Еуразиялық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібінің 9-тармағына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 20 мамырдағы № 44 шешімі
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімнің 4-бабының екінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 112 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібінің 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұлттық орган мынадай жағдайларда уәкілетті органды (ұйымды), дайындаушы ұйымды бірыңғай тізілімнен алып тастауға құқылы:
уәкілетті органның (ұйымның) немесе дайындаушы ұйымның жеке бастамашылығы бойынша бірыңғай тізілімнен алып тастау туралы өтінішін алуы;
уәкілетті органның (ұйымның) немесе дайындаушы ұйымның осы Тәртіптің 6 және 7-тармақтарына сәйкес белгіленген бір немесе бірнеше критерийлерге сәйкес келмеуі;
ұлттық органның осы Тәртіптің 10 және 14-тармақтарына сәйкес уәкілетті органның (ұйымның) немесе дайындаушы ұйымның Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешімімен бекітілген Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібін және (немесе) өз мүше мемлекетінің заңнамасын бұзушылығын (бұзушылықтарын) анықтауы.
Уәкілетті органды (ұйымды) немесе дайындаушы ұйымды бірыңғай тізілімнен алып тастау (алып тастаудан бас тарту) туралы шешімді ұлттық орган осы тармақтың екінші – төртінші абзацтарында көрсетілген мәліметтер түскен күннен бастап 30 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларды өз мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес қарау қорытындылары бойынша қабылдайды.
Осы тармақтың үшінші және (немесе) төртінші абзацтарына сәйкес бірыңғай тізілімнен алып тасталған уәкілетті органды (ұйымды) немесе дайындаушы ұйымды бірыңғай тізілімге қайта қосуға осы тармақтың бесінші абзацына сәйкес тиісті уәкілетті органды (ұйымды) немесе дайындаушы ұйымды бірыңғай тізілімнен алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 6 ай өткен соң одан ерте емес жол беріледі.".

О внесении изменения в пункт 9 Порядка формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 мая 2025 года № 44
В соответствии с абзацем вторым статьи 4 Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Пункт 9 Порядка формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 г. № 112, изложить в следующей редакции:
"9. Национальный орган вправе исключить уполномоченный орган (организацию), организацию-изготовителя из единого реестра в следующих случаях:
получение обращения уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя об исключении из единого реестра по собственной инициативе;
несоответствие уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя одному или нескольким критериям, установленным соответственно пунктами 6 и 7 настоящего Порядка;
выявление национальным органом в соответствии с пунктами 10 и 14 настоящего Порядка нарушения (нарушений) уполномоченным органом (организацией) или организацией-изготовителем Порядка функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122, и (или) законодательства своего государства-члена.
Решение об исключении (отказе в исключении) уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя из единого реестра принимается национальным органом в срок, не превышающий 30 рабочих дней со дня поступления сведений, указанных в абзацах втором – четвертом настоящего пункта, по итогам их рассмотрения в соответствии с законодательством своего государства-члена.
Повторное включение в единый реестр уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя, исключенных из единого реестра в соответствии с абзацами третьим и (или) четвертым настоящего пункта, допускается не ранее чем по истечении 6 месяцев со дня принятия решения об исключении соответствующего уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя из единого реестра в соответствии с абзацем пятым настоящего пункта.".

2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев

2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев