Инвестицияларды мемлекеттік қолдауды іске асырудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 13 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 282, 286 және 294-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған модельдік келісімшарт (бұдан әрі – модельдік келісімшарт);
2) инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған қызметтің басым түрлерінің тізбесі;
3) Мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тарту қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы, 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін модельдік келісімшарттың 3-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 14 қаңтардағы
№ 13 қаулысымен
бекітілген
Инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған модельдік келісімшарт
Ескерту. Келісімшартқа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 22.10.2022 № 840 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 23.02.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Астана қаласы ________________________________________ (күні, айы, жылы)
Осы инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық
преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске
асыруға арналған келісімшарт бұдан әрі Тараптар деп аталатын,
___________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже немесе бұйрық)
________________________ (бұдан әрі - уәкілетті орган) атынан
(уәкілетті органның атауы)
__________________________________________________ мен
(басшының немесе оның міндетін атқарушы адамның
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________ негізінде әрекет ететін, инвестициялық
жобаны іске (жарғы немесе сенімхат) асыратын
_______________________________________________________,
(Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының атауы,
мемлекеттік тіркеу нөмірі, күні)
атынан _________________________________________________
(басшының немесе өзге уәкілетті адамның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – инвестор) арасында жасалды.
Мыналарды:

О некоторых вопросах реализации государственной поддержки инвестиций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 13.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п.3
В соответствии со статьями 282, 286 и 294 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2023 № 158 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) модельный контракт на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающий осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций (далее – модельный контракт);
2) перечень приоритетных видов деятельности для реализации инвестиционных проектов;
3) Правила привлечения специалистов государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца четвертого подпункта 1) пункта 3 модельного контракта, который вводится в действие с 1 января 2017 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 января 2016 года № 13
Модельный контракт на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающий осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций
Сноска. Модельный контракт с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию); от 22.10.2022 № 840 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 23.02.2023 № 158 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
г. Астана________________ (число, месяц, год)
Настоящий инвестиционный контракт на реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающий осуществление инвестиций и предоставление
инвестиционных преференций, заключен между
____________________________________________________________ в лице
(наименование уполномоченного органа)
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя или лица,
исполняющего его обязанности)
действующего на основании _____________ (далее – уполномоченный орган)
(положения или приказа)
и _________________________________________________________________,
(наименование юридического лица Республики Казахстан,
номер, дата государственной регистрации)
осуществляющим реализацию инвестиционного проекта, в лице
___________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя
или иного уполномоченного лица)
действующего на основании _________________________ (далее - инвестор),
(устава или доверенности)
именуемые в дальнейшем Стороны.
Принимая во внимание, что:

1) Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделген, бағыттарының бірі экономиканы дамыту үшін қолайлы инвестициялық жағдай жасау және заманауи технологияларды қолданып инвестицияларды жаңа өндірістерді құруға, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге және жаңартуға салуды ынталандыру, қазақстандық кадрлардың біліктілігін арттыру, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау болып табылатын Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасын;
2) уәкілетті органға тікелей инвестициялық келісімшартты жасасумен және орындалуын бақылаумен байланысты құқықтар берілгенін;
3) уәкілетті орган мен инвестор инвестициялық келісімшарттың ___________________________________ (инвестициялық жобаның атауы) іске асыру кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтіні туралы уағдаласқандарын назарға ала отырып, уәкілетті орган мен инвестор мыналар туралы осы инвестициялық келісімшартты жасасты.
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы инвестициялық келісімшартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) инвестициялық келісімшарт – инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған шарт;
2) кірістер – төленетін нысанына қарамастан, пайданы, дивидендтерді және басқа да сыйақыларды қоса алғанда, инвестициялық немесе онымен байланысты қызметтен алынатын кірістер;
3) материалдық емес активтер – жиынтық жылдық кіріс алу үшін ұзақ мерзімді кезең ішінде (бір жылдан астам) пайдаланылатын материалдық емес объектілер;
4) форс-мажор – инвестициялық келісімшарттың одан әрі орындалу барысын қиындататын немесе оған мүмкіндік бермейтін еңсерілмейтін күш мән-жайлары (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай және т.с.с.);
5) үшінші тұлға – инвестициялық келісімшарт бойынша Тарап болып табылмайтын кез келген тұлға;
6) жұмыс бағдарламасы – өндiрiсті пайдалануға бергенге дейiн инвестициялық жобаны iске асыру жөнiндегi жұмыстардың күнтiзбелiк кестесiн айқындайтын, инвестициялық келiсiмшартқа 1-қосымша;
7) инвестициялық жоба – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру барысында тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірісін қоса алғанда, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін құруға, жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейтуге және (немесе) жаңартуға инвестициялар көздейтiн iс-шаралар кешені;

1) законодательство Республики Казахстан в сфере предпринимательства, основанное на Конституции Республики Казахстан, одними из направлений которого являются создание благоприятного инвестиционного климата для развития экономики и стимулирование инвестиций в создание новых, расширение и обновление действующих производств с применением современных технологий, повышение квалификации казахстанских кадров, а также охрана окружающей среды;
2) уполномоченный орган наделен правами, непосредственно связанными с заключением и контролем за исполнением инвестиционного контракта;
3) уполномоченный орган и инвестор договорились о том, что инвестиционный контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при реализации
_________________________________________________________________,
(наименование инвестиционного проекта)
уполномоченный орган и инвестор заключили настоящий инвестиционный контракт о нижеследующем.
Сноска. Вступительная часть в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Основные понятия
1. Основные понятия, используемые в настоящем инвестиционном контракте:
1) инвестиционный контракт – договор на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающий осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций;
2) доходы – доходы, получаемые от инвестиционной деятельности или связанные с ней, независимо от формы, в которой они выплачиваются, включая прибыль, дивиденды и другие вознаграждения;
3) нематериальные активы – нематериальные объекты, используемые в течение долгосрочного периода (более одного года) для получения совокупного годового дохода;
4) форс-мажор – обстоятельства непреодолимой силы, осложняющие ход или приводящие к невозможности дальнейшего исполнения инвестиционного контракта (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п.);
5) третье лицо – любое лицо, не являющееся Стороной по инвестиционному контракту;
6) рабочая программа – приложение 1 к инвестиционному контракту, определяющее календарный график работ по реализации инвестиционного проекта до ввода производства в эксплуатацию;
7) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств товаров, работ и услуг, включая производства товаров, работ и услуг, созданные, расширенные и (или) обновленные в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта;

8) инвестициялық басым жоба –
егер Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде өзгеше көзделмесе, заңды тұлғаның жаңа өндірістік объектілердің құрылысына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі миллион еселенген мөлшерінен кем болмайтын мөлшердегі инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін құру бойынша;
егер Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде өзгеше көзделмесе, заңды тұлғаның негізгі құралдарды өзгертуге, оның ішінде өнім шығаратын жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды жаңартуға (реновациялау, реконструкциялау, жаңғырту) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бес миллион еселенген мөлшерінен кем болмайтын мөлшердегі инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша инвестициялық жоба.
9) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.07.2018 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.08.2021 № 535 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.05.2024 № 381 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулыларымен.
2. Инвестициялық келісімшарттың нысанасы
2. Осы инвестициялық келісімшарттың нысанасы инвесторға инвестициялық жоба шеңберінде Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасында көзделген инвестициялық преференциялар беру болып табылады.
3. Инвесторға:
1) инвестициялық жоба (оның ішінде инвестициялық басым жоба) бойынша инвестициялық преференциялардың мынадай түрлері беріледі:
технологиялық жабдықты және оның жинақтауыштарын импорттау кезінде инвестициялық келісімшарттың қолданылу мерзіміне, бірақ осы инвестициялық келісімшартқа 2-қосымшаға сәйкес инвестициялық келісімшарт тіркелген кезден бастап 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімге кедендік баж салудан босату;
инвестициялық келісімшартқа 3-қосымшаға сәйкес тіркелген активтерге инвестициялардың көлеміне қарай технологиялық жабдықтың қосалқы бөлшектерін импорттау кезінде 5 (бес) жылға дейінгі мерзімге кедендік баж салудан босату;
жұмыс бағдарламасы бойынша тіркелген активтер пайдалануға берілген күннен бастап осы инвестициялық келісімшартқа 3-қосымшаға сәйкес шикізатты және (немесе) материалдарды импорттау кезінде 5 (бес) жыл мерзімге кедендік баж салудан босату;

8) инвестиционный приоритетный проект – инвестиционный проект:
по созданию новых производств товаров, работ и услуг, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в строительство новых производственных объектов в размере не менее двухмиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций, если иное не предусмотрено Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
по расширению и (или) обновлению действующих производств товаров, работ и услуг, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в размере не менее пятимиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций в изменение основных средств, в том числе обновление (реновация, реконструкция, модернизация) действующих производственных мощностей, выпускающих продукцию, если иное не предусмотрено Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
9) исключен постановлением Правительства РК от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.07.2018 № 468 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию); от 06.08.2021 № 535 (вводится в действие с 1 января 2022 года); от 15.05.2024 № 381 (порядок введения в действие см. п.3).
2. Предмет инвестиционного контракта
2. Предметом настоящего инвестиционного контракта является предоставление инвестору инвестиционных преференций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства, в рамках инвестиционного проекта.
3. Инвестору:
1) по инвестиционному проекту (в том числе инвестиционному приоритетному проекту) предоставляются следующие виды инвестиционных преференций:
освобождение от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования и комплектующих к нему на срок действия инвестиционного контракта, но не более 5 (пять) лет с момента регистрации инвестиционного контракта согласно приложению 2 к настоящему инвестиционному контракту;
освобождение от обложения таможенными пошлинами при импорте запасных частей к технологическому оборудованию сроком до 5 (пять) лет в зависимости от объема инвестиций в фиксированные активы согласно приложению 3 к настоящему инвестиционному контракту;
освобождение от обложения таможенными пошлинами при импорте сырья и (или) материалов сроком на 5 (пять) лет, согласно приложению 3 к настоящему инвестиционному контракту, со дня ввода в эксплуатацию фиксированных активов по рабочей программе;

инвестициялық келісімшартқа 4-қосымшаға сәйкес жұмыс бағдарламасында көзделген тіркелген активтер пайдалануға енгізілген айдың 1 күнінен бастап қатарынан 5 (бес) жыл мерзімге шикізат және (немесе) материалдар импортын қосылған құн салығынан босату;
мемлекеттік заттай грант: инвестициялық келісімшартқа сәйкес инвестициялық міндеттемелерін орындаған жағдайда ______ түрінде ________ құқығында кейіннен ______;
2) инвестициялық басым жоба бойынша инвестициялық преференциялардың мынадай түрлерi берiледi:
салықтар бойынша преференциялар:
тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін құру бойынша:
инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарт жасалған жылдың 1 қаңтарынан бастап және инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарт жасалған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептелетін, қатарынан келетін 10 (он) жылдан кешіктірмей аяқталатын инвестициялық келісімшартта көрсетілген басым қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша корпоративтік табыс салығын 100 пайызға азайту;
инвестициялық келісімшарт жасалған айдың 1 күнінен бастап және инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарт жасалған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептелетін, қатарынан келетін 10 (он) жылдан кешіктірмей аяқталатын жер салығының мөлшерлемелеріне 0 коэффициентін қолдану;
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және (немесе) қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бірінші актив негізгі құралдар құрамында ескерілген айдың 1-і күнінен бастап және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және (немесе) қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бірінші актив негізгі құралдар құрамында ескерілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептелетін, қатарынан келетін 8 (сегіз) жылдан кешіктірмей аяқталатын салықтық базаға 0 пайыз мөлшерлемесі бойынша мүлік салығын есептеу;
жұмыс істеп тұрған тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өндірістерін кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша:
инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарт шеңберінде өнім шығаратын соңғы тіркелген активті пайдалануға беру жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап және инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарт шеңберінде өнім шығаратын соңғы тіркелген активті пайдалануға беру жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептелетін, қатарынан келетін 3 (үш) жылдан кешіктірмей аяқталатын инвестициялық келісімшартта көрсетілген басым қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша корпоративтік табыс салығын 100 пайызға азайту;
инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшартта көзделген өнімді шығаратын тіркелген активтерді кезең-кезеңімен енгізу кезінде жұмыс істеп тұрған тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өндірістерін кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша:
инвестициялық жоба шеңберінде өнім шығаратын тіркелген активті пайдалануға беру жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап және инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға берілген, өнім шығаратын тіркелген активті енгізу жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептелетін, қатарынан келетін 3 (үш) жылдан кешіктірмей аяқталатын инвестициялық келісімшартта көрсетілген басым қызмет түрлерін жүзеге асырудан түскен кірістер бойынша корпоративтік табыс салығын 100 пайызға азайту.

освобождение от налога на добавленную стоимость импорта сырья и (или) материалов на срок в течение 5 (пять) последовательных лет начиная с 1 числа месяца, в котором введены в эксплуатацию фиксированные активы, предусмотренные в рабочей программе, согласно приложению 4 к настоящему инвестиционному контракту;
государственный натурный грант в виде: _________ на праве _________ с последующей ___________________, в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с инвестиционным контрактом;
2) по инвестиционному приоритетному проекту предоставляются следующие виды инвестиционных преференций:
преференции по налогам:
по созданию новых производств товаров, работ и услуг:
уменьшение корпоративного подоходного налога по доходам, полученным от осуществления приоритетных видов деятельности, указанных в инвестиционном контракте на 100 процентов, начиная с 1 января года, в котором заключен инвестиционный контракт на реализацию инвестиционного приоритетного проекта, и заканчивая не позднее 10 (десять) последовательных лет, которые исчисляются начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором заключен инвестиционный контракт на реализацию инвестиционного приоритетного проекта;
применение коэффициента 0 к ставкам земельного налога начиная с 1 числа месяца, в котором заключен инвестиционный контракт, и заканчивая не позднее 10 (десять) последовательных лет, которые исчисляются начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором заключен инвестиционный контракт на реализацию инвестиционного приоритетного проекта;
исчисление налога на имущество по ставке 0 процентов к налоговой базе начиная с 1 числа месяца, в котором первый актив учтен в составе основных средств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и заканчивая не позднее 8 (восемь) последовательных лет, которые исчисляются начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором первый актив учтен в составе основных средств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
по расширению и (или) обновлению действующих производств товаров, работ и услуг:
уменьшение корпоративного подоходного налога по доходам, полученным от осуществления приоритетных видов деятельности, указанных в инвестиционном контракте на 100 процентов, начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором произведен ввод в эксплуатацию последнего фиксированного актива, выпускающего продукцию в рамках инвестиционного контракта на реализацию инвестиционного приоритетного проекта, и заканчивая не позднее 3 (три) последовательных лет, которые исчисляются начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором произведен ввод последнего фиксированного актива, выпускающего продукцию в рамках инвестиционного контракта на реализацию инвестиционного приоритетного проекта;
по расширению и (или) обновлению действующих производств товаров, работ и услуг при поэтапном вводе фиксированных активов, выпускающих продукцию, предусмотренном инвестиционным контрактом на реализацию инвестиционного приоритетного проекта:
уменьшение корпоративного подоходного налога по доходам, полученным от осуществления приоритетных видов деятельности, указанных в инвестиционном контракте на 100 процентов, начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором произведен ввод в эксплуатацию фиксированного актива, выпускающего продукцию в рамках инвестиционного контракта, и заканчивая не позднее 3 (три) последовательных лет, которые исчисляются начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором произведен ввод фиксированного актива, выпускающего продукцию, введенного в эксплуатацию в рамках инвестиционного контракта.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 381 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен.
3. Инвестициялық келісімшарттың мақсаты
4. Осы инвестициялық келісімшарт _____________________________ (қызметтің басым түрлерінің атауы) сыныбына сәйкес _________________
________________________________ (инвестициялық немесе инвестициялық басым жоба) іске асыру кезінде инвестициялық преференцияларды беру мақсатында қолдану құқығына сәйкес уәкілетті орган мен инвестор арасындағы шарттық өзара қарым-қатынастардың заңды шеңберін белгілейді.
4. Инвестициялық қызмет объектісі
5. Осы инвестициялық келісімшарт бойынша инвестициялық қызмет объектісі мыналарды:
тіркелген активтерге инвестицияларды:
Р/с
Шығындар баптары
Қосылған құн салығы ескерілмеген сома (мың теңге):
Негізгі қаражатқа инвестициялар
1
2
Материалдық емес активтерге инвестициялар
3
4
Жиыны:
қамтитын, ________________________________________ орналасқан
(мекенжайы)
____________________________________________________болып табылады.
(инвестициялық жобаның атауы)
5. Тараптардың құқықтары
6. Уәкілетті органның:
1) өкілеттіктерді табыстау шегінде инвесторлармен тікелей келіссөздер жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етуге;
2) инвестициялық келісімшарттардың талаптарын және оны жасасу мен бұзу тәртібін айқындауға, инвестициялық келісімшарт жасасуға және тіркеуге;
3) инвестициялық жобаны іске асыруға бақылау жүргізуге, оның ішінде осы инвестициялық келісімшарттың 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес Инвестордан инвестициялық келісімшарттың талаптарын орындау жөнінде есепті талап етуге, сондай-ақ инвестициялық жобаға қатысты өзге де ақпаратты сұратуға;
4) осы инвестициялық келісімшартқа 6-қосымшада көрсетілген мүдделі заңды тұлғалар талаптарына кепілдендірілген тапсырысты қамтамасыз етуге жәрдем көрсетуге;
5) Уәкілетті орган туралы ережеде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтары бар.
7. Инвестордың:
1) инвестициялық жобаны іске асыру үшін инвестициялық келісімшарт талаптарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін кез келген әрекет жасауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да міндетті төлемдердi төлегеннен кейiн өз еркімен алынған кірістерді өз қалауы бойынша пайдалануға;

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными.постановлением Правительства РК от 15.05.2024 № 381 (порядок введения в действие см. п.3).
3. Цель инвестиционного контракта
4. Настоящий инвестиционный контракт устанавливает юридические рамки договорных взаимоотношений между уполномоченным органом и инвестором в соответствии с применимым правом с целью предоставления инвестиционных преференций при реализации
____________________________________________________________________
(инвестиционного или инвестиционного приоритетного проекта) и
осуществлении деятельности
____________________________________________________________________
(наименование приоритетного вида деятельности)
4. Объект инвестиционной деятельности
5. Объектом инвестиционной деятельности по настоящему инвестиционному контракту является
___________________________________ наименование инвестиционного проекта, расположенного __________________________________________,
включающего в себя: (адрес)
Инвестиции в фиксированные активы:
п/п
Статьи затрат
Сумма без учета налога на добавленную стоимость (тыс. тенге)
Инвестиции в основные средства
1
2
Инвестиции в нематериальные активы
3
4
Итого:
5. Права Сторон
6. Уполномоченный орган имеет право:
1) в пределах делегированных полномочий представлять Республику Казахстан при проведении переговоров с инвестором;
2) определять условия, порядок заключения и расторжения инвестиционного контракта, заключать и регистрировать инвестиционный контракт;
3) проводить контроль за реализацией инвестиционного проекта, в том числе требовать от инвестора регулярной отчетности в соответствии с пунктами 19, 20 и 21 настоящего инвестиционного контракта по исполнению условий инвестиционного контракта, а также запрашивать иную информацию, касающуюся инвестиционного проекта;
4) оказывать содействие в обеспечении гарантированного заказа, указанного в приложении 6 к настоящему инвестиционному контракту, со стороны заинтересованных юридических лиц;
5) иное, предусмотренное Положением об уполномоченном органе и законодательством Республики Казахстан.
7. Инвестор имеет право:
1) предпринимать любые действия, не противоречащие условиям инвестиционного контракта и действующему законодательству Республики Казахстан, для реализации инвестиционного проекта;
2) по своему усмотрению использовать доходы, полученные от своей деятельности, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының аумағындағы банктерде Қазақстан Республикасының банк және валюталық заңнамасына сәйкес ұлттық валютада және (немесе) шетелдiк валютада банк шоттарын ашуға;
4) инвестициялық басым жобаларды іске асыру үшін тартылатын шетелдік жұмыс күшін осы инвестициялық келісімшартқа 7-қосымшаға сәйкес кәсіптер тізбесі мен сан бойынша тартуға құқығы бар.
6. Тараптардың міндеттері
8. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) осы инвестициялық келісімшартты жасасу арқылы инвестициялық преференциялар беруге;
2) инвестордың қатысуымен инвестициялық дауларды сотқа дейінгі тәртіппен реттеуде көмек көрсетуге міндеттенеді.
9. Инвестор:
1) жұмыс бағдарламасына сәйкес осы инвестициялық келісімшарттың 5-тармағында көрсетілген инвестицияларды жүзеге асыруға және тіркелген активтерді пайдалануға енгізуге;
2) инвестициялық жобаны іске асыру кезінде осы инвестициялық келісімшарттың ережелерін сақтауға;
3) осы инвестициялық келісімшарттың 4-тармағында көрсетілген қызмет түрін өзгертпеуге және инвестициялық преференциялар берілетін келісілген инвестициялық жобаның шарттарын бұзбауға;
4) қазақстандық кадрларды үздіксіз оқыту жүйесін енгізуге және олардың біліктілігін арттыру жөнінде жұмыс жүргізуге;
5) уәкілетті орган талап еткен инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты беруге және осы инвестициялық келісімшарттың 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес есеп беру мерзімін сақтауға;
6) инвестициялық келісімшарт қолданылатын мерзімде берілген мемлекеттік заттай грантты және инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған тіркелген активтерді иеліктен айырмауға және олардың нысаналы мақсатын өзгертпеуге;
7) инвестициялық келісімшарт қолданылатын мерзімде осы инвестициялық келісімшарттың шеңберінде 4-тармақта көрсетілген қызметті жүзеге асыру үшін осы инвестициялық келісімшартқа 3-қосымшаға сәйкес импортталған технологиялық жабдыққа қосалқы бөлшектерді, шикізатты және материалдарды қолдануға;
8) өз тарапынан мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық келісімшарт тіркелген күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде, ал құйма өнімді өндіруді қоса алғанда, машина жасау саласындағы инвестициялық басым жобалар бойынша инвестициялық келісімшарт тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жыл ішінде инвестордың құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) құрамынан шығуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Осы тармақшаның ережелері мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестордың құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретіндегі үлесі 50 пайыздан кем болатын квазимемлекеттік сектор субъектісі өз қызметін көмір қабаттарындағы метанды өндіру жөніндегі инвестициялық басым жобаны іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын жағдайда қолданылмайды.

3) открывать в банках на территории Республики Казахстан банковские счета в национальной валюте и (или) иностранной валюте в соответствии c банковским и валютным законодательством Республики Казахстан;
4) привлекать иностранную рабочую силу для реализации инвестиционного приоритетного проекта по перечню профессий и численности согласно приложению 7 к настоящему инвестиционному контракту.
6. Обязанности сторон
8. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции обязуется:
1) посредством заключения настоящего инвестиционного контракта предоставить инвестиционные преференции;
2) оказывать содействие в урегулировании инвестиционных споров с участием инвестора в досудебном порядке.
9. Инвестор обязуется:
1) осуществлять инвестиции, указанные в пункте 5 настоящего инвестиционного контракта, и вводить в эксплуатацию фиксированные активы согласно рабочей программе;
2) соблюдать положения настоящего инвестиционного контракта при реализации инвестиционного проекта;
3) не изменять вид деятельности, указанный в пункте 4 настоящего инвестиционного контракта, и не нарушать условия инвестиционного проекта, по которому были предоставлены инвестиционные преференции;
4) внедрять системы непрерывного обучения казахстанских кадров и проводить работу по повышению их квалификации;
5) представлять информацию о ходе реализации инвестиционного проекта, затребованную уполномоченным органом, и соблюдать сроки представления отчетов в соответствии с пунктами 19, 20 и 21 настоящего инвестиционного контракта;
6) в течение срока действия инвестиционного контракта не отчуждать и не изменять целевое назначение предоставленного государственного натурного гранта и имущества, приобретенных в соответствии с рабочей программой инвестиционного контракта;
7) в течение действия инвестиционного контракта использовать запасные части к технологическому оборудованию, сырье и (или) материалы, импортированные, согласно приложению 3 к настоящему инвестиционному контракту, для осуществления деятельности, указанной в пункте 4, в рамках настоящего инвестиционного контракта;
8) обеспечить со своей стороны выход государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора из состава учредителей и (или) участников (акционеров) инвестора в течение 5 (пять) лет с даты регистрации инвестиционного контракта, а по инвестиционным приоритетным проектам в отрасли машиностроения, включая производство литейной продукции, в течение 20 (двадцать) лет с даты регистрации инвестиционного контракта.
Положения настоящего подпункта не применяются в случае, когда субъект квазигосударственного сектора, в котором доля государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора в качестве учредителя и (или) участника (акционера) инвестора составляет менее 50 процентов, осуществляет свою деятельность в рамках реализации инвестиционного приоритетного проекта по добыче метана угольных пластов.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Салықтар және төлемдер
10. Инвестор Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге міндеттенеді.
8. Форс-мажор
11. Инвестициялық келісімшарт бойынша қандай да болмасын орындалмаған міндеттемелер үшін, егер мұндай орындамау немесе орындау кезінде кідірту еңсерілмейтін күш (бұдан әрі – форс-мажор) мән-жайынан туған болса, Тараптардың ешқайсысы жауапты болмайды.
12. Форс-мажорға еңсерілмейтін күш мән-жайлары, яғни төтенше және осы жағдайлар кезiнде тойтаруға болмайтын мән-жайлар (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай және т.с.с.) жатады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 381 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Инвестициялық келісімшарт бойынша жұмыстардың форс-мажор мән-жайларынан туындаған толық немесе ішінара тоқтауы кезінде жұмыс бағдарламасына өзгерістер енгізу жолымен осы жұмыстардың жүргізілу мерзімі форс-мажордың әрекет ету мерзіміне ұзартылады және форс-мажор аяқталған сәттен бастап жаңартылады.
14. Форс-мажор жағдайлары туындаған жағдайда, одан зардап шеккен Тарап ол басталған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде бұл туралы форс-мажор оқиғасы басталған күнді және сипаттамасын көрсете отырып, жазбаша хабарламаны тапсыру жолымен екінші Тарапты хабардар етеді.
15. Форс-мажор мән-жайлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешуін іздеу үшін дереу келіссөздер өткізеді және мұндай жағдайлардың зардаптарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
9. Құпиялылық
16. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы инвестициялық келісімшарттың әрекет ету мерзімі ішінде оны іске асыру жөніндегі жұмысқа қатысты барлық құжаттар, ақпарат және есептер жөніндегі құпиялылық шарттарын (осы инвестициялық келісімшарттың 17-тармағына сәйкес) сақтайды.
17. Мына:
1) ақпарат сот тергеуі барысында пайдаланылатын;
2) егер үшінші тұлға мұндай ақпараттың құпиялылығы шарттарын сақтау және ол ақпаратты Тараптар белгіленген мақсаттарда және Тараптар анықтаған мерзімде ғана пайдалану міндеттемесін өзіне алған жағдайда, ақпарат Тараптардың біріне инвестициялық келісімшарт бойынша қызмет көрсететін үшінші тұлғаларға берілген;

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Налоги и платежи
10. Инвестор обязуется платить налоги и другие обязательные платежи в бюджет в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Форс-мажор
11. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по инвестиционному контракту, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (далее – форс-мажор).
12. К форс-мажору относятся обстоятельства непреодолимой силы, то есть чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п.).
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 381 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. При полной или частичной приостановке работ по инвестиционному контракту, вызванной форс-мажорными обстоятельствами, путем внесения изменений в рабочую программу период проведения этих работ продлевается на срок действия форс-мажора и возобновляется с момента прекращения форс-мажора.
14. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств, Сторона, пострадавшая от них, в течение 15 рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую Сторону путем вручения письменного извещения с указанием даты начала события и описанием форс-мажорных обстоятельств.
15. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
9. Конфиденциальность
16. Стороны в соответствии с законодательством Республики Казахстан соблюдают условия конфиденциальности (согласно пункту 17 настоящего инвестиционного контракта) по всем документам, информации и отчетам, относящимся к работе по реализации настоящего инвестиционного контракта, в течение срока его действия.
17. Ни одна из Сторон без получения письменного согласия другой Стороны не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания инвестиционного контракта, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с осуществлением инвестиционного проекта, кроме случаев, когда:
1) информация используется в ходе судебного разбирательства;
2) информация представляется третьим лицам, оказывающим услуги одной из Сторон по инвестиционному контракту, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации и использования ее только в установленных Сторонами целях и на определенный Сторонами срок;

3) инвестициялық келісімшарт бойынша Тарап қаржы қаражатын алатын банк немесе басқа қаржы ұйымы бұл ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтауға міндеттеме алуы шартымен ақпарат осындай банкке немесе басқа қаржылық ұйымына берілген;
4) кез келген, оның iшiнде инвестордың, оның ішiнде Қазақстан Республикасынан тысқары шетелдiк банктерде ашылған кез келген шоттарына қатысты банктік құпия болып табылатын ақпаратқа қол жетімділігі бар салық немесе өзге де Қазақстан Республикасының мемлекеттік уәкiлеттi органдарына берілген;
5) егер жасалған инвестициялық келісімшарт бойынша инвестициялық жобаны іске асыруға қатысты нормативтік құқықтық актілерді уәкілетті орган бұқаралық ақпарат құралдарында жариялаған жағдайлардан басқа, екінші Тараптан жазбаша келісім алмайынша, Тараптардың ешқайсысының инвестициялық келісімшарттың мазмұнына қатысты ақпаратты немесе инвестициялық жобаны жүзеге асыруға байланысты және құпия деп есептелетін өзге де ақпаратты ашуға құқығы жоқ. Бұл ретте уәкілетті орган инвестициялардың сомасы мен іске асырылатын өңірлердің құрылатын жұмыс орындарының саны және инвестициялық жобаның атауы туралы ақпаратты ғана жариялауға құқылы.
10. Инвестициялық келісімшарт талаптарының сақталуын бақылау
18. Инвестициялық келісімшарт талаптарының сақталуын бақылауды уәкілетті орган мынадай нысандарда жүзеге асырады:
1) камералдық бақылау – уәкілетті орган осы инвестициялық келісімшарттың 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес ұсынылған есептерді зерделеу және талдау негізінде жүзеге асыратын бақылау;
2) инвестициялық қызмет объектісіне бару, оның ішінде жұмыс бағдарламасын және инвестициялық келісімшарт талаптарын орындау жөніндегі құжаттарды қарастыру арқылы.
19. Инвестициялық келісімшарт жасасқаннан кейін Инвестор уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша тіркелген активтердің пайдалануға берілуін, технологиялық жабдықтың қосалқы бөлшектерінің, шикізаттың және (немесе) материалдардың жеткізілуі мен пайдаланылуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыс бағдарламасында көзделген шығындар баптары бойынша таратып жазып, инвестициялық келісімшарттың орындалуы туралы жартыжылдық есептерді жиырма бесінші шілдеден және жиырма бесінші қаңтардан кешіктірмей береді.
20. Мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің құрылтайшы және (немесе) қатысушы (акционер) құрамынан шығуы жөніндегі талапты растау үшін инвестор Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) құрамынан шығу мерзімі өткеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға басшының қолымен және инвестордың мөрімен (бар болса) расталған жарғының көшірмесін ұсынады.

3) информация представляется банку или иной финансовой организации, у которой Сторона по инвестиционному контракту получает финансовые средства, при условии, что такой банк или финансовая организация берут на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации;
4) информация представляется налоговым или иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам инвестора, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Республики Казахстан;
5) уполномоченный орган публикует в средствах массовой информации нормативные правовые акты, относящиеся к реализации инвестиционного проекта, по которому заключен инвестиционный контракт. При этом уполномоченный орган вправе публиковать только информацию о сумме инвестиций, регионе реализации, количестве создаваемых рабочих мест и наименовании инвестиционного проекта.
10. Контроль за соблюдением условий инвестиционного контракта
18. Контроль за соблюдением условий инвестиционного контракта осуществляется уполномоченным органом в следующих формах:
1) камеральный контроль – контроль, осуществляемый уполномоченным органом на основе изучения и анализа отчетов, представленных в соответствии с пунктами 19, 20 и 21 настоящего инвестиционного контракта;
2) с посещением объекта инвестиционной деятельности, в том числе рассмотрением документов по исполнению раздела 1 рабочей программы и условий инвестиционного контракта.
19. После заключения инвестиционного контракта инвестор представляет по форме, устанавливаемой уполномоченным органом, полугодовые отчеты о выполнении инвестиционного контракта не позднее двадцать пятого июля и двадцать пятого января с расшифровкой по статьям затрат, предусмотренным рабочей программой, с приложением документов, подтверждающих ввод в эксплуатацию фиксированных активов, поставку и использование запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов.
20. Для подтверждения условия по выходу государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора из состава учредителя и (или) участника (акционера) инвестор представляет в уполномоченный орган копию устава, заверенную подписью руководителя и печатью инвестора (при ее наличии), в течение тридцати календарных дней после истечения срока по выходу из состава учредителя (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан.

21. Инвестициялық келісімшарт жасасқан инвестор жұмыс бағдарламасын іске асыруды аяқтағаннан кейін екі ай ішінде инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға аудиторлық есепті ұсынады, онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) жұмыс бағдарламасына сәйкес инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат;
2) жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған тіркелген активтер бойынша таратып жазу;
3) жұмыс бағдарламасының орындалғанын растайтын құжаттардың жиынтық тізілімі;
4) инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.07.2018 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
22. Инвестициялық келісімшартқа қосымшаға өзгерiстер тараптардың келiсуi бойынша жылына екі рет енгiзiлуі мүмкін.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Инвестициялық қызмет объектісіне барып тексеру жұмыс бағдарламасы аяқталған жағдайда тіркелген активтер пайдалануға берілгеннен кейін алты ай кезеңінде жүргізіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.07.2018 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органның өкілі мен инвестордың басшысы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасы орындалуының ағымдағы жай-күйі актісіне қол қояды.
25. Инвестор инвестициялық келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаған кезде және келісімшартқа өзгерістер енгізу үшін инвестор инвестициялық жобаның одан әрі іске асырылу мүмкіндіктерін негіздейтін құжаттарды ұсынбаған жағдайда инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган хабарлама жіберілген сәттен бастап үш ай өткен соң біржақты тәртіппен инвестициялық келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатады.
Инвестициялық келісімшарт бұзылған жағдайда көрсетілген инвестор инвестициялық келісімшарт бойынша берілген инвестициялық преференциялардың салдарынан бюджетке төленбеген салықтар мен кедендік баждардың сомаларын төлейді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.07.2018 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

21. После завершения реализации рабочей программы инвестор, заключивший инвестиционный контракт, в течение 2 (два) месяцев представляет в уполномоченный орган по инвестициям аудиторский отчет, который должен содержать:
1) информацию об исполнении инвестиционных обязательств согласно рабочей программе;
2) расшифровку по фиксированным активам, приобретенным в соответствии с рабочей программой;
3) сводный реестр документов, подтверждающих выполнение рабочей программы;
4) сведения об исполнении условий инвестиционного контракта.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 27.07.2018 № 468 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию); от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
22. Изменения в приложения к инвестиционному контракту могут вноситься по соглашению сторон два раза в год.
Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. Проверка с посещением объекта инвестиционной деятельности проводится в период шести месяцев после ввода в эксплуатацию фиксированных активов при условии завершения рабочей программы.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 27.07.2018 № 468 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24. По результатам проверки представитель уполномоченного органа и руководитель инвестора подписывают по форме, установленной уполномоченным органом, акт текущего состояния исполнения рабочей программы инвестиционного контракта.
25. При неисполнении либо ненадлежащем исполнении инвестором обязательств по инвестиционному контракту и в случае непредставления инвестором документов, обосновывающих возможности дальнейшей реализации инвестиционного проекта, для внесения изменений в контракт уполномоченный орган по инвестициям досрочно прекращает действие инвестиционного контракта в одностороннем порядке по истечении трех месяцев с момента направления уведомления.
В случае расторжения инвестиционного контракта указанный инвестор уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных в бюджет вследствие предоставленных по инвестиционному контракту инвестиционных преференций.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 27.07.2018 № 468 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию); от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

26. Егер уәкілетті орган жүргізген тексеру нәтижелері бойынша инвестициялық жобаны іске асыру үшін әкелінген және кедендік баждар төлеуден босатылған технологиялық жабдық, оның жинақтауыштары, қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар пайдалануға берілмегені не пайдаланылмағаны анықталған жағдайда, инвестициялық келісімшарт бойынша ұсынылған инвестициялық преференциялар салдарынан кедендік баждардың сомасын төлемеген инвестор пайдаланылмаған жабдық, оның жинақтауыштары, қосалқы бөлшектері, шикізаттар және (немесе) материалдар бөлігінде оларды төлейді.
27. Мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің құрылтайшы және (немесе) қатысушы (акционер) құрамынан шығуы жөніндегі талап орындалмаған жағдайда инвестициялық преференцияларды қолдану ол (олар) инвестордың құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) құрамынан толық шыққанға дейін бір жылдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Тоқтатыла тұрған кезең ішінде инвестордың құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) құрамынан шығу жөніндегі талаптың орындалмауы инвестициялық келісімшартты мерзімінен бұрын тоқтатуға және бұрын берілген инвестициялық преференцияларды қайтаруға әкеп соқтырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Инвестициялық келісімшартты бұзу туралы ақпарат мемлекеттің экономикалық мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында мыналарға:
1) тиісті шаралар қабылдау үшін мемлекеттік кіріс органдарына және қажет болған жағдайда өзге де мемлекеттік органдарға;
2) оларға сәйкес мемлекеттік заттай грант берілген инвестициялық келісімшарттар бойынша мемлекеттік кіріс органдарына, мемлекеттік мүлікті және (немесе) жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органдарға, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға жіберіледі.
11. Дауларды шешу
29. Тараптар инвестициялық келісімшарттың кез келген ережелерін орындауға немесе түсіндіруге байланысты туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктерді өзара келіссөздер жолымен шешу үшін бар күш-жігерін салады.
30. Тараптар кез келген Тараптың екінші Тарапқа жазбаша өтінімі алынған күннен бастап екі ай ішінде келісімге қол жеткізбеген жағдайда дауларды шешу "Астана" халықаралық қаржы орталығының сотында, "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығында немесе Қазақстан Республикасының сот органдарында, сондай-ақ Тараптардың келісімімен айқындалатын төрелiктерде жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

26. В случае, если по результатам проверки, проведенной уполномоченным органом, будет установлено, что ввезенные для реализации инвестиционного проекта и освобожденные от уплаты таможенных пошлин технологическое оборудование, комплектующие, запасные части к нему, сырье и (или) материалы не были введены в эксплуатацию либо не были использованы, инвестор, не уплативший вследствие предоставленных по инвестиционному контракту инвестиционных преференций суммы таможенных пошлин, уплачивает их в части неиспользованного оборудования, комплектующих, запасных частей к нему, сырья и (или) материалов.
27. В случае невыполнения условия по выходу государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора из состава учредителей и (или) участников (акционеров), применение инвестиционных преференций приостанавливается до его (их) полного выхода из состава учредителей и (или) участников (акционеров) инвестора на срок не более одного года.
Невыполнение условия по выходу из состава учредителей и (или) участников (акционеров) инвестора в течение периода приостановления влечет досрочное прекращение инвестиционного контракта и возврат ранее предоставленных инвестиционных преференций.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
28. Информация о расторжении инвестиционного контракта в целях обеспечения защиты экономических интересов государства направляется:
1) в органы государственных доходов, и при необходимости, в иные государственные органы для принятия ими соответствующих мер;
2) по инвестиционным контрактам, согласно которым предоставлен государственный натурный грант, в органы государственных доходов, уполномоченные органы по управлению государственным имуществом и (или) земельными ресурсами, а также местные исполнительные органы.
11. Разрешение споров
29. Стороны приложат все усилия для разрешения всех споров и разногласий, связанных с выполнением или интерпретацией любого из положений инвестиционного контракта, путем переговоров между собой.
30. В случае недостижения Сторонами согласия в течение двух месяцев со дня получения письменного обращения любой из Сторон к другой Стороне, разрешение споров может производиться в суде Международного финансового центра "Астана", Международном арбитражном центре Международного финансового центра "Астана" или судебных органах Республики Казахстан, а также арбитражах, определяемых соглашением Сторон.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

31. Тараптар пайда болған даулар мен келіспеушіліктер толықтай шешілгенге дейін инвестициялық келісімшартта белгіленген міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.
12. Инвестициялық келісімшарттың тұрақтылығына кепілдемелер
32. Инвестордың құқықтары мен мүдделерi толық және сөзсiз қорғалады, бұл Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексімен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етiледi.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Инвестордың мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмейтiн актiлер шығаруы, сондай-ақ осы органдардың лауазымды адамдарының заңсыз әрекетiнiң (әрекетсiздiгiнiң) салдарынан өзiне келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өтетуге құқығы бар.
34. Шарттарға тараптардың келiсiмi бойынша өзгерiстер енгiзiлетiн жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы инвесторлар мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары арасында жасалған шарттар талаптарының тұрақтылығына кепiлдiк бередi.
Бұл кепiлдiктер:
1) акцизделетiн тауарлар импортының, өндiрiсінiң, оларды өткiзу тәртiбi мен шарттарын өзгертетiн Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерiстерге және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының күшiне енуіне және (немесе) олардың өзгерiстерiне;
2) ұлттық қауiпсiздiктi, қоғамдық тәртіпті, халықтың денсаулығы мен имандылығын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарына енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтыруларға қолданылмайды.
13. Қолданылатын құқық
35. Инвестициялық келісімшарт және инвестициялық келісімшарт негізінде қол қойылған басқа да келісімдер үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқығы қолданылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Инвестициялық келісімшарттың әрекет ету мерзімі және күшіне енуі
36. Инвестициялық келісімшарттың қолданылу мерзімі инвестициялық преференциялардың қолданылу мерзімімен айқындалады. Жұмыс бағдарламасы бойынша жұмыстарды аяқтау мерзімі инвестициялық келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін тоғыз айдан кешіктірмей аяқталуға тиіс.
37. Осы инвестициялық келісімшарт уәкілетті органда тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.

31. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных инвестиционным контрактом, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
12. Гарантии стабильности инвестиционного контракта
32. Инвестору предоставляется полная и безусловная защита прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2023 № 158 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
33. Инвестор имеет право на возмещение вреда, причиненного ему в результате издания государственными органами актов, не соответствующих законам Республики Казахстан, а также незаконных действий (бездействия) должностных лиц этих органов в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
34. Республика Казахстан гарантирует стабильность условий договоров, заключенных между инвесторами и государственными органами Республики Казахстан, за исключением случаев, когда изменения в договоры вносятся по соглашению сторон.
Настоящие гарантии не распространяются на:
1) изменения в законодательстве Республики Казахстан и (или) вступление в силу и (или) изменения международных договоров Республики Казахстан, которыми изменяются порядок и условия импорта, производства, реализации подакцизных товаров;
2) изменения и дополнения, которые вносятся в законы Республики Казахстан в целях обеспечения национальной безопасности, общественного порядка, охраны здоровья и нравственности населения.
13. Применимое право
35. Для инвестиционного контракта и других соглашений, подписанных на основе инвестиционного контракта, применяется действующее право Международного финансового центра "Астана" или Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Срок действия и вступление инвестиционного контракта в силу
36. Срок действия инвестиционного контракта определяется сроком действия инвестиционных преференций. Срок окончания работ по рабочей программе должен заканчиваться не позднее, чем за девять месяцев до окончания срока действия инвестиционного контракта.
37. Настоящий инвестиционный контракт вступает в силу с момента его регистрации в уполномоченном органе.

38. Инвестициялық келісімшарттың қолданылуы инвестициялық келісімшарттың 16-бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, _______________ өткен соң тоқтатылады.
(күні)
15. Инвестициялық келісімшартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
39. Тараптар өзара келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инвестициялық келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
16. Инвестициялық келісімшартты бұзу талаптары
40. Инвестициялық преференциялардың қолданылуы инвестициялық келiсiмшарттың қолданылу мерзiмi өткен соң тоқтатылады не осы бапта белгiленген тәртiппен осындай мерзiм өткенге дейiн тоқтатылуы мүмкiн.
41. Инвестициялық келiсiмшарттың қолданылуы:
1) тараптардың келiсуi бойынша;
2) бiр жақты тәртiппен мерзiмiнен бұрын тоқтатылуы мүмкiн.
42. алып тасталды – ҚР Үкіметінің 27.07.2018 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының бастамасы бойынша инвестициялық келiсiмшарт бiржақты тәртiппен мерзiмiнен бұрын тоқтатылған кезде аталған заңды тұлға инвестициялық келiсiмшарт бойынша берiлген инвестициялық преференциялар нәтижесінде төленбеген салықтар мен кедендік баждар сомаларын төлейдi.
44. Инвестициялық келiсiмшарт тараптардың келiсуi бойынша мерзiмiнен бұрын тоқтатылған кезде инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы инвестициялық келiсiмшарт бойынша берiлген инвестициялық преференциялар нәтижесінде төленбеген салықтар мен кедендік баждар сомаларын төлейдi.
45. Инвестициялық келiсiмшарт мерзiмiнен бұрын тоқтатылған кезде инвестициялық келiсiмшарт жасасқан инвестор өзiне мемлекеттiк заттай грант ретiнде берiлген мүлiктi заттай не инвестициялық келiсiмшарттың талаптарына сәйкес оның берiлген күнгi бастапқы құнын қайтарады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Мемлекеттiк заттай грантты қайтаруды инвестициялық келiсiмшарт жасасқан инвестор инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган инвестициялық келiсiмшартты мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы шешiм қабылдағаннан кейiн күнтiзбелiк отыз күн iшiнде жүзеге асырады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Инвестициялық келісімшарт тілі
47. Инвестициялық келісімшарттың мәтіні, осы инвестициялық келісімшартқа қоса берілетін өзгерістер, қосымшалар, қосымша құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасақталады. Барлық даналар егер, инвестициялық келісімшартта өзге жағдайлар көзделмеген болса, тең түпнұсқалы болып табылады және бірдей заңды күшке ие.

38. Действие инвестиционного контракта прекращается по истечении _____________________________________, кроме случаев,
(дата)
указанных в разделе 16 инвестиционного контракта.
15. Изменения и дополнения, вносимые в инвестиционный контракт
39. Стороны вправе вносить изменения и дополнения в инвестиционный контракт по взаимному согласию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Условия расторжения инвестиционного контракта
40. Действие инвестиционных преференций прекращается по истечении срока действия инвестиционного контракта либо может быть прекращено до истечения такого срока в порядке, установленном настоящим пунктом.
41. Действие инвестиционного контракта может быть досрочно прекращено:
1) по соглашению сторон;
2) в одностороннем порядке.
42. Исключен постановлением Правительства РК от 27.07.2018 № 468 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
43. При досрочном прекращении инвестиционного контракта по инициативе юридического лица Республики Казахстан, заключившего инвестиционный контракт, в одностороннем порядке указанное юридическое лицо уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных вследствие предоставленных по инвестиционному контракту инвестиционных преференций.
44. При досрочном прекращении инвестиционного контракта по соглашению сторон юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее инвестиционный контракт, уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных вследствие предоставленных по инвестиционному контракту инвестиционных преференций.
45. При досрочном прекращении инвестиционного контракта инвестор, заключивший инвестиционный контракт, возвращает имущество в натуре, предоставленное ему в качестве государственного натурного гранта, либо его первоначальную стоимость на дату передачи в соответствии с условиями инвестиционного контракта.
Сноска. Пункт 45 - в редакции постановления Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
46. Возврат государственного натурного гранта осуществляется инвестором, заключившим инвестиционный контракт, в течение тридцати календарных дней после принятия решения уполномоченного органа по инвестициям о досрочном прекращении инвестиционного контракта.
Сноска. Пункт 46 - в редакции постановления Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Язык инвестиционного контракта
47. Текст инвестиционного контракта, изменения, приложения, дополнительные документы, прилагаемые к настоящему инвестиционному контракту, составляются на государственном и русском языках. Все экземпляры являются равно аутентичными и имеют одинаковую юридическую силу, если иное не предусмотрено условиями инвестиционного контракта.

48. Тараптар ___________ тілі қатынас тілі ретінде қолданылатындығына уағдаласады. Инвестициялық келісімшарт күшіне енген күнінен бастап инвестициялық жобаны іске асыруға қатысты ақпарат _________ тілінде жасалады.
18. Қосымша ережелер
49. Инвесторды қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Хабарламалар мен есептер тікелей қолға беріледі немесе төменде көрсетілген мекенжайға хабарламалы поштамен жіберіледі:
уәкілетті орган: ______________________________________________;
(атауы, заңды мекенжайы, телефондары)
уәкілетті органның басшысы: __________________________________;
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
инвестор: __________________________________________________;
(атауы, заңды және нақты мекенжайы, телефондары, электрондық мекенжайы)
инвестордың басшысы:______________________________________";
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Инвестициялық келісімшарт бойынша мекенжайлар өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы екі апта мерзімде екінші Тарапқа жазбаша хабарлама беруге тиіс.
52. Қосымшалардың ережелері мен инвестициялық келісімшарт арасында қандай да бір ауытқушылық болған кезде соңғысының негіз құраушы мәні бар.
53. Осы инвестициялық келісімшартқа ____ жылғы ___ _______ Астана қаласында, Қазақстан Республикасы, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған.
Уәкілетті орган: Инвестор:
Қолы ____________ М. О. Қолы _________
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2022 № 840 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Инвестицияларды жүзеге
асыруды және инвестициялық
преференциялар беруді
көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
1-қосымша
Инвестициялық жоба бойынша жұмыс бағдарламасы _________________________________________________ (атауы)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Инвестордың атауы:__________________
Тіркелген активтерге инвестициялар, мың теңге
Р/с №
Шығындар баптары
Тіркелген активтер пайдалануға енгізілген күн
Күнтізбелік жыл
Барлығы
1-жартыжылдық
2-жартыжылдық
Жыл бойынша жиыны
Жиыны:
Уәкілетті орган:
Қолы _________ М.О.
Инвестор:
Қолы _______________
Инвестицияларды жүзеге асыруды
және инвестициялық преференциялар
беруді көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
2-қосымша
______ жылғы "__" ____ бастап____жылғы "__" _______ аралығында кедендік баждар салудан босатылатын импортталатын технологиялық жабдық пен оның жиынтықтауыштарының тізімі және көлемі

48. Стороны договариваются, что ___________ язык будет использоваться, как язык общения. Со дня вступления инвестиционного контракта в силу, информация относительно реализации инвестиционного проекта составляется на ___________ языке.
18. Дополнительные положения
49. Реорганизация инвестора осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с письменного согласия уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 49 - в редакции постановления Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
50. Уведомления и отчеты представляются собственноручно или отправляются почтой с уведомлением по следующему адресу:
уполномоченный орган:________________________________________;
(название, юридический адрес, телефоны)
руководитель уполномоченного органа: _____________________________;
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
инвестор: _______________________________________________________;
(название, юридический и фактический адреса,
телефоны, электронный адрес)
руководитель инвестора: _________________________________________.
(фамилия, имя, отчество, (при наличии)
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
51. При изменении адресов по инвестиционному контракту каждая из Сторон в двухнедельный срок должна письменно уведомить другую Сторону.
52. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим инвестиционным контрактом, последний имеет основополагающее значение.
53. Данный инвестиционный контракт подписан __ _________ ____ года в городе Астане, Республика Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
Уполномоченный орган: Инвестор:
Подпись ________ М.П. Подпись _________
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2022 № 840 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Рабочая программа по инвестиционному проекту
____________________________________________
(наименование)
Наименование инвестора: _________________________________
Инвестиции в фиксированные активы, тыс. тенге
№ п/п
Статьи затрат
Дата ввода в эксплуатацию фиксированных активов
Календарный год
Всего
1 полугодие
2 полугодие
Итого по году
Итого
Уполномоченный орган:
Подпись __________ М.П.
Инвестор:
Подпись ______________
Приложение 2
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций
инвестиционных преференций

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Атауы
КО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
1.
2.
Жиыны
Барлығы _____ парақтағы _____ атау.
Уәкілетті орган:
Қолы _________ М.О.
Инвестор:
Қолы _______________
Инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді
көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
3-қосымша
Кедендік баждар салудан босатылатын импортталатын технологиялық жабдықтардың қосалқы бөлшектерінің, шикізаттың және (немесе) материалдардың тізімі және көлемі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.10.2021 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Атауы
КО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
Преференция мерзімі
I.
Қосалқы бөлшектер
1.
2.
II.
Шикізат және материалдар
1.
2.
Барлығы _____ парақта _____ атау.
Уәкілетті орган:
Қолы _________ М.О.
Инвестор:
Қолы _______________
Ескертпе:
технологиялық жабдықтың қосалқы бөлшектерін импорттау кезінде кедендік баж салудан босату Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қызметтің басым түрлерінің тізбесіне сәйкес қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына тіркелген активтерге инвестициялардың мынадай көлемдеріне қарай айқындалатын мерзімдерге беріледі:
1) бірлік мөлшері ағымдағы жылға арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген бір миллион айлық есептік көрсеткішке (бұдан әрі – АЕК) дейін – 3 жылға;
2) бір миллионнан бес миллион АЕК-ке дейін – 4 жылға;
3) бес миллион АЕК-тен жоғары – 5 жылға.
Инвестицияларды жүзеге асыруды
және инвестициялық преференциялар
беруді көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
4-қосымша
___жылғы "__" ______ бастап __ жылғы "__"_______аралығында қосылған құн салығын салудан босатылатын импортталатың шикізаттың және (немесе) материалдардың тізімі және көлемі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Атауы
КО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
1.
2.
Жиыны
Барлығы _____ парақтағы _____ атау.
Уәкілетті орган:
Қолы _________ М.О.
Инвестор:
Қолы _______________
Инвестицияларды жүзеге асыруды
және инвестициялық преференциялар
беруді көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
5-қосымша
Инвестициялық субсидияны төлеу графигі мен жылдық көлемі
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен. қаулысымен.
Инвестицияларды жүзеге асыруды
және инвестициялық преференциялар
беруді көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
6-қосымша
Кепілдік берілген тапсырыс

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Список и объем импортируемого технологического оборудования и
комплектующих к нему, освобождаемых от обложения таможенными
пошлинами
с "___" ________ ___ года по "___" ________ ___ года
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ТС
Единица измерения
Количество
1.
2.
Итого
Всего ___ наименования на ___ листе
Уполномоченный орган:
Подпись _________ М.П.
Инвестор:
Подпись ______________
Приложение 3
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.10.2021 № 764 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Список и объем импортируемых запасных частей к технологическому
оборудованию, сырья и (или) материалов, освобождаемых от обложения
таможенными пошлинами
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ТС
Единица измерения
Количество
Срок преференции
I.
Запасные части
1.
2.
II.
Сырье и материалы
1.
2.
Всего ___ наименования на ___ листе
Уполномоченный орган:
Подпись _________ М.П.
Инвестор:
Подпись ______________
Примечание:
освобождение от обложения таможенной пошлиной при импорте запасных частей к технологическому оборудованию предоставляется юридическим лицам Республики Казахстан, которые осуществляют деятельность согласно перечню приоритетных видов деятельности, утвержденному Правительством Республики Казахстан, на сроки, определяемые в зависимости от следующих объемов инвестиций в фиксированные активы:
1) до одного миллиона месячных расчетных показателей, размер единицы которых установлен Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на текущий год, (далее – МРП) – на 3 (три) года;
2) от одного до пяти миллионов МРП – на 4 (четыре) года;
3) свыше пяти миллионов МРП – на 5 (пять) лет.
Приложение 4
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Список и объем импортируемого сырья и (или) материалов,
освобождаемых от налога на добавленную стоимость
с "___" ________ ___ года по "___" ________ ___ года
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ТС
Единица измерения
Количество
1.
2.
Итого
Всего ___ наименования на ___ листе
Уполномоченный орган:
Подпись _________ М.П.
Инвестор:
Подпись ______________
Приложение 5
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций
График и годовые объемы выплат инвестиционной субсидии
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правительства РК от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию).
Приложение 6
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарап болып табылатын инвестор және 2-тарап болып табылатын заңды тұлға 1-тараптың мыналарды әкелетіні, ал 2-тараптың сатып алатыны туралы уағдаласты:
Р/с №
Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы
Жылдар бойынша өндіріс көлемі
Бір бірлігінің бағасы
Жылдар бойынша сатып алу көлемі
1-тарап: ________________ (атауы)
Бірінші басшы: __________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
2-тарап: ________________ (атауы)
Бірінші басшы: __________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Инвестицияларды жүзеге асыруды
және инвестициялық преференциялар
беруді көздейтін инвестициялық
жобаны іске асыруға арналған
модельдік келісімшартқа
7-қосымша
Инвестициялық басым жобаны іске асыру кезінде тартылатын мамандықтар тізбесі және шетелдік жұмыс күшінің саны
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.12.2019 № 987 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
адам саны
Т.А.Ә., мамандық атауы
Күнтізбелік жыл
Барлығы
1-жартыжылдық
2-жартыжылдық
жыл бойынша жиыны
1. Басшылар:
2. Жоғарғы білімі бар мамандар:

Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Гарантированный заказ
Инвестор, являющийся стороной 1, и юридическое лицо, являющееся стороной 2, договорились, что сторона 1 поставит, а сторона 2 приобретет:
№ п/п
Наименование товаров, работ, услуг
Объем производства по годам
Цена за единицу
Объем приобретения по годам
Сторона 1:
_________________
(наименование)
Первый руководитель:
______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись)
Сторона 2:
_________________
(наименование)
Первый руководитель:
_____________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись)
Приложение 7
к модельному контракту на
реализацию инвестиционного
проекта, предусматривающему
осуществление инвестиций и
предоставление
инвестиционных преференций
Сноска. Приложение 7 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2019 № 987 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Перечень профессий и численность иностранной рабочей силы,
привлекаемой при реализации инвестиционного приоритетного проекта
количество человек
Ф.И.O наименование специальности
Календарный год
Всего
1 полугодие
2 полугодие
Итого по году
1. Руководители:
2. Специалисты с высшим образованием:

3. Білікті жұмысшылар:
Уәкілетті орган:
Қолы _________ М.О.
Инвестор:
Қолы _______________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 14 қаңтардағы
№ 13 қаулысымен
бекітілген
Инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 27.07.2018 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 917 (03.08.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.02.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 12.01.2021 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 12.01.2021 № 4 ("ҚР кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 02.01.2021 ҚР Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 22.10.2022 № 840 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 23.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 23.02.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 15.05.2024 № 381 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 14.10.2025 № 859 қаулыларымен.
Бөлім
Бөлімнің атауы
Топ
Топтың атауы
Сынып
Сыныптың атауы
1
2
3
4
5
6
1-бөлім. Инвестициялық жобаларды, (соның ішінде инвестициялық басым жобаларды), арнайы инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған қызметтің басым түрлерінің тізбесі
01
Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда қызметтер көрсету

3. Квалифицированные рабочие:
Уполномоченный орган:
Подпись _________ М.П.
Инвестор:
Подпись ______________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 января 2016 года № 13
Перечень приоритетных видов деятельности для реализации инвестиционных проектов
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 27.07.2018 № 468 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2018 № 917 (вводится в действие с 03.08.2018); от 24.02.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 12.01.2021 № 3 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 12.01.2021 № 4 (вводится в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста" и подлежит официальному опубликованию); от 22.10.2022 № 840 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 23.01.2023 № 30 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 23.02.2023 № 158 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 15.05.2024 № 381 (порядок введения в действие см. п.3); от 14.10.2025 № 859.
Раздел
Наименование раздела
Группа
Наименование группы
Класс
Наименование класса
1
2
3
4
5
6
Часть 1. Перечень приоритетных видов деятельности для реализации инвестиционных проектов (в том числе инвестиционных приоритетных проектов), специальных инвестиционных проектов
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях

27.20
Батареялар мен аккумуляторлар өндіру
27.3
Электр өткізгіштер мен электр өткізгіш аспаптар өндіру
27.31
Талшықты-оптикалық кабель өндіру
27.32
Электр сымы мен кабельдің өзге де түрлерін өндіру
27.33
Электр аспаптарын өндіру
27.4
Электрмен жарықтандыру жабдықтарын өндіру
27.40
Электрмен жарықтандыру жабдықтарын өндіру
27.9
Өзге де электр жабдықтарын өндіру
27.90
Өзге де электр жабдықтарын өндіру
28
Басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндіру
28.1
Жалпы мақсаттағы машиналар өндіру
28.11
Авиация, автомобиль және мотоцикл қозғалтқыштарынан басқа, қозғалтқыштар мен турбиналар өндіру
28.12
Гидравликалық жабдықтар өндіру
28.13
Өзге де сорғыларды, компрессорларды, тығындар мен қақпақшаларды өндіру
28.14
Өзге де шүмектер мен вентильдер өндіру
28.2
Жалпы мақсаттағы өзге де техниканы өндіру
28.25
Өнеркәсіптік тоңазыту және желдету жабдықтарын өндіру
28.29
Басқа топтамаларға енгізілмеген жалпы мақсаттағы өзге де машиналар мен жабдықтар өндіру
28.3
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникасын өндіру
28.30
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникасын өндіру
28.4
Металдарды қысыммен өңдеуге арналған жабдықтар мен механикалық станоктар өндіру
28.41
Металдарды қысыммен өңдеуге арналған жабдықтар өндіру
28.49
Өзге де метал өңдейтін станоктар өндіру
28.9
Арнайы мақсаттағы техниканың өзге де түрлерін өндіру
28.91
Металлургияға арналған машиналар мен жабдықтар өндіру
28.92
Тау-кен өндіру өнеркәсібіне, жерасты жұмыстарын игеруге және құрылысқа арналған техниканы өндіру
28.99
Басқа топтамаларға енгізілмеген арнайы мақсаттағы өзге де машиналар мен жабдықтар өндіру
29
Автокөлік құралдарын, трейлерлер мен жартылай тіркемелер өндіру
29.1
Автокөлік құралдарын өндіру
29.10
Автокөлік құралдарын өндіру
29.2
Автокөлік құралдарына арналған шанақтар өндіру; трейлерлер мен жартылай тіркемелер өндіру
29.20
Автокөлік құралдарына арналған шанақтар өндіру; трейлерлер мен жартылай тіркемелер өндіру
29.3
Автокөлік құралдары мен олардың қозғалтқыштарының бөлшектері мен керек-жарақтарын өндіру
29.31
Автокөлік құралдарына арналған электр және электрондық жабдықтар өндіру
29.32
Автокөлік құралдары мен олардың қозғалтқыштарының өзге де бөлшектері мен керек-жарақтарын өндіру
30
Өзге де көлік құралдарын өндіру
30.2
Теміржол локомотивтері мен жылжымалы құрамды өндіру
30.20
Теміржол локомотивтері мен жылжымалы құрамды өндіру
35
Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны баптау

27.20
Производство батарей и аккумуляторов
27.3
Производство электропроводки и электропроводных приборов
27.31
Производство волоконно-оптического кабеля
27.32
Производство прочих видов электропровода и кабеля
27.33
Производство электроприборов
27.4
Производство электро-осветительного оборудования
27.40
Производство электро-осветительного оборудования
27.9
Производство прочего электрического оборудования
27.90
Производство прочего электрического оборудования
28
Производство машин и оборудования, не включенных в другие категории
28.1
Производство машин общего назначения
28.11
Производство двигателей и турбин, кроме авиационных, автомобильных и мотоциклетных двигателей
28.12
Производство гидравлического оборудования
28.13
Производство прочих насосов, компрессоров, пробок и клапанов
28.14
Производство прочих кранов и вентилей
28.2
Производство прочей техники общего назначения
28.25
Производство промышленного холодильного и вентиляционного оборудования
28.29
Производство прочих машин и оборудования общего назначения, не включенных в другие группировки
28.3
Производство сельско-хозяйственной и лесохозяйственной техники
28.30
Производство сельско-хозяйственной и лесохозяйственной техники
28.4
Производство оборудования для обработки металлов давлением и механических станков
28.41
Производство оборудования для обработки металлов давлением
28.49
Производство прочих металло-обрабатывающих станков
28.9
Производство прочих видов техники специального назначения
28.91
Производство машин и оборудования для металлургии
28.92
Производство техники для горнодобывающей промышленности, подземной разработки и строительства
28.99
Производство прочих машин и оборудования специального назначения, не включенных в другие группировки
29
Производство автотранспортных средств, грейдеров и полуприцепов
29.1
Производство автотранспортных средств
29.10
Производство автотранспортных средств
29.2
Производство кузовов для автотранспортных средств; производство трейлеров и полуприцепов
29.20
Производство кузовов для автотранспортных средств; производство трейлеров и полуприцепов
29.3
Производство частей и принадлежностей автотранспортных средств и их двигателей
29.31
Производство электрического и электронного оборудования для автотранспортных средств
29.32
Производство прочих частей и принадлежностей автотранспортных средств и их двигателей
30
Производство прочих транспортных средств
30.2
Производство железнодорожных локомотивов и подвижного состава
30.20
Производство железнодорожных локомотивов и подвижного состава
35
Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование

35.1
Электр энергиясын өндіру, беру және бөлу
35.11
Жылу және ядролық (атом) электр станцияларының электр энергиясын өндіруін қоспағанда, басқа электр энергиясының өндірісі
49**
Құрлықтағы көлік қызметі және құбыржолдар бойынша тасымалдау
49.3
Құрлықтағы өзге де жолаушылар көлігі
49.39
Басқа санаттарға жатқызылмаған жерүсті жолаушылар тасымалдарының өзге де түрлері: конвейерлерді, арқан жолдарды, таушаңғы көтергіштерін және арқанды көтергіштерді басқару
55********
Уақытша тұру бойынша қызметтер ұсыну

35.1
Производство, передача и распределение электроэнергии
35.11
Производство электроэнергии, за исключением производства электроэнергии тепловыми и ядерными (атомными) электростанциями
49**
Сухопутный транспорт и транспортирование по трубопроводам
49.3
Прочий пассажирский сухопутный транспорт
49.39
Прочие виды наземных пассажирских перевозок, не отнесенные к другим категориям: управление конвейерами, канатными дорогами, горнолыжными и канатными подъемниками
55********
Предоставление услуг по временному проживанию

93.2
Демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру жөніндегі қызмет
93.29.9
Электрондық ойындары бар ойын автоматтарын жұмысын пайдалануды қоспағанда, демалысты және ойын-сауықты ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызмет түрлері
Ескерту. 3-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.02.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескертпе:
* 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап ақ қант (СЭҚТН коды 170199) кедендік әкелу бажынан босатылмайды;
** ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда орналасқан, 2019 жылғы қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген;
*** республикалық, облыстық және жергілікті маңызы бар жолдардың жол бойындағы белдеуінде орналасқан, 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген;
**** темір кені концентраты және (немесе) шекемтастар өндірісіне ғана қатысты;
***** тас көмірді байытуға ғана қатысты;
****** орта, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылар үшін интернаттар мен жатақханалар салу бойынша мемлекеттік заттай грант түрінде инвестициялық преференция алуға ғана қатысты;
******* мемлекеттік заттай грант түрінде инвестициялық преференция алуға ғана қатысты;
******** ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда орналасқан, 2019 жылғы қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген немесе республикалық маңызы бар қалалар мен астанадан тыс жерлердегі жобаларды іске асыруға қатысты.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 14 қаңтардағы
№ 13 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тарту қағидалары
Осы Мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) инвестициялық преференцияларды беруге өтінімдерді қарау, инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарт жасасу, сондай-ақ инвестордың инвестициялық қызметті жүзеге асыруы кезінде сараптама жүргізу үшін инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) тиісті мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары қатарынан консультанттар мен сарапшыларды тарту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Уәкілетті орган өзiне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында өз құзыретінің шегінде осы Қағидаларда белгiленген шарттарда мемлекеттiк органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тартуға құқығы бар.

93.2
Деятельность по организации отдыха и развлечений
93.29.9
Прочие виды деятельности по организации отдыха и развлечений, за исключением эксплуатации игровых автоматов с электронными играми
Часть 3 – исключена постановлением Правительства РК от 23.02.2023 № 158 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание:
* С 1 января 2020 года от ввозной таможенной пошлины не освобождается сахар белый (код ТНВЭД 170199);
** находящихся в сельских населенных пунктах, малых городах, введенных в действие с января 2019 года;
*** находящихся на придорожной полосе дорог республиканского, областного и местного значения, введенных в действие с 1 января 2019 года;
**** относится исключительно к производству железорудного концентрата и (или) окатышей;
***** относится исключительно к обогащению каменного угля;
****** относится исключительно к получению инвестиционной преференции в виде государственного натурного гранта по строительству интернатов и общежитий для обучающихся в организациях среднего, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования;
******* относится исключительно к получению инвестиционной преференции в виде государственного натурного гранта;
******** находящихся в сельских населенных пунктах, малых городах, введенных в действие с января 2019 года или относящихся к реализации проектов вне городов республиканского значения и столицы.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 января 2016 года № 13
Правила
привлечения специалистов государственных органов, консультантов
и экспертов из числа физических и юридических лиц
Республики Казахстан
Настоящие Правила привлечения специалистов государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок и условия привлечения уполномоченным органом по инвестициям (далее – уполномоченный орган) специалистов соответствующих государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан для проведения экспертизы при рассмотрении заявок на предоставление инвестиционных преференций, заключении инвестиционного контракта на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающего осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций, а также осуществлении инвестиционной деятельности инвестором.
1. Общие положения
1. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции в целях выполнения возложенных на него задач имеет право на условиях, установленных настоящими Правилами, привлекать специалистов государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан.

2. Мемлекеттiк органдардың мамандарын, консультанттар мен сарапшыларды тартудың мақсаты инвестициялық жобаны, инвестициялық қызметтi объективтi бағалау үшiн қажетті арнайы iлiм алу, сондай-ақ уәкілетті орган мен инвестор арасындағы туындаған даулы жағдайларды шешу болып табылады.
3. Уәкілетті орган осы Қағидаларда белгiленген жағдайларда инвестициялық жобаның ерекшелiктеріне қарай сараптамалардың әр түрiн ұйымдастыруға құқылы.
2. Негiзгi ұғымдар
4. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттiк органның маманы – тиiстi мемлекеттiк органның қажеттi бiлiктiлiгi бар штаттық қызметкерi;
2) консультант – қажеттi бiлiктiлiгi бар жеке және заңды тұлға немесе қажеттi бiлiктiлiгі бар мамандар штаты, жұмыс тәжiрибесi, сондай-ақ егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген болса, тиiстi лицензияcы бар заңды тұлға;
3) сарапшы – қажеттi бiліктiлiгі мен жұмыс тәжірибесі бар мамандар штаты, жұмыс тәжiрибесi, сондай-ақ егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген болса, тиiстi лицензиясы бар жеке және заңды тұлға.
3. Мемлекеттiк органның мамандарын, консультанттар мен сарапшыларды тарту тәртiбi
5. Мемлекеттiк органдардың мамандары, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшылар мына жағдайларда тартылады:
1) арнайы iлiмдерге қажеттілiк;
2) тәуелсiз сараптама жүргiзу қажеттілігі;
3) уәкілетті орган пен инвестор арасында даулы жағдайдың орын алуы;
Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тарту инвестициялық жобаның ерекшелiктеріне қарай іске асырылады.
6. Мемлекеттiк органның маманын таңдауды осы органның басшысы уәкілетті органның өтiнiмi негiзінде жүзеге асырады. Уәкілетті органның маман беру туралы өтiнiмінде сараптама жүргiзу мәселелерi және мерзiмi көрсетiледi.
7. Консультант және сарапшыны тарту уәкілетті орган, инвестор және консультант немесе сарапшы арасында тиiстi шарт жасау арқылы жүзеге асырылады.
4. Уәкілетті органның мемлекеттiк органдардың мамандарын, консультанттар мен сарапшыларды тарту кезiндегi өкілеттiктері
8. Уәкілетті орган мемлекеттiк органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тарту кезінде:

2. Целью привлечения специалистов государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан является получение специальных познаний, необходимых для объективной оценки инвестиционного проекта, инвестиционной деятельности, а также для разрешения спорных ситуаций, возникших между уполномоченным органом и инвестором.
3. Уполномоченный орган на условиях, установленных настоящими Правилами, вправе организовывать проведение различных видов экспертиз в зависимости от особенностей инвестиционного проекта.
2. Основные понятия
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специалист государственного органа – штатный сотрудник соответствующего государственного органа, имеющий необходимую квалификацию;
2) консультант – юридическое и физическое лицо, имеющее необходимую квалификацию, или юридическое лицо, имеющее штат специалистов необходимой квалификации, опыт работы, а также соответствующую лицензию, если это предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
3) эксперт – юридическое и физическое лицо, имеющее штат специалистов необходимой квалификации, опыт работы, а также соответствующую лицензию, если это предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок привлечения специалистов государственных органов,
консультантов и экспертов
5. Специалисты государственных органов, консультанты и эксперты из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан привлекаются в случаях:
1) необходимости в специальных познаниях;
2) необходимости проведения независимой экспертизы;
3) возникновения спорных ситуаций между уполномоченным органом и инвестором.
Привлечение специалистов государственных органов, экспертов и консультантов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан осуществляется в зависимости от особенностей инвестиционного проекта.
6. Выбор специалиста государственного органа осуществляется руководителем данного органа на основе заявки уполномоченного органа. В заявке уполномоченного органа о предоставлении специалиста указываются вопросы и срок проведения экспертизы.
7. Привлечение консультанта и эксперта из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан осуществляется посредством заключения соответствующего договора.
4. Полномочия уполномоченного органа при привлечении
специалистов государственных органов, консультантов и экспертов
8. При привлечении специалистов государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан уполномоченный орган вправе:

1) дәйекті жауаптар берудi қажет ететiн мәселелер тiзбесін айқындауға;
2) консультация немесе сараптама нәтижелерi бойынша түсiндiрменi (оның ішінде жазбаша) талап етуге;
3) егер бастапқы консультацияны немесе сараптаманы толық емес немесе жеткiлiксiз деп санаса, қосымша консультация немесе сараптама жүргізудi талап eтугe;
4) консультация немесе сараптама жүргiзу процесiнде консультантқа немесе capaпшығa белгiлi болған ақпараттың құпиялылығын талап етуге;
5) сараптама жүргiзу барысын бақылауға құқылы.
9. Сараптама барысын немесе оның нәтижесін өзгерту мақсатында мемлекеттiк органдардың мамандарына, консультанттар мен сарапшыларға қандай да бiр қысым жасауға тыйым салынады.
5. Мемлекеттiк органдар мамандарының, консультанттар мен сарапшылардың жауапкершiлiгi
10. Мемлекеттiк органдардың мамандары, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар, сарапшылар сараптаманы сапалы және уақтылы жүргiзудi, сараптамаға ұсынылған құжаттардың сақталуын және құпиялылықтың сақталуын қамтамасыз етедi.
11. Жеке және заңды тұлғалар қатарынан консультанттар мен сарапшылар жүргiзілген сараптаманың нәтижелері үшiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес жасалған шартта көзделген жағдайларда жауаптылықта болады.
6. Мемлекеттiк органдардың мамандарын, консультанттар, сарапшылар көрсеткен қызметтерге ақы төлеу
12. Мемлекеттiк органдардың мамандары көрсеткен қызметке ақы төленбейдi.
13. Консультанттар және сарапшылар көрсеткен қызметтерге ақыны сараптама нәтижесіне қарамастан инвестор төлейді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 14 қаңтардағы
№ 13 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асырудың кейбiр мәселелерi туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 19, 192-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 ақпандағы № 152 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 9, 82-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 17 қыркүйектегі № 925 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 34, 478-құжат).

1) определять перечень вопросов, на которые необходимо дать аргументированные ответы;
2) требовать разъяснения (в том числе письменного) по результатам консультаций или экспертизы;
3) требовать проведения дополнительной консультации или экспертизы, если посчитает первоначальную консультацию или экспертизу неполной или недостаточной;
4) требовать конфиденциальности информации, которая стала известна консультанту, эксперту в процессе консультирования или проведения экспертизы;
5) контролировать ход проведения экспертизы.
9. Запрещается оказывать какое-либо влияние, давление на специалистов государственных органов, консультантов, экспертов с целью изменения хода экспертизы или ее результата.
5. Ответственность специалистов государственных органов,
консультантов и экспертов
10. Специалисты государственных органов, консультанты, эксперты из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан обеспечивают проведение качественной и своевременной экспертизы, сохранность документов, представленных на экспертизу, и соблюдение конфиденциальности. Заключения специалистов государственных органов подписываются соответствующим уполномоченным должностным лицом.
11. Консультанты и эксперты из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан несут ответственность за результаты проведенной экспертизы в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и договором, заключенным в соответствии с пунктом 7настоящих Правил.
6. Оплата услуг специалистов государственных органов,
консультантов и экспертов
12. Услуги специалистов государственных органов не оплачиваются.
13. Услуги консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан оплачиваются инвестором, независимо от результата экспертизы.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 января 2016 года № 13
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 19, ст. 192).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2005 года № 152 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 9, ст. 82).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2005 года № 925 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2005 год, № 34, ст. 478).

4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 21 желтоқсандағы № 1267 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 49, 627-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі № 851 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 34, 364-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 қыркүйектегі № 940 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 36, 402-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қаңтардағы № 5 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 1, 8-құжат).
8. "Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 1157 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 34, 327-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 шілдедегі № 600 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 338-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 6 тамыздағы № 809 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 48, 437-құжат).
11. "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1416 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 77-78, 1147-құжат).
12. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 және "Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" 2012 жылғы 25 мамырдағы № 683 қаулыларына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 1154 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 66, 615-құжат).

4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2005 года № 1267 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 49, ст. 627).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2006 года № 851 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 34, ст. 364).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2006 года № 940 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 36, ст. 402).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2007 года № 5 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст.8).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 1157 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 34, ст. 327).
9. Пункт 2 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 600 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (с изменениями по состоянию на 28 сентября 2015 года) (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 338).
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2010 года № 809 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 48, ст. 437).
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1416 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 77-78, ст. 1147).
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 1154 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях" и от 25 мая 2012 года № 683 "Об утверждении Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2014 г., № 66, ст. 615).

13. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 және "Инвестициялық субсидия беру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 4 қарашадағы № 1175 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 210 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 21, 115-құжат).

13. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 210 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436 "О некоторых вопросах реализации Закона Республики Казахстан "Об инвестициях" и от 4 ноября 2014 года № 1175 "Об утверждении Правил предоставления инвестиционной субсидии" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 21, ст. 115).