Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының Регламентіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2024 жылғы 8 мамырдағы № 4 шешімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының Регламентіне мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) көрсетілген Регламентке № 1 қосымша мынадай мазмұндағы 168 - 173-тармақтармен толықтырылсын:
"168. Одақтың Кеден кодексінің 431-тарауының ережелері қолданылмайтын электрондық сауда тауарларының тізбесін және (немесе) электрондық сауда тауарларының санаттарын айқындау.
169. Электрондық сауда тауарларын сатып алғаннан кейін оларды қайтарған жағдайда оларды сәйкестендіру тәртібін айқындау.
170. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждың бірыңғай ставкасын айқындау.
171. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары одақтың кедендік аумағына электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баж төлемей әкелінетін құндық, салмақтық және (немесе) сандық нормаларды айқындау, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасында комиссия айқындағаннан неғұрлым қатаң нормалар белгіленуі мүмкін жағдайларды айқындау.
172. Электрондық сауда операторы ретінде кеден сфере саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның міндеттерін орындауды қамтамасыз ету мөлшерін айқындау.
Электрондық коммерция тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндет жеке тұлғалар сатып алған әкелінген (әкелінетін) электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндеттеменің тоқтатылуының мән-жайларын, электрондық коммерция тауарлары әртүрлі тұлғалармен әртүрлі мән-жайлар бойынша және (немесе) бірнеше рет, оның ішінде бір мүше мемлекетте электрондық коммерция тауарларына қатысты кедендік баждарды төлеу жөніндегі міндет туындаған кезде және осындай кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттеме туындаған мән-жайлар бойынша туындаған басқа мүше мемлекетте тоқтатылған баждар, сондай-ақ осындай мән-жайлардың туындауын растау үшін кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін айқындау.
б) көрсетілген Регламентке № 2 қосымша мынадай мазмұндағы 50 тармақпен толықтырылсын:
"50. Одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетуге мүмкіндік беретін кедендік рәсімдерге орналастыру шарттарын қоса алғанда, одақтың кедендік аумағынан электрондық сауда тауарларын әкету тәртібі мен шарттарының ерекшеліктерін және осындай кедендік рәсімдерді қолдану ерекшеліктерін, одақтың кедендік аумағынан әкетілетін электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің ерекшеліктерін және Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін кедендік төлемдерді қолдану ерекшеліктерін осындай тауарларға қатысты айқындау.

О внесении изменений в Регламент работы Евразийской экономической комиссии
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2024 года № 4.
Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Внести в Регламент работы Евразийской экономической комиссии, утвержденный Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, следующие изменения:
а) приложение № 1 к указанному Регламенту дополнить пунктами 168- 173 следующего содержания:
"168. Определение перечня товаров электронной торговли и (или) категорий товаров электронной торговли, в отношении которых положения главы 431 Таможенного кодекса Союза не применяются.
169. Определение порядка идентификации товаров электронной торговли в случае их возврата после приобретения.
170. Определение единой ставки таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами.
171. Определение стоимостных, весовых и (или) количественных норм, в пределах которых товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли, а также определение случаев, когда законодательством государств-членов могут быть установлены более жесткие, чем определенные Комиссией, нормы.
172. Определение размера обеспечения исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела в качестве оператора электронной торговли.
173. Определение обстоятельств, при которых прекращается обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли в случаях, когда в отношении одних и тех же ввозимых (ввезенных) товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла у разных лиц, по разным обстоятельствам и (или) неоднократно, в том числе когда обязанность по уплате таможенной пошлины в отношении товаров электронной торговли возникла в одном государстве-члене, а обстоятельства, при которых прекращается обязанность по уплате такой таможенной пошлины, наступили в ином государстве-члене, а также порядка взаимодействия таможенных органов по подтверждению наступления таких обстоятельств.".
б) приложение № 2 к указанному Регламенту дополнить пунктом 50 следующего содержания:
"50. Определение особенностей порядка и условий вывоза товаров электронной торговли с таможенной территории Союза, включая условия их помещения под таможенные процедуры, допускающие вывоз товаров с таможенной территории Союза, и особенностей применения таких таможенных процедур, особенностей порядка совершения таможенных операций в отношении товаров электронной торговли, вывозимых с таможенной территории Союза, и особенностей применения таможенных платежей в отношении таких товаров.".

2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, бірақ 2023 жылғы 25 желтоқсанда қол қойылған Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа 2017 жылғы 11 сәуірдегі өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама күшіне енген күннен ерте емес.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүшелері
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан

2. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, подписанного 25 декабря 2023 г.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики Беларусь От Республики
Казахстан
От Кыркызской
Республики
От Российской
Федерации