Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 170 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 1 шілдедегі № 62 шешімі
Еуразиялық эконономикалық одақтың Кеден кодексі 144-бабының 3 және 4-тармақтарына, 145-бабының 7-тармағының төртінші абзацына, 148-бабының 3-тармағына, 149-бабының 2-тармағына, 151-бабының 10-тармағына және 13-тармағының екінші абзацына, 304-бабының 16-тармағына, 305-бабының 6-тармағына, 306-бабының 7-тармағына және 307-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың кейбір мәселелері туралы" 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 170 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Транзиттік декларацияның нысанын және оны толтыру тәртібін бекіту, сондай-ақ Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2023 жылғы 30 мамырдағы № 73 шешімінің 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
Б. Сұлтанов
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 170 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 302-бабының 4-тармағында көрсетілген автомобиль көлігімен тасымалданатын Одақ тауарларына және шетел тауарларына қатысты көлік құралдарының Одаққа мүше мемлекеттердің және (немесе) шектес мемлекеттердің мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы өткізу пунктеріне өтуіне және тиісінше тауарларды жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзімде жеткізу орнына жеткізуге кедергі келтіретін кезек болған жағдайда кеден транзитінің шекті мерзімі 1 айға 2 мың километр есебімен және кезекті еңсеру үшін қажетті мерзімге қосымша айқындалады.
Теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты кеден транзитінің шекті мерзімі мынадай жағдайларда 2 айға 2 мың километр есебімен айқындалған мерзімнен аса алмайды:
осы фактіні растайтын құжаттар болған кезде тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарының техникалық ақауы;
авария, форс-мажорлық мән-жайлар (еңсерілмейтін күш мән-жайлары) төтенше жағдай (құзыретті мемлекеттік органдар беретін тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы фактісін растайтын құжаттар болған жағдайда);
көлік құралдарының Одаққа мүше мемлекеттердің және (немесе) шектес мемлекеттердің мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы өткізу пунктеріне өтуіне және тиісінше тауарларды жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзімде жеткізу орнына жеткізуге кедергі келтіретін кезектің болуы;
жөнелтуші кеден органы белгілеген мерзім өткенге дейін күнтізбелік 10 күннен кем қалған кезде тасымалданатын тауарларды келесі тасымалдаушының қабылдауы (егер тауарды тасымалдау Одаққа мүше мемлекеттердің бірнеше теміржол тасымалдаушыларының қатысуымен жүзеге асырылатын жағдайда);
теміржол әкімшілерінің конвенциялық тыйым салулар енгізуі (кеден органына осындай фактіні растайтын ақпарат және (немесе) құжаттар ұсынылған кезде).".

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г. № 170
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 июля 2025 года № 62
В соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 144, абзацем четвертым пункта 7 статьи 145, пунктом 3 статьи 148, пунктом 2 статьи 149, пунктом 10 и абзацем вторым пункта 13 статьи 151, пунктом 16 статьи 304, пунктом 6 статьи 305, пунктом 7 статьи 306 и пунктом 5 статьи 307 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г. № 170 "О некоторых вопросах применения таможенной процедуры таможенного транзита" изменения согласно приложению.
2. Признать утратившим силу пункт 4 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 мая 2023 г. № 73 "Об утверждении формы транзитной декларации и порядка ее заполнения, а также об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии".
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Султанов
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г. № 170
1. Пункт 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"В отношении товаров Союза и иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, перевозимых автомобильным транспортом, в случае наличия очередей, препятствующих въезду транспортных средств в пункты пропуска через государственные (таможенные) границы государств – членов Союза и (или) сопредельных государств и, соответственно, доставке товаров в место доставки в установленный таможенным органом отправления срок, предельный срок таможенного транзита определяется из расчета 2 тыс. километров за 1 месяц и дополнительно на срок, необходимый для преодоления очередей.
В отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, предельный срок таможенного транзита не может превышать срок, определяемый из расчета 2 тыс. километров за 2 месяца, в следующих случаях:
техническая неисправность транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) товары, при наличии подтверждающих данный факт документов;
авария, форс-мажорные обстоятельства (обстоятельства непреодолимой силы), чрезвычайная ситуация (при наличии документов, выданных компетентными государственными органами, подтверждающих факт возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика);
наличие очередей, препятствующих въезду транспортных средств в пункты пропуска через государственные (таможенные) границы государств – членов Союза и (или) сопредельных государств и, соответственно, доставке товаров в место доставки в установленный таможенным органом отправления срок;
прием перевозимых товаров последующим перевозчиком (в случае, если перевозка товаров осуществляется с участием нескольких железнодорожных перевозчиков государств – членов Союза), когда до истечения установленного таможенным органом отправления срока таможенного транзита остается менее 10 календарных дней;
введение железнодорожными администрациями конвенционных запрещений (при представлении таможенному органу информации и (или) документов, подтверждающих такой факт).".

2. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Кеден транзиті мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Кеден транзитінің мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар жөнелтілген кеден органынан межелі кеден органына жеткізілуге тиіс мерзімді (бұдан әрі – кеден транзитінің мерзімі) ұзартуға байланысты кедендік операцияларды жасаудың дәйектілігін айқындайды.
2. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кеден транзитінің мерзімін ұзарту үшін кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар декларанты немесе тасымалдаушы (егер ол декларант болмаған жағдайда) (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 150-бабында көзделген тасымалдаушының міндеттерді сақтауына кедергі келтіретін мән-жайлар орын алған кезде кеден органы белгілеген кеден транзитін жөнелту мерзімі өткенге дейін Кодекстің 362-бабына сәйкес кеден транзитінің белгіленген мерзімін ұзарту туралы дәлелді өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді:
жөнелтуші кеден органына немесе кеден транзитінің мерзімін ұзартумен байланысты кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және өзі қызмет ететін өңірде тауарлар және көлік құралы болатын кеден органына – Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кеден аумағы бойынша тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде;
жөнелтуші кеден органына немесе межелі кеден органына – Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кеден аумағының бір бөлігінен Одақтың кеден аумағының басқа бөлігіне тасу (тасымалдау) кезінде.
Өтінішті жіберу кезінде уәкілетті тұлғаның тиісті кеден органына нақты келуі және осы кеден органына көлік құралын және (немесе) тауарларды ұсыну талап етілмейді.
3. Өтініште мынадай мәліметтер қамтылуы тиіс:
а) уәкілетті тұлға туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
салық нөмірі (бар болған жағдайда). Осы Тәртіптің мақсаттары үшін салық нөмірі деп мыналар түсіндіріледі:
Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлға үшін қоғамдық көрсетілетін қызметтердің нөмірлік белгісі (ҚҚНБ) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі;
Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасында – ұйым (филиал, өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) не жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасында – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТСН) не Қырғыз Республикасы аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН), ал заңды тұлға үшін – сонымен бірге есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады);
заңды тұлға, ұйым орналасқан жердің не жеке тұлға тұратын жердің мекенжайы (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.), елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірі;
б) транзиттік декларацияның немесе Кодекске сәйкес транзиттік декларация ретінде (бұдан әрі – транзиттік декларация) пайдаланылатын өзге де құжаттардың тіркеу нөмірі.
Транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы немесе АТА карнеті пайдаланылған кезде ХЖТ кітабының немесе АТА карнетінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі;
в) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келген жағдайларды қоспағанда);
г) кеден транзитінің мерзімін ұзарту қажеттілігі шарттастырылған мән-жайлар туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес);
д) тауарлар мен көлік құралдарының орналасқан жері туралы мәліметтер (оның ішінде өңір туралы) мәліметтер;

2. Порядок совершения таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62)
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита
1.  Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с продлением срока, в течение которого товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, должны быть доставлены от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения (далее – срок таможенного транзита).
2. Для продления срока таможенного транзита при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, или перевозчик (в случае, если он не выступал декларантом) (далее – уполномоченное лицо) при наступлении обстоятельств, препятствующих соблюдению перевозчиком обязанностей, предусмотренных статьей 150 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс), подает до истечения установленного таможенным органом отправления срока таможенного транзита мотивированное обращение о продлении установленного срока таможенного транзита (далее – обращение) в соответствии со статьей 362 Кодекса:
в таможенный орган отправления или таможенный орган, который уполномочен на совершение таможенных операций, связанных с продлением срока таможенного транзита, и в регионе деятельности которого находятся товары и транспортное средство, – при перевозке (транспортировке) товаров по таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз);
в таможенный орган отправления или таможенный орган назначения – при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем.
При подаче обращения фактическое прибытие уполномоченного лица в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортного средства и (или) товаров не требуются.
3. Обращение должно содержать следующие сведения:
а) сведения об уполномоченном лице:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом (далее – организация), либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала, представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации либо места жительства физического лица;
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, осуществляющих перевозку (транспортировку) товаров (за исключением случаев, когда такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
г) сведения об обстоятельствах, обусловивших необходимость продления срока таможенного транзита (в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка);
д) сведения о месте нахождения товаров и транспортного средства (в том числе о регионе);

е) кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар межелі кеден органына дейін жеткізілетін болжалды мерзім туралы мәліметтер (Кодекстің 144-бабының 3 және 4-тармақтарында белгіленген ережелерді ескере отырып) осындай мерзімнің негіздемесімен;
ж) уәкілетті тұлға үшін өтінішті қарау нәтижелері туралы хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтер (мысалы, электронды пошта, телефон арқылы және т.б., тиісті электронды пошта мекенжайын, телефон нөмірін көрсетумен).
4. Егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылған және өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда көрсетілген өтінішке сонымен бірге транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса беріледі.
5. Кеден транзитінің мерзімін ұзарту қажеттілігін шарттастырған мән-жайлар өтініште жалпы қолжетімді ақпарат дереккөздеріне (оның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде (бұдан әрі – "Интернет" желісі) орналастырылған мәліметтерге) сілтемелерді көрсетумен немесе (бар болған жағдайда) өтінішпен бірге ұсынылатын құжаттармен (оның ішінде фотосуреттермен) расталады:
а) электронды құжаттар немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттардың электронды көшірмелері түрінде (егер өтініш электронды құжат түрінде немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде берілген жағдайда);
б) қағаз тасымалдағыштағы құжаттар түрінде (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда).
6. Өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ кеден органына өтініш келіп түскен сәттен бастап 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
б) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей:
оның ішінде кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жібереді (егер өтініш кеден органына және өтініш келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесіне түспеген жағдайда тиісті ақпарат болмайды);
Кодекстің 144-бабының 3 және 4-тармақтарында белгіленген ережелерді ескере отырып, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 170 шешімінің 1-тармағымен айқындалған кеден транзитінің шекті мерзімін ескере отырып, кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы не осындай мерзімді ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

е) сведения о предполагаемом (с учетом положений, установленных пунктами 3 и 4 статьи 144 Кодекса) сроке, в течение которого товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, будут доставлены до таможенного органа назначения, с обоснованием такого срока;
ж) сведения о предпочтительном для уполномоченного лица способе информирования о результатах рассмотрения обращения (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).
4. В случае если таможенному органу отправления транзитная декларация представлялась в виде документа на бумажном носителе и обращение подается в виде документа на бумажном носителе, к указанному обращению также прилагается транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе.
5. Обстоятельства, обусловившие необходимость продления срока таможенного транзита, подтверждаются указываемыми в обращении ссылками на общедоступные источники информации (в том числе на сведения, размещенные в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет")) или (при наличии) документами (в том числе фотографиями), которые представляются совместно с обращением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если обращение подается в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если обращение подается в виде документа на бумажном носителе).
6. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило обращение:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления обращения, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации обращения:
направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если обращение поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило обращение, отсутствует соответствующая информация);
принимает решение о продлении срока таможенного транзита с учетом положений, установленных пунктами 3 и 4 статьи 144 Кодекса, а также с учетом предельного срока таможенного транзита, определенного пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г. № 170, либо об отказе в продлении такого срока.

7. Өтініш келіп түскен кеден органы мынадай:
а) өтініш осы Тәртіптің 2-тармағында көзделмеген кеден органына келіп түскен;
б) өтініш кеден органына кеден транзитінің кеден органы белгілеген мерзімі өткеннен кейін келіп түскен;
в) өтінішті уәкілетті тұлға бермеген;
г) өтініш осы Тәртіптің 3-тармағының " – "е" тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді қамтымаған және (немесе) осы Тәртіптің 3-тармағының "д" тармақшасында көрсетілген мәліметтер күмәнді болып табылған;
д) кеден транзитінің мерзімі оны өтінішке сәйкес болжалды ұзартуды ескере отырып Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 170 шешімінің 1-тармағымен айқындалған кеден транзитінің шекті мерзімінен асқан;
е) өтінішке қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі транзиттік декларация немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса берілмеген (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде түспеген және жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылмаған жағдайда) жағдайларда кеден транзитінің мерзімін ұзартудан бас тартады.
8. Кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 6-тармағының "б" тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген мерзімде:
а) кеден органының ақпараттық жүйесіне кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы ақпаратты енгізеді;
б) кеден органының ақпараттық жүйесінде жөнелтуші кеден органына (егер өтініш жөнелтуші кеден органына түспеген жағдайда), межелі кеден органына, қызмет ету өңірлерінде кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), өзге де жүк операциялары және (немесе) осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеу кезінде (оны белгілеген жағдайда) немесе оны өзгерту кезінде айқындалған аралық кеден органдарына жіберілетін кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы хабарды қалыптастырады;
в) уәкілетті тұлғаны Кодекстің 362-бабына сәйкес кеден транзитінің мерзімін ұзарту (оның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) және кеден транзитінің мерзімі ұзартылған мерзімнің кк.аа.жж форматындағы (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) күнін көрсете отырып "Кеден транзитінің мерзімі ... дейін ұзартылды" деген белгімен және осындай белгіні кеден органы лауазымды тұлғасының қолтаңбасымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырумен (егер өтінішке транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса берілген жағдайда) транзиттік декларацияны немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесін, сондай-ақ осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды (егер осы құжаттар қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда) алу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Уәкілетті тұлғаға осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе оларды осы құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.

7. Таможенный орган, в который поступило обращение, отказывает в продлении срока таможенного транзита в следующих случаях:
а) обращение поступило в таможенный орган, который не предусмотрен пунктом 2 настоящего Порядка;
б) обращение поступило в таможенный орган после истечения установленного таможенным органом срока таможенного транзита;
в) обращение подано не уполномоченным лицом;
г) обращение не содержит сведения, указанные в подпунктах "а" – "е" пункта 3 настоящего Порядка, и (или) сведения, указанные в подпункте "д" пункта 3 настоящего Порядка, являются недостоверными;
д) срок таможенного транзита с учетом его предполагаемого продления в соответствии с обращением будет превышать предельный срок таможенного транзита, определенный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 г. № 170;
е) к обращению не приложена транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе (в случае, если обращение поступило в виде документа на бумажном носителе и таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе).
8. В случае принятия решения о продлении срока таможенного транзита должностное лицо таможенного органа, в который поступило обращение, в срок, указанный в абзаце первом подпункта "б" пункта 6 настоящего Порядка:
а) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о продлении срока таможенного транзита;
б) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о продлении срока таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если обращение поступило не в таможенный орган отправления), таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении;
в) информирует уполномоченное лицо о продлении срока таможенного транзита в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в обращении) и возможности получения транзитной декларации или ее заверенной уполномоченным лицом копии на бумажном носителе с отметкой "Срок таможенного транзита продлен до: " с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), до которой продлен срок таможенного транзита, и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если к обращению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе), а также документов, указанных в пункте 5 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.

9. Егер осы Тәртіптің 8-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптің 3 – 5-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде түзетуді жүзеге асырады.
Мұндай түзету өтініште көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімдерінің қолданылуы аяқталғанға (тоқтағанға) дейін жүзеге асырылады.
Егер өтініш келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданылуының (тоқтатылуының) аяқталуы туралы мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген мәліметтер соның ішінде кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жіберу арқылы алынуы мүмкін.
Кеден органы мәліметтерді түзеткеннен кейін мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы хабардағы мәліметтердің өзгергені туралы хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 8-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
10. Егер осы Тәртіптің 8-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі мен өтініште көрсетілген транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі арасында айырмашылықтар анықталған жағдада осындай өтініш келіп түскен кеден органы:
өзінің ақпараттық жүйесіне анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде өзгерістер енгізеді;
өзінің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып:
кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы хабардың күшін жою туралы хабарды;
кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы жаңа хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 8-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
Осы тармақты көзделген іс-әрекеттер өтініш келіп түскен кеден органында өтініште көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімдерін қолданудың аяқталғаны (тоқтатылғаны) туралы мәліметтер болмаған жағдайда мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей орындалады.
11. Кеден транзитінің мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 6-тармағының "б" тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген мерзімде Кодекстің 362-бабына сәйкес кеден транзитінің мерзімін ұзартудан бас тарту (бас тарту себебін көрсете отырып) және:
кеден транзитінің мерзімін ұзартудан бас тарту (бас тарту себебін көрсете отырып) туралы белгісі бар және осындай белгіні кеден органының лауазымды тұлғасы қолтаңбамен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырған өтініштің көшірмесін (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда);
транзиттік декларацияны немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесін (егер өтінішке қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі транзиттік декларация немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса берілген жағдайда);
осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды (егер мұндай құжаттар қағаз тасымалдағышта берілген жағдайда) алу мүмкіндігі туралы уәкілетті тұлғаны (оның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) хабардар етеді.
Уәкілетті тұлғаға осы тармақта көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктермей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе оларды осы құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.

9. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 8 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктами 3 – 5 настоящего Порядка, таможенный орган, в который поступило обращение, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
Такая корректировка осуществляется до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в обращении.
В случае если в информационной системе таможенного органа, в который поступило обращение, отсутствуют сведения о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита, указанные сведения могут быть получены в том числе путем направления в таможенный орган отправления запроса о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 8 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о продлении срока таможенного транзита.
10. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 8 настоящего Порядка, выявлены расхождения между регистрационным номером транзитной декларации, содержащимся в таком сообщении, и регистрационным номером транзитной декларации, указанным в обращении, таможенный орган, в который поступило такое обращение:
вносит изменения в свою информационную систему в части устранения выявленных расхождений;
с использованием своей информационной системы формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 8 настоящего Порядка:
сообщение об аннулировании сообщения о продлении срока таможенного транзита;
новое сообщение о продлении срока таможенного транзита.
Действия, предусмотренные настоящим пунктом, производятся при условии отсутствия у таможенного органа, в который поступило обращение, сведений о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в обращении, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений.
11. В случае принятия решения об отказе в продлении срока таможенного транзита должностное лицо таможенного органа, в который поступило обращение, в срок, указанный в абзаце первом подпункта "б" пункта 6 настоящего Порядка, информирует уполномоченное лицо об отказе в продлении срока таможенного транзита (с указанием причин отказа) в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в обращении) и возможности получения:
копии обращения с отметкой об отказе в продлении срока таможенного транзита (с указанием причин отказа) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если обращение подавалось в виде документа на бумажном носителе);
транзитной декларации или ее заверенной уполномоченным лицом копии на бумажном носителе (в случае, если к обращению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе);
документов, указанных в пункте 5 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу документов, указанных в настоящем пункте, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.

12. Кеден органы пайдаланатын ақпараттық жүйенің техникалық ақаулардан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясын ажыратудан туындайтын бұзылуы жағдайында кеден транзитінің мерзімін ұзартуға байланысты кедендік операциялар қолда бар құралдарды, аспаптарды, сондай-ақ ресми хат-хабар алмасуды қоса алғанда, жедел байланыс арналарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Кеден органының ақпараттық жүйесінің ақауы жойылғаннан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" желісінің) жұмысқа жарамдылығы қайта қалпына келтірілгеннен, электр энергиясын беру қайта қалпына келтірілгеннен кейін кеден транзитінің мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған жағдайда осындай шешім қабылдаған кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде осы Тәртіпте көзделген кедендік операцияларды жасайды.".
3. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Тауарларды жеткізу орынын өзгертуге кеден органының рұқсатын алуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Тауарларды жеткізу орынын өзгертуге кеден органының рұқсатын алуға байланысты кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар жеткізілуі тиіс орынды (бұдан әрі – жеткізу орыны) өзгертуге кеден органының рұқсатын алуға байланысты кедендік операцияларды жасаудың дәйектілігін айқындайды.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 145-бабының 7-тармағында көзделген жағдайда жеткізу орынын өзгертуге рұқсат алу үшін тасымалдаушы өзі жүретін жолда орналасқан, жеткізу орынын өзгертуге байланысты кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және қызмет ететін өңірде тауарлар мен көлік құралы орналасқан кез келген кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін еркін нысанда жасалған жеткізу орынын өзгерту туралы өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) жүгінуге құқылы.
3. Тасымалдаушы жеткізу орынын өзгертуге рұқсат алу үшін:
а) жеткізу орынын өзгерту ұйғарылған, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналасқан тауарлар бар көлік құралын, соның ішінде көлік құралымен келген тауарларды түсірмей, тасымалдаушы өтінішпен жүгінуге ниет білдірген кеден органы қызмет ететін өңірде орналасқан кедендік бақылау аймағына орналастырады;

12. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с продлением срока таможенного транзита, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы таможенного органа, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии в случае принятия решения о продлении срока таможенного транзита должностное лицо таможенного органа, которым принято такое решение, совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.".
3. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на изменение места доставки товаров, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62)
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на изменение места доставки товаров
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на изменение места, куда должны быть доставлены товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита (далее – место доставки).
2. Для получения разрешения на изменение места доставки в случае, предусмотренном пунктом 7 статьи 145 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс), перевозчик вправе обратиться в любой таможенный орган, находящийся по пути его следования, который уполномочен на совершение таможенных операций, связанных с изменением места доставки, и в регионе деятельности которого находятся товары и транспортное средство, с заявлением об изменении места доставки, составленным в произвольной форме (далее – заявление), до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита.
3. Для получения разрешения на изменение места доставки перевозчик:
а) размещает транспортное средство с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного транзита, место доставки которых предполагается изменить, в том числе без выгрузки товаров из транспортного средства, на котором они прибыли, в зоне таможенного контроля, расположенной в регионе деятельности таможенного органа, в который перевозчик намерен обратиться с заявлением;

б) кеден органына Кодекстің 362-бабына сәйкес өтінішті және осы Тәртіптің 5-тармағында көзделген құжаттарды тапсырады.
4. Өтініш мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
а) тасымалдаушы туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның (бұдан әрі – ұйым) толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
салық нөмірі (бар болған жағдайда). Осы Тәртіптің мақсаттары үшін салық нөмірі деп мыналар түсіндіріледі:
Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлға үшін қоғамдық көрсетілетін қызметтердің нөмірлік белгісі (ҚҚНБ) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі;
Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасында – ұйым (филиал және өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) не жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасында – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТСН) не Қырғыз Республикасы аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН), ал заңды тұлға үшін – сонымен бірге есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады);
заңды тұлға, ұйым орналасқан жердің не жеке тұлға тұратын жердің мекенжайы (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.), елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірі;
б) оған сәйкес тауарлар бастапқы белгіленген жеткізу орынына тасылған (тасымалданған) транзиттік декларацияның немесе Кодекске сәйкес транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге де құжаттардың (бұдан әрі – транзиттік декларация) тіркеу нөмірі.
Транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы немесе АТА карнеті пайдаланылған кезде ХЖТ кітабының немесе АТА карнетінің сериясы мен нөиірі қосымша көрсетіледі;
в) жеткізу орынын өзгерту қажеттілігі шарттастырылатын мән-жайлар туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес);
г) болжалды жеткізу орыны туралы мәліметтер;
д) кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар бар көлік құралы тұрған кедендік бақылау аймағы туралы мәліметтер;
е) өтінішті қарау нәтижелері туралы тасымалдаушы үшін қолайлы хабардар ету тәсілі туралы мәліметтер (мысалы, электронды пошта, телефон арқылы және т.б., тиісті электронды пошта мекенжайын, телефон нөмірін көрсетумен).

б) подает в таможенный орган в соответствии со статьей 362 Кодекса заявление и документы, предусмотренные пунктом 5 настоящего Порядка.
4. Заявление должно содержать следующие сведения:
а) сведения о перевозчике:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом (далее – организация), либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации либо места жительства физического лица;
б) регистрационный номер транзитной декларации, в соответствии с которой товары перевозились (транспортировались) в первоначально установленное место доставки, или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) сведения об обстоятельствах, обусловивших необходимость изменения места доставки (в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка);
г) сведения о предполагаемом месте доставки;
д) сведения о зоне таможенного контроля, в которой размещено транспортное средство с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного транзита;
е) сведения о предпочтительном для перевозчика способе информирования о результатах рассмотрения обращения (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).

5. Өтініш берілетін кеден органына сонымен бірге мынадай құжаттар ұсынылады:
а) оған сәйкес тауарлар бастапқы белгіленген жеткізу орынына тасылған (тасымалданған) қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі транзиттік декларация (егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда);
б) жаңа жеткізу орыны көрсетілген электрондық құжат түріндегі немесе қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі транзиттік декларация және оған сәйкес тауарлар бастапқы белгіленген жеткізу орынына тасылған (тасымалданған) алдыңғы құжат ретінде транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі.
6. Жеткізу орынын өзгерту қажеттілігін шарттастыратын мән-жайлар өтінішпен бірге ұсынылатын межелі пунктті өзгерту қажеттілігін растайтын құжаттар туралы мәліметтерді өтініште көрсетумен расталады:
а) электрондық құжаттар немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде (егер өтініш электрондық құжат түрінде немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттың электрондық кқшірмесі түрінде берілген жағдайда);
б) қағаз тасымалдағыштағы құжаттар түрінде (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда).
7. Өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш келіп түскен сәттен кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
б) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей, оның ішінде кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жібереді (егер өтініш жөнелтуші кеден органына келіп түспеген және өтініш келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде тиісті ақпарат болмаған жағдайда);
в) өтініш тіркелген күннен кейінгі күннен кешіктірмей, соның ішінде Кодекстің 145-бабының 2 – 6-тармақтарының ережелерін, сондай-ақ Кодекстің 150-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда өтініш берілген сәтте кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде тасымалдаушының немесе декларанттың оларға Кодекстің 150-бабының 1-тармағына сәйкес жүктелген міндеттемелерді орындамауы туралы ақпаратты ескере отырып, жеткізу орынын өзгерту туралы не жеткізу орынын өзгертуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

5. В таможенный орган, в который подается заявление, представляются также следующие документы:
а) транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе, в соответствии с которой товары перевозились (транспортировались) в первоначально установленное место доставки (в случае, если таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе);
б) транзитная декларация в виде электронного документа или в виде документа на бумажном носителе, в которой указаны новое место доставки и регистрационный номер транзитной декларации, в соответствии с которой товары перевозились (транспортировались) в первоначально установленное место доставки, в качестве предшествующего документа.
6. Обстоятельства, обусловившие необходимость изменения места доставки, подтверждаются указываемыми в заявлении сведениями о документах, подтверждающих необходимость изменения пункта назначения, которые представляются совместно с заявлением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если заявление подается в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если заявление подается в виде документа на бумажном носителе).
7. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления заявления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации заявления, направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствует соответствующая информация);
в) не позднее дня, следующего за днем регистрации заявления, принимает решение об изменении места доставки либо об отказе в изменении места доставки, в том числе с учетом положений пунктов 2 – 6 статьи 145 Кодекса, а также информации (при наличии) о неисполнении перевозчиком или декларантом в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 150 Кодекса, возложенных на них в соответствии с пунктом 1 статьи 150 Кодекса обязанностей при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита на момент подачи заявления.

8. Өтініш келіп түскен кеден органы мынадай:
а) өтініш осы Тәртіптің 2-тармағында көзделмеген кеден органына келіп түскен;
б) өтініш кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғаннан (тоқтатылғаннан) кейін келіп түскен;
в) өтінішті тасымалдаушы бермеген;
г) өтініш осы Тәртіптің 4-тармағының "а" – "д" тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді қамтымаған;
д) өтінішпен бірге осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаған;
е) осы Тәртіптің 6-тармағында көррсетілген, жеткізу пунктін өзгерті қажеттілігін растайтын құжаттар ұсынылмаған;
ж) жөнелтуші кеден органы Кодекстің 145-бабының 3 – 5-тармақтарына сәйкес жеткізу орыны көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерден тәуелсіз екенін белгілеген;
з) Кодекстің 150-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда өтініш берілген сәтте кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде ағымдағы тасымалдау шеңберінде тасымалдаушының немесе декларанттың оларға Кодекстің 150-бабының 1-тармағына сәйкес жүктелген міндеттемелерді орындамауы белгілері анықталған жағдайларда жеткізу орынын өзгертуден бас тартады.
9. Жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қаблыданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 7-тармағының "в" тармақшасында көрсетілген мерзімде:
а) Кодекстің 151-бабына сәйкес оған сәйкес тауарлар бастапқы белгіленген жеткізу орнына тасылуы (тасымалдануы) тиіс болған кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтайды;
б) кеден органының ақпараттық жүйесінде жөнелтуші кеден органына (егер өтініш жөнелтуші кеден органына түспеген жағдайда), қызмет ету өңірінде бастапқы белгіленген жеткізу орыны орналасқан межелі кеден органына, қызмет ету өңірлерінде кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), өзге де жүк операциялары және (немесе) осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеу кезінде (оны белгілеген жағдайда) немесе оны өзгерту кезінде айқындалған аралық кеден органдарына, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету сертификатын тіркейтін кеден органына (егер ол транзиттік декларацияны тапсыру кезінде пайдаланылған жағдайда) жіберілетін жеткізу орынын өзгертуге байланысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы туралы хабарды қалыптастырады;
в) Кодекстің 362-бабына сәйкес жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылданғаны туралы тасымалдаушыны хабардар етеді (соның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып);

8. Таможенный орган, в который поступило заявление, отказывает в изменении места доставки в следующих случаях:
а) заявление поступило в таможенный орган, который не предусмотрен пунктом 2 настоящего Порядка;
б) заявление поступило в таможенный орган после завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита;
в) заявление подано не перевозчиком;
г) заявление не содержит сведения, указанные в подпунктах "а" – "д" пункта 4 настоящего Порядка;
д) с заявлением не представлены документы, указанные в пункте 5 настоящего Порядка;
е) не представлены документы, подтверждающие необходимость изменения пункта назначения, указанные в пункте 6 настоящего Порядка;
ж) таможенным органом отправления в соответствии с пунктами 3 – 5 статьи 145 Кодекса установлено место доставки независимо от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах;
з) выявлены признаки того, что перевозчиком или декларантом в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 150 Кодекса, не исполнены в рамках текущей перевозки возложенные на них в соответствии с пунктом 1 статьи 150 Кодекса обязанности при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита на момент подачи заявления.
9. В случае принятия решения об изменении места доставки должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "в" пункта 7 настоящего Порядка:
а) завершает в соответствии со статьей 151 Кодекса действие таможенной процедуры таможенного транзита, в соответствии с которой товары должны были перевозиться (транспортироваться) в первоначально установленное место доставки;
б) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в связи с изменением места доставки, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления), таможенный орган назначения, в регионе деятельности которого находится первоначально установленное место доставки, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении, а также в таможенный орган регистрации сертификата обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (в случае, если он использовался при подаче транзитной декларации);
в) информирует перевозчика о принятии решения об изменении места доставки в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении);

г) тасымалдауды өтінішпен бірге берген және Кодекстің 111-бабына сәйкес болжалды жаңа жеткізу орыны туралы ақпаратты қамтитын транзиттік декларацияны тіркейді, содан кейін тауарлар Кодекстің 18 және 22-бөлімдеріне сәйкес шығарылады.
10. Егер осы Тәртіптің 9-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптің 4 – 6-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мұндай түзету өтініште көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін жүзеге асырылады.
Егер өтініш келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны (тоқтатылғаны) туралы мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген мәліметтер сонымен қатар жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жіберу арқылы алынуы мүмкін.
Мәліметтер түзетілгеннен кейін кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей жеткізу орынын өзгертуге байланысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны туралы хабарда мәліметтердің өзгергені туралы хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 9-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
11. Жеткізу орынын өзгертуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 7-тармағының "в" тармақшасында көрсетілген мерзімде тасымалдаушыны Кодекстің 362-бабына сәйкес (соның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) жеткізу орынын өзгертуден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) және:
жеткізу орынын өзгертуден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы белгісі бар және осындай белгіні кеден органының лауазымды тұлғасы жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырған өтініштің көшірмесін (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда);
осы Тәртіптің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттарды (егер мұндай құжаттар қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда) алу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Уәкілетті тұлғаға осы тармақта көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтілімімен жібереді немесе оларды осы құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.

г) регистрирует транзитную декларацию, поданную перевозчиком вместе с заявлением и содержащую информацию о предполагаемом новом месте доставки, в соответствии со статьей 111 Кодекса, после чего товары выпускаются в соответствии с главами 18 и 22 Кодекса.
10. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 9 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктами 4 – 6 настоящего Порядка, таможенный орган, в который поступило заявление, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
Такая корректировка осуществляется до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в заявлении.
В случае если в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствуют сведения о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита, указанные сведения могут быть получены в том числе путем направления в таможенный орган отправления запроса о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 9 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в связи с изменением места доставки.
11. В случае принятия решения об отказе в изменении места доставки должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "в" пункта 7 настоящего Порядка, информирует перевозчика об отказе в изменении места доставки (с указанием причин отказа) в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения:
копии заявления с отметкой об отказе в изменении места доставки (с указанием причин отказа) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если заявление подавалось в виде документа на бумажном носителе);
документов, указанных в пунктах 5 и 6 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу документов, указанных в настоящем пункте, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.

12. Кеден органы пайдаланатын ақпараттық жүйенің техникалық ақаулардан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясын ажыратудан туындайтын бұзылуы жағдайында жеткізу орынын өзгертуге кеден органының рұқсатын алуға байланысты кедендік операциялар қолда бар құралдарды, аспаптарды, сондай-ақ ресми хат-хабар алмасуды қоса алғанда, жедел байланыс арналарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Кеден органының ақпараттық жүйесінің ақауы жойылғаннан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысқа жарамдылығы қайта қалпына келтірілгеннен, электр энергиясын беру қайта қалпына келтірілгеннен кейін жеткізу орынын өзгерту туралы шешім қабылданған жағдайда осындай шешім қабылданған кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде осы Тәртіпте көзделген кедендік операцияларды жасайды.".
4. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағы бойынша кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ мұндай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын ауыстыруға кеден органының рұқсатын алуға немесе мұндай операцияларды жасау туралы кеден органын хабардар етуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағы бойынша кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ мұндай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын ауыстыруға кеден органының рұқсатын алуға немесе мұндай операцияларды жасау туралы кеден органын хабардар етуге байланысты кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағы бойынша кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасылатын (тасымалданатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын ауыстыруға (бұдан әрі тиісінше – рұқсат, жүк операциялары, көлік құралдарын ауыстыру) кеден органының рұқсатын алуға байланысты немесе кеден органын жүк операцияларының жасалуы және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабардар етумен кедендік операцияларды жасаудың дәйектілігін айқындайды.

12. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с получением разрешения таможенного органа на изменение места доставки, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы таможенного органа, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии в случае принятия решения об изменении места доставки должностное лицо таможенного органа, которым принято такое решение, совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.".
4. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на разгрузку, перегрузку (перевалку) и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62)
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на разгрузку, перегрузку (перевалку) и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на разгрузку, перегрузку (перевалку) и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по таможенной территории Евразийского экономического союза, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары (далее соответственно – разрешение, грузовые операции, замена транспортных средств), или с уведомлением таможенного органа о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.

2. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларанты немесе тасымалдаушы (егер ол декларат ретінде болмаған жағдайда) (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) рұқсат алу үшін жөнелтуші кеден органы белгілеген кеден транзиті мерзімі өткенге дейін осы Тәртіптің 1-тармағында көрсетілген және қызмет ететін өңірде оларды жасау жоспарланған кедендік операцияларды жасауға уәкілетті кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 362-бабына сәйкес жүк операцияларын жасауға және (немесе) көлік құралдарын ауыстыруға рұқсат алу үшін өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Өтініш беру кезінде уәкілетті тұлғаның тиісті кеден органына нақты келуі және осы кеден органына көлік құралдарын және (немесе) тауарларды ұсынуы талап етілмейді.
3. Мәлімдеме мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
а) уәкілетті тұлға туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның (бұдан әрі – ұйым) толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
салық нөмірі (бар болған жағдайда). Осы Тәртіптің мақсаттары үшін салық нөмірі деп мыналар түсіндіріледі:
Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлға үшін қоғамдық көрсетілетін қызметтердің нөмірлік белгісі (ҚҚНБ) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі;
Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасында – ұйым (филиал және өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) не жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасында – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТСН) не Қырғыз Республикасы аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН), ал заңды тұлға үшін – сонымен бірге есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады);
заңды тұлға, ұйым орналасқан жердің не жеке тұлға тұратын жердің мекенжайы (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.), елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірі;
б) транзиттік декларацияның немесе Кодекске сәйкес транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге де құжаттардың (бұдан әрі – транзиттік декларация) тіркеу нөмірі.
Транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы немесе АТА карнеті пайдаланылған кезде ХЖТ кітабының немесе АТА карнетінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі;
в) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келген жағдайларды қоспағанда);
г) салынған кедендік пломбаларды және мөрлерді алып тастай отырып, жоспарланған жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру және осындай жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігін шарттастыратын мән-жайлар туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес);
д) жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың болжалды орыны туралы мәліметтер;
е) жүк операцияларын жасаудан және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудан кейін тауарларды таситын (тасымалдайтын) жаңа көлік құралдарының тіркеу нөмірлері (бар болған жағдайда);

2. Для получения разрешения декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, или перевозчик (в случае, если он не выступал декларантом) (далее – уполномоченное лицо) подает до истечения установленного таможенным органом отправления срока таможенного транзита в таможенный орган, который уполномочен на совершение таможенных операций, указанных в пункте 1 настоящего Порядка, и в регионе деятельности которого планируются их совершение, заявление на получение разрешения на совершение грузовых операций и (или) замену транспортных средств (далее – заявление) в соответствии со статьей 362 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс).
При подаче заявления фактическое прибытие уполномоченного лица в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортных средств и (или) товаров не требуются.
3. Заявление должно содержать следующие сведения:
а) сведения об уполномоченном лице:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом (далее – организация), либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации либо места жительства физического лица;
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, осуществляющих перевозку (транспортировку) товаров (за исключением случаев, когда такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
г) сведения о планируемых грузовых операциях и (или) замене транспортных средств с удалением наложенных таможенных пломб и печатей и обстоятельствах, обусловивших необходимость совершения таких грузовых операций и (или) замены транспортных средств (в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка);
д) сведения о предполагаемом месте совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств;
е) регистрационные номера новых транспортных средств, которые будут перевозить (транспортировать) товары после совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (при наличии);

ж) жүк операцияларын жасағаннан және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудан кейін, соның ішінде тауарларды көліктің басқа түрінің көлік құралдарына қайта тиеуден (ауыстырып тиеуден) кейін тауарларды таситын (тасымалдайтын) заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (егер Кодекстің 83-бабының 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тұлға не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес 2 және одан көп көлік түрлерін пайдалана отырып тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты өкілеттігі бар және осындай тауарларды тасуды (тасымалдауды) ұйымдастыруды қамтамасыз ететін тұлғасы декларант ретінде болған жағдайда);
з) уәкілетті тұлға үшін өтінішті қарау нәтижелері туралы хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтер (мысалы, электронды пошта, телефон арқылы және т.б., тиісті электронды пошта мекенжайын, телефон нөмірін көрсетумен).
4. Егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылған және өтініш қағаз тасымалдағышта берілген жағдайда көрсетілген өтінішке сонымен бірге транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса беріледі.
5. Жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігін шарттастыратын мән-жайлар өтініште көрсетіледі және (немесе) өтініште көрсетілетін ақпараттың жалпы қолжетімді дереккөздеріне сілтемелермен (соның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде (бұдан әрі – "Интернет" желісі) орналастырылған мәліметтерге) және (немесе) өтінішпен бірге ұсынылатын құжаттармен (соның ішінде фотографиялармен) расталады:
а) электрондық құжаттар немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттардың электронды көшірмелері түрінде (егер өтініш электронды құжат түрінде немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде жіберілген жағдайда);
б) қағаз тасымалдағыштағы құжаттар түрінде (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде жіберілген жағдайда).
6. Өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш келіп түскен сәттен бастап кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
б) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей:
оның ішінде кеден органының ақпараттың жүйесін пайдалана отырып, жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жібереді (егер өтініш жөнелтуші кеден органына түспеген және өтініш келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде тиісті ақпарат болмаған жағдайда);
рұқсат беру туралы не рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

ж) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут перевозить (транспортировать) товары после совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств, в том числе после перегрузки (перевалки) товаров на транспортные средства другого вида транспорта (в случае, если декларантом выступает лицо, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 Кодекса, либо лицо государства – члена Евразийского экономического союза, которое в соответствии с законодательством этого государства обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) с использованием 2 и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки (транспортировки) товаров);
з) сведения о предпочтительном для уполномоченного лица способе информирования о результатах рассмотрения обращения (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).
4. В случае если таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе и заявление подается на бумажном носителе, к указанному заявлению также прилагается транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе.
5. Обстоятельства, обусловившие необходимость совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств, указываются в заявлении и (или) подтверждаются указываемыми в заявлении ссылками на общедоступные источники информации (в том числе на сведения, размещенные в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет")) и (или) документами (в том числе фотографиями), которые представляются совместно с заявлением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде документа на бумажном носителе).
6. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления заявления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации заявления:
направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствует соответствующая информация);
принимает решение о выдаче разрешения либо об отказе в выдаче разрешения.

7. Өтініш келіп түскен кеден органы мынадай:
а) өтініш осы Тәртіптің 2-тармағында көзделмеген кеден органына келіп түскен;
б) өтініш кеден органына кеден органы белгілеген кеден транзитінің мерзімі өткеннен кейін түскен;
в) өтінішті уәкілетті тұлға бермеген;
г) өтініш осы Тәртіптің 3-тармағының "а" – "е" тармақтарында көрсетілген мәліметтерді қамтымайтын;
д) өтінішке қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі транзиттік декларация немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қос тіркелмеген (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде келіп түскен және жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда);
е) Кодекстің 148-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда рұқсат беруден бас тартады.
8. Рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы жүк операцияларын жасағанға және (немесе) көлік құралдарын ауыстырғанға дейін осы Тәртіптің 6-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген мерзімде:
а) кеден органының ақпараттық жүйесінде мынадай мәліметтерді қамтитын рұқсат беру туралы хабарды қалыптастырады:
транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі (транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы немесе АТА канеті пайдаланылған кезде ХЖТ кітабының немесе АТА карнетінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі);
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру шарттары (егер осындай шарттарды сақтау қажеттілігі тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып айқындалған болса);
б) уәкілетті тұлғаны Кодекстің 362-бабына сәйкес жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру шарттарын көрсете отырып (қажет болған жағдайда) рұқсат беру туралы (соның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) және кк.аа.жж форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) күнін көрсете отырып "Рұқсат берілді" белгісі бар және осындай белгіні кеден органының лауазымды тұлғасы қолтаңбамен және жек
е нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырған, сондай-ақ жүк операцияларын жаса және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру шарттарын көрсете отырып (қажет болған жағдайда), өтініштің көшірмесін алу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Уәкілетті тұлғаға осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген өтініштің көшірмесін тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей оны тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе өтініштің осындай көшірмесін алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.

7. Таможенный орган, в который поступило заявление, отказывает в выдаче разрешения в следующих случаях:
а) заявление поступило в таможенный орган, который не предусмотрен пунктом 2 настоящего Порядка;
б) заявление поступило в таможенный орган после истечения установленного таможенным органом срока таможенного транзита;
в) заявление подано не уполномоченным лицом;
г) заявление не содержит сведения, указанные в подпунктах  "а" – "е" пункта 3 настоящего Порядка;
д) к заявлению не приложена транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе (в случае, если заявление поступило в виде документа на бумажном носителе и таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе);
е) случай, предусмотренный пунктом 4 статьи 148 Кодекса.
8. В случае принятия решения о выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, до совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в срок, указанный в подпункте "б" пункта 6 настоящего Порядка:
а) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о выдаче разрешения, содержащее следующие сведения:
регистрационный номер транзитной декларации (при использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА);
условия совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (если необходимость соблюдения таких условий определена с использованием системы управления рисками);
б) информирует уполномоченное лицо о выдаче разрешения с указанием (при необходимости) условий совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения копии заявления с отметкой "Разрешено" с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа, а также с указанием условий совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (при необходимости).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу копии заявления, указанного в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет ее заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает иным способом, позволяющим подтвердить факт получения такой копии заявления.

9. Жүк операцияларын жасағаннан және (немесе) көлік құралдарын ауыстырғаннан кейін уәкілетті тұлға мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ олар аяқталатын сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей өтініш берілген кеден органын Кодекстің 362-бабына сәйкес оларды жасаудың аяқталуы туралы хабардар етеді.
10. Уәкілетті тұлғадан жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың аяқталғаны туралы ақпарат келіп түскеннен кейін өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ уәкілетті тұлғадан оларды жасаудың аяқталғаны туралы ақпарат алғаннан кейін кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей:
а) кеден органының ақпараттық жүйесіне жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы ақпаратты енгізеді;
б) кеден органының ақпараттық жүйесінде жөнелтуші кеден органына (егер өтініш жөнелтуші кеден органына түспеген жағдайда), межелі кеден органына, қызмет ету өңірлерінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеу кезінде (оны белгілеген жағдайда) немесе оны өзгерту кезінде айқындалған аралық кеден органдарына жіберілетін жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарды қалыптастырады;
в) жүк операциялары жасалған және (немесе) көлік құралдары ауыстырылған күнді кк.аа.жж форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) көрсете отырып, транзиттік декларацияға немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесіне жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдарының ауыстырылғаны, жаңадан салынған пломбалар және мөрлер (егер мұндай пломбалар мен мөрлер қолданылған жағдайда) туралы белгіні енгізеді және осындай белгіні кеден органының лауазымды тұлғасының қолтаңбасымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады (егер өтінішке транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса тіркелген жағдайда);
г) уәкілетті тұлғаны транзиттік декларацияға немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесіне Кодекстің 362-бабына сәйкес жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы белгі (соның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) енгізілгені және осындай транзиттік декларацияны немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесін (егер өтінішке транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаш тасымалдағыштағы көшірмесі қоса тіркелген жағдайда), сондай-ақ осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды (егер мұндай құжаттар қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда) алу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Уәкілетті тұлғаға осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе оларды осы құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.

9. После совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента их окончания, уполномоченное лицо информирует таможенный орган, в который было подано заявление, об окончании их совершения в соответствии со статьей 362 Кодекса.
10. После поступления от уполномоченного лица информации об окончании совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа после получения информации от уполномоченного лица об окончании их совершения:
а) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
б) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если заявление поступило не в таможенный орган отправления), таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении;
в) вносит в транзитную декларацию или ее заверенную уполномоченным лицом копию на бумажном носителе отметки о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств, новых наложенных пломбах и печатях (в случае, если такие пломбы и печати применялись) с указанием даты совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) и заверяет такие отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если к заявлению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе);
г) информирует уполномоченное лицо о внесении в транзитную декларацию или ее заверенную уполномоченным лицом копию на бумажном носителе отметок о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения такой транзитной декларации или ее заверенной уполномоченным лицом копии на бумажном носителе (в случае, если к заявлению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе), а также документов, указанных в пункте 5 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.

11. Егер осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптің 3 – 5-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер арасында (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) айырмашылықтар анықталған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мұндай түзету өтініште көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін жүзеге асырылады.
Егер өтініш келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы (тоқтатылуы) туралы мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген мәліметтер жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жіберу арқылы алынуы мүмкін.
Мәліметтер түзетілгеннен кейін кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабардағы мәліметтердің өзгергені туралы хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
12. Егер осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі мен өтініште көрсетілген транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда осындай өтініш келіп түскен кеден органы:
өзінің ақпараттық жүйесіне анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде өзгерістер енгізеді;
өзінің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып:
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарды жою туралы хабарды;
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы жаңа хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер өтініш келіп түскен кеден органында өтініште көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы (тоқтатылауы) туралы мәліметтердің болмауы талабымен мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірілмей жүгізіледі.

11. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктами 3 – 5 настоящего Порядка, таможенный орган, в который поступило заявление, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
Такая корректировка осуществляется до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в заявлении.
В случае если в информационной системе таможенного органа, в который поступило заявление, отсутствуют сведения о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита, указанные сведения могут быть получены в том числе путем направления в таможенный орган отправления запроса о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.
12. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, выявлены расхождения между регистрационным номером транзитной декларации, содержащимся в таком сообщении, и регистрационным номером транзитной декларации, указанным в заявлении, таможенный орган, в который поступило такое заявление:
вносит изменения в свою информационную систему в части устранения выявленных расхождений;
с использованием своей информационной системы формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка:
сообщение об аннулировании сообщения о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
новое сообщение о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.
Действия, предусмотренные настоящим пунктом, производятся при условии отсутствия у таможенного органа, в который поступило заявление, сведений о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в заявлении, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений.

13. Рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 6-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген мерзімде уәкілетті тұлғаны Кодекстің 362-бабына сәйкес (соның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) рұқсат беруден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) және:
өтініштің рұқсат беруден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы белгісі бар және осындай белгіні кеден органының лауазымды тұлғасы қолтаңбамен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырған (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда) көшірмесін;
транзиттік декларацияны немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесін (егер өтінішке транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде немесе оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі қоса тіркелген жағдайда);
осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды (егер мұндай құжаттар қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда) алу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Уәкілетті тұлғаға осы тармақта көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе осы құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.
14. Егер жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді алып тастамай жасалуы мүмкін болған немесе егер тауарларға кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаған жағдайда уәкілетті тұлға жөнелтуші кеден органы белгілеген кеден транзитінің мерзімі өткенге дейін осы Тәртіптің 1-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және ол қызмет ететін өңірде жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органына Кодекстің 362-бабына сәйкес жүк операцияларының жасалғаны және (немесе) көлік құралдары ауыстырылғаны туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
Хабарламаны жіберу кезінде уәкілетті тұлғаның тиісті кеден органына нақты келуі және осы кеден органына көлік құралын және (немесе) тауарларды ұсынуы талап етілмейді.
15. Хабарлама кеден органына осы Тәртіптің 14-тармағында көрсетілген іс-әрекеттер жасалғанға дейін жіберіледі және осы Тәртіптің 3-тармағының "а" – "в", "д" – "ж" тармақшаларында көзделген мәліметтерді, сондай-ақ жоспарланатын жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.

13. В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "б" пункта 6 настоящего Порядка, информирует уполномоченное лицо об отказе в выдаче разрешения (с указанием причин отказа) в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения:
копии заявления с отметкой об отказе в выдаче разрешения (с указанием причин отказа) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если заявление подавалось в виде документа на бумажном носителе);
транзитной декларации или ее заверенной уполномоченным лицом копии на бумажном носителе (в случае, если к заявлению прилагалась транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе или ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе);
документов, указанных в пункте 5 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения уполномоченному лицу документов, указанных в настоящем пункте, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.
14. В случае если грузовые операции и (или) замена транспортных средств могут совершаться без удаления наложенных таможенных пломб и печатей или если на товары не были наложены таможенные пломбы и печати, уполномоченное лицо направляет до истечения установленного таможенным органом отправления срока таможенного транзита в таможенный орган, который уполномочен на совершение таможенных операций, указанных в пункте 1 настоящего Порядка, и в регионе деятельности которого планируются совершение грузовых операций и (или) замена транспортных средств, уведомление о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств (далее – уведомление) в соответствии со статьей 362 Кодекса.
При направлении уведомления фактическое прибытие уполномоченного лица в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортного средства и (или) товаров не требуются.
15. Уведомление направляется в таможенный орган до совершения действий, указанных в пункте 14 настоящего Порядка, и должно содержать сведения, предусмотренные подпунктами "а" – "в", "д" – "ж" пункта 3 настоящего Порядка, а также сведения о планируемых грузовых операциях и (или) замене транспортных средств.

16. Егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылған жағдайда хабарлама ретінде оған енгізілген осы Тәртіптің 14-тармағында көрсетілген жоспарланған жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтері бар оның уәкілетті тұлға куәландырған қағаз тасымалдағыштағы көшірмесі (транзиттік декларацияның қағаз тасымалдағыштағы электронды көшірмесі) пайдаланылуы мүмкін.
17. Кеден органы тауарларды кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастыру үшін осы кеден органына берілетін транзиттік декларацияда олар туралы мәліметтерді көрсету арқылы оның қызмет ету өңірінде осы Тәртіптің 14-тармағында көрсетілген жүк операцияларын және (немесе) көлік құралдарын ауыстыруды жасау жоспарланатыны туралы хабардар етілуі мүмкін. Бұл ретте көрсетілген кеден органына қосымша хабарлама жіберілмейді.
18. Хабарлама келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы, осы Тәртіптің 17-тармағында көрсетілген жағдайда қоспағанда:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама келіп түскен сәттен бастап кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
б) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей осы Тәртіптің 10-тармағының "а" және "б" тармақшаларында көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
19. Егер осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көздлген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен құжаттар және (немесе) хабарламада қамтылған мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда хабарлама келіп түскен кеден органы өзінің ақпараттың жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мұндай түзету хабарламада көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін жүзеге асырылады.
Егер хабарлама келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғаны (тоқтатылғаны) туралы мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген мәліметтер соның ішінде жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрай салуды жіберу арқылы алынуы мүмкін.
Мәліметтер түзетілгеннен кейін кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарда мәліметтердің өзгергені туралы хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.

16. В случае если в таможенный орган отправления транзитная декларация представлялась в виде документа на бумажном носителе, в качестве уведомления может использоваться ее заверенная уполномоченным лицом копия на бумажном носителе (электронная копия транзитной декларации на бумажном носителе) с внесенными в нее сведениями об указанных в пункте 14 настоящего Порядка планируемых грузовых операциях и (или) замене транспортных средств.
17. Таможенный орган может быть уведомлен о том, что в его регионе деятельности планируются совершение указанных в пункте 14 настоящего Порядка грузовых операций и (или) замена транспортных средств, путем указания сведений о них в транзитной декларации, подаваемой такому таможенному органу для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита. При этом дополнительное уведомление в указанный таможенный орган не направляется.
18. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило уведомление, за исключением случая, указанного в пункте 17 настоящего Порядка:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления уведомления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, осуществляет действия, предусмотренные подпунктами "а" и "б" пункта 10 настоящего Порядка.
19. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), содержащимися в уведомлении, таможенный орган, в который поступило уведомление, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
Такая корректировка осуществляется до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в уведомлении.
В случае если в информационной системе таможенного органа, в который поступило уведомление, отсутствуют сведения о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита, указанные сведения могут быть получены в том числе путем направления в таможенный орган отправления запроса о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.

20. Егер осы Тәртіптің 10-тармақтың "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі мен хабарламада көрсетілген транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда осындай хабарлама келіп түскен кеден органы:
өзінің ақпараттық жүйесіне анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде өзгерістер енгізеді;
өзінің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып:
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарды жою туралы хабарды;
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы жаңа хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 10-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер хабарлама келіп түскен кеден органында хабарламада көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны (тоқтатылғаны) туралы мәліметтер болмауы талабымен мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірілмей жүргізіледі.
21. Кеден органы пайдаланатын ақпараттық жүйенің техникалық ақаулардан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясын ажыратудан туындайтын бұзылуы жағдайында рұқсат беруге немесе хабарлама жіберуге байланысты кедендік операциялар қолда бар құралдарды, сондай-ақ ресми хат-хабар алмасуды қоса алғанда, жедел байланыс арналарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Кеден органының ақпараттық жүйесінің ақауы жойылғаннан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" желісінің) жұмысқа жарамдылығы қайта қалпына келтірілгеннен, электр энергиясын беру қайта қалпына келтірілгеннен кейін рұқсат беру туралы шешім қабылданған немесе хабарлама алынған жағдайда рұқсат беру туралы шешім қабылданған немесе хабарлама алынған кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде осы Тәртіпте көзделген кедендік операцияларды жасайды.".
5. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасылатын (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіруді, қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) және өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алуға, сондай-ақ Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында осындай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын ауыстыруға немесе осындай операцияларды жасау туралы кеден органын хабардар етуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасылатын (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын түсіруді, қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) және өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алуға, сондай-ақ Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында осындай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын ауыстыруға немесе осындай операцияларды жасау туралы кеден органын хабардар етуге байланысты кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ

20. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка, выявлены расхождения между регистрационным номером транзитной декларации, содержащимся в таком сообщении, и регистрационным номером транзитной декларации, указанным в уведомлении, таможенный орган, в который поступило такое уведомление:
вносит изменения в свою информационную систему в части устранения выявленных расхождений;
с использованием своей информационной системы формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 10 настоящего Порядка:
сообщение об аннулировании сообщения о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
новое сообщение о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.
Действия, предусмотренные настоящим пунктом, производятся при условии отсутствия у таможенного органа, в который поступило уведомление, сведений о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в уведомлении, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений.
21. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с выдачей разрешения или направлением уведомления, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы таможенного органа, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии в случае принятия решения о выдаче разрешения или получения уведомления должностное лицо таможенного органа, которым принято решение о выдаче разрешения или получено уведомление, совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.".
5. Порядок совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Евразийского экономического союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары, на территориях государств, не являющихся членами Союза, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62)
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Евразийского экономического союза, перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары, на территориях государств, не являющихся членами Союза, или с уведомлением таможенного органа о совершении таких операций

1. Осы Тәртіп Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне тасылатын (тасымалданатын) Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) тауарларын түсіруді, қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) және өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алуға, сондай-ақ Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарында осындай тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын ауыстыруға (бұдан әрі тиісінше – рұқсат беру, жүк операциялары, көлік құралдарын ауыстыру) немесе жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы кеден органын хабардар етуге байланысты кедендік операцияларды жасау дәйектілігін айқындайды.
2. Көліктің бір түрінің көлік құралынан көліктің басқа түрінің көлік құралына Одақтың тауарларын қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) жүзеге асырған жағдайда көлік құралдарының жүк тиейтін орынжайларына (бөліктеріне) салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді алып тастауға не көлік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттарды ауыстыруға рұқсат алу үшін кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларанты болатын тұлға немесе аталған тұлғаның (бұдан әрі – тұлға) атынан және оның тапсырмасы бойынша кедендік операцияларды жасайтын кеден өкілі кедендік декларацияны тапсырғанға дейін жөнелтуші кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 362-бабына сәйкес өтініш (бұдан әрі тиісінде – өтініш, Кодекс) береді.
Өтініш беру кезінді тұлғаның тиісті кеден органына нақты келуі және осы кеден органына көлік құралын және (немесе) тауарларды ұсыну талап етілмейді.
3. Өтініш мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
а) декларант туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның (бұдан әрі – ұйым) толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
салық нөмірі (бар болған жағдайда). Осы Тәртіптің мақсаттары үшін салық нөмірі деп мыналар түсіндіріледі:
Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлға үшін қоғамдық көрсетілетін қызметтердің нөмірлік белгісі (ҚҚНБ) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі;
Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасында – ұйым (филиал және өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) не жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасында – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТСН) не Қырғыз Республикасы аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН), ал заңды тұлға үшін – сонымен бірге есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады);
заңды тұлға, ұйым орналасқан жердің не жеке тұлға тұратын жердің мекенжайы (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.), елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірі);
б) тасу (тасымалдау) болжанған тауарлардың атауы (сипаттамасыз);
в) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыру болжанған көлік құралы туралы мәліметтер (атауы (маркасы, моделі) және (немесе) көлік түріне қарай тіркеу (сәйкестендіру) нөмірі);
г) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (егер мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келген жағдайларды қоспағанда);
д) салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді алып тастай отырып, жоспарланған жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтер;
е) жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру болжанған орын туралы мәліметтер;
ж) тауарларды қайта тиеу (ауыстырып тиеу) жүзеге асырылатын болжалды көлік құралы туралы мәліметтер (атауы (маркасы, моделі) және (немесе) көлік түріне қарай тіркеу (сәйкестендіру) нөмірі – тауарларды болжалды қайта тиеу (ауыстырып тиеу) жағдайында;
з) тауарларды жөнелтуші орналасқан мемлекет пен елді мекенді және тауарларды алушы орналасқан мемлекет пен елді мекенді қоса алғанда, көлік (тасымалдау) құжаттарына (олар бар болған жағдайда) сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) маршруты не тауарларды тасудың (тасымалдаудың) болжалды маршруты туралы мәліметтер;

1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с получением разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами Евразийского экономического союза (далее – Союз), перевозимыми (транспортируемыми) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, а также на замену транспортных средств, перевозящих (транспортирующих) такие товары, на территориях государств, не являющихся членами Союза (далее соответственно – разрешение, грузовые операции, замена транспортных средств), или с уведомлением таможенного органа о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.
2. Для получения разрешения в случае осуществления перегрузки (перевалки) товаров Союза с транспортного средства одного вида транспорта на транспортное средство другого вида транспорта, удаления таможенных пломб и печатей, наложенных на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств, либо замены транспортных (перевозочных) и коммерческих документов лицо, которое будет выступать декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, или таможенный представитель, совершающий таможенные операции от имени и по поручению указанного лица (далее – лицо), до подачи транзитной декларации подает в таможенный орган отправления заявление в соответствии со статьей 362 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее соответственно –  заявление, Кодекс).
При подаче заявления фактическое прибытие лица в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортного средства и (или) товаров не требуются.
3. Заявление должно содержать следующие сведения:
а) сведения о декларанте:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом (далее – организация), либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации либо места жительства физического лица;
б) наименования (без описания) товаров, которые предполагается перевозить (транспортировать);
в) сведения о транспортном средстве, на котором предполагается осуществление перевозки (транспортировки) товаров (наименование (марка, модель) и (или) регистрационный (идентификационный) номер в зависимости от вида транспорта);
г) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут осуществлять перевозку (транспортировку) товаров (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
д) сведения о планируемых грузовых операциях и (или) замене транспортных средств с удалением наложенных таможенных пломб и печатей;
е) сведения о предполагаемом месте совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств;
ж) сведения о предполагаемом транспортном средстве, на которое будет осуществляться перегрузка (перевалка) товаров (наименование (марка, модель) и (или) регистрационный (идентификационный) номер в зависимости от вида транспорта), – в случае предполагаемой перегрузки (перевалки) товаров;
з) сведения о маршруте перевозки (транспортировки) товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами (при их наличии) либо предполагаемом маршруте перевозки (транспортировки) товаров, включая государство и населенный пункт, в котором находится отправитель товаров, и государство и населенный пункт, в котором находится получатель товаров;

и) тауарларды қайта тиеу (ауыстырып тиеу) жүзеге асырылғаннан кейін тауарларды таситын (тасымалдайтын) заңды тұлғаның, ұйымның атауы немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (егер декларант Кодекстің 83-бабының 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тұлға не осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес 2 және одан көп көлік түрін пайдалана отырып тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты өкілеттікті иеленетін және осындай тауарларды тасуды (тасымалдауды) ұйымдастыруды қамтамасыз ететін Одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы болған жағдайда (осындай мәліметтер болған жағдайда) (егер мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келген жағдайларды қоспағанда);
к) жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігін шарттастыратын мән-жайлар туралы мәліметтер (міндетті емес);
л) тұлға үшін өтінішті қарау нәтижелері туралы хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтер (мысалы, электронды пошта, телефон арқылы және т.б., тиісті электронды пошта мекенжайын, телефон нөмірін көрсетумен).
4. Егер өтініште жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігін шарттастыратын мән-жайлар көрсетілген жағдайда мұндай мән-жайлар өтініште көрсетілетін жалпы қолжетімді ақпарат дереккөздеріне (оның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде (бұдан әрі – "Интернет" желісі) орналастырылған мәліметтерге) сілтемелермен және (бар болған жағдайда):
а) электрондық құжаттар немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттардың электронды көшірмелерін түрінде (егер өтініш электронды құжат түрінде немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде жіберілген жағдайда);
б) қағаз тасымалдағыштағы құжаттар түрінде (егер өтініш қағаз тасымалдағыштаңы құжат түрінде жіберілген жағдайда) өтінішпен бірге ұсынылған құжаттармен (оның ішінде фотографиялармен) расталуы мүмкін.
5. Өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш келіп түскен сәттен бастап кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
б) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ өтініш тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей рұқсат беру туралы не рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
6. Өтініш келіп түскен кеден органы мынадай:
а) өтініш болжалды жөнелтуші кеден органы болып табылмайтын кеден органына келіп түскен;
б) өтінішті уәкілетті емес тұлға берген;

и) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут перевозить (транспортировать) товары после осуществления перегрузки (перевалки) товаров (в случае, если декларантом выступает лицо, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 Кодекса, либо лицо государства – члена Союза, которое в соответствии с законодательством этого государства обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) с использованием 2 и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки (транспортировки) товаров) (при наличии таких сведений) (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
к) сведения об обстоятельствах, обусловивших необходимость совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств (необязательно);
л) сведения о предпочтительном для лица способе информирования о результатах рассмотрения заявления (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).
4. В случае если в заявлении указываются обстоятельства, обусловившие необходимость совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств, такие обстоятельства могут подтверждаться указываемыми в заявлении ссылками на общедоступные источники информации (в том числе на сведения, размещенные в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет")) или (при наличии) документами (в том числе фотографиями), которые представляются совместно с заявлением:
а) в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде электронного документа или в виде электронной копии документа на бумажном носителе);
б) в виде документов на бумажном носителе (в случае, если заявление направляется в виде документа на бумажном носителе).
5. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления заявления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации заявления, принимает решение о выдаче разрешения либо об отказе в выдаче разрешения.
6. Таможенный орган, в который поступило заявление, отказывает в выдаче разрешения в следующих случаях:
а) заявление поступило в таможенный орган, не являющийся предполагаемым таможенным органом отправления;
б) заявление подано неуполномоченным лицом;

в) өтініш осы Тәртіптің 3-тармағының " – "и" тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді қамтымайтын (осы Тәртіптің 14-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда);
г) бас тарту тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері негізінде жүзеге асырылған жағдайларда рұқсат беруден бас тартады.
7. Рұқсат беру туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармағында көрсетілген мерзімде:
а) кеден органының ақпараттық жүйесіне жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы ақпаратты енгізеді;
б) кеден органының ақпараттық жүйесінде межелі кеден органына жіберілетін рұқсат беру туралы ақпаратты қалыптастырады;
в) тұлғаны Кодекстің 362-бабына сәйкес өтініштің тіркеу нөмірін көрсете отырып рұқсат беру және кк.аа.жж форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) күнін көрсете отырып, "Рұқсат берілді" белгісі бар өтініштің көшірмесін, сондай-ақ осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген құжаттарды алу мүмкіндігі туралы (оның ішінде өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) хабардар етеді.
Тұлғаға осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе оларды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.
8. Одақтың тауарларын кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастыру кезінде оларды Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) үшін және декларантта осындай тауарларға қатысты рұқсаты болған кезде өтініштің тіркеу нөмірі туралы мәліметтер транзиттік декларацияда көрсетіледі.
9. Рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармағында көрсетілген мерзімде тұлғаны Кодекстің 362-бабына сәйкес (өтініште көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) рұқсат беруден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) және бас тарту туралы белгісі бар (бас тарту себептерін көрсете отырып) және осындай белгілі кеден органының лауазымды тұлғасының қолтаңбасымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырылған өтініштің көшірмесін (егер өтініш қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда), сондай-ақ осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген құжаттарды (егер мұндай құжаттар қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда) алу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
Тұлғаға осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей осы құжаттарды тапсыру туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтімімен жібереді немесе оларды осы құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен тапсырады.

в) заявление не содержит сведения, указанные в подпунктах "а" – "и" пункта 3 настоящего Порядка (за исключением случая, предусмотренного пунктом 14 настоящего Порядка);
г) отказ осуществлен на основании результатов применения системы управления рисками.
7. В случае принятия решения о выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "б" пункта 5 настоящего Порядка:
а) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
б) формирует в информационной системе таможенного органа информацию о выдаче разрешения, которая направляется в таможенный орган назначения;
в) информирует лицо о выдаче разрешения в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) с указанием регистрационного номера заявления и возможности получения копии заявления с отметкой "Разрешено" с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года), а также документов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего подпункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт их получения.
8. При помещении товаров Союза под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки (транспортировки) через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем и наличии у декларанта в отношении таких товаров разрешения сведения о регистрационном номере заявления указываются в транзитной декларации.
9. В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило заявление, в срок, указанный в подпункте "б" пункта 5 настоящего Порядка, информирует лицо об отказе в выдаче разрешения (с указанием причин отказа) в соответствии со статьей 362 Кодекса (с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в заявлении) и возможности получения копии заявления с отметкой об отказе (с указанием причин отказа) и заверением такой отметки подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если заявление подавалось в виде документа на бумажном носителе), а также документов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка (в случае, если такие документы представлялись на бумажном носителе).
В случае невозможности вручения лицу документов, указанных в абзаце первом настоящего пункта, таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего решения, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.

10. Егер жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді алып тастамай жасалатын болса немесе егер тауарларға кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаған болса, тұлға немесе тасымалдаушы (егер ол декларант болмаған жағдайда) жөнелтуші кеден органына және межелі кеден органына Кодекстің 362-бабына сәйкес жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
Хабарлама жіберу кезінде декларанттың немесе тасымалдаушының тиісті кеден органына нақты келуі және осы кеден органына көлік құралын және (немесе) тауарларды ұсынуы талап етілмейді.
11. Хабарлама кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар және көлік құралдары Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін жіберіледі және мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
а) декларант туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
салық нөмірі (бар болған жағдайда);
б) транзиттік декларацияның немесе Кодекске сәйкес транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге де құжаттардың (бұдан әрі – транзиттік декларация) тіркеу нөмірі.
Транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы немесе АТА карнеті пайдаланылған кезде ХЖТ кітабының немесе АТА карнетінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі;
в) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (егер мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келген жағдайларды қоспағанда);
г) жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы мәліметтер;
д) жүк операцияларын жасаудың және (немесе) көлік құралдарын ауыстырудың болжалды орыны туралы мәліметтер;
е) тауарларды қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) жүзеге асырғаннан кейін тауарларды таситын (тасымалдайтын) заңды тұлғаның, ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (егер декларант Кодекстің 83-бабының 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген тұлға не осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес 2 және одан көп көлік түрін пайдалана отырып тасылатын (тасымалданатын) тауарларға қатысты өкілеттікті иеленетін және осындай тауарларды тасуды (тасымалдауды) ұйымдастыруды қамтамасыз ететін Одаққа мүше мемлекеттің тұлғасы болған жағдайда (осындай мәліметтер болған жағдайда) (егер мұндай мәліметтер осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келген жағдайларды қоспағанда).

10. В случае если грузовые операции и (или) замена транспортных средств могут совершаться без удаления наложенных таможенных пломб и печатей или если на товары не были наложены таможенные пломбы и печати, лицо или перевозчик (в случае, если он не выступал декларантом) направляет в таможенный орган отправления и таможенный орган назначения уведомление о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств (далее – уведомление) в соответствии со статьей 362 Кодекса.
При направлении уведомления фактическое прибытие декларанта или перевозчика в соответствующий таможенный орган и предъявление этому таможенному органу транспортного средства и (или) товаров не требуются.
11. Уведомление направляется до прибытия товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, и транспортных средств на таможенную территорию Союза и должно содержать следующие сведения:
а) сведения о декларанте:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии);
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут осуществлять перевозку (транспортировку) товаров (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта);
г) сведения о грузовых операциях и (или) замене транспортных средств;
д) сведения о предполагаемом месте совершения грузовых операций и (или) замены транспортных средств;
е) полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, которые будут перевозить (транспортировать) товары после осуществления перегрузки (перевалки) товаров (в случае, если декларантом выступает лицо, указанное в подпункте 1 пункта 1 статьи 83 Кодекса, либо лицо государства – члена Союза, которое в соответствии с законодательством этого государства обладает полномочиями в отношении товаров, перевозимых (транспортируемых) с использованием 2 и более видов транспорта, и обеспечивает организацию такой перевозки (транспортировки) товаров) (при наличии таких сведений) (за исключением случаев, если такие сведения совпадают со сведениями, указанными в подпункте "а" настоящего пункта).

12. Хабарлама келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама келіп түскен сәттен бастап кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
б) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей кеден органының ақпараттық жүйесіне жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы ақпаратты енгізеді.
13. Одақтың тауарларын Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) кезінде жүк операцияларын жасауға және (немесе) көлік құралдарын ауыстыруға басты рұқсат (бұдан әрі – басты рұқсат) алуға не мынадай талаптарды бір мезгілде сақтаған кезде жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы басты хабарламаны (бұдан әрі – басты хабарлама) жіберуге жол беріледі:
Одақтың ұқсас тауарлары тасылады (тасымалданады);
Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) бір жөнелтушіден бір алушының мекенжайына жүзеге асырылады;
Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) кезінде олар жасалған белгілі бір жерде белгілі бір жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру болжанады.
Басты рұқсаттың және басты хабарламаның қолданылу кезеңі олар алынған күннен бастап 1 күнтізбелік жылдан аспауы тиіс.
14. Басты рұқсатты алу үшін тұлға жөнелтуші кеден органына осы Тәртіптің 2 – 4-тармақтарына сәйкес өтінішті (Одақтың тауарларын тасуды (тасымалдауды) жүзеге асырудың болжалды кезеңін көрсете отырып) жібереді. Бұл ретте мұндай өтініш осы Тәртіптің 3-тармағының "г", "д", "ж", "к" және "л" тармақшаларында көзделген мәліметтерді қамтымауы мүмкін.
15. Басты рұқсатты алу үшін өтініш келіп түскеннен кейін осындай өтініш келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 5 – 7 және 9-тармақтарына сәйкес кедендік операцияларды жасайды.
16. Басты рұқсат туралы мәліметтерді (нөмірі және жасалған күні) декларант олардың негізінде Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын транзиттік декларацияларда көрсетеді.
17. Тұлға жөнелтуші кеден органына және межелі кеден органына Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) басталғанға дейін осы Тәртіптің 10 және 11-тармақтарын ескере отырып, Кодекстің 362-бабына сәйкес басты хабарламаны жіберуі мүмкін. Бұл ретте мұндай басты хабарлама осы Тәртіптің 11-тармағының "б" – "г" жне "е" тармақшаларында көзделген мәліметтерді қамтымауы мүмкін.

12. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило уведомление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления уведомления, регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
б) в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, вносит в информационную систему таможенного органа информацию о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств.
13. При перевозке (транспортировке) товаров Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем допускается получение генерального разрешения на совершение грузовых операций и (или) замены транспортных средств (далее – генеральное разрешение) либо направление генерального уведомления о совершении грузовых операций и (или) замены транспортных средств (далее – генеральное уведомление) при одновременном соблюдении следующих условий:
перевозятся (транспортируются) идентичные товары Союза;
перевозка (транспортировка) товаров Союза осуществляется от одного отправителя в адрес одного получателя;
при перевозке (транспортировке) товаров Союза предполагается совершение одних и тех же грузовых операций и (или) замена транспортных средств в одном и том же месте их совершения.
Период действия генерального разрешения и генерального уведомления не должен превышать 1 календарного года с даты их получения.
14. Для получения генерального разрешения лицо направляет в таможенный орган отправления заявление в соответствии с пунктами 2 – 4 настоящего Порядка (с указанием предполагаемого периода осуществления перевозки (транспортировки) товаров Союза). При этом такое заявление может не содержать сведения, предусмотренные подпунктами "г", "д", "ж", "к" и "л" пункта 3 настоящего Порядка.
15. После поступления заявления для получения генерального разрешения должностное лицо таможенного органа, в который поступило такое заявление, совершает таможенные операции в соответствии с пунктами 5 – 7 и 9 настоящего Порядка.
16. Сведения о генеральном разрешении (номер и дата составления) указываются декларантом в транзитных декларациях, на основании которых будет осуществляться перевозка (транспортировка) товаров Союза.
17. Лицо может направить в таможенный орган отправления и в таможенный назначения до начала перевозки (транспортировки) товаров Союза генеральное уведомление в соответствии со статьей 362 Кодекса с учетом пунктов 10 и 11 настоящего Порядка. При этом такое генеральное уведомление может не содержать сведения, предусмотренные подпунктами "б" – "г" и "е" пункта 11 настоящего Порядка.

18. Басты хабарлама келіп түскеннен кейін осындай хабарлама келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес кедендік операцияларды жасайды.
19. Басты хабарлама туралы мәліметтерді (нөмірі және жасалған күні) декларант олардың негізінде Одақтың тауарларын тасу (тасымалдау) жүзеге асырылатын транзиттік декларацияларда көрсетеді.
20. Кеден органы пайдаланатын ақпараттық жүйенің техникалық ақаулардан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясын ажыратудан туындайтын бұзылуы жағдайында рұқсат беруге немесе хабарламаға байланысты кедендік операциялар қолда бар құралдарды, аспаптарды, сондай-ақ ресми хат-хабар алмасуды қоса алғанда, жедел байланыс арналарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Ақпараттық жүйенің ақауы жойылғаннан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және "Интернет" желісінің) жұмысқа жарамдылығы қайта қалпына келтірілгеннен, электр энергиясын беру қайта қалпына келтірілгеннен кейін шешім қабылданған немесе хабарлама алынған жағдайда рұқсат беру туралы шешім қабылданған немесе хабарлама алынған кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде осы Тәртіпте көзделген кедендік операцияларды жасайды.".
6. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авариялар, тосын күштің әсері кезінде немесе өзге де мән-жайларда кедендік операцияларды жасау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авариялар, тосын күштің әсері кезінде немесе өзге де мән-жайларда кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде (соның ішінде тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) кезінде) туындайтын және тасымалдаушының Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 150-бабында көзделген оның міндеттерін орындауға кедергі келтіретін авариялар, тосын күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар (бұдан әрі тиісінше – тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар, Кодекс) кезінде кедендік операцияларды жасаудың дәйектілігін айқындайды.

18. После поступления генерального уведомления должностное лицо таможенного органа, в который поступило такое уведомление, совершает таможенные операции в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка.
19. Сведения о генеральном уведомлении (номер и дата составления) указываются декларантом в транзитных декларациях, на основании которых будет осуществляться перевозка (транспортировка) товаров Союза.
20. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с выдачей разрешения или с уведомлением, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии в случае принятия решения или получения уведомления должностное лицо таможенного органа, которым принято решение о выдаче разрешения или получено уведомление, совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.".
6. Порядок совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62)
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций при аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в том числе при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем) и препятствующих исполнению перевозчиком его обязанностей, предусмотренных статьей 150 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее соответственно  –  обстоятельства, препятствующие исполнению обязанностей перевозчика, Кодекс).

2. Тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде тасымалдаушы кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды (бұдан әрі – тауарлар) және тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралдарын сақтауды қамтамасыз ету үшін шаралар қабылданғаннан кейін тез арада Кодекстің 362-бабына сәйкес:
а) тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде кедендік операцияларды жасауға уәкілетті Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) жақын тұрған кеден органын – осындай мән-жайлар Одақтың кедендік аумағынан тыс туындаған кезде;
б) тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде кедендік операцияларды жасауға уәкілетті және қызмет ету өңірінде көрсетілген тауарлар мен көлік құралы бар мүше мемлекеттің жақын тұрған кеден органын – Одақтың кедендік аумағында осындай мән-жайлар туындаған кезде хабардар етеді.
3. Осы Тәртіптің 2-тармағында көзделген хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
а) тасымалдаушы туралы мәліметтер:
заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
салық нөмірі (бар болған жағдайда). Осы Тәртіптің мақсаттары үшін салық нөмірі деп мыналар түсіндіріледі:
Армения Республикасында – салық төлеушінің есептік нөмірі (СТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлға үшін қоғамдық көрсетілетін қызметтердің нөмірлік белгісі (ҚҚНБ) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі;
Беларусь Республикасында – төлеушінің есептік нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасында – ұйым (филиал, өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) не жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) не шетелдік жеке тұлға үшін бірегей сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қырғыз Республикасында – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер үшін салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (СТСН) не Қырғыз Республикасы аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН);
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (СТСН), ал заңды тұлға үшін – сонымен бірге есепке қою себебінің коды (ЕСК) (заңды тұлғаның оқшауланған бөлімшесі үшін оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілген ЕСК қойылады);
заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым орналасқан жердің не жеке тұлға тұратын жердің мекенжайы (елдің қысқаша атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және т.б.), елді мекен, көше, үйдің нөмірі, корпустың (құрылыстың) нөмірі, пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірі;
б) транзиттік декларацияның немесе Кодекске сәйкес транзиттік декларация ретінде (бұдан әрі – транзиттік декларация) пайдаланылатын өзге де құжаттардың тіркеу нөмірі.
Транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы немесе АТА карнеті пайдаланылған кезде ХЖТ кітабының немесе АТА карнетінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі;
в) тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туралы мәліметтер;
г) тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындайтын орын және тауарлар орналасқан жер туралы мәліметтер;
д) тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) немесе өзге де жүк операцияларын жасау және (немесе) тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру қажеттілігі (қажеттіліктің болмауы) туралы мәліметтер;
е) хабарлама жіберген тасымалдаушы үшін хабарламаны қарау нәтижелері туралы хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтер (мысалы, электронды пошта, телефон арқылы және т.б., тиісті электронды пошта мекенжайын, телефон нөмірін көрсетумен).

2. При возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, перевозчик после принятия мер для обеспечения сохранности товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (далее – товары), и транспортного средства, перевозящего (транспортирующего) товары, незамедлительно уведомляет в соответствии со статьей 362 Кодекса:
а) ближайший таможенный орган государства – члена Союза (далее – государство-член), который уполномочен на совершение таможенных операций при возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, – при возникновении таких обстоятельств за пределами таможенной территории Союза;
б) ближайший таможенный орган государства-члена, который уполномочен на совершение таможенных операций при возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, и в регионе деятельности которого находятся указанные товары и транспортное средство, – при возникновении таких обстоятельств на таможенной территории Союза.
3. Уведомление, предусмотренное пунктом 2 настоящего Порядка (далее – уведомление), должно содержать следующие сведения:
а) сведения о перевозчике:
полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
налоговый номер (при наличии). Для целей настоящего Порядка под налоговым номером понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем), либо номерной знак общественных услуг (НЗОУ) для физического лица, либо уникальный идентификационный номер для иностранного физического лица;
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, либо уникальный идентификационный номер (УИН) для иностранного физического лица;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) для юридического лица или индивидуального предпринимателя либо персональный идентификационный номер (ПИН) для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения);
адрес (краткое название страны, административно-территориальная единица (регион, область, район и т. п.), населенный пункт, улица, номер дома, номер корпуса (строения), номер квартиры (комнаты, офиса)) места нахождения юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо места жительства физического лица;
б) регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация).
При использовании в качестве транзитной декларации книжки МДП или карнета АТА дополнительно указываются серия и номер книжки МДП или карнета АТА;
в) сведения об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика;
г) сведения о месте возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, и месте нахождения товаров;
д) сведения о необходимости (отсутствии необходимости) разгрузки, перегрузки (перевалки) или совершения иных грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств, перевозящих товары;
е) сведения о предпочтительном для перевозчика, направившего уведомление, способе информирования о результатах рассмотрения уведомления (например, по электронной почте, телефону и т. п., с указанием соответствующих адреса электронной почты, номера телефона).

4. Хабарлама келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама келіп түскен сәттен бастап кеден органының 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей:
тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оны тіркейді;
соның ішінде кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жібереді (егер хабарлама жөнелтуші кеден органына келіп түспеген және хабарлама келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде мұндай ақпарат болмаған жағдайда);
б) тауарларды Одақтың кедендік аумағы бойынша тасу (тасымалдау) кезінде мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей Кодекстің 362-бабына сәйкес (соның ішінде хабарламада көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) тасымалдаушыны хабарламаның тіркелгені туралы хабардар етеді және кедендік бақылау аймағын немесе тауарларды тасу (тасымалдау) немесе оларды тасуды (тасымалдауды) қамтамасыз ету (егер көлік құралы зақымданған жағдайда) қажет өзге орынды көрсетеді, ал осы Тәртіптің 5-тармағының екінші абзацында көрсетілген жағдайда – тасымалдаушының міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған орынға осы кеден органының лауазымды тұлғасы келіп жететін мерзімді көрсетеді;
в) тауарларды Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) кезінде мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ хабарлама тіркелген сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей Кодекстің 362-бабына сәйкес (соның ішінде хабарламада көрсетілген хабардар етудің қолайлы тәсілі туралы мәліметтерді ескере отырып) тасымалдаушыны хабарламаның тіркелгені туралы хабардар етеді.
5. Тауарларды және тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралын тасымалдаушы кеден органы көрсеткен орынға тасиды (тасымалдайды).
Егер тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде тасымалдаушы тауарларды, соның ішінде оларды жоюға байланысты, кеден органы көрсеткен орынға жеткізе алмаған жағдайда, хабарлама келіп түскен кеден органы осы Тәртіптің 4-тармағының "б" тармақшасында белгіленген мерзімде осы кеден органының лауазымды тұлғасының
қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасуға (тасымалдауға) кедергі келтіретін авариялар, тосын күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар туралы акті (бұдан әрі – авария туралы акт) жасау немесе транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабы пайдаланылған жағдайда ХЖТ кітабында қамтылған жол-көлік оқиғалары туралы хаттаманы толтыру (тауарларды Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының басқа бөлігіне Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтары және (немесе) теңіз арқылы тасу (тасымалдау) жағдайларын қоспағанда) үшін тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған орынға келуін қамтамасыз етуге міндетті.

4. Должностное лицо таможенного органа, в который поступило уведомление:
а) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента поступления уведомления:
регистрирует его с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера;
направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если уведомление поступило не в таможенный орган отправления и в информационной системе таможенного органа, в который поступило уведомление, отсутствует такая информация);
б) при перевозке (транспортировке) товаров по таможенной территории Союза в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в уведомлении) информирует перевозчика о регистрации уведомления и указывает зону таможенного контроля или иное место, в которое необходимо перевезти (транспортировать) товары или обеспечить их перевозку (транспортировку) (в случае, если транспортное средство повреждено), а в случае, указанном в абзаце втором пункта 5 настоящего Порядка, – указывает срок, в течение которого на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, прибудет должностное лицо этого таможенного органа;
в) при перевозке (транспортировке) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации уведомления, в соответствии со статьей 362 Кодекса (в том числе с учетом сведений о предпочтительном способе информирования, указанном в уведомлении) информирует перевозчика о регистрации уведомления.
5. Товары и транспортное средство, перевозящее (транспортирующее) товары, перевозятся (транспортируются) перевозчиком в указанное таможенным органом место.
Если при возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, товары не могут быть доставлены перевозчиком в указанное таможенным органом место, в том числе в связи с их уничтожением, таможенный орган, в который поступило уведомление, обязан обеспечить прибытие в установленный подпунктом "б" пункта 4 настоящего Порядка срок должностного лица этого таможенного органа на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, для составления акта об аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, по форме согласно приложению (далее – акт об аварии) или заполнения протокола о дорожно-транспортных происшествиях, содержащегося в книжке МДП, в случае использования в качестве транзитной декларации книжки МДП (за исключением случаев перевозки (транспортировки) товаров с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем).

6. Тауарларды және тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралын осы Тәртіптің 4-тармағының "б" тармақшасына сәйкес кеден органы көрсеткен орынға тасудан (тасымалдаудан) кейін немесе хабарлама келіп түскен кеден органының лауазымды тұлғасы тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған орынға келіп жеткеннен кейін тасымалдаушы көрсетілген кеден органына немесе көрсетілген лауазымды тұлғаға:
егер мұндай тауарлар мен көлік құралы кедендік бақылау аймағында орналасқан жағдайда кедендік бақылау аймағы туралы мәліметтерді (қойма, алаң, үй-жай немесе кедендік бақылау аймағы болып табылатын өзге де аумақ тиесілі болатын ұйымның атауы, оның орналасқан жері (мекенжайы), тіркеу нөмірі (бар болған жағдайда);
қолда бар, соның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген, кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасуды (тасымалдауды) растайтын көлік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды ұсынады.
Тасымалдаушының міндеттерін орындауына кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы фактісін растау үшін тасымалдаушы сонымен бірге мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында, Одақ органдарының актілерінде және (немесе) мүше мемлекеттердің немесе аумағында осындай мән-жайлар туындаған Одаққа мүше болып табылмайтын өзге мемлекеттің заңнамасында көзделген құжаттарды ұсынуы мүмкін.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтер мен құжаттар электронды құжаттар немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттардың электронды көшірмелері түрінде не қағаз тасымалдағыштағы құжаттар түрінде ұсынылады.
Егер жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде берілген жағдайда тасымалдаушы сонымен бірге транзиттік декларацияны қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынады.
7. Тасымалдаушы хабарлама келіп түскен кеден органына немесе осы кеден органының тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған орынға келіп жеткен лауазымды тұлғасына осы Тәртіптің 6-тармағында көрсетілген мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсынғаннан кейін осы кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) тасымалдаушы осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес ұсынған мәліметтерге және (немесе) құжаттарға, тауарларға және тауарларды таситын (тасымалдайтын) көлік құралына қатысты кедендік бақылауды жүргізеді;
б) авария туралы актіні 3 данада жасайды, олардың біреуі тасымалдаушыға беріледі, екіншісі кейіннен жөнелтуші кеден органына жіберіледі (егер хабарлама жөнелтуші кеден органына келіп түспеген жағдайда), ал үшіншісі лауазымды тұлға көрсетілген актіні жасаған кеден органының істерінде қалады.
Тауарларды транзиттік декларация ретінде ХЖТ кітабын пайдалана отырып тасу (тасымалдау) кезінде ХЖТ кітабында қамтылған жол-көлік оқиғалары туралы хаттама толтырылады, оның көшірмесі жөнелтуші кеден органына жіберіледі (егер хабарлама жөнелтуші кеден органына келіп түспеген жағдайда);
в) кеден органының ақпараттық жүйесіне тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туралы ақпаратты енгізеді;
г) мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ авария туралы акті жасалған немесе ХЖТ кітабында қамтылған жол-көлік оқиғалары туралы хаттама толтырылған күннен бастап 1 жұмыс күнінен кешіктірмей жөнелтуші кеден органына (егер хабарлама жөнелтуші кеден органына келіп түспеген жағдайда), межелі кеден органына (егер хабарлама межелі кеден органына келіп түспеген жағдайда), сондай-ақ қызмет ету өңірлерінде тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), өзге де жүк операциялары және (немесе) тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеу кезінде (оны белгілеген жағдайда) немесе оны өзгерту кезінде айқындалған аралық кеден органдарына жіберілетін кеден органының ақпараттық жүйесінде тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туралы хабарды қалыптастырады.

6. После перевозки (транспортировки) товаров и транспортного средства, перевозящего (транспортирующего) товары, в указанное таможенным органом в соответствии с подпунктом "б" пункта 4 настоящего Порядка место или после прибытия должностного лица таможенного органа, в который поступило уведомление, на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, перевозчик представляет в указанный таможенный орган или указанному должностному лицу:
сведения о зоне таможенного контроля (наименование организации, которой принадлежит склад, площадка, помещение или иная территория, являющаяся зоной таможенного контроля, ее место нахождения (адрес), регистрационный номер (при наличии)) в случае, если такие товары и транспортное средство размещены в зоне таможенного контроля;
имеющиеся у него транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, подтверждающие перевозку (транспортировку) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
Для подтверждения факта возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, перевозчиком также могут быть представлены документы, предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, актами органов Союза и (или) законодательством государств-членов или иного государства, не являющегося членом Союза, на территории которого возникли такие обстоятельства.
Сведения и документы, указанные в настоящем пункте, представляются в виде электронных документов или электронных копий документов на бумажном носителе либо в виде документов на бумажном носителе.
В случае если таможенному органу отправления транзитная декларация подавалась в виде документа на бумажном носителе, перевозчиком также представляется транзитная декларация в виде документа на бумажном носителе.
7. После представления перевозчиком в таможенный орган, в который поступило уведомление, или должностному лицу этого таможенного органа, прибывшему на место возникновения обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, сведений и (или) документов, указанных в пункте 6 настоящего Порядка, должностное лицо такого таможенного органа:
а) проводит таможенный контроль в отношении сведений и (или) документов, представленных перевозчиком в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, товаров и транспортного средства, перевозившего (транспортировавшего) товары;
б) составляет акт об аварии в 3 экземплярах, один из которых передается перевозчику, второй впоследствии направляется в таможенный орган отправления (в случае, если уведомление поступило не в таможенный орган отправления), а третий остается в делах таможенного органа, должностное лицо которого составило указанный акт.
При перевозке (транспортировке) товаров с использованием в качестве транзитной декларации книжки МДП заполняется протокол о дорожно-транспортных происшествиях, содержащийся в книжке МДП, копия которого направляется в таможенный орган отправления (в случае, если уведомление поступило не в таможенный орган отправления);
в) вносит в информационную систему таможенного органа информацию об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика;
г) в возможно короткие сроки, но не позднее 1 рабочего дня с даты составления акта об аварии или заполнения протокола о дорожно-транспортных происшествиях, содержащегося в книжке МДП, формирует в информационной системе таможенного органа сообщение об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если уведомление поступило не в таможенный орган отправления), таможенный орган назначения (в случае, если уведомление поступило не в таможенный орган назначения), а также в таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами и (или) замена транспортных средств, перевозящих товары, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении.

8. Егер осы Тәртіптің 7-тармағының "г" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптің 3 және 6-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер арасында (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) айырмашылықтар анықталған жағдайда хабарлама келіп түскен кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мұндай түзету хабарламада көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін жүзеге асырылады.
Егер хабарлама келіп түскен кеден органының ақпараттық жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталғаны (тоқтатылғаны) туралы мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілген мәліметтерді соның ішінде жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жіберу арқылы алуға болады.
Мәліметттер түзетілгеннен кейін кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей тасымалдаушының міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туралы хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 7-тармағының "г" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
9. Егер осы Тәртіптің 7-тармағының "г" тармақшасында көзделген хабарды жібергеннен кейін осы хабарда қамтылған транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі мен хабарламада көрсетілген транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда хабарлама келіп түскен кеден органы:
өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде өзгерістер енгізеді;
өзінің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып:
тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туралы хабарды жою туралы хабарды;
тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туралы жаңа хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 7-тармағының "г" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер хабарлама келіп түскен кеден органында хабарламада көрсетілген транзиттік декларация бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны (тоқтатылғаны) туралы мәліметтердің болмауы талабымен мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей жүргізіледі.

8. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "г" пункта 7 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктами 3 и 6 настоящего Порядка, таможенный орган, в который поступило уведомление, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
Такая корректировка осуществляется до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в уведомлении.
В случае если в информационной системе таможенного органа, в который поступило уведомление, отсутствуют сведения о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита, указанные сведения могут быть получены в том числе путем направления в таможенный орган отправления запроса о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "г" пункта 7 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика.
9. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "г" пункта 7 настоящего Порядка, выявлены расхождения между регистрационным номером транзитной декларации, содержащимся в данном сообщении, и регистрационным номером транзитной декларации, указанным в уведомлении, таможенный орган, в который поступило уведомление:
вносит изменения в свою информационную систему в части устранения выявленных расхождений;
с использованием своей информационной системы формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "г" пункта 7 настоящего Порядка:
сообщение об аннулировании сообщения об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика;
новое сообщение об обстоятельствах, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика.
Действия, предусмотренные настоящим пунктом, производятся при условии отсутствия у таможенного органа, в который поступило уведомление, сведений о завершении (прекращении) действия таможенной процедуры таможенного транзита по транзитной декларации, указанной в уведомлении, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений.

10. Кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін кеден органының лауазымды тұлғалары қажет болған жағдайда тауарлар жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына жеткізілуі тиіс мерзімді ұзартумен, тауарлар жеткізілуі тиіс орынды өзгертумен, тауарларды түсірумен, қайта тиеумен (ауыстырып тиеумен) және өзге жүк операцияларымен, сондай-ақ тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстырумен және кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуымен байланысты кедендік операцияларды жасайды.
11. Кеден органы пайдаланатын ақпараттық жүйенің техникалық ақаулардан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясын ажыратудан туындайтын бұзылуы жағдайында тасымалдаушының міндеттерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауымен байланысты кедендік операциялар қолда бар құралдарды, аспаптарды, сондай-ақ ресми хат-хабар алмасулы қоса алғанда, жедел байланыс арналарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Кеден органының ақпараттық жүйесінің ақауы жойылғаннан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысқа жарамдылығы қайта қалпына келтірілгеннен, электр эгнергиясын беру қайта қалпына келтірілгеннен кейін кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде осы Тәртіпте көзделген кедендік операцияларды жасайды.
Кеден транзитінің кедендік
рәсіміне сәйкес тауарларды тасу
(тасымалдау) кезінде туындаған
авариялар, тосын күштің әсері
кезінде немесе өзге де мән-
жайларда кедендік
операцияларды жасау тәртібіне
ҚОСЫМША
(нысан)
Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасуға (тасымалдауға) кедергі келтіреттін авариялар, тосын күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар туралы АКТ
1. Актінің тіркеу нөмірі
2. Транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі
3. Жөнелтуші кеден органының атауы
4. Межелі кеден органының атауы
5. Халықаралық тасымалдау көлік құралының нөмірі (автокөлік құралдарының тіркеу нөмірлері, теміржол вагондарының (платформалардың, цистерналардың және т.б.) нөмірлері), су көліктерінің атаулары, рейстердің нөмірлері
6. Тасымалдаушы туралы мәліметтер
(толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы, салық нөмірі (бар болған жағдайда), тасымалдаушының орналасқан жері және (егер тауар тек автомобиль көлігімен тасымалданатын болса) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), халықаралық тасымалдау көлік құралы жүргізушісінің тұрғылықты жері)
7. Сәйкестендіру құралдары
зақымданған
зақымданбаған

10. После проведения таможенного контроля должностные лица таможенного органа при необходимости совершают таможенные операции, связанные с продлением срока, в течение которого товары должны быть доставлены от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения, изменением места, в которое должны быть доставлены товары, разгрузкой, перегрузкой (перевалкой) и иными грузовыми операциями с товарами, а также заменой транспортных средств, перевозящих товары, и завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита.
11. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с возникновением обстоятельств, препятствующих исполнению обязанностей перевозчика, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы таможенного органа, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии должностное лицо таможенного органа совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку совершения
таможенных операций при
аварии, действии непреодолимой
силы или иных обстоятельствах,
возникших при перевозке
(транспортировке) товаров
в соответствии с таможенной
процедурой таможенного
транзита
(форма)
АКТ
об аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
1. Регистрационный номер акта
2. Регистрационный номер транзитной декларации
3. Наименование таможенного органа отправления
4. Наименование таможенного органа назначения
5. Номер транспортного средства международной перевозки (регистрационные номера автотранспортных средств, номера железнодорожных вагонов (платформ, цистерн и т. п.)), наименования водных судов, номера рейсов
6. Сведения о перевозчике (полное или краткое (сокращенное) наименование, налоговый номер (при наличии), место нахождения перевозчика и (если товар перевозится только автомобильным транспортом) фамилия, имя, отчество (при наличии), место жительства водителя транспортного средства международной перевозки)
7. Средства идентификации
повреждены
не повреждены

8. Халықаралық тасымалдау көлік құралының жүк бөлігі
зақымданған
зақымданбаған
9. Көлік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауарлар
визуальды орнында
жоқ немесе жойылған
10. Жүк орындарының түрі мен нөмірі
11. Тауардың саны және қысқаша атауы, ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың коды кемінде алғашқы 6 белгі деңгейінде
12. Тауарлар жоқ немесе жойылған
13. Жоқ немесе жойылған тауарлардың саны
14. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың одан әрі орнын ауыстыру үшін қабылданған шаралар:
тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) (халықаралық тасымалдау көлік құралының нөмірі (автокөлік құралдарының тіркеу нөмірлері, контейнерлердің, теміржол вагондарының (платформалардың, цистерналардың және т.б.) нөмірлері), су көліктерінің атаулары, рейстердің нөмірлері ____________________________________________________________________
жаңа сәйкестендіру құралдарын салу______________________________
өзгелері_______________________________________________________
Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды одан әрі тасу (тасымалдау) мынадай себепті мүмкін емес __________________________________________
____________________________________________________________________
(себебі көрсетіледі, мысалы: кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы, барлық тауарлардың жойылуы және т.б.)
15. Акт жасалды ____________________________________________________
(акт жасалған орын және актіні жасаған кеден органының атауы, күні, жеке нөмірлі мөр, кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының қолы)
______________________________________________________________________________
16. Қосымша (тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авариялар, тосын күштің әсері немесе өзге де мән-жайлар туралы куәландыратын құжаттар не олардың көшірмелері, кедендік қарап тексеру (кедендік тексеру) актісінің нөмірі) (бар болған жағдайда)
17. Ескертулер
Ескертулер: 1. 2-графада транзиттік декларацияның немесе Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне сәйкес транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге де құжаттардың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
2. 9-графада көлік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі (тиісті өрісте белгі қойылады).
3. 10 – 13 графалар тек жоқ немесе жойылған тауарларға қатысты ғана толтырылады (12-графада тиісінше "О" немесе "У" әріпі көрсетіледі). Егер тауарлардың болмауы немесе жойылғаны анықталмаса, көрсетілген графалар толтырылмайды.

8. Грузовое(-ые) отделение(-ия)
транспортного средства международной перевозки
повреждено
не повреждено
9. Товары в соответствии с транспортными (перевозочными) документами
визуально в наличии
отсутствуют или уничтожены
10. Вид и номера грузовых мест
11. Количество и краткое наименование товара, код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне не менее первых 6 знаков
12. Товары отсутствуют или уничтожены
13. Количество отсутствующих или уничтоженных товаров
14. Меры, принятые для дальнейшего перемещения товаров в соответствии
с таможенной процедурой таможенного транзита:
разгрузка, перегрузка (перевалка) товаров (номер транспортного средства международной перевозки (регистрационные номера автотранспортных средств, контейнеров, номера железнодорожных вагонов (платформ, цистерн и т. п.)), наименования водных судов, номера рейсов ____________________________________________________________________
наложение новых средств идентификации__________________________
прочие________________________________________________________
Дальнейшая перевозка (транспортировка) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита невозможна по причине_________________
____________________________________________________________________
(указывается причина, например: завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита, уничтожение всех товаров и т. д.)
15. Акт составлен ____________________________________________________
(место составления акта и наименование таможенного органа,
составившего акт, дата, личная номерная печать,
подпись уполномоченного должностного лица таможенного органа)
_____________________________________________________________________________________
16. Приложение (документы, свидетельствующие об аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров, либо их копии, номер акта таможенного досмотра (таможенного осмотра)) (при наличии)
17. Примечания
Примечания:
1. В графе 2 указывается регистрационный номер транзитной декларации или иных документов, используемых в соответствии с Таможенным кодексом Евразийского экономического союза в качестве транзитной декларации.
2. В графе 9 указываются сведения о товарах в соответствии с транспортными (перевозочными) документами (проставляется отметка в соответствующем поле).
3. Графы 10 – 13 заполняются только в отношении товаров, которые отсутствуют или уничтожены (в графе 12 указывается буква "О" или "У" соответственно). Если отсутствие или уничтожение товаров не установлено, указанные графы
не заполняются.

4. 11-графада жоқ немесе жойылған тауарларды сәйкестендіру мақсатында оны көрсту мүмкіндігі болған жағдайда ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарды коды алғашқы алты белгі деңгейінде көрсетіледі.
5. 14-графада:
тиісті өрісте жаңа сәйкестендіру құралдарын салу туралы белгі қойылады, сондай-ақ олардың түрі, саны мен нөмірлері көрсетіледі;
кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды одан әрі тасу (тасымалдау) үшін қабылданған өзге шаралар көрсетіледі.
6. 17-графада өзге графаларда көрсетілмеген кез келген маңызды ақпарат көрсетіледі (актіні жасаған кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының қалауы бойынша).".
7. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуына және тоқтатылуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 170 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 62 шешімі редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуына және тоқтатылуына байланысты кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуымен және тоқтатылуымен байланысты кедендік операцияларды жасау дәйектілігін айқындайды.
2. Егер мұндай тауарлар кееден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар жеткізілуі тиіс орынға (бұдан әрі – жеткізу орыны) келіп жетсе және мұндай тауарларға қатысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану тоқтатылмаған болса, тауарларды тасуға (тасымалдауға) қатысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталады.
3. Егер кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде жеткізу орнына тауарлардың тек бөлігі ғана жеткізілген жағдайда тауарлардың осы бөлігіне қатысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдану аяқталады.
4. Кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау үшін тасымалдаушы не, егер бұл Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекет, Одақ) кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген болса, кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар декларанты межелі кеден органына Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 151-бабының 3-тармағына сәйкес:
а) жөнелтуші кеден органының кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы белгісі бар транзиттік декларацияны немесе Кодекске сәйкес транзиттік декларация ретінде (бұдан әрі – транзиттік декларация) пайдаланылатын өзге де құжаттарды (егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылған жағдайда);
б) транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді (егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына электроды құжат түрінде ұсынылған жағдайда);
в) қолда бар, соның ішінде мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында көзделген, жөнелтуші кеден органы сәйкестендірген көлік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды ұсынады.

4. В графе 11 код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне не менее первых шести знаков указывается при наличии возможности его указания
в целях идентификации отсутствующих или уничтоженных товаров.
5. В графе 14:
в соответствующем поле проставляется отметка о наложении новых средств идентификации, а также указываются их вид, количество и номера;
указываются прочие меры, принятые для дальнейшей перевозки (транспортировки) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
6. В графе 17 указывается любая важная информация (на усмотрение уполномоченного должностного лица таможенного органа, составляющего акт), не указанная в иных графах.".
7. Порядок совершения таможенных операций, связанных с завершением и прекращением действия таможенной процедуры таможенного транзита, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 170
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 1 июля 2025 г. № 62)
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с завершением и прекращением действия таможенной процедуры таможенного транзита
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с завершением и прекращением действия таможенной процедуры таможенного транзита.
2. Действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается в отношении перевозимых (транспортируемых) товаров, если такие товары прибыли в место, в которое должны быть доставлены товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита (далее – место доставки), и в отношении таких товаров действие таможенной процедуры таможенного транзита не прекращено.
3. В случае если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в место доставки доставлена только часть товаров, в отношении этой части товаров действие таможенной процедуры таможенного транзита завершается.
4. Для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита перевозчик либо, если это предусмотрено законодательством государства – члена Евразийского экономического союза (далее соответственно  –  государство-член, Союз) о таможенном регулировании, декларант товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, представляет таможенному органу назначения в соответствии с пунктом 3 статьи 151 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс):
а) транзитную декларацию или иные документы, используемые в соответствии с Кодексом в качестве транзитной декларации (далее – транзитная декларация), с отметками таможенного органа отправления о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если транзитная декларация представлялась в таможенный орган отправления в виде документа на бумажном носителе);
б) сведения о регистрационном номере транзитной декларации (в случае, если транзитная декларация представлялась в таможенный орган отправления в виде электронного документа);
в) имеющиеся транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе предусмотренные международными договорами государств-членов с третьей стороной, идентифицированные таможенным органом отправления.

5. Межелі кеден органына осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген мәліметтер және (немесе) құжаттар ұсынылғаннан және олар Кодекстің 151-бабының 6-тармағына сәйкес тіркелгеннен кейін межелі кеден органының лауазымды тұлғасы Кодекстің 151-бабының 7 және 8-тармақтарында көзделген мерзімде
соның ішінде кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша келген тауарлардың қандайда бір себептер бойынша оған сәйкес тауарлар жеткізу орнына келген транзиттік декларацияда көрсетілген тауарлар туралы мәліметтерге сәйкес келмеуінің не жүріп өткен жолда осы тауарларға қатысты қандайда бір заңға қайшы әрекеттер жасалғанының (тауарларды алмастыру, санын (сапасын) өзгерту және т.б.) анықталған (анықталған жағдайда) белгілерді көрсететін мәліметтерді не кедендік мақсаттар үшін маңызы бар өзге де мәліметтерді (кеден транзиті мерзімінің бұзылуы, сәйкестендіру құралдарының бұзылуы немесе жоғалуы және т.б.) (бұдан әрі – ескертпелер) көрсете отырып, мынадай түрде кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтайды:
а) соның ішінде кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, жөнелтуші кеден органына кеден транзитінің кедендік транзитіне сәйкес тауарларды шығару туралы сұрау салуды жібереді (егер межелі кеден органының ақпараттық жүйесінде осындай ақпарат болмаған жағдайда);
б) кеден органының ақпараттық жүйесіне кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау мерзімін ұзарту туралы ақпаратты енгізеді және кеден органының ақпараттық жүйесінде жөнелтуші кеден органына жіберілетін кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталу мерзімін ұзарту туралы хабарды қалыптастырады (егер межелі кеден органының лауазымды тұлғасы кедендік қарап тесеруді жүргізу туралы шешім қабылдаған жағдайда);
в) кеден органының ақпараттық жүйесіне нақты келіп жеткен тауарлардың санын және ескертпелерді көрсете отырып, кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау туралы ақпаратты енгізеді (бұзушылықтар белгісі анықталған жағдайда);
г) кеден органының ақпараттық жүйесінде жөнелтуші кеден органына және кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету сертификатын тіркеген кеден органына жіберілетін кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны туралы хабарды қалыптастырады (егер ол транзиттік декларацияны беру кезінде пайдаланылған жағдайда);
д) осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес Кодекстің 362-бабына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсынған тұлғаны хабардар етеді;
е) транзиттік декларацияға (ол қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылған жағдайда) және жөнелтуші кеден органы сәйкестендірген көлік (тасымалдау) құжаттарына тауарлардың келіп түскені туралы белгі қояды, сондай-ақ ескертпелерді көрсетеді (бұзушылықтар белгісі анықталған жағдайда), содан кейін кк.аа.жж форматында (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифры) күнін көрсете отырып, белгіні және ескертпелерді кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғанын рәсімдеген кеден органының лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады;

5. После представления таможенному органу назначения сведений и (или) документов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка, и их регистрации в соответствии с пунктом 6 статьи 151 Кодекса должностное лицо таможенного органа назначения в сроки, предусмотренные пунктами 7 и 8 статьи 151 Кодекса, завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита, в том числе с указанием сведений, отражающих выявленные (в случае выявления) по результатам проведения таможенного контроля признаки того, что прибывшие товары по каким-либо причинам не соответствуют сведениям о товарах, указанным в транзитной декларации, в соответствии с которой товары прибыли в место доставки, либо что в пути следования в отношении этих товаров совершены какие-либо противоправные действия (подмена, изменение количества (качества) товаров и т. п.), либо иных сведений, имеющих значение для таможенных целей (нарушение срока таможенного транзита, нарушение или утрата средств идентификации и т. п.) (далее – оговорки), следующим образом:
а) направляет, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, в таможенный орган отправления запрос о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (в случае, если в информационной системе таможенного органа назначения отсутствует такая информация);
б) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита и формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган отправления (в случае, если должностным лицом таможенного органа назначения принято решение о проведении таможенного досмотра);
в) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита с указанием количества фактически прибывших товаров и оговорок (в случае выявления признаков нарушений);
г) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган отправления и в таможенный орган регистрации сертификата обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (в случае, если он использовался при подаче транзитной декларации);
д) информирует лицо, которое в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка представило сведения и (или) документы, о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 362 Кодекса;
е) проставляет в транзитной декларации (в случае ее представления в виде документа на бумажном носителе) и в транспортных (перевозочных) документах, идентифицированных таможенным органом отправления, отметку о поступлении товаров, а также указывает оговорки (в случае выявления признаков нарушений), после чего заверяет отметку и оговорки с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, 2 последние цифры календарного года) подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа, оформившего завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита;

ж) осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау үшін транзиттік декларацияны ұсынған тұлғаға белгілер мен ескертпелер (анықталған жағдайда) қойылған осындай транзиттік декларацияны, сондай-ақ осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес транзиттік декларациямен бірге ұсынылған өзге де құжаттарды қайтарады.
6. Тасымалдаушының еркін жазбаша нысанда жасалған өтініші бойынша межелі кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін, нақты келіп жеткен тауарлардың санын, ескертпелерді (анықталған жағдайда), осындай аяқтаудың күні мен уақытын көрсете отырып, еркін нысанда жасалған қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны туралы растауды береді (егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына электронды құжат түрінде ұсынылған жағдайда);
б) жөнелтуші кеден органының белгілері бар көлік (тасымалдау) құжатына (тасымалдаушының данасына) осы Тәртіптің 5-тармағының "е" тармақшасында көзделген белгілерді қосымша қояды.
7. Егер осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда), сондай-ақ (егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына электронды құжат түрінде ұсынылған жағдайда) межелі кеден органының ақпараттық жүйесінде қамтылған мәліметтер арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда осындай хабар жіберген кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мәліметтер түзетілгеннен кейін кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау мерзімін ұзарту туралы хабарда мәліметтерді өзгерту туралы хабарды қалыптастырады және жөнелтуші кеден органына жібереді.
8. Егер осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі мен осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес ұсынылған транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, сондай-ақ (егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына электронды құжат түрінде ұсынылған жағдайда) межелі кеден органының ақпараттық жүйесінде қамтылған мәліметтер арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда осындай хабарды жіберген кеден органы:
өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде өзгерістер енгізеді;
өзінің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып:
кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталу мерзімін ұзарту туралы хабарды жою туралы хабарды;
кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау мерзімін ұзарту туралы жаңа хабарды қалыптастырады және жөнелтуші кеден органына жібереді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей жүргізіледі.

ж) возвращает лицу, которое в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка представило транзитную декларацию для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, такую транзитную декларацию с проставленными отметками и оговорками (в случае их выявления), а также иные документы, представленные вместе с транзитной декларацией в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка.
6. По обращению перевозчика, составленному в письменной произвольной форме, должностное лицо таможенного органа назначения:
а) выдает составленное в произвольной форме подтверждение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в виде документа на бумажном носителе с указанием регистрационного номера транзитной декларации, количества фактически прибывших товаров, оговорок (в случае выявления), даты и времени такого завершения (в случае, если транзитная декларация представлялась в таможенный орган отправления в виде электронного документа);
б) дополнительно проставляет отметки, предусмотренные подпунктом "е" пункта 5 настоящего Порядка, на транспортном (перевозочном) документе с отметками таможенного органа отправления (экземпляре перевозчика).
7. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 5 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в данном сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка, а также (в случае, если транзитная декларация представлялась таможенному органу отправления в виде электронного документа) сведениями, содержащимися в информационной системе таможенного органа назначения, таможенный орган, направивший такое сообщение, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенный орган отправления сообщение об изменении сведений в сообщении о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
8. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 5 настоящего Порядка, выявлены расхождения между регистрационным номером транзитной декларации, содержащимся в данном сообщении, и регистрационным номером транзитной декларации, представленным в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка, а также (в случае, если транзитная декларация представлялась таможенному органу отправления в виде электронного документа) сведениями, содержащимися в информационной системе таможенного органа назначения, таможенный орган, направивший такое сообщение:
вносит изменения в свою информационную систему в части устранения выявленных расхождений;
с использованием своей информационной системы формирует и направляет в таможенный орган отправления:
сообщение об аннулировании сообщения о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита;
новое сообщение о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
Действия, предусмотренные настоящим пунктом, производятся в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений.

9. Транзиттік декларация ретінде АТА карнетін немесе ХЖТ кітабын пайдалана отырып тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау үшін оларды рәсімдеу тиісінше 1990 жылғы 26 маусымдағы Уақытша әкелу туралы конвенцияның, 1961 жылғы 6 желтоқсандағы Тауарларды уақытша әкелу үшін А.Т.А. карнеті туралы Кеден конвенциясының не 1975 жылғы 14 қарашадағы ХЖТ кітабын қолданумен халықаралық жүк тасымалы туралы Кеден конвенциясының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Егер осы Тәртіптің 5-тармағының "г" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осындай хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптік 4-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда), сондай-ақ (транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына электронды құжат түрінде ұсынылған жағдайда) межелі кеден органының ақпараттық жүйесінде қамтылған мәліметтер арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда осындай хабарды жіберген кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мәліметтерді түзетуден кейін кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтау туралы хабарда мәліметтерді өзгерту туралы хабарды қалыптастырады және осы Тәртіптің 5-тармағының "г" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
11. Егер кеден транзитінің мерзімі өткен күннен кейінгі күндегі жағдай бойынша жөнелтуші кеден органында тауарларды жеткізу орнына жеткізу (толық немесе ішінара) туралы не Кодекстің 151-бабының 12-тармағында көзделген жағдайларда кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталғаны туралы хабар болмаған жағдайда осындай кеден органы межелі кеден органына, қызмет ету өңірлерінде кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), өзге де жүк операциялары және (немесе) осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына (бұдан әрі – қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдары), кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеу (ол белгіленген жағдайда) кезінде немесе оны өзгерту кезінде айқындалған аралық кеден органдарына (бұдан әрі – аралық кеден органдары) ақпараттық жүйе арқылы кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы туралы сұрау салуды жібереді.
Межелі кеден органының, қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарының, аралық кеден органдарының ақпараттық жүйелерінен кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы туралы мәліметтердің болмауы туралы ақпарат алынған жағдайда жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы:
соның ішінде кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, межелі кеден органына, қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына және аралық кеден органдарына тауарлардың орналасқан жерін анықтау туралы сұрау салуды жібереді;
тауарларды жеткізу (толық немесе ішінара) туралы мәліметтердің болмауы себептерін белігеуге бағытталған кедендік операцияларды жасайды, соның ішінде Кодекстің 362-бабына сәйкес тасымалдаушыға, ал тасымалдаушы декларант болмаса – сонымен бірге кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларантына сұрау салуды жібереді.

9. При перевозке (транспортировке) товаров с использованием в качестве транзитной декларации карнета АТА или книжки МДП для завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита их оформление осуществляется в соответствии с положениями Конвенции о временном ввозе от 26 июня 1990 года, Таможенной конвенции о карнете A.T.A. для временного ввоза товаров от 6 декабря 1961 года либо Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП от 14 ноября 1975 года соответственно.
10. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "г" пункта 5 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в таком сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка, а также (в случае, если транзитная декларация представлялась таможенному органу отправления в виде электронного документа) сведениями, содержащимися в информационной системе таможенного органа назначения, таможенный орган, направивший такое сообщение, осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
После корректировки сведений таможенный орган в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "г" пункта 5 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
11. В случае если по состоянию на день, следующий за днем истечения срока таможенного транзита, у таможенного органа отправления отсутствует информация о доставке (полной или частичной) товаров в место доставки либо о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в случаях, предусмотренных пунктом 12 статьи 151 Кодекса, таким таможенным органом посредством информационной системы направляется запрос в таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары (далее – таможенные органы, в регионе деятельности которых запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств), в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении (далее – промежуточные таможенные органы), о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
В случае получения из информационных систем таможенного органа назначения, таможенных органов, в регионе деятельности которых запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, промежуточных таможенных органов информации об отсутствии сведений о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита должностным лицом таможенного органа отправления:
направляется, в том числе с использованием информационной системы таможенного органа, запрос об определении места нахождения товара в таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионе деятельности которых запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, и в промежуточные таможенные органы;
совершаются таможенные операции, направленные на установление причин отсутствия сведений о доставке (полной или частичной) товаров, в том числе направляются запросы в соответствии со статьей 362 Кодекса перевозчику, а если перевозчик не выступал декларантом – также декларанту товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.

12. Кеден органы жөнелтуші кеден органынан тауарлар орналасқан жерді анықтау туралы сұрау салуды алған сәттен бастап мынадай кедендік операцияларды жасайды:
а) көлік құралының жеткізу орнына келуін және (немесе) межелі кеден органының құрылымдық бөлімшелерінің кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтауын белгілейді;
б) транзиттік декларацияда және (неемсе) алушымен (тасымалдаушымен, егер тасымалдаушы кеден транзитінің кедендік рәсімінің декларанты болып табылмаса, декларантпен) жасалған көлік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген уақытша сақтау қоймасы иесінде қоймалық көрсетілетін қызметтер туралы шарттың, сондай-ақ тауарларды жеткізу (оларды уақытша сақтауға орналастыру) туралы мәліметтердің болуын тексереді;
в) тауарларды алушының (оның тұрған жері және құрылтайшылары туралы мәліметтер) болуын (шетелдік тауарларды Одақтың кедендік аумағына тауарлар келген жердегі кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың шығатын жеріндегі кеден органына дейін немесе ішкі кеден органынан шығатын жердегі кеден органына дейін тасу (тасымалдау) жағдайларын қоспағанда), тауарларды алушыда тауарларды тасуға (тасымалдауға) сыртқы сауда шартының, тасымалдаушымен (экспедитормен) шарттың болуын, сондай-ақ тауарларды алуын (алуын күтуді) және кедендік декларациялауды тексереді;
г) аумағында межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің ішкі істер органдарында жеткізілмеген тауарлардың ықтимал ұрлануы туралы немесе тауарлар тасылған (тасымалданған) көлік құралының қатысуымен болған авариялар туралы мәліметтердің болуын тексереді;
д) қажет болған жағдайда тауарларды жеткізу (толық немесе ішінара) туралы мәліметтердің болмауы себептерін анықтауға, соның ішінде межелі кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің аумағына тауарларды әкелу фактісін анықтауға бағытталған өзге де операцияларды (егер олар халықаралық шарттарда және Одақтың құқығын құрайтын актілерде немесе мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген болса) жасайды;
е) осы Тәртіптің 11-тармағының үшінші абзацында көрсетілген сұрау салуды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде осы тармақтың "а" – "д" тармақшаларында көрсетілген кедендік операцияларды жасау нәтижелері бойынша кеден органының ақпараттық жүйесінде жөнелтуші кеден органына жіберілетін кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды іздестіру нәтижелері туралы хабарды (бұдан әрі – тауарларды іздестіру нәтижелері туралы хабар) және (немесе) осы Тәртіптің 5-тармағының "г" тармақшасына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы туралы хабарды (кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы фактісі анықталған жағдайда) қалыптастырады не көрсетілген мерзімде тиісті мәліметтер жазбаша немесе электронды нысанда жөнелтуші кеден органына жіберіледі (лауазымды тұлға кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы емес қалыптастырған осы Тәртіптің 11-тармағының үшінші абзацында көрсетілген сұрау салу келіп түскен жағдайда).
Егер осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген тауарларды іздестіру нәтижелері туралы хабар жіберілген сәтте межелі кеден органына осы тармақтың "а" – "д" тармақшаларына сәйкес сұратылған барлық мәліметтер келіп түспеген жағдайда тауарларды іздестіру нәтижелері туралы хабарда сонымен бірге қандай мәліметтер келіп түспегені туралы ақпарат көрсетіледі. Мұндай мәліметтер олар келіп түскеннен кейін тез арада жөнелтуші кеден органына жіберіледі. Бұл ретте көрсетілген мәліметтерді жіберудің ең жоғары мерзімі кеден органы белгілеген кеден транзитінің мерзімі өтетін күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспауы тиіс.

12. Таможенный орган назначения с момента получения от таможенного органа отправления запроса об определении места нахождения товаров совершает следующие таможенные операции:
а) устанавливает, имело ли место прибытие транспортного средства в место доставки и (или) завершение действия таможенной процедуры таможенного транзита структурными подразделениями таможенного органа назначения;
б) проверяет наличие у владельца склада временного хранения, указанного в транзитной декларации и (или) транспортных (перевозочных) документах, заключенного с получателем (перевозчиком, декларантом, если перевозчик не являлся декларантом таможенной процедуры таможенного транзита) договора об оказании складских услуг, а также сведений о доставке товаров (их размещении на временное хранение);
в) проверяет наличие (за исключением случаев перевозки (транспортировки) иностранных товаров от таможенного органа в месте прибытия товаров на таможенную территорию Союза до таможенного органа в месте убытия товаров с таможенной территории Союза или от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия) получателя товаров (сведений о его месте нахождения и учредителях), наличие у получателя товаров внешнеторгового договора на перевозку (транспортировку), договора с перевозчиком (экспедитором), а также получение (ожидание получения) и таможенное декларирование товаров;
г) проверяет наличие в органах внутренних дел государства-члена, на территории которого расположен таможенный орган назначения, сведений о возможном хищении недоставленных товаров или об аварии с участием транспортного средства, на котором перевозились (транспортировались) товары;
д) при необходимости совершает иные операции (если они предусмотрены международными договорами и актами, составляющими право Союза, или законодательством государств-членов), направленные на установление причин отсутствия сведений о доставке (полной или частичной) товаров, в том числе на установление факта ввоза товаров на территорию государства-члена, в котором находится таможенный орган назначения;
е) в течение 5 рабочих дней со дня получения запроса, указанного в абзаце третьем пункта 11 настоящего Порядка, формирует в информационной системе таможенного органа по результатам совершения таможенных операций, указанных в подпунктах "а" – "д" настоящего пункта, сообщение о результатах розыска товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (далее – сообщение о результатах розыска товаров), которое направляется в таможенный орган отправления, и (или) сообщение о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с подпунктом "г" пункта 5 настоящего Порядка (в случае установления факта завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита), либо в указанный срок соответствующие сведения направляются в таможенный орган отправления в письменной или электронной форме (в случае поступления запроса, указанного в абзаце третьем пункта 11 настоящего Порядка, сформированного должностным лицом не посредством информационной системы таможенного органа).
В случае если на момент направления сообщения о результатах розыска товаров, указанного в абзаце первом настоящего подпункта, в таможенный орган назначения не поступили все запрошенные в соответствии с подпунктами "а" – "д" настоящего пункта сведения, в сообщении о результатах розыска товаров также указывается информация о том, какие сведения не поступили. Такие сведения направляются в таможенный орган отправления дополнительно незамедлительно после их поступления. При этом максимальный срок направления указанных сведений не должен превышать 30 календарных дней с даты истечения установленного таможенным органом срока таможенного транзита.

13. Қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдары, аралық кеден органдары жөнелтуші кеден органынан тауарлардың орналасқан жерін айқындауға байланысты сұрау салуды алған сәттен бастап мынадай кедендік операцияларды жасайды:
а) тасымалдаушының тауарларды тасымалдау маршрутын сақтамауын растамау себептерін анықтауға (қажет болған жағдайда) және (немесе) жүк операцияларын жасауға және (немесе) көлік құралдарын ауыстыруға, сондай-ақ осы кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің аумағына тауарларды әкелу фактісін анықтауға бағытталған операциялар;
б) аумағында қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органы немесе аралық кеден органы орналасқан мүше мемлекеттің ішкі істер органдарында жеткізілмеген тауарлардың ықтимал ұрлануы туралы немесе тауарлар тасылған (тасымалданған) көлік құралының қатысуымен болған авариялар туралы мәліметтердің болуын тексеру;
в) осы кеден органдарының құрылымдық бөлімшелерінің кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды ықтимал аяқтауы фактісін белгілеу;
г) осы Тәртіптің 11-тармағының үшінші абзацында көрсетілген сұрау салуды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде – осы тармақтың "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген кедендік операцияларды жасау нәтижелері бойынша жөнелтуші кеден органына жіберілетін кеден органының ақпараттық жүйесінде кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды іздестіру нәтижелері, тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутының сақталуы, жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарды және (немесе) осы Тәртіптің 5-тармағының "г" тармақшасына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы туралы хабарламаны (кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың аяқталуы фактісі белгіленген жағдайда) қалыптастыру не көрсетілген мерзімде тиісті мәліметтер жазбаша немесе электронды нысанда жөнелтуші кеден органына жіберіледі (лауазымды тұлға кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы емес қалыптастырған, осы Тәртіптің 11-тармағының үшінші абзацында көрсетілген сұрау салу келіп түскен жағдайда).
14. Егер кеден транзитінің мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 10 күн өткенге дейін осы Тәртіптің 11 – 13-тармақтарында көрсетілген кедендік операцияларды жасау барысында тауарлардың орналасқан жері белгіленген не тауарлар (тауарлардың бөлігі) жеткізу орнына келіп жеткен жағдайда қызмет ету өңірінде тауарлар орналасқан кеден органы не межелі кеден органы осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес осындай тауарларға (тауарлардың бөлігіне) қатысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтайды.

13. Таможенные органы, в регионе деятельности которых запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, промежуточные таможенные органы с момента получения от таможенного органа отправления запроса, связанного с определением места нахождения товаров, совершают следующие таможенные операции:
а) операции, направленные на установление причин неподтверждения соблюдения маршрута перевозки товаров перевозчиком (при необходимости), и (или) совершения грузовых операций, и (или) замены транспортных средств, а также на установление факта ввоза товаров на территорию государства-члена, в котором находится данный таможенный орган;
б) проверка наличия в органах внутренних дел государства-члена, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, или промежуточный таможенный орган, сведений о возможном хищении недоставленных товаров или об аварии с участием транспортного средства, на котором перевозились (транспортировались) товары;
в) установление факта возможного завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита структурными подразделениями данных таможенных органов;
г) в течение 5 рабочих дней со дня получения запроса, указанного в абзаце третьем пункта 11 настоящего Порядка,  –  формирование в информационной системе таможенного органа по результатам совершения таможенных операций, указанных в подпунктах "а" – "в" настоящего пункта, сообщения о результатах розыска товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, соблюдении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, совершении грузовых операций и (или) замены транспортных средств, которое направляется в таможенный орган отправления, и (или) сообщения о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с подпунктом "г" пункта 5 настоящего Порядка (в случае установления факта завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита), либо в указанный срок соответствующие сведения направляются в таможенный орган отправления в письменной или электронной форме (в случае поступления запроса, указанного в абзаце третьем пункта 11 настоящего Порядка, сформированного должностным лицом не посредством информационной системы таможенного органа).
14. В случае если до истечения 10 календарных дней со дня, следующего за днем истечения срока таможенного транзита, в ходе совершения таможенных операций, указанных в пунктах 11 – 13 настоящего Порядка, установлено место нахождения товаров либо товары (часть товаров) прибыли в место доставки, таможенный орган, в регионе деятельности которого находятся товары, либо таможенный орган назначения завершает действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении таких товаров (части товаров) в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка.

15. Егер кеден транзитінің мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң осы Тәртіптің 11 – 13-тармақтарында көрсетілген кедендік операцияларды жасау барысында тауарлардың (тауарлар бөлігінің) орналасқан жері белгіленбеген және тауарлар (тауарлардың бөлігі) жеткізу орнына келіп жетпеген жағдайда жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ көрсетілген 10 күндік мерзім өткен күннен кейінгі күннен кешіктірмей (осы Тәртіптің 16-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда) осындай тауарларға (тауарлардың бөлігіне) қатысты кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды мынадай түрде тоқтатады:
а) кеден органының ақпараттық жүйесіне кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы ақпараттық енгізеді;
б) кеден органының ақпараттық жүйесінде межелі кеден органына, қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына, аралық кеден органдарына, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету сертификатын тіркейтін кеден органына (егер ол транзиттік декларация тапсыру кезінде пайдаланылған жағдайда) жіберілетін кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы хабарды қалыптастырады;
в) транзиттік декларацияға кеден транзиітіні кедендік рәсімін қолдануды тоқтату күнін, уақытын және себептерін көрсете отырып, кеден транзитінің кедендік рәсімін тоқтату туралы белгі қояды, содан кейін қойылған белгілі кеден органының лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады (егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде ұсынылған жағдайда);
г) декларантты және тасымалдаушыны Кодекстің 362-бабына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімін қолданудың тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
16. Межелі кеден органынан осы Тәртіптің 12-тармағының "а" – "д" тармақшаларына сәйкес сұратылған арлық мәліметтердің межелі кеден органына келіп түспегені туралы ақпараты бар осы Тәртіптің 12-тармағының "е" тармақшасында көрсетілген тауарларды іздестіру нәтижелері туралы хабар келіп түскен кезде жөнелтуші кеден органы кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтатады және кеден транзитінің белгіленген мерзімі өткен күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң келесі жұмыс күні осы Тәртіптің 15-тармағында көзделген іс-әрекеттерді жасайды (егер көрсетілген мерзімде тауарлардың (тауарлар бөлігінің) орналасқан жері белгіленбеген және тауарлар (тауарлардың бөлігі) жеткізу орнына келіп жетпеген жағдайда).

15. В случае если по истечении 10 календарных дней со дня, следующего за днем истечения срока таможенного транзита, в ходе совершения таможенных операций, указанных в пунктах 11 – 13 настоящего Порядка, не установлено место нахождения товаров (части товаров) и товары (часть товаров) не прибыли в место доставки, должностное лицо таможенного органа отправления в возможно короткие сроки, но не позднее дня, следующего за днем истечения указанного 10-дневного срока (за исключением случая, указанного в пункте 16 настоящего Порядка), прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении таких товаров (части товаров) следующим образом:
а) вносит в информационную систему таможенного органа информацию о прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита;
б) формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионе деятельности которых запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, промежуточные таможенные органы, а также в таможенный орган регистрации сертификата обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов (в случае, если он использовался при подаче транзитной декларации);
в) проставляет в транзитной декларации отметку о прекращении таможенной процедуры таможенного транзита с указанием даты, времени и причин прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита, после чего заверяет проставленную отметку подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если транзитная декларация представлялась таможенному органу отправления в виде документа на бумажном носителе);
г) информирует декларанта и перевозчика о прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии со статьей 362 Кодекса.
16. При поступлении от таможенного органа назначения сообщения о результатах розыска товаров, указанного в подпункте "е" пункта 12 настоящего Порядка, с информацией о непоступлении в таможенный орган назначения всех запрошенных согласно подпунктам "а" – "д" пункта 12 настоящего Порядка сведений, таможенный орган отправления прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита и совершает действия, предусмотренные пунктом 15 настоящего Порядка, на следующий рабочий день по истечении 30 календарных дней с даты истечения установленного срока таможенного транзита (в случае, если в указанный срок не установлено место нахождения товаров (части товаров) и товары (часть товаров) не прибыли в место доставки).

17. Егер осы Тәртіптің 15-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабар жіберілгеннен кейін осы хабарда қамтылған мәліметтер мен осы Тәртіптің 11 – 13-тармақтарында көрсетілген кедендік операцияларды жасау барысында алынған құжаттар және (немесе) мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) арасында айырмашылықтар анықталған жағдайда жөнелтуші кеден органы өзінің ақпараттық жүйесінде анықталған айырмашылықтарды жою бөлігінде мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.
Мәліметтер түзетілгеннен кейін жөнелтуші кеден органы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ айырмашылықтар анықталған сәттен бастап кеден органының 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы хабарда мәліметтерді өзгерту туралы хабарды қалыптастырады жне осы Тәртіптің 15-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
18. Кодекстің 304-бабының 16-тармағында, 305-бабының 6-тармағында және 306-бабының 7-тармағында көрсетілген жағдайларда жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы осы тармақтың екінші абзацын ескере отырып, осы Тәртіптің 15-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасау арқылы кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтатады.
Кодекстің 305-бабының 6-тармағында және 306-бабының 7-тармағында көрсетілген жағдайларда кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтату кезінде жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы осы Тәртіптің 15-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасаумен қатар, кеден органының ақпараттық жүйесінде тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсіміне, кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған не осындай кеден органы Кодекске сәйкес тауарларға қатысты одан әрі кедендік операцияларды жасау туралы шешім қабылдауы үшін Одақтың кедендік аумағында қайта өңдеу бойынша немесе ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу бойынша (қайта өңдеу өнімдерін, қоқыстарды және қалдықтарды) операцияларды жасау нәтижесінде алынған (қалыптасқан) тауарларды бақылауды (есепке алуды) жүзеге асыратын кеден органына жіберілетін кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы хабарды қалыптастырады.
19. Егер осы Тәртіптің 11 – 13-тармақтарында көзделген кедендік операцияларды жасау нәтижелері бойынша кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды тоқтатқаннан кейін тауарларға (тауарлардың бөлігіне) қатысты мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шешім қабылданған не егер мұндай тауарлар жеткізу орнына келіп жеткен, олардың орналасқан жері белгіленген немесе кеден органы тауарларды кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырмаған мүше мемлекеттің аумағына тауарларды (тауарлар бөлігін) әкелу фактісі белгіленген жағдайда тиісті мәліметтерді иеленетін кеден органының лауазымды тұлғасы Кодекстің 368-бабында көзделген кеден органдарының өзара іс-қимылы шеңберінде осындай мәліметтерді жөнелтуші кеден органына, межелі кеден органына, қызмет ету өңірінде жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру жоспарланған кеден органдарына, аралық кеден органдарына жібереді.

17. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 15 настоящего Порядка, выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в данном сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), полученными в ходе совершения таможенных операций, указанных в пунктах 11 – 13 настоящего Порядка, таможенный орган отправления осуществляет корректировку сведений в своей информационной системе в части устранения выявленных расхождений.
После корректировки сведений таможенный орган отправления в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления расхождений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 15 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита.
18. В случаях, указанных в пункте 16 статьи 304, пункте 6 статьи 305 и пункте 7 статьи 306 Кодекса, должностное лицо таможенного органа отправления прекращает действие таможенной процедуры таможенного транзита путем совершения таможенных операций, указанных в пункте 15 настоящего Порядка, с учетом абзаца второго настоящего пункта.
При прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита в случаях, указанных в пункте 6 статьи 305 и пункте 7 статьи 306 Кодекса, должностное лицо таможенного органа отправления, помимо совершения таможенных операций, указанных в пункте 15 настоящего Порядка, формирует в информационной системе таможенного органа сообщение о прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита, которое направляется в таможенный орган, в котором товары были помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), таможенную процедуру переработки на таможенной территории или таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления либо который осуществляет контроль (учет) полученных (образовавшихся) товаров в результате совершения операций по переработке на таможенной территории Союза или по переработке для внутреннего потребления (продуктов переработки, отходов и остатков) для принятия таким таможенным органом решения о совершении дальнейших таможенных операций в отношении товаров в соответствии с Кодексом.
19. В случае если после прекращения действия таможенной процедуры таможенного транзита по результатам совершения таможенных операций, предусмотренных пунктами 11 – 13 настоящего Порядка, в отношении товаров (части товаров) приняты решения в соответствии с законодательством государств-членов либо если такие товары прибыли в место доставки, установлено их место нахождения или установлен факт ввоза товаров (части товаров) на территорию государства-члена, таможенный орган которого не помещал товары под таможенную процедуру таможенного транзита, должностное лицо таможенного органа, который располагает соответствующими сведениями, направляет такие сведения в рамках взаимодействия таможенных органов, предусмотренного статьей 368 Кодекса, в таможенный орган отправления, таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионе деятельности которых запланированы грузовые операции и (или) замена транспортных средств, промежуточные таможенные органы.

20. Кеден органы пайдаланатын ақпараттық жүйенің техникалық ақаулардан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясын ажыратудан туындайтын бұзылуы жағдайында кеден транзитінің кедендік рәсімін қолдануды аяқтауға және тоқтатуға байланысты кедендік операциялар қолда бар құралдарды, аспаптарды, сондай-ақ ресми хат-хабар алмасуды қоса алғанда, жедел байланыс арналарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Кеден органының ақпараттық жүйесінің ақауы жойылғаннан, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысқа жарамдылығы қайта қалпына келтірілгеннен, электр энергиясын беру қайта қалпына келтірілгеннен кейін осы Тәртіпте көзделген шешімдер қабылданған жағдайда осындай шешімдер қабылдаған кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде осы Тәртіпте көзделген кедендік операцияларды жасайды.".

20. В случае неисправности используемой таможенным органом информационной системы, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), отключения электроэнергии таможенные операции, связанные с завершением и прекращением действия таможенной процедуры таможенного транзита, осуществляются с использованием имеющихся средств, инструментов, а также оперативных каналов связи, включая официальную переписку.
После устранения неисправности информационной системы таможенного органа, восстановления работоспособности средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), восстановления подачи электроэнергии в случае принятия решений, предусмотренных настоящим Порядком, должностное лицо таможенного органа, которым приняты такие решения, совершает в возможно короткие сроки таможенные операции, предусмотренные настоящим Порядком.".