Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюлар мен шектеулерге бөлу және тосқауылдарды жойылды деп тану әдіснамасын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 2 ақпандағы № 10 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 28-бабына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 43-тармағының 10-тармақшасын іске асыру шеңберінде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 29 өкімін іске асыру үшін Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюлар мен шектеулерге бөлу және тосқауылдарды жойылды деп тану әдіснамасы бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу әдіснамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 14 қарашадағы № 152 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 2 ақпандағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюлар мен шектеулерге бөлу және тосқауылдарды жойылды деп тану ӘДІСНАМАСЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Әдіснама 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 28-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 43-тармағының 4 және 10-тармақшаларын іске асыру шеңберінде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 29 өкімін іске асыру үшін Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюлар мен шектеулерге бөлу, тосқауылдарды жойылды деп тану және Одақтың ішкі нарығындағы кедергілер тізілімін (бұдан әрі – кедергілер тізілімі) қалыптастыру мақсатында әзірленген.
2. Ішкі нарықтарды қалыптастыру мәселелері құзыретіне жататын Еуразиялық экономикалық комиссия департаментінің (бұдан әрі тиісінше – уәкілетті департамент, Комиссия) Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) мемлекеттік органдарымен және Комиссияның құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимылы Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның жұмыс регламентіне (бұдан әрі – Регламент) және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 5 мамырдағы № 46 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиядағы ішкі құжат айналымы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Методологии разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения и признания барьеров устраненными
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 февраля 2021 года № 10
В соответствии со статьей 28 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в рамках реализации подпункта 10 пункта 43 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), а также во исполнение распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 29 Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Методологию разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения и признания барьеров устраненными.
2. Признать утратившим силу Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 ноября 2017 г. № 152 "Об утверждении Методологии разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения".
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 2 февраля 2021 г. № 10
МЕТОДОЛОГИЯ
разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения и признания барьеров устраненными
I. Общие положения
1. Настоящая Методология разработана в соответствии со статьей 28 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) в рамках реализации подпунктов 4 и 10 пункта 43 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору), а также во исполнение распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 29 в целях разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза (далее – Союз) на барьеры, изъятия и ограничения, признания барьеров устраненными и формирования реестра препятствий на внутреннем рынке Союза (далее – реестр препятствий).
2. Взаимодействие департамента Евразийской экономической комиссии, к компетенции которого относятся вопросы функционирования внутренних рынков (далее соответственно – уполномоченный департамент, Комиссия), с государственными органами государств – членов Союза (далее – государства-члены) и структурными подразделениями Комиссии осуществляется в соответствии с Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98 (далее – Регламент), и Правилами внутреннего документооборота в Евразийской экономической комиссии, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 мая 2015 г. № 46.

3. Егер Шартта және (немесе) Одақ құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерде мәселелерді (өтініштерді) қараудың осы Әдіснамада белгіленгеннен өзгеше тәртібі көзделген болса, кедергілер туралы мәліметтерді қамтитын мұндай мәселелер (өтініштер) осы Әдіснамаға сәйкес қаралмайды.
II. Анықтамалар
4. Осы Әдіснамада пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
"тосқауылдар" – мүше мемлекет заңнамасы нормаларының не мүше мемлекеттерде қалыптасқан құқық қолдану практикасының Одақ құқығына сәйкес келмеуі салдарынан Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі шеңберінде тауарлардың, қызметтер көрсетудің, капиталдың, жұмыс күшінің еркін қозғалысы және олардың мүше мемлекеттердің нарықтарына кіруі үшін кедергілер;
"алып қоюлар" – Одақтың ішкі нарығы жұмыс істеуінің жалпы қағидаларын мүше мемлекеттің қолданбауы бөлігінде Одақ құқығымен көзделген ерекшеліктер (ауытқулар);
"шектеулер" – Одақ құқығымен дамыту көзделген экономикалық қатынастарды құқықтық реттеудің болмауы салдарынан туындайтын Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі шеңберінде тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың, жұмыс күшінің еркін қозғалысы және олардың мүше мемлекеттердің нарықтарына кіруі үшін кедергілер.
Осы Әдіснамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Шартта және Одақтың құқығына кіретін өзге актілерде айқындалған мәндерде қолданылады.
III. Кедергілер туралы мәліметтер
5. Уәкілетті департамент:
мүше мемлекеттердің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдарының өтініштерінде;
мүше мемлекеттердің Шарттың, Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің ережелерін орындауын мониторингтеуді, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері жобаларының Шарттың, Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің ережелеріне сәйкестігін мониторингтеуді Комиссияның, соның ішінде заңды және жеке тұлғалардың Комиссияға түскен өтініштерінің негізінде жүзеге асыруының нәтижелерінде қамтылған кедергілер туралы мәліметтерді қарайды.
Кедергілер туралы мәліметтер қамтылған өтініштердің түсуі туралы ақпарат Одақтың өтініштер тізілімі қолданысқа енгізілгеннен кейін https://barriers.eaeunion.org мекенжайы бойынша "Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарықтарының жұмыс істеуі"ақпараттық ресурсында орналастырылуға тиіс.
6. Осы Әдіснаманың 5-тармағының екінші абзацында көзделген кедергілер туралы мәліметтер Одақтың ішкі нарығында кедергілердің туындауына алып келген жағдайдың сипаттамасын, сондай-ақ мынадай материалдарды (бар болса) қамтиды:
а) көрсетілген жағдайды мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының және (немесе) сот инстанцияларының қарауы туралы ақпарат;
б) қолданылуына (қолданылмауына) байланысты кедергі туындаған Одақ құқығының және мүше мемлекет нормаларына сілтеме;
в) кедергіге қатысы бар және Одақ құқығының бұзылғанын растайтын (соның ішінде, қалыптасқан құқық қолдану практикасының бар екенін растайтын) құжаттарды көшірмелері (материалдар);
г) кедергіден болатын экономикалық әсер туралы ақпарат;
д) өзге мәліметтер.
7.Комиссияның құрылымдық бөлімшелері Осы Әдіснаманың 5-тармағының үшінші абзацында көзделген кедергілер туралы мәліметтерді уәкілетті департаментке жібереді (осы құрылымдық бөлімшелердің позициясын және осы мәселені мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының қарау қорытындылары туралы ақпаратты қоса береді).
IV. Кедергілер туралы мәліметтерді талдау және қорытынды дайындау

3. В случае если Договором и (или) иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, предусмотрен порядок рассмотрения вопросов (обращений), отличный от порядка, предусмотренного настоящей Методологией, такие вопросы (обращения), содержащие сведения о препятствиях, не рассматриваются в соответствии с настоящей Методологией.
II. Определения
4. Понятия, используемые в настоящей Методологии, означают следующее:
"барьеры" – препятствия для свободного движения товаров, услуг, капитала, рабочей силы в рамках функционирования внутреннего рынка Союза и их доступа на рынки государств-членов, возникшие вследствие несоответствия норм законодательства государств-членов либо сложившейся в государствах-членах правоприменительной практики праву Союза;
"изъятия" – предусмотренные правом Союза исключения (отступления) в части неприменения государством-членом общих правил функционирования внутреннего рынка Союза;
"ограничения" – препятствия для свободного движения товаров, услуг, капитала, рабочей силы в рамках функционирования внутреннего рынка Союза и их доступа на рынки государств-членов, возникшие вследствие отсутствия правового регулирования экономических отношений, развитие которых предусмотрено правом Союза.
Иные понятия, используемые в настоящей Методологии, применяются в значениях, определенных Договором и актами, входящими в право Союза.
III. Сведения о препятствиях
5. Уполномоченным департаментом рассматриваются сведения о препятствиях, содержащиеся в:
обращениях органов государственной власти государств-членов, уполномоченных на взаимодействие с Комиссией;
результатах осуществления Комиссией мониторинга исполнения государствами-членами положений Договора, международных договоров и актов, составляющих право Союза, мониторинга соответствия проектов нормативных правовых актов государств-членов положениям Договора, международных договоров и актов, составляющих право Союза, в том числе на основании поступивших в Комиссию запросов юридических и физических лиц.
Информация о поступивших обращениях, содержащих сведения о препятствиях, подлежит размещению после введения в действие реестра обращений Союза на информационном ресурсе "Функционирование внутренних рынков Евразийского экономического союза" по адресу: https://barriers.eaeunion.org.
6. Сведения о препятствиях, предусмотренные абзацем вторым пункта 5 настоящей Методологии, включают в себя описание ситуации, приведшей к возникновению препятствия на внутреннем рынке Союза, а также следующие материалы (при наличии):
а) информация о рассмотрении указанной ситуации органами государственной власти государств-членов и (или) в судебных инстанциях;
б) указания на нормы права Союза и законодательства государства-члена, в связи с применением (неприменением) которых возникло препятствие;
в) копии документов (материалы), имеющих отношение к препятствию и подтверждающих нарушение права Союза (в том числе подтверждающих наличие сложившейся правоприменительной практики);
г) информация об экономическом эффекте от наличия препятствия;
д) иные сведения.
7. Структурные подразделения Комиссии направляют сведения о препятствиях, предусмотренные абзацем третьим пункта 5 настоящей Методологии, в уполномоченный департамент (с приложением позиций этих структурных подразделений и информации об итогах рассмотрения данного вопроса органами государственной власти государств-членов).
IV. Анализ сведений о препятствиях и подготовка заключения

8. Уәкілетті департамент кедергілер туралы мәліметтерді алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде оларды зерделейді және қаралып отырған мәселе құзыретіне жататын Комиссияның құрылымдық бөлімшелері мен Комиссияның басқа да мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің позицияларын сұратады (өтінішті және қолда бар құжаттарды (материалдарды) қоса береді).
9. Комиссияның құрылымдық бөлімшелері өз позицияларын уәкілетті департаментке осы Әдіснаманың 8-тармағында көрсетілген сұратуды алған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде береді.
10. Уәкілетті департамент Комиссияның құрылымдық бөлімшелері берген позицияларды алған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде оларды жинақтайды және талдайды, содан кейін:
а) кедергі белгісі болмаса, өтініш берушіге және (немесе) Комиссияның құрылымдық бөлімшесіне Одақтың ішкі нарығында кедергі белгілерінің жоқ екені туралы негіздемемен хат жібереді. Егер өтініш мүше мемлекеттің үкіметінен немесе мүше мемлекеттің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органынан түссе, құзыретіне ішкі нарықтардың жұмыс істеуі мәселелері жататын Комиссияның Алқа мүшесі мүше мемлекеттердің үкіметтеріне Одақтың ішкі нарығында тосқауыл немесе шектеу белгілерінің жоқ екені туралы қорытынды жібереді.
Мүше мемлекет Одақтың ішкі нарығында тосқауыл немесе шектеу белгілерінің жоқ екені туралы қорытындыда көрсетілген тұжырымдармен келіспеген жағдайда, мүше мемлекет осындай қорытынды алған күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде Комиссияға Одақтың ішкі нарығында тосқауыл немесе шектеу белгілерінің жоқ екені туралы қорытындымен келіспейтіні туралы уәжді позициясын (бұдан әрі – уәжді позиция) жібереді.
30 жұмыс күні өткен соң Одақтың ішкі нарығында тосқауыл немесе шектеу белгілерінің жоқ екені туралы қорытынды бойынша мүше мемлекеттердің позициялары түспесе, мүше мемлекеттер онымен келіскен болып саналады.
Уәжді позицияда Олақ құқығының тиісті нормаларына сілтемелер қамтылуға, сондай-ақ қаралып отырған мәселе бойынша Одақтың ішкі нарығында тосқауыл немесе шектеу белгілерінің жоқ екені туралы қорытындымен мүше мемлекеттің келіспеуіне негіз болып табылатын қосымша материалдармен сүйемелденуге тиіс.
Уәжді позиция Комиссияға мүше мемлекеттің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік органы басшысының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі лауазымды адамның қолы қойылып жіберіледі.
Уәкілетті департамент уәжді позициямен бірге алынған мәліметтер мен материалдарды жинақтайды және оны алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде Одақтың ішкі нарығындағы тосқауылдар мен шектеулердің белгілеріне қатысты мәселелер бойынша консультациялар (бұдан әрі – консультациялар) өткізуді ұйымдастырады.
Егер консультациялардың қорытындысы бойынша тосқауыл белгісі бар кедергі анықталмаса, уәкілетті департамент консультациялар аяқталған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде консультациялар қорытындысы жөніндегі хаттаманы ресімдейді және оны мүше мемлекеттерге жібереді.
Консультациялардың қорытындысы бойынша Одақтың ішкі нарығында тосқауыл белгісі бар кедергі анықталса, уәкілетті департамент осы Әдіснаманың 13-тармағына сәйкес Одақтың ішкі нарығында тосқауыл белгісі бар кедергінің бар екені туралы қорытынды дайындайды.
Осы Әдіснаманың 17-тармағында көрсетілген жалпы мерзімге Комиссияға уәжді позиция түскен күннен бастап Одақтың ішкі нарығында тосқауыл белгілерінің жоқ екені туралы қорытындыны талқылау нәтижелері бойынша консультациялар қорытындысы жөніндегі хаттама мүше мемлекеттерге жіберілген күнге дейінгі кезең қосылмайды;
б) егер өтініште көрсетілген жағдай алып қоюдың болуымен негізделсе, бұл туралы өтініш берушіні, сондай-ақ аталған алып қою туралы мәселені қарау құзыретіне жататын Комиссия департаментін хабардар етеді;

8. Уполномоченный департамент в течение 3 рабочих дней с даты получения сведений о препятствиях изучает их и запрашивает позиции структурных подразделений Комиссии, к компетенции которых относится рассматриваемый вопрос, и других заинтересованных структурных подразделений Комиссии (с приложением обращения и имеющихся документов (материалов)).
9. Структурные подразделения Комиссии представляют свои позиции в уполномоченный департамент в течение 7 рабочих дней с даты получения запроса, указанного в пункте 8 настоящей Методологии.
10. Уполномоченный департамент обобщает и анализирует представленные структурными подразделениями Комиссии позиции в течение 7 рабочих дней с даты их получения, после чего:
а) при отсутствии признаков препятствий направляет заявителю и (или) в структурное подразделение Комиссии письмо об отсутствии признаков препятствий на внутреннем рынке Союза с обоснованием. В случае если обращение поступило от правительства государства-члена или органа государственной власти государства-члена, уполномоченного на взаимодействие с Комиссией, член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы функционирования внутренних рынков, направляет в правительства государств-членов заключение об отсутствии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза.
В случае несогласия государства-члена с выводами, указанными в заключении об отсутствии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза, государство-член в течение 30 рабочих дней с даты получения такого заключения направляет в Комиссию мотивированную позицию о несогласии с заключением об отсутствии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза (далее – мотивированная позиция).
В случае отсутствия по истечении 30 рабочих дней позиций государств-членов по заключению об отсутствии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза оно считается согласованным государствами-членами.
Мотивированная позиция должна содержать ссылки на соответствующие нормы права Союза, а также сопровождаться дополнительными материалами по рассматриваемому вопросу, являющимися основанием для несогласия государства-члена с заключением об отсутствии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза.
Мотивированная позиция направляется в Комиссию за подписью должностного лица не ниже заместителя руководителя органа государственной власти государства-члена, уполномоченного на взаимодействие с Комиссией.
Уполномоченный департамент обобщает сведения и материалы, полученные вместе с мотивированной позицией, и в течение 20 рабочих дней с даты ее получения организует проведение консультаций по вопросам, касающимся признаков барьеров и ограничений на внутреннем рынке Союза (далее – консультации).
В случае если по итогам консультаций препятствие с признаками барьера не выявлено, уполномоченный департамент в течение 5 рабочих дней с даты окончания консультаций оформляет протокол по итогам консультаций и направляет его в государства-члены.
При выявлении по итогам консультаций препятствия с признаками барьера на внутреннем рынке Союза уполномоченный департамент готовит заключение о наличии признаков барьеров на внутреннем рынке Союза в соответствии с пунктом 13 настоящей Методологии.
В общий срок, указанный в пункте 17 настоящей Методологии, не включается период с даты поступления в Комиссию мотивированной позиции до даты направления в государства-члены протокола по итогам консультаций по результатам обсуждения заключения об отсутствии признаков барьеров на внутреннем рынке Союза;
б) в случае, если ситуация, указанная в обращении, обусловлена наличием изъятия, информирует об этом заявителя, а также департамент Комиссии, к компетенции которого относится рассмотрение вопроса о данном изъятии;

в) Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар мен шектеулер белгілері анықталған жағдайда, мүше мемлекеттерге тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің бар екені туралы алдын ала қорытынды жібереді, онда осы Әдіснаманың 14-тармағында көрсетілген мәліметтер (14-тармақтың "ж" тармақшасында көрсетілген мәліметтерді қоспағанда) қамтылуы мүмкін және түскен өтініш бойынша мүше мемлекеттің позициясын сұратады, сондай-ақ оларды тиісті материалдармен бірге мүше мемлекеттерге жібереді. Консультациялар сұрату жіберілген күннен бастап 40 жұмыс күні ішінде, бірақ ерте дегенде Регламентте белгіленген мерзім өткен күні өткізіледі. Уәкілетті департамент көрсетілген позицияларды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оларды тиісті материалдармен бірге мүше мемлекеттерге жібереді;
г) мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері жобаларының Шарттың, Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің ережелеріне сәйкестігін мониторингтеу барысында тосқауылдар белгілері анықталған кезде Комиссия нормативтік құқықтық актіні қабылдауды жоспарлап отырған мүше мемлекетті Одақтың ішкі нарығында тосқауылдың туындау ықтималдығы туралы хабардар етеді.
11. Консультацияларда бір немесе бірнеше мүше мемлекет өкілінің болмауы консультацияларды ауыстыру және оларды өткізу қорытындысы бойынша Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің бар екені туралы қорытындыны дайындауды тоқтата тұру үшін негіз болмайды.
Консультациялар мүше мемлекеттердің өндірістік күнтізбесі мен жұмыс уақыты, сондай-ақ Одақ органдарының отырыстарын өткізу графигі ескеріле отырып өткізіледі.
12. Консультацияларға қатысу үшін уәкілетті департамент қаралып отырған мәселе құзыретіне кіретін Комиссияның құрылымдық бөлімшелерінің және Комиссияның басқа да мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдерін шақырады, сондай-ақ мүше мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтарының, ғылыми және қоғамдық ұйымдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
13. Егер консультациялардың қорытындысы бойынша Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілері анықталған болса, консультациялар аяқталған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде уәкілетті департамент кедергілер туралы мәліметтерді жинақтайды және Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің бар екені туралы қорытынды, сондай-ақ консультациялар қорытындысы бойынша хаттама дайындап, оларды мүше мемлекеттердің үкіметтеріне жібереді.
14. Осы Әдіснаманың 11-тармағында көрсетілген қорытынды мынадай ақпаратты қамтиды:
а) өтініш нысанасы (мәселенің мәні);
б) мониторинг барысында Комиссия жүргізген іс-шаралар;
в) мүше мемлекеттердің позициялары (бар болса);
г) Комиссияның құрылымдық бөлімшелерінің, соның ішінде Комиссияның Құқықтық департаментінің позициялары;
д) уәкілетті департамент жүргізген талдау қорытындысы (Одақ құқығының нормалары туралы ақпарат көрсетіледі);
е) тосқауыл немесе шектеу белгілерінің бар-жоғы туралы тұжырымдар;
ж) қосымша мәліметтер, соның ішінде мүше мемлекеттерде ұқсас құқық нормаларының және құқық қолдану практикасының бар (жоқ) екені туралы ақпарат, сондай-ақ кедергілерді жоюға бағытталған, белгіленген тәртіппен іске асырылатын ықтимал ұсынымдар. Бұл ретте мүше мемлекеттерде ұқсас құқық нормалары және құқық қолдану практикасы анықталған жағдайда, мәселе осы Әдіснамаға сәйкес жеке тәртіппен қаралады.

в) при выявлении признаков барьеров и ограничений на внутреннем рынке Союза направляет в государства-члены предварительное заключение о наличии признаков барьеров или ограничений, которое содержит сведения, указанные в пункте 14 настоящей Методологии (за исключением сведений, указанных в подпункте "ж" пункта 14) и запрашивает позиции государств-членов по поступившему обращению, а также определяет дату проведения консультаций. Консультации проводятся в течение 40 рабочих дней с даты направления запроса, но не ранее даты истечения срока, установленного Регламентом. Уполномоченный департамент в течение 5 рабочих дней с даты получения указанных позиций направляет их вместе с соответствующими материалами в государства-члены;
г) при выявлении признаков барьеров в ходе мониторинга соответствия проектов нормативных правовых актов государств-членов положениям Договора, международных договоров и актов, составляющих право Союза, Комиссия информирует государство-член, в котором планируется принять нормативный правовой акт, о возможном возникновении барьера на внутреннем рынке Союза.
11. Отсутствие представителей одного или нескольких государств-членов на консультациях не является основанием для переноса консультаций и приостановки подготовки по итогам их проведения заключения о наличии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза.
Консультации проводятся с учетом производственного календаря государств-членов и рабочего времени, а также с учетом графика проведения заседаний органов Союза.
12. Уполномоченным департаментом для участия в консультациях приглашаются представители структурных подразделений Комиссии, к компетенции которых относится рассматриваемый вопрос, и других заинтересованных структурных подразделений Комиссии, а также могут приглашаться представители бизнес-сообществ, научных и общественных организаций государств-членов.
13. В случае если по итогам консультаций выявлены признаки барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза уполномоченный департамент в течение 7 рабочих дней с даты окончания консультаций обобщает сведения о препятствиях и готовит заключение о наличии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза, а также протокол по итогам консультаций и направляет их в правительства государств-членов.
14. Заключение, указанное в пункте 11 настоящей Методологии, содержит следующую информацию:
а) предмет обращения (суть вопроса);
б) мероприятия, проведенные Комиссией в ходе мониторинга;
в) позиции государств-членов (при наличии);
г) позиции структурных подразделений Комиссии, в том числе позиция Правового департамента Комиссии;
д) итоги анализа, проведенного уполномоченным департаментом (с указанием информации о нормах права Союза);
е) выводы о наличии признаков барьера или ограничения;
ж) дополнительные сведения, в том числе информация о наличии (отсутствии) аналогичных норм права и правоприменительной практики в государствах-членах, а также возможные рекомендации, направленные на устранение препятствий, которые реализуются в установленном порядке. При этом в случае выявления аналогичных норм права и правоприменительной практики в государствах-членах вопрос рассматривается в отдельном порядке в соответствии с настоящей Методологией.

15. Түскен өтініш бойынша мүше мемлекет позициясының мерзімінде ұсынылмауы Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің бар екені туралы қорытынды дайындауды тоқтата тұру және осы мәселені Комиссия Алқасының қарауына ұсыну үшін негіз болып табылмайды.
16. Егер консультациялар нәтижелері бойынша тосқауылдар немесе шектеулер белгілері анықталмаса, уәкілетті департамент консультациялар аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде өтініш берушіні тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің жоқ екені туралы хабардар етеді. Егер консультациялар өткізуге негіз болған өтініш мүше мемлекеттен түскен болса, Комиссия Алқасының ішкі нарықтардың жұмыс істеуі құзыретіне кіретін мүшесі консультациялар аяқталған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде мүше мемлекеттердің үкіметтеріне Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің жоқ екені туралы қорытынды жібереді (консультациялар қорытындысы бойынша хаттама қоса беріледі).
17. Кедергілер туралы мәліметтер уәкілетті департаментке түскен күннен бастап Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің бар-жоғы туралы қорытынды дайындалған немесе мұндай белгілердің жоқ екені белгіленген күнге дейінгі жалпы мерзім кедергілер туралы мәліметтер алынған күннен бастап 70 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
V. Кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюлар мен шектеулерге бөлу, оларды кедергілер тізіліміне қосу және одан алып тастау
18. Егер мәліметтерді талдау және Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар немесе шектеулер белгілерінің бар-жоғы туралы қорытынды дайындау барысында аумағында тосқауыл туындаған мүше мемлекет кедергіні тосқауыл ретінде жіктеуге келіссе (жазбаша нысанда), уәкілетті департамент хаттамалық жазба жобасын (аталған кедергінің жіктелуін және мүше мемлекеттің оны 6 ай ішінде жоюға әзірлігін көрсетіп) дайындайды және көрсетілген қорытынды дайындалған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде аталған мәселе бойынша материалдарды Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібінің жобасына қосу үшін жібереді.
Тосқауыл белгісі бар кедергілерге қатысты уәкілетті департамент Комиссия Алқасының Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі шеңберінде мүше мемлекеттің міндеттемелерді орындағаны туралы шешімінің жобасын дайындайды және Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар белгілерінің бар екені туралы қорытынды дайындалған күннен бастап 14 жұмыс күні ішінде оны Комиссия Алқасының қарауына ұсынады.
Құқықтық департамент осындай құжат Құқықтық департаментке ұсынылған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде Комиссия Алқасының ішкі нарықтың жұмыс істеуі шеңберінде мүше мемлекеттің міндеттемелерді орындағаны туралы шешімінің жобасына құқықтық сараптама жүргізеді.

15. Непредставление в срок позиции государства-члена по поступившему обращению не является основанием для приостановки подготовки заключения о наличии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза и представления данного вопроса для рассмотрения Коллегией Комиссии.
16. В случае если по итогам консультаций признаков барьеров или ограничений не выявлено, уполномоченный департамент в течение 10 рабочих дней с даты окончания консультаций информирует заявителя об отсутствии признаков барьеров или ограничений. В случае если обращение, на основании которого были проведены консультации, поступило от государства-члена, член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы функционирования внутренних рынков, в течение 7 рабочих дней с даты окончания консультаций направляет в правительства государств-членов заключение об отсутствии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза (с приложением протокола по итогам консультаций).
17. Общий срок с даты поступления сведений о препятствиях в уполномоченный департамент до даты подготовки заключения о наличии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза или установления факта отсутствия таких признаков не должен превышать 70 рабочих дней с даты получения сведений о препятствиях.
V. Разделение препятствий на барьеры, изъятия и ограничения, их включение в реестр препятствий и исключение из него
18. Если в ходе анализа сведений и подготовки заключения о наличии признаков барьеров или ограничений на внутреннем рынке Союза государство-член, на территории которого возник барьер, согласилось (в письменной форме) с квалификацией препятствия в качестве барьера, уполномоченный департамент готовит проект протокольной записи (с указанием квалификации данного препятствия и готовности государства-члена устранить его в течение 6 месяцев) и направляет материалы по данному вопросу для включения в проект повестки дня заседания Коллегии Комиссии в течение 3 рабочих дней с даты подготовки указанного заключения.
В отношении препятствий, имеющих признаки барьера, уполномоченный департамент готовит проект решения Коллегии Комиссии о выполнении государством-членом обязательств в рамках функционирования внутреннего рынка Союза и представляет его для рассмотрения Коллегией Комиссии в течение 14 рабочих дней с даты подготовки заключения о наличии признаков барьеров на внутреннем рынке Союза.
Правовой департамент проводит правовую экспертизу проекта решения Коллегии Комиссии о выполнении государством-членом обязательств в рамках функционирования внутреннего рынка в течение 7 рабочих дней с даты представления такого проекта в Правовой департамент.

19. Шектеу белгісі бар кедергілерге қатысты мәселені Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібінің жобасына қосу үшін Комиссия Алқасының ішкі нарықтардың жұмыс істеуі құзыретіне кіретін мүшесіне шектеулерді Комиссия Алқасы белгілеген мерзімде жою жөнінде ұсыныстар беру тапсырылған хаттамалық жазбасының жобасы жіберіледі.
Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібінің жобасына қосу үшін құжаттарды жіберу мерзімі Одақтың ішкі нарығында тосқауылдар белгілерінің бар-жоғы туралы қорытынды дайындалған күннен бастап 3 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген ұсыныстар мыналарды қамтуға тиіс:
анықталған шектеуді жою тәсілдері;
өзге интеграциялық бірлестіктер шеңберінде осыған ұқсас құқықтық қатынастарды реттеудің халықаралық практикасын талдау нәтижелері;
шектеулерді жою мақсатында қабылдануға тиіс Одақ органдарының актілері және (немесе) халықаралық шарттар туралы мәліметтер;
шектеуді жою мерзімдері.
Мәселе Комиссия Алқасының отырысында талқыланған кезде Комиссия Алқасының қаралып отырған мәселе құзыретіне кіретін мүшесі кедергіні шектеу ретінде жіктеуге келіспесе, Комиссия\ Алқасының көрсетілген отырысынан кейін Комиссия Алқасының келіспейтін пікір білдірген мүшесі мен Комиссия Алқасының ішкі нарықтардың жұмыс істеуі мәселелері құзыретіне кіретін мүшесінің арасында мүше мемлекеттердің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдары басшыларының орындасарлары қатысатын консультациялар өткізіледі.
Көрсетілген консультациялар Комиссия Алқасының отырысы өткізілген күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Егер көрсетілген консультациялардың қорытындысы бойынша Комиссия Алқасының қаралып отырған мәселе құзыретіне кіретін мүшесі кедергіні шектеу ретінде жіктеуге келіскен жағдайда, мәселе белгіленген тәртіппен Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібіне қайтадан енгізіледі.
Егер консультациялардың қорытындысы бойынша Комиссия Алқасының қаралып отырған мәселе құзыретіне кіретін мүшесі кедергіні шектеу ретінде жіктеуге келіспеген жағдайда, мәселе белгіленген тәртіппен Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібіне қайтадан енгізілуі мүмкін.
20. Тосқауылдар кедергілер тізіліміне мына негіздердің бірі болған кезде енгізіледі:
а) осы Әдіснаманың 18-тармағында көзделген хаттамалық жазбада кедергі тосқауыл ретінде жіктелген;
б) Комиссия Алқасының күшіне енген, Комиссия Алқасы мүше мемлекетті (мүше мемлекеттерді) Одақ құқығына кіретін халықаралық шарттарды және (немесе) Комиссия шешімдерін орындау қажеттігі туралы хабардар еткен шешімі.

19. В отношении препятствий, имеющих признаки ограничений, для включения вопроса в повестку дня заседания Коллегии Комиссии направляется проект протокольной записи с поручением члену Коллегии Комиссии, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос, представить для рассмотрения Коллегией Комиссии предложения по устранению ограничений в срок, установленный Коллегией Комиссии.
Срок направления документов для включения в повестку дня заседания Коллегии Комиссии не должен превышать 3 рабочих дней с даты подготовки заключения о наличии признаков ограничений на внутреннем рынке Союза.
Предложения, указанные в абзаце первом настоящего пункта, должны содержать:
подходы к устранению выявленного ограничения;
результаты анализа международной практики регулирования подобных правоотношений в рамках иных интеграционных объединений;
сведения об актах органов Союза и (или) международных договорах, подлежащих принятию в целях устранения ограничения;
сроки устранения ограничения.
В случае если при обсуждении вопроса на заседании Коллегии Комиссии членом Коллегии Комиссии, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос, выражено несогласие с квалификацией препятствия в качестве ограничения, после указанного заседания Коллегии Комиссии проводятся консультации между выразившим несогласие членом Коллегии Комиссии и членом Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы функционирования внутренних рынков, с участием заместителей руководителей органов государственной власти государств-членов, уполномоченных на взаимодействие с Комиссией.
Указанные консультации проводятся в течение 30 рабочих дней с даты проведения заседания Коллегии Комиссии.
В случае если по итогам указанных консультаций член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос, согласился с квалификацией препятствия в качестве ограничения, вопрос в установленном порядке включается в повестку дня заседания Коллегии Комиссии повторно.
В случае если по итогам консультаций член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос, не согласился с квалификацией препятствия в качестве ограничения, вопрос в установленном порядке может включаться в повестку дня заседания Совета Комиссии.
20. Барьеры включаются в реестр препятствий при наличии одного из следующих оснований:
а) в протокольной записи, предусмотренной пунктом 18 настоящей Методологии, препятствие квалифицировано в качестве барьера;
б) вступившее в силу Решение Коллегии Комиссии, которым Коллегия Комиссии уведомила государство-член (государства-члены) о необходимости выполнения международных договоров, входящих в право Союза, и (или) решений Комиссии.

21. Шектеулер кедергілер тізіліміне мына негіздердің бірі болған кезде енгізіледі:
а) осы Әдіснаманың 19-тармағында көзделген хаттамалық жазбада кедергі шектеу ретінде жіктелген;
б) Комиссия Кеңесінің, Еуразиялық үкіметаралық кеңестің кедергінің шектеу ретінде жіктелгенін қамтитын актілері немесе Одақ органдарының өзге де актілері қабылданған.
22. Алып қоюлар кедергілер тізіліміне енгізілмейді.
23. Тосқауылдар мен шектеулер жойылғаннан кейін олар кедергілер тізілімінен алып тасталады.
24. Комиссия Алқасының ішкі нарықтардың жұмыс істеуі мәселесі құзыретіне кіретін мүшесі тосқауылдар мен шектеулерді жою барысын мониторингтеуді қамтамасыз етеді.
25. Кедергілер тізілімі Комиссия Алқасы Төрағасының бұйрығымен айқындалатын тәртіппен электронды түрде қалыптастырылады және жүргізіледі.
VI. Тосқауылдарды жойылды деп тану тәртібі
26. Тосқауылдарды жоюды мүше мемлекеттер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
27. Комиссияны тосқауылдарды жою жөнінде шаралардың қабылданғаны туралы хабардар етуді мүше мемлекеттер Комиссия Алқасының хаттамалық жазбаларында (кедергілердің тосқауылдар ретінде жіктелгені көрсетілген) және Комиссия Алқасының Одақ құқығына кіретін халықаралық шарттар мен Комиссия шешімдерін мүше мемлекеттердің орындау қажеттігі туралы шешімдерінде белгіленген мерзімдерде жүзеге асырады.
28. Мүше мемлекеттер Комиссияны:
тосқауылдарды жоюға бағытталған нормативтік құқықтық актілер туралы олар қабылданған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде;
тосқауылдарды енгізген не олардың туындауына алып келген уәкілетті органдар әрекетінің (әрекетсіздігінің) тоқтатылғаны туралы олар тоқтатылған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Егер мүше мемлекет тосқауылды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы белгіленген мерзімде Комиссияны хабардар етпеген жағдайда, Комиссия Алқасының тосқауылды жою барысын мониторингтеу нәтижелері туралы мәселе Комиссия Кеңесі отырысын күн тәртібіне енгізілуі мүмкін.
29. Уәкілетті департамент Комиссияның құрылымдық бөлімшелерімен бірге тосқауылдың жойылуына жүргізілген мониторинг негізінде не мүше мемлекеттен тосқауылдарды жою жөнінде шаралар қабылданғаны туралы ақпарат алған кезде осындай ақпарат алынған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде оны мүше мемлекеттердің Комиссия\мен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдарына жібереді.
Егер Комиссияның сұратуына жауап беру үшін Регламентте белгіленген мерзімде (күнтізбелік 30 күн) мүше мемлекеттен тосқауылды жою мәселесі бойынша қарсы пікір түспеген жағдайда, тосқауыл жойылды деп танылады да кедергілер тізілімінен алып тасталады.
Егер Комиссияның сұратуына жауап беру үшін Регламентте белгіленген мерзімде мүше мемлекеттен тосқауылды жою мәселесі бойынша қарсы пікір түскен жағдайда, уәкілетті департамент көрсетілген қарсы пікірді алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде мүше мемлекеттермен тосқауылды жойылды деп тану мәселесі бойынша консультациялар өткізеді.

21. Ограничения включаются в реестр препятствий при наличии одного из следующих оснований:
а) в протокольной записи Коллегии Комиссии, предусмотренной пунктом 19 настоящей Методологии, препятствие квалифицировано в качестве ограничения;
б) приняты акты Совета Комиссии, Евразийского межправительственного совета или иные акты органов Союза, содержащие квалификацию препятствия в качестве ограничения.
22. Изъятия не подлежат включению в реестр препятствий.
23. Барьеры и ограничения исключаются из реестра препятствий после признания их устраненными.
24. Член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы функционирования внутренних рынков, обеспечивает проведение мониторинга хода устранения барьеров и ограничений.
25. Реестр препятствий формируется и ведется в электронном виде в порядке, определяемом приказом Председателя Коллегии Комиссии.
VI. Порядок признания барьеров устраненными
26. Устранение барьеров осуществляется государствами-членами в соответствии с законодательством государств-членов.
27. Информирование Комиссии о принятии мер по устранению барьеров осуществляется государствами-членами в сроки, установленные протокольными записями Коллегии Комиссии (с указанием квалификации препятствий в качестве барьеров) и решениями Коллегии Комиссии о необходимости исполнения государством-членом международных договоров, входящих в право Союза, и решений Комиссии.
28. Государства-члены информируют Комиссию:
о принятии нормативных правовых актов, направленных на устранение барьеров, в течение 7 рабочих дней с даты их принятия;
о прекращении действий (бездействия) уполномоченных органов, которыми были введены барьеры либо которые привели к их возникновению, в течение 3 рабочих дней с даты их прекращения.
В случае если государство-член не информирует Комиссию в установленные сроки о принятых мерах по устранению барьера вопрос о результатах мониторинга Коллегией Комиссии хода устранения барьера может быть включен в повестку заседания Совета Комиссии.
29. Уполномоченный департамент на основе проведенного совместно со структурными подразделениями Комиссии мониторинга устранения барьеров либо при получении информации от государств-членов о принятии мер по устранению барьеров в течение 3 рабочих дней с даты получения такой информации направляет ее в государственные органы государств-членов, уполномоченные на взаимодействие с Комиссией.
В случае если от государств-членов в срок, установленный Регламентом для представления ответа на запрос Комиссии (30 календарных дней), не поступили возражения по вопросу устранения барьера, барьер признается устраненным и исключается из реестра препятствий.
В случае если в срок, установленный Регламентом для представления ответа на запрос Комиссии, от государств-членов поступили возражения по вопросу устранения барьера, уполномоченный департамент в течение 15 рабочих дней с даты получения указанных возражений организует проведение консультаций с государствами-членами по вопросу признания барьера устраненным.

30. Тосқауылды жойылды деп тану мәселесі жөніндегі консультацияларда бір немесе бірнеше мүше мемлекет өкілдерінің болмауы мұндай консультацияларды ауыстыруға негіз болмайды.
Консультациялар мүше мемлекеттердің өндірістік күнтізбесі мен жұмыс уақыты, сондай-ақ Одақ органдарының отырыстарын өткізу графигі ескеріле отырып өткізіледі.
31. Консультацияларға қатысу үшін уәкілетті департамент қаралып отырған мәселе құзыретіне кіретін Комиссияның құрылымдық бөлімшелерінің және Комиссияның басқа да мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдерін шақырады, сондай-ақ мүше мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтарының, ғылыми және қоғамдық ұйымдарының өкілдері мен өзге де тәуелсіз сарапшылар шақырылуы мүмкін.
32. Консультациялар қорытындысы бойынша мүше мемлекеттер арасында тосқауылды жойылды деп тану мәселесіне қатысты келіспеушіліктер сақталған жағдайда, уәкілетті департамент осындай консультациялар аяқталған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде тосқауылды жойылды (жойылған жоқ) деп тану туралы мәселені Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібіне қосу үшін құжаттар мен материалдар жиынтығын дайындайды, сондай-ақ консультациялардың қорытындысы бойынша хаттама ресімдеп, оны мүше мемлекеттер үкіметтерінің атына жібереді.
33. Тосқауылды жою нәтижелерін бағалау кезінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының мүше мемлекеттердің заңнамасын және (немесе) құқық қолдану практикасын Одақ құқығына сәйкес келтіру бағытында қабылданған нормативтік құқықтық актілері және (немесе) әрекеттері де назарға алынуға тиіс.
34. Комиссияның ішкі нарықтар, ақпараттандыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жөніндегі Алқа мүшесінің (Министр) тосқауылды жойылды (жойылған жоқ) деп тану туралы мәселені қосу туралы ұсыныстары Комиссия Алқасының Төрағасына Регламентте белгіленген тәртіппен жіберіледі.
35. Тосқауылды жойылды (жойылған жоқ) деп тану туралы мәселе Комиссия Алқасының отырысында қаралады.
Комиссия Алқасы тосқауылды жойылды деп тану туралы шешім қабылдаған кезде ол кедергілер тізілімінен алып тасталады.
Комиссия Алқасы тосқауылды жойылды (жойылған жоқ) деп тану туралы шешім қабылдамаған жағдайда, Комиссияның ішкі нарықтар, ақпараттандыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) Комиссия Алқасының мүшелерімен тосқауылды жойылды (жойылған жоқ) деп тану мәселесі бойынша консультациялар өткізуді ұйымдастырады.
Өткізілген консультациялар қорытындысы бойынша Комиссияның ішкі нарықтар, ақпараттандыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) Комиссия Алқасының Төрағасына Регламентте белгіленген тәртіппен тосқауылды жойылды (жойылған жоқ) деп тану туралы мәселені Комиссия Алқасының отырысында қайтадан қарау туралы ұсыныс береді.

30. Отсутствие представителей одного или нескольких государств-членов на консультациях по вопросу признания барьера устраненным не является основанием для переноса таких консультаций.
Консультации проводятся с учетом производственного календаря государств-членов и рабочего времени, а также с учетом графика проведения заседаний органов Союза.
31. Уполномоченным департаментом для участия в консультациях по вопросу признания барьера устраненным приглашаются структурные подразделения Комиссии, к компетенции которых относится рассматриваемый вопрос, и другие заинтересованные структурные подразделения Комиссии, а также могут приглашаться представители бизнес-сообществ, научных и общественных организаций государств-членов и иные независимые эксперты.
32. По итогам консультаций в случае сохранения разногласий между государствами-членами по вопросу признания барьера устраненным уполномоченный департамент в течение 7 рабочих дней с даты окончания таких консультаций готовит комплект документов и материалов для включения вопроса о признании барьера устраненным (неустраненным) в повестку дня заседания Коллегии Комиссии, а также оформляет протокол по итогам консультаций и направляет его в адрес правительств государств-членов.
33. При оценке результатов устранения барьера должны приниматься во внимание в том числе принятые нормативные правовые акты и (или) действия уполномоченных органов государств-членов, направленные на приведение законодательства и (или) правоприменительной практики государств-членов в соответствие с правом Союза.
34. Предложение члена Коллегии (Министра) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям Комиссии о включении вопроса о признании барьера устраненным (неустраненным) направляется Председателю Коллегии Комиссии в порядке, установленном Регламентом.
35. Вопрос о признании барьера устраненным (неустраненным) рассматривается на заседании Коллегии Комиссии.
При принятии Коллегией Комиссии решения о признании барьера устраненным он исключается из реестра препятствий.
В случае непринятия Коллегией Комиссии решения о признании барьера устраненным (неустраненным) член Коллегии (Министр) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям Комиссии организует проведение консультаций с членами Коллегии Комиссии по вопросу признания барьера устраненным (неустраненным). Для участия в указанных консультациях могут быть приглашены представители государств-членов.
По итогам проведенных консультаций член Коллегии (Министр) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям Комиссии представляет Председателю Коллегии Комиссии предложение о повторном рассмотрении на заседании Коллегии Комиссии вопроса о признании барьера устраненным (неустраненным) в порядке, установленном Регламентом.