Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 503 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 29 шiлдедегi № 571 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 127-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2017 жылғы 24 тамыздағы
№ 503 қаулысымен
бекітілген
Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының атқарылуы туралы есептердің, елдің стратегиялық даму бағыттарымен өзара байланысты бюджеттің атқарылу көрсеткіштерін бюджеттік мониторингтеу және талдау нәтижелерінің деректері, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігінің деректері есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 926 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
3. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп есепті қаржы жылындағы жүргізілген республикалық бюджеттің түсімдері және шығыстарын қаржыландыру жөніндегі барлық операцияларды көрсетеді.
Есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп бекітілген, нақтыланған, түзетілген бюджеттердің көрсеткіштерін көрсетеді.
Түзетілген бюджет Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары және өзге нормативтік құқықтық актілер негізінде бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджет көрсеткіштерінің өзгеруін ескереді.
Есепті қаржы жылындағы бюджет түсімдерінің атқарылу және (немесе) республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша төленген міндеттемелер сомасының ауытқуы, пайыздық қатынасы түзетілген бюджетке есептеледі және тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепте және республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есепте көрсетіледі.

Об утверждении Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 503. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2025 года № 571.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 127 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года № 503
Правила составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета (далее – Правила) определяют порядок составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год.
2. Основой для составления годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год являются данные отчетов об исполнении сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам, результатов бюджетного мониторинга и анализа показателей исполнения бюджета, взаимоувязанных со стратегическими направлениями развития страны, данные годовой консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 926 (вводится в действие с 01.01.2018).
3. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета отражает все операции по поступлениям и финансированию расходов республиканского бюджета, проведенные за отчетный финансовый год.
Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год отражает показатели утвержденного, уточненного, скорректированного бюджетов.
Скорректированный бюджет учитывает изменение показателей утвержденного (уточненного) республиканского бюджета на основании постановлений Правительства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов.
Отклонение, процентное отношение сумм исполнения поступлений бюджета и (или) оплаченных обязательств по республиканским бюджетным программам за отчетный финансовый год исчисляются к скорректированному бюджету и отражаются в отчете об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год и аналитическом отчете об исполнении республиканского бюджета.

4. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган жасайды.
5. Есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қалыптастыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде айқындалған бюджет құрылымы бойынша кассалық негізде, мың теңгемен жүзеге асырылады.
2-тарау. Есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің
атқарылуы туралы жылдық есепті жасау тәртібі
6. Есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп:
1) түсіндірме жазбадан;
2) тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептен;
3) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есептен;
4) мыналарды:
бухгалтерлік балансты;
қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есепті;
ақша қозғалысы туралы есепті (тікелей әдіс);
таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепті;
республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтитын республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептіліктен тұрады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 926 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2.1-параграф. Түсіндірме жазбаны жасау тәртібі
7. Есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке түсіндірме жазбада экономикалық жағдай, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауында айқындалған мақсаттарға қол жеткізу және басымдықтардың іске асырылуы, тиісті кезеңге арналған республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған елдегі салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы, мемлекеттік бағдарламалардың, саланы/аяны дамыту тұжырымдамасының, ұлттық жобалардың іске асырылуы және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2022 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.2-параграф. Тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті жасау тәртібі
8. Есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есеп республикалық бюджет туралы заңға қосымшаларға сәйкес республикалық бюджет көрсеткіштерінің атқарылуы туралы деректерді білдіреді.
Есеп тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға сәйкес жасалады және мыналар:
есепті қаржы жылына арналып бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық бюджеттің сомасы;
есепті қаржы жылына қабылданған міндеттемелердің сомасы;
есепті қаржы жылында төленбеген міндеттемелердің сомасы;
есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет түсімдерінің және (немесе) төленген міндеттемелердің атқарылу сомасы;
есепті қаржы жылындағы бюджет түсімдерінің атқарылу және (немесе) республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша төленген міндеттемелер сомасының есепті қаржы жылындағы түзетілген республикалық бюджеттің сомасынан ауытқуы;
есепті қаржы жылындағы бюджет түсімдерінің атқарылу және (немесе) республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша төленген міндеттемелер сомасының есепті қаржы жылындағы түзетілген республикалық бюджеттің сомаларына пайыздық қатынасы;
бюджеттік сомалардың игерілмеу сомасы көрсетіле отырып, бірыңғай бюджеттік сыныптаманың бюджет түсімдері сыныптамасының кодтары мен бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы бойынша қалыптастырылады.
Бюджет қаражатының үнемделуін, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің, Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің бөлінбеген қалдығын қоспағанда, түзетілген бюджеттің бюджеттік бағдарлама бойынша төленген міндеттемелерден асып кету сомасы, сондай-ақ өткен қаржы жылында бөлінген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген пайдаланылмаған нысаналы даму трансферттерін қайтару сомасы республикалық бюджет қаражатының игерілмеген сомасы болып табылады.

4. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и требованиями, установленными настоящими Правилами.
5. Формирование годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год осуществляется по структуре бюджета, определенной Бюджетным кодексом Республики Казахстан, на кассовой основе, в тысячах тенге.
Глава 2. Порядок составления годового отчета об исполнении
республиканского бюджета за отчетный финансовый год
6. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год состоит из:
1) пояснительной записки;
2) отчета об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год;
3) аналитического отчета об исполнении республиканского бюджета;
4) годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета, состоящей из:
бухгалтерского баланса;
отчета о результатах финансовой деятельности;
отчета о движении денег (прямой метод);
отчета об изменении чистых активов/капитала;
пояснительной записки к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 926 (вводится в действие с 01.01.2018).
Параграф 2.1. Порядок составления пояснительной записки
7. Пояснительная записка к годовому отчету об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год отражает аналитическую информацию об экономической ситуации, достижении целей и реализации приоритетов, определенных в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан, ежегодном послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана, реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития республики на соответствующий период, реализации государственных программ, концепции развития отрасли/сферы, национальных проектов и исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2022 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2.2. Порядок составления отчета об исполнении
республиканского бюджета за соответствующий финансовый год
8. Отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляет собой данные об исполнении показателей республиканского бюджета согласно приложениям к закону о республиканском бюджете.
Отчет составляется в соответствии с законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и формируется по кодам классификации поступлений бюджета и функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации с отражением:
сумм утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета на отчетный финансовый год;
сумм принятых обязательств на отчетный финансовый год;
сумм неоплаченных обязательств за отчетный финансовый год;
сумм исполнения поступлений бюджета и (или) оплаченных обязательств по республиканским бюджетным программам за отчетный финансовый год;
отклонений сумм исполнения поступлений бюджета и (или) оплаченных обязательств по республиканским бюджетным программам за отчетный финансовый год от сумм скорректированного республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
процентного отношения сумм исполнения поступлений бюджета и (или) оплаченных обязательств по республиканским бюджетным программам за отчетный финансовый год к суммам скорректированного республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
сумм неосвоения бюджетных средств.
Суммой неосвоения средств республиканского бюджета является сумма превышения скорректированного бюджета над оплаченными обязательствами по бюджетной программе, за исключением экономии бюджетных средств, нераспределенного остатка резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резерва Правительства Республики Казахстан, а также сумма возврата неиспользованных целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан.

Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.02.2021 № 87; 18.03.2022 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2.3-параграф. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы
талдамалық есепті жасау тәртібі
9. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп есепті қаржы жылында түзетілген республикалық бюджеттің атқарылуын көрсетеді және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген мемлекеттік орган жүргізген бюджеттік мониторинг нәтижелері мен нәтижелерді бағалауға негізделген республикалық бюджеттік бағдарламалардың түсімдері және оларды іске асыру жөніндегі талдамалық деректерді қамтиды.
Түсімдер бойынша талдамалық есепте мынадай ақпарат қамтылады:
республикалық бюджет кірістері туралы, оның ішінде түсімдер жоспарының атқарылуына әсер ететін негізгі факторларды және кірістер түсімдерінің жоспарынан іс жүзіндегі атқарылудың ауытқу себептерін баяндай отырып, салықтық түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттер түсімдерінің атқарылуын талдау;
бюджеттік кредиттерді өтеуден түсетін түсімдер туралы, оның ішінде іс жүзіндегі атқарылудың бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша қаражаттың түсу жоспарынан ауытқуының негізгі факторлары мен себептері.
Республикалық бюджеттің шығыстары бойынша талдамалық есепте мынадай ақпарат қамтылады:
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде шығыстардың ведомстволық сыныптамасы бойынша қалыптастырылатын республикалық бюджеттің шығыстары туралы;
республикалық бюджеттің атқарылу қорытындылары бойынша тапшылықтың (профициттің) іс жүзінде қалыптасқан сомасын түсіндіретін бюджет тапшылығы (профициті) туралы;
қарызға алу және бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары есебінен бюджет тапшылығын жабуды іс жүзінде қамтамасыз ету немесе бюджет профицитін, қарыз қаражатын, бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтарын қарыздар бойынша негізгі борышты өтеуге жұмсау жолымен бюджет профицитін пайдалану нәтижелерін қамтитын бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) туралы.
Республикалық бюджеттің шығыстары туралы талдамалық ақпаратта мыналар қамтылады:
1) мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша:
мемлекеттік органның даму жоспарының стратегиялық мақсаттарын іске асыру және нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы;
бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) көрсеткіштерін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бюджет қаражаты, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат;

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.02.2021 № 87; от 18.03.2022 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2.3. Порядок составления аналитического отчета
об исполнении республиканского бюджета
9. Аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета отражает исполнение скорректированного республиканского бюджета за отчетный финансовый год и включает в себя аналитические данные по поступлениям и реализации республиканских бюджетных программ, основанные на результатах бюджетного мониторинга и оценки результатов, проведенных администраторами бюджетных программ и государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан.
Аналитический отчет по поступлениям содержит информацию:
о доходах республиканского бюджета, в том числе анализ исполнения налоговых поступлений, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов с изложением основных факторов, повлиявших на исполнение плана поступлений, и причин отклонения фактического исполнения от плана поступлений доходов;
о поступлениях от погашения бюджетных кредитов, в том числе основные факторы и причины отклонения фактического исполнения от плана по поступлению средств по погашению бюджетных кредитов.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета содержит информацию:
о расходах республиканского бюджета, который формируется по ведомственной классификации расходов в разрезе администраторов бюджетных программ и бюджетных программ;
о дефиците (профиците) бюджета, объясняющую фактически сложившуюся сумму дефицита (профицита) по итогам исполнения республиканского бюджета;
о финансировании дефицита (использовании профицита) бюджета, включающую результаты фактического обеспечения покрытия дефицита бюджета за счет заимствования и используемых остатков бюджетных средств, или использования профицита бюджета путем расходования профицита бюджета, средств займов, используемых остатков бюджетных средств на погашение основного долга по займам.
Аналитическая информация о расходах республиканского бюджета включает в себя:
1) по администраторам республиканских бюджетных программ, разрабатывающим планы развития государственного органа, информацию:
о реализации стратегических целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа;
о бюджетных средствах, направленных на достижение целей плана развития государственного органа, по бюджетным программам (подпрограммам) с указанием достигнутых (недостигнутых) показателей результатов бюджетных программ, неэффективном исполнении бюджетных программ;

2) мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша:
қол жеткізілген (жеткізілмеген) көрсеткіштер көрсетіле отырып, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша бөлінген қаражаттың игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2022 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.4-параграф. Есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
Ескерту. 2-тарау 2.4-параграфпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 926 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9-1. Бухгалтерлік баланс қаржы жағдайы, активтер, міндеттемелер және таза активтер/капитал туралы есепті білдіреді.
Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп кірістер, шығыстар және қаржы нәтижесі туралы ақпаратты білдіреді.
Ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс) есепті кезеңдегі ақша қаражатының қозғалысы: ақша қаражатының түсімдері мен шығарылуы туралы ақпаратты көрсетеді.
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп таза активтердің/капиталдың өзгеру себептері туралы ақпаратты ашады.
Қаржылық қызмет нәтижелерi, ақша қозғалысы (тікелей әдіс), таза активтердің/капиталдың өзгерістері есептердің көрсеткіштері және кірістер мен шығыстардың негізгі баптарын талдау бойынша ашып көрсету 2020 жылдан бастап өткен есепті кезеңнің деректерімен салыстыру арқылы ұсынылады.
Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке жалпы мәліметтерді және ашып көрсетулерді көрсетеді.
Жалпы мәліметтер қаржылық есептілікті дайындаудың негізгі қағидаттары мен қолданылатын есептік саясат туралы ақпаратты қамтиды.
Ашып көрсету:
бухгалтерлік баланс баптарының сипаттамасын, сондай-ақ олардың салыстырмалы талдауын;
қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп кірістері мен шығыстарының негізгі баптарын талдауды қамтиды.
Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.
3-тарау. Жылдық есепті ұсыну тәртібі
10. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 6–9-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес есепті қаржы жылы үшін республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.

2) по администраторам республиканских бюджетных программ, не разрабатывающим планы развития государственного органа, информацию:
об освоении выделенных средств по бюджетным программам (подпрограммам) с указанием достигнутых (недостигнутых) показателей результатов, неэффективном исполнении бюджетных программ.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2022 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2.4. Порядок составления годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 2.4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 926 (вводится в действие с 01.01.2018).
9-1. Бухгалтерский баланс представляет собой отчет о финансовом положении, активах, обязательствах и чистых активах/капитале.
Отчет о результатах финансовой деятельности представляет собой информацию о доходах, расходах и финансовом результате.
Отчет о движении денег (прямой метод) отражает информацию о движении денежных средств за отчетный период: поступления и выбытия денежных средств.
Отчет об изменении чистых активов/капитала раскрывает информацию о причинах изменения чистых активов/капитала.
Показатели отчетов о результатах финансовой деятельности, движении денег (прямой метод), изменении чистых активов/капитала и раскрытие по анализу основных статей доходов и расходов представляются в сравнении с данными прошлого отчетного периода, начиная с 2020 года.
Пояснительная записка к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета отражает общие сведения и раскрытия к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Общие сведения содержат информацию об основополагающих принципах подготовки финансовой отчетности и применяемой учетной политике.
Раскрытия содержат:
описание статей бухгалтерского баланса, а также их сравнительный анализ;
анализ основных статей доходов и расходов отчета о результатах финансовой деятельности.
Формы годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 3. Порядок представления годового отчета
10. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год в Правительство Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по государственному планированию, Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан и уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту в соответствии с требованиями, установленными пунктами 6-9 настоящих Правил

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.02.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын, ағымдағы жылғы 20 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына береді.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентінде республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Тиісті мемлекеттік органдар есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің жобасын уақтылы дайындау мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мәндерді мың теңгемен көрсете отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай ақпаратты ұсынады:
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылындағы әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамы және елдегі салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарын іске асыру шеңберінде елдің әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы талдамалық ақпарат;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей:
мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп;
бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы туралы есеп;
республикалық бюджеттің шығыстары туралы талдамалық ақпарат;
тиісті мемлекеттік органның квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражат қалдықтарының қалыптасу себептері көрсетілген олар туралы ақпарат;
есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік бағдарламалардың, саланы/аяны дамыту тұжырымдамасының, ұлттық жобалардың іске асырылуы туралы есептер, сондай-ақ есепті жылы көзделген және олардың іске асырылуына пайдаланылған қаражат, жоспарланған іс-шаралардың орындалу (орындалмау) нәтижелері және себептері, олардың саланың, өңірдің, елдің дамуына ықпалы көрсетілген талдамалық ақпарат.
Мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің талдамалық ақпаратында мынадай ақпарат қамтылады:
стратегиялық мақсаттарды іске асыру және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеу (оларды асыра орындау) себептері түсіндірілген, мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы (қаржы жылы ішінде бекітілген мәндермен, нысаналы индикаторлардың көлемдерімен және санымен салыстырғанда өзгерістер болған жағдайда, енгізілген өзгерістердің себептері көрсетіледі);
бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бюджет қаражаты және олардың орындалмау (асыра орындалу) себептері көрсетілген бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) көрсеткіштері туралы.
Мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің талдамалық ақпаратында іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша бөлінген қаражаттың игерілуі және оларға қол жеткізбеу (оларды асыра орындау) себептері көрсетілген, қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) нәтижелер көрсеткіштері туралы ақпарат қамтылады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік қаражаты бойынша бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жоспарлы және іс жүзінде игерілген сомалар, қаражат игерілмеген жағдайда – игерілмеу себептері көрсетіледі.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган басқа қажетті ақпаратты сұратады және өз құзыреті шегінде қосымша нысандарды белгілейді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 13.02.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляется Правительством Республики Казахстан ежегодно не позднее 20 апреля текущего года в Парламент Республики Казахстан и Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает координацию работы администраторов бюджетных программ при рассмотрении годового отчета об исполнении республиканского бюджета, а также акимов областей, городов республиканского значения, столицы по полученным из республиканского бюджета целевым трансфертам и бюджетным кредитам за отчетный финансовый год в Парламенте Республики Казахстан.
Соответствующие государственные органы в целях своевременной подготовки проекта годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета следующую информацию на государственном и русском языках с указанием значений в тысячах тенге:
центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным, – аналитическую информацию об итогах социально-экономического развития страны в рамках Прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан за соответствующий финансовый год и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране;
администраторы республиканских бюджетных программ:
не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным:
отчет о реализации плана развития государственного органа;
отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм);
аналитическую информацию о расходах республиканского бюджета;
информацию об остатках средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора соответствующего государственного органа с указанием причин их образования;
не позднее 10 марта года, следующего за отчетным, отчеты о реализации государственных программ, концепции развития отрасли/сферы, национальных проектов, а также аналитическую информацию с указанием предусмотренных и использованных средств на их реализацию в отчетном году, результатов и причин выполнения (невыполнения) запланированных мероприятий, их влияния на развитие отрасли, региона, страны.
Аналитическая информация администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственного органа, включает информацию:
о реализации стратегических целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа с пояснением причин недостижения (перевыполнения) целевых индикаторов (в случае изменений по сравнению с утвержденными значениями, объемами и количеством целевых индикаторов в течение финансового года указываются причины произведенных изменений);
о бюджетных средствах, направленных на достижение целей плана развития государственного органа, по бюджетным программам (подпрограммам) и достигнутых (недостигнутых) показателях результатов бюджетных программ с указанием причин их недостижения (перевыполнения).
Аналитическая информация администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа, включает информацию об освоении выделенных средств по реализуемым бюджетным программам (подпрограммам) и достигнутых (недостигнутых) показателях результатов с указанием причин их недостижения (перевыполнения).
По бюджетным средствам администраторов республиканских бюджетных программ указываются плановые и фактические суммы освоения по бюджетной программе (подпрограмме), в случае неосвоения средств – причины неосвоения.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета запрашивает другую необходимую информацию и устанавливает в пределах своей компетенции дополнительные формы.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2022 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.02.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2022 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.02.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).