Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 259 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтың 1)-2) тармақшаларынан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы:
1) 2020 жылғы 13 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін қоса берілген өзгерістер мен толықтырулардың 14-тармағының екінші, үшінші, алтыншы, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын, сондай-ақ өзгерістер мен толықтыруларға 1-қосымшаны;
2) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін қоса берілген өзгерістер мен толықтырулардың 14-тармағының төртінші, бесінші, жетінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтарын, сондай-ақ өзгерістер мен толықтыруларға 2-қосымшаны қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 259 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2026 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқаруменқамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларда:
41-1-тармақтың 3) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік авиацияның іздестіру-құтқару ӘК ұшуы, ЖІҚК шығуы жазда 30 минуттан, қыста – 45 минуттан кешіктірілмейді; Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің іздестіру-құтқару ӘК № 3 әзірліктен ұшып шығуы үшін қажетті уақыт аралығы жазда – 2 сағат 30 минутты және қыста 3 сағатты құрайды.".
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.06.2026 № 487 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.06.2026 № 487 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 259.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев второго, третьего, шестого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, девятнадцатого и двадцатого пункта 14 прилагаемых изменений и дополнений, а также приложения 1 к изменениям и дополнениям, которые вводятся в действие с 13 марта 2020 года;
2) абзацев четвертого, пятого, седьмого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого пункта 14 прилагаемых изменений и дополнений, а также приложения 2 к изменениям и дополнениям, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 259
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.05.2026 № 362 (постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан":
в Правилах по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
абзац четвертый подпункта 3) пункта 41-1 изложить в следующей редакции:
"вылет поисково-спасательных ВС государственной авиации, выход НПСК не позднее, чем через 30 минут летом, 45 минут – зимой; временный интервал, необходимый для вылета поисково-спасательных ВС Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан из готовности № 3, составляет 2 часа 30 минут – летом и 3 часа – зимой.".
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.06.2026 № 487 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.06.2026 № 487 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендiру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 шілдедегі № 673 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 40, 585-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендiру қағидаларында:
4-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2013 жылғы 1 қаңтарға әскери қызметте күнтiзбемен есептегенде он және одан да көп жыл болған әскери қызметшiлер мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілген қызметтiк тұрғын жайды осы Қағидаларда көзделген шарттарда және тәртiппен (жабық және оқшауландырылған әскери қалашықтарда, шекара бөлімшелерінде және өзге де жабық объектілерде орналасқан тұрғын үйлердi қоспағанда) жекешелендiруге құқылы.";
5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қызметін өткерген кезеңде сол елдi мекенде қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген тұрғын үй берiлген әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері әскери қызметтегі, арнаулы мемлекеттік органдарда қызметтегі он жыл әскери қызмет өтілінен кейiн, ал еңбек сiңiрген жылдары, науқастануы немесе штаттың қысқаруы бойынша қызметтен босаған кезде қызмет мерзiмiне қарамастан, оны (әскери қалашықтарда, шекара бөлімшелерінде және өзге де жабық объектiлерде орналасқан тұрғын үй-жайларды қоспағанда) жекешелендiруге құқылы.";
екінші бөлік алып тасталсын;
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектiлердің аумағында орналасқан;".
6. "Шекаралық кеңістік шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауға азаматтарды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 866 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 50, 706-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Шекаралық кеңістік шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауға азаматтарды тарту қағидаларында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің (бұдан әрі – Шекара қызметі) штаттан тыс қызметкері – Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – құрылымдық бөлімшелер) өкілдері ұзақ мерзімді міндеттерді шешу үшін немесе қажеттілік туындаған кезде ерікті негізде Мемлекеттік шекараны қорғауға тартылатын Қазақстан Республикасының азаматы;";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Адамдардың Мемлекеттік шекараны қорғауға жеке қатысуы Мемлекеттік шекараны, Мемлекеттік шекара режимін, шекаралық режимді, өткізу пункттеріндегі режимді, аумақтық сулар (теңіз) және ішкі сулар режимін және континенттік қайраң режимін бұзудың өздеріне белгілі болған фактілері мен әрекеттері туралы хабарлау жолымен құрылымдық бөлімшелердің өкілдеріне жәрдем көрсету арқылы көрінеді.

5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2013 года № 673 "Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного жилищного фонда" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 40, ст. 585):
в Правилах приватизации жилищ из государственного жилищного фонда, утвержденных указанным постановлением:
часть четвертую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие, состоявшие на воинской службе десять лет и более в календарном исчислении на 1 января 2013 года, имеют право приватизировать служебное жилище из государственного жилищного фонда (за исключением жилищ, расположенных в закрытых и обособленных военных городках, пограничных отделениях и иных закрытых объектах) на условиях и в порядке, предусмотренных настоящими Правилами.";
в пункте 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"5. Военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, которым жилище, приравненное к служебному, было предоставлено на период прохождения службы в данном населенном пункте, вправе приватизировать его (за исключением жилых помещений, расположенных в военных городках, пограничных отделениях и иных закрытых объектах) после десятилетнего стажа воинской службы, службы в специальных государственных органах, а при увольнении по выслуге лет, болезни или по сокращению штатов – независимо от срока службы.";
часть вторую исключить;
подпункт 5) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) находящиеся на территории военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов;".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 866 "Об утверждении Правил привлечения граждан к защите Государственной границы Республики Казахстан в пределах пограничного пространства" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 50, ст. 706):
в Правилах привлечения граждан к защите Государственной границы Республики Казахстан в пределах пограничного пространства, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) внештатный сотрудник Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба) – гражданин Республики Казахстан, привлекаемый на добровольной основе представителями структурных подразделений территориальных подразделений Пограничной службы (далее – структурные подразделения) к защите Государственной границы для решения долгосрочных задач или при возникновении необходимости;";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Индивидуальное участие лиц в защите Государственной границы выражается в оказании содействия представителям структурных подразделений путем сообщения о ставших известными им фактах и попытках нарушения Государственной границы, режима Государственной границы, пограничного режима, режима в пунктах пропуска, режима территориальных вод (моря) и внутренних вод и режима континентального шельфа.

10. Штаттан тыс қызметкерлер, ерікті жасақшылар өз қызметін құрылымдық бөлімшелер өкілдерінің бақылауымен:
1) Мемлекеттік шекарадан өтетін жерде қалқалау, шекаралық кеңістікте белгіленген режимдерді бұзған адамдарды іздеу, табу, ұстау мақсатында дербес және (немесе) құрылымдық бөлімшелердің өкілдерімен бірлесіп қызмет атқаруға қатысу, шекара кеңістігін аралап шығу, аралап өту арқылы Мемлекеттік шекараны бұзушыларды іздеуді, ізін түсуді және ұстауды орындау;
2) белгісіз адамдардың болу себептері мен жағдайларын анықтау мақсатында Мемлекеттік шекараны бұзушылардың ықтимал жүру бағыттарын, олардың жасырыну орындарын, көлік құралдарын және шекара кеңістігіндегі жерлерді дербес және (немесе) құрылымдық бөлімшелердің өкілдерімен бірлесіп қарап тексеруді жүргізу, белгіленген режимді бұзған адамдарды анықтау және ұстау мақсатында шекара кеңістігінің жергілікті жерлерін дүркін-дүркін қарап тексеру арқылы тұрғындармен әңгімелесуді, құжаттарды тексеруді орындау;
3) шекара кеңістігіндегі құқық бұзушылықтардың дербес алдын алу және жолын кесу;
4) құқық бұзушылықтардың жолын кесу және құқық бұзушыларды ұстау мақсатында, егер көрсетілген мақсаттарға өзге тәсілдермен қол жеткізу мүмкін болмаса, дене күшін және басқа да құралдарды қолдану;
5) шекара кеңістігінде құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстау және құрылымдық бөлімшелерге, құқық қорғау немесе өзге де уәкілетті органдарға жеткізу арқылы жүзеге асырады.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген іс-шараларды өткізу тиісті құрылымдық бөлімшелердің базасында жүзеге асырылатын Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын адамдарды құқықтық дайындаудан басталады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын адамдармен құқықтық дайындықты ұйымдастыруды бақылау Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелерінің бірінші басшыларына жүктеледі.";
16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік шекараны қорғауға штаттан тыс қызметкер ретінде қатысуға тілек білдірген адам Мемлекеттік шекараны қорғауды жүзеге асыратын Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне Мемлекеттік шекараны қорғауға тарту туралы өтініш береді, оған Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің не паспортының көшірмесін қоса береді. Адам көрсетілген құжаттарға өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы куәліктің көшірмесін қоса беруге құқылы.
17. Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі өтініш түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде адамды наркологиялық және психоневрологиялық есептер бойынша, соттылығының бар-жоғын тексереді, содан кейін оң шешім қабылдайды не қабылданған шешімнің себептерін көрсетпей, өтініш берушіден бас тартады.

10. Внештатные сотрудники, добровольные дружинники осуществляют свою деятельность под контролем представителей структурных подразделений путем:
1) участия самостоятельно и (или) совместного несения службы с представителями структурных подразделений, в целях прикрытия подступов к Государственной границе, поиска, обнаружения, задержания лиц, нарушивших установленные в пограничном пространстве режимы, исполнения посредством обхода, объезда, наблюдения за пограничным пространством, поиска, преследования и задержания нарушителей Государственной границы;
2) проведения самостоятельно и (или) совместно с представителями структурных подразделений осмотра на маршрутах возможного движения нарушителей Государственной границы, мест их укрытия, транспортных средств и местности в пограничном пространстве, с целью установления причин и условий пребывания неизвестных лиц, исполнения посредством периодического осмотра местности пограничного пространства, бесед с жителями, проверки документов с целью выявления и задержания лиц, нарушивших установленный режим;
3) самостоятельного предупреждения и пресечения правонарушений в пограничном пространстве;
4) применения физической силы и других средств в целях пресечения правонарушений и задержания правонарушителей, если иными способами достичь указанных целей не представляется возможным;
5) задержания и доставки лиц, совершивших правонарушения в пограничном пространстве в структурные подразделения, правоохранительные или иные уполномоченные органы.
11. Проведению мероприятий, указанных в пункте 10 настоящих Правил, предшествует правовая подготовка лиц, участвующих в защите Государственной границы, осуществляемая на базе соответствующих структурных подразделений.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Контроль за организацией правовой подготовки с лицами, участвующими в защите Государственной границы, возлагается на первых руководителей территориальных подразделений Пограничной службы.";
пункты 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"16. Лицо, изъявившее желание участвовать в защите Государственной границы в качестве внештатного сотрудника, обращается в территориальное подразделение Пограничной службы, осуществляющее защиту Государственной границы, с заявлением о привлечении к защите Государственной границы, к которому прилагает копию удостоверения личности либо паспорта гражданина Республики Казахстан. Лицо вправе приложить к указанным документам копию свидетельства о страховании жизни и здоровья.
17. Территориальное подразделение Пограничной службы в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления проверяет лицо по наркологическим и психоневрологическим учетам, на наличие судимостей, после чего принимает положительное решение либо отказывает заявителю без указания причин принятого решения.

18. Штаттан тыс қызметкер ретінде тарту туралы оң шешім қабылданған жағдайда адамның өтініші бойынша Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі тіркеу жүргізеді және оны Мемлекеттік шекараны қорғауға тартылған адамдардың есебіне алады, ол туралы көрсетілген адамға хабарлайды және оған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес штаттан тыс қызметкердің куәлігін береді.
19. Жергілікті атқарушы орган ерікті жасақ мүшелерінің тізімін жеке куәліктерінің көшірмесімен бірге көрсетілген адамдарды соттылығының бар-жоғына және наркологиялық және психоневрологиялық есеп бойынша тексеру үшін Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне жібереді.
Мемлекеттік шекараны қорғауға ерікті жасақтар құрамында адамдардың қатысу мүмкіндігін жоққа шығаратын мән-жайлар болмаған кезде Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі оларды құрылымдық бөлімшелердің шекара қызметі кітаптарының тиісті бөлімдеріне тіркейді, ал мұндай мән-жайлар болған кезде белгілі бір адамды ерікті жасақтар құрамынан шығару үшін жергілікті атқарушы орган хабардар етіледі.
20. Тіркегеннен кейін Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ерікті жасақ мүшесінің куәлігін береді.
21. Осы Қағидалардың 18 және 20-тармақтарында көрсетілген куәліктерге Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы қол қояды. Мемлекеттік шекараны қорғауға тартылған адамдардың куәліктерін есепке алуды, тіркеуді және беруді Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
22. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде құрылымдық бөлімше шекара кеңістігі шегінде Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын адамды есептен шығарады, ол туралы көрсетілген адамға хабарлайды.
23. Мемлекеттік шекараны қорғауға тартылған адамдардың есептік деректері және олармен жұмыс нәтижелері құрылымдық бөлімшелердің шекара қызметі кітабының тиісті бөлімдеріне енгізіледі. Жалпы есепті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"№ ____ әскери бөлімі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"____________аумақтық бөлімшесі";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"№ ____ әскери бөлімі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"____________аумақтық бөлімшесі".
7. "Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1275 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 68, 909-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
"0000 әскери бөлімінің командирі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"________ аумақтық бөлімшесінің бастығы";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
"_____" заставасының бастығы (начальник заставы) _________________ ә/б (в/ч)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"_________" шекара бөлімшесінің бастығы (начальник пограничного отделения)".

18. В случае положительного решения о привлечении в качестве внештатного сотрудника по заявлению лица, территориальное подразделение Пограничной службы производит регистрацию и ставит его на учет лиц, привлеченных к защите Государственной границы, о чем информирует данное лицо и ему выдает удостоверение внештатного сотрудника согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. Список членов добровольных дружин с приложением копий удостоверений личности направляется местным исполнительным органом в территориальное подразделение Пограничной службы для проверки указанных лиц на наличие судимостей и по наркологическим и психоневрологическим учетам.
При отсутствии обстоятельств, исключающих возможность участия лиц в защите Государственной границы в составе добровольных дружин, территориальное подразделение Пограничной службы регистрирует их в соответствующих разделах книг пограничной службы структурных подразделений, а при наличии таких обстоятельств уведомляется местный исполнительный орган для исключения определенного лица из состава добровольных дружин.
20. После регистрации территориальным подразделением Пограничной службы выдается удостоверение члена добровольной дружины согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
21. Удостоверения, указанные в пунктах 18 и 20 настоящих Правил, подписываются начальником территориального подразделения Пограничной службы. Учет, регистрация и выдача удостоверений лиц, привлеченных к защите Государственной границы, осуществляются территориальным подразделением Пограничной службы.
22. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 15 настоящих Правил, структурное подразделение снимает с учета лицо, участвующее в защите Государственной границы в пределах пограничного пространства, о чем уведомляет данное лицо.
23. Учетные данные и результаты работы с лицами, привлеченными к защите Государственной границы, заносятся в соответствующие разделы книги пограничной службы структурных подразделений. Общий учет осуществляет территориальное подразделение Пограничной службы.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "Воинская часть № ______" изложить в следующей редакции:
"Территориальное подразделение ______";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "Воинская часть № ______" изложить в следующей редакции:
"Территориальное подразделение ______".
7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1275 "Об утверждении Правил выдачи пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе" (САПП Республики Казахстан 2013 г., № 68, ст. 909):
в Правилах выдачи пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку "Командир воинской части 0000 ___________________" изложить в следующей редакции:
"Начальник территориального подразделения ___________________";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строки "____" заставасының бастығы (начальник заставы) ____________ ә/б (в/ч)" изложить в следующей редакции:
"____" шекара бөлімшесінің бастығы (начальник пограничного отделения)".

8. "Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың Қазақстан Республикасының аумақтық суларына (теңізіне) және ішкі суларына шығуына рұқсаттамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 19 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 2, 9-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың Қазақстан Республикасының аумақтық суларына (теңізіне) және ішкі суларына шығуына рұқсаттамалар беру қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"0000 әскери бөлімінің командиріне (командиру воинской части 0000)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"_________________ аумақтық бөлімшенің бастығына (начальнику территориального подразделения __________________)";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"0000 әскери бөлімінің командирі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
" _______аумақтық бөлімшенің бастығы";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
"0000 ә/б ____ бастығы (начальник заставы "_______" в/ч 0000)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"_______ә/б "_____" шекара бөлімшесінің бастығы (начальник пограничного отделения "_______")".
9. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. "Қазақстандық кемелердің аумақтық суларда (теңізде), ішкі суларда және континенттік қайраңда кәсіпшілік қызметті жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуіне рұқсаттар беру қағидаларын, рұқсаттар қолданылуының кеңістіктегі және уақыттық шектерін, сондай-ақ көрсетілген кемелерге бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 наурыздағы № 209 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 18-19, 142-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстандық кемелердің аумақтық суларда (теңізде), ішкі суларда және континенттік қайраңда кәсіпшілік қызметті жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуіне рұқсаттар беру қағидаларын, рұқсаттар қолданылуының кеңістіктегі және уақыттық шектерін, сондай-ақ көрсетілген кемелерге бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"Кімге ____________ (Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кімге ____________ (Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің атауы)";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімі командирінің қолы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесі бастығының қолы)";
"Шекара қызметі әскери бөлімінің белгілері" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің белгілері";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімі командирінің қолы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесі бастығының қолы)";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің атауы)";
"Кәсіпшілік қызметті жүргізу үшін 20 __ жылғы "___" _____ сериясы _____ № ______ 0000 әскери бөлім берген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге рұқсат алған қазақстандық кеме экипажының мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпшілік қызметті жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге ______ аумақтық бөлімшесі берген 20 __ жылғы "___" ____ сериясы _____ № _____ рұқсатты алған қазақстандық кеме экипажының мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын.";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
"Кімге ____________ (Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кімге ____________ (Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің атауы)";
"Кәсіпшілік қызметті жүргізу үшін 20 __ жылғы "___" ________ сериясы _______ № ______ 0000 әскери бөлім берген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге рұқсат алған қазақстандық кеменің экипаж мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын." деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпшілік қызметті жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге _______ аумақтық бөлімшесі берген 20 __ жылғы "___" ____ сериясы _____ № _____ рұқсатты алған қазақстандық кеме экипажының мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын.";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімі командирінің қолы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесі бастығының қолы)";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңізінде), ішкі суларында және континенттік қайраңында кәсіпшілік қызметті жүргізетін қазақстандық кемелерге бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 19 "Об утверждении Правил выдачи пропусков на выход в территориальные воды (море) и внутренние воды Республики Казахстан казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 2, ст. 9):
в Правилах выдачи пропусков на выход в территориальные воды (море) и внутренние воды Республики Казахстан казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1 к указанным Правилам:
строки "0000 әскери бөлімінің командиріне (командиру воинской части 0000)" изложить в следующей редакции:
"_________________ аумақтық бөлімшенің бастығына (начальнику территориального подразделения __________________)";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "Командир воинской части 0000 __________________________" изложить в следующей редакции:
"Начальник территориального подразделения ______________________";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строки "0000 ә/б "_____" заставасының бастығы (начальник заставы "_______" в/ч 0000)" изложить в следующей редакции:
"_____" шекара бөлімшесінің бастығы (начальник пограничного отделения "_______")".
9. Утратил силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2014 года № 209 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан казахстанскими судами для ведения промысловой деятельности в территориальных водах (море), внутренних водах и на континентальном шельфе, пространственные и временные пределы действия разрешений, а также Правил осуществления контроля за указанными судами" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 18-19, ст. 142):
в Правилах выдачи разрешений на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан казахстанскими судами для ведения промысловой деятельности в территориальных водах (море), внутренних водах и на континентальном шельфе, пространственные и временные пределы действия разрешений, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "Кому ________________________ (наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"Кому ________________________ (наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "(подпись командира воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(подпись начальника территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Отметки воинской части Пограничной службы" изложить в следующей редакции:
"Отметки территориального подразделения Пограничной службы";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку "(подпись командира воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(подпись начальника территориального подразделения Пограничной службы)";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку "(наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан для ведения промысловой деятельности, серия ____ №:____________, выданное воинской частью _____ "____"___________20 ___года." изложить в следующей редакции:
"Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан для ведения промысловой деятельности, серия ____ № ____________, выданное территориальным подразделением _____ "____"___________20 ___года.";
в приложении 5 к указанным Правилам:
строку "Кому __________________________________________________ (наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"Кому __________________________________________________ (наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан для ведения промысловой деятельности, серия ____ №:___________, выданное воинской частью _______ "____"_____________20_____года." изложить в следующей редакции:
"Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан для ведения промысловой деятельности, серия ____ №___________, выданное территориальным подразделением _______ "____"_____________20_____года.";
в приложении 6 к указанным Правилам:
строку "(подпись командира воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(подпись начальника территориального подразделения Пограничной службы)";
в Правилах осуществления контроля за казахстанскими судами, ведущими промысловую деятельность в территориальных водах (море), внутренних водах и на континентальном шельфе Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Қазақстандық кемелердің Қазақстан Республикасының теңіз порттарынан (орналасу пункті) теңіз кәсіпшілігі ауданына шығуы Шекара қызметі аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары кемеде бақылау-тексеру іс-шараларын жүргізгеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы куәландырған кеме рөліне енгізілген адамдар ғана қазақстандық кемемен теңізге шығуды жүзеге асырады.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстандық кеменің теңіз портынан кәсіпшілік ауданына шығуының алдында, бірақ кемінде төрт сағат қалғанда Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңіздерде), ішкі суларында және континенттік қайраңында балық кәсіпшілігін жүзеге асыруды жоспарлаған заңды тұлға немесе дара кәсіпкер (бұдан әрі – бастамашы) немесе қазақстандық кеменің капитаны (иесі) жауапкершілік учаскесінде теңіз порты (орналасу пункті) орналасқан Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесін қазақстандық кеменің әзірлігі туралы хабардар етеді.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шекара қызметінің лауазымды адамдары қазақстандық кемеге келгеннен кейін қазақстандық кемені байқауды және тексеруді ұйымдастырады. Қазақстандық кеменің капитаны (иесі) Шекара қызметінің лауазымды адамдарына рұқсатты, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есепті (бұдан әрі – есеп), қазақстандық кеме экипажы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттарын және Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы растаған кеменің рөлін көрсетеді.";
11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстандық кеменің капитаны (иесі) есепте көрсеткен деректер қазақстандық кемені тексеру деректеріне сәйкес келмеген жағдайда, Шекара қызметінің лауазымды адамдары капитаннан (иесінен) бұл фактілер бойынша түсініктеме алады, Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығын хабардар етеді, ол рұқсатты тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды, бұл туралы рұқсат пен есепте жазба жасалады.
12. Бақылау-тексеру іс-шаралары аяқталғаннан кейін Шекара қызметінің лауазымды адамдары есепке қол қойып, кеме журналына жазба жасайды және рұқсатқа белгі қояды. Шекара қызметінің лауазымды адамы жүргізілген іс-шаралардың нәтижесі туралы ақпаратты Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне байланыс құралдары арқылы береді.
13. Шекара қызметі қазақстандық кемелердің рұқсатта көрсетілмеген өзге суларға, теңіз порттарына (орналасу пункттеріне) шығуына жол берілмеуін және адамдар мен кемелерді құтқару қажеттігінен немесе өзге де төтенше мән-жайлардан туындаған, бұл туралы қазақстандық кеменің капитаны (иесі) дереу Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесін хабардар ететін жағдайларды қоспағанда, кәсіпшілікті кәсіпшілік өнімдерін (объектілерін) ауыстырып тиемей, адамдарды түсірмей (отырғызбай), жүктер мен тауарларды шетелдік кемелерге, сондай-ақ өздеріне қатысты шекаралық бақылау жүзеге асырылған қазақстандық кемелерге қайта тиемей жүзеге асыру жөніндегі талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.";

"6. Выход казахстанских судов в район промысла осуществляется из морских портов (пунктов базирования) Республики Казахстан только после проведения контрольно-проверочных мероприятий на судне должностными лицами территориального подразделения Пограничной службы.
Выход в море на казахстанском судне осуществляют только те лица, которые включены в судовую роль, заверенную начальником территориального подразделения Пограничной службы.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Перед выходом казахстанского судна из морского порта (пункта базирования) в район промысла, но не позднее чем за четыре часа юридическое лицо или индивидуальный предприниматель (далее – инициатор), которые планируют осуществление промысловой деятельности в территориальных водах (море), внутренних водах и над континентальным шельфом Республики Казахстан, или капитан (владелец) казахстанского судна оповещает территориальное подразделение Пограничной службы, на участке ответственности которого находится морской порт (пункт базирования), о готовности выхода казахстанского судна.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. По прибытии на казахстанское судно должностные лица Пограничной службы организуют наблюдение за казахстанским судном и его осмотр. Капитан (владелец) казахстанского судна представляет должностным лицам Пограничной службы разрешение, отчет согласно приложению 2 к Правилам (далее – отчет), документы, удостоверяющие личность членов экипажа казахстанского судна, и судовую роль, заверенную начальником территориального подразделения Пограничной службы.";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. В случае выявления несоответствия данных в отчете, представленных капитаном (владельцем) казахстанского судна, результатом досмотра казахстанского судна, должностные лица Пограничной службы получают от капитана (владельца) пояснения по этим фактам, информируют начальника территориального подразделения Пограничной службы, который принимает решение о приостановлении разрешения, о чем производится запись в разрешении и отчете.
12. По окончании контрольно-проверочных мероприятий должностное лицо Пограничной службы подписывает отчет, производит запись в судовом журнале и делает отметки в разрешении. О результатах проведенных мероприятий должностное лицо Пограничной службы по средствам связи передает информацию в территориальное подразделение Пограничной службы.
13. Пограничной службой осуществляется контроль за недопущением казахстанскими судами захода в иные воды, морские порты (пункты базирования), не указанные в разрешении, и соблюдением требований по осуществлению промысла без перегрузки продуктов (объектов) промысла, высадки (посадки) лиц, перегрузки грузов и товаров на иностранные суда, а также на казахстанские суда, в отношении которых осуществлен пограничный контроль, за исключением случаев, когда это вызвано необходимостью спасения людей и судов или другими чрезвычайными обстоятельствами, о которых капитан (владелец) казахстанского судна незамедлительно информирует территориальное подразделение Пограничной службы.";

14-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қазақстандық кеменің капитаны (иесі) Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесімен үнемі радиобайланыста болады, қазақстандық кеме орналасқан географиялық координаталарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын әрбір кесіп өту фактісі бойынша хабардар етеді және бұл туралы кеме журналына жазба жүргізеді;
2) техникалық ақау себептерінен техникалық бақылау құралдары істен шыққан кезде қазақстандық кеменің капитаны (иесі) кәсіпшілікті тоқтатады, ақау себептері туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
Техникалық бақылау құралдарының істен шығуына әкелген себептерді төрт сағаттың ішінде жою мүмкін болмаған жағдайда, қазақстандық кеменің капитаны (иесі) ол туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесін хабардар етеді және ақауды жою үшін теңіз портына (орналасу пунктіне) оралады;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Кәсіпшілік өнімдерін (объектілерін) жеткізу мақсатында қазақстандық кеме теңіз портына (орналасу пунктіне) келер алдында бастамашы немесе қазақстандық кеме капитаны (иесі) бұл туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне төрт сағат бұрын хабарлайды. Шекара қызметінің лауазымды адамдары өздері немесе уәкілетті органның өкілдерімен бірге теңіз портына (орналасу пунктіне) келеді, қазақстандық кемені қадағалауды ұйымдастырады, осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген құжаттарды тексеруді, қазақстандық кемені тексеріп қарауды, кәсіпшілік өнімдерінің (объектілерінің) түсірілуін қадағалауды жүзеге асырады, қазақстандық кеменің капитанынан (иесінен) және экипаж мүшелерінен оның бортындағы кәсіпшілік өнімдері, жүктер және тауарлар туралы ауызша жауап алады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"_______(Шекара қызметі әскери бөлімінің лауазымды адамының лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"________(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамының лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"_______ (Шекара қызметі әскери бөлімінің лауазымды адамының лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"_________(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамының лауазымы, қолы, Т.А.Ә.)".
11. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2023 № 776 қаулысымен.
12. "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық және шетелдік кемелер мен қазақстандық әуе кемелерін бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 759 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 63, 401-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық және шетелдік кемелер мен қазақстандық әуе кемелерін бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:

подпункты 1) и 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) капитан (владелец) казахстанского судна поддерживает постоянную радиосвязь с территориальным подразделением Пограничной службы, информирует о каждом факте пересечения Государственной границы Республики Казахстан с указанием географических координат нахождения казахстанского судна и производит об этом запись в судовом журнале;
2) при выходе из строя технических средств контроля по причине технической неисправности капитан (владелец) казахстанского судна прекращает промысел, сообщает о причинах неисправности в территориальное подразделение Пограничной службы.
В случае невозможности в течение четырех часов устранить причины, повлекшие выход из строя технических средств контроля, капитан (владелец) казахстанского судна информирует об этом территориальное подразделение Пограничной службы и возвращается в морской порт (пункт базирования) для устранения неисправности;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Перед прибытием казахстанского судна в морской порт (пункт базирования) с целью доставки продуктов (объектов) промысла не позднее, чем за четыре часа инициатор или капитан (владелец) казахстанского судна оповещает об этом территориальное подразделение Пограничной службы. Должностные лица Пограничной службы самостоятельно или совместно с представителями уполномоченного органа прибывают в морской порт (пункт базирования), организуют наблюдение за казахстанским судном, осуществляют проверку документов, указанных в пунктах 8 и 9 настоящих Правил, досмотр казахстанского судна, наблюдение за выгрузкой продуктов (объектов) промысла, проводят устный опрос капитана (владельца) и членов экипажа казахстанского судна о находящихся на его борту продуктах промысла, грузах и товарах.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "_____________________ (должность, подпись, Ф.И.О. должностного лица воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"_____________________ (должность, подпись, Ф.И.О. должностного лица территориального подразделения Пограничной службы)".
в приложении 2 к указанным Правилам:
строки "_____________________ (должность, подпись, Ф.И.О. должностного лица воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"_____________________ (должность, подпись, Ф.И.О. должностного лица территориального подразделения Пограничной службы)".
11. Утратил силу постановлением Правительства РК от 08.09.2023 № 776.
12. В постановлении Правительства Республики Казахстанот 2 декабря 2016 года № 759 "Об утверждении Правил осуществления контроля за казахстанскими и иностранными судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию" (САПП Республики Казахстан 2016 г., № 63, ст. 401):
в Правилах осуществления контроля за казахстанскими и иностранными судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию, утвержденных указанным постановлением:

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кеме порттан (орналасу пунктінен), теңіздегі өткізу пунктінен немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орыннан Каспий теңізінің қазақстандық секторының су кеңістігіне шығар алдында, бірақ оған дейін кемінде төрт сағат қалғанда, кемені Каспий теңізінің қазақстандық секторының су кеңістігіне шығаруды жоспарлайтын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік немесе кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) жауапкершілік учаскесінде порт (орналасу пункті), теңіздегі өткізу пункті немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізетін өзге де орын орналасқан Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне кеменің шығуға әзір екені туралы кез келген байланыс құралдары арқылы ауызша хабар береді және рұқсат беруге құжаттарды тапсырған кезде мәлімделген жүру жолы өзгерген жағдайда, кеменің жүру маршрутын нақтылайды.
6. Шекара қызметінің лауазымды адамдары кемеге келгеннен кейін кемені қадағалауды және қарап-тексеруді ұйымдастырады. Кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) Шекара қызметінің лауазымды адамдарына рұқсатты, Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы куәландырған кеме экипажының құрамын, кеме жолаушыларының тізімін және кеме экипажының мүшелері мен жолаушылардың жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынады. Шекара қызметінің лауазымды адамдары құжаттарды ондағы мәліметтердің дұрыстығы мен олардың дұрыс ресімделуі тұрғысынан тексеріп, оларды кеменің капитанына (капитанның вахталық көмекшісіне) қайтарады.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бақылау аяқталғаннан кейін Шекара қызметінің лауазымды адамы рұқсатқа белгілер қояды. Шекара қызметінің лауазымды адамы жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне байланыс құралдары арқылы ақпарат береді.
10. Кемелердің Каспий теңізінің қазақстандық секторының су кеңістігіне шығуы Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары кемеде бақылауды аяқтағаннан кейін порттан (орналасу пунктінен), теңіздегі өткізу пунктінен немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өтетін өзге де орыннан жүзеге асырылады.
Кемені Каспий теңізінің қазақстандық секторының су кеңістігіне шығаруды Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы куәландырған кеме экипажының құрамына кіретін адамдар жүзеге асырады.";
11-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесімен үнемі радиобайланыста болады, кеме тұрған географиялық координаталарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтудің әр фактісі туралы хабардар етеді және ол туралы кеме журналына жазба жүргізеді;

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Перед выходом судна из порта (пункта базирования), морского пункта пропуска или иного места, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан, в водное пространство казахстанского сектора Каспийского моря, но не позднее, чем за четыре часа, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, филиал, представительство, планирующие выход судна в водное пространство казахстанского сектора Каспийского моря, или капитан судна (вахтенный помощник капитана) устно по любым средствам связи оповещают территориальное подразделение Пограничной службы, на участке ответственности которого находится порт (пункт базирования), морской пункт пропуска или иное место, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан, о готовности выхода судна и уточняют маршрут следования судна в случае изменения пути следования, заявленного при подаче документов на выдачу разрешения.
6. По прибытии на судно должностные лица Пограничной службы организуют наблюдение за судном и его осмотр. Капитан судна (вахтенный помощник капитана) представляет должностным лицам Пограничной службы разрешение, состав экипажа судна, заверенный начальником территориального подразделения Пограничной службы, список пассажиров судна и документы, удостоверяющие личность членов экипажа судна и пассажиров. Должностные лица Пограничной службы, проверив документы на предмет достоверности содержащихся в них сведений и правильности их оформления, возвращают их капитану судна (вахтенному помощнику капитана).";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. По завершении контроля должностное лицо Пограничной службы делает отметки в разрешении. О результатах проведенных мероприятий должностное лицо Пограничной службы по средствам связи передает информацию в территориальное подразделение Пограничной службы.
10. Выход судов в водное пространство казахстанского сектора Каспийского моря осуществляется из портов (пунктов базирования), морского пункта пропуска или иного места, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан, после завершения контроля на судне должностными лицами территориального подразделения Пограничной службы.
Выход судов в водное пространство казахстанского сектора Каспийского моря осуществляют лица, которые включены в состав экипажа судна, заверенный начальником территориального подразделения Пограничной службы.";
подпункты 1) и 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) капитан судна (вахтенный помощник капитана) поддерживает постоянную радиосвязь с территориальным подразделением Пограничной службы, информирует о каждом факте пересечения Государственной границы Республики Казахстан с указанием географических координат нахождения судна и производит об этом запись в судовом журнале;

2) кеменің орналасқан жері туралы ақпаратты үнемі автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін техникалық бақылау құралдары істен шыққан кезде кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) ақау себептері туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
Кеменің орналасқан жері туралы ақпаратты үнемі автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін техникалық бақылау құралдарының істен шығуына әкелген себептерді төрт сағат ішінде жою мүмкін болмаған жағдайда, кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) бұл туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесін хабардар етеді және ақауды жою үшін портқа (орналасу пунктіне), теңіздегі өткізу пунктіне немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орынға қайта оралады;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кеме Қазақстан Республикасының портына (орналасу пунктіне), теңіздегі өткізу пунктіне немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орынға келерге дейін кемінде төрт сағат қалғанда кемені басқаратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік немесе кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) бұл туралы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне кез келген байланыс құралдары арқылы ауызша хабар береді. Шекара қызметінің лауазымды адамдары портқа (орналасу пунктіне), теңіздегі өткізу пунктіне немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орынға келіп, кемені қадағалауды ұйымдастырады, осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген құжаттарды тексеруді, кемені қарап-тексеруді, кеме экипажы мүшелерінің түсірілуін қадағалауды жүзеге асырады, кеме капитаны (капитанның вахталық көмекшісі) мен экипажы мүшелеріне ауызша сұрау жүргізеді.";
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Шекара қызметінің лауазымды адамдары әуе кемесіне келгеннен кейін әуе кемесін қадағалауды және қарап-тексеруді ұйымдастырады. Әуе кемесінің командирі (ұшу экипажының мүшесі) Шекара қызметінің лауазымды адамдарына рұқсатты, Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы куәландырған әуе кемесі экипажының құрамын, кеме жолаушыларының тізімін және әуе кемесі экипажының мүшелері мен жолаушылардың жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Бақылау аяқталғаннан кейін Шекара қызметінің лауазымды адамы ұшу тапсырмасына (ұшу парағына) жазба жасайды және рұқсатқа белгілер қояды. Шекара қызметінің лауазымды адамы Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне байланыс құралдары арқылы жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері туралы ақпарат береді.

2) при выходе из строя технических средств контроля, обеспечивающих постоянную автоматическую передачу информации о местоположении судна, капитан судна (вахтенный помощник капитана) сообщает о причинах неисправности в территориальное подразделение Пограничной службы.
В случае невозможности в течение четырех часов устранить причины, повлекшие выход из строя технических средств контроля, обеспечивающих постоянную автоматическую передачу информации о местоположении судна, капитан судна (вахтенный помощник капитана) информирует об этом территориальное подразделение Пограничной службы и возвращается в порт (пункт базирования), морской пункт пропуска или иное место, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан, для устранения неисправности;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Перед прибытием судна в порт (пункт базирования), морской пункт пропуска или иное место, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан, не позднее, чем за четыре часа, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, филиал, представительство, в управлении которых находится судно, или капитан судна (вахтенный помощник капитана) устно по любым средствам связи оповещают об этом территориальное подразделение Пограничной службы. Должностные лица Пограничной службы прибывают в порт (пункт базирования), морской пункт пропуска или иное место, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан, организуют наблюдение за судном, осуществляют проверку документов, указанных в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, досмотр судна, наблюдение за высадкой членов экипажа судна, проводят устный опрос капитана (вахтенного помощника капитана) и членов экипажа судна.";
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. По прибытии на воздушное судно должностные лица Пограничной службы организуют наблюдение за воздушным судном и его осмотр. Командир воздушного судна (член летного экипажа) представляет должностным лицам Пограничной службы разрешение, состав экипажа воздушного судна, заверенный начальником территориального подразделения Пограничной службы, список пассажиров судна и документы, удостоверяющие личность членов экипажа воздушного судна и пассажиров.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. По окончании контроля должностное лицо Пограничной службы производит запись в задании на полет (полетном листе) и делает отметки в разрешении. О результатах проведенных мероприятий должностное лицо Пограничной службы по средствам связи передает информацию в территориальное подразделение Пограничной службы.

17. Әуе кемелерінің Каспий теңізінің қазақстандық секторының үстіндегі әуе кеңістігіне ұшып шығуы Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары кемеде бақылау жүргізгеннен кейін Қазақстан Республикасының әуеайлақтарынан, тікұшақ айлақтарынан және қону алаңдарынан, оның ішінде халықаралық ұшулар үшін ашылмағандарынан да жүзеге асырылады.
Әуе кемелерін Каспий теңізінің қазақстандық секторының су кеңістігіне ұшып шығаруды Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы куәландырған кеме экипажы құрамына енгізілген адамдар жүзеге асырады.".
13. "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық және шетелдік кемелер мен қазақстандық әуе кемелерінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуіне рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 760 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 63, 402-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық және шетелдік кемелер мен қазақстандық әуе кемелерінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуіне рұқсаттар беру қағидаларында:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Рұқсат алу үшін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, филиал, өкілдік (бұдан әрі – өтініш беруші) жауапкершілік учаскесінде кемелердің шығуы жоспарланған Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды ұсынады:";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат осы Қағидалардың 4 және 7-тармақтарында көрсетілген өтініш пен құжаттарды Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде беріледі.
6. Қазақстандық немесе шетелдік кеме экипажының мүшелерін ауыстыру қажет болған жағдайда, өтініш беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыстыру себептерін көрсетіп, Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне экипаж мүшелерін ауыстыру туралы жазбаша өтініш береді.
Көрсетілген өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) экипаждың жаңа мүшесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) шетелдік азамат және (немесе) азаматтығы жоқ адам үшін жұмыс істеуге рұқсаттың көшірмесі, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтары үшін еңбек шартының көшірмесі;
3) қажет болған жағдайда, шетелдік азаматқа және (немесе) азаматтығы жоқ адамға берілген визаның көшірмесі.
Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі осы тармақта көрсетілген өтініш пен құжаттарды қарап, олар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде өз шешімі туралы өтініш берушіге жазбаша хабарлайды.";
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

17. Вылет воздушных судов в воздушное пространство над казахстанским сектором Каспийского моря осуществляется с аэродромов, вертодромов и посадочных площадок Республики Казахстан, в том числе не открытых для международных полетов, после проведения контроля на судне должностными лицами территориального подразделения Пограничной службы.
Вылет воздушных судов в воздушное пространство над казахстанским сектором Каспийского моря осуществляют лица, которые включены в состав экипажа судна, заверенный начальником территориального подразделения Пограничной службы.".
13. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 760 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан казахстанскими и иностранными судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию" (САПП Республики Казахстан 2016 г., № 63, ст. 402):
в Правилах выдачи разрешений на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан казахстанскими и иностранными судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения разрешения индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, филиал, представительство (далее – заявитель) представляют в территориальное подразделение Пограничной службы, на участке ответственности которого планируются выходы судов, следующие документы:";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Разрешение по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам выдается в течение десяти рабочих дней с даты получения территориальным подразделением Пограничной службы заявления и документов, указанных в пунктах 4 и 7 настоящих Правил.
6. В случае необходимости замены членов экипажа казахстанского или иностранного судна, заявитель представляет письменное заявление о замене членов экипажа в территориальное подразделение Пограничной службы с указанием причин замены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
К указанному заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность нового члена экипажа;
2) копия разрешения на работу для иностранца и (или) лица без гражданства, копия трудового договора для граждан государств – членов Евразийского экономического союза;
3) в случае необходимости, копия визы, выданной иностранцу и (или) лицу без гражданства.
Территориальное подразделение Пограничной службы рассматривает заявление и документы, указанные в настоящем пункте, и в течение десяти рабочих дней с даты их поступления письменно сообщает о своем решении заявителю.";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:

"10. Рұқсат жоғалған жағдайда өтініш беруші оның жоғалу мән-жайларын көрсете отырып, рұқсаттың телнұсқасын беру туралы өтінішпен Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне жүгінеді.";
14-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Рұқсат алу үшін өтініш беруші жауапты учаскесінде әуе кемесінің ұшып шығуы жоспарланған Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды ұсынады:";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген өтініш пен құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде беріледі.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстандық әуе кемесі экипажының мүшелерін ауыстыру қажет болған жағдайда, өтініш беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыстыру себептерін көрсетіп, Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне экипаж мүшелерін ауыстыру туралы жазбаша өтініш береді. Көрсетілген өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі осы тармақта көрсетілген өтініш пен құжаттарды қарап, олар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде өз шешімі туралы өтініш берушіге жазбаша хабарлайды.";
19-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Рұқсат жоғалған жағдайда өтініш беруші оның жоғалу мән-жайларын көрсете отырып, рұқсаттың телнұсқасын беру туралы өтінішпен Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне жүгінеді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімі командирінің қолы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесі бастығының қолы)";
"Шекара қызметі әскери бөлімінің бақылаудан өткізу туралы белгілері" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бақылаудан өткізу туралы белгілері";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің атауы)";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20 __ жылғы "__" __________ № ____ қаулысына сәйкес _________ әскери бөлім 20 __ жылғы ________ берген сериясы _______ № ______ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге рұқсат алған қазақстандық және шетелдік кеме экипажының мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын. (Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20 __ жылғы "__" ________ № ____ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге _________ аумақтық бөлімшесі берген 20 __ жылғы ________ сериясы _______ № ______ рұқсатты алған қазақстандық және шетелдік кеме экипажының Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын (табылмайтын) мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімі командирінің қолы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесі бастығының қолы)";
"Шекара қызметі әскери бөлімінің бақылаудан өткізу туралы белгілері" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бақылаудан өткізу туралы белгілері";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің атауы)";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада:
"(Шекара қызметі әскери бөлімінің атауы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"(Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің атауы)";
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20 __ жылғы "__" ________ № ____ қаулысына сәйкес________ әскери бөлім 20 __ жылғы "__" _______ берген ________ сериясы _______ № ______ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге рұқсат алған қазақстандық әуе кемесі экипажының мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20 __ жылғы "__" ________ № ____ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтуге _________ аумақтық бөлімшесі берген 20 __ жылғы ________ сериясы _______ № ______ рұқсатты алған қазақстандық және шетелдік кеме экипажының Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын мүшелерін ауыстыруға өтінішті қарауды сұраймын.".

"10. В случае утраты разрешения, заявитель обращается в территориальное подразделение Пограничной службы с заявлением о выдаче дубликата разрешения с указанием обстоятельств его утраты.";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для получения разрешения заявитель представляет в территориальное подразделение Пограничной службы, на участке ответственности которого планируются вылеты воздушного судна, следующие документы:";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Разрешение по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам выдается в течение десяти рабочих дней с даты получения территориальным подразделением Пограничной службы заявления и документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае необходимости замены членов экипажа казахстанского воздушного судна, заявитель представляет письменное заявление о замене членов экипажа в территориальное подразделение Пограничной службы с указанием причин замены по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. К указанному заявлению прилагаются следующие документы:";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Территориальное подразделение Пограничной службы рассматривает заявление и документы, указанные в настоящем пункте, и в течение десяти рабочих дней с даты их поступления письменно сообщает о своем решении заявителю.";
часть первую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. В случае утраты разрешения, заявитель обращается в территориальное подразделение Пограничной службы с заявлением о выдаче дубликата разрешения с указанием обстоятельств его утраты.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "(подпись командира воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(подпись начальника территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Отметки воинской части Пограничной службы о прохождении контроля" изложить в следующей редакции:
"Отметки территориального подразделения Пограничной службы о прохождении контроля";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "(наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку "(наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского и иностранного судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан, серия ________ № ___________, выданного воинской частью ______ "___" ______________ 20___ года в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от "___"____________ 20__ года № _____, являющихся (не являющихся) гражданами Республики Казахстан." изложить в следующей редакции:
"Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского и иностранного судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан, серия ________ № ___________, выданного территориальным подразделением Пограничной службы ______ "___" ______________ 20___ года в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от "___"____________ 20__ года № _____, являющихся (не являющихся) гражданами Республики Казахстан.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку "(подпись командира воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(подпись начальника территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Отметки воинской части Пограничной службы о прохождении контроля" изложить в следующей редакции:
"Отметки территориального подразделения Пограничной службы о прохождении контроля";
в приложении 5 к указанным Правилам:
строку "(наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
в приложении 6 к указанным Правилам:
строку "(наименование воинской части Пограничной службы)" изложить в следующей редакции:
"(наименование территориального подразделения Пограничной службы)";
строку "Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского и иностранного судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан, серия ________ № ___________, выданного воинской частью ______ "___" ______________ 20___ года в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от "___"____________ 20__ года № _____, являющихся (не являющихся) гражданами Республики Казахстан." изложить в следующей редакции:
"Прошу рассмотреть заявление на замену членов экипажа казахстанского и иностранного судна, получившего разрешение на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан, серия ________ № ___________, выданного территориальным подразделением Пограничной службы ______ "___" ______________ 20___ года в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от "___"____________ 20__ года № _____, являющихся (не являющихся) гражданами Республики Казахстан.".

14. "Мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбп қаулысында: ("Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісімен).
15. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.06.2026 № 487 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. "Ақшалай өтемақыны жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 50 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ақшалай өтемақыны жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 2013 жылғы 1 қаңтарда әскери қызметте күнтізбелік есептеумен он және одан көп жыл болған және әскери қызметте күнтізбелік есептеумен жиырма жыл болғаннан кейін қызметтік тұрғынжайды өтеусіз жекешелендіруге құқығы бар, жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің аумағында орналасуы салдарынан жекешелендіруге жатпайтын қызметтік тұрғынжайда тұратын әскери қызметшілер;
2) әскери қызметте күнтізбелік есептеумен жиырма және одан көп жыл болған және жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің аумағында орналасуы салдарынан жекешелендіруге жатпайтын қызметтік тұрғынжайда тұратын және әскери қызметте болудың шекті жасына толуына, денсаулық жағдайына немесе штаттардың қысқартылуына байланысты 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметтен шығарылған адамдар;".
17. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 ақпандағы № 73 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 8, 34-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін бұзушы әуе кемелеріне қару мен жауынгерлік техниканы қолдану қағидаларында:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шекара кеңістігінде келісілмеген ұшуларды жүзеге асыратын ұшқышсыз ұшу аппараттарына немесе қашықтықтан (автоматты түрде) басқарылатын және басқарылмайтын экипажсыз және жолаушыларсыз өзге де ұшу құралдарына қатысты оларды зақымдауға қару мен жауынгерлік техниканы қолдану туралы шешімді шекара кеңістігінде немесе Қазақстан Республикасының аумақтық теңізінің аймағындағы теңіз учаскесінде шекара бөлімшесінің бастығы немесе оның орнында уақытша болатын адам (бөлімше, бекет бастығы, әскери немесе шекара кораблінің (катерінің) командирі, ұшақ немесе тікұшақ командирі, шекара нарядының жетекшісі, шекара бөлімшесінің сақшысы, шекара бөлімшесі, бөлімі бойынша кезекші) қабылдайды және жоғары тұрған басқару пунктіне дереу баяндайды.".

14. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета": (с пометкой "Для служебного пользования").
15. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.06.2026 № 487 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 50 "Об утверждении Правил осуществления денежной компенсации":
в Правилах осуществления денежной компенсации, утвержденных указанным постановлением:
подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) военнослужащие, состоявшие на воинской службе десять и более лет в календарном исчислении на 1 января 2013 года и имеющие право на приватизацию служебного жилища безвозмездно после двадцати лет воинской службы в календарном исчислении, проживающие в служебном жилище, не подлежащем приватизации, в том числе вследствие его нахождения на территории военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов;
2) лица, состоявшие на воинской службе двадцать и более лет в календарном исчислении и проживающие в служебном жилище, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его нахождения на территории закрытых и обособленных военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов, и уволенные с воинской службы до 1 января 2018 года по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов;".
17. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2018 года № 73 "Об утверждении Правил применения оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2018 г., № 8, ст. 34):
в Правилах применения оружия и боевой техники по воздушным судам-нарушителям воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Решение о применении оружия и боевой техники на поражение в отношении беспилотных летательных аппаратов или иных дистанционно (автоматически) управляемых и неуправляемых летательных аппаратов (средств) без экипажа и пассажиров, осуществляющих несогласованные полеты в пограничном пространстве или на морском участке в зоне территориального моря Республики Казахстан, принимается начальником пограничного отделения или лицом, временно его замещающим (начальником отделения, поста, командиром военного или пограничного корабля (катера), командиром самолета или вертолета, старшим пограничного наряда, часовым пограничного отделения, дежурным по пограничному отделению, отделу), и незамедлительно докладывается в вышестоящий пункт управления.".