Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 147 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 58 бабының 2 тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 2 қосымшаның 22-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 147 шешіміне
ҚОСЫМША
Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға)жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
"Қорытынды және өтпелі ережелер" бөлімінің 5-тармағында:
а) екінші абзацтағы "уәкілетті органдарға" деген сөздер "уәкілетті органдардың ресми электрондық мекенжайларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) үшінші абзацтың бірінші сөйлемінде:
"алғаннан кейін" деген сөздерден кейін "электрондық түрде" деген сөздермен толықтырылсын;
"мекенжайға" деген сөздер "ресми электрондық мекенжайларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) сегізінші абзацтың бірінші сөйлеміндегі "уәкілетті органдарға" деген сөздер "уәкілетті органдардың ресми электрондық мекенжайларына" деген сөздермен ауыстырылсын, "мекенжайға" деген сөздер "ресми электрондық мекенжайларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) оныншы және он бірінші абзацтар мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Мүше мемлекеттердің барлық уәкілетті органдары ветеринариялық сертификат жобасын келісу процесін аяқтағаннан кейін бастамашы келісілген ветеринариялық сертификатты экспорттаушы елдің құзыретті органына қол қою үшін жібереді. Экспорттаушы елдің құзыретті органынан қол қойылған ветеринариялық сертификаттың данасын (оның ішінде электрондық түрде) қайтарғаннан кейін бастамашы да оған қол қояды және одан әрі қол қою үшін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ресми электрондық мекенжайларға жібереді. Ветеринариялық сертификатқа қол қоюды мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының әрқайсысы оны ресми электрондық мекенжайлар бойынша алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады, содан кейін ол сканерленген түрде бастамашының ресми электрондық мекенжайларына жіберіледі. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілген ветеринариялық сертификаттың данасына қол қою міндетті түрде жүзеге асырылады, келісілген ветеринариялық сертификатқа қосымша өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Бір немесе бірнеше мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан көрсетілген мерзім ішінде жауап болмаған жағдайда бастамашы Еуразиялық экономикалық комиссия алаңында осындай ветеринариялық сертификатқа қол қою туралы мәселені қарау үшін Еуразиялық экономикалық комиссияға жүгіне алады.
Мүше мемлекеттердің барлық уәкілетті органдары қол қойған ветеринариялық сертификаттың даналарын алғаннан кейін бастамашы оларды бір файлға біріктіреді және экспорттаушы елдің құзыретті органымен келісілген ветеринариялық сертификаттың күшіне ену күнін көрсете отырып, оны қол қойған барлық Тараптарға және Еуразиялық экономикалық комиссияға ресми электрондық мекенжайларға жібереді.";
д) он екінші абзацтың бірінші сөйлемінде "даналар" деген сөз "даналармен" деген сөзбен ауыстырылсын, "олар" деген сөз "оның" деген сөзбен ауыстырылсын, "оны жариялайды" деген сөздер "ветеринариялық сертификатты жариялайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) он екінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ветеринариялық сертификаттардың бірыңғай үлгілерін ерекшеленетін ветеринариялық сертификатты келісу және оған қол қою процесі аяқталғаннан кейін мүше мемлекеттің уәкілетті органының басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының келісімінсіз оның үлгісіне ветеринариялық-санитариялық талаптар мен нормалар бөлігінде біржақты тәртіппен өзгерістер енгізуіне жол берілмейді.";
ж) он үшінші абзацтағы "оның ішінде электрондық түрдегі" деген сөздер "ресми электрондық мекенжайларды пайдалана отырып, электрондық түрде сканерленген және жіберілген" деген сөздермен ауыстырылсын".

О внесении изменений в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2024 года № 147
В соответствии с пунктом 2 статьи 58 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 22 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденные Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 317, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 23 декабря 2024 г. № 147
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
В пункте 5 раздела "Заключительные и переходные положения":
а) в абзаце втором слова "в уполномоченные органы" заменить словами "на официальные электронные адреса уполномоченных органов";
б) в предложении первом абзаца третьего:
после слов "после получения" дополнить словами "в электронном виде";
слова "в адрес" заменить словами "на официальные электронные адреса";
в) в предложении первом абзаца восьмого слова "уполномоченным органам" заменить словами "на официальные электронные адреса уполномоченных органов", слова "в адрес" заменить словами "на официальные электронные адреса";
г) абзацы десятый и одиннадцатый заменить абзацами следующего содержания:
"После завершения процесса согласования проекта ветеринарного сертификата всеми уполномоченными органами государств-членов инициатор направляет согласованный ветеринарный сертификат для парафирования в компетентный орган страны-экспортера. После возвращения от компетентного органа страны-экспортера парафированного им экземпляра ветеринарного сертификата (в том числе в электронном виде) инициатор парафирует его сам и направляет уполномоченным органам государств-членов на официальные электронные адреса для дальнейшего парафирования. Парафирование ветеринарного сертификата осуществляется каждым из уполномоченных органов государств-членов не позднее 10 рабочих дней с даты его получения по официальным электронным адресам, после чего он направляется в отсканированном виде на официальные электронные адреса инициатора. Парафирование уполномоченными органами государств-членов направленного им экземпляра ветеринарного сертификата осуществляется в обязательном порядке, внесение дополнительных изменений в согласованный ветеринарный сертификат не допускается.
В случае отсутствия ответа от уполномоченных органов одного или нескольких государств-членов в течение указанного срока инициатор может обратиться в Евразийскую экономическую комиссию для рассмотрения на ее площадке вопроса о парафировании такого ветеринарного сертификата.
После получения парафированных всеми уполномоченными органами государств-членов экземпляров ветеринарного сертификата инициатор объединяет их в один файл и рассылает на официальные электронные адреса всем парафировавшим его сторонам и в Евразийскую экономическую комиссию с указанием согласованной с компетентным органом страны-экспортера даты вступления в силу ветеринарного сертификата.";
д) в предложении первом абзаца двенадцатого слово "экземпляров" заменить словом "экземпляра", слово "их" заменить словом "его", слова "публикует его" заменить словами "публикует ветеринарный сертификат";
е) после абзаца двенадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"После завершения процесса согласования и парафирования ветеринарного сертификата, отличающегося от единых форм ветеринарных сертификатов, не допускается внесение уполномоченным органом государства-члена в одностороннем порядке изменений в его форму в части ветеринарно-санитарных требований и норм без согласования с уполномоченными органами других государств-членов.";
ж) в абзаце тринадцатом слова "в том числе в электронном виде" заменить словами "отсканированных и пересылаемых в электронном виде с использованием официальных электронных адресов".