Өзіндік ерекшелікті субсидиялар берудің жекелеген критерийлерін қолдану шарттарының тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 14 шешімі.
2017 жылғы 26 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік тауарларға қатысты өзіндік ерекшелікті субсидияларды Еуразиялық экономикалық комиссиямен ерікті келісу және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзіндік ерекшелікті субсидияларды беруіне байланысты талқылауларды Еуразиялық экономикалық комиссияның жүргізу тәртібі туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 11-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Өзіндік ерекшелікті субсидиялар берудің жекелеген критерийлерін қолдану шарттарының тізбесі бекітілсін.
2. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 8-тармақшасында көрсетілген кәсіпорындар жұмыскерлерінің өзіндік ерекшелік ұсынылған жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы орташа тізімдік саны 250 адамнан аспауға тиіс деп белгіленсін.
3. Осы Шешіммен бекітілген тізбенің 5-тармағының ережелері осы Шешім күшіне енген күннен бастап 1 жыл бойы қолданылады деп белгіленсін. Осы кезең аяқталғанға дейін Еуразиялық экономикалық комиссия бұл ережелерді осы қалпында не өзгертілген түрде қолдануды ұзарту қажеттігін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп айқындайды.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
М. Григорян И. Петришенко Ә. Смайылов Ж. Разаков А. Силуанов
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2019 жылғы 18 қаңтардағы
№ 14 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Өзіндік ерекшелікті субсидияларды берудің жекелеген критерийлерін қолдану шарттарының ТІЗБЕСІ
1. 2017 жылғы 26 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік тауарларға қатысты өзіндік ерекшелікті субсидияларды Еуразиялық экономикалық комиссиямен ерікті келісу және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзіндік ерекшелікті субсидияларды беруіне байланысты талқылауларды Еуразиялық экономикалық комиссияның жүргізу тәртібі туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 11-бабының 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий 1 алушы (кәсіпорын) маңыздылығы төмен өзіндік ерекшелікті субсидияны жылына 2 реттен жиілетпей алуы шартымен қолданылады.

О перечне условий применения отдельных критериев допустимости специфических субсидий
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 января 2019 года № 14.
В соответствии с пунктом 2 статьи 11 Соглашения о порядке добровольного согласования государствами – членами Евразийского экономического союза с Евразийской экономической комиссией специфических субсидий в отношении промышленных товаров и проведения Евразийской экономической комиссией разбирательств, связанных с предоставлением государствами – членами Евразийского экономического союза специфических субсидий, от 26 мая 2017 года (далее – Соглашение) Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемый перечень условий применения отдельных критериев допустимости специфических субсидий.
2. Установить, что среднесписочная численность работников предприятий, указанных в подпункте 8 пункта 1 статьи 11 Соглашения, за календарный год, предшествующий году предоставления специфической субсидии, не должна превышать 250 человек.
3. Установить, что положения пункта 5 перечня, утвержденного настоящим Решением, применяются до 21 мая 2028 г. До завершения этого периода Евразийская экономическая комиссия совместно с государствами – членами Евразийского экономического союза определяет необходимость продления применения данных положений в существующем либо в измененном виде.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решениями Совета Евразийской экономической комиссии от 19.05.2022 № 79 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 22.05.2022); от 01.03.2024 № 15 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 22.05.2024); от 15.05.2025 № 30 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 22.05.2025)..
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Мамин Ж. Разаков А. Силуанов
УТВЕРЖДЕН
Решением Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 18 января 2019 г. № 14
ПЕРЕЧЕНЬ
условий применения отдельных критериев допустимости специфических субсидий
1. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 1 пункта 1 статьи 11 Соглашения о порядке добровольного согласования государствами – членами Евразийского экономического союза с Евразийской экономической комиссией специфических субсидий в отношении промышленных товаров и проведения Евразийской экономической комиссией разбирательств, связанных с предоставлением государствами – членами Евразийского экономического союза специфических субсидий, от 26 мая 2017 года (далее – Соглашение), применяется при условии, что 1 получатель (предприятие) может получить малозначимую специфическую субсидию не чаще чем 2 раза в год.

2. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий өнімді өндірудің жеткіліксіз мөлшері деп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) өндірілген тауар үлесі Одақ нарығындағы тұтыну көлемінің 10 процентінен төмен болатын жағдайды түсіну шартымен қолданылады.
Көрсетілген деңгей өзіндік ерекшелікті субсидияның қолданылу мерзімі басталған күннің алдындағы 3 жылға алынған статистикалық деректердің негізінде есептеледі. Беру жоспарланып отырған субсидияны келіскен жағдайда аталған деңгей келісу туралы өтініш берілген күннің алдындағы 3 жылда алынған статистикалық деректердің негізінде есептеледі.
Аталған критерий 2 және одан да көп мүше мемлекеттердің бірлескен жобасына қатысқан жағдайда қолданылады.
3. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий субсидияның мөлшері субсидияның қолданылу мерзімі басталған күннің алдындағы 3 жылдағы кәсіпорынның ең көп жылдық табысының 5 процентінен аспауы шартымен қолданылады. Беру жоспарланып отырған субсидияны келіскен жағдайда аталған деңгей келісу туралы өтініш берілген күннің алдындағы 3 жылда алынған статистикалық деректердің негізінде есептеледі.
4. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий субсидияның мөлшері субсидияның қолданылу мерзімі басталған күннің алдындағы 3 жылдағы кәсіпорынның ең көп жылдық табысының 5 процентінен аспауы тиіс және мұндай кәсіпорынның келісу туралы өтініш берілген күннің алдындағы бір жылдың ішінде Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген критерийге сәйкес келетін өзіндік ерекшелікті субсидияны алу фактісінің болмауы шартымен қолданылады. Беру жоспарланып отырған субсидияны келіскен жағдайда аталған деңгей келісу туралы өтініш берілген күннің алдындағы 3 жылда алынған статистикалық деректердің негізінде есептеледі.
5. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 6-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий өнімді өндірудің жеткіліксіз мөлшері деп мүше мемлекеттерде өндірілген тауар үлесі Одақ нарығындағы тұтыну көлемінің 40 процентінен төменді құрайтын жағдайды түсіну шартымен қолданылады.
Одақ нарығындағы тауар үлесінің жыл сайынғы мәні өзіндік ерекшелікті субсидияның қолданылу мерзімі басталған күннің алдындағы 3 жылда алынған статистикалық деректердің негізінде есептеледі және осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген деңгейден аспауы тиіс. Беру жоспарланып отырған субсидияны келіскен жағдайда үлестің аталған мәні келісу туралы өтініш берілген күннің алдындағы 3 жылда алынған статистикалық деректердің негізінде есептеледі.
Тұтыну көлемі экспорт көлемін шегеріп, өндіріс пен импорттың жиынтық көлемі ретінде есептеледі.

2. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 2 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что под недостаточным количеством производства продукции следует понимать случай, когда доля товара, производимого в государствах – членах Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), составляет на рынке Союза менее 10 процентов от объема потребления.
Указанный уровень рассчитывается на основании статистических данных, полученных за 3 года, предшествующие дате начала срока действия специфической субсидии. В случае согласования планируемой к предоставлению субсидии данный уровень рассчитывается на основании статистических данных, полученных за 3 года, предшествующие дате подачи заявления о согласовании.
Данный критерий применяется при условии участия в совместном проекте 2 и более государств-членов.
3. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 3 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что размер субсидии не должен превышать 5 процентов максимальной годовой выручки предприятия за 3 года, предшествующие дате начала срока действия специфической субсидии. В случае согласования планируемой к предоставлению субсидии данный уровень рассчитывается на основании статистических данных, полученных за 3 года, предшествующие дате подачи заявления о согласовании.
4. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 4 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что размер субсидии не должен превышать 5 процентов максимальной годовой выручки предприятия за 3 года, предшествующие дате начала срока действия специфической субсидии, и отсутствует факт получения таким предприятием специфической субсидии, соответствующей критерию, указанному в подпункте 3 пункта 1 статьи 11 Соглашения, в течение года, предшествующего дате подачи заявления о согласовании. В случае согласования планируемой к предоставлению субсидии данный уровень рассчитывается на основании статистических данных, полученных за 3 года, предшествующие дате подачи заявления о согласовании.
5. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 6 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что под недостаточным количеством производства продукции следует понимать случай, когда доля товара, производимого в государствах-членах, составляет на рынке Союза менее 50 процентов от объема потребления.
Ежегодное значение доли товара на рынке Союза рассчитывается на основании статистических данных, полученных за 3 года, предшествующие дате начала срока действия специфической субсидии, и не должно превышать уровень, указанный в абзаце первом настоящего пункта. В случае согласования планируемой к предоставлению субсидии данное значение доли рассчитывается на основании статистических данных, полученных за 3 года, предшествующие дате подачи заявления о согласовании.
Объем потребления рассчитывается как совокупный объем производства и импорта за вычетом объема экспорта.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 01.03.2024 № 15 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 22.05.2024).

6. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 7-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий төлемге құқық дүлей зілзала немесе басқа төтенше жағдай фактісін мүше мемлекеттің билік органы (мүше мемлекеттің әкімшілік-аумақтық бірлігінің билік орган) таныған жағдайда туындауы шартымен қолданылады.
7. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 8-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий өзіндік ерекшелікті субсидия кәсіпорындарға үшінші елдерде өткізілетін сауда жәрмеңкелеріне қатысуды ұйымдастыру жөніндегі қызметтер құнының жартысына дейін төлеуге көмек көрсетуге бағытталуы шартымен кәсіпорындар жұмыскерлерінің орташа тізімдік санын шектеусіз қолданылады.
8. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 10-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий тұрақсыз және дағдарысты қаржылық жағдай кәсіпорында өтініш берген күннің алдындағы жылдың ішінде тоқсан сайын болуы шартымен қолданылады.
Тұрақсыз және дағдарысты қаржылық жағдайдағы кәсіпорынға бөлінетін субсидияның көлемі қайта құрылымданатын берешек көлемінің 75 процентінен аспайтын болуы тиіс.
9. Келісімнің 11-бабының 1-тармағының 11-тармақшасында көрсетілген өзіндік ерекшелікті субсидияны беруге болатын критерий бастапқы қалыптасу кезеңі заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап 24 айға тең және оның өндірісті бастаған күнінен бастап 24 айдан аспайтын мерзімді құрауы шартымен қолданылады.

6. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 7 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что право на выплаты возникает в случае признания факта стихийного бедствия или другого чрезвычайного происшествия органом власти государства-члена (органом власти административно-территориальной единицы государства-члена).
7. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 8 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется без ограничения среднесписочной численности работников предприятий при условии, что специфическая субсидия направлена на оказание помощи предприятиям в оплате до половины стоимости услуг по организации участия в торговых ярмарках, проводимых в третьих странах.
8. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 10 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что неустойчивое и кризисное финансовое состояние наблюдается на предприятии ежеквартально на протяжении года, предшествующего дате подачи заявления.
Объем субсидии, выделяемой предприятию, находящемуся в неустойчивом или кризисном состоянии, должен составлять не более 75 процентов от объема реструктурируемой задолженности.
9. Критерий допустимости специфической субсидии, указанный в подпункте 12 пункта 1 статьи 11 Соглашения, применяется при условии, что начальный период становления составляет срок, равный 24 месяцам с даты государственной регистрации юридического лица и не более 24 месяцев с даты начала им производства.