Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 977 қаулысы.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 55-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 977 қаулысымен
бекітілген
Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидалары, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қағидалар өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру тәртібін, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптарды айқындайды.

Об утверждении Правил открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требований по техническому оснащению и организации работы пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 977.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 55 Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требования по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска, сервисной инфраструктуры.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2013 года № 977
Правила открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требования по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска, сервисной инфраструктуры
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определяют порядок открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требования по техническому оснащению, модернизации и организации работы пунктов пропуска (далее – пункты пропуска), сервисной инфраструктуры.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын адамдардың кесіп өтуінің, ол арқылы көлік құралдарын, жүктерді, тауарларды, жануарларды, өсімдік өнімдерін және өзге де мүлікті (бұдан әрі – көлік құралдары және жүктер) тасымалдаудың белгіленген тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету үшін өткізу пункттерінде шекаралық, кедендік, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, фитосанитариялық бақылау және бақылаудың өзге де түрлері жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Өткізу пункттерін ашу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Өткізу пунктін орнатудың орындылығын айқындау үшін мүдделі мемлекеттік орган (бұдан әрі – бастамашы) мемлекеттік бақылау органдарына мынадай материалдарды қоса бере отырып, өткізу пункттерін орнату туралы өтінішхат жібереді:
1) жоспарланатын өткізу қабілеті және өткізу пунктін ашу мерзімі туралы мәліметтер;
2) өткізу пункті объектілерін жобалауға, салуға және күтіп-ұстауға, сондай-ақ оларды жабдықтауға, техникалық жарақтандыруға, мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті көліктік, инженерлік және әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымдарды құру мен дамытуға арналған қаражат шығынының есептемесі және негіздемесі;
3) жоспарланған орналастыру аймағын белгілей отырып, мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктінде шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлерін ұйымдастыру үшін қажетті, мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттері объектілерін орналастыру жоспарланған аумақтың (акваторийдің) схемасы;
4) мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункті объектілерін орналастыру көзделген жер учаскесін алу бойынша ұсыныстар;
5) жергілікті (облыстық) атқарушы органның өз аумағында өткізу пунктін (бастамашы ол болмаған жағдайда) орналастыруға келісімі.
4. Мемлекеттік бақылау органдары оларға ұсынылған материалдарды қарайды және олар ұсынылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде өткізу пунктін жіктеу және мемлекеттік бақылау органдарының қажетті штат саны бойынша ұсыныстармен, оны ашудың орындылығы немесе қажеттіліктің болмауы туралы өз қорытындысын бастамашыға жолдайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для обеспечения соблюдения установленного порядка пересечения Государственной границы Республики Казахстан лицами, перемещения через нее транспортных средств, грузов, товаров, животных, растительной продукции и иного имущества (далее - транспортные средства и грузы) в пунктах пропуска осуществляются пограничный, таможенный, транспортный, санитарно-карантинный, ветеринарный, фитосанитарный контроль и иные виды контроля.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок открытия пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для определения целесообразности установления пунктов пропуска заинтересованный государственный орган (далее – инициатор) направляет органам государственного контроля ходатайство об установлении пункта пропуска с приложением следующих материалов, в том числе:
1) сведения о планируемой пропускной способности и сроках открытия пункта пропуска;
2) расчет и обоснование затрат средств на проектирование, строительство и содержание объектов пункта пропуска, а также их оборудования, технического оснащения, создания и развития транспортной, инженерной и социально-бытовой инфраструктур, необходимых для организации государственного контроля;
3) схему территории (акватории), на которой планируется разместить объекты пункта пропуска через Государственную границу, необходимые для организации пограничного, таможенного и иных видов контроля в пункте пропуска через Государственную границу, с обозначением границ зон планируемого размещения;
4) предложения по отводу земельного участка, на котором предполагается размещение объектов пункта пропуска через Государственную границу;
5) согласие местного (областного) исполнительного органа на установление на его территории пункта пропуска (в случае, если не он является инициатором).
4. Органы государственного контроля рассматривают представленные им материалы и в течение пятнадцати рабочих дней со дня их представления направляют свое заключение о целесообразности или отсутствии необходимости открытия пункта пропуска с предложениями по его классификации и необходимой штатной численности органов государственного контроля инициатору.

5. Бастамашы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына өткізу пункттерін орнату жөніндегі мемлекеттік бақылау органдарының ұсыныстарын, келісілген материалдары мен қорытындыларын Қазақстан Республикасының Көлік министрлігіне жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Шектес мемлекетпен өткізу пунктін орнату мәселесі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен келісілді, одан кейін Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі белгіленген тәртіппен тиісті келісімдердің жобаларын әзірлейді.
Осы тармақтың талаптары теңіз және әуе (авиациялық) өткізу пункттерін орнату мәселесін қарау кезінде туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Өткізу пунктін ашу туралы шектес мемлекетпен келісім жасасқаннан кейін Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметіне өткізу пунктін орнату туралы мүдделі мемлекеттік органдармен белгіленген тәртіппен келісілген Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын ұсынады, онда оның атауы мен мәртебесі көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен қабылдаған өткізу пунктін орнату туралы шешім өткізу пункті объектілерін жобалау, салу (қайта жаңарту), жайластыруды қаржыландыруды ашу үшін және техникалық жарақтандыру, одан әрі күтіп-ұстаудың көліктік, инженерлік және әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымын құру және дамыту, сондай-ақ мемлекеттік бақылау органдарының бөлімшелерін қалыптастыру үшін негіз болып табылады.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі өткізу пунктін орнату туралы шешім қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі мемлекеттік бақылау органдарының ұсыныстары негізінде тапсырыс беруші функциясын орындайды, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өткізу пунктін жобалауды, салуды және пайдалануға енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Инициатор направляет предложения, согласованные материалы и заключения органов государственного контроля по установлению пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан в Министерство транспорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Вопрос установления пункта пропуска с сопредельным государством согласовывается с Министерством иностранных дел Республики Казахстан, после чего Министерство транспорта Республики Казахстан разрабатывает в установленном порядке проекты соответствующих соглашений.
Требования настоящего пункта не распространяются на правоотношения, возникающие при рассмотрении вопроса установления морских и воздушных (авиационных) пунктов пропуска.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. После заключения соглашения с сопредельным государством об открытии пункта пропуска Министерство транспорта Республики Казахстан представляет в Правительство Республики Казахстан согласованный в установленном порядке с заинтересованными государственными органами проект постановления Правительства Республики Казахстан об установлении пункта пропуска с указанием его наименования и статуса.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Принятое в установленном порядке Правительством Республики Казахстан решение об установлении пункта пропуска является основанием для открытия финансирования проектирования, строительства (реконструкции), обустройства объектов и технического оснащения пункта пропуска, создания и развития транспортной, инженерной и социально-бытовой инфраструктуры дальнейшего содержания, а также формирования в нем подразделений органов государственного контроля.
9. После принятия Правительством Республики Казахстан решения об установлении пункта пропуска Министерство транспорта Республики Казахстан выполняет функцию заказчика на основе предложений органов государственного контроля, обеспечивает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке проектирование, строительство и ввод в эксплуатацию пункта пропуска.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Өткізу пункттері осы Қағидалардың ережелері мен талаптарын ескере отырып, олар арқылы көліктік, жүк және жолаушылар ағымының қарқынды өтуін, сондай-ақ белгіленген мемлекеттік бақылау түрлерін жүргізу тиімділігін қамтамасыз етуге бейімделген бірыңғай кешендер ретінде жобаланады және салынады.
11. Өткізу пункті объектілерін пайдалануға енгізу қорытындылары бойынша объектілер заңнамада белгіленген тәртіппен тиісілігі бойынша мемлекеттік бақылау органының теңгеріміне беріледі.
3-тарау. Өткізу пункттерін жабу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Өткізу пункті уақытша немесе толық жабылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Өткізу пунктін уақытша жабу:
1) төтенше жағдайлар, дүлей апаттар, техногендік сипаттағы мән-жайлар, карантиндік және адамдардың ерекше қауіпті жұқпалы ауруларының, Халықаралық эпизоотиялық бюроның тізіміне енгізілген жануарлар ауруларының және/немесе карантиндік зиянкестердің, өсімдіктердің немесе арамшөптердің және көлік қатынасын жүзеге асыруды немесе мемлекеттік бақылау органдарының жұмыс істеуіне мүмкіндік бермейтін басқа аурулардың таралу қаупі, санитариялық-эпидемиялық, фитосанитариялық ахуалдың нашарлауы жағдайында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша.
Өткізу пунктін уақытша жабу туралы шешімде өткізу пунктінің жұмыс істеуін тоқтату мерзімі мен негіздемесі көрсетіледі;
2) мемлекеттік бақылау өткізу пункттерінде құрылыс (реконструкциялау) жұмыстарын жүргізуге кедергі келтірген және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері туралы заңнамасының талаптарын бұзған жағдайда;
3) халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда жүргізіледі.
14. Өткізу пунктін уақытша жабу туралы шешім қабылдау немесе оны қабылдамау туралы шектес мемлекетке халықаралық шарттарда көзделген тәртіппен, ал басқа да мүдделі мемлекеттерге дипломатиялық арналар арқылы хабарланады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Өткізу пункті:
1) Мемлекеттік шекара арқылы көлік қатынасын тоқтату туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының күшіне енуі;

10. Пункты пропуска проектируются и строятся как единые комплексы, призванные обеспечивать интенсивное прохождение через них транспортных, грузовых и пассажирских потоков, а также эффективность проведения установленных видов государственного контроля, с учетом положений и требований настоящих Правил.
11. По итогам ввода объектов пункта пропуска в эксплуатацию данные объекты передаются на баланс органов государственного контроля по принадлежности в установленном законодательством порядке.
Глава 3. Порядок закрытия пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Пункт пропуска закрывается временно или полностью.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Временное закрытие пункта пропуска производится:
1) по решению Правительства Республики Казахстан в случаях чрезвычайных ситуаций, стихийных бедствий, ситуаций техногенного характера, угрозы распространения карантинных и особо опасных инфекционных заболеваний людей, заболеваний животных, включенных в список Международного эпизоотического бюро, и/или карантинных вредителей, болезней растений или сорняков и других, делающих невозможным осуществление транспортного сообщения или функционирование органов государственного контроля, ухудшения санитарно-эпидемиологической, фитосанитарной ситуации.
В решении о временном закрытии пункта пропуска указываются сроки и обоснования приостановления функционирования пункта пропуска.
2) в случае, когда проведение государственного контроля препятствует проведению строительных работ (реконструкции) на пунктах пропуска и нарушает требования законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) в случаях, предусмотренных международными договорами.
14. О принятии или отмене решения о временном закрытии пункта пропуска сообщается сопредельному государству в порядке, предусмотренном международным договором, а другим заинтересованным государствам – по дипломатическим каналам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Пункт пропуска закрывается полностью на основании:
1) вступления в силу международных договоров Республики Казахстан о прекращении транспортного сообщения через Государственную границу;

2) Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының, облыстардың жергілікті атқарушы органдарының өткізу пунктінің одан әрі жұмыс істеуінің орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын тиісті халықаралық шартқа өткізу пунктін жабу туралы өзгерістер енгізілуі не Қазақстан Республикасының одан шығуы;
3) Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын тиісті екіжақты халықаралық шарттан қатысушы мемлекеттің шығуы негізінде толық жабылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Бұдан басқа, мемлекеттік бақылау органдары ұсынған өткізу пунктінің жұмыс істеуінің орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы келісілген қорытынды негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша өткізу пункті толық жабылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен өткізу пунктінің бекітілген тізбесіне тиісті өзгерістер енгізіледі. Қабылданған шешім туралы шектес мемлекетке және басқа мүдделі мемлекеттерге дипломатиялық арналар арқылы хабарланады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Өткізу пункттерінің жұмыс істеу (пайдаланылу) тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Өткізу пунктінің инфрақұрылымын күтіп-ұстау (пайдалану) ол теңгерімінде болатын мемлекеттік органға жүктеледі.
19. Адамдар, көлік құралдары және жүктер Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткен кезде өткізу пунктінде оларға бақылау жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл тәртібі мемлекеттік бақылау органдарының бірлескен актісімен айқындалады.
20. Әрбір өткізу пунктінде оның ерекшелігіне (санатқа бөлінуі, жіктелуі, инфрақұрылымның дамуы және техникамен жарақтандырылуы, шекара сызығынан қашықтығы, жыл мезгілі) байланысты Мемлекеттік шекара арқылы өткізуді ұйымдастырудың бекітілген үлгі схемалары негізінде Мемлекеттік шекара арқылы адамдарды, көлік құралдарын және жүктерді өткізуді ұйымдастыру схемалары әзірленеді және олар мемлекеттік бақылау органдары мен көлік ұйымдары басшыларының бірлескен шешімімен бекітіледі.
Өткізу пункті жұмысының жалпы тәртібі (жұмысты бастау және аяқтау уақыты, технологиялық үзілістер) көлік ұйымдарының әкімшілігімен, әуежай, теңіз немесе өзен порты, теміржол вокзалы, станция, автовокзал бастықтарымен келісу бойынша мемлекеттік бақылау органдары басшыларының бірлескен шешімімен бекітіледі және шектес мемлекеттің шекара өкілдерімен келісіледі.

2) внесения изменений о закрытии пункта пропуска в соответствующий международный договор, участником которого является Республика Казахстан, либо выхода Республики Казахстан из него по представлению заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей о нецелесообразности или невозможности дальнейшего функционирования пункта пропуска;
3) выхода государства-участника из соответствующего двухстороннего международного договора, участником которого является Республика Казахстан.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Кроме того, пункт пропуска закрывается полностью по решению Правительства Республики Казахстан на основании представленного органами государственного контроля согласованного заключения о нецелесообразности или невозможности функционирования пункта пропуска.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Решением Правительства Республики Казахстан вносятся соответствующие изменения в утвержденный перечень пунктов пропуска. О принятом решении сообщается сопредельному государству по дипломатическим каналам и другим заинтересованным государствам.
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок функционирования (эксплуатации) пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Содержание (эксплуатация) инфраструктуры пункта пропуска возлагается на государственный орган, на балансе которого он находится.
19. Порядок взаимодействия государственных органов Республики Казахстан при проведении контроля лиц, транспортных средств и грузов при пересечении ими Государственной границы Республики Казахстан в пунктах пропуска определяется совместным актом органов государственного контроля.
20. В каждом пункте пропуска в зависимости от его особенностей (категорирование, классификация, развитие инфраструктуры и техническая оснащенность, удаленность от линии границы, время года) на основе утвержденных типовых схем организации пропуска через Государственную границу разрабатываются и утверждаются совместным решением руководителей органов государственного контроля и транспортных организаций схемы организации пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств и грузов.
Общий распорядок работы пункта пропуска (время начала и окончания работы, технологические перерывы) утверждается совместным решением руководителей органов государственного контроля по согласованию с администрацией транспортных организаций, начальниками аэропорта, морского или речного порта, железнодорожного вокзала, станции, автовокзала и согласовывается с пограничными представителями сопредельного государства.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Қолданыстағы үкіметаралық келісімдер шеңберінде шектес мемлекеттермен бірлескен бақылауды ұйымдастыру кезінде оны жүзеге асыру тәртібі (дәйектігі) және нысандары екі жақты үкіметаралық келісімдердің нормаларына сәйкес әзірленетін жекелеген хаттамалармен айқындалады.
5-тарау. Өткізу пункттерін санаттарға бөлу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Транзиттік көлік әлеуетін дамытуды, халықаралық қатынастың қарқындылығын, өткізу пункттерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету, шекарамаңы ынтымақтастығын дамыту және ұлттық қауіпсіздік қатеріне қарсы іс-қимыл жасаудың сенімді деңгейі үшін жағдай жасау мақсатында халықаралық қатынастар түрлері бойынша жіктеуге, мәртебесіне, жұмыс режиміне, қатынас сипатына, жұмыс істеу тәртібіне байланысты өткізу пункттерінің мынадай санаттары белгіленеді:
1) 1-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 1000 жолаушыдан жоғары және автокөлік құралы 200 бірліктен астам, мәртебесі – халықаралық;
2) 2-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 800-1000 жолаушы және автокөлік құралы 180-200 бірліктен астам, мәртебесі – халықаралық;
3) 3-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500-800 жолаушы және автокөлік құралы 50-180 бірлік, мәртебесі – екіжақты немесе халықаралық.
1, 2, 3-санатты өткізу пункттері қозғалысы қарқынды әуежайларда, теңіз порттарында, теміржол станцияларында, автовокзалдарда және автомагистральдарда, жолаушылар мен көлік ағындарының қарқындылығына байланысты тәулік бойғы жұмыс режимімен құрылады;
4) 4-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500 жолаушыға және автокөлік құралы 100-150 бірлікке дейін, мәртебесі – екіжақты немесе халықаралық;
5) 5-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 300 жолаушыға және автокөлік құралы 100 бірлікке дейін, мәртебесі – екіжақты.
4, 5-санатты өткізу пункттері жұмыс режимі күндізгі (тәуліктің жарық уақытында) автомобиль жолдарында, өзен өткізу пункттерінде құрылады және жолаушылар мен көлік ағындары қарқынына байланысты халықаралық немесе екіжақты мәртебеге ие болады.
Өткізу пункттеріне санаттарға бөлу мемлекеттік бақылау органдарының құрылымдық бөлімшелерін қалыптастыру кезінде ескеріледі.

Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При организации совместного контроля в рамках действующих межправительственных соглашений с сопредельными государствами порядок (последовательность) и формы его осуществления определяются отдельными протоколами, разрабатываемыми в соответствии с нормами двухсторонних межправительственных соглашений.
Глава 5. Категорирование пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 5 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В целях обеспечения развития транзитно-транспортного потенциала, интенсивности международного сообщения, эффективного функционирования пунктов пропуска, создания условия для развития приграничного сотрудничества и надежного уровня противодействия угрозам национальной безопасности в зависимости от классификации по виду международного сообщения, статуса, режима работы, характеру сообщения, порядку функционирования устанавливаются следующие категории пунктов пропуска:
1) 1 категория – интенсивностью пассажирского потока свыше 1000 пассажиров и более 200 единиц автотранспортных средств, статус - международный;
2) 2 категория – интенсивностью пассажирского потока 800-1000 пассажиров и 180-200 единиц автотранспортных средств, статус - международный;
3) 3 категория – интенсивностью пассажирского потока 500-800 пассажиров и 50-180 единиц автотранспортных средств, статус – двухсторонний или международный.
Пункты пропуска 1, 2, 3 категорий создаются в аэропортах, морских портах, железнодорожных станциях, автовокзалах и автомагистралях с интенсивным движением, круглосуточным режимом работы в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
4) 4 категория – интенсивностью пассажирского потока до 500 пассажиров и до 100-150 единиц автотранспортных средств, статус – двухсторонний или международный;
5) 5 категория – интенсивностью пассажирского потока до 300 пассажиров и до 100 единиц автотранспортных средств, статус – двухсторонний.
Пункты пропуска 4, 5 категории создаются на автомобильных дорогах с дневным режимом работы (в светлое время суток) в речных пунктах пропуска и имеют статус международный или двухсторонний в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
Категорирование пунктов пропуска учитывается при формировании подразделений государственных органов контроля.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Өткізу пункттерін жіктеу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Өткізу пункттері:
1) халықаралық қатынас түрі бойынша:
автомобильдік (автожолдық);
теміржолдық,
теңіз;
өзен;
әуе (авиациялық);
жаяу;
аралас;
2) мәртебесі бойынша:
көпжақты (халықаралық);
екіжақты;
3) жұмыс режимі бойынша:
күндізгі (жарық уақыттағы);
тәулік бойғы;
4) қатынас сипаты бойынша:
жүк;
жолаушылар;
жүк-жолаушылар;
5) жұмыс істеу тәртібі бойынша:
тұрақты (тұрақты негізде жұмыс істейтін);
маусымдық (тұрақты емес негізде жұмыс істейтін);
уақытша болып жіктеледі.
24. Өткізу пункттері:
1) көпжақты – мемлекеттік шекараны азаматтығына қарамастан адамдардың, оның ішінде азаматтығы жоқ адамдардың кесіп өтуі, сондай-ақ ол арқылы мемлекеттік тиесілігіне қарамастан көлік құралдарын, жүктерді, тауарлар мен жануарларды тасымалдау үшін;
2) екіжақты – мемлекеттік шекараны Қазақстан Республикасы және шектес мемлекет азаматтарының ғана кесіп өтуі, сондай-ақ ол арқылы Қазақстан Республикасының және шектес мемлекеттің аумағында пайдалануға арналған көлік құралдарын, жүктерді, тауарлар мен жануарларды тасымалдау үшін.
25. Өткізу пунктін жіктеу Қазақстан Республикасының халықаралық шартында айқындалады.
26. Өткізу пунктін жіктеу оны халықаралық шартта өзгерткен жағдайда өзгертілуі мүмкін, одан кейін қажет болған кезде материалдық-техникалық жарақтандыру үшін өткізу пунктін реконструкциялау жүргізіледі.
7-тарау. Өткізу пункттерін жайластыру тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Өткізу пункттерін жобалау және салу кезінде оның географиялық жағдайы, жер бедері, көліктік-транзиттік әлеуеті және бірлескен бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі ескеріледі.
28. Өткізу пунктінде ғимараттар мен құрылыстардың орнын айқындау мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) мемлекеттік бақылау органдары штатының жеткіліктілігі және мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуде бақылау сенімділігінің жоғары дәрежесін қамтамасыз ету;

Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Классификация пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 6 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Пункты пропуска классифицируются:
1) по виду международного сообщения на:
автомобильные (автодорожные);
железнодорожные;
морские;
речные;
воздушные (авиационные);
пешеходные;
смешанные;
2) по статусу:
многосторонние (международные);
двусторонние;
3) по режиму работы:
дневной (светлое время);
круглосуточный;
4) по характеру сообщения:
грузовые;
пассажирские;
грузопассажирские;
5) по порядку функционирования:
постоянные (работающие на регулярной основе);
сезонные (работающие на нерегулярной основе);
временные.
24. Пункты пропуска предназначены:
1) многосторонние - для пересечения Государственной границы лицами, независимо от их гражданства (подданства), в том числе лицами без гражданства, а также перемещения через нее транспортных средств, грузов, товаров и животных, независимо от государственной принадлежности;
2) двусторонние – для пересечения Государственной границы только гражданами Республики Казахстан и сопредельного государства, а также перемещения через нее транспортных средств, грузов, товаров и животных, предназначенных для использования на территории Республики Казахстан и сопредельного государства.
25. Классификация пункта пропуска определяется международным договором Республики Казахстан.
26. Классификация пункта пропуска изменяется в случае изменения ее в международном договоре, после чего при необходимости проводится реконструкция пункта пропуска для материально-технического переоснащения.
Глава 7. Порядок обустройства пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 7 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При проектировании и строительстве пунктов пропуска учитываются его географическое положение, рельеф местности, транзитно-транспортный потенциал и возможность осуществления совместного контроля.
28. Определение мест зданий и сооружений в пункте пропуска основывается на принципах:
1) достаточности штатов органов государственного контроля и обеспечения высокой степени надежности контроля в обеспечении национальной безопасности государства;

2) техникалық бақылау құралдарын ұтымды пайдалану және бақылаудың барлық түрлерінің рәсімінде жаңа технологияларды енгізу.
29. Өткізу пункттерін салу жобасы мемлекеттік бақылау органдарымен келісіледі.
30. Өткізу пункттерінің ғимараттары мен құрылыстарына (әуежайлардағы, теңіз порттарындағы, теміржол станцияларындағы, автовокзалдардағы өткізу пункттері үшін бөлінген қызметтік үй-жайларға), олардың материалдық-техникалық жабдықталуына және жайластыруына, сәйкестігі, өткізілетін мемлекеттік бақылау сипатына және жолаушылар мен көлік құралдарының құжаттарын ресімдеу бойынша жүргізілетін операциялар бойынша, мемлекеттік шекараны кесіп өтетін адамдар және мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлері үшін жағдайды қамтамасыз ету бойынша талаптар қойылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Автомобильдік өткізу пункттерінің орналасатын жері бар жол желісін негізге ала отырып айқындалады. Жолдың өтуінің өзгеруіне байланысты реконструкциялау кезінде (жол трассасының орнын ауыстыру) өткізу пунктінің орналасатын жері нақтыланады және шектес тараптың құзыретті органдарымен келісіледі.
32. Автомобильдік өткізу пункті мемлекеттік шекараға тікелей жақын жерде салынады.
Жергілікті жер бедерінің жағдайына байланысты өткізу пункттері Мемлекеттік шекара сызығынан қажетті қашықтыққа ауыстырылады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Автомобильдік өткізу пункттері өткізу пункті объектілерінің кеңейтілуін және аралдық орналасуының симметриялық орналасуын ескере отырып, жол төсемін кеңейту арқылы тікелей автомобиль жолдарында орналастырылады. Бұл ретте көлік құралдарының өткізу пунктін айналып өтуін болдырмау үшін жағдайлар жасалады.
34. Жобалау кезінде көліктер мен адамдар ағынын, кіруі және шығуы бойынша, көлік құралдарының типі бойынша (жеңіл, жүк, автобустар, жаяу жүретін бағыттар) бөлу, қоршау және пункт аумағын және көлік құралдары түрлерін тексеру орындарын жарықтандыру.
35. Өткізу пункттері қозғалыстың екі бағытында жолаушыларға бір уақытта қызмет көрсету жағдайларын қамтамасыз етуді негізге ала отырып жобаланады, бұл ретте:
1) қозғалыстың екі бағытында жолаушыларды ресімдеу үшін "кіру" (келу, ұшып келу), "шығу" (кету, ұшып кету) оқшауландырылған залдар;

2) рационального использования технических средств контроля и внедрения новых технологий в процедуре всех видов контроля.
29. Проекты строительства пунктов пропуска согласовываются с органами государственного контроля.
30. К зданиям и сооружениям пунктов пропуска (служебным помещениям в аэропортах, морских портах, железнодорожных станциях, автовокзалах, выделенным для пунктов пропуска) предъявляются требования к их материально-техническому оснащению и обустройству, соответствию, характеру проводимого государственного контроля и проводимым операциям по оформлению документов пассажиров и транспортных средств, обеспечению условий для лиц, пересекающих Государственную границу, сотрудников органов государственного контроля.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Месторасположение автомобильных пунктов пропуска определяется, исходя из существующей дорожной сети. При реконструкции, связанной с изменением прохождения дорог (перемещением дорожных трасс), месторасположение пунктов пропуска уточняется и согласовывается с компетентными органами сопредельной стороны.
32. Автомобильные пункты пропуска сооружаются в непосредственной близости к Государственной границе.
В зависимости от рельефных условий местности пункты пропуска переносятся на необходимое расстояние от линии Государственной границы.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Автомобильные пункты пропуска размещаются непосредственно на автомобильных дорогах путем расширения дорожного полотна, учитывая симметричное расположение расширения и островного размещения объектов пункта пропуска. При этом создаются условия для исключения объезда пунктов пропуска транспортными средствами.
34. При проектировании предусматривается разделение потоков транспорта и лиц на въезд и выезд, по типам транспортных средств (легковые, грузовые, автобусы, пешеходные направления), ограждение и освещение территории пункта пропуска и мест досмотра транспортных средств.
35. Пункты пропуска проектируются, исходя из обеспечения условий одновременного обслуживания пассажиров в двух направлениях движения, при этом предусматриваются:
1) изолированные залы "въезд" (приход, прилет), "выезд" (отход, вылет) для оформления пассажиров в двух направлениях движения;

2) аса маңызды адамдарға (VIP) қызмет көрсету залы және бизнес зал (СІР), транзитпен (трансфермен) жүретін жолаушылар үшін күту залы (тек авиациялық және теңіз өткізу пункттері үшін);
3) мемлекеттік бақылау органдары үшін қызметтік үй-жайлар және бақылауды жүзеге асыруға арналған орындар;
4) Қазақстан Республикасына кіруіне бас тартылған адамдарды және ұсталған адамдарды уақытша орналастыру үшін санитариялық тораптары бар (әйелдер мен ер адамдар үшін – бөлек) оқшауланған үй-жай, душ кабиналары (әйелдер мен ер адамдар үшін – бөлек), қысқа мерзімді тынығу үшін бөлме.
36. Өткізу пунктерінің екі функционалдық бөлігі болады:
1) қызметтік – онда бақылаудың барлық түрлері тікелей жүзеге асырылады;
2) әкімшілік – ол мемлекеттік бақылау органдары бөлімшелерін орналастыру және олардың қызметтік жұмысын қамтамасыз ету үшін қызмет атқарады.
Екі бөлік те бір-бірінен оқшауланған (бөлінген) болуы және дербес пайдаланылады.
37. Өткізу пунктінің әкімшілік ғимараттың бірнеше қабаты болған жағдайда шетелге жүретін жолаушыларды ресімдеуге арналған залы бар қызметтік бөлік көліктік алаң деңгейіне (көлік құралдарынан шығатын жерге) ең жақын қабатта орналасуы тиіс.
38. Келу мен кетуге арналған қозғалыс бағыттары бойынша қызметтік бөлік екі бөлікке бөлінеді және шетелге жүретін жолаушыларды ресімдеу немесе оларға қызмет көрсету жүргізілетін үй-жайларды қамтиды.
Әрбір бөлікте мыналар көзделеді:
1) бақылау кезеңінде уақытша болу үшін санитариялық-тұрмыстық жағдайлар жасалған (отыру үшін орындар, дәретхана бөлмелері), жолаушыларға арналған залдар. Кіру залында Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің консулдық пункті орналасатын үй-жай көзделеді;
2) паспорттық бақылау кабиналары (паспорттарды тексеру үшін орындар);
3) қажетті құжаттарды толтыруға арналған жері бар кедендік бақылау аймағы;
4) жолаушыларды жеке қарап тексеруді жүргізуге арналған үй-жай (шекаралық және кедендік бақылау органдарының бірлесіп пайдалануы үшін);
5) бақылаудың басқа түрлерін жүргізуге арналған орындар.
Паспорттық бақылау үй-жайлары мен кабиналардың саны болжамды жолаушылар ағымын мен оның перспективалық дамуының жобалау кезеңінде айқындалады.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) залы обслуживания особо важных персон (VIP) и бизнес-зал (CIP), залы (помещения) ожидания для пассажиров транзитного (трансферного) следования (только для авиационных и морских пунктов пропуска);
3) служебные помещения для размещения органов государственного контроля и места для осуществления контроля;
4) для временного размещения лиц, которым отказано во въезде в Республику Казахстан, и задержанных лиц изолированные помещения с наличием санитарных узлов (раздельно – мужские и женские), душевых кабин (раздельно – мужские и женские), комнат для кратковременного отдыха.
36. Пункты пропуска имеют две функциональные части:
1) служебную - в которой непосредственно осуществляются все виды контроля;
2) административную - которая служит для размещения подразделений органов государственного контроля и обеспечения их служебной деятельности.
Обе части обособлены (разделены) друг от друга и используются самостоятельно.
37. В случае, когда административное здание пункта пропуска имеет несколько этажей, служебная часть с залами для оформления пассажиров заграничного следования располагается на том этаже, который ближе всего к уровню транспортной площадки (выходу из транспортных средств).
38. Служебная часть разделяется на две части по направлениям движения на въезд и выезд и включает в себя помещения, где проводятся оформление или обслуживание пассажиров заграничного следования.
В каждой части предусматриваются:
1) залы для пассажиров с санитарно-бытовыми условиями для временного пребывания на период контроля (места для сидения, туалетные комнаты). В зале на въезд предусматривается помещение для размещения консульского пункта Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
2) кабины паспортного контроля (места для проверки паспортов);
3) зона таможенного контроля со стойками для заполнения необходимой документации;
4) помещение для проведения личного досмотра пассажиров (для совместного использования органами пограничного и таможенного контроля);
5) места проведения других видов контроля.
Количество помещений и кабин паспортного контроля определяется на стадии проектирования с учетом предполагаемого пассажиропотока и перспектив его развития.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Исключен постановлением Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

40. Жолаушылар легі қарқынды өткізу пункттерінде жолаушылар мен мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлері үшін кіретін есіктер бөлек болуы мүмкін.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Мемлекеттік бақылау органдарын орналастыру үшін өткізу пунктінде мынадай үй-жайлар көзделеді:
1) мемлекеттік бақылауды жүргізуге арналған жұмыс орындары;
2) шекаралық орган бөлімшесінің қызметтік үй-жайы;
3) мемлекеттік кіріс органдары бөлімшесінің қызметтік үй-жайлары;
4) адамдарды жеке қарап тексеруге арналған үй-жайлар;
5) санитариялық-карантиндік пунктті (бұдан әрі - СКП), шекаралық бақылау ветеринариялық пунктін (бұдан әрі - ШБВП) және фитосанитариялық бақылау бекетін (бұдан әрі - ФББ) орналастыруға арналған қызметтік үй-жайлар;
6) СПК, ШБВП, ФББ арнайы үй-жайлары және көліктік бақылау бекеті;
7) СПК, ШБВП, ФББ зертханалары мен оқшаулағыштары;
8) ресми кездесуге арналған залдар;
9) қаруларды сақтау үшін үй-жайлар;
10) сервер бөлмелерін, байланыс тораптарын орналастыруға арналған үй-жайлар;
11) тамақтану мен тынығуға арналған үй-жайлар;
12) санитариялық тораптар, душ бөлмелері (ер адамдар мен әйелдер үшін - бөлек);
13) қызметтік иттерді ұстауға арналған үй-жайлар (вольерлер);
14) электрмен қоректендіру және резервтік электрмен қоректендіру жүйесіне арналған үй-жайлар.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Қызметтердің әрқайсысына арналған үй-жайлардың саны, олардың ауданы және арнайы талаптардың болуы жобалау сатысында тиісті мемлекеттік бақылау органдарымен келісіледі.
43. Авиациялық, теңіз және теміржол өткізу пункттерінде шетелдік қатынастағы көлік құралдарының тұрақ орындары осы өткізу пунктінде бақылауды жүзеге асыратын шекаралық бақылау бөлімшелерімен және кедендік органдармен келісім бойынша тиісті көлік ұйымдары басшыларының бұйрықтарымен белгіленеді.
Теміржол өткізу пункттерінде шекаралық бақылау және кедендік бақылау органдарының қосымша қарап тексеру жүргізуі үшін теміржол вагондарының бос тұруы мен контейнерлік алаңдар үшін тұйықтармен жабдықталады.
44. Шетелдік қатынастағы көлік құралдарын ресімдеу орындарына бөгде адамдардың кіруін болдырмау мақсатында тұрақ орындары қоршаулармен жабдықталады. Бұл ретте қарап тексеру алаңдарында, кіру мен шығу орындарында, ауыстырып тиеу орындарында және көлік құралдарын тереңдетіп тексеру павильондарында барынша қарқындылықпен жарықтандыру көзделеді.

40. В пунктах пропуска с интенсивным пассажиропотоком возможно обособление входов для пассажиров и сотрудников органов государственного контроля.
Сноска. Пункт 40 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В пункте пропуска для размещения органов государственного контроля предусматриваются следующие помещения:
1) рабочие места для проведения государственного контроля;
2) служебные помещения подразделения пограничного органа;
3) служебные помещения подразделения органов государственных доходов;
4) помещение для проведения личного досмотра лиц;
5) служебные помещения для размещения санитарно-карантинного пункта (далее — СКП), пограничного контрольного ветеринарного пункта (далее — ПКВП) и фитосанитарного контрольного поста (далее — ФКП);
6) специальные помещения СКП, ПКВП, ФКП и поста транспортного контроля;
7) лаборатории и изоляторы СКП, ПКВП, ФКП;
8) зал для официальных встреч;
9) помещения для хранения оружия;
10) помещения для размещения серверных, узлов связи;
11) помещения для приема пищи и отдыха;
12) санитарные узлы, душевые (раздельно - мужские и женские);
13) помещения (вольеры) для содержания служебных собак;
14) помещения для системы электропитания и резервного электропитания.
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Количество помещений для каждой из служб, их площади и наличие специальных требований согласовываются на стадии проектирования с соответствующими органами государственного контроля.
43. Места стоянок транспортных средств заграничного следования в авиационных, морских и железнодорожных пунктах пропуска устанавливаются приказами руководителей соответствующих транспортных организаций по согласованию с подразделениями пограничного контроля и таможенными органами, осуществляющими контроль в данных пунктах пропуска.
В железнодорожных пунктах пропуска оборудуются тупики для отстоя железнодорожных вагонов и контейнерные площадки для проведения дополнительного досмотра органами пограничного контроля и таможенного контроля.
44. С целью исключения доступа посторонних лиц к местам оформления транспортных средств заграничного следования, места стоянок оборудуются ограждением. При этом на досмотровых площадках, въездах и выездах, местах перегруза и павильонах углубленной проверки транспортных средств предусматривается освещение с максимальной интенсивностью.

45. Автокөлікке арналған қарап тексеру алаңдары бақылаудың барлық түрі жүріс жолақтарының өзінде жүзеге асырылатындай, ал арнайы бақылау жүргізу үшін көлік құралын жалпы лектен шығару мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей орналасады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Қозғалыс қарқынын негізге ала отырып, автокөлікті ресімдеу алаңдары автокөліктің бір немесе бірнеше түріне қызмет көрсетуге арналған бақылау секцияларының қажетті санымен жабдықталады. Әрбір бақылау секциясы бір бағыттаушы аралдан тұрады, онда екі бағытқа жүретін екі бақылау жолағы болады. Бағыттаушы аралда мемлекеттік бақылау органдарының арнайы бақылау павильондары орналасады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Бағыттаушы аралдың ені кемінде 3 метр болуы және қозғалыстың бақылау белдеуінің бүкіл ұзындығы бойынша, олардан биіктігі кемінде 0,12 - 0,15 метр көрінетін бордюрлермен бөлінген тротуарлар түрінде ресімделуі тиіс.
48. Қозғалысқа арналған қозғалыстың бақылау белдеуінің ені автокөлік түрін негізге ала отырып анықталады:
1) жеңіл машиналар – 3 – 3,5 метр;
2) жүк машиналары мен автобустар – 3,5 метр.
49. Габаритті емес және арнайы жүктерді тасымалдауды ескере отырып, қозғалыстың шеткі белдеулерін әрбір бағыт үшін 4,5 метр енімен көзделеді.
50. Бақылау секциялары мен қозғалыс белдеулерінің саны көзделіп отырған қозғалысқа байланысты айқындалады.
51. Бақылау павильондары автокөлікті бақылауды бір мезгілде жүргізуді қамтамасыз ету үшін бағыттаушы алаңшалардың екі жағынан орналасады. Оларда мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлері үшін жеке үй-жайлар көзделеді.
52. Автокөлікті ресімдеу алаңдары атмосфералық жауын-шашыннан қорғау үшін шатырмен жабдықталады.
Габаритті емес жүктерді өткізуді қамтамасыз ету үшін қозғалыстың шеткі белдеуін ашық қалдыру қажет.
53. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасындағы өткізу пункттерінде қарап тексеру алаңына кіреберісте көліктік бақылау бекеті жабдықталады, ол таразы жабдығымен және габаритті өлшеуге арналған басқа да құрал-саймандармен жарақтандырылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

45. Досмотровые площадки для автотранспорта располагаются таким образом, чтобы все виды контроля осуществлялись непосредственно в полосах движения, а для проведения специального контроля обеспечивалась возможность вывода транспортного средства из общего потока.
Сноска. Пункт 45 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Исходя из интенсивности движения, площадки оформления автотранспорта оборудуются необходимым количеством контрольных секций, предназначенных для обслуживания одного или нескольких видов автотранспорта. Каждая контрольная секция состоит из одного направляющего островка с двумя контрольными полосами движения по обе стороны. На направляющем островке располагаются специальные контрольные павильоны органов государственного контроля.
Сноска. Пункт 46 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Ширина направляющих островков составляет не менее 3 метров и оформляются в виде тротуаров по всей длине контрольных полос движения, отделенных от них видимыми бордюрами высотой не менее 0,12 - 0,15 метра.
48. Ширина контрольных полос движения определяется исходя из вида автотранспорта, для движения которого они предназначены:
1) легковых машин - 3 - 3,5 метра;
2) грузовых машин и автобусов - 3,5 метра.
49. С учетом перевоза негабаритных и специальных грузов крайние полосы движения предусматриваются шириной 4,5 метра для каждого направления.
50. Количество контрольных секций и полос движения определяется в зависимости от предполагаемого движения.
51. Контрольные павильоны располагаются по обе стороны направляющих островков для обеспечения одновременного проведения контроля автотранспорта. В них предусматриваются обособленные помещения для сотрудников органов государственного контроля.
52. Площадки оформления автотранспорта оборудуются навесом для защиты от атмосферных осадков.
Для обеспечения пропуска негабаритных грузов необходимо крайнюю полосу движения оставлять открытой.
53. В пунктах пропуска на внешней границе Евразийского экономического союза перед въездом на досмотровую площадку оборудуется пост транспортного контроля, оснащенный весовым оборудованием и другими приспособлениями для замера габаритов.
Сноска. Пункт 53 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

54. Өткізу пункттеріндегі жол коммуникациялық жүйе өткізу пунктінің даму перспективасын және көлік құралдарының қозғалыс бағыттарын өзгерту мүмкіндігін ескере отырып, қарбалас сағатта көлік құралдарының ең көп санын өткізу қабілетін есепке ала отырып салынады.
55. Жүру бөліктерінің жеткілікті ені болады және өткізу пункті аумағына кіруге дейін көлік құралдарының орын ауыстыру жағдайын қамтамасыз етеді.
56. Өткізу пункті ауданында көлденең таңбалауды, тік жол белгілерін, бағдаршамдарды және басқа нұсқамаларды пайдалану арқылы қозғалысты тиімді басқару қамтамасыз етіледі.
57. Қызмет көрсету объектілері (тамақтану пункттері, банктік терминалдар, валюта айырбастау пункттері, бажсыз сауда дүкендері) өткізу пунктіндегі режим мен кедендік режим мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтаумен өткізу пункттерінде орналасады.
58. Өткізу пункттерінде қозғалыс қауіпсіздігін және бақылауды қамтамасыз ету мақсатында шекаралық бақылау бөлімшесі бойынша кезекші пультімен іске қосылатын арнайы кедергілер, тосқауылдар және басқа да құрылғылар құрылады. Осы жүйе автокөлік құралдарының тиісті бақылау түрлерінен өтпестен өткізу пунктінің шегінен тыс санкциясыз кету мүмкіндігінің жолын кесуге арналған.
Функционалдық мақсатына байланысты тосқауылдар сақтандырғыш және жұмыстық болады. Сақтандырғыш тосқауылдар өткізу пунктінің режимдік аумағына кіру және шығу кезінде қозғалысты бұғаттау үшін қызмет етеді. Жұмыстық тосқауылдар көлік құралдарының қарап тексеру алаңдарында бақылау белдеулеріндегі қозғалысын бақылау үшін қызмет етеді. Олардың өлшемдері мен конструкциялары жүру бөлігінің еніне немесе олар жабатын қозғалыс белдеуіне сәйкес анықталады. Тосқауылдар әкімшілік ғимараттардан және шекаралық қызметтердің бақылау павильондарынан қашықтықтан басқарылатын құрылғымен жабдықталады.
59. Жоғарыда айтылған талаптар жобалау мен салу кезеңінде іске асырылады.
8-тарау. Өткізу пункттерін техникалық жарақтандыруға және жаңғыртуға қойылатын талаптар
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60. Өткізу пункттерін техникалық жарақтандыру бойынша талаптар транзиттік-көліктік әлеуеттің дамуына, халықаралық қатынас жолдарының кеңеюіне, жаңғыртылуына, реконструкциялануына байланысты оларды жетілдіруге арналған.
61. Өткізу пункттерінде бақылаудың белгіленген түрлерін жүргізу үшін:

54. Дорожная коммуникационная система в пунктах пропуска строится с учетом перспектив развития пункта пропуска и обеспечения пропуска максимального количества транспортных средств в часы пик с учетом возможности изменения направления движения транспортных средств.
55. Проезжие части имеют достаточную ширину и обеспечивают условия перестройки транспортных средств до въезда на территорию пункта пропуска.
56. В районе пунктов пропуска обеспечивается эффективное управление движением путем использования горизонтальной маркировки, вертикальных дорожных знаков, светофоров и других указателей.
57. Объекты обслуживания (пункты питания, банковские терминалы, пункты обмена валюты, почта, магазины беспошлинной торговли) размещаются в пунктах пропуска с соблюдением требования законодательства Республики Казахстан по вопросам режима в пунктах пропуска и таможенного режима.
58. В целях обеспечения безопасности и контроля движения в пунктах пропуска создается система специальных преград, барьеров и других устройств, которые приводятся в действие с пульта дежурного по подразделению пограничного контроля. Данная система призвана пресекать возможность несанкционированного убытия транспортного средства за пределы пункта пропуска без прохождения соответствующих видов контроля.
В зависимости от функционального назначения барьеры бывают предохранительные и рабочие. Предохранительные барьеры служат для блокировки движения при входах и выходах на режимную территорию пунктов пропуска. Рабочие барьеры служат для контроля за движением в контрольных полосах на досмотровых площадках транспортных средств. Их размеры и конструкция определяются в соответствии с шириной проезжей части или полосой движения, которую они перекрывают. Барьеры снабжаются устройством дистанционного управления из административного здания и контрольных павильонов пограничной службы.
59. Вышеназванные требования реализуются на этапе проектирования и строительства.
Глава 8. Требования к техническому оснащению и модернизации пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Требования по техническому оснащению пунктов пропуска предназначены для их совершенствования в связи с развитием транзитно-транспортного потенциала, расширением, модернизацией, реконструкцией международных путей сообщения.
61. Для проведения установленных видов контроля в пунктах пропуска создаются следующие системы:

1) паспорттық бақылау;
2) адамдар денесінің қызуын жанаспай өлшеу;
3) багаж бен қол жүгін қарау (қарап тексеру);
4) көлік құралдары мен тауарларды қарау (қарап тексеру);
5) автокөлік құралдарын электрондық есепке алу;
6) автокөлік құралдарының параметрлері мен габариттік мөлшерін автоматты түрде (бөлек) анықтау;
7) радиациялық бақылау;
8) әкелуге, әкетуге тыйым салынған қару-жарақты, есірткілерді және басқа да тауарларды анықтау;
9) байланыс;
10) телевизиялық (бейне) бақылау;
11) өрт сигнализациясы;
12) күзеттің инженерлік құралдары, кіруді бақылау және күзет сигнализациясы;
13) интеграцияланған цифрлық жүйе;
14) биологиялық қалдықтарды жинау және кәдеге жарату;
15) көлік құралдарын тазарту және дезинфекциялау;
16) карантиндегі өнімдерді залалсыздандыру;
17) сағат санағы;
18) резервтік электрмен қоректендіру жүйелерін құру.
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Жүйенің тізбесі мен құрамы әрбір өткізу пункті үшін жобалау кезеңінде:
1) көлік қатынасының түрін (автомобильдік, авиациялық, теміржол, теңіз, өзен (көл) жаяу жүргінші, аралас);
2) адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізудің технологиялық схемасын;
3) өткізу қабілеттілігін (тәулігіне, сағатына адамдардың, көлік құралдарының қозғалыс қарқындылығы);
4) көлік пен адам ағындарын келу мен кетуге бөлуді;
5) көлік құралдарының үлгілерін (жеңіл, жүк автокөлік құралдары, автобустар, әуе кемелері, жолаушылар поездары, теміржол жүк составтары, жаяу жүргінші бағыттары);
6) өткізу пункттерінде орнатылған режимді;
7) көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды тексеру (қарап тексеру) орындарының аумағы мен санын ескере отырып анықталады.
Тізбе мен жүйе құрамы мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі.
63. Паспорттық бақылау жүйесі Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің лауазымды адамдарының Мемлекеттік шекара арқылы адамдарды өткізу негіздерінің жеткілікті болуын тексерудің белгіленген рәсімдерін орындауына арналған және құжат тексерудің "Бүркіт" бірыңғай цифрлық жүйесіне интеграцияланған техникалық құралдарын, құжаттардың төлнұсқалығын тексеру аспаптарын, қосалқы жабдықтарды (дактилоскопиялық сканерлер, спектрлік люминесценттік лупа), арнайы бағдарламалық қамтылымды және шекаралық бақылау құралдарын қолдану негізінде құрылады.
Жүйені құру кезінде:

1) паспортного контроля;
2) бесконтактного измерения температуры тела лиц;
3) осмотра (досмотра) багажа и ручной клади;
4) осмотра (досмотра) транспортных средств и товаров;
5) электронного учета автотранспортных средств;
6) автоматического (полосного) определения весовых параметров и габаритных размеров автотранспортных средств;
7) радиационного контроля;
8) обнаружения оружия, наркотиков и других товаров, запрещенных к ввозу, вывозу;
9) связи;
10) телевизионного (видео) наблюдения;
11) пожарной сигнализации;
12) инженерных средств охраны, контроля доступа и охранной сигнализации;
13) интегрированная цифровая система;
14) сбора и утилизации биологических отходов;
15) очистки и дезинфекции транспортных средств;
16) обеззараживания подкарантинной продукции;
17) часофикации;
18) резервного электропитания.
Сноска. Пункт 61 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Перечень и состав систем определяется на этапе проектирования для каждого пункта пропуска с учетом:
1) вида транспортного сообщения (автомобильный, авиационный, железнодорожный, морской, речной (озерный), пешеходный, смешанный);
2) технологической схемы организации пропуска лиц, транспортных средств грузов и товаров;
3) пропускной способности (интенсивности движения лиц, транспортных средств в сутки, час);
4) разделения потоков транспорта и лиц на въезд и выезд;
5) типов транспортных средств (легковые, грузовые автотранспортные средства, автобусы, морские суда, воздушные суда, пассажирские поезда, железнодорожные грузовые составы, пешеходные направления);
6) установленного режима в пункте пропуска;
7) территории и количества мест осмотра (досмотра) лиц, транспортных средств, грузов и товаров.
Перечень и состав систем согласовываются с заинтересованными государственными органами.
63. Система паспортного контроля предназначена для выполнения должностными лицами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан установленных процедур проверки достаточности оснований для пропуска через Государственную границу лиц и строится на основе применения технических средств по проверке документов, интегрированных в Единую цифровую систему "Беркут", приборов контроля подлинности документов, вспомогательного оборудования (сканеры дактилоскопические, лупы спектральные люминесцентные), специального программного обеспечения и технических средств пограничного контроля.
При строительстве системы предусматриваются:

1) шекараны кесіп өту құқығына паспорттарды және басқа да құжаттарды автоматты түрде өңдеуге арналған, оның ішінде биометриялық параметрлері бар (құжаттардың магниттік жолағынан ақпаратты оқу, саусақ таңбасы, көздің сыртқы мөлдір қабығы, құжат иесінің бет бейнесі бойынша сәйкестендіру) аспаптарды, аппаратураларды түрлендіру мүмкіндігі;
2) ақпаратты автоматты түрде және қолмен енгізу, графикалық ақпаратты оқу бағдарламалық-техникалық құралдарды, машина оқи алатын аймақты, штрих-кодты және паспорттық-визалық құжаттарда орналасқан микросхеманы қолдана отырып, ұлттық және шетелдік паспорттық-визалық құжаттардан дерекқорларды қалыптастыру;
3) паспорттық-визалық құжаттардың қолданыстағы үлгіге сәйкестігіне, олардың қолданылу мерзімін және берілген паспорттық-визалық құжаттардың лимиттері бойынша тексеру;
4) паспорттық-визалық құжаттардың атрибуттарын бақылау тізімі бойынша тексеру;
5) киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету;
6) еркін уақыт аралығындағы шекаралық бақылау нәтижелері бойынша статистикалық есептерді қалыптастыру көзделген.
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Дене қызуы жоғары адамдарды қашықтықтан анықтауға арналған дене қызуын жанаспай өлшеу жүйесі.
Дене қызуы жоғары адамдарды қашықтықтан анықтауға арналған аспаптар саны жолаушылар ағынының тығыздығымен және жабдықтардың техникалық сипаттамаларымен анықталады.
65. Жолаушылардың және көлік құралдарының қызмет көрсетуші персоналының багажы мен қол жүгін тексеру (қарап тексеру) жүйесі тыйым салынған (шектелген) тауарларды тасымалдауға жол бермеу мақсатында оларды тексеруге арналған және рентгентелевизиялық және басқа да арнайы аппаратурамен жабдықталады.
Шетелге баратын жолаушылардың багажын және қол жүгін қарауды (қарап тексеруді) кеден органының қызметкерлері рентгеноскопиялық және басқа да аппаратураны пайдаланып жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Мемлекеттік шекара арқылы өтетін көлік құралдарын және тауарларды қарау (қарап тексеру) жүйесі Мемлекеттік шекара арқылы өткізуге тыйым салынған (шектелген) тауарларды анықтау мақсатында тексеріледі және Мемлекеттік шекарадан өткізуге тыйым салынған тауарларды анықтауға мүмкіндік беретін, әртүрлі түрлендірілген техникалық бақылау құралын қамтиды.
Көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды қарау (қарап тексеру) үшін Қазақстан Республикасына (Қазақстан Республикасынан) әкелуге (әкетуге) тыйым салынған заттар мен материалдарды табуға мүмкіндік беретін озық технологияны пайдалануға негізделетін әртүрлі түрлендірілген аспаптар қолданылады.

1) возможность модификации приборов, аппаратуры для автоматической обработки паспортов и других документов на право пересечения Государственной границы, в том числе с биометрическими параметрами (устройства считывания информации с магнитных полос документов, идентификации по отпечатку пальца, радужной оболочке глаза, изображению лица владельца документа);
2) автоматический и ручной ввод информации, формирование баз данных из национальных и иностранных паспортно-визовых документов с применением программно-технических средств считывания графической информации, машиносчитываемой зоны, штрих-кода и микросхем, размещенных в паспортно-визовых документах;
3) проверка паспортно-визовых документов на соответствие действующим образцам, срока их действия и по лимитам выданных паспортно-визовых документов;
4) проверка по контрольным спискам атрибутов паспортно-визовых документов;
5) обеспечение кибербезопасности;
6) формирование статистических отчетов по результатам пограничного контроля за произвольные промежутки времени.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Система бесконтактного измерения температуры предназначена для дистанционного выявления лиц с повышенной температурой тела.
Количество приборов для дистанционного выявления лиц с повышенной температурой тела определяется плотностью пассажиропотоков и техническими характеристиками оборудования.
65. Система осмотра (досмотра) багажа и ручной клади пассажиров и обслуживающего персонала транспортных средств предназначена для их проверки в целях недопущения перемещения запрещенных (ограниченных) товаров и оборудуется рентгенотелевизионной и другой специальной аппаратурой.
Осмотр (досмотр) багажа и ручной клади пассажиров заграничного следования осуществляется сотрудниками таможенного органа с использованием рентгеноскопической и другой аппаратуры.
Сноска. Пункт 65 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Система осмотра (досмотра) транспортных средств и товаров, перемещаемых через Государственную границу, предназначена для их проверки с целью обнаружения товаров, запрещенных (ограниченных) к перемещению через Государственную границу, и включает средства технического контроля различных модификаций, позволяющие обнаруживать товары, запрещенные к перемещению через Государственную границу.
Для осмотра (досмотра) транспортных средств, грузов и товаров применяются приборы различных модификаций, в основе работы которых используются передовые технологии, позволяющие обнаруживать предметы и материалы, запрещенные к ввозу (вывозу) в (из) Республику Казахстан.

67. Автокөлік құралдарын электрондық есепке алу жүйесі автомобильдік өткізу пункттерінде орнатылады және Мемлекеттік шекараны кесіп өтетін автокөлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлерін оқуды, сақтауды мемлекеттік тіркеу нөмірлерінің дерекқорларын жүргізуді қамтамасыз етуі тиіс.
68. Автокөлік құралдарының салмақ параметрлері мен габариттік өлшемдерін автоматты түрде (білік бойынша) анықтау жүйесі Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында орнатылады және көлік құралдарының салмақ параметрлері мен габариттік өлшемдерін автоматты режимде анықтауға мүмкіндік береді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Радиациялық бақылау жүйесі иондандырғыш сәулелену көздерін анықтауға, табиғи радиациялық фон деңгейінің артуын айқындауға және анықталған иондандырғыш сәулелену көздерін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін стационарлық аппаратурадан және/немесе жылжымалы жабдықтан тұрады.
70. Қару-жарақты, есірткі заттарды және тасымалдауға тыйым салынған (шектелген) басқа да заттарды, материалдарды, тауарларды анықтау жүйесі шекаралық және кеден органдардың бірлесіп пайдалануына арналған және стационарлық металл іздегіштер мен рентгеноскопиялық құрылғылар, басқа да техникалық құралдар негізінде құрылады.
Әуежайлардағы, теңіз және өзен порттарындағы, шекаралық теміржол станцияларындағы өткізу пункттерінде осы жүйе көлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерімен ықпалдасады.
71. Байланыс жүйесі, телекоммуникациялық инфрақұрылыммен қоса, өткізу пункті шегінде мемлекеттік бақылау органдарының өзара іс-қимыл жасауын, сондай-ақ мемлекеттік бақылау органдарының өзара іс-қимыл жасайтын құрылымдармен және жоғары тұрған басқару органдарымен үздіксіз тұрақты байланысын қамтамасыз етеді.
Ішкі телефон байланысы жүйесі автоматты телефон станциялары, елу абонентке дейін сыйымдылығы бар директорлық байланыс коммутаторлары (паспорттық бақылау кабинасының, көлік құралдарының бақылау павильондарының, қызметтік үй-жайлардың санына байланысты) негізінде құрылады.
Мемлекеттік бақылау органдары бөлімшелерінің қызметтік үй-жайларында ішкі, қалааралық және халықаралық байланысқа және Интернетке шығатын қажетті телефондар саны орнатылады.
Өткізу пункттерінде байланыс тораптарын тиісті ведомстволардың жоғары байланысы торабымен байланыстыру мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
Радиобайланыстың ультрақысқа толқынды жүйесі стационарлық және жылжымалы радиостанциялар негізінде құрылады.

67. Система электронного учета автотранспортных средств устанавливается в автомобильных пунктах пропуска и обеспечивает считывание государственных регистрационных номеров, сохранение, ведение базы данных государственных регистрационных знаков автотранспортных средств, пересекших Государственную границу.
68. Система автоматического (поосного) определения весовых параметров и габаритных размеров автотранспортных средств устанавливается на внешней границе Евразийского экономического союза и позволяет в автоматическом режиме определять весовые и габаритные параметры транспортных средств.
Сноска. Пункт 68 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Система радиационного контроля состоит из стационарной аппаратуры и/или переносного оборудования, позволяющих обнаруживать источники ионизирующего излучения, определять превышение уровня естественного радиационного фона и идентифицировать выявленные источники ионизирующего излучения.
70. Система обнаружения оружия, наркотических средств и других предметов, материалов, товаров, запрещенных (ограниченных) к перемещению предназначена для совместного использования пограничными и таможенными органами и создается на базе стационарных металлоискателей и рентгеноскопических установок, других технических средств.
В пунктах пропуска в аэропортах, морских и речных портах, пограничных железнодорожных станциях данная система интегрируется с системами обеспечения транспортной безопасности.
71. Система связи, включая телекоммуникационную инфраструктуру, обеспечивает взаимодействие органов государственного контроля в пределах пункта пропуска, а также бесперебойную устойчивую связь органов государственного контроля с взаимодействующими структурами и вышестоящими органами управления.
Система внутренней телефонной связи строится на базе автоматических телефонных станций, коммутаторов директорской связи с емкостью до пятидесяти абонентов (в зависимости от количества кабин паспортного контроля, контрольных павильонов транспортных средств, служебных помещений).
В служебных помещениях подразделений органов государственного контроля устанавливается необходимое количество телефонов с выходом на внутреннюю, междугородную и международную связь и в Интернет.
В пунктах пропуска обеспечивается возможность привязки узлов связи к узлам связи вышестоящих уровней связи соответствующих ведомств.
Система ультракоротковолновой радиосвязи строится на базе стационарной и переносных радиостанций.

Ескерту. 71-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі шекаралық және кеден органдарының өткізу пункттері объектілерін (аумақтарын) электрондық техникалық құралдар көмегімен визуалды бақылауды қамтамасыз етуге арналған.
Жүйе әртүрлі типтегі телевизиялық жүйелерді қолданумен құрылады және деректерді сақтай отырып, нақты уақыт режимінде өткізу пункттері объектілеріне (аумақтарына) бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Өткізу пункттерінде мемлекеттік бақылау органдарының жеке бейнебақылау жүйесін не бір бірлескен жүйені пайдалану мүмкіндігі бар.
Жүйе телекамералары ғимаратта, автокөлікті қарап тексеру алаңдарында, сондай-ақ өткізу пункті аумағының периметрі бойынша орналастырылады, бұл ретте олардың бөлігі көрсетіліп немесе жасырын орнатылады.
73. Өткізу пунктінің өрт сигнализациясы жүйесі – өткізу пунктінің және жалпы өрт бекетінен бақыланатын объектілерде монтаждалған өрт сигнализациясы және өрт сөндіру қондырғылары жиынтығы өртті автоматты табуды нақты өткізу пункті жағдайында өртті жою және адамдарды қауіпсіз (рұқсат етілген өрт тәуекелін ескере отырып) көшіруді ұйымдастыру мақсатында өрт туралы хабардар ету жүйесін және өрт сөндіру қондырғысын қосу үшін қажетті уақыт ішінде өрт туралы хабарламаны берілген түрде өңдеуді, беруді қамтамасыз етуі тиіс.
Күзет сигнализациясы жүйесі өткізу пунктінің барлық үй-жайларында орнатылатын оған түтіндік, температуралық датчиктердің қажетті санын қосуға мүмкіндік беретін стационарлық аппаратураны қолдана отырып жабдықталады.
74. Күзет, кіруді бақылау және күзет сигнализациясының инженерлік құралдары жүйесі инженерлік желілер мен коммуникация жүйесімен біріктірілген, бірлесіп қолданылатын күзеттің техникалық құралдарын қолдана отырып жабдықталады және өткізу пунктінің аумағы мен режимдік аймағына рұқсатсыз кіріп кетуді (кіріп кетуге әрекет етуді) анықтауға, ақпаратты берілген түрінде оператор пультіне жинауға, өңдеу мен ұсынуға арналған.
Үй-жайға кіруді бақылау жүйесі оқылатын магниттік (электрондық) карточкаларды пайдалана отырып құрылады.
Авиациялық өткізу пункттерінде осы жүйенің әкімшісі авиациялық қауіпсіздік қызметінің бөлімшесі, қалғандарында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің бөлімшелері болып табылады.
75. Өткізу пунктінің интеграцияланған цифрлық жүйесі Кеден одағының сыртқы және өзара саудасының интеграцияланған ақпараттық жүйесін қалыптастыру тұжырымдамасына сәйкес (Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Үкіметаралық кеңесінің 2010 жылғы 19 қарашадағы № 60 шешімімен бекітілген) құрылады.

Сноска. Пункт 71 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Система телевизионного видеонаблюдения предназначена для обеспечения визуального контроля пограничными и таможенными органами объектов (территории) пункта пропуска с помощью электронных технических средств.
Система создается с применением телевизионных систем различных типов и обеспечивает возможность ведения наблюдения за объектами (территорией) пункта пропуска в режиме реального времени с сохранением данных.
Органы государственного контроля в пункте пропуска имеют возможность использовать отдельные системы видеонаблюдения либо одну совместную.
Телекамеры системы размещаются в здании, на досмотровых площадках автотранспорта, а также по периметру территории пункта пропуска, при этом часть из них устанавливается демонстративно или скрытно.
73. Система пожарной сигнализации пункта пропуска - совокупность установок пожарной сигнализации и пожаротушения, смонтированных на объектах пункта пропуска и контролируемых с общего пожарного поста, обеспечивающая автоматическое обнаружение пожара, обработку, передачу в заданном виде извещения о пожаре за время, необходимое для включения систем оповещения о пожаре и установок пожаротушения в целях организации ликвидации пожара и безопасной (с учетом допустимого пожарного риска) эвакуации людей в условиях конкретного пункта пропуска.
Система охранной сигнализации оборудуется с применением стационарной аппаратуры, позволяющей подключить к ней необходимое количество дымовых, температурных датчиков, устанавливаемых во всех помещениях и сооружениях пункта пропуска.
74. Система инженерных средств охраны, контроля доступа и охранной сигнализации оборудуется с применением совместно действующих технических средств охраны, объединенных системой инженерных сетей и коммуникаций, и предназначена для обнаружения несанкционированного проникновения (попытки проникновения) на территорию и в режимные зоны пункта пропуска, сбора, обработки и представления в заданном виде информации на пульт оператора.
Система контроля доступа в помещения создается с использованием считывателей магнитных (электронных) карточек.
В авиационных пунктах пропуска администраторами данной системы допуска являются подразделения службы авиационной безопасности, в остальных - подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
75. Интегрированная цифровая система пункта пропуска создается в соответствии с Концепцией формирования Интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Таможенного союза, утвержденной решением Межгосударственного совета Евразийского экономического сообщества от 19 ноября 2010 года № 60.

Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. Биологиялық қалдықтарды жинау мен кәдеге жарату жүйесі Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында орнатылады және жеке тұлғалардың қол жүгінде, багажында және пошта жөнелтілімдерінде анықталған жануар және өсімдік текті тауарларды жинауды, уақытша сақтауды (кәдеге жарату орнына дейін тасымалдау) және жоюды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77. Көлік құралдарын тазарту және дезинфекциялау жүйесі өткізу пункттерінде жабдықталады және автокөлік құралдарын механикалық тазартуды, жууды және дезинфекциялауды қамтамасыз ететін техникалық құралдардан тұрады.
78. Карантиндегі өнімдерді залалсыздандыру жүйесі өткізу пункттері арқылы әкелінетін карантиндік объектілерден карантиндік өнімдерді (карантиндік зиянды организмдер) залалсыздандыруды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен үй-жайлардан тұрады.
79. Сағат санағы жүйесі дәл уақыттың бірыңғай үйлестірілген желісін құруға және ғимараттарда, үй-жайларда және өткізу пунктінің басқа да объектілерінде ағымдағы уақытты индикациялауды қамтамасыз етуге арналған.
80. Резервтік электрмен қоректендіру жүйесі өткізу пунктінің ғимараттарын, үй-жайларын, құрылыстарын, жабдықтарын техникалық бақылау құралдарын электрмен жабдықтау жүйесін авариялық ажырату кезінде электрмен қоректендіруді қамтамасыз етуге арналған және электрмен қоректендірудің балама көздерінің көмегімен құрылады, бұл ретте 1 және 2-санаттардағы теміржол және автомобильдік өткізу пункттері электр энергиясын үздіксіз берумен қамтамасыз етіледі.
9-тарау. Өткізу пунктінің жұмысын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
81. Мемлекеттік бақылау органдары бөлімшелерінің өткізу пункттерінде мемлекеттік шекара арқылы өткізуде тартылмаған адамдарды, көлік құралдары мен жүктерді орналастыруға жол берілмейді.
82. Теміржол өткізу пункттерінде бақылаудың барлық түрлерін жүргізу тікелей көлік құралында, оның шекаралық теміржол станциясында тұрған кезінде де, сол сияқты Мемлекеттік шекара желісінен (не) қозғалған уақытта да не теміржол вокзалы ғимаратының арнайы павильонында, сондай-ақ теміржол станциясы платформасында жүзеге асырылады.
Теміржол өткізу пункттері үшін адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді Мемлекеттік шекара арқылы өткізуді ұйымдастыру схемасы қозғалыс кестесін ескере отырып әзірленеді, онда теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау органы бақылаудың барлық түрлерін жүргізу үшін қажетті уақытта өткізу пункті деп жарияланған станцияларда поездар тұрағын көздейді.
Бақылауды жүргізу уақытын қысқартуға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 75 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Система сбора и утилизации биологических отходов устанавливается на внешней границе Евразийского экономического союза и обеспечивает сбор, временное хранение (транспортировку до места утилизации) и уничтожение товаров животного и растительного происхождения, выявленных в ручной клади, багаже физических и юридических лиц и почтовых отправлениях.
Сноска. Пункт 76 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Система очистки и дезинфекции транспортных средств оборудуется в пунктах пропуска и состоит из технических средств, обеспечивающих механическую очистку, мойку и дезинфекцию транспортных средств.
78. Система обеззараживания подкарантинной продукции состоит из технических средств и помещений, обеспечивающих обеззараживание ввозимой через пункты пропуска подкарантинной продукции от карантинных объектов (карантинных вредных организмов).
79. Система часофикации предназначена для создания единой синхронизированной сети точного времени и обеспечения индикации сигналов текущего времени в зданиях, помещениях и других объектах пункта пропуска.
80. Система резервного электропитания предназначена для обеспечения зданий, помещений, сооружений, оборудования пункта пропуска, средств технического контроля электропитанием при аварийном отключении системы электроснабжения и создается при помощи альтернативных источников электропитания, при этом железнодорожные и автомобильные пункты пропуска 1 и 2 категорий обеспечиваются бесперебойной подачей электроэнергии.
Глава 9. Требования к организации работы пунктов пропуска
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Размещение в пунктах пропуска подразделений органов государственного контроля, не задействованных в пропуске через Государственную границу лиц, транспортных средств и грузов, не допускается.
82. В железнодорожных пунктах пропуска проведение всех видов контроля осуществляется непосредственно в транспортном средстве, как во время его стоянки на пограничной железнодорожной станции, так и во время движения от (к) линии Государственной границы либо в специальных павильонах в здании железнодорожного вокзала, а также на платформе железнодорожной станции.
Схемы организации пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств, грузов и товаров для железнодорожных пунктов пропуска разрабатываются с учетом расписания движения, в котором органом государственного контроля в сфере железнодорожного транспорта предусматриваются стоянки поездов на станциях, определенных в качестве пунктов пропуска, на время, необходимое для проведения всех видов контроля.
Сокращение времени на проведение контроля не допускается.

83. Шетелдік көлік компанияларының жедел басқаруындағы теміржол учаскелерінде, бірақ Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және тиісті инфрақұрылымы жоқ теміржол өткізу пункттерінде жолаушылар пойыздарын бақылаудан өткізу жағдай жасалғанға дейін уақытша шекаралық нарядты отырғызу жүзеге асырылған теміржол станцияларынан бастап олардың жүру жолында өткізу пунктіне дейін не Мемлекеттік шекара сызығына дейін және кері қарай жүргенде не жолаушылар пойыздары тұрған кезеңде өткізу пункттерінде және шекаралық бақылау бөлімшелері бар станцияларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
84. Ресей Федерациясының аумағынан Ресей Федерациясының аумағына Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен келе жатқан шетелдік пойыздарға қатысты бақылау Қазақстан Республикасының аумағында отыруды (түсуді) жүзеге асырған адамдарға қатысты жүргізіледі.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
85. Ресей Федерациясының аумағы арқылы келе жатқан республикаішілік қатынастағы поездарды бақылау Ресей Федерациясының аумағына отыруды (түсуді) жүзеге асыратын адамдарға қатысты ғана жүргізіледі.
86. Халықаралық қатынастағы жолаушылар поездарында келе жатқан және Қазақстан Республикасының аумағындағы өткізу пункттерінде Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасын бірнеше рет кесіп өтетін адамдарды бақылау, әдетте бір рет жүргізіледі.
Егер адам өзінің сапарын Қазақстан Республикасының немесе шектес мемлекеттердің аумағынан бастаса және бұрын оған қатысты бақылау жүргізілмесе, онда бақылау Қазақстан Республикасының аумағында жүру жолындағы бірінші өткізу пунктінде жүргізіледі.
Осы тармақтың талаптары 85, 86-тармақтарда көрсетілген поездарда келе жатқан адамдарға қатысты қолданылмайды.
10-тарау. Сервистік инфрақұрылым
Ескерту. Қағида 10-тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 05.10.2018 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Мемлекеттік шекараны кесіп өтетін адамдарға ыңғайлы болуы үшін шекаралық, кедендік бақылау режимдік аймақтарынан тыс жерлердегі өткізу пункттерінде мынадай сервистік инфрақұрылым қосымша орналасады:

83. В железнодорожных пунктах пропуска, расположенных на участках железных дорог, находящихся в оперативном управлении иностранных транспортных компаний, но расположенных на территории Республики Казахстан и не имеющих соответствующей инфраструктуры, временно до создания условий контроль пассажирских поездов осуществляется в пути их следования от железнодорожных станций, где осуществлена посадка пограничного наряда до пункта пропуска либо до линии Государственной границы и обратно, либо в период стоянки пассажирских поездов в пунктах пропуска и на станциях, где имеется подразделение пограничного контроля.
Сноска. Пункт 83 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Контроль в отношении иностранных поездов, следующих с территории Российской Федерации на территорию Российской Федерации транзитом через территорию Республики Казахстан, проводится в отношении лиц, осуществивших посадку (высадку) на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 84 - в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Контроль поездов внутриреспубликанского следования, следующих транзитом через территорию Российской Федерации, проводится только в отношении лиц, осуществляющих посадку (высадку) на территории Российской Федерации.
86. Контроль лиц, следующих на пассажирских поездах международного следования и неоднократно пересекающих казахстанско-российскую Государственную границу, в пунктах пропуска на территории Республики Казахстан проводится, как правило, один раз.
В случае, если лицо начинает свою поездку с территории Республики Казахстан или сопредельного государства и ранее в отношении него контроль не проводился, то он проводится в первом по пути следования пункте пропуска на территории Республики Казахстан.
Требования настоящего пункта не применяются к лицам, следующим на поездах, указанных в пунктах 85, 86.
Глава 10. Сервисная инфраструктура
Сноска. Правила дополнены разделом 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.10.2018 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Для удобства лиц, пересекающих Государственную границу, в пунктах пропуска за пределами режимных зон пограничного, таможенного контроля дополнительно может размещаться следующая сервисная инфраструктура:

1) валюта айырбастау пункттері;
2) дәмханалар (буфеттер);
3) әртүрлі туристік, көліктік, сақтандыру және басқа да ұйымдардың офистері;
4) пошта бөлімшесі, сөйлесу пункті;
5) екінші деңгейдегі банктердің бөлімшелері;
6) оқшаулағышы бар медпункттер;
7) халықаралық көлік-логистикалық орталығы.
Сервистік инфрақұрылымды ашуды (жабуды) және жұмысын ұйымдастыруды мемлекеттік кірістер органдарының және шекара қызметінің аумақтық бөлімшелерімен келісу қажет.
Ескерту. 87-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 977 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір
шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 желтоқсандағы № 1240 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 тамыздағы № 774 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 30, 327-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 желтоқсандағы № 1240 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1373 қаулысы.
4. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 желтоқсандағы № 1240 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 сәуірдегі № 533 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 46, 617-құжат).
5. "Сұйытылған көмірсутегі газын теңіз жолымен экспорттауды дамытудың кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 534 қаулысының 2-тармағының 1) тармақшасы.

1) пункты обмена валюты;
2) кафе (буфеты);
3) офисы различных туристических, транспортных, страховых и других организаций;
4) отделение почты, переговорный пункт;
5) отделения банков второго уровня;
6) медпункт с изолятором;
7) международный транспортно-логистический центр.
Открытие (закрытие) и организацию работы сервисной инфраструктуры необходимо согласовывать с территориальными подразделениями органов государственных доходов и пограничной службы.
Сноска. Пункт 87 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2013 года № 977
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года № 1240 "О некоторых вопросах функционирования пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 774 "О внесении дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 30, ст. 327).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1373 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года № 1240".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2012 года № 533 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года № 1240 "О некоторых вопросах функционирования пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 46, ст. 617).
5. Подпункт 1) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 534 "О некоторых вопросах развития экспорта сжиженного углеводородного газа морским путем и внесении изменения и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".