Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларының генетикалық анықталған аурулар тізбесіне өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 17 желтоқсандағы № 140 шешімі
2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы малымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің 3-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларының генетикалық анықталған аурулары тізбесіне қосымшаға (Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2020 жылғы 2 маусымдағы № 74 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің асыл тұқымды өніміне молекулярлық-генетикалық сараптама жүргізу туралы ережеге тіркелген № 3 қосымша) сәйкес өзгеріс енгізілсін.
2. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б.  Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 17 желтоқсандағы
№140 шешіміне
ҚОСЫМША
Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малының генетикалық детерминирленген ауруларының тізбесіне енгізілетін ӨЗГЕРІС
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.
Ірі қара мал:
гольштейн қара және түрлі-түсті тұқымы, голштин қызыл және түрлі-түсті тұқымы және басқа тұқымдардың Гольштейнделген малы
HCD –холестерин тапшылығымен байланысты гольштейн гаплотипі (OMIA ID 001965-9913);
BY – брахиспина (OMIA ID 000151-9913);
HH5 – гольштейн гаплотипі 5 (OMIA ID 001941-9913);
HH3 – гольштейн гаплотипі 3 (OMIA ID 001824-9913);
HH4 – гольштейн гаплотипі 4 (OMIA ID 001826-9913);
HH2 – гольштейн гаплотипі 2 (OMIA ID 001823-9913);
HH1 – гольштейн гаплотипі 1 (OMIA ID 000001-9913);
HH6 – гольштейн гаплотипі 6 (OMIA ID 002149-9913);
BLAD – лейкоциттердің адгезиясының жетіспеушілігі (OMIA ID 000595-9913);
CVM – омыртқаның күрделі ақауы (OMIA ID 001340-9913);
FXID –қанның XI (он бір) факторының тапшылығы (OMIA ID 000363-9913);
MF – синдактилия (OMIA ID 000963-9913);
MW – туа біткен бұлшықет әлсіздігі синдромы (OMIA ID 002819-9913);
HH7 – гольштейн гаплотипі 7 (OMIA ID 001830-9913)
қызыл еуропалық тұқымдар (айршир, шведтік қызыл, даттық қызыл, англер, Viking Red) және қызыл еуропалық тұқымдармен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
AH1 – айршир гаплотипі 1 (OMIA ID 001934-9913);
AH2 – айршир гаплотипі 2 (OMIA ID 002134-9913);
FMO3 – балық иісі синдромы (OMIA ID 001360-9913);
ARMC3 – ірі қара мал енуызының қысқарған талшық синдромы (OMIA ID 001334-9913);

О внесении изменения в перечень генетически детерминированных заболеваний сельскохозяйственных племенных животных
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2024 года № 140
В соответствии со статьей 3 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в перечень генетически детерминированных заболеваний сельскохозяйственных племенных животных (приложение № 3 к Положению о проведении молекулярной генетической экспертизы племенной продукции государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 июня 2020 г. № 74) изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 1 января 2026 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 декабря 2024 г. № 140
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в перечень генетически детерминированных заболеваний сельскохозяйственных племенных животных
Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1.
Крупный рогатый скот:
голштинская черно-пестрая порода, голштинская красно-пестрая порода и голштинизированный скот других пород
HCD – голштинский гаплотип, ассоциированный с дефицитом холестерина (OMIA ID 001965-9913);
BY – брахиспина (OMIA ID 000151-9913);
HH5 – голштинский гаплотип 5 (OMIA ID 001941-9913);
HH3 – голштинский гаплотип 3 (OMIA ID 001824-9913);
HH4 – голштинский гаплотип 4 (OMIA ID 001826-9913);
HH2 – голштинский гаплотип 2 (OMIA ID 001823-9913);
HH1 – голштинский гаплотип 1 (OMIA ID 000001-9913);
HH6 – голштинский гаплотип 6 (OMIA ID 002149-9913);
BLAD – дефицит лейкоцитарной адгезии (OMIA ID 000595-9913);
CVM – комплексный порок позвоночника (OMIA ID 001340-9913);
FXID – дефицит фактора XI (одиннадцать) крови (OMIA ID 000363-9913);
MF – синдактилия (OMIA ID 000963-9913);
MW – синдром врожденной мышечной слабости (OMIA ID 002819-9913);
HH7 − голштинский гаплотип 7 (OMIA ID 001830-9913)
красные европейские породы (айрширская, красная шведская, красная датская, англерская, Viking Red) и породы, полученные в результате скрещивания с красными европейскими породами
AH1 – айрширский гаплотип 1 (OMIA ID 001934-9913);
AH2 – айрширский гаплотип 2 (OMIA ID 002134-9913);
FMO3 – синдром рыбного запаха (OMIA ID 001360-9913);
ARMC3 – синдром укороченного жгутика сперматозоида КРС (OMIA ID 001334-9913);

AM – айршир тұқымының артрогрипозы (OMIA ID 002022-9913)
абердин-ангус тұқымы және абердин-ангус тұқымымен будандастыру нәтижесінде пайда болған тұқымдар
DD – даму кезіндегі екі еселенілер (OMIA ID 002103-9913);
OS – остеопетроз (OMIA ID 002443-9913);
ВНАС – көбейген артрогрипоз (OMIA ID 002135-9913);
NH – нейропатиялық гидроцефалия (OMIA ID 000487-9913);
CA – контрактуралы арахнодактилия (OMIA ID 001511-9913);
M1 – миостатин мутациясы, бұлшық еттердің гипертрофиясы (OMIA ID 000683-9913);
PRKG2 – ангустар ергежейлілігі (OMIA ID 001485-9913);
A-MAN – альфа-маннозидоз (OMIA ID 000625-9913)
күрең тұқымдылар (швиц, алатау, кострома қоңыры) және күрең тұқымдармен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
BH2 – күрең швиц тұқымының гаплотипі 2 (OMIA ID 001939-9913);
SDM – арқаның демиелинизациясы (OMIA ID 001247-9913);
SAA – арахномиелия және артрогрипоз синдромы (OMIA ID 000059-9913);
ВНМ – арқа бұлшық етінің жансыздануы (OMIA ID 002390-9913);
Weaver syndrome –Вивер синдромы (OMIA ID 000827-9913)
герефорд, қазақтың ақбас тұқымды және герефорд тұқымымен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
IE – эпилепсия (OMIA ID 000344-9913);
HY – гипотрихоз (OMIA ID 001544-9913);
DL – дилютор (OMIA ID 001545-9913);
MD – төменгі жақтың деформациясы (OMIA ID 002288-9913);
MSUD – үйеңкі шәрбаты ауруы (OMIA ID 000627-9913)
джерсей тұқымы және джерсей тұқымымен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
JH1 – джерсей гаплотипі 1 (OMIA ID 001697-9913);
BLAD – лейкоцитарлы адгезия тапшылығы (OMIA ID 000595-9913);
DUMPS – уридинмонофосфатсинтаз тапшылығы (OMIA ID 000262-9913);
ВНМ – арқа бұлшық етінің жансыздануы (OMIA ID 002390-9913);
JNS – джерсей тұқымының нейропатиясы (OMIA ID 002298-9913)
монбельярд тұқымы және монбельярд тұқымымен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
SHGC – гипоплазия синдромы (OMIA ID 001502-9913);
MH1 – монбельярд гаплотипі 1 (OMIA ID 001827-9913);
MH2 – монбельярд гаплотипі 2 (OMIA ID 001828-9913)
сүтті симменталь, етті симменталь тұқымдары және қуаң сары түсті тұқымдармен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
A – арахномиелия (OMIA ID 001541-9913);
BMS – бұқаның субфертильдігі (OMIA ID 001902-9913);
ZDL – туабітті мырыш тапшылығы (OMIA ID 001935-9913);
TP – тромбопатия (OMIA ID 002433-9913);
GON4L –симменталдар ергежейлілігі (OMIA ID 001985-9913);
BH2 – күрең швиц тұқымының гаплотипі 2 (OMIA ID 001939-9913);
FH2 – симменталь гаплотипі 2 (OMIA ID 001958-9913);
FH4 – симменталь гаплотипі 4 (OMIA ID 001960-9913);
осы тізбеде голштин және монбельярд тұқымдары үшін көрсетілген аурулар
сүтті шортгорн, етті шортгорн, галловей, киан тұқымдары және шортгорн тұқымдарын будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар

AM – артрогрипоз айрширской породы (OMIA ID 002022-9913)
абердин-ангусская порода и породы, полученные в результате скрещивания с абердин-ангусской породой
DD – дупликации при развитии (OMIA ID 002103-9913);
OS – остеопетроз (OMIA ID 002443-9913);
ВНАС – множественный артрогрипоз (OMIA ID 002135-9913);
NH – нейропатическая гидроцефалия (OMIA ID 000487-9913);
CA – контрактурная арахнодактилия (OMIA ID 001511-9913);
M1 – мутация миостатина, гипертрофия мускулатуры (OMIA ID 000683-9913);
PRKG2 – карликовость ангусов (OMIA ID 001485-9913);
A-MAN – альфа-маннозидоз (OMIA ID 000625-9913)
бурые породы (бурая швицкая, алатауская, костромская) и породы, полученные в результате скрещивания с бурыми породами
BH2 – гаплотип 2 бурой швицкой породы (OMIA ID 001939-9913);
SDM – спинальная демиелинизация (OMIA ID 001247-9913);
SAA – синдром арахномелии и артрогрипоза (OMIA ID 000059-9913);
ВНМ – спинальная мышечная атрофия (OMIA ID 002390-9913);
Weaver syndrome – синдром Вивера (OMIA ID 000827-9913)
герефордская, казахская белоголовая породы и породы, полученные в результате скрещивания с герефордской породой
IE – эпилепсия (OMIA ID 000344-9913);
HY – гипотрихоз (OMIA ID 001544-9913);
DL – дилютор (OMIA ID 001545-9913);
MD – деформация нижней челюсти (OMIA ID 002288-9913);
MSUD – болезнь кленового сиропа (OMIA ID 000627-9913)
джерсейская порода и породы, полученные в результате скрещивания с джерсейской породой
JH1 – джерсейский гаплотип 1 (OMIA ID 001697-9913);
BLAD – дефицит лейкоцитарной адгезии (OMIA ID 000595-9913);
DUMPS – дефицит уридинмонофосфатсинтазы (OMIA ID 000262-9913);
ВНМ – спинальная мышечная атрофия (OMIA ID 002390-9913);
JNS – нейропатия джерсейской породы (OMIA ID 002298-9913)
монбельярдская порода и породы, полученные в результате скрещивания с монбельярдской породой
SHGC – синдром гипоплазии (OMIA ID 001502-9913);
MH1 – монбельярдский гаплотип 1 (OMIA ID 001827-9913);
MH2 – монбельярдский гаплотип 2 (OMIA ID 001828-9913)
симментальская молочная, симментальская мясная породы и породы, полученные в результате скрещивания с палевыми породами
A – арахномиелия (OMIA ID 001541-9913);
BMS – субфертильность быков (OMIA ID 001902-9913);
ZDL – врожденный дефицит цинка (OMIA ID 001935-9913);
TP – тромбопатия (OMIA ID 002433-9913);
GON4L – карликовость симменталов (OMIA ID 001985-9913);
BH2 – гаплотип 2 бурой швицкой породы (OMIA ID 001939-9913);
FH2 – симментальский гаплотип 2 (OMIA ID 001958-9913);
FH4 – симментальский гаплотип 4 (OMIA ID 001960-9913);
заболевания, указанные в настоящем перечне, для голштинской и монбельярдской породы
шортгорнская молочная, шортгорнская мясная, галловейская, кианская породы и породы, полученные в результате скрещивания с шортгорнской породой

TH – үлкен жіліншік сүйектің гемимелиясы (OMIA ID 001009-9913);
MSUD – үйеңкі шәрбаты ауруы (OMIA ID 000627-9913)
лимузин тұқымы және лимузин тұқымымен будандастыру нәтижесінде алынған тұқымдар
PT – протопорфирия (OMIA ID 000836-9913)".

TH – гемимелия большой берцовой кости (OMIA ID 001009-9913);
MSUD – болезнь кленового сиропа (OMIA ID 000627-9913)
лимузинская порода и породы, полученные в результате скрещивания с лимузинской породой
PT – протопорфирия (OMIA ID 000836-9913)".