Шинаға салынған таңбалауда көрсетілген жылдамдық санаттарының анықтамалығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 7 шілдедегі № 65 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экномикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған шинаға салынған таңбалауда көрсетілген жылдамдық санаттарының анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің ресурстары құрамына енгізілсін.
3. Мыналар:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күнінен бастап қолданылады;
анықтамалықтың кодтық белгілемелерін пайдалану көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 7 шілдедегі
№ 65 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Шинаға салынатын таңбалауда көрсетілген жылдамдық санаттарының АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
I. Анықтамалықтың егжей-тегжей мәліметтері
Шиналар жылдамдығы санатының коды
Шиналардың ең жоғары рұқсат етілген жылдамдығының мәні
A1
5
A2
10
A3
15
A4
20
A5
25
A6
30
A7
35
A8
40
B
50
C
60
D
65
E
70
F
80
G
90
H

О справочнике категорий скорости, указываемых в нанесенной на шину маркировке
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 июля 2025 года № 65
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый справочник категорий скорости, указываемых в нанесенной на шину маркировке (далее – справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при обеспечении функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 июля 2025 г. № 65
СПРАВОЧНИК
категорий скорости, указываемых в нанесенной на шину маркировке
I. Детализированные сведения из справочника
Код категории скорости шин
Значение максимально допускаемой скорости шин
A1
5
A2
10
A3
15
A4
20
A5
25
A6
30
A7
35
A8
40
B
50
C
60
D
65
E
70
F
80
G
90
H

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай өрістер (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме атауы" – деректеменің белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілігі (опционалдығы) және деректеменің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен (n > 1, m > n) аспайтындай қайталануы тиіс;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен (m > 1) аспайтындай қайталануы мүмкін.
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректемені қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Жылдамдық санаттары туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Шина жылдамдығы санатының коды
символдар жолы.
Шаблон: [A-Z]|[A-Z][1-9]
сенім білдірілген дереккөзінде жылжамдық санатының белгілемесіне сәйкес келеді
1
1.2. Шинаның ең жоғары рұқсат етілген жылдамдығының мәні
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
тиісті жылдамдық санаты (км/сағ) үшін ең жоғары рұқсат етілген жылдамдық мәнін қамтиды
1
1.3. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.3.1. Қолданысы басталған күн
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматта
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталатын күнге немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
1.3.2. Қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила
их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены
в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
(n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее
n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз
(m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования реквизита
Мн.
1. Сведения о категориях скорости
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код категории скорости шин
строка символов.
Шаблон: [A-Z]|[A-Z][1-9]
соответствует обозначению скоростной категории в доверенном источнике
1
1.2. Значение максимально допускаемой скорости шин
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
содержит значение максимально допускаемой скорости для соответствующей скоростной категории (км/ч)
1
1.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1

1.3.2.1. Акті түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.3.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.3.2.3. Актінің күні
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
1.3.3. Қолданысы аяқталатын күн
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысының аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.3.4. Қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.3.4.1. Акті түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.3.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.3.4.3. Актінің күні
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1

1.3.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.3.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.3.4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1