Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – зерттеулер (сынаулар) мен өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану мен орындауды және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесіне өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 20 қаңтардағы № 2 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 112 шешімімен бекітілген Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда зерттеулер (сынаулар) мен өлшеулер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді және 2025 жылғы 22 қарашадан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б.Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 20 қаңтардағы
№ 2 шешіміне
ҚОСЫМША
Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – зерттеулер (сынаулар) мен өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану мен орындауды және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесіне енгізілетін ӨЗГЕРІС
Тізбе мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 112 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 20 қаңтардағы
№ 2 шешімі редакциясында)
Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – зерттеулер (сынаулар) мен өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 046/2018) талаптарын қолдану мен орындауды және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
Р/с №
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентін техникалық реттеудің құрылымдық элементі немесе объектісі
Зерттеу (сынау) және өлшеу стандартының, әдістемесінің белгіленімі мен атауы
Ескертпе
1
2
3
4
Магистралды газ құбырлары арқылы тасымалдауға дайындалған жанғыш табиғи газға қойылатын талаптар (№ 1 қосымша)
1
"Оттегінің молярлық үлесі" көрсеткіші

О внесении изменения в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 января 2026 года № 2
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 сентября 2021 г. № 112, изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 22 ноября 2025 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 20 января 2026 г. № 2
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Перечень изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 сентября 2021 г. № 112
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 20 января 2026 г. № 2)
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
Требования к газу горючему природному, подготовленному к транспортированию
по магистральным газопроводам (приложение № 1)
1
показатель "Молярная доля кислорода"

МЕМСТ 31371.6-2008 (ИСО 6974-6:2002) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 6-бөлік. Үш капиллярлық колонкаларды қолдана отырып, сутегі, гелий, оттегі, азот, көмірқышқыл газы және C1 – C8 көмірсутектерін анықтау"
2
МЕМСТ 31371.7-2020 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеу әдістемесі"
3
МЕМСТ 31371.7-2008 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
01.01.2030 дейін қолданылады
4
МЕМСТ 35032-2023 "Табиғи газ. Электрохимиялық әдіспен оттегіні анықтау"
5
"Көмірқышқыл газы диоксидінің молярлық үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 31371.4-2008 (ИСО 6974-4:2000) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 4-бөлік. Зертханада азотты, көмірқышқыл газының диоксидін және С1 – С5 және С6+ көмірсутектерін және екі колонканы қолдана отырып, кіріктірілген өлшеу жүйесін анықтау"
6
МЕМСТ 31371.5-2022 (ISO 6974-5:2014) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 5-бөлік. Азотты, көмірқышқыл газының диоксидін және көмірсутектерді С1 – С5 және С6+ изотермиялық әдісімен анықтау"
7
МЕМСТ 31371.6-2008 (ИСО 6974-6:2002) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 6-бөлік. Үш капиллярлық колонкаларды қолдана отырып, сутегі, гелий, оттегі, азот, көмірқышқыл газы және C1 – C8 көмірсутектерін анықтау"
8
МЕМСТ 31371.7-2020 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеу әдістемесі"
9
МЕМСТ 31371.7-2008 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
01.01.2030 дейін қолданылады
10
"Күкіртсутектің массалық концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.2-2021 "Табиғи газ. Күкірт сутегі мен меркаптан күкіртін анықтау әдістері"
11
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
12
СТ РК МЕМСТ Р 53367-2011 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
13
МЕМСТ Р 53367-2009 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
14
"Меркаптан күкіртінің массалық концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.2-2021 "Табиғи газ. Күкірт сутегі мен меркаптан күкіртін анықтау әдістері"
15
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
16
СТ РК МЕМСТ Р 53367-2011 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
17
МЕМСТ Р 53367-2009 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
18
"Жалпы күкірттің массалық концентрациясы" көрсеткіші

ГОСТ 31371.6-2008 (ИСО 6974-6:2002) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 6. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, диоксида углерода и углеводородов C1 – C8 с использованием трех капиллярных колонок"
2
ГОСТ 31371.7-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика измерений молярной доли компонентов"
3
ГОСТ 31371.7-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика выполнения измерений молярной доли компонентов"
применяется
до 01.01.2030
4
ГОСТ 35032-2023 "Газ природный. Определение кислорода электрохимическим методом"
5
показатель "Молярная доля диоксида углерода"
ГОСТ 31371.4-2008 (ИСО 6974-4:2000) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 4. Определение азота, диоксида углерода и углеводородов C1 – C5 и C6+ в лаборатории и с помощью встроенной измерительной системы с использованием двух колонок"
6
ГОСТ 31371.5-2022 (ISO 6974-5:2014) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 5. Определение азота, диоксида углерода и углеводородов С1 – С5 и С6+ изотермическим методом"
7
ГОСТ 31371.6-2008 (ИСО 6974-6:2002) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 6. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, диоксида углерода и углеводородов C1 – C8 с использованием трех капиллярных колонок"
8
ГОСТ 31371.7-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика измерений молярной доли компонентов"
9
ГОСТ 31371.7-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика выполнения измерений молярной доли компонентов"
применяется
до 01.01.2030
10
показатель "Массовая концентрация сероводорода"
ГОСТ 22387.2-2021 "Газ природный. Методы определения сероводорода и меркаптановой серы"
11
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
12
СТ РК ГОСТ Р 53367-2011 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
13
ГОСТ Р 53367-2009 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
14
Показатель "Массовая концентрация меркаптановой серы"
ГОСТ 22387.2-2021 "Газ природный. Методы определения сероводорода и меркаптановой серы"
15
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
16
СТ РК ГОСТ Р 53367-2011 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
17
ГОСТ Р 53367-2009 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
18
показатель "Массовая концентрация общей серы"

МЕМСТ 26374-2018 "Жанғыш табиғи газ. Жалпы күкіртті анықтау"
19
МЕМСТ 34712-2021 "Табиғи газ. Ультракүлгін флуоресценция әдісімен жалпы күкіртті анықтау"
20
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
21
СТ РК МЕМСТ Р 53367-2011 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
22
"Жанудың төмен көлемдік жылуы" көрсеткіші
МЕМСТ 31369-2021 (ISO 6976:2016) "Табиғи газ. Жанудың жылу беруін, тығыздығын, тығыздық шамасын және Воббе санын компоненттік құрамы негізінде есептеу"
23
МЕМСТ 31369-2008 (ИСО 6976:1995) "Табиғи газ. Жанудың жылу беруін, тығыздығын, тығыздық шамасын және Воббе санын компоненттік құрамы негізінде есептеу"
01.01.2030 дейін қолданылады
24
МЕМСТ 35076-2024 "Табиғи газ. Жанудың көлемдік жылуын анықтау әдістері"
25
"Судағы шық нүктесінің температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ 20060-2021 "Табиғи газ. Шық нүктесінің температурасын су арқылы анықтау"
26
МЕМСТ 34807-2021 "Табиғи газ. Судағы шық нүктесінің температурасын және су буының массалық концентрациясын есептеу әдістері"
27
СТ РК МЕМСТ Р 53763-2011 "Жанғыш табиғи газдар. Шық нүктесінің температурасын су арқылы анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
28
МЕМСТ Р 53763-2009 "Жанғыш табиғи газдар. Шық нүктесінің температурасын су арқылы анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
29
"Көмірсутектер бойынша шық нүктесінің температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ 20061-2021 "Табиғи газ. Көмірсутектер арқылы шық нүктесінің температурасын анықтау"
30
СТ РК МЕМСТ Р 53762-2011 "Жанғыш табиғи газдар. Көмірсутектер арқылы шық нүктесінің температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
31
МЕМСТ Р 53762-2009 "Жанғыш табиғи газдар. Көмірсутектер арқылы шық нүктесінің температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
32
"Механикалық қоспалардың массалық концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.4-77 "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Шайыр мен шаңның құрамын анықтау әдісі"
Өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы жанғыш табиғи газға қойылатын талаптар (№2 қосымша)
33
"Оттегінің молярлық үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 31371.6-2008 (ИСО 6974-6:2002) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 6-бөлік. Үш капиллярлық колонкаларды қолдана отырып, сутегі, гелий, оттегі, азот, көмірқышқыл газы және C1 – C8 көмірсутектерін анықтау"
34
МЕМСТ 31371.7-2020 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеу әдістемесі"
35

ГОСТ 26374-2018 "Газ горючий природный. Определение общей серы"
19
ГОСТ 34712-2021 "Газ природный. Определение общей серы методом ультрафиолетовой флуоресценции"
20
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
21
СТ РК ГОСТ Р 53367-2011 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
22
показатель "Объемная теплота сгорания низшая"
ГОСТ 31369-2021 (ISO 6976:2016) "Газ природный. Вычисление теплоты сгорания, плотности, относительной плотности и числа Воббе на основе компонентного состава"
23
ГОСТ 31369-2008 (ИСО 6976:1995) "Газ природный. Вычисление теплоты сгорания, плотности, относительной плотности и числа Воббе на основе компонентного состава"
применяется
до 01.01.2030
24
ГОСТ 35076-2024 "Газ природный. Методы определения объемной теплоты сгорания"
25
показатель "Температура точки росы по воде"
ГОСТ 20060-2021 "Газ природный. Определение температуры точки росы по воде"
26
ГОСТ 34807-2021 "Газ природный. Методы расчета температуры точки росы по воде и массовой концентрации водяных паров"
27
СТ РК ГОСТ Р 53763-2011 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы
по воде"
применяется
до 01.01.2030
28
ГОСТ Р 53763-2009 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по воде"
применяется
до 01.01.2030
29
показатель "Температура точки росы по углеводородам"
ГОСТ 20061-2021 "Газ природный. Определение температуры точки росы по углеводородам"
30
СТ РК ГОСТ Р 53762-2011 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по углеводородам"
применяется
до 01.01.2030
31
ГОСТ Р 53762-2009 "Газы горючие природные. Определение температуры точки росы по углеводородам"
применяется
до 01.01.2030
32
показатель "Массовая концентрация механических примесей"
ГОСТ 22387.4-77 "Газ для коммунально-бытового потребления. Метод определения содержания смол и пыли"
Требования к газу горючему природному промышленного и коммунально-бытового назначения (приложение № 2)
33
показатель "Молярная доля кислорода"
ГОСТ 31371.6-2008 (ИСО 6974-6:2002) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 6. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, диоксида углерода и углеводородов C1 – C8 с использованием трех капиллярных колонок"
34
ГОСТ 31371.7-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика измерений молярной доли компонентов"
35

111
МЕМСТ 31371.7-2020 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеу әдістемесі"
112
МЕМСТ 31371.7-2008 "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 7-бөлік. Компоненттердің молярлық үлесін өлшеуді орындау әдістемесі"
01.01.2030 дейін қолданылады
113
МЕМСТ 35032-2023 "Табиғи газ. Электрохимиялық әдіспен оттегіні анықтау"
114
"Күкіртсутектің массалық концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.2-2021 "Табиғи газ. Күкірт сутегі мен меркаптан күкіртін анықтау әдістері"
115
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
116
МЕМСТ Р 53367-2009 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
117
"Меркаптан күкіртінің массалық концентрациясы" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.2-2021 "Табиғи газ. Күкірт сутегі мен меркаптан күкіртін анықтау әдістері"
118
МЕМСТ 34723-2021 "Табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
119
МЕМСТ Р 53367-2009 "Жанғыш табиғи газ. Құрамында күкірті бар компоненттерді газ хромотографиясы әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
120
"Есептік метан саны" көрсеткіші
МЕМСТ 34704-2020 "Табиғи газ. Метан санын анықтау"
Требования к отбору проб
121
сынамалар іріктеу әдісі
МЕМСТ 31370-2023 "Табиғи газ. Сынама іріктеу жөніндегі нұсқаулық"
122
МЕМСТ 31370-2008 "Табиғи газ. Сынама іріктеу жөніндегі нұсқаулық"
01.01.2027 дейін қолданылады
123
сұйытылған табиғи газ сынамаларын іріктеу әдісі
МЕМСТ 35011-2023 "Сұйытылған табиғи газ. Сынама іріктеу жөніндегі нұсқаулық"
Прочие
124
климаттық аймақты анықтау
МЕМСТ 16350-80 "КСРО климаты. Техникалық мақсаттар үшін климаттық факторларды аудандастыру және статистикалық параметрлер"
125
физика-химиялық қасиеттерді өлшеу және есептеу шарттары
МЕМСТ 34770-2021 "Табиғи газ. Физика-химиялық қасиеттерді өлшеу мен есептеудің стандартты шарттары"
126
газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау кезіндегі жалпы нұсқаулар
МЕМСТ 31371.1-2020 (ISO 6974-1:2012) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 1-бөлік. Жалпы нұсқаулар және құрамды анықтау"
127
газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау кезіндегі белгісіздікті есептеу
МЕМСТ 31371.2-2020 (ISO 6974-2:2012) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 2-бөлік. Белгісіздікті есептеп шығару"
128
композицияны анықтаудағы дәлдік пен орын ауыстыруды бағалау

111
ГОСТ 31371.7-2020 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика измерений молярной доли компонентов"
112
ГОСТ 31371.7-2008 "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 7. Методика выполнения измерений молярной доли компонентов"
применяется
до 01.01.2030
113
ГОСТ 35032-2023 "Газ природный. Определение кислорода электрохимическим методом"
114
показатель "Массовая концентрация сероводорода"
ГОСТ 22387.2-2021 "Газ природный. Методы определения сероводорода и меркаптановой серы"
115
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
116
ГОСТ Р 53367-2009 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
117
показатель "Массовая концентрация меркаптановой серы"
ГОСТ 22387.2-2021 "Газ природный. Методы определения сероводорода и меркаптановой серы"
118
ГОСТ 34723-2021 "Газ природный. Определение серосодержащих компонентов методом газовой хроматографии"
119
ГОСТ Р 53367-2009 "Газ горючий природный. Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом"
применяется
до 01.01.2030
120
показатель "Расчетное метановое число"
ГОСТ 34704-2020 "Газ природный. Определение метанового числа"
Требования к отбору проб
121
метод отбора проб
ГОСТ 31370-2023 "Газ природный. Руководство по отбору проб"
122
ГОСТ 31370-2008 "Газ природный. Руководство по отбору проб"
применяется
до 01.01.2027
123
метод отбора проб сжиженного природного газа
ГОСТ 35011-2023 "Газ природный сжиженный. Руководство по отбору проб"
Прочие
124
определение климатической зоны
ГОСТ 16350-80 "Климат СССР. Районирование и статистические параметры климатических факторов для технических целей"
125
условия измерения и вычисления физико-химических свойств
ГОСТ 34770-2021 "Газ природный. Стандартные условия измерения и вычисления физико-химических свойств"
126
общие указания при определении состава методом газовой хроматографии
ГОСТ 31371.1-2020 (ISO 6974-1:2012) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 1. Общие указания и определение состава"
127
вычисление неопределенности при определении состава методом газовой хроматографии
ГОСТ 31371.2-2020 (ISO 6974-2:2012) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 2. Вычисление неопределенности"
128
оценка прецизионности и смещения при определении состава

МЕМСТ 31371.3-2025 (ISO 6974-3:2018) "Табиғи Газ. Белгісіздікті бағалай отырып, газ хроматографиясы әдісімен құрамды анықтау. 3-бөлік. Дәлдік және орын ауыстыру"
129
15-тармақ, сынақтардың (өлшемдердің) кезеңділігі, қабылдау (беру)қағидалары
МЕМСТ 34867-2022 7-бөлімі "Магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдауға дайындалған табиғи газ. Техникалық шарттар"
130
МЕМСТ 5542-2022 7-бөлімі "Өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы табиғи газ. Техникалық шарттар"
131
МЕМСТ 27577-2022 7-бөлімі "Іштен жану қозғалтқыштары үшін сығымдалған табиғи отын газы. Техникалық шарттар"
132
МЕМСТ 34894-2022 7-бөлімі "Сұйытылған табиғи газ. Техникалық шарттар"

ГОСТ 31371.3-2025 (ISO 6974-3:2018) "Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 3. Прецизионность и смещение"
129
пункт 15, периодичность испытаний (измерений), правила приемки (передачи)
раздел 7 ГОСТ 34867-2022 "Газ природный, подготовленный к транспортированию по магистральным газопроводам. Технические условия"
130
раздел 7 ГОСТ 5542-2022 "Газ природный промышленного и коммунально-бытового назначения. Технические условия"
131
раздел 7 ГОСТ 27577-2022 "Газ природный топливный компримированный для двигателей внутреннего сгорания. Технические условия"
132
раздел 7 ГОСТ 34894-2022 "Газ природный сжиженный. Технические условия"
".