Объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде тағайындалатын Еуразиялық экономикалық комиссия сегменті объектілері сәйкестендіргіштерінің тізілімі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 9 қыркүйектегі № 80 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4, 5 және 30-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде тағайындалатын Еуразиялық экономикалық комиссия сегменті объектілері сәйкестендіргіштерінің тізілімі жасалсын.
2. Қоса беріліп отырған Объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде тағайындалатын Еуразиялық экономикалық комиссия сегменті объектілері сәйкестендіргіштерінің тізілімін жүргізу тәртібі бекітілсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 9 қыркүйектегі
№80 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде тағайындалатын Еуразиялық экономикалық комиссия сегменті объектілері сәйкестендіргіштерінің тізілімін жүргізу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп қалыптастыру механизмі МСЭ-Т X.660 (07/2011) "Ақпараттық технологиялар – объектілердің сәйкестендіргіштерін тіркеу органдарының жұмысына арналған рәсімдер: объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашының жалпы рәсімдері мен жоғарғы доғалары" ұсынымдарымен және ИСО/МЭК 9834-1:2012 "Ақпараттық технологиялар. Объектілер сәйкестендіргішін тіркеу органдарының жұмыс рәсімдері. Халықаралық объектілер сәйкестендіргіші ағашының жалпы рәсімдері мен жоғарғы доғалары" (бұдан әрі тиісінше – МСЭ-Т X.660, ИСО/МЭК 9834-1) халықаралық стандартымен қалыптасу механизмі айқындалған объектілер сәйкестендіргішінің халықаралық ағашы шеңберінде тағайындалатын Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) сегменті объектілері сәйкестендіргіштерінің тізілімін жүргізу қағидаларын айқындайды.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"объект сәйкестендіргішінің күшін жою" – объект сәйкестендіргішін объект сәйкестендіргіштерінің тізілімінен алып тастау;
"объектінің сәйкестендіргіші", "OID" – объект сәйкестендіргіші халықаралық ағашының түбірінен алынған цифрлық мәндердің реттелген дәйектілігі, ол объектімен байланысты және оны бір мәнді сәйкестендіреді;

О реестре идентификаторов объектов сегмента Евразийской экономической комиссии, назначаемых в рамках международного дерева идентификаторов объектов
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 сентября 2025 года № 80
В соответствии с пунктами 4, 5 и 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Создать реестр идентификаторов объектов сегмента Евразийской экономической комиссии, назначаемых в рамках международного дерева идентификаторов объектов.
2. Утвердить прилагаемый Порядок ведения реестра идентификаторов объектов сегмента Евразийской экономической комиссии, назначаемых в рамках международного дерева идентификаторов объектов.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 9 сентября 2025 г. № 80
ПОРЯДОК
ведения реестра идентификаторов объектов сегмента Евразийской экономической комиссии, назначаемых в рамках международного дерева идентификаторов объектов
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила ведения реестра идентификаторов объектов сегмента Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия), назначаемых в рамках международного дерева идентификаторов объектов, механизм формирования которого определен рекомендациями МСЭ-Т X.660 (07/2011) "Информационные технологии – процедуры для работы органов регистрации идентификаторов объектов: общие процедуры и верхние дуги дерева международных идентификаторов объектов" и международным стандартом ИСО/МЭК 9834-1:2012 "Информационные технологии. Процедуры работы органов регистрации идентификатора объектов. Общие процедуры и верхние дуги дерева идентификатора международных объектов" (далее соответственно – МСЭ-Т X.660, ИСО/МЭК 9834-1).
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"аннулирование идентификатора объекта" – исключение идентификатора объекта из реестра идентификаторов объектов;
"идентификатор объекта", "OID" – упорядоченная последовательность цифровых значений от корня международного дерева идентификаторов объектов, которая связана с объектом и однозначно его идентифицирует;

"объект сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы" – түбірі МСЭ-Т X.660 және ИСО/МЭК 9834-1 сәйкес келетін объект сәйкестендіргіштерінің иерархиялық құрылымы;
"объект" – деректерді белгілі бір түрде өңдеуге мүмкіндік беретін әдістерді қолдануды алдын ала болжайтын қасиеттері (атрибуттары) бар деректер мен бағдарламалық кодтың жиынтығы;
"объектінің сәйкестендіргішін қайта тіркеу" – объект сәйкестендіргішінің өзін өзгертпей, объект сәйкестендіргіштерінің тізілімінде қамтылған тіркелген объект сәйкестендіргіші туралы мәліметтерді өзгерту;
"объектінің сәйкестендіргішін тіркеу" – объектіге сәйкестендіргіш беру және оны объект сәйкестендіргіштерінің тізіліміне енгізу;
"объект сәйкестендіргіштерінің тізілімі" – объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде тағайындалатын Комиссия сегментінің объектілері сәйкестендіргіштерінің тізбесі;
"Комиссии сегменті" – нысан идентификаторы Комиссиясының объектілері сәйкестендіргіштерін тіркеуіне арналған объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы құрылымының бір бөлігі, тармағы OID 1.3.239 {iso(1) identified-organization(3) eec(239)}.
3. Комиссия:
а) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) мен Комиссия арасындағы өзара іс-қимылдың электрондық нысанын қолдануды қамтамасыз ету;
б) ақпараттық жүйелердің және мүше мемлекеттер үшін ортақ ақпараттық ресурстардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
в) трансшекаралық сенім кеңістігі шеңберінде электрондық цифрлық қолтаңбаны (электрондық қолтаңбаны) және шифрлауды қолдану мақсатында объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімін жүргізеді.
4. Комиссия сегментінің мынадай құрылымына сәйкес Комиссия объектілердің сәйкестендіргіштерін тіркеуді жүзеге асырады:
а) 1.3.239.1 {iso(1) identified-organization(3) eec(239) transboundary-space-of-trust-eaeu(1)} – трансшекаралық сенім кеңістігі;
б) 1.3.239.2 {iso(1) identified-organization(3) eec(239) information-systems(2)} – ақпараттық жүйелер.
5. Объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімін жүргізуді Комиссияның ақпараттық технологиялар департаменті (бұдан әрі – тіркеуші) жүзеге асырады.
6. Объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімін жүргізу мақсатында тіркеуші мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) объектілердің сәйкестендіргіштерін тіркеу (қайта тіркеу);
б) объектілер сәйкестендіргіштерінің күшін жою;
в) объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімінен мәліметтер беру.
II. Объектілердің сәйкестендіргіштерін тіркеу (қайта тіркеу) және олардың күшін жою
7. Объектілердің сәйкестендіргіштерін тіркеуді (қайта тіркеуді) және олардың күшін жоюды тіркеуші Комиссияның құрылымдық бөлімшелерінің немесе мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (бұдан әрі-өтініш беруші) өтініштері (бұдан әрі – өтініш) негізінде қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырады.

"международное дерево идентификаторов объектов" – иерархическая структура идентификаторов объектов, корень которой соответствует МСЭ-Т X.660 и ИСО/МЭК 9834-1;
"объект" – совокупность данных и программного кода, обладающая свойствами (атрибутами), предполагающими применение методов, которые позволяют определенным образом обрабатывать данные;
"перерегистрация идентификатора объекта" – изменение сведений о зарегистрированном идентификаторе объекта, содержащихся в реестре идентификаторов объектов, без изменения самого идентификатора объекта;
"регистрация идентификатора объекта" – присвоение идентификатора объекту и включение его в реестр идентификаторов объектов;
"реестр идентификаторов объектов" – перечень идентификаторов объектов сегмента Комиссии, назначаемых в рамках международного дерева идентификаторов объектов;
"сегмент Комиссии" – часть структуры международного дерева идентификаторов объектов, ветвь OID 1.3.239 {iso(1) identified-organization(3) eec(239)}, предназначенная для регистрации Комиссией идентификаторов объектов.
3. Комиссия ведет реестр идентификаторов объектов в целях:
а) обеспечения применения электронной формы взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) и Комиссией;
б) обеспечения функционирования информационных систем и общих для государств-членов информационных ресурсов;
в) применения электронной цифровой подписи (электронной подписи) и шифрования в рамках трансграничного пространства доверия.
4. Комиссия осуществляет регистрацию идентификаторов объектов в соответствии со следующей структурой сегмента Комиссии:
а) 1.3.239.1 {iso(1) identified-organization(3) eec(239) transboundary-space-of-trust-eaeu(1)} – трансграничное пространство доверия;
б) 1.3.239.2 {iso(1) identified-organization(3) eec(239) information-systems(2)} – информационные системы.
5. Ведение реестра идентификаторов объектов осуществляется Департаментом информационных технологий Комиссии (далее – регистратор).
6. В целях ведения реестра идентификаторов объектов регистратор осуществляет следующие функции:
а) регистрация (перерегистрация) идентификаторов объектов;
б) аннулирование идентификаторов объектов;
в) предоставление сведений из реестра идентификаторов объектов.
II. Регистрация (перерегистрация) и аннулирование идентификаторов объектов
7. Регистрация (перерегистрация) и аннулирование идентификаторов объектов осуществляются регистратором на основании заявлений структурных подразделений Комиссии или уполномоченных органов государств-членов (далее – заявитель) по форме согласно приложению (далее – заявление).

8. Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттар, Одақ органдарының актілері, сондай-ақ Комиссия қызметін ұйымдастыру мәселелері жөніндегі Комиссия Алқасы төрағасының бұйрықтары (тапсырмалары, қарарлары) өтінішті жіберу үшін негіз болып табылады.
9. Тіркеуші тиісті өтініш келіп түскен күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде объектінің сәйкестендіргішін тіркеуді (қайта тіркеуді) немесе оның күшін жоюды жүзеге асырады және ол туралы өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
10. Тіркеуші келіп түскен өтінішті мынадай жағдайларда:
а) өтініштің нысаны осы Тәртіпке келтірілген қосымшаға сәйкес келмесе;
б) өтініш беруші дәйексіз мәліметтерді ұсынса және (немесе) мәліметтерді толық көлемде ұсынбаса;
в) объектінің сәйкестендіргішін тіркеу (қайта тіркеу) немесе оның күшін жою осы Тәртіптің 4 және 8-тармақтарында көзделген тіркеушінің құзыретінен тыс болса;
г) объектінің сәйкестендіргішін тіркеу туралы өтініште оған қатысты объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімінде объект сәйкестендіргіші тіркеліп қойған болса қабылдамайды.
11. Өтініш қабылданбаған жағдайда тіркеуші өтініш берушіге осындай өтініш келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде дәлелді жауап жібереді.
12. Объектілер сәйкестендіргіштерінің тізіліміне мынадай мәліметтер енгізіледі:
а) объектінің сәйкестендіргіші;
б) объектінің атауы;
в) объектіні қолданылу саласы (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген саланың, Комиссияның ақпараттық жүйесінің, Комиссияның ақпараттық ресурсының, Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі кіші жүйесінің, сыныптауыштың, анықтамалықтың, жалпы ресурстың және (немесе) Одақ шеңберіндегі жалпы процестің атауы);
г) объектінің сәйкестендіргішін тіркеу (қайта тіркеу) күні.
III. Объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімінен мәліметтер беру
13. Объект сәйкестендіргіштерінің тізілімінде қамтылған ақпарат ашық болып табылады.
14. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының жазбаша сұрау салулары бойынша объектілер сәйкестендіргіштерінің тізілімінен ақпарат беруді тіркеуші сұрау салу келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде осы тізілімнен үзінді көшірме түрінде жүзеге асырады.
Объектілер
сәйкестендіргіштерінің
халықаралық ағашы шеңберінде
тағайындалатын Еуразиялық
экономикалық комиссия
сегменті объектілері
сәйкестендіргіштерінің тізілімін
жүргізу тәртібіне
ҚОСЫМША
Объектілер сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде Еуразиялық экономикалық комиссия сегменті объектісінің сәйкестендіргішін тіркеу (қайта тіркеу, күшін жою) туралы ӨТІНІШТІҢ НЫСАНЫ
объект сәйкестендіргіштерінің халықаралық ағашы шеңберінде Еуразиялық экономикалық
комиссия сегменті объектісінің сәйкестендіргішін
________________________________________________________________________
туралы (тіркеу, қайта тіркеу, күшін жою – қажеттісін көрсету)
ӨТІНІШ

8. Основаниями для направления заявления являются международные договоры в рамках Союза, акты органов Союза, а также приказы (поручения, резолюции) Председателя Коллегии Комиссии по вопросам организации деятельности Комиссии.
9. Регистратор осуществляет регистрацию (перерегистрацию) или аннулирование идентификатора объекта в течение 20 рабочих дней с даты поступления соответствующего заявления и письменно уведомляет об этом заявителя.
10. Регистратор отклоняет поступившее заявление в следующих случаях:
а) форма заявления не соответствует приведенной в приложении к настоящему Порядку;
б) заявителем представлены недостоверные сведения и (или) сведения не в полном объеме;
в) регистрация (перерегистрация) или аннулирование идентификатора объекта находится вне компетенции регистратора, предусмотренной пунктами 4 и 8 настоящего Порядка;
г) в заявлении о регистрации идентификатора объекта указан объект, в отношении которого в реестре идентификаторов объектов уже зарегистрирован идентификатор объекта.
11. В случае отклонения заявления регистратор направляет заявителю мотивированный ответ в течение 5 рабочих дней со дня поступления такого заявления.
12. В реестр идентификаторов объектов включаются следующие сведения:
а) идентификатор объекта;
б) наименование объекта;
в) область применения объекта (наименования сферы, предусмотренной Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, информационной системы, информационного ресурса Комиссии, подсистемы интегрированной информационной системы Союза, классификатора, справочника, общего ресурса и (или) общего процесса в рамках Союза);
г) дата регистрации (перерегистрации) идентификатора объекта.
III. Предоставление сведений из реестра идентификаторов объектов
13. Информация, содержащаяся в реестре идентификаторов объектов, является открытой.
14. Предоставление информации из реестра идентификаторов объектов по письменным запросам уполномоченных органов государств-членов осуществляется регистратором в виде выписки из этого реестра в течение 10 рабочих дней со дня поступления запроса.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку ведения реестра
идентификаторов объектов
сегмента Евразийской
экономической комиссии,
назначаемых в рамках
международного дерева
идентификаторов объектов
ФОРМА ЗАЯВЛЕНИЯ
о регистрации (перерегистрации, аннулировании) идентификатора объекта сегмента Евразийской экономической комиссии в рамках международного дерева идентификаторов объектов
ЗАЯВЛЕНИЕ
о _________________________________________________________
(регистрации, перерегистрации, аннулировании – указать нужное)
идентификатора объекта сегмента Евразийской экономической комиссии в рамках
международного дерева идентификаторов объектов

1. Өтініш беруші _____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(Еуразиялық экономикалық комиссияның құрылымдық бөлімшесінің, Еуразиялық
экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының атауы)
2. Объект туралы ақпарат _____________________________________________________
____________________________________________________________________________
(объектінің атауы және қолданылу саласы (объект сәйкестендіргіші қайта тіркелген жағдайда
объектінің жаңа атауы және (немесе) қолданылу саласы қосымша көрсетіледі), объект
идентификаторы (объект сәйкестендіргіші қайта тіркелген немесе күші жойылған
жағдайларда көрсетіледі))
3. Негіздеме ___________________________________________________________
______________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
"___" ____________20___ж.

1. Заявитель _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование структурного подразделения Евразийской экономической комиссии,
уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза)
2. Информация об объекте ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование и область применения объекта (в случае перерегистрации
идентификатора объекта дополнительно указываются новые наименование и (или)
область применения объекта), идентификатор объекта (указывается в случаях
перерегистрации или аннулирования идентификатора объекта))
3. Основание ___________________________________________________
______________________________________________________________
(должность)                   (подпись)             (Ф. И. О.)
"___" ____________20___г.