ЕС 072- 2025 (ред.1)
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 7 шілдедегі № 66 шешімі
7
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдануды бастау) күні
09.08.2025
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Евразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
оны көлік құралдарының әртүрлі түрлері мен санаттары үшін қолдану мүмкіндігін анықтайтын отын түрлерінің сипаттамалары туралы мәліметтерді жүйелендіру және кодтау
12
Аннотация (қолдану саласы)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеуі шеңберінде пайдаланылады
13
Түйін сөздер
отын, детонациялық тұрақтылық, октан саны, цетан саны
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
техникалық реттеу
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2 – анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) аналогтары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
2 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі

ЕС 072- 2025 (ред.1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 7 июля 2025 г. № 66
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
09.08.2025
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
систематизация и кодирование сведений о характеристиках видов топлива, определяющих возможность его применения для различных видов и категорий транспортных средств
12
Аннотация
(область применения)
используется в рамках функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники государств – членов Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
топливо, детонационная стойкость, октановое число, цетановое число
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
техническое регулирование
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)

2 – сыныптаудың иерархиялық әдісі, сатылар (деңгейлер) саны 2
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі.
Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес оператор орындайды. Мәнді алып тастаған жағдайда анықтамалық жазбасы анықтамалық жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, алып тасталған күнінен бастап қолданылмайды деп белгіленеді.
Анықтамалық кодтары бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарын, оның ішінде қолданылмайтын кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді.
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) осы құжаттың ІІІ бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтың мәліметтері ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
белгіленбеген
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған егжей-тегжей мәліметтерге сілтеме
https://nsi.eaeunion.org/portal
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымының сипаттамасы
1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай өрістер (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме атауы" – деректеменің белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыр) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілігі (опционалдығы) және деректеменің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен (n > 1, m > n) аспайтындай қайталануы тиіс;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен (m > 1) аспайтындай қайталануы мүмкін.
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.

2 – иерархический метод классификации, число ступеней (уровней) 2
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника.
Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) указана в разделе III настоящего документа
20
Степень конфиденциальности данных
сведения справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
https://nsi.eaeunion.org/portal
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника
1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
(n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее
n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз
(m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования
значения реквизита
Мн.

1. Отынның детонациялық тұрақтылығы көрсеткішінің түрі туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Отын түрінің коды
символдар жолы.
Шаблон: [АЯ]{2}
кодтық белгілеме Кеден одағының ТР КО 013/2011 техникалық регламентіне № 1 қосымшаға сәйкес қалыптастырылады
1
1.2. Отын түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
атауы орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Отынның детонациялық тұрақтылығының көрсеткіші туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.1. Отынның детонациялық тұрақтылығы көрсеткішінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: [АЯ]{2}\d{3}
кодтық белгілеме кодтаудың тізбекті әдісін пайдалана отырып қалыптастырылады
1
1.3.2. Отынның детонациялық тұрақтылығы көрсеткішінің мәні
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{2,3}
отынның октан (цетан) санының мәнін қамтиды
1
1.3.3. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Қолданысы басталған күн
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматта
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталатын күнге сәйкес келеді
1
*.2. Қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.2.1. Акт түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының аксіті түрінің кодтық белгілемесі
1
*.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Актінің күні
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
*.3. Қолданысы аяқталатын күн
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысының аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Акт түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1

1. Сведения о виде показателя детонационной стойкости топлива
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код вида топлива
строка символов.
Шаблон: [АЯ]{2}
кодовое обозначение формируется в соответствии с приложением № 1 к техническому регламенту Таможенного союза ТР ТС 013/2011
1
1.2. Наименование вида топлива
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.3. Сведения о показателе детонационной стойкости топлива
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код показателя детонационной стойкости топлива
нормализованная строка символов.
Шаблон: [АЯ]{2}\d{3}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.2. Значение показателя детонационной стойкости топлива
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{2,3}
содержит значение октанового (цетанового) числа топлива
1
1.3.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1