Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 қазандағы № 758 қаулысы.
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2044 жылға дейінгі кезеңге "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Qyzyljar" АЭА) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Qyzyljar" АЭА туралы ереже;
2) "Qyzyljar" АЭА нысаналы индикаторлары бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11 қазандағы
№ 758 қаулысымен
бекітілген
"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Qyzyljar" АЭА) осы Ережеге қосымшаға сәйкес шектерде Петропавл қаласының аумақтық шекарасы шегінде орналасқан.
"Qyzyljar" АЭА аумағы Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады және 236,8 гектарды құрайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.06.2025 № 424 қаулысымен.
2. "Qyzyljar" АЭА:
1) Петропавл қаласын қарқынды дамыту;
2) республика экономикасының әлемдік шаруашылық байланыстар жүйесіне кіруін жандандыру, тиімділігі жоғары, оның ішінде жоғары технологиялық және бәсекеге қабілетті өндірістер құру, өнімнің жаңа түрлерін шығаруды игеру, инвестициялар тарту, нарықтық қатынастардың құқықтық нормаларын жетілдіру, басқару мен шаруашылық жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу, сондай-ақ әлеуметтік проблемаларды шешу үшін өңірді жедел дамыту мақсатында құрылады.
3. АЭА-ны құру мақсаттарына сәйкес келетін оның қызметінің басым түрлерінің тізбесін, сондай-ақ көрсетілген тізбеге қызметтің басым түрлерін енгізу тәртібін арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, оның жұмыс істеуі және оны тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 363 қаулысымен.
4. "Qyzyljar" АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасымен реттеледі.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамада қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгіленген болса, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.

О создании специальной экономической зоны "Qyzyljar"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2019 года № 758.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать специальную экономическую зону "Qyzyljar" (далее – СЭЗ "Qyzyljar") на период до 2044 года.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ "Qyzyljar";
2) целевые индикаторы СЭЗ "Qyzyljar".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 октября 2019 года № 758
ПОЛОЖЕНИЕ о специальной экономической зоне "Qyzyljar"
1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона "Qyzyljar" (далее – СЭЗ "Qyzyljar") расположена в пределах территориальной границы города Петропавловска в границах согласно приложению к настоящему Положению.
Территория СЭЗ "Qyzyljar" является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан и составляет 236,8 гектара.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 10.06.2025 № 424.
2. СЭЗ "Qyzyljar" создается в целях:
1) ускоренного развития города Петропавловска;
2) ускоренного развития региона для активизации вхождения экономики республики в систему мировых хозяйственных связей, создания высокоэффективных, в том числе высокотехнологичных и конкурентоспособных производств, освоения выпуска новых видов продукции, привлечения инвестиций, совершенствования правовых норм рыночных отношений, внедрения современных методов управления и хозяйствования, а также решения социальных проблем.
3. Перечень приоритетных видов деятельности СЭЗ, соответствующих целям ее создания, а также порядок включения приоритетных видов деятельности в указанный перечень определяются уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон, по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 363.
4. Деятельность СЭЗ "Qyzyljar" регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" и иным законодательством Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в законодательстве о специальных экономических зонах, применяются правила международного договора.

5. "Qyzyljar" АЭА-ның аумағында арнайы құқықтық режим белгіленеді.
2. "Qyzyljar" АЭА-ны басқару
6. "Qyzyljar" АЭА-ны басқару "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. "Qyzyljar" АЭА-ның аумағында салық салу
7. "Qyzyljar" АЭА аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
4. Кедендік реттеу
8. "Qyzyljar" АЭА аумағында кедендік реттеу Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
5. Шетел азаматтарының "Qyzyljar" АЭА аумағында болу тәртібі
9. "Qyzyljar" АЭА аумағына Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімдерде белгіленген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ олардың көлік құралдарының келуі, одан кетуі, транзитпен өтуі және болу тәртібі қолданылады.
6. Қорытынды ережелер
10. Осы Ережеде белгіленген шарттар Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен өзгертілуі мүмкін.
11. "Qyzyljar" АЭА "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша таратылады.
12. "Qyzyljar" АЭА-ны басқару "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Құрылған мерзімнің өтуіне байланысты "Qyzyljar" АЭА-ны тарату кезінде Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі:
1) көрсетілген мерзім өткенге дейін кемінде үш ай бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында "Qyzyljar" АЭА-ны алдағы тарату, оның таратылуына байланысты өтініштер мен наразылықтарды қабылдау тәртібі мен мерзімдері туралы хабарландыру жариялайды;
2) "Qyzyljar" АЭА аумағында қызметін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға оның аумағындағы тауарларды өзге кедендік рәсіммен қайта ресімдеу тәртібін түсіндіруді қамтамасыз етеді;
3) "Qyzyljar" АЭА таратылғаннан кейін бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметіне "Qyzyljar" АЭА қызметінің нәтижелері туралы есеп береді.
14. "Qyzyljar" АЭА Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен мерзімінен бұрын таратылған кезде рәсім алты айдан кешіктірілмейтін мерзімде осы Ереженің 13-тармағында көзделген рәсімдер сақтала отырып аяқталуға тиіс.
15. Осы Ережемен реттелмеген "Qyzyljar" АЭА қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Qyzyljar" арнайы
экономикалық аймағы туралы
ережеге қосымша
"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы шекарасының жоспары

5. На территории СЭЗ "Qyzyljar" устанавливается специальный правовой режим.
2. Управление СЭЗ "Qyzyljar"
6. Управление СЭЗ "Qyzyljar" осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".
3. Налогообложение на территории СЭЗ "Qyzyljar"
7. Налогообложение на территории СЭЗ "Qyzyljar" регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
8. Таможенное регулирование на территории СЭЗ "Qyzyljar" осуществляется в соответствии с положениями таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
4. Порядок пребывания иностранных граждан на территории СЭЗ "Qyzyljar"
9. На территории СЭЗ "Qyzyljar" действует порядок въезда, выезда, транзита и пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства, а также их транспортных средств, установленный законодательством Республики Казахстан и международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
6. Заключительные положения
10. Условия, установленные в настоящем Положении, могут изменяться постановлением Правительства Республики Казахстан.
11. СЭЗ "Qyzyljar" упраздняется по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".
12. Управление СЭЗ "Qyzyljar" осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".
13. При упразднении СЭЗ "Qyzyljar" в связи с истечением срока, на который она создавалась, акимат Северо-Казахстанской области:
1) не позднее чем за три месяца до истечения указанного срока публикует в средствах массовой информации объявление о предстоящем упразднении СЭЗ "Qyzyljar", порядке и сроках приема заявлений и претензий, связанных с ее упразднением;
2) обеспечивает разъяснение юридическим и физическим лицам, осуществляющим деятельность на территории СЭЗ "Qyzyljar", порядка переоформления находящихся на ее территории товаров под иную таможенную процедуру;
3) в месячный срок после упразднения СЭЗ "Qyzyljar" представляет Президенту и Правительству Республики Казахстан отчҰт о результатах деятельности СЭЗ "Qyzyljar".
14. При досрочном упразднении СЭЗ "Qyzyljar" постановлением Правительства Республики Казахстан процедура должна быть завершена не позднее чем в шестимесячный срок с соблюдением процедур, предусмотренных пунктом 13 настоящего Положения.
15. Деятельность СЭЗ "Qyzyljar", не урегулированная настоящим Положением, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне "Qyzyljar"
План границ специальной экономической зоны "Qyzyljar"

Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.06.2025 № 424 қаулысымен.
"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Qyzyljar" АЭА) Петропавл қаласының шекарасында "қосалқы аймақ" түріндегі 5 бос алаңда орналасқан (№ 1 қосалқы аймақ – 15 га, № 2 қосалқы аймақ – 7,3 га, № 3 қосалқы аймақ – 160 га, № 4 қосалқы аймақ – 30 га, № 5 қосалқы аймақ – 24,5 га). "Qyzyljar" АЭА-ның жалпы ауданы – 236,8 га.
"Qyzyljar" АЭА-ның № 1 қосалқы аймағы
Аумақ қаланың орталығында орналасқан, Парковая көшесі. Ауданы – 15 га.
"Qyzyljar" АЭА-ның № 2 қосалқы аймағы

Сноска. План - в редакции постановления Правительства РК от 10.06.2025 № 424.
Специальная экономическая зона "Qyzyljar" (далее – СЭЗ "Qyzyljar") находится в границах города Петропавловска на 5 свободных площадках в виде "субзон" (субзона № 1 – 15 га, субзона № 2 – 7,3 га, субзона № 3 – 160 га, субзона № 4 – 30 га, субзона № 5 – 24,5 га). Общая площадь СЭЗ "Qyzyljar" – 236,8 га.
Субзона № 1 СЭЗ "Qyzyljar"
Территория находится в центре города, улица Парковая. Площадь – 15 га.
Субзона № 2 СЭЗ "Qyzyljar"

Аумақ Береке шағын ауданында орналасқан, Нефтепроводная көшесі. Ауданы – 7,3 га.
"Qyzyljar" АЭА-ның № 3 қосалқы аймағы
Аумақ айналма жол ауданында орналасқан, Промышленная көшесі, ЖЭО 2. Ауданы – 160га.
"Qyzyljar" АЭА-ның № 4 қосалқы аймағы
Аумақ Шығыс шағын ауданында орналасқан. Ауданы – 30 га.
"Qyzyljar" АЭА-ның № 5 қосалқы аймағы
Аумақ Петропавл қаласының солтүстік бөлігінде орналасқан, Теплые Кусты көшесі. Ауданы – 24,5 га.
_________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11 қазандағы
№ 758 қаулысымен
бекітілген
"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағының нысаналы индикаторлары
Р/с
Мақсаттары, міндеттері және көрсеткіштері (атауы)
Өлш.бірл*
Базалық кезең (2019)
2024 жылға қарай қол жеткізу

Территория находится в районе микрорайона Береке, улица Нефтепроводная. Площадь – 7,3 га.
Субзона № 3 СЭЗ "Qyzyljar"
Территория находится в районе объездной кольцевой дороги, район улицы Промышленная, ТЭЦ 2. Площадь – 160 га.
Субзона № 4 СЭЗ "Qyzyljar"
Территория находится в районе микрорайона Шығыс. Площадь – 30 га.
Субзона № 5 СЭЗ "Qyzyljar"
Территория находится в северной части города Петропавловска, район улицы Теплые Кусты. Площадь – 24,5 га.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 октября 2019 года № 758
Целевые индикаторы специальной экономической зоны "Qyzyljar"
№ п/п
Цели, задачи и показатели (наименования)
Ед. изм.*
Базовый период (2019)
Достижение к 2024 году