Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 210 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 479 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 199-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2022 № 1100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 210 қаулысымен
бекітілген
Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.11.2024 № 1018 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидалары (бұдан әрі − Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 199-бабына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі борышының жай-күйін мониторингтеу, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында көзделген шектеулердің сақталуын бақылау болып табылады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) даму жоспары – мемлекеттік кәсіпорынның, акцияларының бақылау пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің бесжылдық кезеңге арналған негізгі қызмет бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;

Об утверждении Правил мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 210. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 479.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.06.2025 № 479 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 199 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2022 № 1100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 210
Правила мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2024 № 1018 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 199 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора.
2. Целями настоящих Правил являются мониторинг состояния внешнего и внутреннего долга квазигосударственного сектора, контроль за соблюдением ограничений, предусмотренных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) план развития − документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности государственного предприятия, акционерного общества и товарищества с ограниченной ответственностью, контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) которого принадлежит государству, на пятилетний период;

2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарызы – қарыз беруші Қазақстан Республикасының бейрезиденті, ал қарыз алушы квазимемлекеттік сектор субъектісі болатын қарыз қатынастары;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі қарызы – қарыз беруші Қазақстан Республикасының резиденті, ал қарыз алушы квазимемлекеттік сектор субъектісі болатын қарыз қатынастары;
4) қарыз – ішкі және сыртқы нарықтардан тартылатын кредиттер, қарыздар, борыштық бағалы қағаздар және өзге де борыштық міндеттемелер;
5) қарыз алушы – квазимемлекеттік сектор субъектісі;
6) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі − тізілім) − Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да əскерлері мен əскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті жəне мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған жүйесі;
7) сыртқы борыш – Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қарыз алушының белгілі бір күнге алынған және өтелмеген қарыздарының сомасы;
8) іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның бесжылдық кезеңге арналған негізгі қызмет бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
9) ішкі борыш – Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы қарыз алушының белгілі бір күнге алынған және өтелмеген қарыздарының сомасы.
2-тарау. Мониторингті жүзеге асыру тәртібі
4. Қарыз алушылардың сыртқы және ішкі борышының ағымдағы жай-күйінің мониторингі даму жоспарлары мен іс-шаралар жоспарлары шеңберінде жүзеге асырылады.
5. Ішкі және сыртқы қарыздар қаражатының түсімдерін, борышты өтеу және оған қызмет көрсету бойынша төлемдерді тіркеуді және есепке алуды қарыз алушылар дербес жүзеге асырады.
6. Төлемдерді, борыш қалдығын есепке алу номиналды құны бойынша жүргізіледі. Борыштық бағалы қағаздарды есепке алу бастапқы орналастыру нәтижелері және номиналды құны бойынша жүзеге асырылады.
7. Қарыз алушылар тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес СБЕ-618 және ОЖЕ-618 нысандары бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету туралы ақпаратты мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
8. Қарыз алушылар жартыжылдық негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес КСЕ-618 нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздары бойынша негізгі борышты жоспарланатын игеру және өтеу бойынша ақпаратты мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

2) внешний заем субъектов квазигосударственного сектора– отношения займа, в которых заимодателем выступает нерезидент Республики Казахстан, а заемщиком – субъект квазигосударственного сектора;
3) внутренний заем субъектов квазигосударственного сектора – отношения займа, в которых заимодателем выступает резидент Республики Казахстан, а заемщиком – субъект квазигосударственного сектора;
4) заем– кредиты, займы, долговые ценные бумаги и иные долговые обязательства, привлекаемые с внутренних и внешних рынков;
5) заемщик − субъект квазигосударственного сектора;
6) реестр государственного имущества (далее − реестр) − единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;
7) внешний долг – сумма на определенную дату полученных и непогашенных сумм займов заемщика перед нерезидентами Республики Казахстан;
8) план мероприятий − документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании на пятилетний период;
9) внутренний долг – сумма на определенную дату полученных и непогашенных сумм займов заемщика перед резидентами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок осуществления мониторинга
4. Мониторинг текущего состояния внешнего и внутреннего долга заемщиков осуществляется в рамках планов развития и планов мероприятий.
5. Регистрация и учет поступлений средств внутренних и внешних займов, платежей по погашению и обслуживанию долга осуществляются заемщиками самостоятельно.
6. Учет платежей, остатка долга производится по номинальной стоимости. Учет долговых ценных бумаг осуществляется по результатам первичного размещения и номинальной стоимости.
7. Заемщики на ежеквартальной основе в срок до 15-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют информацию по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора по формам СБЕ-618 и ОЖЕ-618 согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган по государственному имуществу.
8. Заемщики на полугодовой основе в срок до 10-го числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, направляют информацию по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период по форме КСЕ-618 согласно приложению 3 к настоящим Правилам в уполномоченный орган по государственному имуществу.

9. Қарыз алушылар:
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі − қор) қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығымен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10663 болып тіркелген) 2-қосымшаның 10-нысанына;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 14 бұйрығымен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18328 болып тіркелген) 26-қосымшаға сәйкес тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздарды тарту жоспарын көрсете отырып, қарыздар бойынша ақпаратты электрондық түрде тізілімге жібереді.
10. Қор "Мемлекеттік органдарға қажетті есептілікті Ұлттық әл-ауқат қорының интернет-ресурсына орналастыру қағидаларын, сондай-ақ есептіліктің тізбесін, нысандарын және орналастыру кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 87 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32612 болып тіркелген) 1-нысанға сәйкес тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-і күніне дейін алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздарды тарту жоспарын көрсете отырып, қарыздар бойынша ақпаратты қордың интернет-ресурсында орналастырады.
11. Қарыз алушылар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тоқсан сайынғы негізде борыш бойынша ақпаратты қамтитын талдамалық жазбаны және жартыжылдық негізде ағымдағы жылға арналған сыртқы және ішкі қарыз алудың нақтыланған болжамын ұсынады.
Алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздарды тарту жоспарлары өзгерген жағдайда қарыз алушылар осы өзгерістерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.
12. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес СБЕ-618 мен ОЖЕ-618 есептілік нысандары бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша жиынтық ақпаратты жібереді.

9. Заемщики на ежеквартальной основе в срок до 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют информацию по займам с указанием плана привлечения займов на предстоящий пятилетний период в реестр в электронном виде согласно:
форме 10 приложения 2 к Правилам разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10663), за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – фонд);
приложению 26 к Правилам разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 14 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18328).
10. Фонд на ежеквартальной основе до 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, размещает информацию по займам с указанием плана привлечения займов на предстоящий пятилетний период на интернет-ресурсе фонда согласно форме 1, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 87 "Об утверждении Правил размещения отчетности, необходимой государственным органам, на интернет-ресурсе Фонда национального благосостояния, а также перечня, форм и периодичности размещения отчетности" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32612).
11. Заемщики представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на ежеквартальной основе аналитическую записку, содержащую информацию по долгу, и на полугодовой основе уточненный прогноз внешнего и внутреннего заимствования на текущий год.
В случае изменения планов привлечения займов на предстоящий пятилетний период заемщики согласовывают данные изменения с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
12. Уполномоченный орган по государственному имуществу на ежеквартальной основе в срок до 10 числа второго месяца после отчетного периода направляет сводную информацию по займам субъектов квазигосударственного сектора в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по формам отчетности СБЕ-618 и ОЖЕ-618 согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.

13. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган жартыжылдық негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-і күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес КСЕ-618 нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздары бойынша негізгі борышты жоспарланатын игеру және өтеу бойынша ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
14. Қарыздар бойынша жиынтық ақпаратта:
1) қарыз алушылар борышының есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніндегі жай-күйі туралы деректер;
2) шығарылған борыштық бағалы қағаздардың, сондай-ақ бюджеттік кредиттердің және өзге де борыштық міндеттемелердің жай-күйі туралы деректер (орналастыру күні, сыйақы мөлшерлемесі, өтеу күні, айналыс мерзімі, шығару және қызмет көрсету валютасы);
3) мерзімі өткен төлемдердің болуы және оларды төлеу туралы деректерді қоса алғанда, есепті кезеңде қарыздардың іс жүзінде түсуі, қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша жүргізілген төлемдер туралы деректер;
4) есепті кезеңде қарыздарды тарту туралы ақпарат;
5) алдағы бесжылдық кезеңге арналған қарыздарды тарту жоспары қамтылады.
3-тарау. Бақылауды жүзеге асыру тәртібі
15. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тоқсан сайынғы негізде мемлекеттік борыштың жай-күйі туралы мәліметтерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында көзделген мынадай борыштық шектеулердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік борыш пен квазимемлекеттік сектор борышының жоғарғы шегі жиынтығында жалпы ішкі өнімге шаққанда 53,2 %-дан аспайды, оның ішінде квазимемлекеттік сектор борышының жоғарғы шегі жалпы ішкі өнімге 21,2 %-дан аспайды (мемлекет бақылайтын ұйымдардың өзара міндеттемелері және бақыланатын бейрезидент ұйымдардың міндеттемелері борыштың жоғарғы шегінің есебіне енгізілмейді);
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі сыртқы борышының (мемлекет кепілдік берген сыртқы борышты ескере отырып) және квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы борышының көлемі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтері сомасының 75 %-ына тең мөлшерден аспайды.
16. Квазимемлекеттік сектордың борышын есептеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер;
қарыз алушылар борышының ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер;
әлеуметтік-экономикалық даму болжамының макроэкономикалық көрсеткіштері (жалпы ішкі өнім, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтері, инфляция деңгейі, кірістердің өсу қарқыны) негізінде қалыптастырады.

13. Уполномоченный орган по государственному имуществу на полугодовой основе в срок до 25 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, направляет информацию по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период по форме КСЕ-618 согласно приложению 3 к настоящим Правилам в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
14. Сводная информация по займам включает:
1) данные о состоянии долга заемщиков на первое число месяца после отчетного периода;
2) данные о состоянии выпущенных долговых ценных бумаг, а также бюджетных кредитов и иных долговых обязательств (дата размещения, ставка вознаграждения, дата погашения, срок обращения, валюта выпуска и обслуживания);
3) данные о фактическом поступлении займов, произведенных платежах по погашению и обслуживанию займов в отчетном периоде, включая данные о наличии просроченных платежей и их оплате;
4) информацию о привлечении займов в отчетном периоде;
5) план привлечения займов на предстоящий пятилетний период.
Глава 3. Порядок осуществления контроля
15. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на ежеквартальной основе с учетом сведений о состоянии государственного долга осуществляет контроль соблюдения следующих долговых ограничений, предусмотренных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года:
1) верхний предел государственного долга и долга квазигосударственного сектора составляет в совокупности не более 53,2 % к валовому внутреннему продукту, в том числе верхний предел долга квазигосударственного сектора составляет не более 21,2 % к валовому внутреннему продукту (в расчет верхнего предела долга не включаются взаимные обязательства организаций, контролируемых государством, и обязательства контролируемых организаций-нерезидентов);
2) объем внешнего долга Правительства Республики Казахстан (с учетом внешнего гарантированного государством долга) и внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора не превышает размер, равный 75 % от суммы валютных активов Национального фонда Республики Казахстан.
16. Расчет долга квазигосударственного сектора формируется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основе:
сведений о текущем состоянии государственного и гарантированного государством долга;
сведений о текущем состоянии долга заемщиков;
макроэкономических показателей прогноза социально-экономического развития (валовый внутренний продукт, валютные активы Национального фонда Республики Казахстан, уровень инфляции, темпы роста доходов).

17. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жартыжылдық негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 20-ы күніне дейін қарыз алушылар борышының жай-күйі және борыштық шектеулердің сақталуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Квазимемлекеттік сектордың
сыртқы және ішкі қарыздарына
мониторинг жүргізу және
бақылау қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысанының атауы: квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық жазылуы): СБЕ-618.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ___ тоқсан.
Есептерді ұсынатын тұлғалар тобы және мерзімі:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілері (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған, сондай-ақ агрегатталған түрде ұсынылған жағдайда толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Жол коды
Қарыз алушының атауы
Кредитордың атауы
Жобаның атауы немесе қарыз алу мақсаты
Қарыз сомасы
А
Б
В
Г
1
1.1-қарыз алушы
1.1. ішкі
1.1.1.
1-жоба
1.1.2.
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
1.2.
сыртқы

17. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на полугодовой основе до 20 числа второго месяца после отчетного периода направляет информацию о состоянии долга заемщиков и соблюдении долговых ограничений в Правительство Республики Казахстан и центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
______________________
Приложение 1
к Правилам мониторинга
и контроля за внешними
и внутренними займами
квазигосударственного сектора
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Наименование формы административных данных: отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов).
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz.
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СБЕ-618.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: ___ квартал 20___ года.
Круг лиц и срок представления отчетов:
1) субъекты квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов) в уполномоченный орган по государственному имуществу до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченный орган по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Код строки
Наименование заемщика
Наименование кредитора
Наименование проекта или цель заимствования
Сумма займа
А
Б
В
Г
1
1.Заемщик 1
1.1. внутренний
1.1.1.
проект 1
1.1.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
1.2.
внешний

1.2.1.
1-жоба
1.2.2.
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
2.2-қарыз алушы
2.1.
ішкі
2.1.1.
1-жоба
2.1.2.
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
Жиыны, мың теңге
Жиыны, мың АҚШ доллары
Кестенің жалғасы
Күші жойылған қарыз сомасы
Қарыз валютасы
Есепті кезеңнің басындағы борыш
Қарыз қаражаты игерілді (түсуі)
Негізгі борыш өтелді
барлығы, есепті кезеңді қоса алғанда
есепті кезеңде
барлығы, есепті кезеңді қоса алғанда
есепті кезеңде
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Есепті кезеңнің соңындағы борыш
Төленген пайыздар
Мыналар бойынша алдыңғы есепті түзетулер
Қосымша ақпарат
барлығы, есепті кезеңді қоса алғанда
есепті кезеңде
игеру
өтеу
қызмет көрсету
9
10
11
12
13
14
15
Ескертпе: "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме нысанға қосымшада көрсетілген.
Аббревиатураның толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
Атауы ___________________________      Мекенжайы_________________
Телефоны________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_________________________________
Орындаушы _______________________       ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы
адам
__________________________________      ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөр орны
Нысанға қосымша
"Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Әдіснамалық түсіндірмелер
1. Есепті тоқсанына бір рет:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілері (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) компанияның барлық деңгейлерінің құрылымына кіретін ұйымдарға бөле отырып, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін жасайды.
2. Есеп:
1) бөлімнің символы мен атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жеке-жеке толтырылады;
2) А бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілерін нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компанияларға бөле отырып, реттік нөмірі көрсетіледі;

1.2.1.
проект 1
1.2.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
2
Заемщик 2
2.1.
внутренний
2.1.1.
проект 1
2.1.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
Итого, тысяч тенге
Итого, тысяч долларов США
Продолжение таблицы
Аннулированная сумма займа
Валюта займа
Долг на начало отчетного периода
Освоено (поступление) средств займа
Погашено основного долга
всего, включая отчетный период
в отчетном периоде
всего, включая отчетный период
в отчетном периоде
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Долг на конец отчетного периода
Выплачено процентов
Корректировки предыдущего отчета по
Дополнительная информация
всего, включая отчетный период
в отчетном периоде
освоению
погашению
обслуживанию
9
10
11
12
13
14
15
Примечание: пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов)" указано в приложении к форме.
Расшифровка аббревиатуры:
США – Соединенные Штаты Америки.
Наименование________________________ Адрес________________________
Телефон____________________________
Адрес электронной
почты________________________
Исполнитель
___________________________________       ______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________       ______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Место для печати
______________________
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов)"
Методологические пояснения
1. Отчет составляется раз в квартал:
1) субъектами квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов) с разбивкой по организациям, входящим в структуру всех уровней компании, до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченным органом по государственному имуществу до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
2. Отчет заполняется:
1) отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
2) в графе А указывается порядковый номер с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;

3) Б бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілерін нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компанияларға бөле отырып, қарыз алушының атауы көрсетіледі;
4) В бағанында жобаның атауы және/немесе қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
5) Г бағанында кредитордың немесе облигациялар ұстаушының атауы көрсетіледі;
6) 1-бағанда қол қойылған қарыз сомасы көрсетіледі;
7) 2-бағанда күші жойылған қарыз сомасы көрсетіледі;
8) 3-бағанда қарыз тартылған валютаның атауы көрсетіледі;
9) 4-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің басындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі (12 және 13-бағандарда көзделген түзету жағдайларын қоспағанда, борыш сомасы өткен есепті кезеңдегі 9-бағанмен сәйкес келуге тиіс);
10) 5 және 6-бағандарда қарыздың бүкіл қолданылу кезеңіндегі және есепті кезеңде қарыздың (облигацияларды орналастыруды қоса алғанда) игерілген (түскен) жалпы сомасы көрсетіледі.
Қарыз шартының талаптарында көзделген қарыз алушының негізгі борышына пайыздық төлемдерді капиталдандыру жағдайында деректер 5 және 6-бағандарда да ескеріледі, ал қосымша (нақтылайтын) ақпарат 15-бағанда көрсетіледі.
Бұрын игерілген қарыз қаражаты есепті кезеңде кредиторға қайтарылған жағдайда деректер минус (-) белгісімен ескеріледі, ал қосымша (нақтылайтын) ақпарат 15-бағанда көрсетіледі;
11) 7 және 8-бағандарда қарыздың бүкіл қолданылу кезеңіндегі және есепті кезеңдегі негізгі борышты өтеу (облигацияларды кері сатып алу) бойынша төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 9-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің аяғындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі және 9-баған = 4-баған + 6-баған - 8-баған + 12-баған - 13-баған формуласымен есептеледі (берешек сомасы келесі есепті кезеңде 4-бағанға ауыстырылады);
13) 14 және 15-бағандарда қарыздың бүкіл қолданылу кезеңіндегі және есепті кезеңдегі пайыздар бойынша төлемдердің жалпы сомасы (біржолғы комиссия, резервке қойғаны үшін комиссия, сыйақы, айыппұлдар, өсімпұлдар және т.с.с.) көрсетіледі;
14) 12, 13 және 14-бағандарда, егер бұл деректер алдыңғы есепте көрсетілмеген жағдайда борышты игеру, өтеу және оған қызмет көрсету бойынша түзетілген сомалар көрсетіледі (мұндай ақпарат әрбір осындай жағдай бойынша ғана көрсетіледі);
15) 15-бағанда 12, 13 және 14-бағандарда көрсетілген деректерді түзету себептері бойынша ашылған ақпарат немесе басқа да маңызды нақтылайтын ақпарат (қарызды ұзарту, негізгі борышты ішінара немесе толық мерзімінен бұрын өтеу, қарызды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша уақтылы төлемеулер, қарыз алушының төлем қабілетсіздігі) көрсетіледі.
Барлық цифрлық бағандар "Барлығы" және "Жиыны" деген жолдарды қоспағанда, қарыз валютасында және мың бірлікте толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдар мың теңгемен және мың Америка Құрама Штаттары (бұдан әрі – АҚШ) долларымен есептеледі және толтырылады. Көрсеткіштерді АҚШ долларына келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніндегі бухгалтерлік есеп мақсаттары үшін белгіленген бағам бойынша жүргізіледі.
Квазимемлекеттік сектордың
сыртқы және ішкі қарыздарына
мониторинг жүргізу және
бақылау қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысанының атауы: орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық жазылуы): ОЖЕ-618.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ___ тоқсан.
Есептерді ұсынатын тұлғалар тобы және ұсыну мерзімі:
3) квазимемлекеттік сектор субъектілері (орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
4) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған, сондай-ақ агрегатталған түрде ұсынылған жағдайда толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Р/с
Орталық мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы/қарыз алушы (ведомстволық бағынысты ұйым)
Қарыз алу мақсаты
Кредитор
Қарыз сомасы
Күші жойылған сома
А
Б
В
Г
1
2
1.
ОМО/ЖАО атауы
1.1.
Ішкі нарықтағы қарыздар

3) в графе Б указывается наименование заемщика с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
4) в графе В указываются наименование проекта и/или цель заимствования;
5) в графе Г указывается наименование кредитора или держателя облигаций;
6) в графе 1 указывается подписанная сумма займа;
7) в графе 2 указывается аннулированная сумма займа;
8) в графе 3 указывается наименование валюты, в которой был привлечен заем;
9) в графе 4 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на начало отчетного периода (сумма долга должна совпадать с графой 9 за предыдущий отчетный период, за исключением случаев корректировки, предусмотренных в графах 12 и 13);
10) в графах 5 и 6 указывается общая сумма освоения (поступления) займа (включая размещение облигаций) за весь период действия займа и в отчетном периоде.
В случае капитализации процентных платежей в основной долг заемщика, предусмотренных условиями договора займа, данные также учитываются в графах 5 и 6, а дополнительная (уточняющая) информация отражается в графе 15.
В случае возврата кредитору в отчетном периоде ранее освоенных средств займа данные учитываются со знаком минус (-), а дополнительная (уточняющая) информация отражается в графе 15;
11) в графах 7 и 8 указывается общая сумма платежей по погашению основного долга (обратный выкуп облигаций) за весь период действия займа и за отчетный период;
12) в графе 9 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 9 = графа 4 + графа 6 - графа 8 + графа 12 – графа 13 (сумма долга переносится в графу 4 в следующем отчетном периоде);
13) в графах 14 и 15 указываются общая сумма платежей по процентам (единовременная комиссия, комиссия за резервирование, вознаграждение, штрафы, пени и т.п.) за весь период действия займа и за отчетный период;
14) в графах 12, 13 и 14 указываются скорректированные суммы по освоению, погашению и обслуживанию долга в случае, если эти данные не были отражены в предыдущем отчете (такая информация отражается только по каждому такому случаю);
15) в графе 15 указывается раскрытая информация по причинам корректировки данных, отраженных в графах 12, 13 и 14, или другая важная уточняющая информация (продление займа, частичное или полное досрочное погашение основного долга, несвоевременные платежи по погашению и обслуживанию займа, неплатежеспособность заемщика).
Все цифровые графы заполняются в валюте займа и в тысячах единиц, за исключением строк "Всего" и "Итого".
Строки "Всего" и "Итого" рассчитываются и заполняются в тысячах тенге и тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее - США). Приведение показателей к доллару США производится по курсу, установленному для целей бухгалтерского учета на последний календарный день отчетного периода.
______________________
Приложение 2
к Правилам мониторинга
и контроля за внешними
и внутренними займами
квазигосударственного сектора
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Наименование формы административных данных: отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных центральным государственным органам и местным исполнительным органам.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz.
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ОЖЕ-618.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: ___ квартал 20___ года.
Круг лиц и срок представления отчетов:
1) субъекты квазигосударственного сектора (подведомственные центральным государственным органам и местным исполнительным органам) в уполномоченный орган по государственному имуществу до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченный орган по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование центрального государственного органа или местного исполнительного органа / заемщик (подведомственная организация)
Цель заимствования
Кредитор
Сумма займа
Аннулированная сумма
А
Б
В
Г
1
2
1.
Наименование ЦГО / МИО
1.1.
Займы на внутреннем рынке

(8-баған + 9-баған)
есепті кезеңнің басындағы
есепті кезеңде
есепті кезеңнің соңындағы (11-баған + 12-баған)
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
мың бірлікте
Төленген пайыздық төлемдер (біржолғы комиссия, резервке қойғаны үшін комиссия, сыйақы, өсімпұл)
Мыналар бойынша алдыңғы есепті түзетулер (өткен кезеңде ескерілмеген айырма)
Қосымша ақпарат *
есепті кезеңнің басындағы
есепті кезеңде
қарыз қаражатын игеру
негізгі борышты өтеу
пайыздарды төлеу
15
16
17
18
19
20
Ескертпе: "Орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме нысанға қосымшада көрсетілген.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ОМО – орталық мемлекеттік органдар
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
КК.АА.ЖЖЖЖ – күні,айы,жылы
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
Атауы ________________________            Мекенжайы__________________
Телефоны_____________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________
Орындаушы ___________________
тегі, аты және әкесінің аты      __________________________
(бар болса) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін
атқарушы адам
______________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөр орны
Нысанға қосымша
"Орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарын (облигацияларды қоса алғанда) игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Әдіснамалық түсіндірмелер:
1. Есепті тоқсанына бір рет:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін жасайды.
2. Есеп:
1) бөлімнің символы мен атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жеке-жеке толтырылады;
2) А бағанында орталық мемлекеттік органдарға/жергілікті атқарушы органдарға, қарыз алудың нарықтық құрылымы бойынша, ведомстволық бағынысты компанияларға бөле отырып, реттік нөмірі көрсетіледі;

на конец отчетного периода (графа 8 + графа 9)
на начало отчетного периода
в отчетном периоде
на конец отчетного периода (графа 11 + графа 12)
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
в тысячах единиц
Выплачено процентных платежей (единовременная комиссия, комиссия за резервирование, вознаграждение, пеня)
Корректировки предыдущего отчета по (неучтенная разница в предыдущем периоде)
Дополнительная информация*
на начало отчетного периода
в отчетном периоде
освоению средств займа
погашению основного долга
выплате процентов
15
16
17
18
19
20
Примечание: пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных центральным государственным органам и местным исполнительным органам" указано в приложении к форме.
Расшифровка аббревиатур:
ЦГО – центральный государственный орган
МИО – местный исполнительный орган
ДД.ММ.ГГГГ – день,месяц,год
США – Соединенные Штаты Америки.
Наименование________________________ Телефон_____________________________
Адрес электронной почты________________________
Адрес________________________
Исполнитель
___________________________________       ______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________       ______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Место для печати
______________________
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных центральным государственным органам и местным исполнительным органам"
Методологические пояснения
Отчет составляется раз в квартал:
1) субъектами квазигосударственного сектора, подведомственными центральным государственным органам и местным исполнительным органам, в уполномоченный орган по государственному имуществу до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченным органом по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
2. Отчет заполняется:
1) отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
2) в графе А указывается порядковый номер с разделением на центральные государственные органы / местные исполнительные органы, по рыночной структуре заимствования, подведомственные компании;

3) Б бағанында орталық мемлекеттік органдарға/жергілікті атқарушы органдарға, нарықтық құрылымы бойынша, ведомстволық бағынысты ұйымдарға бөле отырып, қарыз алушының атауы көрсетіледі;
4) В бағанында жобаның атауы және/немесе қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
5) Г бағанында кредитордың немесе облигациялар ұстаушының атауы көрсетіледі;
6) 1-бағанда қарыздың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 2-бағанда күші жойылған қарыз сомасы көрсетіледі;
8) 3-бағанда қарыз тартылған валютаның атауы көрсетіледі;
9) 4-бағанда кредиттік келісімге қол қойылған күн немесе бағалы қағаздар шығарылған күн көрсетіледі;
10) 5-бағанда негізгі борышты өтеу кезеңі (төлемнің бірінші және соңғы күні) көрсетіледі (негізгі борышты өтеу кестесі өзгерген (қысқарту, ұзарту немесе ауыстыру) жағдайда негізгі борышты өтеу кезеңі қосымша көрсетіледі);
11) 6-бағанда қарыз тартылған барлық пайыздық мөлшерлемелер (біржолғы комиссия, резервке қойғаны үшін комиссия, сыйақы мөлшерлемесі) көрсетіледі;
12) 7-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің басындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі (17 және 18-бағандарда көзделген түзету жағдайларын қоспағанда, борыш сомасы өткен есепті кезеңдегі 14-бағанға сәйкес келуге тиіс);
13) 8 және 9-бағандарда есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңдегі қарыздың игерілген (түскен) сомасы көрсетіледі.
Қарыз шартының талаптарында көзделген қарыз алушының негiзгi борышына пайыздық төлемдерді капиталдандыру жағдайында деректер 9-бағанда да ескерiледi, ал нақтылайтын ақпарат 20-бағанда көрсетiледi.
Есепті кезеңде бұдан бұрын игерілген қарыз қаражаты кредиторға қайтарылған жағдайда деректер 9-бағанда (-) минус белгісімен ескеріледі және нақтылайтын ақпарат 20-бағанда көрсетіледі;
14) 10-бағанда есепті кезеңнің соңындағы қарыздың игерілген (түскен) сомасы көрсетіледі және 10-баған = 8-баған + 9-баған формуласымен есептеледі.
15) 11, 12-бағандарда есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңде негізгі борышты өтеу (облигацияларды кері сатып алу) бойынша төлемдер сомасы көрсетіледі;
16) 13-бағанда есепті кезеңнің соңындағы негізгі борышты өтеу (облигацияларды кері сатып алу) бойынша төлемдер сомасы көрсетіледі және 13-баған = 11-баған + 12-баған формуласымен есептеледі.
14-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің соңындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі және 14-баған = 7-баған + 9-баған - 13-баған + 17-баған - 18-баған формуласымен есептеледі.
15 және 16-бағандарда есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңдегі борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдердің (пайыздарды төлеудің) жалпы сомалары көрсетіледі.

3) в графе Б указывается наименование заемщика с разделением на центральные государственные органы / местные исполнительные органы, по рыночной структуре, подведомственные организации;
4) в графе В указываются наименование проекта и/или цель заимствования;
5) в графе Г указывается наименование кредитора или держателя облигаций;
6) в графе 1 указывается общая сумма займа;
7) в графе 2 указывается аннулированная сумма займа;
8) в графе 3 указывается наименование валюты, в которой был привлечен заем;
9) в графе 4 указывается дата подписания кредитного соглашения или выпуска ценных бумаг;
10) в графе 5 указывается период погашения основного долга (первая и последняя дата платежа) (в случае изменения (сокращение, продление или передвижка) графика погашения основного долга период погашения основного долга указывается дополнительно);
11) в графе 6 указываются все процентные ставки (единовременная комиссия, комиссия за резервирование, ставка вознаграждения), по которым был привлечен заем;
12) в графе 7 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на начало отчетного периода (сумма долга должна совпадать с графой 14 за предыдущий отчетный период, за исключением случаев корректировки, предусмотренных в графах 17 и 18);
13) в графах 8 и 9 указывается сумма освоения (поступления) займа на начало отчетного периода и в отчетном периоде.
В случае капитализации процентных платежей в основной долг заемщика, предусмотренных условиями договора займа, данные также учитываются в графе 9, а уточняющая информация отражается в графе 20.
В случае возврата кредитору в отчетном периоде ранее освоенных средств займа данные учитываются в графе 9 со знаком минус (-) и уточняющая информация отражается в графе 20;
14) в графе 10 указывается сумма освоения (поступления) займа на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 10 = графа 8 + графа 9;
15) в графах 11, 12 указываются сумма платежей по погашению основного долга (обратный выкуп облигаций) на начало отчетного периода и в отчетном периоде;
16) в графе 13 указывается сумма платежей по погашению основного долга (обратный выкуп облигаций) на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 13 = графа 11 + графа 12.
В графе 14 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 14 = графа 7 + графа 9 - графа 13 + графа 17 – графа 18.
В графах 15 и 16 указываются общие суммы платежей по обслуживанию долга (выплате процентов) на начало отчетного периода и в отчетном периоде.

17, 18 және 19-бағандарда, егер бұл деректер алдыңғы есептерде көрсетілмеген жағдайда игеру, өтеу және борышқа қызмет көрсету бойынша түзетілген сомалар көрсетіледі. Мұндай ақпарат әрбір осындай жағдай бойынша ғана көрсетіледі.
20-бағанда 17, 18 және 19-бағандарда көрсетілген деректерді түзету себептері бойынша ашылған ақпарат немесе басқа да маңызды нақтылайтын ақпарат (қарызды ұзарту, негізгі борышты ішінара немесе толық мерзімінен бұрын өтеу, қарызды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша уақтылы төлемеулер, қарыз алушының төлем қабілетсіздігі және т.с.с.) көрсетіледі.
Барлық цифрлық бағандар "Барлығы" және "Жиыны" деген жолдарды қоспағанда, қарыз валютасында және мың бірлікте толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдар мың теңгемен және мың АҚШ долларымен (бұдан әрі – АҚШ) есептеледі және толтырылады. Көрсеткіштерді АҚШ долларына келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніндегі бухгалтерлік есеп мақсаттары үшін белгіленген бағам бойынша жүргізіледі.
Квазимемлекеттік сектордың
сыртқы және ішкі қарыздарына
мониторинг жүргізу және
бақылау қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысанының атауы: квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздары бойынша негізгі борышты жоспарланып отырған игеру және өтеу жөніндегі есеп.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық жазылуы): КСЕ-618.
Кезеңділік: жартыжылдық.
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ____ жартыжылдығы үшін.
Есептерді ұсынатын тұлғалар тобы және ұсыну мерзімі:
5) квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін;
6) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-і күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған, сондай-ақ агрегатталған түрде ұсынылған жағдайда толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Р/с
Қарыз алушының
атауы
Қарыз алу мақсаты
Есепті кезеңнің соңындағы борыш
Ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарлы игеру
Ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарлы өтеу
А
Б
В
1
2
3
1
1-қарыз алушы
1.1.

В графах 17, 18 и 19 указываются скорректированные суммы по освоению, погашению и обслуживанию долга в случае, если эти данные не были отражены в предыдущих отчетах. Такая информация отражается только по каждому такому случаю.
В графе 20 указывается раскрытая информация по причинам корректировки данных, отраженных в графах 17, 18 и 19, или другая важная уточняющая информация (продление займа, частичное или полное досрочное погашение основного долга, несвоевременные платежи по погашению и обслуживанию займа, неплатежеспособность заемщика и т.п.).
Все цифровые графы заполняются в валюте займа и тысячах единиц, за исключением строк "Всего" и "Итого".
Строки "Всего" и "Итого" рассчитываются и заполняются в тысячах тенге и тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее - США). Приведение показателей к доллару США производится по курсу, установленному для целей бухгалтерского учета на последний календарный день отчетного периода.
______________________
Приложение 3
к Правилам мониторинга
и контроля за внешними
и внутренними займами
квазигосударственного сектора
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Наименование формы административных данных: отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz.
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): КСЕ-618.
Периодичность: полугодовая.
Отчетный период: за __ полугодие 20___г.
Круг лиц и срок представления отчетов:
1) субъекты квазигосударственного сектора в уполномоченный орган по государственному имуществу до 10 числа второго месяца после отчетного периода;
2) уполномоченный орган по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 25 числа второго месяца после отчетного периода.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование заемщика
Цель заимствования
Долг на конец отчетного периода
Плановое освоение до конца текущего года
Плановое погашение до конца текущего года
А
Б
В
1
2
3
1
Заемщик 1
1.1.

1.1. ішкі
1.1.1
1.1.2
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
1.2.
1.2. сыртқы
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
2
2-қарыз алушы
2
2.1
2.1. ішкі
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
2.2.
2.2. сыртқы
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
3
басқа квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарызы
3.1.
3.1. ішкі
1-жоба
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
3.2.
3.2. сыртқы
1-жоба
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
Жиыны, мың теңге
Жиыны, мың АҚШ доллары
Кестенің жалғасы
Ағымдағы жылдың соңындағы борыш
1-ші жоспарланатын жыл
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
2-ші жоспарланатын жыл
3-ші жоспарланатын жыл
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
4-ші жоспарланатын жыл
5-ші жоспарланатын жыл
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
14
15
16
17
18
19
Ескертпе: "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздары бойынша негізгі борышты жоспарланып отырған игеру және өтеу жөніндегі есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме нысанға қосымшада көрсетілген.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
КК.АА.ЖЖЖЖ – күні,айы,жылы
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
Атауы_____________________________      Мекенжайы_________________
Телефоны__________________________
Электрондық пошта мекенжайы
___________________________________
Орындаушы _________________________      _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы
адам_______________________________      __________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөр орны
Нысанға қосымша
"Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алдағы бес жылдық кезеңге арналған қарыздары бойынша негізгі борышты жоспарланып отырған игеру және өтеу жөніндегі есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Әдіснамалық түсіндірмелер
1. Есепті жарты жылда бір рет:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілері есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-і күніне дейін жасайды.
2. Есеп: бөлімнің символы мен атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жеке-жеке толтырылады;

1.1. внутренний
1.1.1.
1.1.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
1.2.
1.2. внешний
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
2
Заемщик 2
2.1.
2.1. внутренний
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
2.2.
2.2. внешний
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
3
долг других субъектов квазигоссектора
3.1.
3.1. внутренний
проект 1
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
3.2.
3.2. внешний
проект 1
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
Итого, тысяч тенге
Итого, тысяч долларов США
Продолжение таблицы
Долг на конец текущего года
1-ый планируемый год
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
4
5
6
7
Продолжение таблицы
2-ой планируемый год
3-ий планируемый год
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
4-ый планируемый год
5-ый планируемый год
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
14
15
16
17
18
19
Примечание: пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период" указано в приложении к форме.
Расшифровка аббревиатур:
ДД.ММ.ГГГГ – день,месяц,год
США – Соединенные Штаты Америки.
Наименование________________________ Адрес________________________
Телефон_____________________________
Адрес электронной
почты________________________
Исполнитель
___________________________________       _____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________       _____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Место для печати
______________________
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период"
Методологические пояснения
Отчет составляется раз в полугодие:
1) субъектами квазигосударственного сектора до 10 числа второго месяца после отчетного периода;
2) уполномоченным органом по государственному имуществу до 25 числа второго месяца после отчетного периода.
2. Отчет заполняется: отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;

1) А бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілерін нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компанияларға бөле отырып, реттік нөмірі көрсетіледі;
2) Б бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілерін нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компанияларға бөле отырып, қарыз алушының атауы көрсетіледі;
3) В бағанында жобаның атауы және/немесе қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
4) 1-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің басындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі;
5) 2 және 3-бағандарда бұдан бұрын тартылған немесе тартуға жоспарланып отырған қарыздардың ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарланатын игерілуі және өтелуі көрсетіледі (бірінші жартыжылдық үшін есепті жасау кезінде толтырылады).
6) 4-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы ағымдағы жылдың соңындағы негізгі борышының жоспарланатын қалдығы көрсетіледі және 4-баған = 1-баған + 2-баған - 3-баған формуласымен есептеледі (екінші жартыжылдық үшін есепті жасау кезінде 1-бағанда көрсетілген есепті кезеңнің соңындағы борыш бойынша іс жүзіндегі деректер 4-бағанға ауыстырылады);
7) 5, 6 және 7-бағандарда ағымдағы жылдан кейінгі бірінші жоспарланатын жылы жоспарланып отырған игеру, өтеу және борыш көрсетіледі (бұл ретте 7-баған 7-баған = 4-баған + 5-баған - 6-баған формуласымен толтырылады).
Қалған жылдар бойынша жоспарланып отырған игеру, өтеу және борыш осыған ұқсас толтырылады.
Барлық цифрлық бағандар "Барлығы" және "Жиыны" деген жолдарда қоспағанда, қарыз валютасында және мың бірлікте толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдар мың теңгемен және мың АҚШ долларымен есептеледі және толтырылады. Көрсеткіштерді АҚШ долларына келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніндегі бухгалтерлік есеп мақсаттары үшін белгіленген бағам бойынша жүргізіледі.

1) в графе А указывается порядковый номер с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
2) в графе Б указывается наименование заемщика с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
3) в графе В указываются наименование проекта и/или цель заимствования;
4) в графе 1 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на начало отчетного периода;
5) в графах 2 и 3 указываются планируемые до конца текущего года освоение и погашение основного долга ранее привлеченных или планируемых к привлечению займов (заполняются при составлении отчета за первое полугодие);
6) в графе 4 указывается планируемый остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец текущего года и вычисляется по формуле графа 4 = графа 1 + графа 2 - графа 3 (при составлении отчета за второе полугодие фактические данные по долгу на конец отчетного периода, указанные в графе 1 переносятся в графу 4);
7) в графах 5, 6 и 7 указываются планируемое освоение, погашение и долг в первом планируемом году, следующем за текущим годом (при этом графа 7 заполняется по формуле графа 7 = графа 4 + графа 5 - графа 6).
Планируемые освоение, погашение и долг по остальным годам заполняются аналогичным образом.
Все цифровые графы заполняются в валюте займа и тысячах единиц, за исключением строк "Всего" и "Итого".
Строки "Всего" и "Итого" рассчитываются и заполняются в тысячах тенге и тысячах долларов США. Приведение показателей к доллару США производится по курсу, установленному для целей бухгалтерского учета на последний календарный день отчетного периода.
______________________