Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерінің анықтамалығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 20 қаңтардағы № 5 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерінің анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі-Одақ) нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мыналар:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң қолданылады;
егер анықтаманы қолдану Одақ шеңберінде көрсетілген жалпы процестерді Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарда көзделген жағдайда, Одақ шеңберінде карантиндік фитосанитариялық шаралар саласындағы жалпы процестерді іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар (мәліметтер) құрылымының деректемелерін толтыру кезінде анықтамалықтың кодтық белгіленімдерін пайдалану міндетті болып табылады деп белгіленсін.

О справочнике территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 января 2026 года № 5
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый справочник территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза (далее – справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – Союз).
3. Установить, что:
справочник применяется по истечении 30 календарных дней с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при заполнении реквизитов структуры электронных документов (сведений), используемых при реализации общих процессов в рамках Союза в сфере карантинных фитосанитарных мер, в случае, если применение справочника предусмотрено технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Союза указанных общих процессов в рамках Союза.

2026 жылғы 22 ақпан
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары:
AM – Армения Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі жөніндегі инспекциялық органы;
BY – Беларусь Республикасы Ауыл шаруашылығы және азық-түлік министрлігінің "Тұқым шаруашылығы, карантин және өсімдіктерді қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекциясы" мемлекеттік мекемесі;
KZ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті" мемлекеттік мекемесі;
KG – Қырғыз Республикасы Су ресурстары, ауыл шаруашылығы және қайта өңдеу өнеркәсібі министрлігінің өсімдіктерді химияландыру, қорғау және карантин департаменті;
RU – Федералдық ветеринариялық және фитосанитариялық қадағалау қызметі
11
Арналуы
анықтамалық Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерін жүйелеуге, кодтауға және бірегей сәйкестендіруге арналған
12
Аннотация
(қолданылу саласы)
жалпы процестерді іске асыру шеңберінде карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдануды ақпараттық қамтамасыз ету үшін пайдаланылады;
анықтамалық Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары мен халықаралық интеграциялық бірлестіктер мен халықаралық ұйымдар арасында ақпарат алмасуды жүзеге асыру кезінде пайдаланылуы мүмкін
13
Түйінді сөздер
өсімдіктер карантині, карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау), карантинге жатқызылған өнім (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар), өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдар, өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі ұлттық ұйымдар
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
карантиндік фитосанитариялық шаралар
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2 – анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) баламалары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
1 – жүйелеудің реттік әдісі: жүйелеу объектілері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет шеңберінде әліпбилік қағидат бойынша ретке келтірілген
18
Жүргізу әдістемесі
2 – қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерінің анықтамалығын жүргізу тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылы негізінде анықтамалықты жүргізу рәсімі
19
Құрылымы
анықтамалық құрылымының сипаттамасы (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің салалары және қалыптасу қағидалары) анықтамалықтың II бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтағы мәліметтер қол жетімді ашық ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
белгіленбеген
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтағы (сыныптауыштағы) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтағы егжей тегжейлі мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталына орналастырылады
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
II. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

22 февраля 2026 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
уполномоченные органы по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза:
AM – Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения;
BY – Государственное учреждение "Главная государственная инспекция по семеноводству, карантину и защите растений" Министерства сельского хозяйства и продовольствия Республики Беларусь;
KZ – Государственное учреждение "Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
KG – Департамент химизации, защиты и карантина растений Министерства водных ресурсов, сельского хозяйства и перерабатывающей промышленности Кыргызской Республики;
RU – Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору
11
Назначение
справочник предназначен для систематизации, кодирования и уникальной идентификации территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза
12
Аннотация
(область применения)
используется для информационного обеспечения применения карантинных фитосанитарных мер в рамках реализации общих процессов;
справочник может быть использован при осуществлении информационного обмена между уполномоченными органами
государств – членов Евразийского экономического союза, между уполномоченными органами по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза и международными интеграционными объединениями
и международными организациями
13
Ключевые слова
карантин растений, карантинный фитосанитарный контроль (надзор), подкарантинная продукция (подкарантинные грузы, подкарантинные материалы, подкарантинные товары), уполномоченные органы по карантину растений, национальные организации по карантину и защите растений
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
карантинные фитосанитарные меры
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
1 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации:
объекты систематизации упорядочены
по алфавитному принципу в рамках
государства – члена Евразийского экономического союза
18
Методика ведения
2 – процедура ведения справочника на основе информационного взаимодействия
государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии в соответствии
с Порядком ведения справочника территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза согласно приложению
19
Структура
описание структуры справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе II справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника размещаются на информационном портале Евразийского экономического союза
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
II. Описание структуры справочника

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен реквизиттік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"деректеменің атауы" – реквизиттің реттік нөмірі және белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеменің мәндер саласы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректемені қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі (деректеменің міндеттілігі (опционалдылығы) және ықтимал қайталанулар саны).
3. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен көп емес қайталануы тиіс (n > 1, m > n ) ;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен артық қайталануы мүмкін емес (m > 1).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы және реквизиттік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеменің қолданылу саласы
Деректемені қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Аумақтық бөлімшенің коды
мына шаблонға сәйкес символдар жолы:
[A-Z]{2}[0-9]{5}
"Жүйелеу (сыныптау) әдісі" бөлімінде сипатталған қағидаларға сәйкес қалыптастырылады
1
1.2. Аумақтық бөлімшенің атауы
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
1
1.3. Жоғары тұрған ұйымның коды
мына шаблонға сәйкес символдар жолы:
[A-Z]{2}[0-9]{5}
"Жүйелеу (сыныптау) әдісі" бөлімінде сипатталған қағидаларға сәйкес қалыптастырылады
0..1
1.4. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мекенжайы
кірістірілген элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1
1.4.1. Мекенжай түрінің коды
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
мекенжай түрлерінің анықтамалығына сәйкес кодтың мәні
0..1
1.4.2. Елдің коды
символдар жолы.
Шаблон: [A-Z]{2}
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың)" атрибутында анықталған анықтамалыққа (сыныптауышұа) сәйкес елдің екі әріптік кодының мәні
0..1

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* –  реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования реквизита
Мн.
1. Сведения о территориальном подразделении уполномоченного органа
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код территориального подразделения
строка символов в соответствии
с шаблоном:
[A-Z]{2}[0-9]{5}
формируется согласно правилам, описанным в разделе "Метод систематизации (классификации)"
1
1.2. Наименование территориального подразделения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке
1
1.3. Код вышестоящей организации
строка символов в соответствии
с шаблоном:
[A-Z]{2}[0-9]{5}
формируется согласно правилам, описанным в разделе "Метод систематизации (классификации)"
0..1
1.4. Адрес территориального подразделения уполномоченного органа
определяется областями значений вложенных элементов
0..1
1.4.1. Код вида адреса
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
значение кода в соответствии со справочником видов адресов
0..1
1.4.2. Код страны
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}
значение двухбуквенного кода страны
в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)"
0..1

1.4.3. Аумақтың коды
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 17
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
0..1
1.4.4. Өңір
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
бірінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
0..1
1.4.5. Аудан
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
екінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
0..1
1.4.6. Қала
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
қаланың атауы
0..1
1.4.7. Елді мекен
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
елді мекеннің атауы
0..1
1.4.8. Көше
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
қалалық инфрақұрылымның көше-жол желісі элементінің атауы
0..1
1.4.9. Үйдің нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
үйдің, корпустың, құрылыстың белгіленуі
0..1
1.4.10. Үй-жайдың нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
кеңсенің немесе пәтердің белгіленуі
0..1
1.4.11. Пошта индексі
символдар жолы.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
пошта байланысы кәсіпорнының пошта индексі
0..1
1.4.12. Абоненттік жәшіктің нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
пошта байланысы кәсіпорнындағы абоненттік жәшіктің нөмірі
0..1
1.5. Байланыс деректемесі
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..*
1.5.1. Байланыс түрінің коды
символдар жолы.
Шаблон: [A-Z]{2}
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешімімен бекітілген байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес байланыс құралы (арнасы) түрінің коды көрсетіледі
0..1
1.5.2. Байланыс құралы (арнасы) түрінің атауы
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 250
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешімімен бекітілген байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесіне сәйкес байланыс құралы (арнасы) түрінің атауы көрсетіледі
0..1
1.5.3. Байланыс арнасының сәйкестендіргіші
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 1000
байланыс арнасын сәйкестендіретін символдар тізбегі (телефон нөмірін, факсты, электрондық пошта мекенжайын және т. б. көрсету)
1..*
1.6. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.6.1. Қолданыстың басталу күні
YYYY-MM-DD форматындағы ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
анықтамалық (сыныптауыш) жазбасының басталу күніне сәйкес келеді: жазбаның қосылған күні (егер жазба анықтамалыққа енгізілген жағдайда) немесе жазбаның өзгертілген күні (егер анықтамалыққа бұрын енгізілген жазба өзгертілген жағдайда)
1

1.4.3. Код территории
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
код единицы административно-территориального деления
0..1
1.4.4. Регион
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
0..1
1.4.5. Район
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
0..1
1.4.6. Город
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование города
0..1
1.4.7. Населенный пункт
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование населенного пункта
0..1
1.4.8. Улица
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
0..1
1.4.9. Номер дома
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
обозначение дома, корпуса, строения
0..1
1.4.10. Номер помещения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
обозначение офиса или квартиры
0..1
1.4.11. Почтовый индекс
строка символов.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
почтовый индекс предприятия почтовой связи
0..1
1.4.12. Номер абонентского ящика
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
номер абонентского ящика на предприятии почтовой связи
0..1
1.5. Контактный реквизит
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..*
1.5.1. Код вида связи
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}
указывается код вида средства (канала) связи согласно перечню видов средств (каналов) связи, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 декабря 2022 г. № 192
0..1
1.5.2. Наименование вида средства (канала) связи
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
указывается наименование вида средства (канала) связи согласно перечню видов средств (каналов) связи, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 декабря 2022 г. № 192
0..1
1.5.3. Идентификатор канала связи
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
последовательность символов, идентифицирующая канал связи (указание номера телефона, факса, адреса электронной почты и др.)
1..*
1.6. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.6.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия записи справочника (классификатора):
дата включения записи (в случае, если запись включается в справочник)
или
дата изменения записи (в случае, если ранее включенная в справочник запись изменяется)
1

1.6.2. Анықтамалық жазбасы қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.6.2.1. Акт түрінің атауы
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
акт түрінің атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
0..1
1.6.2.2. Актінің атауы
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
актінің меншікті атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
0..1
1.6.2.3. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
актіге берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгіленімді қамтиды
1
1.6.2.4. Актінің жасалған күні
YYYY-MM-DD форматындағы ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
актінің жасалған күніне сәйкес келеді
1
1.6.3. Қолданыстың аяқталу күні
YYYY-MM-DD форматындағы ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.6.4. Анықтамалық жазба қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.6.4.1. Акт түрінің атауы
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
акт түрінің атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
0..1
1.6.4.2. Актінің атауы
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
меншікті атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
0..1
1.6.4.3. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
актіге берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгіні қамтиды
1
1.6.4.4. Актінің жасалған күні
YYYY-MM-DD форматындағы ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
актінің қабылданған күніне сәйкес келелі
1
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті органдарының
аумақтық бөлімшелерінің
анықтамалығына ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерінің анықтамалығын жүргізу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешімі.
II. Қолданылу саласы

1.6.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.6.2.1. Наименование вида акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
наименование вида акта формируется в виде текста на русском языке
0..1
1.6.2.2. Наименование акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
собственное наименование акта формируется в виде текста на русском языке
0..1
1.6.2.3. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
содержит цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное акту
1
1.6.2.4. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта
1
1.6.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.6.4.1. Наименование вида акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
наименование вида акта формируется в виде текста на русском языке
0..1
1.6.4.2. Наименование акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
собственное наименование акта формируется в виде текста на русском языке
0..1
1.6.4.3. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
содержит цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное акту
1
1.6.4.4. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта
1
ПРИЛОЖЕНИЕ
к справочнику территориальных
подразделений уполномоченных
органов по карантину растений
государств – членов
Евразийского экономического союза
ПОРЯДОК
ведения справочника территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
II. Область применения

2. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерінің анықтамалығын (бұдан әрі – анықтамалық) жүргізу қағидаларын айқындайды.
3. Осы Тәртіпті анықтамалықты қалыптастыру және жүргізу кезінде анықтамалықтың операторлары және Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің әкімшісі (бұдан әрі – НАА бірыңғай жүйесі) қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"өсімдіктер карантині" – Одақтың кедендік аумағындағы карантиндік объектілерден өсімдіктер мен өсімдік тектес өнімдерді қорғау жөніндегі шаралар жүйесін көздейтін құқықтық режим;
"карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау)" – өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдардың карантиндік объектілерді анықтауға, карантинге жатқызылған өнімнің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың) карантиндік фитосанитариялық жай-күйін белгілеуге, халықаралық міндеттемелерді орындауға және Одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын сақтауға бағытталған қызметі;
"өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдар" – Одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі органдары (ұйымдары).
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және Одақ органдарының НАА бірыңғай жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Анықтамалықты жүргізу қағидаттары
5. Анықтамалықты қалыптастыру және жүргізу Одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелерін (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, аумақтық бөлімшелер) жүйелеу, кодтау және бірегей сәйкестендіру мақсатында жүзеге асырылады.
6. Анықтамалықты жүйелеу объектілері аумақтық бөлімшелер болып табылады.
7. Анықтамалықтың ұлттық бөлігі шеңберіндегі мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары анықтамалықтың операторлары (бұдан әрі – анықтамалықтың операторлары) болып табылады.
8. Анықтамалықтың операторы осы Тәртіпке сәйкес өз мүше мемлекетінің аумақтық бөлімшелері туралы мәліметтерді қалыптастырады және Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ұсынады.
9. Жүйелеу объектілерін кодтау мақсаттары үшін Одақ шеңберінде біріздендірілген анықтамалық объектілер кодының жалпы ұзындығы – мынадай құрылымы бар 7 таңбалы код белгіленеді:
ZZXXXXX,
мұнда:

2. Настоящий Порядок определяет правила ведения справочника территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Евразийского экономического союза (далее – справочник).
3. Настоящий Порядок применяется операторами справочника и администратором единой системы нормативно-справочной информации Союза (далее – единая система НСИ) при формировании и ведении справочника.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"карантин растений" – правовой режим, предусматривающий систему мер по охране растений и продукции растительного происхождения от карантинных объектов на таможенной территории Союза;
"карантинный фитосанитарный контроль (надзор)" – деятельность уполномоченных органов по карантину растений, направленная на выявление карантинных объектов, установление карантинного фитосанитарного состояния подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), выполнение международных обязательств и соблюдение законодательства государств – членов Союза в области карантина растений;
"уполномоченные органы по карантину растений" – органы (организации) государств – членов Союза по карантину и защите растений.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и актами органов Союза в сфере формирования и развития единой системы НСИ.
IV. Принципы ведения справочника
5. Формирование и ведение справочника осуществляются в целях систематизации, кодирования и уникальной идентификации территориальных подразделений уполномоченных органов по карантину растений государств – членов Союза (далее соответственно – территориальные подразделения, государства-члены).
6. Объектами систематизации справочника являются территориальные подразделения.
7. Операторами справочника являются уполномоченные органы по карантину растений государств-членов в рамках национальной части справочника (далее – операторы справочника).
8. Оператор справочника формирует и представляет в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) сведения о территориальных подразделениях своего государства-члена в соответствии с настоящим Порядком.
9. Для целей кодирования объектов систематизации устанавливается общая унифицированная в рамках Союза длина кода объектов справочника – 7-значный код со следующей структурой:
ZZXXXXX,
где:

ZZ – ISO 3166-1 стандартына сәйкес мүше мемлекеттің екі әріптен тұратын коды;
XXXXX – мүше мемлекеттің аумақтық бөлімшесінің реттік нөмірі.
10. Аумақтық бөлімшеге реттік нөмірді анықтамалықтың операторы өзінің мүше мемлекеті шеңберінде "00001" бастап береді. Бұл ретте белгілі бір аумақтық бөлімшеге қатысты нөмірдің өзгермеуі және мүше мемлекет шеңберінде осындай нөмірдің бірегейлігі қамтамасыз етіледі.
11. Аумақтық бөлімше таратылған (қысқартылған, қызметі тоқтатылған, қайта ұйымдастырылған) жағдайда тиісті позиция анықтамалықтан алынып тасталмайды, өзгерістер тарихын сақтау үшін және әртүрлі аумақтық бөлімшелерге бірдей кодтардың берілуін болдырмау үшін көрсетілуін жалғастырады. Анықтамалықтың жаңа позицияларын қалыптастыру кезінде таратылған (қысқартылған, қызметін тоқтатқан, қайта ұйымдастырылған) аумақтық бөлімшелердің кодтарын қайта пайдалануға жол берілмейді.
12. Анықтамалық операторларының НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісімен өзара іс-қимылы Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі пайдаланыла отырып, электрондық түрде жүзеге асырылады.
13. Одаққа жаңа мемлекет қосылған жағдайда бұл мемлекет осы Тәртіпке сәйкес анықтамалықтың ұлттық бөлігін қалыптастыруға уәкілеттік берілген органды (ұйымды) айқындайды, ол НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісімен бірлесіп анықтамалықты осы Тәртіптің V бөлімінің 1-кіші бөліміне сәйкес осы мемлекеттің аумақтық бөлімшелері туралы мәліметтермен бастапқы толтыруды жүзеге асырады.
14. Анықтамалықты пайдаланушыларды, сондай-ақ мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын (ұйымдарын), оның ішінде анықтамалықтың операторларын анықтамалыққа енгізілген өзгерістер туралы хабардар ету Одақтың ақпараттық порталының құралдары пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
V. Анықтамалықты қалыптастыру және жүргізу
1. Анықтамалықты бастапқы толтыру
15. Анықтамалықты бастапқы толтыру анықтамалық операторлары НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісіне ұсынған мәліметтер негізінде анықтамалықты бекіту туралы Комиссия Алқасының шешімі күшіне енген күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде бір рет орындалады. Одаққа жаңа мемлекет қосылған жағдайда анықтамалыққа тиісті мәліметтерді енгізу Комиссия айқындайтын мерзімде жүзеге асырылады.
16. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін ұсынылатын мәліметтер анықтамалықты қалыптастыру сәтінде аумақтық бөлімшелер туралы өзекті ақпаратты қамтуға тиіс.
17. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 20 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген анықтамалықтың II бөлімінде келтірілген анықтамалықтың құрылымына (бұдан әрі – анықтамалықтың құрылымы) сәйкес XML-форматта қалыптастырылады.

ZZ – двухбуквенный код государства-члена в соответствии со стандартом ISO 3166-1;
XXXXX – порядковый номер территориального подразделения государства-члена.
10. Порядковый номер территориальному подразделению присваивается оператором справочника в рамках своего государства-члена, начиная с "00001". При этом обеспечивается неизменность номера в отношении определенного территориального подразделения и уникальность такого номера в рамках государства-члена.
11. В случае ликвидации (упразднения, прекращения деятельности, реорганизации) территориального подразделения соответствующая позиция не исключается из справочника, а продолжает отображаться для сохранения истории изменений и во избежание присвоения одинаковых кодов разным территориальным подразделениям. Повторное использование кодов ликвидированных (упраздненных, прекративших деятельность, реорганизованных) территориальных подразделений при формировании новых позиций справочника не допускается.
12. Взаимодействие операторов справочника с администратором единой системы НСИ осуществляется в электронном виде с использованием интегрированной информацинной системы Союза.
13. В случае присоединения к Союзу нового государства это государство определяет орган (организацию), уполномоченный на формирование национальной части справочника в соответствии с настоящим Порядком, который совместно с администратором единой системы НСИ осуществляет первичное наполнение справочника сведениями о территориальных подразделениях этого государства в соответствии с подразделом 1 раздела V настоящего Порядка.
14. Информирование пользователей справочника, а также уполномоченных органов (организаций) государств-членов, в том числе операторов справочника, об изменениях, внесенных в справочник, осуществляется с использованием средств информационного портала Союза.
V. Формирование и ведение справочника
1. Первичное наполнение справочника
15. Первичное наполнение справочника выполняется однократно в течение 30 календарных дней с даты вступления в силу решения Коллегии Комиссии об утверждении справочника на основе сведений, представленных администратору единой системы НСИ операторами справочника. В случае присоединения к Союзу нового государства включение в справочник соответствующих сведений осуществляется в срок, определяемый Комиссией.
16. Сведения, представляемые для первичного наполнения справочника, должны содержать актуальную на момент формирования справочника информацию о территориальных подразделениях.
17. Сведения для первичного наполнения справочника формируются в XML-формате в соответствии со структурой справочника, приведенной в разделе II справочника, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 января 2026 г. № 5 (далее – структура справочника).

18. Анықтамалықты бастапқы толтыру кезінде келесі ерекшеліктер ескерілуі тиіс:
а) "1.6.2. Анықтамалықтың жазбасы қолданылуының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деген деректемеде мүше мемлекеттің аумақтық бөлімше құруды регламенттейтін нормативтік құқықтық актісі туралы мәліметтер көрсетіледі;
б) "1.6.3. Қолданыстың аяқталу күні" және "1.6.4. Анықтамалық жазба қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деген деректемелер толтырылмайды.
19. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін ұсынылған мәліметтерді тексергеннен кейін және көрсетілген мәліметтерде қателер болмаған жағдайда, НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісі оларды анықтамалыққа енгізуді және оны Одақтың ақпараттық порталында НАА бірыңғай жүйесінің ресурстары құрамында жариялауды қамтамасыз етеді.
20. Мәліметтерде қателер анықталған жағдайда НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісі бұл туралы анықтамалықтың операторын хабардар етеді, ол анықталған қателерді жояды және анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтерді беруді қайталайды.
2. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу
21. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу үшін анықтамалықтың операторы ұсынатын мәліметтер анықтамалықтың құрылымына сәйкес қалыптастырылады.
22. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу үшін анықтамалықтың операторы ұсынатын мәліметтер мыналарды қамтуы мүмкін:
а) аумақтық бөлімшенің құрылуы (ұйымдастырылуы, құрылуы, қызметінің басталуы) туралы мәліметтер. Мұндай мәліметтерді қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 23 тармағында келтірілген;
б) аумақтық бөлімшенің атауының, мекенжайының және (немесе) байланыс деректемелерінің өзгертілуі туралы мәліметтер. Мұндай мәліметтерді қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 24 тармағында келтірілген;
в) аумақтық бөлімшенің таратылуы (қысқартылуы, қызметін тоқтатуы, қайта ұйымдастырылуы) туралы мәліметтер. Мұндай мәліметтерді қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 25-тармағында келтірілген.
23. Анықтамалыққа жаңа позиция (жаңа аумақтық бөлімше туралы) туралы мәліметтерді енгізу үшін мынадай қағидаларға сәйкес 1 жазба қалыптастырылады:
а) "1.1. Аумақтық бөлімшенің коды" деректемесінің мәні анықтамалықтың қолданыстағы жазбаларындағы осы деректеменің мәніне сәйкес келмеуі тиіс;
б) "1.6.1. Қолданыстың басталуы күні" және "1.6.2. Анықтамалық жазбасы қолданылуының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелері толтырылуы тиіс;
в) "1.6.3. Қолданыстың аяқталуы күні" және "1.6.4. Анықтамалық жазбасы қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелері толтырылмайды.
24. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу үшін 2 жазба қалыптастырылады:
а) бірінші жазба анықтамалықтың өзгертілетін жазбасы туралы мәліметтерді қамтиды және мынадай қағидаларға сәйкес қалыптастырылады:

18. При первичном наполнении справочника должны быть учтены следующие особенности:
а) в реквизите "1.6.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника" указываются сведения о нормативном правовом акте государства-члена, регламентирующем создание территориального подразделения;
б) реквизиты "1.6.3. Дата окончания действия" и "1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника" не заполняются.
19. После проверки представленных сведений для первичного наполнения справочника и в случае отсутствия ошибок в указанных сведениях администратор единой системы НСИ обеспечивает их включение в справочник и опубликование его на информационном портале Союза в составе ресурсов единой системы НСИ.
20. В случае обнаружения ошибок в сведениях администратор единой системы НСИ информирует об этом оператора справочника, который устраняет выявленные ошибки и повторяет передачу сведений для первичного наполнения справочника.
2. Внесение изменений в справочник
21. Сведения, представляемые оператором справочника для внесения в справочник изменений, формируются в соответствии со структурой справочника.
22. Сведения, представляемые оператором справочника для внесения в справочник изменений, могут содержать:
а) сведения о создании (образовании, учреждении, начале деятельности) территориального подразделения. Правила формирования таких сведений приведены в пункте 23 настоящего Порядка;
б) сведения об изменении наименования, адреса и (или) контактных реквизитов территориального подразделения. Правила формирования таких сведений приведены в пункте 24 настоящего Порядка;
в) сведения о ликвидации (упразднении, прекращении деятельности, реорганизации) территориального подразделения. Правила формирования таких сведений приведены в пункте 25 настоящего Порядка.
23. Для включения в справочник сведений о новой позиции (о новом территориальном подразделении) формируется 1 запись в соответствии со следующими правилами:
а) значение реквизита "1.1. Код территориального подразделения" не должно совпадать со значением этого реквизита в существующих записях справочника;
б) реквизиты "1.6.1. Дата начала действия" и "1.6.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника" должны быть заполнены;
в) реквизиты "1.6.3. Дата окончания действия" и "1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника" не заполняются.
24. Для внесения в справочник изменений формируются 2 записи:
а) первая запись содержит сведения об изменяемой записи справочника и формируется в соответствии со следующими правилами:

барлық деректемелердің мәндері ("1.6.3. Қолданыстың аяқталуы күні" және "1.6.4. Анықтамалық жазбасы қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелерін қоспағанда) анықтамалықтың қолданыстағы жазбасындағы осы деректемелердің мәндеріне сәйкес келуі тиіс;
"1.6.3. Қолданыстың аяқталуы күні" деректемесі өзгертілетін жазба қолданылатын күнге дейінгі күнді (қоса алғанда) және анықтамалықтың өзгертілетін жазбасының қолданысы аяқталу күніне сәйкес келетін күнді қамтуға тиіс. Қолданыстың аяқталуы күні "1.6.1. Қолданыстың басталуы күні" деректемесінде көрсетілген күннен ерте болмайды;
"1.6.4. Анықтамалық жазбасы қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде аумақтық бөлімше туралы мәліметтерге өзгерістер енгізуді регламенттейтін мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісі туралы мәліметтер көрсетіледі (бар болса);
б) екінші жазба аумақтық бөлімше туралы өзгертілген мәліметтерді қамтиды және мынадай қағидаларға сәйкес қалыптастырылады:
"1.1. Аумақтық бөлімшенің коды" деректемесінің мәні өзгертілетін жазбаның "1.1. Аумақтық бөлімшенің коды" деректемесінің мәніне сәйкес келуі тиіс;
"1.6.1. Қолданыстың басталуы күні" деректемесі аумақтық бөлімше туралы мәліметтерге енгізілген өзгерістер қолданылатын күннен басталатын күнді қамтуы тиіс. Қолданыстың басталуы күні өзгертілетін жазбаның "1.6.3. Қолданыстың аяқталуы күні" деректемесінде көрсетілген күннен кеш болуға тиіс;
"1.6.2. Анықтамалық жазбасы қолданылуының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде аумақтық бөлімше (бар болса) туралы мәліметтерге өзгерістер енгізуді регламенттейтін мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісі туралы мәліметтер көрсетіледі.
25. Аумақтық бөлімшені тарату (қысқарту, қызметін тоқтату, қайта ұйымдастыру) туралы мәліметтерді ұсыну үшін мынадай қағидаларға сәйкес 1 жазба қалыптастырылады:
а) барлық деректемелердің мәндері ("1.6.3. Қолданыстың аяқталуы күні" және "1.6.4. Анықтамалық жазбасы қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелерін қоспағанда) анықтамалықтағы таратылатын аумақтық бөлімше туралы тиісті жазбаның мәндеріне сәйкес келуге тиіс;
б) деректеме "1.6.3. Қолданыстың аяқталу күні" аумақтық бөлімшені тарату (тарату, қызметін тоқтату, қайта ұйымдастыру) күнін қамтуға тиіс, оған дейін (қоса алғанда) өзгертілетін жазба қолданылады және анықтамалық жазбаның қолданылу аяқталу күніне сәйкес келеді. Әрекеттің аяқталу күні "1.6.1. Қолданыстың басталу күні";
б) "1.6.3. Қолданыстың аяқталуы күні" деректемесі өзгертілетін жазба қолданылатын күнге дейінгі күнді (қоса алғанда) және анықтамалықтың жазбасының қолданысы аяқталу күніне сәйкес келетін аумақтық бөлімшені тарату (қысқарту, қызметін тоқтату, қайта ұйымдастыру) күнді қамтуға тиіс. Қолданыстың аяқталуы күні "1.6.1. Қолданыстың басталуы күні" деректемесінде көрсетілген күннен ерте болмайды;

значения всех реквизитов (за исключением реквизитов "1.6.3. Дата окончания действия" и "1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника") должны соответствовать значениям этих реквизитов в существующей записи справочника;
реквизит "1.6.3. Дата окончания действия" должен содержать дату, до которой (включительно) действует изменяемая запись и которая соответствует дате окончания действия изменяемой записи справочника. Дата окончания действия не может быть ранее даты, указанной в реквизите "1.6.1. Дата начала действия";
в реквизите "1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника" указываются сведения о нормативном правовом акте государства-члена, регламентирующем внесение изменений в сведения о территориальном подразделении (при наличии);
б) вторая запись содержит измененные сведения о территориальном подразделении и формируется в соответствии со следующими правилами:
значение реквизита "1.1. Код территориального подразделения" должно соответствовать значению реквизита "1.1. Код территориального подразделения" изменяемой записи;
реквизит "1.6.1. Дата начала действия" должен содержать дату, начиная с которой применяются изменения, внесенные в сведения о территориальном подразделении. Дата начала действия должна быть позднее даты, указанной в реквизите "1.6.3. Дата окончания действия" изменяемой записи;
в реквизите "1.6.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника" указываются сведения о нормативном правовом акте государства-члена, регламентирующем внесение изменений в сведения о территориальном подразделении (при наличии).
25. Для представления сведений о ликвидации (упразднении, прекращении деятельности, реорганизации) территориального подразделения формируется 1 запись в соответствии со следующими правилами:
а) значения всех реквизитов (за исключением реквизитов "1.6.3. Дата окончания действия" и "1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника") должны соответствовать значениям соответствующей записи о ликвидируемом территориальном подразделении в справочнике;
б) реквизит "1.6.3. Дата окончания действия" должен содержать дату ликвидации (упразднения, прекращения деятельности, реорганизации) территориального подразделения, до которой (включительно) действует изменяемая запись и которая соответствует дате окончания действия записи справочника. Дата окончания действия не может быть ранее даты, указанной в реквизите "1.6.1. Дата начала действия";

в) "1.6.4. Анықтамалық жазбасы қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде аумақтық бөлімше оған сәйкес таратылатын (қысқартылатын, қызметін тоқтататын, қайта ұйымдастырылатын) акт туралы мәліметтер көрсетіледі.
26. Анықтамалықтың операторы анықтамалыққа өзгерістер енгізу үшін мәліметтер қалыптастырады және оларды анықтамалықтың құрылымына сәйкес XML-форматында НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісіне ұсынады.
27. НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісі анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтердің алынғанын және өңделгенін растайды.
28. Ұсынылған мәліметтерде қателер болмаған кезде НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісі оларды анықтамалыққа енгізуді және алынған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.
29. НАА бірыңғай жүйесінің әкімшісі ұсынылған мәліметтерде қателерді анықтаған жағдайда анықтамалықтың операторы анықталған қателерді жояды және анықтамалыққа өзгерістер енгізу үшін мәліметтер беруді қайталайды.
30. Анықтамалықты жүргізу ол бекітілгеннен кейін Комиссия бекітетін Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесіне қатысушылардың анықтамалықтар мен сыныптауыштарды Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен жүргізу және тарату жөніндегі ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.

в) в реквизите "1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника" указываются сведения об акте, в соответствии с которым ликвидируется (упраздняется, прекращает деятельность, реорганизуется) территориальное подразделение.
26. Оператор справочника формирует сведения для внесения изменений в справочник и представляет их администратору единой системы НСИ в XML-формате в соответствии со структурой справочника.
27. Администратор единой системы НСИ подтверждает получение и обработку сведений для внесения изменений в справочник.
28. При отсутствии ошибок в представленных сведениях администратор единой системы НСИ обеспечивает их включение в справочник и опубликование на информационном портале Союза не позднее 3 рабочих дней со дня получения.
29. В случае обнаружения администратором единой системы НСИ ошибок в представленных сведениях оператор справочника устраняет выявленные ошибки и повторяет передачу сведений для внесения изменений в справочник.
30. Ведение справочника осуществляется в автоматизированном режиме в соответствии с утверждаемым Комиссией регламентом информационного взаимодействия участников единой системы нормативно-справочной информации Союза по ведению и распространению справочников и классификаторов средствами интегрированной информационной системы Союза после его утверждения.