Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысы.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 20.08.2024 № 673 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 20.08.2024 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы № 623 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 24, 248-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы № 623 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 18 қазандағы № 1005 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 38, 427-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 15 мамырдағы
№ 620 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2025 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар:
1) азаматтарды мерзімді әскери қызметке;
2) запастағы офицерлерді әскери қызметке;
3) әскери жиынға;
4) жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскерге шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) әскери команда – екі немесе одан да көп адамнан тұратын құрамда әскери қызмет өткеретін жерге бара жатқан әскери қызметшілер тобы;
2) әскери команда құру – әскери бөлімдер (мекемелер) бойынша топтарды әскерге шақырылуға тиіс азаматтармен жасақтау процесі;
3) әскерге шақыру пункті – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімшілік аумағы шегінде құрылатын, әскерге шақырылушыларды есепке алу-әскерге шақыру жұмысын жүргізуге, медициналық куәландыруға, жиын пунктіне жеткізуді және онымен бірге жүруді ұйымдастыруға арналған пункт;

Об утверждении Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 20.08.2024 № 673 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 20.08.2024).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года № 623 "Об утверждении Правил организации и проведения призыва граждан на воинскую службу" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 248);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2006 года № 1005 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года № 623" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 38, ст. 427).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2012 года № 620
Правила организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2025 № 1198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон).
2. Настоящие Правила определяют порядок организации и проведения призыва граждан:
1) на срочную воинскую службу;
2) на воинскую службу офицеров запаса;
3) на воинские сборы;
4) по мобилизации, при военном положении и в военное время.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) воинская команда – группа военнослужащих в составе двух или более лиц, следующая к месту прохождения воинской службы;
2) формирование воинских команд – процесс комплектования групп по воинским частям (учреждениям) гражданами, подлежащими призыву;
3) призывной пункт – пункт сбора призывников, создаваемый в пределах административной территории района (города областного значения), предназначенный для проведения учетно-призывной работы, медицинского освидетельствования, организации доставки и сопровождения на сборные пункты;

4) жиын пункті – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әкімшілік аумағы шегінде құрылатын, әскерге шақырылушыларды бақылау мақсатындағы медициналық қарап-тексеруге, әскери команда құруға және оны әскери бөлімге (мекемеге) әскери қызмет өткеретін жеріне жіберуді ұйымдастыруға арналған пункт;
5) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР ҚМ АЖ) – жұмылдыру ресурсын есепке алудың азаматтарды дербес әскери есепке алуға және ақпараттық жүйемен интеграциялық өзара іс-қимыл жасауға арналған автоматтандырылған жүйесі.
4. Әскери қызметке шақырылатын азаматтарды шақырту Заңның 30-бабының 1-тармағына сәйкес шақырту бойынша жүзеге асырылады.
Шақыртуда:
1) шақырылатын азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туған күні;
2) шақырту жіберген органның атауы;
3) азаматтың келуі қажет органның мекенжайы;
4) шақырту жіберілген күн;
5) жергілікті әскери басқару органына келетін күні мен уақыты;
6) азаматты шақырту мақсаты туралы мәліметтер қамтылады.
Азаматты шақыру мақсаты медициналық куәландыру немесе қарап-тексеру, зерделеу, әскерге шақыру комиссиясының отырысына немесе әскери қызмет өткеру үшін әскери бөлімге (мекемеге) жіберу үшін, әскери қызметке тиесілігін айқындау үшін шақыру болып табылады.
5. Ұйым басшылары – жұмыс берушілер жергілікті әскери басқару органы шақырған кезде қызметкерлерді хабардар етуді ұйымдастырады, сондай-ақ олардың уақтылы келу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
6. Азаматтарды медициналық куәландыру, бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру, қайта медициналық куәландыру мен медициналық қайта куәландыру тәртібі, сондай-ақ медициналық комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиясы туралы ережеге сәйкес айқындалады.
7. Әскери қызметке немесе әскери жиынға шақырылатын жұмыскерлер жергілікті әскери басқару органына шақырылған кезде медициналық комиссиядан өтіп жүрген кезеңде жұмыс орны (лауазымы), жұмыс орнындағы жалақысы сақталады, ал әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеріп (жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезіндегі және соғыс уақытындағы әскери қызметті қоспағанда) немесе әскери жиында жүрген кезінде жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) жұмыскерді әскери жиынға шақыру туралы хабарламаны шақырылған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс (оқу) орнына жібереді.

4) сборный пункт – пункт сбора призывников, создаваемый в пределах административной территории области (города республиканского значения или столицы), предназначенный для проведения контрольного медицинского осмотра, формирования воинских команд и организации их отправки к местам прохождения воинской службы в воинские части (учреждения);
5) информационная система Министерства обороны Республики Казахстан (далее – ИС МО РК) – автоматизированная система учета мобилизационных ресурсов, предназначенная для ведения персонального воинского учета граждан и интеграционного взаимодействия с информационными системами.
4. Вызов граждан, подлежащих призыву на воинскую службу, осуществляется по повестке в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона.
Повестка содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии) и дату рождения вызываемого гражданина;
2) наименование органа, направившего повестку;
3) адрес органа, куда необходимо явиться гражданину;
4) дату направления повестки;
5) дату и время явки в местный орган военного управления;
6) цель вызова гражданина.
Целями вызова гражданина являются: вызов на медицинское освидетельствование или обследование; проведение изучения; заседание призывной комиссии или для отправки в воинскую часть (учреждение) для прохождения воинской службы; для определения предназначения к воинской службе.
5. Руководители организаций – работодатели организуют оповещение работников при вызове местных органов военного управления, а также обеспечивают им возможность своевременной явки.
6. Порядок проведения медицинского освидетельствования, контрольного медицинского осмотра, повторного медицинского освидетельствования и медицинского переосвидетельствования граждан, а также состав медицинских комиссий определяются в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869).
7. За работниками, подлежащими призыву на воинскую службу или воинские сборы, в период прохождения медицинской комиссии сохраняются место работы (должность), заработная плата по месту работы при вызове в местные органы военного управления, а на период прохождения воинской службы по призыву (за исключением воинской службы по мобилизации, при военном положении и в военное время) или воинских сборов сохраняется место работы (должность).
Извещение о призыве работника на воинские сборы направляется по месту работы (учебы) управлениями (отделами) по делам обороны в срок не позднее трех рабочих дней со дня призыва.

2-тарау. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі
8. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру Заңның 31-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Қарулы Күштерді, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды жасақтау үшін қажетті санда мерзімді әскери қызметке әскерге шақыруды кейінге қалдыруға немесе одан босатылуға құқығы жоқ он сегіз – жиырма жеті жас аралығындағы азаматтар шақырылады.
9. Алдағы күнтізбелік жылға Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жасақтау үшін азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру жоспары (бұдан әрі – әскерге шақыру жоспары) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, оған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери басқару органы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейтін, жыл сайын 15 қазанға дейін ҚР ҚК Бас штабына ұсынатын әскери бөлімдерді (мекемелерді) жасақтауға өтінім негіз болады.
Әскерге шақыру жоспарынан үзінді және оны іске асыру құжаттары тиісті жылғы 10 қаңтарға дейін әскери басқару органдары мен жергілікті әскери басқару органдарына таратылады.
Қажет болғанда әскерге шақыру жоспарына өзгерістер енгізу күзгі әскерге шақыру басталғанға дейін, бірақ 20 тамыздан кешіктірілмей Үкімет қаулысымен белгіленген ағымдағы жылға әскери қызметке шақырылатын азаматтар саны шегінде жүргізіледі.
10. Қорғаныс істері департаменттері тиісті жылғы 1 ақпанға және 1 тамызға дейінгі мерзімде бағынысты қорғаныс істері басқармаларына (бөлімдеріне) бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру және әскери команданы жөнелту графигін азаматтарды әскерге шақыруға бөлінген тапсырмасымен бірге жібереді.
11. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын уақтылы және сапалы жасақтауды қамтамасыз ету мақсатында азаматтарды мерзімді әскери қызметке кезекті шақыруға дайындалу кезеңінде жергілікті әскери басқару органы мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтарды зерделеуді ұйымдастырады және жүргізеді.
12. Әскерге шақырылушыларды зерделеу қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) олардың денсаулық жағдайы туралы; жұмыс (оқу) орны туралы; білімінің бар-жоғы туралы; отбасы құрамы туралы; жүргізуші куәлігінің бар-жоғы туралы; Қазақстан Республикасының аумағында болуы туралы; қылмыстық құқық бұзушылық жасаған-жасамағаны туралы мәліметтерді жоспарлы жинақтау негізінде жүзеге асырылады және екі кезеңде өткізіледі.
Бірінші кезең қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) жыл сайын 10 қаңтардан 28 ақпанға дейін және 10 шілдеден 28 тамызға дейін өткізіледі.

Глава 2. Порядок организации и проведения призыва граждан на срочную воинскую службу
8. Призыв граждан на срочную воинскую службу осуществляется в соответствии со статьей 31 Закона.
Призыву на срочную воинскую службу подлежат граждане в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет, не имеющие права на отсрочку или освобождение от призыва, в количестве, необходимом для комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
9. План призыва граждан на срочную воинскую службу для комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – План призыва) на предстоящий календарный год по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, составляется на основании заявок на комплектование воинских частей (учреждений), разрабатываемых органами военного управления Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, представляемых в Генеральный штаб ВС РК ежегодно до 15 октября.
Выписки из плана призыва и документы в его реализацию рассылаются по органам военного управления и местным органам военного управления до 10 января соответствующего года.
Внесение изменений в план призыва производится в случаях необходимости, до начала осеннего призыва, но не позднее 20 августа, в пределах, установленных постановлением Правительства количества граждан, подлежащих призыву на воинскую службу на текущий год.
10. Департаменты по делам обороны в срок до 1 февраля и 1 августа соответствующего года высылают в подчиненные управления (отделы) по делам обороны графики проведения контрольного медицинского осмотра и отправки воинских команд с распределенным заданием на призыв граждан.
11. В целях обеспечения своевременного и качественного комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в период подготовки к очередному призыву граждан на срочную воинскую службу местными органами военного управления организуется и проводится изучение граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу.
12. Изучение призывников осуществляется на основе планомерного накопления в управлениях (отделах) по делам обороны сведений о состоянии здоровья; о месте работы (учебы); о наличии образования; о составе семьи; о наличии водительского удостоверения; о нахождении на территории Республики Казахстан; о наличии либо отсутствии совершения лицом уголовного правонарушения и проводится в два этапа.
Первый этап проводится в управлениях (отделах) по делам обороны ежегодно, с 10 января по 28 февраля и с 10 июля по 28 августа.

Екінші кезең жыл сайын 1 наурыздан 30 маусымға дейін және 1 қыркүйектен 31 желтоқсанға дейін жиын пунктінде өткізіледі.
13.  Бағынысты қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) зерделеуді ұйымдастыру мақсатында қорғаныс істері департаменттерінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әскерге шақырылушыларды зерделеу жоспары жасалады;
2) зерделеуді бақылау үшін қорғаныс істері департаменттерінің жеке құрамы бекітіліп, әскерге шақырылушыларды зерделеуді ұйымдастыру және жүргізу туралы бұйрық шығарылады;
3) зерделеуге дайындалу және оны жүргізу барысын бақылау жүзеге асырылады.
14. Қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) әскерге шақырылушыларды зерделеу үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әскерге шақырылушыларды зерделеуге дайындалу және оны жүргізу жоспары жасалады;
2) әскерге шақырылушыларды зерделеуді ұйымдастыру және жүргізу туралы бұйрық шығарылады;
3) зерделейтін лауазымды адамдар бекітіліп, зерделенетін әскерге шақырылушылардың тізімі жасалады;
4) әскерге шақырылушыларды зерделеу графигі мен мерзімі жасалады;
5) Заңның 17-бабының 4-тармағында көрсетілген мәліметтер мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету арқылы сұратылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмағанда Заңның 17-бабының 4-тармағында көрсетілген мәліметтерді қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) тиісті сұрау салу арқылы үш жұмыс күні ішінде алады.
15. Әскерге шақырылушыларды іріктеу мен зерделеуді Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы мемлекеттік органдар өкілдерімен бірлесіп жүргізуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметін (бұдан әрі – МКҚ) және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін (бұдан әрі – ҰҚК ШҚ) жасақтау үшін әскерге шақырылушыларды іріктеу мен зерделеу басым тәртіппен жүзеге асырылады.
Іріктеп алынған әскерге шақырылушылардың тізімін жасақталатын жергілікті әскери басқару органына өкілдер тиісті әскери бөлімдерді (мекемелерді) жасақтау басталғанға дейін 15 күн қалғанда жібереді.
16. Қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) зерделенген әскерге шақырылушылардың тізімі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 28 ақпанға және 28 тамызға қарай қорғаныс істері департаментіне беріледі.
Азаматтарды мерзімді әскери қызметке кезекті шақыру барысында зерделеуден өтпеген әскерге шақырылушылар медициналық куәландыруға жіберілгенге дейін зерделенеді.
17. Азаматтарды әскери қызметке шақыруды жергіліктi атқарушы орган ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
Жергілікті атқарушы орган:

Второй этап проводится на сборных пунктах ежегодно с 1 марта до 30 июня, с 1 сентября до 31 декабря.
13. В целях организации проведения изучения в подчиненных управлениях (отделах) по делам обороны, в департаментах по делам обороны проводятся следующие мероприятия:
1) составляется план проведения изучения призывников;
2) издается приказ об организации и проведении изучения призывников с закреплением личного состава департаментов по делам обороны для осуществления контроля проведения изучения;
3) осуществляется контроль за ходом подготовки и проведения изучения.
14. В управлениях (отделах) по делам обороны для проведения изучения призывников проводятся следующие мероприятия:
1) составляется план подготовки и проведения изучения призывников;
2) издается приказ об организации и проведении изучения призывников;
3) составляются списки призывников, подлежащих изучению, с закреплением должностных лиц, проводящих изучение;
4) составляется график проведения и сроки изучения призывников;
5) запрашиваются сведения, указанные в пункте 4 статьи 17 Закона, посредством обеспечения взаимодействия государственных информационных систем государственных органов.
В случае отсутствия взаимодействия между государственными информационными системами сведения, указанные в пункте 4 статьи 17 Закона, управления (отделы) по делам обороны получают по соответствующим запросам в течение трех рабочих дней.
15. Отбор и изучение призывников допускаются совместно с участием представителей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, и специальных государственных органов.
Отбор и изучение призывников для комплектования Службы государственной охраны (далее – СГО) и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ПС КНБ) осуществляются в приоритетном порядке.
Списки отобранных призывников представителями направляются в комплектующие местные органы военного управления не позднее 15 дней до начала комплектования соответствующих воинских частей (учреждений).
16. Списки изученных призывников в управлениях (отделах) по делам обороны, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, представляются в департамент по делам обороны к 28 февраля и 28 августа.
В ходе проведения очередного призыва граждан на срочную воинскую службу призывники, не прошедшие изучение, изучаются до направления на медицинское освидетельствование.
17. Призыв граждан на воинскую службу организуют и обеспечивают местные исполнительные органы.
Местные исполнительные органы обеспечивают местные органы военного управления оборудованными призывными и сборными пунктами, их содержание, снабжение медикаментами, инструментарием, противопожарным, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, а также средствами связи и охраны в целях:

1) есепке алу-әскерге шақыру жұмысын жүргізу;
2) медициналық куәландыру және бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру;
3) психологиялық зерделеу;
4) әскери командалар құру және оларды әскери қызмет өткеретін жеріне, әскери бөлімдерге (мекемелерге) жіберуді ұйымдастыру мақсатында жергілікті әскери басқару органын жабдықталған әскерге шақыру және жиын пунктімен, оны күтіп-ұстауды, дәрі-дәрмекпен, керек-жарақпен, өртке қарсы, медициналық және шаруашылық мүлкімен, автомобиль көлігімен, сондай-ақ байланыс және күзет құралдарымен қамтамасыз етеді.
18. Жиын пунктінде:
1) қорғаныс істері басқармаларынан (бөлімдерінен) келетін әскерге шақырылушыларды орналастыратын үй-жай;
2) әскерге шақырылушылар санитариялық тазалықтан өтетін үй-жай (монша, себезгі);
3) әскерге шақырылушылармен тәрбие жұмысы жүргізілетін үй-жай;
4) әрбір маман дәрігерге қажетті жабдығы бар бір бөлме есебінен медициналық қарап-тексеретін үй-жай;
5) флюорографиялық қарап-тексеретін үй-жай не көшпелі рентген-кешені;
6) әскерге шақырылушыларды психологиялық зерделейтін үй-жай;
7) тамақтанатын үй-жай;
8) азық сақталатын және әскери командаға жолға азық берілетін үй-жай;
9) әскери команда құрылатын үй-жай;
10) әскери команданы қабылдау және онымен бірге жүру үшін келген әскери бөлім (мекеме) өкілдері орналастырылатын үй-жай;
11) дезинфекциялық камерасы бар санитариялық өткізгіш, екі инфекциядан оқшаулағыш, санитариялық торап;
12) әскерге шақырылушылар сапқа тұрғызылатын, саптық және спорттық сабақ өткізілетін жер болуға тиіс.
Жиын пунктінде жиын пунктінің қолбасшылығы, кезекші қызмет және әскери тәртіп пен реттілікті сақтау үшін тағайындалатын басқа да адамдар орналасатын жер болуға тиіс.
Үй-жайлар мен санитариялық өткізгіш санитариялық нормалар мен қағидаларға сәйкес болуға тиіс.
19. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу үшін облыстарда (республикалық маңызы бар қалаларда немесе астанада) және аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша Заңның 28-бабында айқындалған құрамда әскерге шақыру комиссиясы құрылады. Әскерге шақыру комиссиясының тағайындалған мүшелерінің бірі сырқаттанып қалған немесе басқа да дәлелді себеппен болмай қалатын жағдайларға тиісті жергілікті атқарушы органның шешімімен әскерге шақыру комиссиясының резервтік құрамы айқындалады және бекітіледі. Жергілікті әскери басқару органы бірнеше әкімшілік ауданға қызмет көрсететін болса, әскерге шақыру комиссиясы әрбір ауданда тиісті аудан әкімі орынбасарының төрағалық етуімен құрылады.

1) проведения учетно-призывной работы;
2) проведения медицинского освидетельствования и контрольного медицинского осмотра;
3) проведения психологического изучения;
4) формирования воинских команд и организации их отправки к местам прохождения воинской службы в воинские части (учреждения).
18. Сборный пункт должен иметь:
1) помещение для размещения призывников, прибывающих из управлений (отделов) по делам обороны;
2) помещение для санитарной обработки (баня, душ) призывников;
3) помещение для проведения воспитательной работы с призывниками;
4) помещение для медицинского осмотра из расчета по одной комнате на каждого врача-специалиста с необходимым оснащением;
5) помещение для флюорографического обследования либо передвижной рентген-комплекс;
6) помещение для проведения психологического изучения призывников;
7) помещение для приема пищи;
8) помещение для хранения и выдачи воинским командам питания на путь следования;
9) помещение для формирования воинских команд;
10) помещение для размещения представителей воинских частей (учреждений), прибывших для приема и сопровождения воинских команд;
11) санитарный пропускник с дезинфекционными камерами, изолятор на две инфекции, санитарные узлы;
12) место для построения призывников и проведения строевых и спортивных занятий.
На сборном пункте должны предусматриваться места для размещения командования сборного пункта, дежурной службы и других лиц, назначаемых для поддержания воинского порядка и дисциплины.
Помещения и санитарный пропускник должны соответствовать санитарным нормам и правилам.
19. Для организации и проведения призыва граждан на срочную воинскую службу в областях (городах республиканского значения или столице) и районах (городах областного значения) по решению местных исполнительных органов образуются призывные комиссии в составе, определенном статьей 28 Закона. На случаи болезни или отсутствия по другим уважительным причинам кого-либо из назначенных членов призывных комиссий решением соответствующих местных исполнительных органов определяется и утверждается резервный состав призывной комиссии. При обслуживании местными органами военного управления нескольких административных районов призывные комиссии создаются в каждом районе под председательством заместителя акима соответствующего района.

20. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы комиссияның тиісті жұмысын қамтамасыз етеді және оның жұмысы басталғанға дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жергілікті атқарушы органы бекітетін үлгілік ережеге сәйкес оның мүшелерінің міндеттерін айқындайды.
21. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы медициналық куәландыру нәтижесі бойынша:
1) жарамдылық дәрежесін "Әскери қызметке жарамды" немесе "Әскери қызметке елеусіз шектеумен жарамды" деп айқындап, "Әскери қызметке шақыруға жатады";
2) жарамдылық дәрежесін "Әскери қызметке уақытша жарамсыз" деп айқындап, "Әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылсын";
3) жарамдылық дәрежесін "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" деп айқындап, "Әскери қызметке шақырудан босатылсын";
4)  жарамдылық дәрежесін "Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз" деп айқындап, "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" деген шешімдердің бірін қабылдайды.
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы медициналық куәландыру нәтижесі бойынша қабылдайтын шешімнен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырыс хаттамасы ҚР ҚМ АЖ-да электрондық түрде жасалады. Отырыс хаттамасына бір күн бойы қаралған барлық әскерге шақырылушы енгізіледі, ол комиссия төрағасының, мүшелерінің және хатшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
ҚР ҚМ АЖ болмағанда не техникалық істен шыққанда отырыс хаттамасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабында ресімделеді.
22. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы қабылдаған шешімді қайта қарау үшін:
1) прокурорлық қадағалауға ден қою актісі;
2) сот шешімі;
3) облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының шешімі;
4) азаматтың қабылданған шешіммен келіспейтіні туралы шағымы негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) – 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы өз шешімінің күшін жояды және аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабының 8-бағанына тиісті жазба енгізеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен келіспеу туралы шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен қаралады.

20. Председатель районной (города областного значения) призывной комиссии обеспечивает надлежащую работу комиссии, до начала ее работы определяет обязанности ее членов в соответствии с типовым положением по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, утверждаемым местными исполнительными органами области (города республиканского значения или столицы).
21. Районная (города областного значения) призывная комиссия по результатам медицинского освидетельствования принимает одно из следующих решений:
1) "Подлежит призыву на воинскую службу" при определении степени годности "Годен к воинской службе" или "Годен к воинской службе с незначительными ограничениями";
2) "Предоставить отсрочку от призыва на воинскую службу" при определении степени годности "Временно не годен к воинской службе";
3) "Освободить от призыва на воинскую службу" при определении степени годности "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
4) "Освободить от исполнения воинской обязанности" при определении степени годности "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета".
Из решений, принимаемых районной (городов областного значения) призывной комиссией по результатам медицинского освидетельствования, формируются протоколы заседаний по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, в электронном виде в ИС МО РК. В протокол заседаний вносятся призывники, рассмотренные в течение дня, который заверяется электронными цифровыми подписями председателя, членов и секретаря комиссии.
В случаях отсутствия либо технического сбоя ИС МО РК протоколы заседаний оформляются в книге протоколов районной (городов областного значения) призывной комиссии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
22. Основаниями для пересмотра принятых решений районной (городов областного значения) призывной комиссии являются:
1) акт реагирования прокурорского надзора;
2) решение суда;
3) решение областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии;
4) жалоба гражданина о несогласии с принятым решением.
По основаниям, предусмотренным подпунктами 1) – 3) части первой настоящего пункта, районная (города областного значения) призывная комиссия отменяет свое решение и в графу 8 книги протоколов районной (городов областного значения) призывной комиссии вносит соответствующую запись.
Жалоба о несогласии с решением районной (городов областного значения) призывной комиссии рассматривается в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

23. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы әскерге шақырылатын әскерге шақырылушыларды олардың денсаулық жағдайын, антропометриялық деректерін, білімін, мамандығы мен кәсібін ескеріп, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектері бойынша, сондай-ақ басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына бөледі:
1) МКҚ-ны жасақтау үшін "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріліп, білім деңгейі ортадан төмен емес және МКҚ бастығы белгілеген МКҚ әскери қызметшілеріне қойылатын дене шынықтыру дайындығы талаптарына сәйкес келетін әскерге шақырылушылар жіберіледі;
2) ҰҚК ШҚ-ны жасақтау үшін "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріліп, білім деңгейі ортадан төмен емес және ҰҚК ШҚ әскери қызметшілеріне қойылатын дене шынықтыру дайындығы талаптарына сәйкес келетін әскерге шақырылушылар жіберіледі;
3) десанттық-шабуылдау әскерін жасақтау үшін білім деңгейі ортадан төмен емес дене бітімі жақсы дамыған, бірінші кезекте парашютші спортшылар қатарынан әскерге шақырылушылар жіберіледі;
4) зымыран, авиациялық, броньды танк техникасын және радиотехникалық аппаратура шығарумен байланысты ұйымда жұмыс істейтін әскерге шақырылушылар тиісті әскер түрлері мен әскер тектерін жасақтауға жіберіледі;
5) білімі жоғары әскерге шақырылушылар біліміне және әскери даярлық бейініне ұқсас мамандық бойынша оқу-жаттығу бөліміне жіберіледі;
6) математика, физика және инженерлік-экономикалық факультетті бітірген әскерге шақырылушылар радиотехникалық, зениттік-зымыран бөлімдеріне, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің барлық түрінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының байланыс бөлімдеріне жіберіледі;
7) ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендіру факультетін бітірген әскерге шақырылушылар танк, авиация, зениттік-зымыран бөлімдеріне және азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның азаматтық қорғаныс әскери бөлімдеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына жіберіледі;
8) медицина және фармацевтика факультетін бітірген әскерге шақырылушылар Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиісінше кіші медициналық персонал лауазымына жіберіледі;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын жасақтау үшін іріктеу білімі негізгі орта білімнен төмен емес әскерге шақырылушылар қатарынан жүзеге асырылады. Бұл ретте бұған дейін сотталып, ондай жазасы заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған, қылмыс жасағаны үшін бұрын сотталған немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған, сондай-ақ бұған дейін сотталып, ондай жазасы әскерге шақырылушы әскерге шақырылған кезде белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған жақын туысы бар адамдар шақырылмайды.

23. Районная (города областного значения) призывная комиссия распределяет призывников, подлежащих призыву на воинскую службу, по видам и родам войск Вооруженных Сил, а также в другие войска и воинские формирования Республики Казахстан с учетом их состояние здоровья, антропометрических данных, образования, специальности и профессии:
1) для комплектования СГО направляются призывники с уровнем образования не ниже среднего и соответствующие требованиям физической подготовленности, предъявляемым к военнослужащим СГО, установленным начальником СГО, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 7 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и статьей 15-1 Закона Республики Казахстан "О Службе государственной охраны Республики Казахстан";
2) для комплектования ПС КНБ направляются призывники с уровнем образования не ниже среднего и соответствующие требованиям физической подготовленности, предъявляемым к военнослужащим ПС КНБ, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 7 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан";
3) для комплектования десантно-штурмовых войск направляются наиболее физически развитые призывники с образованием не ниже среднего, в первую очередь из числа спортсменов-парашютистов;
4) призывники, работающие в организациях, связанных с выпуском ракетной, авиационной, бронетанковой техники и радиотехнической аппаратуры, направляются на комплектование соответствующих видов и родов войск;
5) призывники, имеющие высшее образование, направляются в учебные части по специальностям, родственным их образованию и профилю военной подготовки;
6) призывники, окончившие математические, физические и инженерно-экономические факультеты, направляются в радиотехнические, зенитно-ракетные части, части связи всех видов Вооруженных Сил, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
7) призывники, окончившие факультеты механизации и электрификации сельского хозяйства, направляются в танковые, авиационные, зенитно-ракетные части и воинские части гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, Национальную гвардию Республики Казахстан;
8) призывники, окончившие медицинские и фармацевтические факультеты, направляются в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан на должности младшего медицинского персонала, соответственно;
9) для комплектования Национальной гвардии Республики Казахстан осуществляется отбор из числа призывников, имеющих образование не ниже основного среднего. При этом не призываются лица, имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость, ранее судимые или освобожденные от уголовной ответственности за совершение преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также имеющие близких родственников, которые на момент призыва призывника имеют не погашенную или не снятую в установленном порядке судимость.

24.  Мынадай:
1) отбасы жағдайы бойынша;
2) білім алуды жалғастыру үшін;
3) денсаулық жағдайы бойынша;
4) басқа да себептер бойынша азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылады.
25.  Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен медициналық куәландыру кезінде әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылған азаматтарды бір жылға дейінгі мерзімге денсаулық жағдайы бойынша мерзімді әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылады.
26. Осы Қағидалардың 24-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 5 қарашадағы № 605 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21613 болып тіркелген) "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары) сәйкес беріледі.
27. Әскерге шақыруды кейінге қалдыру негізінің күші жойылған адамдар жалпы негізде мерзімді әскери қызметке шақырылады.
28. Азаматтар:
1) осы Қағидалардың 24-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы төрағасының атына жеке өтініш беру арқылы;
2) осы Қағидалардың 24-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша мүдделі адамдардан нотариат куәландырған тиісті құжатпен қоса аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы төрағасының атына жеке өтініш беру арқылы мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдырудан бас тартуға құқылы.
Ескертпе.
Мүдделі адамдар – Заңның 35-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген басқа адамның көмегі мен күтіміне мұқтаж отбасы мүшелері.
29. Заңның 36-бабы 1-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша азаматтар Мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес мерзімді әскери қызметке шақырудан босатылады.
30. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының "Әскери қызметке шақырудан босатылсын" және "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" деген шешімін облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы қабылданған шешімнің дұрыстығы тұрғысынан тексеруге тиіс.
Тексеру үшін қорғаныс істері басқармаларының (бөлімдерінің) лауазымды адамдары облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясына медициналық қарап-тексеру нәтижесімен қоса есепке алу картасы мен медициналық куәландыру картасын береді.
Құжаттарды тексеру нәтижесі бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) медициналық комиссия медициналық куәландыру картасына шешіммен келісу не қайта куәландыруға жіберу туралы тұжырыммен жүргізілген тексеру туралы тиісті белгі жасайды. Медициналық комиссияның тексеру нәтижесін облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы қарайды.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақырудан босату туралы шешімінің дұрыстығын тексеру нәтижесі осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген тәртіппен ресімделеді.

24. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу предоставляется гражданам в соответствии со статьей 35 Закона по следующим основаниям:
1) по семейным обстоятельствам;
2) для продолжения образования;
3) по состоянию здоровья;
4) по другим причинам.
25. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу по состоянию здоровья предоставляется решением районной (городов областного значения) призывной комиссии на срок до одного года гражданам, которые при медицинском освидетельствовании признаны временно негодными к воинской службе.
26. Отсрочка от призыва на срочную воинскую службу по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 4) пункта 24 настоящих Правил, предоставляется в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва" и Правилами оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу", утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 ноября 2020 года № 605 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21613) (далее – Правила оказания государственных услуг).
27. Лица, утратившие основания для отсрочки от призыва, призываются на срочную воинскую службу на общих основаниях.
28. Граждане вправе отказаться от предоставленной отсрочки от призыва на срочную воинскую службу:
1) по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 4) пункта 24 настоящих Правил, путем подачи личного заявления на имя председателя районной (городов областного значения) призывной комиссии;
2) по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 24 настоящих Правил, путем подачи личного заявления на имя председателя районной (города областного значения) призывной комиссии с приложением соответствующего нотариально засвидетельствованного документа от заинтересованных лиц.
Примечание.
Заинтересованными лицами являются члены семьи, нуждающиеся в посторонней помощи и уходе, указанные в подпункте 1) пункта 2 статьи 35 Закона.
29. Освобождение от призыва на срочную воинскую службу по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 36 Закона, предоставляется в соответствии с Правилами оказания государственных услуг.
30. Решения районных (городов областного значения) призывных комиссий "Освободить от призыва на воинскую службу" и "Освободить от исполнения воинской обязанности" подлежат проверке на правильность принятых решений областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссией.
Для проведения проверки должностные лица управления (отдела) по делам обороны представляют учетные карты и карты медицинского освидетельствования с приложением результатов медицинских обследований в областную (города республиканского значения или столицы) призывную комиссию.
По результатам проверки документов областная (города республиканского значения или столицы) медицинская комиссия в карте медицинского освидетельствования производит соответствующие отметки о проведенной проверке с выводами о согласии с решением либо направлением на повторное освидетельствование. Результаты проверки медицинской комиссии рассматриваются областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссией.
Результаты проверки правильности решений районной (городов областного значения) призывной комиссии об освобождении от призыва на воинскую службу оформляются в порядке, предусмотренном пунктом 34 настоящих Правил.

31. Мерзімді әскери қызметке шақырудан босатылған азаматтар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына (бұдан әрі – Әскери есепке алу қағидалары) сәйкес запасқа қойылады.
Әскери міндетін атқарудан босатылған азаматтар әскери есептен шығарылады.
32. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған азаматтарды қоспағанда, әскери қызметке шақырудан босатылуға құқылы азаматтар аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы төрағасының атына өтініш беру арқылы өзінің қалауы бойынша әскери қызметке шақырылуы мүмкін.
33. Облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы:
комиссияның тиісті жұмысын қамтамасыз етеді және ол басталғанға дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жергілікті атқарушы органы бекітетін үлгілік ережеге сәйкес оның мүшелерінің міндеттерін айқындайды;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының ісіне басшылық жасауды және оны бақылауды, азаматтарды әскери қызметке шақыруды кейінге қалдырудың және одан босатудың, азаматтардың шағымы мен жолданымын қараудың дұрыстығын тексеруді ұйымдастырады.
34. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру нәтижесі бойынша:
1) жарамдылық дәрежесін "Әскери қызметке жарамды" немесе "Әскери қызметке елеусіз шектеумен жарамды" деп айқындап, "Әскери қызметке шақыруға жатады";
2) жарамдылық дәрежесін "Әскери қызметке уақытша жарамсыз" деп айқындап, "Әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылсын";
3) жарамдылық дәрежесін "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" деп айқындап, "Әскери қызметке шақырудан босатылсын";
4) жарамдылық дәрежесін "Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз" деп айқындап, "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" деген шешімдердің бірін қабылдайды.
Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақырудан босату туралы шешімінің дұрыс еместігін анықтағанда оның күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру нәтижесі бойынша қабылдайтын шешімнен осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырыс хаттамасы ҚР ҚМ АЖ-да электрондық түрде жасалады. Отырыс хаттамасына бір күн бойы қаралған әскерге шақырылушылар енгізіледі, ол комиссия төрағасының, мүшелерінің және хатшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
ҚР ҚМ АЖ болмағанда не техникалық істен шыққанда отырыс хаттамасы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабында ресімделеді.

31. Граждане, получившие освобождение от призыва на срочную воинскую службу, зачисляются в запас в соответствии с Правилами воинского учета военнообязанных и призывников (далее – Правила воинского учета), утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14881).
Граждане, получившие освобождение от исполнения воинской обязанности, исключаются с воинского учета.
32. Граждане, имеющие право на освобождение от призыва на воинскую службу, могут быть призваны на воинскую службу по их желанию, за исключением граждан, признанных не годными к воинской службе по состоянию здоровья, путем предоставления личного заявления на имя председателя районной (города областного значения) призывной комиссии.
33. Председатель областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии:
обеспечивает надлежащую работу комиссии, до начала ее работы определяет обязанности ее членов в соответствии с типовым положением по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, утверждаемым местными исполнительными органами области (города республиканского значения или столицы);
организует осуществление руководства и контроля за деятельностью районных (городов областного значения) призывных комиссий, проверки правильности предоставления гражданам отсрочки и освобождения от воинской службы, рассмотрения жалоб и обращений граждан.
34. Областная (города республиканского значения или столицы) призывная комиссия по результатам контрольного медицинского осмотра принимает одно из следующих решений:
1) "Подлежит призыву на воинскую службу" при определении степени годности "Годен к воинской службе" или "Годен к воинской службе с незначительными ограничениями";
2) "Предоставить отсрочку от призыва на воинскую службу" при определении степени годности "Временно не годен к воинской службе";
3) "Освободить от призыва на воинскую службу" при определении степени годности "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
4) "Освободить от исполнения воинской обязанности" при определении степени годности "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета".
Областная (города республиканского значения или столицы) призывная комиссия в случаях установления нарушений правильности решений районной (городов областного значения) призывной комиссии об освобождении от призыва на воинскую службу принимает решение об их отмене.
Из решений, принимаемых областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссией по результатам контрольного медицинского осмотра, формируются протоколы заседаний по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в электронном виде в ИС МО РК. В протокол заседаний вносятся призывники, рассмотренные в течение дня, который заверяется электронными цифровыми подписями председателя, членов и секретаря комиссии.
В случаях отсутствия либо технического сбоя ИС МО РК протоколы заседаний оформляются в книге протоколов областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

35. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы қабылдаған шешімді қайта қарау үшін:
1) прокурорлық қадағалауға ден қою актісі;
2) сот шешімі;
3) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметші әскери ант қабылдағанға дейін құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген уәкілетті орган басшысы оған қатысты қабылдаған бұйрық;
4) азаматтың қабылданған шешіммен келіспейтіні туралы шағымы;
5) азаматтың аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы қабылдаған шешіммен келіспейтіні туралы шағымы негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) – 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы өз шешімінің күшін жояды және облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабының 9-бағанына тиісті жазба енгізеді, сондай-ақ аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы шешімінің күшін жою туралы шешім шығарады.
Облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана), аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен келіспеу туралы шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен қаралады.
36. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының және облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының шешіміне сәйкес мерзімді әскери қызметке шақыруға жатады деп танылған азаматтарды жиын пунктіне жеткізуге дайындау кезінде қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) ҚР ҚМ АЖ-дан олардың есепке алу картасы басып шығарылады және ол мынадай материалдармен:
1) медициналық куәландыру және бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру нәтижесі бар медициналық куәландыру картасымен;
2) сотталған-сотталмағаны туралы анықтамамен;
3) есепке алу картасында жоқ құжаттардың көшірмелерімен толықтырылады.
37. Мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтарды жиын пунктіне ұйымдасқан түрде жеткізу үшін олармен бірге жүретін адам тағайындалады, оған олардың есепке алу картасы, есептік-қызметтік картасы және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) жиын пунктіне жіберген, мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтардың атаулы тізімінің (бұдан әрі – атаулы тізім) үш данасы беріледі.
Атаулы тізімнің бірінші және екінші данасы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жиын пунктінде қалады, ал үшінші данасына команданы қабылдағаны туралы қорғаныс істері департаменті бастығы орынбасарының (әскерге шақыру жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін) қолтаңбасы қойылып, қорғаныс істері басқармасына (бөліміне) қайтарылады.
Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру туралы бұйрық шыққаннан кейін атаулы тізімнің бірінші және екінші данасындағы 13-баған толтырылады. Көрсетілген данаға қорғаныс істері департаменті бастығының орынбасары (әскерге шақыру жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін) қол қояды және ол елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
Атаулы тізімнің бірінші данасы есепке алынады және қорғаныс істері департаментінде сақталады.

35. Основаниями для пересмотра принятых решений областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии являются:
1) акт реагирования прокурорского надзора;
2) решение суда;
3) приказ руководителя уполномоченного органа, в структуре которого предусмотрено прохождение воинской службы, принятый в отношении военнослужащего срочной воинской службы, признанного не годным к воинской службе по состоянию здоровья, до принятия им военной присяги;
4) жалоба гражданина о несогласии с принятым решением;
5) жалоба гражданина о несогласии с принятым решением районной (города областного значения) призывной комиссии.
По основаниям, предусмотренным подпунктами 1) – 3) части первой настоящего пункта, областная (города республиканского значения или столицы) призывная комиссия отменяет свое решение и в графу 9 книги протоколов областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии вносит соответствующую запись, а также выносит решение об отмене районной (города областного значения) призывной комиссии.
Жалобы о несогласии с решениями областной (города республиканского значения или столицы), районной (городов областного значения) призывных комиссий рассматриваются в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
36. При подготовке доставки на сборный пункт граждан, которые в соответствии с решениями районной (города областного значения) призывной комиссии и областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии признаны подлежащими призыву на срочную воинскую службу, в управлениях (отделах) по делам обороны распечатываются с ИС МО РК их учетные карты и дополняются следующими материалами:
1) картами медицинского освидетельствования с результатами медицинского освидетельствования и контрольного медицинского осмотра;
2) справками о наличии либо отсутствии судимости;
3) копиями документов, сведения о которых отсутствуют в учетной карте.
37. Для организованной доставки на сборный пункт граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, назначается сопровождающее лицо, которому выдаются их учетные карты, учетно-послужные карты и три экземпляра именного списка граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, направленных на сборный пункт соответствующим управлением (отделом) по делам обороны по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – именной список).
Первый и второй экземпляры именного списка остаются на сборном пункте областей (городов республиканского значения и столицы), а третий экземпляр возвращается в управление (отдел) по делам обороны с росписью заместителя начальника департамента по делам обороны (ведающего вопросами призывной работы) о приеме команды.
В первом и втором экземплярах именного списка после издания приказа о призыве граждан на срочную воинскую службу заполняется графа 13. Указанные экземпляры подписываются заместителем начальника департамента по делам обороны (ведающего вопросами призывной работы) и заверяются гербовой печатью.
Первый экземпляр именного списка учитывается и хранится в департаменте по делам обороны.

Атаулы тізімнің екінші данасы қорғаныс істері басқармасына (бөліміне) қайтарылады, қызметтік іс жүргізуде есепке алынады және сақтау үшін архивке беріледі. 13-бағандағы әскерге шақыру туралы жазба Әскери есепке алу қағидаларына 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген есепке алу-әліпби кітабына көшіріліп жазылады.
38. Мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтарды қорғаныс істері басқармаларынан (бөлімдерінен) жиын пунктіне дейін және одан кері жеткізу жергілікті бюджеттің тиісті қаржы жылына арналған қаражаты есебінен теміржол немесе автомобиль көлігімен жүргізіледі.
39. Зерделеудің екінші кезеңі шеңберінде атаулы тізімге сәйкес жиын пунктіне келген азаматтарды психологиялық зерделеуге жіберер алдында есепке алу картасы материалының мазмұны ҚР ҚМ АЖ-дағы жаңартылған мәліметтермен салыстырып тексеріледі, салыстырып тексерілген әрбір құжатқа салыстырып тексеруші салыстыру уақыты мен күнін көрсетіп, қолын қояды.
Қаралып жатқан азаматқа қатысты:
1) мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру не одан босату үшін негіз болатын мәлімет анықталғанда азамат қорғаныс істері басқармасына (бөліміне) қайтарылады;
2) мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру не одан босату үшін негіз болатын мәлімет анықталғанда көрсетілген мәліметтер ҚР ҚМ АЖ-дан басып шығарылып, есепке алу картасына қоса тіркеледі.
Салыстырып тексеру жүргізілгеннен кейін азамат психологиялық зерделеуге жіберіледі.
Психологиялық зерделеу моральдық-психологиялық қасиетін айқындау және әскери бөлімдер (мекемелер) бойынша психологиялық тұрғыдан дайындығы мен төзімділік деңгейіне сәйкес анағұрлым ұтымды, оның ішінде психодиагностиканың техникалық құралдарын қолданып бөлу мақсатында жүргізіледі.
Психологиялық зерделеу барысында:
суицид жасау қатері факторының бар-жоғыы (әскерге шақырылушының анамнезіндегі суицид жасау ойы, жоспары, суицид жасау әрекеті);
жақын туысында расталған отбасылық суицид жасау анамнезі;
психологиялық зерделеу барысында бейімделуі қиын болуының немесе психоэмоционалдық тұрғыдан қолайсыз жағдайының объективті белгілері анықталғанда мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтармен тереңдетілген психологиялық зерделеу жүргізіледі.
Тереңдетілген психологиялық зерделеу нәтижесі бойынша психологиялық қорытынды жасалады, онда анықталған тәуекел факторы, әскерге шақырылушының жеке басының ерекшелігі мен бейімделу әлеуеті сипатталады.
Қосымша тексеру қажет болғанда әскерге шақырылушы медициналық комиссияның шешімі бойынша суицид жасау қатерін түпкілікті бағалау және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығымен бекітілген (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 2 желтоқсанда № 21712 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес психикалық денсаулық жай-күйі бойынша әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық-әлеуметтік мекемеге жіберіледі.
Психологиялық зерделеу және тереңдетілген психологиялық зерделеу нәтижесі есепке алу картасына тіркеледі және азамат әскери бөлім (мекеме) өкілімен әңгімелесуге жіберіледі.
Ескертпе.
Психологиялық зерделеу мен тереңдетілген психологиялық зерделеу нәтижесі ұсынымдық сипатта болады.
Әңгімелесуден кейін наркологиялық тестілеу жүргізіледі, оның нәтижесі есепке алу картасына тіркеледі.
Наркологиялық тестілеуде оң нәтиже болса, азамат облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен наркологиялық диспансерге қосымша медициналық қарап-тексеруге жіберіледі.

Второй экземпляр именного списка возвращается в управление (отдел) по делам обороны, учитывается в служебном делопроизводстве и передается в архив на хранение. Записи о призыве графы 13 дублируются в учетно-алфавитную книгу, установленную по форме согласно приложению 14 к Правилам воинского учета.
38. Перевозка граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, от управлений (отделов) по делам обороны до сборного пункта и обратно производится железнодорожным или автомобильным транспортом за счет средств местного бюджета на соответствующий финансовый год.
39. В рамках второго этапа изучения в отношении граждан, прибывших на сборный пункт согласно именным спискам, перед направлением на психологическое изучение проводится сверка содержания материалов учетной карты с актуализированными сведениями, содержащимися в ИС МО РК, с парафированием каждого сверенного документа сверившим, с указанием времени и даты проведения сверки.
В случаях выявления сведений в отношении рассматриваемого гражданина:
1) являющихся основаниями для предоставления отсрочки либо освобождения от призыва на срочную воинскую службу, гражданин возвращается в управление (отдел) по делам обороны;
2) не являющихся основаниями для предоставления отсрочки либо освобождения от призыва на срочную воинскую службу, указанные сведения распечатываются с ИС МО РК и приобщаются к учетной карте.
После проведения сверки гражданин направляется на психологическое изучение.
Психологическое изучение проводится в целях определения морально-психологических качеств и наиболее оптимального распределения по воинским частям (учреждениям) в соответствии с уровнем психологической готовности и устойчивости, в том числе с применением технических средств психодиагностики.
С гражданами, подлежащими призыву на срочную воинскую службу, у которых в ходе психологического изучения выявлены следующие факторы риска, проводится углубленное психологическое изучение:
наличие факторов суицидального риска (суицидальные мысли, планы, попытки суицида в анамнезе у самого призывника);
подтвержденный семейный анамнез суицида у близких родственников;
объективные признаки дезадаптации или психоэмоционального неблагополучия, выявленные в ходе психологического изучения.
По результатам углубленного психологического изучения составляется психологическое заключение, в котором описываются выявленные факторы риска, личностные особенности и адаптационный потенциал призывника.
В случаях, требующих дополнительного обследования, призывник по решению медицинской комиссии направляется в медико-социальные учреждения для проведения окончательной оценки риска совершения суицида и определения категории годности к воинской службе по состоянию психического здоровья, согласно стандарту организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 (зарегистрирован в реестре нормативно-правовых актов 2 декабря 2020 года № 21712).
Результаты психологического изучения и углубленного психологического изучения приобщаются к учетной карте, и гражданин направляется на беседу с представителем воинской части (учреждения).
Примечание.
Результаты психологического изучения и углубленного психологического изучения носят рекомендательный характер.
После беседы проводится наркологическое тестирование, результаты которого приобщаются к учетной карте.
Гражданин с положительным результатом наркологического тестирования решением областной (городов республиканского значения и столицы) призывной комиссии направляется на дополнительное медицинское обследование в наркологический диспансер.

40. Әскери бөлімнің (мекеменің) әскери команданы қабылдау және онымен бірге жүру үшін тағайындалған өкілдері жиын пунктіне әскери командалар жөнелтілгенге дейін кемінде үш тәулік бұрын келеді. Бұл ретте жеке құрамның өзімен бірге:
1) жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) іссапар куәлігі;
3) әскери бөлімнен (мекемеден) әскери команданы қабылдауға және онымен бірге жүруге берілген сенімхат;
4) әскери командаға қабылданған әскерге шақырылушыларға медициналық кітапша бланкісі;
5) әскери команданы жеткізуге маршрут парағы болуға тиіс.
41. Әскери бөлімнің (мекеменің) өкілдері жиын пунктінде болған кезеңде:
1) құқық тәртібін және жұмыс уақыты регламентін сақтау мәселелері бойынша қорғаныс істері департаменті бастығының орынбасарына (әскерге шақыру жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін) бағынады;
2) әскери командаларға қабылдар алдында әскерге шақырылушылармен жеке әңгімелесу өткізеді, оның нәтижесі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әңгімелесу парағында көрсетіледі.
Ескертпе.
Әңгімелесу нәтижесі азаматты әскери командаға қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылмайды;
3) әскерге шақырылатын әскерге шақырылушыларды наркологиялық тестілеу кезінде өзі қатысады;
4)  терісінің сырылуы мен гематоманың, сондай-ақ денсаулығында және антропометриялық деректерінде қандай да бір айқын ауытқудың бар-жоғы тұрғысынан әскери командаларға қабылданған әскерге шақырылушылардың денсін күнде қарап-тексереді;
5) тамақтанған және санитариялық тазалық шараларынан өткен кезде әскери командаларға қабылданған әскерге шақырылушылармен бірге жүреді.
42. Жиын пунктінде:
1) әскери командаларды құру үш тәуліктен аспайтын мерзімде жүргізіледі;
2) әскерге шақырылушыларға (резервті ескеріп) үш мезгіл ыстық тамақ беру жергілікті атқарушы органның қаражаты есебінен ұйымдастырылады;
3)  әскери команда құрамында жөнелтілетіндердің жалпы санының жиырма пайызына дейін әскерге шақырылушылар резервін ұстауға жол беріледі, ол әскери командаларға қабылданған әскерге шақырылушыларды ауыстыру керек болғанда қолданылады.
43. Қорғаныс істері департаменттерінің бастықтары және олардың орынбасарлары (тәрбие және идеологиялық жұмыс мәселесіне жетекшілік ететін) жиын пунктінде әскерге шақырылушылар арасында қажетті тәрбие жұмысы мен идеологиялық жұмысты ұйымдастырады, шығарып салуға келген ата-анамен түсіндіру жұмысын жүргізеді, сондай-ақ жергілікті атқарушы орган, қоғамдық ұйым өкілдерінің және әскерге шақырылушылардың ата-анасының қатысуымен әскери командалардың жеке құрамын салтанатты түрде шығарып салуды ұйымдастырады.
Жиын пунктінде, сондай-ақ жолда әскерге шақырылушылармен тәрбие жұмысы мен идеологиялық жұмыс кезінде жоғары ұйымшылдық пен тәртіпті қамтамасыз етуге, жергілікті тұрғындарға қатысты бұзақылық және басқа да жат қылық жасау жағдайын болғызбауға назар аударылады. Жол жүргенде және тоқтаған жерде өзін-өзі ұстау қағидалары мен қауіпсіздік шаралары, жеке құрамның әскери тәртіпті, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қатаң сақтау қажеттілігі түсіндіріледі.

40. Представители воинских частей (учреждений), назначенные для приема и сопровождения воинских команд, прибывают на сборный пункт не позднее, чем за трое суток до отправки воинских команд. При этом личный состав должен при себе иметь:
1) документы, удостоверяющие личность;
2) командировочное удостоверение;
3) доверенность от воинской части (учреждения) на прием и сопровождение воинской команды;
4) бланки медицинских книжек на призывников, зачисленных в воинскую команду;
5) маршрутный лист на перевозку воинской команды.
41. Представители воинских частей (учреждений) в период пребывания на сборных пунктах:
1) подчиняются заместителю начальника департамента по делам обороны (ведающему вопросами призывной работы) по вопросам соблюдения правопорядка и регламента рабочего времени;
2) проводят индивидуальные беседы с призывниками перед зачислением в воинские команды, результаты которых отображаются в листе беседы по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Примечание.
Результат беседы не является основанием к отказу в зачислении гражданина в воинскую команду;
3) лично присутствуют при проведении наркологического тестирования призывников, подлежащих призыву;
4) ежедневно проводят телесный осмотр на наличие ссадин и гематом, а также каких-либо выраженных отклонений в состоянии здоровья и антропометрических данных призывников, зачисленных в воинские команды;
5) сопровождают призывников, зачисленных в воинские команды, при приеме пищи и прохождении санитарной обработки.
42. На сборных пунктах:
1) формирование воинских команд проводится в срок не более трех суток;
2) организуется трехразовое горячее питание призывников (с учетом резерва) за счет средств местного исполнительного органа;
3) допускается резерв призывников в количестве до двадцати процентов от общего числа отправляемых в составе воинской команды, используемый для возможной замены призывников, зачисленных в воинские команды.
43. Начальники департаментов по делам обороны и их заместители (ведающие вопросами воспитательной и идеологической работы) на сборных пунктах организуют необходимую воспитательную и идеологическую работу среди призывников, проводят разъяснительную работу с родителями, прибывшими на проводы, а также организуют торжественные проводы личного состава воинских команд с участием представителей местных исполнительных органов, общественных организаций и родителей призывников.
При проведении воспитательной и идеологической работы с призывниками на сборных пунктах, а также в пути следования обращается внимание на обеспечение высокой организованности и порядка, исключение случаев бесчинств по отношению к местному населению и других аморальных поступков. Разъясняются правила поведения и меры безопасности в пути следования и на стоянках, необходимость строгого соблюдения личным составом воинской дисциплины, сохранение сведений, составляющих государственные секреты.

44. Әскери команданы құру аяқталғаннан кейін әскери командаға қабылданған әскерге шақырылушыларға қатысты ҚР ҚМ АЖ-ны қолданып, мерзімді әскери қызметке шақыру және әскери атақ беру туралы қорғаныс істері департаменті бастығының бұйрығы (бұдан әрі – әскерге шақыру туралы бұйрық) шығарылады.
Әскерге шақыру туралы бұйрықты жасау кезінде техникалық істен шығу (ақау) орын алғанда бұйрықты қағаз жеткізгіште басып шығаруға, кейіннен бұйрықты бұрын айқындалған деректемелермен ҚР ҚМ АЖ-да қайта шығаруға жол беріледі.
Әскерге шақыру туралы бұйрық шыққаннан кейін белгіленген тәртіппен кейіннен қол қойғызып беру үшін сержант және қатардағы жауынгер құрамының әскери билеті жазып беріледі.
Ескертпе.
Әскери командаға қабылданған азамат қорғаныс істері департаменті бастығының әскерге шақыру туралы бұйрығы шыққан сәттен бастап мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісі мәртебесіне ие болады.
Мерзімді әскери қызметке шақырылған және құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген уәкілетті орган басшысының бұйрығы негізінде әскери ант қабылдағанға дейін денсаулық жағдайы бойынша қайтарылған азаматқа қатысты әскерге шақыру туралы бұйрықтың күшін жою туралы қорғаныс істері департаменті бастығының бұйрығы шығарылады.
45. Әскери қызмет өткеретін жерге кететін күні әскери бөлім (мекеме) өкілдері бірге жүру үшін әскери команданы тиісті қорғаныс істері департаменті бастығының бұйрығымен мерзімді әскери қызметке шақырылған және әскери бөлімге (мекемеге) жіберілген азаматтарды атаулы тізім бойынша қабылдайды, ол тізімі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Атаулы тізімнің бірінші данасы әскери бөлім (мекеме) өкіліне мынадай құжаттармен беріледі:
азық-түлік аттестаты;
маршрут парағы;
№ 065/у нысанындағы профилактикалық екпе картасынан үзінді;
есептік-қызметтік карта;
медициналық кітапша;
психологиялық зерделеу нәтижесі.
Атаулы тізімнің екінші данасы қорғаныс істері департаментінде есепке алынады және әскери билет беру ведомосымен бірге сақталады.
Әскери команда әскери қызмет өткеретін жерге кеткеннен кейін әскерге шақырылған азаматтардың есепке алу картасы бұдан әрі екі жыл бойы сақтау үшін тиісті қорғаныс істері басқармаларына (бөлімдеріне) қайтарылады.
46. МКҚ-ға әскерге шақырылған мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілері әскери қызмет өткеретін жерге келгеннен кейін әскери ант қабылданғанға дейін "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында көзделген талаптарға сәйкес келуін тексеру бойынша іс-шаралар жүргізіледі.
Мерзiмдi әскери қызметтің әскери қызметшiлерінiң белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiнi анықталғанда әскери бөлiм командирi оларды әскери бөлiм тiзiмiнен шығару туралы бұйрық шығарады және оны әскерге шақырылған жері бойынша қорғаныс iстерi департаментіне жiбередi.

44. После завершения формирования воинской команды в отношении призывников, зачисленных в воинскую команду, издается приказ начальника департамента по делам обороны о призыве на срочную воинскую службу и присвоении воинского звания (далее – приказ о призыве) с использованием ИС МО РК.
В случае возникновения технических сбоев (неполадок) при формировании приказа о призыве допускается издание приказа на бумажном носителе с последующим повторным изданием приказа в ИС МО РК с ранее определенными реквизитами.
После издания приказа о призыве в установленном порядке выписываются военные билеты сержантского и рядового составов для последующей их выдачи под роспись.
Примечание.
Гражданин, зачисленный в воинскую команду с момента издания приказа начальника департамента по делам обороны о его призыве, приобретает статус военнослужащего срочной воинской службы.
В отношении гражданина, призванного на срочную воинскую службу и до принятия военной присяги возвращенного по состоянию здоровья на основании приказа руководителя уполномоченного органа, в структуре которого предусмотрено прохождения воинской службы, издается приказ начальника департамента по делам обороны об отмене приказа о призыве.
45. В день убытия к месту прохождения воинской службы представители воинской части (учреждения) принимают для сопровождения воинскую команду по именному списку граждан, призванных на срочную воинскую службу приказом начальника соответствующего департамента по делам обороны и направленных в воинскую часть (учреждение), по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, составляемому в двух экземплярах.
Первый экземпляр именного списка передается представителям воинской части (учреждения) со следующими документами:
продовольственный аттестат;
маршрутный лист;
выписка из карт профилактических прививок формы № 065/у;
учетно-послужная карта;
медицинские книжки;
результаты психологического изучения.
Второй экземпляр именного списка учитывается и хранится вместе с ведомостью выдачи военных билетов в департаменте по делам обороны.
После убытия воинской команды к месту прохождения воинской службы учетные карты призванных граждан возвращаются в соответствующие управления (отделы) по делам обороны для дальнейшего хранения в течение двух лет.
46. По прибытии военнослужащих срочной воинской службы, призванных в СГО, к месту прохождения воинской службы до принятия военной присяги проводятся мероприятия по проверке на соответствие требованиям, предусмотренным статьей 7 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан".
В случаях выявления несоответствия военнослужащих срочной воинской службы установленным требованиям командир воинской части издает приказ об их исключении из списков воинской части и направляет его в департаменты по делам обороны по месту призыва.

47. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына мерзімді әскери қызметке шақырылған азаматтарды жеткізуге жұмсалған шығынды өтеуді тиісті мемлекеттік орган республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат шегінде жеткізуді жүзеге асыратын ұйым ұсынған шот бойынша оған тікелей жүргізеді.
48. Әскери бөлім (мекеме) мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілеріне талап ету орны бойынша ұсыну үшін осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті анықтама береді.
49. Мәліметтерді ҚР ҚМ АЖ-ға енгізу мақсатында мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтар жиын пунктінде жөнелту алдында осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дербес деректерді жинауға, өңдеуге және кредиттік бюроға беруге келісімге қол қояды, ол ҚР ҚМ АЖ-да электрондық есепке алу картасына қоса тіркеледі.
3-тарау. Запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі
50. Запастағы офицерлерді офицер құрамының лауазымына әскери қызметке шақыру Заңның 32-бабына сәйкес жүргізіледі.
Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды және әскерге шақыруды кейінге қалдыруға немесе одан босатылуға құқығы жоқ, Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы жанындағы әскери кафедрада (әскери факультетте) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықты бітірген жиырма тоғыз жасқа толмаған запастағы офицерлер және отыз екі жасқа толмаған медициналық қызметтің запастағы офицерлері әскери қызметке шақырылады.
Запастағы офицерлер бейбіт уақытта офицер құрамының лауазымында әскери қызмет өткеру үшін құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген уәкілетті органдардың (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтінімі бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген санда әскерге шақырылады.
51. Қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) осы Қағидалардың 50-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін запастағы офицерлерді зерделеу және іріктеу жұмысын жүргізеді.
Запастағы офицерлерді зерделеу және іріктеу рәсімі екі кезеңде жүргізіледі.
Бірінші кезеңде запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыруға тапсырма алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) дайындалу және зерделеу мен іріктеу жоспары жасалады;
2) зерделеу мен іріктеуді ұйымдастыру және жүргізу туралы бұйрық шығарылады;
3) зерделейтін және іріктейтін лауазымды адамдарды бекітіп, зерделеуге жататын запастағы офицерлердің тізімі жасалады;
4) зерделеу мен іріктеу графигі жасалады;

47. Возмещение расходов на перевозку граждан, призванных на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, производится непосредственно организациям, осуществляющим перевозку, по предъявленным ими счетам в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете, соответствующим государственным органом.
48. Для предоставления по месту требования военнослужащим срочной воинской службы воинскими частями (учреждениями) выдаются соответствующие справки по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
49. В целях внесения сведений в ИС МО РК граждане, призываемые на срочную воинскую службу, на сборном пункте перед отправкой подписывают согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, которое приобщается к электронной учетной карте в ИС МО РК.
Глава 3. Порядок организации и проведения призыва на воинскую службу офицеров запаса
50. Призыв на воинскую службу офицеров запаса на должности офицерского состава проводится в соответствии со статьей 32 Закона.
Призыву на воинскую службу подлежат офицеры запаса, окончившие военную подготовку по программам офицеров запаса на военных кафедрах (военных факультетах) при организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, в возрасте до двадцати девяти лет и офицеры запаса медицинской службы до тридцати двух лет, годные к воинской службе по состоянию здоровья и не имеющие права на отсрочку или освобождение от призыва.
Офицеры запаса в мирное время призываются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан для прохождения воинской службы на должностях офицерского состава по заявкам уполномоченных органов, в структуре которых предусмотрено прохождение воинской службы (далее – уполномоченный орган).
51. Управления (отделы) по делам обороны проводят работу по изучению и отбору офицеров запаса, соответствующих требованиям, установленным пунктом 50 настоящих Правил.
Процедура изучения и отбора офицеров запаса проводится в два этапа.
На первом этапе в течение десяти рабочих дней после получения задания на призыв офицеров запаса в управлениях (отделах) по делам обороны проводятся следующие мероприятия:
1) составляется план подготовки и проведения изучения и отбора.
2) издается приказ об организации и проведении изучения и отбора;
3) составляются списки офицеров запаса, подлежащих изучению, с закреплением должностных лиц, проводящих изучение и отбор;
4) составляется график проведения изучения и отбора;

5) Заңның 17-бабының 4-тармағында көрсетілген мәліметтер мемлекеттік органның мемлекеттік ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету арқылы сұратылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмағанда Заңның 17-бабының 4-тармағында көрсетілген мәліметтерді қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) үш жұмыс күні ішінде тиісті сұрау салу бойынша алады.
Зерделеудің екінші кезеңі шеңберінде:
1) запастағы офицерлер медициналық куәландыруға жіберіледі.
Медициналық куәландыру нәтижесі (жарамдылық дәрежесі) ҚР ҚМ АЖ-ның электрондық есепке алу картасына енгізіледі;
2) ҚР ҚМ АЖ-да электрондық есепке алу картасы жаңартылады;
3) запастағы офицермен әңгімелесу жүргізіледі, оның нәтижесі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әңгімелесу парағына енгізіледі;
4) материал ресімделеді және арнайы тексеру үшін жіберіледі.
Запастағы офицердің әскери қызметке шақыруға сәйкес келетіні туралы шешім зерделеу, медициналық куәландыру және арнайы тексеру нәтижесі бойынша қабылданады.
52. Мынадай:
1) Заңның 35-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген отбасы жағдайы бойынша;
2) білім алуды жалғастыру үшін;
3) денсаулық жағдайы бойынша;
4) басқа да себептер бойынша запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылады.
Әскери қызметке шақыру осы тармақтың 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес кейінге қалдырылады.
Медициналық куәландыру кезінде жарамдылық дәрежесі "Әскери қызметке уақытша жарамсыз" деп айқындалған запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру денсаулық жағдайы бойынша бір жылға дейінгі мерзімге кейінге қалдырылады.
Жарамдылық дәрежесі туралы қорытындысы бар медициналық куәландыру картасының сканерленген көшірмесі электрондық есепке алу картасының "Құжаттар" деген бөліміне жүктеледі, сондай-ақ ҚР ҚМ АЖ-дағы "Жарамдылық дәрежесі" деген жолға тиісті өзгеріс енгізіледі.
53. Заңның 36-бабы 1-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша запастағы офицерлерді әскери қызметке шақырудан босату Мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес беріледі.
Медициналық куәландыру кезінде:
1) жарамдылық дәрежесі "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" деп айқындалған запастағы офицерлер әскери қызметке шақырудан босатылады;
2) жарамдылық дәрежесі "Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз" деп айқындалған запастағы офицерлер әскери есептен шығарылады.
Жарамдылық дәрежесі туралы қорытындысы бар медициналық куәландырудың сканерленген көшірмесі электрондық есепке алу картасының "Құжаттар" деген бөліміне жүктеледі, сондай-ақ ҚР ҚМ АЖ-дағы "Жарамдылық дәрежесі" деген жолға тиісті өзгеріс енгізіледі.

5) запрашиваются сведения, указанные в пункте 4 статьи 17 Закона, посредством обеспечения взаимодействия государственных информационных систем государственных органов.
В случае отсутствия взаимодействия между государственными информационными системами сведения, указанные в пункте 4 статьи 17 Закона, управления (отделы) по делам обороны получают по соответствующим запросам в течение трех рабочих дней.
В рамках второго этапа изучения:
1) офицеры запаса направляются на медицинское освидетельствование.
Результаты медицинского освидетельствования (степень годности) вносятся в электронную учетную карту ИС МО РК.
2) проводится актуализация электронной учетной карты в ИС МО РК;
3) с офицером запаса проводится беседа, результаты которой вносятся в лист беседы по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
4) оформляются и направляются материалы для проведения специальной проверки.
Решение о соответствии офицера запаса к призыву на воинскую службу принимается по результатам изучения, медицинского освидетельствования и специальной проверки.
52. Отсрочка от призыва на воинскую службу офицерам запаса предоставляется по следующим основаниям:
1) по семейным обстоятельствам в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 35 Закона;
2) для продолжения образования;
3) по состоянию здоровья;
4) по другим причинам.
Отсрочка от призыва на воинскую службу по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 4) настоящего пункта, предоставляется в соответствии с Правилами оказания государственных услуг.
Офицерам запаса, которым при медицинском освидетельствовании определена степень годности "Временно не годен к воинской службе", предоставляется отсрочка от призыва на воинскую службу по состоянию здоровья на срок до одного года.
Сканированная копия карты медицинского освидетельствования с заключением о степени годности загружается в раздел "Документы" электронной учетной карты, а также вносятся соответствующие изменения в поле "Степень годности" в ИС МО РК.
53. Освобождение от призыва на воинскую службу офицерам запаса по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 36 Закона, предоставляется в соответствии с Правилами оказания государственных услуг.
Офицеры запаса, которым при медицинском освидетельствовании определена степень годности:
1) "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время" освобождаются от призыва на воинскою службу;
2) "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета" исключаются с воинского учета.
Сканированная копия медицинского освидетельствования с заключением о степени годности загружается в раздел "Документы" электронной учетной карты, а также вносятся соответствующие изменения в поле "Степень годности" в ИС МО РК.

54. Запастағы офицерлер:
1) осы Қағидалардың 52-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тиісті қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының атына өзі өтініш беру арқылы;
2) осы Қағидалардың 52-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша мүдделі адамдардан нотариат куәландырған тиісті құжатпен қоса тиісті қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының атына өзі өтініш беру арқылы әскери қызметке шақыруды кейінге қалдырудан бас тартуға құқылы.
Мүдделі адамдар – Заңның 35-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген басқа адамның көмегіне және күтіміне мұқтаж отбасы мүшелері.
Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдарды қоспағанда, әскери қызметке шақырудан босатылуға құқығы бар запастағы офицерлер тиісті қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының атына өзі өтініш берсе, олар өз қалауы бойынша әскери қызметке шақырылуы мүмкін.
55. Қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) кейіннен уәкілетті органға жіберу үшін әскери қызметке шақыруға іріктелген запастағы офицерлердің мынадай материалдарын:
1) қызметтік картасын;
2) медициналық картасын;
3) білімі туралы құжаттың (құжаттардың) көшірмесін;
4) сотталған-сотталмағаны туралы хабарламаны;
5) қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы куәландырған арнайы тексеру нәтижесінің көшірмесін қорғаныс істері департаментіне жібереді.
56.  Әскери қызметке шақыру үшін іріктелген запастағы офицерлерге қорғаныс істері департаменті берген материал бойынша уәкілетті органның басшысы оларды әскерге шақыру туралы бұйрық шығарады.
Запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру туралы бұйрықтан үзінді тиісті әскери бөлімге (мекемеге) және қорғаныс істері департаментіне жіберіледі.
57. Запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру туралы бұйрықтан үзіндіні алған сәттен бастап әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) тиісті жергілікті әскери басқару органымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру арқылы олардың келуін бақылауды жүзеге асырады.
58. Тиісті қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы уәкілетті орган басшысының запастағы офицерді әскери қызметке шақыру туралы бұйрығынан үзіндіні алған сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде соның негізінде әскери қызметке шақырылған офицердің әскери қызмет өткеретін жерге кетуі туралы бұйрық шығарады.
Ескертпе.
Қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының запастағы офицердің кетуі туралы бұйрығы шыққан сәттен бастап ол әскери қызметші мәртебесіне ие болады.
59. Қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы әскерге шақырылған офицерге нұсқама береді және оның әскери бөлімге (мекемеге) кетуін бақылауды жүзеге асырады.
Нұсқамада көрсетілген әскери қызмет өткеретін жерге келетін күні жұмыс орнынан шығару және жолда жүру үшін қажетті уақыт ескеріліп айқындалады. Әскери қызмет өткеретін жерге келудің жалпы мерзімі нұсқама берілген күннен бастап есептелетін күнтізбелік он күннен аспауға тиіс.
Әскери қызметке шақырылған офицердің кетуі туралы ақпарат қорғаныс істері департаментіне және ол әскери қызмет өткеруге жіберілген әскери бөлімге (мекемеге) хабарланады.
Әскери қызметке шақырылған офицер кету туралы бұйрық шыққан сәттен бастап үш жұмыс күні өткеннен кейін нұсқама алу үшін келмегенде қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы әскери полиция органы мен қорғаныс істері департаментіне нұсқаманы уақтылы тапсыруға бағытталып қабылданған шаралардан нәтиже болмағаны туралы хабарлайды.

54. Офицеры запаса вправе отказаться от предоставленной отсрочки от призыва на воинскую службу:
1) по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 4) пункта 52 настоящих Правил, путем подачи личного заявления на имя начальника соответствующего управления (отдела) по делам обороны;
2) по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 52 настоящих Правил, путем подачи личного заявления на имя начальника соответствующего управления (отдела) по делам обороны с приложением соответствующего нотариально заверенного документа от заинтересованных лиц.
Заинтересованными лицами являются члены семьи, нуждающиеся в посторонней помощи и уходе, указанные в подпункте 1) пункта 2 статьи 35 Закона.
Офицеры запаса, имеющие право на освобождение от призыва на воинскую службу, могут быть призваны на воинскую службу по их желанию, за исключением признанных не годными к воинской службе по состоянию здоровья, путем предоставления личного заявления на имя начальника соответствующего управления (отдела) по делам обороны.
55. Управления (отделы) по делам обороны направляют в департаменты по делам обороны для последующей отправки в уполномоченный орган на офицеров запаса, отобранных для призыва на воинскую службу, следующие материалы:
1) послужную карту;
2) медицинскую карту;
3) копию(и) документа(ов) об образовании;
4) уведомление о наличии либо отсутствии судимости;
5) копию результатов проведения специальной проверки, заверенную начальником управления (отдела) по делам обороны.
56. Руководитель уполномоченного органа по представленным из департаментов по делам обороны материалов на офицеров запаса, отобранных для призыва на воинскую службу, издает приказ об их призыве.
Выписки из приказов о призыве офицеров запаса направляются в соответствующие воинские части (учреждения) и департаменты по делам обороны.
57. С момента получения выписки из приказа о призыве офицеров запаса командир (начальник) воинской части (учреждения) осуществляет контроль за их прибытием путем организации взаимодействия с соответствующим местным органом военного управления.
58. На основании выписки из приказа руководителя уполномоченного органа о призыве офицера запаса в течение 7 рабочих дней с момента ее получения начальник соответствующего управления (отдела) по делам обороны издает приказ об убытии к месту прохождения воинской службы призванного офицера.
Примечание.
Офицер запаса с момента издания приказа начальника управления (отдела) по делам обороны об его убытии приобретает статус военнослужащего.
59. Начальник управления (отдела) по делам обороны вручает предписание призванному офицеру и осуществляет контроль за его убытием в воинскую часть (учреждение).
Дата прибытия к месту прохождения воинской службы, указываемая в предписании, определяется с учетом времени, необходимого для увольнения с места работы и нахождения в пути. Общий срок прибытия к месту прохождения воинской службы, исчисляемый с даты вручения предписания, не может превышать десяти календарных дней.
Информация об убытии призванного офицера сообщается в департамент по делам обороны и воинскую часть (учреждение), в которую(ое) он направлен для прохождения воинской службы.
В случае неприбытия призванного офицера для получения предписания по истечении трех рабочих дней с момента издания приказа об убытии начальник управления (отдела) по делам обороны информирует органы военной полиции и департамент по делам обороны об отсутствии результата принятых мер, направленных на своевременное вручение предписания.

60. Кеткен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде әскери қызметке шақырылған офицердің жеке ісі тиісті әскери бөлімге (мекемеге) жіберіледі, онда мынадай материал:
1) қызметтік тізім;
2) қызметтік карта;
3) аттестаттау парағы;
4) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің офицер құрамының әскери атағын беру туралы бұйрығынан үзінді;
5) уәкілетті орган басшысының әскери қызметке шақыру туралы бұйрығынан үзінді;
6) қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының әскери қызмет өткеретін жерге кетуі туралы бұйрығынан үзінді;
7) зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижесін, сондай-ақ созылмалы ауруы бар пациентті динамикалық бақылау орталығынан берілген анықтамамен қоса медициналық куәландыру картасының көшірмесі;
8) ішкі істер органынан әкімшілік құқық бұзушылықтың бар-жоғы туралы мәліметтер;
9) сотталған-сотталмағаны туралы хабарлама;
10) мемлекеттік кіріс органының белгіленген нысанындағы салық есептілігін электрондық түрде, оның ішінде жұбайы (зайыбы) үшін де, қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама;
11) білімі туралы құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
12) өмірбаян (өз қолымен жазылған және терілген);
13) зерделеу парағы;
14) жеке нөмірі жазылған жетон болуға тиіс.
61. Әскери бөлімнің (мекеменің) кадр бөлімшесі әскери қызметке шақырылған офицер қызмет өткеретін жеріне келмегенде себебін нақтылау үшін тиісті жергілікті әскери басқару органына сұрау салу жібереді.
4-тарау. Әскери жиынға шақыруды ұйымдастыру және оны өткізу тәртібі
62. Әскери жиынның негізгі мақсаттары әскери бөлімдердің (мекемелердің) жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын арттыру, сондай-ақ жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жасақтауға қажетті әскери оқытып-үйретілген ресурсты даярлау және запаста ұстау болып табылады.
63. Әскери жиынға шақыру Заңның 33-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Әскери жиынға әскери қызметке жарамды, әскерге шақырудан босатылуға құқығы жоқ әскери міндеттілер шақырылуға жатады.
64. Әскери жиынға шақырудан босату Заңның 36-бабының 2-тармағында көзделген негіздер бойынша беріледі.
Заңның 36-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда, әскери жиынға шақырудан босатуға құқығы бар азаматтар тиісті қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының атына өзі өтініш берсе, олар өз қалауы бойынша әскери жиынға шақырылуы мүмкін.
65. Әскери жиынды ұйымдастыруды мен өткізуді жалпы жоспарлауды:

60. В течение трех рабочих дней с момента убытия личное дело призванного офицера направляется в соответствующую воинскую часть (учреждение), которое должно содержать следующие материалы:
1) послужной список;
2) послужную карту;
3) аттестационный лист;
4) выписку из приказа Министра обороны Республики Казахстан о присвоении воинского звания офицерского состава;
5) выписку из приказа руководителя уполномоченного органа о призыве на воинскою службу;
6) выписку из приказа начальника управления (отдела) по делам обороны об убытии к месту прохождения воинской службы;
7) копию карты медицинского освидетельствования с приложением результатов лабораторных и инструментальных исследований, а также справок с центров динамического наблюдения за пациентами с хроническими заболеваниями;
8) сведения из органов внутренних дел о наличии либо отсутствии административных правонарушений;
9) уведомление о наличии либо отсутствии судимости;
10) уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности установленной формы органом государственных доходов в электронном виде, в том числе супруги (супруга);
11) копию(и) документа(ов) об образовании;
12) автобиографию (написанную собственноручно и отпечатанную);
13) лист изучения;
14) жетон с личным номером.
61. Кадровые подразделения воинских частей (учреждений) в случае неприбытия к месту службы призванного офицера для уточнения причин направляют запросы в соответствующие местные органы военного управления.
Глава 4. Порядок организации и проведения призыва на воинские сборы
62. Основными целями воинских сборов являются повышение боевой и мобилизационной готовности воинских частей (учреждений), а также подготовка и накопление в запасе военно-обученных ресурсов, необходимых для комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в период мобилизации, военного положения и в военное время.
63. Призыв на воинские сборы осуществляется в соответствии со статьей 33 Закона.
Призыву на воинские сборы подлежат военнообязанные, годные к воинской службе, не имеющие права на освобождение от призыва.
64. Освобождение от призыва на воинские сборы предоставляется по основаниям, предусмотренным в пункте 2 статьи 36 Закона.
Граждане, имеющие право на освобождение от призыва на воинские сборы, по их желанию могут быть призваны на воинские сборы, за исключением лиц, указанных в подпункте 9) пункта 2 статьи 36 Закона, путем предоставления личного заявления на имя начальника соответствующего управления (отдела) по делам обороны.
65. Общее планирование организации и проведения воинских сборов осуществляется:

1) Қарулы Күштерде (аумақтық әскерді қоспағанда) – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы;
2) басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша уәкілетті орган;
3) аумақтық әскерде – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
66. Әскери жиын:
1) әскери міндеттілерді даярлау және қайта даярлау мақсатында өткізілетін оқу-жаттығу жиыны;
2) төтенше жағдай режимін енгізу және қамтамасыз ету, төтенше жағдай мен олардың салдарын жою іс-шараларын орындау мақсатында және Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын өзге де жағдайда өткізілетін арнайы жиын;
3) соғыс уақытының ұйымдық-штаттық құрылымында міндеттерді орындауға арналған әскери бөлімдердің (мекемелердің) әзірлігін тексеру мақсатында өткізілетін тексеру жиыны болып бөлінеді.
67. Әскери-оқытылған ресурсты даярлау және жинақтау үшін оқу-жаттығу жиыны өткізіледі, оның барысында:
1) запастағы сержанттар мен қатардағы жауынгерлерден запастағы офицерлерді даярлау;
2) әскери міндеттілерді жоғары лауазымға даярлау;
3) әскери міндеттілерді басқа да әскери-есептік мамандыққа қайта даярлау;
4) әскери білімді жетілдіру және әскери міндеттілерді қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа түрінде даярлау;
5) қару-жарақ пен әскери техникаға, сондай-ақ жұмсалмайтын қор мүлкі мен ұзақ сақталатын қорға қызмет көрсету жүзеге асырылады.
68. Төтенше жағдай режимін енгізу және қамтамасыз ету, төтенше жағдай мен олардың салдарын жою іс-шараларын орындау мақсатында және Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын өзге де жағдайда жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті санда азаматтарды арнайы жиынға шақыру жүзеге асырылады.
69. Әскери басқару органының, әскери бөлімдердің (мекемелердің) соғыс уақытының ұйымдық-штаттық құрылымында міндеттерді орындауға әзірлігін тексеру (инспекциялау) үшін тексеру жиыны өткізіледі, оның барысында:
1) әскери басқару органының, әскери бөлімдердің (мекемелердің), бөлімшелердің жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігінің жеке элементтерін тексеру;
2) әскери міндеттілердің жұмылдыруда арналуы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға әзірлігін тексеру жүзеге асырылады.
70. Әскери жиынға шақырылатын әскери міндеттілер саны:
1) әскери басқару органына, Қарулы Күштердің әскери бөлімдеріне (мекемелеріне) (аумақтық әскерді қоспағанда) – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығы негізінде;

1) в Вооруженных Силах (за исключением территориальных войск) – Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) в других войсках и воинских формированиях – уполномоченным органом по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) в территориальных войсках – местными исполнительными органами по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
66. Воинские сборы делятся на следующие виды:
1) учебные сборы, проводимые в целях подготовки и переподготовки военнообязанных;
2) специальные сборы, проводимые в целях выполнения мероприятий по введению и обеспечению режима чрезвычайного положения, ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий и в иных случаях, определяемых Президентом Республики Казахстан;
3) поверочные сборы, проводимые в целях проверки готовности воинских частей (учреждений), предназначенных к выполнению задач в организационно-штатной структуре военного времени.
67. Для подготовки и накопления военно-обученных ресурсов проводятся учебные сборы, в ходе которых осуществляются:
1) подготовка офицеров запаса из числа сержантов и рядовых запаса;
2) подготовка военнообязанных на высшие должности;
3) переподготовка военнообязанных на другие военно-учетные специальности;
4) совершенствование военных знаний и подготовка военнообязанных на новых видах вооружения и военной техники;
5) обслуживание вооружения и военной техники, а также имущества неприкосновенного запаса и запасов длительного хранения.
68. В целях выполнения мероприятий по введению и обеспечению режима чрезвычайного положения, ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий и в иных случаях, определяемых Президентом Республики Казахстан, осуществляется призыв граждан на специальные сборы в количестве, необходимом для решения возложенных задач.
69. Для проверки (инспектирования) готовности органов военного управления, воинских частей (учреждений) к выполнению задач в организационно-штатной структуре военного времени проводятся поверочные сборы, в ходе которых осуществляются:
1) проверка отдельных элементов боевой и мобилизационной готовности органов военного управления, воинских частей (учреждений), подразделений;
2) проверка подготовленности военнообязанных к выполнению должностных обязанностей по мобилизационному предназначению.
70. Количество военнообязанных, подлежащих призыву на воинские сборы, определяется:
1) в органы военного управления, воинские части (учреждения) Вооруженных Сил (за исключением территориальных органов территориальных войск Вооруженных Сил) – на основании приказа Министра обороны Республики Казахстан;

2) әскери басқару органына, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери бөлімдеріне (мекемелеріне) – Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік орган бірінші басшысының бұйрығы негізінде;
3) Қарулы Күштер аумақтық әскерінің аумақтық органына жұмылдыру даярлығы, Қазақстан Республикасы аумақтық қорғанысының дайындығы жөніндегі іс-шаралар шеңберінде – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
71. Қарулы Күштерге оқу-жаттығу және тексеру жиынына шақырылатындар саны Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери басқару органынан ҚР ҚК Бас штабына жыл сайын алдағы жылға 1 қарашаға дейін жіберілетін өтінім негізінде жасалады.
Алынған өтінім негізінде, алдағы жылға Қарулы Күштердің жұмылдыру даярлығы іс-шараларын ескеріп, ҚР ҚК Бас штабы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери міндеттілерді тиісті жылға әскери жиынға шақыру туралы бұйрығын және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығы бекітетін әскери жиынды өткізу жоспарын әзірлейді.
72. Арнайы жиынға шақырылатындар саны ҚР ҚК Бас штабына жіберілетін әскери басқару органының, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның өтінімі негізінде жасалады.
73. Басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, аумақтық әскер бөлімшелеріне оқу-жаттығу және тексеру жиынына шақырылатындар саны әскери басқару органы мен аумақтық әскер бөлімшелері жыл сайын алдағы жылға 1 қарашаға дейін тиісінше уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органға жіберетін өтінім негізінде жасалады.
Алынған өтінім негізінде алдағы жылға жұмылдыру даярлығы іс-шараларын ескеріп, уәкілетті және жергілікті атқарушы орган ҚР ҚК Бас штабымен келісілетін тиісті бұйрық (қаулы) және әскери жиын өткізу жоспарын әзірлейді.
74. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері өткізетін әскери жиынға әскери міндеттілерді шақыру нұсқауын және нарядын ҚР ҚК Бас штабы әскери жиын басталғанға дейін екі ай бұрын әскери басқару органына және жергілікті әскери басқару органына жібереді.
Басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, аумақтық әскер бөлімшелері өткізетін әскери жиынға әскери міндеттілерді шақыру нұсқауын және нарядын ҚР ҚК Бас штабы әскери жиын басталғанға дейін бір ай бұрын жергілікті әскери басқару органына жібереді.

2) в органы военного управления, воинские части (учреждения) других войск и воинских формирований – на основании приказа первого руководителя уполномоченного государственного органа по согласованию с Министерством обороны;
3) в рамках мероприятий по мобилизационной подготовке, подготовке территориальной обороны Республики Казахстан в территориальные органы территориальных войск Вооруженных Сил – на основании постановления акимата области, города республиканского значения, столицы по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
71. Количество призываемых на учебные и поверочные сборы в Вооруженные Силы формируется на основании заявок от органов военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан, направляемых в Генеральный штаб ВС РК ежегодно до 1 ноября на предстоящий год.
На основании полученных заявок, с учетом мероприятий по мобилизационной подготовке Вооруженных Сил на предстоящий год Генеральный штаб ВС РК разрабатывает приказ Министра обороны Республики Казахстан о призыве военнообязанных на воинские сборы на соответствующий год и план проведения воинских сборов, утверждаемый первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба ВС РК.
72. Количество призываемых на специальные сборы формируется на основании заявок от органов военного управления, государственных и местных исполнительных органов, направляемых в Генеральный штаб ВС РК.
73. Количество призываемых на учебные и поверочные сборы в другие войска и воинские формирования, подразделения территориальных войск формируется на основании заявок от органов военного управления и подразделений территориальных войск, направляемых ежегодно до 1 ноября на предстоящий год, в уполномоченные или местные исполнительные органы, соответственно.
На основании полученных заявок, с учетом мероприятий по мобилизационной подготовке на предстоящий год уполномоченные и местные исполнительные органы разрабатывают соответствующие приказы (постановления) и планы проведения воинских сборов, которые согласовываются с Генеральным штабом ВС РК.
74. Указания и наряды органам военного управления и местным органам военного управления на призыв военнообязанных на воинские сборы, проводимые Вооруженными Силами Республики Казахстан, направляются Генеральным штабом ВС РК не менее чем за два месяца до начала воинских сборов.
Указания и наряды местным органам военного управления на призыв военнообязанных на воинские сборы, проводимые другими войсками и воинскими формированиями, подразделениями территориальных войск, направляются Генеральным штабом ВС РК не менее чем за месяц до начала воинских сборов.

75. ҚР ҚК Бас штабының нұсқауы негізінде әскери басқару органы:
1) мамандықтар бойынша шақырылатын әскери міндеттілер санын, жиынды өткізу мерзімін, сондай-ақ жиынды материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оқу-жаттығу алаңы мен оқ ату алаңын бөлу іс-шараларын көрсетіп, әскери бөлімдер (мекемелер) үшін әскери жиын өткізу жоспарын;
2) бағынысты әскери бөлімдерде (мекемелерде) әскери міндеттілердің әскери жиынды ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша оқу бағдарламаларын, әдістемелік ұсынымды және тиісті нұсқауды әзірлейді.
76. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын уақтылы және сапалы жасақтауды қамтамасыз ету мақсатында әскери жиынға дайындалу кезеңінде жергілікті әскери басқару органы әскери жиынға шақыру үшін әскери міндеттілерді іріктеу мен зерделеуді ұйымдастырады және жүргізеді.
Әскери жиынға шақыру үшін әскери міндеттілерді зерделеу мен іріктеу әскери басқару органының, әскери бөлім (мекеме) өкілдерімен бірлесіп жүргізілуі мүмкін.
77. Әскери міндеттілерді іріктеу мен зерделеу әскери жиын міндеттері мен түрін ескеріп, қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) жүзеге асырылады.
Іріктеу мен зерделеу үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) зерделеуге жататын әскери міндеттілердің тізімі жасалады және оны өткізу күні белгіленеді;
2) ҚР ҚМ АЖ арқылы электрондық есепке алу картасындағы мәліметтер жаңартылады.
ҚР ҚМ АЖ-да жоқ қосымша мәліметтерді алу қажет болғанда мемлекеттік органдар мен ұйымдарға тиісті сұрау салу жіберіледі.
78. Әскери міндеттілерді сапалы іріктеуді ұйымдастыру үшін жергілікті әскери басқару органы:
әскери жиын облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағында өткізілгенде – қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері);
әскери жиынды облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағынан тыс жерде өткізілгенде – қорғаныс істері департаменттері жасақталатын әскери бөлімдермен (мекемелермен) өзара іс-қимыл жасауды ұйымдастырады.
79. Әскери оқу-жаттығу жиынына:
1) запастағы сержанттар мен қатардағы жауынгерлерден запастағы офицерлерді даярлау үшін:
командалық бейін бойынша – білімі жоғары және тиісті әскери-есептік мамандық бойынша әскери қызмет өткерген, 30 жасқа толмаған запастағы сержанттар мен қатардағы жауынгерлер;
инженерлік-техникалық және басқа да бейін бойынша – әскери-есептік мамандық бейініне жақын мамандық бойынша білімі жоғары немесе ол бойынша әскери қызмет өткерген, 35 жасқа толмаған запастағы сержанттар мен қатардағы жауынгерлер;
2) осы Қағидалардың 67-тармағының 2) – 5) тармақшаларында көзделген әскери міндеттілерді даярлау үшін – тиісті әскери-есептік мамандық бойынша әскери қызмет өткерген не азаматтық мамандығы немесе практикалық жұмыс тәжірибесі әскери-есептік мамандыққа жақын 40 жасқа толмаған әскери міндеттілер басымдықпен шақырылады.

75. На основании указаний Генерального штаба ВС РК органами военного управления разрабатываются:
1) планы проведения воинских сборов для воинских частей (учреждений) с указанием объема призываемых военнообязанных по специальностям, сроков проведения сборов, а также мероприятий по материально-техническому обеспечению сборов, распределению учебных полей и стрельбищ;
2) учебные программы, методические рекомендации и соответствующие указания по вопросам организации и проведения воинских сборов военнообязанных в подчиненных воинских частях (учреждениях).
76. В целях обеспечения своевременного и качественного комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в период подготовки к воинским сборам местными органами военного управления организуются и проводятся отбор и изучение военнообязанных для призыва на воинские сборы.
Изучение и отбор военнообязанных для призыва на воинские сборы могут проводиться совместно с представителями органов военного управления, воинских частей (учреждений).
77. Отбор и изучение военнообязанных осуществляются в управлениях (отделах) по делам обороны с учетом задач и видов воинских сборов.
Для проведения отбора и изучения проводятся следующие мероприятия:
1) составляются списки военнообязанных, подлежащих изучению, с датами его проведения;
2) актуализируют через ИС МО РК сведения в электронной учетной карте.
При необходимости получения дополнительных сведений отсутствующих в ИС МО РК направляются соответствующие запросы в государственные органы и организации.
78. Для организации качественного отбора военнообязанных местные органы военного управления организуют взаимодействие с комплектуемыми воинскими частями (учреждениями):
при проведении воинских сборов на территории области (города республиканского значения, столицы) – управления (отделы) по делам обороны.
при проведении воинских сборов за пределами территории области (города республиканского значения, столицы) – департаменты по делам обороны.
79. На учебные воинские сборы призываются:
1) для подготовки офицеров запаса из числа сержантов и рядовых запаса:
по командным профилям – сержанты и рядовые запаса в возрасте до 30 лет, имеющие высшее образование и прошедшие воинскую службу по соответствующим военно-учетным специальностям;
по инженерно-техническим и другим профилям – сержанты и рядовые запаса в возрасте до 35 лет, имеющие высшее образование по специальностям, родственным профилю военно-учетных специальностей или прошедшие по ним воинскую службу;
2) для подготовки военнообязанных, предусмотренных подпунктами 2) – 5) пункта 67 настоящих Правил, – военнообязанные, преимущественно в возрасте до 40 лет, прошедшие воинскую службу по соответствующим военно-учетным специальностям либо имеющие родственные военно-учетным специальностям гражданские специальности или практический опыт работы.

80. Тексеру жиынына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жасақтауға арналған әскери міндеттілер шақырылады.
Әскери жиынға шақырудан босатылған әскери міндеттілер осы Қағидалардың 79-тармағының 2) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келетін әскери міндеттілермен ауыстырылады.
81. Оқу-жаттығу жиынына және арнайы жиынға дайындалу кезеңінде шақыру үшін іріктелген әскери міндеттілер медициналық куәландыруға жіберіледі.
Тексеру жиынына шақыру кезінде денсаулық жағдайына шағым жасаған әскери міндеттілер медициналық қарап-тексерілуге тиіс.
Әскери міндеттілердің ұшқыш-мамандар құрамы дәрігер-ұшқыштар комиссиясында медициналық қарап-тексерілуге тиіс.
Медициналық куәландыру картасы нәтижеслермен бірге запастағы офицерлердің жеке ісіне тігіледі, ал сержант және қатардағы жауынгер құрамының жеке ісі қызметтік іс жүргізуде есепке алынады және тиісті іске тігіледі.
Әскери жиынға шақырылатын запастағы офицерлердің жеке ісі әскери бөлімдерге (мекемелерге) құпия поштамен жіберіледі, ал атаулы тізім, ұшу кітапшасы және медициналық кітапша режимдік бөлімдерге (мекемелерге) оларды жиын басталардан екі күн бұрын алу есебінен құпия пошта арқылы жіберіледі.
82. Мемлекеттік құпияларға рұқсат ету талап етілетін әскери бөлімдерге (мекемелерге) шақырылатын әскери міндеттілерге рұқсат ету мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамаға сәйкес ресімделеді.
83. Әскери жиынға шақыру үшін іріктелген әскери міндеттілерді хабардар ету әскери команданы құру және әскери жиын өткізілетін жерге дейін жеткізу уақытын ескеріп, алдын ала жүргізіледі.
84. Әскери міндеттілерді тексеру жиынына шақыру жұмылдыру жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
85. Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағында әскери жиын өткізу кезінде әскери команда құру аяқталғаннан кейін әскери командаға қабылданған әскери міндеттілерге қатысты әскери жиынға шақыру туралы қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының бұйрығы ҚР ҚМ АЖ қолданылып шығарылады.
Шақыру туралы бұйрық жасау кезінде техникалық істен шыққанда (ақау) орын алғанда бұйрықты қағаз жеткізгіште басып шығаруға, кейіннен бұйрықты бұрын анықталған деректемелермен ҚР ҚМ АЖ-да қайта шығаруға жол беріледі.
Әскери жиынға шақыру туралы бұйрық шығарылғаннан кейін бұрын әскери билеті болмаған әскери міндеттілерге белгіленген тәртіппен әскери билет жазылып, кейіннен оларға қолтаңбасы қойғызылып беріледі.
Қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының әскери міндеттілерді әскери жиынға шақыру туралы бұйрығынан үзінді әскери жиыннан өтетін жерге (басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға және аумақтық әскерге жіберілетінді қоспағанда) азық-түлік аттестатын жазу және жіберу үшін қорғаныс істері департаментіне жіберіледі.
Ескертпе.
Әскери командаға қабылданған әскери міндетті қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының жиынға шақыру туралы бұйрығы шыққан сәттен бастап әскери қызметші мәртебесіне ие болады.

80. На поверочные сборы призываются военнообязанные, предназначенные для комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Военнообязанные, освобожденные от призыва на воинские сборы, заменяются военнообязанными, отвечающими требованиям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 79 настоящих Правил.
81. В период подготовки к учебным и специальным сборам военнообязанные, отобранные для призыва, направляются на медицинское освидетельствование.
При призыве на поверочные сборы медицинскому освидетельствованию подлежат военнообязанные, изъявившие жалобы на состояние здоровья.
Летно-подъемный состав военнообязанных подлежит медицинскому освидетельствованию врачебно-летными комиссиями.
Карты медицинского освидетельствования с результатами приобщаются к личным делам офицеров запаса, а сержантского и рядового составов учитываются в служебном делопроизводстве и подшиваются в соответствующее дело.
Личные дела офицеров запаса, подлежащих призыву на воинские сборы, высылаются в воинские части (учреждения) секретной почтой, а в режимные части (учреждения) секретной почтой направляются также именные списки, летные и медицинские книжки с расчетом получения их за два дня до начала сборов.
82. Военнообязанным, призываемым в воинские части (учреждения), где требуется допуск к государственным секретам, допуск оформляется в соответствии с законодательством в области защиты государственных секретов.
83. Оповещение военнообязанных, отобранных для призыва на воинские сборы, производится заблаговременно с учетом времени формирования воинской команды и доставки до места проведения воинских сборов.
84. Призыв военнообязанных на поверочные сборы осуществляется в соответствии с мобилизационными планами.
85. При проведении воинских сборов на территории области (города республиканского значения, столицы) после завершения формирования воинской команды в отношении военнообязанных, зачисленных в воинскую команду, издается приказ начальника управления (отдела) по делам обороны о призыве на воинские сборы с использованием ИС МО РК.
В случае возникновения технических сбоев (неполадок) при формировании приказа о призыве допускается издание приказа на бумажном носителе с последующим повторным изданием приказа в ИС МО РК с ранее определенными реквизитами.
После издания приказа о призыве на воинские сборы в установленном порядке выписываются военные билеты военнообязанным, ранее их не имевшим, с последующей их выдачей по роспись.
Выписка из приказа начальника управления (отдела) по делам обороны о призыве военнообязанных на воинские сборы направляется в департамент по делам обороны для выписки и направления продовольственного аттестата к месту прохождения воинских сборов (за исключением направляемых в другие войска и воинские формирования и территориальные войска).
Примечание.
Военнообязанный, зачисленный в воинскую команду с момента издания приказа начальника управления (отдела) по делам обороны об его призыве на воинские сборы, приобретает статус военнослужащего.

86. Шақырылған әскери міндеттілерді оқу-жаттығу жиынынан және арнайы жиыннан өтетін жерге ұйымдасқан түрде жеткізу үшін олармен бірге жүретін адам тағайындалады, оған әскери команданы жеткізуге маршрут парағы және тиісті жергілікті әскери басқару органы әскери жиынға шақырған және әскери бөлімге (мекемеге) жіберген әскери міндеттілердің осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған атаулы тізімінің (бұдан әрі – атаулы тізім) екі данасы беріледі.
Атаулы тізімге командирдің (бастықтың) орынбасарларының бірі қол қояды және әскери команда қабылданғаннан кейін әскери бөлімнің (мекеменің) елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
Атаулы тізімнің бірінші данасы әскери бөлімде (мекемеде) қалады, ал екінші данасы қорғаныс істері департаментіне қайтарылады, қызметтік іс жүргізуде есепке алынады және архивке сақтауға беріледі.
87. Әскери командаларды облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) шегінен тыс оқу-жаттығу жиынына және арнайы жиынға жіберу жиын пункті арқылы жүргізіледі.
Шақырылатын әскери міндеттілерді жиын пунктіне жеткізуді ұйымдастыруды және тиісті құжаттарды жіберуді қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) қорғаныс істері департаментінің нұсқауына және нарядына сәйкес ұйымдастырады.
88. Жиын пунктінде:
1) әскери команда құру бір тәуліктен аспайтын мерзімде жүргізіледі;
2) әскери команда құрамында жөнелтілетіндердің жалпы санының жиырма пайызына дейін әскерге шақырылушылар резервін ұстауға жол беріледі, ол әскери командаларға қабылданған әскерге шақырылушыларды ауыстыру керек болғанда қолданылады.
89. Әскери жиын облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағынан тыс жерде өткізілгенде әскери пунктте әскери команда құру аяқталғаннан кейін әскери командаға қабылданған әскери міндеттілерге қатысты қорғаныс істері департаменті бастығының әскери жиынға шақыру туралы бұйрығы ҚР ҚМ АЖ қолданылып шығарылады.
Жиынға шақыру туралы бұйрық жасаған кезінде техникалық істен шығу (ақау) орын алғанда бұйрықты қағаз жеткізгіште басып шығаруға, кейіннен бұйрықты бұрын анықталған деректемелермен ҚР ҚМ АЖ-да қайта шығаруға жол беріледі.
Әскери жиынға шақыру туралы бұйрық шығарылғаннан кейін белгіленген тәртіппен бұрын әскери билеті болмаған әскери міндеттілерге әскери билет жазылып, кейіннен оларға қолтаңбасын қойғызып беріледі.
Ескертпе.
Әскери командаға қабылданған әскери міндетті қорғаныс істері департаменті бастығының жиынға шақыру туралы бұйрығы шыққан сәттен бастап әскери қызметші мәртебесіне ие болады.
90. Оқу-жаттығу жиынына және арнайы жиынға шақырылған әскери міндеттілерді жиын пунктінен әскери қызмет өткеретін жерге ұйымдасқан түрде жеткізу үшін бірге жүретін адам(дар) тағайындалады, оған (оларға):

86. Для организованной доставки призванных военнообязанных к месту прохождения учебных и специальных сборов назначается сопровождающее лицо, которому выдаются маршрутный лист на перевозку воинской команды и два экземпляра именного списка военнообязанных, призванных на воинские сборы и направленных соответствующим местным органом военного управления в войсковую часть (учреждение), (далее – именной список) по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Именные списки подписываются одним из заместителей командира (начальника) и заверяются гербовой печатью воинской части (учреждения) после принятия воинской команды.
Первый экземпляр именного списка остается в воинской части (учреждении), а второй экземпляр возвращается в департамент по делам обороны, учитывается в служебном делопроизводстве и передается в архив на хранение.
87. Отправка воинских команд на учебные и специальные сборы за пределы области (города республиканского значения, столицы) производится через сборные пункты.
Организация доставки на сборный пункт военнообязанных, подлежащих призыву, и отправка соответствующих документов организуются управлениями (отделами) по делам обороны в соответствии с указаниями и нарядами департаментов по дела обороны.
88. На сборных пунктах:
1) формирование воинских команд проводится в срок не более одних суток;
2) допускается резерв военнообязанных в количестве до двадцати процентов от общего числа отправляемых в составе воинской команды, используемый для возможной замены военнообязанных, зачисленных в воинские команды.
89. При проведении воинских сборов за пределами территории области (города республиканского значения, столицы) после завершения формирования воинской команды на сборном пункте в отношении военнообязанных, зачисленных в воинскую команду, издается приказ начальника департамента по делам обороны о призыве на воинские сборы с использованием ИС МО РК.
В случае возникновения технических сбоев (неполадок) при формировании приказа о призыве допускается издание приказа на бумажном носителе с последующим повторным изданием приказа в ИС МО РК с ранее определенными реквизитами.
После издания приказа о призыве на воинские сборы в установленном порядке выписываются военные билеты военнообязанным, ранее их не имевшим, с последующей их выдачей по роспись.
Примечание.
Военнообязанный, зачисленный в воинскую команду с момента издания приказа начальника департамента по делам обороны об его призыве на воинские сборы, приобретает статус военнослужащего.
90. Для организованной доставки военнообязанных, призванных на учебные и специальные сборы, со сборного пункта к месту прохождения воинской службы, назначается сопровождающее(ие) лицо(а), которому(ым) передаются следующие документы:

1) екі данада әскери міндеттілердің атаулы тізімі;
2) азық-түлік аттестаты (басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға және аумақтық әскерге жіберілетіндерді қоспағанда);
3) әскери команданы жеткізуге маршрут парағы беріледі.
Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілердің атаулы тізіміне командирдің (бастықтың) орынбасарларының бірі қол қояды және әскери команда қабылданғаннан кейін әскери бөлімнің (мекеменің) елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
Атаулы тізімнің бірінші данасы әскери бөлімде (мекемеде) қалады, ал екінші данасы қорғаныс істері департаментіне қайтарылады, қызметтік іс жүргізуде есепке алынады және архивке сақтауға беріледі.
91. Ұшқыш-мамандар құрамын даярлау әскери жиынына шақырылған әскери міндеттілермен бірге жүретін адамға мөр қойылған қосымша ұшу кітапшасы және медициналық кітапша беріледі.
92. Әскери командамен бірге жүретін адам әскери жиыннан өтетін жерге келгеннен кейін әскери команданы атаулы тізім бойынша қабылдау пунктінің бастығына береді.
93. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерді жауынгерлік даярлау әскери жиын өткізудің әдістемелік нұсқаулары мен бағдарламаларына сәйкес жүргізіледі.
94. Әскери жиын өткізетін әскери бөлім (мекеме) командирлері жиынға шақырылған әскери міндеттілердің жауынгерлік даярлығын ұйымдастыруға және оның сапасына, әскери жиынды уақтылы және толық материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, оқу базасын дайындауға, әскери міндеттілерді қабылдауды және жиыннан жіберуді ұйымдастыруға жауапты болады. Құпия жұмысты жүргізу және құпия құжаттардың, техника мен қару-жарақтың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті жағдай жасауға ерекше назар аударылуға тиіс. Жиынға шақырылған әскери міндеттілерге құпия құжаттарды, техника мен қару-жарақты сақтау және онымен жұмыс істеу, жеке хат алмасу тәртібі және мемлекеттік және әскери құпияны сақтағаны үшін дербес жауаптылық, жеке блокнотқа құпия жазба, суреттеме, есеп жазуға және әскери объектілер мен құпия техниканың фото-кино түсірілімін жасауға жол бермеу жөніндегі негізгі талаптар жеткізілуге тиіс.
95. Оқу-жаттығу және тексеру жиынына шақырылған әскери міндеттілер казармалық жағдайда болады.
96. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерді шаруашылық және құрылыс жұмысының кез келген түріне, сондай-ақ әскери жиыннан өтумен байланысты емес қызмет өткеруге тартуға жол берілмейді.
97. Әскери жиынға шақырылған және бұрын әскери ант қабылдамаған әскери міндеттілер күнтізбелік үш күн ішінде әскери ант қабылдайды, ол туралы әскери билетінде тиісті белгі жасалады.

1) именной список военнообязанных в двух экземплярах;
2) продовольственный аттестат (за исключением направляемых в другие войска и воинские формирования и территориальные войска);
3) маршрутный лист на перевозку воинской команды.
Именные списки военнообязанных, призванных на воинские сборы, подписываются одним из заместителей командира (начальника) и заверяются гербовой печатью воинской части (учреждения) после принятия воинской команды.
Первый экземпляр именного списка остается в воинской части (учреждении), а второй экземпляр возвращается в департамент по делам обороны, учитывается в служебном делопроизводстве и передается в архив на хранение.
91. На военнообязанных, призванных на воинские сборы по подготовке летно-подъемного состава, сопровождающему в опечатанном виде дополнительно выдаются летные и медицинские книжки.
92. Сопровождающий воинской команды, по прибытию к месту прохождения воинских сборов, передает воинскую команду по именному списку начальнику пункта приема.
93. Боевая подготовка военнообязанных, призванных на воинские сборы, проводится в соответствии с методическими указаниями и программами проведения воинских сборов.
94. Командиры воинских частей (учреждений), в которых проводятся воинские сборы, отвечают за организацию и качество проведения боевой подготовки призванных военнообязанных, своевременное и полное материально-техническое обеспечение воинских сборов, подготовку учебной базы, организацию приема и отправки военнообязанных со сборов. Особое внимание должно быть обращено на создание необходимых условий для ведения секретной работы и обеспечения сохранности секретных документов, техники и вооружения. Призванным военнообязанным должны быть доведены основные требования по хранению и обращению с секретными документами, техникой и вооружением, порядку ведения личной переписки и персональной ответственности за сохранение государственной и военной тайны, недопущению секретных записей, зарисовок, расчетов в личных блокнотах и фото-киносъемок военных объектов и секретной техники.
95. Военнообязанные, призванные на учебные и поверочные сборы, находятся на казарменном положении.
96. Не допускается привлечение военнообязанных, призванных на воинские сборы, на всякого рода хозяйственные и строительные работы, а также к несению службы, не связанной с прохождением воинских сборов.
97. Военнообязанные, призванные на воинские сборы и ранее не принимавшие военную присягу, в течение трех календарных дней приводятся к военной присяге, о чем производятся соответствующие отметки в военных билетах.

98. Әскери жиын аяқталғаннан кейін әскери бөлімдер (мекемелер):
1) ерекше көзге түскендерді көтермелеп, салтанатты түрде шығарып салады;
2) запастағы офицерлерге, сондай-ақ офицер құрамына даярлықтан өткен запастағы сержанттар мен қатардағы жауынгерлерге мінездеме жазады, онда әскери жиынның оқу бағдарламасын меңгеру деңгейін, әскери істі зерделеуге деген көзқарасын және көрсетілген моральдық қасиетін, соғыс уақытында офицер тағайындала алатын лауазымды, ол есепке алынатын әскери-есептік мамандықты (егер офицер жаңа мамандық бойынша қайта даярлықтан өтсе), кезекті (алғашқы) әскери атақ беру мүмкіндігін көрсетеді;
3) оқу бағдарламасын табысты аяқтаған әскери міндеттілерге офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамының кезекті (алғашқы) әскери атағын беруге өтінішхат жазады;
4) жеке іске және әскери билеттің тиісті бөлігіне әскери жиыннан өткені (әскери жиынның ұзақтығы, әскери-есептік мамандық пен даярлықтан өткен лауазым коды) туралы белгі қояды, оны әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) қолтаңбасымен және мөрімен куәландырады.
99. Әскери жиын аяқталғаннан кейін жергілікті әскери басқару органына ұйымдасқан түрде жеткізу үшін әскери міндеттілер атаулы тізімге сәйкес жергілікті әскери басқару органының өкілімен бірге жіберіледі.
Ұшқыш-мамандар құрамын даярлау әскери жиынынан өткен әскери міндеттілермен бірге жүрушіге қосымша мөр қойылған ұшу кітапшасы және медициналық кітапша беріледі.
Әскери жиыннан өткендердің жеке ісі, мінездеме материалы мен әскери атақ беруге өтінішхат әскери жиын аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде жергілікті әскери басқару органына жіберіледі.
100. Қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) әскери жиын аяқталғаннан кейін жеке істі, мінездеме материалын және әскери атақ беруге өтінішхатты алысымен бес жұмыс күні ішінде:
1) әскери жиыннан өткен әскери міндеттілердің есепке алу картасына ҚР ҚМ АЖ-ға әскери-есептік мамандық пен лауазымның өзекті кодын енгізеді;
2) қорғаныс істері департаменттеріне офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамының кезекті (алғашқы) әскери атағын беру үшін материал жібереді;
3) жұмыс берушілерге оларға еңбек ұжымында құрмет көрсету үшін әскери жиыннан сәтті өткен жұмыскерлері бойынша алғысхат жібереді.
101. Қорғаныс істері департаменттері қорғаныс істері басқармаларынан (бөлімдерінен) офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамының кезекті (алғашқы) әскери атағын беру үшін материал алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде:

98. По окончании воинских сборов воинские части (учреждения):
1) проводят торжественные проводы с поощрением наиболее отличившихся;
2) на офицеров запаса, а также сержантов и рядовых запаса, прошедших подготовку в офицерский состав, составляют характеристики, в которых указывают степень усвоения учебной программы воинских сборов, отношение к изучению военного дела и проявленные моральные качества, должность, на которую может быть назначен офицер в военное время, военно-учетную специальность, по которой следует учитывать (в том случае, если офицер проходил переподготовку по новой специальности), возможность присвоения очередного (первого) воинского звания;
3) составляют ходатайства к присвоению очередных (первых) воинских званий офицерского, сержантского и рядового составов военнообязанным, успешно закончившим программу обучения;
4) производят отметку о прохождении воинских сборов в личном деле и соответствующих разделах военного билета (продолжительность воинских сборов, коды военно-учетных специальностей и должностей, по которым прошли подготовку), заверенную подписью командира (начальника) и печатью воинской части (учреждения).
99. По завершении воинских сборов для организованной доставки в местные органы военного управления военнообязанные согласно именному списку направляются в сопровождении представителя местного органа военного управления.
На военнообязанных, прошедших воинские сборы по подготовке летно-подъемного состава, сопровождающим в опечатанном виде дополнительно передаются летные и медицинские книжки.
Личные дела прошедших воинские сборы, характеризующие материалы и ходатайства к присвоению воинских званий высылаются в местные органы воинского управления по окончании воинских сборов в течение десяти календарных дней.
100. Управления (отделы) по делам обороны по завершении воинских сборов с получением личных дел, характеризующих материалов и ходатайств к присвоению воинских званий в течение пяти рабочих дней:
1) осуществляют внесение в учетные карты военнообязанных, прошедших воинские сборы, в ИС МО РК актуальных кодов военно-учетной специальностей и должностей;
2) направляют в департаменты по делам обороны материалы для присвоения очередных (первых) воинских званий офицерского, сержантского и рядового составов;
3) направляют работодателям по их работникам, успешно прошедшим воинские сборы, благодарственные письма для их чествования в трудовых коллективах.
101. Департаменты по делам обороны после получения от управлений (отделов) по делам обороны материалов для присвоения очередных (первых) воинских званий офицерского, сержантского и рядового составов в течение пяти рабочих дней:

1) бастықтың сержант және қатардағы жауынгер құрамының кезекті (алғашқы) әскери атағын беру туралы бұйрығын шығарады;
2) офицер құрамының кезекті (алғашқы) әскери атағын беру үшін материалды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне жібереді.
102. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери басқару органын, әскери бөлімдерін (мекемелерін) соғыс уақытының ұйымдық-штаттық құрылымына дейін жасақтау сапасын арттыру мақсатында қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері) әскери жиын қорытындысы бойынша жұмылдыруда арналуын қайта қарау жұмысын жүргізеді.
103. Әскери бөлімдерде (мекемелерде) әскери жиыннан өту кезеңінде әскери міндеттілерге:
1) Қарулы Күштер (аумақтық әскерді қоспағанда) – тиісті қаржы жылына республикалық бюджетте көзделген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қаражаты есебінен;
2) басқа да әскерлер мен әскери құралымдар – тиісті қаржы жылына республикалық бюджетте көзделген уәкілетті органның қаражаты есебінен;
3) аумақтық әскер – тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген жергілікті атқарушы органның қаражаты есебінен орташа, бірақ республика бойынша орташа жалақыдан жоғары емес жалақы, ал жұмыс істемейтіндерге ең төменгі жалақы төленеді.
104. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерді әскери жиын өтетін жерге және одан кері қарай жеткізу әуе, теміржол немесе автомобиль көлігімен жүргізіледі.
Жеткізу шығыстарын төлеуді тиісті мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы орган республикалық немесе жергілікті бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат шегінде жеткізуді жүзеге асыратын ұйым ұсынған көрсетілген қызмет актісі және шот бойынша оған тікелей жүргізеді.
105. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерді тұрғылықты жерінен жиын өтетін жерге дейін, сондай-ақ жиын аяқталғаннан кейін тұрғылықты жеріне дейін жеткенше азықпен қамтамасыз етуді тиісті қаржы жылына республикалық және жергілікті бюджетте көзделген тиісінше Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның қаражаты есебінен:
жергілікті әскери басқару органы – әскери жиын өтетін жерге дейін;
әскери бөлім (мекеме) – жергілікті әскери басқару органына дейін жүргізеді.
106. Әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілер әскери жиын кезеңінде:
әскери міндеттілер әскери жиын өтетін әскери бөлімнің (мекеменің) жеке құрамы үшін белгіленген азық нормасы бойынша азық-түлікпен;
әскери міндеттілердің тиісті санаты үшін белгіленген норма бойынша заттай мүлікпен және медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз етіледі.

1) издают приказы начальника о присвоении очередных (первых) воинских званий сержантского и рядового составов;
2) направляют в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан материалы для присвоения очередных (первых) воинских званий офицерского состава.
102. В целях повышения качества укомплектованности органов военного управления, воинских частей (учреждений) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований до организационно-штатной структуры военного времени, управления (отделы) по делам обороны по итогам воинских сборов проводят работу по пересмотру мобилизационного предназначения.
103. Военнообязанным выплачивается средняя заработная плата, но не выше средней заработной платы по республике, а неработающим – минимальная заработная плата, которые выплачиваются за период прохождения воинских сборов в воинских частях (учреждениях):
1) Вооруженных Сил (за исключением территориальных войск) – за счет средств Министерства обороны Республики Казахстан, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) других войск и воинских формирований – за счет средств уполномоченного органа, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) территориальных войск – за счет средств местных исполнительных органов, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год.
104. Перевозка призванных военнообязанных к месту прохождения воинских сборов и обратно производится воздушным, железнодорожным или автомобильным транспортом.
Оплата расходов за перевозку производится непосредственно организациям, осуществляющим перевозку, по предъявленным ими актам оказанных услуг и счетам в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском или местных бюджетах, соответствующими государственными или местными исполнительными органами.
105. Обеспечение питанием военнообязанных, призванных на воинские сборы, от местожительства до места прохождения сборов, а также по окончании сборов к месту жительства производится за счет средств Министерства обороны Республики Казахстан, уполномоченного органа или местных исполнительных органов соответственно, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий финансовый год:
местными органами военного управления – до места прохождения воинских сборов;
воинскими частями (учреждениями) – до местных органов военного управления.
106. Призванные военнообязанные обеспечиваются на период воинских сборов:
продовольствием по нормам пайка, установленным для личного состава воинских частей (учреждений), где военнообязанные проходят воинские сборы;
вещевым имуществом по нормам, установленным для соответствующих категорий военнообязанных, и медицинским обслуживанием.

5-тарау. Жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі
107. Азаматтарды жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы негізінде және Заңда белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
108. Облыс (республикалық маңызы бар қала немесе астана), аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жалпы немесе ішінара жұмылдыру жариялау туралы бұйрықты жергілікті әскери басқару органының бастықтары Қазақстан Республикасы Президентінің жалпы немесе ішінара жұмылдыру жариялау туралы Жарлығын орындау үшін және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тиісті бұйрығы негізінде шығарады.
Жергілікті әскери басқару органы бастығының жалпы немесе ішінара жұмылдыру жариялау туралы бұйрығы тұрғындарға хабар тарату желісін, теледидарды және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарын пайдаланып жеткізіледі.
109. Азаматтарды жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды жергілікті атқарушы орган ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
110. Жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмылдыру жоспарында белгіленген санда және мерзімде жүзеге асырылады.
111. Жұмылдыру кезеңінде, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында денсаулық жағдайы бойынша берілген кейінге қалдыруды қоспағанда, бұрын берілген әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру тоқтатыла тұрады.
112. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған азаматтар жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақырудан босатылады.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келісілді Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл басқармасының бастығы
__________________________________ (әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
20___жылғы "___" __________
Бекітемін Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы
__________________________________ (әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
20___жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жасақтау үшін азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақырудың 20__ жылға арналған жоспары
Р/с №
Әскери бөлім (мекеме) атауы, орналасқан жері, мамандығы
Бір жылға саны
01.03. бастап 30.06. дейін
(көктемде әскерге шақыру)
Саны
Әскерге шақырылу кезеңі
Астана қ.
Алматы қ.
Шымкент қ.
және т.б. облыстар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8

Глава 5. Порядок организации и проведения призыва по мобилизации, при военном положении и в военное время
107. Призыв граждан на воинскую службу по мобилизации, при военном положении и в военное время проводится на основании Указа Президента Республики Казахстан и в порядке, установленном Законом.
108. Приказы об объявлении общей или частичной мобилизации на территории области (города республиканского значения или столицы), района (города областного значения) издаются начальниками местных органов военного управления во исполнение Указа Президента Республики Казахстан об объявлении общей или частичной мобилизации и на основании соответствующего приказа Министра обороны Республики Казахстан.
Приказы об объявлении общей или частичной мобилизации начальников местных органов военного управления доводятся до населения путем использования местных радиовещательных сетей, телевидения и других средств массовой информации.
109. Призыв граждан на воинскую службу по мобилизации, при военном положении и в военное время организуют и обеспечивают местные исполнительные органы.
110. Призыв на воинскую службу по мобилизации, при военном положении и в военное время осуществляется в объемах и сроках, установленных мобилизационными планами государственных органов и организаций.
111. Ранее предоставленные отсрочки от призыва на воинскую службу в период мобилизации, при военном положении и в военное время приостанавливаются, за исключением отсрочек, предоставленных по состоянию здоровья.
112. Освобождение от призыва на воинскую службу по мобилизации, при военном положении и в военное время предоставляется гражданам, признанным не годными к воинской службе по состоянию здоровья.
_______________________
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Согласовано Начальник Управления тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан
______________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
"___" __________ 20___года.
Утверждаю Первый заместитель Министра обороны – начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан
_________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
"___" __________ 20___года.
План призыва граждан на срочную воинскую службу для комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на 20__ год
№ п/п
Наименование воинской части (учреждения), место дислокации, специальность
Количество за год
с 01.03. по 30.06.
(весенняя призывная кампания)
Количество
Период призыва
г. Астана
г. Алматы
г. Шымкент
и т.д. по областям
1
2
3
4
5
6
7
8

2. 6 – 25 және 28 – 47-бағандарда мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтар саны, әскери команда нөмірі және әскери команда жөнелтілген күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
______________________ әскери бөлімін (мекемесін) жасақтауға 20___ жылға арналған өтінім (Қарулы Күштердің әскери басқару органы, уәкілетті орган)
Р/с №
Әскери бөлім (мекеме) атауы, орналасқан жері, мамандығы
Саны (адам)
01.03. бастап 30.06. дейін
(көктемде әскерге шақыру)
01.09. бастап 31.12. дейін
(күзде әскерге шақыру)
Саны (адам)
Жасақтау күні
Саны (адам)
Жасақтау күні
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
1. 2-бағанда қажет болса мемлекеттік құпияларға рұқсат нысаны қосымша көрсетіледі.
2. 3-бағанда мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілерінің бір жылда тиісті әскери бөлімді (мекемені) жасақтау үшін қажетті саны көрсетіледі.

2. В графах 6-25 и 28-47 указываются количество призываемых граждан на срочную воинскую службу, номер воинской команды и дата отправки воинской команды.
_______________________
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Заявка на комплектование воинских частей (учреждений) _____________________________________________________ на 20___ год (орган военного управления Вооруженных Сил, уполномоченный орган)
№ п/п
Наименование воинской части (учреждения), место дислокации, специальность
Количество (чел.)
с 01.03. по 30.06.
(весенняя призывная кампания)
с 01.09. по 31.12.
(осенняя призывная кампания)
Количество (чел.)
Дата комплектования
Количество(чел.)
Дата комплектования
1
2
3
4
5
6
7
Примечание.
1. В графе 2 при необходимости дополнительно указывается предусмотренная форма допуска к государственным секретам.
2. В графе 3 указывается количество военнослужащих срочной воинской службы необходимое для комплектования соответствующей воинской части (учреждения) в год.

3. 4 және 6-бағандарда мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілерінің көрсетілген кезеңде тиісті әскери бөлімді (мекемені) жасақтау үшін қажетті саны көрсетіледі.
4. 5 және 7-бағандарда бұрын мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерді запасқа шығару (ауыстыру) салдарынан казармалық қор босатылған күн ескеріліп айқындалатын мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілерімен жасақтау күні көрсетіледі.
Әскери бөлімдерді (мекемелерді) мерзімді әскери қызметтің саны 150 және одан да көп әскери қызметшілерімен жасақтауды бірнеше күн ішінде жүргізуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
______ ауданы қорғаныс істері басқармасында (бөлімінде) зерделенген әскерге шақырылушылардың тізімі
Р/с №
ЖСН
АӘТ
Туған жылы, күні, айы
Білім деңгейі
Жарамдылық дәрежесі (литер)
Курстық даярлығының бар-жоғы
ҚР ҚМ АЖ-дағы мәліметтер жаңартылған күн
Зерделеушінің әскери атағы, инициалы мен тегі
Қорытынды
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
2.
______ ауданы (қаласы) қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы
________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы мен тегі)
Ескертпе:

3. В графах 4 и 6 указывается количество военнослужащих срочной воинской службы необходимое для комплектования соответствующей воинской части (учреждения) в указанный период.
4. В графах 5 и 7 указываются даты комплектования, военнослужащими срочной воинской службы определяемые с учетом дат высвобождения казарменного фонда в следствие увольнения (перемещения) военнослужащих срочной воинской службы предыдущих призывов.
Комплектование воинских частей (учреждений) военнослужащими срочной воинской службы в количестве 150 человек и более допускается в течение нескольких дней.
_______________________
Приложение 3
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Списки изученных призывников в Управлении (отделе) по делам обороны (города) __________ района
№ п/п
ИИН
ФИО
Число, месяц, год рождения
Уровень образования
Степень годности
(литер)
Наличие курсовой подготовки
Дата актуализации сведений в ИС МО РК
Воинское звание, фамилия и инициалы, проводившего изучения
Вывод
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Начальник Управления (отдела) по делам обороны
(города) __________ района
________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
Примечание.

1. 7-бағанда курстық даярлықтан өткені көрсетіледі, мысалы: тиісті санаты, сыныбы, деңгейі немесе рұқсаты бар жүргізуші, тракторист-машинист, электрик, краншы, дәнекерлеуші және басқа.
2. 10-бағанда әскерге шақырылушыларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлері мен әскер тектері бойынша, сондай-ақ басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына алдын ала бөлу көрсетіледі (мысалы: Мемлекеттік күзет қызметіне ұсынылды).
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әскерге шақыру комиссиясының үлгілік ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскерге шақыру комиссиясының үлгілік ережесі (бұдан әрі – Үлгілік ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларының 33-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әскерге шақыру комиссиясы (бұдан әрі – әскерге шақыру комиссиясы) – азаматтарды әскери қызметке шақыру кезеңінде жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша және Президенттің Жарлығына және оны іске асыру үшін Үкімет қаулысына сәйкес құрылатын уақытша алқалы орган.
3. Әскерге шақыру комиссиясы өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Үлгілік ережені басшылыққа алады.
Әскерге шақыру комиссиясы өз жұмысын ашықтық, жариялылық, алқалық және бейтараптық қағидаты бойынша ұйымдастырады.
2-тарау. Әскерге шақыру комиссиясының құрамы және оны құру тәртібі
4. Әскерге шақыру комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
1) комиссия төрағасы – ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы басшысының (әкімнің) орынбасары;
2) комиссия мүшелері:
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті әскери басқару органының бастығы;
ішкі істер органы тиісті аумақтық бөлімшесінің өкілі;
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті денсаулық сақтауды басқару органы бастығының (бас дәрігердің) орынбасары – медициналық комиссия төрағасы;
хатшы.
Әскерге шақыру комиссиясының құрамына өзге мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіруі де мүмкін.

1. В графе 7 указывается окончание курсов, к примеру: водителя, тракториста-машиниста, электрика, крановщика, сварщика и другие, с соответствующей категорией, классом, уровнем или допуском.
2. В графе 10 указывается предварительное распределение призывников по видам и родам войск Вооруженных Сил, а также в другие войска и воинские формирования Республики Казахстан (Пример: Рекомендован в Службу государственной охраны).
_______________________
Приложение 4
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Типовое положение призывных комиссий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение призывных комиссий разработано в соответствии с пунктом 33 Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620 (далее – постановление).
2. Призывная комиссия районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы (далее – призывная комиссия) – временный коллегиальный орган, создаваемый на период проведения призыва граждан на воинскую службу по решению местных исполнительных органов и образуемый в соответствии с Указом Президента и постановлением Правительства в его реализацию.
3. Призывные комиссии в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Типовым положением.
Призывные комиссии организовывают свою работу на принципах открытости, гласности, коллегиальности и беспристрастности.
Глава 2. Состав и порядок формирования призывной комиссии
4. В состав призывных комиссии входят:
1) председатель комиссии – заместителя руководителя местного исполнительного органа (акима) района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы;
2) членов комиссии:
начальника местного органа военного управления района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы;
представителя соответствующего территориального подразделения органов внутренних дел;
заместителя начальника соответствующего местного органа управления здравоохранением (главного врача) района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы – председателя медицинской комиссии;
секретаря.
В состав призывных комиссий могут также входить и иные представители государственных органов и общественных объединений.

5. Әскерге шақыру комиссиясының сандық құрамы тақ болуға тиіс. Мүдделер қайшылығы туындағанда әскерге шақыру комиссиясының мүшесі өздігінен бас тартуға міндетті. Қажет болғанда комиссия мүшелерін немесе хатшысын ауыстыруды жүзеге асыру үшін әскерге шақыру комиссиясының резервтегі құрамы көзделеді.
6. Облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана әскерге шақыру комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органы басшысының орынбасары енгізіледі.
7. Әскерге шақыру комиссиясының жұмыс істеу мерзімі жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалады.
8. Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы өз өкілеттігі шегінде:
әскерге шақыру комиссиясының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
әскерге шақыру комиссиясының жұмысы басталғанға дейін оның мүшелерінің міндеттерін айқындайды;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының ісіне басшылық жасауды және оны бақылауды, азаматтарға әскерге шақыруды кейінге қалдырудың және одан босатудың дұрыс берілуін тексеруді, азаматтардың шағымы мен жолданымын қарауды (облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы үшін) жүзеге асыруды ұйымдастырады;
...
9. Әскерге шақыру комиссиясының мүшелері өз өкілеттігі шегінде:
әскерге шақыру комиссиясының отырысына қатысады;
отырысқа қатысу мүмкін болмағанда бұл туралы әскерге шақыру комиссиясының хатшысына хабарлайды;
қарауға ұсынылған материал мен жеке істі зерделейді;
шешім қабылдау кезінде дауыс беруге қатысады;
қажет болғанда әскерге шақыру комиссиясының құзыретіне қатысты мәселелер бойынша ескертулер мен ұсыныстар береді;
әскерге шақыру комиссиясының қарауына шығарылған мәселелер бойынша талқылауға және шешім шығаруға қатысады;
…
14. Әскерге шақыру комиссиясының хатшысы:
әскерге шақыру комиссиясы отырысының күн тәртібін жасайды;
әскерге шақыру комиссиясы отырысының хаттамасын жүргізеді және ресімдейді;
әскерге шақыру комиссиясының жұмысын сапалы ұйымдастыру үшін әскерге шақыру комиссиясын қажетті құжаттармен (материалмен) қамтамасыз етеді;
әскерге шақыру комиссиясының кезекті отырысына қажетті барлық материалды уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді;
әскерге шақыру комиссиясы отырысының хаттамалары кітабының сақталуын қамтамасыз етеді;
…
Әскерге шақыру комиссиясының хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және әскерге шақыру комиссиясы шешім қабылдағанда дауыс беруге құқылы емес.
15. Әскерге шақыру комиссиясының отырысы тікелей қатысу тәртібінде өткізіледі.
Ескертпе:
Осы Үлгілік ереженің нысаны соңғы болып табылмайды және оған Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________ ауданы (қаласы, облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы
отырысының хаттамасы
Р/с
ЖСН
АӘТ
Туған жылы, күні, айы
Денсаулық жағдайына шағымы
Медициналық куәландыру қорытындысы
Әскерге шақыру комиссиясының шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
20 ___ жылғы "__" _____ барлығы _____ адам қаралуға тиіс, _____ адам қаралды,
оның ішінде мынадай шешім қабылданды:

5. Численный состав призывной комиссии должен быть нечетным. В случае возникновения конфликта интересов, член призывной комиссии обязан заявить самоотвод. При необходимости предусматривается резервный состав призывной комиссии для осуществления замены членов или секретаря комиссии.
6. В состав областной, города республиканского значения, столицы призывной комиссии включается заместитель руководителя территориального органа Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
7. Срок действия призывной комиссии определяется решением местного исполнительного органа.
8. Председатель призывной комиссии в пределах своих полномочий:
осуществляет общее руководство деятельностью призывной комиссии;
до начала работы призывной комиссии определяет обязанности ее членов;
организует осуществление руководства и контроля за деятельностью районных (городов областного значения) призывных комиссий, проверки правильности предоставления гражданам отсрочки и освобождения от воинской службы, рассмотрения жалоб и обращений граждан (для председателя областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии);
….
9. Члены призывной комиссии в пределах своих полномочий:
участвуют в заседаниях призывной комиссии;
при невозможности участия в заседании извещают об этом секретаря призывной комиссии;
изучают материалы и личные дела, представленные на рассмотрение;
участвуют в голосовании при принятии решений;
в случае необходимости представляют замечания и предложения по вопросам, относящимся к компетенции призывной комиссии;
участвуют в обсуждении и выработке решений по вопросам, вынесенным на рассмотрение призывной комиссии;
….
14. Секретарь призывной комиссии:
формирует повестку дня заседания призывной комиссии;
ведет и оформляет протокол заседания призывной комиссии;
обеспечивает призывную комиссию документами (материалами) необходимыми для качественной организации работы призывной комиссии;
обеспечивает своевременную подготовку всех необходимых материалов к очередному заседанию призывной комиссии;
обеспечивает сохранность книги протоколов заседаний призывной комиссии;
…
Секретарь призывной комиссии не является ее членом и не имеет права голоса при принятии призывной комиссией решений.
15. Заседание призывной комиссии проводится в очном порядке.
Примечание:
Настоящая форма Типового положения не является окончательной, и в нее могут быть внесены необходимые изменения и дополнения, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.
_______________________
Приложение 5
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Протокол заседания призывной комиссии (города, города областного значения) ________________ района №___ от "___" ________ 20 ___ года
№ п/п
ИИН
ФИО
Число, месяц, год рождения
Жалобы
на состояние здоровья
Заключение медицинского освидетельствования
Решение призывной комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего на "__" _________ 20 ___ года подлежало рассмотрению ___ чел., рассмотрено ___чел., из них принято решений:

1) "Әскери қызметке шақыруға жатады" – _____адам;
2) "Әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылсын" – _____ адам;
3) "Әскери қызметке шақырудан босатылсын" – _____ адам;
4) "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" – _____ адам.;
5) "Қосымша қарап-тексеруге жіберілсін" – _____ адам;
6) "20__ж "____" _________ № _____ шешімнің күші жойылсын".
Комиссия төрағасы ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия хатшысы ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен бірдей.
Ескертпе:
1. Отырыс хаттамасын комиссия хатшысы жүргізеді.
2. 7-бағанда осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жазба жазылады.
3. Отырыс хаттамасына әскерге шақыру комиссиясы бір күн ішінде қараған, оның ішінде қосымша қарап-тексеруге жіберілген барлық әскерге шақырылушы енгізіледі. Қарап-тексеруден қайтып келген әскерге шақырылушылар әскерге шақыру комиссиясы түпкілікті шешім қабылдаған күні қайта жазылады.
4. 8-бағанда күші жойылған шешім бойынша мынадай мазмұндағы: "Шешімнің күші жойылды, хаттамаға сілтеме" деген жазба жазылады.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20 ___ жылғы № ____тізімдеме бойынша есепке алынды
________________ ауданы (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кітабы
20 ___ жылғы ___ _________ басталды
20 ___ жылғы ___ _________ аяқталды
Р/с
ЖСН
АӘТ
Туған жылы, күні, айы
Денсаулық жағдайына шағымы
Медициналық куәландыру қорытындысы
Әскерге шақыру комиссиясының шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
20___ж. "___"_______ №___ хаттама
20 ___ жылғы "__" _____ барлығы _____ адам қаралуға тиіс болды, _____ адам
қаралды, оның ішінде мынадай шешім қабылданды:
1) "Әскери қызметке шақыруға жатады" – _____адам;
2) "Әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылсын" – _____ адам;
3) "Әскери қызметке шақырудан босатылсын" – _____ адам;
4) "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" – _____ адам.;

1) "Подлежит призыву на воинскую службу" - ___ чел.;
2) "Предоставить отсрочку от призыва на воинскую службу" - ___ чел.;
3) "Освободить от призыва на воинскую службу" - ___ чел.;
4) "Освободить от исполнения воинской обязанности" - ___ чел.;
5) "Направить на дополнительное обследование" - ___ чел;
6) "Отменить решение №___ от "____" _____________ 20__г.
Председатель комиссии __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Заместитель председателя комиссии __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Секретарь комиссии __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Данный документ согласно статье 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Примечание:
1. Протокол заседания ведется секретарем комиссии.
2. В графе 7 производятся записи, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил.
3. В протокол заседания заносятся призывники, рассмотренные призывной комиссией в течение дня, в том числе направленные на дополнительное обследование. Возвратившиеся с обследования призывники записываются повторно в день, принятия призывной комиссией окончательного решения.
4. В графе 8 вносится запись по отмененным решениям следующего содержания: "Решение отменено, ссылка на протокол".
______
_______________________
Приложение 6
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Учтена по описи №____ 20 ___ года
Книга протоколов
призывной комиссии (города областного значения) ________________ района
Начата: ___ _________ 20 ___ года
Окончена: ___ _________ 20 ___ года
№ п/п
ИИН
ФИО
Число, месяц, год рождения
Жалобы
на состояние здоровья
Заключение медицинского освидетельствования
Решение призывной комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Протокол № __ от "__"__________ 20___ года
Всего на "__" _________ 20 ___ года подлежало рассмотрению ___ чел., рассмотрено ___чел., из них принято решений:
1) "Подлежит призыву на воинскую службу" - ___ чел.;
2) "Предоставить отсрочку от призыва на воинскую службу" - ___ чел.;
3) "Освободить от призыва на воинскую службу" - ___ чел.;
4) "Освободить от исполнения воинской обязанности" - ___ чел.;

5) "Қосымша қарап-тексеруге жіберілсін" – _____ адам;
6) "20__ж "____" _________ № _____ шешімнің күші жойылсын".
Комиссия төрағасы ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия хатшысы ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе:

5) "Направить на дополнительное обследование" - ___ чел;
6) "Отменить решение №___ от "____" _____________ 20__г.
Председатель комиссии _____________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
Заместитель председателя комиссии _________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
Члены комиссии: _____________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
_____________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
_____________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
_____________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
Секретарь комиссии _____________________________________________
(подпись, инициал и фамилия)
Примечание:

1. Әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кітабы белгіленген тәртіппен жергілікті әскери басқару органының қызметтік іс жүргізуінде тіркелуге тиіс.
2. Хаттамалар кітабындағы жазбаны комиссия хатшысы жүргізеді. Барлық жазба көк түсті сиямен, түсінікті және ұқыпты жазылады. Жазбаны өшіруге және жазбалар арасында бос жер тастауға жол берілмейді. Толтыру кезінде қателікке жол берілгенде қаралып жатқан азамат туралы барлық жазба сызылады және қайтадан енгізіледі, ол туралы хаттамалар кітабы парағының төменгі жағына ескертпе жасалады, жергілікті әскери басқару органының бастығы қол қояды және елтаңбалы мөрмен куәландырылады. 7-бағанда осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жазба жасалады.

1. Книга протоколов призывной комиссии подлежит регистрации в установленном порядке в служебном делопроизводстве местного органа военного управления.
2. Записи в книге протоколов производятся секретарем комиссии. Все записи производятся чернилами синего цвета, разборчиво и аккуратно. Не допускаются подчистки и свободные места между записями. В случаях допущения ошибок при заполнении, вся запись о рассматриваемом гражданине зачеркивается и вносится заново, о чем производится оговорка снизу листа книги протокола, подписывается начальником местного органа военного управления и заверяется гербовой печатью. В графе 7 производятся записи, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил.

3. Хаттамалар кітабына әскерге шақыру комиссиясы бір күн бойы қараған, оның ішінде қосымша қарап-тексеруге жіберілген барлық әскерге шақырылушы енгізіледі. Қарап-тексеруден қайтып келген әскерге шақырылушылар әскерге шақыру комиссиясы түпкілікті шешім қабылдаған күні қайта жазылады.
4. 8-бағанда күші жойылған шешім бойынша мынадай мазмұндағы: "Шешімнің күші жойылды, 20 __ ж. "__" _________ № __ хаттаманы қараңыз" деген жазба жасалады. Бұл ретте хаттама нөмірінің алымында хаттама нөмірі, бөлімінде хаттамадағы реттік нөмір көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
________________ облысы (қаласы) әскерге шақыру комиссиясы отырысының хаттамасы
Р/с
ЖСН
АӘТ
Туған жылы, күні, айы
Денсаулық жағдайына шағымы
Медициналық куәландыру қорытындысы
Қай аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы жіберді, шешімі
Әскерге шақыру комиссиясының шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20___ж. "___"_______ №___ хаттама
20 ___ жылғы "__" _____ барлығы _____ адам қаралуға тиіс болды, _____ адам
қаралды, оның ішінде мынадай шешім қабылданды:

3. В книгу протоколов заносятся призывники, рассмотренные призывной комиссией в течение дня, в том числе направленные на дополнительное обследование. Возвратившиеся с обследования призывники записываются повторно в день, принятия призывной комиссией окончательного решения.
4. В графе 8 вносится запись по отмененным решениям следующего содержания: "Решение отменено, см. протокол № __ от "__" _____________ 20 __ г.". При этом, в числителе номера протокола указывается номер протокола, в знаменателе – порядковый номер в протоколе.
_______________________
Приложение 7
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Протокол заседания призывной комиссии (города) ________________ области
№___ от "___" ________ 20 ___ года
№ п/п
ИИН
ФИО
Число, месяц, год рождения
Жалобы
на состояние здоровья
Заключение медицинского освидетельствования
Какая районная (города областного значения) призывная комиссия направила решение
Решение призывной комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Протокол № __ от "__"__________ 20___ года
Всего на "__" _________ 20 ___ года подлежало рассмотрению ___ чел., рассмотрено ___чел., из них принято решений:

1) "Әскери қызметке шақыруға жатады" – _____ адам;
2) "Әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылсын" – _____ адам;
3) "Әскери қызметке шақырудан босатылсын" – _____ адам;
4) "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" – _____ адам;
5) "Қосымша тексеруге жіберілсін" – ___ адам;
6) "________ ауданы (қаласы) әскерге шақыру комиссиясының шешімінің күші
жойылсын" – ___ адам;
7) "20__ж. "____" №___шешімнің күші жойылсын".
Қаралғанның ішінен аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру
комиссиясының ________ шешімі расталды.
Комиссия төрағасы _____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары _____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия мүшелері: _____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия хатшысы _____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен бірдей.
Ескертпе:
1. Отырыс хаттамасын комиссия хатшысы жүргізеді.
2. 7-бағанда осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жазба жасалады.

1) "Подлежит призыву на воинскую службу" - ___ чел.;
2) "Предоставить отсрочку от призыва на воинскую службу" - ___ чел.;
3) "Освободить от призыва на воинскую службу" - ___ чел.;
4) "Освободить от исполнения воинской обязанности" - ___ чел.;
5) "Направить на дополнительное обследование" - ___ чел.;
6) "Отменить решение призывной комиссии (города) ____________ района" - ___ чел.
7) "Отменить решение №___ от "____" _____________ 20__г.
Всего из рассмотренных подтверждено ____ решений районных (городов областного значения) призывных комиссий.
Председатель комиссии __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Заместитель председателя комиссии __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Секретарь комиссии __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Данный документ согласно статье 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Примечание:
1. Протокол заседания ведется секретарем комиссии.
2. В графе 7 производятся записи, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил.

3. Хаттамалар кітабына шақыру комиссиясы бір күн бойы қараған, оның ішінде қосымша қарап-тексеруге жіберілген барлық әскерге шақырылушы енгізіледі. Қарап-тексеруден қайтып келген әскерге шақырылушылар әскерге шақыру комиссиясы түпкілікті шешім қабылдаған күні қайта жазылады.
4. 9-бағанда күші жойылған шешім бойынша мынадай мазмұндағы жазба енгізіледі: "Шешімнің күші жойылды, 20 __ ж. "__" ______№ __ хаттаманы қараңыз". Бұл ретте хаттама нөмірінің алымында хаттама нөмірі, бөлімінде хаттамадағы реттік нөмір көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
_________________ ауданы (қаласы) қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) жиын пунктіне жіберген мерзімді әскери қызметке шақырылатын азаматтардың атаулы тізімі
Р/с
ЖСН
АӘТ
Туған жылы, күні, айы
Ұлты
Білім деңгейі
Курстық даярлығының бар-жоғы
Спорттық разрядының бар-жоғы, спорт түрі
Жарамдылық дәрежесі (литер)
Әскери командаға арналған (нөмірі)
Облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) әскерге шақыру комиссиясының шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
______ ауданы (қаласы) қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы
________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы мен тегі)
Ескертпе:

3. В книгу протоколов заносятся призывники, рассмотренные призывной комиссией в течение дня, в том числе направленные на дополнительное обследование. Возвратившиеся с обследования призывники записываются повторно в день, принятия призывной комиссией окончательного решения.
4. В графе 9 вносится запись по отмененным решениям следующего содержания: "Решение отменено, см. протокол № __ от "__" __________ 20 __ г.". При этом, в числителе номера протокола указывается номер протокола, в знаменателе – порядковый номер в протоколе.
_______________________
Приложение 9
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Именной список граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, направленных на сборный пункт Управлением (отделом) по делам обороны _________________ района (города)
№ п/п
ИИН
ФИО
Число, месяц, год рождения
Национальность
Уровень образования
Наличие курсовой подготовки
Наличие спортивных разрядов, вид спорта
Степень годности
(литер)
Предназначен в воинскую команду (номер)
Решение областной (города республиканского значения, столицы) призывной комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
Начальник Управления (отдела) по делам обороны
(города) __________ района
________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
Примечание.

1. 8-бағанда курстық даярлықтан өткені көрсетіледі, мысалы: тиісті санаты, сыныбы, деңгейі немесе рұқсаты бар жүргізуші, тракторист-машинист, электрик, краншы, дәнекерлеуші және басқа.
2. 12-баған жиын пунктінде азаматқа қатысты Қағидалардың 31-тармағында көзделген шешім қабылданғаннан кейін толтырылады.
3. 13-баған мерзімді әскери қызметке шақырылған және әскери қызмет өткеретін жерге жіберілген азаматтар бойынша жиын пунктінде мынадай мәліметтерді енгізіп толтырылады: қорғаныс істері департаменті бастығы бұйрығының нөмірі мен күні, қай әскери бөлімге (мекемеге) әскерге шақырылды не қорғаныс істері басқармасына (бөліміне) қайтару себебі.
Қазақстан Республикасының
азаматтарынәскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әңгімелесу парағы
ЖСН _________________________
АӘТ _________________________________________________
Туған жылы, күні, айы _____________________________
Р/с
Сұрақтар
Жауаптары
1.
Қандай оқу орнын бітірдіңіз? Қашан және қандай мамандық бойынша бітірдіңіз?
2.
Сіздің жұмыс орныңыз және атқаратын лауазымыңыз, еңбек өтіліңіз?
3.
Сіздің отбасы жағдайыңыз қандай және балаларыңыз бар ма?
4.
Толық отбасында тұрасыз ба және қанша бауырыңыз бен әпке-қарындасыңыз бар?
5.
Сіз немесе Сіздің жақын туысыңыз қылмыстық жауаптылыққа тартылды ма? Ондай болса, кім және қандай баппен?
6.
Сіз немесе Сіздің жақын туысыңыз суицид немесе суицидке әрекет жасады ма? Ондай болса, кім, қашан және қандай жағдайда?
7.
Сіз қандай курстан өттіңіз? Курсты аяқтағаныңыз туралы куәлігіңіз бар ма және қандай мамандық немесе санат бойынша аяқтадыңыз?
(мысалы: жүргізуші, дәнекерлеуші, краншы, тракторист-машинист, электрик және басқа)
8.
Сіз бастапқы әскери даярлықтан өттіңіз бе?
9.
Қандай да бір әскери-патриоттық клубта тұрдыңыз ба?
10.
Сіз белгіленген тәртіппен тіркелмеген саяси немесе жастар ұйымының, қоғамдық бірлестіктердің және дәстүрлі емес діни ағымның мүшесі болып табыласыз ба?
11.
Сізде мемлекеттік награда немесе төсбелгі бар ма?
12.
Сізде қандай спорттық разряд бар және қандай спорт түрі бойынша?
13.
Сіз қандай шет тілін білесіз?
14.
Әскердің қай түрінде немесе тегінде мерзімді әскери қызмет өткергіңіз келеді?
15.
Болашақта келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруді жоспарлайсыз ба?
Келесі беті
16.
Сіз әскери немесе арнайы оқу орнына оқуға түсуді жоспарлайсыз ба?
17.
Әскери қызметтен кейін құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органға орналасуды жоспарлайсыз ба?
18.
Сізде қандай кредит немесе ипотека бар?
19.
Сіз әскери қызметтен кейін оқу орнына грантқа оқуға түсуді жоспарлайсыз ба?
20.
Сіз мерзімді әскери қызмет өткергеннен кейін азаматқа берілетін жеңілдік туралы білесіз бе?
Ескертпе:
Мерзімді әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтар:

1. В графе 8 указывается окончание курсов, к примеру: водителя, тракториста-машиниста, электрика, крановщика, сварщика и другие, с соответствующей категорией, классом, уровнем или допуском.
2. Графа 12 заполняется на сборном пункте после принятия в отношении гражданина решения, предусмотренного пунктом 31 Правил.
3. Графа 13 заполняется на сборном пункте по гражданам, призванным на срочную воинскую службу и отправленным к месту прохождения воинской службы с внесением следующих сведений: номер и дата приказа начальника департамента по делам обороны, в какую воинскую часть (учреждение) призван либо причина возврата в управление (отдел) по делам обороны.
_______________________
Приложение 10
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Лист беседы
ИИН _________________________
ФИО _________________________________________________
Число, месяц, год рождения _____________________________
№ п/п
Вопросы
Ответы
1.
Какое учебное заведение закончили? Когда закончили и по какой специальности?
2.
Место Вашей работы и занимаемая должность, трудовой стаж?
3.
Ваше семейное положение и есть ли дети?
4.
Проживаете в полной семье и сколько у Вас братьев и сестер?
5.
Вы или Ваши близкие родственники привлекались ли к уголовной ответственности? Если да, то кто и по какой статье?
6.
Вы или Ваши близкие родственники совершали попытки к суициду или суицид (близкие родственники)? Если да, то кто, когда, и при каких обстоятельствах?
7.
Какие курсы Вы заканчивали? Имеется свидетельство или удостоверение об окончании курсов и по какой специальности или категории?
(к примеру: водитель, сварщик, крановщик, тракторист-машинист, электрик и другие)
8.
Проходили ли Вы начальную военную подготовку?
9.
Состояли в каком-либо военно-патриотическом клубе?
10.
Являетесь ли Вы членом политической или молодежной организации, не зарегистрированных в установленном порядке, общественных объединений и нетрадиционных религиозных течений?
11.
Имеете ли Вы государственные награды или нагрудные знаки?
12.
Какие спортивные разряды имеете и по какому виду спорта?
13.
Какими иностранными языками владеете?
14.
В каком виде или роде войск хотели бы пройти срочную воинскую службу?
15.
Планируете ли Вы в дальнейшем продолжить воинскую службу по контракту?
Оборотная сторона
16.
Планируете ли Вы поступить в военные или специальные учебные заведения?
17.
Планируете ли Вы после службы устроиться в правоохранительные или специальные государственные органы?
18.
Имеете ли Вы действующий кредит или ипотеку?
19.
Планируете ли Вы после службы поступить в учебные заведения на грант?
20.
Знаете ли Вы о льготах которые предоставляются гражданину после прохождения срочной воинской службы?
Примечание.
Граждане, выслужившие установленный срок срочной воинской службы, имеют право:

1) әскери, арнаулы оқу орнына оқуға түсуге;
2) жоғары оқу орны мен колледжге грантқа оқуға түсуге;
3) әскери қызметтен шығарылғаннан кейін екі жыл ішінде ұлттық бірыңғай тестілеу мен емтихан нәтижесін ескермей, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына ақылы негізде оқуға түсуге;
4) мемлекеттік білім беру тапсырысы немесе грант негізінде оқуына байланысты оны жұмыспен өтеу міндетін тоқтатуға;
5) әскери қызмет өткеру кезеңінде және ол аяқталғаннан кейін алпыс күн банктік қарыз немесе микрокредит шарттары бойынша кредиттік каникул алуға;
6) әскери қызмет өткеру кезеңінде жұмыс орнының (лауазымының) сақталуына құқылы
21.
Әскерге шақыруды кейінге қалдырудан қандай себеппен бас тарттыңыз? (берілген әскерге шақыруды кейінге қалдырудан бас тартқан әскерге шақырылушыларға сұрақ)
Қорытынды:
Әскери командаға қабылдансын/мынадай себептер бойынша әскери командаға
(қажет емесі сызып тасталсын)
қабылдаудан бас тартылсын:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(бас тартудың объективті (заңды негіздері бар) себептері көрсетіледі)
Әскери бөлім (мекеме) өкілі
_____________________________________________________________
(әскери бөлім нөмірі немесе мекеме атауы)
_____________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Әскерге шақырылушының әңгімелесу нәтижесімен танысуы туралы қолы:
_____________________________________ (қолы, инициалы, тегі)
Әңгімелесу өткізілген жер ____________________________________
Әңгімелесу өткізілген күн 20___ жылғы "____" _________.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
_________________ облысы (қаласы) қорғаныс істері департаменті бастығының 20____жылғы "___" _________ №____ бұйрығымен мерзімді әскери қызметке шақырылған және _________________ әскери бөліміне (мекемесіне) жіберілген азаматтардың атаулы тізімі
Р/с №
АӘТ
ЖСН
Туған жылы, күні, айы
Ұлты
Білімі
Қай қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) жіберді
1
2
3
4
5
6
7
Қосымша: № 065/у нысанындағы профилактикалық екпе картасынан үзінді; есепке алу-қызметтік карта; медициналық кітапша; психологиялық зерделеу нәтижесі.
Әскери билет
№ 065/у нысандағы профилактикалық екпе картасынан үзінді
Есепке алу-қызметтік карта
Медициналық кітапша
Психологиялық зерделеу нәтижесі
(құжаттар саны көрсетіледі)
Мерзімді әскери қызметке шақырылған саны _____ адамды, олардың құжаттарын (қосымшаға сәйкес) және жеке тамақтану рационын толық көлемде әскери бөлім (мекеме) өкіліне
_____________________________________
(әскери атағы, инициалы, тегі)
тапсырдым.
Қорғаныс істері департаменті бастығының орынбасары (әскерге шақыру жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін) – басқарма бастығы
_____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
__________________________________________
(әскери бөлім (мекеме) атауы, лауазымы,
әскери атағы, инициалы, тегі)
берген 20__ ж.___ №______ сенімхатқа сәйкес мерзімді әскери қызметке шақырылған саны _____ адамды, олардың құжаттарын (қосымшаға сәйкес) және жеке тамақтану рационын толық көлемде қабылдадым, шағымым жоқ,
Әскери бөлім (мекеме) өкілі
_____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
_____________________________________
(облысы, республикалық маңызы бар қала, астана)
қорғаныс істері департаментінің бастығы
М.О.
____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
_____________________________________
(әскери бөлім нөмірі немесе мекеме атауы)
әскери бөлімінің (мекемесінің)
командирі (бастығы)
М.О.
____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Әскери бөлімнің (мекеменің)
бұрыштама мөртаңбасы
Анықтама
Осы анықтама әскери қызметші
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(әскери атағы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
____________________________________________________________
әскери бөлімінде (мекемесінде) мерзімді әскери қызмет өткеріп жатқанын растайды.
Ол ____________ облысы (қаласы) қорғаныс істері департаменті бастығының
20__ жылғы "__" ____.№ ____ бұйрығымен мерзімді әскери қызметке шақырылды.
Әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы)
_____________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге және беруге келісім
ЖСН _______________________________________________
АӘТ ________________________________________________
Туған жылы, күні, айы _________________________________
Мен,___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген менің заңды құқықтарым мен
мүддемді іске асыру үшін менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге және
мемлекеттік органдар мен ұйымдарға беруге өз келісімімді беремін.
_________________________ __________________ (инициалы, тегі) (қолы)
20___ ж. "___" ____________
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Әңгімелесу парағы
ЖСН _________________________ әскери атағы____________________
АӘТ __________________________________________________________
Туған жылы, күні, айы _____________________________
Р/с
Сұрақтар
Жауаптары
1.
Қандай оқу орнын бітірдіңіз? Қашан және қандай мамандық бойынша бітірдіңіз?
2.
Сіздің жұмыс орныңыз және атқаратын лауазымыңыз, еңбек өтіліңіз?
3.
Сіздің отбасы жағдайыңыз және балаларыңыз бар ма?
4.
Толық отбасында тұрасыз ба және қанша бауырыңыз бен әпке-қарындасыңыз бар?
5.
Сіз немесе Сіздің жақын туысыңыз қылмыстық жауаптылыққа тартылды ма? Ондай болса, кім және қандай баппен?
6.
Сіз немесе Сіздің жақын туысыңыз суицид немесе суицидке әрекет жасады ма? Ондай болса, кім, қашан және қандай жағдайда?
7.
Сіз қандай курстан өттіңіз? Курсты аяқтағаныңыз туралы куәлігіңіз бар ма және қандай мамандық немесе санат бойынша аяқтадыңыз?
(мысалы: жүргізуші, дәнекерлеуші, краншы, тракторист-машинист, электрик және басқа)
8.
Сіз қандай әскери кафедраны бітірдіңіз және қай жылы?
9.
Қандай да бір әскери-патриоттық клубта тұрдыңыз ба?
10.
Сіз белгіленген тәртіппен тіркелмеген саяси немесе жастар ұйымының, қоғамдық бірлестіктердің және дәстүрлі емес діни ағымның мүшесі болып табыласыз ба?
11.
Сізде мемлекеттік награда немесе төсбелгі бар ма?
12.
Сізде қандай спорттық разряд бар және қандай спорт түрі бойынша?
13.
Сіз қандай шет тілін білесіз?
14.
Әскердің қай түрінде немесе тегінде әскери қызмет өткергіңіз келеді?
Келесі беті
15.
Болашақта келісімшарт бойынша әскери қызметті жалғастыруды жоспарлайсыз ба?
16.
Сіз әскери немесе арнайы оқу орнына оқуға түсуді жоспарлайсыз ба?
17.
Әскери қызметтен кейін құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органға орналасуды жоспарлайсыз ба?
18.
Сізде кредит немесе ипотека бар ма?
19.
Әскери қызмет өткергеннен кейін азаматқа берілетін жеңілдік туралы білесіз бе?
Ескертпе:
Әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтар:

1) поступить в военные, специальные учебные заведения;
2) поступить на грант в высшее учебное заведение и колледжи;
3) поступить в организации высшего и (или) послевузовского образования без учета результатов единого национального тестирования и экзаменов на платной основе в течение двух лет со дня увольнения;
4) на прекращение обязанности по отработке, связанной с обучением на основе государственного образовательного заказа или гранта.
5) кредитные каникулы по договорам банковского займа или микрокредита на период службы и шестьдесят дней после его окончания.
6) на сохранение на период службы место работы (должность).
21.
По какой причине Вы отказались от предоставленной отсрочки? (вопрос для призывников, отказавшихся от предоставленной отсрочки)
Вывод:
Зачислить в воинскую команду. / Отказать в зачислении в воинскую команду по
(не нужное зачеркнуть)
причинам: _______________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(указываются объективные (имеющие законные основания) причины отказа)
Представитель
войсковой части (учреждения) ______________________________________________
(номер войсковой части или наименование учреждения)
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Подпись призывника об ознакомлении
с результатами беседы: ______________________________________
(подпись, инициал, фамилия)
Место проведения беседы ____________________________________
Дата проведения беседы "____" _________ 20___ года.
_______________________
Приложение 11
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Именной список граждан, призванных на срочную воинскую службу приказом начальника Департамента по делам обороны (города) ____________________ (области) №____ от "___" ___________ 20____ года и направленных в воинскую часть (учреждение) _________________________________________
№ п/п
ФИО
ИИН
Число, месяц, год рождения
Национальность
Образования
Каким управлением (отделом по делам обороны направлен
1
2
3
4
5
6
7
Приложение: выписки из карт профилактических прививок формы № 065/у; учетно-послужные карты; медицинские книжки; результаты психологического изучения.
Военные билеты
Выписки из карт профилактических прививок формы № 065/у
Учетно-послужные карты
Медицинские книжки
Результаты психологического изучения
(указывается количество документов)
Передал представителю воинской части (учреждения)
______________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
граждан, призванных на срочную воинскую службу в количестве ____ человек, документы к ним (согласно приложению) и индивидуальный рацион питания в полном объеме.
Заместитель начальника Департамента по делам обороны (ведающего вопросами призывной работы) – начальник управления
_________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Принял согласно доверенности №______ от ________ 20__ г., выданной ______________________________________
______________________________________
(должность, наименование воинской части (учреждения), воинское звание, фамилия и инициалы)
граждан, призванных на срочную воинскую службу в количестве ___ человек, документы к ним (согласно приложению) и индивидуальный рацион питания в полном объеме, претензий не имею.
Представитель войсковой части (учреждения):
______________________________________
(воинское звание, подпись,
инициал, фамилия)
Начальник департамента по делам обороны
_____________________________________
(области, города республиканского
значения, столицы)
М.П. ____________________________________
(воинское звание, подпись,
инициал, фамилия)
Командир (начальник)
войсковой части (учреждения)
_____________________________________
(номер воинской части или
наименование учреждения)
М.П. ____________________________________
(воинское звание, подпись,
инициал, фамилия)
_______________________
Приложение 12
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Угловой штамп
воинской части (учреждения)
Справка
Настоящая справка подтверждает, что военнослужащий_________________________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при наличии))
действительно проходит срочную воинскую службу в войсковой части (учреждении)
______________________________________________________________________________.
Призван на срочную воинскую службу приказом начальника Департамента по делам
обороны __________________области (города) №____ от "____" __________ 20___ года.
Командир (начальник) войсковой части (учреждения)
_____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
_______________________
Приложение 13
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных
ИИН _________________________
ФИО _________________________________________________
Число, месяц, год рождения _____________________________
Я, _______________________________________________________ даю свое согласие
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
на сбор, обработку и передачу моих персональных данных в государственные органы и организации для реализации моих законных прав и интересов, предусмотренных Законами Республики Казахстан.
_________________________ __________________
(фамилия, инициалы)            (подпись)
"___" ____________ 20___ г.
_______________________
Приложение 14
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Лист беседы
ИИН _________________________ Воинское звание________________________
ФИО _________________________________________________________________
Число, месяц, год рождения _____________________________
№ п/п
Вопросы
Ответы
1.
Какое учебное заведение закончили? Когда закончили и по какой специальности?
2.
Место Вашей работы и занимаемая должность, трудовой стаж?
3.
Ваше семейное положение и есть ли дети?
4.
Проживаете в полной семье и сколько у Вас братьев и сестер?
5.
Вы или Ваши близкие родственники привлекались ли к уголовной ответственности? Если да, то кто и по какой статье?
6.
Вы или Ваши близкие родственники совершали попытки к суициду или суицид (близкие родственники)? Если да, то кто, когда, и при каких обстоятельствах?
7.
Какие курсы Вы заканчивали? Имеется свидетельство или удостоверение об окончании курсов и по какой специальности или категории?
(к примеру: водитель, сварщик, крановщик, тракторист-машинист, электрик и другие)
8.
Какую военную кафедру заканчивали и в каком году?
9.
Состояли в каком-либо военно-патриотическом клубе?
10.
Являетесь ли Вы членом политической или молодежной организации, не зарегистрированных в установленном порядке, общественных объединений и нетрадиционных религиозных течений?
11.
Имеете ли Вы государственные награды или нагрудные знаки?
12.
Какие спортивные разряды имеете и по какому виду спорта?
13.
Какими иностранными языками владеете?
14.
В каком виде или роде войск хотели бы пройти воинскую службу?
Оборотная сторона
15.
Планируете ли Вы в дальнейшем продолжить воинскую службу по контракту?
16.
Планируете ли Вы поступить в военные или специальные учебные заведения?
17.
Планируете ли Вы после службы устроиться в правоохранительные или специальные государственные органы?
18.
Имеете ли Вы действующий кредит или ипотеку?
19.
Знаете ли Вы о льготах которые предоставляются гражданину после прохождения воинской службы?
Примечание.
Граждане, выслужившие установленный срок воинской службы по призыву, имеют право:

1) әскери қызметтен шығарылғаннан кейін екі жыл ішінде ұлттық бірыңғай тестілеу мен емтихан нәтижесін ескермей, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына ақылы негізде оқуға түсуге;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы немесе грант негізінде оқуына байланысты оны жұмыспен өтеу міндетін тоқтатуға;
3) әскери қызмет өткеру кезеңінде жұмыс орнының (лауазымының) сақталуына құқылы
20.
Әскерге шақыруды кейінге қалдырудан қандай себеппен бас тарттыңыз? (берілген әскерге шақыруды кейінге қалдырудан бас тартқан запастағы офицерлерге сұрақ)
____________________________________________
(әңгімелескен адамның лауазымы)
____________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Запастағы офицердің әңгімелесу нәтижесімен танысуы туралы қолы:
______________________________________ (қолы, инициалы, тегі)
Әңгімелесу өткізілген жер ____________________________________
Әңгімелесу өткізілген күн 20___ жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
_________________ облысы (қаласы ауданы) қорғаныс істері департаменті (басқармасы, бөлімі) әскери жиынға шақырған және _____________________ әскери бөліміне (мекемесіне) жіберген әскери міндеттілердің атаулы тізімі
Р/с №
ЖСН
АӘТ
Туған жылы, күні, айы
Ұлты
Білім деңгейі
Курстық даярлығының бар-жоғы
Спорттық разрядының бар-жоғы, спорт түрі
Әскери атағы
Есепке алу бойынша әскери-есептік мамандығы
Қандай әскери-есептік мамандық бойынша даярлауға жіберілді
Медициналық куәландыру нәтижесі
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
_________________ облысы, қаласы (ауданы) қорғаныс істері департаментінің
(басқармасының, бөлімінің) бастығы
________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы мен тегі)
Ескертпе:
1. 8-бағанда курстық даярлықтан өткені көрсетіледі, мысалы: тиісті санаты, сыныбы, деңгейі немесе рұқсаты бар жүргізуші, тракторист-машинист, электрик, краншы, дәнекерлеуші және басқа.
2. 13-бағанда жарамдылық дәрежесінің литері, тіркеу нөмірі және қызметтік іс жүргізуде есепке алу күні көрсетіледі.

1) поступить в организации высшего и (или) послевузовского образования без учета результатов единого национального тестирования и экзаменов на платной основе в течение двух лет со дня увольнения;
2) на прекращение обязанности по отработке, связанной с обучением на основе государственного образовательного заказа или гранта.
3) на сохранение на период службы место работы (должность).
20.
По какой причине Вы отказались от предоставленной отсрочки? (вопрос для офицеров запаса, отказавшихся от предоставленной отсрочки)
____________________________________________
(должность проводившего беседу)
____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Подпись офицера запаса об ознакомлении
с результатами беседы: ______________________________________
(подпись, инициал, фамилия)
Место проведения беседы ____________________________________
Дата проведения беседы "____" _________ 20___ года.
_______________________
Приложение 15
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Именной список военнообязанных, призванных на воинские сборы и направленных Департаментом (управлением, отделом) по делам обороны _____________________ области (города, района) в войсковую часть (учреждение) ___________________________________________________
№ п/п
ИИН
ФИО
Число, месяц, год рождения
Национальность
Уровень образования
Наличие курсовой подготовки
Наличие спортивных разрядов, вид спорта
Воинское звание
Военно-учетная специальность по учету
По какой военно-учетной специальности направлен на подготовку
Результат медицинского освидетельствования
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
Начальник Департамента (управления, отдела по делам обороны
(города) _____________________ области (района)
________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
Примечание.
1. В графе 8 указывается окончание курсов, к примеру: водителя, тракториста-машиниста, электрика, крановщика, сварщика и другие, с соответствующей категорией, классом, уровнем или допуском.
2. В графе 13 указывается литер степени годности, регистрационный номер и дата учета в служебном делопроизводстве.
_______________________