Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2025 жылғы 22 қаңтардағы № 10 шешімі.
Бәсекелестіктік жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 11-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бектілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 64 және 70-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің шешімдеріне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
М. Григорян
Беларусь
Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан
Республикасынан
С. Жұманғарин
Қырғыз
Республикасынан
Д. Амангельдиев
Ресей
Федерациясынан
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2025 жылғы 22 қаңтардағы
№ 10 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің шешімдеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін есептеу әдістемесінде және айыппұл салу тәртібінде:
а) 1-тармақта:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
", Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
б) 2-тармақта:
үшінші абзацта:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
"егер өзгеше көзделмесе" деген сөздер "сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамау, тиісінше орындамау немесе мерзімінде орындамау" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
", сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамаған, тиісінше орындамаған немесе мерзімінде орындамаған" деген сөздермен толықтырылсын;
в) 4-тармақтың екінші абзацы "анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
г) 7-тармақ мынадай мазмұндағы "е" тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений в некоторые решения Совета Евразийской экономической комиссии
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 22 января 2025 года № 10.
В соответствии с пунктом 11 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктами 64 и 70 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в решения Совета Евразийской экономической комиссии изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин Д. Амангельдиев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 22 января 2025 г. № 10
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Совета Евразийской экономической комиссии
1. В Методике расчета и порядке наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118:
а) в пункте 1:
слова "а также" исключить;
дополнить словами ", а также за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
б) в пункте 2:
в абзаце третьем:
слова "а также" исключить;
слова "если не оговорено иное" заменить словами "а также невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
в абзаце четвертом:
слова "а также" исключить;
дополнить словами ", а также не выполнившие, ненадлежащим образом выполнившие или не выполнившие в срок решения Комиссии, обязывающие правонарушителя совершать определенные действия";
в) абзац второй пункта 4 после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами ", а также за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия,";
г) пункт 7 дополнить подпунктом "е" следующего содержания:

"е) Хаттаманың 16-тармағының 6-тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін, Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамау, тиісінше орындамау немесе мерзімінде орындамау бөлігінде:
бәсекелестікті шектейтін келісімдерді тоқтату, шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) экономикалық қызметін үйлестіру және (немесе) бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдарды жасау туралы: жеке тұлғалар үшін – 35 000 Ресей рублі, лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін – 45 000 Ресей рублі, заңды тұлғалар үшін – 700 000 Ресей рублі;
шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) тауар нарығында үстем жағдайын теріс пайдалануын және (немесе) бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдар жасауды тоқтату туралы: лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін – 30 000 Ресей рублі, заңды тұлғалар үшін – 700 000 Ресей рублі;
жосықсыз бәсекелестікті және (немесе) бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимыл жасауды тоқтату туралы: лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін – 30 000 Ресей рублі, заңды тұлғалар үшін – 500 000 Ресей рублі.";
д) 8-тармақ мынадай мазмұндағы "е" тармақшамен толықтырылсын:
"е) Хаттаманың 16-тармағының 6-тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін, Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамау, тиісінше орындамау немесе мерзімінде орындамау бөлігінде:
бәсекелестікті шектейтін келісімдерді тоқтату, шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) экономикалық қызметін үйлестіру және (немесе) бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдарды жасау туралы: жеке тұлғалар үшін – 25 000 Ресей рублі, лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін – 35 000 Ресей рублі, заңды тұлғалар үшін – 500 000 Ресей рублі;
шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) тауар нарығында үстем жағдайын теріс пайдалануын және (немесе) бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдар жасауды тоқтату туралы: лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін – 20 000 Ресей рублі, заңды тұлғалар үшін – 500 000 Ресей рублі;
жосықсыз бәсекелестікті және (немесе) бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимыл жасауды тоқтату туралы: лауазымды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін – 20 000 Ресей рублі, заңды тұлғалар үшін – 300 000 Ресей рублі.";
е) пункт 16 после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами ", сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны үшін,";
ж) 17-тармақта:
бірінші абзац "анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
"а" тармақшасы "анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну" деген сөздерден кейін "немесе Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамауы, тиісінше орындамауы немесе мерзімінде орындамауы фактісі" деген сөздермен толықтырылсын;
"б" және "в" тармақшалары "анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну" деген сөздерден кейін "немесе Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны" деген сөздермен толықтырылсын;
з) 18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"е) за нарушения, предусмотренные подпунктом 6 пункта 16 Протокола, в части невыполнения, ненадлежащего выполнения или невыполнения в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия:
о прекращении ограничивающих конкуренцию соглашений, координации экономической деятельности хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) и (или) совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции: для физических лиц – 35 000 российских рублей, для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – 45 000 российских рублей, для юридических лиц – 700 000 российских рублей;
о прекращении злоупотребления хозяйствующим субъектом (субъектом рынка) доминирующим положением на товарном рынке и (или) совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции: для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – 30 000 российских рублей, для юридических лиц – 700 000 российских рублей;
о прекращении недобросовестной конкуренции и (или) совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции: для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – 30 000 российских рублей, для юридических лиц – 500 000 российских рублей.";
д) пункт 8 дополнить подпунктом "е" следующего содержания:
"е) за нарушения, предусмотренные подпунктом 6 пункта 16 Протокола, в части невыполнения, ненадлежащего выполнения или невыполнения в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия:
о прекращении ограничивающих конкуренцию соглашений, координации экономической деятельности хозяйствующих субъектов (субъектов рынка) и (или) совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции: для физических лиц – 25 000 российских рублей, для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – 35 000 российских рублей, для юридических лиц – 500 000 российских рублей;
о прекращении злоупотребления хозяйствующим субъектом (субъектом рынка) доминирующим положением на товарном рынке и (или) совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции: для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – 20 000 российских рублей, для юридических лиц – 500 000 российских рублей;
о прекращении недобросовестной конкуренции и (или) совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции: для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – 20 000 российских рублей, для юридических лиц – 300 000 российских рублей.";
е) пункт 16 после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами ", а также за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия,";
ж) в пункте 17:
абзац первый после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами ", а также за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия,";
подпункт "а" после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами "или факт невыполнения, ненадлежащего выполнения или невыполнения в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
подпункты "б" и "в" после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами "или за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия,";
з) пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Уәкілетті құрылымдық бөлімшенің атқарушылық өндірісті жүзеге асыруы мақсатында және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істерді қарау тәртібінің 481-тармағында көзделген іс-қимылдарды жасауы нәтижелері бойынша уәкілетті құрылымдық бөлімше аумағында құқық бұзушы (құқық бұзушылар) тіркелген Одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органына Комиссия Алқасы қабылдаған іс бойынша шешімнің куәландырылған даналарын осындай құқық бұзушылардың санына сәйкес санда:
осы Әдістеме мен тәртіптің 171-тармағының екінші абзацында көзделген мерзім біткен күннен бастап 15 жұмыс күнінен кешіктірмей;
осы Әдістеме мен тәртіптің 171-тармағының үшінші абзацына сәйкес Комиссия Алқасының шешімімен белгіленген мерзім біткен күннен бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірмей жіберді.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген іс бойынша шешімнің даналары:
Армения Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы үшін – мәжбүрлеп орындату органдарының орталық аппараттарына;
Беларусь Республикасы үшін – Беларусь Республикасының Қаржы министрлігіне Комиссияның айыппұл салу туралы шешімі бөлігінде және Беларусь Республикасының Сыртқы істер министрлігіне Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттеу шешімі бөлігінде;
Қазақстан Республикасы үшін – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне жіберіледі.";
и) Әдістеме мен тәртіпке № 2 қосымшада:
атауы "бұзғаны" деген сөзден кейін "сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны" деген сөздермен толықтырылсын;
І бөлімде бірінші бағандағы 1-позиция "анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну" деген сөздерден кейін "немесе Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны" деген сөздермен толықтырылсын;
ІІ бөлімде бірінші бағандағы позиция "анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну" деген сөздерден кейін "немесе Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін қайталап орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңісінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуы туралы істерді қарау тәртібінде:
а) 1-тармақ "қарау" деген сөздің алдында "және Комиссия Шарттың XVIII бөлімінде және Хаттамада көзделген өз өкілеттіктерін іске асыруы кезінде Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбауы немесе уақытылы ұсынбауы туралы, оның ішінде Комиссияның талап етуі бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбауы туралы, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынуы туралы, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамауы, тиісінше орындамауы немесе мерзімінде орындамауы туралы істерді (бұдан әрі – іс)" деген сөздермен толықтырылсын;
б) 2-тармақта:
"(бұдан әрі – іс)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

"18. В целях осуществления исполнительного производства и по результатам совершения уполномоченным структурным подразделением действий, предусмотренных пунктом 481 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99, уполномоченное структурное подразделение направляет в органы государственной власти государства – члена Союза, на территории которого зарегистрирован правонарушитель (правонарушители), заверенные экземпляры решения по делу, принятого Коллегией Комиссии, в количестве, соответствующем числу таких правонарушителей:
не позднее 15 рабочих дней со дня истечения срока, предусмотренного абзацем вторым пункта 171 настоящих Методики и порядка;
не позднее 30 рабочих дней со дня истечения срока, установленного решением Коллегии Комиссии в соответствии с абзацем третьим пункта 171 настоящих Методики и порядка.
Указанные в абзаце первом настоящего пункта экземпляры решения по делу направляются:
для Республики Армения, Кыргызской Республики и Российской Федерации – в центральные аппараты органов принудительного исполнения;
для Республики Беларусь – в Министерство финансов Республики Беларусь в части решения Комиссии о наложении штрафа и в Министерство иностранных дел Республики Беларусь в части решения Комиссии, обязывающего правонарушителя совершать определенные действия;
для Республики Казахстан – в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.";
и) в приложении № 2 к указанным Методике и порядку:
наименование дополнить словами ", а также за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Евразийской экономической комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
в разделе I позицию 1 в графе первой после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами "или невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
в разделе II позицию в графе первой после слов "недостоверных сведений (информации)" дополнить словами "или повторное невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия".
2. В Порядке рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденном Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99:
а) пункт 1 дополнить словами "и дел о непредставлении или несвоевременном представлении в Комиссию сведений (информации) при реализации Комиссией своих полномочий, предусмотренных разделом XVIII Договора и Протоколом, в том числе о непредставлении сведений (информации) по требованию Комиссии (далее – непредставление или несвоевременное представление в Комиссию сведений (информации)), а равно о представлении в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также о невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия (далее – дело)";
б) в пункте 2:
слова "(далее – дело)" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:

"Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау немесе уақытылы ұсынбау туралы, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынуы туралы, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамауы, тиісінше орындамауы немесе мерзімінде орындамауы туралы іс Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзғаны үшін айыппұлдарды есептеу әдістемесінде және салу тәртібінде (бұдан әрі – Әдістеме) белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, істі қозғау және қарау туралы тағайындау негізінде қозғалады және қаралады.";
в) 4-тармақтың бірінші абзацында "трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы (бұдан әрі – істі қарау жөніндегі комиссия)" деген сөздер алып тасталсын;
г) 17-тармақта "Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98 шешімімен бекітілген Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуын тергеп-тексеруді жүргізу тәртібіне сәйкес шығарылған" деген сөздер алып тасталсын;
д) 22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау немесе уақытылы ұсынбау, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасында көзделген айыппұл санкцияларын қолдану үшін негіздеме болып табылады. Көрсетілген айыппұл санкцияларын қолдану Әдістемеде белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамауы, тиісінше орындамауы немесе мерзімінде орындамауы Хаттаманың 16-тармағының 6-тармақшасында көзделген айыппұл санкцияларын қолдану үшін негіздеме болып табылады. Көрсетілген айыппұл санкцияларын қолдану Әдістемеде белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.";
е) 28-тармақта және 36-тармақтың 1-тармақшасында "трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының" деген сөздер алып тасталсын;
ж) 45-тармақта:
алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбаудан немесе уақытылы ұсынбаудан, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынудан, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамаудан, тиісінше орындамаудан немесе мерзімінде орындамаудан көрінетін бұзушылықтардың болуы не болмауы туралы тұжырымдар, Шарттың бұзылған баптарын көрсете отырып, осындай бұзушылық қалай көрінетінін сипаттау;";
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"Дело о непредставлении или несвоевременном представлении в Комиссию сведений (информации), а равно о представлении в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также о невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия, возбуждается и рассматривается на основании определения о возбуждении и рассмотрении дела с учетом особенностей, установленных Методикой расчета и порядком наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика).";
в) в абзаце первом пункта 4 слова "о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках (далее – комиссия по рассмотрению дела)" исключить;
г) в пункте 17 слова ", вынесенным в соответствии с Порядком проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98" исключить;
д) пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Непредставление или несвоевременное представление в Комиссию сведений (информации), а равно представление в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации) является основанием для применения штрафных санкций, предусмотренных подпунктом 5 пункта 16 Протокола. Применение указанных штрафных санкций осуществляется в порядке, установленном Методикой.
Невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия, является основанием для применения штрафных санкций, предусмотренных подпунктом 6 пункта 16 Протокола. Применение указанных штрафных санкций осуществляется в порядке, установленном Методикой.";
е) в пункте 28 и подпункте 1 пункта 36 слова "общих правил конкуренции на трансграничных рынках" исключить;
ж) в пункте 45:
после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"выводы о наличии либо отсутствии нарушения, выразившегося в непредставлении или несвоевременном представлении в Комиссию сведений (информации), а равно в представлении в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также в невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия, описание, в чем выразилось такое нарушение, с указанием статей Договора, которые были нарушены;";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:

"бұзушылық болған кезде (осы Тәртіптің 46-тармағының 4–6-тармақшаларында көзделген мерзімдер өткен жағдайларды қоспағанда):";
он алтыншы абзац "Беларусь Республикасы" деген сөздердің алдында "Армения Республикасы," деген сөздермен толықтырылсын";
жиырмасыншы абзац "өтініш беруші туралы ақпарат" деген сөздерден кейін "(егер іс өтінішті қарау нәтижелері бойынша қозғалған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма екінші абзац "немесе Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау немесе уақытылы ұсынбау, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну фактісін анықтау туралы, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамау, тиісінше орындамау немесе мерзімінде орындамау туралы мәліметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма алтыншы абзац "(Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны немесе уақытылы ұсынбағаны, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынғаны, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамағаны, тиісінше орындамағаны немесе мерзімінде орындамағаны үшін айыппұл салу туралы шешімдерді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
отызыншы абзац "нарықтарда" деген сөзден кейін "немесе Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбаудан немесе уақытылы ұсынбаудан, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынудан, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамаудан, тиісінше орындамаудан немесе мерзімінде орындамаудан көрінетін әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) сипаттау" деген сөздермен толықтырылсын;
отыз екінші абзац "немесе Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбаудан немесе уақытылы ұсынбаудан, сол сияқты Комиссияға көрінеу анық емес мәліметтерді (ақпаратты) ұсынудан, сондай-ақ Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамаудан, тиісінше орындамаудан немесе мерзімінде орындамаудан көрінетін әрекеттерді (әрекетсіздікті) тану немесе танымау фактісін көрсету" деген сөздермен толықтырылсын;
з) 46-тармақта:
1-тармақшада "трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақшамен толықтырылсын:
"6) Комиссияның құқық бұзушыны белгілі бір іс-қимылдарды жасауға міндеттейтін шешімдерін орындамаудан, тиісінше орындамаудан немесе мерзімінде орындамаудан көрінетін бұзушылықтар жасалған күннен бастап 1 жыл ішінде.".

"при наличии нарушения (за исключением случаев истечения сроков, предусмотренных подпунктами 4 – 6 пункта 46 настоящего Порядка):";
абзац шестнадцатый перед словами "Республики Беларусь" дополнить словами "Республики Армения,";
абзац двадцатый после слов "информация о заявителе" дополнить словами "(в случае, если дело возбуждено по результатам рассмотрения заявления)";
абзац двадцать второй дополнить словами "или сведения о выявлении факта непредставления или несвоевременного представления в Комиссию сведений (информации), а равно представления в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также о невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
абзац двадцать шестой дополнить словами "(за исключением решений о наложении штрафа за непредставление или несвоевременное представление в Комиссию сведений (информации), а равно за представление в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также за невыполнение, ненадлежащее выполнение или невыполнение в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия)";
абзац тридцатый после слова "рынках" дополнить словами ", или описание действий (бездействия), выразившихся в непредставлении или несвоевременном представлении в Комиссию сведений (информации), а равно в представлении в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также в невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
абзац тридцать второй дополнить словами "или указание факта признания или непризнания действий (бездействия), выразившихся в непредставлении или несвоевременном представлении в Комиссию сведений (информации), а равно в представлении в Комиссию заведомо недостоверных сведений (информации), а также в невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия";
з) в пункте 46:
в подпункте 1 слова "общих правил конкуренции на трансграничных рынках" исключить;
дополнить подпунктом 6 следующего содержания:
"6) истечение 1 года со дня совершения нарушения, выразившегося в невыполнении, ненадлежащем выполнении или невыполнении в срок решений Комиссии, обязывающих правонарушителя совершать определенные действия.".