Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі негізгі бағыттары туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2024 жылғы 1 қазандағы № 2 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 92-бабының 6-тармағын іске асыру мақсатында Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі негізгі бағыттары бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері Еуразиялық экономикалық комиссиямен бірлесіп, осы шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі негізгі бағыттарын іске асыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2024 жылғы 1 қазандағы
№ 2 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экомикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ
I. Жалпы ережелер
Осы Негізгі бағыттар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі - Шарт) 92-бабына сәйкес әзірленді, орта мерзімді стратегиялық құжат болып табылады және № 1 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі - Одақ) шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін экономикалық қызметтің міндеттерін, бағыттарын, механизмдерін, құралдарын (іс-шараларын), өңдеу өнеркәсібіне (тамақ өңдеуді қоспағанда) жататын басым түрлерін және Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі - мүше мемлекеттер) өнеркәсіптік ынтымақтастығы үшін басым болатын сезімтал тауарлардың тізбесін айқындайды.
Осы Негізгі бағыттар отын-энергетикалық пайдалы қазбаларды өндіруге , кокс және мұнай өңдеу өнімдерін өндіруге, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді жасауға, тамақ және темекі өнімдерін өндіруге, сондай-ақ энергетикалық ресурстармен жабдықтауға қолданылмайды. Шарттың 92-бабының 3-тармағында белгіленген мақсаттарға қол жеткізу және алынған нәтижелер мен Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың ағымдағы деңгейін, сондай-ақ мүше мемлекеттерді дамытудың ұлттық басымдықтарын ескере отырып, 2030 жылға дейінгі кезеңде өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамыту мынадай міндеттерді шешуді талап етеді:
Одақтың ішкі нарығының әлеуетін пайдалану негізінде мүше мемлекеттерде өнеркәсіптік өндірістің озыңқы өсуін ынталандыру;
бірлескен өндіріске мүше мемлекеттердің аумақтарында олар үшін басым бағыттарда оқшаулау жөніндегі күш-жігерді біріктіру;
өнеркәсіптік салада өндірістегі кооперациялық өзара іс-қимылды нығайту ;
өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруды қолдау тетіктерін дамыту, оның ішінде аталған жобаларды қаржылық қолдау құралдарын жетілдіру;
Одақтың ішкі нарығында тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың және жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін кедергілерді жою және алып қою мен шектеулерді барынша қысқарту;
мүше мемлекеттердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өнеркәсіптік кооперацияға тартуға жәрдемдесу;
технологиялық дамудың өзекті бағыттары бойынша Еуразиялық құзыреттерді қалыптастыру үшін жағдайлар жасау;
бірлесіп өндірілген өнеркәсіптік өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және оны үшінші елдердің нарықтарына экспорттауға жәрдемдесу;
мына салалардағы ынтымақтастықты дамыту:
"жасыл" технологиялар;
өнеркәсіптік өндірістердің экологиялылығын арттыру;
табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану;
мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік өндірісін инновациялық және технологиялық дамыту;
өнеркәсіптің цифрлық трансформациясы.
Осы Негізгі бағыттарды іске асыру мақсатында мүше мемлекеттер Одақ құқығына сәйкес Одақ шеңберінде өнеркәсіптік саясат жүргізуді қамтамасыз етеді.
Осы Негізгі бағыттарды іске асыру мүше мемлекеттердің өнеркәсіп саласындағы саясатын әзірлеуге, қалыптастыруға және іске асыруға кедергі келтірмеуге тиіс.
ІІ. Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамыту бағыттары
Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамыту бағыттары мүше мемлекеттердің өзара іс-қимылы кезінде мәселелерді пысықтаудың және тиісті жобаларды іске асырудың тәсілдерін айқындайды.
Одақ шеңберінде 2030 жылға дейін өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамытудың мынадай негізгі бағыттарын бөліп көрсетуге болады.
1-бағыт. Одақтың ішкі нарығының әлеуетін пайдалану
Одақ шеңберінде кооперациялық байланыстарды дамыту, кедергілерді жою, бірлескен өндірістерді жергіліктендіру, Одақ шеңберіндегі өндірістік тізбектерге шағын және орта өнеркәсіптік кәсіпорындарды тарту үшін өңірлік экономикалық интеграцияның мүмкіндіктерін пайдалана отырып, Одақтың ішкі нарығының қолда бар әлеуеті барынша толық және тиімді іске қосылатын болады.
Атап айтқанда, Одақтың ішкі нарығының әлеуетін пайдалану мыналарға бағытталатын болады:мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік кешендерінің кооперациялық байланыстарын дамыту және Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін экономикалық қызметтің басым түрлерінде өндірістік тізбектерді қалыптастыру;
№ 3 қосымшаға сай тәртіпке сәйкес № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым сезімтал тауарларға қатысты ұлттық өнеркәсіптік саясаттар туралы мүше мемлекеттердің өзара хабардар болу механизмін іске асыру;
мүше мемлекеттердің аумақтарында олар үшін басым бағыттарда бірлескен өндірісті дамыту және жергіліктілендіру;
өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруды қолдау тетіктерін дамыту;
Одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді жоюға және алып қоюлар мен шектеулерді барынша қысқартуға қатысты мәселелерді пысықтау;
мүше мемлекеттердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өнеркәсіптік кооперацияға тартуға жәрдемдесу.
2-бағыт. Одақ шеңберінде өнеркәсіптік-технологиялық ынтымақтастықты дамыту
Одақ шеңберінде өнеркәсіптік-технологиялық ынтымақтастық саласында мүше мемлекеттердің технологиялық болжау, өнеркәсіптік өндірістің технологиялық процестеріне инновацияларды енгізу, цифрлық технологияларды ауқымды пайдалану мәселелері бойынша өзара іс-қимылы жүзеге асырылатын болады. Сондай-ақ, мүше мемлекеттер үшін технологиялық дамудың өзекті бағыттары бойынша еуразиялық құзыреттерді қалыптастыру үшін жағдайлар жасау жөнінде бірлескен күш-жігер жұмсау талап етіледі.
Аталған міндеттер:
Одақ шеңберіндегі технологиялық болжау;
"жасыл" технологиялар және өнеркәсіптік өндірістердің экологиялылығын арттыру саласындағы ынтымақтастықты жүзеге асыру;
саладағы өзара іс-қимыл:
индустриялық-инновациялық инфрақұрылымды дамыту;
өнеркәсіпті цифрлық трансформациялау және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің мүмкіндіктерін пайдалану арқылы шешілетін болады.
3-бағыт. Экспорттық нарықтардағы ынтымақтастықты дамыту
Жаңа өндірістерді құруға және жұмыс істеп тұрған өндірістерді әртараптандыруға қолайлы жағдайлар жасау үшін негізгі бағдарлардың бірі мүше мемлекеттерден тыс жерлерге өнім өткізу нарықтарын кеңейту болып табылады. Бұл бағыт үшінші елдердің нарықтарында бірлесіп өндірілген өнімді орналастыруға ықпал ететін құралдарды іске қосуды, халықаралық деңгейде тұрақты диалогты, сондай-ақ мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында жасалатын сауда келісімдері шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамытуды талап етеді.
Аталған міндеттер:
Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық қызметінің негізгі бағыттарын ескере отырып, үшінші елдермен өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;

Об Основных направлениях промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 1 октября 2024 года № 2.
В целях реализации пункта 6 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Евразийский межправительственный совет решил:
1. Утвердить прилагаемые Основные направления промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года.
2. Правительствам государств - членов Евразийского экономического союза совместно с Евразийской экономической комиссией обеспечить реализацию Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года, утвержденных настоящим Решением.
3. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 1 октября 2024 г. № 2
ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ
промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года
I. Общие положения
Настоящие Основные направления разработаны в соответствии со статьей 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор), являются среднесрочным стратегическим документом и определяют задачи, направления, механизмы, инструменты (мероприятия), приоритетные виды экономической деятельности для промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (далее - Союз) по перечню согласно приложению № 1, относящиеся к обрабатывающей промышленности (за исключением пищевой переработки), и перечень чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества государств - членов Союза (далее - государства-члены).
Настоящие Основные направления не распространяются на добычу топливно-энергетических полезных ископаемых, производство кокса и продуктов нефтепереработки, производство вооружения и боеприпасов, производство пищевой и табачной продукции, а также снабжение энергетическими ресурсами.
Достижение целей, установленных пунктом 3 статьи 92 Договора, и развитие промышленного сотрудничества в период до 2030 года с учетом полученных результатов и текущего уровня промышленного сотрудничества в рамках Союза, а также национальных приоритетов развития государств-членов потребуют решения следующих задач:
стимулирование опережающего роста промышленного производства в государствах-членах на основе использования потенциала внутреннего рынка Союза;
объединение усилий по локализации на территориях государств- членов совместного производства в приоритетных для них направлениях;
укрепление кооперационного взаимодействия в промышленной сфере;
развитие механизмов поддержки реализации совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности, в том числе совершенствование инструментов финансовой поддержки указанных проектов;
устранение барьеров и максимальное сокращение изъятий и ограничений для свободного передвижения товаров, услуг, капитала и рабочей силы на внутреннем рынке Союза;
содействие вовлечению в промышленную кооперацию субъектов малого и среднего предпринимательства государств-членов;
создание условий для формирования евразийских компетенций по актуальным направлениям технологического развития;
повышение конкурентоспособности совместно произведенной промышленной продукции и содействия ее экспорту на рынки третьих стран;
развитие сотрудничества в сфере:
"зеленых" технологий;
повышения экологичности промышленных производств;
рационального использования природных ресурсов;
инновационного и технологического развития промышленного производства государств-членов;
цифровой трансформации промышленности.
В целях реализации настоящих Основных направлений государства-члены обеспечивают проведение промышленной политики в рамках Союза в соответствии с правом Союза.
Реализация настоящих Основных направлений не должна препятствовать разработке, формированию и реализации политики государств-членов в промышленной сфере.
II. Направления развития промышленного сотрудничества в рамках Союза
Направления развития промышленного сотрудничества в рамках Союза определяют подходы к проработке вопросов и реализации соответствующих проектов при взаимодействии государств-членов.
Можно выделить следующие основные направления развития промышленного сотрудничества в рамках Союза до 2030 года.
Направление 1. Использование потенциала внутреннего рынка Союза
Для развития в рамках Союза кооперационных связей, устранения барьеров, локализации совместных производств, вовлечения малых и средних промышленных предприятий в производственные цепочки в рамках Союза будет наиболее полно и эффективно задействован имеющийся потенциал внутреннего рынка Союза с использованием возможностей региональной экономической интеграции.
В частности, использование потенциала внутреннего рынка Союза будет направлено на:
развитие кооперационных связей промышленных комплексов государств-членов и формирование производственных цепочек в приоритетных видах экономической деятельности для промышленного сотрудничества в рамках Союза;
реализацию механизма взаимного информирования государств- членов о национальных промышленных политиках в отношении чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Союза, по перечню согласно приложению № 2 в соответствии с порядком согласно
приложению № 3;
развитие и локализацию совместного производства на территориях государств-членов в приоритетных для них направлениях;
развитие механизмов поддержки реализации совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности;
проработку вопросов, касающихся устранения барьеров и максимального сокращения изъятий и ограничений на внутреннем рынке Союза;
содействие вовлечению в промышленную кооперацию субъектов малого и среднего предпринимательства государств-членов.
Направление 2. Развитие промышленно-технологического сотрудничества в рамках Союза
В сфере промышленно-технологического сотрудничества в рамках Союза будет осуществляться взаимодействие государств-членов по вопросам технологического прогнозирования, внедрения инноваций в технологические процессы промышленного производства, масштабного использования цифровых технологий. Требуется также предпринять совместные усилия по созданию условий для формирования евразийских компетенций по актуальным для государств-членов направлениям технологического развития.
Указанные задачи будут решаться путем:
технологического прогнозирования в рамках Союза;
осуществления сотрудничества в сфере "зеленых" технологий и повышения экологичности промышленных производств;
взаимодействия в сфере:
развития индустриально-инновационной инфраструктуры;
цифровой трансформации промышленности и использования возможностей интегрированной информационной системы Союза.
Направление 3. Развитие сотрудничества на экспортных рынках
Одним из основных ориентиров для создания условий, благоприятствующих созданию новых и диверсификации действующих производств, является расширение рынков сбыта продукции за пределы государств-членов. Данное направление требует задействования инструментов, способствующих позиционированию совместно произведенной продукции на рынках третьих стран, постоянного диалога на международном уровне, а также развития промышленного сотрудничества в рамках торговых соглашений, заключаемых между государствами-членами и третьими странами.
Указанные задачи будут реализованы путем:
взаимодействия по вопросам развития промышленного сотрудничества с третьими странами с учетом Основных направлений международной деятельности Евразийского экономического союза;
взаимодействия в сфере продвижения совместно произведенной промышленной продукции государств-членов на рынки третьих стран.

мүше мемлекеттердің бірлесіп өндірілген өнеркәсіптік өнімдерін үшінші елдердің нарықтарына ілгерілету саласындағы өзара іс-қимыл арқылы іске асырылатын болады. Осы Негізгі бағыттарды іске асыру талдамалық сүйемелдеу № 4 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша индикаторлар ескеріле отырып, сондай-ақ № 5 қосымшаға сәйкес осы Негізгі бағыттарды іске асыруды ақпараттық-талдамалық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Еуразиялық экомикалық
одақ шеңберіндегі
өнеркәсіптік ынтымақтастықтың
2030 жылға дейінгі
негізгі бағыттарына
№ 1 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін экономикалық қызметтің басым түрлерінің ТІЗБЕСІ
1. Ұшақ жасау.
2. Автомобиль жасау.
3. Сутегі энергетикасындағы машина жасау.
4. Жаңартылатын энергетика мен энергияны жинақтау жүйелеріндегі машина жасау.
5. Теміржол машиналарын жасау.
6. Ғарыш технологиялары.
7. Жеңіл өнеркәсіп.
8. Жиһаз өнеркәсібі.
9. Металлургия өнеркәсібі.
10. Мұнай-газ машиналарын жасау
11. Ағаш өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдарды өндіру.
12. Автомобиль электр көлігін, оған арналған жиынтықтауыштарды және зарядтау инфрақұрылымын жасау.
13. Құрылыс материалдарын өндіру.
14. Целлюлоза, қағаз және қағаздан жасалған бұйымдар өндірісі.
Мамандандырылған машина жасау (ауыл шаруашылығы машиналарын жасау; тамақ өнімдері мен сусындарды өндіруге арналған машиналар мен жабдықтар; жер қазу машиналарын, жолдарды салуға және күтіп ұстауға арналған машиналарды, құрылыс-жол материалдарын тасымалдауға арналған машиналарды, көтергіш - көлік машиналарын, құрылыс материалдарын өндіруге арналған машиналар мен жабдықтарды; тау-кен жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтарды қоса алғанда, құрылыс-жол машина жасау; орман техникасы; әуеайлақ техникасы; өрт техникасы, коммуналдық машиналар; қоқыс сұрыптау техникасы, тіркеме техникасы және шассидегі қондырмалар; мотоцикл техникасы; жоғары өтімділік техникасы; порт техникасы; қойма техникасы, сондай-ақ жоғарыда аталған топтарға енгізілмеген басқа да машиналар мен жабдықтар).
15. Радиоэлектрондық өнеркәсіп (оның ішінде өндіріс есептеу, электронды және микроэлектроника).
16. Станок жасау. және оптикалық техника
17. Кеме жасау өнеркәсібі.
18. Ауыр машина жасау.
19. Медициналық бұйымдардың фармацевтикалық өнеркәсібі.
20. Химия өнеркәсібі.
21. Энергетикалық машина жасау, және кабель өнеркәсібі
22. Зергерлік өнеркәсіп.
23. Ядролық және радиациялық технологиялар саласындағы машина жасау.
Еуразиялық экомикалық
одақ шеңберіндегі
өнеркәсіптік ынтымақтастықтың
2030 жылға дейінгі
негізгі бағыттарына
№ 2 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым болатын сезімтал тауарлардың ТІЗБЕСІ
Позицияның атауы
СЭҚ ТН коды
Автомобиль жасау
Жеңіл автомобильдер
8703-тен
Жеңіл автобустар
8702-ден
Жүк және арнайы автомобильдер
8704-тен, 8705
Карьерлік самосвалдар
8704-тен
Тіркемелер мен жартылай тіркемелер
8716-дан
Моторлы көлік құралдарының бөлшектері мен керек-жарақтары, оның ішінде Іштен жану қозғалтқыштары, автокөлік құралдарының шанағы мен шассиі
8407-ден, 8408-ден,
8706 00 - 8708
II. Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру
Автомобиль шиналары
4011-ден
ІІІ. Жеңіл өнеркәсіп
Иірілген жіп және мақта маталар

Аналитическое сопровождение реализации настоящих Основных направлений осуществляется с учетом индикаторов по перечню согласно приложению № 4, а также с учетом плана мероприятий по информационно-аналитическому сопровождению реализации настоящих Основных направлений согласно приложению № 5.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Основным направлениям
промышленного сотрудничества
в рамках Евразийского
экономического союза до 2030 года
ПЕРЕЧЕНЬ
приоритетных видов экономической деятельности для промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
1. Авиастроение.
2. Автомобилестроение.
3. Машиностроение в водородной энергетике.
4. Машиностроение в возобновляемой энергетике и системах накопления энергии.
5. Железнодорожное машиностроение.
6. Космические технологии.
7. Легкая промышленность.
8. Мебельная промышленность.
9. Металлургическая промышленность.
10. Нефтегазовое машиностроение.
11. Обработка древесины и производство изделий из дерева.
12. Производство автомобильного электротранспорта, комплектующих для него и зарядной инфраструктуры.
13. Производство строительных материалов.
14. Производство целлюлозы, бумаги и изделий из бумаги.
15. Специализированное машиностроение (сельскохозяйственное машиностроение; машины и оборудование для производства пищевых продуктов и напитков; строительно-дорожное машиностроение, включая землеройные машины, машины для строительства и содержания дорог, машины для транспортировки строительнодорожных материалов, подъемно-транспортные машины, машины и оборудование для производства строительных материалов; машины и оборудование для горных работ; лесная техника; аэродромная техника; пожарная техника, коммунальные машины; мусоросортировочная техника, прицепная техника и надстройки на шасси; мотоциклетная техника; техника повышенной проходимости; портовая техника; складская техника, а также другие машины и оборудование, не включенные в вышеперечисленные группы).
16. Радиоэлектронная промышленность (в том числе производство вычислительной, электронной и оптической техники и микроэлектроники).
17. Станкостроение.
18. Судостроительная промышленность.
19. Тяжелое машиностроение.
20. Фармацевтическая промышленность и производство медицинских изделий.
21. Химическая промышленность.
22. Энергетическое машиностроение, электротехническая и кабельная промышленность.
23. Ювелирная промышленность.
24. Машиностроение в сфере ядерных и радиационных технологии.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Основным направлениям
промышленного сотрудничества
в рамках Евразийского
экономического союза до 2030 года
ПЕРЕЧЕНЬ
чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
Наименование позиции
Код
TH вэд *
I. Автомобилестроение
Автомобили легковые
из 8703
Автобусы
Автомобили грузовые и специальные
Карьерные самосвалы
Прицепы и полуприцепы
Части и принадлежности моторных транспортных средств, в том числе двигатели внутреннего сгорания, кузова и шасси автотранспортных средств
из 8702 из 8704, 8705 из 8704 из 8716
из 8407, из 8408, 8706 00 - 8708
II. Производство резиновых и пластмассовых изделий
Шины автомобильные
из 4011
III. Легкая промышленность
Пряжа и ткани хлопчатобумажные
Пряжа и ткани шерстяные

7019
Қыш плиталар мен плиткалар
6907-ден
Цемент
2523-тен
Құрылыс кірпіштері, еден блоктары, тастар қыш көтергіштер немесе арқалық конструкцияларын толтыруға арналған тастар және қыштан жасалған ұқсас бұйымдар
6904
Қыштан жасалған санитариялық-техникалық бұйымдар
6910
Термиялық жылтыратылған әйнек және тегістелген немесе жылтыратылған беті бар, табақтарда сіңіретін, шағылыстыратын немесе шағылыспайтын қабаты бар немесе жоқ, бірақ басқа тәсілмен өңделмеген шыны

7019
Керамические плиты и плитки
из 6907
Цемент
из 2523
Кирпичи строительные, блоки для полов, камни керамические несущие или для заполнения балочных конструкций и аналогичные изделия из керамики
6904
Санитарно-технические изделия из керамики
6910
Стекло термически полированное и стекло со шлифованной или полированной поверхностью, в листах, имеющее или не имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой, но не обработанное иным способом

7005
Жақтаулы немесе жақтаусыз шыны айналар, соның ішінде артқы көрініс айналары
7009
Шыны пакеттер
7008 00
VІ. Электр жабдықтарын өндіру
Тұрмыстық тоңазытқыштар мен мұздатқыштар
8418
Тұрмыстық кір жуатын машиналар
8450
Қыздыру шамдары және жарықдиодты шамдар
8539-дан
VII. Ауыл және орман шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар өндірісі
Шынжыр табанды және доңғалақты тракторлар
8701-ден
Астық жинайтын комбайндар
8433-тен
Топырақты дайындауға және өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы, бау-бақша немесе орман шаруашылығы машиналары
8432-ден
VIII. Өзге де көлік жабдықтарын өндіру
Теміржол жылжымалы құрамына арналған тұтас шыңдалған дөңгелектер
8607-ден
IX. Ағаш және қағаз өнімдері
Ағаш-жоңқа тақталары
4410
Ағаш талшықты плиталар
4411
Фанерлер
4412
Ағаш материалдары
4401, 4403
________________________________________
* Осы тізбені қолдану мақсаттары үшін өнім түрінің атауын басшылыққа алу керек, ЕАЭО СЭҚ ТН кодтары анықтамалық мақсаттарда келтірілген.
Еуразиялық экомикалық
одақ шеңберіндегі
өнеркәсіптік ынтымақтастықтың
2030 жылға дейінгі
негізгі бағыттарына
№ 3 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді өзара хабардар ету және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым сезімтал тауарларға қатысты консультациялар жүргізу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) позицияларын өзара есепке алу мақсатында Одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым болатын сезімтал тауарларға (бұдан әрі сезімтал тауарлар) қатысты өнеркәсіптік саясат шараларын қабылдардың алдында 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 92-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және сезімтал тауарларға қатысты консультациялар (бұдан әрі - консультациялар) жүргізу және мүше мемлекеттерді ұлттық өнеркәсіптік саясатты іске асырудың жоспарланатын бағыттары туралы өзара хабардар ету (бұдан әрі - өзара хабардар ету) кезінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының (бұдан әрі – уәкілетті органдар) және Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) ұлттық өнеркәсіптік саясатын іске асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу саласындағы уәкілдерінің (бұдан әрі-сезімтал тауарлар) іс-қимылдарының мерзімдері мен реттілігін айқындайды.
2. Мүше мемлекеттің ұсынысы бойынша және қалған мүше мемлекеттердің келісімімен консультациялар жүргізу және өзара хабардар ету Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым сезімтал тауарлардың тізбесіне енгізілмеген тауарларға қатысты жүзеге асырылуы мүмкін (Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2024 № шешімімен бекітілген Еуразиялық экомикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі негізгі бағыттарына № 2 қосымша)

7005
Зеркала стеклянные, в рамах или без рам, включая зеркала заднего обзора
7009
Стеклопакеты
7008 00
VI. Производство электрического оборудования
Холодильники и морозильники бытовые
8418
Машины стиральные бытовые
8450
Лампы накаливания и светодиодные лампы
из 8539
VII. Производство машин и оборудования для сельского и лесного хозяйства
Тракторы гусеничные и колесные
из 8701
Комбайны зерноуборочные
из 8433
Машины сельскохозяйственные, садовые или лесохозяйственные для подготовки и обработки почвы
из 8432
VIII. Производство прочего транспортного оборудования
Цельнокатаные колеса для железнодорожного подвижного состава
из 8607
IX. Продукция из дерева и бумаги
Плиты древесно-стружечные
4410
Плиты древесно-волокнистые
4411
Фанера
4412
Лесоматериалы
4401,4403
______________________________________
* Для целей применения настоящего перечня следует руководствоваться наименованием вида продукции, коды TH ВЭД ЕАЭС приведены в справочных целях.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Основным направлениям
промышленного сотрудничества
в рамках Евразийского
экономического союза до 2030 года
ПОРЯДОК
взаимного информирования государств - членов Евразийского экономического союза и проведения консультаций в отношении чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
1. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 8 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 .мая 2014 года в целях взаимного учета позиций государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз) перед принятием мер промышленной политики в отношении чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Союза (далее - чувствительные товары), и определяет сроки и последовательность действий уполномоченных в области разработки нормативных правовых актов по вопросам реализации национальной промышленной политики органов государственной власти государств- членов (далее - уполномоченные органы) и Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия) при проведении консультаций в отношении чувствительных товаров (далее - консультации) и взаимном информировании государств-членов о планируемых направлениях реализации национальной промышленной политики (далее - взаимное информирование).
2. По предложению государства-члена и с согласия остальных государств-членов проведение консультаций и взаимное информирование могут осуществляться в отношении товаров, не включенных в перечень чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 2 к Основным направлениям промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года, утвержденным Решением Евразийского межправительственного совета от 2024 г. № ).

3. Консультациялар жүргізу және өзара хабардар ету мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілердің жобаларын мемлекетішілік келісуді және олардың осындай актілерді қабылдауын жүзеге асыруға кедергі келтірмейді.
Осы Тәртіптің мақсаттары үшін нормативтік құқықтық актілер (актілердің жобалары) деп мүше мемлекеттердің өнеркәсіп саласындағы нормативтік құқықтық актілері, мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының актілері (осындай актілердің жобалары), ұлттық өнеркәсіптік саясатты іске асыру мәселелері жөніндегі мемлекеттік және ведомстволық бағдарламалары (осындай бағдарламалардың жобалары) түсініледі.
ІІ. Консультациялар жүргізу
5. Консультациялар уәкілетті органдардың ұсыныстары бойынша жүргізіледі.
Егер осы Тәртіптің 17-тармағына сәйкес нормативтік құқықтық актілерге (актілердің жобаларына) қатысты мүше мемлекеттер алдын ала хабардар етуді қамтамасыз етпеген жағдайда Комиссия мүше мемлекеттердің келісімі бойынша консультациялар өткізуге бастамашылық жасауы мүмкін.
6. Консультациялар өткізу туралы ұсыныстарды уәкілетті орган консультациялар өткізу ұсынылатын күнге дейін 20 жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияға жібереді.
7. Комиссия консультациялар өткізу туралы ұсыныстар алынған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде консультация өткізу ұсынылатын күнді, орнын және форматын көрсете отырып тиісті ақпаратты басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жібереді.
8. Уәкілетті органдар Комиссиядан ақпарат алынған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде консультация өткізу туралы ұсыныспен келісетіні туралы Комиссияны хабардар етеді не өзінің консультация өткізу туралы ұсыныстарын, сондай-ақ консультацияға қатысушылар туралы ақпаратты жібереді.
9. Консультацияларды ақпараттық сүйемелдеуді (хаттама жобасын жасауды, мүше мемлекеттердің позициялары туралы ақпаратты таратуды) Комиссия жүзеге асырады.
10. Консультациялар өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитет шеңберінде және (немесе) Комиссия алаңында өткізілуі мүмкін.
Консультациялар өткізу отырысты күндізгі форматта да, бейнеконференция форматында да арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
11. Консультацияларды бейнеконференция форматында өткізу кезінде бейнеконференция байланысын ұйымдастыруды уәкілетті органдар мен Комиссия дербес қамтамасыз етеді
12. Консультацияларға:
а) мүше мемлекеттерден – уәкілетті органдардың және өзге де мүдделі органдардың өкілдері, сондай-ақ уәкілетті органдардың шақыруы бойынша – бизнес-қоғамдастықтардың өкілдері, өндіруші ұйымдардың және өнеркәсіптік өнімді тұтынушылардың және өзге де өндірушілер мен тұтынушылар бірлестіктерінің өкілдері;
б) Комиссиядан-құзыретіне өнеркәсіптік саясат мәселелері жататын департаменттің, сондай-ақ Комиссияның өзге де мүдделі департаменттерінің өкілдері қатысуы мүмкін.

3. Проведение консультаций и взаимное информирование не препятствуют осуществлению государствами-членами внутригосударственного согласования проектов нормативных правовых актов и принятию ими таких актов.
Для целей настоящего Порядка под нормативными правовыми актами (проектами актов) понимаются нормативные правовые акты государств-членов в сфере промышленности, акты органов государственной власти государств-членов (проекты таких актов), государственные и ведомственные программы (проекты таких программ) по вопросам реализации национальной промышленной политики.
4. При организации проведения консультаций и взаимном информировании государствами-членами и Комиссией при наличии технической возможности используются оперативные каналы связи (электронная почта, факсимильная связь).
II. Проведение консультаций
5. Консультации проводятся по предложениям уполномоченных органов.
Комиссия по согласованию с государствами-членами может инициировать проведение консультаций в случае, если в отношении нормативных правовых актов (проектов актов) государствами-членами не было обеспечено предварительное информирование в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка.
6. Предложения о проведении консультаций направляются в Комиссию уполномоченным органом не позднее 20 рабочих дней до предлагаемой даты проведения консультаций.
7. Комиссия в течение 3 рабочих дней со дня получения предложения о проведении консультаций направляет соответствующую информацию в уполномоченные органы других государств-членов с указанием предлагаемой даты, места и формата проведения консультаций.
8. Уполномоченные органы в течение 7 рабочих дней со дня получения информации от Комиссии информируют Комиссию о согласовании предложения о проведении консультаций либо направляют свои предложения о проведении консультаций, а также информацию об участниках консультаций.
9. Информационное сопровождение консультаций (составление проекта протокола, рассылка информации о позициях государств- членов) осуществляется Комиссией.
10. Консультации могут проводиться в рамках Консультативного комитета по промышленности и (или) на площадке Комиссии.
Проведение консультаций может осуществляться путем проведения заседания как в очном формате, так и в формате видеоконференции.
11. При проведении консультаций в формате видеоконференции организация видео-конференц-связи обеспечивается уполномоченными органами и Комиссией самостоятельно.
12. В консультациях могут принимать участие:
а) от государств-членов - представители уполномоченных органов и иных заинтересованных органов, а также по приглашению уполномоченных органов - представители бизнес-сообществ, организаций-производителей и потребителей промышленной продукции, ассоциаций и иных объединений производителей и потребителей;
б) от Комиссии - представители департамента, к компетенции которого относятся вопросы промышленной политики, а также иных заинтересованных департаментов Комиссии.

13. Консультациялар өткізу қорытындылары бойынша хаттама жасалады, ол консультациялар өткізілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мүше мемлекеттерге жіберіледі.
14. Мүше мемлекеттің ұсынысы бойынша консультациялар барысында мүдделі мүше мемлекеттің Одақ органы актісінің тиісті жобасын әзірлеуі және Комиссияға енгізуі туралы мәселе қаралуы мүмкін.
15. Консультациялар өткізуге байланысты шығыстарды мүше мемлекеттер мен Комиссия дербес жүзеге асырады.
III. Өзара хабардар ету
16. Мүше мемлекеттер Комиссияның уәкілетті органдарының сезімтал тауарларға қатысты ұлттық өнеркәсіптік саясатты іске асырудың жоспарланатын бағыттары туралы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ олар туралы ақпаратты қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберу арқылы хабардар етуін қамтамасыз етеді.
17. Уәкілетті органдар нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және олар туралы ақпаратты осы нормативтік құқықтық актілердің жобалары мүше мемлекеттердің мүдделі мемлекеттік билік органдарымен келісілгеннен кейін, ал мүше мемлекеттердің басқа мемлекеттік билік органдарымен келісуді талап етпейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және олар туралы ақпаратты - ведомствоішілік келісу жүргізілгеннен кейін Комиссияға жібереді.
18. Комиссия уәкілетті органнан келіп түскен нормативтік құқықтық актінің жобасын және ол туралы ақпаратты көрсетілген жоба мен ақпарат Комиссияға келіп түскен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ уәкілетті органнан келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және олар туралы ақпаратты нормативтік құқықтық актілердің (актілер жобаларының) тізіліміне енгізеді сезімтал тауарларға қатысты мүше мемлекеттер қабылдаған (әзірлеген), Одақтың ресми сайтында өнеркәсіп порталында жабық қолжетімділікте орналастырылған.
18. Комиссия уәкілетті органнан келіп түскен нормативтік құқықтық актінің жобасын және ол туралы ақпаратты көрсетілген жоба мен ақпарат Комиссияға келіп түскен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ уәкілетті органнан келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және олар туралы ақпаратты Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталында жабық қолжетімділікте орналастырылған сезімтал тауарларға қатысты мүше мемлекеттер қабылдаған (әзірлеген) нормативтік құқықтық актілердің (актілер жобаларының) тізіліміне енгізеді.
19. Уәкілетті органдар келіп түскен нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болса) өздері актінің жобасын және ол туралы ақпаратты алған күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей немесе нормативтік құқықтық актінің жобасы осы Тәртіптің 18-тармағында көрсетілген тізілімге енгізілген күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияға жібереді.

13. По итогам проведения консультаций составляется протокол, который направляется государствам-членам в течение 5 рабочих дней с даты проведения консультаций.
14. По предложению государства-члена в ходе консультаций может быть рассмотрен вопрос о разработке и внесении в Комиссию заинтересованным государством-членом соответствующего проекта акта органа Союза.
15. Расходы, связанные с проведением консультаций, осуществляются государствами-членами и Комиссией самостоятельно.
III. Взаимное информирование
16. Государства-члены обеспечивают информирование уполномоченными органами Комиссии о планируемых направлениях реализации национальной промышленной политики в отношении чувствительных товаров путем направления проектов нормативных правовых актов, а также информации о них по форме согласно приложению.
17. Проекты нормативных правовых актов и информация о них направляются уполномоченными органами в Комиссию после согласования этих проектов нормативных правовых актов с заинтересованными органами государственной власти государств- членов, а проекты нормативных правовых актов, не требующих согласования с другими органами государственной власти государств- членов, и информация о них - после проведения внутриведомственного согласования.
18. Комиссия обеспечивает направление поступивших от уполномоченного органа проекта нормативного правового акта и информации о нем в уполномоченные органы других государств- членов в течение 3 рабочих дней со дня поступления в Комиссию указанных проекта и информации, а также вносит поступившие от уполномоченного органа проекты нормативных правовых актов и информацию о них в реестр нормативных правовых актов (проектов актов), принятых (разработанных) государствами-членами в отношении чувствительных товаров, размещенный в закрытом доступе на портале промышленности на официальном сайте Союза.
19. Уполномоченные органы направляют в Комиссию замечания и предложения по поступившему проекту нормативного правового акта (при наличии) не позднее 20 рабочих дней со дня получения ими проекта акта и информации о нем или не позднее 20 рабочих дней со дня внесения проекта нормативного правового акта в реестр, указанный в пункте 18 настоящего Порядка.

20. Комиссия уәкілетті органдардан келіп түскен нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша ескертулер мен ұсыныстарды алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде оларды осы жобаны ұсынған уәкілетті органға ұсынады, ол оларды қарайды және ескертулер мен ұсыныстарды алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей оларды қарау нәтижелері туралы ақпаратты Комиссияға ұсынады.
21. Комиссия осы Тәртіптің 20-тармағында көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде оны басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жібереді.
22. Комиссия және мүше мемлекеттерді нормативтік құқықтық актілердің жобалары туралы хабардар ету мемлекетішілік келісу рәсімінен өтуге және мүше мемлекеттің осы актілерді қабылдауына кедергі келтірмейді.
Еуразиялық экономикалық одаққа
мүше мемлекеттерді өзара хабардар
ету және Еуразиялық экономикалық
одақ шеңберінде өнеркәсіптік
ынтымақтастық үшін басым
сезімтал тауарларға қатысты
консультациялар жүргізу тәртібіне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым сезімтал тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді өзара хабардар ету нысаны
Нормативтік құқықтық акт жобасының атауы
Нормативтік құқықтық акт қолданылатын тауарлар (сала)
Нормативтік құқықтық актіні әзірлеу мерзімі, қабылдаудың жоспарланған күні
Нормативтік құқықтық актіні қабылдаудың мақсаты
Нормативтік құқықтық актінің жобасында көзделген өнеркәсіптік саясат шараларының сипаттамасы
Нормативтік құқықтық актінің қолданылу мерзімі
Қосымша ақпарат*
1
2
3
4
5
6
7
__________________________________
*Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік биліктің уәкілетті органының қарауында бар тауар (сала) бойынша статистикалық деректер, сондай - ақ нормативтік құқықтық актінің жобасында көзделген шаралардың салаға әсерін бағалау және өзге де ақпарат көрсетіледі.
Еуразиялық экомикалық
одақ шеңберіндегі
өнеркәсіптік ынтымақтастықтың
2030 жылға дейінгі
негізгі бағыттарына
№ 4 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіп пен кооперациялық ынтымақтастықты дамыту индикаторларының ТІЗБЕСІ
I. Өнеркәсіптік өндірістің өсуі мен құрылымының көрсеткіштері
1. Өнеркәсіп өндірісінің тұтастай және өңдеу өнеркәсібінің жекелеп алғанда өсу қарқыны салыстырмалы бағамен.
2. Есепті кезеңде өнеркәсіп тауарлары тұтастай және жекелеп алғандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше - Одақ, мүше мемлекеттер) өңдеу өнеркәсібі тауарларын өндіру көлемі

20. Комиссия в течение 3 рабочих дней со дня получения от уполномоченных органов замечаний и предложений по поступившему проекту нормативного правового акта представляет их в уполномоченный орган, представивший этот проект, который рассматривает их и не позднее 10 рабочих дней со дня получения замечаний и предложений представляет в Комиссию информацию о результатах их рассмотрения.
21. Комиссия в течение 3 рабочих дней со дня получения информации, указанной в пункте 20 настоящего Порядка, направляет ее в уполномоченные органы других государств-членов.
22. Информирование Комиссии и государств-членов о проектах нормативных правовых актов не препятствует прохождению процедуры внутригосударственного согласования и принятию этих актов государством-членом.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку взаимного информирования
государств - членов Евразийского экономического
союза и проведения консультаций в отношении
чувствительных товаров, приоритетных
для промышленного сотрудничества в рамках
Евразийского экономического союза
ФОРМА
взаимного информирования государств - членов Евразийского экономического союза в отношении чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
Наименование проекта нормативного правового акта
Товары (отрасль), в отношении которых будет применяться нормативный правовой акт
Срок разработки, планируемая дата принятия нормативного правового акта
Цель принятия нормативного правового акта
Описание мер промышленной политики, предусмотренных проектом нормативного правового акта
Срок действия нормативного правового акта
Дополнительная информация
1
2
3
4
5
6
7
______________________________________
* Указываются имеющиеся в распоряжении уполномоченного органа государственной власти государства - члена Евразийского экономического союза статистические данные по товару (отрасли), а также оценка влияния на отрасль мер, предусмотренных проектом нормативного правового акта, и иная информация.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Основным направлениям
промышленного
сотрудничества
в рамках Евразийского
экономического союза
до 2030 года
ПЕРЕЧЕНЬ
индикаторов развития промышленности и кооперационного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
I. Индикаторы роста и структуры промышленного производства
1. Темпы роста промышленного производства в целом и в обрабатывающей промышленности в частности в сопоставимых ценах
2. Объемы производства промышленных товаров в целом и товаров обрабатывающей промышленности в частности государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз) в отчетном периоде

3. Жалпы қосылған құн бойынша өнеркәсіп құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі
4. Мүше мемлекеттердің жалпы ішкі өніміндегі өңдеу өнеркәсібінің жалпы қосылған құнының үлесі
5. Жоғары технологиялық деңгейдегі экономикалық қызмет түрлерінің өңдеу өнеркәсібі тауарларын өндіру көлеміндегі үлесі
6. Мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібінің өсу қарқыны әлемдік өңдеу өнеркәсібінің серпінімен салыстырғанда салыстырмалы бағамен
7. Негізгі капиталға инвестициялардың өсу қарқыны өткен жылғыға қарағанда салыстырмалы бағамен
8. Өңдеу өнеркәсібінің негізгі капиталына инвестициялардың ЖІӨ-ге қатынасы
ІІ. Мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібі жұмысының тиімділік индикаторлары
1. Мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібіндегі жалпы қосылған құн бойынша еңбек өнімділігін өңдеу өнеркәсібіндегі еңбек өнімділігінің әлемдік деңгейімен салыстырғанда
2. Жалпы өнеркәсіпте және өңдеу өнеркәсібінде жалпы қосылған құн бойынша еңбек өнімділігінің өсу қарқыны тұтастай және еңбек өнімділігінде жекелеп алғанда
3. Бір орташа қызметкерге келетін үлестік инвестициялар
ІІІ. Одақ шеңберінде өнеркәсіптік тауарлар нарығының әлеуетін пайдалану индикаторлары
1. Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде Одақ шеңберінде мүше мемлекеттердің өнеркәсіп тауарлары нарығындағы өңдеу өнеркәсібі тауарлары үлесінің өзгеруі (көрсеткіш тұтастай алғанда өңдеу өнеркәсібі бойынша және жекелеген қызмет түрлері бөлінісінде есептеледі)
2. Есепті кезеңде мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібі өндірген тауарларының құнындағы импорттың (аралық тұтыну) үлесі
ІV. Сыртқы сауда индикаторлары
1. Мүше мемлекеттердің өңдеуші өнеркәсіп тауарлары үшінші елдерге экспортының көлемі мен өсу қарқыны
2. Өңдеу өнеркәсібі тауарлары үшінші елдерге экспортының мүше мемлекеттердегі өнеркәсіп тауарлары өндірісінің көлеміне қатынасы
3. Жоғары технологиялық деңгейдегі экономикалық қызмет түрлері бойынша тауарлардың мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібі тауарларының үшінші елдерге экспортындағы үлесі
4. Мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібі тауарларының үшінші елдерге экспортының әлемдік экспорттың жалпы көлеміндегі үлесі
V. Кооперациялық ынтымақтастық индикаторлары
1. Мүше мемлекеттер арасындағы кооперациялық жеткізілімдердің көлемі мен өсу қарқыны
2. Үшінші елдермен сауда шеңберіндегі кооперациялық жеткізілімдердің көлемі мен өсу қарқыны
3. Мүше мемлекеттер арасындағы кооперациялық жеткізілімдер көлемінің мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібіндегі өнеркәсіптік өндіріс көлеміне қатынасы ретінде айқындалған мүше мемлекеттер өнеркәсібінің өндірістік кооперациясының индексі

3. Доля обрабатывающей промышленности в структуре промышленности по валовой добавленной стоимости
4. Доля валовой добавленной стоимости обрабатывающей промышленности в валовом внутреннем продукте государств-членов
5. Доля видов экономической деятельности высокого технологичного уровня в объеме производства товаров обрабатывающей промышленности
6. Темпы роста обрабатывающей промышленности государств- членов в сопоставимых ценах в сравнении с динамикой мировой обрабатывающей промышленности
7. Темп роста инвестиций в основной капитал в сопоставимых ценах к предыдущему году
8. Отношение инвестиций в основной капитал обрабатывающей промышленности к ВВП
II. Индикаторы эффективности работы обрабатывающей промышленности государств-членов
1. Производительность труда по валовой добавленной стоимости в обрабатывающей промышленности государств-членов в сравнении с мировым уровнем производительности труда в обрабатывающей промышленности
2. Темпы роста производительности труда по валовой добавленной стоимости в промышленности в целом и в обрабатывающей промышленности в частности
3. Удельные инвестиции на одного среднесписочного работника
III. Индикаторы использования потенциала рынка промышленных товаров в рамках Союза
1. Изменение доли товаров обрабатывающей промышленности государств-членов на рынке промышленных товаров в рамках Союза в отчетном периоде по сравнению с предыдущим периодом (показатель рассчитывается по обрабатывающей промышленности в целом и в разрезе отдельных видов деятельности)
2. Доля импорта (промежуточного потребления) в стоимости произведенных товаров обрабатывающей промышленности государств- членов в отчетном периоде
IV. Индикаторы внешней торговли
1. Объем и темпы роста экспорта товаров обрабатывающей промышленности государств-членов в третьи страны
2. Отношение экспорта товаров обрабатывающей промышленности в третьи страны к объему производства промышленных товаров в государствах-членах
3. Доля товаров по видам экономической деятельности высокого технологичного уровня в экспорте товаров обрабатывающей промышленности государств-членов в третьи страны
4. Доля экспорта товаров обрабатывающей промышленности государств-членов в третьи страны в общем объеме мирового экспорта
V. Индикаторы кооперационного сотрудничества
1. Объем и темпы роста кооперационных поставок между государствами-членами
2. Объем и темпы роста кооперационных поставок в рамках торговли с третьими странами
3. Индекс производственной кооперации промышленности государств-членов, определенный как отношение объемов кооперационных поставок между государствами-членами к объему промышленного производства в обрабатывающей промышленности государств-членов

4. Одақ шеңберінде жинақталған өзара тікелей инвестициялардың көлемі
5. Үшінші елдермен сауда шеңберіндегі кооперациялық жеткізілімдер көлемінің мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібіндегі өнеркәсіптік өндіріс көлеміне қатынасы ретінде айқындалған жаһандық әлемдік тізбектерге тартылу индексі
Еуразиялық экомикалық
одақ шеңберіндегі
өнеркәсіптік ынтымақтастықтың
2030 жылға дейінгі
негізгі бағыттарына
№ 5 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі негізгі бағыттарын іске асыруды ақпараттық-талдамалық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шараның атауы
Орындаушы
Орындау мерзімі
Іске асыру нысаны
I бағыт. Еуразиялық экономикалық одақ нарығының әлеуетін пайдалану
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік кешендерінің кооперациялық байланыстарын дамыту және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін экономикалық қызметтің басым түрлерінде өндірістік тізбектерді қалыптастыру
1.1.1. Өнеркәсіп саласында салалық шолуларды дайындау
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі-Комиссия), Еуразиялық экономикалық одаққа
мүше мемлекеттер (бұдан әрі тиісінше - мүше мемлекеттер, Одақ
жыл сайын
ақпараттық-аналитикалық шолу
1.1.2. Өнеркәсіп саласындағы салалық шолулар негізінде өнеркәсіптік кооперацияны дамыту жөнінде ұсыныстар қалыптастыру
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
Комиссияның ұсынымдары (қажеттілігіне қарай)
1.1.3. Мүше мемлекеттерде өнеркәсіптік қуаттарға шолуды дайындау
Комиссия
жыл сайын
мүше мемлекеттермен келісілген шолу, Комиссия Алқасының хаттамалық жазбасы
1.1.4. Өнеркәсіптік тауарлардың өзара және сыртқы саудасының және мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік ынтымақтастығының көрсеткіштерін қоса алғанда, мүше мемлекеттер өнеркәсібінің жай-күйі мен даму үрдістері туралы дайджест дайындау
Комиссия, мүше мемлекеттер
тоқсан сайын
Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталында орналастырылған дайджест
1.1.5. Кооперациялық ынтымақтастық үшін әлеуеті бар өндірістік қуаттарды есепке алуды қоса алғанда, Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік тауарлар нарығының мониторингі
Комиссия, мүше мемлекеттер
жыл сайын
Комиссия Алқасының отырысында баяндама
1.1.6. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың 2030 жылға дейінгі негізгі бағыттарын іске асыру мониторингі (бұдан әрі-Негізгі бағыттар)
Комиссия, мүше мемлекеттер
жыл сайын
Еуразиялық үкіметаралық кеңес отырысында баяндама
1.1.7. Өнеркәсіптік өнімнің негізгі түрлері бойынша мүше мемлекеттердің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды теңгерімдерін қалыптастыру
Комиссия, мүше мемлекеттер
жыл сайын
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қарауға арналған ақпарат

4. Объемы накопленных взаимных прямых инвестиций в рамках Союза
5. Индекс вовлеченности в глобальные мировые цепочки, определенный как отношение объема кооперационных поставок в рамках торговли с третьими странами к объему промышленного производства в обрабатывающей промышленности государств-членов
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Основным направлениям промышленного
сотрудничества в рамках Евразийского
экономического союза до 2030 года
ПЛАН
мероприятий по информационно-аналитическому сопровождению
реализации Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках
Евразийского экономического союза до 2030 года
Наименование мероприятия
Исполнитель
Срок исполнения
Форма реализации
Направление I. Использование потенциала рынка Евразийского экономического союза
1.1. Развитие кооперационных связей промышленных комплексов государств - членов Евразийского экономического союза и формирование производственных цепочек в приоритетных видах экономической деятельности для промышленного сотрудничества в рамках
Евразийского экономического союза
1.1.1. Подготовка отраслевых обзоров в сфере промышленности
Евразийская экономическая комиссия (далее - Комиссия), государства-члены Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз)
ежегодно
информационно-аналитический обзор
1.1.2. Формирование предложений по развитию промышленной кооперации на основе отраслевых обзоров в сфере промышленности
Комиссия,
государства-члены
на постоянной
основе
рекомендации Комиссии (по мере необходимости)
1.1.3. Подготовка обзора промышленных мощностей в государствах-членах
Комиссия
ежегодно
обзор, согласованный с государствами- членами, протокольная запись Коллегии Комиссии
1.1.4. Подготовка дайджеста о состоянии и тенденциях развития промышленности государств- членов, включая показатели взаимной и внешней торговли промышленными товарами и промышленного сотрудничества государств-членов
Комиссия, государства-члены
ежеквартально
дайджест, размещенный на портале промышленности на официальном сайте Союза
1.1.5. Мониторинг рынка промышленных товаров в рамках Союза, включая учет производственных мощностей, имеющих потенциал для кооперационного сотрудничества
Комиссия, государства-члены
ежегодно
доклад на заседании Коллегии Комиссии
1.1.6. Мониторинг реализации Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года (далее - Основные направления)
Комиссия, государства-члены
ежегодно
доклад на заседании Евразийского межправительственного совета
1.1.7. Формирование сводных прогнозных балансов спроса и предложения государств-членов по основным видам промышленной продукции
Комиссия, государства-члены
ежегодно
информация для рассмотрения на заседании Консультативного комитета по промышленности

1.1.8. Мүше мемлекеттердің жүйе құраушы кәсіпорындарының мониторингі
Комиссия, мүше мемлекеттер
2 жылда 1 рет
негізгі бағыттарды іске асыру мониторингі туралы баяндамадағы талдамалық ақпарат (бөлім)
1.1.9. "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасын үйлестіру жөніндегі жұмыс тобының қызметіне қатысу
Комиссия
қажеттілігіне қарай
Негізгі бағыттарды іске асыру мониторингі туралы баяндамадағы ақпарат
1.2. Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым сезімтал тауарларға қатысты мүше мемлекеттерді ұлттық өнеркәсіптік саясаттар туралы өзара хабардар ету тетігін іске асыру (№3 қосымшаға сәйкес тәртіпке сәйкес № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша)
1.2.1. Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастық үшін басым сезімтал тауарларға қатысты әзірленетін ұлттық өнеркәсіптік саясаттар туралы ақпарат дайындау
мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
Комиссияға ақпарат (хабарламалар)
1.2.2. Өнеркәсіп порталында одақтың ресми сайтында сезімтал тауарларға қатысты мүше мемлекеттер қабылдаған (әзірлеген) нормативтік құқықтық актілердің (актілер жобаларының) тізілімін жүргізу
Комиссия
тұрақты түрде
Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталында тізілімді жүргізу
1.2.3. Сезімтал тауарларға қатысты мүше мемлекеттер қабылдайтын нормативтік құқықтық актілердің мониторингі және талдануы
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталындағы тізілімдегі ақпарат
1.2.4. Мүше мемлекеттердің өзара ұстанымдарын есепке алу үшін сезімтал тауарларға қатысты өнеркәсіптік саясат шараларын қабылдағанға дейін мүше мемлекеттердің консультацияларын ұйымдастыру (қажеттілігіне қарай)
Комиссия, мүше мемлекеттер
қажеттілігіне қарай
кеңестердің хаттамалары
1.2.5. Мүше мемлекеттердің Одақ органдарының сезімтал тауарларға қатысты актілерін орындауы туралы есепті дайындау
Комиссия
тоқсан сайын
жыл сайын
мүше мемлекеттерге жіберу үшін есеп
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысындағы есеп
1.3. Мүше мемлекеттердің аумақтарында олар үшін басым бағыттарда бірлескен өндірісті дамыту және жергіліктілендіру
1.3.1. Одақтың индустрияландыру картасын жүргізу
Комиссия
тұрақты түрде
Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталында ақпараттық ресурсты сүйемелдеу
1.3.2. Одақтың индустрияландыру картасының жобалары бойынша өзекті ақпаратты ұсыну
мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
мүше мемлекеттердің Комиссияға хабарламалары

1.1.8. Мониторинг системообразующих предприятий государств-членов
Комиссия, государства-члены
1 раз в 2 года
аналитическая информация (раздел) в докладе о мониторинге реализации Основных направлений
1.1.9. Участие в деятельности рабочей группы по координации проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий"
Комиссия
по мере необходимости
информация в докладе о мониторинге реализации Основных направлений
1.2. Реализация механизма взаимного информирования государств-членов о национальных промышленных политиках в отношении
чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Союза (по перечню согласно приложению № 2 в соответствии с порядком согласно приложению № 3)
1.2.1. Подготовка информации о разрабатываемых нормативных правовых актах в рамках национальных промышленных политик в отношении чувствительных товаров, приоритетных для промышленного сотрудничества в рамках Союза
государства-члены
на постоянной основе
информация (уведомления) в Комиссию
1.2.2. Ведение на портале промышленности на официальном сайте Союза реестра нормативных правовых актов (проектов актов), принятых (разработанных) государствами-членами в отношении чувствительных товаров
Комиссия
на постоянной основе
ведение реестра на портале промышленности на официальном сайте Союза
1.2.3. Мониторинг и анализ нормативных правовых актов, принимаемых государствами-членами в отношении чувствительных товаров
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
информация в реестр на портале промышленности на официальном сайте Союза
1.2.4. Организация (по мере необходимости) консультаций государств-членов перед принятием мер промышленной политики в отношении чувствительных товаров для учета взаимных позиций государств-членов
Комиссия,
по мере
протоколы совещаний
1.2.5. Подготовка отчета об исполнении государствами-членами актов органов Союза в отношении чувствительных товаров
государства-члены Комиссия
Необходимости ежеквартально
ежегодно
отчет для направления государствам-членам
отчет на заседании Консультативного комитета по промышленности
1.3. Развитие и локализация совместного производства на территориях государств-членов в приоритетных для них направлениях
1.3.1. Ведение карты индустриализации Союза
Комиссия
на постоянной основе
сопровождение информационного ресурса на портале промышленности на официальном сайте Союза
1.3.2. Предоставление актуальной информации по проектам для карты индустриализации Союза
государства-члены
на постоянной основе
уведомления государств-членов в Комиссию

1.3.3. Кооперациялық өндірістік тізбектерді құруға жәрдемдесуге және бірлескен өндірістер құруға бағытталған ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
қажеттілігіне қарай
Одақ шеңберінде өнеркәсіптің басым және жоғары технологиялық салаларындағы кооперация және импортты алмастыру жөніндегі Комиссияның отырысында қарау үшін ұсыныстар
1.3.4. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешімімен бекітілген мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидалары шеңберінде оны орындау кезінде тауар мүше мемлекеттен шыққан деп есептелетін шарттарды, өндірістік және технологиялық операцияларды айқындау орынды болатын тауарлардың тізбесін қалыптастыруға қатысу
Комиссия, мүше мемлекеттер
қажеттілігіне қарай
негізгі бағыттарды іске асыру мониторингі туралы баяндамадағы ақпарат
1.4. Өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруды қолдау тетіктерін дамыту
1.4.1. Мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсету тетігін пайдалану барысы туралы ақпарат дайындау
Комиссия
жарты жылда 1 рет
Комиссия Кеңесінің отырысында баяндама
1.4.2. Өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды қаржылық қолдау құралдарын жетілдіру
Комиссия, мүше мемлекеттер
қажеттілігіне қарай
Одақ органдарының актілеріне өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
1.4.3. Өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды өзара тиімді негізде қаржыландыру мәселелерінде өнеркәсіптік кәсіпорындардың, қаржы ұйымдарының және мүше мемлекеттердің даму институттарының хабардар болуын арттыру
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
Одақтың ресми сайтында "сервистер" бөлімінде өнеркәсіптік кооперацияны қаржыландыру бойынша ақпараттық баннер мен тақырыптық блокты орналастыру, блоктағы материалдарды өзектендіру, қажеттілігіне қарай
Одақ сайтында және Комиссия беттерінде өнеркәсіп және Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі Алқа мүшесінің (Министрдің) өнеркәсіптік кооперацияны қаржыландыру тетігін пайдалану барысы туралы өзекті түсініктемелері бар бейнероликтерді әлеуметтік желілерде орналастыру;
өнеркәсіптік кооперацияны қаржыландыру тетігін іске асыру мәселелері бойынша мүше мемлекеттермен сараптамалық кеңестер мен консультациялар өткізу;
тақырыптық іс-шараларға қатысу (көрмелер, форумдар, конгрестер және т. б.)
1.5. Одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді жоюға және алып қоюлар мен шектеулерді барынша қысқартуға қатысты мәселелерді пысықтау

1.3.3. Выработка предложений, направленных на содействие в выстраивании кооперационных производственных цепочек и создание совместных производств
Комиссия, государства-члены
При необходимости
предложения для рассмотрения на заседании комиссии по кооперации и импортозамещению в приоритетных и высокотехнологичных отраслях промышленности в рамках Союза
1.3.4. Участие в формировании перечня товаров, в отношении которых целесообразно определить условия, производственные и технологические операции, при выполнении которых товар будет считаться происходящим из государства-члена, в рамках Правил определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105
Комиссия, государства-члены
по мере необходимости
информация в докладе о мониторинге реализации Основных направлений
1.4. Развитие механизмов поддержки реализации совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности
1.4.1. Подготовка информации о ходе использования механизма оказания финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности
Комиссия
1 раз в полугодие
доклад на заседании Совета Комиссии
1.4.2. Совершенствование инструментов финансовой поддержки совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности
Комиссия, государства-члены
по мере необходимости
внесение изменений в акты органов Союза (при необходимости)
1.4.3. Повышение информированности промышленных предприятий, финансовых организаций и институтов развития государств- членов в вопросах финансирования совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности на взаимовыгодной основе
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
размещение на официальном сайте Союза информационного баннера и тематического блока по финансированию промышленной кооперации в разделе "Сервисы", актуализация материалов в блоке по мере необходимости;
размещение на сайте Союза и на страницах Комиссии в социальных сетях видеороликов с актуальными комментариями члена Коллегии (Министра) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии о ходе использования механизма финансирования промышленной кооперации;
проведение экспертных совещаний и консультаций с государствами-членами по вопросам реализации механизма финансирования промышленной кооперации;
участие в тематических мероприятиях (выставках, форумах, конгрессах и т.п.)
1.5. Проработка вопросов, касающихся устранения барьеров и максимального сокращения
изъятий и ограничений на внутреннем рынке Союза

1.5.1. Салалық жұмыс топтарының қызметі және жүйе құраушы кәсіпорындардың мониторингі шеңберінде Одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді анықтау
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
Негізгі бағыттарды іске асыру мониторингі туралы баяндамаға енгізу үшін ақпараттық-талдамалық материалдар
1.5.2. Өнеркәсіптік кәсіпорындар мен қауымдастықтардың өтініштерін уәкілетті:және мүше мемлекеттердің органдарымен бірлесіп қарау
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
консультациялардың хаттамалық жазбасы (қажеттілігіне қарай)
1.5.3. Одақ органдарының қарауы үшін кедергілерді жою және шектеулер мен алып қоюларды барынша қысқарту, сондай-ақ өндірістік кооперация үшін жағдайлар қалыптастыру жөніндегі жұмыс шеңберінде ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
қажеттілігіне қарай
Негізгі бағыттарды іске асыру мониторингі туралы баяндамадағы ақпарат
1.6. Мүше мемлекеттердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өнеркәсіптік кооперацияға тартуға жәрдемдесу
1.6.1. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің өнеркәсіптік кооперацияға қатысуы дәрежесін бағалауды жүргізу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2026 жыл
Комиссия Алқасының отырысында ақпараттық баяндама
1.6.2. Әлемнің үздік практикалары негізінде үшінші елдердегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау шаралары туралы ақпарат дайындау
Комиссия, мүше мемлекеттер
2027 жыл
Комиссия Алқасының отырысында ақпараттық баяндама
1.6,3. Мүше мемлекеттердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін өнеркәсіптік кооперацияға тартуға жәрдемдесу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2028 жыл
Одақтың ресми сайтында орналастыруға арналған ақпарат
ІІ бағыт. Өнеркәсіптік-технологиялық ынтымақтастықты дамыту
2.1. Одақ шеңберіндегі технологиялық болжау
2.1.1. Әлемде және Одақ шеңберінде технологиялардың, инновациялық тауарлар нарығының даму үрдістерін зерделеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қарауға арналған талдамалық шолулар
2.1.2. Одақ шеңберінде технологиялық ынтымақтастықтың перспективалық бағыттары бойынша ұсыныстар дайындау
Комиссия, мүше мемлекеттер
қажеттілігіне қарай
Комиссия Алқасының ұсынымдары (қажеттілігіне қарай)
2.1.3. Өңдеу өнеркәсібі үшін сұранысқа ие технологиялық жабдықтарды әзірлеу және өндіру, сондай-ақ өнеркәсіптік өндірістің технологиялық процестеріне цифрлық технологияларды енгізу бойынша тәжірибе алмасу
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қарауға арналған ұсыныстар

1.5.1. Выявление препятствий на внутреннем рынке Союза в рамках деятельности отраслевых рабочих групп и мониторинга системообразующих предприятий
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
информационно-аналитические материалы для включения в доклад о мониторинге реализации Основных направлений
1.5.2. Рассмотрение обращений промышленных предприятий и ассоциаций совместно с уполномоченными органами государств-членов
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
протокольная запись консультаций (при необходимости)
1.5.3. Разработка предложений в рамках работы по устранению барьеров и максимальному сокращению ограничений и изъятий для рассмотрения органами Союза, а также по формированию условий для производственной кооперации
Комиссия, государства-члены
по мере необходимости
информация в докладе о мониторинге реализации Основных направлений
1.6. Содействие вовлечению в промышленную кооперацию субъектов малого и среднего предпринимательства государств-членов
1.6.1. Проведение оценки степени вовлеченности субъектов малого и среднего предпринимательства в промышленную кооперацию
Комиссия, государства-члены
2026 год
информационный доклад на заседании Коллегии Комиссии
1.6.2. Подготовка информации о мерах поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства в третьих странах на основе лучших мировых практик
Комиссия, государства-члены
2027 год
информационный доклад на заседании Коллегии Комиссии
1.6.3. Содействие вовлечению в промышленную кооперацию субъектов малого и среднего предпринимательства государств-членов
Комиссия, государства-члены
2028 год
информация для размещения на официальном сайте Союза
Направление II. Развитие промышленно-технологического сотрудничества
2.1. Технологическое прогнозирование в рамках Союза
2.1.1. Изучение тенденций развития технологий, рынков инновационных товаров в мире и в рамках Союза
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
аналитические обзоры для рассмотрения на заседании Консультативного комитета по промышленности
2.1.2. Подготовка предложений по перспективным направлениям технологического сотрудничества в рамках Союза
Комиссия, государства-члены
по мере необходимости
рекомендации Коллегии Комиссии (при необходимости)
2.1.3. Обмен опытом по разработке и производству востребованного технологического оборудования для обрабатывающей промышленности, а также по внедрению цифровых технологий в технологические процессы промышленного производства
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
предложения для рассмотрения на заседании Консультативного комитета по промышленности

2.1.4. Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталында тізбелерді жариялау арқылы уәкілетті органдардың көмегімен шаруашылық жүргізуші субъектілер мен ғылыми ұйымдардың өзара іс қимылын ақпараттық қамтамасыз ету:
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталында орналастырылған ақпарат
мүше мемлекеттердің ғылыми-зерттеу ұйымдары;
жүргізу фактісі мемлекеттік немесе коммерциялық құпия болып табылмайтын өнеркәсіп саласында аяқталған, жүргізілетін және жоспарланатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстар;
мүше мемлекеттердің технологиялық компаниялары (стартаптары);
мүше мемлекеттердегі ғылыми жабдықтар мен бірегей ғылыми қондырғыларды ұжымдық пайдалану орталықтары;
мүше мемлекеттердің инжинирингтік орталықтары
2.1.5. Әлемдік үрдістерге шолу дайындау және үздік әлемдік тәжірибелерді ескере отырып, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстарды қолдау шараларының тәсілдері бойынша ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2026 жыл
Комиссия Алқасының отырысында баяндама
2.2. "Жасыл" технологиялар саласындағы ынтымақтастық және өнеркәсіптік өндірістердің экологиялылығын арттыру
2.2.1. Ластаушы заттар мен парниктік газдар шығарындыларын азайтуға бағытталған жаңа өндірістік процестер мен технологияларды әзірлеу және оларды енгізу бойынша ұсыныстар дайындау
Комиссия, мүше мемлекеттер
2026 жыл (бұдан әрі – қажеттілігіне қарай)
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында баяндама
2.2.2. Табиғи ресурстарды пайдалану (іздестіру, барлау жұмыстарын жүргізу және өндіру, оның ішінде шикізатты бастапқы өңдеу (өңдеу) процесінде)саласында технологияларды, техника мен жабдықтарды қолдану жөніндегі үшінші елдердің халықаралық тәжірибесін талдау
Комиссия, мүше мемлекеттер
2027 жыл
мүше мемлекеттерге жіберуге арналған баяндама
2.2.3. Іздестіру, барлау жұмыстарын жүргізу және өндіру кезінде, оның ішінде шикізатты бастапқы қайта өңдеу (өңдеу) процесінде табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мақсатында озық технологияларды, техника мен жабдықтарды қолдану жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2028 жыл
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің хаттамалық жазбасы
2.2.4. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын қайта өңдеу және ұтымды пайдалану мәселелері бойынша тәжірибе алмасу
мүше мемлекеттер, Комиссия
тұрақты түрде
бірлескен іс-шараларды (дөңгелек үстелдер, конференциялар, көрмелер) ұйымдастыру және оларға қатысу
2.2.5. Бағалы ресурстарды пайдалану кезінде шығындарды азайту мақсатында қайталама шикізатты шаруашылық айналымына тарту мәселесін зерделеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2028 жыл
мүше мемлекеттерге жіберу үшін шолу

2.1.4. Информационное обеспечение взаимодействия хозяйствующих субъектов и научных организаций при содействии уполномоченных органов путем публикации на портале промышленности на официальном сайте Союза перечней:
научно-исследовательских организаций государств-членов;
завершенных, проводимых и планируемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в промышленной сфере, факт проведения которых не является государственной или коммерческой тайной;
технологических компаний (стартапов) государств-членов;
центров коллективного пользования научным оборудованием и уникальными научными установками в государствах-членах;
инжиниринговых центров государств-членов
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
информация, размещенная на портале промышленности на официальном сайте Союза
2.1.5. Подготовка обзора мировых тенденций и выработка предложений по подходам к мерам поддержки научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с учетом лучших мировых практик
Комиссия, государства-члены
2026 год
доклад на заседании Коллегии Комиссии
2.2. Сотрудничество в сфере "зеленых" технологий и повышение экологичности промышленных производств
2.2.1. Подготовка предложений по разработке и внедрению новых производственных процессов и технологий, направленных на снижение выбросов загрязняющих веществ и парниковых газов
Комиссия, государства-члены
2026 год, (далее – при необходимости)
доклад на заседании Консультативного комитета по промышленности
2.2.2. Анализ международного опыта третьих стран по применению технологий, техники и оборудования в сфере использования природных ресурсов (проведения изыскательских, разведывательных работ и добычи, в том числе в процессе первичной переработки (обработки) сырья)
Комиссия, государства-члены
2027 год
доклад для направления в государства-члены
2.2.3. Выработка предложений по применению передовых технологий, техники и оборудования в целях рационального использования природных ресурсов при проведении изыскательских, разведывательных работ и добычи, в том числе в процессе первичной переработки (обработки) сырья
Комиссия, государства-члены
2028 год
протокольная запись Консультативного комитета по промышленности
2.2.4. Обмен опытом по вопросам переработки и рационального использования отходов производства и потребления
государства-члены, Комиссия
на постоянной основе
организация и участие в совместных мероприятиях (круглые столы, конференции, выставки)
2.2.5. Изучение вопроса вовлечения в хозяйственный оборот вторичного сырья в целях сокращения потерь при использовании ценных ресурсов
Комиссия, государства-члены
2028 год
обзор для направления в государства-члены

2.2.6. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын өңдеу және пайдалану саласын технологиямен, техникамен және жабдықпен қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2028 жыл
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің хаттамалық жазбасы
2.3. Индустриялық-инновациялық инфрақұрылымды дамыту саласындағы өзара іс-қимыл
2.3.1. Еуразиялық технологиялық платформалар шеңберінде өзара іс-қимылды ұйымдастыру және олардың жұмыс тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
2.3.2. Еуразиялық технологиялық платформалардың қызметіне мониторинг жүргізу
Комиссия, мүше мемлекеттер, Еуразиялық технологиялық платформалар, бизнес-қоғамдастық өкілдері, ғылыми және өндірістік ұйымдар (келісім бойынша)
2 жылда 1 рет
Комиссия Алқасының отырысында баяндама (қажеттілігіне қарай)
2.3.3. Технологиялық дамудың өзекті бағыттары бойынша еуразиялық технологиялық платформаларға мүше мемлекеттердің жетекші өнеркәсіптік, ғылыми ұйымдарының және қатысушыларының бастамаларын ескере отырып ұсыныстар қалыптастыру
Комиссия, мүше мемлекеттер, еуразиялық технологиялық платформалар (келісім бойынша)
тұрақты түрде
өнеркәсіп жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қарауға арналған ақпарат (қажеттілігіне қарай)
2.3.4. Еуразиялық технологиялық платформаларға қатысушылардың мемлекетаралық бағдарламалар мен жобалар бойынша бастамаларды пысықтауы
Комиссия, мүше мемлекеттер, еуразиялық технологиялық платформалар (келісім бойынша)
тұрақты түрде
мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу туралы бастамашылық ұсыныстар (қажеттілігіне қарай)
2.3.5. Мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің еуразиялық технологиялық платформалар базасында еуразиялық құзыреттер орталықтарын қалыптастыруы үшін жағдайлар жасау
Комиссия, мүше мемлекеттер, еуразиялық технологиялық платформалар (келісім бойынша)
қажеттілігіне қарай
Комиссия Алқасының ұсынымы (қажеттілігіне қарай)
2.4. Өнеркәсіптің цифрлық трансформациясы саласындағы өзара іс қимыл және интеграцияланған ақпараттық жүйенің мүмкіндіктерін пайдалану
2.4.1. Одақтың ресми сайтында өнеркәсіп порталын құру
Комиссия
2025 жыл
Одақтың ресми сайтындағы өнеркәсіп порталындағы ақпараттық ресурс
2.4.2. Өнеркәсіптік өндірістің технологиялық процестеріне цифрлық технологияларды енгізу мәселелері бойынша өзара іс-қимылға жәрдемдесу
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде (қажеттілігіне қарай)
форумдарға, көрмелерге, басқа да іс-шараларға қатысу
2.4.3. Техникалық және құқықтық шешімдерді ескере отырып, өнеркәсіп саласында жасанды интеллектті енгізудің әлемдік тәжірибелерін зерделеу
Комиссия, мүше мемлекеттер
2027 жыл
Комиссия Алқасының отырысында баяндама
ІІІ бағыт. Экспорттық нарықтардағы ынтымақтастықты дамыту

2.2.6. Выработка предложений по обеспечению сферы переработки и использования отходов производства и потребления технологией, техникой и оборудованием
Комиссия, государства-члены
2028 год
протокольная запись Консультативного комитета по промышленности
2.3. Взаимодействие в сфере развития индустриально-инновационной инфраструктуры
2.3.1. Организация взаимодействия в рамках евразийских технологических платформ и выработка предложений по повышению эффективности их работы
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
распоряжение Совета (при необходимости)
2.3.2. Проведение мониторинга деятельности евразийских технологических платформ
Комиссия, государства-члены, евразийские технологические платформы, представители бизнес-сообществ, научные и производственные организации (по согласованию)
1 раз в 2 года
доклад на заседании Коллегии Комиссии (при необходимости)
2.3.3. Формирование предложений с учетом инициатив ведущих промышленных, научных организаций государств-членов и участников евразийских технологических платформ по актуальным направлениям технологического развития
Комиссия, государства-члены, евразийские технологические платформы (по согласованию)
на постоянной основе
информация для рассмотрения на заседании Консультативного комитета по промышленности (при необходимости)
2.3.4. Проработка участниками евразийских технологических платформ инициатив по межгосударственным программам и проектам
Комиссия, государства-члены, евразийские технологические платформы (по согласованию)
на постоянной основе
инициативные предложения о разработке межгосударственных программ и проектов (при необходимости)
2.3.5. Создание условий для формирования хозяйствующими субъектами государств-членов центров евразийских компетенций на базе евразийских технологических платформ
Комиссия, государства-члены, хозяйствующие субъекты государств-членов (по согласованию)
при необходимости
рекомендация Коллегии Комиссии (при необходимости)
2.4. Взаимодействие в сфере цифровой трансформации промышленности и использование возможностей интегрированной информационной системы
2.4.1. Создание на официальном сайте Союза портала промышленности
Комиссия
2025 год
информационный ресурс на портале промышленности на официальном сайте Союза
2.4.2. Содействие взаимодействию по вопросам внедрения цифровых технологий в технологические процессы промышленного производства
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе(при необходимости)
участие в форумах, выставках, других мероприятиях
2.4.3. Изучение мировых практик внедрения искусственного интеллекта в сфере промышленности с учетом технических и правовых решений
Комиссия, государства-члены
2027 год
доклад на заседании Коллегии Комиссии
Направление III. Развитие сотрудничества на экспортных рынках

3.1. Халықаралық қызметтің негізгі бағыттарын ескере отырып, үшінші елдермен өнеркәсіптік ынтымақтастықты дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау
3.1.1. Өнеркәсіп саласындағы халықаралық ұйымдармен және халықаралық интеграциялық бірлестіктермен диалогты жүзеге асыру
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
халықаралық ұйымдар мен халықаралық интеграциялық бірлестіктердің өкілдерімен келіссөздер алаңдарында ұйымдастыру және (немесе) қатысу және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің қарауына ұсынылатын халықаралық қызмет туралы есепке енгізу үшін ақпарат
3.1.2. Тәжірибе алмасу және өнеркәсіп саласындағы халықаралық кооперациялық өзара іс-қимыл мәселелері бойынша үшінші елдермен ынтымақтастықты дамыту
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру және (немесе) қатысу және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің қарауына ұсынылатын халықаралық қызмет туралы есепке енгізу үшін ақпарат
3.2. Мүше мемлекеттердің бірлесіп өндірілген өнеркәсіптік өнімдерін үшінші елдердің нарықтарына ілгерілету саласындағы өзара іс-қимыл
3.2.1. Мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік өнім экспортының көлемін ұлғайту, оның географиясын кеңейту және халықаралық нарықтағы позициясын нығайту үшін практикалық құралдарды пайдалануы бойынша тәжірибе алмасу
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұрақты түрде
бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру және оларға қатысу
3.2.2. Бірлесіп өндірілген өнімнің экспортын қолдаудың үздік әлемдік тәжірибелерін талдау
Комиссия
2 жылда 1 рет
Комиссия Алқасының отырысында баяндама
3.2.3. Одақтың ресми сайтында мүше мемлекеттердің үшінші елдердің нарықтарына өнім экспортын қаржылай емес қолдау шараларын қолдану шеңберінде үшінші елдерде көрме-жәрмеңке іс-шараларын өткізу туралы ақпаратты орналастыру
Комиссия
тұрақты түрде
мүше мемлекеттерге жіберілетін және Одақтың ресми сайтында орналастырылатын ақпарат
3.2.4. Мүше мемлекеттердің өнімдерін бірлесіп экспорттау үшін перспективалы нарықтар мен өнеркәсіп салаларын талдау және мүше мемлекеттер үшін қажеттілігіне қарай тиісті ұсынымдар әзірлеу
Комиссия
жыл сайын
Комиссия Алқасының отырысында баяндама

3.1. Взаимодействие по вопросам развития промышленного сотрудничества с третьими странами с учетом основных направлений международной деятельности
3.1.1. Осуществление диалога с международными организациями и международными интеграционными объединениями в сфере промышленности
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
организация и (или) участие на переговорных площадках с представителями международных организаций и международных интеграционных объединений и информация для включения в отчет о международной деятельности, представляемый на рассмотрение Высшему Евразийскому экономическому совету
3.1.2. Развитие сотрудничества с третьими странами по вопросам обмена опытом и международного кооперационного взаимодействия в промышленной сфере
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
организация и (или) участие в совместных мероприятиях и информация для включения в отчет о международной деятельности, представляемый на рассмотрение Высшему Евразийскому экономическому совету
3.2. Взаимодействие в сфере продвижения совместно произведенной промышленной продукции государств-членов на рынки третьих стран
3.2.1. Обмен опытом по использованию государствами-членами практических инструментов для увеличения объемов экспорта промышленной продукции, расширения его географии и укрепления позиций на международном рынке
Комиссия, государства-члены
на постоянной основе
организация и участие в совместных мероприятиях
3.2.2. Анализ наилучших мировых практик поддержки экспорта совместно произведенной продукции
Комиссия
1 раз в 2 года
доклад на заседании Коллегии Комиссии
3.2.3. Размещение на официальном сайте Союза информации о проведении выставочно-ярмарочных мероприятий в третьих странах в рамках применения мер нефинансовой поддержки экспорта продукции государств-членов на рынки третьих стран в приоритетных для промышленного сотрудничества отраслях
Комиссия
на постоянной основе
информация, направляемая в государства- члены и размещаемая на официальном сайте Союза
3.2.4. Анализ перспективных рынков и отраслей промышленности для совместного экспорта продукции государств-членов и выработка при необходимости соответствующих рекомендаций для государств-членов
Комиссия
ежегодно
доклад на заседании Коллегии Комиссии