Кеден одағының "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" (ТР ТС 008/2011) техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2024 жылғы 14 мамырдағы № 50 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 52 бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 1 қосымшаның 29 тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық Кеңес шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 798 шешімімен қабылданған "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 008/2011) қосымшаға сәйкес Кеден одағының техникалық регламентіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 180 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
М. Григорян
Беларусь
Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан
Республикасынан
С. Жумангарин
Қырғыз
Республикасынан
А. Касымалиев
Ресей
Федерациясынан
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы кеңесінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 50 Шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден одағының "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 008/2011) техникалық регламентіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2-бапта:
а) бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"хош иісті ойыншық-ойыншық немесе тағамның табиғи хош иісімен өңделген ойыншықтың бөлігі;
үйде қолдануға арналған батут (батут) - баланың дене салмағын көтеретін ойыншық, оның дизайны секіруге мүмкіндік береді;";
б) алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ашық ойыншық – пайдалану кезінде тірек құрылымы қозғалыссыз қалатын және өрмелеу, секіру, тербелу, сырғанау, домалау, айналдыру, шашырау, жорғалау немесе осы әрекеттердің кез келген комбинациясын орындауға болатын ашық ауада ойнауға арналған ойыншық;";
в) оныншы абзацтағы "толтырғышпен" деген сөз "баланың негізгі бөлігін қолымен оңай қысуға мүмкіндік беретін жұмсақ толтырғышпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) он үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"ойыншықтың коммерциялық атауы-ойыншықтың атауын толықтыра алатын сөз немесе сөз тіркесі.
Ойыншықтың коммерциялық атауы оның тұтынушылық қасиеттерін көрсетпеуі мүмкін және өнімнің атауын алмастырмауы керек, сонымен қатар өндірушінің сауда белгісімен сәйкес келуі мүмкін (мысалы, "Baby Born қуыршағы "Сиқырлы қыз");";
д) он төртінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ұшатын ойыншық-белгілі бір кезең немесе бүкіл ұшу кезінде бастапқы ұшырудан кейін нысанды қозғалысқа келтіруді жалғастыратын энергия көзі (мысалы, сығылған газ, серіппе, электр немесе инерциялық күш) арқылы еркін ұшуға арналған ойыншық немесе ойыншықтың бөлігі;";
е) он алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"парфюмерлік-косметикалық өнімдерді жасауға арналған жинақ-балаға сабын, крем, сусабын, ваннаға арналған көбік, ерін далабы, тіс пастасы, кондиционер және басқа да ұқсас өнімдерді жасау дағдыларын игеруге көмектесуге арналған ойыншық;
дәмдік дағдыларды дамытуға арналған жинақ (дәм жиынтығы) – балаға хош иісті заттар, сұйықтықтар және құрғақ қоспалар сияқты тағамдық ингредиенттерді қамтитын тағамдар мен сусындарды дайындауға көмектесуге арналған ойыншық;
иіс сезуді дамытуға арналған үстел ойыны (иіс сезуді дамытуға арналған жинақ) – балаға әртүрлі иістер мен хош иісті композицияларды тану дағдыларын игеруге көмектесуге арналған ойыншық;";
ж) он сегізінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"сылдырмақ – бұл сәбилерге арналған ойыншық (1 жасқа дейін), ол шайқалған кезде дыбыс шығарады және оның дизайны оны бала немесе оған қарайтын адам қолында ұстаған кезде қолдануға мүмкіндік береді;";
з) жиырма бесінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"фонограммаларды ойнатуға арналған құрылғы-дыбыс жазу нәтижесінде алынған және аналогтық немесе цифрлық жеткізгіште қамтылған немесе белгілі бір файлға жазылған, жиынын пайдаланушы өзгерте алатын дыбыстық сигналдарды ойнатуға арналған ойыншық элементі;";
и) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"электромеханикалық ойыншық-ойыншықтың құрамдас бөліктерін басқаруға арналған электр қозғалтқышын пайдаланатын ойыншық."

О внесении изменений в технический регламент Таможенного союза "О безопасности игрушек" (ТР ТС 008/2011)
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2024 года № 50.
О внесении изменений в технический регламент Таможенного союза "О безопасности игрушек" (ТР ТС 008/2011)
В соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 29 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в технический регламент Таможенного союза "О безопасности игрушек" (ТР ТС 008/2011), принятый Решением Комиссии Таможенного союза от 23 сентября 2011 г. № 798, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 14 мая 2024 г. № 50
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в технический регламент Таможенного союза
"О безопасности игрушек" (ТР ТС 008/2011)
1. В статье 2:
а) после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"ароматизированная игрушка – игрушка или часть игрушки, обработанные пищевым натуральным ароматизатором;
батут для домашнего использования (батут) – игрушка, несущая массу тела ребенка, конструкция которой позволяет совершать прыжки;";
б) после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"игрушка для активного отдыха – игрушка, предназначенная для активного отдыха, в которой опорная конструкция остается неподвижной во время использования и на которой можно выполнять карабканье, прыжки, раскачивание, скольжение, качение, верчение, плескание, ползание или любое сочетание этих действий;";
в) в абзаце десятом слово "наполнителем" заменить словами "мягким наполнителем, позволяющим ребенку легко сжимать ее основную часть рукой;";
г) после абзаца тринадцатого дополнить абзацами следующего содержания:
"коммерческое наименование игрушки – слово или словосочетание, которые могут дополнять наименование игрушки.
Коммерческое наименование игрушки может не отражать ее потребительские свойства и не должно заменять собой наименование продукции, а также может совпадать с товарным знаком изготовителя (например, "кукла Baby Born "Волшебная девочка");";
д) после абзаца четырнадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"летающая игрушка – игрушка или часть игрушки, предназначенная для запуска в свободный полет с помощью источника энергии (например, сжатого газа, пружины, электричества или инерционной силы), который продолжает приводить объект в движение после первоначального пуска на протяжении определенного периода или всего полета;";
е) после абзаца шестнадцатого дополнить абзацами следующего содержания:
"набор для изготовления парфюмерно-косметической продукции – игрушка, предназначенная для оказания помощи ребенку в приобретении навыков изготовления такой продукции, как мыло, крем, шампунь, пена для ванн, помада, зубная паста, кондиционер, и другой аналогичной продукции;
набор для развития вкусовых навыков (вкусовой набор) – игрушка, предназначенная для оказания помощи ребенку в приготовлении блюд и напитков, которые включают такие пищевые ингредиенты, как ароматические вещества, жидкости и сухие смеси;
настольная игра для развития обоняния (набор для развития обоняния) – игрушка, предназначенная для оказания помощи ребенку в приобретении навыков распознавания различных запахов и ароматических композиций;";
ж) после абзаца восемнадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"погремушка – игрушка, предназначенная для детей грудного возраста (до 1 года), которая издает звук при встряхивании и конструкция которой позволяет применять ее при держании в руке ребенком или лицом, присматривающим за ним;";
з) после абзаца двадцать пятого дополнить абзацем следующего содержания:
"устройство для воспроизведения фонограмм – элемент игрушки, предназначенный для воспроизведения звуковых сигналов, полученных в результате звукозаписи и содержащихся на аналоговом или цифровом носителе или записанных в определенном файле, набор которых может изменяться пользователем;";
и) дополнить абзацем следующего содержания:
"электромеханическая игрушка – игрушка, в которой используется электродвигатель, предназначенный для привода составных частей игрушки.".

2. 4-бапта:
а) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Материалдар
2.1. Ойыншықтар жасалған материалдар таза болуы керек (ластанусыз).
2.2. 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ойыншықтарда табиғи үлбірді, шынайы былғарыны, әйнекті, фарфорды, түкті материалдарды (резеңке, картон және қағаз), ішкі қақпағы жоқ 3 мм және одан аз мөлшердегі толтырғыш түйіршіктерді, ылғалды ортада мөлшері сылдырмақ тәрізді ойыншықтардың толтырғыштарын қолдануға жол берілмейді 5%.
2.3. Ойыншықтарда пайдаланылған материалдарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған қайталама шикізатты қолдануға жол берілмейді. Ойыншықтарды өндіру үшін өз өндірісінің қалдықтарын пайдалануға жол беріледі.
2.4. 3 жастан асқан балаларға арналған ойыншықтарда әйнек (бала оған толық немесе ішінара тиіп кетуі мүмкін), егер ол:
функционалды түрде негізделген (мысалы, оптикалық ойыншықтар, шамдар, тәжірибелер жиынтығында қолданылатын әйнек);
полимерлі композициялық материалдың құрамдас бөлігі болса, матаны нығайтатын шыны талшық;
қуыршақтарға арналған шарлар немесе көздер түріндегі үлкен шыныдан жасалған бұйымдар.
2.5. Ойыншықтардың қорғаныс және сәндік жабыны дымқыл өңдеуге, сілекей мен тердің әсеріне төзімді болуы керек.
Сылдырмақтардың, сондай – ақ функционалдық мақсаты бойынша баланың аузымен тікелей байланыста болатын ойыншықтардың элементтерінің (мысалы, құбырларда – ауаны үрлеуге арналған ауыз қуысы, үрлемелі шарларда-ауаны үрлеуге арналған тесік пен іргелес бөлік және т. б.) беткі қабаты мен кескіндемесі сілекей, тер, дымқыл өңдеу, ыстық суға, өңдеуге төзімді болуы керек.";
б) 3-тармақ "және осы техникалық регламенттің қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуге тиіс." деген сөздермен толықтырылсын;
в) 3.2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2. Физикалық және механикалық қасиеттері
3.2.1. Ойыншық және оның құрамдас бөліктері, оның ішінде бекіткіштер, ойыншықты мақсатына сай пайдалану кезінде пайда болатын механикалық жүктемелерге төтеп беруі керек. Ойыншық құлап кетпеуі керек, оны мақсатына сай қолданған кезде ерікті түрде бүктелуі керек, сонымен қатар тұтынушылық қасиеттерін сақтауы керек.
3.2.2. Қол жетімді жиектер, өткір ұштар, қатты бөлшектер, серіппелер, бекіткіштер, саңылаулар, бұрыштар, шығыңқы жерлер, сымдар, арқандар және ойыншықтарды бекіту баланың жарақат алу қаупін болдырмауы керек.
3.2.3. 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ойыншықтарда және функционалдық мақсаты бойынша баланың аузымен тікелей байланыста болатын ойыншықтарда сұйық толтырғыштың ағып кетуіне жол берілмейді.

2. В статье 4:
а) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Материалы
2.1. Материалы, из которых изготовлены игрушки, должны быть чистыми (без загрязнений).
2.2. В игрушках, предназначенных для детей в возрасте до 3 лет, не допускается применение натурального меха, натуральной кожи, стекла, фарфора, ворсованных материалов (резины, картона и бумаги), набивочных гранул размером 3 мм и менее без внутреннего чехла, наполнителей игрушек, подобных погремушкам, размер которых во влажной среде увеличивается более чем на 5%.
2.3. В игрушках не допускается применение вторичного сырья, полученного в результате повторной переработки материалов, бывших в употреблении. Для производства игрушек допускается применение отходов собственного производства.
2.4. В игрушках, предназначенных для детей в возрасте старше 3 лет, стекло (к которому может полностью или частично прикоснуться ребенок) может применяться в случаях, если это:
функционально обосновано (например, для оптических игрушек, лампочек, стекла, применяемого в наборах для опытов);
стекловолокно, укрепляющее ткань, если оно является составной частью полимерного композиционного материала;
изделия, изготовленные из массивного стекла в форме шаров или глаз для кукол.
2.5. Защитно-декоративное покрытие игрушек должно быть стойким к влажной обработке, действию слюны и пота.
Поверхностное покрытие и роспись погремушек, а также элементов игрушек, которые по функциональному назначению имеют непосредственный контакт со ртом ребенка (например, в дудках – мундштук для вдувания воздуха, в шариках надувных – отверстие и прилегающая часть для вдувания воздуха и т. п.), должны быть стойкими к действию слюны, пота, влажной обработке, горячей воде, истиранию.";
б) пункт 3 дополнить словами ", и должны соответствовать требованиям безопасности настоящего технического регламента.";
в) подпункт 3.2 изложить в следующей редакции:
"3.2. Физические и механические свойства
3.2.1. Игрушка и ее составные части, включая крепежные детали, должны выдерживать механические нагрузки, возникающие при использовании игрушки по назначению. Игрушка не должна разрушаться, произвольно складываться при ее использовании по назначению, а также должна сохранять свои потребительские свойства.
3.2.2. Доступные кромки, острые концы, жесткие детали, пружины, крепежные детали, зазоры, углы, выступы, шнуры, канаты и крепления игрушек должны исключать риск травмирования ребенка.
3.2.3. Утечка жидкого наполнителя в игрушках, предназначенных для детей в возрасте до 3 лет, и игрушках, которые по функциональному назначению имеют непосредственный контакт со ртом ребенка, не допускается.

3.2.4. Ойыншықтың қозғалмалы құрамдас бөліктері балалардың жарақат алу қаупін болдырмауы керек. Жетек механизмдері балаға қол жетімді болмауы керек.
3.2.5. Ойыншық және алынбалы бөлшектер 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ойыншықтар, сондай-ақ тамақ өнімдеріне тікелей бекітілген ойыншықтар тыныс алу жолына түспейтін мөлшерде болуы керек.
3.2.6. Жұмсақ ойыншықтардың толтырғышында қатты немесе өткір бөгде заттар болмауы керек. Жұмсақ ойыншықтардың тігістері берік болуы керек. Жұмсақ ойыншықтар мен олардың талшықты толтырғыш бөлшектерінде сыртқы қапшығы болуы керек.
3.2.7. Азық-түліктегі және (немесе) азық-түлік өнімімен бірге бөлшек саудаға түсетін ойыншықтың өз қаптамасы болуы тиіс. Мұндай қаптаманың мөлшері баланың тұншығу қаупін тудырмауы керек. Ойыншықты тамақ өнімінің қаптамасына қаптамасыз сыртынан орналастыруға жол беріледі.
Тамақ өнімдерінде болатын және (немесе) тамақ өнімімен бірге бөлшек саудаға түсетін ойыншықтың тыныс алу жолдарына түсуін және (немесе) жұтылуын болдырмайтын өлшемдері болуы немесе тыныс алу жолдарына түсуін және (немесе) жұтылуын болдырмайтын өлшемдердің бастапқы қаптамасына салынуы тиіс.
3.2.8. Ойыншық және оның құрамдас бөліктері баланың тұншығуы мен ішек жолдарының бітелуіне байланысты қауіпті азайтуы керек.
3.2.9. Баланың басын толығымен жабатын ауа өткізбейтін материалдан жасалған ойынға арналған маскалар мен дулығалар желдетудің жеткіліксіздігінен тұншығу қаупін болдырмайтындай етіп жасалуы керек.
3.2.10. Баланың денесін су бетінде ұстауға арналған ойыншық герметикалық және берік болатындай етіп жасалған және жасалған болуы керек.
3.2.11. Баланың ішіне сыятын және оған жабық кеңістікті білдіретін ойыншықтың ішінен оңай ашылатын шығатын тесігі болуы керек, сонымен қатар желдеткіш саңылаулары бар беті болуы керек.
3.2.12. Баланың дене салмағын көтеретін және жүруге арналған ойыншықтар берік және тұрақты болуы керек (егер тұрақты жағдай пайдалану жағдайларында көзделсе).
Баланың дене салмағын көтеретін және жүруге арналған, Механикалық немесе электр жетегі бар, еркін жүріс механизмі немесе беріліс қорабының бейтарап жағдайы бар ойыншықтардың тежегіш механизмі болуы тиіс. Доңғалақтың қозғалысы тікелей баладан немесе механикалық беріліс арқылы хабарланатын ойыншықтарды және еркін жүру механизмі жоқ электр жетегі бар ойыншықтарды тежегіш механизмдерсіз жасауға рұқсат етіледі.
Тізбекті берілісі бар ойыншықтар қорғаныш қалқандармен жабдықталуы тиіс.
Баланың дене салмағын көтеретін және мінуге арналған ойыншықтардың тірек беттерінде сырғып кетудің алдын алатын элементтер болуы керек.

3.2.4. Движущиеся составные части игрушки должны исключать риск травмирования детей. Приводные механизмы должны быть недоступны для ребенка.
3.2.5. Игрушка и съемные детали игрушки, предназначенные для детей в возрасте до 3 лет, а также игрушки, непосредственно закрепляемые на пищевых продуктах, должны иметь размеры, исключающие попадание в дыхательные пути.
3.2.6. Наполнитель мягконабивных игрушек не должен содержать твердых или острых инородных предметов. Швы мягконабивных игрушек должны быть прочными. Мягконабивные игрушки и их детали, содержащие волокнистый наполнитель, должны иметь оболочку.
3.2.7. Игрушка, находящаяся в пищевых продуктах и (или) поступающая в розничную торговлю вместе с пищевым продуктом, должна иметь собственную упаковку. Размеры такой упаковки не должны вызывать риск удушья ребенка. Допускается наружное размещение игрушки без упаковки на упаковке пищевого продукта.
Игрушка, находящаяся в пищевых продуктах и (или) поступающая в розничную торговлю вместе с пищевым продуктом, должна иметь размеры, исключающие попадание в дыхательные пути и (или) проглатывание, или быть помещенной в первичную упаковку размеров, исключающих попадание в дыхательные пути и (или) проглатывание.
3.2.8. Игрушка и ее составные части должны минимизировать риск, связанный с удушьем ребенка и закупоркой кишечного тракта.
3.2.9. Маски и шлемы для игры из воздухонепроницаемого материала, полностью покрывающие голову ребенка, должны быть разработаны и изготовлены таким образом, чтобы исключить риск удушья в результате недостаточной вентиляции.
3.2.10. Игрушка, предназначенная для поддерживания тела ребенка на поверхности воды, должна быть разработана и изготовлена таким образом, чтобы быть герметичной и прочной.
3.2.11. Игрушка, внутри которой может поместиться ребенок и которая представляет для него замкнутое пространство, должна иметь отверстие для выхода, легко открываемое изнутри, а также иметь поверхность с вентиляционными отверстиями.
3.2.12. Игрушки, несущие массу тела ребенка и предназначенные для езды, должны быть прочными и устойчивыми (если устойчивое положение предусмотрено условиями эксплуатации).
Игрушки, несущие массу тела ребенка и предназначенные для езды, с механическим или электрическим приводом, имеющие механизм свободного хода или нейтральное положение коробки передач, должны иметь тормозной механизм. Игрушки, в которых движение колесу сообщается непосредственно от ребенка или через механическую передачу, и игрушки с электрическим приводом, не имеющие механизма свободного хода, допускается изготавливать без тормозных механизмов.
Игрушки с цепной передачей должны быть оборудованы защитными щитками.
Опорные поверхности игрушек, несущих массу тела ребенка и предназначенных для езды, должны иметь элементы, предотвращающие соскальзывание.

3.2.13. Баланың дене салмағын көтеретін және жүруге арналмаған ойыншықтар мен ашық Ойыншықтар берік, аударылуға төзімді болуы керек және мақсатына сай пайдаланған кезде бүктелмеуі керек.
3.2.14. Ашық ойыншықтар мен батуттар қозғалыстағы элементтер, қорғаныс элементтерінің беттері, саңылаулар, Саңылаулар мен жарықтар баланың жарақат алу қаупін тудырмайтындай етіп жасалуы және жасалуы керек.
3.2.15. Тірек бетінің деңгейінен 1 000 мм немесе одан да көп биіктікте отыруға немесе тұруға арналған Ашық ойыншық платформасы баланың жарақат алу қаупін болдырмауы керек.
3.2.16. Аспалы әткеншектер берік болуы керек және аударылып қалмауы керек, 3 жасқа дейінгі балаларға арналған әткеншек орындықтары баланың құлап кетуіне жол бермейтін құрылымға ие болуы керек.
3.2.17. Салмағы 4,5 кг-нан асатын қозғалмайтын еден ойыншықтары, баланың дене салмағын көтермейтіндер аударылып қалмауы керек.
3.2.18. Ойыншықтың конструкциясы іске қосу механизмі арқылы шығарылатын снарядпен, сондай-ақ кинетикалық энергиясы бар снаряд баланың жарақат алу қаупін азайтуы керек және (немесе) оған қарайтын адам.
3.2.19. Ұшатын ойыншықтардың дизайны көзге зақым келтіру қаупін азайтуы керек.
3.2.20. Баланың батпырауық пен басқа да ұқсас ойыншықтарды ұстауға арналған, ұзындығы 2 м-ден асатын сымдар электр кедергісі 100 МОм/см-ден асатын материалдан жасалуы керек.
3.2.21. Жас балалармен құрастыруға арналған конструкторлар мен модельдерде 10 жылға дейін құрастыру кезінде дәнекерлеуге жол берілмейді.
3.2.22. Қыздыру элементтері бар ойыншық келесілерді қамтамасыз ететін етіп жасалуы керек:
- жанасу үшін қол жетімді барлық беттердің температурасы жанасу кезінде күйікке әкелмеуі керек;
- ойыншықтағы сұйықтықтар, булар немесе газдар, олар жойылған кезде (Егер бұл жою ойыншықтың жұмыс істеуі үшін қажет болса) күйік немесе басқа жарақаттар тудыруы мүмкін, температура немесе қысым мәндері жоғарыламауы керек.
3.2.23. Инфрақызыл сәулеленудің интегралдық ағынының қарқындылық деңгейлері 2-қосымшада белгіленген осы Техникалық регламентке гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
3.2.24. Діріл көзі бар ойыншықтардағы жергілікті діріл деңгейлері осы техникалық регламентке 2-қосымшада белгіленген гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
3.2.25.Ойыншықтардағы дыбыс (дыбыс қысымы) деңгейлері осы техникалық регламентке 2-қосымшада белгіленген гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес болуы тиіс.

3.2.13. Игрушки, несущие массу тела ребенка и не предназначенные для езды, и игрушки для активного отдыха должны быть прочными, устойчивыми к опрокидыванию и не должны складываться при использовании по назначению.
3.2.14. Игрушки для активного отдыха и батуты должны быть разработаны и изготовлены таким образом, чтобы элементы, находящиеся в движении, поверхности защитных элементов, зазоры, проемы и щели не создавали опасности травмирования ребенка.
3.2.15. Платформа игрушки для активного отдыха, предназначенная для сидения или стояния на высоте 1 000 мм или более от уровня опорной поверхности, должна исключать риск травмирования ребенка.
3.2.16. Подвесные качели должны быть прочными и не должны опрокидываться, сиденья качелей для детей в возрасте до 3 лет должны иметь конструкцию, препятствующую падению ребенка.
3.2.17. Неподвижные напольные игрушки массой более 4,5 кг, не несущие массу тела ребенка, не должны опрокидываться.
3.2.18. Конструкция игрушки со снарядом, выпускаемым при помощи пускового механизма, а также обладающий кинетической энергией снаряд должны минимизировать риск травмирования ребенка и (или) лица, присматривающего за ним.
3.2.19. Конструкция летающих игрушек должна минимизировать риск травмирования глаз.
3.2.20. Шнуры, предназначенные для удержания ребенком воздушного змея и других аналогичных игрушек, длиной более 2 м должны изготавливаться из материала, удельное электрическое сопротивление которого должно быть более 100 МОм/см.
3.2.21. В конструкторах и моделях для сборки детьми в возрасте до 10 лет пайка при сборке не допускается.
3.2.22. Игрушка, содержащая нагревательные элементы, должна быть изготовлена таким образом, чтобы обеспечивать следующее:
- температура всех доступных для контакта поверхностей не должна приводить к ожогу при соприкосновении;
- жидкости, пары или газы, содержащиеся в игрушке, которые при удалении (если данное удаление необходимо для функционирования игрушки) могут вызывать ожоги или другие травмы, не должны иметь повышенные значения температуры или давления.
3.2.23. Уровни интенсивности интегрального потока инфракрасного излучения должны соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.
3.2.24. Уровни локальной вибрации в игрушках, имеющих источник вибрации, должны соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.
3.2.25. Уровни звука (звукового давления) в игрушках должны соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.

3.2.26. Үстелде ойнайтын - баспа ойыншықтарда:
- мәтін мен сызбалар негізгі фонға қатысты анық және қарама-қарсы болуы керек;
- қағаз бен картонға бояуларды жууға жол берілмейді.
3.2.27. Оптикалық ойыншық жасалуы керек және байланысты тәуекелді азайту үшін жасалған баланың көру қабілетін түзетумен.
3.2.28. Жарықдиодты қолданатын ойыншықтар баланың көру мүшелеріне теріс әсер етпеуі керек.
3.2.29. Ойыншықтарда барлық түрдегі лазерлік сәулелену жүйелерін пайдалануға тыйым салынады.";
г) 3.4-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3.4. Химиялық қасиеттері
3.4.1. Ойыншықты пайдаланған кезде оны араластыру керек химиялық заттардың теріге, шырышты қабаттарға, тыныс алу жолдарына, көзге немесе асқазанға түсуіне байланысты денсаулыққа зиян келтіру қаупі аз.
3.4.2. Ойыншықтардың санитарлық-химиялық көрсеткіштері осы Техникалық регламентке 2-қосымшада белгіленген гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
3.4.3. Химиялық заттарды қамтитын және химиялық тәжірибелерге арналған жиынтықтарға жатпайтын химиялық ойыншықтар мен ойын жиынтықтарында, егер олардың құрамы осы Техникалық регламенттің 4-қосымшасына сәйкес әрбір химиялық зат үшін белгіленген ең жоғары рұқсат етілген мөлшерден аспаса, химиялық заттардың немесе Реактивтердің белгілі бір мөлшерін қолдануға жол беріледі.
3.4.4. Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді дайындауға арналған жиынтықтарға кіретін заттар балалар мен оларды бақылайтын адамдардың денсаулығы үшін қауіпсіз болуы тиіс, ал осы жиынтықтан алынған парфюмерлік-косметикалық өнім Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 799 шешімімен қабылданған Кеден одағының техникалық "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" регламентінің (КО ТР 009/2011) талаптарына сәйкес болуы тиіс.
3.4.5. Иіс сезу және дәм сезу жинақтарын дамытуға арналған жиынтықтарда тағамдық хош иісті заттар мен тағамдық ингредиенттер Кеден одағы Комиссиясының 9 желтоқсандағы шешімімен қабылданған "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының 2011 ж. № 880 техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 58 Шешімімен қабылданған Кеден одағының "Тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер қауіпсіздігінің талаптары" техникалық регламенті (КО ТР 029/2012) талаптарына сәйкес келуі тиіс.
3.4.6. Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді дайындауға арналған жиынтықтарда, иіс сезу және дәм сезу жиынтықтарын дамытуға арналған жиынтықтарда, хош иістендірілген ойыншықтарда Кеден одағының "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне 1-қосымшаға сәйкес парфюмерлік-косметикалық өнімде пайдалануға тыйым салынған заттарды қолдануға жол берілмейді (КО ТР 009/2011).";

3.2.26. В игрушках настольно-печатных:
- текст и рисунки должны быть четкими и контрастными по отношению к основному фону;
- отмарывание красок на бумаге и картоне не допускается.
3.2.27. Оптическая игрушка должна быть разработана и изготовлена таким образом, чтобы минимизировать риск, связанный с коррекцией зрения ребенка.
3.2.28. Игрушки с использованием светодиодов не должны оказывать отрицательное воздействие на органы зрения ребенка.
3.2.29. В игрушках запрещается использование систем лазерного излучения всех типов.";
г) подпункт 3.4 изложить в следующей редакции:
"3.4. Химические свойства
3.4.1. При использовании игрушки должен быть сведен к минимуму риск ущерба здоровью вследствие попадания химических веществ на кожу, слизистые оболочки, в дыхательные пути, глаза или желудок.
3.4.2. Санитарно-химические показатели игрушек должны соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.
3.4.3. В химических игрушках и игровых комплектах, включающих химические вещества и не относящихся к комплектам для химических опытов, допускается применение определенного количества химических веществ или реактивов, если их содержание не превышает максимально допустимого количества, установленного для каждого химического вещества в соответствии с приложением 4 к настоящему техническому регламенту.
3.4.4. Вещества, входящие в наборы для изготовления парфюмерно-косметической продукции, должны быть безопасны для здоровья детей и лиц, присматривающих за ними, а парфюмерно-косметическая продукция, полученная из данного набора, должна соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 23 сентября 2011 г. № 799.
3.4.5. В наборах для развития обоняния и вкусовых наборах пищевые ароматические вещества и пищевые ингредиенты должны соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 880, и технического регламента Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012), принятого Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 58.
3.4.6. В наборах для изготовления парфюмерно-косметической продукции, наборах для развития обоняния и вкусовых наборах, ароматизированных игрушках не допускается применение веществ, запрещенных к использованию в парфюмерно-косметической продукции в соответствии с приложением 1 к техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011).";

д) 3.6-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3.6. Электрлік қасиеттері
3.6.1. Электр ойыншығында, сондай-ақ оның құрамдас бөліктерінде номиналды кернеу 24 В аспауы тиіс.
3.6.2. Электр желісінен жұмыс істейтін ойыншықтарды қуаттандыруға арналған зарядтағыш пен трансформатор ойыншықтың ажырамас бөлігі болмауы керек және одан ажыратылуы керек.
3.6.3. Электр энергиясының көзімен жанасатын немесе жанасуға қабілетті ойыншықтардың бөлшектері, сондай-ақ кабельдердің сымдары электр тогының соғу қаупін болдырмау мақсатында оқшауланған және механикалық қорғалған болуы керек.
3.6.4. Электростатикалық өрістің кернеу деңгейі ойыншықтардың бетінде осы Техникалық регламентке 2-қосымшада белгіленген гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
3.6.5. Электр және электромеханикалық ойыншықтар тудыратын электромагниттік өрістің кернеу деңгейі осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасында белгіленген гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
3.6.6. Өнеркәсіптік жиіліктегі (50 Гц) айнымалы ток желісінен қуат алатын өнеркәсіптік жиіліктегі (50 Гц) ойыншықтардың электр өрісінің кернеу деңгейі осы Техникалық регламентке 2-қосымшада белгіленген гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі керек";
е) 3.9-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3.9. Магниттік қасиеттері
3.9.1. Ойыншықтардың бос магниттері мен магниттік элементтерінің магнит ағынының есептік көрсеткіші 0,50 Тл20 мм2 кем болуы немесе тыныс алу және жұту жолдарына түсуін болдырмайтын өлшемдері болуы тиіс.
3.9.2. Магниттер немесе магниттік элементтер бар 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ойыншықтар үшін 3 жыл, осы Техникалық регламенттің 3.9.1-тармақшасының талаптарына қосымша, магнит ағынының көрсеткіші 0,5 Тл 2мм-ден аз болса, егер жеке магниттер соққыны болдырмайтын өлшемдерге ие болса не тыныс алу жолдары және жұту. магниттерді немесе магниттік элементтерді бөлуге жол берілмейді";
ж) 4-тармақтағы төртінші абзац мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Егер ойыншық сатылатын қаптама да пайдалануға арналған болса (ойын функциясы бар), онда ол ойыншықтың құрамдас бөлігі ретінде қарастырылады. Қаптаманың қолдану аясын өндіруші анықтайды.
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді дайындауға арналған жиынтықтардың, иіс сезу мен дәм сезу жиынтықтарын дамытуға арналған ойын жиынтықтарының тұтынушылық қаптамасы осы жиынтықтардың құрамдас бөліктерінің жарамдылық мерзімі ішінде олардың қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.";
з) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

д) подпункт 3.6 изложить в следующей редакции:
"3.6. Электрические свойства
3.6.1. В электрической игрушке, а также в ее составных частях номинальное напряжение не должно превышать 24 В.
3.6.2. Зарядное устройство и трансформатор, предназначенный для питания игрушек, работающих от электрической сети, не должны быть неотъемлемой частью игрушки и должны от нее отсоединяться.
3.6.3. Детали игрушек, контактирующие или способные контактировать с источником электрической энергии, а также кабели и провода должны быть изолированы и механически защищены с целью исключения риска поражения электрическим током.
3.6.4. Уровень напряженности электростатического поля на поверхности игрушек должен соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.
3.6.5. Уровень напряженности электромагнитного поля, создаваемого электрическими и электромеханическими игрушками, должен соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.
3.6.6. Уровень напряженности электрического поля тока промышленной частоты (50 Гц) игрушек с питанием от сети переменного тока промышленной частоты (50 Гц) должен соответствовать требованиям гигиенической безопасности, установленным приложением 2 к настоящему техническому регламенту.";
е) подпункт 3.9 изложить в следующей редакции:
"3.9. Магнитные свойства
3.9.1. Незакрепленные магниты и магнитные элементы игрушек должны иметь расчетный показатель магнитного потока менее 0,5 Тл2 мм2 или размеры, исключающие попадание в дыхательные пути и проглатывание.
3.9.2. Для игрушек, предназначенных для детей в возрасте до 3 лет, содержащих магниты или магнитные элементы, дополнительно к требованиям подпункта 3.9.1 настоящего технического регламента, не допускается отделение магнитов или магнитных элементов с показателем магнитного потока менее 0,5 Тл2 мм2, если отделенные магниты имеют размеры, которые не исключают попадание в дыхательные пути и проглатывание.";
ж) в пункте 4 абзац четвертый заменить абзацами следующего содержания:
"Если упаковка, в которой реализуется игрушка, также предназначена для использования (обладает игровой функцией), то она рассматривается как составная часть игрушки. Область применения упаковки определяет изготовитель.
Потребительская упаковка наборов для изготовления парфюмерно-косметической продукции, игровых наборов для развития обоняния и вкусовых наборов должна обеспечивать безопасность и сохранность комплектующих этих наборов в течение срока их годности.";
з) пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Таңбалау
5.1. Ойыншықтарды таңбалау сенімді, анық, оқуға оңай, тексеруге және сәйкестендіруге қол жетімді болуы керек. Қол жеткізу осы техникалық регламенттің 5.3-тармақшасында және осы техникалық регламенттің 3-қосымшасында келтірілген ақпаратқа қаптаманың тұтастығын бұзбай (бүлдірмей) қамтамасыз етілуі тиіс.
5.2. Таңбалауды дайындаушы (уәкілетті дайындаушы тұлға), импорттаушы (сатушы) қолданады. Таңбалаудың орны мен әдісін дайындаушы (уәкілетті дайындаушы тұлға), импорттаушы (сатушы) айқындайды.
5.3. Таңбалау келесі ақпаратты қамтуы керек:
- ойыншықтың атауы;
- ойыншықтың коммерциялық атауы (бар болса);
- оның сәйкестендірілуін қамтамасыз ететін ойыншық туралы мәліметтер (түрі, моделі, артикулы және (немесе) өнімді ойыншықтарға жатқызуға, оны сенімді сипаттауға және басқа ойыншықтан ажыратуға мүмкіндік беретін өзге де сәйкестендіру белгісі) (бар болса);
- дайындалған елдің атауы (егер ойыншық өндірісі орналасқан ел дайындаушының орналасқан жерінің мекенжайына сәйкес келмесе);
- дайындаушының (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаның), импорттаушының (сатушының) атауы және орналасқан жері, олармен байланыс үшін ақпарат;
- дайындаушының тауар белгісі (бар болса);
- ойыншық арналған баланың ең төменгі жасы және (немесе) баланың жасын білдіретін пиктограмма;
- негізгі құрылымдық материал (жастағы балаларға арналған 3 жасқа дейін) (қажет болған жағдайда);
- хош иістендіргіш (бар болса);
- ойыншыққа күтім жасау тәсілдері (қажет болған жағдайда);
- шығарылған күні (айы, жылы);
- партия коды (бар болса);
- қызмет ету мерзімі немесе жарамдылық мерзімі (олар орнатылған кезде);
- сақтау шарттары (қажет болған жағдайда).
Таңбалауда дайындаушының коммерциялық атауын, орналасқан жерін (шыққан елін қоспағанда), дайындаушының тауар белгісін, ойыншық туралы оның сәйкестендірілуін қамтамасыз ететін мәліметтерді көрсеткен кезде латын әліпбиінің әріптерін пайдалануға жол беріледі.
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді дайындауға арналған жиынтықтың таңбалауында оның құрамы (атауы, атауы (бар болса) және компоненттер саны туралы мәліметтер болуы тиіс. Жиынтықтың әрбір компонентінің атауы және аты болуы керек (бар болса). Ингредиенттер тізімі Кеден одағының "Парфюмерлік-косметикалық өнімнің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің 5-бабының 9-тармағына сәйкес белгіленеді (КО ТР 009/2011).
5.4. Ойыншықтың түріне байланысты таңбалау мазмұнына толықтығы (ойын жиынтықтары үшін), ойыншықты пайдалану ережелері, тазалау әдістері, ойыншықпен, ескерту ақпаратымен және құрастыру нұсқаулығымен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары кіреді.
Ескерту ақпаратында сәйкес пайдалану кезінде арнайы сақтық шаралары туралы осы Техникалық регламентке 3 - қосымшамен бірге." нұсқау болуы керек.

"5. Маркировка
5.1. Маркировка игрушек должна быть достоверной, четкой, легко читаемой, доступной для осмотра и идентификации. Доступ к информации, приведенной в подпункте 5.3 настоящего технического регламента и приложении 3 к настоящему техническому регламенту, должен быть обеспечен без нарушения целостности (повреждения) упаковки.
5.2. Маркировка наносится изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом), импортером (продавцом). Место и способ нанесения маркировки определяются изготовителем (уполномоченным изготовителем лицом), импортером (продавцом).
5.3. Маркировка должна содержать следующую информацию:
- наименование игрушки;
- коммерческое наименование игрушки (при наличии);
- сведения об игрушке, обеспечивающие ее идентификацию (вид, модель, артикул и (или) иной идентификационный признак, позволяющий отнести продукцию к игрушкам, достоверно ее характеризовать и отличать от другой игрушки) (при наличии);
- наименование страны изготовления (если страна, где расположено производство игрушки, не совпадает с адресом места нахождения изготовителя);
- наименование и место нахождения изготовителя (уполномоченного изготовителем лица), импортера (продавца), информация для связи с ними;
- товарный знак изготовителя (при наличии);
- минимальный возраст ребенка, для которого предназначена игрушка, и (или) пиктограмма, обозначающая возраст ребенка;
- основной конструкционный материал (для детей в возрасте до 3 лет) (при необходимости);
- ароматизатор (при наличии);
- способы ухода за игрушкой (при необходимости);
- дата изготовления (месяц, год);
- код партии (при наличии);
- срок службы или срок годности (при их установлении);
- условия хранения (при необходимости).
При указании в маркировке коммерческого наименования, места нахождения изготовителя (за исключением страны происхождения), товарного знака изготовителя, сведений об игрушке, обеспечивающих ее идентификацию, допускается использование букв латинского алфавита.
Маркировка набора для изготовления парфюмерно-косметической продукции должна содержать сведения о его составе (наименовании, названии (при наличии) и количестве компонентов). Каждый компонент набора должен иметь наименование и название (при наличии). Список ингредиентов устанавливается в соответствии с пунктом 9 статьи 5 технического регламента Таможенного союза "О безопасности парфюмерно-косметической продукции" (ТР ТС 009/2011).
5.4. В зависимости от вида игрушки в содержание маркировки включают комплектность (для игровых наборов), правила эксплуатации игрушки, способы очистки, меры безопасности при обращении с игрушкой, предупреждающую информацию и инструкцию по сборке.
Предупреждающая информация должна содержать указание об особых мерах предосторожности при использовании в соответствии с приложением 3 к настоящему техническому регламенту.".

3. Көрсетілген техникалық регламентке 1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
Кеден одағының
"Ойыншықтардың қауіпсіздігі
туралы" (ТР КО 008/2011)
техникалық регламентке
"1-ҚОСЫМША"
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 50 Шешімі жаңа редакцияда)
Кеден одағының техникалық регламенті қолданылмайтын ойыншықтар ретінде қарастырылмайтын және "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 008/2011) бұйымдар ТІЗБЕСІ
1. Рождестволық әшекейлер, жасанды шыршалар және оларға керек-жарақтар, мерекелер мен салтанатты іс-шараларға арналған электр гирляндалары, сәндік бұйымдар (мысалы, мұрындар, қалпақшалар)
2. Коллекцияға арналған масштабты модельдер (мысалы, автомобильдердің, қайықтардың, пойыздардың нақты масштабты модельдері, қалайы сарбаздарының тарихи миниатюралары).
3. Балалар ойын алаңдарына арналған жабдық.
4. Дене салмағы 20 кг-нан асатын балалардың спортпен шұғылдануына арналған роликті конькилерді, роликтерді, скейтбордтарды қоса алғанда, спорттық мүкәммал.
5. Спортпен шұғылдануға немесе жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдар мен тротуарларда жүруге арналған скутерлер және дене салмағы 50 кг-нан асатын балалардың (электрлікті қоса алғанда) басқа да жүріп-тұру құралдары.
6. Фольклорлық және сәндік қуыршақтар.
7. Қоғамдық орындарда орнатылған ойыншықтар, анимациялық костюмдер (мысалы, қуыршақтар).
8. Ойын автоматтары.
9. 500-ден астам бөлшектері бар басқатырғыштар.
10. Пневматикалық қару (су мылтықтары мен тапаншаларды қоспағанда, Сығылған газды қолданатын мылтықтар мен тапаншалар), атыс қаруының дәл көшірмелері.
11. Катапульттар, арбалеттер, слингтер және лақтыру құрылғылары (ойыншық ретінде балаларға арналған өндірушіден басқа).
12. Металл ұштары бар Дарт түрін лақтыру үшін снарядтарды қолданатын бұйымдар мен ойындар.
13. Тормен жұмыс істейтін ойыншықтарға арналған трансформаторлар, қайта зарядталатын батареяларға арналған зарядтағыштар, соның ішінде ойыншықпен бірге жеткізіледі.
14. Пайдалануға арналған бұйымдар білім беру процесінде мектептерде және өзге де білім беру мекемелерінде ересектердің бақылауымен, оның ішінде құрамында электр және (немесе) қыздыру элементтері бар (мысалы, электр шәйнегі, үтік, пеш).
15. Ішкі жану қозғалтқышы бар көлік құралдары.
16. Бу қозғалтқышы бар ойыншық машиналар.
17. Седланың максималды биіктігі 435 мм болатын велосипедтер.
18. Номиналды кернеуі 24 В жоғары жұмыс істейтін ойындар мен ойыншықтар.
19. Балаларға арналған зергерлік бұйымдар (өндіруші ойыншық ретінде анықтаған зергерлік бұйымдарды, сондай-ақ зергерлік бұйымдарды жасауға арналған ойын жиынтықтарын қоспағанда).

3. Приложение 1 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к техническому регламенту
Таможенного союза
"О безопасности игрушек"
(ТР ТС 008/2011)
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической
комиссии от 14 мая 2024 г. № 50)
ПЕРЕЧЕНЬ
изделий, которые не рассматриваются в качестве игрушек и на которые не распространяется технический регламент Таможенного союза "О безопасности игрушек" (ТР ТС 008/2011)
1. Елочные украшения, искусственные елки и принадлежности к ним, электрогирлянды, декоративные изделия, предназначенные для праздников и торжественных мероприятий (например, носы, колпаки).
2. Масштабные модели для коллекционирования (например, точные масштабные модели автомобилей, лодок, поездов, исторические миниатюры типа оловянных солдатиков).
3. Оборудование для детских игровых площадок.
4. Спортивный инвентарь, включая роликовые коньки, роллеры, скейтборды, предназначенные для занятий спортом детей массой тела более 20 кг.
5. Самокаты и другие средства передвижения детей с массой тела более 50 кг (включая электрические), предназначенные для занятия спортом или перемещения по дорогам общего пользования и тротуарам.
6. Фольклорные и декоративные куклы.
7. Игрушки, установленные в общественных местах для общего пользования, анимационные костюмы (например, ростовые куклы).
8. Игровые автоматы.
9. Головоломки, содержащие более 500 деталей.
10. Пневматическое оружие (ружья и пистолеты, использующие сжатый газ, за исключением водяных ружей и пистолетов), точные копии огнестрельного оружия.
11. Катапульты, арбалеты, рогатки и устройства для метания (за исключением предназначенных изготовителем для детей в качестве игрушки).
12. Изделия и игры, в которых используются снаряды для метания типа дротиков с металлическими наконечниками.
13. Трансформаторы для игрушек, питающихся от сети, зарядные устройства для аккумуляторных батарей, в том числе поставляемые вместе с игрушкой.
14. Изделия, предназначенные для использования в образовательном процессе под наблюдением взрослых в школах и иных заведениях образования, в том числе содержащие электрические и (или) нагревательные элементы (например, электрочайник, утюг, плита).
15. Транспортные средства с двигателем внутреннего сгорания.
16. Игрушечные машины с паровым двигателем.
17. Велосипеды с максимальной высотой седла от 435 мм.
18. Игры и игрушки, работающие при номинальном напряжении свыше 24 В.
19. Бижутерия для детей (за исключением украшений, определенных изготовителем как игрушка, а также игровых наборов для изготовления украшений).

20. Аквалангпен жүзуге арналған жабдықтар, жүзуді үйренуге арналған құрылғылар (мысалы, жүзгіштер, тақталар, жүзуге арналған қалақшалар, тыныс алу түтіктері, жүзуге арналған маскалар, үрлемелі қолғаптар, өмірді сақтауға арналған үрлемелі құралдар).
21. Қорғаныс құралдары (мысалы, жүзу көзілдірігі, күннен қорғайтын көзілдірік, велосипед дулығалары, скейтборд дулығалары, тізе жастықшалары, шынтақ жастықшалары).
22. Айналмалы қалақтары бар ұшатын ойыншықтар шамамен көлденең жазықтықта, пышақтың ұзындығы көп Айналу орталығынан шетіне дейін және ұшатын ойыншықтың жалпы салмағы 50 г-нан асатын кезде 175 мм.
23. Ұзындығы 1200 мм-ден асатынаАтуға арналған садақтар.
24. Балаларға арналған латекстен, резеңкеден, силикон эластомерлерінен және пластмассадан жасалған санитарлық-гигиеналық бұйымдар.
25. Ойыншықтарға арнайы арналмаған отшашулар, шапалақтар, пистондар, конфетти, детонаторлар.
26. Электронды жабдықты қоспағанда, интерактивті бағдарламалық жасақтамаға және тиісті перифериялық жабдыққа қол жеткізу үшін пайдаланылатын дербес компьютерлер мен ойын консолі сияқты электронды жабдықтар, балалар үшін арнайы жасалған және өзіндік ойын құндылығы бар (мысалы, арнайы жасалған дербес компьютерлер, пернетақталар, джойстиктер немесе руль дөңгелектері).
27. Демалуға және көңіл көтеруге арналған интерактивті бағдарламалық жасақтама (мысалы, компьютерлік ойындар және электронды медиа (CD, флэш)).
28. Кәдесый өнімдері (адамның эстетикалық қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған және баланың ойынына арналмаған бұйымдар).
29. Таңбалауда олар арналған баланың ең төменгі жасы туралы ақпаратты немесе баланың жасын көрсететін пиктограмманы қамтымайтын шығармашылық жинақтар.
30. Өсімдіктер мен тіршілік иелерін өсіруге арналған жиынтықтар (мысалы, құмырсқалар).".
4. Көрсетілген техникалық регламентке 2-қосымшада:
а) 2.1-тармақшаның екінші абзацы "бұл талап хош иістендірілген ойыншықтарға, иіс сезуді дамытуға арналған үстел ойындарына, парфюмерлік-косметикалық өнімдерді дайындауға арналған жиынтықтарға және дәмдік дағдыларды дамытуға арналған жиынтықтарға қолданылмайды.";
б) 3.1 – 3.4 тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3.1. Ойыншықтардың (импульстік дыбыс шығаратын ойыншықтарды, спорттық жарыстарға арналған модуль-ойыншықтарды, фонограммаларды, бапталған музыкалық ойыншықтарды, үрмелі ойыншықтарды, ұрмалы ойыншықтарды (оның ішінде сылдырмақтарды), сықырлағыш типті ойыншықтарды ойнатуға арналған құрылғыларды қоспағанда) баламалы дыбыс деңгейі (дыбыстық қысым) болуы тиіс:

20. Снаряжение для подводного плавания, приспособления для обучения плаванию (например, ласты, доски, лопатки для плавания, дыхательные трубки, маски для плавания, надувные нарукавники, надувные средства, предназначенные для спасения жизни).
21. Средства защиты (например, очки для плавания, солнцезащитные очки, велосипедные шлемы, шлемы для скейтборда, наколенники, налокотники).
22. Летающие игрушки с роторными лопастями, вращающиеся в приблизительно горизонтальной плоскости, с длиной лопасти более 175 мм при измерении от центра вращения до края кромки и общей массой летающей игрушки более 50 г.
23. Луки для стрельбы, длина которых в ненатянутом состоянии превышает 1200 мм.
24. Санитарно-гигиенические изделия из латекса, резины, силиконовых эластомеров и пластмасс для детей.
25. Фейерверки, хлопушки, пистоны, конфетти, детонаторы, которые не предназначены специально для игрушек.
26. Электронное оборудование, такое как персональные компьютеры и игровые приставки, используемые для доступа к интерактивному программному обеспечению и соответствующему периферийному оборудованию, за исключением электронного оборудования или соответствующего периферийного оборудования, которое специально предназначено для использования детьми и имеет самостоятельную игровую ценность (например, специально разработанные персональные компьютеры, клавиатуры, джойстики или рулевые колеса).
27. Интерактивное программное обеспечение, предназначенное для отдыха и развлечения (например, компьютерные игры и электронные носители информации (компакт-диск, флеш-память)).
28. Сувенирная продукция (изделия, предназначенные для удовлетворения эстетических потребностей человека и не предназначенные для игры ребенка).
29. Наборы для творчества, не содержащие в маркировке информации о минимальном возрасте ребенка, для которого они предназначены, или пиктограммы, обозначающей возраст ребенка.
30. Наборы для выращивания растений и живых существ (например, муравьев).".
4. В приложении 2 к указанному техническому регламенту:
а) абзац второй подпункта 2.1 дополнить предложением "Данное требование не распространяется на ароматизированные игрушки, настольные игры для развития обоняния, наборы для изготовления парфюмерно-косметической продукции и наборы для развития вкусовых навыков.";
б) подпункты 3.13.4 изложить в следующей редакции:
"3.1. Эквивалентный уровень звука (звукового давления) игрушек (за исключением игрушек, издающих импульсный звук, игрушек-модулей для спортивных соревнований, устройств для воспроизведения фонограмм, настроенных музыкальных игрушек, духовых игрушек, ударных игрушек (в том числе погремушек), игрушек типа пищалки) должен быть:

3 жасқа дейінгі балалар үшін-60 дБА аспайды;
3 жастан 6 жасқа дейінгі балалар үшін-65 дБА аспайды;
6 жастан асқан балалар үшін-70 дБА аспайды;
ашық ауада ойнау үшін-75 дБА аспайды.
Ойыншықтардың максималды дыбыс деңгейі (дыбыс қысымы)
(импульстік дыбыс шығаратын ойыншықтарды, спорттық жарыстарға арналған модуль ойыншықтарын, фонограммаларды, бапталған музыкалық ойыншықтарды, үрмелі ойыншықтарды, ұрмалы ойыншықтарды (оның ішінде сылдырмақтарды), сықырлағыш типті ойыншықтарды ойнатуға арналған құрылғыларды қоспағанда):
3 жасқа дейінгі балалар үшін-70 дБА аспайды;
3 жастан 6 жасқа дейінгі балалар үшін-75 дБА аспайды;
6 жастан асқан балалар үшін-80 дБА аспайды;
ашық ауада ойнау үшін-85 дБА аспайды.
Ойын моменті ретінде импульстік дыбыс шығаратын ойыншықтардың максималды дыбыс деңгейі (дыбыстық қысым) (соққы, жалғыз ату және сол сияқтылар) 90 дБА-дан аспауы керек.

для детей в возрасте до 3 лет – не более 60 дБА;
для детей в возрасте от 3 до 6 лет – не более 65 дБА;
для детей в возрасте старше 6 лет – не более 70 дБА;
для игры на открытом воздухе – не более 75 дБА.
Максимальный уровень звука (звукового давления) игрушек (за исключением игрушек, издающих импульсный звук, игрушек-модулей для спортивных соревнований, устройств для воспроизведения фонограмм, настроенных музыкальных игрушек, духовых игрушек, ударных игрушек (в том числе погремушек), игрушек типа пищалки) должен быть:
для детей в возрасте до 3 лет – не более 70 дБА;
для детей в возрасте от 3 до 6 лет – не более 75 дБА;
для детей в возрасте старше 6 лет – не более 80 дБА;
для игры на открытом воздухе – не более 85 дБА.
Максимальный уровень звука (звукового давления) игрушек, издающих импульсный звук в качестве игрового момента (удар, одиночный выстрел и подобное), должен быть не более 90 дБА.

3.2. Полимерлі, полимерлі материалдардан, тоқыма және аралас тоқыма материалдарынан жасалған ойыншықтардың бетіндегі электростатикалық өрістің кернеу деңгейі 15 кВ/м аспауы керек.
Шағын сызықтық өлшемдегі ойыншықтардың бетіндегі электростатикалық өрістің кернеулігін зерттеу (зерттеу әдістемесі бойынша өлшеулер жүргізуге мүмкіндік бермейтін) жүргізілмейді.
3.3. Электр және электромеханикалық ойыншықтар шығаратын электромагниттік өрістің кернеу деңгейі аспауы керек:

3.2. Уровень напряженности электростатического поля на поверхности игрушек, изготовленных из полимерных, полимерсодержащих материалов, текстильных и смешанных текстильных материалов, не должен превышать 15 кВ/м.
Исследование напряженности электростатического поля на поверхности игрушек небольших линейных размеров (не позволяющих по методике исследования провести замеры) не проводится.
3.3. Уровень напряженности электромагнитного поля, излучаемого электрическими и электромеханическими игрушками, не должен превышать:

0,3 – 300 кГц жиілік диапазонында 25 В/м;
0,3-3 МГц жиілік диапазонында 15 В/м;
3-30 МГц жиілік диапазонында 10 В/м;
30 – 300 МГц жиілік диапазонында 3 В/м.
Электр және электромеханикалық ойыншықтар шығаратын электромагниттік өрістің қуат ағынының тығыздығы 0,3 – 300 ГГц жиілік диапазонында 10 мкВт / см2 аспауы керек.
3.4. Өнеркәсіптік жиіліктегі (50 Гц) айнымалы ток желісінен қоректенетін ойыншықтардың өнеркәсіптік жиіліктегі (50 Гц) электр өрісінің кернеу деңгейі 0,5 кВ / м аспауы тиіс.";

25 В/м в диапазоне частот 0,3 – 300 кГц;
15 В/м в диапазоне частот 0,3 – 3 МГц;
10 В/м в диапазоне частот 3 – 30 МГц;
3 В/м в диапазоне частот 30 – 300 МГц.
Плотность потока мощности электромагнитного поля, излучаемого электрическими и электромеханическими игрушками в диапазоне частот 0,3 – 300 ГГц, не должна превышать 10 мкВт/см2.
3.4. Уровень напряженности электрического поля тока промышленной частоты (50 Гц) игрушек с питанием от сети переменного тока промышленной частоты (50 Гц) не должен превышать 0,5 кВ/м.";

1 кестеге 2 ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Зиянды химиялық заттардың көші-қоны анықталады:
- 3 жастан асқан балаларға арналған жұмсақ, ағаш ойыншықтардан, қағаздан және картоннан жасалған ойыншықтардан; қуыршақтарға арналған киімдерден; баланың дене салмағын көтеретін ойыншықтардан; қозғалмайтын еден ойыншықтарынан; ішіне бала сыятын ойыншықтардан; батпырауықтардан; бояулар мен гуашьтардан (саусақпен жағылатын бояуларды қоспағанда, және (немесе) балаларға арналған бояулар 3 жасқа дейін), желім-әуе модельдік ортаға;
- қалған ойыншықтардан-су модельдік ортасына (тазартылған су).";
д) 4.2-тармақшадағы бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4.2. Құрамындағы зиянды химиялық заттардың құрамы 1 кг-да ойыншықтың кез-келген материалдары, саусақтармен қолданылатын қалыпталатын массалар мен бояулардан басқа, келесі нормалардан аспауы керек: ";
е) 4.3-тармақшадағы бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4.3. Құрамындағы зиянды химиялық заттардың құрамы
саусақтармен қолданылатын 1 кг қалыпталатын массалар мен бояуларда мынадай нормалардан аспауға тиіс:";
ж) 5.2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2. Уыттылық индексі болуы керек:
- 3 жастан асқан балаларға арналған жұмсақ, ағаш ойыншықтар, қағаз бен картоннан жасалған ойыншықтар; қуыршақтарға арналған киімдер; баланың дене салмағын көтеретін ойыншықтар; қозғалмайтын еден ойыншықтары; ішіне бала сыятын ойыншықтар; батпырауықтар; бояулар мен гуашьтар (саусақпен жағылатын бояуларды қоспағанда, және (немесе) жасына дейінгі балаларға арналған бояулар 3 жыл), желім-ауа моделі ортасына қоса алғанда 80-ден 120% - ға дейін немесе жергілікті тері-тітіркендіргіш әсері болмауы тиіс;
- қалған ойыншықтар үшін-70-тен 120% - ға дейін су моделі ортасына (дистилденген су) қоса алғанда немесе жергілікті тері-тітіркендіргіш әсері болмауы тиіс.
Уыттылық индексі осы тармақта көрсетілген мәндерге сәйкес келмеген жағдайларда зертханалық жануарларға ақ тышқандарға құрсақішілік сорғышты енгізу жолымен қосымша зерттеулер жүргізуге жол беріледі (кемінде 3-5 жануар) 20 г жануар салмағына 1 мл көлемінде немесе ақ егеуқұйрықтарға асқазанішілік енгізу төрелік ретінде 200 г жануар салмағына 3 мл көлемінде.";
з) 6.1-тармақшадағы "1 жасқа дейінгі балаларға арналған толтырғышы бар ойыншықтар, саусақтармен жағылатын қалыпталатын массалар мен бояулар" деген позиция 2-кестенің бірінші бағанында мынадай редакцияда жазылсын: "Ойыншықтар 1 жасқа дейінгі балаларға арналған сұйық толтырғышпен қалыпталатын массалар, соның ішінде пластилин, құм және саусақпен қолданылатын бояулар".

примечание 2 к таблице 1 изложить в следующей редакции:
"2. Миграция вредных химических веществ определяется:
- из мягконабивных, деревянных игрушек, игрушек из бумаги и картона, предназначенных для детей в возрасте старше 3 лет; одежды для кукол; игрушек, несущих массу тела ребенка; неподвижных напольных игрушек; игрушек, внутри которых может поместиться ребенок; воздушных змеев; красок и гуаши (за исключением красок, наносимых пальцами, и (или) красок, предназначенных для детей в возрасте до 3 лет), клея – в воздушную модельную среду;
- из остальных игрушек – в водную модельную среду (дистиллированная вода).";
д) в подпункте 4.2 абзац первый изложить в следующей редакции:
"4.2. Содержание вредных химических веществ, содержащихся в 1 кг любых материалов игрушки, кроме формующихся масс и красок, наносимых пальцами, не должно превышать следующих норм:";
е) в подпункте 4.3 абзац первый изложить в следующей редакции:
"4.3. Содержание вредных химических веществ, содержащихся в 1 кг формующихся масс и красок, наносимых пальцами, не должно превышать следующих норм:";
ж) подпункт 5.2 изложить в следующей редакции:
"5.2. Индекс токсичности должен быть:
- для мягконабивных, деревянных игрушек, игрушек из бумаги и картона, предназначенных для детей в возрасте старше 3 лет; одежды для кукол; игрушек, несущих массу тела ребенка; неподвижных напольных игрушек; игрушек, внутри которых может поместиться ребенок; воздушных змеев; красок и гуаши (за исключением красок, наносимых пальцами, и (или) красок, предназначенных для детей в возрасте до 3 лет), клея – от 80 до 120 % включительно в воздушную модельную среду или должно отсутствовать местное кожно-раздражающее действие;
- для остальных игрушек – от 70 до 120 % включительно в водную модельную среду (дистиллированная вода) или должно отсутствовать местное кожно-раздражающее действие.
В случаях несоответствия индекса токсичности значениям, указанным в настоящем пункте, допускается проведение дополнительных исследований на лабораторных животных путем внутрибрюшинного введения вытяжки белым мышам (не менее 3 – 5 животных) в объеме 1 мл на 20 г массы животного или внутрижелудочного введения белым крысам в объеме 3 мл на 200 г массы животного как арбитражного.";
з) в подпункте 6.1 позицию "Игрушки с наполнителем для детей до 1 года, формующиеся массы и краски, наносимые пальцами" в графе первой таблицы 2 изложить в следующей редакции: "Игрушки с жидким наполнителем для детей в возрасте до 1 года, формующиеся массы, в том числе пластилин, песок и краски, наносимые пальцами".

5.  Көрсетілген техникалық регламентке 3-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
Кеден одағының
"Ойыншықтардың қауіпсіздігі
туралы" (ТР КО 008/2011)
техникалық регламентке
"3-ҚОСЫМША"
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 50 Шешімі жаңа редакцияда)
Қауіптер туралы ескертетін ақпаратқа және аса қауіпті ойыншықтарды қауіпсіз пайдалану үшін қабылданатын шараларға ТАЛАПТАР
1. Балаларға және (немесе) оларды қарайтын адамдарға қауіп төндіретін ойыншық ақпаратпен бірге жүруі тиіс ескерту жазбалары және (немесе) графикалық белгілер (пиктограммалар, суреттер, белгілер, символдар, өзге де белгілер) және олардың комбинациялары түріндегі ойыншықты қауіпсіз пайдалану үшін қабылданатын қауіптер мен шаралар туралы.
Ескерту жазбасының мәтіні түсінікті болуы керек және дұрыс.
Дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға) және (немесе) импорттаушы (сатушы) ойыншыққа және (немесе) затбелгіге және (немесе) қаптамаға ол қолжетімді, оқылуы оңай және шынайы болатындай ескерту жазуын енгізуге және қажет болған жағдайда пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа ескертулерді енгізуге тиіс. Тұтынушылық (бастапқы) қаптамасыз (мысалы, сатуға арналған автоматтан) сатылатын шағын өлшемді ойыншықтарда оларға бекітілген және (немесе) ойыншыққа қоса берілген ілеспе құжаттамада қамтылған тиісті ескертулер болуы тиіс. Барлық жағдайда ескерту жазбалары іске асырылатын жерде оңай оқылуы керек. Ескертулер тұтынушыға онлайн сатып алулар каталог бойынша немесе басқа тәсілмен жасалған және сатып алушы сатып алу кезінде ойыншыққа қол жеткізе алмайтын жағдайларда да қол жетімді болуы керек.
Ойыншыққа оның мақсатына, өлшемдеріне қайшы келетін ескерту жазуы жазылмауы тиіс және сипаттамалары.
2. Азық-түлік өнімдеріндегі ойыншықтар үшін "ойыншық бар" деген ескерту жазуы азық-түлік өнімінің қаптамасында болуы керек.
3. Балаларға қауіпті болуы мүмкін ойыншықтарда 3 жасқа дейін суретте көрсетілген шартты графикалық белгі және (немесе) "Назар аударыңыз. 36 айдан кіші балаларға арналмаған "немесе" Назар аударыңыз. Үш жасқа дейінгі балаларға арналмаған" бірлесіп мұндай шектеуді қажет ететін нақты қауіп туралы қысқаша ақпаратпен. "Назар" сөзінің орнына "ескерту" сөзін көрсетуге, сондай-ақ "белгісін қолдануға рұқсат етіледі!"осы сөздерден кейін.
Сурет. Қауіпті болуы мүмкін ойыншықтардың графикалық белгісі 3 жасқа дейінгі балалар үшін.
Шартты графикалық белгілеу элементтері орындалуы керек:
- шеңбер және қиылысатын сызық-қызыл немесе қара;
- шеңбердің фоны-ақ;
- ойыншық арналмаған жас тобы, ал бет контурлары қара түсті.

5. Приложение 3 к указанному техническому регламенту изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к техническому регламенту
Таможенного союза
"О безопасности игрушек"
(ТР ТС 008/2011)
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической
комиссии от 14 мая 2024 г. № 50)
ТРЕБОВАНИЯ
к информации, предупреждающей об опасностях, и мерам, принимаемым для безопасного использования игрушек, представляющих наибольшую опасность
1. Игрушка, представляющая опасность для детей и (или) лиц, присматривающих за ними, должна сопровождаться информацией об опасностях и мерах, принимаемых для безопасного использования игрушки, в виде предупреждающих надписей и (или) графических обозначений (пиктограмм, рисунков, знаков, символов, иных обозначений) и их комбинаций.
Текст предупреждающей надписи должен быть понятным и корректным.
Изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо) и (или) импортер (продавец) должны нанести предупреждающую надпись на игрушку и (или) этикетку, и (или) упаковку таким образом, чтобы она была доступной, легкочитаемой и достоверной, и при необходимости включить предупреждения в руководство по эксплуатации. Игрушки небольших размеров, которые реализуются без потребительской (первичной) упаковки (например, из автомата для продажи), должны иметь соответствующие предупреждения, прикрепленные к ним и (или) содержащиеся в сопроводительной документации, прилагаемой к игрушке. Во всех случаях предупреждающие надписи должны быть легкочитаемыми на месте реализации. Предупреждения должны быть доступны для потребителя также в случаях, когда совершаются он-лайн покупки, по каталогу или иным способом и покупатель не имеет доступа к игрушке в момент совершения покупки.
На игрушку не должна наноситься предупреждающая надпись, которая вступает в противоречие с ее назначением, размерами и характеристиками.
2. Для игрушек, находящихся в пищевых продуктах, предупреждающая надпись "Содержит игрушку" должна находиться на упаковке пищевого продукта.
3. На игрушках, которые могут быть опасными для детей в возрасте до 3 лет, должны быть нанесены условное графическое обозначение, приведенное на рисунке, и (или) предупреждающая надпись: "Внимание. Не предназначена для детей младше 36 месяцев" или "Внимание. Не предназначена для детей младше трех лет" совместно с краткой информацией о конкретной опасности, требующей такого ограничения. Допускается указывать вместо слова "Внимание" слово "Предупреждение", а также применять знак "!" после данных слов.
Рисунок. Условное графическое обозначение игрушек, которые могут быть опасными для детей в возрасте до 3 лет.
Элементы условного графического обозначения должны быть выполнены:
- окружность и пересекающая линия – красного или черного цвета;
- фон круга – белого цвета;
- возрастная группа, для которой игрушка не предназначена, и контуры лица – черного цвета.

Шартты графикалық белгілеудің минималды диаметрі 10 мм болуы керек, ал элементтер арасындағы пропорциялар суретке сәйкес келуі керек. Ойыншықта жеткілікті орын болмаған кезде графикалық белгіні оның ең төменгі диаметрінен 30% - дан аспайтын мөлшерде азайтуға жол беріледі.
4. Стандарттар тізбесіне енгізілген стандарттарда келтірілген, оларды қолдану нәтижесінде кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 798 шешімімен бекітілген осы Техникалық регламент талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін ескерту жазбалары пайдаланушыға, сатып алушыға (тұтынушыға) жеткізілуге тиіс.".
6.  Мынадай мазмұндағы 4 қосымшамен толықтырылсын:
Кеден одағының
"Ойыншықтардың қауіпсіздігі

Минимальный диаметр условного графического обозначения должен быть 10 мм, а пропорции между элементами должны соответствовать рисунку. Допускается пропорциональное уменьшение графического обозначения не более чем на 30% от его минимального диаметра при отсутствии достаточного места на игрушке.
4. Предупреждающие надписи, приведенные в стандартах, включенных в перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований настоящего технического регламента, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 23 сентября 2011 г. № 798, должны быть доведены до пользователя, приобретателя (потребителя).".
6. Дополнить приложением 4 следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к техническому регламенту
Таможенного союза
"О безопасности игрушек"

туралы" (ТР КО 008/2011)
техникалық регламентке
"4-ҚОСЫМША"
Химиялық ойыншықтар мен химиялық заттарды қамтитын және химиялық тәжірибелерге арналған жиынтықтарға жатпайтын ойын жиынтықтарындағы химиялық заттардың немесе реактивтердің құрамына ТАЛАПТАР
1. Химиялық ойыншықтар мен химиялық заттарды, химиялық заттардың немесе Реактивтердің құрамын қамтитын ойын жиынтықтарында 1-кестеге сәйкес әрбір зат үшін белгіленген рұқсат етілген ең жоғары мөлшерден аспауға тиіс.
1-кесте
Химиялық жиынтықтардағы химиялық заттар мен қоспалардың максималды саны, таңбалау
Химиялық зат (қоспасы)
Жиынтықтағы максималды сома
Сигнал сөзі (таңбалау)
CAS нөмірі
Нөмірі EINECS
INDEX нөмірі
Алюминий калий алюминийі
10 г
-

(ТР ТС 008/2011)
ТРЕБОВАНИЯ
к содержанию химических веществ или реактивов в химических игрушках и игровых комплектах, включающих химические вещества и не относящихся к комплектам для химических опытов
1. В химических игрушках и игровых комплектах, включающих химические вещества, содержание химических веществ или реактивов не должно превышать максимально допустимое количество, установленное для каждого вещества в соответствии с таблицей 1.
Таблица 1
Максимальное количество химических веществ и смесей в химических наборах, маркировка
Химическое вещество (смесь)
Максимальное количество в наборе
Сигнальное слово
(маркировка)
Номер CAS
Номер
EINECS
Номер INDEX
Алюмокалиевые квасцы
10 г

3. Көрсетілмеген бояғыштар мен бояғыш материалдар 2-кестеде химиялық жиынтықтарға тек егер олар жиынтықтың заттарымен және қоспаларымен әрекеттеспесе және жатпаса ғана енгізілуі мүмкін
келесі қауіптілік кластарына:
- ағзаға әсері бойынша жіті уыттылық;
- терінің зақымдануы (некроз және тітіркену) ;
- көздің ауыр зақымдануы (тітіркенуі) ;
- сенсибилизациялық әрекет;
- мутагендік;
- канцерогендік;
- көбею функциясына әсері;
- бір рет әсер еткенде жеке мақсатты органдар мен жүйелерге әсер ететін уыттылықтың ерекше таңдауы;
- аспирация кезіндегі қауіп.
Химиялық жинақтарда тағамға немесе косметикаға қолдануға рұқсат етілген бояғыштар болуы мүмкін.".

3. Красители и окрашивающие материалы, не указанные в таблице 2, могут включаться в химические наборы только если они не вступают в реакцию с веществами и смесями набора и не относятся к следующим классам опасности:
- острая токсичность по воздействию на организм;
- поражение (некроз и раздражение) кожи;
- серьезное повреждение (раздражение) глаз;
- сенсибилизирующее действие;
- мутагенность;
- канцерогенность;
- воздействие на функцию воспроизводства;
- специфическая избирательность токсичности, поражающая отдельные органы-мишени и системы при однократном воздействии;
- специфическая избирательность токсичности, поражающая отдельные органы-мишени и системы при многократном воздействии;
- опасность при аспирации.
В химические наборы могут быть включены красители, разрешенные для применения в пищевых продуктах или косметике.".