"Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 217 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 487 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.06.2026 № 487 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 6, 137-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекiту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары бекiтiлсiн.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 24 сәуірдегі
№ 217 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1727 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 101-1-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілеріне де қолданылады.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2018 года № 217. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 487.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.06.2026 № 487 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 6, ст. 137) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан.";
Правила определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2018 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2018 года № 217
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2012 года № 1727
Правила исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 101-1 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и определяют порядок исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан.
Действие настоящих Правил также распространяется на военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан.

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тұрғын үй төлемдері – тұрғын үй төлемдерін алушыларға қызметтік тұрғынжай берудің орнына, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда бюджет қаражаты есебінен арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін, өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақша;
2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері – тұрғын үйге мұқтаж болып танылған арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне (бұдан әрі – қызметкерлер) тұрғын үйге мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы баянатты тіркеген күннен бастап ай сайынғы негізде, сондай-ақ Заңның 101-1-бабының 7 және 8-тармақтарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлемдер;
3) біржолғы тұрғын үй төлемдері – Заңның 101-1-бабының 5 және 6-тармақтарында, сондай-ақ 101-9-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін біржолғы сипаттағы төлемдер;
4) жеке арнайы шот – тұрғын үй төлемдерін аудару және төлемдерді Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға жүзеге асыру үшін қызметкерлердің таңдауы бойынша олар екінші деңгейдегі банкте (бұдан әрі – банк) ашатын ағымдағы банктік шот;
5) тұрғынжайдың пайдалы алаңы – тұрғынжайдың тұрғын алаңы мен тұрғын емес алаңының жиынтығы;
6) мекемелер – қызметкерлері тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын мемлекеттік мекемелер;
7) тұрғын үй комиссиясы – қызметкерлерді тұрғын үйге мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау мәселелерін және тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелерді қарау үшін мекеме басшысының шешімімен құрылатын комиссия. Тұрғын үй комиссиясы туралы ережені және оның құрамын осы Қағидаларда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, мекеме басшысы бекітеді;
8) қызметкерге тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін оны тұрғын үйге мұқтаж деп тану күні – тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін қызметкер тұрғын үйге мұқтаж деп танылатын баянат тіркелген күн, оны мекеменің тұрғын үй комиссиясы айқындайды;
9) жауапты құрылымдық бөлімше – тұрғын үйге мұқтаж деп танылған қызметкерлерді есепке алу жөніндегі функциялар жүктелген мекеменің бөлімшесі.
3. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда оларды алып жүрген қызметкерлер жатады.
Тұрғын үй төлемдерін пайдалану жолымен тұрғын үйді жеке меншікке сатып алу құқығын қызметкерлер бір рет жүзеге асырады.
Егер ерлі-зайыптылардың екеуі де қызметкер және (немесе) әскери қызметші болатын болса, онда тұрғын үй төлемдері жұбайының (зайыбының) қызмет орны туралы анықтаманы ұсынуымен баянаттың негізінде ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша олардың тек біреуіне жүргізіледі.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи деньги, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения получателям жилищных выплат за счет бюджетных средств взамен предоставления служебного жилища, а также в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона;
2) текущие жилищные выплаты – выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе сотрудникам специальных государственных органов (далее – сотрудники), признанным нуждающимися в жилище, с даты регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат, а также в случаях, предусмотренных пунктами 7 и 8 статьи 101-1 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) единовременные жилищные выплаты – выплаты единовременного характера, осуществляемые в случаях, предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 101-1, а также пунктом 2 статьи 101-9 Закона, и рассчитываемые по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый сотрудниками в банке второго уровня (далее – банк) по их выбору, для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
5) полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища;
6) учреждения – государственные учреждения, сотрудники которых являются получателями жилищных выплат;
7) жилищная комиссия – комиссия, создаваемая решением руководителя учреждения для рассмотрения вопросов признания сотрудников нуждающимися в жилище, назначения жилищных выплат и других вопросов по жилищным отношениям. Положение о жилищной комиссии и ее состав утверждаются руководителем учреждения с учетом особенностей, предусмотренных настоящими Правилами;
8) дата признания сотрудника нуждающимся в жилище для назначения ему жилищных выплат – дата регистрации рапорта, с которой сотрудник признается нуждающимся в жилище, для назначения жилищных выплат, которая определяется жилищной комиссией;
9) ответственное структурное подразделение – подразделение учреждения, на которое возложены функции по учету сотрудников, признанных нуждающимися в жилище.
3. К получателям жилищных выплат относятся сотрудники, получающие их в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона.
Право сотрудников на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.
Если оба супруга являются сотрудниками и (или) военнослужащими, то жилищные выплаты производятся только одному из них по взаимному согласию супругов на основании рапорта с представлением справок о месте службы супруга (супруги).

4. Қызметкерді Заңның 101-3-бабында белгіленген тәртіппен, сондай-ақ Заңның 101-1-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда тұрғын үйге мұқтаж деп тану оған тұрғын үй төлемдерін тағайындау негіздемесі болып табылады.
5. Жүктілігі және босануы, бала күтімі бойынша қосымша демалыстарда, іссапарда, оқуда, емделуде болған қызметкерлерге тұрғын үй төлемдері жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
6. Қызметкердің отбасы мүшелеріне жататын адамдарды айқындау Заңның 101-10-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып танылған қызметкерлердің есебін мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі жүргізеді.
8. Тұрғын үй төлемдерін алушыларға төленуге тиіс соманы есептеуді мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшелері жасаған тізімдердің негізінде мекеменің қаржы бөлімшесі жүргізеді.
9. Тұрғын үй төлемдері қатаң нысаналы мақсатта болады және қызметкер Заңның 101-5-бабында көзделмеген басқа да мақсаттарға пайдалана алмайды.
10. Тұрғын үй төлемдерін мекеме тұрғын үй төлемдерін алушының жеке арнайы шотына аударғаннан басқа пайдалана алмайды.
Мекеме жоспарлаған, бірақ ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған тұрғын үй төлемдерінің сомасы жойылады.
11. Қаза табуына немесе қайтыс болуына, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе қайтыс болған деп жариялануына байланысты қызметкерді жеке құрам тізімінен алып тастаған жағдайда оның отбасы мүшелері, ал олар болмаған жағдайда мұрагерлері жеке арнайы шотындағы тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға пайдалануға құқылы. Бұл ретте мұндай қызметкердің жеке арнайы шоты тұрғын үй төлемдері толық пайдаланылғаннан кейін жабылады.
Қызметкердің жеке арнайы шотын жабу "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
2-тарау. Тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу тәртібі
12. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшері қызметкер қызмет өткеріп жатқан Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде абаттандырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алудың құнын тұрғын үйдің алаңына көбейту арқылы есептеледі. Тұрғын үй алаңы арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің өзін қоса алғанда, отбасы мүшелерінің әрқайсысына он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.

4. Основанием для назначения сотруднику жилищных выплат является признание его нуждающимся в жилище в порядке, установленном статьей 101-3 Закона, а также в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 101-1 Закона.
5. Сотрудникам, находящимся в дополнительных отпусках по беременности и родам, уходу за ребенком, в командировке, на учебе, лечении, жилищные выплаты осуществляются на общих основаниях.
6. Определение лиц, относящихся к членам семьи сотрудника, осуществляется в соответствии со статьей 101-10 Закона.
7. Учет сотрудников, признанных получателями жилищных выплат, ведется ответственным структурным подразделением учреждения.
8. Расчет подлежащих к выплате сумм получателям жилищных выплат на основании сформированных ответственным структурным подразделением учреждения списков производится финансовым подразделением учреждения.
9. Жилищные выплаты имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы сотрудником на цели, не предусмотренные статьей 101-5 Закона.
10. Жилищные выплаты не могут быть использованы учреждением, кроме как на перечисление на личный специальный счет получателя жилищных выплат.
Запланированные, но не использованные учреждением по состоянию на 31 декабря текущего финансового года суммы жилищных выплат аннулируются.
11. В случае исключения сотрудника из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием его в установленном законодательством Республики Казахстан порядке безвестно отсутствующим или объявлением умершим, члены его семьи, а в случае их отсутствия – наследники имеют право использования жилищных выплат, находящихся на личном специальном счете, на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона. При этом личный специальный счет такого сотрудника закрывается после полного использования жилищных выплат.
Закрытие личного специального счета сотрудника осуществляется в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов".
Глава 2. Порядок исчисления размера жилищных выплат
12. Размер текущей жилищной выплаты исчисляется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник проходит службу, на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого сотрудника специального государственного органа.

13. Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі абаттандырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланған ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша деректерге сәйкес белгіленеді.
Абаттандырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу бағасының мөлшері әрбір қаржы жылының басында белгіленеді және өзгерту мен түзетуге жатпайды.
14. Елді мекен бойынша статистикалық деректер болмаған жағдайда абаттандырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу бағасының мөлшері – аудан орталығының статистикалық деректері бойынша, ал аудан орталығында статистикалық деректер болмаған жағдайда облыс орталығының статистикалық деректері бойынша белгіленеді.
15. Заңның 101-1-бабының 5-тармағында көзделген негіздеме бойынша берілетін біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша қызметкер қызмет өткеріп жүрген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі абаттандырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшерін оның өзгеруін ескере отырып, әрбір отбасы мүшесіне он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен тұрғын үй алаңына және тұрғынжайға мұқтаж мәртебесінде тұрған айларының санына көбейту арқылы айқындалады.
Бұл ретте біржолғы тұрғын үй төлемдерін алу үшін тұрғын үйге мұқтаж мәртебесінде болу кезеңі ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің және сыртқы барлау саласындағы уәкілетті органның мекемелерінде, сондай-ақ Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мекемелерінде қызмет өткеру кезеңінде тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап белгіленеді.
Аталған күнді белгілеу мүмкіндігі болмаған жағдайда, ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің және сыртқы барлау саласындағы уәкілетті органның мекемелерінде, сондай-ақ Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мекемелерінде қызмет өткеру кезеңінде оны тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы алғашқы баянат берілген күннен бастап белгіленеді.
Осы тармақ арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің оларды тұрғын үйге мұқтаж деп таныған күннен бастап 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғын үй төлемдерін алуы бөлігінде тұрғын үйді купондық тетік арқылы жекешелендіруді жүзеге асырған қызметкерлерді қоспағанда, бұрын мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жекешелендіру құқығын іске асырған қызметкерлерге қолданылмайды.
16. Егер арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін қызметтен шығаруға қызмет өткеру кезеңінде алған, әскери-дәрігерлік комиссия қызметкерді есептен шығара отырып, қызметке жарамсыз деп таныған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себеп болса, оған тұрғын үй төлемдері біржолғы ақшалай өтемақы түрінде аударылады.
Біржолғы ақшалай өтемақының мөлшері бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріле отырып, қызметкерді қызметтен шығару кезіндегі оның отбасы құрамына сәйкес келетін пайдалы алаң нормасын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректеріне сәйкес қызметкер қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жаңа тұрғынжай сатудың бір шаршы метрінің бағасына көбейту арқылы айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері, егер мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы арнаулы мемлекеттік органның қызметкері құқыққа қайшы әрекеттер жасаған кезде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (сол тектестерден) масаңдануы немесе өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіру себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе, төленбейді.

13. Размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе.
Размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилья устанавливается в начале каждого финансового года и не подлежит изменению и корректировке.
14. В случае отсутствия статистических данных по населенному пункту, размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилья определяется по статистическим данным районного центра, а в случае отсутствия статистических данных в районном центре – по статистическим данным областного центра.
15. Размер единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному пунктом 5 статьи 101-1 Закона, исчисляется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник проходит службу, по состоянию за январь текущего года на площадь жилища из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи с учетом ее изменения и на количество месяцев нахождения в статусе нуждающегося в жилище.
При этом период нахождения в статусе нуждающегося в жилище для получения единовременных жилищных выплат устанавливается со дня признания нуждающимся в жилище в период прохождения службы в учреждениях органов национальной безопасности, Службы государственной охраны Республики Казахстан и уполномоченного органа в сфере внешней разведки, а также в учреждениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
В случае отсутствия возможности определения указанного дня – с даты подачи первоначального рапорта о признании его нуждающимся в жилище в период прохождения службы в учреждениях органов национальной безопасности, Службы государственной охраны Республики Казахстан и уполномоченного органа в сфере внешней разведки, а также в учреждениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
Действие настоящего пункта в части получения сотрудниками специальных государственных органов жилищных выплат за период со дня признания их нуждающимися в жилище до 1 января 2013 года не распространяется на сотрудников, ранее реализовавших право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда, за исключением сотрудников, осуществивших приватизацию жилища через купонный механизм.
16. Если причиной увольнения со службы сотрудника специального государственного органа явилось увечье (ранение, травма, контузия) или заболевание, полученное в период прохождения службы, по которому военно-врачебной комиссией сотрудник признан не годным к службе с исключением с учета, жилищные выплаты перечисляются ему в виде единовременной денежной компенсации.
Размер единовременной денежной компенсации определяется путем умножения нормы полезной площади, соответствующей на момент его увольнения составу семьи, на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник проходил службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Жилищные выплаты, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не выплачиваются в случаях, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, травма, контузия) или заболевание наступило при совершении сотрудником специального государственного органа противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью.

Бұл ретте осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көзделген төлемдер біржолғы сипатқа ие болады және қызметкер жұмыстан босатылғаннан кейін жеке құрам тізімінен шығарылғанға дейін жүргізіледі.
17. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің отбасы мүшелеріне тұрғын үй төлемдері біржолғы ақшалай өтемақы түрінде жүргізіледі. Біржолғы ақшалай өтемақының мөлшері бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріле отырып, арнаулы мемлекеттік органның қызметкері қаза тапқан кездегі отбасы құрамына сәйкес келетін пайдалы алаң нормасын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректеріне сәйкес ол қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жаңа тұрғынжай сатудың бір шаршы метрінің бағасына көбейту арқылы айқындалады.
Осы Қағидалардың 15, 16 және 17-тармақтарында көзделген біржолғы төлемдердің мөлшерін есептеу үшін елді мекен бойынша статистикалық деректер болмаған жағдайда бір шаршы метрдің бағасы – аудан орталығының статистикалық деректері бойынша, ал аудан орталығында статистикалық деректер болмаған жағдайда облыс орталығының статистикалық деректері бойынша белгіленеді.
18. Заңның 101-9-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметкердің қаза табуы (қайтыс болуы):
1) өзіне-өзі қол жұмсауға дейін жеткізген жағдайларды қоспағанда, өзіне-өзі қол жұмсауы нәтижесінде;
2) қылмыс немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде;
3) алкогольдік, нашақорлық, психотроптық, уытқұмарлық (сол тектестер) масаң күйге ұшырататын заттарды қолдану нәтижесінде;
4) біржолғы өтемақы алу немесе қызметтен жалтару мақсатында өзіне-өзі қандай да бір дене жарақатын (өзінің дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өзінің денсаулығына өзге де зақым келтіру нәтижесінде;
5) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің қызмет өткеру туралы келісімшарт талаптарын бұзатын әрекеттерінің нәтижесінде болғаны дәлелденсе, біржолғы ақшалай өтемақы төленбейді.
Қызметкерлердің арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезеңінде қаза табуының (қайтыс болуының) және қызмет өткеру кезеңінде науқастануының себепті байланысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалады.
19. Тұрғын үй төлемдерін алушыда Заңның 101-5 бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеуге жасалған шарт бойынша міндеттемелер болған жағдайда оның жеке арнайы шотына аударылған біржолғы тұрғын үй төлемдері көрсетілген міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуге жіберіледі.

При этом выплаты, предусмотренные пунктами 15 и 16 настоящих Правил, носят единовременный характер и производятся после увольнения до дня исключения сотрудника из списков личного состава.
17. Членам семьи сотрудника специального государственного органа, погибшего (умершего) при прохождении службы, жилищные выплаты производятся в виде единовременной денежной компенсации. Размер единовременной денежной компенсации определяется путем умножения нормы полезной площади, соответствующей на момент его гибели составу семьи, на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник специального государственного органа проходил службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
В случае отсутствия статистических данных по населенному пункту для исчисления размера единовременных выплат, предусмотренных пунктами 15, 16 и 17 настоящих Правил, цена за один квадратный метр определяется по статистическим данным районного центра, а в случае отсутствия статистических данных по районному центру – по статистическим данным областного центра.
18. Жилищные выплаты, предусмотренные в части первой пункта 2 статьи 101-9 Закона, не выплачиваются, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть) сотрудника наступила:
1) в результате самоубийства, за исключением случаев доведения до самоубийства;
2) при совершении уголовного или административного правонарушения;
3) в результате употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов);
4) в результате умышленного причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда здоровью в целях получения единовременной денежной компенсации или уклонения от службы;
5) в результате действий сотрудника специального государственного органа, нарушившего условия контракта о прохождении службы.
Причинная связь гибели (смерти) сотрудников в период службы в специальных государственных органах и заболевания, полученного в период прохождения службы, определяется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
19. При наличии у получателя жилищных выплат обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, единовременные жилищные выплаты, перечисленные на его личный специальный счет, направляются на досрочное погашение указанных обязательств.

20. Қызметкердің тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін тұрғын үй алаңы Заңның 101-1-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген тұрғынжайдың пайдалы алаңының нормасы мен қызметкерге мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайдың немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайдың пайдалы алаңының арасындағы айырма ретінде отбасы мүшелері ескеріле отырып, айқындалады.
21. Қызметкер үміттеніп отырған тұрғын үй аумағының есебі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындалады.
3-тарау. Тұрғын үй төлемдерін тағайындау тәртібі 1-параграф. Тұрғын үй төлемдерін тағайындауға арналған құжаттарды қарау
22. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемдерін тағайындау үшін қызметкер қызмет өткеретін орны бойынша мекеменің тұрғын үй комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мекеменің бірінші басшысының не ол белгілейтін лауазымды адамның атына оны тұрғынжайға мұқтаж деп тану және оған тұрғын үй төлемдерін тағайындау туралы баянат.
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алу үшін қызметкер Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мекемелерінде қызмет өткеру кезеңінде тұрғын үйге мұқтаж деп танылғанын растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алу үшін Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мекемелерінде қызмет өткеру кезеңінде тұрғын үйге мұқтаж деп танылғанын растайтын құжаттарды беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мекемелерінде қызмет өткеріп жүрген кезеңде оны тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы алғашқы баянатының көшірмесі беріледі;
2) баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде отбасы құрамы бойынша алынған Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлкінің жоқ (бар) екені туралы әділет органының анықтамасы;
3) баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде отбасы құрамы бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайының бар немесе жоқ екені туралы жергілікті атқарушы органның анықтамасы;
4) қызмет орнынан отбасы құрамы, жұбайы (зайыбы) мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның жұмыскері болып табылған жағдайда мемлекеттік мекеменің кадр бөлімшесі берген қызметтік тұрғынжайды өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы алу туралы мәліметтер көрсетілген жұбайының (зайыбының) жұмыс орнынан анықтама;

20. Площадь жилья для улучшения жилищных условий сотрудника определяется как разница между нормой полезной площади жилища, установленной в соответствии с пунктом 1 статьи 101-1 Закона, и полезной площадью жилища, предоставленного сотруднику из государственного жилищного фонда, или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, с учетом членов семьи.
21. Расчет площади претендуемого жилья сотрудника определяется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок назначения жилищных выплат
Параграф 1. Рассмотрение документов для назначения жилищных выплат
22. Для признания нуждающимся в жилище и назначения жилищных выплат сотрудник представляет в жилищную комиссию учреждения по месту прохождения службы следующие документы:
1) рапорт на имя первого руководителя учреждения либо определяемого им должностного лица о признании его нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат.
Для получения единовременных жилищных выплат сотрудник дополнительно представляет документы, подтверждающие признание его нуждающимся в жилище в период прохождения службы в учреждениях специальных государственных органов Республики Казахстан, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
В случае отсутствия возможности представления документов, подтверждающих признание его нуждающимся в жилище, для получения единовременных жилищных выплат в период прохождения службы в учреждениях специальных государственных органов Республики Казахстан, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, представляется копия первоначального рапорта о признании его нуждающимся в жилище в период прохождения службы в учреждениях специальных государственных органов Республики Казахстан, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) справку органов юстиции об отсутствии (наличии) недвижимого имущества по территории Республики Казахстан, полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
3) справку местного исполнительного органа о наличии или отсутствии жилища из коммунального жилищного фонда, полученную по составу семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
4) справку с места службы с указанием сведений о составе семьи, с места работы супруга (супруги) в случае, когда супруга (супруг) является работником государственного учреждения или государственного предприятия, о получении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации служебного жилища, выданную кадровым подразделением государственного учреждения;

5) жұбайы (зайыбы) мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның жұмыскері болып табылған жағдайда баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алғаны туралы мәліметтері бар жұбайының (зайыбының) жұмыс орнынан анықтама;
6) егер бұрынғы қызмет өткеру орны бойынша қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз етілген болса, бұрынғы қызмет орны бойынша қызметтік тұрғын үйді тапсырғаны туралы анықтама;
7) ипотекалық ұйымның қызметкермен жасасқан негізгі міндеттемесі орындалмаған ипотекалық шарт туралы анықтамасы;
8) қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
9) балаларының тууы, неке қию (бұзу), отбасы мүшелерінің қайтыс болуы туралы куәліктердің көшірмелері;
10) балаларында он сегіз жасқа толғанға дейін алған мүгедектік болған кезде мүгедектігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
11) осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген жағдайларда тұрғын үй төлемдерін пайдаланғандығын растайтын құжаттардың көшірмелері;
12) алып отырған тұрғын үйдің алаңын растайтын құжаттардың көшірмелері (тұрғын үй жағдайын жақсарту қажеттігіне байланысты тұрғын үйге мұқтаж деп танылған қызметкерлер үшін ғана);
13) қызметкер тұрғын үйді сатып алған сәтте тұрғын үйге мұқтаж мәртебесі болған жағдайда Заңның 101-5-бабының 3) тармақшасында көзделген мақсаттарға бұрын жүргізілген шығыстарды растайтын құжаттардың көшірмелері;
14) отбасы тұрып жатқан тұрғын үй белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, қызметкер санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы жүргізген санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының түпнұсқасын қосымша ұсынады;
15) отбасы тұрып жатқан тұрғын үй белгіленген техникалық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда қызметкер сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы аттестатталған сарапшы берген техникалық қорытындының (тұрғын үйді техникалық тексеру нәтижелері бойынша) түпнұсқасын қосымша ұсынады;
16) жапсарлас, оқшауланбаған тұрғын үй-жайларда екi және одан да көп отбасы тұрып жатқан жағдайларда қызметкер ол тұрып жатқан тұрғын үйдің техникалық паспортының және құқық белгілейтін құжаттың көшірмесін қосымша ұсынады.
Ауруы бойынша жұмыстан шығарылған кезде, егер науқасы қызмет өткеру кезеңінде алынып, әскери-дәрігерлік комиссия қызметкерді қызметке жарамсыз (есептен шығара отырып, жарамсыз) деп таныса, мекеменің кадр бөлімшесі растаған әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысының көшірмесі қоса беріледі.

5) справку с места работы супруги (супруга) со сведениями о получении жилища из государственного жилищного фонда, полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта, в случае, когда супруга (супруг) является работником государственного учреждения или государственного предприятия;
6) справку о сдаче служебного жилища по прежнему месту службы в случае, если по раннему месту прохождения службы обеспечивался служебным жилищем;
7) справку ипотечной организации об ипотечном договоре, заключенном с сотрудником, основное обязательство по которому не исполнено;
8) копии документов, удостоверяющих личность сотрудника и членов его семьи;
9) копии свидетельств о рождении детей, заключении (расторжении) брака, смерти членов семьи;
10) при наличии инвалидности у детей, полученной до достижения ими восемнадцати лет, копии документов, подтверждающих инвалидность;
11) копии документов, подтверждающих использование жилищных выплат в случаях, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил;
12) копии документов, подтверждающих площадь занимаемого жилища (только для сотрудников, признанных нуждающимися в жилище в связи с необходимостью улучшения жилищных условий);
13) копии документов, подтверждающих расходы, произведенные ранее на цели, предусмотренные подпунктом 3) статьи 101-5 Закона, в случае, когда на момент приобретения жилища сотрудник имел статус нуждающегося в жилище;
14) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья не отвечает установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям, сотрудник дополнительно представляет оригинал санитарно-эпидемиологического заключения, выданного территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведенной организацией санитарно-эпидемиологической службы;
15) в случаях, когда жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным техническим требованиям, сотрудник дополнительно представляет оригинал технического заключения (по результатам технического обследования жилища) аттестованного эксперта в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
16) в случаях, когда в смежных, неизолированных жилых помещениях проживают две и более семей, сотрудник дополнительно представляет копии технического паспорта и правоустанавливающего документа на жилое помещение, в котором он проживает.
При увольнении по болезни, если заболевание получено в период прохождения службы, по которому военно-врачебной комиссией сотрудник признан негодным к службе (не годен с исключением с учета), прилагается копия заключения военно-врачебной комиссии, заверенная кадровым подразделением учреждения.

23. Мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі қызметкердің баянаты тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 22-тармағының талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және материалдарды кемінде айына бір рет өтетін мекеменің тұрғын үй комиссиясының отырысына дайындайды.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 22-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде жауапты құрылымдық бөлімше оларды пысықтау үшін қызметкерге кері қайтарады. Қызметкер бес жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшеге қайта өтініш білдіреді, бұл ретте баянат ол алғашқы тіркелген күні берілді деп есептеледі.
24. Мекеменің тұрғын үй комиссиясы қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану және оған тұрғын үй төлемдерін тағайындау (тұрғын үйге мұқтаж қызметкердің тұрғын үй төлемдерінің есебін және тағайындау күнін белгілеу үшін тұрғын үй аумағының көлемін көрсете отырып) немесе тұрғын үйге мұқтаж деп тану үшін негіздеменің жоқ екені туралы шешім шығарады, ол мекеменің тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
25. Қызметкер Заңның 101-3-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келмеген және (немесе) олар Қағидалардың 22-тармағында айқындалған қажетті құжаттарды ұсынбаған жағдайларда тұрғын үй комиссиясы қызметкерді тұрғынжайға мұқтаж деп танудан және оған тұрғын үй төлемдерін тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады. Хабарлама немесе мекеме тұрғын үй комиссиясының хаттамаларынан үзінді қызметкердің назарына қол қойғыза отырып жеткізіледі және оның жеке ісіне тігіледі. Тұрғын үй комиссиясы отырыстары хаттамасының көшірмелері және (немесе) олардан үзінділер қызметкердің жазбаша өтінішінің негізінде ғана беріледі.
26. Тұрғын үй төлемдері, қызметкерлерге берілген тұрғынжай (пәтер немесе жеке тұрғын үй) олардың отбасының әрбір мүшесіне пайдалы алаңның он сегіз шаршы метріне сай келмейтін қызметкерлерді қоспағанда, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжай берілген қызметкерлерге жүргізілмейді.
27. Тұрғын үй төлемдері әскери қалашықтардың, шекара заставаларының және өзге де жабық объектілердің аумағындағы немесе жатақханалардағы қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген қызметкерлерге тұрғын үй төлемдері мөлшерінен елу пайыз мөлшерінде жүргізіледі.
28. Мекеменің тұрғын үй комиссиясы тұрғын үй төлемдерін тағайындауға арналған құжаттарды қарап және тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін бекіткеннен кейін, егер осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, қызметкер қызмет өткеріп жүрген бөлімшенің кадр қызметі осы Қағидаларға 5 және 7-қосымшаларға сәйкес анықтамалар түрінде оны тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы тұрғын үй комиссиясының шешімін, сондай-ақ осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген құжаттарды қызметкердің жеке ісіне тігеді.

23. Ответственное структурное подразделение учреждения в течение десяти рабочих дней со дня регистрации рапорта сотрудника осуществляет проверку представленных документов на соответствие требованиям пункта 22 настоящих Правил и подготавливает материалы на заседание жилищной комиссии учреждения, которое проводится не реже одного раза в месяц.
При несоответствии представленных документов требованиям пункта 22 настоящих Правил ответственное структурное подразделение возвращает их сотруднику для доработки. Сотрудник в течение пяти рабочих дней повторно обращается в ответственное структурное подразделение, при этом рапорт считается поданным в день его первичной регистрации.
24. Жилищной комиссией учреждения выносится решение о признании сотрудника нуждающимся в жилище и назначении ему жилищных выплат (с указанием размера площади жилья для составления расчетов жилищных выплат и даты признания сотрудника нуждающимся в жилище) или отсутствии основания для признания нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат, которое оформляется протоколом заседания жилищной комиссии учреждения.
25. В случаях несоответствия сотрудника требованиям пункта 1 статьи 101-3 Закона и (или) непредставления им необходимых документов, определенных пунктом 22 настоящих Правил, жилищной комиссией выносится решение об отказе в признании сотрудника нуждающимся в жилище и назначении ему жилищных выплат. Уведомление или выписка из протокола заседания жилищной комиссии учреждения доводится до сведения сотрудника под подпись и приобщается в его личное дело. Копии протоколов заседаний жилищной комиссии и (или) выписок из них выдаются только на основании письменного заявления сотрудника.
26. Жилищные выплаты не производятся сотрудникам, которым по месту прохождения службы предоставлено жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, за исключением сотрудников, предоставленное жилище (квартира или индивидуальный жилой дом) которых не соответствует восемнадцати квадратным метрам на каждого члена семьи полезной площади.
27. Сотрудникам, обеспеченным служебным жилищем, находящимся на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов или в общежитии, жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат.
28. После рассмотрения жилищной комиссией учреждения документов для назначения жилищных выплат и утверждения списка получателей жилищных выплат кадровой службой подразделения, где проходит службу сотрудник, подшиваются в личное дело сотрудника решение жилищной комиссии о признании его нуждающимся в жилище в виде справок согласно приложениям 5 и 7 к настоящим Правилам, а также документы, указанные в пункте 22 настоящих Правил, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.

Жеке арнайы шот ашу үшін осы Қағидаларға 4 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қызметкерге мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі жасаған анықтамалар беріледі.
2-параграф. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін және есебін жасау
29. Мекеменің тұрғын үй комиссиясы шешімінің негізінде мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін жасайды.
30. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі негізінде мекеменің қаржы бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылар сомасының есебін дайындайды.
31. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі мен есебі мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі дайындайтын мекеменің бірінші басшысының бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) бекітіледі.
32. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізіміне және олардың есебіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу олардың отбасы құрамы өзгерген, бір өңірден басқа өңірге көшуіне байланысты қызмет орнын ауыстырған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
3-параграф. Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін және есебін жасау
33. Заңның 101-1-бабының 5 және 6-тармақтарының талаптарына сәйкес мекеменің тұрғын үй комиссиясы шешімінің негізінде мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін жасайды.
34. Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылар тізімінің негізінде мекеменің қаржы бөлімшесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылар сомасының есебін дайындайды.
35. Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі мен есебі мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі дайындайтын мекеменің бірінші басшысының бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) бекітіледі.
Заңның 101-1-бабының 5-тармағында көзделген негіздеме бойынша біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі мен есебі Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жүйесіне кіретін мекеменің бірінші басшысының бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен) бекітіледі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қаржы және жауапты құрылымдық бөлімшелерімен келісіледі.

Для открытия личного специального счета сотруднику выдаются справки по формам согласно приложениям 4 и 6 к настоящим Правилам, составленные ответственным структурным подразделением учреждения.
Параграф 2. Составление списка и расчета получателей текущих жилищных выплат
29. На основании решения жилищной комиссии учреждения ответственным структурным подразделением учреждения составляется список получателей текущих жилищных выплат по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
30. На основании списка получателей текущих жилищных выплат финансовое подразделение учреждения подготавливает расчет сумм получателей текущих жилищных выплат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
31. Список получателей текущих жилищных выплат и расчет утверждаются приказом первого руководителя учреждения (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказом заместителя первого руководителя учреждения), который подготавливается ответственным структурным подразделением учреждения.
32. Внесение изменений и дополнений в список получателей текущих жилищных выплат и их расчет осуществляется при изменении состава их семьи, перемене места службы в связи с переездом из одного региона в другой, а также в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Параграф 3. Составление списка и расчета получателей единовременных жилищных выплат
33. В соответствии с требованиями пунктов 5 и 6 статьи 101-1 Закона на основании решения жилищной комиссии учреждения ответственным структурным подразделением учреждения составляется список получателей единовременных жилищных выплат по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
34. На основании списка получателей единовременных жилищных выплат финансовое подразделение учреждения подготавливает расчет сумм получателей единовременных жилищных выплат по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
35. Список и расчет получателей единовременных жилищных выплат утверждаются приказом первого руководителя учреждения (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказом заместителя первого руководителя учреждения), который подготавливается ответственным структурным подразделением учреждения.
Список и расчет получателей единовременных жилищных выплат по основанию, предусмотренному в пункте 5 статьи 101-1 Закона, утверждаются приказом первого руководителя учреждения, входящего в систему органов национальной безопасности Республики Казахстан (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказом заместителя первого руководителя учреждения), согласовываются с финансовым и ответственным структурным подразделениями Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.

4-тарау. Тұрғын үй төлемдерін қайта есептеу
36. Ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу:
1) отбасы құрамы өзгерген, оның ішінде он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болған балаларды қоспағанда, балалары кәмелеттік жасқа толған;
2) осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген жағдайлардан басқа, бір елді мекеннен басқа елді мекенге көшуіне байланысты қызмет орнын ауыстырған;
3) қызметкер мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй алаңы Заңның 101-1-бабының 1-тармағында белгіленген пайдалы алаң нормасына сәйкес келмеген тұрғын үйді қайтарған;
4) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша деректеріне сәйкес белгіленетін Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі абаттандырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құны жыл сайын өзгерген кезде жүргізіледі.
Ағымдағы төлемдердің мөлшерін қайта есептеу, осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тұрғын үй комиссиясы шешімінің және қызметкердің осы Қағидалардың 22-тармағында белгіленген құжаттар қоса берілген баянатының негізінде шығарылатын мекеменің бірінші басшысы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу мекеменің бірінші басшысы бұйрығының негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен бекітіледі.
37. Тұрғын үй төлемдерінің іс жүзіндегі сомасы қызметкер тұрғын үйге мұқтаж деп танылған және тұрғын үй төлемдері тағайындалған күннен бастап есептеледі.
Осы Қағидалардың 36-тармағында айқындалған жағдайларда оқиға іс жүзінде болған сәттен бастап есептеледі.
38. Біржолғы тұрғын үй төлемдерін өткен кезеңге қайта есептеу жүргізілмейді.
5-тарау. Тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
39. Тұрғын үй төлемдеріне арналған жеке арнайы шотты осы Қағидаларға 4 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша анықтамаларды қосымша бере отырып, "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысында көзделген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаж деп танылған әрбір қызметкер дербес ашады.
40. Мекеме, қызметкер және банк арасында осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемдері туралы үшжақты шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.
Бұл ретте шарт мекеме тарапынан нақты немесе шартты атауы бойынша жасалады.

Глава 4. Перерасчет жилищных выплат
36. Перерасчет размера текущих жилищных выплат производится при:
1) изменении состава семьи, в том числе достижении детьми совершеннолетия, за исключением детей, ставших инвалидами до достижения ими возраста восемнадцати лет;
2) перемене места службы в связи с переездом из одного населенного пункта в другой, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил;
3) возврате сотрудником предоставленного жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, площадь которого не соответствовала норме полезной площади, установленной в соответствии с пунктом 1 статьи 101-1 Закона;
4) ежегодном изменении стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан, определяемой согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат, за исключением случая, предусмотренного в подпункте 4) настоящего пункта, осуществляется на основании приказа первого руководителя учреждения, издаваемого на основании решения жилищной комиссии и рапорта сотрудника с приложением документов, определенных в пункте 22 настоящих Правил.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат, предусмотренный подпунктом 4) настоящего пункта, производится на основании приказа первого руководителя учреждения.
Перерасчет размера текущих жилищных выплат для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан утверждается приказом заместителя первого руководителя учреждения.
37. Фактическая сумма жилищных выплат рассчитывается с даты признания сотрудника нуждающимся в жилище и назначении жилищных выплат.
В случаях, определенных в пункте 36 настоящих Правил, – с момента фактического наступления события.
38. Перерасчет единовременных жилищных выплат за прошедший период не производится.
Глава 5. Порядок осуществления жилищных выплат
39. Личный специальный счет для жилищных выплат открывается самостоятельно каждым сотрудником, признанным нуждающимся в жилище, в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов", с приложением дополнительно справок по формам согласно приложениям 4 и 6 к настоящим Правилам.
40. Между учреждением, сотрудником и банком заключается трехсторонний договор (далее – договор) о жилищных выплатах по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При этом договор заключается со стороны учреждения от имени действительного или условного наименования.

Шартқа сәйкес мекеме қызметкердің жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аударады, ал банк қызметкерге Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға сәйкес тұрғын үй төлемдеріне билік етуге құқық береді.
Мекеменің қаржы бөлімшесі шартты және қызметкердің жеке арнайы шотын осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналына тіркейді.
41. Мекеменің қаржы бөлімшесі тұрғын үй төлемдерінің аударылған және төленген сомалары бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалық есеп карточкасында есепті жүзеге асырады.
42. Ағымдағы тұрғын үй төлемдері қызмет өткеру орны бойынша ай сайын өткен ай үшін ағымдағы айда жүргізіледі. Желтоқсан айында ағымдағы ай үшін тұрғын үй төлемдері 25-і күнінен кешіктірілмей төленеді.
Қызметке кіру және шығу айында ағымдағы тұрғын үй төлемдері нақты қызмет күндеріне пропорционалды түрде жүзеге асырылады.
43. Қызметкер қызметтен ауысқан, босатылған кезде мекеменің қаржы бөлімшесі талдамалық есеп карточкасының көшірмесін қоса бере отырып, ақша аттестатында оған жүргізілген тұрғын үй төлемдері туралы мәліметті көрсетеді.
44. Арнайы жедел тапсырмаларды орындау үшін айрықша тәртіппен қызмет өткеретін және штаттық жасырын қызметкерлерге тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының бірінші басшылары бекітеді.
45. Қызметін өткеру үшін шетелге жіберілген қызметкерлерге тағайындалған тұрғын үй төлемдері шетелде болған барлық уақытында сақталады.
6-тарау. Тұрғын үй төлемдерін тоқтату, тоқтата тұру және қайта жалғастыру тәртібі
46. Тұрғын үй төлемдері Заңның 101-4-бабында көзделген жағдайларда тоқтатылады.
47. Тұрғын үй төлемдері мекеменің бірінші басшысының бұйрығына (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығына) сәйкес мынадай мерзімдерде:
1) қызметкер арнаулы мемлекеттік органдардан босатылған жағдайларда жеке құрам тізімінен шығарылған күннен бастап;
2) қызметкерлер Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғын үйдің жалға алу төлемдері үшін жасалған шарт бойынша міндеттемені орындамаған жағдайларды қоспағанда, қызметкерлер тұрғын үйге мұқтаж мәртебесінен айырылған күннен бастап;
3) қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңда белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе қайтыс болды деп жариялануына байланысты қызметкер жеке құрам тізімдерінен шығарылған күннен бастап;
4) қызметкер қызметін өткеріп жүрген мекеменің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына алып жүрген тұрғын үй төлемдерінен бас тарту туралы жазған баянатты берген күннен бастап тоқтатылады.
Қызметкердің жеке арнайы шоты жабылған кезде пайдаланылмаған қаражат қалдығын банк мекеменің шотына қайтарады.
Қызметкер орнын ауыстырған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдері – мекеменің бірінші басшысының бұйрығы, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығы шығарылған күннен бастап тоқтатыла тұрады және осы Қағидалардың 22-тармағында белгіленген құжаттарды тапсырған жағдайда қызметін өткеруге одан әрі келген арнаулы мемлекеттік органның, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелері қайта бастайды.

В соответствии с договором учреждение перечисляет на личный специальный счет сотрудника жилищные выплаты, а банк предоставляет право сотруднику распоряжаться жилищными выплатами в соответствии с целями, предусмотренными статьей 101-5 Закона.
Финансовое подразделение учреждения регистрирует договор и личный специальный счет сотрудника в журнале учета по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
41. Финансовое подразделение учреждения по начисленным и выплаченным суммам жилищных выплат осуществляет учет в карточке аналитического учета по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
42. Текущие жилищные выплаты производятся ежемесячно по месту прохождения службы в текущем месяце за истекший месяц. В декабре жилищные выплаты за текущий месяц производятся не позднее 25 числа.
Текущие жилищные выплаты в месяц поступления на службу и увольнения осуществляются пропорционально дням фактической службы.
43. При переводе, увольнении со службы сотрудника финансовое подразделение учреждения указывает сведения о произведенных ему жилищных выплатах в денежном аттестате с приложением копии карточки аналитического учета.
44. Порядок осуществления жилищных выплат сотрудникам, проходящим службу в особом порядке для выполнения специальных оперативных заданий, и штатным негласным сотрудникам утверждается первыми руководителями специальных государственных органов Республики Казахстан.
45. За сотрудниками, направленными для прохождения службы за границу, назначенные жилищные выплаты сохраняются на все время пребывания за границей.
Глава 6. Порядок прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат
46. Жилищные выплаты прекращаются в случаях, предусмотренных статьей 101-4 Закона.
47. Жилищные выплаты прекращаются согласно приказу первого руководителя учреждения (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказу заместителя первого руководителя учреждения) со дня:
1) исключения из списков личного состава, в случаях увольнения сотрудника из специальных государственных органов;
2) утраты сотрудниками статуса нуждающихся в жилище, за исключением случаев, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом, ими не исполнено;
3) исключения из списков личного состава сотрудника в связи с гибелью или смертью, признанием в установленном законом порядке безвестно отсутствующим или объявлением умершим;
4) регистрации рапорта сотрудника об отказе в получении жилищных выплат на имя председателя жилищной комиссии учреждения, в котором проходит службу.
При закрытии личного специального счета сотрудника остаток неиспользованных средств возвращается банком на счет учреждения.
При перемещении сотрудника назначенные текущие жилищные выплаты приостанавливаются со дня издания приказа первого руководителя учреждения, а для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказа заместителя первого руководителя учреждения и возобновляются государственным учреждением специального государственного органа Республики Казахстан, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, куда лицо прибыло для дальнейшего прохождения службы, при условии представления документов, указанных в пункте 22 настоящих Правил.

48. Тұрғын үй төлемдерін алушы қызметін одан әрі өткеру үшін басқа өңірге ауысқан жағдайда, егер Заңның 101-5-бабының 1), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғын үйдің жалға алу төлемдерін төлеу үшін онымен тиісті шарт жасалса, ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшері алдыңғы қызмет атқарған өңірі бойынша сақталады.
Бұл ретте отбасы құрамы көбею жағына қарай өзгерген жағдайда, отбасы құрамының көбеюіне себепші болған отбасы мүшесіне ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін қайта есептеу қызметкер қызмет атқарып жатқан өңірдегі соманың негізінде жүзеге асырылады.
Тұрғын үй төлемдері мекеменің тұрғын үй комиссиясының шешімі және осы Қағидалардың 22-тармағында белгіленген құжаттармен қоса, қызметкердің баянатының негізінде шығарылған мекеменің бірінші басшысы бұйрығының (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысы орынбасарының бұйрығы) негізінде жүзеге асырылады.
49. Қызметкерге тұрғын үй төлемдері тоқтатылған жағдайда мекеме банкке тұрғын үй төлемдерін тоқтатудың негіздемесін баяндай отырып, хат жолдайды.
7-тарау. Тұрғын үй төлемдері бойынша төлемдерді аударған кезде қате тапқан жағдайда қызметкердің, мекеменің және банктің іс-қимыл жасау тәртібі
50. Тұрғын үй төлемдерін алушы тұрғын үй төлемдерінің сомалары туралы мәлімет алған кезде арнайы жеке шотында төленген тұрғын үй төлемдерінің жекелеген сомасының жоқ екенін анықтағанда мекеменің бірінші басшысына не ол белгілейтін лауазымды адамға қате табылғаны туралы (құқыққа қайшы немесе артық төленген және (немесе) төленбеген тұрғын үй төлемдері) (бұдан әрі – қате аударылған) және тиісті мәліметтер алу және жіберілген қателерді түзету шараларын қабылдау үшін банкке тұрғын үй төлемдерін аударғаны туралы кез келген уақыттағы төлем құжаттарының көшірмесін және жеке өзіне қатысты жеке тұлғалардың тізімі бар төлем құжаттарынан үзіндіні ұсыну туралы баянат жолдайды.
51. Мекеме тұрғын үй төлемдері сомаларын аудару кезінде жол берілген қателерді тапқан немесе алушының қате тапқаны туралы баянатын алған жағдайда мекеме қателерді келесі тұрғын үй төлемдерін аударуды реттеу арқылы түзетеді. Келесі тұрғын үй төлемдерін аударуды реттеу арқылы қатені түзету мүмкін болмаған жағдайда мекеме банкке осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтініш жасайды. Қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтінішке осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате аударылған тұрғын үй төлемдерін алған қызметкердің жеке арнайы шотынан қате аударылған соманы алып тастауға келісім беру туралы өтініші қоса беріледі.

48. В случае, когда получатель жилищных выплат для дальнейшего прохождения службы убывает в другой регион, размер текущих жилищных выплат сохраняется по прежнему региону, где проходил службу, если соответствующий договор заключался с ним в целях, предусмотренных подпунктами 1), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом.
При этом, в случае изменения состава семьи в сторону увеличения, перерасчет размера текущих жилищных выплат на члена семьи, в связи с которым состав семьи увеличивается, осуществляется исходя из суммы региона, где сотрудник проходит службу.
Жилищные выплаты осуществляются на основании приказа первого руководителя учреждения, издаваемого на основании решения жилищной комиссии учреждения и рапорта сотрудника с приложением документов, определенных в пункте 22 настоящих Правил (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – приказа заместителя первого руководителя учреждения).
49. В случае прекращения жилищных выплат сотруднику, учреждением направляется письмо в банк с изложением основания прекращения жилищных выплат.
Глава 7. Порядок действий сотрудника, учреждения и банка в случае обнаружения ошибок при перечислении платежей по жилищным выплатам
50. Получатель жилищных выплат, обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных жилищных выплат при получении сведений о суммах жилищных выплат на личном специальном счете, направляет рапорт первому руководителю учреждения либо определяемому им должностному лицу об обнаружении ошибок (неправомерно или излишне перечисленных и (или) неперечисленных жилищных выплат) (далее – ошибочно перечисленных) и предоставлении ему копий платежных документов о перечислении жилищных выплат в банк за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.
51. В случае обнаружения учреждением ошибок или получения им рапорта сотрудника об обнаружении ошибок, допущенных при перечислении сумм жилищных выплат, ошибки корректируются учреждением путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат. При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат учреждение обращается в банк с заявлением о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат прилагается заявление сотрудника, получившего ошибочно перечисленные жилищные выплаты, о согласии списания с его личного специального счета ошибочно зачисленных сумм по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

52. Қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы өтініште: мекеменің атауы және деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қателерге жол берілген төлем құжаттарының деректемелері (№, күні және сомасы), сондай-ақ жеке арнайы шотынан кері қайтару жүргізілетін алушының деректемелері және қайтарылуға тиіс жеке сомалар көрсетіледі. Өтінішке бірінші басшы, мекеменің қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтер) қол қоюы және мөрмен куәландырылуы тиіс.
53. Мекеменің қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтаруға арналған өтініші түскен кезде банк өтінішті алған күннен бастап операциялық он күн ішінде:
1) мекеменің хатында көрсетілген тұрғын үй төлемдерінің қате түсу фактісін тексереді;
2) қате аударылған тұрғын үй төлемдерінің расталған түсімдері бойынша қайтару фактісінің болмауын тексереді;
3) оның жеке арнайы шотына қате түскен ақшаны банктің есептен шығаруына бенефициардың келісімінің болуын тексереді;
4) қате аударылған тұрғын үй төлемдерін мекемеге қайтаруды жүзеге асырады немесе себептерін негіздей отырып, мұндай қайтарудың мүмкін еместігі туралы хабарлайды.
54. Мекемеге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеген кезде қате жіберген жағдайда, банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген қателерді реттеу бойынша шаралар қабылдайды.
55. Банктің кінәсі бойынша қате аударылған тұрғын үй төлемдері сомаларын қайтаруға арналған өтініште: атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), банктік сәйкестендіру коды (БСК), төлем құжаттарының көшірмелері, енгізу күні және қайтару себебі көрсетіледі. Өтінішке бірінші басшы не ол белгілейтін лауазымды адам, мекеменің қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтер) қол қоюы және мөрмен (бар болса) куәландыруы тиіс.
56. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі банктен тұрғын үй төлемдерінің қате аударылған сомасы түскен күннен бастап операциялық үш күн ішінде мекемеге қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтару туралы хабарлайды.
57. Қызметкердің жеке арнайы шотында қаражат болмаған жағдайда қызметкер – мекеменің бірінші басшысы бұйрығының, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін мекеменің бірінші басшысының орынбасары бұйрығының негізінде ағымдағы жылы заңсыз немесе артық төленген тұрғын үй төлемдерін мекеменің кассасына не кейіннен қалпына келтіру үшін екінші деңгейдегі банк арқылы – мекеменің бюджеттік шотына, өткен жылдардағы төлемдер бойынша тиісті бюджет кірісіне аудару үшін қалпына келтіреді.

52. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат указываются: наименование и реквизиты учреждения (бизнес-идентификационный номер (БИН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК), причина возврата, реквизиты платежных документов, в которых были допущены ошибки (№, дата и сумма), а также реквизиты получателя, с личного специального счета которого производится возврат, и индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано первым руководителем, начальником финансового подразделения учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью.
53. При поступлении заявления учреждения на возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат банк в течение десяти операционных дней со дня получения заявления:
1) проверяет факт поступления ошибочных жилищных выплат, указанных в письме учреждения;
2) проверяет факт отсутствия возвратов по подтвержденным поступлениям ошибочно зачисленных жилищных выплат;
3) проверяет наличие согласия бенефициара на списание банком ошибочно поступивших на его личный специальный счет денег;
4) осуществляет возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат учреждению или сообщает о невозможности такого возврата с обоснованием причин.
54. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим учреждение, при оформлении электронных платежных поручений, банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
55. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат по вине банка указываются: наименование и бизнес-идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный код (ИИК), банковский идентификационный код (БИК), копии платежных документов, дата проводки и причина возврата. Заявление должно быть подписано первым руководителем либо определяемым им должностным лицом, начальником финансового подразделения учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью (при наличии).
56. Территориальное подразделение казначейства в течение трех операционных дней со дня поступления от банка ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат уведомляет учреждение о возврате ошибочно зачисленных жилищных выплат.
57. В случае отсутствия средств на личном специальном счете сотрудника, сотрудник восстанавливает неправомерно или излишне перечисленные в текущем году жилищные выплаты в кассу учреждения либо через банк второго уровня для последующего восстановления на бюджетный счет учреждения, по выплатам прошлых лет – для перечисления в доход соответствующего бюджета на основании приказа первого руководителя учреждения, а для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – на основании приказа заместителя первого руководителя учреждения.

58. Қызметкер заңсыз немесе артық төленген тұрғын үй төлемдерін қайтарудан бас тартқан жағдайда оны өтеп алу сот тәртібімен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
1-қосымша
________________________________________________бойынша (мекеменің атауы) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есебі
Р/с
Бөлімше атауы
Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Төлемдердің басталу күні
Үміттеніп отырған тұрғын үйдің алаңы (3-қосымшаның
8-бағанынан)
Статистика уәкілетті органының деректері бойынша өңірдегі тұрғын үйдің 1 шаршы метрін жалдау құны (теңгемен)
Айына төлем сомасы (4-баған*5-баған) (теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
Қызметкер бойынша барлығы
Мекеме бойынша барлығы
Мекеме бастығы
_______________ ________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
Қаржы бөлімшесінің бастығы
________________ ________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
Ескертпе:
1) ағымдағы тұрғын үй төлемдерінің есебін мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1-5-бағандардағы мәліметтерді осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынады.
_________________________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
2-қосымша
Біржолғы тұрғын үй төлемдерінің есебі

58. В случае отказа сотрудника от возврата неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат, возмещение производится в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Расчет текущих жилищных выплат по _________________________________________
(наименование учреждения)
№ п/п
Наименование
подразделения
Ф.И.О. (при наличии) (полностью)
Дата начала выплат
Площадь претендуемого жилья (из графы 8 приложения 3)
Стоимость аренды 1 кв. метра жилья в регионе по данным уполномоченного органа статистики (в тенге)
Сумма выплаты в месяц (графа 4 х графу 5) (в тенге)
1
2
3
4
5
6
7
1
Итого по сотруднику
Итого по учреждению
Начальник учреждения
________________________ __________________________
(дата, подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
Начальник финансового подразделения
________________________ __________________________
(дата, подпись) (Ф.И.О. (при наличии)
Примечание:
1) расчет текущих жилищных выплат заполняется финансовым подразделением учреждения;
2) сведения в графах 1-5 представляются ответственным структурным подразделением учреждения согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Приложение 2
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Расчет единовременных жилищных выплат

"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 44-2) тармақшасына сәйкес осы қызметкер ____________________________ бойынша тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады. (мекеме атауы)
Р/с №
Бөлімше атауы
Тұрғын үйге мұқтаж адамның Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Отбасы құрамы
Үміттеніп отырған тұрғын үйдің алаңы (ш.м.)
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін есептеу кезеңі (айлар)
Статистикалық уәкілетті органның деректері бойынша өңірдегі тұрғын үйдің 1 шаршы м. жалдау/сатып алу құны (теңгемен)

В соответствии с подпунктом 44-2) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат по ____________________________________________________________
(наименование учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) нуждающегося в жилище (полностью)
Состав семьи
Площадь претендуемого жилья (кв.м)
Период начисления единовременной жилищной выплаты (месяцы)
Стоимость аренды/приобретения 1 кв.м жилья в регионе по данным уполномоченного органа статистики
(в тенге)

1) біржолғы төлемдердің есебін мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1-7-бағандардағы мәліметтерді осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынады.
_________________________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру
және қайта бастау қағидаларына
3-қосымша
Қызметкер алуға үміттеніп отырған тұрғын үй алаңының есебі
Р/с №
Қызмет-кердің Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Заңның 101-1-бабының талаптарына сәйкес қызметкер, оның ішінде отбасы мүшелері үшін тұрғын үйдің пайдалы алаңының нормасы (ш.м.)
Тұрғын үйдің іс жүзіндегі (бар) пайдалы алаңы (ш.м)
Үміттеніп отырған тұрғын үйдің алаңы 3-баған – 4-баған (ш.м.)
барлығы (5-баған+ 7-баған)
қызметкер
отбасы мүшелері
туыстық дәрежесі
алаң көлемі
1
2
3
4
5
6
7
8
Кадр бөлімшесінің бастығы ____________________ _____________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) 20____ жылғы "____" _________
Ескертпе: қызметкер алуға үміттеніп отырған тұрғын үйдің алаңы туралы мәліметті қызметкер қызмет өткеріп жүрген бөлімшенің кадр қызметі толтырады.
_________________________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру
және қайта бастау қағидаларына
4-қосымша
________________________________________________________________
(мекеменің атауы)
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама (банкке ұсыну үшін)
___________________________________________________________________ (қызметкердің Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй комиссиясының 20___жылғы "____" _________ №________________
хаттамасымен 20__ жылғы "____"___________ бастап тұрғын үйге мұқтаж деп танылды.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 44-2) тармақшасына сәйкес осы қызметкер тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдері _____________________ теңгені құрайды.
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы ____________________ ___________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
М.О.
_________________________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру
және қайта бастау қағидаларына
5-қосымша
Ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама
(қызметкердің жеке ісіне қоса тігу үшін) ___________________________________________________________________ (қызметкердің Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй комиссиясының 20 __ жылғы "____" ________ №____________ хаттамасымен және__________________________________________бұйрығымен
(мекеменің бірінші басшысы, күні, бұйрық нөмірі)
20 ____ жылғы "____"______________________ бастап тұрғын үйге мұқтаж деп танылды.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 44-2) тармақшасына сәйкес осы қызметкер тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемдері ________________ теңгені құрайды.
Тұрғын үйге мұқтаж деп танылған отбасы мүшелері туралы мәліметтер
Р/с
Қызметкердің Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Қызметкердің отбасы мүшелері
Туған күні
Тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күні
Туыстық дәрежесін растайтын құжат
1
2
3
4
5
6
Кадр бөлімшесінің бастығы __________________ __________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) 20____ жылғы "____" __________________.
Ескертпе: осы анықтаманы қызметкер қызмет өткеріп жүрген бөлімшенің кадр қызметі толтырады және оның басшысы қол қояды.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру
және қайта бастау қағидаларына
6-қосымша
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама (банкке ұсыну үшін)
__________________________________________________________________________                   (қызметкердің Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй комиссиясының 20___жылғы "____" _________ №________________
хаттамасымен 20____ жылғы "____"_____ бастап тұрғын үйге мұқтаж деп танылды.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 44-2) тармақшасына сәйкес осы қызметкер тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы __________________ __________________                                           (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) М.О.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру
және қайта бастау қағидаларына
7-қосымша

1) расчет единовременных выплат заполняется финансовым подразделением учреждения;
2) сведения в графах 1-7 представляются ответственным структурным подразделением учреждения согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Приложение 3
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Расчет площади претендуемого жилья сотрудника
№ п/п
Ф.И.О. (при наличии) сотрудника (полностью)
Норма полезной площади жилища для сотрудника, в том числе членов семьи, в соответствии с требованиями статьи 101-1 Закона (кв. м)
Фактическая (имеющаяся) полезная площадь жилища (кв.м)
Площадь претендуемого жилья (графа 3 – графа 4) (кв.м)
Всего (графа 5+графа 7)
сотрудника
членов семьи
степень родства
количество площади
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник кадрового подразделения _______________ ____________________ (дата, подпись) (Ф.И.О. (при наличии) " ____ " _________ 20 ___ года.
Примечание: сведения о площади претендуемого жилья сотрудника заполняются кадровой службой подразделения, где проходит службу сотрудник.
Приложение 4
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
(наименование учреждения)
Справка о получателе текущих жилищных выплат (для представления в банк)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) сотрудника (полностью)
Протоколом жилищной комиссии от "__" ____________ 20 __ года № __ признан нуждающимся в жилище с "__" _______ 20 ____ года.
В соответствии с подпунктом 44-2) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат.
Текущие жилищные выплаты составляют _________ тенге.
Начальник ответственного структурного подразделения _________________________
(дата, подпись)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) М.П.
Приложение 5
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Справка о получателе текущих жилищных выплат (для приобщения в
личное дело сотрудника)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) сотрудника (полностью)
Протоколом жилищной комиссии от "__" __________ 20 __ года № __ и приказом
________________________________________________________________________________
(первого руководителя учреждения, дата, номер приказа)
признан нуждающимся в жилище с "___" _____ 20 ____ года.
В соответствии с подпунктом 44-2) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат.
Текущие жилищные выплаты составляют _________ тенге.
Сведения о членах семьи, признанных нуждающимися в жилье:
№ п/п
Ф.И.О. (при наличии) сотрудника (полностью)
Члены семьи сотрудника
Дата рождения
Дата признания нуждающимся в жилище
Документ, подтверждающий степень родства
1
2
3
4
5
6
Начальник кадрового подразделения ______________ ___________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О. (при наличии)
"____" _________ 20 ___ года.
Примечание: настоящая справка заполняется кадровой службой подразделения, где сотрудник проходит службу, и подписывается ее руководителем.
Приложение 6
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Справка о получателе единовременных жилищных выплат (для представления в банк)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии) сотрудника (полностью)
Протоколом жилищной комиссии от "__" ________ 20 __ года № __ признан нуждающимся в жилье с "___" _____ 20 ____ года.
В соответствии с подпунктом 44-2) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат.
Начальник ответственного структурного подразделения _________________________
(дата, подпись)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) М.П.
Приложение 7
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Справка о получателе единовременных жилищных выплат

2013 жылғы 1 қаңтарға біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы анықтама (қызметкердің жеке ісіне тігу үшін)
___________________________________________________________________
(қызметкердің Т.А.Ә (бар болса) (толық)
Тұрғын үй комиссиясының 20____жылғы "____"__________№_______________
хаттамасымен және _______________________________________ бұйрығымен (мекеменің бірінші басшысы, күні, бұйрық нөмірі)
20 ____ жылғы "____"__________ бастап тұрғын үйге мұқтаж деп танылды.

на 1 января 2013 года (для приобщения в личное дело сотрудника)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии) сотрудника (полностью)
Протоколом жилищной комиссии от "__" __________ 20 __ года № __ и приказом
________________________________________________________________________________
(первого руководителя учреждения, дата, номер приказа)
признан нуждающимся в жилище с "___" ______ 20 ____ года.

20 ____ жылғы "____"__________ №___________ баянаттың негізінде және "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 44-2) тармақшасына сәйкес осы қызметкер тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.
2013 жылғы 1 қаңтарға еңбек сіңірген жылдары ____ жыл ____ ай ____ күнді құрады.
Қызмет өткеру туралы мәліметтер
Р/с
Қызмет кезеңі
Қызмет өткеру туралы бұйрықтардың нөмірлері
Қазақстан Республикасының өңірі
1
2
3
4
Тұрғын үйге мұқтаж деп танылған отбасы мүшелері туралы мәліметтер
Р/с
Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Қызметкердің отбасы мүшелері
Туған күні
Тұрғын үйге мұқтаж деп таныған күні
Туыстық дәрежесін растайтын құжат
1
2
3
4
5
6
1
Мекеме бастығы _____________________ _________________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) Тұрғын үй комиссиясының төрағасы _____________________ ________________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса) Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы ____________________ ______________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушы және оның отбасы мүшелері туралы мәліметтерді қызметкер қызмет өткеріп жүрген бөлімшенің кадр қызметі толтырады.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта
есептеу, жүзеге асыру, тоқтату,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
8-қосымша
_______________________________________________бойынша (мекеменің атауы)
ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Т.А.Ә.(бар болса) (толық)
Отбасы құрамы
Үміттеніп отырған тұрғын үй алаңы (3-қосымшаның 8-бағанынан) (ш.м.)
отбасы мүшелері
адам саны, оның ішінде қызметкер
1
2
3
4
5
6
Қызметкер бойынша барлығы
Мекеме бойынша барлығы
Мекеме бастығы ___________________ _________________ (қолы, күні) (Т.А.Ә.(бар болса) Тұрғын үй комиссиясының төрағасы ________________ ____________________ (қолы, күні) (Т.А.Ә.(бар болса) Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы _________________ _____________________ (қолы, күні) (Т.А.Ә.(бар болса)
Ескертпе: ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін қызметкер қызмет өткеріп жүрген бөлімшенің кадр қызметі толтырады.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
9-қосымша
Біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімі

На основании рапорта от "___" ___________ 20 ___ года за № ___ и в соответствии с подпунктом 44-2) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат.
Выслуга лет на 1 января 2013 года составляет _____ лет _____ месяцев _____ дней.
Сведения о прохождении службы:
№ п/п
Период службы
Номера приказов о прохождении службы
Регион Республики Казахстан
1
2
3
4
1
Сведения о членах семьи, признанных нуждающимися в жилище:
№ п/п
Ф.И.О. (при наличии) полностью)
Члены семьи сотрудника
Дата рождения
Дата признания нуждающимся в жилище
Документ, подтверждающий степень родства
1
2
3
4
5
6
1
Начальник учреждения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Председатель жилищной комиссии
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Начальник ответственного структурного подразделения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Примечание: сведения о получателе жилищных выплат и членах его семьи заполняются кадровой службой подразделения, где сотрудник проходит службу.
Приложение 8
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Список получателей текущих жилищных выплат
по ______________________________________________________________________
(наименование учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) (полностью)
Состав семьи
Площадь претендуемого жилья (из графы 8 приложения 3) (кв.м)
члены семьи
количество человек, в том числе сотрудник
1
2
3
4
5
6
Итого по сотруднику
Итого по учреждению
Начальник учреждения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Председатель жилищной комиссии
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Начальник ответственного структурного подразделения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Примечание: список получателей текущих жилищных выплат заполняется кадровой службой подразделения, где проходит службу сотрудник.
Приложение 9
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Список получателей единовременных жилищных выплат

"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 44-2) тармақшасына сәйкес аталған қызметкер _____________________ бойынша біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылады.            (мекеме атауы)
Р/с №
Бөлімше атауы
Тұрғын үйге мұқтаж адамның Т.А.Ә. (толық)
2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әскери еңбек сіңірген жылдары (қызмет өтілі)
Қызметкерді тұрғын үйге мұқтаж деп тану күні (күні, айы, жылы)
Отбасы құрамы

В соответствии с подпунктом 44-2) статьи 2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" данный сотрудник является получателем жилищных выплат по _______________________________________________________________________
(наименование учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (при наличии) нуждающегося в жилье (полностью)
Воинская выслуга лет (стаж службы) по состоянию на 1 января 2013 года
Дата признания сотрудника нуждающимся в жилье (число, месяц, год)
Состав семьи

Біржолғы тұрғын үй төлемін төлеу кезеңі 8-баған -5- баған (айлар)
Үміттеніп отырған тұрғын үй алаңы (3-қосымшаның
8-бағаны (шаршы м.)
отбасы мүшелері
қызметкерді қоса есептегендегі адам саны
отбасы құрамының өзгеру уақыты, туыстық қатынасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қызметкер бойынша барлығы
Мекеме бойынша барлығы
Мекеме бастығы ___________________ ________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) Тұрғын үй комиссиясының төрағасы _________________ __________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) Жауапты құрылымдық бөлімшенің бастығы _______________ ____________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
Ескертпе: біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушылардың тізімін мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі толтырады.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
10-қосымша
Тұрғын үй төлемдері туралы шарт
Бұдан әрі "банк" деп аталатын ______________________________ банкінің атынан __________________________________негізінде әрекет ететін_______________, бұдан әрі "______________________________" деп аталатын (бұдан әрі – мекеме) мемлекеттік мекеменің атынан Ереженің негізінде әрекет ететін __________________________ және бұдан әрі қызметкер деп аталатын________________берілген ___________ №_________ жеке куәліктің негізінде әрекет ететін _____________________________________мекеменің қызметкері, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар төмендегі туралы осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:

Период начисления единовременной жилищной выплаты (графа 8 – графа 5) (месяцы)
Площадь претендуемого жилья (из графы 8 приложения 3) (кв.м)
члены семьи
количество человек, в том числе сотрудник
дата изменения состава семьи, степень родства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого по сотруднику
Итого по учреждению
Начальник учреждения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Председатель жилищной комиссии
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Начальник ответственного структурного подразделения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Примечание: список получателей единовременных жилищных выплат заполняется ответственным структурным подразделением учреждения.
Приложение 10
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Договор о жилищных выплатах
____________________________________ банк, именуемый в дальнейшем "банк", в лице ________________, действующего на основании__________________________________________, государственное учреждение "________________________", именуемое в дальнейшем _____________________ (далее – учреждение) в лице ____________________, действующего на основании Положения, и сотрудник учреждения _________________, именуемый в дальнейшем сотрудник, действующий на основании удостоверения личности от "__" ______ 20 ___ года № __________, выданного __________, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор (далее – договор) о нижеследующем:

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тұрғын үй төлемдері – бұл Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне мемлекеттік бюджет есебінен "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-1-тарауында көзделген жағдайларда арнаулы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін, өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақшалай қаражаттың көлемі. Тұрғын үй төлемдері ағымдағы және біржолғы төлемдерден тұрады;
2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері – қызметкерлерге ай сайынғы негізде жүзеге асырылатын тұрғын үй төлемдері;
3) біржолғы тұрғын үй төлемдері – Заңның 101-1-бабының 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын біржолғы сипаттағы төлемдер;
4) Қағидалар – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20___ "____" ________ № ____ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары.
2. Шарттың нысанасы
2.1. Банк қызметкер анықтаманы (Қағидалардың 4 және 6-қосымшалары), мекеме және қызметкер қол қойған шартты және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ағымдағы шотты ашуға қажетті құжаттарды бергеннен кейін қызметкердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылығының аумақтық бөлімшесінде ашылған мекеменің тиісті шотынан тұрғын үй төлемдерін (бұдан әрі – ақшасын) алуы үшін теңгедегі ағымдағы жеке арнайы банктік шот (бұдан әрі – шот) ашады.
2.2. Мекеме тұрғын үй төлемдері ретінде көзделген ақша қаражаттарын қызметкердің банкте ашылған жеке арнайы шотына аударады.
2.3. Қызметкер тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға пайдаланады.
2.4. Банк қызметкердің шотынан оның нұсқауының негізінде тұрғын үй төлемдерін аударуды жүзеге асырады. Төлем құжатында Заңның 101-5-бабында көзделген оларды пайдалану мақсаттары көрсетіледі.
Бұл ретте төлем құжатында оларды бағыттау мақсаттары да көрсетіледі.
2.5. Шотты ашуды, жабуды, жүргізуді, сондай-ақ шот бойынша операцияларды өткізуді "Төлемдер мен төлемдер жүйесі туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына, Қағидаларға, банктің ішкі құжаттарына және шартқа сәйкес банк, мекеме және қызметкер жүзеге асырады.

1. Основные понятия, используемые в договоре
1. В договоре используются следующие основные понятия:
1) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи объемы денежных средств, выплачиваемые сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан в виде специального денежного обеспечения в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон), за счет средств государственного бюджета. Жилищные выплаты состоят из текущих и единовременных выплат;
2) текущие жилищные выплаты – жилищные выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе сотрудникам;
3) единовременные жилищные выплаты – выплаты единовременного характера, осуществляемые в случаях, предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 101-1 Закона;
4) Правила – Правила исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" ________ 20 ___ года № ____.
2. Предмет договора
2.1. Банк после представления сотрудником справки (приложения 4 и 6 Правил), договора, подписанного учреждением и сотрудником, и документов, необходимых для открытия текущего счета в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, открывает сотруднику личный специальный текущий банковский счет в тенге (далее – счет) для получения сотрудником жилищных выплат (далее – денег) с соответствующего счета учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2.2. Учреждение перечисляет денежные средства, предусмотренные в качестве жилищных выплат, на личный специальный счет сотрудника, открытый в банке.
2.3. Сотрудник использует жилищные выплаты в целях, предусмотренных статьей 101-5 Закона.
2.4. Банк осуществляет перевод жилищных выплат со счета сотрудника на основании его указания. В платежном документе указываются цели их использования, предусмотренные статьей 101-5 Закона.
При этом в платежном документе также указываются цели их направления.
2.5. Открытие, закрытие, ведение счета, а также проведение операций по счету осуществляются банком, учреждением и сотрудником в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов", Правилами, внутренними документами банка и договором.

3. Шотты жүргізу
3.1. Банк шот бойынша мынадай операцияларды жүзеге асырады және оған қызмет көрсетуге байланысты банктік қызметтерді көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылығының аумақтық бөлімшесінде ашылған мекеменің тиісті шотынан қолма-қол ақшасыз төлем арқылы келген теңгедегі тұрғын үй төлемдерін шотқа есептейді;
2) осы шарттың 2.4-тармағына сәйкес шоттан ақшаны аударуды жүзеге асырады;
3) Қағидалардың 7-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес шот бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүргізеді;
4) қызметкердің жазбаша келісімімен оның талабы бойынша мекемеге, сондай-ақ қызметкерге шотта қалған ақша туралы және/немесе ақшаның шот бойынша қозғалысы туралы анықтамалар береді;
5) Қағидалардың 7-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтаруды жүргізеді;
Осы тармақта көрсетілмеген операцияларды банк шот бойынша өткізбейді.
3.2. Банк шоттан қолма-қол ақшаны бермейді.
3.3. Қағидалардың 7-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссия шығындарын қоспағанда, шотты ашу, қызмет көрсету және ол бойынша операцияларды өткізу үшін комиссияны төлеу күні қолданыстағы банк тарифіне сәйкес қызметкер өзі төлейді. Мұндай жағдайда мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссия шығындары мекеменің есебінен банктің есеп айырысу шотына аудару арқылы жүргізіледі.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Мекеме Қағидалар мен осы шартқа сәйкес қызметкердің жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аударуға міндеттенеді.
4.2. Мекеме қате аударылған тұрғын үй төлемдерін Қағидалардың 7-бөлімінде белгіленген тәртіппен қайтарып алуға құқылы.
4.3. Қызметкер:
1) тұрғын үй төлемдерін Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға бағыттауға;
2) отбасы құрамы өзгерген кезде бұл туралы азаматтық хал актілерінде тіркелген және әділет органдарында тиісті куәлік алған күннен бастап, сондай-ақ он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болған балаларды қоспағанда, балалары кәмелеттік жасқа толған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мекемені хабардар етуге;
3) тұрғын үйге мұқтаж мәртебесінен айырылған, сондай-ақ Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғын үйдің жалға алу төлемдері үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған кезде бұл туралы тұрғын үйге мұқтаж мәртебесінен айырылған және осы міндеттемелер орындалған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мекемені хабардар етуге;

3. Ведение счета
3.1 Банк осуществляет следующие операции по счету и оказывает банковские услуги, связанные с его обслуживанием:
1) зачисляет на счет жилищные выплаты в тенге, поступающие безналичным путем с соответствующего счета учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
2) осуществляет переводы денег со счета согласно пункту 2.4. настоящего договора;
3) производит приостановление операций по счету в соответствии с порядком, установленным разделом 7 Правил;
4) выдает учреждению по его требованию с письменного согласия сотрудника, а также сотруднику справки об остатке денег на счете и/или движении денег по счету;
5) производит возврат ошибочно перечисленных учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 7 Правил.
Операции, не указанные в настоящем пункте, банком по счету не проводятся.
3.2. Банк не выдает наличные деньги со счета.
3.3. Комиссии за открытие, обслуживание счета и проводимые по нему операции оплачиваются сотрудником самостоятельно согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты, за исключением затрат на комиссии при возврате ошибочно перечисленных учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 7 Правил. В таком случае затраты на комиссии при возврате ошибочно перечисленных учреждением денег со счета производятся за счет учреждения путем перечисления на расчетный счет банка.
4. Права и обязанности Сторон
4.1. Учреждение обязуется перечислять жилищные выплаты на личный специальный счет сотрудника в соответствии с Правилами и настоящим договором.
4.2. Учреждение имеет право отозвать ошибочно перечисленные жилищные выплаты в порядке, установленном разделом 7 Правил.
4.3. Сотрудник обязан:
1) направить жилищные выплаты на цели, предусмотренные статьей 101-5 Закона;
2) при изменении состава семьи уведомить об этом учреждение в срок не более 10 рабочих дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в органах юстиции, а также со дня достижения совершеннолетнего возраста детей, за исключением детей, ставших инвалидами до достижения ими возраста восемнадцати лет;
3) при утрате статуса нуждающегося в жилище, а также исполнении обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом, уведомить об этом учреждение в срок не более 10 рабочих дней со дня утраты статуса нуждающегося в жилье и исполнения данных обязательств;

4) шоттан ақша алушымен шартты бұзған жағдайда мақсатына қарай пайдаланылмаған ақша қаражаттарын жеке арнайы шотқа қайтару бойынша шаралар қолдануға міндетті.
4.4. Қызметкер:
1) жеке арнайы шотта пайдаланылмаған тұрғын үй төлемдерінің сомаларын жинақтауға;
2) тұрғын үй төлемдерін олардың мақсаты бойынша қайда қызмет өткеріп жатқанына қарамастан, Қазақстан Республикасының кез келген өңірінде пайдалануға;
3) мекеме мен банктің келісімімен тұрғын үй төлемдерінің пайдаланылмаған сомаларын осы шартқа қосымша келісім жасау арқылы бір банктен басқасына, оның ішінде бір банк шегінде оның филиалдары арасында аударуға құқылы.
4.5. Банк қызметкердің операциялары бойынша құпиялылыққа кепілдік береді.
4.6. Қағидалардың 7-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес қызметкер банкке қызметкердің қосымша келісімінсіз (акцептсіз) мекеме құқыққа қайшы немесе артық төленген ақшаны есептен шығаруға құқылы.
4.7. Қызметкер өз деректерінің (жеке басын куәландыратын құжаттарының деректері, ЖСН, тұратын мекенжайы, телефон нөмірі, e-mail электрондық мекенжайы, факс нөмірі және банкке жолданған құжаттардағы басқа да мәліметтерінің) өзгеруі туралы банкке олар өзгерген сәттен бастап 5 (бес) күннен кешіктірмей жазбаша хабарлауға міндеттенеді.
5. Есеп айырысу тәртібі
5.1. Тұрғын үй төлемдеріне арналған жеке арнайы шотты тұрғын үйге мұқтаж деп танылған әрбір қызметкер өзі ашады.
6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Осы шарт бойынша Тараптар арасында туындаған даулардың барлығы келіссөздер арқылы 10 (он) жұмыс күні ішінде шешіледі.
6.2. Тараптар келіссөздер жүргізу арқылы келісімге келмеген кезде, даулар мүдделі Тараптың бастамасымен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
7. Қосымша шарттар
7.1. Шартқа енгізілетін кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша түрде жасалған және Тараптар қол қойған жағдайда жарамды.
7.2. Осы шарт Тараптардың келісімімен ғана бұзылуы мүмкін.
7.3. Осы шарт Заңның 101-4-бабында көзделген жағдайларда мекеменің бастамасымен, сондай-ақ негізінде қызметкер тұрғын үй төлемдерін алушы деп танылған мекеме актісінің күші жойылған жағдайда бұзылуы мүмкін.
7.4. Осы шарт заңдық күші бірдей, әрбір Тарапқа бір-бірден үш данада жасалды.
7.5. Осы шарт оған Тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
7.6. Осы шарттың талаптары құпия болып табылады.
8. Тараптардың жауапкершілігі. Жауапкершілікті алып тастау

4) принять меры по возврату неиспользованных денежных средств по назначению на личный специальный счет в случае расторжения им договора с получателем денег со счета.
4.4. Сотрудник вправе:
1) накапливать на личном специальном счете суммы неиспользованных жилищных выплат;
2) использовать жилищные выплаты по их назначению в любом регионе Республики Казахстан, независимо от того, где проходит службу;
3) с согласия учреждения и банка переводить неиспользованные суммы жилищных выплат из одного банка в другой, в том числе в пределах одного банка между их филиалами, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору.
4.5. Банк гарантирует тайну по операциям сотрудника.
4.6. Настоящим сотрудник предоставляет банку право без дополнительного согласия (акцепта) сотрудника списывать со счета деньги, неправомерно или излишне перечисленные учреждением, в соответствии с порядком, установленным разделом 7 Правил.
4.7. Сотрудник обязуется письменно уведомлять банк об изменении своих данных (данные документов, удостоверяющих личность, ИИН, адрес проживания, номер телефона, электронный адрес e-mail, номер факса и другие сведения, содержащиеся в направленных банку документах) не позднее 5 (пять) дней с момента их изменения.
5. Порядок расчетов
5.1. Личный специальный счет для жилищных выплат открывается самостоятельно каждым сотрудником, признанным нуждающимся в жилье.
6. Порядок разрешения споров
6.1. Все споры, возникшие между сторонами по настоящему договору, разрешаются посредством переговоров в течение 10 (десять) рабочих дней.
6.2. При недостижении сторонами согласия путем переговоров споры по инициативе заинтересованной Стороны рассматриваются в cудебном порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Дополнительные условия
7.1. Любые изменения и дополнения к договору действительны при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны Сторонами.
7.2. Настоящий договор может быть расторгнут только по соглашению Сторон.
7.3. Настоящий договор может быть расторгнут по инициативе учреждения в случаях, предусмотренных статьей 101-4 Закона, а также в случае отмены акта учреждения, на основании которого сотрудник был признан получателем жилищных выплат.
7.4. Настоящий договор составлен в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
7.5. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания его Сторонами.
7.6. Условия настоящего договора являются конфиденциальными.
8. Ответственность Сторон. Исключение ответственности

8.1. Тараптар осы шарт бойынша өздеріне алған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, сондай-ақ Тараптардың келісімінсіз мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
8.2. Кез келген жағдайларда шарттың талаптары бұзылған кезде банктің жауапкершілігі банктің заңсыз әрекетімен/әрекетсіздігімен қызметкерге келтірілген нақты залалдың мөлшерімен шектеледі.
8.3. Тұрғын үй төлемдері Заңның 101-5-бабында көзделмеген өзге мақсаттарға аударылған жағдайларды қоспағанда, қызметкер ұсынған шарттың мазмұны, түпнұсқалығы және нақтылығы үшін банк жауапты болмайды.
8.4. Қызметкер шот бойынша үзіндіде көрсетілген шот бойынша операцияларды даулау туралы өтінішті мұндай операция өткізілген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беруге құқылы.
9. Әртүрлі
9.1. Шоттың құқықтық режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленеді.
9.2. Шарт шартқа сәйкес шот жабылғанға дейін қолданылады.
9.3. Шотты жабу Тараптардың келісімі бойынша жүргізіледі.
9.4. Қызметкер банктің мекемеге шот нөмірі, шот бойынша ақшаның қозғалысы, шотты жабу және шартта көзделген тәртіп пен талаптар бойынша өзге де мәліметтерді беруіне өз келісімін береді.
9.5. Қызметкер тұрғын үй төлемдері туралы басқа банкпен шарт жасасқан жағдайда осы шартқа сәйкес аталған банктік шот жабылуға тиіс.
9.6. Қызметкер шартта көзделген тәртіпте және шарттарда банктің шоттың нөмірі, шот бойынша ақшаның қозғалысы, шоттың жабылуы туралы ақпаратты және өзге де мәліметтерді мекемеге ұсынуына өзінің келісімін береді.
10. Шартты өзгерту тәртібі
10.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімге қол қою арқылы енгізіледі.
11. Форс-мажор
11.1. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамау күтпеген жағдайлардың, атап айтқанда, орындауға тікелей әсер еткен қауіпті табиғи құбылыстар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, соғыс іс-қимылдары салдарынан болса, Тараптар шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
12. Тараптардың орналасқан жері мен төлем деректемелері
Мекеме:
__________________
(толық атауы)
__________________
__________________
(мекенжайы)
__________________
__________________
(телефон)
__________________
__________________
(Т.А.Ә.) (бар болса)
__________________
__________________
(қолы)
Банк:
__________________
(толық атауы)
__________________
__________________
(мекенжайы)
__________________
__________________
(телефон)
__________________
__________________
(Т.А.Ә.) (бар болса)
__________________
__________________
(қолы)
Қызметкер:
__________________
(Т.А.Ә.) (бар болса) (толық)
__________________
__________________
__________________
__________________
(мекенжайы)
__________________
__________________
(телефон)
__________________
__________________
(қолы)
20 __ жылғы "__" ______
20 __ жылғы "__" ______
20 __ жылғы "__" ______
М.О.
М.О.
М.О.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік органдарының
қызметкерлеріне тұрғын үй
төлемдерінің мөлшерін есептеу,
оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру
және қайта бастау қағидаларына
11-қосымша
Қызметкерлердің тұрғын үй төлемдері және жеке арнайы шоттары туралы шарттарды тіркеу журналы
Р/с №
Тіркеу күні
Тұрғын үй төлемдерін алушы қызметкердің Т.А.Ә. (бар болса) (толық)
Тұрғын үй төлемдері туралы шарт
Банктің атауы
Қызметкердің жеке арнайы шотының нөмірі
күні
1
2
3
4
5
6
7
20_____ ж. "____" ___________ __________________________ (күні) (қала, ауыл)
Ескертпе: қызметкерлердің тұрғын үй төлемдерін және жеке арнайы шоттары туралы шарттарды тіркеу журналын мекеменің қаржы бөлімшелері толтырады
_________________________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
12-қосымша
Тұрғын үй төлемдерін алушының № _________ талдамалық есепке алу карточкасы
ЖСН ____________________________
Жеке арнайы шоттың нөмірі ______________________
Банктің атауы ____________________________
________________________________________________________________________________ (қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (толық)
Тұрғын үй комиссиясының 20_____жылғы "____"____________ №____________ хаттамасымен және ____________________________________ бұйрығымен
(мекеменің бірінші басшысы, күні, бұйрық нөмірі) 1) 20_____ жылғы "___" ____________ бастап тұрғын үйге мұқтаж деп танылды; (күні) 2) ағымдағы тұрғын үй төлемдері ________________ теңгені құрайды; (сома) 3) біржолғы тұрғын үй төлемдері ________________ теңгені құрайды. (сома)
келесі беті
Р/с №
Кезең
Басындағы сальдо (теңгемен)
Бір айда аударылғаны (теңгемен)
Аударылды
Соңындағы сальдо
Сома (теңгемен)
төлем құжатының нөмірі, күні
төлем құжатының сомасы
1
2
2
3
4
5
6
7
1
Қаңтар
2
Ақпан
3
Наурыз
4
Сәуір
5
Мамыр
6
Маусым
7
Шілде
8
Тамыз
9
Қыркүйек
10
Қазан
11
Қараша
12
Желтоқсан
ЖИЫНЫ
Мекеме бастығы _________________ _____________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә.(бар болса) Қаржы бөлімшесінің бастығы __________________ ____________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә.(бар болса) Орындаушы ________________ ____________________ (күні, қолы) (Т.А.Ә.(бар болса)
Ескертпе: тұрғын үй төлемдерін алушының талдамалық есепке алу карточкасын мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
13-қосымша
Банктің басшысы
кімге_______________________
Мекеменің тұрғын үй төлемдерінің қате аударылған сомаларын қайтару туралы өтініші

8.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение по настоящему договору взятых на себя обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за разглашение сведений без согласия Сторон.
8.2. В любых случаях ответственность банка при нарушении условий договора ограничивается размером реального ущерба, причиненного сотруднику неправомерными действиями/бездействием банка.
8.3. Банк не несет ответственность за содержание, подлинность и действительность представленного сотрудником договора, за исключением случаев осуществления перевода жилищных выплат на иные цели, не предусмотренные в статье 101-5 Закона.
8.4. Сотрудник вправе подать банку заявление об оспаривании операции по счету, отраженной в выписке по счету, в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня проведения такой операции.
9. Разное
9.1. Правовой режим счета определяется действующим законодательством Республики Казахстан.
9.2. Договор действует до закрытия счета в соответствии с договором.
9.3. Закрытие счета производится сотрудником по согласию Сторон.
9.4. Настоящим сотрудник дает свое согласие на представление банком учреждению информации о номере счета, движении денег по счету, закрытии счета и иных сведений в порядке и на условиях, предусмотренных договором.
9.5. В случае заключения сотрудником договора о жилищных выплатах с другим банком, банковский счет, открытый в соответствии с настоящим договором, подлежит закрытию.
9.6. Настоящим сотрудник дает свое согласие на представление банком учреждению информации о номере счета, движении денег по счету, закрытии счета и иных сведений в порядке и на условиях, предусмотренных договором.
10. Порядок изменения договора
10.1. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся путем подписания дополнительного соглашения.
11. Форс-мажор
11.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по договору, если это неисполнение явилось вследствие непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по настоящему договору.
12. Местонахождение и платежные реквизиты Сторон
Учреждение:
________________________________
(полное наименование)
________________________________
(адрес)
________________________________
(телефон)
________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
________________________________
(подпись)
Банк:
________________________________
(полное наименование)
________________________________
(адрес)
________________________________
(телефон)
________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
________________________________
(подпись)
Сотрудник:
________________________________
(полное наименование)
________________________________
(адрес)
________________________________
(телефон)
________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
________________________________
(подпись)
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
М.П.
М.П.
М.П.
Приложение 11
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Журнал регистрации договоров о жилищных выплатах и личных специальных счетов сотрудников
№ п/п
Дата регистрации
Ф.И.О. (при наличии) сотрудника - получателя жилищных выплат (полностью)
Договор о жилищных выплатах
Наименование банка
Номер личного специального счета сотрудника
дата
1
2
3
4
5
6
7
"___" _________ 20 ____ год _______________________________
(дата)                               (город, село )
Примечание:
Журнал регистрации договоров о жилищных выплатах и личных специальных счетов сотрудников заполняется финансовым подразделением учреждения.
Приложение 12
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Карточка аналитического учета получателя жилищных выплат № ______
ИИН _______________________
Номер личного специального счета
____________________________
Наименование банка
____________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) сотрудника (полностью)
протоколом жилищной комиссии от "____" _____________ 20 ___ года № ________________
(дата)
и приказом _____________________________________________________________________:
(первого руководителя учреждения, дата, номер приказа)
1) признан нуждающимся в жилище с "__" ____________ 20 __ года;
(дата)
2) текущие жилищные выплаты составляют _______________________________ тенге;
(сумма)
3) единовременные жилищные выплаты составляют ________________________ тенге.
(сумма)
Оборотная сторона
№ п/п
Период
Сальдо на начало (в тенге)
Начислено за месяц (в тенге)
Перечислено
Сальдо на конец
сумма (в тенге)
номер, дата платежного документа
сумма платежного документа
1
2
2
3
4
5
6
7
1
Январь
2
Февраль
3
Март
4
Апрель
5
Май
6
Июнь
7
Июль
8
Август
9
Сентябрь
10
Октябрь
11
Ноябрь
12
Декабрь
ИТОГО
0
0
х
х
Начальник учреждения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
Начальник финансового подразделения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Начальник ответственного структурного подразделения
____________________
(дата, подпись)
__________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии
Примечание: карточка аналитического учета получателя жилищных выплат заполняется финансовым подразделением учреждения.
Приложение 13
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Руководителю банка
______________________
Заявление учреждения на возврат ошибочно перечисленных сумм жилищных выплат

1. Тұрғын үй төлемдерін төлеушінің деректемелері
1.1__________________________________________________
(мекеменің атауы)
1.2 БСН _____________________________________________
1.3 БИК _____________________________________________
1.4 ЖСК _____________________________________________
2. Қате аударылған төлем тапсырмасының деректемелері
2.1 № _______________________________________________
2.2 20____ ж. "___ " _____________ № ___________________
2.3 Төлем тапсырмасының жалпы сомасы_________________
3. Тұрғын үй төлемдерін алушы қызметкердің деректемелері _________
3.1 Тегі ______________________________________________
3.2 Аты______________________________________________
3.3 Әкесінің аты (бар болса)_____________________________
3.4 Туған күні _________________________________________
3.5 ЖСН _____________________________________________
3.6 Жеке арнайы шотының нөмірі ________________________
3.7 Тұрғын үй төлемдерін алушының төлем сомасы _________
3.8 Қайтарылуға тиіс сома _______________________________
4. Қайтару себебі_______________________________________
(қайтаруды талап ететін себебі көрсетілсін,
мысалы, қызметкер жұмыстан шығарылды, механикалық қате,
банктің қатесі және т.б.)
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
Мекеме ______________________________________________
БСН _________________________________________________
БИК__________________________________________________
ЖСК__________________________________________________
5. Мекеменің басшысы __________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
6. Қаржы бөлімшесінің бастығы ___________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
7. Бас бухгалтер _________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О.
_________________________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының қызметкерлеріне
тұрғын үй төлемдерінің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата
тұру және қайта бастау
қағидаларына
14-қосымша
Тұрғын үй төлемдерін алушының жеке арнайы шотынан қате есептелген сомаларды есептен шығаруға оның келісімі туралы өтініш
Мен______________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
ЖСН_____________________________________________________________________,_______________________________________________________________сомадағы (лардағы)
(сома жазбаша)
__________________________________________________________________________
(қате есептелген тұрғын үй төлемдерін бірнеше төлем тапсырмалары бойынша қайтару қажет болған жағдайда әр төлем тапсырмасына қайтарылуы тиіс сомалар бөлек көрсетіледі)менің жеке арнайы шотыма қате аударылған тұрғын үй төлемдерін қайтаруға келісім беремін.

1. Реквизиты плательщика жилищных выплат
1.1 ______________________________________________________________________
(наименование учреждения)
1.2. БИН _________________________________________________________________
1.3. БИК__________________________________________________________________
1.4. ИИК__________________________________________________________________
2. Реквизиты платежного поручения, в котором были допущены ошибки
2.1. № ____________________________________________________________________
2.2. Дата "____" ______________ 20 ____ года
2.3 Общая сумма платежного поручения _______________________________________
3. Реквизиты сотрудника-получателя жилищных выплат
3.1 Фамилия _______________________________________________________________
3.2 Имя ___________________________________________________________________
3.3 Отчество (при наличии) __________________________________________________
3.4 Дата рождения __________________________________________________________
3.5 ИИН __________________________________________________________________
3.6 Номер личного специального счета ________________________________________
3.7 Сумма платежа получателя жилищных выплат ______________________________
3.8 Сумма, подлежащая возврату _____________________________________________
4. Причина возврата ________________________________________________________
(указать причину, по которой требуется возврат, к примеру,
сотрудник уволен, механическая ошибка, ошибка банка и т.д.)
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Учреждение _______________________________________________________________
БИН _____________________________________________________________________
БИК _____________________________________________________________________
ИИК _____________________________________________________________________
5. Руководитель учреждения _________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
6. Начальник финансового подразделения _____________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
7. Главный бухгалтер _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
М.П.
Приложение 14
к Правилам исчисления размера,
назначения, перерасчета,
осуществления, прекращения,
приостановления и возобновления
жилищных выплат сотрудникам
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Заявление в банк получателя жилищных выплат о согласии
списания с его личного специального счета ошибочно зачисленных сумм
Я, _______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), дата рождения)
ИИН _______________________ настоящим даю согласие на возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат на мой личный специальный счет в сумме (-ах) _______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
___________________________________________________________________________.
(В случае необходимости возврата ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат по нескольким платежным поручениям, суммы, подлежащие возврату, указываются отдельно на каждое платежное поручение)