Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 528 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шiлдедегi № 505 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 03.07.2025 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 70-1-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 5 тамыздағы
№ 528 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 70-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын және Қазақстан Республикасы Президентінің басқа да бастамаларын қаржыландыру үшін жоспарлы кезеңнің бірінші жылына арналған республикалық бюджеттің құрамында қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының жоспарланған көлемінің екі пайызына дейінгі мөлшерде жоспарланады.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әкімшілендіретін жеке бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша көзделеді.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу тәртібі
5. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдаулары шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларының 2-тарауының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауы жобасының тақырыбы мен мазмұны бойынша ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберген кезде қаржыландыруды көздейтін ұсыныстар бойынша бюджет қаражатының қажеттілігін ұсынады.

Об утверждении Правил распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 528. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 505.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.07.2025 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 70-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2021 года № 528
Правила распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 70-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
2. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан формируется в составе республиканского бюджета на первый год планового периода для финансирования ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и других инициатив Президента Республики Казахстан.
3. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан планируется в размере до двух процентов от планируемого объема расходов республиканского бюджета на очередной финансовый год.
4. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан предусматривается по отдельной распределяемой бюджетной программе, администрируемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Глава 2. Порядок распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
5. В рамках ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана Правительство Республики Казахстан и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, при направлении в Администрацию Президента Республики Казахстан предложений по тематике и содержанию проекта послания Президента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 6 главы 2 Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976, предоставляют потребности бюджетных средств по предложениям, предусматривающим финансирование.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арналған жыл сайынғы жолдауларынан және Қазақстан Республикасы Президентінің басқа да бастамаларынан кейін бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес есептеулер мен негіздемелерді қоса бере отырып, қаражат сомасын және шығыстар бағытын көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Қаражат бюджеттік бағдарламалардың бірнеше әкімшісіне бір мезгілде бөлінген кезде Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді.
7. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын қарауды келіп түскен күнінен бастап 5 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
8. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасына құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған және/немесе ұсынылған құжаттар бойынша ескертулер болған жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын пысықтауға қайтарады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының пысықталған жобасын ол қайтарылған күннен бастап 5 жұмыс күнi iшiнде бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады.
9. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасына қоса берілетін ақпарат пен есептеулердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
10. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган материалдарды қарау қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасы бойынша қорытынды қалыптастырады және 5 жұмыс күнi iшiнде қорытындыны Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне келісуге енгізеді.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі қорытындыны келіскеннен кейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын қорытындымен бірге Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. После озвученных ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и других инициатив Президента Республики Казахстан соответствующий администратор бюджетных программ направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан с указанием суммы средств и направлений расходов с приложением расчетов и обоснований в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При одновременном распределении средств нескольким администраторам бюджетных программ проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
7. Рассмотрение проекта постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, представленного администратором бюджетных программ, осуществляется в течение 5 рабочих дней с даты его поступления.
8. В случае представления неполного пакета и/или наличия замечаний по представленным документам к проекту постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию возвращает на доработку проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
Администратор бюджетных программ представляет доработанный проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение 5 рабочих дней с даты его возврата.
9. Администратор бюджетных программ обеспечивает полноту и достоверность информации и расчетов, прилагаемых к проекту постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
10. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию по итогам рассмотрения материалов формирует заключение по проекту постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан и в течение 5 рабочих дней вносит заключение на согласование в Администрацию Президента Республики Казахстан.
После согласования заключения Администрацией Президента Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан с заключением на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.

11. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен қаражат бөлу туралы шешімі қабылданғаннан кейін бюджетті атқару барысында бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 5 жұмыс күні ішінде тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді.
12. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтен бөлінген қаражатты пайдалану Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің талаптарына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
13. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде резервтен қаражат алған мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бөлінетін бюджеттік бағдарламаның кассалық шығыстарын қалпына келтіру арқылы пайдаланылмаған қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.
14. Қазақстан Республикасы Президентінің орта мерзімді сипаттағы екінші және одан кейінгі жылдарға арналған бастамаларын қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын болады.

11. После принятия решения Правительством Республики Казахстан о выделении средств из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан в ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ в течение 5 рабочих дней вносят изменения в соответствующие планы финансирования.
12. Использование средств, выделенных из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с требованиями Бюджетного кодекса, положениями Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
13. Государственные органы, получившие средства из резерва на основании решения Правительства Республики Казахстан, осуществляют возврат неиспользованных средств путем восстановления кассовых расходов распределяемой бюджетной программы в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
14. Финансирование инициатив Президента Республики Казахстан, имеющих среднесрочный характер, на второй и последующие годы будет осуществляться в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.