2024 - 2026 жылдарға арналған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен кезеңдерін іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары ("жол картасы") туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2024 жылғы 1 қазандағы № 15 Өкімі.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 19 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен кезеңдері туралы" шешімінің 3-тармағына сәйкес:
1. Қоса беріліп отырған 2024 - 2026 жылдарға арналған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен кезеңдерін іске асыру жөніндегі іс – шаралар жоспары ("жол картасы") (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа және Еуразиялық экономикалық комиссияға мүше мемлекеттердің үкіметтері іс - шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің іс-шаралар жоспарының орындалуына мониторинг жүргізуді қамтамасыз етсін және оның нәтижелері туралы Еуразиялық үкіметаралық кеңесті 2027 жылғы бірінші жартыжылдықта хабардар етсін.
4. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесе отырып 2025 жылғы 1 ақпанға дейін іс-шаралар жоспарына қосымша іс-шараларды енгізу туралы мәселені пысықтасын және мүше мемлекеттермен келісілген іс-шаралар жоспарына тиісті өзгерістер енгізу туралы ұсыныстарды Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауы үшін ұсынсын.
5. Осы өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2024 жылғы 1 қазандағы
№15 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 2024 - 2026 жылдарға арналған үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асырудың негізгі бағыттары мен кезеңдерін іске асыру жөніндегі іс - шаралар ЖОСПАРЫ ("жол картасы")
Іс-шара
Іске асыру уақыты
Жауапты орындаушы
Жоспарлы нәтиже (құжат)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының міндеттері мен басымдықтарын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
Көлік саласындағы ортақ артықшылықтарды қамтамасыз ету жөнінде келісілген шаралар қабылдау және озық халықаралық тәжірибелерді іске асыру, оның ішінде Еуропа мен Азия арасындағы транзиттік көлік-экономикалық байланыстарды жүзеге асыру кезінде Одақтың географиялық артықшылықтарын неғұрлым толық іске асыруға жәрдемдесу, озық шетелдік тәжірибені талдау және келісілген енгізу
1. Халықаралық озық тәжірибені енгізуді талдау, көлік саласын дамытудың басым бағыттары бойынша, оның ішінде мүше мемлекеттердің БҰҰ-ның 2030 жылға дейінгі орнықты даму мақсаттарын іске асыруы, аралас және контейнерлік тасымалдарды дамыту, көлік қызметінде пайдаланылатын электрондық құжаттарды қолдану бойынша үздік халықаралық тәжірибелерді іске асыру
2024-2026 жылдар
Мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық коммисия (бұдан әрі – Комиссия)
Мүше мемлекеттердің ақпараты, талдамалық материалдар

О плане мероприятий ("дорожной карте") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2024 - 2026 годы
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 1 октября 2024 года № 15.
В соответствии с пунктом 3 Решения Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 г. № 19 "Об Основных направлениях и этапах реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза":
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2024 - 2026 годы (далее - план мероприятий).
2. Правительствам государств - членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии обеспечить своевременное исполнение плана мероприятий.
3. Евразийской экономической комиссии обеспечить проведение мониторинга исполнения плана мероприятий государствами - членами Евразийского экономического союза и проинформировать о его результатах Евразийский межправительственный совет в первом полугодии 2027 г.
4. Евразийской экономической комиссии совместно с государствами - членами Евразийского экономического союза проработать до 1 февраля 2025 г. вопрос о включении дополнительных мероприятий в план мероприятий и представить для рассмотрения Евразийским межправительственным советом согласованные государствами-членами предложения о внесении соответствующих изменений в план мероприятий.
5. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 1 октября 2024 г. № 15
ПЛАН
мероприятий ("дорожная карта") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2024 - 2026 годы
Сноска. План с изменениями, внесенными распоряжением Евразийского Межправительственного Совета от 15.08.2025 № 7 (вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза).
Мероприятие
Срок реализации
Ответственный исполнитель
Планируемый результат (документ)
I. Мероприятия, направленные на реализацию задач и приоритетов скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз)
1. Принятие согласованных мер по обеспечению общих преимуществ в сфере транспорта и реализация наилучших международных практик, в том числе содействие более полной реализации географических преимуществ Союза при осуществлении транзитных транспортно-экономических связей между Европой и Азией, анализ и согласованное внедрение передового зарубежного опыта
1. Анализ внедрения международного передового опыта, реализация наилучших 2024 - 2026 годы государства-члены, международных практик по приоритетным направлениям развития транспортной Евразийская сферы, в том числе по реализации государствами-членами Целей устойчивого экономическая развития ООН на период до 2030 года, развитию смешанных и контейнерных комиссия перевозок, применению электронных документов, используемых в транспортной (далее - Комиссия) деятельности
2024 - 2026 годы
Государства-члены, Евразийская экономическая комиссия (далее - Комиссия)
Информация государств-членов, аналитические материалы

2. Мүше мемлекеттердің көлік жүйелерін әлемдік көлік жүйесіне интеграциялау
2. Одаққа электрондық көлік құжаттарын енгізу мақсатында Одақ құқығын және мүше мемлекеттердің заңнамасын дамыту және жетілдіру, соның ішінде:
Одақ шеңберінде халықаралық стандарттарды қолдану негізінде көліктік Ақпараттық жүйелер мен сервистердің үйлесімділігін қамтамасыз ету;
көлік саласында құжаттарды қағаз жеткізгіште пайдаланудан бас тарту;
2024-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
көлік саласындағы деректерді электрондық әдіспен алмасуға көшу
3. 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап Ұлттық бағдарламалық құжаттарды ескере отырып, 2035 жылға дейін мүше мемлекеттерде контейнерлік тасымалдарды дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
2025-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссияның ұсынымы
4. Көлік қызметінде пайдаланылатын электрондық құжаттарды енгізу бойынша пилоттық (тестілік) жобаларды (оның ішінде екіжақты форматта) іске асыру
2024-2026 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
нәтижелер сынақтар, есептер
5. Халықаралық ұйымдарда мүше мемлекеттердің мүдделерін есепке алу мақсатында үйлестірілген позицияларды әзірлеу мүмкін болатын көлік саласындағы халықаралық шарттардың тізбесін айқындау:
мүше мемлекеттердің көлік саласындағы халықаралық шарттарға қатысуының мониторингі;
Жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
көлік саласындағы уәкілетті органдар басшыларының кеңесіне ұсынылатын мониторинг нәтижелері туралы ақпарат
халықаралық ұйымдарда мүше мемлекеттердің үйлестірілген позициясын қалыптастыру мақсатында консультациялар өткізу
қажет болған жағдайда
мүше мемлекеттер, Комиссия
консультациялардың хаттамалары, комиссияның консультативтік органдарының, басшылар кеңесінің шешімдері, Одақтың халықаралық қызметінің негізгі бағыттарын іске асыру нәтижелері туралы ақпарат
3. Көлік қызметтерінің сапасын арттыру
6. Одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді анықтау және жою, сондай-ақ автомобиль, су, әуе және темір жол көлігі қызметтерінің салалық нарықтарының жұмыс істеуіне әсер ететін кедергілердің мониторингін қоса алғанда, алып қоюлар мен шектеулерді барынша қысқарту
тұрақты негізде
мүше мемлекеттер, Комиссия
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске ұсынылатын кедергілерді жою барысы туралы жыл сайынғы баяндамаға енгізуге арналған материалдар, консультациялар хаттамалары, консультативтік органдардың шешімдері, ақпарат
7. Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ көлік қызметін көрсету сапасы индикаторларының тізбесі туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 41 ұсынымында айқындалған индикаторларға сәйкес көлік қызметтерінің сапа көрсеткіштерінің өзгеру серпіні туралы ақпарат дайындау
Жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақтың ресми сайтында орналастыру үшін мониторинг нәтижелері туралы ақпарат
8. Одақта көлік қызметтерінің сапасын бағалаудың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар дайындау
2024 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Талдамалық материалдар, басшылар кеңесінің шешімі

2. Интеграция транспортных систем государств-членов в мировую транспортную систему
2. Развитие и совершенствование права Союза и законодательства государств-членов в целях внедрения в Союзе электронных транспортных документов, включая:
обеспечение в рамках Союза совместимости транспортных информационных систем и сервисов на основе применения международных стандартов;
отказ от использования в сфере транспорта документов на бумажном носителе;
переход к электронному обмену данными в сфере транспорта
2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза, нормативные правовые акты государств-членов
3. Выработка предложений по развитию контейнерных перевозок в государствах- членах до 2035 года с учетом национальных программных документов с 1 января 2025 года
2025 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
рекомендация Комиссии
4. Реализация пилотных (тестовых) проектов (в том числе в двустороннем формате) по внедрению электронных документов, используемых в транспортной деятельности
2024 - 2026 годы
государства-члены, Комиссия
результаты испытаний, отчеты
5. Определение перечня международных договоров в области транспорта, по которым возможна выработка скоординированных позиций в целях учета интересов государств-членов в международных организациях:
мониторинг участия государств-членов в международных договорах в области транспорта;
ежегодно
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга, представляемая Совету руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств - членов Евразийского экономического союза (далее - Совет руководителей)
проведение консультаций в целях формирования скоординированной позиции государств-членов в международных организациях
по мере необходимости
государства-члены, Комиссия
протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии, Совета руководителей, информация о результатах реализации Основных направлений международной деятельности Союза
3. Повышение качества транспортных услуг
6. Выявление и устранение барьеров, а также максимальное сокращение изъятий и ограничений на внутреннем рынке Союза, включая мониторинг препятствий, влияющих на функционирование отраслевых рынков услуг автомобильного, водного, воздушного и железнодорожного транспорта
на постоянной
основе
государства-члены,
Комиссия
материалы,
протоколы
консультаций,
решения
консультативных
органов, информация для включения в ежегодный доклад о ходе устранения препятствий, представляемый Высшему Евразийскому экономическому совету
7. Подготовка информации о динамике изменения показателей качества транспортных услуг в соответствии с индикаторами, определенными Рекомендацией Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 декабря 2019 г. № 41 "О перечне индикаторов качества транспортных услуг в Евразийском экономическом союзе"
ежегодно
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга для размещения на официальном сайте Союза

4. Еуразиялық көлік дәліздерін құру және дамыту
9. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында "Шығыс – Батыс" және "Солтүстік – Оңтүстік" бағыттарында, оның ішінде Қытайдың "Бір белдеу - бір жол" бастамасымен ұштастыру шеңберінде көлік инфрақұрылымын құру және дамыту туралы" баяндама дайындау (Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарының 7.4.1-тармағына сәйкес)
Жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауы үшін баяндама
10. Цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру жөніндегі жұмыс шеңберінде, оның ішінде Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 4 өкімімен бекітілген іс-шаралар жоспарын кезең-кезеңімен іске асыру шеңберінде келісілген ұстанымдарды әзірлеу
2024-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Консультациялардың хаттамалары
11. Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2021 жылғы 26 қазандағы № 175 өкімімен бекітілген Еуразиялық көлік дәліздерінің тізбесін (бұдан әрі – Еуразиялық көлік дәліздерінің тізбесі) өзектендіру
қажет болған жағдайда
Комиссия, мүше мемлекеттер
Алқа өкімі
12. Мүше мемлекеттердің аумақтарында "Шығыс – Батыс" және "Солтүстік – Оңтүстік" бағыттарында көлік инфрақұрылымының "тар жерлерінің" тізбесін қалыптастыру және оларды жөндеу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
2024-2026 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
Басшылар кеңесінің шешімі
5. Көлік инфрақұрылымын дамытуды үйлестіру
13. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2022 жылғы 26 тамыздағы № 19 өкімімен мақұлданған басым интеграциялық инфрақұрылымдық жобалар тізбесіне сәйкес мүше мемлекеттердің көлік саласындағы басым интеграциялық инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мониторингі
2024-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
мониторинг нәтижелері туралы ақпарат, Комиссия алқасы отырысының хаттамалық жазбасы
6. Көлік саласындағы ғылым мен инновацияны дамыту
14. Көлікте (автомобиль, су, әуе және теміржол) жаңа (инновациялық)технологияларды енгізуді талдау
2024-2026 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
талдамалық материалдар, консультация хаттамалары, консультативтік органдар мен Жұмыс топтарының шешімдері
II. Мүше мемлекеттердің автомобиль көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар

4. Создание и развитие евразийских транспортных коридоров
8. Подготовка предложений по повышению эффективности оценки качества 2024 год транспортных услуг в Союзе
Комиссия, государства-члены
аналитические материалы, решение Совета руководителей
9. Подготовка доклада "О создании и развитии транспортной инфраструктуры на территориях государств - членов Евразийского экономического союза в направлениях "Восток - Запад" и "Север - Юг", в том числе в рамках сопряжения с китайской инициативой "Один пояс - один путь" (в соответствии с пунктом 7.4.1 Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 12)
ежегодно
Комиссия, государства-члены
доклад для рассмотрения Евразийским межправительственным советом
10. Выработка согласованных позиций в рамках работы по формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров, в том числе в рамках поэтапной реализации плана мероприятий, утвержденного распоряжением Евразийского межправительственного совета от 31 января 2020 г. № 4
2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
протоколы консультаций
11. Актуализация перечня евразийских транспортных коридоров, утвержденного распоряжением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 октября 2021 г. № 175 (далее - перечень евразийских транспортных коридоров)
по мере необходимости
Комиссия, государства-члены
распоряжение Коллегии
12. Формирование перечня "узких мест" транспортной инфраструктуры на территориях государств-членов в направлениях "Восток - Запад" и "Север - Юг" и выработка предложений по их устранению
2024 - 2026 годы
государства-члены, Комиссия
решение Совета руководителей
5. Координация развития транспортной инфраструктуры
13. Мониторинг реализации приоритетных интеграционных инфраструктурных проектов в сфере транспорта государств-членов в соответствии с перечнем приоритетных интеграционных инфраструктурных проектов, одобренным распоряжением Евразийского межправительственного совета от 26 августа 2022 г. № 19
2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга, протокольная запись заседания Коллегии Комиссии
6. Развитие науки и инноваций в сфере транспорта
14. Анализ внедрения новых (инновационных) технологий на транспорте (автомобильном, водном, воздушном и железнодорожном)
2024 - 2026 годы
государства-члены, Комиссия
аналитические материалы, протоколы консультаций, решения консультативных органов и рабочих групп Комиссии
7. Привлечение и использование кадрового потенциала
14. Мониторинг лучших практик развития кадрового потенциала транспортной отрасли государств- членов, включая привлечение и повышение квалификации работников
2025 - 2026 годы
государства- члены, Комиссия
аналитические материалы, информация о результатах мониторинга
II. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере автомобильного транспорта

15. Еуразиялық көлік дәліздерінің тізбесіне енгізілген автомобиль жолдары бойынша халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде ауыр салмақты және (немесе) ірі көлемді көлік құралдарының жүріп өтуі үшін арнайы рұқсаттарды рәсімдеу және беру жөніндегі жекелеген рәсімдерді үйлестіруге бағытталған іс-шаралар жоспарын дайындау және қабылдау
2024 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Іс-шара жоспары, Одақ органының актісі
16. Еуразиялық көлік дәліздерінің тізбесіне енгізілген автомобиль жолдары бойынша халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде қауіпті жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсаттарды рәсімдеу және беру жөніндегі жекелеген рәсімдерді үйлестіруге бағытталған іс-шаралар жоспарын дайындау және қабылдау
2024 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Іс-шара жоспары, Одақ органының актісі
17. Одақ шеңберінде мүше мемлекеттердің зияткерлік көлік жүйелерінің өзара іс-қимылын жетілдіру жөніндегі тұжырымдаманы дайындау және қабылдау
2024 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
18. Мүше мемлекеттердің зияткерлік көлік жүйелерін құру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету бөлігінде нормативтік құқықтық актілердің әдіснамалық негіздері мен жобаларын әзірлеу жөнінде ұсыныстар дайындау
2024-2025 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
Консультациялардың хаттамалары
19. "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында көліктік (автомобильдік) бақылауды ақпараттық қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру мониторингі
2024-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
консультативтік Комитетке ұсынылатын мониторинг нәтижелері туралы ақпарат
20. "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында көліктік (автомобильдік) бақылауды ақпараттық қамтамасыз ету" жалпы процесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау
2026 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдамалық материалдар, консультация хаттамалары, комиссияның консультативтік органдарының шешімдері
21. Еуразиялық көлік дәліздеріне енгізілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің автомобиль жолдары бойынша қозғалыс кезінде көлік құралдарының рұқсат етілген массалары, осьтік жүктемелері мен габариттері туралы келісімді іске асыру мониторингі (Келісім күшіне енген жағдайда)
2024-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
басшылар кеңесіне ұсынылатын мониторинг нәтижелері туралы ақпарат
22. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 13 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше екінші мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында 2016 жылдан 2025 жылға дейінгі жүктерді автомобильмен тасымалдауды кезеңге кезең - кезеңімен ырықтандыру бағдарламасын іске асыру мониторингі

15. Подготовка и принятие плана мероприятий, направленного на гармонизацию отдельных процедур по оформлению и выдаче специальных разрешений на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных транспортных средств при осуществлении международных автомобильных перевозок по автомобильным дорогам, включенным в перечень евразийских транспортных коридоров
2024 год
Комиссия, государства-члены
план мероприятий, акт органа Союза
16. Подготовка и принятие плана мероприятий, направленного на гармонизацию отдельных процедур по оформлению и выдаче специальных разрешений на перевозку опасных грузов при осуществлении международных автомобильных перевозок по автомобильным дорогам, включенным в перечень евразийских транспортных коридоров
2024 год
Комиссия, государства-члены
план мероприятий, акт органа Союза
17. Подготовка и принятие концепции по совершенствованию взаимодействия интеллектуальных транспортных систем государств-членов в рамках Союза
2024 год
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
18. Подготовка предложений по разработке методологических основ и проектов нормативных правовых актов в части создания и обеспечения функционирования интеллектуальных транспортных систем государств-членов
2024 - 2025 годы
государства-члены, Комиссия
протоколы консультаций
19. Мониторинг реализации общего процесса "Информационное обеспечение транспортного (автомобильного) контроля на внешней границе Евразийского экономического союза"
2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга, представляемая Консультативному комитету по транспорту и инфраструктуре
20. Подготовка предложений по совершенствованию общего процесса "Информационное обеспечение транспортного (автомобильного) контроля на внешней границе Евразийского экономического союза"
2026 год
Комиссия, государства-члены
аналитические материалы, протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии
21. Мониторинг реализации Соглашения о допустимых массах, осевых нагрузках и габаритах транспортных средств при движении по автомобильным дорогам государств - членов Евразийского экономического союза, включенным в евразийские транспортные коридоры (в случае вступления Соглашения в силу)
2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга, представляемая Совету руководителей
22. Мониторинг реализации Программы поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств - членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства — члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 13

2024-2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Басшылар кеңесіне берілетін мониторинг нәтижелері туралы ақпарат, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске берілетін ақпарат
III. Мүше мемлекеттердің су көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
23. 2019 жылғы 1 ақпандағы Кеме қатынасы туралы келісімде көзделген Кемелер экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар туралы халықаралық ведомствоаралық шартты әзірлеу
2024-2025 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
халықаралық ведомствоаралық шарттың жобасы
24. 2019 жылғы 1 ақпандағы Кеме қатынасы туралы келісімге өзгерістер енгізу
2024-2025 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
2019 жылғы 1 ақпандағы Кеме қатынасы туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
25. 2019 жылғы 1 ақпандағы Кеме қатынасы туралы келісімнің күшіне енуін қамтамасыз ету
2024-2025 жылдар
Беларусь Республикасы, Комиссия
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері, Беларусь Республикасы Сыртқы істер министрлігінің нотасы, Комиссия ноталары
IV. Мүше мемлекеттердің әуе көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
26. Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2020 жылғы 24 қарашадағы №22 "Әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауға және әуе қозғалысын ұйымдастыруға келісілген тәсілдер туралы" ұсынымының ережелерін іске асыру мониторингін жүргізу
2024- 2026 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
консультациялардың хаттамалары, Комиссияның консультативтік органдарының, Басшылар кеңесінің шешімдері
27. Мүше мемлекеттердің ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі үшін авиациялық оқиғалардың интеграцияланған ақпараттық дерекқорын құрудың орындылығы туралы мәселені пысықтау
2025 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
консультациялар хаттамалары, Комиссияның консультативтік органдарының, Басшылар кеңесінің шешімдері
V. Темір жол көлігі саласындағы мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
28. Мүше мемлекеттердің теміржол инфрақұрылымының жүктелуі туралы ақпарат алмасуды жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау
2025 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Басшылар кеңесіне ұсынылатын баяндама
29. Темір жол көлігімен жүктерді тасымалдауды дамыту жөнінде ұсыныстар дайындау
2024-2026 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
Консультация хаттамалары
30. Одақ шеңберінде мүше мемлекеттердің жолаушы-азаматтарының теміржол көлігімен жүріп-тұруына әсер ететін рәсімдерді оңайлату туралы ұсыныстар дайындау
2025 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссияның ұсынымы

2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга, представляемая Совету руководителей, информация, представляемая Высшему Евразийскому экономическому совету
III. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере водного транспорта
23. Разработка международного межведомственного договора о требованиях к минимальному составу экипажей судов, предусмотренного Соглашением о судоходстве от 1 февраля 2019 года (с учетом Протокола о внесении изменений в указанное Соглашение)
2024 - 2025 годы
государства-члены,
Комиссия
Проект международного межведомственного договора
24. Внесение изменений в Соглашение о судоходстве от 1 февраля 2019 года
2024 - 2025 годы
государства-члены,
Комиссия
Протокол о внесении
изменений в
Соглашение о
судоходстве от
1 февраля 2019 года
25. Обеспечение вступления в силу Соглашения о судоходстве от 1 февраля 2019 года
2024 - 2025 годы
Республика Беларусь, Комиссия
нормативные
правовые акты
государств-членов,
нота Министерства
иностранных дел
Республики
Беларусь, ноты
Комиссии
IV. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной)
транспортной политики государств-членов в сфере воздушного транспорта
26. Проведение мониторинга реализации положений Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2020 г. № 22 "О согласованных подходах к планированию использования воздушного пространства и организации воздушного движения"
2024 - 2026 годы
Комиссия, государства-члены
Протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии, Совета руководителей
27. Проработка вопроса о целесообразности создания интегрированной информационной базы данных авиационных событий для систем управления безопасностью полетов государств-членов
2025 год
Комиссия, государства-члены
протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии, Совета руководителей
V. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере железнодорожного транспорта
28. Подготовка предложений по совершенствованию обмена информацией о загруженности железнодорожной инфраструктуры государств-членов
2025 год
Комиссия, государства-члены
доклад, представляемый Совету руководителей
29. Подготовка предложений по развитию перевозок грузов железнодорожным транспортом
2024 - 2026 годы
государства-члены, Комиссия
протоколы консультаций
30. Подготовка предложений об упрощении процедур, влияющих на перемещение в рамках Союза пассажиров - граждан государств-членов железнодорожным транспортом
2025 год
Комиссия, государства-члены
рекомендация Комиссии

31. Жылдам жүретін (жоғары жылдамдықты) жолаушылар қатынасын ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесіне талдау жүргізу
2025 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдамалық материалдар, консультациялардың хаттамалары,
32. Жылдам жүретін (жоғары жылдамдықты) жолаушылар қатынасын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу (ұлттық ерекшеліктер мен экономикалық орындылықты ескере отырып)
2026 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссия ұсынымдары
33.Мүше мемлекеттердің теміржол көлігін пайдалана отырып, Еуразиялық туристік маршруттарды дамыту жөнінде ұсыныстар дайындау
2026 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдамалық материалдар, консультациялар хаттамалары, Комиссияның консультативтік органдарының шешімдері

31. Проведение анализа международного опыта организации скоростного (высокоскоростного) пассажирского сообщения
2025 год
Комиссия, государства-члены
аналитические материалы, протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии
32. Выработка предложений по организации скоростного (высокоскоростного) пассажирского сообщения (с учетом национальных особенностей и экономической целесообразности)
2026 год
Комиссия, государства-члены
рекомендация Комиссии
33. Подготовка предложений по развитию евразийских туристических маршрутов с использованием железнодорожного транспорта государств-членов
2026 год
Комиссия, государства-члены
аналитические материалы, протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии