Парламенттік реформа жөніндегі жұмыс тобы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 8 қазандағы № 250 Өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 1337 Жарлығымен
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыруға бағытталған Парламенттік реформа бойынша ұсыныстар тұжырымдау мақсатында осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Жұмыс тобы құрылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 8 қазандағы
№ 250 өкіміне
ҚОСЫМША
Парламенттік реформа жөніндегі жұмыс тобының
ҚҰРАМЫ
Қарин Ерлан Тынымбайұлы - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, Жұмыс тобының жетекшісі;
Жиенбаев Ержан Нұрланұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі, Жұмыс тобы жетекшісінің орынбасары;
Қырықбаев Арман Оразбайұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат мәселелері және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі, Жұмыс тобы жетекшісінің орынбасары;
Жұмыс тобының мүшелері:
Айтқожин Қабдолсамих Көшекұлы - заң ғылымдарының докторы, Д.А.Қонаев атындағы Еуразиялық заң академиясының профессоры;
Әзілханов Марат Алмасұлы - Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығың меңгерушісі, Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары;
Әубәкірова Индира Оралқызы - заң ғылымдарының докторы, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" ШЖҚ РМК директоры;
Бәшімов Марат Советұлы - Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты, заң ғылымдарының докторы;
Бейсенбаев Елнұр Сабыржанұлы - Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісіндегі "Аманат" фракциясының басшысы;
Бекназаров Нұрлан Құдиярұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитетінің төрағасы;
Егізбаев Серік Рахметоллаұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісіндегі "Ауыл" фракциясының басшысы;
Жаманқұлова Қарлығаш Қалибекқызы - "Әділ сөз" сөз еркіндігін қорғау халықаралық қорының президенті;
Жақаева Лейла Сұлтанқызы - заң ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Жоғары Соты Кеңесінің Сот төрелігі академиясының профессоры;
Жарылғанов Айдар Төлетайұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Мемлекеттік құқық бөлімінің меңгерушісі;
Имашева Снежанна Валерьевна - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Заңнама және сот-құқықтық реформасы комитетінің төрағасы;
Караев Алипаша Агаханович - заң ғылымдарының кандидаты, Каспий университеті "Әділет" Жоғары құқық мектебінің профессоры;
Қожаназаров Айдарбек Асанұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің "Республика" фракциясының басшысы;
Құлшыманов Қанат Амангелдіұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Коммуникациялар бөлімінің меңгерушісі;
Магеррамов Магеррам Мамедович - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің "Қазақстан халық партиясы" фракциясының басшысы;
Малиновский Виктор Александрович - заң ғылымдарының докторы, "Нархоз университеті" коммерциялық емес акционерлік коғам профессоры;
Нүкенов Абзал Нүкенұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі;
Нұрмүхамедов Бөріхан Жолбарысұлы - саясаттанушы;
Пан Наталья Виссарионовна - Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы жанындағы Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасына қарасты "Парламентаризм институты" ШЖҚ РМК директоры;
Перуашев Азат Тұрлыбекұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің "Ақ жол" фракциясының басшысы;
Пономарев Сергей Михайлович - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Рақымжанов Асхат Нұрмағамбетүлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің "Жалпыұлттық социал-демокртиялық партия" фракциясының басшысы;
Сәрсембаев Ерлан Жақсылықұлы - Қазақстан Республикасының Әділет министрі;
Сарым Айдос Әміроллаұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Чеботарев Андрей Евгеньевич - Ұлттық құрылтай мүшесі, "Альтернатива" өзекті зерттеулер орталығының директоры;
Шаймарданов Жандос Нұрланұлы - Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстандық стратегиялық зерттеулер институтының директоры;
Шапақ Үнзила Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, заң ғылымдарының докторы;
Шаталов Никита Сергеевич - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Шибутов Марат Мақсұмұлы - Ұлттық құрылтай мүшесі, саясаттанушы;
Ыбыраева Алуа Саламатқызы - заң ғылымдарының докторы, әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің профессоры.

О Рабочей группе по Парламентской реформе
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 октября 2025 года № 250. Утратило силу Указом Президента Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 1337
Сноска. Утратило силу Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
В целях выработки предложений по Парламентской реформе, направленных на реализацию Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию", образовать Рабочую группу в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 8 октября 2025 года № 250
СОСТАВ
Рабочей группы по Парламентской реформе
Карин Ерлан Тынымбаевич - Государственный советник Республики Казахстан, руководитель Рабочей группы;
Жиенбаев Ержан Нурланович - Помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам, заместитель руководителя Рабочей группы;
Кырыкбаев Арман Оразбаевич - Помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям, заместитель руководителя Рабочей группы;
члены Рабочей группы:
Айтхожин Кабдулсамих Кошекович - доктор юридических наук, профессор Евразийской юридической академии имени Д.А. Кунаева;
Азильханов Марат Алмасович - заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана, заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана;
Аубакирова Индира Ураловна - директор РГП на ПХВ "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан", доктор юридических наук;
Башимов Марат Советович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, доктор юридических наук;
Бейсенбаев Елнур Сабыржанулы - руководитель фракции "Аманат" в Мажилисе Парламента Республики Казахстан;
Бекназаров Нурлан Кудиярович - председатель Комитета по конституционному законодательству, судебной системе и правоохранительным органам Сената Парламента Республики Казахстан;
Егізбаев Серік Рахметоллаұлы - руководитель фракции "Ауыл" в Мажилисе Парламента Республики Казахстан;
Джаманкулова Карлыгаш Калибековна - президент Международного фонда защиты свободы слова "Әділ сөз";
Жакаева Лейла Султановна - доктор юридических наук, профессор Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан;
Жарылганов Айдар Тулетаевич - заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента Республики Казахстан;
Имашева Снежанна Валерьевна - председатель Комитета по законодательству и судебно-правовой реформе Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Караев Алипаша Агаханович - кандидат юридических наук, профессор Высшей школы права "Адилет" Каспийского университета;
Ходжаназаров Айдарбек Асанович - руководитель фракции "Республика" в Мажилисе Парламента Республики Казахстан;
Кульшманов Канат Амангельдинович - заведующий отделом по коммуникациям Администрации Президента Республики Казахстан;
Магеррамов Магеррам Мамедович - руководитель фракции "Народная партия Казахстана" в Мажилисе Парламента Республики Казахстан;
Малиновский Виктор Александрович - доктор юридических наук, профессор НАО "Университет Нархоз";
Нукенов Абзал Нукенович - заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан;
Нурмухамедов Бурихан Жолбарисович - политолог;
Пан Наталья Виссарионовна - директор РГП на ПХВ "Институт парламентаризма" Управления материально-технического обеспечения при Управлении делами Президента Республики Казахстан;
Перуашев Азат Тұрлыбекұлы - руководитель фракции "Ақ жол" в Мажилисе Парламента Республики Казахстан;
Пономарев Сергей Михайлович - депутат Мажилиса Парламента;
Рахимжанов Асхат Нурмагамбетович -руководитель фракции "Общенациональная социал-демократическая партия" в Мажилисе Парламента Республики Казахстан;
Сарсембаев Ерлан Жаксылыкович - Министр юстиции Республики Казахстан;
Сарым Айдос Амироллаулы - депутат Мажилиса Парламента;
Чеботарев Андрей Евгеньевич - член Национального курултая, директор Центра актуальных исследований "Альтернатива";
Шаймарданов Жандос Нурланович - директор Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан;
Шапақ Үнзила - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, доктор юридических наук;
Шаталов Никита Сергеевич - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Шибутов Марат Максумович - член Национального курултая, политолог;
Ибраева Алуа Саламатовна - доктор юридических наук, профессор КазНУ имени аль-Фараби.