Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру және жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруіне (толықтырылуына) байланысты кедендік декларацияларды жасау тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 3 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына және 260-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 23 шілдедегі № 124 шешімімен бекітілген Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру және жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруіне (толықтырылуына) байланысты кедендік декларацияларды жасау тәртібіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 12 қаңтардағы
№ 3 шешіміне
ҚОСЫМША
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны толтыру және жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтердің өзгеруіне (толықтырылуына) байланысты кедендік декларацияларды жасау тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 14-тармақтың "г" тармақшасы "16 жасқа толмаған адамның тауарын" деген сөздерден кейін "оны ертіп жүрген адам, соның ішінде" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 15-тармақтағы "Тауарлардың" деген сөз "Осы Тәртіптің 14-тармағының "а" – "в" тармақшаларында айқындалған жағдайларда, тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы 151-тармақпен толықтырылсын:
"151. Осы Тәртіптің 14-тармағының "г" тармақшасында айқындалған жағдайда, тауарлардың тізімдемесі мыналар көрсетіле отырып еркін нысанда жасалады:
а) 16 жасқа толмаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
б) 16 жасқа толмаған адамның жеке басын куәландыратын құжат (бар болса) туралы осы Тәртіптің 18-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген мәліметтер;
в) тауардың (тауарлар санатының) атауы және оның (олардың) сипаттамасы (сәйкестендіру нөмірі (бар болса), тауар белгісі, тауар дайындалған материал, түсі және т.б.);
г) тауардың килограммен және (немесе) қосымша өлшем бірліктерімен (литрмен, данамен) мөлшері (іс жүзінде өткізілетін, тауарды тұтынғанға дейін одан ажыратылмайтын және (немесе) бөлшек саудаға тауармен ұсынылатын бастапқы қаптама ескеріліп);
д) тауарлардың құны (мүше мемлекеттің валютасымен, евромен немесе АҚШ долларымен);
е) тауарларды кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, күні мен нөмірі, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы;

О внесении изменений в Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации и совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 января 2021 года № 3
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 и абзацем вторым пункта 3 статьи 260 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации и совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 июля 2019 г. № 124, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 12 января 2021 г. № 3
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок заполнения пассажирской таможенной декларации и совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации
1. Подпункт "г" пункта 14 после слов "16-летнего возраста," дополнить словами "лицом, их сопровождающим, в том числе".
2. В пункте 15 слово "Опись" заменить словами "В случаях, определенных подпунктами "а" – "в" пункта 14 настоящего Порядка, опись".
3. Дополнить пунктом 151 следующего содержания:
"151. В случае, определенном подпунктом "г" пункта 14 настоящего Порядка, опись товаров составляется в произвольной форме с указанием:
а) фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица, не достигшего 16-летнего возраста;
б) сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, не достигшего 16-летнего возраста (при наличии), указанных в подпункте "б" пункта 18 настоящего Порядка;
в) наименования товара (категорий товаров) и его (их) описания (идентификационного номера (при наличии), товарного знака, материала, из которого изготовлен товар, цвета и т. п.);
г) количества товаров (с учетом фактически перемещаемой первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и (или) в которой товар представляется для розничной продажи) в килограммах и (или) дополнительных единицах измерения (литрах, штуках);
д) стоимости товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США);
е) наименований, дат и номеров документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименования органа, выдавшего соответствующий документ;

ж) декларанттың, кеден өкілі қызметкерінің немесе № 107 шешімге № 5 қосымшада айқындалған жағдайларда декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).".
4. 46-тармақ бесінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"16 жасқа толмаған жеке тұлғалардың тауарларын кедендік декларациялау кезінде электрондық құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларация құрылымының қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі жолаушыларға арналған кедендік декларацияның 4-графасына сәйкес келетін деректемелерінде осы Тәртіптің 151-тармағының "а", "в" және "г" тармақшаларында көзделген мәліметтер, сондай-ақ:
жеке басын куәландыратын құжат туралы осы Тәртіптің 41-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген мәліметтер;
тауарлардың құны (мүше мемлекеттің валютасымен, евромен немесе АҚШ долларымен) және валюталар сыныптауышына сәйкес валюта коды;
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжат коды және тауарларды кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босата отырып әкелу шарттарының сақталғанын растайтын құжаттың және (немесе) шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың атауы, күні мен нөмірі, сондай-ақ тиісті құжатты берген органның атауы 16 жасқа толмаған әр жеке тұлға бойынша жеке-жеке көрсетіледі.".

ж) фамилии, имени, отчества (при наличии) и подписи декларанта, работника таможенного представителя или лица, действующего от имени и по поручению декларанта в случаях, определенных приложением № 5 к Решению № 107.".
4. Пункт 46 после абзаца пятого дополнить абзацами следующего содержания:
"При таможенном декларировании товаров физических лиц, не достигших 16-летнего возраста, в реквизитах структуры пассажирской таможенной декларации в виде электронного документа, соответствующих графе 4 пассажирской таможенной декларации в виде документа на бумажном носителе, указываются с разбивкой по каждому физическому лицу, не достигшему 16-летнего возраста, сведения, предусмотренные подпунктами "а", "в" и "г" пункта 151 настоящего Порядка, а также:
сведения о документе, удостоверяющем личность (при наличии), указанные в подпункте "б" пункта 41 настоящего Порядка;
стоимость товаров (в валюте государства-члена, евро или долларах США) и код валюты в соответствии с классификатором валют;
код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений, даты и номера документа, подтверждающего соблюдение условий ввоза товаров с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, и (или) документа, подтверждающего соблюдение ограничений, а также наименование органа, выдавшего соответствующий документ.".