Өсімдіктердің тұқымдары мен түрлерінің тізімі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 150 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы Хаттаманың 4 және 7-тармақтарына сәйкес (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 3 қосымша) және Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 17 қарашадағы шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы Ережені басшылыққа ала отырып 2015 ж. № 155, Еуразиялық экономикалық комиссияның алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған өсімдіктердің тұқымдары мен түрлерінің тізбесі (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалықты Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізу.
3. Осымен:
анықтамалық осы шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
анықтамалықтың кодтық белгілерін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде міндетті болып табылады деп анықталсын.
4. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 150 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Өсімдіктердің тұқымдары мен түрлерінің ТІЗІМІ
I. Анықтамалықтан егжей-тегжейлі мәліметтер
Өсімдік тұқымының (түрінің) коды
UPOV коды
Қазақ тіліндегі өсімдік тұқымының (түрінің) атауы
Өсімдік тұқымының (түрінің) латынша атауы
Өсімдіктің инфравидтік дәрежесі
000000
ABELM_ESC
Жеуге жарамды бамия, гибискус
Abelmoschus esculentus (L.) Moench
000100
ABIES
Самырсын
Abies Mill.
000200
ABIES_ALB
Ақ самырсын
Abies alba Mill.
000300
ABIES_CON
Бір түсті самырсын
Abies concolor (Gordon & Glend.) Lindl. ex F. H. Hildebr.
000400
ABIES_KOR
Корей самырсыны
Abies koreana E. H. Wilson
000500
ABIES_SIB
Сібірлік самырсын
Abies sibirica Ledeb.
000600
ABIES_VEI
Вича самырсыны
Abies veitchii Lindl.
000700
ACCAA_SEL
Фейхоа селлова
Acca sellowiana (Berg) Burret
000800
ACERR_PLA
Үшкір жапырақты үйеңкі
Acer platanoides L.
000900
ACHIL_FIL
Шабындық мыңжапырақ
Achillea filipendulina Lam.
001000
ACHIL_MIL
Кәдімгі мыңжапырақ
Achillea millefolium L.
001100
ACORU_CAL
Батпақты аңдыз
Acorus calamus L.
001200
ACTIN
Актинидия
Actinidia Lindl.
001300
ACTIN_ACH
Жедел актинидия, аргут актинидиясы
Actinidia arguta (Siebold & Zucc.) Planch. ex Miq. x Actinidia chinensis Planch.
001400
ACTIN_KOL
Актинидия коломикта
Actinidia kolomikta Maxim.

О перечне родов и видов растений
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2024 года № 150
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационнокоммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый перечень родов и видов растений (далее - справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комис
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 23 декабря 2024 г. № 150
ПЕРЕЧЕНЬ
родов и видов растений
I. Детализированные сведения из справочника
Код рода (вида) растения
Код UPOV
Наименование рода (вида) растения на русском языке
Латинское наименование рода (вида) растения
Инфравидовой ранг растения
000000
ABELM_ESC
Бамия, гибискус съедобный
Abelmoschus esculentus (L.) Moench
000100
ABIES
Пихта
Abies Mill.
000200
ABIES_ALB
Пихта белая
Abies alba Mill.
000300
ABIES_CON
Пихта одноцветная
Abies concolor (Gordon & Glend.) Lindl. ex F. H. Hildebr.
000400
ABIES_KOR
Пихта корейская
Abies koreana E. H. Wilson
000500
ABIES_SIB
Пихта сибирская
Abies sibirica Ledeb.
000600
ABIES_VEI
Пихта вича
Abies veitchii Lindl.
000700
ACCAA_SEL
Фейхоа селлова
Acca sellowiana (Berg) Burret
000800
ACERR_PLA
Клен остролистный
Acer platanoides L.
000900
ACHIL_FIL
Тысячелистник таволговый
Achillea filipendulina Lam.
001000
ACHIL_MIL
Тысячелистник обыкновенный
Achillea millefolium L.
001100
ACORU_CAL
Аир болотный
Acorus calamus L.
001200
ACTIN
Актинидия
Actinidia Lindl.
001300
ACTIN_ACH
Актинидия острая, актинидия аргута
Actinidia arguta (Siebold & Zucc.) Planch. ex Miq.. x Actinidia chinensis Planch.
001400
ACTIN_KOL
Актинидия коломикта
Actinidia kolomikta Maxim.

001500
AGAST
Көпбас, гибридті көпбас
Agastache Clayt. ex Gronov.
001600
AGAST_FOE
Анис лофанты
Agastache foeniculum (Pursh) Kuntze
001700
AGAST_RUG
Қатпар көпбас
Agastache rugosa (Fisch. & C. A. Mey) Kuntze
001800
AGERA
Агератум
Ageratum L.
001900
AGERA_HOU
Мексикалық агератум, гаустон агератумы, ұзақгүл, көк хоустония
Ageratum houstonianum Mill.
002000
AGROC_AEG
Жылу сүйгіш агроцибе
Agrocybe aegerita (V. Brig.) Singer
002100
AGROP_CRI_PEC
Тарақша еркекшөп
Agropyron cristatum (L.) Gaertn. subsp. pectinatum (M. Bieb.) Tzvelev var. pectinatum (M. Bieb) Tzvelev
002200
AGROP_DES
Тар жапырақты еркекшөп
Agropyron desertorum (Fisch. ex Link) Schult.
002300
AGROP_SIB
Сібірлік еркекшөп
Agropyron sibiricum (Willd.) P. Beauv.
002400
AGROS_CAP
Жіңішке суоты
Agrostis capillaris L.
002500
AGROS_GIG
Үлкен суоты
Agrostis gigantea Roth
002600
AGROS_STO
Өскін түзуші суоты
Agrostis stolonifera L.
002700
ALCEA_ROS
Айдаргүл
Alcea rosea L.
002800
ALLIU
Пияз
Allium L.
002900
ALLIU_AFL
Афлатун пиязы
Allium hollandicum R. M. Fritsch
003000
ALLIU_ALT
Алтай пиязы
Allium altaicum Pall.
003100
ALLIU_ASC
Шалот пиязы
Allium ascalonicum L.
003200
ALLIU_CEP
Шалқан тәрізді пияз, күздік пияз
Allium cepa L.
003300
ALLIU_ERU
Қызыл пияз
Allium erubescens K. Koch
003400
ALLIU_FIS
Пияз батун, қауырсынға пияз
Allium fistulosum L.
003500
ALLIU_NUT
Жалбыз пияз
Allium nutans L.
003600
ALLIU_OBL
Қисық пияз
Allium obliquum L.
003700
ALLIU_OSC
Ошанин пиязы, островскианум пиязы
Allium oschaninii O. Fedtsch.
003800
ALLIU_POR
Порей пиязы
Allium porrum L.
003900
ALLIU_PRO
Көп деңгейлі пияз
Allium x proliferum (Moench) Schrad. ex Willd.
004000
ALLIU_RAM
Хош иісті пияз
Allium ramosum L.
004100
ALLIU_SAT
Сарымсақ, күздік сарымсақ, көктемгі сарымсақ
Allium sativum L.
004200
ALLIU_SCH
Шнитт пиязы
Allium schoenoprasum L.
004300
ALLIU_SCO
Сарымсақ тәрізді пияз (рокамболь)
Allium scorodoprasum L.
004400
ALLIU_URS
Аю пиязы; торжуа (пияздың жабайы түрі)
Allium ursinum L.
004500
ALNUS
Қандыағаш
Alnus Mill.
004600
ALOPE_PRA
Шалғындық түлкіқұйрық
Alopecurus pratensis L.
004700
ALTHA_OFF
Дәрілік жалбызтікен
Althaea officinalis L.
004800
AMARA
Гүлтәжі, сәндік гүлтәжі, астықты гүлтәжі
Amaranthus L.
004900
AMARA_ALB
Ақ тұқымды гүлтәжі, ақ гүлтәжі
Amaranthus albus L.
005000
AMARA_CAU
Құйрықты гүлтәжі
Amaranthus caudatus L.
005100
AMARA_CRU
Шымқай қызыл гүлтәжі, шашақты гүлтәжі, шашақты қызылқұйрық
Amaranthus cruentus L.
005200
AMARA_HYP
Көкөністік гүлтәжі
Amaranthus hypochondriacus L.
005300
AMARA_RET
Оралған гүлтәжі
Amaranthus retroflexus L.
005400
AMARA_TRI
Үштүсті гүлтәжі
Amaranthus tricolor L.
005500
AMBER_MOS
Жұпыра гүлкекіре
Amberboa moschata (L.) DC.

001500
AGAST
Многоколосник, многоколосник гибридный
Agastache Clayt. ex Gronov.
001600
AGAST_FOE
Лофант анисовый
Agastache foeniculum (Pursh) Kuntze
001700
AGAST_RUG
Многоколосник морщинистый
Agastache rugosa (Fisch. & C. A. Mey) Kuntze
001800
AGERA
Агератум
Ageratum L.
001900
AGERA_HOU
Агератум мексиканский, агератум гаустона, долгоцветка, хоустония голубая
Ageratum houstonianum Mill.
002000
AGROC_AEG
Агроцибе теплолюбивое
Agrocybe aegerita (V. Brig.) Singer
002100
AGROP_CRI_PEC
Житняк гребневидный
Agropyron cristatum (L.) Gaertn. subsp. pectinatum (M. Bieb.) Tzvelev var. pectinatum (M. Bieb) Tzvelev
002200
AGROP_DES
Житняк узкоколосый
Agropyron desertorum (Fisch. ex Link) Schult.
002300
AGROP_SIB
Житняк сибирский
Agropyron sibiricum (Willd.) P. Beauv.
002400
AGROS_CAP
Полевица тонкая
Agrostis capillaris L.
002500
AGROS_GIG
Полевица гигантская
Agrostis gigantea Roth
002600
AGROS_STO
Полевица побегоносная
Agrostis stolonifera L.
002700
ALCEA_ROS
Штокроза, шток-роза
Alcea rosea L.
002800
ALLIU
Лук
Allium L.
002900
ALLIU_AFL
Лук афлатунский
Allium hollandicum R. M. Fritsch
003000
ALLIU_ALT
Лук алтайский
Allium altaicum Pall.
003100
ALLIU_ASC
Лук шалот
Allium ascalonicum L.
003200
ALLIU_CEP
Лук репчатый, лук репчатый озимый
Allium cepa L.
003300
ALLIU_ERU
Лук краснеющий
Allium erubescens K. Koch
003400
ALLIU_FIS
Лук батун, лук на перо
Allium fistulosum L.
003500
ALLIU_NUT
Лук слизун
Allium nutans L.
003600
ALLIU_OBL
Лук косой
Allium obliquum L.
003700
ALLIU_OSC
Лук ошанина, лук островскианум
Allium oschaninii O. Fedtsch.
003800
ALLIU_POR
Лук порей
Allium porrum L.
003900
ALLIU_PRO
Лук многоярусный
Allium x proliferum (Moench) Schrad. ex Willd.
004000
ALLIU_RAM
Лук душистый
Allium ramosum L.
004100
ALLIU_SAT
Чеснок, чеснок озимый, чеснок яровой
Allium sativum L.
004200
ALLIU_SCH
Лук шнитт
Allium schoenoprasum L.
004300
ALLIU_SCO
Лук причесночный (рокамболь)
Allium scorodoprasum L.
004400
ALLIU_URS
Лук медвежий, черемша
Allium ursinum L.
004500
ALNUS
Ольха
Alnus Mill.
004600
ALOPE_PRA
Лисохвост луговой
Alopecurus pratensis L.
004700
ALTHA_OFF
Алтей лекарственный
Althaea officinalis L.
004800
AMARA
Амарант, амарант декоративный, амарант зерновой
Amaranthus L.
004900
AMARA_ALB
Амарант белосемянный, амарант белый
Amaranthus albus L.
005000
AMARA_CAU
Амарант хвостатый
Amaranthus caudatus L.
005100
AMARA_CRU
Амарант багряный, амарант метельчатый, щирица багряная
Amaranthus cruentus L.
005200
AMARA_HYP
Амарант овощной
Amaranthus hypochondriacus L.
005300
AMARA_RET
Амарант завернутый
Amaranthus retroflexus L.
005400
AMARA_TRI
Амарант трехцветный
Amaranthus tricolor L.
005500
AMBER_MOS
Василек мускусный
Amberboa moschata (L.) DC.

005600
AMELA
Ырғай
Amelanchier Medik.
005700
AMMII_MAJ
Үлкен Амми
Ammi majus L.
005800
ANCHU_CAP
Кап өгізтіл
Anchusa capensis Thunb.
005900
ANEMO
Желайдар
Anemone L.
006000
ANETH_GRA
Аскөк
Anethum graveolens L.
006100
ANTHR_CER
Ашық бутунельді жасылша, үлдірлі баттауық, бақша баттауығы
Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.
006200
ANTIR_MAJ
Есінекгүл, үлкен антирринум, үлкен есінекгүл
Antirrhinum majus L.
006300
APIUM_GRA
Балдыркөк, иісті балдыркөк, хош иісті балдыркөк
Apium graveolens L.
006400
APIUM_GRA_DUL
Сағақты мен жапырақты балдыркөк
Apium graveolens L. var. dulce (Mill.) Pers.
түрлендірме
006500
APIUM_GRA_RAP
Тамырлы балдыркөк
Apium graveolens L. var. rapaceum (Mill.) Gaud.
түрлендірме
006600
AQUIL
Су жияр, шөмішгүл, көк шөмішгүл
Aquilegia L.
006700
ARABI
Арабис, жатаған ақшешек
Arabis
006800
ARACH
Жержаңғақ
Arachis L.
006900
ARACH_HYP
Мәдени жержаңғақ, жер асты жержаңғақ, жержаңғақ
Arachis hypogaea L.
007000
ARALI_ELA
Маньчжур Аралиясы
Aralia mandshurica Rupr. et Maxim.
007100
ARBUT
Кәдімгі аюқұлақ
Arbutus L.
007200
ARCTA_LAT
Кең жапырақты арктополис
Arctagrostis latifolia (R. Br.) Griseb.
007300
ARCTI
Лопух
Arctium
007400
ARMER_MAR
Теңіз жағасындағы Армерия
Armeria maritima Willd.
007500
ARMOR_RUS
Ақжелкек, кәдімгі ақжелкек
Armoracia rusticana P. Gaertn. et al.
007600
ARNIC_CHA
Арника Шамиссо, жапырақты Арника
Arnica chamissonis Less. (Arnica foliosa Nutt.)
007700
ARNIC_MON
Таулы Арника
Arnica montana L.
007800
ARONI
Итжүзім
Aronia Medik.
007900
ARONI_MEL
Қаратұқымды итжүзім
Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott
008000
ARRHE_ELA
Биік үйбидайық
Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J. Presl & C. Pres
008100
ARTEM
Ақ жусан
Artemisia L.
008200
ARTEM_ABR
Дәрілік жусан
Artemisia abrotanum L.
008300
ARTEM_ANN
Бір жылдық жусан
Artemisia annua L.
008400
ARTEM_BAL
Балханов жусаны, лимон жусаны
Artemisia balchanorum Kkasch
008500
ARTEM_DRA
Шырылжын жусан, эстрагон, тархун
Artemisia dracunculus L.
008600
ARTEM_SAN
Сантонин жусан
Artemisia santonicum L.
008700
ARTEM_SCO
Шашақты жусан
Artemisia scoparia Waldst. & Kit.
008800
ARTEM_TAU
Қырым жусаны, таврий жусан
Artemisia taurica Willd.
008900
ARUNC
Қарапайым волжанка
Aruncus L.
009000
ASIMI_TRI
Азимина
Asimina triloba (L.) Dunal
009100
ASPAR_OFF
Спаржа, дәрілік спаржа, дәріханалық спаржа, Каспий спаржа, көп жапырақты спаржа, қарапайым спаржа
Asparagus officinalis L.
009200
ASTER
Жұлдызгүл
Aster L.
009300
ASTER_ALP
Альпілік жұлдызгүл
Aster alpinus L.
009400
ASTER_TON
Көк жұлдызгүл
Aster tongolensis Franch.
009500
ASTIL
Астильба
Astilbe Buch.-Ham. ex D. Don
009600
ASTRG
Таспашөп
Astragalus
009700
ASTRG_ULI
Батпақ астрагал
Astragalus uliginosus L.

005600
AMELA
Ирга
Amelanchier Medik.
005700
AMMII_MAJ
Амми большая
Ammi majus L.
005800
ANCHU_CAP
Анхуза капская
Anchusa capensis Thunb.
005900
ANEMO
Анемона
Anemone L.
006000
ANETH_GRA
Укроп
Anethum graveolens L.
006100
ANTHR_CER
Купырь бутенелистный кервель ажурный, кервель огородный
Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.
006200
ANTIR_MAJ
Львиный зев, антирринум большой, львиный зев большой
Antirrhinum majus L.
006300
APIUM_GRA
Сельдерей, сельдерей пахучий, сельдерей душистый
Apium graveolens L.
006400
APIUM_GRA_DUL
Сельдерей черешковый и листовой
Apium graveolens L. var. dulce (Mill.) Pers.
вариация
006500
APIUM_GRA_RAP
Сельдерей корневой
Apium graveolens L. var. rapaceum (Mill.) Gaud.
вариация
006600
AQUIL
Аквилегия, водосбор, водосбор голубой
Aquilegia L.
006700
ARABI
Арабис, резуха
Arabis
006800
ARACH
Арахис
Arachis L.
006900
ARACH_HYP
Арахис культурный,арахис подземный, земляной орех
Arachis hypogaea L.
007000
ARALI_ELA
Аралия маньчжурская
Aralia mandshurica Rupr. et Maxim.
007100
ARBUT
Толокнянка обыкновенная
Arbutus L.
007200
ARCTA_LAT
Арктополевица широколистная
Arctagrostis latifolia (R. Br.) Griseb.
007300
ARCTI
Лопух
Arctium
007400
ARMER_MAR
Армерия приморская
Armeria maritima Willd.
007500
ARMOR_RUS
Хрен, хрен обыкновенный
Armoracia rusticana P. Gaertn. et al.
007600
ARNIC_CHA
Арника Шамиссо, арника облиственная
Arnica chamissonis Less. (Arnica foliosa Nutt.)
007700
ARNIC_MON
Арника горная
Arnica montana L.
007800
ARONI
Арония
Aronia Medik.
007900
ARONI_MEL
Арония черноплодная
Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott
008000
ARRHE_ELA
Райграс высокий
Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J. Presl & C. Pres
008100
ARTEM
Полынь белая
Artemisia L.
008200
ARTEM_ABR
Полынь лечебная
Artemisia abrotanum L.
008300
ARTEM_ANN
Полынь однолетняя
Artemisia annua L.
008400
ARTEM_BAL
Полынь балханов, полынь лимонная
Artemisia balchanorum Kkasch
008500
ARTEM_DRA
Полынь эстрагон, эстрагон, тархун
Artemisia dracunculus L.
008600
ARTEM_SAN
Полынь сантонинная
Artemisia santonicum L.
008700
ARTEM_SCO
Полынь метельчатая
Artemisia scoparia Waldst. & Kit.
008800
ARTEM_TAU
Полынь крымская, полынь таврическая
Artemisia taurica Willd.
008900
ARUNC
Волжанка обыкновенная
Aruncus L.
009000
ASIMI_TRI
Азимина
Asimina triloba (L.) Dunal
009100
ASPAR_OFF
Спаржа, спаржа лекарственная, спаржа аптечная, спаржа каспийская, спаржа многолистная, спаржа обыкновенная
Asparagus officinalis L.
009200
ASTER
Астра
Aster L.
009300
ASTER_ALP
Астра альпийская
Aster alpinus L.
009400
ASTER_TON
Астра голубоватая
Aster tongolensis Franch.
009500
ASTIL
Астильба
Astilbe Buch.-Ham. ex D. Don
009600
ASTRG
Астрагал
Astragalus
009700
ASTRG_ULI
Астрагал болотный
Astragalus uliginosus L.

009800
ATRIP
Көп жемісті көкпек
Atriplex
009900
ATROP_BEL
Еуропалық ақжиде, қарапайым ақжиде
Atropa belladonna L.
010000
AUBRI
Обриеция, обриета
Aubrieta Adans.
010100
AURIN_SAX
Алиссум жартасы, ауриния жартасы
Aurinia saxatilis (L.) Desv.
010200
AVENA
Сұлыбас
Avena L.
010300
AVENA_NUD
Жалаңаш тұқымды сұлы
Avena nuda L.
010400
AVENA_SAT
Жаздық сұлы, қыстайтын сұлы
Avena sativa L.
010500
AVENA_STR
Қылшық сұлы, құмды сұлы
Avena strigosa Schreb.
010600
BASEL_ALB
Ақ базелла
Basella alba L.
010700
BASSI
Сәндік изен (бассия)
Bassia L.
010800
BASSI_PRO
Изен, жайылған изен, төсеуші изен, изень, прутняк, жайылған прутняк
Bassia prostrata (L.) A. J. Scott
010900
BASSI_SCO
Алқагүлді изен, қалың изен, шашақты изен
Bassia scoparia (L.) A. J. Scott
011000
BECKM_ERU
Кәдімгі субидайық
Beckmannia eruciformis (L.) Host
011100
BEGON
Бегония
Begonia L.
011200
BEGON_CUC_CUC
Гүлдейтін бегония
Begonia cucullata Willd. var. cucullata
түрлендірме
011300
BEGON_TUB
Түйнекті бегония, түйнекті аспалы түкті бегония, түйнекті үлкен гүлді бегония
Begonia x tuberhybrida Voss
011400
BELLI_PER
Көпжылдық дәстүргүл
Bellis perennis L.
011500
BENIN_HIS
Қылшық шашты Бенинказа
Benincasa hispida (Thunb.) Cogn.
011600
BERBE
Бөріқарақат
Berberis L.
011700
BERGE_CRA
Етжапырақ бадан
Bergenia crassifolia (L.) Fritsch
011800
BETAA_VUL
Қызылша
Beta vulgaris L.
011900
BETAA_VUL_GVC
Асхана қызылшасы
Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. conditiva Alef.
түрше түрлендірме
012000
BETAA_VUL_GVF
Мангольд
Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. flavescens DC. f. crispa
түрше түрлендірме пішін
012100
BETAA_VUL_GVS
Қант қызылшасы
Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. saccharifera Alef.
түрше түрлендірме
012200
BETUL
Қотыр қайың
Betula L.
012300
BORAG
Қияршөп
Borago L.
012400
BORAG_OFF
Дәрілік қияршөп, дәрілік бурачник
Borago officinalis L.
012500
BRASS_CAR
Абиссин қышасы
Brassica carinata A. Braun
012600
BRASS_JUN
Сарепт қыша, сарепт қыша (салат), күздік сарепт қыша, елекшөптік қырыққабат
Brassica juncea (L.) Czern.
012700
BRASS_NAP
Рапс
Brassica napus L.
012800
BRASS_NAP_NBR
Тарна, асханалық тарна
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.
түрлендірме
012900
BRASS_NAP_NUS
Күздік рапс, жаздық рапс, күздік рапс (компоненттер), жаздық рапс (компоненттер)
Brassica napus var. napus
түрлендірме
013000
BRASS_NIG
Қара қыша
Brassica nigra (L.) W. D. J. Koch
013100
BRASS_OLE
Сәндік қырыққабат
Brassica oleracea L.
013200
BRASS_OLE_GA
Жапырақты қырыққабат
Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef.
сорттар тобы түрлендірме

009800
ATRIP
Лебеда многоплодная
Atriplex
009900
ATROP_BEL
Белладонна европейская, белладонна обыкновенная
Atropa belladonna L.
010000
AUBRI
Обриеция, обриета
Aubrieta Adans.
010100
AURIN_SAX
Алиссум скальный, ауриния скальная
Aurinia saxatilis (L.) Desv.
010200
AVENA
Овсец
Avena L.
010300
AVENA_NUD
Овес голозерный
Avena nuda L.
010400
AVENA_SAT
Овес яровой, овес зимующий
Avena sativa L.
010500
AVENA_STR
Овес щетинистый, овес песчаный
Avena strigosa Schreb.
010600
BASEL_ALB
Базелла белая
Basella alba L.
010700
BASSI
Кохия (бассия) декоративная
Bassia L.
010800
BASSI_PRO
Кохия, кохия простертая, кохия стелющаяся, изень, прутняк, прутняк простертый
Bassia prostrata (L.) A. J. Scott
010900
BASSI_SCO
Кохия веничная, кохия густоцветковая, кохия метельчатая
Bassia scoparia (L.) A. J. Scott
011000
BECKM_ERU
Бекмания обыкновенная
Beckmannia eruciformis (L.) Host
011100
BEGON
Бегония
Begonia L.
011200
BEGON_CUC_CU C
Бегония вечноцветущая
Begonia cucullata Willd. var. cucullata
вариация
011300
BEGON_TUB
Бегония клубневая, бегония клубневая ампельная махровая, бегония клубневая крупноцветковая
Begonia x tuberhybrida Voss
011400
BELLI_PER
Маргаритка многолетняя
Bellis perennis L.
011500
BENIN_HIS
Бенинказа щетинисто-волосистая
Benincasa hispida (Thunb.) Cogn.
011600
BERBE
Барбарис
Berberis L.
011700
BERGE_CRA
Бадан толстолистный
Bergenia crassifolia (L.) Fritsch
011800
BETAA_VUL
Свекла обыкновенная
Beta vulgaris L.
011900
BETAA_VUL_GVC
Свекла столовая
Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. conditiva Alef.
подвид
вариация
012000
BETAA_VUL_GVF
Мангольд
Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. flavescens DC. f. crispa
подвид вариация форма
012100
BETAA_VUL_GVS
Свекла сахарная
Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. saccharifera Alef.
подвид
вариация
012200
BETUL
Береза повислая
Betula L.
012300
BORAG
Огуречная трава
Borago L.
012400
BORAG_OFF
Огуречная трава лекарственная, бурачник лекарственный,
Borago officinalis L.
012500
BRASS_CAR
Горчица абиссинская
Brassica carinata A. Braun
012600
BRASS_JUN
Горчица сарептская, горчица сарептская (салатная), горчица сарептская озимая, капуста ситниковая
Brassica juncea (L.) Czern.
012700
BRASS_NAP
Рапс
Brassica napus L.
012800
BRASS_NAP_NBR
Брюква, брюква столовая
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.
вариация
012900
BRASS_NAP_NUS
Рапс озимый, рапс яровой, рапс озимый (родительские компоненты), рапс яровой (родительские компоненты)
Brassica napus var. napus
вариация
013000
BRASS_NIG
Горчица черная
Brassica nigra (L.) W. D. J. Koch
013100
BRASS_OLE
Капуста декоративная
Brassica oleracea L.
013200
BRASS_OLE_GA
Капуста листовая
Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef.
группа разновидностей вариация

013300
BRASS_OLE_GAS
Жапырақты Кале қырыққабаты
Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L.
сорттар тобы түрлендірме
013400
BRASS_OLE_GBB
Түсті қырыққабат
Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. botrytis
сорттар тобы түрлендірме
013500
BRASS_OLE_GBC
Брокколи, брокколи қырыққабаты, спаржа қырыққабаты
Brassica oleracea L. var. italica Plenck
013600
BRASS_OLE_GCA
Ақбас қырыққабат
Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC.
сорттар тобы түрлендірме
013700
BRASS_OLE_GCR
Қызылқауданды қырыққабат
Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. rubra (L.) Thell.
сорттар тобы түрі
013800
BRASS_OLE_GCS
Савоя қырыққабаты
Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda L.
сорттар тобы түрлендірме
013900
BRASS_OLE_GGM
Брюссель қырыққабаты
Brassica oleracea L. var. gemmifera Zenker
түрлендірме
014000
BRASS_OLE_GGO
Кольраби қырыққабаты
Brassica oleracea L. var. gongylodes L.
түрлендірме
014100
BRASS_RAP
Шалқан
Brassica rapa L.
014200
BRASS_RAP_CAM
Күздік сарыбас, жаздық сарыбас
Brassica rapa L. subsp. campestris (L.) A. R. Clapham
түрше
014300
BRASS_RAP_CHI
Қытай қырыққабаты
Brassica rapa L. subsp. chinensis (L.) Hanelt
014400
BRASS_RAP_NIP
Жапондық қырыққабат
Brassica rapa L. subsp. nipposinica (L. H. Bailey) Hanelt
түрше
014500
BRASS_RAP_PEK
Пекин қырыққабаты
Brassica rapa L. subsp. pekinensis (Lour.) Hanelt
түрше
014600
BRASS_RAP_RAP
Мал азықтық шалқан, шалқан
Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell.
түрлендірме
014700
BRCHY
Брахикома
Brachyscome Cass.
014800
BROMU_ARV
Тік арпабас, жағалау арпабасы
Bromus arvensis L.
014900
BROMU_INE
Қылтықсыз арпабас
Bromus inermis Leyss.
015000
BROMU_SIT
Ситков арпабасы
Bromus sitchensis Trin.
015100
BRUGM_ARB
Ағаш тәрізді сасық меңдуана, ағаш тәрізді бругмансия
Brugmansia arborea (L.) Lagerh.
015200
BUDDL_DAV
Давид буддлеясы
Buddleja davidii Franch.
015300
CALEN_OFF
Қырмызыгүл, дәрілік қырмызыгүл, дәрілік қырмызыгүл (ноготки)
Calendula officinalis L.
015400
CALLG
Жүзгін, джүзгін, кәдімгі жүзгін
Calligonum L.
015500
CALLG_APH
Жапырақсыз жүзгін
Calligonum aphyllum (Pall.) Gurke
015600
CALLU_VUL
Кәдімгі көкбұта
Calluna vulgaris (L.) Hull
015700
CALSP_CHI
Қытай ақкекіресі, бір жылдық ақкекіресі
Callistephus chinensis (L.) Nees
015800
CAMLN_SAT
Күздік арыш, жаздық арыш
Camelina sativa (L.) Crantz
015900
CAMPA
Қоңыраугүл
Campanula L.
016000
CAMPA_CAR
Карпат қоңыраугүл
Campanula carpatica Jacq.
016100
CAMPA_GLO
Шоғыр қоңыраугүл
Campanula glomerata L.
016200
CAMPA_MED
Орташа қоңыраугүл
Campanula medium L.
016300
CAMPA_PER
Шабдалы жапырақты қоңыраугүл
Campanula persicifolia L.
016400
CAMPH
Қараматау
Camphorosma L.

013300
BRASS_OLE_GAS
Капуста листовая Кале
Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L.
группа разновидностей вариация
013400
BRASS_OLE_GBB
Капуста цветная
Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. botrytis
группа разновидностей вариация
013500
BRASS_OLE_GBC
Брокколи, капуста брокколи, капуста спаржевая
Brassica oleracea L. var. italica Plenck
013600
BRASS_OLE_GCA
Капуста белокочанная
Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC.
группа разновидностей вариация
013700
BRASS_OLE_GCR
Капуста краснокочанная
Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. rubra (L.) Thell.
группа разновидностей вариация
013800
BRASS_OLE_GCS
Капуста савойская
Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda L.
группа разновидностей вариация
013900
BRASS_OLE_GGM
Капуста брюссельская
Brassica oleracea L. var. gemmifera Zenker
вариация
014000
BRASS_OLE_GGO
Капуста кольраби
Brassica oleracea L. var. gongylodes L.
вариация
014100
BRASS_RAP
Репа
Brassica rapa L.
014200
BRASS_RAP_CAM
Сурепица озимая, сурепица яровая
Brassica rapa L. subsp. campestris (L.) A. R. Clapham
подвид
014300
BRASS_RAP_CHI
Капуста китайская
Brassica rapa L. subsp. chinensis (L.) Hanelt
014400
BRASS_RAP_NIP
Капуста японская
Brassica rapa L. subsp. nipposinica (L. H. Bailey) Hanelt
подвид
014500
BRASS_RAP_PEK
Капуста пекинская
Brassica rapa L. subsp. pekinensis (Lour.) Hanelt
подвид
014600
BRASS_RAP_RAP
Турнепс, репа
Brassica rapa L. var. rapa (L.) Thell.
вариация
014700
BRCHY
Брахикома
Brachyscome Cass.
014800
BROMU_ARV
Кострец прямой, кострец береговой
Bromus arvensis L.
014900
BROMU_INE
Кострец безостый
Bromus inermis Leyss.
015000
BROMU_SIT
Кострец ситковский
Bromus sitchensis Trin.
015100
BRUGM_ARB
Дурман древовидный, бругмансия древовидная
Brugmansia arborea (L.) Lagerh.
015200
BUDDL_DAV
Буддлея давида
Buddleja davidii Franch.
015300
CALEN_OFF
Календула, календула лекарственная, ноготки лекарственные
Calendula officinalis L.
015400
CALLG
Жузгун, джузгун, жузгун обыкновенный
Calligonum L.
015500
CALLG_APH
Жузгун безлистый
Calligonum aphyllum (Pall.) Gurke
015600
CALLU_VUL
Вереск обыкновенный
Calluna vulgaris (L.) Hull
015700
CALSP_CHI
Астра китайская, астра однолетняя
Callistephus chinensis (L.) Nees
015800
CAMLN_SAT
Рыжик озимый, рыжик яровой
Camelina sativa (L.) Crantz
015900
CAMPA
Колокольчик
Campanula L.
016000
CAMPA_CAR
Колокольчик карпатский
Campanula carpatica Jacq.
016100
CAMPA_GLO
Колокольчик сборный
Campanula glomerata L.
016200
CAMPA_MED
Колокольчик средний
Campanula medium L.
016300
CAMPA_PER
Колокольчик персиколистный
Campanula persicifolia L.
016400
CAMPH
Камфоросма
Camphorosma L.

016500
CANNA
Канна
Canna L.
016600
CANNB_SAT_SAT
Кендір
Cannabis sativa L. subsp. sativa
түрше
016700
CAPSI_ANN
Ащы бұрыш, тәтті бұрыш, қалың капсикум көкөніс, түрлі капсикум көкөніс, ұзын
Capsicum annuum L.
016800
CAPSI_CHI
Қытай бұрышы
Capsicum chinense Jacq.
016900
CAPSI_FRU
Бұта бұрышы
Capsicum frutescens L.
017000
CARTH_TIN
Мақсары
Carthamus tinctorius L.
017100
CARUM
Зире, көкөніс зире
Carum L.
017200
CARUM_CAR
Кәдімгі зире
Carum carvi L.
017300
CATHA_ROS
Катарантус қызғылт
Catharanthus roseus (L.) G. Don
017400
CELOS
Целозия
Celosia L.
017500
CELOS_ARG_CRI
күміс ирек тісті Целозия
Celosia argentea L. var. cristata (L.) Kuntze
түрлендірме
017600
CELOS_ARG_PLU
күміс қауырсын тәрізді Целозия
Celosia argentea L. var. plumosa Voss
түрлендірме
017700
CENTA
Кекіре
Centaurea L.
017800
CENTA_CYA
Көк гүлкекіре
Centaurea cyanus L.
017900
CENTA_MON
Жұпарлы гүлкекіре
Centaurea moschata L.
018000
CERAS
Мүйізшөп
Cerastium
018100
CHANM
Хеномелес
Chaenomeles Lindl.
018200
CHANM_JAP
Жапондық Хеномелес
Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl. ex Spach
018300
CHENO_QUI
Киноа, квиноа
Chenopodium quinoa Willd.
018400
CHMCP_LAW
Кипарисовик лавсона
Chamaecyparis lawsoniana (A. Murray bis) Parl.
018500
CHMCP_PIS
бұршақ жемісті Кипарисовик
Chamaecyparis pisifera (Siebold & Zucc.) Endl.
018600
CHRYS
Бақытгүл, дендрантема
Chrysanthemum L.
018700
CHRYS_MOR
Бақша бақытгүлі
Chrysanthemum xmorifolium Ramat.
018800
CHRYS_ZAW_CL A
Кәріс бақытгүлі
Chrysanthemum zawadskii Herbich subsp. coreanum (Nakai) Y. N. Lee X Chrysanthemum zawadskii Herbich subsp. latilobum (Maxim.) Kitag.
түрше
018900
CICER_ARI
Ноқат
Cicer arietinum L.
019000
CICHO_END
Эндивий
Cichorium endivia L.
019100
CICHO_INT
Шашыратқы, кәдімгі шашыратқы, салатты шашыратқы, витлуф
Cichorium intybus L.
019200
CICHO_INT_FOL
Шашыратқы салат
Cichorium intybus L. var. foliosum Hegi
түрлендірме
019300
CICHO_INT_SAT
Тамырлы шашыратқы
Cichorium intybus L. var. sativum DC.
түрлендірме
019400
CITRU_LIM
Лимон
Citrus xlimon (L.) Osbeck
будан
019500
CITRU_MAX
Помпельмус, помело
Citrus maxima (Burm.) Merr.
019600
CITRU_MED
Цитрон
Citrus medica L.
019700
CITRU_PAR
Манап
Citrus xparadisi Macfad.
будан
019800
CITRU_RET
Мандарин
Citrus reticulata Blanco
019900
CLARK_AMO_LIN
Үлкен гүлді Годеция
Clarkia amoena (Lehm.) A. Nelson & J. F. Macbr. subsp. lindleyi (Douglas) F. H. Lewis & M. R. Lewis
020000
CLARK_PUL
Кларкия
Clarkia pulchella Pursh
020100
CLARK_UNG
Тырнақты кларкия, көркем кларкия
Clarkia unguiculata Lindl.
020200
CLASI_APR
Күн шуақты клаусия
Clausia aprica (Stephan ex Willd.) Korn.-Trotzky
020300
CLEMA
Клематис, сібір уширмауық, охот уширмауық
Clematis L.

016500
CANNA
Канна
Canna L.
016600
CANNB_SAT_SAT
Конопля
Cannabis sativa L. subsp. sativa
подвид
016700
CAPSI_ANN
Перец острый, перец сладкий, капсикум овощной толстый, капсикум овощной разн. длинный
Capsicum annuum L.
016800
CAPSI_CHI
Перец китайский
Capsicum chinense Jacq.
016900
CAPSI_FRU
Перец кустарниковый
Capsicum frutescens L.
017000
CARTH_TIN
Сафлор
Carthamus tinctorius L.
017100
CARUM
Тмин, тмин овощной
Carum L.
017200
CARUM_CAR
Тмин обыкновенный
Carum carvi L.
017300
CATHA_ROS
Катарантус розовый
Catharanthus roseus (L.) G. Don
017400
CELOS
Целозия
Celosia L.
017500
CELOS_ARG_CRI
Целозия серебристая гребенчатая
Celosia argentea L. var. cristata (L.) Kuntze
вариация
017600
CELOS_ARG_PLU
Целозия серебристая перистая
Celosia argentea L. var. plumosa Voss
вариация
017700
CENTA
Василек
Centaurea L.
017800
CENTA_CYA
Василек синий
Centaurea cyanus L.
017900
CENTA_MON
Василек мускусный
Centaurea moschata L.
018000
CERAS
Ясколка
Cerastium
018100
CHANM
Хеномелес
Chaenomeles Lindl.
018200
CHANM_JAP
Хеномелес японский
Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl. ex Spach
018300
CHENO_QUI
Киноа, квиноа
Chenopodium quinoa Willd.
018400
CHMCP_LAW
Кипарисовик лавсона
Chamaecyparis lawsoniana (A. Murray bis) Parl.
018500
CHMCP_PIS
Кипарисовик горохоплодный
Chamaecyparis pisifera (Siebold & Zucc.) Endl.
018600
CHRYS
Хризантема, дендрантема
Chrysanthemum L.
018700
CHRYS_MOR
Хризантема садовая
Chrysanthemum inorifolium Ramat.
018800
CHRYS_ZAW_CL
A
Хризантема корейская
Chrysanthemum zawadskii Herbich subsp. coreanum (Nakai) Y. N. Lee X Chrysanthemum zawadskii Herbich subsp. latilobum (Maxim.) Kitag.
подвид
018900
CICER_ARI
Нут
Cicer arietinum L.
019000
CICHO_END
Эндивий
Cichorium endivia L.
019100
CICHO_INT
Цикорий, цикорий обыкновенный, цикорий салатный, витлуф
Cichorium intybus L.
019200
CICHO_INT_FOL
Цикорный салат
Cichorium intybus L. var. foliosum Hegi
вариация
019300
CICHO_INT_SAT
Цикорий корневой
Cichorium intybus L. var. sativum DC.
вариация
019400
CITRU_LIM
Лимон
Citrus xlimon (L.) Osbeck
гибрид
019500
CITRU_MAX
Помпельмус, помело
Citrus maxima (Burm.) Merr.
019600
CITRU_MED
Цитрон
Citrus medica L.
019700
CITRU_PAR
Грейпфрут
Citrus xparadisi Macfad.
гибрид
019800
CITRU_RET
Мандарин
Citrus reticulata Blanco
019900
CLARK_AMO_LIN
Годеция крупноцветковая
Clarkia amoena (Lehm.) A. Nelson & J. F. Macbr. subsp. lindleyi (Douglas) F. H. Lewis & M. R. Lewis
020000
CLARK_PUL
Кларкия
Clarkia pulchella Pursh
020100
CLARK_UNG
Кларкия ноготковая, кларкия изящная
Clarkia unguiculata Lindl.
020200
CLASI_APR
Клаусия солнцепечная
Clausia aprica (Stephan ex Willd.) Korn.-Trotzky
020300
CLEMA
Клематис, княжик сибирский, княжик охотский
Clematis L.

020400
CLEMA_ALP
Альпі уширмауық
Clematis alpina (L.) Mill.
020500
CLEMA_MAC
Үлкен жапырақты уширмауық
Clematis macropetala Ledeb.
020600
CLEOM
Клеома
Cleome L.
020700
CLEOM_SPI
тікенді клеома
Cleome spinosa Jacq.
020800
CMLIA_SIN
Шай өсімдігі
Camellia sinensis (L.) Kuntze
020900
COBAE
Кобея
Cobaea
021000
COBAE_SCA
Жабысқақ кобея
Cobaea scandens Cav.
021100
COLCH_SPE
Керемет колхикум, керемет әлекшөп, асқан сұлу әлекшөп
Colchicum speciosum Steven
021200
CONSO_AJA
Аяксов тегеурінгүл
Consolida ajacis (L.) Schur
021300
CONVO
Шырмауық
Convolvulus L.
021400
CONVO_TRI
Үш түсті шырмауық
Convolvulus tricolor L.
021500
COREO_GRA
Үлкен гүлді гүлсебет
Coreopsis grandiflora Hogg ex Sweet
021600
COREO_ROS
Гүлсебет
Coreopsis rosea Nutt.
021700
COREO_TIN
Бояғыш гүлсебет
Coreopsis tinctoria Nutt.
021800
CORIA
Күнзе, көкөніс күнзе
Coriandrum L.
021900
CORIA_SAT
Көкөніс күнзе, мәдени күнзе, күнзе
Coriandrum sativum L.
022000
CORNU_ALB
Ақ көріктал
Cornus alba L.
022100
CORNU_MAS
Қызыл тал
Cornus mas L.
022200
CORON_VAR
Түрлі түсті қоянбеде
Coronilla varia L.
022300
COSMO_BIP
Жұп қауырсынды космея, жұп қауырсынды космос
Cosmos bipinnatus Cav.
022400
CRAMB
Бабажапырақ
Crambe
022500
CRAMB_ABY
Абиссиндік бабажапырақ, эфиоптік бабажапырақ, крамбе
Crambe hispanica L. subsp. abyssinica (Hochst. ex R. E. Fr.) Prina
022600
CRAMB_MAR
Теңіз жағасындағы бабажапырақ, понтий бабажапырағы, қара теңізді бабажапырақ
Crambe maritima L.
022700
CRATA
Долана
Crataegus L.
022800
CROCO
Монтбреция
Crocosmia Planch.
022900
CROCU
Бозғалдақ, зағыпыран
Crocus L.
023000
CRPTT_JAP
Жапондық арамза
Cryptotaenia japonica Hassk.
023100
CRYLS_AVE
Орманжаңғақ, жаңғақтық
Corylus avellana L.
023200
CTRLS_LAN
Қарбыз, кәдімгі қарбыз
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai
023300
CUCUM_ANG
Ангурия
Cucumis anguria L.
023400
CUCUM_MEL
Қауын
Cucumis melo L.
023500
CUCUM_MET
Кивано
Cucumis metuliferus E. Mey. ex Naudin
023600
CUCUM_SAT
Қияр
Cucumis sativus L.
023700
CUCUR
Асқабақ, асқабақ дақылдарының телітуші
Cucurbita L.
023800
CUCUR_FIC
Асқабақ тұқымдасының шөпті жүзімі
Cucurbita ficifolia Bouche
023900
CUCUR_MAX
Үлкен жемісті асқабақ
Cucurbita maxima Duchesne
024000
CUCUR_MOS
Мускатты асқабақ
Cucurbita moschata Duchesne
024100
CUCUR_PEP
Кәді, самсар, қатты асқабақ, кәдімгі асқабақ, сәндік асқабақ
Cucurbita pepo L.
024200
CYAMO_TET
Гуар
Cyamopsis tetragonoloba (L.) Taub.
024300
CYCAS
Цикас, саговник
Cycas L.
024400
CYCLA_PER
Парсы теңбілгүл
Cyclamen persicum Mill.
024500
CYDON
Айва
Cydonia Mill.
024600
CYDON_OBL
Кәдімгі айва, клондық айва тәлітуші, сопақ айва
Cydonia oblonga Mill.
024700
CYNAR_CAR
Бөрікгүл, испандық бөрікгүл, ошаған бөрікгүл, тікенді бөрікгүл, себілген бөрікгүл
Cynara cardunculus L.

020400
CLEMA_ALP
Княжик альпийский
Clematis alpina (L.) Mill.
020500
CLEMA_MAC
Княжик крупнолепестковый
Clematis macropetala Ledeb.
020600
CLEOM
Клеома
Cleome L.
020700
CLEOM_SPI
Клеома колючая
Cleome spinosa Jacq.
020800
CMLIA_SIN
Чайное растение
Camellia sinensis (L.) Kuntze
020900
COBAE
Кобея
Cobaea
021000
COBAE_SCA
Кобея цепкая
Cobaea scandens Cav.
021100
COLCH_SPE
Колхикум великолепный, безвременник великолепный, безвременник прекрасный
Colchicum speciosum Steven
021200
CONSO_AJA
Дельфиниум аяксов
Consolida ajacis (L.) Schur
021300
CONVO
Вьюнок
Convolvulus L.
021400
CONVO_TRI
Вьюнок трехцветный
Convolvulus tricolor L.
021500
COREO_GRA
Кореопсис крупноцветковый
Coreopsis grandiflora Hogg ex Sweet
021600
COREO_ROS
Кореопсис
Coreopsis rosea Nutt.
021700
COREO_TIN
Кореопсис красильный
Coreopsis tinctoria Nutt.
021800
CORIA
Кориандр, кориандр овощной
Coriandrum L.
021900
CORIA_SAT
Кориандр овощной, кориандр посевной, кориандр
Coriandrum sativum L.
022000
CORNU_ALB
Дерен белый
Cornus alba L.
022100
CORNU_MAS
Кизил
Cornus mas L.
022200
CORON_VAR
Вязель разноцветный
Coronilla varia L.
022300
COSMO_BIP
Космея дваждыперистая, космос дваждыперистый
Cosmos bipinnatus Cav.
022400
CRAMB
Катран
Crambe
022500
CRAMB_ABY
Катран абиссинский, катран эфиопский, крамбе
Crambe hispanica L. subsp. abyssinica (Hochst. ex R. E. Fr.) Prina
022600
CRAMB_MAR
Катран приморский, катран понтийский, катран черноморский
Crambe maritima L.
022700
CRATA
Боярышник
Crataegus L.
022800
CROCO
Монтбреция
Crocosmia Planch.
022900
CROCU
Шафран, крокус
Crocus L.
023000
CRPTT_JAP
Скрытница японская
Cryptotaenia japonica Hassk.
023100
CRYLS_AVE
Фундук, лещина
Corylus avellana L.
023200
CTRLS_LAN
Арбуз, арбуз обыкновенный
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai
023300
CUCUM_ANG
Ангурия
Cucumis anguria L.
023400
CUCUM_MEL
Дыня
Cucumis melo L.
023500
CUCUM_MET
Кивано
Cucumis metuliferus E. Mey. ex Naudin
023600
CUCUM_SAT
Огурец
Cucumis sativus L.
023700
CUCUR
Тыква, подвои тыквенных культур
Cucurbita L.
023800
CUCUR_FIC
Тыква фиголистная
Cucurbita ficifolia Bouche
023900
CUCUR_MAX
Тыква крупноплодная
Cucurbita maxima Duchesne
024000
CUCUR_MOS
Тыква мускатная
Cucurbita moschata Duchesne
024100
CUCUR_PEP
Кабачок, патиссон, тыква твердокорая, тыква обыкновенная, тыква декоративная
Cucurbita pepo L.
024200
CYAMO_TET
Гуар
Cyamopsis tetragonoloba (L.) Taub.
024300
CYCAS
Цикас, саговник
Cycas L.
024400
CYCLA_PER
Цикламен персидский
Cyclamen persicum Mill.
024500
CYDON
Айва
Cydonia Mill.
024600
CYDON_OBL
Айва обыкновенная, клоновый подвой айвы, айва продолговатая
Cydonia oblonga Mill.
024700
CYNAR_CAR
Артишок, артишок испанский, артишок чертополоховый, артишок колючий, артишок посевной
Cynara cardunculus L.

024800
CYPER_ESC
Чуфа
Cyperus esculentus L.
024900
DAHLI
Нарғызгүл
Dahlia Cav.
025000
DAHLI_PIN
Бір жылдық нарғызгүл
Dahlia pinnata Cav.
025100
DASIP_FRU
Ірі гүлді қазтабан, непал қазтабан, курил қазтабан, бұталы қазтабан
Dasiphora fruticosa (L.) Rydb.
025200
DATUR_MET
Үнді сасық мендуана
Datura metel L.
025300
DAUCU
Сәбіз
Daucus L.
025400
DAUCU_CAR
Асханалық сәбіз, кәдімгі сәбіз, жабайы сәбіз
Daucus carota L.
025500
DCTLS_GLO
Кәдімгі тарғақшөп
Dactylis glomerata L.
025600
DELPH
Тегеурінгүл
Delphinium L.
025700
DELPH_CUL
Мәдени тегеурінгүл
Delphinium xcultorum Voss
будан
025800
DESCH_CES
Шөпті шалғын
Deschampsia cespitosa (L.) P. Beauv.
025900
DGTLS_LAN
Жүнді наперстянка
Digitalis lanata Ehrh.
026000
DGTLS_PUR
Қаңқызыл наперстянка
Digitalis purpurea L.
026100
DIANT_BAR
Сақалды қалампыр, түрік қалампыры
Dianthus barbatus L.
026200
DIANT_CAR
Бақша қалампыры
Dianthus caryophyllus L.
026300
DIANT_CHI
Қытай қалампыры
Dianthus chinensis L.
026400
DIANT_PLU
Қауырсынды қалампыр
Dianthus plumarius L.
026500
DIMOR
Диморфотека
Dimorphotheca Vaill. ex Moench
026600
DIMOR_SIN
Ойықты диморфотека
Dimorphotheca sinuata DC.
026700
DIOSP
Құрма, шығыс құрма
Diospyros L.
026800
DIPLO_TEN
Жұқа жапырақты двурядник
Diplotaxis tenuifolia (L.) DC.
026900
DORON_ORI
Шығыс дороникум
Doronicum orientale Hoffm.
027000
DRCCP_MOL
Молдова жыланбасы
Dracocephalum moldavica L.
027100
ECNCE
Қызылкүрең
Echinacea Moench.
027200
ECNCE_PUR
Күңгірт қызылкүрең
Echinacea purpurea (L.) Moench
027300
ECNCL_FRU
Пайза
Echinochloa frumentacea Link
027400
ELAEA_MUL
Көпгүлді жиде
Elaeagnus multiflora Thunb.
027500
ELYMU_DAH
Дауриялық пырейник
Elymus dahuricus Turcz. ex Griseb. Nevski
027600
ELYMU_REP_REP
Жатаған бидайық
Elytrigia repens L. Desv. ex Nevski
027700
ELYMU_SIB
Сібір пырейник, сібір қияқ
Elymus sibiricus L.
027800
ELYMU_TRA
Көгентамырсыз бидайық
Elymus trachycaulus (Link) Gould ex Shinners
027900
ERAGR_TEF
Полевичка теф, Абис полевичка
Eragrostis tef Zuccagni Trotter
028000
ERIGE_SPE
Әдемі мелколепестник
Erigeron speciosus (Lindl.) DC.
028100
ERUCA_SAT
Егістік қышатүс, индау
Eruca vesicaria (L.) Cav. subsp. sativa (Mill.) Thell.
028200
ESCHS
Эшшольция
Eschscholzia Cham.
028300
ESCHS_CAL
Калифорниялық Эшшольция
Eschscholzia californica Cham.
028400
EUPHO_MAR
Жиектелген сүттіген
Euphorbia marginata Pursh
028500
FAGOP_ESC
Егістік қарамық, кәдімгі қарамық, қарамық
Fagopyrum esculentum Moench
028600
FAGOP_TAT
Татар қарамығы
Fagopyrum tataricum (L.) Gaertn.
028700
FESTL
Фестулолиум
xFestulolium Aschers. et Graebn.
будан
028800
FESTU
Биік бетеге, сұр бетеге, борозды бетеге, сәндік бетеге
Festuca L.

024800
CYPER_ESC
Чуфа
Cyperus esculentus L.
024900
DAHLI
Георгина
Dahlia Cav.
025000
DAHLI_PIN
Георгина однолетняя
Dahlia pinnata Cav.
025100
DASIP_FRU
Лапчатка крупноцветковая, лапчатка непальская, курильский чай, лапчатка кустарниковая
Dasiphora fruticosa (L.) Rydb.
025200
DATUR_MET
Дурман индийский
Datura metel L.
025300
DAUCU
Морковь
Daucus L.
025400
DAUCU_CAR
Морковь столовая, морковь обыкновенная, морковь дикая
Daucus carota L.
025500
DCTLS_GLO
Ежа сборная
Dactylis glomerata L.
025600
DELPH
Дельфиниум
Delphinium L.
025700
DELPH_CUL
Дельфиниум культурный
Delphinium xcultorum Voss
гибрид
025800
DESCH_CES
Луговик дернистый
Deschampsia cespitosa (L.) P. Beauv.
025900
DGTLS_LAN
Наперстянка шерстистая
Digitalis lanata Ehrh.
026000
DGTLS_PUR
Наперстянка пурпурная
Digitalis purpurea L.
026100
DIANT_BAR
Гвоздика бородатая, гвоздика турецкая
Dianthus barbatus L.
026200
DIANT_CAR
Гвоздика садовая
Dianthus caryophyllus L.
026300
DIANT_CHI
Гвоздика китайская
Dianthus chinensis L.
026400
DIANT_PLU
Гвоздика перистая
Dianthus plumarius L.
026500
DIMOR
Диморфотека
Dimorphotheca Vaill. ex Moench
026600
DIMOR_SIN
Диморфотека выемчатая
Dimorphotheca sinuata DC.
026700
DIOSP
Хурма, хурма восточная
Diospyros L.
026800
DIPLO_TEN
Двурядник тонколистный
Diplotaxis tenuifolia (L.) DC.
026900
DORON_ORI
Дороникум восточный
Doronicum orientale Hoffm.
027000
DRCCP_MOL
Змееголовник молдавский
Dracocephalum moldavica L.
027100
ECNCE
Эхинацея
Echinacea Moench.
027200
ECNCE_PUR
Эхинацея пурпурная
Echinacea purpurea (L.) Moench
027300
ECNCL_FRU
Пайза
Echinochloa frumentacea Link
027400
ELAEA_MUL
Лох многоцветковый
Elaeagnus multiflora Thunb.
027500
ELYMU_DAH
Пырейник даурский
Elymus dahuricus Turcz. ex Griseb. Nevski
027600
ELYMU_REP_REP
Пырей ползучий
Elytrigia repens L. Desv. ex Nevski
027700
ELYMU_SIB
Пырейник сибирский, волоснец сибирский
Elymus sibiricus L.
027800
ELYMU_TRA
Пырей бескорневищный
Elymus trachycaulus (Link) Gould ex Shinners
027900
ERAGR_TEF
Полевичка теф, полевичка абиссинская
Eragrostis tef Zuccagni Trotter
028000
ERIGE_SPE
Мелколепестник красивый
Erigeron speciosus (Lindl.) DC.
028100
ERUCA_SAT
Руккола, индау
Eruca vesicaria (L.) Cav. subsp. sativa (Mill.) Thell.
028200
ESCHS
Эшшольция
Eschscholzia Cham.
028300
ESCHS_CAL
Эшшольция калифорнийская
Eschscholzia californica Cham.
028400
EUPHO_MAR
Молочай окаймленный
Euphorbia marginata Pursh
028500
FAGOP_ESC
Гречиха посевная, гречиха обыкновенная, гречиха
Fagopyrum esculentum Moench
028600
FAGOP_TAT
Гречиха татарская
Fagopyrum tataricum (L.) Gaertn.
028700
FESTL
Фестулолиум
xFestulolium Aschers. et Graebn.
гибрид
028800
FESTU
Овсяница возвышенная, овсяница сизая, овсяница бороздчатая, овсяница декоративная
Festuca L.

028900
FESTU_ARU
Қамыс бетегесі
Festuca arundinacea Schreb.
029000
FESTU_ARU_ORI
Шығыс бетегесі, ригель бетегесі
Festuca arundinacea Schreb. subsp. orientalis (Hack.) K. Richt.
түрше
029100
FESTU_HET
Әр түрлі жапырақты бетеге
Festuca heterophylla Lam.
029200
FESTU_LON
Ұзын жапырақты бетеге
Festuca longifolia Thuill.
029300
FESTU_OVI
Қой бетегесі, өрескел жапырақты бетеге
Festuca ovina L.
Өсімдік тұқымының (түрінің) коды
UPOV коды
Қазақ тіліндегі өсімдік тұқымының (түрінің) атауы
Өсімдік тұқымының (түрінің) латынша атауы
Өсімдіктің инфравидтік дәрежесі
029400
FESTU_PRA
Шалғынды бетеге
Festuca pratensis Huds.
029500
FESTU_PSE
Жалған далматиялық бетеге
Festuca pseudodalmatica Krajina ex Domin
029600
FESTU_PSO
Жалған бетеге
Festuca pseudovina Hack. ex Wiesb.
029700
FESTU_RUB
Қызыл бетеге, түкті бетеге
Festuca rubra L.
029800
FESTU_RUB_FAL
Өзгертілген қызыл бетеге, алдамшы бетеге
Festuca rubra L. subsp. commutata Markgr.-Dann.
түрше
029900
FESTU_RUB_RUB
Қызыл түкті бетеге, күшті жорғалаушы қызыл бетеге, қызыл қызыл бетеге
Festuca rubra L. subsp. Rubra
түрше
030000
FESTU_VAL
Валлис бетегесі
Festuca valesiaca Schleich. ex Gaudin
030100
FICUS_CAR
Інжір, Гиркан інжірі, жабайы інжір, қарапайым інжір
Ficus carica L.
030200
FOENI
Аскөк
Foeniculum Mill.
030300
FOENI_VUL
Кәдімгі аскөк, көкөніс аскөк
Foeniculum vulgare Mill.
030400
FRAGA
Құлпынай
Fragaria L.
030500
FRAGA_AMO
Земклуника
Fragaria ananassa x Fragaria moschata
030600
FRAGA_VES
Жабайы құлпынай
Fragaria vesca L.
030700
FRAXI_PEN
Пенсильвания шағаны
Fraxinus pennsylvanica Marsh.
030800
FREES
Фрезия
Freesia Eckl. ex Klatt
030900
FRITI_IMP
Империялық сепкілгүл
Fritillaria imperialis L.
031000
FRITI_MEL
Шатраш сепкілгүл
Fritillaria meleagris L.
031100
GAILL
Гайлардия, гайллардия
Gaillardia Foug.
031200
GAILL_PUL
Әдемі гайлардия
Gaillardia pulchella Foug.
031300
GALEG_OFF
Дәрілік ешкі шөбі
Galega officinalis L.
031400
GALEG_ORI
Шығыстығ ешкі шөбі,шығыстық ешкібұршақ
Galega orientalis Lam.
031500
GAZAN_RIG
Жылтыр гатсания, қатал гатсания
Gazania rigens (L.) Gaertn.
031600
GERAN
Герань, герань эфиромасличная
Geranium L.
031700
GERAN_MRR
Ірі тамырлы герань
Geranium macrorrhizum L.
031800
GERBE
Гербера
Gerbera L.
031900
GEUMM_QUE
Чили гравилаты
Geum quellyon Sweet
032000
GLADI
Гладиолус
Gladiolus L.
032100
GLAND_HYB
Гибридті Вербена
Glandularia xhybrida (hort. ex Groenl. & Rumpler) G. L. Nesom & Pruski
будан
032200
GLEBI_COR
Тәж киген бақытгүл
Glebionis coronaria (L.) Cass. ex Spach
032300
GLYCI_MAX
Майбұршақ, мәдени майбұршақ, егістік майбұршақ, қылшық майбұршақ, ірі майбұршақ, көкөністі майбұршағы
Glycine max (L.) Merr.
032400
GLYCY
Қызылмия
Glycyrrhiza
032500
GONIO_TAT
Татар кермегі
Goniolimon tataricum (L.) Boiss.

028900
FESTU_ARU
Овсяница тростниковая
Festuca arundinacea Schreb.
029000
FESTU_ARU_ORI
Овсяница восточная, овсяница Регеля
Festuca arundinacea Schreb. subsp. orientalis (Hack.) K. Richt.
подвид
029100
FESTU_HET
Овсяница разнолистная
Festuca heterophylla Lam.
029200
FESTU_LON
Овсяница длиннолистная
Festuca longifolia Thuill.
029300
FESTU_OVI
Овсяница овечья, овсяница шершаволистная
Festuca ovina L.
029400
FESTU_PRA
Овсяница луговая
Festuca pratensis Huds.
029500
FESTU_PSE
Овсяница ложнодалматская
Festuca pseudodalmatica Krajina ex Domin
029600
FESTU_PSO
Овсяница ложноовечья
Festuca pseudovina Hack. ex Wiesb.
029700
FESTU_RUB
Овсяница красная, овсяница волосистая
Festuca rubra L.
029800
FESTU_RUB_FAL
Овсяница красная измененная, овсяница обманчивая
Festuca rubra L. subsp. commutata Markgr.-Dann.
подвид
029900
FESTU_RUB_RUB
Овсяница красная волосистая, овсяница красная сильная ползучая, овсяница красная красная
Festuca rubra L. subsp. Rubra
подвид
030000
FESTU_VAL
Овсяница валлисская
Festuca valesiaca Schleich. ex Gaudin
030100
FICUS_CAR
Инжир, инжир гирканский, инжир дикий, инжир обыкновенный
Ficus carica L.
030200
FOENI
Фенхель
Foeniculum Mill.
030300
FOENI_VUL
Фенхель обыкновенный, фенхель овощной
Foeniculum vulgare Mill.
030400
FRAGA
Земляника
Fragaria L.
030500
FRAGA_AMO
Земклуника
Fragaria ananassa x Fragaria moschata
030600
FRAGA_VES
Земляника лесная
Fragaria vesca L.
030700
FRAXI_PEN
Ясень пенсильванский
Fraxinus pennsylvanica Marsh.
030800
FREES
Фрезия
Freesia Eckl. ex Klatt
030900
FRITI_IMP
Рябчик императорский
Fritillaria imperialis L.
031000
FRITI_MEL
Рябчик шахматный
Fritillaria meleagris L.
031100
GAILL
Гайлардия, гайллардия
Gaillardia Foug.
031200
GAILL_PUL
Гайлардия красивая
Gaillardia pulchella Foug.
031300
GALEG_OFF
Козлятник лекарственный
Galega officinalis L.
031400
GALEG_ORI
Козлятник восточный, галега восточная
Galega orientalis Lam.
031500
GAZAN_RIG
Гацания блестящая, гацания жестковатая
Gazania rigens (L.) Gaertn.
031600
GERAN
Герань, герань эфиромасличная
Geranium L.
031700
GERAN_MRR
Герань крупнокорневищная
Geranium macrorrhizum L.
031800
GERBE
Гербера
Gerbera L.
031900
GEUMM_QUE
Гравилат чилийский
Geum quellyon Sweet
032000
GLADI
Гладиолус
Gladiolus L.
032100
GLAND_HYB
Вербена гибридная
Glandularia hvbrida (hort. ex Groenl.
& Rumpler) G. L. Nesom & Pruski
гибрид
032200
GLEBI_COR
Хризантема увенчанная
Glebionis coronaria (L.) Cass. ex Spach
032300
GLYCI_MAX
Соя, соя культурная, соя посевная, соя щетинистая, соя крупнейшая, соя овощная
Glycine max (L.) Merr.
032400
GLYCY
Солодка
Glycyrrhiza
032500
GONIO_TAT
Кермек татарский
Goniolimon tataricum (L.) Boiss.

032600
GOSSY
Қоза
Gossypium L.
032700
GOSSY_HIR
Кәдімгі қоза, қатты түкті қоза, түкті қоза, мексикалық қоза, түкті қоза
Gossypium hirsutum L.
032800
GUIZO_ABY
Абисс гвизоция, нуг, Абисс нуг
Guizotia abyssinica (L. f.) Cass.
пішін
032900
GYPSO
Гипсофила, аққаңбақ
Gypsophila L.
033000
GYPSO_ELE
Әсем аққаңбақ
Gypsophila elegans M. Bieb.
033100
GYPSO_PAN
Шашақбас аққаңбақ
Gypsophila paniculata L.
033200
HEDYS
Альпілік тиынтақ
Hedysarum
033300
HEMER
Сарана, будандты сарана
Hemerocallis L.
033400
HESPE_MAT
Матроны ымыртгүл
Hesperis matronalis L.
033500
HEUCH_SAN
Қан-қызыл гейхера
Heuchera sanguinea Engelm.
033600
HIPPE
Гиппеаструм
Hippeastrum Herb.
033700
HIPPH
Шырғанақ
Hippophae L.
033800
HIPPH_RHA
Итшомырт шырғанақ, кәдімгі шырғанақ
Hippophae rhamnoides L.
033900
HLCRS
Гелихризум
Helichrysum Mill. corr. Pers.
034000
HLCRS_ARE
Құмды цмин
Helichrysum arenarium (L.) Moench
034100
HLCRS_ITA
Италиялық цмин
Helichrysum italicum (Roth) Gussone
034200
HLNTS_ANN
Күнбағыс, жыл сайынғы күнбағыс, мәдени күнбағыс, сәндік күнбағыс, сүрлемге арналған күнбағыс
Helianthus annuus L.
034300
HLNTS_TAN
Топинсолнечник
Helianthus tuberosus L. x Helianthus annuus L.
034400
HLNTS_TUB
Жералмұрт
Helianthus tuberosus L.
034500
HLOPS_HEL_SCA
Бұдырлы тістіжапырақ
Heliopsis helianthoides (L.) Sweet var. scabra (Dunal) Fernald
түрлендірме
034600
HORDE_JUB
Жалаңаш арпа
Hordeum jubatum L.
034700
HORDE_VUL
Күздік арпа, жазғы арпа
Hordeum vulgare L.
034800
HOSTA
Хоста
Hosta Tratt.
034900
HUMUL
Құлмақ
Humulus
035000
HUMUL_LUP
Кәдімгі құлмақ
Humulus lupulus L.
035100
HYACI
Сүмбіл
Hyacinthus
035200
HYACI_ORI
Шығыстық сүмбілі
Hyacinthus orientalis L.
035300
HYPER_PER
Шілтер жапырақты шайқурай
Hypericum perforatum L.
035400
HYSSO_OFF
Дәрілік сайсағыз
Hyssopus officinalis L.
035500
IBERI
Иберис
Iberis L.
035600
IBERI_SEM
Мәңгі жасыл иберис
Iberis sempervirens L.
035700
IBERI_UMB
Шатырлы иберис
Iberis umbellata L.
035800
IMPAT
Қынагүл
Impatiens L.
035900
IMPAT_BAL
Бақша қынагүлі
Impatiens balsamina L.
036000
IMPAT_WAL
Уоллер қынагүлі, уоллер шытырлағы
Impatiens walleriana Hook. f.
пішін
036100
IPOMO
Шырмауықгүл
Ipomoea L.
036200
IPOMO_BAT
Батат
Ipomoea batatas (L.) Lam.
036300
IPOMO_PUR
Қызылкүрең фарбитис, қызылкүрең шырмауықгүл
Ipomoea purpurea (L.) Roth
036400
IRISS
Жыланқияқ, буданды жыланқияқ
Iris L.
036500
IRISS_SIB
Сібір жыланқияқ
Iris sibirica L.
036600
ISATI
Вайда Буасье, вайда Буассье, қырлы вайда
Isatis
036700
ISATI_TIN
Бояғыш вайда
Isatis tinctoria L.
036800
JACOB_MAR
Күл зиягүлі, теңіз цинерария, теңіз жағасындағы цинерария
Jacobaea maritima (L.) Pelser & Meijden

032600
GOSSY
Хлопчатник
Gossypium L.
032700
GOSSY_HIR
Хлопчатник обыкновенный, хлопчатник жестковолосистый, хлопчатник волосистый, хлопчатник мексиканский, хлопчатник мохнатый
Gossypium hirsutum L.
032800
GUIZO_ABY
Гвизоция абиссинская, нуг, нуг абиссинский
Guizotia abyssinica (L. f.) Cass.
форма
032900
GYPSO
Гипсофила, качим
Gypsophila L.
033000
GYPSO_ELE
Качим изящный
Gypsophila elegans M. Bieb.
033100
GYPSO_PAN
Качим метельчатый
Gypsophila paniculata L.
033200
HEDYS
Копеечник альпийский
Hedysarum
033300
HEMER
Лилейник, лилейник гибридный
Hemerocallis L.
033400
HESPE_MAT
Вечерница матроны
Hesperis matronalis L.
033500
HEUCH_SAN
Гейхера кроваво-красная
Heuchera sanguinea Engelm.
033600
HIPPE
Гиппеаструм
Hippeastrum Herb.
033700
HIPPH
Облепиха
Hippophae L.
033800
HIPPH_RHA
Облепиха крушиновидная, облепиха обыкновенная
Hippophae rhamnoides L.
033900
HLCRS
Гелихризум
Helichrysum Mill. corr. Pers.
034000
HLCRS_ARE
Цмин песчаный
Helichrysum arenarium (L.) Moench
034100
HLCRS_ITA
Цмин итальянский
Helichrysum italicum (Roth) Gussone
034200
HLNTS_ANN
Подсолнечник, подсолнечник однолетний, подсолнечник культурный, подсолнечник декоративный, подсолнечник на силос
Helianthus annuus L.
034300
HLNTS_TAN
Топинсолнечник
Helianthus tuberosus L. x Helianthus annuus L.
034400
HLNTS_TUB
Топинамбур
Helianthus tuberosus L.
034500
HLOPS_HEL_SCA
Гелиопсис шероховатый
Heliopsis helianthoides (L.) Sweet var. scabra (Dunal) Fernald
вариация
034600
HORDE_JUB
Ячмень гривастый
Hordeum jubatum L.
034700
HORDE_VUL
Ячмень озимый, ячмень яровой
Hordeum vulgare L.
034800
HOSTA
Хоста
Hosta Tratt.
034900
HUMUL
Хмель
Humulus
035000
HUMUL_LUP
Хмель обыкновенный
Humulus lupulus L.
035100
HYACI
Гиацинт
Hyacinthus
035200
HYACI_ORI
Гиацинт восточный
Hyacinthus orientalis L.
035300
HYPER_PER
Зверобой продырявленный
Hypericum perforatum L.
035400
HYSSO_OFF
Иссоп лекарственный
Hyssopus officinalis L.
035500
IBERI
Иберис
Iberis L.
035600
IBERI_SEM
Иберис вечнозеленый
Iberis sempervirens L.
035700
IBERI_UMB
Иберис зонтичный
Iberis umbellata L.
035800
IMPAT
Бальзамин
Impatiens L.
035900
IMPAT_BAL
Бальзамин садовый
Impatiens balsamina L.
036000
IMPAT_WAL
Бальзамин уоллера, недотрога уоллера
Impatiens walleriana Hook. f.
форма
036100
IPOMO
Ипомея
Ipomoea L.
036200
IPOMO_BAT
Батат
Ipomoea batatas (L.) Lam.
036300
IPOMO_PUR
Фарбитис пурпурный, ипомея пурпурная
Ipomoea purpurea (L.) Roth
036400
IRISS
Ирис, ирис гибридный
Iris L.
036500
IRISS_SIB
Ирис сибирский
Iris sibirica L.
036600
ISATI
Вайда Буасье, вайда Буассье, вайда ребристая
Isatis
036700
ISATI_TIN
Вайда красильная
Isatis tinctoria L.
036800
JACOB_MAR
Крестовник пепельный, цинерария морская, цинерария приморская
Jacobaea maritima (L.) Pelser & Meijden

036900
JUGLA
Жаңғақ
Juglans L.
037000
JUGLA_MAN
Маньчжур жаңғағы
Juglans mandshurica Maxim.
037100
JUGLA_REG
Грек жаңғағы
Juglans regia L.
037200
JUNIP
Арша
Juniperus L.
037300
JUNIP_CHI
Қытай аршасы
Juniperus chinensis L.
037400
JUNIP_COM
Кәдімгі арша
Juniperus communis L.
037500
JUNIP_HOR
Көлденең арша
Juniperus horizontalis Moench
037600
JUNIP_PFI
Орташа арша
Juniperus xpfitzeriana (Spath) P. A. Schmidt
будан
037700
JUNIP_SAB
Казак аршасы
Juniperus sabina L.
037800
JUNIP_SCO
Жартасты арша
Juniperus scopulorum Sarg.
037900
JUNIP_SQU
Қабыршақты арша
Juniperus squamata Buch.-Ham. ex D. Don
038000
JUNIP_VIR
Виргин аршасы
Juniperus virginiana L.
038100
KALMI_LAT
Жалпақ жапырақты кальмия
Kalmia latifolia L.
038200
KRASC_CER
Теріскен
Krascheninnikovia ceratoides (L.) Gueldenst.
038300
LABLA_PUR
Кәдімгі долихос
Lablab purpureus (L.) Sweet
038400
LACTU_SAT
Жапырақ салаты,
Lactuca sativa L.
038500
LACTU_SAT_ANG
Қысжапырақты салат
Lactuca sativa L. var. angustana L. H. Bailey
түрлендірме
038600
LACTU_SAT_CAP
Қаудан салаты
Lactuca sativa L. var. capitata L.
түрлендірме
038700
LACTU_SAT_LON
Ромэн салаты
Lactuca sativa L. var. longifolia Lam.
түрлендірме
038800
LAGEN
Қауақ
Lagenaria
038900
LAGEN_SIC
Кәдімгі қауақ
Lagenaria siceraria (Molina) Standl.
039000
LAGUR
Лагурус
Lagurus
039100
LATHY
Әйкен
Lathyrus
039200
LATHY_CHL
Жасыл гүлді әйкен
Lathyrus chloranthus Boiss.
039300
LATHY_LAT
Кең жапырақты әйкен
Lathyrus latifolius L.
039400
LATHY_ODO
Иісбұршақ, тәтті бұршақ
Lathyrus odoratus L.
039500
LATHY_SAT
Әйкен, азия атбұршағы, сәндік егіс әйкен
Lathyrus sativus L.
039600
LATHY_SYL
Орман әйкені
Lathyrus sylvestris L.
039700
LATHY_TIN
Танжер атбұршағы
Lathyrus tingitanus L.
039800
LAVAN
Лаванда, сәндік лаванда
Lavandula L.
039900
LAVAN_ANG
Тар жапырақты лаванда
Lavandula angustifolia Mill.
040000
LAVAN_INT
Лавандин
Lavandula intermedia Emeric ex Loisel.
будан
040100
LAVAT
Лаватера
Lavatera L.
040200
LAVAT_TRI
Үш айлық лаватера
Lavatera trimestris L.
040300
LENSS_CUL
Жасымық
Lens culinaris Medik.
040400
LEONU_CAR
Жүрек сасықшөп
Leonurus cardiaca L.
040500
LEPID_SAT
Екпе шиырмақ
Lepidium sativum L.
040600
LEUCA
Нивяник
Leucanthemum
040700
LEUCA_MAX
Үлкен нивяник
Leucanthemum maximum (Ramond) DC.
040800
LEVIS
Сүйментамыр
Levisticum
040900
LEVIS_OFF
Дәріхана сүйментамыр
Levisticum officinale W. D. J. Koch
041000
LEYMU_ARE
Құмды жауқияқ
Leymus arenarius (L.) Hochst.
041100
LEYMU_RAC
Үлкен жауқияқ
Leymus racemosus Lam. Tzvel.
041200
LIGUL_DEN
Тісті сарыандыз
Ligularia dentata (A. Gray) H. Hara
041300
LILIU
Лалагүл
Lilium L.

036900
JUGLA
Орех
Juglans L.
037000
JUGLA_MAN
Орех маньчжурский
Juglans mandshurica Maxim.
037100
JUGLA_REG
Орех грецкий
Juglans regia L.
037200
JUNIP
Можжевельник
Juniperus L.
037300
JUNIP_CHI
Можжевельник китайский
Juniperus chinensis L.
037400
JUNIP_COM
Можжевельник обыкновенный
Juniperus communis L.
037500
JUNIP_HOR
Можжевельник горизонтальный
Juniperus horizontalis Moench
037600
JUNIP_PFI
Можжевельник средний
Juniperus xpfitzeriana (Spath) P. A. Schmidt
гибрид
037700
JUNIP_SAB
Можжевельник казацкий
Juniperus sabina L.
037800
JUNIP_SCO
Можжевельник скальный
Juniperus scopulorum Sarg.
037900
JUNIP_SQU
Можжевельник чешуйчатый
Juniperus squamata Buch.-Ham. ex D. Don
038000
JUNIP_VIR
Можжевельник виргинский
Juniperus virginiana L.
038100
KALMI_LAT
Кальмия широколистная
Kalmia latifolia L.
038200
KRASC_CER
Терескен
Krascheninnikovia ceratoides (L.) Gueldenst.
038300
LABLA_PUR
Долихос обыкновенный
Lablab purpureus (L.) Sweet
038400
LACTU_SAT
Салат листовой, салат-латук
Lactuca sativa L.
038500
LACTU_SAT_ANG
Салат спаржевый
Lactuca sativa L. var. angustana L. H. Bailey
вариация
038600
LACTU_SAT_CAP
Салат кочанный
Lactuca sativa L. var. capitata L.
вариация
038700
LACTU_SAT_LON
Салат ромэн
Lactuca sativa L. var. longifolia Lam.
вариация
038800
LAGEN
Лагенария
Lagenaria
038900
LAGEN_SIC
Лагенария обыкновенная
Lagenaria siceraria (Molina) Standl.
039000
LAGUR
Лагурус
Lagurus
039100
LATHY
Чина
Lathyrus
039200
LATHY_CHL
Чина зеленоцветковая
Lathyrus chloranthus Boiss.
039300
LATHY_LAT
Чина широколистная
Lathyrus latifolius L.
039400
LATHY_ODO
Чина душистая, горошек душистый
Lathyrus odoratus L.
039500
LATHY_SAT
Чина, чина посевная азиатская, чина посевная декоративная
Lathyrus sativus L.
039600
LATHY_SYL
Чина лесная
Lathyrus sylvestris L.
039700
LATHY_TIN
Чина танжерская
Lathyrus tingitanus L.
039800
LAVAN
Лаванда, лаванда декоративная
Lavandula L.
039900
LAVAN_ANG
Лаванда узколистная
Lavandula angustifolia Mill.
040000
LAVAN_INT
Лавандин
Lavandula ^intermedia Emeric ex Loisel.
гибрид
040100
LAVAT
Лаватера
Lavatera L.
040200
LAVAT_TRI
Лаватера трехмесячная
Lavatera trimestris L.
040300
LENSS_CUL
Чечевица
Lens culinaris Medik.
040400
LEONU_CAR
Пустырник сердечный
Leonurus cardiaca L.
040500
LEPID_SAT
Кресс-салат
Lepidium sativum L.
040600
LEUCA
Нивяник
Leucanthemum
040700
LEUCA_MAX
Нивяник наибольший
Leucanthemum maximum (Ramond) DC.
040800
LEVIS
Любисток
Levisticum
040900
LEVIS_OFF
Любисток аптечный
Levisticum officinale W. D. J. Koch
041000
LEYMU_ARE
Колосняк песчаный
Leymus arenarius (L.) Hochst.
041100
LEYMU_RAC
Колосняк гигантский
Leymus racemosus Lam. Tzvel.
041200
LIGUL_DEN
Бузульник зубчатый
Ligularia dentata (A. Gray) H. Hara
041300
LILIU
Лилия
Lilium L.

041400
LIMON_SIN
Оймалы кермек
Limonium sinuatum (L.) Mill.
041500
LINAR_MAR
Мароккалық зығырот
Linaria maroccana Hook. f.
пішін
041600
LINUM
Зығыр, сәндік зығыр
Linum
041700
LINUM_GRA
Үлкен гүлді зығыр, қызыл гүлді зығыр
Linum grandiflorum Desf.
041800
LINUM_PER
Көпжылдық зығыр
Linum perenne L.
041900
LINUM_USI
Майлы зығыр, салалы зығыр
Linum usitatissimum L.
042000
LOBEL
Лобелия
Lobelia L.
042100
LOBEL_ERI
Лобелия эринус
Lobelia erinus L.
042200
LOBUL_MAR
Теңіз лобуляриясы
Lobularia maritima (L.) Desv.
042300
LOLIU_BOU
Буданды райграс
Lolium xhybridum Hausskn.
будан
042400
LOLIU_MUL
Көп гүлді үйбидайық
Lolium multiflorum Lam.
042500
LOLIU_MUL_IT A
Көп қабатты райграс
Lolium multiflorum Lam. ssp. italicum (A. Br.) Volkart
түрше
042600
LOLIU_MUL_WES
Бір жылдық райграс, вестервольд райграс
Lolium multiflorum Lam. var. westerwoldicum Wittm.
түрлендірме
042700
LOLIU_PER
Жайылымдық райграс, көпжылдық райграс
Lolium perenne L.
042800
LONAS
Ақшайыр, лонас
Lonas
042900
LONIC
Үшқат, сәндік үшқат
Lonicera L.
043000
LONIC_CAE
Көк үшқат
Lonicera caerulea L.
043100
LONIC_TAT
Татар үшқат
Lonicera tatarica L.
043200
LOTUS_COR
Тікенді лотус
Lotus corniculatus L.
043300
LPMAU
Қою қызыл родохитон
Lophospermum x Maurandya
будан
043400
LUPIN
Бөрібұршақ, сәндік бөрібұршақ
Lupinus L.
043500
LUPIN_ALB
Ақ бөрібұршақ
Lupinus albus L.
043600
LUPIN_ANG
Тар жапырақты бөрібұршақ
Lupinus angustifolius L.
043700
LUPIN_LUT
Сары бөрібұршақ
Lupinus luteus L.
043800
LUPIN_MUT
Өзгермелі бөрібұршақ
Lupinus mutabilis Sweet
043900
LUPIN_PER
Көпжылдық бөрібұршақ
Lupinus perennis L.
044000
LUPIN_POL
Көп жапырақты бөрібұршақ
Lupinus polyphyllus Lindl.
044100
LYCHN
Отбасын
Lychnis L.
044200
LYCHN_CHA
Халцедон зорькасы
Lychnis chalcedonica L.
044300
LYCIU_BAR
Кәдімгі бозқараған
Lycium barbarum L.
044400
LYTHR
Жылаңқышөп
Lythrum L.
044500
MACLA_COR
Жүрек тәрізді маклея
Macleaya cordata (Willd.) R. Br.
044600
MALCO_MAR
Теңізді аққайыншөп
Malcolmia maritima (L.) R. Br.
044700
MALOP_TRI
Үш бұрышты малопа
Malope trifida Cav.
044800
MALUS
Алма ағашы, сәндік алма ағашы, алма ағашының тамырлы телітушілері, алма ағашының тұқымдық телітушілері
Malus Mill.
044900
MALUS_DOM
Үй алма ағашы, бағаналы алма ағашы
Malus domestica (Suckow) Borkh.
045000
MALUS_PUR
Күлгін алма ағашы
Malus xpurpurea (A. Barbier) Rehder
045100
MALVA
Құлқайыр
Malva L.
045200
MATRI_REC
Түймедақ, иіссіз түймедақ
Matricaria recutita L.
045300
MATTH
Жұлдызшешек
Matthiola R. Br. corr. Spreng.
045400
MATTH_INC
Жазғы ақ сұр жұлдызшешек
Matthiola incana (L.) R. Br.
045500
MATTH_LON_B IC
Қос мүйізді жұлдызшешек
Matthiola longipetala (Vent.) DC. subsp. bicornis (Sm.) P. W. Ball
түрше
045600
MEDIC
Жоңышқа
Medicago L.
045700
MEDIC_LUP
Құлмақ жоңышқа
Medicago lupulina L.

041400
LIMON_SIN
Кермек выемчатый
Limonium sinuatum (L.) Mill.
041500
LINAR_MAR
Льнянка марокканская
Linaria maroccana Hook. f.
форма
041600
LINUM
Лен, лен декоративный
Linum
041700
LINUM_GRA
Лен крупноцветковый, лен красноцветковый
Linum grandiflorum Desf.
041800
LINUM_PER
Лен многолетний
Linum perenne L.
041900
LINUM_USI
Лен масличный, лен-долгунец
Linum usitatissimum L.
042000
LOBEL
Лобелия
Lobelia L.
042100
LOBEL_ERI
Лобелия эринус
Lobelia erinus L.
042200
LOBUL_MAR
Лобулярия морская
Lobularia maritima (L.) Desv.
042300
LOLIU_BOU
Райграс гибридный
Lolium xhybridum Hausskn.
гибрид
042400
LOLIU_MUL
Плевел многоцветковый
Lolium multiflorum Lam.
042500
LOLIU_MUL_ITA
Райграс многоукосный
Lolium multiflorum Lam. ssp. italicum (A. Br.) Volkart
подвид
042600
LOLIU_MUL_WES
Райграс однолетний, райграс вестервольдский
Lolium multiflorum Lam. var. westerwoldicum Wittm.
вариация
042700
LOLIU_PER
Райграс пастбищный, райграс многолетний
Lolium perenne L.
042800
LONAS
Сушеница, лонас
Lonas
042900
LONIC
Жимолость, жимолость декоративная
Lonicera L.
043000
LONIC_CAE
Жимолость синяя
Lonicera caerulea L.
043100
LONIC_TAT
Жимолость татарская
Lonicera tatarica L.
043200
LOTUS_COR
Лядвенец рогатый
Lotus corniculatus L.
043300
LPMAU
Родохитон темно-красный
Lophospermum x Maurandya
гибрид
043400
LUPIN
Люпин, люпин декоративный
Lupinus L.
043500
LUPIN_ALB
Люпин белый
Lupinus albus L.
043600
LUPIN_ANG
Люпин узколистный
Lupinus angustifolius L.
043700
LUPIN_LUT
Люпин желтый
Lupinus luteus L.
043800
LUPIN_MUT
Люпин изменчивый
Lupinus mutabilis Sweet
043900
LUPIN_PER
Люпин многолетний
Lupinus perennis L.
044000
LUPIN_POL
Люпин многолистный
Lupinus polyphyllus Lindl.
044100
LYCHN
Лихнис
Lychnis L.
044200
LYCHN_CHA
Зорька халцедонская
Lychnis chalcedonica L.
044300
LYCIU_BAR
Дереза обыкновенная
Lycium barbarum L.
044400
LYTHR
Дербенник
Lythrum L.
044500
MACLA_COR
Маклея сердцевидная
Macleaya cordata (Willd.) R. Br.
044600
MALCO_MAR
Малькольмия приморская
Malcolmia maritima (L.) R. Br.
044700
MALOP_TRI
Малопа трехнадрезная
Malope trifida Cav.
044800
MALUS
Яблоня, яблоня декоративная, клоновый подвой яблони, семенной подвой яблони
Malus Mill.
044900
MALUS_DOM
Яблоня домашняя, яблоня колоновидная
Malus domestica (Suckow) Borkh.
045000
MALUS_PUR
Яблоня пурпурная
Malus purpurea (A. Barbier) Rehder
045100
MALVA
Мальва
Malva L.
045200
MATRI_REC
Ромашка аптечная, ромашка непахучая
Matricaria recutita L.
045300
MATTH
Левкой
Matthiola R. Br. corr. Spreng.
045400
MATTH_INC
Левкой седой летний
Matthiola incana (L.) R. Br.
045500
MATTH_LON_BIC
Маттиола двурогая
Matthiola longipetala (Vent.) DC. subsp. bicornis (Sm.) P. W. Ball
подвид
045600
MEDIC
Люцерна
Medicago L.
045700
MEDIC_LUP
Люцерна хмелевидная
Medicago lupulina L.

045800
MEDIC_SAT
Екпе жоңышқа
Medicago sativa L.
045900
MEDIC_SAT_FAL
Сары жоңышқа
Medicago sativa L. subsp. falcata (L.) Arcang.
түрше
046000
MEDIC_SAT_SAT
Көк жоңышқа
Medicago sativa L. subsp. sativa
түрше
046100
MEDIC_SAT_VAR
Өзгермелі жоңышқа
Medicago sativa L. nothosubsp. varia (Martyn) Arcang.
түрше
046200
MELIL
Түйежоңышқа
Melilotus
046300
MELIL_ALB
Ақ түйежоңышқа, бір жылдық ақ түйежоңышқа
Melilotus albus Medik.
046400
MELIL_HIR
Түкті түйежоңышқа
Melilotus hirsutus Lipsky
046500
MELIL_OFF
Сары түйежоңышқа
Melilotus officinalis Lam.
046600
MELIS_OFF
Дәрілік мелисса
Melissa officinalis L.
046700
MELIT
Сармат кадилосы
Melittis L.
046800
MELOT_SCA
Бұдырлы мелотрия
Melothria scabra Naudin
046900
MENTH
Жалбыз
Mentha
047000
MENTH_ARV
Дала жалбызы
Mentha arvensis L.
047100
MENTH_PIP
Бұрыш жалбыз (бұйра), көкөніс жалбызы, дәрілік жалбыз
Mentha xpiperita L.
гибрид
047200
MESPI_GER
Германиялық мушмула
Mespilus germanica L.
047300
MIMUL_HYB
Гибридті еріндігүл
Mimulus xhybridus hort. ex Voss
гибрид
047400
MIRAB_JAL
Ялпа мирабилисі
Mirabilis jalapa L.
047500
MISCA
Мискантус
Miscanthus
047600
MISCA_GIG
Алып мискантус
Miscanthus xgiganteus J. M. Greef & Deuter ex Hodk. & Renvoize
гибрид
047700
MISCA_SIN
Қытай мискантусы
Miscanthus sinensis Andersson
047800
MOMOR_CHA
Момордика (Ащы қауын)
Momordica charantia L.
047900
MONAR_DID
Қос гүлді монарда
Monarda didyma L.
048000
MONAR_FIS
Түтікше монарда
Monarda fistulosa L.
048100
MONST
Монстера
Monstera Adans.
048200
MORUS
Тұт ағашы
Morus L.
048300
MORUS_ALB
Ақ тұт
Morus alba L.
048400
MORUS_NIG
Шах тұт
Morus nigra L.
048500
MYRTU
Мирт
Myrtus
048600
MYSTS
Ботакөз
Myosotis L.
048700
MYSTS_ALP
Альпі ботакөзі
Myosotis alpestris F.W. Schmidt
048800
NARCI
Нәркес
Narcissus L.
048900
NASTU_OFF
Су кресі
Nasturtium officinale R. Br.
049000
NEMES_STR
Кеңірдек тәрізді немезия
Nemesia strumosa Benth.
049100
NEPET
Көкжалбыз, көкөніс көкжалбызы, күнгей Кавказ көкжалбызы
Nepeta L.
049200
NEPET_CAT
Мысық көкжалбызы, лимон көкжалбызы
Nepeta cataria L.
049300
NICAN_PHY
Физалис Никандра
Nicandra physalodes (L.) Gaertn.
049400
NICOT
Темекі
Nicotiana
049500
NICOT_ALA
Қанатты темекі, жұпар темекі
Nicotiana alata Link & Otto
049600
NICOT_TAB
Кәдімгі темекі
Nicotiana tabacum L.
049700
NIGEL_DAM
Дамаск нигелласы, дамаск соданасы
Nigella damascena L.
049800
NIGEL_SAT
Егістік нигелла, егістік содана
Nigella sativa L.
049900
OCIMU
Насыбайгүл, Эвгеноль насыбайгүлі
Ocimum
050000
OCIMU_BAS
Кәдімгі насыбайгүл, көкөніс насыбайгүлі
Ocimum basilicum L.
050100
OENOT
Есекшөп
Oenothera L.
050200
OENOT_MAC
Миссури есекшөбі
Oenothera macrocarpa Nutt.
050300
OLEAA
Зәйтүн
Olea L.
050400
OLEAA_EUR
Еуропалық зәйтүн
Olea europaea L.

045800
MEDIC_SAT
Люцерна посевная
Medicago sativa L.
045900
MEDIC_SAT_FAL
Люцерна желтая
Medicago sativa L. subsp. falcata (L.) Arcang.
подвид
046000
MEDIC_SAT_SAT
Люцерна синяя
Medicago sativa L. subsp. sativa
подвид
046100
MEDIC_SAT_VAR
Люцерна изменчивая
Medicago sativa L. nothosubsp. varia (Martyn) Arcang.
подвид
046200
MELIL
Донник
Melilotus
046300
MELIL_ALB
Донник белый, донник белый однолетний
Melilotus albus Medik.
046400
MELIL_HIR
Донник волосистый
Melilotus hirsutus Lipsky
046500
MELIL_OFF
Донник желтый
Melilotus officinalis Lam.
046600
MELIS_OFF
Мелисса лекарственная
Melissa officinalis L.
046700
MELIT
Кадило сарматское
Melittis L.
046800
MELOT_SCA
Мелотрия шершавая
Melothria scabra Naudin
046900
MENTH
Мята
Mentha
047000
MENTH_ARV
Мята полевая
Mentha arvensis L.
047100
MENTH_PIP
Мята перечная (кудрявая), мята лекарственная, мята овощная
Mentha xpiperita L.
гибрид
047200
MESPI_GER
Мушмула германская
Mespilus germanica L.
047300
MIMUL_HYB
Губастик гибридный
Mimulus xhybridus hort. ex Voss
гибрид
047400
MIRAB_JAL
Мирабилис ялапа
Mirabilis jalapa L.
047500
MISCA
Мискантус
Miscanthus
047600
MISCA_GIG
Мискантус гигантский
Miscanthus xgiganteus J. M. Greef & Deuter ex Hodk. & Renvoize
гибрид
047700
MISCA_SIN
Мискантус китайский
Miscanthus sinensis Andersson
047800
MOMOR_CHA
Момордика
Momordica charantia L.
047900
MONAR_DID
Монарда двойчатая
Monarda didyma L.
048000
MONAR_FIS
Монарда дудчатая
Monarda fistulosa L.
048100
MONST
Монстера
Monstera Adans.
048200
MORUS
Шелковица
Morus L.
048300
MORUS_ALB
Шелковица белая
Morus alba L.
048400
MORUS_NIG
Шелковица черная
Morus nigra L.
048500
MYRTU
Мирт
Myrtus
048600
MYSTS
Незабудка
Myosotis L.
048700
MYSTS_ALP
Незабудка альпийская
Myosotis alpestris F.W. Schmidt
048800
NARCI
Нарцисс
Narcissus L.
048900
NASTU_OFF
Кресс водяной
Nasturtium officinale R. Br.
049000
NEMES_STR
Немезия зобовидная
Nemesia strumosa Benth.
049100
NEPET
Котовник, котовник овощной, котовник закавказский
Nepeta L.
049200
NEPET_CAT
Котовник кошачий, котовник лимонный
Nepeta cataria L.
049300
NICAN_PHY
Никандра физалисовидная
Nicandra physalodes (L.) Gaertn.
049400
NICOT
Табак
Nicotiana
049500
NICOT_ALA
Табак крылатый, табак душистый
Nicotiana alata Link & Otto
049600
NICOT_TAB
Табак обыкновенный
Nicotiana tabacum L.
049700
NIGEL_DAM
Нигелла дамасская, чернушка дамасская
Nigella damascena L.
049800
NIGEL_SAT
Нигелла посевная, чернушка посевная
Nigella sativa L.
049900
OCIMU
Базилик, базилик евгенольный
Ocimum
050000
OCIMU_BAS
Базилик обыкновенный, базилик овощной
Ocimum basilicum L.
050100
OENOT
Энотера
Oenothera L.
050200
OENOT_MAC
Энотера миссурийская
Oenothera macrocarpa Nutt.
050300
OLEAA
Маслина
Olea L.
050400
OLEAA_EUR
Маслина европейская
Olea europaea L.

050500
ONOBR
Эспарцет
Onobrychis
050600
ONOBR_ARE
Құм эспарцеті
OnobrychisarenariaKit. DC.
050700
ONOBR_VIC
Cиыржоңышқа жапырақты эспарцет
Onobrychis viciifolia Scop.
050800
ORIGA_MAJ
Бақ майораны
Origanum majorana L.
050900
ORIGA_VUL
Кәдімгі жұпаргүл
Origanum vulgare L.
051000
ORNTP
Сераделла
Ornithopus
051100
ORNTP_SAT
Егістік сераделла
Ornithopus sativus Brot.
051200
ORYZA
Күріш
Oryza
051300
ORYZA_SAT
Егістік күріш
Oryza sativa L.
051400
PAEON
Шұғылық, будан шұғылық
Paeonia L.
051500
PAEON_LAC
Сүт гүлді шұғылық
Paeonia lactiflora Pall.
051600
PAEON_SUF
Ағаш тектес шұғылық
Paeonia suffruticosa Andrews
051700
PANAX
Адамтамыр
Panax
051800
PANAX_GIN
Кәдімгі адамтамыр
Panax ginseng C.A. Mey.
051900
PANIC
Тары
Panicum L.
052000
PANIC_MIL
Ақ тары, кәдімгі тары
Panicum miliaceum L.
052100
PANZE
Күміс панцерина
Panzerina Sojak
052200
PAPAV_SOM
Майлы көкнәр
Papaver somniferum L.
052300
PASSI_CAE
Көк құмаргүл
Passiflora caerulea L.
052400
PASTI
Ботташық
Pastinaca
052500
PASTI_SAT
Егінді ботташық
Pastinaca sativa L.
052600
PAULO
Павловния
Paulownia Sieb. et Zucc.
052700
PAULO_TOM
Түкті павловния
Paulownia tomentosa (Thunb.) Steud.
052800
PELAR_CRI
Бұйра пеларгония
Pelargonium crispum (P. J. Bergius) L'Her.
052900
PELAR_GRD
Ірі гүлді пеларгония
Pelargonium grandiflorum (Andrews) Willd.
053000
PELAR_ZON
Аймақтық пеларгония
Pelargonium zonale (L.) L'Her.
053100
PELAR_ZTO
Бақ пеларгониясы, пеларгония клумбовая
Pelargonium zonale (L.) L'Her. ex Aiton x P. tongaense Vorster
053200
PENNI_GLA
Африка тарысы
Pennisetum glaucum (L.) R. Br.
053300
PERIL
Перилла
Perilla L.
053400
PERIL_FRU
Көкөніс перилласы
Perilla frutescens (L.) Britton
053500
PERSI_CAP
Басты таран
PersicariacapitataBuch.-Ham. ex D. Don H. Gross
053600
PETRO_CRI
Ақжелкен
Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A. W. Hill
053700
PETRO_CRI_CRI
Жапырақты ақжелкен
Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill ssp. crispum
түрше
053800
PETUN
Шырайгүл
Petunia Juss.
053900
PETUN_HYB
Будан шырайгүл
Petunia xhybrida hort. ex E. Vilm.
гибрид
054000
PHACE
Түймежапырақ
Phacelia
054100
PHACE_CAM
Қоңырау түймежапырақ
Phacelia campanularia A. Gray
054200
PHACE_TAN
Түймежапырақ
Phacelia tanacetifolia Benth.
054300
PHALR_ARU
Қамысты қосбас
Phalaris arundinacea L.
054400
PHASE_COC
Қызыл үрмебұршақ
Phaseolus coccineus L.
054500
PHASE_VUL
Кәдімгі үрмебұршақ
Phaseolus vulgaris L.
054600
PHILA
Ақгүл, будан ақгүл
Philadelphus L.
054700
PHLEU_BER
Түйінді атқонақ
Phleum nodosum L.
054800
PHLEU_PRA
Шалғындық атқонақ
Phleum pratense L.
054900
PHLOX_DRU
Флокс друммонда
Phlox drummondii Hook.

050500
ONOBR
Эспарцет
Onobrychis
050600
ONOBR_ARE
Эспарцет песчаный
OnobrychisarenariaKit. DC.
050700
ONOBR_VIC
Эспарцет виколистный
Onobrychis viciifolia Scop.
050800
ORIGA_MAJ
Майоран садовый
Origanum majorana L.
050900
ORIGA_VUL
Душица обыкновенная
Origanum vulgare L.
051000
ORNTP
Сераделла
Ornithopus
051100
ORNTP_SAT
Сераделла посевная
Ornithopus sativus Brot.
051200
ORYZA
Рис
Oryza
051300
ORYZA_SAT
Рис посевной
Oryza sativa L.
051400
PAEON
Пион, пион гибридный
Paeonia L.
051500
PAEON_LAC
Пион молочноцветковый
Paeonia lactiflora Pall.
051600
PAEON_SUF
Пион древовидный
Paeonia suffruticosa Andrews
051700
PANAX
Женьшень
Panax
051800
PANAX_GIN
Женьшень обыкновенный
Panax ginseng C.A. Mey.
051900
PANIC
Просо
Panicum L.
052000
PANIC_MIL
Просо посевное, просо обыкновенное
Panicum miliaceum L.
052100
PANZE
Панцерина серебристая
Panzerina Sojak
052200
PAPAV_SOM
Мак масличный
Papaver somniferum L.
052300
PASSI_CAE
Пассифлора голубая
Passiflora caerulea L.
052400
PASTI
Пастернак
Pastinaca
052500
PASTI_SAT
Пастернак посевной
Pastinaca sativa L.
052600
PAULO
Павловния
Paulownia Sieb. et Zucc.
052700
PAULO_TOM
Павловния войлочная
Paulownia tomentosa (Thunb.) Steud.
052800
PELAR_CRI
Пеларгония курчавая
Pelargonium crispum (P. J. Bergius) L'Her.
052900
PELAR_GRD
Пеларгония крупноцветковая
Pelargonium grandiflorum (Andrews) Willd.
053000
PELAR_ZON
Пеларгония зональная
Pelargonium zonale (L.) L'Her.
053100
PELAR_ZTO
Пеларгония садовая, пеларгония клумбовая
Pelargonium zonale (L.) L'Her. ex Aiton x P. tongaense Vorster
053200
PENNI_GLA
Просо африканское
Pennisetum glaucum (L.) R. Br.
053300
PERIL
Перилла
Perilla L.
053400
PERIL_FRU
Перилла овощная
Perilla frutescens (L.) Britton
053500
PERSI_CAP
Горец головчатый
PersicariacapitataBuch.-Ham. ex D. Don H. Gross
053600
PETRO_CRI
Петрушка
Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A. W. Hill
053700
PETRO_CRI_CRI
Петрушка листовая
Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill ssp. crispum
подвид
053800
PETUN
Петуния
Petunia Juss.
053900
PETUN_HYB
Петуния гибридная
Petunia xhybrida hort. ex E. Vilm.
гибрид
054000
PHACE
Фацелия
Phacelia
054100
PHACE_CAM
Фацелия колокольчатая
Phacelia campanularia A. Gray
054200
PHACE_TAN
Фацелия пижмолистная
Phacelia tanacetifolia Benth.
054300
PHALR_ARU
Двукисточник тростниковый, канареечник тростниковый
Phalaris arundinacea L.
054400
PHASE_COC
Фасоль огненно-красная
Phaseolus coccineus L.
054500
PHASE_VUL
Фасоль обыкновенная, фасоль овощная
Phaseolus vulgaris L.
054600
PHILA
Чубушник, чубушник гибридный
Philadelphus L.
054700
PHLEU_BER
Тимофеевка бертолони
Phleum nodosum L.
054800
PHLEU_PRA
Тимофеевка луговая
Phleum pratense L.
054900
PHLOX_DRU
Флокс друммонда
Phlox drummondii Hook.

055000
PHLOX_PAN
Шашақты флокс
Phlox paniculata L.
055100
PHLOX_SUB
Бізтәріздес флок
Phlox subulata L.
055200
PHYSA
Қызылқұлақ
Physalis
055300
PHYSA_IXO
Жабысқақ жемісті қызылқұлақ
Physalis philadelphica Lam.
055400
PICEA_ABI
Еуропа шыршасы
Picea abies (L.) H. Karst.
055500
PICEA_GLA
Канада шыршасы
Picea glauca (Moench) Voss
055600
PICEA_OMO
Серб шыршасы
Picea omorika (Pancic) Purk.
055700
PICEA_ORI
Шығыс шыршасы
Picea orientalis (L.) Link
055800
PICEA_PUN
Тікенді шырша
Picea pungens Engelm.
055900
PIMPI
Анис, балбырауын
Pimpinella
056000
PIMPI_ANI
Кәдімгі балбырауын
Pimpinella anisum L.
056100
PINUS
Қарағай
Pinus L.
056200
PINUS_CBA
Еуропа балқарағайы
Pinus cembra L.
056300
PINUS_MUG
Тау қарағайы
Pinus mugo Turra
056400
PINUS_SIB
Сібір балқарағайы
Pinus sibirica Du Tour
056500
PINUS_SYL
Кәдімгі қарағай
Pinus sylvestris L.
056600
PISUM_SAT
Екпе бұршақ, көкөніс бұршақ , қысқы бұршақ, қантты бұршақ, қабықты бұршақ , пелюшка, дала бұршақ (пелюшка)
Pisum sativum L.
056700
PLATY_ORI
Шығыс боз аршасы
Platycladus orientalis (L.) Franco
056800
PLECT_SCU
Колеус Блюме
Plectranthus scutellarioides (L.) R. Br.
056900
PLNTG_COR
Жолжелкен
Plantago coronopus L.
057000
PLNTG_LAN
Қандауыр бақажапырақ
Plantago lanceolata L.
057100
PLTYC_GRA
Үлкен гүлді кеңқоңырау
Platycodon grandiflorus (Jacq.) A. DC.
057200
PLYGN
Таран, құстаран, басты таран
Polygonum L.
057300
PLYGN_DIV
Күнегей байқал тараны
Polygonum divaricatum L.
057400
PLYGN_WEY
Вейрих тараны
Polygonum weyrichii F. Schmidt ex Maxim.
057500
POAAA_ALP
Альпілік қоңырбас
Poa alpina L.
057600
POAAA_COM
Жалпиған қоңырбас
Poa compressa L.
057700
POAAA_NEM
Орман қоңырбасы
Poa nemoralis L.
057800
POAAA_PAL
Батпақ қоңырбасы
Poa palustris L.
057900
POAAA_PRA
Шалғын қоңырбасы
Poa pratensis L.
058000
POAAA_PRA_ANG
Тасжапырақ қоңырбас
Poa pratensis L. subsp. angustifolia (L.) Dumort.
058100
POAAA_TRI
Кәдімгі қоңырбас
Poa trivialis L.
058200
POLEM_CAE
Көкшіл көкшегүл
Polemonium caeruleum L.
058300
POPUL
Терек
Populus L.
058400
PORTU_GRA
Қалың жапырақты қараот
Portulaca grandiflora Hook.
058500
PORTU_OLE
Бақша қараоты
Portulaca oleracea L.
058600
POTEN
Қазтабан
Potentilla L.
058700
POTEN_ALB
Ақ қазтабан
Potentilla alba L.
058800
POTEN_REC
Тузу қазтабан
Potentilla recta L.
058900
PRIMU
Наурызшешек, жер примуласы
Primula L.
059000
PRIMU_AUR
Құлақ тәріздес наурызшешек
Primula auricula L.
059100
PRIMU_ELA
Ұзын наурызшешек
Primula elatior (L.) Hill
059200
PRIMU_POL
Будан наурызшешек, Көп гүлді наурызшешек
Primula xpolyantha Mill.
гибрид
059300
PRIMU_VUL
Кәдімгі наурызшешек, жер примуласы
Primula vulgaris Huds.

055000
PHLOX_PAN
Флокс метельчатый
Phlox paniculata L.
055100
PHLOX_SUB
Флокс шиловидный
Phlox subulata L.
055200
PHYSA
Физалис, физалис земляничный
Physalis
055300
PHYSA_IXO
Физалис липкоплодный, физалис овощной
Physalis philadelphica Lam.
055400
PICEA_ABI
Ель европейская
Picea abies (L.) H. Karst.
055500
PICEA_GLA
Ель канадская
Picea glauca (Moench) Voss
055600
PICEA_OMO
Ель сербская
Picea omorika (Pancic) Purk.
055700
PICEA_ORI
Ель восточная
Picea orientalis (L.) Link
055800
PICEA_PUN
Ель колючая
Picea pungens Engelm.
055900
PIMPI
Анис, бедренец
Pimpinella
056000
PIMPI_ANI
Анис обыкновенный (овощной)
Pimpinella anisum L.
056100
PINUS
Сосна
Pinus L.
056200
PINUS_CBA
Сосна кедровая европейская
Pinus cembra L.
056300
PINUS_MUG
Сосна горная
Pinus mugo Turra
056400
PINUS_SIB
Сосна кедровая сибирская
Pinus sibirica Du Tour
056500
PINUS_SYL
Сосна обыкновенная
Pinus sylvestris L.
056600
PISUM_SAT
Горох посевной, горох овощной, горох зимующий, горох сахарный, горох лущильный, пелюшка, горох полевой (пелюшка)
Pisum sativum L.
056700
PLATY_ORI
Туя восточная, плосковеточник
Platycladus orientalis (L.) Franco
056800
PLECT_SCU
Колеус Блюме
Plectranthus scutellarioides (L.) R. Br.
056900
PLNTG_COR
Подорожник оленерогий
Plantago coronopus L.
057000
PLNTG_LAN
Подорожник ланцетолистный
Plantago lanceolata L.
057100
PLTYC_GRA
Ширококолокольчик крупноцветковый
Platycodon grandiflorus (Jacq.) A. DC.
057200
PLYGN
Горец, горец птичий, горец головчатый
Polygonum L.
057300
PLYGN_DIV
Горец забайкальский
Polygonum divaricatum L.
057400
PLYGN_WEY
Горец вейриха
Polygonum weyrichii F. Schmidt ex Maxim.
057500
POAAA_ALP
Мятлик альпийский
Poa alpina L.
057600
POAAA_COM
Мятлик сплюснутый
Poa compressa L.
057700
POAAA_NEM
Мятлик лесной
Poa nemoralis L.
057800
POAAA_PAL
Мятлик болотный
Poa palustris L.
057900
POAAA_PRA
Мятлик луговой
Poa pratensis L.
058000
POAAA_PRA_AN
G
Мятлик узколистный
Poa pratensis L. subsp. angustifolia (L.) Dumort.
058100
POAAA_TRI
Мятлик обыкновенный
Poa trivialis L.
058200
POLEM_CAE
Синюха голубая
Polemonium caeruleum L.
058300
POPUL
Тополь
Populus L.
058400
PORTU_GRA
Портулак крупноцветковый
Portulaca grandiflora Hook.
058500
PORTU_OLE
Портулак огородный
Portulaca oleracea L.
058600
POTEN
Лапчатка
Potentilla L.
058700
POTEN_ALB
Лапчатка белая
Potentilla alba L.
058800
POTEN_REC
Лапчатка прямая
Potentilla recta L.
058900
PRIMU
Примула, примула грунтовая
Primula L.
059000
PRIMU_AUR
Примула ушковая
Primula auricula L.
059100
PRIMU_ELA
Примула высокая
Primula elatior (L.) Hill
059200
PRIMU_POL
Примула многоцветковая, примула гибридная
Primula xpolyantha Mill.
гибрид
059300
PRIMU_VUL
Примула обыкновенная, примула грунтовая
Primula vulgaris Huds.

059400
PRUNU
Алхоры, қара алхоры, сәндік шие, сүйекті жеміс дақылдардың клондық телітушілері
Prunus L.
059500
PRUNU_ARM
Өрік, кәдімгі өрік
Prunus armeniaca L.
059600
PRUNU_AVI
Қызыл шие, қызыл шиенің тұқымдық телітушілері, құс шиесі
Prunus avium (L.) L.
059700
PRUNU_CSF
Алша, кәдімгі алша, тармақ алша
Prunus cerasifera Ehrh.
059800
PRUNU_CSS
Шие, кәдімгі шие
Prunus cerasus L.
059900
PRUNU_DOM
Мәдени алхоры
Prunus domestica L.
060000
PRUNU_DUL
Бадам
Prunus dulcis (Mill.) D. A. Webb
060100
PRUNU_FRU
Дала шиесі
Prunus fruticosa Pall.
060200
PRUNU_MAH
Шиенің тұқымдық телітушілері
Prunus mahaleb L.
060300
PRUNU_PAD
Мойыл
Prunus padus L.
060400
PRUNU_PER
Шабдалы, кәдімгі шабдалы, сәндік шабдалы
Prunus persica (L.) Batsch
060500
PRUNU_PER_NUC
Нектарин
Prunus persica (L.) Batsch var. nucipersica (Suckow) C. K. Schneid.
түрлендірме
060600
PRUNU_PUM
Топырақ шиесі
Prunus pumila L.
060700
PRUNU_SAL
Қытай алхорысы
Prunus salicina Lindl.
060800
PRUNU_SAR
Сахалин алхорысы
Prunus sargentii Rehder
060900
PRUNU_SRU
Ұсақ инелі алхоры
Prunus serrulata Lindl.
061000
PRUNU_TOM
Түкті шие, түкті шиенің тілетушілері
Prunus tomentosa Thunb.
061100
PSATH_JUN
Тарлау қияқ
Psathyrostachys juncea (Fisch.) Nevski
061200
PSDTS_MEN
Мензиc орман шыршасы
Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco
061300
PUNIC
Анар ағашы
Punica L.
061400
PUNIC_GRA
Кәдімгі анар
Punica granatum L.
061500
PYRUS
Алмұрт ағашы, қойжеміс ағашы, алмұрттың тұқымдық телітушілері
Pyrus L.
061600
PYRUS_COM
Кәдімгі алмұрт
Pyrus communis L.
061700
PYRUS_USS
Қойжеміс ағашы
Pyrus ussuriensis Maxim.
061800
RAPHA_SAT
Шалғам
Raphanus sativus L.
061900
RAPHA_SAT_ACA
Дайкон
Raphanus sativus L. ssp. acanthiformis (Morel) Stankev
түрше
062000
RAPHA_SAT_LOB
Қытай шомыры, лоба
Raphanus sativus L. convar. lobo Sazon. et Stankev. var. lobo
Түрлендірме группа
разновидностей
062100
RAPHA_SAT_NIG
Шомыр, қара шомыр
Raphanus sativus L. var. niger (Mill.) S. Kerner
түрлендірме
062200
RAPHA_SAT_OLE
Май шомыр, салат шомыры
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.
түрлендірме
062300
RAPHA_SAT_SAT
Егістік шомыр, шалғам
Raphanus sativus L. var. sativus
түрлендірме
062400
RESED_ODO
Хош иісті шашақгүл
Reseda odorata L.
062500
RHEUM
Рауғаш
Rheum L.
062600
RHEUM_PAL
Таңғұт рауғашы
Rheum palmatum L.
062700
RHEUM_RHB
Бұйра рауғаш
Rheum rhabarbarum L.
062800
RHODA_CHL
Қызғылт гелиптерум
Rhodanthe chlorocephala (Turcz.) Paul G. Wilson
062900
RHODD
Таураушан, будан таураушан
Rhododendron L.
063000
RHODD_CAT
Кэтевбинді рододендрон
Rhododendron catawbiense Michx.
063100
RHODI_ROS
Қызғылт семізот
Rhodiola rosea L.
063200
RIBES
Қарақат
Ribes L.
063300
RIBES_AUR
Сарғылт қарақат
Ribes aureum Pursh

059400
PRUNU
Слива, слива черная, вишня декоративная, клоновые подвои косточковых культур
Prunus L.
059500
PRUNU_ARM
Абрикос, абрикос обыкновенный
Prunus armeniaca L.
059600
PRUNU_AVI
Черешня, семенной подвой черешни, вишня птичья
Prunus avium (L.) L.
059700
PRUNU_CSF
Алыча, алыча обыкновенная, слива вишненосная
Prunus cerasifera Ehrh.
059800
PRUNU_CSS
Вишня, вишня обыкновенная
Prunus cerasus L.
059900
PRUNU_DOM
Слива домашняя
Prunus domestica L.
060000
PRUNU_DUL
Миндаль
Prunus dulcis (Mill.) D. A. Webb
060100
PRUNU_FRU
Вишня степная
Prunus fruticosa Pall.
060200
PRUNU_MAH
Семенной подвой вишни
Prunus mahaleb L.
060300
PRUNU_PAD
Черемуха
Prunus padus L.
060400
PRUNU_PER
Персик, персик обыкновенный, персик декоративный
Prunus persica (L.) Batsch
060500
PRUNU_PER_NUC
Нектарин
Prunus persica (L.) Batsch var. nucipersica (Suckow) C. K. Schneid.
вариация
060600
PRUNU_PUM
Вишня песчаная
Prunus pumila L.
060700
PRUNU_SAL
Слива китайская
Prunus salicina Lindl.
060800
PRUNU_SAR
Вишня сахалинская
Prunus sargentii Rehder
060900
PRUNU_SRU
Слива мелкопильчатая
Prunus serrulata Lindl.
061000
PRUNU_TOM
Вишня войлочная, подвой вишни войлочной
Prunus tomentosa Thunb.
061100
PSATH_JUN
Ломкоколосник ситниковый
Psathyrostachys juncea (Fisch.) Nevski
061200
PSDTS_MEN
Псевдотсуга мензиса
Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco
061300
PUNIC
Гранат
Punica L.
061400
PUNIC_GRA
Гранат обыкновенный
Punica granatum L.
061500
PYRUS
Груша, груша иволистная, семенной подвой груши
Pyrus L.
061600
PYRUS_COM
Груша обыкновенная
Pyrus communis L.
061700
PYRUS_USS
Груша уссурийская
Pyrus ussuriensis Maxim.
061800
RAPHA_SAT
Редис
Raphanus sativus L.
061900
RAPHA_SAT_ACA
Дайкон
Raphanus sativus L. ssp. acanthiformis (Morel) Stankev
подвид
062000
RAPHA_SAT_LOB
Редька китайская, лоба
Raphanus sativus L. convar. lobo Sazon. et Stankev. var. lobo
вариация группа разновидностей
062100
RAPHA_SAT_NIG
Редька, редька черная
Raphanus sativus L. var. niger (Mill.) S. Kerner
вариация
062200
RAPHA_SAT_OLE
Редька масличная, редька салатная
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.
вариация
062300
RAPHA_SAT_SAT
Редька посевная, редис
Raphanus sativus L. var. sativus
вариация
062400
RESED_ODO
Резеда душистая
Reseda odorata L.
062500
RHEUM
Ревень
Rheum L.
062600
RHEUM_PAL
Ревень тангутский
Rheum palmatum L.
062700
RHEUM_RHB
Ревень волнистый
Rheum rhabarbarum L.
062800
RHODA_CHL
Гелиптерум розовый
Rhodanthe chlorocephala (Turcz.) Paul G. Wilson
062900
RHODD
Рододендрон, рододендрон гибридный
Rhododendron L.
063000
RHODD_CAT
Рододендрон кэтевбинский
Rhododendron catawbiense Michx.
063100
RHODI_ROS
Родиола розовая
Rhodiola rosea L.
063200
RIBES
Смородина
Ribes L.
063300
RIBES_AUR
Смородина золотистая
Ribes aureum Pursh

063400
RIBES_NIG
Қара қарақат
Ribes nigrum L.
063500
RIBES_NIV
Ақ қарақат
Ribes niveum Lindl.
063600
RIBES_PAU
Сирекбас қарақат
Ribes pauciflorum Turcz. ex Pojark.
063700
RIBES_RUB
Қызыл қарақат
Ribes rubrum L.
063800
RIBES_UVA
Тұшала
Ribes uva-crispa L.
063900
RICIN
Үпілмәлік, сәндік үпілмәлік
Ricinus L.
064000
RICIN_COM
Үпілмәлік, дон үпілмәлігі
Ricinus communis L.
064100
ROSAA
Раушан, эфир майлы раушан, будан раушан, итмұрын
Rosa L.
064200
ROSMA_OFF
Дәрілік гүлшетен
Rosmarinus officinalis L.
064300
RUBUS
Таңқурай
Rubus L.
064400
RUBUS_ARC
Княженика
Rubus arcticus L.
064500
RUBUS_CAE
Қожағат таңқурай
Rubus caesius L.
064600
RUBUS_EUB
Бүлдірген
Rubus L. subg. Rubus
064700
RUBUS_IDA
Кәдімгі таңкурай
Rubus idaeus L.
064800
RUBUS_OCC
Қара таңкурай
Rubus occidentalis L.
064900
RUDBE
Алтыншар
Rudbeckia L.
065000
RUDBE_FUL
Жылтыр алтыншар
Rudbeckia fulgida Aiton
065100
RUDBE_LAC
Ланцет жапырақты алтыншар
Rudbeckia laciniata L.
065200
RUMEX
Қымыздық
Rumex L.
065300
RUMEX_ATS
Қышқыл қымыздық
Rumex acetosa L.
065400
RUMEX_PAT
Шпинат қымыздық
Rumex patientia L.
065500
RUTAA_GRA
Хош иісті рута, көкөніс рутасы
Ruta graveolens L.
065600
SALIX
Тал
Salix L.
065700
SALIX_ALB
Ақтал
Salix alba L.
065800
SALSO
Рихтер сораң, чогон
Salsola
065900
SALSO_ORI
Күйреуік сораң
Salsola orientalis S. G. Gmel.
066000
SALVI
Сәлбен, көкөніс сәлбені
Salvia L.
066100
SALVI_COC
Қызыл сальвия
Salvia coccinea Buc'hoz ex Etl.
066200
SALVI_NEM
Орманды сальвия
Salvia nemorosa L.
066300
SALVI_OFF
Дәрілік сәлбен
Salvia officinalis L.
066400
SALVI_SCL
Жұпарлы сәлбен
Salvia sclarea L.
066500
SALVI_SPL
Жылтырақ сәлбен
Salvia splendens Sellow ex Schult.
066600
SAMBU_NIG
Қара ырғай
Sambucus nigra L.
066700
SANGU_MIN_MUR
Көпнеке қарабасшөп, аласа сиырсілекей
Sanguisorba minor Scop. subsp. balearica (Bourg. ex Nyman) Munoz Garm. & C. Navarro
түрше
066800
SANGU_OFF
Дәрі шелна
Sanguisorba officinalis L.
066900
SAPON_OFF
Дәрілік сабыншөп
Saponaria officinalis L.
067000
SARAC
Сараха
Saracha Ruiz & Pav.
067100
SATUR_HOR
Бақ жебірі
Satureja hortensis L.
067200
SATUR_MON
Тау жебірі
Satureja montana L.
067300
SCABI_ATR
Қызылкүрең қотырот
Scabiosa atropurpurea L.
067400
SCHEF
Шеффлера, дициготека
Schefflera J.R. et G. Forst.
067500
SCHSN_CHI
Қытай серменесі
Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.
067600
SCILL
Сцилла
Scilla
067700
SCILL_SIB
Сибирлік пролеска
Scilla siberica Andrews
067800
SCORZ_HIS
Скорцонера
Scorzonera hispanica L.
067900
SCUTE_BAI
Байқал томағашөбі
Scutellaria baicalensis Georgi.
068000
SECAL_CER
Қысқы қарабидай, рожь яровая, көпжылдық қарабидай, жазғы қарабидай
Secale cereale L.

063400
RIBES_NIG
Смородина черная
Ribes nigrum L.
063500
RIBES_NIV
Смородина белая
Ribes niveum Lindl.
063600
RIBES_PAU
Смородина малоцветковая
Ribes pauciflorum Turcz. ex Pojark.
063700
RIBES_RUB
Смородина красная
Ribes rubrum L.
063800
RIBES_UVA
Крыжовник обыкновенный
Ribes uva-crispa L.
063900
RICIN
Клещевина, клещевина декоративная
Ricinus L.
064000
RICIN_COM
Клещевина обыкновенная, клещевина донская
Ricinus communis L.
064100
ROSAA
Роза, роза эфирномасличная, роза гибридная, шиповник
Rosa L.
064200
ROSMA_OFF
Розмарин лекарственный
Rosmarinus officinalis L.
064300
RUBUS
Малина
Rubus L.
064400
RUBUS_ARC
Княженика
Rubus arcticus L.
064500
RUBUS_CAE
Ежевика обыкновенная
Rubus caesius L.
064600
RUBUS_EUB
Ежевика
Rubus L. subg. Rubus
064700
RUBUS_IDA
Малина обыкновенная
Rubus idaeus L.
064800
RUBUS_OCC
Малина черная
Rubus occidentalis L.
064900
RUDBE
Рудбекия
Rudbeckia L.
065000
RUDBE_FUL
Рудбекия блестящая
Rudbeckia fulgida Aiton
065100
RUDBE_LAC
Рудбекия ланцетолистная
Rudbeckia laciniata L.
065200
RUMEX
Щавель
Rumex L.
065300
RUMEX_ATS
Щавель кислый
Rumex acetosa L.
065400
RUMEX_PAT
Щавель шпинатный
Rumex patientia L.
065500
RUTAA_GRA
Рута душистая, рута овощная
Ruta graveolens L.
065600
SALIX
Ива
Salix L.
065700
SALIX_ALB
Ива белая
Salix alba L.
065800
SALSO
Солянка (черкез) рихтера, чогон
Salsola
065900
SALSO_ORI
Кейреук
Salsola orientalis S. G. Gmel.
066000
SALVI
Шалфей, шалфей овощной
Salvia L.
066100
SALVI_COC
Сальвия красная
Salvia coccinea Buc'hoz ex Etl.
066200
SALVI_NEM
Сальвия дубравная
Salvia nemorosa L.
066300
SALVI_OFF
Шалфей лекарственный
Salvia officinalis L.
066400
SALVI_SCL
Шалфей мускатный
Salvia sclarea L.
066500
SALVI_SPL
Шалфей блестящий, сальвия блестящая
Salvia splendens Sellow ex Schult.
066600
SAMBU_NIG
Бузина черная
Sambucus nigra L.
066700
SANGU_MIN_MU
R
Черноголовник многобрачный, черноголовник кровохлебковый
Sanguisorba minor Scop. subsp. balearica (Bourg. ex Nyman) Munoz Garm. & C. Navarro
подвид
066800
SANGU_OFF
Кровохлебка лекарственная
Sanguisorba officinalis L.
066900
SAPON_OFF
Мыльнянка лекарственная
Saponaria officinalis L.
067000
SARAC
Сараха
Saracha Ruiz & Pav.
067100
SATUR_HOR
Чабер садовый, чабер огородный
Satureja hortensis L.
067200
SATUR_MON
Чабер горный
Satureja montana L.
067300
SCABI_ATR
Скабиоза темно-пурпурная
Scabiosa atropurpurea L.
067400
SCHEF
Шеффлера, дициготека
Schefflera J.R. et G. Forst.
067500
SCHSN_CHI
Лимонник китайский
Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.
067600
SCILL
Сцилла
Scilla
067700
SCILL_SIB
Сцилла сибирская
Scilla siberica Andrews
067800
SCORZ_HIS
Скорцонера
Scorzonera hispanica L.
067900
SCUTE_BAI
Шлемник байкальский
Scutellaria baicalensis Georgi.
068000
SECAL_CER
Рожь озимая, рожь яровая, рожь многолетняя, рожь озимая (родительские компоненты)
Secale cereale L.

068100
SEDUM_ALB
Ақ бозкілем
Sedum album L.
068200
SESAM_IND
Күнжіт
Sesamum indicum L.
068300
SETAR_ITA_ITA
Қонақ
Setaria italica (L.) P. Beauv. subsp. italica
түрше
068400
SIDAA
Сида
Sida
068500
SILEN_VIS
Жабысқақ вискария
Silene viscaria (L.) Borkh.
068600
SILPH
Дала жалбызы
Silphium
068700
SILPH_PER
Сильфия пронзеннолистная
Silphium perfoliatum L.
068800
SILYB_MAR
Шұбар алатікен
Silybum marianum (L.) Gaertn.
068900
SINAP_ALB
Ақ қыша
Sinapis alba L.
069000
SISYM_LOE
Лезелиев сарыбасқұрай
Sisymbrium loeselii L.
069100
SLPGL_SIN
Оймалы сальпиглоссис
Salpiglossis sinuata Ruiz & Pav.
069200
SMALL_SON
Якон
Smallanthus sonchifolius (Poepp. & Endl.) H. Rob.
069300
SOLAN_LYC
Қызанақ, алжұмыр томат культурный, жеуге жарамды қызанақ
Solanum lycopersicum L.
069400
SOLAN_MEL
Баялды
Solanum melongena L.
069500
SOLAN_MUR
Қауын алмұрт
Solanum muricatum Aiton
069600
SOLAN_PSE
Бұрыш тәрізді алқа
Solanum pseudocapsicum L.
069700
SOLAN_QUI
Наранхилла
Solanum quitoense Lam.
069800
SOLAN_RET
Будан алқа
Solanum xburbankii Bitter
гибрид
069900
SOLAN_SIS
гулявниколистный алқа
Solanum sisymbriifolium Lam.
070000
SOLAN_TUB
Ақтүйнек
Solanum tuberosum L.
070100
SORBU
Шетен
Sorbus L.
070200
SORBU_AUC
Кәдімгі шетен
Sorbus aucuparia L.
070300
SPINA_OLE
Асжапырағы, бақша асжапырағы
Spinacia oleracea L.
070400
SPIRA_JAP
Жапон тобылғысы
Spiraea japonica L. f.
070500
SRGHM
Құмай
Sorghum Moench
070600
SRGHM_BIC
Дәнді құмай, бал құмай
Sorghum bicolor (L.) Moench
070700
SRGHM_DER
Көпжылдық құмай
Sorghum xderzhavinii Tzvel.
070800
SRGHM_DRU
Судан шөбі, құмай-суданк будандары құмай – суданшөп буданы
Sorghum xdrummondii (Steud.) Millsp. & Chase
гибрид
070900
STCHS_AFF
Стахис
Stachys affinis Bunge
071000
STEMM_CAR
Сафлор тәріздес маралтамыр
Stemmacantha carthamoides (Willd.) Dittrich
071100
STEVI
Стевия
Stevia
071200
STEVI_REB
Стевия ребо
Stevia rebaudiana (Bertoni) Bertoni
071300
SUAED_ALT
Ұзын ақсора
Suaeda altissima (L.) Pall.
071400
SYRIN
Мамыргүл
Syringa L.
071500
TAGET
Барқытгүл
Tagetes L.
071600
TAGET_ERE
Тік барқытгүл
Tagetes erecta L.
071700
TAGET_PAT_NAN
Қисайған барқытгүл
Tagetes patula L. ssp nana
түрше
071800
TAGET_TEN
Ұсақ жапырақты барқытгүл
Tagetes tenuifolia Cav.
071900
TANAC_BAL
Пижма бальзамикалық
Tanacetum balsamita L.
072000
TANAC_PTN
Қызғалдақ түймешетен
Tanacetum parthenium L. Sch. Bip.
072100
TANAC_VUL
Кәдімгі түймешетен
Tanacetum vulgare L.
072200
TARAX_KOK
Кок-сағыз
Taraxacum kok-saghyz L. E. Rodin
072300
TAXUS_BAC
Тис, жидек шілік
Taxus baccata L.
072400
TAXUS_CUS
Үшкір шілік
Taxus cuspidata Siebold & Zucc.
072500
TAXUS_MED
Орташа шілік
Taxus xmedia Rehder
гибрид

068100
SEDUM_ALB
Очиток белый
Sedum album L.
068200
SESAM_IND
Кунжут
Sesamum indicum L.
068300
SETAR_ITA_ITA
Могар, чумиза
Setaria italica (L.) P. Beauv. subsp. italica
подвид
068400
SIDAA
Сида
Sida
068500
SILEN_VIS
Вискария обыкновенная, смолка
Silene viscaria (L.) Borkh.
068600
SILPH
Сильфия
Silphium
068700
SILPH_PER
Сильфия пронзеннолистная
Silphium perfoliatum L.
068800
SILYB_MAR
Расторопша пятнистая
Silybum marianum (L.) Gaertn.
068900
SINAP_ALB
Горчица белая
Sinapis alba L.
069000
SISYM_LOE
Гулявник Лезеля
Sisymbrium loeselii L.
069100
SLPGL_SIN
Сальпиглоссис выемчатый
Salpiglossis sinuata Ruiz & Pav.
069200
SMALL_SON
Якон
Smallanthus sonchifolius (Poepp. & Endl.) H. Rob.
069300
SOLAN_LYC
Томат, томат культурный, томат съедобный
Solanum lycopersicum L.
069400
SOLAN_MEL
Баклажан
Solanum melongena L.
069500
SOLAN_MUR
Дынная груша
Solanum muricatum Aiton
069600
SOLAN_PSE
Паслен перцевидный
Solanum pseudocapsicum L.
069700
SOLAN_QUI
Наранхилла
Solanum quitoense Lam.
069800
SOLAN_RET
Паслен гибридный
Solanum burbankii Bitter
гибрид
069900
SOLAN_SIS
Паслен гулявниколистный
Solanum sisymbriifolium Lam.
070000
SOLAN_TUB
Картофель
Solanum tuberosum L.
070100
SORBU
Рябина
Sorbus L.
070200
SORBU_AUC
Рябина обыкновенная
Sorbus aucuparia L.
070300
SPINA_OLE
Шпинат, шпинат огородный
Spinacia oleracea L.
070400
SPIRA_JAP
Спирея бумальда
Spiraea japonica L. f.
070500
SRGHM
Сорго
Sorghum Moench
070600
SRGHM_BIC
Сорго зерновое, сорго сахарное, сорго веничное
Sorghum bicolor (L.) Moench
070700
SRGHM_DER
Сорго многолетнее
Sorghum derzhavinii Tzvel.
070800
SRGHM_DRU
Суданская трава, сорго-суданковые гибриды
Sorghum xdrummondii (Steud.) Millsp. & Chase
гибрид
070900
STCHS_AFF
Стахис
Stachys affinis Bunge
071000
STEMM_CAR
Левзея сафлоровидная, маралий корень
Stemmacantha carthamoides (Willd.) Dittrich
071100
STEVI
Стевия
Stevia
071200
STEVI_REB
Стевия ребо
Stevia rebaudiana (Bertoni) Bertoni
071300
SUAED_ALT
Сведа высокая
Suaeda altissima (L.) Pall.
071400
SYRIN
Сирень
Syringa L.
071500
TAGET
Тагетес, бархатцы
Tagetes L.
071600
TAGET_ERE
Бархатцы прямостоячие
Tagetes erecta L.
071700
TAGET_PAT_NAN
Бархатцы отклоненные
Tagetes patula L. ssp nana
подвид
071800
TAGET_TEN
Бархатцы мелколистные, бархатцы тонколистные
Tagetes tenuifolia Cav.
071900
TANAC_BAL
Пижма бальзамическая
Tanacetum balsamita L.
072000
TANAC_PTN
Матрикария исключительная, поповник девичий, ромашник девичий
Tanacetum parthenium L. Sch. Bip.
072100
TANAC_VUL
Пижма обыкновенная
Tanacetum vulgare L.
072200
TARAX_KOK
Кок-сагыз
Taraxacum kok-saghyz L. E. Rodin
072300
TAXUS_BAC
Тис ягодный
Taxus baccata L.
072400
TAXUS_CUS
Тис остроконечный
Taxus cuspidata Siebold & Zucc.
072500
TAXUS_MED
Тис средний
Taxus xmedia Rehder
гибрид

076700
VACCI_ANG
Тасжапырақ көкжидек
Vaccinium angustifolium Aiton
076800
VACCI_CAN
Орташа биік көкжидек
Hybrids between Vaccinium corymbosum and Vaccinium angustifolium
076900
VACCI_COR
Ұзын көкжидек
Vaccinium corymbosum L.
077000
VACCI_MAC
Іріжеміс мүкжидек
Vaccinium macrocarpon Aiton
077100
VACCI_MYR
Нағыз қаражидек
Vaccinium myrtillus L.
077200
VACCI_OXY
Батпақ мүкжидгі, төрткүлте мүкжидек
Vaccinium oxycoccos L.
077300
VACCI_ULI
Көкжидек
Vaccinium uliginosum L.
077400
VACCI_VIT
Кәдімгі қызылжидек
Vaccinium vitis-idaea L.
077500
VERBE
Нарқайсар
Verbena L.
077600
VIBUR
Шәңгіш
Viburnum L.
077700
VIBUR_OPU
Кәдімгі шәңгіш
Viburnum opulus L.
077800
VICIA_CRA
Тышқан сиыржоңышқа
Vicia cracca L.
077900
VICIA_CRA_CRA
Тышқан сиыржоңышқасы
Vicia cracca L. subsp. cracca
түрше
078000
VICIA_ERV
Эрвилия сиыржоңышқасы
Vicia ervilia (L.) Willd.
078100
VICIA_FAB_MAJ
Көкөністі бұршақтар
Vicia faba L. var. major Harz
түрлендірме
078200
VICIA_PAN
Мажар сиыржоңышқасы
Vicia pannonica Crantz
078300
VICIA_SAT
Күздік егістік сиыржоңышқа, жаздық егістік сиыржоңышқа
Vicia sativa L.
078400
VICIA_VIL
Түкті сиыржоңышқа, күздік түкті сиыржоңышқа, жаздық түкті сиыржоңышқа
Vicia villosa Roth
078500
VIGNA
Вигна
Vigna Savi
078600
VIGNA_RAD
Маш, сары үрмебұршақ
Vigna radiata (L.) R. Wilczek
078700
VIOLA
Шегіргүл
Viola L.
078800
VIOLA_COR
Айыр шегіргүл
Viola cornuta L.
078900
VIOLA_WIT
Виттрок шегіргүлі
Viola xwittrockiana Gams
гибрид
079000
VITIS
Жүзім, жейтін жүзім, асханалық жүзім, техникалық жүзім,бірегей жүзім, аязға төзімді жүзім
Vitis L.
079100
VITIS_VIN
Мәдени жүзім
Vitis vinifera L.
079200
VLRNA_OFF
Дәрілік шүйгіншөп
Valeriana officinalis L.
079300
VLRNL_LOC
Егістік салат
Valerianella locusta (L.) Laterr.
079400
WALDS_TER
Үшқұлақ вальдштейния
Waldsteinia ternata (Stephan) Fritsch
079500
WEIGE
Вейгела
Weigela Thunb.
079600
XEROC_BRA
Гелихризум жапырақшалы, бессмертник гүлжапырақшалы
Xerochrysum bracteatum (Vent.) Tzvelev
079700
XNTHC_NOO
Нуткан кипарисовигі
Xanthocyparis nootkatensis (D. Don) Farjon et al.
079800
ZEAAA_MAY
Жүгері
Zea mays L.

076700
VACCI_ANG
Голубика узколистная
Vaccinium angustifolium Aiton
076800
VACCI_CAN
Голубика полувысокорослая
Hybrids between Vaccinium corymbosum and Vaccinium angustifolium
076900
VACCI_COR
Голубика высокая, голубика высокорослая
Vaccinium corymbosum L.
077000
VACCI_MAC
Клюква крупноплодная
Vaccinium macrocarpon Aiton
077100
VACCI_MYR
Черника
Vaccinium myrtillus L.
077200
VACCI_OXY
Клюква болотная, клюква обыкновенная, клюква четырехлепестная
Vaccinium oxycoccos L.
077300
VACCI_ULI
Голубика топяная
Vaccinium uliginosum L.
077400
VACCI_VIT
Брусника обыкновенная
Vaccinium vitis-idaea L.
077500
VERBE
Вербена
Verbena L.
077600
VIBUR
Калина
Viburnum L.
077700
VIBUR_OPU
Калина обыкновенная
Viburnum opulus L.
077800
VICIA_CRA
Вика мышиная
Vicia cracca L.
077900
VICIA_CRA_CRA
Вика гроссгейма
Vicia cracca L. subsp. cracca
подвид
078000
VICIA_ERV
Вика эрвилия
Vicia ervilia (L.) Willd.
078100
VICIA_FAB_MAJ
Бобы овощные
Vicia faba L. var. major Harz
вариация
078200
VICIA_PAN
Вика венгерская
Vicia pannonica Crantz
078300
VICIA_SAT
Вика посевная озимая, вика посевная яровая
Vicia sativa L.
078400
VICIA_VIL
Вика мохнатая, вика мохнатая озимая, вика мохнатая яровая
Vicia villosa Roth
078500
VIGNA
Вигна
Vigna Savi
078600
VIGNA_RAD
Маш, фасоль золотистая
Vigna radiata (L.) R. Wilczek
078700
VIOLA
Виола, фиалка
Viola L.
078800
VIOLA_COR
Фиалка рогатая
Viola cornuta L.
078900
VIOLA_WIT
Фиалка виттрока, виола виттрока
Viola wittrockiana Gams
гибрид
079000
VITIS
Виноград, виноград столовый, виноград технический, виноград универсальный, виноград морозоустойчивый
Vitis L.
079100
VITIS_VIN
Виноград культурный, виноград виноносный, виноград гиссарский, виноград европейский, виноград обыкновенный, виноград узунакматский
Vitis vinifera L.
079200
VLRNA_OFF
Валериана лекарственная
Valeriana officinalis L.
079300
VLRNL_LOC
Полевой салат
Valerianella locusta (L.) Laterr.
079400
WALDS_TER
Вальдштейния тройчатая
Waldsteinia ternata (Stephan) Fritsch
079500
WEIGE
Вейгела
Weigela Thunb.
079600
XEROC_BRA
Гелихризум прицветковый, бессмертник прицветниковый
Xerochrysum bracteatum (Vent.) Tzvelev
079700
XNTHC_NOO
Кипарисовик нутканский
Xanthocyparis nootkatensis (D. Don) Farjon et al.
079800
ZEAAA_MAY
Кукуруза, кукуруза обыкновенная
Zea mays L.

1. Бұл бөлім деректемелердің құндылық аймақтарын және оларды қалыптастыру ережелерін қамтитын анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын анықтайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, кестеде келесі бағандарды қамтиды:
"деректемеліктің атауы" – деректемеліктің реттік нөмірі және белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректемеліктің мағыналық аясы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректемелікті қалыптастыру ережелері" – деректемеліктің мақсатын көрсететін және оны қалыптастыру (толтыру) ережелерін айқындайтын мәтін немесе деректемеліктің ықтимал мағыналарының ауызша сипаттамасы;
"к." – деректемеліктің көптігі (міндетті (міндетті емес) және деректемеліктің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін мәліметтердің деректемеліктердің көптігін көрсету үшін келесі белгілер қолданылады:
1 – деректемелік міндетті түрде қажет, қайталанбауы керек;
n – деректемелік міндетті түрде қажет, n рет (n > 1) қайталануы керек;
1..* – элемент міндетті түрде қажет, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректемелік міндетті түрде қажет, n реттен кем емес (n > 1) қайталануы керек;
n..m – деректемелік міндетті түрде қажет, n реттен кем емес және m реттен аспай (n > 1, m > n) қайталануы керек;
0..1 – деректемелік міндетті емес, қайталанбауы керек;
0..* – деректемелік міндетті емес, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректемелік міндетті емес, m реттен аспай (m > 1) қайталануы керек.
Кесте 1
Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректемеліктің атауы
Деректемеліктің мағыналық аясы
Деректемелікті қалыптастыру ережелері
К.
1. Ауылшаруашылық өсімдіктерінің тұқымдары мен түрлерінің тізімі
берілген деректемеліктердің мағыналық аясымен анықталады
берілген деректемеліктерді қалыптастыру ережелерімен анықталады
1..*
1.1. Өсімдіктің тұқымы мен түр коды
таңбалар тізбегі. Үлгі: \d {6}
реттік тәртіпте құрастырылады
1
1.2. UPOV коды
таңбалар тізбегі. Мин. ұзындығы: 1. Макс. ұзындығы: 20
UPOV кодтау стандартының қағидаттарына сәйкес құрылады, UPOV коды болмаған жағдайда "-" белгісі қойылады;
1
1.3. Орыс тіліндегі өсімдік тұқымының немесе түрінің атауы
таңбалар тізбегі. Мин. ұзындығы: 1. Макс. ұзындығы: 250
орыс тілінде мәтін ретінде құрастырылады
1
1.4. Өсімдік тұқымының немесе түрінің латынша атауы
таңбалар тізбегі. Мин. ұзындығы: 1. Макс. ұзындығы: 250
латын тілінде мәтін ретінде құрастырылады
1
1.5. Өсімдіктің инфратүрлік рангі
таңбалар тізбегі. Мин. ұзындығы: 1. Макс. ұзындығы: 50
2 кестеге сәйкес орыс тілінде мәтін ретінде құрастырылады
0..*
1.6. Анықтамалық жазба туралы ақпарат
берілген деректемеліктердің мағыналық аясымен анықталады
берілген деректемеліктерді қалыптастыру ережелерімен анықталады
1

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" - порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" - текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования реквизита" - текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." - множественность реквизита (обязательность
(опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 - реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n - реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1.1. - элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* - реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m - реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 - реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* - реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m - реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица 1
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования реквизита
Мн.
1. Перечень родов и видов сельскохозяйственных растений
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код рода и вида растения
строка символов.
Шаблон: \d{6}
формируется порядковым методом
1
1.2. Код UPOV
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
формируется в соответствии с принципами стандарта кодирования UPOV, при отсутствии кода UPOV ставится символ "-"
1
1.3. Название рода или вида растения на русском языке
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
формируется в виде текста на русском языке
1
1.4. Латинское название рода или вида растения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
формируется в виде текста на латинском языке
1
1.5. Инфравидовой ранг растения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с таблицей 2
0..*
1.6. Сведения о записи справочника
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1

1.6.1. Күшке ену күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген күшке ену күніне сәйкес келеді
1
1.6.2. Іс-әрекеттің басталуын реттейтін акт туралы ақпарат
берілген деректемеліктердің мағыналық аясымен анықталады
берілген деректемеліктерді қалыптастыру ережелерімен анықталады
0..1
1.6.2.1. Акт түрі
қалыпқа келтірілген таңбалар тізбегі. Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының акті түрінің кодтық белгіленуі
1
1.6.2.2. Акт нөмірі
таңбалар тізбегі. Мин. ұзындығы: 1. Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.6.2.З. Акт жасалған күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі қабылданған күнге сәйкес келеді
1
1.6.3. Қолданыстан шығу күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстан шығу мерзіміне сәйкес келеді
0..1
1.6.4. Іс-әрекеттің аяқталуын реттейтін акт туралы ақпарат
берілген деректемеліктердің мағыналық аясымен анықталады
берілген деректемеліктерді қалыптастыру ережелерімен анықталады
0..1
1.6.4.1. Акт түрі
қалыпқа келтірілген таңбалар тізбегі. Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының акті түрінің кодтық белгіленуі
1
1.5.4.2. Акт нөмірі
таңбалар тізбегі. Мин. ұзындығы: 1. Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.5.4.З. Акт жасалған күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі қабылданған күнге сәйкес келеді
1
IV. Өсімдіктердің тұқымдары мен түрлері тізімінің жеке деректемеліктерінің мәндерін қалыптастыру ережесі
"Өсімдік тұқымының немесе түрінің латынша атауы" деректемелігінде 2-кестеде көрсетілген белгілердің бар болуына байланысты, "Өсімдіктің инфратүрлік дәрежесі" деректемелігі 2-кестеге сәйкес мәндерге ие болуы мүмкін.
Кесте 2
Өсімдік тұқымының немесе түрінің латын атауының бөлігі ретіндегі белгіленуі
Өсімдіктің инфратүрлік рангі
ssp
түрше
var.
түрлендірме
convar.
сорттар тобы
f.
пішін
X
будан

1.6.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.6.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.6.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.6.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.6.2.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.6.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.6.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.6.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.5.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
I.5.4.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
IV. Правила формирования значений отдельных реквизитов перечня родов и видов растений
В зависимости от наличия в составе реквизита "Латинское название рода или вида растения" обозначений, указанных в таблице 2, реквизит "Инфравидовой ранг растения" может принимать значения согласно таблице 2.
Таблица 2
Обозначение в составе латинского названия рода или вида растения
Инфравидовой ранг растения
ssp
подвид
var.
вариация
convar.
группа разновидностей
f.
форма
X
гибрид