Тауарлар декларациясын толтыру тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 23 наурыздағы № 35 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы № 257 шешімімен бекітілген Тауарлар декларациясын толтыру тәртібіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 23 наурыздағы
№ 35 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарлар декларациясын толтыру тәртібіне енгізілетін Өзгерістер
1. 15-тармақтың 29-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"29) 31-баған. "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы"
31 Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы
Таңбалануы және саны – Контейнерлердің нөмірлері – Саны және айрықша ерекшеліктері
Бағанда алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдерді есептеу мен өндіріп алу, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету, кеден органдарының зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау жөнінде шаралар қабылдауы, сәйкестендіру, ЕАЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес он таңбалы бір сыныптау кодына жатқызу үшін, сондай-ақ жүк орындары туралы қажетті декларацияланатын тауар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер реттік нөмірі қойылып, жаңа жолдан көрсетіледі.
1 нөмірімен:
тауардың атауы (фирмалық, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атауы) және өндіруші (дайындаушы) (ол туралы мәліметтер болған кезде), тауар таңбалары, маркалары, модельдері, артикулдары, сорттары, стандарттары және өзге де техникалық және коммерциялық сипаттамалары туралы мәліметтер, сондай-ақ декларацияланатын тауардың сандық және сапалық құрамы туралы мәліметтер көрсетіледі;
негізгі немесе қосымша өлшем бірлігінен (саны мен шартты белгіленімі) ерекшеленетін өлшем бірліктеріндегі, оның ішінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен параметрлердің сыныптауышына сәйкес тауардың сипаттамалары мен параметрлері туралы мәліметтер, сондай-ақ егер мұндай мәліметтер алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдерді есептеу мен өндіріп алу, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану және (немесе) тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету үшін қажет болған жағдайда, тауардың шығарылған (жасалған) күні;
мұнайды, мұнай өнімдерін, газды декларациялау кезінде олар өндірілген кен орны туралы мәліметтер, егер мұндай мәліметтер ЕАЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес сыныптау кодын айқындауға ықпал етсе, қосымша көрсетіледі;
зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды декларациялау кезінде осы тізілім бойынша зияткерлік меншік объектісінің тіркеу нөмірі (ол болған кезде) қосымша көрсетіледі.

О внесении изменений в Порядок заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 марта 2021 года № 35.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок заполнения декларации на товары, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 23 марта 2021 г. № 35
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок заполнения декларации на товары
1. Подпункт 29 пункта 15 изложить в следующей редакции:
"29) графа 31. "Грузовые места и описание товаров"
31 Грузовые места и описание товаров
Маркировка и количество – Номера контейнеров – Количество и отличительные особенности
В графе указываются сведения о декларируемом товаре, необходимые для исчисления и взимания таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, применения мер защиты внутреннего рынка, обеспечения соблюдения запретов и ограничений, принятия таможенными органами мер по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, идентификации, отнесения к одному десятизначному классификационному коду в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, а также о грузовых местах.
Сведения, заявляемые в данной графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера.
Под номером 1 указываются:
наименование (фирменное, коммерческое или иное традиционное наименование) товара и сведения о производителе (изготовителе) (при наличии сведений о нем), товарных знаках, марках, моделях, артикулах, сортах, стандартах и иных технических и коммерческих характеристиках, а также сведения о количественном и качественном составе декларируемого товара;
сведения о характеристиках и параметрах товара в единицах измерения, отличных от основной или дополнительной единицы измерения (количество и условное обозначение), в том числе в соответствии с классификатором дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов, а также дата выпуска (изготовления) товара в случае, если такие сведения необходимы для исчисления и взимания таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, применения мер защиты внутреннего рынка и (или) обеспечения соблюдения запретов и ограничений;
при декларировании нефти, нефтепродуктов, газа дополнительно указываются сведения о месторождении, на котором они были добыты, если такие сведения влияют на определение классификационного кода в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
при декларировании товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, дополнительно указывается регистрационный номер объекта интеллектуальной собственности по этому реестру (при его наличии).

Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты 1 нөмірлі бағанды толтыру кезінде, егер осы мәліметтер осы тармақшаның төртінші – алтыншы абзацтарына (кестеден кейін) сәйкес көрсетілмеген жағдайда, № 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тізбелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
ТД 31-бағанында 1 нөмірімен мәлімделетін тауарлардың жекелеген санаттарын сипаттауға қойылатын қосымша талаптар Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімімен және (немесе) Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленуі мүмкін.
2 нөмірімен:
орамасы бар тауар үшін үтір арқылы – тауар орналасқан жүк орындарының жалпы саны (егер тауар жүк орындарын толық алмайтын болса, онда қосымша жақшада тауар ішінара алатын жүк орындарының саны көрсетіледі, сызықша "–" арқылы "орынның бір бөлігі" жазбасын жазумен), жүк, орама және орама материалдары түрлерінің сыныптауышына сәйкес әрбір түр бойынша орама санын "–" сызықша қоя отырып, тауар орамасы түрлерінің коды көрсетіледі.
Бұл ретте орама деп үйіп тасымалданатын орау материалдарын (сабан, қағаз, шыны талшық, жоңқа және т. б.) қоспағанда, тауарларды орауға, қорғауға, орналастыруға және бекітуге немесе бөлуге арналған немесе сол үшін пайдаланылатын бұйымдар мен материалдар түсініледі;
көлік құралының жабдықталған ыдыстарында орамасыз, шашып, үйіп, құйып тасымалданатын тауар үшін жүк, орама және орау материалдары түрлерінің сыныптауышына сәйкес код көрсетіледі;
егер декларацияланатын тауар табандықтарда болса – жүк, орама және орау материалдары түрлерінің сыныптауышына сәйкес табандықтың кодын "/" бөлу белгісі арқылы көрсете отырып, табандықтар және олардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бұл ретте табандық деп көліктік топтаманы тасымалдау, тиеу (түсіру) немесе механикалық аппараттардың көмегімен қатарлау мақсатында оны қалыптастыру үшін төсемінде тауарлардың белгілі бір санын бірге орналастыруға болатын құрылғы түсініледі. Бұл құрылғы тіреулермен өзара байланысқан екі төсемнен немесе аяқтарға тірелген бір төсемнен тұрады. Құрылғы оны ашалы тиегіштердің немесе тегендерді тасымалдау арбаларының көмегімен тиеуге (түсіруге) мүмкіндік беретін жалпы биіктігі барынша аз болуы тиіс, сондай-ақ қондырмасы болуы немесе болмауы мүмкін.
Егер тауардың тұтыну және (немесе) жеке ыдысы болса, онда 2.1 нөмірімен үтір арқылы бос орынсыз жүк, орама және орау материалдары түрлерінің сыныптауышына сәйкес осындай ыдыс түрлерінің кодтары көрсетіледі.
Беларусь Республикасында 2 нөмірімен осындай тауар оралған жүк орындарының түрі мен саны көрсетіледі.
3 нөмірімен:
контейнерлермен тасымалданатын тауарлар үшін – жүктің, орама және орау материалдары түрлерінің сыныптауышына сәйкес контейнерлердің түрі, қос нүкте арқылы олардың нөмірлері көрсетіледі. Егер декларацияланатын тауарлар бүкіл контейнерді алмайтын болса, нөмірден кейін "бөлік" деген жазу жазылады.
Беларусь Республикасында 3 нөмірімен үтір арқылы контейнерлердің нөмірлері көрсетіледі.
4 нөмірімен:
таңбаланған акцизделетін тауарлар үшін – әрбір серия бойынша акциздік және (немесе) арнайы маркалардың сериясы, нөмірі және саны көрсетіледі.
Қатарынан келетін акциздік және (немесе) арнайы маркалардың нөмірлері туралы мәліметтер бөлу белгісін "–" сызықша қою арқылы тиісті диапазонның бірінші және соңғы нөмірі көрсетіледі.
Армения Республикасында 4 нөмірімен, егер тауарлар Армения Республикасының салықтар мен алымдар саласындағы заңнамасына сәйкес осындай маркалармен таңбаланған болса, әрбір серия бойынша акциздік және (немесе) арнайы маркалардың саны көрсетіледі.
Беларусь Республикасында 4 нөмірімен акциздік маркалардың саны көрсетіледі.
5 нөмірімен:
жеткізудің әртүрлі шарттарына сәйкес өткізілетін тауарлар үшін (ТД 20-бағанында "Әртүрлі" деп көрсетілген), үтір арқылы географиялық пункттердің (келісілген жеткізу орындарының) атауларының әрбір жеткізу шартының коды (жеткізу базисі) үшін беру шарттарының сыныптауышына сәйкес декларацияланатын тауарды беру шарттарының кодтары (жеткізу базистері) "/" бөлу белгісі арқылы көрсетіледі.
Егер ТД кедендік аумақта қайта өңдеу шарттары туралы құжат ретінде пайдаланылса, тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыру кезінде 6 нөмірімен:
қайта өңдеу өнімдерінің мәлімделген шығу нормасы;
қайта өңдеу өнімдерінің атауы мен саны;
қайта өңдеу өнімдеріндегі әкелінген тауарларды сәйкестендіру тәсілдері;
қалдықтар мен бөлшектердің ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес атауы және коды;
шетелдік тауарларды баламалы тауарлармен ауыстыру туралы мәліметтер көрсетіледі.
Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарда және актілерде немесе Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген мерзімдерге сәйкес тауарларды декларациялау ерекшеліктерін (тауарларды мерзімді, уақытша декларациялау кезінде және т. б.) қолдану кезінде 7 нөмірімен мынадай мәліметтер:
"XX.XX.XXXX кезеңнен бастап XX.XX.ХХXX кезеңде жеткізу көрсетіледі, мұнда цифрлық символдармен тауарларды жеткізу кезеңінің басталған "күні, айы, жылы" және аяқталған "күні, айы, жылы" көрсетіледі.
10 нөмірімен:

В отношении отдельных категорий товаров при заполнении графы под номером 1 указываются сведения по перечням согласно приложениям № 2 и 3 в случае, если эти сведения не были указаны в соответствии с абзацами четвертым – шестым (после таблицы) настоящего подпункта.
Дополнительные требования к описанию отдельных категорий товаров, заявляемых под номером 1 в графе 31 ДТ, могут устанавливаться решением Евразийской экономической комиссии и (или) законодательством государства – члена Союза.
Под номером 2 указываются:
для товара, имеющего упаковку, через запятую – общее количество грузовых мест, занятых товаром (если товар занимает грузовые места не полностью, то дополнительно в скобках указывается количество грузовых мест, занимаемых товаром частично, с проставлением через тире "–" записи: "часть места"), коды видов упаковки товара в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов с проставлением через тире "–" количества упаковок по каждому виду.
При этом под упаковкой понимаются любые изделия и материалы, служащие или предназначенные для упаковки, защиты, размещения и крепления или разделения товаров, за исключением упаковочных материалов (солома, бумага, стекловолокно, стружка и т. п.), перевозимых навалом;
для товара, перевозимого без упаковки, насыпом, навалом, наливом в оборудованных емкостях транспортного средства, указывается код в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов;
если декларируемый товар находится на поддонах – сведения о поддонах и их количестве с указанием через знак разделителя "/" кода поддона в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов.
При этом под поддоном понимается устройство, на настиле которого можно разместить вместе некоторое количество товаров с тем, чтобы образовать транспортный пакет с целью его перевозки, погрузки (выгрузки) или штабелирования с помощью механических аппаратов. Это устройство состоит из двух настилов, соединенных между собой распорками либо из одного настила, опирающегося на ножки. Устройство должно иметь как можно меньшую общую высоту, допускающую его погрузку (выгрузку) с помощью вилочных погрузчиков или тележек по перевозке поддонов, а также может иметь или не иметь надстройку.
Если товар имеет потребительскую и (или) индивидуальную тару, то дополнительно под номером 2.1 указываются без пробелов через запятую коды видов такой тары в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов.
В Республике Беларусь под номером 2 указываются вид и количество грузовых мест, в которые упакован такой товар.
Под номером 3 указывается:
для товара, перевозимого в контейнерах, – тип контейнеров в соответствии с классификатором видов груза, упаковки и упаковочных материалов, количество контейнеров, через двоеточие их номера. Если декларируемые товары занимают не весь контейнер, после номера производится запись: "часть".
В Республике Беларусь под номером 3 указываются номера контейнеров через запятую.
Под номером 4 указываются:
для маркированных подакцизных товаров – серия, номера и количество акцизных и (или) специальных марок по каждой серии.
Сведения о номерах акцизных и (или) специальных марок, следующих подряд, указываются путем проставления через знак разделителя тире "–" первого и последнего номера соответствующего диапазона.
В Республике Армения под номером 4 указывается количество акцизных и (или) специальных марок по каждой серии, если товары маркированы такими марками в соответствии с законодательством Республики Армения в сфере налогов и сборов.
В Республике Беларусь под номером 4 указывается количество акцизных марок.
Под номером 5 указываются:
для товаров, перемещаемых в соответствии с разными условиями поставки (в графе 20 ДТ указано: "Разные"), указываются через знак разделителя "/" коды условий поставки (базисы поставки) декларируемого товара в соответствии с классификатором условий поставки с перечислением для каждого кода условия поставки (базиса поставки) через знак разделителя тире "–" наименований географических пунктов (согласованных мест поставки) через запятую.
Под номером 6 при помещении товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, если ДТ используется в качестве документа об условиях переработки на таможенной территории, указываются:
заявляемая норма выхода продуктов переработки;
наименование и количество продуктов переработки;
способы идентификации ввезенных товаров в продуктах переработки;
наименование и код в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС отходов и остатков;
сведения о замене иностранных товаров эквивалентными товарами.
Под номером 7 при применении особенностей декларирования товаров (при периодическом, временном декларировании товаров и др.) в соответствии со сроками, установленными международными договорами и актами, составляющими право Союза, или законодательством государств – членов Союза, указываются следующие сведения:
"Поставка в период с XX.XX.XXXX по XX.XX.XXXX", где цифровыми символами указываются "день, месяц, год" начала и "день, месяц, год" окончания периода поставки товаров.
Под номером 10 указываются:

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2015 жылғы 23 қарашадағы № 70 шешімімен бекітілген бақылау (сәйкестендіру) белгілерімен таңбалауға жататын тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар үшін (бұдан әрі – бақылау белгілерімен таңбалауға жататын тауарлардың тізбесі) және кері импорт немесе ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдерімен орналастырылатын, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда, мұндай тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырғанға дейін – қойылған бақылау (сәйкестендіру) белгілерінің саны және "," бөлу белгісі арқылы қос нүктеден кейін бос орынсыз олардың сәйкестендіру нөмірлері (сәйкестендіргіштер) көрсетіледі.
Қатарынан келетін бақылау (сәйкестендіру) белгілерінің сәйкестендіру нөмірлері (сәйкестендіргіштер) тиісті диапазонның бірінші және соңғы нөмірлерін "–" бөлу белгісін қою арқылы көрсетіледі.
Егер кері импорт және ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдерімен орналастырылатын тауарларды бақылау (сәйкестендіру) белгілерімен таңбалау тауарлар шығарылғаннан кейін Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын болса, қойылған бақылау (сәйкестендіру) белгілері мен олардың сәйкестендіру нөмірлері (сәйкестендіргіштер) санының орнына 2 таңбалы "ПВ" әріптік коды көрсетіледі.
2018 жылғы 2 ақпандағы (көрсетілген күнгі жағдай бойынша тиісті тауарды таңбалау тәртібін белгілейтін Ресей Федерациясының нормативтік құқықтық актісі күшіне енді) Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісім күшіне енген күні немесе ол күшіне енгеннен кейін көрсетілген Келісімнің 7-бабы ескеріле отырып, Қырғыз Республикасының заңнамасына немесе Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес тиісінше Қырғыз Республикасының аумағында немесе Ресей Федерациясының аумағында сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен немесе кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарлар үшін Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында 13 нөмірімен мынадай мәліметтер көрсетіледі:
тауардың әрбір бірлігіне немесе тұтыну орамасына (ал ол болмаған жағдайда – бастапқы орамаға) немесе материалдық жеткізгішке қойылған сәйкестендіру құралдарындағы сәйкестендіру кодтарының жалпы саны (бұдан әрі – тауарларды сәйкестендіру кодтары);
таңбалау деңгейінің кодтық белгіленімі ("0" - сәйкестендіру құралы тауарға немесе тұтыну орамасына (ал ол болмаған жағдайда – бастапқы орамаға қойылған) немесе материалдық тасымалдағышқа қойылған, "1" – сәйкестендіру құралы топтық орамаға қойылған, "2" - көліктік ораманың сәйкестендіру коды көліктік орамаға қойылған), сондай-ақ (ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде "/" бөлгіш белгісі арқылы) тауарларды сәйкестендіру кодтары немесе топтық орамаға басылған сәйкестендіру құралдарындағы сәйкестендіру кодтары (бұдан әрі – топтық ораманың сәйкестендіру кодтары) немесе көліктік ораманың сәйкестендіру кодтары;
Қырғыз Республикасының заңнамасына немесе Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес қалыптастырылған біріктірілген кедендік кодтар (бұдан әрі – біріктірілген кедендік код) (бар болса) көрсетіледі.
ТД электрондық құжат түрінде берілген кезде тауарларды сәйкестендіру кодтарының жалпы саны туралы мәліметтер және таңбалау деңгейінің кодтық белгіленімі ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде ":" бөлу белгісі арқылы көрсетіледі.
Сәйкестендіру кодтары біріктірілген кедендік кодқа қосылған тауарлар үшін таңбалау деңгейінің кодтық белгісі көрсетілмейді.
ТД электрондық құжат түрінде берілген кезде біріктірілген кедендік кодтар, тауарларды сәйкестендіру кодтары, топтық ораманы сәйкестендіру кодтары, көліктік ораманы сәйкестендіру кодтары әрбір осындай код бойынша ТД құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы, ал ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде үтір арқылы көрсетіледі.
Тауарларды сәйкестендіру кодтарын, топтық ораманы сәйкестендіру кодтарын, қатарынан келетін көліктік ораманы сәйкестендіру кодтарын көрсеткен кезде тиісті диапазонның бірінші және соңғы нөмірлері көрсетіледі. ТД электрондық құжат түрінде берілген кезде бұл мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы, ал ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде "–" бөлу белгісі арқылы көрсетіледі.
Тауарларды сәйкестендіру кодтары, топтық ораманы сәйкестендіру кодтары, көліктік ораманы сәйкестендіру кодтары, сондай-ақ біріктірілген кедендік кодтар осындай кодтарда қамтылған әріптер тіркелімі сақтала отырып, ТД-да көрсетіледі.
Барлық сәйкестендіру кодтары біріктірілген кедендік кодқа жинақталған тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде біріктірілген кедендік код көрсетіледі.
Бір мезгілде тауарларды сәйкестендіру кодтары, топтық ораманы сәйкестендіру кодтары (ол болған кезде) және көліктік ораманы сәйкестендіру кодтары бар тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде, егер барлық тауарлардың көліктік ораманың сәйкестендіру коды қойылған көліктік орамасы болған жағдайда, көліктік ораманы сәйкестендіру кодтары көрсетіледі.
Бір мезгілде тауарларды сәйкестендіру кодтары және топтық ораманы сәйкестендіру кодтары бар тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде, егер барлық тауарлардың топтық ораманы сәйкестендіру құралы қойылған топтық орамасы немесе егер тауарларды сәйкестендіру кодтары және (немесе) топтық ораманы сәйкестендіру кодтары осындай кодқа біріктірілген жағдайда, біріктірілген кедендік коды болған жағдайда топтық ораманы сәйкестендіру кодтары көрсетіледі.
Біріктірілген кедендік кодтар, көліктік қаптаманың сәйкестендіру кодтары және (немесе) топтық қаптаманың сәйкестендіру кодтары бар және жоқ тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде мұндай кодтар мынадай ретпен көрсетіледі:
біріктірілген кедендік кодтар (көліктік ораманы сәйкестендіру коды салынған көліктік орамасы жоқ тауарлар үшін);
көліктік ораманы сәйкестендіру кодтары (көліктік ораманы сәйкестендіру коды бар көліктік орамасы бар тауарлар үшін);
топтық ораманы сәйкестендіру кодтары (сәйкестендіру құралы қойылған топтық орамасы бар және сәйкестендіру кодтары біріктірілген кедендік кодқа жинақталған тауарлар үшін);
тауарларды сәйкестендіру кодтары (көліктік ораманың сәйкестендіру коды қойылған көліктік орамасы және сәйкестендіру құралы қойылған топтық орамасы жоқ және сәйкестендіру кодтары біріктірілген кедендік кодқа жинақталмаған тауарлар үшін).
Көрсетілген кодтары бар және жоқ тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде ТД электрондық құжат түрінде берілген кезде әрбір таңбалау деңгейі бойынша біріктірілген кедендік кодтар мен сәйкестендіру кодтары ТД құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы, ал ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде берілген кезде – тауарларды сәйкестендіру кодтарының жалпы санынан және ":" бөлу белгісінен кейін, әрбір таңбалау деңгейі үшін таңбалау деңгейінің кодтық белгіленімінен бастап жеке жолмен көрсетіледі.
Әртүрлі ТД-да не бір ТД-да жекелеген тауарлармен декларацияланатын тауарларда біріктірілген бір кедендік код не көліктік ораманы сәйкестендірудің бір коды не топтық ораманы сәйкестендірудің бір коды болған жағдайда, мұндай код көрсетілмейді. Мұндай жағдайда тауарларды сәйкестендіру кодтарының жалпы саны, таңбалау деңгейінің кодтық белгіленімі, сондай-ақ тауарларды сәйкестендіру кодтары немесе топтық ораманы сәйкестендіру кодтары немесе басқа ТД-да декларацияланатын тауарлар не бір ТД-дағы жекелеген тауарлар туралы мәліметтерді қамтымайтын көліктік ораманы сәйкестендіру кодтары көрсетіледі.

для товаров, включенных в перечень товаров, подлежащих маркировке контрольными (идентификационными) знаками, утвержденный Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2015 г. № 70 (далее – перечень товаров, подлежащих маркировке контрольными знаками), и помещаемых под таможенные процедуры реимпорта или выпуска для внутреннего потребления, а также в случаях, предусмотренных законодательством государств – членов Союза, до помещения таких товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны – количество нанесенных контрольных (идентификационных) знаков и после двоеточия через знак разделителя "," без пробела – их идентификационные номера (идентификаторы).
Идентификационные номера (идентификаторы) нанесенных контрольных (идентификационных) знаков, следующие подряд, указываются путем проставления через знак разделителя "–" первого и последнего номеров соответствующего диапазона.
В случае если маркировка контрольными (идентификационными) знаками товаров, помещаемых под таможенные процедуры реимпорта и выпуска для внутреннего потребления, будет осуществляться в соответствии с законодательством государств – членов Союза после выпуска товаров, вместо количества нанесенных контрольных (идентификационных) знаков и их идентификационных номеров (идентификаторов) указывается 2-значный буквенный код "ПВ".
Под номером 13 в Кыргызской Республике и Российской Федерации для товаров, подлежащих в соответствии с законодательством Кыргызской Республики или законодательством Российской Федерации маркировке средствами идентификации соответственно на территории Кыргызской Республики или на территории Российской Федерации на дату вступления в силу Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе от 2 февраля 2018 года (по состоянию на указанную дату вступил в силу нормативный правовой акт Российской Федерации, устанавливающий порядок маркировки соответствующего товара) или после его вступления в силу с учетом статьи 7 указанного Соглашения и помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру реимпорта, указываются следующие сведения:
общее количество кодов идентификации, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на каждую единицу товара, или на потребительскую упаковку (а в случае ее отсутствия – на первичную упаковку), или на материальный носитель (далее – коды идентификации товаров);
кодовое обозначение уровня маркировки ("0" – средство идентификации нанесено на товар, или на потребительскую упаковку (а в случае ее отсутствия – на первичную упаковку), или на материальный носитель, "1" – средство идентификации нанесено на групповую упаковку, "2" – код идентификации транспортной упаковки нанесен на транспортную упаковку), а также (через знак разделителя "/" при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе) коды идентификации товаров, или коды идентификации, содержащиеся в средствах идентификации, нанесенных на групповую упаковку (далее – коды идентификации групповой упаковки), или коды идентификации транспортной упаковки;
агрегированные таможенные коды, сформированные в соответствии с законодательством Кыргызской Республики или законодательством Российской Федерации (далее – агрегированный таможенный код) (при наличии).
Сведения об общем количестве кодов идентификации товаров и кодовое обозначение уровня маркировки при подаче ДТ в виде электронного документа указываются в соответствующих реквизитах структуры ДТ, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя ":".
Для товаров, коды идентификации которых объединены в агрегированный таможенный код, кодовое обозначение уровня маркировки не указывается.
Агрегированные таможенные коды, коды идентификации товаров, коды идентификации групповой упаковки, коды идентификации транспортной упаковки при подаче ДТ в виде электронного документа указываются путем заполнения соответствующих реквизитов структуры ДТ по каждому такому коду, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – через запятую.
При указании кодов идентификации товаров, кодов идентификации групповой упаковки, кодов идентификации транспортной упаковки, следующих подряд, указываются первый и последний номера соответствующего диапазона. При подаче ДТ в виде электронного документа эти сведения указываются путем заполнения соответствующих реквизитов структуры ДТ, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "–".
Коды идентификации товаров, коды идентификации групповой упаковки, коды идентификации транспортной упаковки, а также агрегированные таможенные коды указываются в ДТ с сохранением регистра букв, содержащихся в таких кодах.
При декларировании в качестве одного товара товаров, все коды идентификации которых объединены в агрегированный таможенный код, указывается агрегированный таможенный код.
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих одновременно коды идентификации товаров, коды идентификации групповой упаковки (при ее наличии) и коды идентификации транспортной упаковки, указываются коды идентификации транспортной упаковки в случае, если все товары имеют транспортную упаковку с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки.
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих одновременно коды идентификации товаров и коды идентификации групповой упаковки, указываются коды идентификации групповой упаковки в случае, если все товары имеют групповую упаковку с нанесенным средством идентификации групповой упаковки, или агрегированный таможенный код в случае, если все коды идентификации товаров и (или) коды идентификации групповой упаковки объединены в такой код.
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих и не имеющих агрегированные таможенные коды, коды идентификации транспортной упаковки и (или) коды идентификации групповой упаковки, такие коды указываются в следующей последовательности:
агрегированные таможенные коды (для товаров, которые не имеют транспортную упаковку с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки);
коды идентификации транспортной упаковки (для товаров, которые имеют транспортную упаковку с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки);
коды идентификации групповой упаковки (для товаров, которые имеют групповую упаковку с нанесенным средством идентификации и коды идентификации которых не объединены в агрегированный таможенный код);
коды идентификации товаров (для товаров, которые не имеют транспортную упаковку с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки и групповую упаковку с нанесенным средством идентификации и коды идентификации которых не объединены в агрегированный таможенный код).
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих и не имеющих указанные коды, агрегированные таможенные коды и коды идентификации по каждому уровню маркировки при подаче ДТ в виде электронного документа указываются путем заполнения соответствующих реквизитов структуры ДТ, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – после общего количества кодов идентификации товаров и знака разделителя ":" для каждого уровня маркировки отдельной строкой, начиная с кодового обозначения уровня маркировки.
В случае наличия одного агрегированного таможенного кода, либо одного кода идентификации транспортной упаковки, либо одного кода идентификации групповой упаковки у товаров, декларируемых в разных ДТ либо отдельными товарами в одной ДТ, такой код не указывается. В этом случае указываются общее количество кодов идентификации товаров, кодовое обозначение уровня маркировки, а также коды идентификации товаров, или коды идентификации групповой упаковки, или коды идентификации транспортной упаковки, которые не затрагивают сведения о товарах, декларируемых в иной ДТ либо отдельными товарами в одной ДТ.

2019 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды (бұдан әрі – бақылауға жататын тауарлар) бақылау механизмі туралы келісімнің 2-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия бекітетін тізбеге енгізілген, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты 15 нөмірімен бақылауды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын тауардың сандық өлшем бірлігіндегі тауардың саны, осындай өлшем бірлігінің шартты белгіленімі және (немесе) коды көрсетіледі.
Санамаланған мәліметтер мынадай тәртіппен көрсетіледі:
егер бақылауды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын тауардың сандық өлшем бірлігі ЕАЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес негізгі өлшем бірлігімен сәйкес келсе (килограмм), онда мәліметтер ТД-ның 35-бағанынан ауыстырылады;
егер бақылауды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын тауардың сандық өлшем бірлігі ЕАЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес ТД-ның 41-бағанында көрсетілген қосымша өлшем бірлігімен сәйкес келсе, онда мәліметтер ТД-ның 41-бағанынан ауыстырылады;
егер бақылауды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын тауардың сандық өлшем бірлігі осы бағандағы 1 нөмірімен көрсетілген өлшем бірлігіне сәйкес келсе, онда мәліметтер осы бағанның 1 нөмірінен ауыстырылады;
егер бақылауды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын тауардың сандық өлшем бірлігі ТД 35 және 41-бағандарында және осы бағанның 1 нөмірімен көрсетілген тауардың өлшем бірліктерінің ешқайсысымен сәйкес келмесе, онда бақылауды жүзеге асыру мақсатында пайдаланылатын тауардың сандық өлшем бірлігіндегі тауардың саны, өлшем бірліктерінің және Еуразиялық экономикалық одақ шотының сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің шартты белгіленімі мен коды көрсетіледі.
Бұл мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түрінде, ал ТД-да қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде бос орын арқылы көрсетіледі;".
2. 31-тармақшаның үшінші абзацы (кестеден кейін) мынадай редакцияда жазылсын:
"егер декларацияланатын тауарлар бақылау белгілерімен таңбалануға жататын тауарлар тізбесіне не 2018 жылғы 2 ақпандағы Еуразиялық экономикалық одақтағы тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісімге сәйкес бекітілетін сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын тауарлар тізбесіне енгізілсе, бірақ бақылау (сәйкестендіру) белгілерімен немесе өзге де сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға қойылатын талаптар оларға көрсетілген Келісімнің 8-бабына сәйкес қолданылмаса, "М" әрпі;".

Под номером 15 в отношении помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления товаров, которые включены в перечень, утверждаемый Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Соглашения о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, от 29 мая 2019 года (далее – товары, подлежащие прослеживаемости), указываются количество товара в количественной единице измерения товара, используемой в целях осуществления прослеживаемости, условное обозначение и (или) код такой единицы измерения.
Перечисленные сведения указываются в следующем порядке:
если количественная единица измерения товара, используемая в целях осуществления прослеживаемости, совпадает с основной единицей измерения в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС (килограмм), то сведения переносятся из графы 35 ДТ;
если количественная единица измерения товара, используемая в целях осуществления прослеживаемости, совпадает с дополнительной единицей измерения в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, указанной в графе 41 ДТ, то сведения переносятся из графы 41 ДТ;
если количественная единица измерения товара, используемая в целях осуществления прослеживаемости, совпадает с единицей измерения, указанной под номером 1 в данной графе, то сведения переносятся из номера 1 данной графы;
если количественная единица измерения товара, используемая в целях осуществления прослеживаемости, не совпадает ни с одной из единиц измерения товара, указанных в графах 35 и 41 ДТ и под номером 1 данной графы, то указывается количество товара в количественной единице измерения товара, используемой в целях осуществления прослеживаемости, условное обозначение и код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза.
Данные сведения указываются в ДТ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТ, а в ДТ в виде документа на бумажном носителе – через пробел;".
2. Абзац третий (после таблицы) подпункта 31 изложить в следующей редакции:
"буква "М", если декларируемые товары включены в перечень товаров, подлежащих маркировке контрольными знаками, либо в перечень товаров, подлежащих маркировке средствами идентификации, утверждаемый в соответствии с Соглашением о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе от 2 февраля 2018 года, но требования к маркировке контрольными (идентификационными) знаками или иными средствами идентификации на них не распространяются в соответствии со статьей 8 указанного Соглашения;".