Қазақстан Республикасы Президентінің жанында Құқықтық саясат жөніндегі кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 19 ақпандағы N 303 Өкімі.
Республикалық баспасөзде
мазмұны жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Құқықтық саясатының тұжырымдамасын әзірлеу жөніндегі және қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 21) тармақшасына сәйкес:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанында Құқықтық саясат жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) құрылсын және 1-қосымшаға сәйкес құрамы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 21.02.2018 № 642 Жарлығымен.
2. 2-қосымшаға сәйкес Кеңес туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Үкіметтің бұрын шығарылған актілерін осы өкімге сәйкес келтірсін;
2) осы өкімнен туындайтын қажетті ұйымдастырушылық және өзге де шараларды қабылдасын.
3) алынып тасталды - ҚР Президентінің 2004.12.03. N 513 өкімімен .
4. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қылмысқа қарсы күрестің жекелеген мәселелері бойынша" 2001 жылғы 29 мамырдағы N 214 өкімі 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 19 ақпандағы
N 303 өкімімен
бекітілген
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Құқықтық саясат жөніндегі кеңестің
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 29.06.2021.№ 608; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 20.10.2023 № 384; 26.08.2025 № 975; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының құқықтық саясат саласындағы жұмысты үйлестіретін орынбасары, Кеңес төрағасы
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Кеңес төрағасының орынбасары
Кеңес мүшелері:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасы Құрылтайының бейіндік комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының ректоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының ректоры (келісім бойынша)
Ақылбай Серік Байсейітұлы – "Республикалық заң консультанттары алқасының төрағасы (келісім бойынша)
Жалаири Өмірәлі Шақарапұлы - Д.А. Қонаев атындағы университеттің ректоры (келісім бойынша)
Тұрмағамбетова Жеміс Өтегенқызы – "Адам құқықтары үшін хартиясы" қоғамдық бірлестігінің атқарушы директоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 19 ақпандағы
N 303 өкімімен
бекітілген
2-қосымша
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық" деген сөз "заңдарды" деген сөзбен ауыстырылды – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Құқықтық саясат жөніндегі кеңес туралы ереже
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2003.04.11 N 374 өкімімен.

Об образовании Совета по правовой политике при Президенте Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года N 303.
Подлежит опубликованию
в республиканской печати
в изложении
В целях координации деятельности государственных органов по подготовке Концепции правовой политики Республики Казахстан и в сфере борьбы с преступностью, в соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Образовать Совет по правовой политике при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) и утвердить его состав согласно приложению 1.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 21.02.2018 № 642.
2. Утвердить Положение о Совете согласно приложению 2.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) привести ранее изданные акты Правительства в соответствие с настоящим распоряжением;
2) принять необходимые организационные и иные меры, вытекающие из настоящего распоряжения;
3) (исключен)
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными распоряжениями Президента РК от 11.04.2003 № 374; от 03.12.2004 № 513.
4. Признать утратившим силу пункт 1 распоряжения Президента Республики Казахстан от 29 мая 2001 года № 214 "Об отдельных вопросах борьбы с преступностью".
5. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
Приложение 1
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 19 февраля 2002 года № 303
СОСТАВ
Совета по правовой политике при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 29.06.2021 № 608; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 20.10.2023 № 384; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 26.08.2025 № 975; от 01.07.2026 № 1337.
Заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, координирующий работу в сфере правовой политики, председатель Совета
Генеральный Прокурор Республики Казахстан, заместитель председателя Совета
члены Совета:
Председатель Верховного Суда Республики Казахстан
Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
председатель профильного комитета Курултая Республики Казахстан (по согласованию)
Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана (по согласованию)
Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан (по согласованию)
первый заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
ректор Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (по согласованию)
ректор Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (по согласованию)
Акылбай Серик Байсеитулы – председатель Республиканской коллегии юридических консультантов (по согласованию)
Жалаири Омирали Шакарапулы – ректор университета им. Д.А. Кунаева (по согласованию)
Турмагамбетова Жемис Утегеновна – исполнительный директор Общественного фонда "Хартия за права человека" (по согласованию)
Приложение 2
Утверждено
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 19 февраля 2002 года N 303
Положение о Совете по правовой политике при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 в редакции распоряжения Президента РК от 11.04.2003 № 374; с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 05.02.2006 № 94.
Сноска. По всему тексту слово "законодательных" заменены словом "законов" в соответствии с Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Құқықтық саясат жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің негізгі міндеттері
Кеңестің негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының Құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі жұмысын үйлестіру;
2) құқықтық жүйені дамытудың негізгі бағыттарын әзірлеу, жүргізіліп отырған құқықтық саясаттың әлеуметтік-экономикалық сала мен мемлекеттік құрылыстағы реформалармен үйлесімділігін қамтамасыз ету;
3) стратегиялық міндеттерді айқындау, қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстарды талдап жасау;
4) заңнаманы жетілдіру, мемлекеттік органдардың заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауын бақылау жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу, неғұрлым маңызды заң жобаларының тұжырымдамасын айқындау;
5) Қазақстан Республикасының Президентін елдегі заңдылық пен құқық тәртібінің жай-күйі туралы хабардар ету.
3. Кеңестің құқықтары
Кеңестің өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және өзінің функцияларын орындау үшін белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Құқықтық саясаты тұжырымдамасының іске асырылуын бақылауды жүзеге асыру, мемлекеттік органдардың осы саладағы норма түзушілік және құқық қолданушылық қызметі мәселелері жөніндегі жұмысын үйлестіруге;
2) мыналар:
заңнаманы жетілдіру;
мемлекеттік органдардың заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауына бақылауды күшейту;
Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын қамтамасыз етпеген құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар басшылары мен өзге де лауазымды адамдарының жауаптылығы жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеуге;
3) мемлекеттік органдар, үкіметтік емес ұйымдар мен ғылыми ұжымдар дайындаған нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге;
4) халықаралық құқықтық ынтымақтастық мәселелерін қарауға қатысуға;
5) норма түзушілік және құқық қолданушылық проблемаларын талдау мен зерделеуге қажет болған жағдайда мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандарын тартуға, неғұрлым маңызды нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу үшін жұмыс топтарын құруға;
6) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан ақпарат сұратуға;

1. Общие положения
1. Совет по правовой политике при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
2. Основные задачи Совета
Основными задачами Совета являются:
1) координация работы государственных органов по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан;
2) разработка основных направлений развития правовой системы, обеспечение согласованности проводимой правовой политики с реформами в социально-экономической сфере и государственном строительстве;
3) определение стратегических задач, выработка рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области борьбы с преступностью;
4) разработка и внесение предложений по совершенствованию законодательства, контроля за выполнением государственными органами законов и иных нормативных правовых актов, определение концепции наиболее важных законопроектов;
5) информирование Президента Республики Казахстан о состоянии законности и правопорядка в стране.
3. Права Совета
Совет для реализации возложенных на него задач и выполнения своих функций имеет право в установленном порядке:
1) осуществлять контроль за реализацией Концепции правовой политики Республики Казахстан, координировать работу государственных органов по вопросам нормотворческой и правоприменительной деятельности в этой сфере;
2) разрабатывать рекомендации и предложения по:
совершенствованию законодательства;
усилению контроля за выполнением государственными органами законов и иных нормативных правовых актов;
ответственности руководителей и иных должностных лиц правоохранительных и иных государственных органов, не обеспечивших исполнение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) рассматривать подготовленные государственными органами, неправительственными организациями и научными коллективами проекты нормативных правовых актов;
4) участвовать в рассмотрении вопросов международного правового сотрудничества;
5) привлекать при необходимости для анализа и изучения проблем нормотворчества и правоприменения специалистов государственных органов и организаций, образовывать рабочие группы для разработки проектов наиболее важных нормативных правовых актов;
6) запрашивать информацию от государственных органов и организаций;

7) қылмыстық қолсұғушылық пен құқық бұзушылықтан азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауға байланысты құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар қызметінің, қоғам мен мемлекеттің заңмен қорғалған құқық тәртібінің өзекті мәселелерін қарауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.
4. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2005.11.11 N 575, 2006.02.20 N 26, 2007.02.05 N 94 Өкімдерімен, 2004.12.15 N 1504, 2008.04.24 N 576, 2012.03.13 N 284; 21.02.2018 № 642 Жарлықтарымен.
Кеңеске басшылықты оның төрағасы жүзеге асырады. Кеңестің құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Кеңес мүшелері отырыстарға ауысу құқығынсыз қатысады.
Кеңестің жұмыс жоспарын Кеңес төрағасы Кеңес мүшелерінің пікірін, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ұсыныстарын ескере отырып бекітеді.
Отырыс күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша шешімдер, егер отырысқа қатысушы Кеңес мүшелерінің немесе шақырылған адамдардың, олар бойынша қарсылықтары болмаса, оларды талдаудан кейін қабылданады. Кеңес мүшесі қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда өзінің ерекше пікірін білдіруге құқылы.
Кеңес шешімдері хаттамалармен ресімделіп, оларға төраға қол қояды және мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жіберіледі.
Қажет болған жағдайда Кеңес шешімдері Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының актілерін шығаруға бастамашылық ету жолымен іске асырылуы мүмкін.
Кеңестің жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгінің Мемлекеттік құқық бөлімі болып табылады, ол Кеңес отырыстарына хаттамалар мен басқа да қажетті материалдар дайындайды және белгіленген тәртіппен Кеңес қабылдаған шешімдердің орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз етеді.

7) рассматривать актуальные вопросы деятельности правоохранительных и иных государственных органов, связанной с защитой прав, свобод и законных интересов граждан, правопорядка, охраняемых законом интересов общества и государства от преступных посягательств и предупреждением правонарушений;
8) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Организация работы Совета
Руководство Советом осуществляет его председатель. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан. Члены Совета участвуют в заседаниях без права замены.
Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал при наличии не менее половины его членов. Работа Совета осуществляется на основе текущих и перспективных планов. План работы Совета утверждается председателем Совета с учетом мнения членов Совета, а также предложений государственных органов.
Решения по каждому вопросу повестки дня заседания принимаются после их обсуждения, если по ним у членов Совета, участвующих в заседании, либо приглашенных лиц отсутствуют возражения. В случае несогласия с принятым решением член Совета вправе выразить свое особое мнение.
Решения Совета оформляются протоколами, подписываемыми председателем, которые рассылаются в заинтересованные государственные органы и организации.
При необходимости решения Совета могут быть реализованы путем инициирования издания актов Президента, Правительства, Премьер-Министра, центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан.
Рабочим органом Совета является Государственно-правовой отдел Администрации Президента Республики Казахстан, который готовит протоколы и другие необходимые материалы к заседаниям Совета и в установленном порядке обеспечивает контроль за исполнением принятых Советом решений.
Сноска. Глава 4 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 15.12.2004 № 1504; от 11.11.2005 № 575; от 24.02.2006 № 26; от 24.04.2008 № 576; от 13.03.2012 № 284; от 21.02.2018 № 642.