Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 1 қазандағы № 174 өкімі.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 30 маусымдағы № 3985 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесі туралы ереженің 11-тармағына сәйкес қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамы бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 16 қыркүйектегі № 4071 өкімінің күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 1 қазандағы
№ 174 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Шетелдік инвесторлар кеңесінің
ДЕРБЕС ҚҰРАМЫ
Ескерту. Дербес құрамы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 23.06.2025 № 225; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 08.01.2026 № 1152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан тарапынан Кеңес мүшелері:
Бектенов Олжас Абайұлы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Сүлейменов Тимур Мұратұлы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Скляр Роман Васильевич
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қойшыбаев Ғалымжан Тельманұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Үкімет Аппаратының Басшысы
Жұманғарин Серік Мақашұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі
Бозымбаев Қанат Алдабергенұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Мәдиев Жаслан Хасенұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Балаева Аида Ғалымқызы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Мәдениет және ақпарат министрі
Досаев Ерболат Асқарбекұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Нұртілеу Мұрат Әбуғалиұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық инвестиция және сауда ынтымақтастығы жөніндегі көмекшісі
Көшербаев Ермек Беделбайұлы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Такиев Мәди Төкешұлы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Нағаспаев Ерсайын Қайырғазыұлы
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Оспанқұлов Ғабидолла Абдоллаұлы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Инвестиция комитетінің төрағасы
Қарағойшин Рустам Тимурұлы
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Шетел тарапынан Кеңес мүшелері:
Гэри Нейгл
- "Glencore" компаниясының бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Терраз Николя
- "TotalEnergies Exploration and Production Branch" компаниясының президенті, "TotalEnergies" концерні атқарушы комитетінің мүшесі (келісім бойынша)
Бхаргав Дасгупта
- Азия Даму Банкінің нарықтық шешімдер жөніндегі вице-президенті (келісім бойынша)
Уаэл Сауан
- "Shell Ріс" бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Витторио Грилли
- "JPMorgan Chase International" "Еуропа, Таяу Шығыс, Африка" өңірі бойынша консультативтік кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Клэй Нефф
- "Chevron Upstream" президенті (келісім бойынша)
Дэвид Ливингстон
- "Citi" клиенттермен жұмыс жөніндегі бас басқарушысы (келісім бойынша)
Кирсти Хелен Уилсон
- "Baker McKenzie International" "Еуропа, Таяу Шығыс, Африка" өңірі бойынша төрағасы (келісім бойынша)
Ежи Старак
- "Polpharma S.A." тобының байқаушы кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Иан Коулберн
- "Deloitte" ТМД бойынша бас директоры (келісім бойынша)
Акира Теракава
- "Marubeni Corporation" бас атқарушы вице-президенті, директорлар кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)
Борислав Иванов- Бланкенбург
- "Deutsche Bank" Орталық және Шығыс Еуропадағы бас атқарушы директоры, "Deutsche Bank" Орталық және Шығыс Еуропадағы, Таяу Шығыс және Африка елдеріндегі жаһандық сауданы қаржыландыру және кредиттеу бөлімінің басшысы (келісім бойынша)
Тецуя Шинохара
- "Mitsubishi Corporation International" атқарушы вице-президенті, Еуропа, Таяу Шығыс және Африка өңірлік бас офицері, басқарушы директоры (келісім бойынша)
Клаудио Дескальци
- "Eni S.p.A." компаниясының бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Марко Мариотти
- "Philip Morris International" ТМД және Орталық Азия бойынша президенті (келісім бойынша)
Ибрагимов Шухрат Алиджанович
- "ERG S.a r.1." компаниясы директорлар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Нил Чапман
- "ExxonMobil" корпорациясының аға вице-президенті (келісім бойынша)
Уве Кнотцер
- "Knauf International GmbH" компаниясының бас директоры, "Gebr. Knauf Group" бас әріптесі (келісім бойынша)
Одиль Рено-Бассо
- Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің президенті (келісім бойынша)
Подгузов Николай Радиевич
- Еуразия Даму Банкінің басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Рафаэль Гассет
- "METRO AG" басқарма мүшесі (келісім бойынша)
Бела Ференци
- "GE Vemova" ТМД-дағы президенті (келісім бойынша)
Тимоти Скот Гитцел
- "Cameco Corporation" корпорациясының президенті және бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Тунджай Озильхан
- "Anadolu Group" басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Мунехиро Хосоно
- "INPEX North Caspian Sea Ltd" президенті және уәкілетті директоры (келісім бойынша)
Феттах Таминдже
- "Sembol Construction" компаниясының президенті (келісім бойынша)
Джули Линн Тигланд
- "ЕҮ" жаһандық серіктесі, "ЕҮ" (Еуропа, Таяу Шығыс, Үндістан және Африка) офистерінің басшысы (келісім бойынша)
Хуан Юнчжан
- "Petro China Company Ltd" президенті, "CNPC" Қытай ұлттық мұнай-газ корпорациясының вице- президенті (келісім бойынша)
Несис Виталий Натанович
- "Solidcore Resources рlс" бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Кочкуров Сергей Алексеевич
- "Лукойл" жария акционерлік қоғамының бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Каан Терзиоглу
- "VEON Ltd" тобының бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Антонелла Бассани
- Дүниежүзілік банк тобының "Еуропа, Орталық Азия" өңірі бойынша вице-президенті (келісім бойынша)
Рафаэль Сантана
- "Wabtec" корпорациясының президенті және бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Витов Анатолий Александрович
- "RUSAL" компаниясы бас директорының халықаралық жобаларды сүйемелдеу жөніндегі орынбасары (келісім бойынша)
Кеңес байқаушылары:
Адам Красон
- "PwC" Орталық және Шығыс Еуропа елдеріндегі бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Билл Томас
- "KPMG International" жаһандық төрағасы және бас директоры (келісім бойынша)
Жаков Франсуа
- "Air Liquide" компаниясының атқарушы вице- президенті және атқарушы комитетінің мүшесі (келісім бойынша)
Симонс Мишель
- "Microsoft" компаниясының Орталық және Шығыс Еуропадағы "Multi-Country" бөлімшесінің басшысы (келісім бойынша)
Симонелли Лоренцо
- "Baker Hughes" басқарма төрағасы, президенті және бас атқарушы директоры (келісім бойынша)
Делеони Эндрю
- "Alstom" компаниясының "Африка, Таяу Шығыс, Орталық Азия" өңірі бойынша президенті (келісім бойынша)
Каптан Серкан
- "TAV Airports Holding" бас директоры (келісім бойынша)

О персональном составе Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 1 октября 2024 года № 174.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
1. В соответствии с пунктом 11 Положения о Совете иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 30 июня 1998 года № 3985, утвердить прилагаемый персональный состав Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу распоряжение Президента Республики Казахстан от 16 сентября 1998 года № 4071 "О персональном составе Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан".
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 1 октября 2024 года № 174
ПЕРСОНАЛЬНЫЙ СОСТАВ
Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Персональный состав – в редакции распоряжения Президента РК от 23.06.2025 № 225; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 08.01.2026 № 1152 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
члены Совета с казахстанской стороны:
Бектенов Олжас Абаевич
- Премьер-Министр Республики Казахстан
Сулейменов Тимур Муратович
- Председатель Национального Банка Республики Казахстан
Скляр Роман Васильевич
- Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Койшыбаев Галымжан Тельманович
- заместитель Премьер-Министра – Руководитель Аппарата Правительства Республики Казахстан
Жумангарин Серик Макашевич
- заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
Бозумбаев Канат Алдабергенович
- заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Мадиев Жаслан Хасенович
- заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Балаева Аида Галымовна
- заместитель Премьер-Министра – Министр культуры и информации Республики Казахстан
Досаев Ерболат Аскарбекович
- заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Нуртлеу Мурат Абугалиевич
- помощник Президента Республики Казахстан по международному инвестиционному и торговому сотрудничеству
Кошербаев Ермек Беделбаевич
- Министр иностранных дел Республики Казахстан
Такиев Мади Токешович
- Министр финансов Республики Казахстан
Нагаспаев Ерсайын Каиргазиевич
- Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Оспанкулов Габидолла Абдуллаулы
- председатель Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Карагойшин Рустам Тимурович
- председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
члены Совета с иностранной стороны:
Гэри Нейгл
- главный исполнительный директор компании "Glencore" (по согласованию)
Терраз Николя
- президент компании "TotalEnergies Exploration and Production Branch", член исполнительного комитета концерна "TotalEnergies" (по согласованию)
Бхаргав Дасгупта
- вице-президент Азиатского банка развития по рыночным решениям (по согласованию)
Уаэл Сауан
- главный исполнительный директор "Shell Plc" (по согласованию)
Витторио Грилли
- председатель Консультативного совета по региону "Европа, Ближний Восток, Африка" "JPMorgan Chase International" (по согласованию)
Клэй Нефф
- президент "Chevron Upstream" (по согласованию)
Дэвид Ливингстон
- главный управляющий по работе с клиентами "Citi" (по согласованию)
Кирсти Хелен Уилсон
- председатель "Baker McKenzie International" по региону "Европа, Ближний Восток, Африка" (по согласованию)
Ежи Старак
- председатель наблюдательного совета группы "Polpharma S.A." (по согласованию)
Иан Коулберн
- генеральный директор "Deloitte" по СНГ (по согласованию)
Акира Теракава
- старший исполнительный вице-президент, член Совета директоров "Marubeni Corporation" (по согласованию)
Борислав Иванов-Бланкенбург
- главный исполнительный директор "Deutsche Bank" в Центральной и Восточной Европе, руководитель отдела глобального торгового финансирования и отдела кредитования "Deutsche Bank" в странах Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки (по согласованию)
Тецуя Шинохара
- исполнительный вице-президент, главный региональный офицер Европы, Ближнего Востока и Африки, управляющий директор "Mitsubishi Corporation International" (по согласованию)
Клаудио Дескальци
- главный исполнительный директор компании "Eni S.p.A." (по согласованию)
Марко Мариотти
- президент "Philip Morris International" по СНГ и Центральной Азии (по согласованию)
Ибрагимов Шухрат Алиджанович
- председатель Совета директоров компании "ERG S.a r.l." (по согласованию)
Нил Чапман
- старший вице-президент корпорации "ExxonMobil" (по согласованию)
Уве Кнотцер
- генеральный директор компании "Knauf International GmbH", генеральный партнер "Gebr. Knauf Group" (по согласованию)
Одиль Рено-Бассо
- президент Европейского банка реконструкции и развития (по согласованию)
Подгузов Николай Радиевич
- председатель Правления Евразийского банка развития (по согласованию)
Рафаэль Гассет
- член Правления "METRO AG" (по согласованию)
Бела Ференци
- президент "GE Vernova" по СНГ (по согласованию)
Тимоти Скот Гитцел
- президент и главный исполнительный директор корпорации "Cameco Corporation" (по согласованию)
Тунджай Озильхан
- председатель Правления "Anadolu Group" (по согласованию)
Мунехиро Хосоно
- президент и уполномоченный директор "INPEX North Caspian Sea Ltd" (по согласованию)
Феттах Таминдже
- президент компании "Sembol Construction" (по согласованию)
Джули Линн Тигланд
- глобальный партнер "EY", руководитель офисов "EY" (Европа, Ближний Восток, Индия, Африка) (по согласованию)
Хуан Юнчжан
- президент "Petro China Company Ltd", вице-президент Китайской национальной нефтегазовой корпорации "CNPC" (по согласованию)
Несис Виталий Натанович
- главный исполнительный директор "Solidcore Resources plc" (по согласованию)
Кочкуров Сергей Алексеевич
- главный исполнительный директор публичного акционерного общества "Лукойл" (по согласованию)
Каан Терзиоглу
- главный исполнительный директор группы "VEON Ltd" (по согласованию)
Антонелла Бассани
- вице-президент Группы Всемирного банка по региону "Европа, Центральная Азия" (по согласованию)
Рафаэль Сантана
- президент и главный исполнительный директор корпорации "Wabtec" (по согласованию)
Витов Анатолий Александрович
- заместитель генерального директора по сопровождению международных проектов компании "RUSAL" (по согласованию)
наблюдатели Совета
Адам Красон
- главный исполнительный директор "PwC" в странах Центральной и Восточной Европы (по согласованию)
Билл Томас
- глобальный председатель и генеральный директор "KPMG International" (по согласованию)
Жаков Франсуа
- исполнительный вице-президент и член исполнительного комитета компании "Air Liquide" (по согласованию)
Симонс Мишель
- глава подразделения "Multi-Country" в Центральной и Восточной Европе компании "Microsoft" (по согласованию)
Симонелли Лоренцо
- председатель Правления, президент и главный исполнительный директор "Baker Hughes" (по согласованию)
Делеони Эндрю
- президент компании "Alstom" по региону "Африка, Ближний Восток, Центральная Азия" (по согласованию)
Каптан Серкан
- генеральный директор "TAV Airports Holding" (по согласованию)