или составления, присоединяются к документам, к которым они относятся, приложения объемом свыше 180 листов составляют отдельный том с проставлением отметки в документе.
36. Обложка дела, завершенного делопроизводством, содержит следующие реквизиты:
1) пометку "ДСП";
2) наименование организации;
3) наименование населенного пункта, в котором дислоцированы организации;
4) наименование структурного подразделения организации;
5) индекс дела по номенклатуре дел;
6) заголовок дела;
7) номер тома дела;
8) крайние даты дела (для распорядительных документов, протоколов, стенограмм, переписки), для распорядительных документов-протоколов, стенограмм – порядковые номера первого и последнего документа;
9) срок хранения дела.
37. В ходе проведения экспертизы ценности документов с пометкой "ДСП" на обложках дел постоянного и временного (свыше 10 лет) сроков хранения проставляются дополнительные реквизиты: номер архивного фонда, номер сводной описи дел, номер дела и количество листов в деле. Указанные категории дел переплетаются или подшиваются на четыре прокола и снабжаются внутренней описью документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, листом-заверителем дела по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Внутренняя опись документов размещается в начале дела, лист-заверитель – в конце.
38. Дела с пометкой "ДСП", включающие крупноформатные документы (чертежи, схемы), хранятся в твердых папках или футлярах (коробках).

39. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар істерге жеке немесе бір мәселе бойынша құпия емес басқа құжаттармен бірге қалыптастырылады. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар бір немесе одан көп құжат іске енгізілетін болса, бүкіл іс таратылуы шектелген сипатқа ие болады.
Ұйымда "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар мен істердің бір түрінің (бұйрықтар, жоспарлар, есептер, нұсқаулықтар) ауқымды көлемі жинақталған жағдайда олар істерге жеке-жеке қалыптастырылады.
40. Құжаттардың құндылығына сараптама жүргізу кезінде іс жүргізілуі аяқталған "ҚБП" белгісі бар істерді ұйымның сараптама комиссиясы парақтап қарайды.
41. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарды сақтау мерзімі архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету қызметі саласындағы уәкілетті орган бекітетін ұйымдар қызметінде жинақталатын үлгілік құжаттар тізбесінде сақтау мерзімі көрсетіле отырып айқындалады.
5-тарау. "Қызмет бабында пайдалану үшін" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарды, істер мен басылымдарды пайдалану
42. Мыналарға:
1) таратылуы шектелген құжаттар мен басылымдардағы мәліметтерді халықаралық (жаһандық) деректер беру желілерінде, Интернет желісінде орналастыруға;
2) оларды ашық сөз сөйлеуде немесе ашық баспасөзде, радио және телевизия бағдарламаларында жариялау үшін пайдалануға;
3) "Жасырын" белгісі бар, "ҚБП" белгісі алып тасталған таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес ұйым басшысының рұқсатымен және осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген талаптарды сақтай отырып, үшінші тараптың құзыретті органына жіберу жағдайларын қоспағанда, "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар мен басылымдарды ашық көрмелерде экспонат ретінде қойып көрсетуге, оларды стендтерде, витриналарда немесе көпшілік көретін басқа орындарда көрсетуге;
4) 12-1-тармақтың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жұмыс станцияларында сақтауға жол берілмейді.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдар орындаушыларға (зерттеушілерге) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін істер мен басылымдарды есепке алу карточкасына қол қойғызып беріледі және қабылданады.
44. "ҚБП" белгісі бар басылымдар ұйымдар шығаратын қызметтік каталогтарға ғана енгізіледі.

39. Документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" формируются в дела отдельно или вместе с другими несекретными документами по одному и тому же вопросу. При включении в дело одного и более документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" все дело приобретает характер ограниченного распространения.
В случаях, когда в организации образуется большое количество одних и тех же видов документов и дел (приказы, планы, отчеты, инструкции) с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", формируются в дела по отдельности.
40. При проведении экспертизы ценности документов, законченные производством дела с пометкой "ДСП" просматриваются экспертной комиссией организации полистно.
41. Сроки хранения документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" определяются перечнем типовых документов, образующихся в деятельности организаций, с указанием срока хранения, утверждаемым уполномоченным органом в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
Глава 5. Использование документов, дел и изданий с пометкой "Для служебного пользования" и (или) "Конфиденциально"
42. Не допускаются:
1) размещение сведений из документов и изданий ограниченного распространения в международных (глобальных) сетях передачи данных, сети Интернет;
2) использование их для открытых выступлений или опубликования в открытой печати, передачах по радио и телевидению;
3) экспонирование документов и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" на открытых выставках, демонстрация их на стендах, в витринах или других местах массового обозрения, за исключением случаев направления в компетентный орган третьей стороны служебной информации ограниченного распространения, имеющей пометку "Конфиденциально", в отношении которой снята пометка "ДСП" с разрешения руководителя организации в соответствии с пунктом 72 настоящих Правил и соблюдением требований, предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил;
4) хранение служебной информации ограниченного распространения на рабочих станциях, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей пункта 12-1.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Дела и издания с пометкой "ДСП" выдаются исполнителям (исследователям) и принимаются от них под расписку в карточке учета выдаваемых дел и изданий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
44. Издания с пометкой "ДСП" включаются только в служебные каталоги, выпускаемые организациями.

45. Бұқаралық кітапханаларда "ҚБП" белгісі бар басылымдарды жеке тұлғаларға беру осы жеке тұлғалар жұмыс істейтін ұйымдар басшыларының жұмыс тақырыбы көрсетілген жазбаша өтінішхаттары бойынша ғана жүргізіледі. Алынған рұқсаттар, ұйым жұмыскері қызметтік куәлігін (бар болса) көрсетсе, оларға қол қойылған күннен бастап бір жыл бойы жарамды болады.
"ҚБП" белгісі бар құжаттар мен істерді алу істе құжаттардың куәландырылған көшірмелері мен төлнұсқаларды алу хаттамасын міндетті түрде қалдыра отырып жүргізіледі.
46. Ведомстволық кітапханаларда "ҚБП" белгісі бар басылымдар:
1) осы ұйымның жұмыскерлеріне – БҚҚ қызметі басшысының рұқсатымен;
2) бөгде ұйымдардың жұмыскерлеріне – көрсетілген басылымдарды сақтайтын ұйым басшысының рұқсатымен осы ұйымдардың жазбаша өтінішхаты бойынша беріледі.
47. "ҚБП" белгісі бар басылымдар осы Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген тәртіппен кітапханааралық абонемент бойынша (Қазақстан Республикасының шегінде) беріледі.
6-тарау. "ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіштерді есепке алу, пайдалану, сақтау және жою
48. Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларына "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттармен және басылымдармен танысуға және олармен жұмыс істеуге негізделген сұрау салу болған кезде көрсетілген құжаттар қарамағында болатын ұйым басшысының рұқсатымен ғана жол беріледі.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларын "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттармен және басылымдармен таныстыру жасырындылықты сақтау шарттарында осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жария етпеу туралы міндеттемеге қол қойылғаннан кейін жүзеге асырылады. Қол қойылған міндеттемелер істе Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларының сұрау салуларымен бірге сақталады.
Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларынан ұйым құжатының (нормативтік құқықтық актінің және (немесе) жеке құрам бойынша бұйрықтың) көшірмесін жіберу туралы сұрау салуы түскен кезде сұрау салуды орындаушы әзірлеуші-бөлімшемен (орындаушымен) оларды жіберудің орындылығын келіседі.
Осы мәселе келісілгеннен кейін сұрау салуды орындаушы сұратылып отырған құжаттардан (нормативтік құқықтық актілер және (немесе) жеке құрам бойынша бұйрықтар) құпия емес үзінділерді жіберуден бас тарту немесе жіберудің мүмкіндігі туралы тұжырымдармен ұйым басшысының атына баянхат дайындайды.
Ұйым басшысының қарары алынғаннан кейін сұратылатын ақпаратты жеке және (немесе) заңды тұлғалар "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларының 7-параграфына сәйкес жібереді. Бұл ретте "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттан және басылымнан (нормативтік құқықтық актіден және (немесе) жеке құрам бойынша бұйрықтан) үзінді көшірмеде Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларының сұрау салуына қатысы бар бөліктегі мәліметтер көрсетіледі.

45. Выдача физическим лицам изданий с пометкой "ДСП" в публичных библиотеках производится только по письменным ходатайствам руководителей организаций, в которых эти физические лица работают, с указанием темы работы. Полученные разрешения действительны в течение одного года со дня их подписания при предъявлении служебного удостоверения работника организации (при его наличии).
Изъятие документов и дел с пометкой "ДСП" производится с обязательным оставлением в деле заверенных копий документов и протокола изъятия подлинников.
46. В ведомственных библиотеках издания с пометкой "ДСП" выдаются:
1) работникам данной организации – с разрешения руководителя службы ДОУ;
2) работникам сторонних организаций – по письменному ходатайству этих организаций с разрешения руководителя организации, хранящего указанные издания.
47. Издания с пометкой "ДСП" выдаются по межбиблиотечному абонементу (в пределах Республики Казахстан) в порядке, предусмотренном пунктом 48 настоящих Правил.
Глава 6. Учет, использование, хранение и уничтожение электронных носителей с пометкой "ДСП"
48. Физические и (или) юридические лица Республики Казахстан допускаются к ознакомлению и работе с документами и изданиями с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" только с разрешения руководителя организации, в ведении которого находятся указанные документы, при наличии обоснованного запроса.
При этом ознакомление физических и (или) юридических лиц Республики Казахстан с документами и изданиями с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" осуществляется на условиях соблюдения конфиденциальности после подписания обязательства о неразглашении служебной информации ограниченного распространения по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Подписанные обязательства хранятся в деле вместе с запросами физических и (или) юридических лиц Республики Казахстан.
При поступлении запроса от физических и (или) юридических лиц Республики Казахстан о направлении копии документа (нормативного правового акта и (или) приказа по личному составу) организации исполнитель запроса согласовывает целесообразность их направления с подразделением-разработчиком (исполнителем).
После согласования данного вопроса исполнитель запроса готовит докладную записку на имя руководителя организации с выводами об отказе или возможности направления несекретных выписок из запрашиваемых документов (нормативных правовых актов и (или) приказов по личному составу).
После получения резолюции руководителя организации запрашиваемая информация направляется физическими и (или) юридическими лицами в соответствии с параграфом 7 Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339). При этом в выписке из документа и издания с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" (нормативного правового акта и (или) приказа по личному составу) указываются сведения в части, касающейся запроса физических и (или) юридических лиц Республики Казахстан.

Ескерту. 48-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.12.2023 № 1086 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
49. Электрондық жеткізгіштерді пайдалану деп электрондық ақпараттық ресурстарды енгізу, түрлендіру, жинақтау, сақтау, ауыстыру және шығару мақсатында оларды жұмыс станциясына қосу процесі түсініледі.
Сақтаудағы және айналымда жүрген барлық электрондық жеткізгіштер ақпараттық қауіпсіздік қызметінде есепке алынуға жатады.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар әрбір электрондық жеткізгіште оның есептік нөмірі, тіркелген күні және "ҚБП" белгісі көрсетілетін жазба болады.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Жұмыскерлер электрондық жеткізгіштерді пайдаланған кезде:
1) осы Қағидалардың талаптарын сақтауы;
2) электрондық жеткізгішті өзінің қызметтік міндеттерін орындау үшін ғана пайдалануы;
3) электрондық жеткізгіштің құлыпталатын сейфтерде, металл шкафтарда немесе шкафтарда сақталуын қамтамасыз етуге;
4) электрондық жеткізгіштердің жоғалу немесе ұрлану, олардың істен шығу фактілері туралы жүйелік әкімшіні, ақпараттық қауіпсіздік қызметін және БҚҚ қызметін дереу хабардар етуі қажет.
Бұл ретте ақпараттық қауіпсіздік қызметі (қажет болса) "ҚБП" белгісі бар мәліметтерді қамтитын ақпаратты электрондық жеткізгіштермен жұмыс істеу тәртібінің сақталуына бақылау жүргізеді.
51. Электрондық жеткізгіштерді пайдаланған кезде:
1) электрондық жеткізгішті жеке мақсатта пайдалануға;
2) электрондық жеткізгішті үшінші тұлғаларға беруге (ақпараттық қауіпсіздік қызметін қоспағанда);
3) электрондық жеткізгішті жалпыға қолжетімді деректермен бірге жұмыс үстелдерінде сақтауға не оны қараусыз қалдыруға немесе үшінші тұлғаларға сақтауға беруге;
4) ұйымның ақпараттық қауіпсіздік қызметімен келіспей, электрондық жеткізгішті ұйымның ғимаратынан шығаруға тыйым салынады.
52. "ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіш таратылуы шектелген құпия емес және қызметтік ақпаратты жазу мен сақтау үшін ғана пайдаланылады.
53. Электрондық жеткізгіштерді есепке алуды, сақтауды және олардың бар-жоғын салыстырып тексеруді жүргізу үшін жауапкершілік ақпараттық қауіпсіздік қызметіне жүктеледі. Электрондық жеткізгіштерді тиісінше пайдалану үшін жауапкершілік белгіленген талаптар шеңберінде жұмыскерлерге жүктеледі.
Ұйымның жұмыскерлері, ақпараттық қауіпсіздік қызметі және шифрлау қызметінің органы электрондық жеткізгішті беру және қабылдау кезінде вирусқа қарсы құралдардың көмегімен зиян келтіретін бағдарламалардың жоқтығына алдын ала тексереді.

Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.12.2023 № 1086 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Под использованием электронных носителей понимается процесс их подключения к рабочей станции с целью ввода, преобразования, накопления, хранения, переноса и вывода электронных информационных ресурсов.
Все находящиеся на хранении и в обращении электронные носители подлежат учҰту в службе информационной безопасности.
Каждый электронный носитель со служебной информацией ограниченного распространения имеет запись, на которой указываются его учетный номер, дата регистрации и пометка "ДСП".
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При использовании работниками электронных носителей необходимо:
1) соблюдать требования настоящих Правил;
2) использовать электронный носитель исключительно для выполнения своих служебных обязанностей;
3) обеспечивать сохранность электронного носителя в запираемых сейфах, металлических шкафах или шкафах;
4) незамедлительно информировать системного администратора, службу информационной безопасности и службу ДОУ о фактах утраты или кражи, выхода из строя электронных носителей.
При этом служба информационной безопасности (при необходимости) проводит контроль соблюдения порядка обращения с электронными носителями информации, содержащими сведения с пометкой "ДСП".
51. При использовании электронных носителей запрещается:
1) использовать электронный носитель в личных целях;
2) передавать электронный носитель третьим лицам (за исключением службы информационной безопасности);
3) хранить электронный носитель вместе с общедоступными данными, на рабочих столах либо оставлять его без присмотра или передавать на хранение третьим лицам;
4) выносить электронный носитель из здания организации без согласования со службой информационной безопасности организации.
52. Электронный носитель с пометкой "ДСП" используется только для записи и хранения несекретной и служебной информации ограниченного распространения.
53. Ответственность за надлежащее ведение учета, хранения и сверки наличия электронных носителей возлагается на службу информационной безопасности. Ответственность за надлежащее использование электронных носителей возлагается на работников в рамках установленных требований.
Работниками организации, службой информационной безопасности и органом шифровальной службы при передаче и приеме электронный носитель предварительно проверяется с помощью антивирусных средств на отсутствие вредоносных программ.

54. Электрондық жеткізгіштерді есепке алуды ақпараттық қауіпсіздік қызметі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда (бұдан әрі – электрондық жеткізгіштерді есепке алу журналы) немесе "ҚБП" белгісін көрсете отырып, электрондық есепке алу нысандарында жүргізеді.
Жұмыскерлерге уақытша жұмыс істеу үшін берілетін әрбір электрондық жеткізгішке осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіштің берілуін есепке алу карточкасы толтырылады. Электрондық жеткізгішті уақытша жұмыс істеу үшін алған жұмыскер оны ақпараттық қауіпсіздік қызметіне қайтаруға міндетті.
Электрондық жеткізгіштерді орындаушыларға онда жазылған ақпаратты ұзақ уақыт сақтау үшін беруді ақпараттық қауіпсіздік қызметі электрондық жеткізгіштерді есепке алу журналына қол қойғызып, электрондық есепке алу жүргізілетін болса – осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіштерді есепке алудың беткі карточкасына қол қойғызып жүзеге асырады.
55. "ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгішті жергілікті есептеуіш желілерге немесе ортақ пайдаланылатын желілерге (Интернет) шығатын телекоммуникациялар желілеріне қосылған жұмыс станцияларына (серверлеріне) қосуға тыйым салынады.
56. Пайдаланылуы ұзақ уақытты талап ететін ақпаратты жазу жүргізілген электрондық жеткізгіштерді (көлемі үлкен, графикалық бейнелері бар қосымшаның кіріс файлдары, кеңестердің, семинарлардың, кездесулердің жазбалары, оқу фильмдері) ақпараттық қауіпсіздік қызметі тіркеу-есепке алу нысандарында тіркейді.
Электрондық жеткізгіштер істер конверттеріне жүйеленеді немесе құлыпталатын сейфтерде, металл шкафтарда немесе соларға жауапты жұмыскерлердің шкафтарында сақталады. Электрондық жеткізгіштердің бар-жоғын салыстырып тексеруді ақпараттық қауіпсіздік қызметі жылына бір реттен сиретпей жүргізеді.
57. Электрондық жеткізгіштерді жоюды кемінде үш адамнан тұратын комиссия жүргізеді, оған ұйымның жүйелік әкімшісі және ақпараттық қауіпсіздік қызметінің оларды есепке алуға жауапты жұмыскері міндетті түрде қосылады.
Электрондық жеткізгіштерді есепке алу журналында жойылғаны туралы белгі қойылады және актінің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі.
Электрондық жеткізгіштерді ұйымның жаңадан тағайындалған жұмыскеріне қайта тіркеуді ақпараттық қауіпсіздік қызметінің жұмыскері осы Қағидалардың 54-тармағының талаптарына сәйкес жүргізеді, бұл ретте осы электрондық жеткізгіштегі ақпарат кепілдік берілген жою бағдарламасымен жойылады.
58. Электрондық жеткізгіштер арнаулы сақтау орындарында немесе құлыпталатын сейфтерде, металл шкафтарда немесе шкафтарда оларды ұрлау, жарамсыз күйге келтіру немесе оларда қамтылатын ақпаратты жою мүмкіндігін жоққа шығаратын жағдайларда, сондай-ақ электрондық жеткізгіштерді дайындаушы зауыттардың техникалық шарттарына сәйкес сақталады.
"ҚБП" белгісі бар электрондық жеткізгіш жоғалған жағдайда жұмыскер бұл туралы шаралар қабылдау үшін өзінің басшылығы мен ақпараттық қауіпсіздік қызметін дереу хабардар етеді.

54. Учет электронных носителей производится службой информационной безопасности в журнале по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – журнал учета электронных носителей), или в электронных учетных формах с указанием пометки "ДСП".
На каждый электронный носитель, выдаваемый работникам для временной работы, заводится карточка учета выдачи электронного носителя по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Работник, получивший электронный носитель для временной работы, обязан вернуть его в службу информационной безопасности.
Выдача электронных носителей исполнителям для длительного хранения записанной на ней информации осуществляется службой информационной безопасности под подпись в журнале учета электронных носителей, при ведении электронного учета – под подпись в лицевой карточке учета электронных носителей по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
55. Запрещается подключать электронный носитель с пометкой "ДСП" к рабочим станциям (серверам), подключенным к локальным вычислительным сетям или сетям телекоммуникаций, имеющим выход к сетям общего пользования (Интернет).
56. Электронные носители с произведенными на них записями информации, использование которых требует продолжительного времени (входящие файлы приложения большого объема, с графическими изображениями, записи совещаний, семинаров, встреч, учебные фильмы), регистрируются службой информационной безопасности в регистрационно-учетных формах.
Электронные носители систематизируются в конверты дел или хранятся в запираемых сейфах, металлических шкафах или шкафах ответственных за них работников. Сверка наличия электронных носителей производится службой информационной безопасности не реже одного раза в год.
57. Уничтожение электронных носителей производится комиссией в составе не менее трех человек с обязательным включением системного администратора организации и работника службы информационной безопасности, ответственного за их учет.
В журнале учета электронных носителей проставляется отметка об уничтожении и указываются регистрационный номер и дата акта.
Перерегистрация электронных носителей за вновь назначенным работником организации производится работником службы информационной безопасности согласно требованиям пунктов 54 настоящих Правил, при этом информация с данного электронного носителя уничтожается программой гарантированного уничтожения.
58. Электронные носители хранятся в специальных хранилищах или запираемых сейфах, металлических шкафах или шкафах в условиях, исключающих возможность их хищения, приведения в негодность или уничтожения содержащейся в них информации, а также в соответствии с техническими условиями заводов-изготовителей электронных носителей.
В случае утраты электронного носителя с пометкой "ДСП", работник незамедлительно информирует об этом свое руководство и службу информационной безопасности для принятия мер.

59. Жойылуға жататын электрондық жеткізгіштер жұмыста пайдаланылатындардан бөлек сақталады.
Осы Қағидалардың талаптарын бұзған ақпараттық жүйені пайдаланушылар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
7-тарау. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар құжаттар мен басылымдарды көбейту
60. Іс жүргізушілер алдын ала есепке алған "ҚБП" белгісі бар құжаттар мен басылымдарды көбейтуді қол қойылған өтінімдер бойынша БҚҚ қызметінің рұқсатымен орындаушылар өздері жүзеге асырады.
61. Таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар қағаз жеткізгіштегі шығыс (дайындалған) құжаттар мен басылымдардан көшірмелер түсіру тарату (жіберу) парағына сәйкес қатаң шектеулі санда жасалады, олар қызметінің түрі бойынша осы құжаттар қажет болатын адресаттарға ғана, кіріс құжаттарынан – ұйым басшылығының қарарларына сәйкес жіберіледі, ішкі құжаттардан (бір бөлімшенің шеңберінде) – тыйым салынады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Бірнеше құрылымдық бөлімшелердің атына жіберілетін құжаттардың ілеспе хатында төртеуден аспайтын адресат көрсетіледі. Екінші, үшінші, төртінші адресаттардың алдында "Көшірме" белгісі көрсетілмейді. Адресаттар саны көп болған жағдайда құжатты тарату тізімі жасалады, оны құжатқа қол қойған адам куәландырады.
63. Қағаз жеткізгіштегі құжат пен басылымның қосымша көбейтілген көшірмелері дәл сол нөмірмен есепке алынады, бұл туралы көбейтілетін құжат пен басылымға, сондай-ақ тиісті тіркеп есепке алу нысанында міндетті түрде белгі қойылады. Қосымша көбейтілген көшірмелерді нөмірлеу осыған дейін есепке алынған көшірмелердің соңғы нөмірінен бастап жүргізіледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Осы ұйым жұмыскерлерінің "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар, оның ішінде электрондық құжаттардан және "ҚБП" белгісі бар басылымдардан көшірмелер түсіруі, сондай-ақ үзінді көшірме жасауы БҚҚ қызметінде жүргізіледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

59. Подлежащие уничтожению электронные носители хранятся отдельно от используемых в работе.
Пользователи информационной системы, нарушившие требования настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Размножение документов и изданий со служебной информацией ограниченного распространения с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально"
60. Размножение документов и изданий с пометкой "ДСП", предварительно взятых делопроизводителями на учет, осуществляется исполнителями самостоятельно по подписанным заявкам с разрешения службы ДОУ.
61. Снятие копий с исходящих (подготовленных) документов на бумажном носителе и изданий со служебной информацией ограниченного распространения производится в строго ограниченном количестве согласно листу рассылки (разноске), которые направляются лишь тем адресатам, которым они необходимы по роду служебной деятельности, входящих документов – согласно резолюциям руководства организации, внутренних документов (в рамках одного подразделения) – запрещено.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. На документах, адресуемых в несколько структурных подразделений, на сопроводительном письме указывается не более четырех адресатов. Пометка "Копия" перед вторым, третьим, четвертым адресатами не указывается. При большем количестве адресатов составляется список рассылки документа, который заверяется лицом, подписавшим документ.
63. Дополнительно размноженные копии документа на бумажном носителе и издания учитываются за тем же номером, о чем в обязательном порядке делается отметка на размножаемом документе и издании, а также в соответствующей регистрационной учетной форме. Нумерация дополнительно размноженных копий производится от последнего номера ранее учтенных копий.
Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Снятие копий, а также производство выписок из документов, в том числе электронных, с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" и изданий с пометкой "ДСП" работниками данной организации производятся в службе ДОУ.
Сноска. Пункт 64 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

65. Бөгде ұйым үшін "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар, оның ішінде электрондық құжаттардан және "ҚБП" белгісі бар басылымдардан көшірме түсіру оның жазбаша сұрау салуы негізінде осы құжаттарды және басылымдарды дайындаған ұйым басшысының рұқсатымен БҚҚ қызметінде жүргізіледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Басқа ұйымдардан алынған "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардан және "ҚБП" белгісі бар басылымдардан бөгде ұйымдар үшін көшірмелер жасау тек алғашқысымен келісу бойынша жүргізіледі.
8-тарау. Істерден "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісін алып тастау
67. Сақтау мерзімі тұрақты және уақытша "ҚБП" белгісі бар істерді БҚҚ қызметі осы белгіні ықтимал алып тастау мақсатында мезгіл-мезгіл қарап тұрады. Қарап тұру:
1) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаның жазбаша сұрау салуы бойынша ақпаратты ұсыну кезінде;
2) істерді құрылымдық бөлімшелерден ұйымның ведомстволық архивіне беру кезінде;
3) істерді ведомстволық архивте сақтау процесінде;
4) ведомстволық архивтік сақтауда 5, 10, 15 немесе 30 жыл өткеннен кейін үнемі сақталатын істерді тиісті мемлекеттік архивке беруге дайындау кезінде;
5) құжаттар мен істердің көшірмелерін шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғаларға беру кезінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
68. Мәліметтерден, оның ішінде "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген мәліметтерден "ҚБП" белгісін алып тастау туралы шешімді аталған мәселені мемлекеттік органның ОСК қарағаннан кейін ұйым басшысы қабылдайды.
Бұл ретте, егер "ҚБП" белгісі бар құжаттар мен басылымдарда басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдардың құзыретіне жататын мәліметтер қамтылса, "ҚБП" белгісін алып тастау "ҚБП" белгісімен шектелуге жататын қызметтік құжаттардың бірыңғай (үлгілік) тізбесінде айқындалған мерзім аяқталғаннан кейін осы мемлекеттік органдар мен ұйымдар басшыларының келісімімен ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.12.2023 № 1086 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. "ҚБП" белгісін алып тастау туралы мәселені шешу екі данада жасалатын еркін нысандағы актімен ресімделеді және оны ұйымның басшысы бекітеді. Актіде "ҚБП" белгісі алып тасталатын істердің тақырыптары тізбеленеді.
Жеке және (немесе) заңды тұлғаның жазбаша сұрау салуы бойынша ақпаратты "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау тәртібімен ұсыну кезінде жасалған актінің бір данасы БҚҚ қызметіне, екіншісі аталған ақпарат сақталған ұйымның құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.
Істерді құрылымдық бөлімшелерден ведомстволық архивке тапсыру кезінде жасалған актінің бір данасы БҚҚ қызметіне, екіншісі ұйымның ведомстволық архивіне жіберіледі.
Ведомстволық архивте істерді сақтау процесінде жасалған актінің екі данасы да оның іс жүргізуінде қалады.
Тұрақты сақталатын істерді тиісті мемлекеттік архивке беруге дайындау кезінде жасалған актінің бір данасы мемлекеттік архивке жіберіледі, екіншісі ведомстволық архивте қалады.
Шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғаларға құжаттар мен істерді беру кезінде жасалған актінің бір данасы БҚҚ қызметіне беріледі, екіншісі ведомстволық архивте қалады.

65. Снятие копий для сторонней организации с документов, в том числе электронных, с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" и изданий с пометкой "ДСП" производится в службе ДОУ на основании ее письменного запроса по разрешению руководителя организации, подготовившей эти документы и издания.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Копирование для сторонних организаций документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" и изданий с пометкой "ДСП", полученных от других организаций, производится только по согласованию с последними.
Глава 8. Снятие с дел пометки "Для служебного пользования"
67. Дела постоянного и временного сроков хранения с пометкой "ДСП" периодически просматриваются службой ДОУ с целью возможного снятия этой пометки. Просмотр осуществляется:
1) при представлении информации по письменному запросу физического лица согласно Закону Республики Казахстан "О доступе к информации";
2) при передаче дел из структурных подразделений в ведомственный архив организации;
3) в процессе хранения дел в ведомственном архиве;
4) при подготовке дел постоянного хранения к передаче в соответствующий государственный архив по истечении 5, 10, 15 или 30 лет ведомственного архивного хранения;
5) при передаче копий документов и дел иностранным физическим и (или) юридическим лицам.
Сноска. Пункт 67 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Решение о снятии пометки "ДСП" со сведений, в том числе указанных в статье 16 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации", принимается руководителем организации после рассмотрения данного вопроса ЦЭК государственного органа.
При этом, если в документах и изданиях с пометкой "ДСП" содержатся сведения, относящиеся к компетенции других государственных органов и организаций, снятие пометки "ДСП" осуществляется по истечении срока, определенного единым (типовым) перечнем служебных документов, подлежащих ограничению с пометкой "ДСП", только с согласия руководителей этих государственных органов и организаций.
Сноска. Пункт 68 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 06.12.2023 № 1086 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
69. Решение вопроса о снятии пометки "ДСП" оформляется актом произвольной формы, который составляется в двух экземплярах и утверждается руководителем организации. В акте перечисляются заголовки дел, с которых снимается пометка "ДСП".
Один экземпляр акта, составленного при представлении информации по письменному запросу физического и (или) юридического лица в порядке исполнения Закона Республики Казахстан "О доступе к информации", направляется в службу ДОУ, второй – в структурное подразделение организации, в котором хранилась данная информация.
Один экземпляр акта, составленный при передаче дел из структурных подразделений в ведомственный архив, направляется в службу ДОУ, второй – в ведомственный архив организации.
Оба экземпляра акта, составленного в процессе хранения дел в ведомственном архиве, остаются в его делопроизводстве.
Один экземпляр акта, составленного при подготовке дел постоянного хранения к передаче в соответствующий государственный архив, направляется в государственный архив, второй – остается в ведомственном архиве.
Один экземпляр акта, составленного при передаче иностранным физическим и (или) юридическим лицам документов и дел, передается в службу ДОУ, второй – остается в ведомственном архиве.

70. Істер мұқабаларындағы "ҚБП" белгісі оны алып тастауға негіз болған актінің күні мен нөмірі көрсетіліп, мөртабанмен немесе қолмен жазылған жазбамен өшіріледі.
Ұқсас белгілер құрылымдық бөлімшелердің тиісті тізімдемелеріне немесе істер тізімдемелерінің бөлімдеріне енгізіледі.
71. "ҚБП" белгісі болған істер тиісті мемлекеттік архивке көрсетілген белгі алып тасталғаннан кейін ғана және тұрақты сақталатын істер тізімдемесінің бөлімінде тиісті белгілер қойылып, тұрақты сақтауға беріледі.
9-тарау. "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құжаттарды, істер мен басылымдарды сақтау және жоюға бөлу үшін іріктеу
72. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар, оның ішінде электрондық құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істердің құндылығына сараптама жүргізу, оның нәтижелерін қарау және бекіту Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Істерді құрылымдық бөлімшелерден ведомстволық архивке беру кезінде "ҚБП" белгісі бар істердің тақырыптары құрылымдық бөлімшенің тиісті істер тізімдемесіне басқа істердің тақырыптарымен қатар енгізіледі.
74. Істерді қағаз жеткізгіште (ресімдеу, істердің мұқабаларына қосымша деректемелер қою, құрылымдық бөлімшелердің тізімдемелерін жасау, тізімделген істерді қабылдау-беруді жүзеге асыру), сондай-ақ электрондық құжаттарды ведомстволық архивте сақтауға дайындау "Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Практикалық қажеттілік жойылғаннан кейін таратылуы шектелген қызметтік ақпарат жойылуға тиіс.
Жоюға іріктеп алынған "ҚБП" белгісі бар істер, оның ішінде электрондық істер бөлек актімен ресімделеді немесе жоюға іріктеп алынған құпия емес басқа істермен бірге осы Қағидаларға 12 және 12-1-қосымшаларға сәйкес сақтауға жатпайтын істерді, журналдарды, картотекаларды жоюға арналған актіге енгізіледі.
Істерді, журналдарды және картотекаларды құрамына ұйымның құрылымдық бөлімшесінің кемінде үш жұмыскерінен тұратын, БҚҚ қызметінің жұмыскері міндетті түрде енгізілетін комиссия актінің негізінде жояды, оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды және оны ұйымның бірінші басшысы немесе оның орынбасары бекітеді.

70. На обложках дел пометка "ДСП" погашается штампом или записью от руки с указанием даты и номера акта, послужившего основанием для ее снятия.
Аналогичные отметки вносятся в соответствующие описи структурных подразделений или разделы описей дел.
71. На постоянное хранение в соответствующий государственный архив дела, имевшие пометку "ДСП", передаются только после снятия указанной пометки и с соответствующими отметками в разделе описи дел постоянного хранения.
Глава 9. Отбор документов, дел и изданий с пометкой "Для служебного пользования" для хранения и выделения к уничтожению
72. Проведение экспертизы ценности документов, в том числе электронных, с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел с пометкой "ДСП", рассмотрение и утверждение ее результатов производятся в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. При передаче дел из структурных подразделений в ведомственный архив заголовки дел с пометкой "ДСП" вносятся в соответствующую опись дел структурного подразделения наряду с заголовками других дел.
74. Подготовка дел для хранения на бумажном носителе (оформление, простановка дополнительных реквизитов на обложках дел, составление описей структурных подразделений, осуществление приема-передачи описанных дел), а также электронных документов в ведомственном архиве производится в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 "Об утверждении Правил приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. После утраты практической необходимости полученная служебная информация ограниченного распространения подлежит уничтожению.
Дела с пометкой "ДСП", в том числе электронные, отобранные к уничтожению, оформляются отдельным актом или включаются в акт на уничтожение дел, журналов, картотек, не подлежащих хранению, согласно приложениям 12 и 12-1 к настоящим Правилам, вместе с другими отобранными к уничтожению несекретными делами.
Дела, журналы и картотеки уничтожаются комиссией в составе не менее трех работников структурного подразделения организации с обязательным включением работника службы ДОУ на основании акта, который подписывается всеми членами комиссии и утверждается первым руководителем организации или его заместителем.

Жоюға іріктеп алынған "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар, оның ішінде электрондық құжаттар, "ҚБП" белгісі бар басылымдар жоюға іріктеп алынған құпия емес басқа құжаттармен бірге осы Қағидаларға 13 және 13-1-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жасалатын сақтауға жатпайтын құжаттамалық материалдарды жоюға бөлу туралы актіге енгізіледі. Бұл ретте актілердің 2-бағанында "ҚБП" белгісі бар істердің тақырыптарынан кейін "ҚБП" белгісі қойылады.
Жоюға іріктеп алынған "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдар мәтінді оқу мүмкіндігін жоққа шығаратын дәрежеге дейін міндетті түрде ұсақталады.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарды, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдарды ұйымның ведомстволық архиві (ведомстволық кітапхана) жұмыскерлерінің қатысуымен өртеу арқылы жоюға жол беріледі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар, оның ішінде электрондық құжаттар, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдар жойылғаннан кейін тіркеп есепке алу нысандарында "Жойылды. (күні) № акт" белгісі қойылады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77. "ҚБП" белгісі бар бюллетеньдер, жаршылар, реферативтік ақпараттық басылымдар, телефон және мекенжай анықтамалықтары, сондай-ақ құжаттардың дублет және көшірме даналары, стенографиялық жазбалар мен типографиялық ақау актісіз жойылады, бірақ тіркеп есепке алу нысандарында белгі қойылып, ол орындаушының және оны есепке алу мен сақтауға жауапты жұмыскердің қол қоюымен расталады.
10-тарау. "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құжаттардың, істер мен басылымдардың сақталуын қамтамасыз ету, оларды өңдеуге және сақтауға арналған үй-жайлар мен сақтау орындары
78. Ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерінде "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар құжаттарды, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдарды есепке алуға және сақтауға жауапты жұмыскерлер тағайындалады.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар құжаттарды, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдарды есепке алуға және сақтауға жауапты жұмыскерлер ауысқан кезде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы құжаттарды қабылдап алу-беру актісі жасалады, оны ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы бекітеді.
79. БҚҚ қызметі, ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары құжаттар мен істердің, оның ішінде электрондық құжаттар мен істердің сақталуын қамтамасыз етеді. Қағаз жеткізгіштегі істер жұмыс кабинеттеріндегі немесе осы мақсат үшін арнайы бөлінген үй-жайлардағы құлыпталатын сейфтерде, металл шкафтарда немесе шкафтарда сақталады.

Документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", в том числе электронные, издания с пометкой "ДСП", отобранные к уничтожению, включаются в акт о выделении к уничтожению документальных материалов, не подлежащих хранению, составляемый по форме согласно приложениям 13 и 13-1 к настоящим Правилам, вместе с другими отобранными к уничтожению несекретными документами. При этом в графе 2 актов после заголовков дел с пометкой "ДСП" ставится пометка "ДСП".
Документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дела и издания с пометкой "ДСП", отобранные к уничтожению, в обязательном порядке измельчаются до степени, исключающей возможность прочтения текста.
Допускается уничтожение документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП" путем их сжигания в присутствии работников ведомственного архива (ведомственной библиотеки) организации.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. После уничтожения документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", в том числе электронных, дел и изданий с пометкой "ДСП" в регистрационных учетных формах проставляется отметка "Уничтожено. Акт от (дата) №".
Сноска. Пункт 76 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Бюллетени, вестники, реферативные информационные издания, телефонные и адресные справочники, а также дублетные и копийные экземпляры документов, стенографические записи и типографский брак с пометкой "ДСП" уничтожаются без акта, но с отметкой в регистрационных учетных формах, заверяемой подписями исполнителя и работника, ответственных за их учет и хранение.
Глава 10. Обеспечение сохранности документов, дел и изданий с пометкой "Для служебного пользования", помещения и хранилища для обработки и их хранения
78. В структурных подразделениях организаций назначаются работники, ответственные за учет и хранение документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП".
При смене работников, ответственных за учет и хранение документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП", составляется акт приема-передачи этих документов, утверждаемый руководителем структурного подразделения организации, составляемый по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
79. Служба ДОУ, руководители структурных подразделений организации обеспечивают сохранность документов и дел, в том числе электронных. Дела на бумажном носителе хранятся в запираемых сейфах, металлических шкафах или шкафах в рабочих кабинетах или специально отведенных для этой цели помещениях.

Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
80. Іс жүргізілуі аяқталған "ҚБП" белгісі бар қағаз жеткізгіштегі істер ведомстволық архивке тапсырылғанға дейін ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің қызметтік үй-жайларында сақталады.
"ҚБП" белгісі бар басылымдар ведомстволық кітапханада, ол болмаса, ұйымның ведомстволық архивінде сақталады.
"ҚБП" белгісі бар басылымдарды қосалқы үй-жайларда сақтауға жол берілмейді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
81. Жұмыс істеу үшін берілген "ҚБП" белгісі бар қағаз жеткізгіштегі істер іс жүргізу жылы аяқталған соң кейіннен ұйымның ведомстволық архивіне беру үшін БҚҚ қызметіне қайтарылады. "ҚБП" белгісі бар электрондық құжаттар мен істер ЭҚЖ-да сақталады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
82. БҚҚ қызметі басшысының рұқсаты болмаса, "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар қағаз жеткізгіштегі құжаттарды істерден шығарып алуға немесе бір істен екіншісіне ауыстыруға тыйым салынады. Тіркеп есепке алу нысандарында, сондай-ақ құжаттардың ішкі тізімдемелерінде құжаттарды шығарып алу немесе олардың орнын ауыстыру бойынша жүргізілген барлық іс-әрекет туралы белгілер қойылады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
83. Таратылуы шектелген ақпарат өңделетін және сақталатын БҚҚ қызметінің үй-жайлары оларға бөтен адамдардың бақылаусыз кіру мүмкіндігін жоққа шығарады, айналымда жүрген таратылуы шектелген қызметтік ақпараттың және осы үй-жайлардағы құжаттардың, істер мен басылымдардың сақталуына кепілдік береді.
Үй-жайлар өрт қауіпсіздігі талаптарына сай болуға, оларда өртке қарсы сигнализациясы, сондай-ақ ұйымның кезекші қызметін автоматты түрде құлақтандыру мүмкіндігі болуға тиіс.
84. БҚҚ қызметі үй-жайларының кіретін есіктері жұмыстан тыс уақытта үй-жайдың сенімді жабылуына кепілдік беретін ішкі (ойып орнатылған) немесе автоматты құлыппен жабдықталатын металл немесе ағаш есікпен жарақталады.
85. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгiсі бар құжаттарды қабылдауға және беруге арналған БҚҚ қызметінің үй-жайлары ортақ дәлiзге қарамайтын арнайы терезелермен жабдықталады немесе жұмыс бөлмесінде кедергімен қоршалған үй-жайдың бір бөлігі бөлінеді.
Басқарушы құрамның, орындаушылардың жұмыс істеуі және олардың таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен танысуы үшін БҚҚ қызметінің қызметтік үй-жайында қажет болған кезде арнайы бөлмелер (кабиналар) бөлінеді.

Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Законченные делопроизводством дела с пометкой "ДСП" на бумажном носителе хранятся в служебных помещениях структурных подразделений организации до передачи их в ведомственный архив.
Издания с пометкой "ДСП" хранятся в ведомственной библиотеке, при ее отсутствии – в ведомственном архиве организации.
Не допускается хранение изданий с пометкой "ДСП" в подсобных помещениях.
Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Выданные для работы дела с пометкой "ДСП" на бумажном носителе по окончании делопроизводственного года подлежат возврату в службу ДОУ для последующей сдачи в ведомственный архив организации. Электронные документы и дела с пометкой "ДСП" хранятся в СЭД.
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Запрещается изъятие из дел или перемещение из одного дела в другое документов с пометками "ДСП и (или) "Конфиденциально" на бумажном носителе без разрешения руководителя службы ДОУ. В регистрационных учетных формах, а также внутренних описях документов дела проставляются отметки обо всех проведенных изъятиях или перемещениях.
Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Помещения службы ДОУ, где обрабатывается и хранится служебная информация ограниченного распространения, исключают возможность бесконтрольного проникновения в них посторонних лиц, гарантируют сохранность циркулирующей служебной информации ограниченного распространения и находящихся в этих помещениях документов, дел и изданий.
Помещения должны соответствовать требованиям пожарной безопасности, иметь противопожарную сигнализацию, а также возможность автоматического оповещения дежурной службы организации.
84. Входные двери помещений службы ДОУ оснащаются металлической или деревянной дверью, которая оборудуется замком: внутренним (врезным) или автоматическим, гарантирующим надежное закрытие помещения в нерабочее время.
85. Помещения службы ДОУ для приема и выдачи документов с пометкой "ДСП" и (или) "Конфиденциально" оборудуются специальными окнами, не выходящими в общий коридор, или выделяется часть помещения в рабочей комнате, огороженная барьером.
Для работы руководящего состава, исполнителей и ознакомления их со служебной информацией ограниченного распространения в служебном помещении службы ДОУ при необходимости выделяются специальные комнаты (кабины).

86. Таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар қағаз жеткізгіштегі құжаттарды, істер мен басылымдарды сақтау үшін үй-жайлар қажетті сандағы құлыпталатын сейфтермен, металл шкафтармен немесе шкафтармен жабдықталады. Бұл ретте олардың физикалық сақталуын қамтамасыз ететін тиісті жағдайлар жасалады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар қағаз жеткізгіштегі құжаттар саны көп ұйымның құрылымдық бөлімшелерінде оларды арнайы сақтау орындарында (бұдан әрі – арнайы сақтау орны) ашық стеллаждарда сақтауға рұқсат етіледі, бұл ретте кіретін есіктерді сенімді құлыптармен жабдықтау, сондай-ақ ұйым жұмыскерлерінің бірінің осы құжаттардың сақталуына дербес жауапты болуы шарт.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11-тарау. Құжаттамалық қамтамасыз етудің, "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар қағаз жеткізгіштегі құжаттардың, істер мен басылымдардың және электрондық құжаттардың жай-күйін тексеру
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдардың жай-күйі мен бар-жоғын тексеруді ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалатын комиссия жылына бір реттен сиретпей жүргізеді, оның құрамына оларды есепке алуды және сақтауды жүргізу тапсырылған БҚҚ қызметінің жұмыскерлері кіреді.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдардың көп саны шоғырланған ведомстволық кітапханалар мен архивтерде құжаттардың жай-күйі мен бар-жоғын тексеру бес жылда бір реттен сиретпей жүргізіледі.
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдардың бар-жоғы мен жай-күйін тексеру міндетті түрде:
1) оларды басқа үй-жайға (ғимаратқа) ауыстырғанға дейін және одан кейін;
2) олардың орнын ауыстыруға (эвакуациялауға) немесе бөгде тұлғалардың сақтау орындарына және қызметтік үй-жайларға кіруіне әкеп соққан төтенше жағдайлардан кейін;
3) БҚҚ қызметінің (ведомстволық архивтің, ведомстволық кітапхананың) басшысы ауысқан кезде;
4) ұйым қайта ұйымдастырылған (таратылған) кезде жүргізіледі.
89. Құжаттамалық қамтамасыз етудің, құжаттардың, істер мен басылымдардың жай-күйін тексеру "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттармен жұмыстың ұйымдастырылуы мен жай-күйін зерделеу, бағалау, кемшіліктер мен бұзушылықтарды анықтау, олардың себептерін табу және олардың алдын алуға бағытталған ұсыныстарды тұжырымдау, сондай-ақ қажетті әдістемелік көмек көрсету мақсатында жүзеге асырылады.
Тексерулер кешенді (барлық іс жүргізу мен "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттармен жұмыс учаскелерін қамтиды), тақырыптық (құжаттамалық қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше бағытының жай-күйі зерделенеді, құжаттардың бар-жоғы тексеріледі) және бақылау (алдыңғы тексеру кезінде атап өтілген кемшіліктерді жою жөнінде қабылданған шаралардың пәрменділігі анықталады) болып бөлінеді.

86. Для хранения документов, дел и изданий со служебной информацией ограниченного распространения на бумажном носителе помещения снабжаются необходимым количеством запираемых сейфов, металлических шкафов или шкафов. При этом создаются надлежащие условия, обеспечивающие их физическую сохранность.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. В структурных подразделениях организации с наличием большого количества документов со служебной информацией ограниченного распространения на бумажном носителе разрешается хранение их в специальных хранилищах (далее – спецхранилище) на открытых стеллажах при условии оборудования входных дверей надежными замками, а также персональной ответственности одного из работников организации за сохранность этих документов.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Проверка состояния документационного обеспечения, документов, дел и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" на бумажном носителе и электронных документов
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Проверка состояния и наличия документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП" проводится не реже одного раза в год комиссией, назначаемой приказом руководителя организации, в состав которой включаются работники службы ДОУ, которым поручено ведение их учета и хранения.
В ведомственных библиотеках и архивах, где сосредоточено большое количество документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП", проверка состояния и наличия документов проводится не реже одного раза в пять лет.
Проверка наличия и состояния документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП" в обязательном порядке проводится:
1) до и после перемещения их в другое помещение (здание);
2) после чрезвычайных ситуаций, вызвавших их перемещение (эвакуацию) или доступ в хранилища и служебные помещения посторонних лиц;
3) при смене руководителя службы ДОУ (ведомственного архива, ведомственной библиотеки);
4) при реорганизации (ликвидации) организации.
89. Проверка состояния документационного обеспечения, документов, дел и изданий осуществляется в целях изучения, оценки организации и состояния работы с документами с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", выявления недостатков и нарушений, установления их причин и выработки предложений, направленных на их предупреждение, а также оказания необходимой методической помощи.
Проверки подразделяются на комплексные (охватывающие все делопроизводство и участки работы с документами с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально"), тематические (изучается состояние одного или нескольких направлений документационного обеспечения, проверяется наличие документов) и контрольные (выясняется действительность принятых мер по устранению недостатков, отмеченных при предыдущей проверке).

90. Құжаттамалық, оның ішінде таратылуы шектелген құжаттамалық қамтамасыз етудің жай-күйін тексеруді:
1) ұйымның БҚҚ қызметі – ұйымның барлық құрылымдық бөлімшелерінде, осы жұмысты жүргізу үшін БҚҚ қызметі қажет болған кезде ұйымның басқа құрылымдық бөлімшелерінің жұмыскерлерін тартады;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі;
3) ведомстволар, аумақтық органдар және ведомстволық бағынысты ұйымдар – тікелей бағынысты бөлімшелерде жүзеге асырады.
91. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттар, істер, тіркеп есепке алу нысандары қай жерде және кімде болғанына және түскен (жасалған) уақытына, сондай-ақ олардың қалыптастырылу тәсіліне қарамастан (қағаз жеткізгіште және электрондық құжаттар), тексерілуге жатады.
Құжаттардың саны аз болған кезде тексеруді ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басқарушы құрамынан және БҚҚ жұмыскерлері арасынан бір жұмыскер жүргізеді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
92. Тексеру барысында тексерілетін жылы "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың қозғалысы, түсуі, есепке алынуы, ресімделуі, жөнелтілуі, көбейтілуі, қоса тіркелуі немесе жойылуы, сондай-ақ құжаттардың нақты бар-жоғымен бірге есептік деректер тексеріледі.
ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, істер мен басылымдардың қозғалысы карточкалар, құжаттарды есепке алу журналдары, тізілімдер, жоюға арналған актілер және тіркеп есепке алудың басқа нысандары арқылы, оның ішінде ЭҚЖ-де қадағаланып отырады.
93. Тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, істер мен басылымдардың бар-жоғы мен жай-күйін тексеру туралы акт (бұдан әрі – тексеру актісі) жасалады. Тексеру актісінде:
1) жүргізілген тексерудің түрі және тексеру жүргізілген ұйымның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
2) тексеру жүргізудің негізі;
3) тексеру комиссиясының құрамы және тексеру жүргізудің мерзімдері;
4) орындаушылардың құжаттармен жұмысында құжаттамалық қамтамасыз ету жай-күйінің қысқаша сипаттамасы;
5) тексерілетін кезең ішінде есепке алынған құжаттардың жалпы саны, сондай-ақ есепке алудың барлық түрлері бойынша бөлек алғандағы олардың жеке саны;
6) есепте жоқ құжаттардың саны мен атауы, олардың кімде анықталғаны және қандай себеппен есепке алынбағаны;
7) тексеру барысында ұсынылмаған құжаттардың саны және есепке алу нөмірлері, кімге тіркелгені, ұсынылмау себептері;

90. Проверки состояния документационного обеспечения, в том числе ограниченного распространения, осуществляют:
1) служба ДОУ организации – во всех структурных подразделениях организации, для проведения этой работы службой ДОУ при необходимости привлекаются работники других структурных подразделений организации;
2) служба обеспечения информационной безопасности;
3) ведомства, территориальные органы и подведомственные организации – в непосредственно подчиненных подразделениях.
91. Проверке подлежат документы, дела, регистрационные учетные формы с грифами "ДСП" и (или) "Конфиденциально" независимо от того, где и у кого они находятся и времени их поступления (изготовления), а также способа их формирования (на бумажном носителе и электронные документы).
При незначительном количестве документов проверка проводится работником из числа руководящего состава структурного подразделения организации и работников ДОУ.
Сноска. Пункт 91 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В ходе проверки проверяются движение, поступление, учет, оформление, отправка, размножение, приобщение или уничтожение документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" за проверяемый год, а также учетные данные с фактическим наличием документов.
Движение документов, дел и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" отслеживается по карточкам, журналам учета документов, реестрам, актам на уничтожение и другим регистрационным учетным формам, в том числе в СЭД.
93. По результатам проверки составляется акт о проверке наличия и состояния документов, дел и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" (далее – акт проверки), который составляется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам. В акте проверки указываются:
1) вид проводившейся проверки и наименование структурного подразделения организации, где проводилась проверка;
2) основание проведения проверки;
3) состав проверочной комиссии и сроки проведения проверки;
4) краткая характеристика состояния документационного обеспечения в работе исполнителей с документами;
5) общее количество взятых на учет документов за проверяемый период, а также их отдельное количество по всем видам учета раздельно;
6) количество и наименование документов, не состоящих на учете, у кого они были обнаружены и по какой причине не были учтены;
7) количество и учетные номера документов, не предъявленных в ходе проверки, за кем числятся, причины непредъявления;

8) тектерін, лауазымдарын және бұзушылықтардың нақты фактілерін көрсете отырып, орындаушылар немесе БҚҚ қызметі жол берген осы Қағидалар талаптарының басқа анықталған бұзушылықтары;
9) тексеру нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар көрсетіледі.
Тексеру актісіне комиссия мүшелері қол қояды және ол тексерілетін ұйымның басшысына немесе басшысының міндетін ресми түрде атқаратын адамға қол қойғызып танысуға ұсынылады.
94. Құжаттамалық қамтамасыз етудің жай-күйін тексеруді жүзеге асыратын БҚҚ қызметінің жұмыскерлері барлық құжаттамалық материалдармен танысуға және өздерінің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша анықтамалар, түсініктемелер, түсіндірулер беруді талап етуге құқылы.
95. БҚҚ қызметінің жауапты жұмыскері орындаушылардың "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарды сақтау және олармен жұмыс орындарында (құпия ақпаратты өңдеуге арналған шифрланған дискілерді және есептеу техникаларын қоспағанда, жұмыс станциялары, столдар, құлыпталатын сейфтер, металл шкафтар немесе шкафтар) жұмыс істеу тәртібін сақтауын тексереді. Тексеру орындаушылардың қатысуымен, олар болмаған жағдайда оның тікелей басшысының қатысуымен жүргізіледі.
Көрсетілген тексерулерді жүргізу үшін БҚҚ қызметінің жауапты жұмыскері орындаушылардың жұмыс орындарын тексеруді есепке алу бойынша арнайы жұмыс дәптерін бастайды, ол осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҚБП" белгісі бар жұмыс дәптерлерін есепке алу журналында тіркеледі.
Тексеру нәтижелерін, анықталған бұзушылықтарды және оларды жою бойынша қабылданған шараларды БҚҚ қызметінің жауапты жұмыскері осы дәптерге жазады және оған БҚҚ қызметінің басшысы бұрыштама қояды.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
96. Тексеру барысында әкімшілік рәсімдерді сақтау тәртібін бұзуы мүмкін кемшіліктердің анықталуы, бұзушылық фактілері мен "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың ұсынылмағаны туралы ұйым басшысы дереу хабардар етіледі.
97. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің және БҚҚ қызметінің басшылары бір ай мерзімде тексеру кезінде атап өтілген барлық кемшіліктерді жою, құжаттамалық қамтамасыз етуді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіру жөнінде шаралар қабылдайды.
98. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдардың электрондық файлдары бар сыртқы (алмалы-салмалы) электрондық жеткізгіштерінің жоғалу немесе ұрлану не оларда қамтылған мәліметтердің жария етілу фактілері туралы ақпараттық қауіпсіздік қызметіне, ұйым басшысына және БҚҚ қызметінің (ведомстволық кітапхананың, ведомстволық архивтің) басшысына, ұлттық қауіпсіздік органдарына дереу хабарланады, сондай-ақ үш жұмыс күні ішінде "ҚБП" немесе "Жасырын" белгісі бар мәліметтердің жария етілу, осындай мәліметтерді қамтитын құжаттардың, істер мен басылымдардың жоғалу мән-жайларын анықтау мақсатында ұйымда ішкі тергеп-тексеруді жүргізу және жоғалған құжаттамалық және өзге де материалдарды іздеу жөнінде шаралар қабылданады.

8) другие выявленные нарушения требований настоящих Правил, допущенные исполнителями или службой ДОУ, с указанием фамилий, должностей и конкретных фактов нарушений;
9) выводы и предложения по результатам проверки и мероприятия по устранению выявленных нарушений.
Акт проверки подписывается членами комиссии и представляется к ознакомлению руководителю или лицу, официально исполняющему обязанности руководителя проверяемой организации, под роспись.
94. Работники службы ДОУ, осуществляющие проверку состояния документационного обеспечения, вправе знакомиться со всеми документальными материалами и требовать представления справок, объяснительных, разъяснений по всем вопросам, входящим в их компетенцию.
95. Ответственным работником службы ДОУ проверяется соблюдение исполнителями порядка хранения документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" и работы с ними на рабочих местах (рабочие станции, за исключением зашифрованных дисков и средств вычислительной техники, предназначенных для обработки секретной информации, столы, запираемые сейфы, металлические шкафы или шкафы). Проверка производится в присутствии исполнителей, в случае их отсутствия – в присутствии его непосредственного руководителя.
Для проведения указанных проверок ответственным работником службы ДОУ заводится специальная рабочая тетрадь по учету проверок рабочих мест исполнителей, которая регистрируется в журнале учета рабочих тетрадей с пометкой "ДСП" по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Результаты проверок, выявленные нарушения и принятые меры по их устранению записываются ответственным работником службы ДОУ в данную тетрадь и визируются руководителем службы ДОУ.
Сноска. Пункт 95 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Об обнаружении в ходе проверки недостатков, которые могут нарушить порядок соблюдения административных процедур, фактах нарушений и непредъявлении документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" незамедлительно информируется руководитель организации.
97. Руководители структурных подразделений организации и службы ДОУ в месячный срок принимают меры к устранению всех отмеченных при проверке недостатков, приведению документационного обеспечения в соответствие с требованиями настоящих Правил.
98. О фактах утраты или кражи внешних (съемных) электронных носителей с электронными файлами таких документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометками "ДСП" либо разглашения содержащихся в них сведений немедленно ставятся в известность служба информационной безопасности, руководитель организации и руководитель службы ДОУ (ведомственной библиотеки, ведомственного архива), органы национальной безопасности, а также в течение трех рабочих дней принимаются меры по проведению внутреннего расследования в организации с целью выяснения обстоятельств разглашения сведений с пометками "ДСП" или "Конфиденциально", утраты документов, дел и изданий, содержащих такие сведения, и розыску утраченных документальных и иных материалов.

99. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдардың жоғалу, бүліну фактілері бойынша ішкі тергеп-тексеруді жүргізу немесе оларда қамтылған мәліметтердің жария етілу фактісін белгілеу үшін ұйым басшысы комиссия құрады.
100. Ішкі тергеп-тексерудің нәтижелері комиссия қорытындысында көрініс табады.
Ішкі тергеп-тексерудің нәтижелері туралы комиссия қорытындысына комиссия мүшелері, сондай-ақ осы комиссияны құрған ұйымның басшысы қол қояды.
Ішкі тергеп-тексеруді жүргізу кезінде:
1) әрекеттері (әрекетсіздігі) осы Қағидаларда көзделген мән-жайлардың (салдардың) бұзылуына әкеп соқтырған ұйым жұмыскерлері және осы әрекеттерде (әрекетсіздікте) ұйым жұмыскерлері кінәсінің бар-жоғы;
2) осы Қағидалар бұзылуының басталуына ықпал еткен себептер мен жағдайлар, мән-жайлар (салдар);
3) ұйым жұмыскерлерінің әрекеттері (әрекетсіздігі) нәтижесінде келтірілген зиянның сипаты мен мөлшері белгіленеді.
Ішкі тергеп-тексеру оны өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей аяқталуға тиіс.
101. Ішкі тергеп-тексерудің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың бұзылуына әкеп соқтырған бұзушылықтарды жою, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауапкершілікке тарту жөніндегі шаралар қабылданады.
Ішкі тергеп-тексерудің нәтижелері бойынша ұйымда қабылданған шаралар туралы ұлттық қауіпсіздік органдары хабардар етіледі.
102. Жоғалған "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарға, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдарға "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істер мен басылымдардың бар-жоғын және жай-күйін тексеру туралы акт жасалады және тіркеп есепке алу нысандарына тиісті белгілер енгізіледі.
Тұрақты сақталатын жоғалған істерге актілерді ұйымның басшысы бекіткеннен кейін олар қор ісіне енгізу үшін ұйымның ведомстволық архивіне беріледі.

99. Для проведения внутреннего расследования по фактам утраты, порчи документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП" или установления факта разглашения сведений, содержащихся в них, руководителем организации создается комиссия.
100. Результаты внутреннего расследования отражаются в заключении комиссии.
Заключение комиссии о результатах внутреннего расследования подписывается членами комиссии, а также руководителем организации, создавшим данную комиссию.
При проведении внутреннего расследования устанавливаются:
1) работники организации, действия (бездействие) которых привели к нарушению обстоятельств (последствий), предусмотренных в настоящих Правилах, и наличие вины работников организации в указанных действиях (бездействии);
2) причины и условия, обстоятельства (последствия), способствовавшие наступлению нарушений настоящих Правил;
3) характер и размер вреда, причиненного в результате действий (бездействия) работников организации.
Внутреннее расследование должно быть завершено не позднее чем через один месяц со дня принятия решения о его проведении.
101. По результатам внутреннего расследования принимаются меры по устранению нарушений, приведших к нарушениям требований настоящих Правил, а также привлечению к ответственности виновных лиц.
О мерах, принятых в организации по результатам внутреннего расследования, информируются органы национальной безопасности.
102. На утраченные документы с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дела и издания с пометкой "ДСП" составляется акт о проверке наличия и состояния документов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел и изданий с пометкой "ДСП", и соответствующие отметки вносятся в регистрационные учетные формы.
Акты на утраченные дела постоянного хранения после их утверждения руководителем организации передаются в ведомственный архив организации для включения в дело фонда.

103. "ҚБП" немесе "Жасырын" белгілері бар мәліметтерді жария етудің, осындай мәлiметтерді қамтитын құжаттарды, iстер мен басылымдарды жоғалтудың барлық фактiлерi туралы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттамалық материалдарды жоғалту және таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жария ету фактiлерiн есепке алу журналында белгi қойылады.
104. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен жұмыс істеу тәртібінің бұзылуы осы ақпаратты жария етудің немесе жоғалтудың себебіне айналмаса және соған әкеп соқтырмаса, бұл кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес жауапкершілікке тарту үшін негіз болып табылады.
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
1-қосымша
"ҚБП" белгісімен шектелуге жататын қызметтік құжаттардың бірыңғай (үлгілік) тізбесі

103. Обо всех фактах разглашения сведений с пометками "ДСП" или "Конфиденциально", утраты документов, дел и изданий, содержащих такие сведения, ставится отметка в журнале учета фактов утрат документальных материалов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" и разглашения служебной информации ограниченного распространения по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
104. Нарушение порядка работы со служебной информацией ограниченного распространения, имеющей пометки "ДСП" и (или) "Конфиденциально", не ставшее причиной и не повлекшее разглашение или утрату данной информации, является основанием для привлечения виновных лиц к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами (соглашениями), ратифицированными Республикой Казахстан.
______________________________________
Приложение 1
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Единый (типовой) перечень служебных документов, подлежащих ограничению с пометкой "ДСП"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.12.2023 № 1086 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; ; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Құжаттар (мәліметтер) түрлерінің атауы
"ҚБП" белгісінің жарамдылық мерзімі
1
2
3
1.
Құпиялылық режимі жөніндегі мемлекеттік құпияларға жатпайтын құжаттар (мәліметтер)
1.1
Құпиялылық белгісі бар мәліметтер мен нормативтік құқықтық актілерге толық сілтемені (құпиялылық дәрежесі, атауы, қол қойылған күні, жарияланған жылы) қамтитын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.2
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.3
Жұмыстарда, құжаттарда және бұйымдарда қамтылған мәліметтердің құпиялылық дәрежесін айқындау тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.4
Қазақстан Республикасының ұйымдарына, шет мемлекеттерге мемлекеттік құпияларды беру тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.5
Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі тесттерде қамтылған, құпия нормативтік құқықтық актілер тармақтарының толық мазмұнын ашпайтын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.6
Режимдік санатқа жатқызу жоспарланатын үй-жайларды тексеріп-қарау актілерінде, сондай-ақ режимдік үй-жайлар тізбелерінде қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.7
Қол қоюға және шифртелеграммалармен, шифрланған хабарламалармен жұмыс істеуге құқығы бар, сондай-ақ оларды уақытша есепке алуға, олардың қолтаңбаларының үлгілерін сақтауға жауапты тұлғалар туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.8
Шифрлау қызметіне қатысы бар, олардың атауын, мақсатын, қолданылу мерзімдері мен оларға қажеттілікті ашпайтын құжаттарды, материалдарды, аппаратура мен техниканы алуды және есепке қоюды растайтын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.9
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.10
Мемлекеттік органдардың құпия жұмыстарын жүргізуге арналған режимдік үй-жайлар мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.11
Құпияландыруға жататын ведомстволық тізбеде көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, ақпаратты техникалық қорғау туралы құжаттар (мәліметтер) (актілер, сертификаттау жөніндегі материалдар, ақпаратты қорғаудың техникалық құралдарының қажеттілігі туралы сұрау салулар)
10 жыл
1.12
Мемлекеттік құпияларға рұқсат етілген адамдардың іс жүзіндегі хабардарлығы туралы ақпаратты қамтитын құжаттар (мәліметтер), шетелге шығуы мәселелері бойынша хат алмасу
5 жыл

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 06.12.2023 № 1086 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование видов документов (сведений)
Срок действия пометки "ДСП"
1
2
3
1.
Документы (сведения) по режиму секретности, не относящиеся к государственным секретам
1.1
Документы (сведения), содержащие полную ссылку на сведения и нормативные правовые акты, имеющие гриф секретности (степень секретности, название, дата подписания, год издания)
5 лет
1.2
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.3
Документы (сведения) о порядке определения степени секретности сведений, содержащихся в работах, документах и изделиях
5 лет
1.4
Документы (сведения) о порядке передачи государственных секретов организациям Республики Казахстан, иностранным государствам
5 лет
1.5
Документы (сведения), содержащиеся в тестах по защите государственных секретов, не раскрывающие полное содержание пунктов секретных нормативных правовых актов
5 лет
1.6
Документы (сведения), содержащиеся в актах обследований помещений, планируемых к отнесению к категории режимных, а также в перечнях режимных помещений
5 лет
1.7
Документы (сведения) о лицах, имеющих право подписи и работы с шифртелеграммами, шифрованными сообщениями, а также ответственных за их временный учет, хранение образцов их подписей
5 лет
1.8
Документы (сведения), подтверждающие получение и постановку на учет документов, материалов, аппаратуры и техники, касающихся шифровальной службы, не раскрывающие их наименование, предназначение, сроки действия и потребности в них
5 лет
1.9
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.10
Документы (сведения) по вопросам режимных помещений для проведения секретных работ государственных органов
5 лет
1.11
Документы (сведения) о технической защите информации (акты, материалы по сертификации, запросы о потребности технических средств защиты информации), за исключением сведений, указанных в ведомственном перечне, подлежащие засекречиванию
10 лет
1.12
Документы (сведения), содержащие информацию о фактической осведомленности, переписка по вопросам выездов за границу лиц, допущенных к государственным секретам
5 лет

1.13
Адамдарға мемлекеттік құпияларға рұқсат ету не рұқсат етуден бас тарту, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлімшенің ұйымдастырушылық қызметі мәселелері бойынша, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссияның мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлімшелері туралы ережелер, ведомстволық бағынысты ұйымдарда мемлекеттік құпиялардың қорғалуы тұрғысынан жоспарланып отырған тексерулер, құпия іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және жүргізу кезінде пайдаланылатын есепке алу нысандары туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.14
Мемлекеттік құпияларды қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссияның хаттамалары мен шешімдері
5 жыл
1.15
Ұйымның өткізу режимін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер) (қағидалар, режимдік үй-жайлардың тізбелері, актілер, тізімдер)
5 жыл
1.16
Мемлекеттік құпияларды және таратылуы шектелген ақпаратты қорғау саласындағы талаптардың бұзылу фактілері бойынша қызметтік тергеп-тексеру жүргізу туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.17
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.18
Құпия жұмыстарды жүргізуге рұқсат алу үшін ұйымдарға арнайы сараптама жүргізу жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.19
Бірлескен құпия жұмыстарды жүргізу туралы шарт жасасқан ұйым басшысын (басшыларын) аттестаттау жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.20
Арнаулы мақсаттағы телекоммуникация желілері және арнаулы байланыс түрлері абоненттерінің телефон нөмірлері туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.21
Ұйымдар өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ұйым қызметінің ерекшелігіне байланысты (ұйым қызметін зерделеу негізінде) құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.22
Жариялануы/жария етілуі мемлекеттік органның мүдделеріне нұқсан келтіруі мүмкін ұйымның даму жоспарларын ашатын (қажет болған жағдайда) құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.23
Ішкі және шетелдік тапсырыс берушілер, мердігерлер, өнім берушілер, тұтынушылар, сатып алушылар, клиенттер және ашық дереккөздерде қамтылмайтын басқа да серіктестер туралы жүйеленген құжаттар (мәліметтер, материалдар)
5 жыл
1.24
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.25
Мемлекеттік құпияларға рұқсат етуге немесе мемлекеттік қызметке ресімделетін лауазымды адамдарға арналған тексеру іс-шаралары жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

1.13
Документы (сведения) по вопросам допуска либо отказа в допуске лиц к государственным секретам, организационной деятельности подразделения по защите государственных секретов, положения о подразделениях защиты государственных секретов постоянно действующей комиссии по защите государственных секретов (положение), о планируемых проверках защиты государственных секретов в подведомственных организациях, об учетных формах, используемых при организации и ведении секретного делопроизводства
5 лет
1.14
Протоколы и решения постоянно действующей комиссии по вопросам защиты государственных секретов
5 лет
1.15
Документы (сведения) по вопросам обеспечения пропускного режима организации (правила, перечни режимных помещений, акты, списки)
5 лет
1.16
Документы (сведения) о проведении служебных расследований по фактам нарушения требований в области защиты государственных секретов и информации ограниченного распространения
5 лет
1.17
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.18
Документы (сведения) по проведению специальной экспертизы организаций для получения разрешения на ведение секретных работ
5 лет
1.19
Документы (сведения) по аттестации руководителя(ей) организации, заключивших договор о проведении совместных секретных работ
5 лет
1.20
Документы (сведения) о телефонных номерах абонентов сетей телекоммуникаций специального назначения и специальных видов связи
5 лет
1.21
Документы (сведения) в зависимости от специфики деятельности организации (на основании изучения деятельности организации), составляющие коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученные организациями при осуществлении своих полномочий
5 лет
1.22
Документы (сведения), раскрывающие планы развития организации (при необходимости), публикация/разглашение которых может нанести ущерб интересам государственного органа
5 лет
1.23
Систематизированные документы (сведения, материалы) о внутренних и иностранных заказчиках, подрядчиках, поставщиках, потребителях, покупателях, клиентах и других партнерах, которые не содержатся в открытых источниках
5 лет
1.24
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.25
Документы (сведения) по проверочным мероприятиям на должностных лиц, оформляемых на допуск к государственным секретам или государственную службу
5 лет

1.26
Жұмыскерлердің еңбекақысы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1.27
Қазақстан Республикасының дербес деректер туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік орган қызметкерлерінің дербес деректері
5 жыл
1.28
Қазақстан Республикасының дербес деректер туралы заңнамасына сәйкес құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің дербес деректері
30 жыл
2.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ұйымдастыру-жұмылдыру мәселелері және азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар, мемлекеттік материалдық резерв мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
2.1
Нақты деректерді ашпай, өрістетуді қаржылық қамтамасыз етуді, жұмылдыру резервтерін, азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды қаржыландыруды, кредиттер беруді және бухгалтерлік есепке алуды ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құжаттар
10 жыл
2.2
Азаматтық қорғаныс бойынша әскери-ғылыми және ғылыми-зерттеу жұмысын жоспарлау және оның жай-күйі
5 жыл
2.3
Қарулы Күштерге жәрдемдесетін ұйымдар жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
2.4
Азаматтық қорғаныс топтарына жатпайтын қалалық және ауылдық аудандардың, қалалардың азаматтық қорғаныс жоспарлары
10 жыл
2.5
Республика, облыс (республикалық маңызы бар қала), қала және аудан бойынша қосалқы басқару пункттерінің (қалалық, қала сыртындағы) әзірлігі туралы жиынтық мәліметтер
5 жыл
2.6
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін бейбіт уақыттан соғыс уақытына ауыстыру жөніндегі оқу-жаттығуларға қатысты құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
2.7
Жер бедерін егжей-тегжейлі зерделеу және бағалау, онда бағдарлану, нысананы айқындау, өлшемдер мен шаруашылық және қорғаныстық сипаттағы түрлі іс-шаралар жүргізу үшін толық ақпаратты қамтитын Қазақстан Республикасы аумағының 1:100000-1:50000 масштабындағы топографиялық, цифрлық карталары, фотопландары және фотокарталары (ақпарат жеткізгіштің нысаны мен түріне қарамастан)
5 жыл
2.8
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.9
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.10
Жұмылдыру тапсырмаларының экономикалық негіздемесі
5 жыл
2.11
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.12
Соғыс жағдайы ахуалында кәсіпорындардың (мекемелердің, ұйымдардың) орнықты жұмыс істеуіне бағытталған іс-шаралар туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

1.26
Документы (сведения) об оплате труда работников
5 лет
1.27
Персональные данные сотрудников государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных
5 лет
1.28
Персональные данные сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных
30 лет
2.
Документы (сведения) по организационно-мобилизационным вопросам и вопросам гражданской обороны, чрезвычайных ситуаций, государственного материального резерва, не относящиеся к государственным секретам
2.1
Нормативные документы по организации финансового обеспечения развертывания, финансирования, кредитования и бухгалтерского учета мобилизационных резервов, мероприятий по гражданской обороне без раскрытия конкретных данных
10 лет
2.2
Планирование и состояние военно-научной и научно-исследовательской работы по гражданской обороне
5 лет
2.3
Документы (сведения) по организациям, содействующим вооруженным силам
5 лет
2.4
Планы гражданской обороны городских и сельских районов, городов, не отнесенных к группам по гражданской обороне
10 лет
2.5
Сводные сведения за республику, область (город республиканского значения), город и район о готовности запасных пунктов управления (городских, загородных)
5 лет
2.6
Документы (сведения), касающиеся учений и тренировок по переводу государственной системы гражданской защиты с мирного на военное время
5 лет
2.7
Топографические, цифровые карты, фотопланы и фотокарты масштабов 1:100000-1:50000 (независимо от формы и вида носителя информации) территории Республики Казахстан, которые содержат полную информацию для детального изучения и оценки местности, ориентирования на ней, целеопределения, производства измерений и различных мероприятий хозяйственного и оборонного значения
5 лет
2.8
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.9
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.10
Экономическое обоснование мобилизационных заданий
5 лет
2.11
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.12
Документы (сведения) о мероприятиях, направленных на устойчивое функционирование предприятий (учреждений, организаций) в условиях военного положения
5 лет

2.13
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.14
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.15
Ұйымның азаматтық қорғаудың салалық кіші жүйелерін басқару пункттерінің байланыс техникасымен, жалға алынған байланыс желілерімен, байланыс құралдарымен және арналармен жарақтандырылуы (лауазымды тұлғалардың шақыру белгілерінің кестесі, бейбіт және соғыс уақытына арналған байланыс жоспары, қосымша байланыс арналары) туралы құпия емес іс жүргізу құжаттары (мәліметтері)
5 жыл
2.16
Соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында соғыс қаупінің үдеуі кезіндегі іс-қимыл жоспарларынан, сондай-ақ егер оларда құпия мәліметтер болмаса, азаматтық қорғаныс жоспарларынан мәліметтер (үзінді)
15 жыл
2.17
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімінің жасақталуы мен материалдық-техникалық қажеттілігі туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
2.18
Офицерлер, келісімшарттық қызметтің әскери қызметшілері бойынша, сондай-ақ лаузымдар мен әскери-есептік мамандықтар бойынша азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің санын жеке-жеке ашатын құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
2.19
Азаматтық қорғаныс бөлімшесі, әскери бөлімінің қаруы мен оқ-дәрілерін сақтау, тасымалдау орындары, оның саны мен техникалық жай-күйі туралы ақпарат
15 жыл
2.20
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің нақты атауы туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
2.21
Әскери міндеттілерді бекітіп қою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру тәртібін ашатын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
2.22
Жұмылдыру органдары туралы үлгілік ережелерге қатысты құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
2.23
Мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың зардаптарын алдын алу мен жоюға және халыққа арналған материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен сақтау көлемі
5 жыл
2.24
Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы мен ережесіне қатысы бар құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
2.25
Қазақстан Республикасының халқын соғыс уақытында жабдықтау нормалары жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
2.26
Босқындарды қабылдау және орналастыру мүмкіндіктерін, сондай-ақ босқындарға арналған лагерьлер орналасқан жерлерді қамтитын мәліметтер
5 жыл
2.27
Республика, облыс (республикалық маңызы бар қала), қала және аудан бойынша азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары мен мүлкінің әзірлігі туралы жиынтық мәліметтер
5 жыл
3.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
3.1
Жауынгерлік және жедел даярлық мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
3.2
Жауынгерлік дайындық, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жауынгерлік жұмысы мен жай-күйі мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
3.3
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қару-жарағы, әскери техникасы және техникалық қамтамасыз етілуі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
3.4
Қарулы Күштерді қамтамасыз ету түрлері, әскери ғылым және күнделікті тыныс-тіршілік мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
3.5
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін жасақтау және әскери құрылыс мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
3.6
Әуе қорғанысы күштері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
3.7
Қару-жарақ пен әскери техниканы, әскери эталондарды, әскери ұлттық стандарттарды метрологиялық қамтамасыз ету саласындағы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ұлттық қауіпсіздік және ішкі саясат мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
4.1
Ұлттық және экономикалық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі іс-шаралар жоспарлары тармақтарының орындалуы жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.2
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы мәліметтер
5 жыл
4.3
Елдегі қоғамдық-саяси ахуал, әлеуметтік жанжалдың профилактикасы және оның деңгейін төмендету бойынша қабылданып жатқан шаралар, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу, саяси партиялармен, халықаралық, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимылдың кейбір мәселелері туралы ашық таратылуы теріс салдарға ие болуы мүмкін құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.4
Өңірлердің әлеуметтік шиеленіс ошақтарының картасы
5 жыл
4.5
Ашық таратылуы теріс әсерін тигізуі мүмкін этносаралық саладағы кейбір жағдайлар туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
4.6
Дінтану сараптамасының конституциялық құрылысты, қоғамдық қауіпсіздік пен тәртіпті бұзатын теріс қорытындылары. Деструктивті және радикалды діни идеологияны ұстанушыларды радикалды көзқарастан арылту және оңалту саласындағы мамандарды даярлау әдістері және (немесе) бағдарламасы
5 жыл
4.7
Қазақстан Республикасының үкіметтік емес ұйымдарын шетелдік инвесторлардың қаржыландыруы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.8
Ашық таралуы теріс салдарға ие болуы мүмкін мемлекеттік жастар және отбасы саясатын қалыптастыру мен іске асырудың кейбір мәселелері туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.9
Ақпараттық қауіпсіздікті және ұлттық ақпараттық кеңістікке сыртқы ақпараттық ықпалды қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі талдамалық құжаттар (жазбалар, анықтамалар, баяндамалар, есептер, хаттамалар және басқа да материалдар), сондай-ақ Интернет желісін пайдаланушылардың белсенділігін талдамалық зерттеу нәтижелері
5 жыл

2.13
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.14
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.15
Документы (сведения) несекретного делопроизводства об оснащенности пунктов управления отраслевых подсистем гражданской защиты организации техникой связи, арендованными линиями связи, используемыми средствами связи и каналов (таблица позывных должностных лиц, план связи на мирное и военное время, дополнительные каналы связи)
5 лет
2.16
Сведения (выписка) из планов действий при нарастании военных угроз в период военного положения и в военное время, а также планов гражданской обороны, если в них не содержатся секретные сведения
15 лет
2.17
Документы (сведения) об укомплектованности и материально-технической потребности воинской части гражданской обороны
15 лет
2.18
Документы (сведения), раскрывающие численность воинских частей гражданской обороны отдельно по офицерам, военнослужащим контрактной службы, военнослужащим срочной службы, а также по должности и военно-учетным специальностям
15 лет
2.19
Информация о местах хранения, перевозки оружия и боеприпасов, его количестве и техническом состоянии подразделения, воинской части гражданской обороны
15 лет
2.20
Документы (сведения) о действительном наименовании воинских частей гражданской обороны
15 лет
2.21
Документы (сведения), раскрывающие порядок организации работ по бронированию военнообязанных
5 лет
2.22
Документы (сведения) касательно типовых положений о мобилизационных органах
5 лет
2.23
Номенклатура и объемы хранения материальных ценностей государственного материального резерва, предназначенных для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуации и их последствий, и населения
5 лет
2.24
Документы (сведения), касающиеся состава и положения о межведомственной комиссии по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации
5 лет
2.25
Документы (сведения) по нормам снабжения населения Республики Казахстан в военное время
5 лет
2.26
Сведения, содержащие возможности приема и размещения беженцев, а также местах расположения лагерей для беженцев
5 лет
2.27
Сводные сведения за республику, область (город республиканского значения), город и район о готовности защитных сооружений и имущества гражданской обороны
5 лет
3.
Документы (сведения) по вопросам Вооруженных Сил Республики Казахстан, не относящиеся к государственным секретам
3.1
Документы (сведения) по вопросам боевой и оперативной подготовки
5 лет
3.2
Документы (сведения) по вопросам боевой готовности, боевой работы и состояния Вооруженных Сил Республики Казахстан
5 лет
3.3
Документы (сведения) о вооружении, военной технике и техническом обеспечении Вооруженных Сил Республики Казахстан
5 лет
3.4
Документы (сведения) по видам обеспечения Вооруженных Сил, вопросам военной науки и повседневной жизнедеятельности
5 лет
3.5
Документы (сведения) по вопросам комплектования Вооруженных Сил Республики Казахстан и военного строительства
5 лет
3.6
Документы (сведения) по Силам воздушной обороны
5 лет
3.7
Документы (сведения) в сфере метрологического обеспечения вооружения и военной техники, военных эталонов, военных национальных стандартов
5 лет
4.
Документы (сведения) по вопросам национальной безопасности и внутренней политики, не относящиеся к государственным секретам
4.1
Документы (сведения) по выполнению пунктов планов мероприятий по вопросам национальной и экономической безопасности
5 лет
4.2
Сведения об исполнении плана мероприятий по реализации стратегии национальной безопасности
5 лет
4.3
Документы (сведения) об общественно-политической ситуации в стране, принимаемых мерах по профилактике и снижению уровня социальной конфликтности, сведения об организации и проведении мирных собраний, открытое распространение которых может иметь негативные последствия, о некоторых вопросах взаимодействия с политическими партиями, международными, иностранными и казахстанскими неправительственными организациями
5 лет
4.4
Карта очагов социальной напряженности регионов
5 лет
4.5
Документы (сведения) о некоторых ситуациях в межэтнической сфере, открытое распространение которых может оказать негативное влияние
15 лет
4.6
Отрицательные заключения религиоведческой экспертизы, подрывающие конституционный строй, общественную безопасность и порядок. Методы и (или) программа подготовки специалистов в области дерадикализации и реабилитации приверженцев деструктивной и радикальной религиозной идеологии
5 лет
4.7
Документы (сведения) о финансировании неправительственных организаций Республики Казахстан иностранными инвесторами
5 лет
4.8
Документы (сведения) о некоторых вопросах формирования и реализации государственной молодежной и семейной политики, открытое распространение которых может иметь негативные последствия
5 лет
4.9
Аналитические документы (записки, справки, доклады, отчеты, протоколы и другие материалы) по вопросам обеспечения информационной безопасности и внешнего информационного влияния на национальное информационное пространство, а также результаты аналитических исследований активности пользователей сети Интернет
5 лет

4.10
Қоғамдық, саяси және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың жұмысында пайдалану үшін жіберілетін ақпараттық кеңістіктің мониторингі барысында алынған материалдар
5 жыл
4.11
"Ұлттық ақпараттық кеңістіктің автоматтандырылған мониторингі" ақпараттық жүйесін әзірлеу, құру және оның жұмыс істеуі жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.12
Мемлекеттік ақпараттық тапсырысты орындау туралы шарттарды қоспағанда, гранттар мен мемлекеттік ақпараттық тапсырыспен берілген бұқаралық ақпарат құралдары туралы тақырыптық желілері бойынша бөлінген құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
4.13
Кәсіподақ ұйымдары мен үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар қызметінің кейбір мәселелері туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
5.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын Мемлекеттік күзет қызметінің мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
5.1
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің жедел-қызметтік жұмысы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
5.2
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің күзетілетін тұлғалар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуі жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
6.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын объектілерді қорғау, олардың терроризмге қарсы қауіпсіздігі, экстремизмге қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
6.1
Террористік тұрғыдан осал, оның ішінде ведомстволардың, ұйымдардың қарамағындағы объектілерді қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ашатын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
6.2
Ұйымның құзыреті салаларындағы ұйымдардың террористік актілер жүзеге асырылуы ықтимал қауіпті объектілері, олардың орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
6.3
Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының паспорттары, оларда қамтылған жария етілуге жатпайтын мәліметтер
5 жыл
6.4
Маңызды мемлекеттік объектілердің күзетілуі және қорғанысы жоспарлары туралы құжаттар (мәліметтер).
Қарауылдың лауазымды тұлғаларының міндеттерін айқындайтын мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
15 жыл
6.5
Терроризмге қарсы комиссияның қызметін ашатын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
6.6
Ұйымның құзыреті салаларындағы ұйымдардың объектілерінде террористік қатерлердің алдын алу жөніндегі жұмыс жоспарлары
5 жыл
6.7
Күзетілетін объектілердің техникалық нығайтылуының бар-жоғы мен жай-күйі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
6.8
Мемлекеттік күзетілуге жататын объектілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының, Ұлттық ұланының мамандандырылған күзет бөлімшелерінің бөлімшелері күзететін жеке тұлғалар атауларының тізбесінде қамтылатын мәліметтер
15 жыл
7.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ішкі істер органдарының мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
7.1
Ішкі істер органдарының арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру және өткеру тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
7.2
Мемлекеттік органдармен ішкі істер органдарының арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің жедел-қызметтік және өзге де міндеттерін жоспарлау, орындау жөніндегі өзара іс-қимылды ұйымдастыру туралы құжаттар (мәліметтер)
10 жыл СТК
7.3
Мемлекеттік қорғау органдары қызметкерлерінің психологиялық зерттеулерінің және ұжымдардағы моральдық-психологиялық ахуалды зерделеудің нәтижелері жөніндегі құжаттар (анықтамалар, қорытындылар және басқа да материалдар)
5 жыл
7.4
Дағдарысты жағдайдың туындау қауіпі және ол туындаған кезде ішкі істер органдарының қызметін жоспарлау және ұйымдастыру туралы құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
7.5
Ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторларынан алмасу пункттеріне дейін күдіктілер мен айыпталушыларды арнаулы вагондарда жоспарланып отырған қабылдау және тасымалдау туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
7.6
Мына:
ішкі істер органдары кезекші бөлімдерінің (нарядтарының);
полицияның кешенді күштері патрульдік-бекеттік нарядтарының;
ішкі істер органдары жедел-іздестіру топтарының өткеруді ұйымдастыруы мен тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер).
Ашық нормативтік құжаттарда баяндалған ішкі істер органдарының кезекші бөлімдерінің ұйымдастырылуы мен қызметі туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
7.7
Бейбіт уақытта қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі ішкі істер органдарының күштері мен құралдарының, сондай-ақ жеке құрамын орналастыру жоспарының есеп-қисаптары туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
7.8
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің режимдік объектілерінің аумағына, ішкі істер органдары бөлімшелерінің әкімшілік ғимараттарына өткізу режимін ұйымдастыру, ішкі қызметті атқару тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер).
Мына:
жеке құрамды ішкі қызметке дайындау;
нормативтік құжаттарда ашық жарияланған көлемде кезекші, ішкі қызметті ұйымдастыру және өткеру тәртібі туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
7.9
Іздестіріліп жатқан адамдардың дербес деректері мен олардың құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың жедел бөлімшелерінен берілетін, жасырын жинау арқылы алынған және жедел мүддені білдіретін байланыстары, сондай-ақ жария етілуге жатпайтын іздестіру жұмысы (іздестіру іс-шаралары) туралы мәліметтер қамтылған іздестіру жұмысының жай-күйі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

4.10
Материалы, полученные в ходе мониторинга информационного пространства, направляемые для использования в работе государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере обеспечения общественной, политической и информационной безопасности
5 лет
4.11
Документы (сведения) по разработке, созданию и функционированию информационной системы "Автоматизированный мониторинг национального информационного пространства"
5 лет
4.12
Документы (сведения) о средствах массовой информации, которым предоставлены гранты и государственный информационный заказ с распределением по тематическим линиям, за исключением договоров o выполнении государственного информационного заказа
5 лет
4.13
Документы (сведения) о некоторых вопросах деятельности профсоюзных организаций и неправительственных общественных организаций
5 лет
5.
Документы (сведения) по вопросам Службы государственной охраны, не относящиеся к государственным секретам
5 лет
5.1
Документы (сведения) об оперативно-служебной деятельности Службы государственной охраны Республики Казахстан
5 лет
5.2
Документы (сведения) по обеспечению безопасности охраняемых лиц и объектов Службой государственной охраны Республики Казахстан
5 лет
6.
Документы (сведения) по вопросам охраны, антитеррористической безопасности объектов, противодействия экстремизму, не относящиеся к государственным секретам
6.1
Документы (сведения), раскрывающие деятельность по обеспечению защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, в том числе находящихся в ведении ведомств, организаций
5 лет
6.2
Документы (сведения) о потенциально опасных объектах организаций в сферах компетенции организации, на которых возможно осуществление террористических актов, мероприятиях по обеспечению их устойчивого функционирования
5 лет
6.3
Паспорта антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, сведения, содержащиеся в них, не подлежащие разглашению
5 лет
6.4
Документы (сведения) о планах охраны и обороны важных государственных объектов.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения, определяющие обязанности должностных лиц караула
15 лет
6.5
Документы (сведения), раскрывающие деятельность антитеррористической комиссии
5 лет
6.6
Планы работы по предупреждению террористических угроз на объектах организаций в сферах компетенции организации
5 лет
6.7
Документы (сведения) о наличии и состоянии технической укрепленности охраняемых объектов
5 лет
6.8
Сведения, содержащиеся в перечне наименований объектов, подлежащих государственной охране, а также физических лиц, охраняемых подразделениями специализированных охранных подразделений органов внутренних дел, Национальной гвардии Республики Казахстан
15 лет
7.
Документы (сведения) по вопросам органов внутренних дел, не относящиеся к государственным секретам
7.1
Документы (сведения) об организации и порядке несения службы подразделений специального назначения органов внутренних дел
5 лет
7.2
Документы (сведения) об организации взаимодействия с государственными органами по планированию, выполнению оперативно-служебных и иных задач подразделений специального назначения органов внутренних дел
10 лет ЭПК
7.3
Документы (справки, заключения и другие материалы) по результатам психологических исследований сотрудников органов государственной защиты и изучения морально-психологического климата в коллективах
5 лет
7.4
Документы (сведения) о планировании и организации деятельности органов внутренних дел при угрозе и возникновении кризисной ситуации
10 лет
7.5
Документы (сведения) о планируемых приемах и перевозках в специальных вагонах подозреваемых и обвиняемых из изоляторов временного содержания органов внутренних дел до обменных пунктов
5 лет
7.6
Документы (сведения) об организации и порядке несения:
дежурных частей (нарядами) органов внутренних дел;
патрульно-постовыми нарядами комплексных сил полиции;
оперативно-поисковыми группами органов внутренних дел.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения об организации и деятельности дежурных частей органов внутренних дел, изложенные в открытых нормативных документах
5 лет
7.7
Документы (сведения) о расчетах сил и средств, а также плана-расстановки личного состава органов внутренних дел по обеспечению охраны общественного порядка и общественной безопасности в мирное время
5 лет
7.8
Документы (сведения) об организации пропускного режима на территорию режимных объектов учреждений уголовно-исполнительной системы, административные здания подразделений органов внутренних дел, порядке несения внутренней службы.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения:
о подготовке личного состава к внутренней службе;
об организации и порядке несения дежурной, внутренней службы в объеме открыто опубликованных нормативных документов
5 лет
7.9
Документы (сведения) о состоянии розыскной работы, содержащие персональные данные разыскиваемых лиц и их связей, передаваемые из оперативных подразделений правоохранительных и специальных государственных органов, полученные путем негласного сбора и представляющие оперативный интерес, а также сведения о розыскной работе (розыскных мероприятиях), не подлежащие разглашению
5 лет

7.10
Жедел-іздестіру қызметінде, сондай-ақ ішкі істер органдары жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде пайдаланатын шартты атаулар жинақтарында қамтылған құпияландыруға жататын мәліметтер тізбесіне енгізілмеген құжаттар (мәліметтер).
Заңнамалық актілерде қолданылатын шартты атаулар жинақтарында қамтылған мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
7.11
Жасырын бөлімшелердің жедел-қызметтік жұмысы туралы, егер оларда құпия мәліметтер қамтылмаса, жария етілуге жатпайтын, сондай-ақ ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

7.10
Документы (сведения), содержащиеся в сводах условных наименований, используемых в оперативно-розыскной деятельности, а также при проведении оперативно-розыскных мероприятий органами внутренних дел, не включенные в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения, содержащиеся в сводах условных наименований, употребляемых в законодательных актах
5 лет
7.11
Документы (сведения) об оперативно-служебной деятельности негласных подразделений, не подлежащие разглашению, если в них не содержатся секретные сведения, а также по борьбе с организованной преступностью
5 лет

7.12
Қылмыстық істерді тергеу барысында алынған құпия сипаттағы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
7.13
Сотта іс бойынша түпкілікті шешім шығарылғанға дейін таратылуы шектелген болуға тиіс қылмыстық істер жөніндегі дәлел базасы туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл СТК
7.14
Ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөлімшелерінің мамандары жүзеге асыратын криминалистикалық және өзге де зерттеулер әдістемелерінде қамтылған құжаттар (мәліметтер)
15 жыл СТК
7.15
Қазақстан Республикасындағы ішкі істер органдарының ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы жұмысты жоспарлау, ұйымдастыру, жай-күйі туралы, егер оларда құпия мәліметтер болмаса, жария етілуге жатпайтын құжаттар (мәліметтер).
Ашық нормативтік құқықтық актілерде баяндалған ішкі істер органдарының ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес жөніндегі бөлімшелерінің ұйымдастырылуы мен қызметі туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
7.17
Ішкі істер органдарының құпияға жатпайтын объектілері (ғимараттар, құрылыстар және олардың кешендері, коммуникациялар, инженерлік желілер мен жүйелер) жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының мемлекеттік құпияларға жатпайтын мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
8.1
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен ішкі істер органдары бөлімшелерінің жедел-қызметтік (жауынгерлік) әзірлігі дәрежелері, оларды бір дәрежеден басқасына ауыстыру туралы құжаттар (мәліметтер). Бөлімнің нақты атауын көрсетпей, жедел-қызметтік (жауынгерлік) әзірліктің жай-күйі туралы – рота және одан төмен үшін мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
8.2
Өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, әскери бөлімдер командирлерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери институты басшысының қоғамдық тәртіпті қорғауды күшейтуге, қызмет өткерудің күшейтілген нұсқасына ауыстыру жөніндегі және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезіндегі шешімінде қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.3
Соғыс уақытының (жекелеген әскери бөлім немесе оқу орны бойынша) тақырыбы бойынша оқу-жаттығуларға дайындалу, олардың өткізілуі және нәтижелері, бағыттылығы, өткізілетін іс-шаралардың көлемі мен мерзімдері туралы құжаттар (мәліметтер).
Мына:
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында тақырыбы, орны мен мерзімдері көрсетілген штабтық жаттығуларды (командалық-штабтық оқу-жаттығуларды) өткізу туралы;
батальон және одан төмен деңгей үшін полктің немесе өңірлік қолбасшылықтың жауынгерлік (жорықтық) тәртібіне байланыстырмай, бөлімшелердің тактикалық оқу-жаттығуларында (сабақтарында), ұрыстың әрқилы түрлеріндегі іс-қимылдары, ал полктің оқу-жаттығуының тактикалық аясында бірінші, екінші эшелондардағы және резервтегі батальондардың іс-қимылдары туралы;
батальон командирі мен штабының ұрысты (жауынгерлік тапсырманы орындау), өзара іс-қимылды және басқаруды ұйымдастыру жөніндегі жұмысы туралы;
өңірлік қолбасшылықтың тақырыбы, орны және мерзімдері көрсетілген шартты атаулары бойынша жалпы әскери тактикалық оқу-жаттығуларға (сабақтарға) қатысуы туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
8.4
Орналасқан пункттерін көрсетпей, жалған және қосалқы позициялардың жай-күйі туралы құжаттар (мәліметтер)
1 жыл
8.5
Ұлттық қауіпсіздік комитеті шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ішкі істер органдарының бөлімшелерімен қызметтік-жауынгерлік міндеттерді жоспарлау, орындау кезінде өзара іс-қимыл жасауы туралы қолдану жоспарлары ашылмайтын құжаттар (мәліметтер), сондай-ақ жауынгерлік басқару сигналдарының мазмұнын ашатын мәліметтер, ішкі істер органдары бөлімшелерінің жауынгерлік дабыл бойынша көтерілуі, батальон үшін жиынды жариялау кезіндегі іс-әрекеттердің нәтижелері туралы мәліметтер. Оқу-жаттығуға шығу үшін жиынды жариялау кезіндегі бөлімшенің іс-қимылдары туралы жекелеген іс-қимыл элементтері ашылатын мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
8.6
Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкес ашық жариялануға жататын объектілерден басқа, әскери жедел резервтердің, жиынтық жасақтардың, арнайы мақсаттағы бөлімшелердің жедел резервтерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының арнаулы әскери бөлімдері резервтерінің орналасуы мен құрамы (жауынгерлік, сандық құрамы) туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.7
Бейбіт уақытта әскери қызметшілердің (бөлімшелердің, әскери бөлімдердің) арнаулы операцияларға (арнаулы (жауынгерлік) іс-қимылдарға) қатысуы, бейбіт уақытта Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын қызметтік-жауынгерлік қолданудың жауынгерлік тәжірибесінің сипаттамасы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.8
Ішкі істер органдарын, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін бейбіт уақытта радиациялық, химиялық, бактериологиялық қорғаныс құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
8.9
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен бөлімшелерінің және ішкі істер органдары бөлімшелерінің жауынгерлік қызметті ұйымдастыру және оны өткеру тәртібі туралы құжаттар (мәліметтер)
10 жыл

7.12
Документы (сведения) конфиденциального характера, полученные в ходе расследования уголовных дел
5 лет
7.13
Документы (сведения) о доказательной базе по уголовным делам, которые должны иметь ограниченное распространение до вынесения окончательного решения по делу в суде
15 лет ЭПК
7.14
Документы (сведения), содержащиеся в методиках криминалистических и иных исследований, осуществляемых специалистами оперативно-криминалистических подразделений органов внутренних дел
15 лет ЭПК
7.15
Документы (сведения) о планировании, организации, состоянии работы в сфере борьбы с организованной преступностью органами внутренних дел в Республике Казахстан, не подлежащие разглашению, если в них не содержатся секретные сведения.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения об организации и деятельности подразделений по борьбе с организованной преступностью органов внутренних дел, изложенные в открытых нормативных правовых актах
5 лет
7.17
Документы (сведения) по объектам органов внутренних дел (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации, инженерные сети и системы), не подпадающие под секретные
5 лет
8.
Документы (сведения) по вопросам Национальной гвардии Республики Казахстан, не относящиеся к государственным секретам
8.1
Документы (сведения) о степенях оперативно-служебной (боевой) готовности, переводе воинских частей Национальной гвардии Республики Казахстан и подразделений органов внутренних дел из одной степени в другую. Не входят в категорию ограниченного распространения сведения:
о состоянии оперативно-служебной (боевой) готовности – за роту и ниже без указания действительного наименования части
5 лет
8.2
Документы (сведения), содержащиеся в решении командующих региональными командованиями, командиров воинских частей, начальника военного института Национальной гвардии Республики Казахстан на усиление охраны общественного порядка, по переводу на усиленный вариант несения службы и при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
5 лет
8.3
Документы (сведения) о подготовке, проведении и результатах учений по тематике военного времени (по отдельной воинской части или учебному заведению), их направленности, объеме и сроках проводимых мероприятий.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения:
о проведении штабных тренировок (командно-штабных учений) в Национальной гвардии Республики Казахстан с указанием темы, места и сроков;
о действиях подразделений, без привязки к боевому (походному) порядку полка или регионального командования на тактических учениях (занятиях), различных видах боя – за батальон и ниже, а на тактическом фоне учения полка – действиях батальонов – в первом, втором эшелонах и резерве;
о работе командира и штаба батальона по организации боя (выполнению боевой задачи), взаимодействия и управления;
об участии регионального командования в общевойсковых тактических учениях (занятиях) по их условным наименованиям с указанием темы, места и сроков
5 лет
8.4
Документы (сведения) о состоянии ложных и запасных позиций без указания их пунктов дислокации
1 год
8.5
Документы (сведения) о взаимодействии пограничной службы Комитета национальной безопасности, Вооруженных Сил Республики Казахстан с подразделениями органов внутренних дел при планировании, выполнении служебно-боевых задач, без раскрытия планов применения, а также сведения, раскрывающие содержание сигналов боевого управления, о подъемах подразделений органов внутренних дел по боевой тревоге, результатах действий при объявлении сбора за батальон.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения о действиях подразделения при объявлении сбора для выхода на учения с раскрытием отдельных элементов действий
5 лет
8.6
Документы (сведения) о дислокации и составе (боевом, численном составе) войсковых оперативных резервов, сводных отрядов, оперативных резервов подразделений специального назначения, резервов специальных воинских частей Национальной гвардии Республики Казахстан, кроме объектов, подлежащих открытому объявлению в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан
5 лет
8.7
Документы (сведения) об участии военнослужащих (подразделений, воинских частей) в специальных операциях (специальных (боевых) действиях) в мирное время, описании боевого опыта служебно-боевого применения Национальной гвардии Республики Казахстан в мирное время
5 лет
8.8
Документы (сведения) о порядке обеспечения органов внутренних дел, Национальной гвардии Республики Казахстан и учреждений уголовно-исполнительной системы средствами радиационной, химической, бактериологической защиты в мирное время
10 лет
8.9
Документы (сведения) об организации и порядке несения боевой службы воинскими частями и подразделениями Национальной гвардии Республики Казахстан и подразделений органов внутренних дел
10 лет

8.10
Әскерлерді теміржол, теңіз, өзен және әуе көлігімен тасымалдау тәртібі туралы нұсқамалық құжаттарда қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.11
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы немесе Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті үшін жеке броньды қорғаныш және белсенді қорғану құралдарының, тітіркендіргіш әсер ететін арнайы құралдардың, инженерлік қару-жарақ құралдарының болуын, жай-күйін, сақтау шарттарын, жеткізу көлемін қамтитын жиынтық мәліметтер
5 жыл
8.12
Ішкі істер органдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы бөлімшелерінің режимдік және ерекше қорғалатын,сондай-ақ оларға жедел қызмет көрсету жүзеге асырылатын объектілеріне қатысы бар, құпия мәліметтерге жатпайтын қызметтік жұмысы туралы мәліметтер мен ақпарат
15 жыл
8.13
Ішкі істер органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілері алып жүретін арнайы стратегиялық жүктер қозғалысының маршруттары туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.14
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының бейбіт уақыттағы әскери қызметшілердің санаттары бойынша санын, лауазымдарын, әскери-есептік мамандықтарын ашатын жиынтық мәліметтері
5 жыл
8.15
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдерінің нақты атаулары туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.16
Барлауды басқару органдарының барлауды ұйымдастыру мәселелері жөніндегі жұмысы, барлауды жүргізу үшін жауапкершілік аймақтары және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтарының барлауды жүргізу аудандары айтылатын мәліметтер
5 жыл
8.17
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының барлауды басқару органдарының қызметі барысында алынған, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының барлауды басқару пункттерінің қызметін ұйымдастыру және оны өткеру тәртібі туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының барлау қызметінің жай-күйі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
8.18
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) мемлекеттік органдармен барлау міндеттерін немесе қызметтік-жауынгерлік міндеттерін жоспарлау, орындау бойынша өзара іс-қимыл жасауын ұйымдастыру туралы қолдану жоспарлары ашылмайтын құжаттар (мәліметтер)
10 жыл СТК
8.19
Арнайы мақсаттағы бөлімшелер үшін жауынгерлік міндеттерді, жаттығуларды орындаудың мазмұны, шарттары туралы құжаттар (мәліметтер), Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) техникалық барлау құралдарының, арнайы және басқа да құралдарының қажеттілігі, жасақталуы, жеткізу көлемі, болуы мен жай-күйі туралы мәліметтер
10 жыл
8.20
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының арнайы мақсаттағы барлау органдарының немесе әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) лауазымды тұлғаларының шақыру белгілері мен оларды жауынгерлік басқару сигналдары кестелерінің мазмұнын ашатын мәліметтер
10 жыл

8.10
Документы (сведения), содержащиеся в руководящих документах о порядке перевозки войск железнодорожным, морским, речным и воздушным транспортом
5 лет
8.11
Сводные сведения за Национальную гвардию Республики Казахстан или Комитет уголовно-исполнительной системы, включающие: наличие, состояние, условия хранения и объемы поставки средств индивидуальной бронезащиты и активной обороны, специальных средств раздражающего действия, средств инженерного вооружения
5 лет
8.12
Сведения и информация о служебной деятельности, не попадающие под секретные сведения, касающиеся режимных и особо охраняемых объектов подразделений органов внутренних дел, Национальной гвардии Республики Казахстан, а также осуществляющими их оперативное обслуживание
15 лет
8.13
Документы (сведения) о маршрутах движения специальных стратегических грузов, сопровождаемых сотрудниками органов внутренних дел, военнослужащими Национальной гвардии Республики Казахстан
5 лет
8.14
Сводные сведения Национальной гвардии Республики Казахстан, раскрывающие численность мирного времени по категориям военнослужащих, должности, военно-учетные специальности
5 лет
8.15
Документы (сведения) о действительных наименованиях воинских частей Национальной гвардии Республики Казахстан
5 лет
8.16
Сведения, содержащие упоминание о работе органов управления разведкой по вопросам организации разведки, зонах ответственности за ведение разведки и районах ведения разведки региональными командованиями Национальной гвардии Республики Казахстан
5 лет
8.17
Документы (сведения), полученные в ходе деятельности органов управления разведкой Национальной гвардии Республики Казахстан об организации и порядке несения службы пунктами управления разведкой Национальной гвардии Республики Казахстан, а также о состоянии разведывательной деятельности Национальной гвардии Республики Казахстан
5 лет
8.18
Документы (сведения) об организации взаимодействия с государственными органами по планированию, выполнению разведывательных задач или служебно-боевых задач воинских частей (подразделений) специального назначения Национальной гвардии Республики Казахстан без раскрытия планов применения
10 лет ЭПК
8.19
Документы (сведения) о содержании, условиях выполнения боевых задач, упражнений для подразделений специального назначения, потребности, укомплектованности, объемах поставки, наличии и состоянии технических средств разведки, специальных и других средств воинских частей (подразделений) специального назначения Национальной гвардии Республики Казахстан
10 лет
8.20
Сведения, раскрывающие содержание таблиц позывных должностных лиц и сигналов боевого управления разведывательными органами или воинскими частями (подразделениями) специального назначения Национальной гвардии Республики Казахстан
10 лет

8.21
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы байланыс жүйесінің, автоматтандырылған басқару жүйесінің құрылымы, байланыс құралдарының болуы мен қажеттілігі туралы мәліметтер
5 жыл
8.22
Жауынгерлік техниканың материалдық бөлігінің, шартты атауы бойынша жауынгерлік техниканың жекелеген үлгілерінің жай-күйі туралы мәліметтер.
Жеке құрам туралы нақты деректер көрсетілмей, олардың жаңа қару-жарақты, әскери техниканы және басқа да әскери мүлікті зерделеуі, игеруі туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
8.23
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының техникалық қамтамасыз етілуінің жай-күйін теріс бағалау, қару-жарақтың, әскери техниканың барлық түрлерінің және шығыс құралдарының (жекелеген әскери бөлім немесе оқу орны бойынша) болуы, қажеттілігі және жеткізу көлемі туралы мәліметтер
10 жыл

8.21
Сведения о структуре системы связи, автоматизированной системы управления Национальной гвардии Республики Казахстан, наличии и потребностях средств связи
5 лет
8.22
Сведения о состоянии материальной части боевой техники, отдельных образцов боевой техники по условному наименованию.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения об изучении, освоении личным составом нового вооружения, военной техники и другого военного имущества без указания конкретных данных о них
5 лет
8.23
Сведения об отрицательной оценке состояния технического обеспечения Национальной гвардии Республики Казахстан, наличии, потребности и объемах поставки всех видов вооружения, военной техники и расходных средств (по отдельной воинской части или учебному заведению)
10 лет

8.24
Әскери техниканың, қару-жарақ пен мүліктің конструктивтік, өндірістік кемшіліктері туралы, сондай-ақ құпия емес техника мен қару-жарақ үлгілері бойынша анықтамалықтарда қамтылған мәліметтер
3 жыл
8.25
Қару-жарақтың, әскери техниканың болуы, жай-күйі, сақталу шарттары, есептен шығарылуы, жасақталуы туралы, қару-жарақты, әскери техниканы консервациялауға қою және сонда болуы, оны консервациялаудан шығару фактілері туралы жиынтық мәліметтер.
Жекелеген әскери бөлім бойынша:
қару-жарақты, әскери техниканы және басқа да әскери мүлікті полк қоймасында ал бөлімшелерде – рота және одан төмен үшін қанағаттанарлықсыз күйде ұстау және сақтау туралы;
қару-жарақ пен әскери техниканы қысқа мерзімді сақтауға қою туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл

8.24
Сведения о конструктивных, производственных недостатках военной техники, вооружения и имущества, а также содержащиеся в справочниках по образцам несекретной техники и вооружения
3 года
8.25
Сводные сведения о наличии, состоянии, условиях хранения вооружения, военной техники, их списании, комплектовании, постановке и нахождении вооружения, военной техники на консервации, фактах ее расконсервации.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения по отдельной воинской части:
о неудовлетворительном содержании, хранении вооружения, военной техники и другого военного имущества на складе полка, а в подразделениях – за роту и ниже;
о постановке вооружения и военной техники на кратковременное хранение
5 лет

8.26
Ашық жариялануға рұқсат етілген үлгілерді қоспағанда, қару-жарақтың, әскери техниканың және мүліктің сызбаларында, схемаларында, суреттерінде, фотосуреттерінде, сипаттамаларында және тактикалық-техникалық сипаттамаларында қамтылған қолданыстағы (толық және қысқартылған) және шартты атаулар (шифрлар), белгіленімдер (индекстер, маркалар, нөмірлер) туралы мәліметтер.
Жеке құрамның жаңа қару-жарақ пен басқа да әскери мүлікті зерделеуі, игеруі туралы мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
3 жыл

8.26
Сведения о действительных (полных и сокращенных) и условных наименованиях (шифрах), обозначениях (индексах, марках, номерах), содержащиеся в чертежах, схемах, изображениях, фотоснимках, описаниях и тактико-технических характеристиках вооружения, военной техники и имущества, за исключением образцов, разрешенных к открытому опубликованию.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения об изучении, освоении личным составом нового вооружения и другого военного имущества
3 года

8.27
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери полициясының анықтау және іздестіру қызметі жұмысының жай-күйі туралы мәліметтер
5 жыл
8.28
Бөлімшелерді, бөлімдер мен құрамаларды соғыс уақытына даярлаудың мазмұны мен ерекшеліктерін ашатын Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында жауынгерлік даярлықты ұйымдастыру туралы мәліметтер.
Ашық нормативтік құжаттарда баяндалған мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
10 жыл

8.27
Сведения о состоянии работы дознания и розыскной работы военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан
5 лет
8.28
Сведения об организации боевой подготовки в Национальной гвардии Республики Казахстан, раскрывающие содержание и особенности подготовки подразделений, частей и соединений на военное время.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения, изложенные в открытых нормативных документах
10 лет

8.29
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрықтары мен директиваларында, ұйымдастыру нұсқауларында, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшысының, өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, командирлердің, бастықтардың бұйрықтары мен директиваларында айқындалған жауынгерлік даярлықтың нақты міндеттері (нақты атауын, ұйымдық-штаттық құрылымын, бөлімшелердің штат санын көрсете отырып) туралы мәліметтер.
Мына:
жауынгерлік даярлықтың жалпы міндеттері туралы;
әскери қызметшілерді, бөлімшелерді, әскери бөлімдерді даярлау бағдарламаларында, курстық даярлық және біліктілікті арттыру курстарының бағдарламаларында баяндалған, ашық ақпарат көздерінде жарияланған мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
5 жыл
9.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын экономикалық даму жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
9.1
Мемлекеттік органның операциялық жоспарының тармақтарын орындау жөніндегі ақпарат, есептер, жалпы жиынтық құжат
5 жыл
9.2
Мемлекеттік борыш, мемлекеттің кепілгерліктері бойынша қарыздар мен қарыз алушылар бөлінісіндегі борыш туралы ақпарат
5 жыл
9.3
Заңды тұлғалар мен шет мемлекеттер алдындағы берешекті өтеу мәселелері жөнінде саяси шешімдер қабылдау туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.4
Шет мемлекеттер алдындағы реттелмеген берешек жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.5
Халықаралық төреліктердегі сот талқылауларына дайындық жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.6
Халықаралық төрелік және шетелдік соттарда, сондай-ақ өнімді бөлу туралы келісімдерден туындайтын даулар бойынша сараптамалық реттеу кезінде Қазақстан Республикасының мүдделерін қорғауды, білдіруді қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.7
Субъектілер бөлінісінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы деректер
5 жыл
9.8
Бекітілгенге дейін кезекті қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімдер жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.9
Ерекше тәртіппен өткізілетін мемлекеттік сатып алу жөніндегі жоспарлар, конкурстық құжаттама
15 жыл
9.10
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.11
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын тауар алмасу мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
9.12
Мемлекеттік органдармен даулары бар заңды тұлғаларды қосымша тексеруге бастама жасау жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
9.13
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

8.29
Сведения о конкретных задачах боевой подготовки (с указанием действительного наименования, организационно-штатной структуры, штатной численности подразделений), определенных приказами и директивами Министра внутренних дел Республики Казахстан, организационными указаниями, приказами и директивами Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан, командующих региональными командованиями, командиров, начальников.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения:
об общих задачах боевой подготовки;
изложенные в программах подготовки военнослужащих, подразделений, воинских частей, программах курсовой подготовки и курсов повышения квалификации, опубликованные в открытых источниках информации
5 лет
9.
Документы (сведения) по экономическому развитию, не относящиеся к государственным секретам
9.1
Информация, отчеты, общий сводный документ по выполнению пунктов операционного плана государственного органа
5 лет
9.2
Информация о государственном долге, долге по поручительствам государства в разрезе займов и заемщиков
5 лет
9.3
Документы (сведения) о принятии политических решений по вопросам погашения задолженностей перед юридическими лицами и иностранными государствами
5 лет
9.4
Документы (сведения) по неурегулированным задолженностям перед иностранными государствами
5 лет
9.5
Документы (сведения) по подготовке к судебным разбирательствам в международных арбитражах
5 лет
9.6
Документы (сведения) по вопросам обеспечения защиты, представления интересов Республики Казахстан в международных арбитражных и иностранных судах, а также при экспертном урегулировании по спорам, вытекающим из соглашений о разделе продукции
5 лет
9.7
Данные об остатках и движении денег на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора в разрезе субъектов
5 лет
9.8
Документы (сведения) по бюджетным заявкам на очередной финансовый год до их утверждения
5 лет
9.9
Планы, конкурсная документация по вопросам государственных закупок, проводимых в особом порядке
15 лет
9.10
Документы (сведения) по государственным закупкам товаров, работ, услуг, отнесҰнные к служебной информации ограниченного распространения
5 лет
9.11
Документы (сведения) по вопросам товарообмена, содержащие информацию ограниченного распространения
10 лет
9.12
Документы (сведения) по инициированию дополнительных проверок юридических лиц, имеющих споры с государственными органами
5 лет
9.13
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9.14
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9.15
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9.16
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9.17
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ғылым және техника саласындағы құжаттар (мәліметтер)
10.1
Жаңалықтар, өнертабыстар, ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
10.2
Оқу орындарында жабық ғылыми кеңестердің, факультеттердің, бөлімшелердің, жабық мамандықтар мен мамандандыру бойынша мамандар даярлау жөніндегі кафедралардың болуы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
10.3
Ұлттық қауіпсіздік мүддесінде жүргізілетін жұмыстардың мазмұнын және (немесе) бағыттылығын ашатын аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, электрондық өнеркәсіп, геодезия және картография саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
10.4
Биологиялық қауіпсіздік және қорғау жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
10.5
Сот-сараптамалық, сот-медициналық зерттеулер жөніндегі әдістемелер
15 жыл
11.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын аэроғарыш саласы аясындағы құжаттар (мәліметтер)
11.1
Нысаналы ғарыш жүйелерін, жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін, ғарыш технологияларын құруға және дамытуға, ғарыш техникасын стандарттау мен сертификаттауға, оларды елдің қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігі мүддесінде пайдалануға қатысы бар құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
11.2
Ғарыш құралдарын, қосарланған мақсаттағы технологияларды дамыту бағытын ашатын мәліметтер
15 жыл
11.3
Қазғарыштың электрондық ресурстары мен бағдарламалық қамтылымына, жұмыс станцияларына, ғарыш аппараттарының серверлеріне қол жеткізу парольдерін қамтитын мәліметтер
15 жыл
11.4
Қазғарыш өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтер
15 жыл
11.5
Ғарыш объектілерімен жерүсті ғарыш инфрақұрылымының байланыс және деректер беру желілерінің, оның ішінде:
ғарыш аппараттарын басқаруға қатысатын жерүсті байланыс желілерінің (меншікті, жалға берілетін);
командалық байланыс радиожелісінің (ғарыш аппараттарынан түсетін телеметриялық ақпараттың деректері) схемалары
15 жыл

9.14
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9.15
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9.16
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9.17
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10.
Документы (сведения) в области науки и техники, не относящиеся к государственным секретам
10.1
Документы (сведения) об открытиях, изобретениях, научно-исследовательских работах
5 лет
10.2
Документы (сведения) о наличии в учебных заведениях закрытых научных советов, факультетов, отделений, кафедр по подготовке специалистов по закрытым специальностям и специализациям
5 лет
10.3
Документы (сведения) о научно-исследовательских работах в сфере аэрокосмической промышленности, информатизации, информационно-коммуникационных технологий, электронной промышленности, геодезии и картографии, раскрывающие содержание и (или) направленность работ, проводимых в интересах национальной безопасности
15 лет
10.4
Документы (сведения) по биологической безопасности и защите
15 лет
10.5
Методики по судебно-экспертным, судебно-медицинским исследованиям
15 лет
11.
Документы (сведения) в области аэрокосмической отрасли, не относящиеся к государственным секретам
11.1
Документы (сведения), касающиеся создания и развития целевых космических систем, объектов наземной космической инфраструктуры, космических технологий, стандартизации и сертификации космической техники, их использования в интересах обороны и национальной безопасности страны
15 лет
11.2
Сведения, раскрывающие направление развития космических средств, технологий двойного назначения
15 лет
11.3
Сведения, содержащие пароли доступа к электронным ресурсам и программному обеспечению Казкосмоса, рабочим станциям, серверам космических аппаратов
15 лет
11.4
Сведения, составляющие коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученные Казкосмосом при осуществлении своих полномочий
15 лет
11.5
Схемы сетей связи и передачи данных наземной космической инфраструктуры с космическими объектами, в том числе:
наземных линий связи (собственные, арендуемые), которые задействованы в управлении космическими аппаратами;
командной радиолинии связи (данные телеметрической информации, поступающей с космических аппаратов)
15 лет

11.6
Ғарыш аппараттарын басқару технологиясы туралы мәліметтер:
ғарыш аппараттарын басқару цикліне қатысатын құралдардың аппараттық құрамы;
ғарыш аппараттарын басқару және мониторингтеу кезінде қолданылатын арнайы бағдарламалық қамтылымның дистрибутивтері;
ғарыш аппараттарын басқару және мониторингтеу құралдарында қолданылатын микросхемалардың микробағдарламалық қамтылымы (бағдарламалық жасақтама)
15 жыл

11.6
Сведения о технологии управления космическими аппаратами:
аппаратный состав средств, участвующих в цикле управления космическими аппаратами;
дистрибутивы специального программного обеспечения, применяемого при управлении и мониторинге космических аппаратов;
микропрограммное обеспечение (прошивка) микросхем, применяемых в средствах управления и мониторинга космических аппаратов;
информация о каналах связи при взаимодействии наземных средств управления и мониторинга космических аппаратов
15 лет

11.7
Ғарыш жүйелерінің сипаттамалары мен параметрлері, сондай-ақ ғарыш жүйелерін қолдану негізінде шешілетін мемлекеттік органдардың салалық міндеттерінің сипаттамалары, ерекшелігі мен параметрлері туралы толық ақпаратты ашатын техникалық құжаттама (техникалық тапсырмалар, техникалық ерекшелік, жобалау-техникалық құжаттама)
15 жыл
11.8
Ғарыш аппараттары мен жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерінің техникалық жай-күйін, оның ішінде ғарыш аппаратының ғарыш жүйесін, сондай-ақ оларды терроризмге қарсы қорғау жүйесін техникалық қолдаудың (авторлық сүйемелдеудің) тәртібі мен шарттарын ашатын құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
12.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын өнеркәсіп және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы құжаттар
12.1
Өнеркәсіптің тау-кен металлургия саласында өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.2
Мұнай-газ саласында және магистральдық құбыржолдарда өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.3
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға қатысты құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.4
Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.5
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы стратегиялық объектілер мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.6
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінің мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.7
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы атом энергиясын пайдалану объектілері мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.8
Электрондық өнеркәсіп өнімін өндіру жөніндегі ақпаратты қамтитын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
12.9
Арнайы техника мен жабдықтар шығару саласындағы мамандардың қызметі туралы ақпаратты қамтитын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
13.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын атом энергетикасы мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
13.1
Атом саласының стратегиялық объектілерін физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға қатысы бар құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
13.2
Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкес берілуге жататын мәліметтерді қоспағанда, ядролық-отын циклінің жобалары жөніндегі ақпарат
5 жыл
14.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын электр энергетикасы мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
14.1
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14.2
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

11.7
Техническая документация (технические задания, техническая спецификация, проектно-техническая документация), раскрывающая полную информацию о характеристиках и параметрах космических систем, а также о характеристиках, специфике и параметрах отраслевых задач государственных органов, решаемых на основе применения космических систем
15 лет
11.8
Документы (сведения), раскрывающие техническое состояние космических аппаратов и объектов наземной космической инфраструктуры, в том числе порядок и условия технической поддержки (авторского сопровождения) космической системы космического аппарата, а также системы их антитеррористической защиты
15 лет
12.
Документы в области промышленности и промышленной безопасности, не относящиеся к государственным секретам
12.1
Документы (сведения) по вопросам обеспечения промышленной безопасности в горно-металлургической отрасли промышленности
5 лет
12.2
Документы (сведения) по вопросам обеспечения промышленной безопасности в нефтегазовой отрасли и магистральных трубопроводов
5 лет
12.3
Документы (сведения) касательно государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности
5 лет
12.4
Документы (сведения) по вопросам промышленной безопасности
5 лет
12.5
Документы (сведения) по вопросам стратегических объектов в области промышленной безопасности
5 лет
12.6
Документы (сведения) по вопросам объектов жизнеобеспечения в области промышленной безопасности
5 лет
12.7
Документы (сведения) по вопросам объектов использования атомной энергии в области промышленной безопасности
5 лет
12.8
Документы (сведения), содержащие информацию по производству продукции электронной промышленности
5 лет
12.9
Документы (сведения), содержащие информацию о деятельности специалистов в сфере производства специальной техники и оборудования
5 лет
13.
Документы (сведения) по вопросам атомной энергетики, не относящиеся к государственным секретам
13.1
Документы (сведения), касающиеся мероприятий по обеспечению физической защиты стратегических объектов атомной отрасли
5 лет
13.2
Информация по проектам ядерно-топливного цикла, за исключением сведений, подлежащих передаче в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан
5 лет
14.
Документы (сведения) по вопросам электроэнергетики, не относящиеся к государственным секретам
14.1
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14.2
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14.3
Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік реттеу мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
14.4
Энергия беруші ұйымдарды нығайту мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
14.5
Тариф белгілеу мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
14.6
Энергетикалық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
14.7
Су-энергетикалық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
14.8
Балқаш жылу электр станциясының құрылысы жобасын іске асыру мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
15.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын мұнай өнеркәсібі мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
15.1
Қазақстан Республикасының объективтілік индексі мен үлесінің шығындарын өтеу жөніндегі мәселелерді қамтитын мұнай өнеркәсібінің ірі объектілері бойынша (ірі үш жоба бойынша келісімшарттық қызмет туралы мәліметтер бөлігінде) ақпаратты сүйемелдеу жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
15.2
Көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауы учаскелерін пайдалануға уақытша шектеулер енгізу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық акт
5 жыл
15.3
Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр және мұнай өнімдерін өндіру туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауға қатысты құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
16.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын газ және мұнай-газ химиясы мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
16.1
Шикі және тауарлық газды өндіру, қайта өңдеу мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
16.2
Тауарлық газға баға белгілеу мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
16.3
Мұнай-газ-химия жобаларын іске асыру шеңберінде компаниялардың коммерциялық қызметіне қатысты ақпарат
5 жыл
16.4
Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауға қатысты құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
17.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
17.1
Пайдалы қазбалар туралы құжаттар
5 жыл
17.2
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 77-бабында көзделген мәліметтерді қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауын мониторингтеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың сұрау салулары жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
17.3
Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттар талаптарының орындалу барысы туралы есептер
10 жыл
17.4
Жер қойнауының стратегиялық учаскелері (теңіз, уран және көмірсутектердің ірі қорлары бар) бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге аукцион ұйымдастыру мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

14.3
Документы (сведения) по вопросам государственного регулирования в сфере электроэнергетики
10 лет
14.4
Документы (сведения) по вопросам укрепления энергопередающих организаций
10 лет
14.5
Документы (сведения) по вопросам тарифообразования
10 лет
14.6
Документы (сведения) по вопросам энергетической безопасности
10 лет
14.7
Документы (сведения) по вопросам водно-энергетического сотрудничества
10 лет
14.8
Документы (сведения) по вопросам реализации проекта строительства Балхашской теплоэлектростанции
15 лет
15.
Документы (сведения) по вопросам нефтяной промышленности, не относящиеся к государственным секретам
15.1
Документы (сведения) по сопровождению информации по крупным объектам нефтяной промышленности, включающие вопросы по возмещению затрат индекса объективности и доли Республики Казахстан (в части сведений о контрактной деятельности по трем крупным проектам)
5 лет
15.2
Нормативный правовой акт по вопросам введения временных ограничений на пользование участками недр для проведения операций по разведке и добыче углеводородов
5 лет
15.3
Документы (сведения) касательно государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе и производстве нефтепродуктов
5 лет
16.
Документы (сведения) по вопросам газа и нефтегазохимии, не относящиеся к государственным секретам
16.1
Документы (сведения) по вопросам добычи, переработки сырого и товарного газа
5 лет
16.2
Документы (сведения) по вопросам ценообразования на товарный газ
5 лет
16.3
Информация касательно коммерческой деятельности компаний в рамках реализации нефтегазохимических проектов
5 лет
16.4
Документы (сведения) касательно государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере газа и газоснабжения
5 лет
17.
Документы (сведения) по вопросам недропользования, не относящиеся к государственным секретам
17.1
Документы о полезных ископаемых
5 лет
17.2
Документы (сведения) по запросам государственных органов и организаций по вопросам мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование, за исключением сведений, предусмотренных статьей 77 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"
5 лет
17.3
Отчеты о ходе выполнения условий заключҰнных контрактов на недропользование
10 лет
17.4
Документы (сведения) по вопросам организации аукциона на предоставление права недропользования по стратегическим участкам недр (морские, урановые и с крупными запасами углеводородов)
5 лет

17.5
Жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) ауыстыруға, сондай-ақ жер қойнауының стратегиялық учаскелері (теңіз, уран және көмірсутектердің ірі қорлары) бойынша жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді ауыстыруға рұқсат беру мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
17.6
Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауға қатысты құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
18.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын геодезия және картография мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
18.1
Бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесіндегі 1:100000 масштабындағы топографиялық карталар
15 жыл
18.2
Бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесінде 5 метрден және қоса алғанда 10 метрге дейінгі долбарлы дәлдікпен айқындалған геодезиялық пункттердің координаттары (каталогтар мен координаттар тізімдері)
15 жыл
19.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
19.1
Мемлекеттік органдардың өсімдіктер карантині, өсімдіктерді қорғау, пестицидтерді тіркеу және лицензиялау жөніндегі жұмысына тікелей әсер ететін құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
1
2
3
19.2
Өсімдік шаруашылығы, органикалық өнімді дамыту, тұқымдық, сорттық сынақтар, өсімдік шаруашылығы мен агрохимиядағы агротехниканы дамыту саласындағы мәселелер жөніндегі есептер мен негіздемелерді қамтитын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
19.3
Профилактикасы, диагностикасы мен жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті аурулары (ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспаларын мемлекеттік тіркеу, жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін) туралы мәліметтер
5 жыл
19.4
Агроөнеркәсіптік кешен саласына инвестициялар тарту, ауыл шаруашылығы саласындағы интеграциялық қамтамасыз ету мәселелерін құрайтын құжаттар
5 жыл
19.5
Азық-түлік қауіпсіздігінің, өңірлік тұрақтандыру қорларындағы азық-түлік тауарларының, ауыл шаруашылығы тауарларының ішкі және сыртқы саудасының, азық-түлік бағасы өсуінің кейбір мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
19.6
Жер қатынастары саласындағы жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау, жер заңнамасын жетілдіру, жер пайдалану мониторингі және мемлекеттік жер кадастры жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
20.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
20.1
Дәрілік затты (препаратты), медициналық бұйымды, вакцинаны ойлап шығару (әзірлеу, құрамы, алу тәсілі, технологиялық процестер, зерттеулер, сынақтар) туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл

17.5
Документы (сведения) по вопросам выдачи разрешения на переход права недропользования (доли в праве недропользования), а также переход объектов, связанных с правом недропользования по стратегическим участкам недр (морские, урановые и с крупными запасами углеводородов)
5 лет
17.6
Документы (сведения) касательно государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования
5 лет
18.
Документы (сведения) по вопросам геодезии и картографии, не относящиеся к государственным секретам
15 лет
18.1
Топографические карты масштаба: 1:100000 в единой государственной системе координат
15 лет
18.2
Координаты (каталоги и списки координат) геодезических пунктов, определенные с точностью грубее 5 метров и до 10 метров включительно в единой государственной системе координат
15 лет
19.
Документы (сведения) по вопросам сельского хозяйства, не относящиеся к государственным секретам
5 лет
19.1
Документы (сведения), непосредственно влияющие на работу государственных органов по карантину растений, защите растений, регистрации и лицензированию пестицидов
5 лет
19.2
Документы (сведения), содержащие отчеты и обоснования по вопросам в области растениеводства, развития органической продукции, семенных, сортовых испытаний, развития агротехники в растениеводстве и агрохимии
5 лет
19.3
Сведения об особо опасных заболеваниях животных (при которых проводится государственная регистрация ветеринарных препаратов и кормовых смесей, обязательное изъятие и уничтожение животных, продуктов и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека), профилактика, диагностика и уничтожение которых осуществляются за счет бюджетных средств
5 лет
19.4
Документы, составляющие вопросы привлечения инвестиций в сферу агропромышленного комплекса, интеграционного обеспечения в сфере сельского хозяйства
5 лет
19.5
Документы (сведения) по некоторым вопросам продовольственной безопасности, продовольственных товаров в региональных стабилизационных фондах, внутренней и внешней торговли сельскохозяйственными товарами, роста цен на продовольствие
5 лет
19.6
Документы (сведения) по государственному контролю за использованием и охраной земель в сфере земельных отношений, совершенствованию земельного законодательства, мониторингу землепользования и государственному земельному кадастру
10 лет
20.
Документы (сведения) по вопросам здравоохранения, не относящиеся к государственным секретам
20.1
Документы (сведения) об изобретении лекарственного средства (препарата), медицинского изделия, вакцины (разработке, составе, способе получения, технологических процессах, исследованиях, испытаниях)
15 лет

20.2
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге уәкілетті орган бекіткен тарифтерге есеп айырысулар туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
21.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын мәдениет, спорт, туризм және ойын бизнесі мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
21.1
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын монументтік өнер құрылыстарын орнату, тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
21.2
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын мемлекеттік шығармашылық, спорттық тапсырыстарды жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
21.3
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын кинематография (киножобалар мен дубляждау), музыка (концерт қызметі) және театр (қаламақылар және репертуарлар) өнері мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
21.4
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын архив, музей және кітапхана ісі мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
21.5
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын сыртқы туризмді бақылауды жүзеге асыру, ішкі туризмді дамыту мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
21.6
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын ойын бизнесі (лудомания, кәмелеттік жасқа толмаған адамдардың бәс тігуін шектеу) мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
22.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
22.1
Зейнетақы жүйесін, әлеуметтік сақтандыру жүйесін одан әрі дамыту, бюджет саласы жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу жүйесін жетілдіру жөніндегі құжаттар (мәліметтер), министрліктің зейнетақы және әлеуметтік төлемдер жөніндегі болжамды есептері (аталған мәліметтерді басшылықтың жазбаша рұқсаты бойынша ғана ұсынуға болады)
5 жыл
22.2
Мүгедектігі бар адамдардың, өмірде қиын жағдайға тап болған адамдардың (отбасылардың) деректерін қоса алғанда, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу жөніндегі ақпаратты (медициналық-әлеуметтік сараптама актісі, хаттамалар, журналдар) қамтитын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
22.3
Экономикалық қауіпсіздік мүддесінде еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы перспективалық немесе жоспарланатын іс-шаралар жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
23.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын көші-қон мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
23.1
Көші-қон полициясы бөлімшелеріне бекітілген Қазақстан Республикасының елтаңбалық визалық мөрлерінің және визалары кодтарының деректемелері туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

20.2
Документы (сведения) о расчетах к утвержденным уполномоченным органом тарифам на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
15 лет
21.
Документы (сведения) по вопросам культуры, спорта, туризма и игорного бизнеса, не относящиеся к государственным секретам
21.1
Документы (сведения) по вопросам установления сооружений монументального искусства, историко-культурного наследия, содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
21.2
Документы (сведения) по вопросам подушевого нормативного финансирования государственного творческого, спортивного заказов, содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
21.3
Документы (сведения) по вопросам кинематографии (кинопроектам и дубляжу), музыкального (концертной деятельности) и театрального (гонорарам и репертуарам) искусства, содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
21.4
Документы (сведения) по вопросам архивного, музейного и библиотечного дела, содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
21.5
Документы (сведения) по вопросам осуществления контроля внешнего туризма, развития внутреннего туризма, содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
21.6
Документы (сведения) по вопросам игорного бизнеса (лудомания, ограничение ставок лицам, не достигшим совершеннолетия), содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
22.
Документы (сведения) по вопросам социальной защиты, не относящиеся к государственным секретам
22.1
Документы (сведения) по дальнейшему развитию пенсионной системы, системы социального страхования, совершенствованию системы оплаты труда работников бюджетной сферы, прогнозные расчеты министерства по пенсионным и социальным выплатам (предоставление данных сведений возможно только по письменному разрешению руководства)
5 лет
22.2
Документы (сведения), содержащие информацию по проведению медико-социальной экспертизы (акт медико-социальной экспертизы, протоколы, журналы), включая данные лиц, имеющих инвалидность, лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации
5 лет
22.3
Документы (сведения) по перспективным или планируемым мероприятиям в сфере труда и социальной защиты населения в интересах экономической безопасности
5 лет
23.
Документы (сведения) по вопросам миграции, не относящиеся к государственным секретам
23.1
Документы (сведения) о реквизитах гербовых визовых печатей и кодов виз Республики Казахстан, закрепленных за подразделениями миграционной полиции
5 лет

23.2
Қазақстан Республикасында саяси пана немесе босқын мәртебесін алған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар, оның ішінде олардың тұрғылықты жерлері туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
24.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ақпараттық технологиялар мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
24.1
Ақпараттық жүйелердің құрылымдық схемалары туралы құжаттар (мәліметтер), компьютерлік техника, ұйымдастыру техникасы және басқарушы кешендер туралы жиынтық деректер (саны, шығарылған жылы, орналасқан жері және басқа да мәліметтер)
15 жыл
24.2
Қорғалатын ақпараттық ресурстарға, қолданыстағы парольдерге, электрондық-цифрлық қолтаңбаның жабық кілттеріне қол жеткізудің аражігін ажырату жүйелері, ақпараттық жүйелердегі ақпаратты қорғау жүйелері мен құралдарын ұйымдастыру туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
24.3
Белсенді желілік (коммутаторлар, маршрутизаторлар) және серверлік жабдықтың парольдері мен схемалары, ұйымның электрондық жәшіктеріне, электрондық ақпараттық ресурстарына, корпоративтік және жергілікті есептеу желілерінің серверлеріне қол жеткізу парольдері қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
24.4
Электрондық жәшіктерге, жұмыс станцияларына, қызметкерлердің автоматтандырылған жұмыс орындарына қол жеткізу парольдері қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
24.5
Шартты түрде диверсиялық тұрғыдан осал, соның ішінде архивтік құжаттарды сақтау жүзеге асырылатын объектілерді (серверлік, кросстық бөлмелер және басқалар) физикалық қорғауға қатысы бар ақпарат
15 жыл
24.6
Жұмысында мемлекеттік қызметтер көрсету және оларды дамыту үшін ақпараттық ресурстарды пайдаланатын бөлімшелерді (мемлекеттік қызметтер көрсету процесіне қатысатын құрылымдық бөлімшелерді) энергиямен қамтамасыз ету схемалары
15 жыл
24.7
Бөлімшелердің серверлік, кросстық және архивтік үй-жайларының дабылдың алуан түрлерімен жабдықталу жүйелері және олардың техникалық жарақталуы туралы ақпарат
15 жыл
24.8
Ақпаратты өңдеу құралдарымен байланысты активтердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету және жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар жоспары
15 жыл
24.9
Цифрлық шешімдер департаментіне бекітілген ақпараттық жүйелер активтерінің тізілімі (IP-мекенжайлар, қол жеткізу нүктелері)
15 жыл
25.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
25.1
Ақпаратты, ақпараттық ресурстарды қорғауды ұйымдастыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.2
Таратылуы шектелген қызметтік ақпарат өңделетін, сақталатын және жіберілетін электрондық құжат айналымы жүйесінде ақпаратты қорғау құралдарын пайдалану мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

23.2
Документы (сведения) об иностранных гражданах и лицах без гражданства, получивших политическое убежище или статус беженца в Республике Казахстан, в том числе о местах их проживания
5 лет
24.
Документы (сведения) по вопросам информационных технологий, не относящиеся к государственным секретам
24.1
Документы (сведения) о структурных схемах информационных систем, сводные данные (количество, год выпуска, месторасположение и другие сведения) о компьютерной технике, оргтехнике и управляющих комплексах
15 лет
24.2
Документы (сведения) о системах разграничения доступа к защищаемым информационным ресурсам, действующим паролям, закрытым ключам электронно-цифровой подписи, об организации систем и средств защиты информации в информационных системах
15 лет
24.3
Документы (сведения), содержащие пароли и схемы активного сетевого (коммутаторы, маршрутизаторы) и серверного оборудования, пароли доступа к электронным ящикам, электронным информационным ресурсам, серверам корпоративной и локальной вычислительной сетей организации
5 лет
24.4
Документы (сведения), содержащие пароли доступа к электронным ящикам, рабочим станциям, автоматизированным рабочим местам сотрудников
5 лет
24.5
Информация, касающаяся физической защиты объектов (серверных, кроссовых и других), условно уязвимых в диверсионном отношении, в том числе в которых осуществляется хранение архивных документов
15 лет
24.6
Схемы энергообеспечения подразделений, использующих в работе информационные ресурсы для оказания государственных услуг и их развития (структурных подразделений, участвующих в процессе оказания государственных услуг)
15 лет
24.7
Информация о системах оборудования серверных, кроссовых и архивных помещений подразделений различными видами сигнализации и их технической оснащенности
15 лет
24.8
План мероприятий по обеспечению непрерывной работы и восстановления работоспособности активов, связанных со средствами обработки информации
15 лет
24.9
Реестр активов информационных систем, закрепленных за департаментом цифровых решений (IP-адреса, точки доступа)
15 лет
25.
Документы (сведения) по вопросам информационной безопасности, не относящиеся к государственным секретам
25.1
Документы (сведения) по вопросам организации защиты информации, информационных ресурсов и обеспечения информационной безопасности
5 лет
25.2
Документы (сведения) по вопросам использования средств защиты информации в системе электронного документооборота, где обрабатывается, хранится и передаҰтся служебная информация ограниченного распространения
5 лет

25.3
Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөнінде қабылданған әкімшілік, ұйымдастырушылық, техникалық шаралар туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.4
Архитектураны және оларды қорғау жөніндегі шараларды ашатын ақпараттандыру объектілерінің жай-күйі, даму перспективалары туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.5
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі аппараттық-бағдарламалық кешендердің конфигурациясы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.6
Ақпаратты криптографиялық қорғау әдістері мен құралдары қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.7
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жататын ақпараттық жүйелердің архитектурасын ашатын IP-мекенжайлар туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.8
1 және 2-санаттағы байланыс қауіпсіздігі жөніндегі нормалар мен талаптардың бұзылуы туралы құжаттар (мәліметтер)
10 жыл
25.9
Қорғалып орындалған ақпараттық жүйелерді қоспағанда, ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.10
"Электрондық үкімет" ақпараттандыру объектілерінің және ұйымдардың қарамағындағы ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүргізу нәтижелері
5 жыл
25.11
Ұйымдастырушылық-техникалық параметрлерін, техникалық сипаттамаларын және құрамдас бөліктері мен ақпараттық тораптарының орналасқан жерлерін көрсете отырып, ақпараттандыру объектілерінің техникалық құралдары, оның ішінде резервтік техникалық құралдар, ақпаратты қорғау құралдары, жергілікті есептеу желісінің схемалары туралы мәліметтер
5 жыл
25.12
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғаудың әдістері, құралдары, жай-күйі туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.13
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым архитектурасы, ақпараттық жүйелер, жергілікті есептеу желісі, ақпаратты өңдеу мен қорғаудың қолданылатын бағдарламалық құралдары туралы құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
25.14
Ақпараттық қауіпсіздік инциденттеріне ден қою процесін автоматтандыратын ендірілген және ендірілетін бағдарламалық-техникалық құралдар жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
25.15
Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларының мониторингі нәтижелерін және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын анықтауды (DLP мүмкіндіктерін қолдана отырып) қамтитын құжаттар (мәліметтер)
15 жыл
25.16
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің тізбесі
15 жыл
25.17
Ақпараттық қауіпсіздік қатерлерінің туындау көздері, ақпараттық жүйелерде осалдықтардың болуы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

25.3
Документы (сведения) о принятых административных, организационных, технических мерах по вопросам защиты информации и обеспечения информационной безопасности
5 лет
25.4
Документы (сведения) о состоянии, перспективах развития объектов информатизации, раскрывающих архитектуру и меры по их защите
5 лет
25.5
Документы (сведения) о конфигурации аппаратно-программных комплексов по обеспечению информационной безопасности
5 лет
25.6
Документы (сведения), содержащие методы и средства криптографической защиты информации
5 лет
25.7
Документы (сведения) об IP-адресах, раскрывающие архитектуру информационных систем, относящихся к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры
5 лет
25.8
Документы (сведения) о нарушениях норм и требований по безопасности связи 1 и 2 категорий
10 лет
25.9
Документы (сведения) о результатах испытаний информационных систем на соответствие требованиям информационной безопасности, за исключением информационных систем в защищенном исполнении
5 лет
25.10
Результаты проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, находящихся в ведении организаций
5 лет
25.11
Сведения о технических средствах объектов информатизации, в том числе резервных технических средствах, средствах защиты информации, схемы локальной вычислительной сети с указанием организационно-технических параметров, технических характеристик и мест расположения составных частей и информационных узлов
5 лет
25.12
Документы (сведения) о методах, средствах, состоянии защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры
5 лет
25.13
Документы (сведения) об архитектуре информационно-коммуникационной инфраструктуры, информационных систем, локальной вычислительной сети, применяемых программных средствах обработки и защиты информации
15 лет
25.14
Документы (сведения) по внедренным и внедряемым программно-техническим средствам, автоматизирующим процесс реагирования на инциденты информационной безопасности
15 лет
25.15
Документы (сведения), содержащие результаты мониторинга событий информационной безопасности и выявление инцидентов информационной безопасности (с применением возможностей DLP)
15 лет
25.16
Перечень критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры
15 лет
25.17
Документы (сведения) об источниках возникновения угроз информационной безопасности, наличии уязвимостей в информационных системах
5 лет

25.18
Жалға алынған байланыс желілері, пайдаланылатын байланыс құралдары және арналар туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
25.19
Жергілікті есептеу желісінің және ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздік тұрғысынан ақпараттық қауіпсіздігі аудитінің нәтижелері
5 жыл
26.
Мемлекеттік құпияларға жатпайтын халықаралық ынтымақтастық мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер)
26.1
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен екіжақты ынтымақтастығы туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
26.2
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен көпжақты ынтымақтастығы туралы таратылуы шектелген ақпаратты қамтитын құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
26.3
Қазақстан Республикасының келіссөздер позициясы туралы жасырын-шектелген ақпаратты қамтитын халықаралық ұйымдардың мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер), сондай-ақ салалық уәкілетті орган мен халықаралық ұйымдар жанындағы Қазақстан Республикасының өкілдігі арасында жасырын-шектелген сипаттағы шешімдерді тұжырымдау процесінде жүзеге асырылатын хат алмасу
10 жыл
26.4
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26.5
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26.6

25.18
Документы (сведения) об арендованных линиях связи, используемых средствах связи и каналах
5 лет
25.19
Результаты аудита информационной безопасности локальной вычислительной сети и информационных систем на предмет информационной безопасности
5 лет
26.
Документы (сведения) по вопросам международного сотрудничества, не относящиеся к государственным секретам
26.1
Документы (сведения) о двустороннем сотрудничестве Республики Казахстан с зарубежными государствами
5 лет
26.2
Документы (сведения) о многостороннем сотрудничестве Республики Казахстан с международными организациями, содержащие информацию ограниченного распространения
5 лет
26.3
Документы (сведения) по вопросам международных организаций, содержащие конфиденциальную ограниченную информацию о переговорной позиции Республики Казахстан, а также переписка, осуществляемая в процессе выработки решений конфиденциально-ограниченного характера между отраслевым уполномоченным органом и представительством Республики Казахстан при международных организациях
10 лет
26.4
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26.5
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26.6

Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26.7
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26.8
Мемлекет басшысының қатысуымен өтетін халықаралық іс-шаралардың бағдарламасы
5 жыл
26.9
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты беру туралы көпжақты немесе екіжақты халықаралық шарттармен регламенттелген шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен бірлескен жұмыстар жүргізу туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26.7
Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26.8
Программа международных мероприятий с участием Главы государства
5 лет
26.9
Документы (сведения) о проведении совместных работ с иностранными государствами и международными организациями, регламентированных многосторонними или двусторонними международными договорами о передаче служебной информации ограниченного распространения
5 лет

26.10
Ұйымдарда шетелдік азаматтарды қабылдау мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастық жөніндегі іс-шаралар жоспарында қамтылған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
26.11
Шет мемлекеттерден немесе халықаралық ұйымдардан келіп түскен, жария ету шарттары туралы өзара келісім қабылданбаған құжаттар (мәліметтер)
5 жыл
26.12
Егер келіссөздерге қатысушылардың пікірінше, оның мазмұны құпия сипатта болса, басқа мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдерімен келіссөздер, халықаралық қатынастарда бірыңғай қағидаттық ұстанымды тұжырымдау туралы құжаттар (мәліметтер)
5 жыл

26.10
Документы (сведения), содержащиеся в планах мероприятий по международному сотрудничеству по вопросам приема иностранных граждан в организациях
5 лет
26.11
Документы (сведения), поступившие от иностранных государств или международных организаций, по которым не принято взаимное соглашение об условиях их раскрытия
5 лет
26.12
Документы (сведения) о переговорах с представителями других государств и международных организаций, выработке единой принципиальной позиции в международных отношениях, если, по мнению участников переговоров, ее содержание носит конфиденциальный характер
5 лет

26.13
Халықаралық іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер) (Президенттің сөз сөйлеу жобалары /сөз сөйлегенге дейін/, Президенттің халықаралық іс-шаралар кестесі, Президент үшін халықаралық іс-шараларға дайындалған анықтамалық-талдамалық ақпарат, екіжақты ынтымақтастық туралы анықтамалар, шет мемлекеттер басшылығының өмірбаяндары, Президенттің шет елдерге сапарлары кезінде қол қоюға жоспарланып отырған құжаттардың тізбесі, бару елі басшыларының атына алғыс хаттардың жобалары, тілектердің жобалары, Президенттің әңгімелесуіне тезистер және Президенттің шетелдік серіктестермен әңгімелесу жазбалары)
5 жыл
26.14
Өңірлік сапарларды ұйымдастыру және қоғамдық маңызы бар іс-шараларға қатысу мәселелері жөніндегі құжаттар (мәліметтер) (Президенттің сөз сөйлеу жобалары /сөз сөйлегенге дейін/, іс-шараға қатысу тәртібін дайындау жөніндегі ақпарат (бағдарламалар, жол жүру, орналастыру маршруты мен схемасы), Президенттің ел өңірлеріне жұмыс сапарларын дайындау жөніндегі ақпарат (бағдарлама, бару объектілері және уақыты, сапарлар маршруттары, өту, орналастыру схемалары), Президенттің өңірлік сапарларының кестесі)
5 жыл
Ұсынылып отырған "ҚБП" ҚҚВТ ұсынымдық сипатта. Ұйымдар "ҚБП" ҚҚВТ-ны жұмысының ерекшелігіне қарай өз қызметін талдау нәтижелері бойынша қалыптастыруға тиіс.
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кіріс құжаттарын тіркеу журналы
Р/с №
Түскен күні
Корреспондент, кіріс құжатының күні және индексі
Құжат түрі, кіріс құжатының тақырыбы немесе қысқаша мазмұны
Құжаттың парақ саны
Қосымшаның парақ саны
Құжатты алғаны жөнінде қолхат, күні
Құжаттың қайтарылғаны туралы қолхат, орындаушы қойған күні
Құжаттың орындалуы туралы белгі және іске есептен шығару
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А3 (420Х197) форматы
Шығыс және ішкі құжаттарды тіркеу журналы
Р/с №
Шығыс (ішкі) құжатының күні және индексі
Корреспондент
Құжаттың тақырыбы немесе қысқаша мазмұны
Құжаттың парақ саны және данасының нөмірі
Қосымшаның парақ саны
Құжаттың орындалғаны және іске жіберілгені туралы белгі
Құжаттардың жіберілуі туралы тарату (жою туралы акт)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9

26.13
Документы (сведения) по вопросам организации международных мероприятий (проекты выступлений Президента /до выступления/, график международных мероприятий Президента, справочно-аналитическая информация, подготовленная для Президента к международным мероприятиям, справки о двустороннем сотрудничестве, биографии руководства иностранных государств, перечень планируемых к подписанию документов при визитах Президента в зарубежные страны, проекты благодарственных писем в адрес руководителей страны посещения, проекты тостов, тезисы к беседе Президента и записи бесед Президента с иностранными партнерами)
5 лет
26.14
Документы (сведения) по вопросам организации региональных поездок и участия в общественно значимых мероприятиях (проекты выступлений Президента /до выступления/, информация по подготовке порядка участия в мероприятии (программы, маршрут и схема проезда, размещения), информация по подготовке рабочих поездок Президента в регионы страны (программа, объекты и время посещения, маршруты поездок, схемы прохода, размещений), график региональных поездок Президента)
5 лет
Предлагаемый ВПСД "ДСП" относится к рекомендуемым. Организациями должен формироваться ВПСД "ДСП" в зависимости от специфики работы по результатам анализа своей деятельности.
Приложение 2
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Журнал регистрации входящих документов
№ п.п
Дата поступления
Корреспондент, дата и индекс входящего документа
Вид документа, заголовок или краткое содержание входящего документа
Количество листов документа
Количество листов в приложении
Расписка в получении документа, дата
Расписка о возврате документа, дата от исполнителя
Отметка об исполнении документа и списание в дело
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Формат А3 (420Х197)
Журнал регистрации исходящих и внутренних документов
№ п.п
Дата и индекс исходящего (внутреннего) документа
Корреспондент
Заголовок или краткое содержание документа
Количество листов документа и номер экземпляра
Количество листов в приложении
Отметка об исполнении документа и направлении в дело
Разноска об отправке документов (акт об уничтожении)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9

А3 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ұйым хатының бланкісі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы немесе ұйымның эмблемасы, логотипі, тауар белгісі (қызмет көрсету белгісі)
Ұйымның ресми атауы
(мемлекеттік тілде)
Ұйымның ресми атауы
(орыс немесе өзге тілде)
Ұйым туралы анықтамалық деректер
(мемлекеттік тілде)
Ұйым туралы анықтамалық деректер
(орыс немесе өзге тілде)
"Қызмет бабында пайдалану үшін" ("ҚБП")
№ ___ дана
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"ҚБП" - "ҚБП" ҚҚВТ тармағы, бұйрықтың нөмірі және оның қабылданған күні
Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің атауы
1 данада басып шығарылды, 10 парақта
электрондық файл – мекенжайына
№ 1 дана – іске
№ 2 дана – мекенжайына
көшірмелер тарату парағына сәйкес
файл жойылды/ №___ ҚД-де сақталады
Орынд.:
Тел.:
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
№ _________іс құжаттарының ІШКІ ТІЗІМДЕМЕСІ
Р/с
Іс жүргізу индексі
Құжаттың күні
Құжаттың тақырыбы
Іс парақтарының нөмірлері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Құжаттар парақтарының жиыны _______________________________ (цифрмен және жазумен)
Ішкі тізімдеме парақтарының саны _____________________________ (цифрмен және жазумен)
Іс құжаттарының ішкі тізімдемесін толтырған адам лауазымының атауы _________________ Қолдың толық жазылуы (жеке қолы)
күні
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ІСТІҢ КУӘЛАНДЫРУ ПАРАҒЫ
№ _____ қор № ________ тізімдеме № _____іс
Іске ___________________ парақ(тар) тігілді және нөмірленді, оның ішінде:
парақтардың литерлі №№ _________________________________________
парақтардың өткізіп алған №№ _____________________________________
нөмірленген таза парақтар _________________________________________
+ ішкі тізімдеме парақтары _________________________________________
Нөмірленбейтін салынымдар мен қосымшалар түріндегі есепке алынған құжаттар
________________________________________________________________ (құжаттардың түрлері және олардың саны)
Іс құжаттарын қалыптастырудың, ресімдеудің, физикалық жай-күйінің және есепке алынуының ерекшеліктері
Парақтардың №
1
2
1. Брошюралар және басқа баспа басылымдар
2. Үндеухаттар
3. Газеттерден қиындылар
4. Ашықхаттар

Формат А3 (210Х297)
_________________________
Приложение 3
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Бланк письма организации
Государственный Герб Республики Казахстан или эмблема, логотип, товарный знак (знак обслуживания) организации
Официальное наименование организации
(на государственном языке)
Официальное наименование организации
(на русском или ином языке)
Справочные данные об организации
(на государственном языке)
Справочные данные об организации
(на русском или ином языке)
"Для служебного пользования" ("ДСП")
Экземпляр №____
_________________________
Приложение 4
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
"ДСП" - пункт ВПСД "ДСП", номер приказа и дата его принятия
Наименование структурного подразделения организации
отпечатано в 1-м экз., на 10 листах
электронный файл – в адрес
экз. № 1 – в дело
экз. № 2 – в адрес
копии согласно листу рассылки
файл уничтожен/хранится на ЖД №___
Исп:
Тел:
_________________________
Приложение 5
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
ВНУТРЕННЯЯ ОПИСЬ документов дела № ___
п/п
Делопроизводственный индекс
Дата документа
Заголовок документа
Номера листов дела
Примечание
1
2
3
4
5
6
Итого _____________________________ листов документов
(цифрами и прописью)
Количество листов внутренней описи _________________________
(цифрами и прописью)
Наименование должности лица,
заполнившего внутреннюю опись                         Расшифровка
документов дела                         ________________ подписи
(личная подпись)
дата
Формат А4 (210Х297)
_________________________
Приложение 6
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
ЛИСТ-ЗАВЕРИТЕЛЬ ДЕЛА
Фонд № _____ Опись № ________ Дело № _____
В дело подшито и пронумеровано ___________________ лист (ов), в том числе:
литерные №№ листов _________________________________________________
пропущенные №№ листов _____________________________________________
пронумерованные чистые листы ________________________________________
+ листов внутренней описи ____________________________________________
Учтено документов в виде вложений и приложений, не подлежащих
нумерации __________________________________________________________
(разновидности документов и их количество)
Особенности формирования, оформления, физического состояния и учета документов дела
№ листов
1
2
1. Брошюры и другие печатные издания
2. Листовки
3. Вырезки из газет
4. Открытки

5. Конверттер
6. Пошта маркалары
7. Елтаңбалық маркалар
8. Пошта штемпельдері және басқалар
9. Арнайы пошта белгілері
10. Сүргіш, мастикалық мөрлер
11. Фотоқұжаттар
12. Карталар, жоспарлар, сызбалар және басқа да ғылыми-техникалық құжаттама
13. Суреттер, гравюралар, акварельдер
14. Танымал қайраткерлердің қолтаңбалары
15. Желімделген парақтар
16. Парақтар бөлігінің жоғалуы
17. Өшуге айналған мәтін
Істің куәландыру парағын толтырған адам лауазымының атауы ________________ Қолдың толық жазылуы (жеке қолы)
Күні
Ескертпе:
1. Куәландыру парағы істегі парақтар санын есепке алу және олардың нөмірлену ерекшеліктерін тіркеу үшін жасалады.
2. Куәландыру парағы жеке парақта (парақтарда) жасалады және істің соңында тігіледі.
3. Куәландыру парағында істің нөмірленген парақтарының саны цифрмен және жазумен және іс құжаттарының ішкі тізімдемесінің парақтар саны "+" (плюс) белгісі арқылы бөлек көрсетіледі.
4. Куәландыру парағында іс құжаттарын нөмірлеудің, ресімдеудің және физикалық жай-күйінің мынадай ерекшеліктері белгіленеді:
1) пошталық айналым құралдары (маркалардың барлық түрлері, конверттер, ашықхаттар, бланкілер, штемпельдер, мөртабандар, пломбалар);
2) мөрлер және олардың бедерлері;
3) танымал мемлекет және қоғам қайраткерлерінің, ғылым, техника және мәдениет қайраткерлерінің қолтаңбалары;
4) фотоқұжаттар;
5) суреттер, гравюралар және акварельдер;
6) үлкен форматтағы құжаттар;
7) желімделген парақтар, құжаттардың бүлінуі;
8) фотосуреттер, құжаттар жапсырылған парақтар;
9) салынымдары бар конверттер және оларға салынған парақтардың (заттардың) саны;
10) дербес нөмірленген құжаттар (оның ішінде типографияық материалдар да), олардың парақтарының (беттерінің) саны.
5. Егер істің бір парағында құжатты ресімдеудің бірнеше ерекшелігі болса, онда куәландыру парағының 2-бағанында осы парақтың нөмірі 1-бағанның әрбір позициясының тұсына қойылады.
6. Егер құжаттың бір парағында бірнеше марка және өзге материалдар болса, онда 2-бағанда іс парағының нөмірінен кейін жақшада олардың саны көрсетіледі.
7. Егер істе олар жасалған материалдардың (шыны, металл, мата және басқалар) ерекшелігіне байланысты нөмірлеу мүмкін болмайтын заттар болса, онда 2-бағанда арасында осы зат тұрған парақтардың нөмірлері көрсетіледі.
8. Істің құрамындағы және жай-күйіндегі кейінгі барлық өзгерістер (бүлінуі, құжаттар төлнұсқаларының көшірмелермен алмастырылуы, жаңа құжаттардың қосылуы) тиісті актіге сілтеме жасала отырып, куәландыру парағында белгіленеді.
9. Куәландыру парағы нөмірленбейді.
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"ҚБП" белгісі бар берілетін істер мен басылымдарды есепке алу карточкасы
Істің немесе басылымның атауы
Р/с №
Істің және басылымның нөмірі, даналар нөмірі және парақтар саны
Құрылымдық бөлімше және жұмыскердің (зерттеушінің) тегі, аты
Қолхат
Ескертпе
алу туралы және күні
қайтару туралы және күні
1
2
3
4
5
6

5. Конверты
6. Марки почтовые
7. Марки гербовые
8. Штемпели почтовые и другие
9. Специальные почтовые отметки
10. Сургучные, мастичные печати
11. Фотодокументы
12. Карты, планы, чертежи и другая научно-техническая документация
13. Рисунки, гравюры, акварели
14. Автографы видных деятелей
15. Склеенные листы
16. Утрата части листов
17. Угасающий текст
Наименование должности лица,                         Расшифровка
заполнившего лист-заверитель дела ________________ подписи
(личная подпись)
дата
Примечание.
1. Лист-заверитель составляется для учета количества листов в деле и фиксации особенностей их нумерации.
2. Лист-заверитель составляется на отдельном листе (листах) и подшивается в конце дела.
3. В листе-заверителе указываются цифрами и прописью количество пронумерованных листов дела и отдельно, через знак "+" (плюс) количество листов внутренней описи документов дела.
4. В листе-заверителе отмечают следующие особенности нумерации, оформления и физического состояния документов дела:
1) средства почтового обращения (марки всех видов, конверты, открытки, бланки, штемпели, штампы, пломбы);
2) печати и их оттиски;
3) автографы видных государственных и общественных деятелей, деятелей науки, техники и культуры;
4) фотодокументы;
5) рисунки, гравюры и акварели;
6) крупноформатные документы;
7) склеенные листы, повреждения документов;
8) листы с наклеенными фотографиями, документами;
9) конверты с вложениями и количество вложенных в них листов (предметов);
10) документы, имеющие самостоятельную нумерацию (в том числе и типографские материалы), количество их листов (страниц).
5. Если на одном листе дела имеется несколько особенностей оформления документа, то в графе 2 листа-заверителя проставляется номер этого листа против каждой позиции графы 1.
6. Если в документе на одном листе имеется несколько марок и иных материалов, то в графе 2 в скобках после номера листа дела указывается их количество.
7. Если в деле имеются предметы, нумерация которых невозможна из-за особенностей материала, из которого они исполнены (стекло, металл, ткань и другие), то в графе 2 указываются номера листов, между которыми находится данный предмет.
8. Все последующие изменения в составе и состоянии дела (повреждение, замена подлинных документов копиями, присоединение новых документов) отмечаются в листе-заверителе со ссылкой на соответствующий акт.
9. Лист-заверитель не нумеруется.
Формат А4 (210Х297)
______________________________
Приложение 7
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Карточка учета выдаваемых дел и изданий с пометкой "ДСП"
Наименование дела или издания
№ п/п
Номер дела и издания, номер экземпляров и количество листов
Структурное подразделение и фамилия, имя работника (исследователя)
Расписка
Примечание
О получении и дата
О возврате и дата
1
2
3
4
5
6

А5 (148Х210) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жария етпеу туралы МІНДЕТТЕМЕ
Мен, ___________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
________________________________________________________________
(мәліметтердің қысқаша мазмұны немесе құжаттың деректемелері көрсетіледі)
_________________________________________________ мәселелері бойынша таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен таныса отырып, ерікті түрде өзіме мынадай міндеттемелерді қабылдаймын:
1. Маған белгілі болатын таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты жария етпеу немесе үшінші тұлғаларға бермеу.
2. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратпен жұмыс істеуді және оның қорғалуын регламенттейтін құжаттардың талаптарын орындау.
3. Менен таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты үшінші тұлғалар алуға тырысқан жағдайда көрсетілген ақпаратты ұсынған ұйымға ауызша немесе жазбаша нысанда дереу хабарлау.
4. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қандай да бір жеке пайда алу мақсатында пайдаланбау.
5. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа рұқсат беру құқығы тоқтатылғаннан кейін оны жария етпеу немесе үшінші тұлғаларға бермеу.
Аталған міндеттемелер бұзылған, сондай-ақ таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қорғау жөніндегі талаптар бұзылған жағдайда менің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапқа тартылатыным жөнінде ескертілді.
__________________
(қолы)
Нұсқаулықпен таныстырған _____________________________
(ұйым жұмыскерінің қолы және тегі)
20__ ж. "___" __________
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Электрондық жеткізгіштерді есепке алу журналы
Реттік есепке алу нөмірі және тіркелген күні
ЭЖ санаты
ЭЖ типі
(қатқыл диск "сериялық нөмірі", дискета, USB-flash жинақтағыш, CD/DVD-диск және т.б.)
ЭЖ сақтау орны, сақтау орнының есепке алу нөмірі
ЭЖ алған қызметкердің тегі, күні көрсетілген оның қолы
БҚҚ қызметі қызметкерінің тегі және қайтадан қабылдағаны жөнінде күні көрсетілген қолхаты
ЭЖ тіркеу нөмірі және жою туралы актінің күні
Жабу, беру туралы белгі
(қабылдау-беру актісінің № және күні, кімге берілді, ілеспе хаттың
№ және күні, қайда жіберілді және т.б.)
1
2
3
4
5
6
7
8
Түсіндірме:
1. ЭЖ-ге номенклатура бойынша осы журналдың нөмірі және ЭЖ-дің реттік есепке алу нөмірі "-" арқылы қойылады.

Формат А5 (148Х210)
_______________________________
Приложение 8
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
ОБЯЗАТЕЛЬСТВО о неразглашении служебной информации ограниченного распространения
Я, _____________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
ознакомившись со служебной информацией ограниченного распространения, по
вопросам ____________________________________________________________
(указываются краткое содержание сведений или реквизиты документа)
в ____________________________________________________________________
(наименование организации)
настоящим добровольно принимаю на себя следующие обязательства:
1. Не разглашать и не передавать третьим лицам служебную информацию ограниченного распространения, которая станет мне известной.
2. Выполнять требования документов, регламентирующих вопросы обращения и защиты служебной информации ограниченного распространения.
3. В случае попытки третьих лиц получить от меня служебную информацию ограниченного распространения, незамедлительно сообщить об этом организации, представившей указанную информацию, в устной или письменной форме.
4. Не использовать служебную информацию ограниченного распространения с целью получения какой-либо личной выгоды.
5. После прекращения права на допуск к служебной информации ограниченного распространения не разглашать и не передавать ее третьим лицам.
Я предупрежден(а), что в случае нарушения данных обязательств, а также нарушений требований по защите служебной информации ограниченного распространения буду привлечен(а) к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
__________________
(подпись)
Проинструктировал ______________________________________
(подпись и фамилия работника организации)
"___" __________ 20__ г.
Формат А4 (210Х297)
_____________________________
Приложение 9
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Журнал учета электронных носителей
Порядковый учетный номер и дата регистрации
Категория ЭН
Тип ЭН
(жесткий диск "серийный номер", дискета, USB-flash накопитель, CD/DVD-диск и т.д.)
Место хранения ЭН, учетный номер хранилища
Фамилия сотрудника, получившего ЭН, его подпись с указанием даты
Фамилия и расписка сотрудника службы ДОУ в обратном приеме с указанием даты
Регистрационный номер и дата акта об уничтожении ЭН
Отметка о закрытии, передаче
(№ и дата акта приема-передачи, кому передан, № и дата сопроводительного письма, куда отправлен и т.д.)
1
2
3
4
5
6
7
8
Пояснение: 1. На ЭН проставляется через "-" номер данного журнала по номенклатуре и порядковый учетный номер ЭН.

2. 2-бағанда тағайындалуына байланысты ЭЖ санаты көрсетіледі.
3. Уақытша пайдалануға арналған ЭЖ-ге ЭЖ-ді беруді есепке алудың жеке карточкасы енгізіледі.
А3 (210X297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Таза электрондық жеткізгішті беруді есепке алу КАРТОЧКАСЫ
ЭЖ типі ______________ ЭЖ есепке алу нөмірі __________ ЭЖ санаты _____________
Жазбаның күні
ЭЖ кімге берілді (бөлімше, тегі)
Мемлекеттік орган қызметкерінің ЭЖ-ді алғаны жөнінде қолхаты
Мемлекеттік орган қызметкерінің ЭЖ-ден ақпараттың жойылғанын растайтын қолы (БҚҚ қызметіне қайтару кезінде)
БҚҚ қызметі қызметкерінің тегі және қайтарылған күнін көрсете отырып, ЭЖ-ді қайтадан қабылдағаны жөнінде қолы
1
2
3
4
5
Түсіндірме:
1. Әр таза ЭЖ үшін ЭЖ беруді есепке алудың жеке карточкасы ашылады.
2. ЭЖ-ді уақытша жұмыс істеу үшін алған қызметкер оны жұмыс күнінің соңында БҚҚ қызметіне қайтаруға міндетті, бұл ретте ЭЖ-ден ақпараттың жойылғаны туралы 4-бағанда қол қояды.
А5 (210X297) форматы
Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Электрондық жеткізгіштерді есепке алудың беткі карточкасы Құрылымдық бөлімше:________________________ Жұмыскердің Т.А.Ә. _____________________ телефон № __________________
Р/с №
ЭЖ есепке алу №
ЭЖ атауы
Алғаны жөнінде қолы мен күні
Жабу, беру туралы белгі
(жою актісінің № және күні, қабылдау-беру актісінің № және күні, кімге берілді, ілеспе хаттың № және күні, қайда жіберілді)
А4 (210X297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ұйымның ресми атауы
Бекітемін Ұйым басшысы лауазымының атауы, __________ қолдың (жеке қолы) толық жазылуы
Күні
Сақтауға жатпайтын істерді, журналдарды, картотекаларды жою актісі
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______ № ______ (күні)
Жасалған жері ____________________________________________________________
(сараптама жүргізу үшін нормативтік-әдістемелік құжаттарға сілтеме)
негізінде ________________________________ архивтік қорының құжаттары
(архивтік қордың нөмірі мен атауы)
жоюға іріктеп алынды
Р/с №
Есепке алу (номенклатура бойынша) және түгендеу нөмірлері
Істің, журналдың, картотеканың атауы
Том нөмірі
Парақтар, карточкалар саны
Аяқталған жылы
Сақтау мерзімі (бұйрықтың тармағы мен нөмірі, сараптамалық комиссия хаттамасының нөмірі мен күні)
1
2
3
4
5
6
7
_____________ жылы (жылдары) жиыны ___________________ сақтау бірлігі.
(цифрмен және жазумен)
Сақтауда қалатын істердің, журналдардың және картотекалардың сақтау бірліктерінің саны, соңғы күндері және қысқаша сипаттамасы
_________________________________________________________________
(бөлім (архивті сақтау орны) меңгерушісінің тегі, аты-жөні, қолы)
______________________ (күні және нөмірі)
_________________________________________________________________ (құжаттарды өңдеуді жүргізген адам лауазымының атауы, тегі, аты-жөні, қолы)
Құжаттарды _______________ ___________ № ____ қабылдап алу-беру
(ұйымның атауы) (күні)
жөнелтпе құжаты бойынша ретке келтіруге тапсырды ___________________.
(қорларды сақтаушының қолы)
Есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді
_________________________________________________________________
(істерді, журналдарды, картотекаларды ретке келтіруді жүргізген адам лауазымының атауы, тегі, аты-жөні, қолы)
Жергілікті атқарушы органның
(архивтің) сараптамалық-тексеру
комиссиясының (сараптама
комиссиясының)
_____ жылғы _____________
№ ___ хаттамасымен
"келісілді"

2. В графе 2 указывается категория ЭН в зависимости от его предназначения.
3. На ЭН временного пользования заводится отдельная карточка учета выдачи ЭН.
Формат А3 (210X297)
___________________________
Приложение 10
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
КАРТОЧКА учета выдачи чистого электронного носителя
Тип ЭН __________________ Учетный номер ЭН ______________ Категория ЭН ________________
Дата записи
Кому выдан ЭН (подразделение, фамилия)
Подпись сотрудника государственного органа в получении ЭН
Подпись сотрудника государственного органа, подтверждающая удаление информации с ЭН
(при возврате в службу ДОУ)
Фамилия и подпись сотрудника службы ДОУ в обратном приеме ЭН с указанием даты возврата
1
2
3
4
5
Пояснение:
1. На каждый чистый ЭН заводится отдельная карточка учета выдачи ЭН.
2. Сотрудник, получивший ЭН для временной работы, обязан в конце рабочего дня вернуть его в службу ДОУ, при этом расписавшись в графе 4 об удалении информации с ЭН.
Формат А5 (210X297)
__________________________
Приложение 11
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Лицевая карточка
учета электронных носителей
Структурное подразделение: ______________________________
Ф.И.О. работника ______________________ № телефона _______________
№ п/п
Учетный № ЭН
Наименование ЭН
Подпись и дата в получении
Отметка о закрытии, передаче
(№ и дата акта уничтожения,
№ и дата акта приема-передачи, кому передан, № и дата сопроводительного письма, куда отправлен)
Формат А4 (210X297)
___________________________
Приложение 12 к Правилам
отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Официальное наименование                   Утверждаю
организации                               Наименование должности
руководителя организации,
___________ расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Акт на уничтожение дел, журналов, картотек, не подлежащих хранению
___________ № ________
(дата)
Сноска. Приложение 12 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Место составления
К уничтожению отобраны документы архивного фонда
_________________________________________________________________________
(номер и название архивного фонда)
на основании
_________________________________________________________________________
(ссылка на нормативно-методические документы для проведения экспертизы)
№ п/п
Учетные (по номенклатуре) и инвентарные номера
Наименование дела, журнала, картотеки
Номер тома
Количество листов, карточек
Год окончания
Срок хранения (пункт и номер приказа, номер и дата протокола экспертной комиссии)
1
2
3
4
5
6
7
Итого ______________________ единиц хранения за ____________ год (ы).
(цифрами и прописью)
Количество единиц хранения, крайние даты и краткая характеристика дел, журналов и картотек, остающихся на хранении
____________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись заведующего отделом (архивохранилищем)
___________________
(дата и номер)
_______________________________________________________________________
(наименование должности, фамилия, инициалы, подпись лица,
проводившего обработку документов)
Документы сданы ___________________ на упорядочение по приемо-сдаточной
(наименование организации)
накладной __________________№ ___ _________________________________.
(дата)                         (подпись хранителя фондов)
Изменения в учетные документы внесены.
_______________________________________________________________________
(наименование должности, фамилия, инициалы, подпись лица,
проводившего упорядочение дел, журналов, картотек)
"Согласован"
протоколом экспертно- проверочной
комиссии (экспертной комиссии)
местного исполнительного
органа (архива)
от ___ _______ года № ____

А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
12-1-қосымша
Нысан
Ұйымның ресми атауы
Бекітемін
Ұйым басшысы лауазымының атауы, __________ қолдың (жеке қолы) толық жазылуы
Күні
Сақтауға жатпайтын электрондық істерді жою актісі
Ескерту. Қағидалар 12-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____ № ______(күні)
Жасалған жері ____________________________________________________________
(сараптама жүргізу үшін нормативтік-әдістемелік құжаттарға сілтеме)
негізінде ____________________________ архивтік қорының электрондық
(архивтік қордың нөмірі мен атауы)
құжаттары жоюға іріктеп алынды
Р/с №
Есепке алу (номенклатура бойынша) және түгендеу нөмірлері
Электрондық істің атауы
Электрондық түрдегі құжаттардың/файлдардың саны
Электрондық түрдегі құжаттардың күні (соңғы күндері)
Сақтау мерзімі (бұйрықтың тармағы мен нөмірі, сараптама лық комиссия хаттамасының нөмірі мен күні)
1
2
3
4
5
6
__________ жылы (жылдары) жиыны _______________ сақтау бірлігі.
(цифрмен және жазумен)
Сақтауда қалатын электрондық істердің, журналдардың және картотекалардың сақтау
бірліктерінің саны, соңғы күндері және қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(бөлім (архивті сақтау орны) меңгерушісінің тегі, аты-жөні, қолы)
______________________ (күні және нөмірі)
________________________________________________________________
(құжаттарды өңдеуді жүргізген адам лауазымының атауы, тегі, аты-жөні, қолы)
Құжаттарды _____________ ____________ № ____ қабылдап алу-беру
(ұйымның атауы) (күні)
жөнелтпе құжаты бойынша ретке келтіруге тапсырды ___________________.
(қорларды сақтаушының қолы)
Есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді ________________________________
(істерді, журналдарды, картотекаларды ретке келтіруді жүргізген адам лауазымының
атауы, тегі, аты-жөні, қолы)
Жергілікті атқарушы органның
(архивтің) сараптамалық-тексеру
комиссиясының (сараптама
комиссиясының)
_____ жылғы _____________
№ ___ хаттамасымен
"келісілді"
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
ЖОЮҒА РҰҚСАТ ЕТЕМІН
Ұйым басшысы
лауазымының атауы _________
қолдың
(жеке қолы) толық жазылуы
Күні
Сақтауға жатпайтын құжаттамалық материалдарды жоюға бөлу туралы акт 20__ж. "___"_______ № ______
_____________________________________________ құрамындағы комиссия
(лауазымы, тегі және аты-жөндері)
___________________________ 20 __ жылғы "___" ______ № ___ бұйрығымен
(ұйым басшысы лауазымының атауы)
бекітілген мәліметтердің ведомстволық тізбесін басшылыққа ала отырып, практикалық (жедел) маңыздылығын жоғалтқан әрі ғылыми және тарихи құндылығы жоқ мынадай құжаттамалық материалдарды жоюға іріктеп алды:
Р/с
Құжаттың есепке алу нөмірі және күні
Құжаттың атауы
Даналар саны
Даналар нөмірі
Бір данадағы парақтар саны
1
2
3
4
5
6
Барлығы ______ данадағы құжаттардың _______ атауы жойылуға жатады.
(жазумен) (жазумен)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(қолы, тегі)
Күні
Актіде жасалған жазбалардың есепке алу деректерімен дұрыстығын
_______________________________________________ салыстырып тексерді
(есепке алуға жауапты қызметкердің тегі және қолы)
Күні
Жоюдың алдында құжаттарды актідегі жазбалармен салыстырып тексердік және ___________________ арқылы толық жойдық.
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(қолы, тегі)
Күні
Құжаттардың жойылғаны туралы есепке алудағы белгілерді ___________________
(есепке алуға жауапты
қызметкерлердің тектері және қолдары)
жасады.
Күні
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына

Формат А4 (210Х297)
Приложение 12-1
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Официальное наименование                   Утверждаю
организации                               Наименование должности
руководителя организации,
___________ расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Акт на уничтожение электронных дел, не подлежащих хранению
___________ № ____
(дата)
Сноска. Правила дополнены приложением 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Место составления
К уничтожению отобраны электронные документы архивного фонда
___________________________________________________________________________
(номер и название архивного фонда)
на основании _______________________________________________________________
(ссылка на нормативно-методические документы для проведения экспертизы)
№ п/п
Учетные (по номенклатуре) и инвентарные номера
Заголовок электронного дела
Количество документов в электронном виде/файлов
Дата (крайние даты) документов в электронном виде
Срок хранения (пункт и номер приказа, номер и дата протокола экспертной комиссии)
1
2
3
4
5
6
Итого __________________ единиц хранения за ____________ год (ы).
(цифрами и прописью)
Количество единиц хранения, крайние даты и краткая характеристика электронных дел, журналов и картотек, остающихся на хранении
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись заведующего отделом (архивохранилищем)
__________________________________
(дата и номер)
_________________________________________________________________
(наименование должности, фамилия, инициалы, подпись лица,
проводившего обработку документов)
Документы сданы _______________________________ на упорядочение
(наименование организации)
по приемо-сдаточной накладной
__________№ _____ _________________________________.
(дата)                         (подпись хранителя фондов)
Изменения в учетные документы внесены.
__________________________________________________________________
(наименование должности, фамилия, инициалы, подпись лица,
проводившего упорядочение дел, журналов, картотек)
"Согласован"
протоколом экспертно-
проверочной комиссии
(экспертной комиссии)
местного исполнительного
органа (архива)
от ___ _______ года № ____
Формат А4 (210Х297)
Приложение 13
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
РАЗРЕШАЮ УНИЧТОЖИТЬ
Наименование должности
руководителя организации,
_____________ расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Акт о выделении к уничтожению документальных материалов, не подлежащих хранению № ______от "___" _______ 20__г.
Комиссия в составе _______________________________________________,
(должность, фамилия и инициалы)
руководствуясь ведомственным перечнем сведений, утвержденным приказом
______________________________ от "___" ______ 20__г. № ____, отобрала к
(наименование должности руководителя организации)
уничтожению утратившие практическое (оперативное) значение и не имеющие
научной и исторической ценности, следующие документальные материалы:
п/п
Учетный номер и дата документа
Наименование документа
Количество экземпляров
Номера экземпляров
Количество листов в одном экземпляре
1
2
3
4
5
6
Всего подлежит уничтожению _____ наименований документов в _____ экземплярах.
(прописью)                         (прописью)
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, фамилия)
Дата
Правильность произведенных записей в акте с данными учета сверил
__________________________________________________
(фамилия и подпись сотрудника, ответственного за учет)
Дата
Документы перед уничтожением с записями в акте сверили и полностью уничтожили
путем ___________________________.
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, фамилия)
Дата
Отметки в учетах об уничтожении документов произвел ________________________
(фамилии и подписи сотрудников, ответственных за учет)
Дата
Формат А4 (210Х297)
________________________________

13-1-қосымша
Нысан
ЖОЮҒА РҰҚСАТ ЕТЕМІН
Ұйым басшысы
лауазымының атауы,
__________ қолдың толық
(жеке қолы) жазылуы
Күні
Сақтауға жатпайтын электрондық құжаттамалық материалдарды жоюға бөлу туралы акті
Ескерту. Қағидалар 13-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2025 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20__жылғы "___"_______ № ______
_____________________________________________
құрамындағы (лауазымы, тегі және аты-жөндері)
комиссия
_________________________________ 20 __ жылғы "___" ______ № ___
(ұйым басшысы лауазымының атауы)
бұйрығымен бекітілген мәліметтердің ведомстволық тізбесін басшылыққа ала отырып,
практикалық (жедел) маңыздылығын жоғалтқан, ғылыми және тарихи құндылығы жоқ
мынадай электрондық құжаттамалық материалдарды жоюға іріктеп алды:
Р/с №
Құжаттың есепке алу нөмірі және күні
Құжаттың атауы
Парақ саны
Құжаттарды электрондық түрде сақтау мерзімдері және тізбе бойынша тармақтардың нөмірлері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Барлығы ___________ атаудағы________________ данада құжат жойылуға тиіс.
(жазумен) (жазумен)
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
(қолы, тегі)
Күні Актіде жасалған жазбалардың дұрыстығын есепке алу деректерімен
_______________________________________________ салыстырып тексерді.
(есепке алуға жауапты қызметкердің тегі және қолы)
Күні Жоймастан бұрын электрондық құжаттар актідегі жазбалармен салыстырып
тексерілді және толық жойылды.
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
(қолы, тегі)
Күні Құжаттардың жойылғаны туралы есепке алудағы белгілерді
______________________________________________________ жасады.
(есепке алуға жауапты қызметкерлердің тектері және қолдары)
Күні
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Ұйымның атауы (жоғары тұрған мемлекеттік органның ресми атауы)
"БЕКІТЕМІН"
Құрылымдық бөлімшенің
басшысы лауазымының атауы
____________ қолдың
(жеке қолы) толық жазылуы Күні
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар құжаттарды, істерді және басылымдарды қабылдап алу-берудің №_____ актісі
Жасалған орны
"ҚБП" белгісі бар құжаттарды, істерді және басылымдарды қабылдап алу-беру туралы
Р/с №
Істер номенклатурасының (тізімдемесінің) атауы мен нөмірі
Істер номенклатурасы (тізімдемесі) даналарының саны
"ҚБП" белгісі бар құжаттар мен істер саны
"ҚБП" белгісі бар басылымдар даналарының саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Жиынында "ҚБП" белгісі бар ___________________________ құжат пен іс,
(цифрмен және жазумен)
_____________________________ дана басылым, _______________________
(цифрмен және жазумен) (цифрмен және жазумен)
данада істер номенклатуралары (тізімдемелері) қабылдап алынды.
Құжаттар мен істер, істер номенклатураларының (тізімдемелерінің) жай- күйі:
_______________________________________________________________
(жай-күйінің жалпы сипаттамасы)
Бір мезгілде _________________________________________________ беріледі.
(тіркеу есепке алу нысандары түрлерінің атаулары)
"ҚБП" белгісі бар құжаттармен, істермен және басылымдармен жұмыстың жай-күйі
__________________________________________________ (жалпы сипаттамасы)
Тапсырдым __________________________ Қолдың толық жазылуы (жеке қолы)
Қабылдап алдым _____________________ Қолдың толық жазылуы (жеке қолы)
А4 (210Х297) форматы
Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Ұйымның атауы (жоғары тұрған мемлекеттік органның ресми атауы)
"Бекітемін"
Ұйым басшысы
лауазымының атауы
__________ қолдың (жеке қолы)
толық жазылуы
Күні
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар құжаттардың, істер мен басылымдардың бар-жоғын және жай-күйін тексеру туралы № ____ акт
Жасалған орны
Тексеру жүргізу мерзімі
Жүргізілген тексерудің түрі және тексеру жүргізілген ұйым бөлімшесінің атауы
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар құжаттардың, істер мен басылымдардың бар-жоғын және жай-күйін тексеру
Төрағасы _________________________________________________ және
(тегі, аты-жөні)
комиссия мүшелері ________________________________________________
(тектері, аты-жөндері)
құрамындағы комиссия _____________________________________________
(бұйрықтың тақырыбы)
__________________________________________________________________
(ұйым басшысы лауазымының атауы)
____ жылғы "__"_______ №_____ бұйрығының негізінде мынаны белгіледі:

Приложение 13-1
к Правилам отнесения
сведений к служебной
информации ограниченного
распространения и работы с ней
Форма
РАЗРЕШАЮ УНИЧТОЖИТЬ
Наименование должности
руководителя организации,
_____________ расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Акт о выделении к уничтожению электронных документальных материалов, не подлежащих хранению
№ ______от "___" _______ 20__г.
Сноска. Правила дополнены приложением 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.08.2025 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комиссия в составе ____________________________________________________,
(должность, фамилия и инициалы)
руководствуясь ведомственным перечнем сведений, утвержденным приказом
_______________________________________________
(наименование должности руководителя организации)
от "___" ______ 20____г. № ____,
отобрала к уничтожению утратившие практическое (оперативное) значение, не имеющие научной и исторической ценности, следующие электронные документальные материалы:
№ п/п
Учетный номер и дата документа
Наименование документа
Количество листов
Сроки хранения документов в электронном виде и номера пунктов по перечню
Примечание
1
2
3
4
5
6
Всего подлежит уничтожению __________ наименований документов в
(прописью)
___________ экземплярах.
(прописью)
Члены комиссии:
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия)
Дата
Правильность произведенных записей в акте с данными учета сверил
___________________________________________________________________
(фамилия и подпись сотрудника, ответственного за учет)
Дата
Электронные документы перед уничтожением с записями в акте сверили и полностью уничтожили
Члены комиссии:
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия)
Дата
Отметки в учетах об уничтожении документов произвел
___________________________________________________________________
(фамилии и подписи сотрудников, ответственных за учет)
Дата
Формат А4 (210Х297)
Приложение 14
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Наименование
организации
(официальное наименование
вышестоящего государственного органа)
"УТВЕРЖДАЮ"
Наименование должности
руководителя структурного
подразделения
_________________ расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Акт приема-передачи документов, дел и изданий с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" № ___
Место составления
О приеме-передаче документов, дел и изданий с пометкой "ДСП"
п.п
Название и номер номенклатуры (описи) дел
Количество экземпляров номенклатуры (описи) дел
Количество документов и дел с пометкой "ДСП"
Количество экземпляров изданий с пометкой "ДСП"
Примечание
1
2
3
4
5
6
Итого принято ____________________ документов и дел с пометкой "ДСП",
(цифрами и прописью)
изданий в количестве ___________________________
(цифрами и прописью)
экземпляров, номенклатур (описей) дел в ____________________ экземплярах.
(цифрами и прописью)
Состояние документов и дел, номенклатур (описей) дел:_______________
____________________________________________________________________
(общая характеристика состояния)
Одновременно передаются
____________________________________________________________________
(наименования видов регистрационных учетных форм)
Состояние работы с документами, делами и изданиями с пометкой "ДСП"
____________________________________________________________________
(общая характеристика)
Передал (а) ________________ Расшифровка подписи
(личная подпись)
Принял (а) ________________ Расшифровка подписи
(личная подпись)
Формат А4 (210Х297)
_________________________
Приложение 15
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Наименование организации
(официальное наименование
вышестоящего государственного органа)
"Утверждаю"
Наименование должности
руководителя организации
________________ расшифровка
(личная подпись) подписи
Дата
Акт № __ о проверке наличия и состояния документов, дел и изданий с пометкой "ДСП" и (или) "Конфиденциально"
Место составления
Срок проведения проверки
Вид проводившейся проверки и наименование подразделения организации, где
проводилась проверка
Проверки наличия и состояния документов, дел и изданий с пометкой "ДСП" и (или)
"Конфиденциально"
На основании приказа ______________________________________________
(наименование должности руководителя организации)
___________________ от "____" ____________ года № ______________________
(заголовок приказа)
комиссия в составе председателя ________________________________________
(фамилия, инициалы)
И членов комиссии ________________________________________________
(фамилии, инициалы)установила, что:

1. Істердің жиынтық тізімдемелері (істер номенклатуралары, тіркеп есепке алу нысандары) бойынша "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар барлығы ___________________ құжат, іс пен басылым есепте тұр, оның ішінде:
(цифрмен және жазумен)
1) табылмағаны __________________________________________________
(цифрмен және жазумен)
2) анықталмағаны _______________________________________________,
(құжаттар, істер, басылымдар индекстері (нөмірлері)
оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құрамына жатқызылғандары ____________________________________________________
(цифрмен және жазумен)
2. Істердің жиынтық тізімдемелеріне (істер номенклатураларына, тіркеу есепке алу нысандарына) енгізілмеген ______________________________ (цифрмен және жазумен) құжат, іс пен басылым анықталды.
3. Қолда бар құжаттардың, істердің және басылымдардың жалпы санынан мыналар анықталды:
дезинфекциялауды және дензинсекциялауды талап ететіндер __________________;
(цифрмен және жазумен)
реставрациялауды талап ететіндер _________________________________;
(цифрмен және жазумен)
түптеуді немесе тігуді талап ететіндер ______________________________;
(цифрмен және жазумен)
физикалық және химиялық нұқсандармен __________________________;
(цифрмен және жазумен)
4. Құжаттардың, істер мен басылымдардың жай-күйінің және сақтау шарттарының сипаттамасы __________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

1. Всего числится по сводным описям дел (номенклатурам дел, регистрационным
учетным формам) _____________ документов, дел и изданий (цифрами и прописью) с
пометкой "ДСП" и (или) "Конфиденциально", из них:
1) в наличии ______________________________________________________
(цифрами и прописью)
2) не обнаружено ______________________________________, в том числе
(индексы (номера) документов, дел, изданий)
отнесенных к составу Национального архивного фонда Республики Казахстан
________________________________________________ (цифрами и прописью)
2. Обнаружено документов, дел и изданий, не внесенных в сводные описи дел
(номенклатуры дел, регистрационные учетные формы) _________________
(цифрами и прописью)
3. Из общего числа наличных документов, дел и изданий обнаружено:
требующие дезинфекции и дезинсекции ____________________________
(цифрами и прописью)
требующие реставрации __________________________________________
(цифрами и прописью)
требующие переплета или подшивки _______________________________
(цифрами и прописью)
с физическими и химическими повреждениями ______________________
(цифрами и прописью)
4. Характеристика состояния и условий хранения документов, дел и изданий
____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. БҚҚ (ведомстволық кітапхана) басшысының тексеру нәтижелері бойынша шешімі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
"ҚБП" белгісі бар жұмыс дәптерлерін есепке алу журналы
Реттік есепке алу нөмірі
Тіркелген күні
Жұмыс дәптерінің тақырыбы, неге арналған
Шектеу белгісі
Парақтар саны
Берілген қызметкердің бөлімшесі және тегі
Қызметкердің алғаны жөнінде қолхаты және күні
БҚҚ қызметі қызметкерінің қайтадан қабылдағаны жөнінде қолхаты және күні
Қозғалысы немесе жойылуы туралы белгі (қайда жіберілді, тізілім нөмірі және күні не жою туралы актінің нөмірі және күні)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А3 (210X297) форматы
Мәліметтерді таратылуы
шектелген қызметтік ақпаратқа
жатқызу және онымен жұмыс
істеу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
"ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгісі бар құжаттамалық материалдардың жоғалу және таратылуы шектелген ақпараттың жария етілу фактілерін есепке алу журналы
Р/с №
Жоғалу (жария ету) фактісінің анықталған күні
Құжаттың (мәліметтердің) мазмұны, нөмірі, күні
Ұйым басшысы хабардар етілген күн
Шектеу белгісі
Қызметтік тексеру жүргізу жөніндегі тұжырымдар
Кінәлі адамдарға қолданылған шаралар
Қызметтік тексеру материалдары қай істе жинақталған
бастапқы
комиссияның қорытындысы бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А3 (210X297) форматы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 24 маусымдағы
№ 429 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1196 қаулысы.
2. "Үшінші тараптың Қазақстан Республикасынан шығатын тауарларға қатысты сауда шараларын қолдануы алдында тергеп-тексеру жүргізілген жағдайда, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту және "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1196 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы қыркүйектегі № 679 қаулысының 2-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1196 және "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжатайналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № 809 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.

5. Решение руководителя ДОУ (ведомственной библиотеки) по результатам проверки
________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________
Приложение 16
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Журнал учета рабочих тетрадей с пометкой "ДСП"
Порядковый учетный номер
Дата регистрации
Заголовок рабочей тетради, для чего предназначено
Гриф ограничения
Количество листов
Подразделение и фамилия сотрудника, кому выдано
Расписка сотрудника в получении и дата
Расписка сотрудника службы ДОУ в обратном приеме и дата
Отметка о движении или уничтожении (куда направлен, номер реестра и дата либо номер акта об уничтожении и дата)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Формат А3 (210X297)
_____________________________________
Приложение 17
к Правилам отнесения сведений
к служебной информации
ограниченного распространения
и работы с ней
Форма
Журнал учета фактов утрат документальных материалов с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально" и разглашения служебной информации ограниченного распространения
№ п/п
Дата обнаружения факта утраты (разглашения)
Содержание документа (сведений), номер, дата
Дата информирования руководителя организации
Гриф ограничения
Выводы по проведению служебного расследования
Принятые меры к виновным лицам
В каком деле находятся материалы служебного расследования
первоначальный
по заключению комиссии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Формат А3 (210X297)
________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2022 года № 429
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1196 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
2. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 679 "Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов Республики Казахстан в случае проведения расследований, предшествующих применению торговых мер третьей стороной в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан, и о внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1196 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
3. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № 809 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1196 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней" и от 31 октября 2018 года № 703 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях".
________________________