2025 жылғы 17 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының № 101 Шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 16 желтоқсандағы № 130 шешімі
2025 жылғы 11 желтоқсандағы Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "2025 жылғы 17 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының № 101 Шешіміне өзгеріс енгізу туралы" № 7 Шешімінің және Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану туралы хаттаманың 90-тармағының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 8 қосымша) негізінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. 2025 жылғы 17 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Қытай Халық Республикасынан шығарылатын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін графиттелген электродтарға қатысты демпингке қарсы бажды енгізу арқылы демпингке қарсы шараны қолдану туралы" № 101 Шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
2025 жылғы 16 желтоқсандағы
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
№ 130 Шешіміне
ҚОСЫМША
2025 жылғы 17 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының № 101 Шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 1-тармақта:
"Еуразиялық экономикалық одақтың" сөздерінен кейін "(әрі қарай – Одақ)" сөздерімен толықтырылсын;
"ЕАЭО СЭҚ ТН" сөздерінен кейін "(әрі қарай – графиттелген электродтар)" сөздерімен толықтырылсын.
2. Келесі мазмұндағы 11 – 13 тармақтарымен толықтырылсын:
"11. Liaoning Dantan New Materials Co., Ltd. өндірушісі қабылдаған баға міндеттемелері мақұлдансын (міндеттемелер ұсынылған хаттың Еуразиялық экономикалық комиссияда тіркелген күні мен нөмірі: 2025 жылғы 8 желтоқсан, № ДЗВР-427конф/AD-40).
12. Декларантта тауарларға арналған декларация тіркелген күнге № 11 қосымшаға сәйкес нысан бойынша, аталған өндірушінің уәкілетті қызметкері қол қойған және осы өндірушінің мөрімен расталған өндіруші сертификаты болса және мұндай сертификат туралы мәліметтер тауарларға арналған декларацияда мәлімделген жағдайда осы Шешімде көзделген демпингке қарсы баж Liaoning Dantan New Materials Co., Ltd. өндірушісі өндіретін графиттелген электродтарға қатысты алынбайды,.
13. Осы Шешімде көзделген демпингке қарсы баж Одақтың кедендік аумағына графиттелген электродтарды жыл сайынғы көлемдер шегінде (баға міндеттемелері шеңберінен тыс) әкелу кезінде декларантта тауарларға арналған декларация тіркелген күнге мүше мемлекеттің уәкілетті атқарушы билік органы берген графиттелген электродтардың мақсатты пайдаланылуын растайтын және әкелінетін тауардың саны туралы мәліметтерді қамтитын құжат болған жағдайда алынбайтыны белгіленсін: Армения Республикасы үшін – 700 тонна, Беларусь Республикасы үшін – 1000 тонна (тауарларды өндіру кезінде пайдалануға арналған графиттелген электродтарға қатысты) және Қазақстан Республикасы үшін – 1000 тонна. Мұндай құжат туралы мәліметтер тауарларға арналған декларацияда мәлімделуге жатады.".

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2025 г. № 101
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 декабря 2025 года № 130
На основании Решения Евразийского межправительственного совета от 11 декабря 2025 г. № 7 "Об изменении Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2025 г. № 101" и пункта 90 Протокола о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам (приложение № 8 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2025 г. № 101 "О применении антидемпинговой меры посредством введения антидемпинговой пошлины в отношении графитированных электродов, происходящих из Китайской Народной Республики и ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 16 декабря 2025 г. № 130
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2025 г. № 101
1. В пункте 1:
после слов "Евразийского экономического союза" дополнить словами "(далее – Союз)";
после слов "ТН ВЭД ЕАЭС" дополнить словами "(далее – графитированные электроды)".
2. Дополнить пунктами 11 – 13 следующего содержания:
"11. Одобрить принятые производителем Liaoning Dantan New Materials Co., Ltd. ценовые обязательства (дата и номер регистрации в Евразийской экономической комиссии письма, которым представлены обязательства: 8 декабря 2025 г. № ДЗВР-427конф/AD-40).
12. Установить, что антидемпинговая пошлина, предусмотренная настоящим Решением, не взимается в отношении графитированных электродов, изготавливаемых производителем Liaoning Dantan New Materials Co., Ltd., при наличии у декларанта такого товара на дату регистрации декларации на товары сертификата производителя по форме согласно приложению № 11, подписанного уполномоченным сотрудником указанного производителя и заверенного печатью этого производителя, и при заявлении сведений о таком сертификате в декларации на товары.
13. Определить, что антидемпинговая пошлина, предусмотренная настоящим Решением, не взимается при ввозе на таможенную территорию Союза графитированных электродов в пределах ежегодных объемов (вне рамок ценовых обязательств) в размере 700 тонн для Республики Армения, 1000 тонн для Республики Беларусь (в отношении графитированных электродов, предназначенных для использования при производстве товаров) и 1000 тонн для Республики Казахстан при наличии у декларанта на дату регистрации декларации на товары документа, подтверждающего целевое назначение графитированных электродов, выданного уполномоченным органом исполнительной власти государства – члена Союза, на территорию которого осуществляется их ввоз, и содержащего сведения о количестве ввозимого товара. Сведения о таком документе подлежат заявлению в декларации на товары.".

3. 2-тармақта "Еуразиялық экономикалық одақтың" сөздерін "Одақтың" сөзімен алмастырылсын.
4. 3-тармақ келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Одаққа мүше мемлекеттердің кеден ісі саласында уәкілетті мемлекеттік органдарына Liaoning Dantan New Materials Co., Ltd. өндірушісінің уәкілетті қызметкерлерінің қолтаңбаларының үлгілерін және мөр бедерлерінің үлгілерін жіберу;
осы Шешіммен мақұлданған баға міндеттемелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру.".
5. Келесі мазмұндағы № 11 қосымшамен толықтырылсын:
"2025 жылғы 17 қарашадағы
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
№ 101 Шешіміне
№ 11 ҚОСЫМША
(нысан)
ӨНДІРУШІ СЕРТИФИКАТЫ
1. Өндіруші (атауы, мекенжайы)
2. Сертификаттың нөмірі және берілген күні
3. Экспортер (атауы, мекенжайы)
ӨНДІРУШІ СЕРТИФИКАТЫ
4. Межелі ел
5. Импорттаушы – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің резиденті (атауы, мекенжайы)
6. Инвойс (нөмірі, күні)
7. ЕАЭО СЭҚ ТН коды
8. Көлік құралының нөмірі
9. Тауар туралы мәліметтер
п/п
Тауардың сипаты, басқа да ескертпелер (міндеттемелерге сәйкес тауар түрлері көрсетіледі)
Таза салмағы (тонна)
Бағасы (АҚШ доллары)
Құны (АҚШ доллары)
10. Мен, төменде қол қоюшы, осы сертификаттың 9-тармағында көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспорттау мақсатында сату қабылданған міндеттемелер сақтала отырып жасалатынын растаймын. Мен осы сертификатта көрсетілген мәліметтер толық әрі дәл екенін растаймын.
____________________
(күні)
______________________ ___________________ ____________________
(лауазымы)      (қолы) (Т.А.Ә.)
(М.О.)
Ескертпелер:
1. Сертификаттың орыс немесе ағылшын тілінде толтырылатын 1 және 3-тармақтарын қоспағанда, сертификат орыс тілінде баспа тәсілімен толтырылады.
2. Сертификаттың қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап күнтізбелік 90 күнді құрайды.
3. Сертификаттың 4-тармағында Еуразиялық экономикалық комиссия бекітетін әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес межелі ел көрсетіледі.
4. Сертификаттың 6-тармағында кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын инвойстың нөмірі мен күні көрсетіледі.
5. Сертификаттың 8-тармағында тауар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін көлік құралының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
6. Сертификаттың 9-тармағында тауардың бір данасы үшін бағасы және міндеттемелерде көзделген сату схемасына сәйкес тауарды сатып алушы іс жүзінде төлеген немесе төлеуге тиіс тауардың құны цифрлармен көрсетіледі.
7. Түзетулер және (немесе) толықтырулар қате ақпаратты сызып тастау және түзетілген мәліметтерді басу арқылы сертификатқа енгізіледі, ол өндірушінің мөрімен куәландырылады.

3. В пункте 2 слова "Евразийского экономического союза" заменить словом "Союза".
4. Пункт 3 дополнить абзацами следующего содержания:
"направить государственным органам государств – членов Союза, уполномоченным в сфере таможенного дела, образцы подписей уполномоченных сотрудников и оттисков печатей производителя Liaoning Dantan New Materials Co., Ltd.;
осуществлять контроль за исполнением ценовых обязательств, одобренных настоящим Решением.".
5. Дополнить приложением № 11 следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 11
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 ноября 2025 г. № 101
(форма)
СЕРТИФИКАТ ПРОИЗВОДИТЕЛЯ
1. Производитель (наименование, адрес)
2. Порядковый номер и дата выдачи сертификата
3. Экспортер (наименование, адрес)
СЕРТИФИКАТ
ПРОИЗВОДИТЕЛЯ
4. Страна назначения
5. Импортер – резидент государства –
члена Евразийского экономического союза (наименование, адрес)
6. Инвойс (номер, дата)
7. Код ТН ВЭД ЕАЭС
8. Номер транспортного средства
9. Сведения о товаре
п/п
Описание товара, другие
примечания (указываются разновидности товара в соответствии с обязательствами)
Вес нетто (тонн)
Цена (долларов США)
Стоимость (долларов США)
10. Я, нижеподписавшийся, подтверждаю, что продажа с целью экспорта на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, указанных в пункте 9 настоящего сертификата, совершается с соблюдением принятых обязательств. Я подтверждаю, что сведения, указанные в настоящем сертификате, являются полными и точными.
____________________
(дата)
______________________ ___________________ ____________________
(должность)      (подпись)      (Ф.И.О.)
(М.П.)
Примечания:
1. Сертификат заполняется печатным способом на русском языке, за исключением пунктов 1 и 3 сертификата, заполняемых на русском или английском языке.
2. Срок действия сертификата составляет 90 календарных дней со дня его выдачи.
3. В пункте 4 сертификата указывается страна назначения в соответствии с классификатором стран мира, утверждаемым Евразийской экономической комиссией.
4. В пункте 6 сертификата указываются номер и дата инвойса, используемого при таможенном декларировании.
5. В пункте 8 сертификата указывается регистрационный номер транспортного средства, которым ввозится товар на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
6. В пункте 9 сертификата указываются цифрами цена товара за тонну и стоимость товара, фактически уплаченная или подлежащая уплате покупателем товара в соответствии со схемой продаж, предусмотренной обязательствами.
7. Исправления и (или) дополнения вносятся в сертификат путем зачеркивания ошибочной информации и надпечатывания откорректированных сведений, которые заверяются печатью производителя.

8. Сертификатта адамдардың қолының факсимилесін пайдалануға, сондай-ақ осы ескертпелердің 7-тармағында көрсетілген тәртіппен куәландырылмаған өшірулердің, түзетулердің және (немесе) толықтырулардың болуына жол берілмейді.
9. Сертификат
сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған;
сертификат нысаны осы қосымшада көзделген нысанға сәйкес келмеген және (немесе) сертификат осы ескертпелердің 1 – 8-тармақтарының талаптарына сәйкес толтырылмаған;
сертификатта көрсетілген мәліметтер тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге сәйкес келмеген және (немесе) тауарды бірмәнді сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік бермеген;
сертификатқа қойылған қол және (немесе) мөр кеден органындағы қолдардың және (немесе) мөр бедерлерінің үлгілеріне сәйкес келмеген жағдайларда жарамсыз деп танылады.".

8. В сертификате не допускается использование факсимиле подписей лиц, а также наличие подчисток, исправлений и (или) дополнений, не заверенных в порядке, указанном в пункте 7 настоящих примечаний.
9. Сертификат признается недействительным в следующих случаях:
срок действия сертификата истек;
форма сертификата не соответствует форме, предусмотренной настоящим приложением, и (или) сертификат не заполнен в соответствии с требованиями пунктов 1 – 8 настоящих примечаний;
сведения, указанные в сертификате, не соответствуют сведениям, заявленным в декларации на товары, и (или) не позволяют провести однозначную идентификацию товара;
проставленные в сертификате подпись и (или) печать не соответствуют образцам подписей и (или) оттисков печати, имеющимся в наличии у таможенного органа.".