Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қыркүйектегі N 860 Қаулысы.
"Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 18 қыркүйектегі
N 860 қаулысымен
бекітілген
Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың
салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру,
материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын
күштеп өзгертуге ұмтылыс жасауға террористік актілерге; билікті күштеп қолына алуға немесе Қазақстан Республикасының Конституциясын бұзып, билікті күштеп ұстауға бағытталған іс-қимылдарға; қарулы қақтығысты күштеп таңу мақсатында басқа мемлекеттер тарапынан болатын арандатушылық іс-қимылдарға; Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығын бұзуға; жаппай тәртіпсіздікке, ұлтаралық және конфессияаралық қақтығыстарға; жекелеген жерлерді, экстремистік топтамалармен бірге аса маңызды объектілерді блокадалауға немесе басып алуға; заңсыз қарулы құрамаларды дайындауға және олардың қызметіне қатысқан адамдарға қолданылмайды.

Об утверждении Правил предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2008 года № 860.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 сентября 2008 года № 860
Правила
предоставления жилых помещений, возмещения материального
ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам,
пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием
для введения чрезвычайного положения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" и определяют порядок предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения.
2. Настоящие Правила не распространяются на лиц, принявших участие: в попытке насильственного изменения основ конституционного строя Республики Казахстан; в террористических актах; в действиях, направленных на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан; в провокационных действиях со стороны других государств с целью навязывания вооруженного конфликта; в нарушении территориальной целостности Республики Казахстан; в массовых беспорядках, межэтнических и межконфессиональных конфликтах; в блокадах или захватах отдельных местностей, особо важных объектов с экстремистскими группировками; в подготовке и деятельности незаконных вооруженных формирований.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2. Тұрғын үй-жайлар беру тәртібі
3. Тұрғын үй-жаймен қамтамасыз ету үшін тұрғын үй-жайсыз қалған адамдар аумағында төтенше жағдайды енгізу үшін негіз болған мән-жайлар сәтінен бастап немесе төтенше жағдай әрекет еткен кезеңде бір апта мерзімде аумағында төтенше жағдай енгізілген жергілікті атқарушы органға тұрғын үй-жай беру туралы өтініш береді, ал төтенше жағдай екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікте енгізілген жағдайда өтінішті Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссияға (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) береді.
4. Тұрғын үй-жайсыз қалған жеке тұлғаларды қамтамасыз ету үшін
төтенше жағдай енгізілген аумақтың жергілікті атқарушы органы, ал төтенше жағдай екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікте енгізілген жағдайда Мемлекеттік комиссия:
1) тұрғын үй-жайлар беруге мұқтаж зардап шеккендердің тізімін
жасайды;
2) орналастыруға арналған тұрғын үй-жайларды белгілейді;
3) зардап шеккендерді орналастырады.
5. Төтенше жағдайды енгізу үшін негіз болған мән-жайлар
салдарынан немесе төтенше жағдай әрекет еткен кезеңде зардап шеккендерге уақытша тұру үшін тұрғын үй-жай беру аумағында төтенше жағдай енгізілген жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде, ал төтенше жағдай екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікте енгізілген жағдайда Мемлекеттік комиссия шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Төтенше жағдай енгізілген аумақтың жергілікті атқарушы органы, ал төтенше жағдай екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікте енгізілген жағдайда Мемлекеттік комиссия тұрғын үй-жай беру туралы өтініш қабылдау мерзімі өткеннен кейін екі апта мерзім ішінде зардап шеккендер үшін уақытша тұрғын үй-жай беру туралы шешім шығарады.
3. Материалдық залалды өтеу тәртібі
6. Төтенше жағдай енгізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімі төтенше жағдайды енгізу үшін негіз болған мән-жайлар сәтінен бастап екі апта мерзімде материалдық залалды бағалау және өтеу жөнінде комиссия құрады.
Материалдық залалды бағалау және өтеу жөніндегі комиссияның құрамына жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың өкілдері кіреді.
7. Материалдық залал шеккен зардап шегушілер төтенше жағдай енгізу үшін негіз болған мән-жайлар сәтінен бастап екі апта мерзімде немесе төтенше жағдай әрекет еткен кезеңде материалдық залалды бағалау және өтеу жөніндегі комиссияға осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған материалдық залалды өтеу туралы өтініш береді.

2. Порядок предоставления жилых помещений
3. Для обеспечения жилыми помещениями лица, оставшиеся без жилого помещения, с момента обстоятельств, послуживших основанием для введения или в период действия чрезвычайного положения, в недельный срок представляют в местный исполнительный орган территории, где введено чрезвычайное положение, заявление о предоставлении жилого помещения, а в случае введения чрезвычайного положения на территории двух и более административно-территориальных единиц, заявление предоставляется в Государственную комиссию по обеспечению режима чрезвычайного положения (далее - Государственная комиссия).
4. Для обеспечения физических лиц, оставшихся без жилого помещения, местный исполнительный орган территории, где введено чрезвычайное положение, а в случае введения чрезвычайного положения на территории двух и более административно-территориальных единиц - Государственная комиссия:
1) составляет списки лиц, нуждающихся в предоставлении жилых помещений;
2) определяет жилые помещения для расселения;
3) производит расселение пострадавших.
5. Предоставление жилых помещений для временного проживания пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения или в период действия чрезвычайного положения осуществляется на основании решения местного исполнительного органа территории, где введено чрезвычайное положение, а в случае введения чрезвычайного положения на территории двух и более административно-территориальных единиц, на основании решения Государственной комиссии.
Местный исполнительный орган территории, где введено чрезвычайное положение, а в случае введения чрезвычайного положения на территории двух и более административно-территориальных единиц - Государственная комиссия, в течение двухнедельного срока после истечения срока приема заявлений о предоставлении жилых помещений выносят решение о предоставлении жилых помещений для временного проживания пострадавших.
3. Порядок возмещения материального ущерба
6. Аким административно-территориальной единицы, где введено чрезвычайное положение, с момента обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения, в двухдневный срок создает комиссию по оценке и возмещению материального ущерба.
В состав комиссии по оценке и возмещению материального ущерба входят представители местных представительных и исполнительных органов.
7. Пострадавшие, понесшие материальный ущерб, в двухнедельный срок, с момента наступления обстоятельств, послуживших основанием для введения или в период действия чрезвычайного положения, представляют в комиссию по оценке и возмещению материального ущерба, заявление о возмещении материального ущерба, заполненное по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

8. Материалдық залалды өтеу туралы өтінішке:
1) зардап шеккен адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі. Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың
салдарынан осындай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда Қазақстан
Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің аумақтық органынан уақытша жеке куәлік;
2) денсаулық сақтау ұйымынан зардап шеккен адамның еңбекке уақытша жарамсыздығын растайтын құжаттар;
3) еңбекке уақытша жарамсыздығына байланысты дәрілік заттар сатып алуға кеткен шығындарды растайтын құжаттар (шот-фактуралар, жөнелтпе құжаттар, кіріс кассалық ордері немесе фискалдық чек және өзгелері);
4) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес төтенше жағдай енгізу үшін негіз болған мән-жайлар сәтінен бастап немесе төтенше жағдай әрекет еткен кезеңде зардап шегушінің жоғалған немесе бүлінген мүлкінің тізбесі;
5) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес төтенше жағдай әрекет еткен кезеңде зақымданған мүліктің тұтыну сапасын қалпына келтіру кезінде шеккен шығыстарды (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кіріс кассалық ордерін немесе фискалдық чекті) растайтын құжат қоса беріледі.
9. Өтініштер мен құжаттарды тіркеуді материалдық залалды бағалау және өтеу жөніндегі комиссия осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша материалдық залалды өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналына зардап шегушіге құжаттарды қабылдағандығы туралы растама бере отырып жүзеге асырады.
10. Материалдық залалды бағалау және өтеу жөніндегі комиссия
материалдық залалды өтеу туралы өтінішті қабылдау мерзімі өткеннен кейін бір ай ішінде өтелетін залалдың көлемін анықтайды.
11. Материалдық залалдың көлемін және материалдық залал шеккен адамдардың тізімін әкім бекітеді.
12. Материалдық залалды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын мөлшерде республикалық бюджет және төтенше жағдай енгізілген тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің шешімімен айқындалатын мөлшерде жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. Материалдық залалды өтегеннен кейін материалдық залалды өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында күнін, өтелген материалдық залалдың мөлшерін және төлем құжатының нөмірін көрсете отырып, тиісті жазба жасалады.
4. Қажетті көмек беру тәртібі
14. Төтенше жағдай енгізілген аумақтың жергілікті атқарушы органы, ал төтенше жағдай екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікте енгізілген жағдайда Мемлекеттік комиссия қажеттілікті айқындайды және осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес зардап шеккендерді қажетті көмекпен қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
Материалдық көмекті және бірінші қажеттілік тауарларын бөлу төтенше жағдай енгізілген тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі, ал ол екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікте туындаған жағдайда Мемлекеттік комиссия төрағасы бекіткен тізімдерге сәйкес жүргізіледі.

8. К заявлению о возмещении материального ущерба прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность пострадавшего лица. В случае утраты или уничтожения такого документа, вследствие обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения - временное удостоверение личности из территориального органа Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) документы, подтверждающие временную нетрудоспособность пострадавшего из организаций здравоохранения;
3) документы, подтверждающие затраты на приобретение лекарственных средств в связи с временной нетрудоспособностью (счета-фактуры, накладные, приходный кассовый ордер или фискальный чек и иные);
4) перечень утраченного или испорченного имущества пострадавшего с момента наступления обстоятельств, послуживших основанием для введения или в период действия чрезвычайного положения, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) документ, подтверждающий расходы (счета-фактуры, накладные, приходный кассовый ордер или фискальный чек), понесенные при восстановлении потребительских качеств поврежденного имущества в период действия чрезвычайного положения, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Регистрацию заявлений и документов осуществляет комиссия по оценке и возмещению материального ущерба в журнале регистрации заявлений о возмещении материального ущерба по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с выдачей пострадавшему подтверждения о принятии документов.
10. Комиссия по оценке и возмещению материального ущерба, определяет объем возмещаемого ущерба в течение одного месяца после истечения срока приема заявлений о возмещении материального ущерба.
11. Аким утверждает объем материального ущерба и списки лиц, понесших материальный ущерб.
12. Возмещение материального ущерба осуществляется за счет средств республиканского бюджета в размере, определяемом решением Правительства Республики Казахстан, и местных бюджетов в размере, определяемом решением акима административно-территориальной единицы, где введено чрезвычайное положение.
13. После возмещения материального ущерба в журнале регистрации заявлений о возмещении материального ущерба делается соответствующая запись с указанием даты, размера возмещенного материального ущерба и номера платежного документа.
4. Порядок предоставления необходимой помощи
14. Местный исполнительный орган территории, где введено чрезвычайное положение, а в случае введения чрезвычайного положения на территории двух и более административно-территориальных единиц - Государственная комиссия, определяют потребность и осуществляют обеспечение пострадавших необходимой помощью согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Распределение материальной помощи и товаров первой необходимости производится согласно спискам, утвержденным акимом административно-территориальной единицы, где введено чрезвычайное положение, а в случае возникновения на территории двух и более административно-территориальных единиц, председателем Государственной комиссии.

15. Зардап шеккендерді ыстық тамақпен, ауызсумен, киіммен, төсек-орын жабдықтарымен қамтамасыз етуді төтенше жағдай енгізілген аумақтың жергілікті атқарушы органы азаматтық қорғау қызметтерін тарта отырып ұйымдастырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Зардап шеккендерді медициналық қамтамасыз етуді және оларға шұғыл медициналық көмек көрсетуді төтенше жағдай енгізілген аумақтың жергілікті атқарушы органы азаматтық қорғау медициналық қызметін тарта отырып дереу ұйымдастырады.
Медициналық қамтамасыз ету емдеу-эвакуациялау, санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы алдын алу іс-шараларын көздейді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға оңалту көмегін қоса алғанда, медициналық көмек көрсетуді денсаулық сақтау ұйымдары тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін беру тәртібімен жүргізеді.
Ережеге
1-қосымша
Кімге______________________________
(материалдық залалды бағалау
және өтеу жөніндегі комиссия
төрағасының Т.А.Ә.)
___________________________________
___________________________________
тұратын_____________________
(өтініш берушінің
Т.А.Ә)
тел.________________________
Материалдық залалды өтеу туралы өтініш
Сізден________________________________________________________
______________________________________________________________
___________________________________________________ байланысты
(оқиғаның сипаты көрсетіледі)
маған материалдық залалды өтеуіңізді сұраймын.
Материалдық залалды мына мекен-жай бойынша
өтеуді сұраймын:______________________________________________
______________________________________________________________
(облыс, аудан, қала, тұратын мекен-жайы)
Банк мекемесінің N ___________________________________________
филиалдың N __________________________________________________
Жеке есеп шоты немесе карт-шоты_______________________________
______________________________________атына аударуды сұраймын. (Т.А.Ә.)
Алушының СТН N _______________________________________________
Өтінішіме мына құжаттарды қоса беріп отырмын:
1.____________________________________________________________
2.____________________________________________________________
3.____________________________________________________________
4.____________________________________________________________
5.____________________________________________________________
____ж."___" ___ Өтініш беруші___________
(жылғы)(күні)(айы) (Т.А.Ә. қолы)
Ережеге
2-қосымша
Өтеуге жататын жоғалған немесе
бүлінген мүліктің тізбесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Зардап шегушіге жеке меншік құқығында тиесілі, оған қажетті мынадай мүлік пен заттар түрлері өтеуге жатады:
1. Тұрғын үй, пәтер немесе оның жекелеген бөліктері.
2. Үй орналасқан жер учаскелері және жеке қосалқы шаруашылық
жүргізу үшін қажетті шаруашылық құрылыстары.
3. Негізгі кәсібі ауыл шаруашылығы болып табылатын зардап шегушілер үшін:

15. Обеспечение пострадавших горячим питанием, питьевой водой, одеждой, постельными принадлежностями организуется местным исполнительным органом территории, где введено чрезвычайное положение с привлечением служб гражданской защиты.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Медицинское обеспечение и оказание неотложной медицинской помощи пострадавшим организуются местным исполнительным органом территории, где введено чрезвычайное положение, незамедлительно с привлечением медицинской службы гражданской защиты.
Медицинское обеспечение предусматривает лечебно-эвакуационные, санитарно-гигиенические и профилактические противоэпидемические мероприятия.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Оказание медицинской помощи, включая реабилитационную физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения, производится организациями здравоохранения в порядке предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Приложение 1
к Правилам
Кому ____________________________
(Ф.И.О. председателя комиссии по
оценке и возмещению материального ущерба)
от _____________________________,
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего ____________________
_________________________________
тел. ____________________________
Заявление
о возмещении материального ущерба
Прошу Вас возместить мне материальный ущерб в связи с _______
___________________________________________________________________
(указывается характер события)
___________________________________________________________________
Материальный ущерб прошу возместить по адресу: ____________________
___________________________________________________________________
(область, район, город, адрес места жительства)
Учреждение банка № ________________________________________________
№ филиала _________________________________________________________
Лицевой счет или карт-счет ________________________________________
на имя ____________________________________________________________
(Ф.И.О.)
РНН получателя № __________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________
"_______" _________ ______ Заявитель ___________________
(число) (месяц) (год) (подпись Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам
Перечень
утраченного или испорченного имущества, подлежащего возмещению
Возмещению подлежат следующие необходимые для пострадавшего виды имущества и предметы, принадлежащие ему на праве частной собственности:
1. Жилой дом, квартира или отдельные их части.
2. Земельные участки, на которых расположены дом и хозяйственные постройки, необходимые для ведения личного подсобного хозяйства.
3. Для пострадавших, основным занятием которых является сельское хозяйство:

1) шаруашылық құрылыстары және үй малы;
2) малға арналған азық;
3) ауыл шаруашылығы дақылдарын кезекті егу үшін қажетті тұқымдар.
4. Үй жағдайындағы заттар, жабдық, киімдер:
1) киім, аяқ киім, іш киім, төсек-орын жабдықтары, ас үйлік және асханалық аспаптар;
2) зардап шегуші мен оның отбасы мүшелеріне ең аз қажетті жиһаз.
5. Зардап шегушінің отбасының ас әзірлеуіне және тұрғын үй-жайын жылытуға арналған отын.
6. Мүгедектігі бар адамдардың жүріп-тұруына арналған арнайы көлік құралдары.
Мүлік зардап шегуші мен оның отбасы мүшелерінің ең аз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті мөлшерде өтеуге жатады.
Тері және басқа бағалы киімдер, асханалық сервиздер, қымбат бағалы металдардан жасалған, сондай-ақ көркемдік құндылығы бар заттар өтеуге жатпайды.
Ережеге
3-қосымша
Материалдық залалды өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналы
Р/с N
Төтенше жағдай енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шегушінің Т.А.Ә.
Түскен күні, кіріс N
Тұратын мекен-
жай
Материалдық залалды өтеу себебі (төтенше жағдай орнының, уақыты мен түрінің қысқаша сипаттамасы)
Материалдық залалдың мөлшері
Берілген материалдық көмек бойынша төлем тапсырмасының
N және күні
(тіркеушінің
қолы)
1
2
3
4
5
6
7
Ережеге
4-қосымша
Жеке тұлғаларға берілетін қажетті көмек тізбесі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Зардап шегушіге қажетті көмек беруге мыналар жатады:
1. Тәулігіне үш рет ыстық тамақ, ауыз су, киім (жылдың суық уақытында — жылы киім), төсек-орын жабдықтары.
2. Жылыну үшін үй-жай беру.
3. Жеке тұрғын үйге, пәтерге көлемі үлкен жүкті, мүлікті (оның ішінде орны толтырылған) тасу.
4. Тұру үшін жарамды жеке тұрғын үйді, пәтерді күрделі жөндеу және (немесе) қалпына келтіру.
5. Жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін қажетті шаруашылық құрылыстарын қалпына келтіру немесе құрылыс салу.
6. Мыналарды:
тамақ дайындауға және зардап шеккен отбасылардың тұрғын үйін жылытуға арналған отынды;
мүгедектігі бар адамдардың жүріп-тұруына арналған арнайы көлік құралдарын жеткізу.
7. Материалдық көмек және бірінші қажеттілік тауарлары.

1) хозяйственные постройки и домашний скот;
2) корм для скота;
3) семена, необходимые для очередного посева сельскохозяйственных культур.
4. Предметы домашней обстановки, утвари, одежды:
1) одежда, обувь, белье, постельные принадлежности, кухонная и столовая утварь;
2) мебель, минимально необходимая для пострадавшего и членов его семьи.
5. Топливо, предназначенное для приготовления пищи и отопления жилого помещения семьи пострадавшего.
6. Транспортные средства, специально предназначенные для передвижения лиц с инвалидностью.
Имущество подлежит возмещению в количестве, необходимом для удовлетворения минимальных потребностей пострадавшего и членов его семьи.
Возмещению не подлежат меховая и другая ценная одежда, столовые сервизы, предметы, изготовленные из драгоценных металлов, а также имеющие художественную ценность.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам
Журнал регистрации заявлений
о возмещении материального ущерба
п/п
Ф.И.О.
пострадавшего
в результате
обстоятельств,
послуживших
основанием для
введения
чрезвычайного
положения
Дата
поступления,
№ вх.
Адрес
проживания
Причина
возмещения
материального
ущерба (краткое
описание места,
времени и вида
чрезвычайной
ситуации)
Размер
материального
ущерба
№ и дата
платежного
поручения по
выданной
материальной
помощи
(роспись
регистратора)
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 4
к Правилам
Перечень
предоставляемой необходимой помощи физическим лицам
Предоставлению необходимой помощи для пострадавшего подлежат:
1. Трехразовое горячее питание в сутки, питьевая вода, одежда (в холодное время года - теплая одежда), постельные принадлежности.
2. Предоставление помещения для обогрева.
3. Перевозка крупногабаритного груза, имущества (в том числе возмещенных) к индивидуальному жилому дому, квартире.
4. Капитальный ремонт и (или) восстановление индивидуального жилого дома, квартиры, пригодных для проживания.
5. Восстановление или строительство хозяйственных построек необходимых для ведения личного подсобного хозяйства.
6. Подвоз:
топлива, предназначенного для приготовления пищи и отопления жилого помещения семьи пострадавшего;
транспортного средства, специально предназначенного для передвижения лиц с инвалидностью.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Материальная помощь и товары первой необходимости.

8. Медициналық қамтамасыз ету және шұғыл медициналық көмек көрсету (емдеу-эвакуациялау, санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шаралар).
9. Оңалту көмегі.

8. Медицинское обеспечение и оказание неотложной медицинской помощи (лечебно-эвакуационные, санитарно-гигиенические и противоэпидемические мероприятия).
9. Реабилитационная помощь.