Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 43-1 "2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2026 жылғы 16 маусымдағы № 47-4 шешімі
Шыңғырлау аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шыңғырлау аудандық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 43-1 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 318 444 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 893 413 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 534 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 200 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 402 297 мың теңге;
2) шығындар – 3 978 513 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 162 187 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 162 187 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -822 256 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 822 256 мың теңге:
қарыздар түсімі – 855 887 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 273 865 мың теңге;
бюджет қаражатын пайдаланылатын қалдықтары – 240 234 мың теңге."
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 1 164 175 мың теңге ескерілсін:
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 1 049 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге – 5 855 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарға құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 71 205 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын жайын сатып алу – 297 300 мың теңге;
қаңғыбас жануарлардың санын реттеуді ұйымдастыру – 2 405 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беруге – 5 000 мың теңге;
"Шыңғырлау-Ақшат-Сегізсай" - 1 автомобиль жолын күрделі жөндеуге – 87 661 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдардың кезегіндегі халықтың әлеуметтік осал топтарына жалдамалы пәтерлерді сатып алу – 693 700 мың теңге.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2026-2028 жылдарға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшері 4-қосымшаға сәйкес белгіленсін.";

О внесении изменений в решение Чингирлауского районного маслихата от 17 декабря 2025 года № 43-1 "О районном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 16 июня 2026 года № 47-4
Чингирлауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Чингирлауского районного маслихата "О районном бюджете на 2026-2028 годы" от 17 декабря 2025 года № 43-1 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объҰмах:
1) доходы – 3 318 444 тысячи тенге:
налоговые поступления – 1 893 413 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 16 534 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 200 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 402 297 тысяч тенге;
2) затраты – 3 978 513 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 162 187 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 162 187 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 822 256 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 822 256 тысяч тенге:
поступление займов – 855 887 тысяч тенге;
погашение займов – 273 865 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 240 234 тысячи тенге.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых трансфертов и кредитов из областного бюджета в общей сумме 1 164 175 тысяч тенге:
на гарантированный социальный пакет детям – 1 049 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 5 855 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 71 205 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 297 300 тысяч тенге;
организация регулирования численности бродячих животных – 2 405 тысяч тенге;
предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь – 5 000 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автодороги "Шынгырлау-Акшат-Сегизсай" - 1 – 87 661 тысяча тенге;
приобретение арендных квартир для очередников местных исполнительных органов из числа социально уязвимых слоев населения – 693 700 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"Установить размеры субвенций передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2026-2028 годы, согласно приложению 4.";

1 039
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
71 451
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
83 400
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
141 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
136 000
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 061
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 063
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
46 108
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
6 768
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 098 662
1
Тұрғын үй шаруашылығы
997 941
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 941
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
4 016
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
2 925
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
991 000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
991 000
2
Коммуналдық шаруашылық
24 181
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 112
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
2 112
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
22 069
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
22 069
3
Елді - мекендерді көркейту
76 540
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
76 540
015
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
50 540
016
Елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету
2 620
018
Елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру

1 039
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
71 451
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
83 400
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
141 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
136 000
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
77 061
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 063
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
46 108
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
6 768
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 098 662
1
Жилищное хозяйство
997 941
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 941
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
4 016
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
2 925
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
991 000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
991 000
2
Коммунальное хозяйство
24 181
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 112
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
2 112
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
22 069
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
22 069
3
Благоустройство населенных пунктов
76 540
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
76 540
015
Освещение улиц в населенных пунктах
50 540
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
2 620
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов

5 709
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 709
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
36 022
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
36 022
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
8 624
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
27 398
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
886
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
886
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
886
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
886
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
344 593
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
7 968
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
7 968
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
7 968
2
Әлеуметтiк көмек
197 625
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
197 625
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
16 131
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
21 000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 091
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
72 103
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
87 300
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
139 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
139 000
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
78 987
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 427
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
46 480
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
7 106
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық

5 709
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 709
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
36 022
122
Аппарат акима района (города областного значения)
36 022
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8 624
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
27 398
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
886
6
Уголовно-исполнительная система
886
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
886
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
886
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
344 593
1
Социальное обеспечение
7 968
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
7 968
005
Государственная адресная социальная помощь
7 968
2
Социальная помощь
197 625
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
197 625
006
Оказание жилищной помощи
16 131
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
21 000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 091
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
72 103
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
87 300
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
139 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
139 000
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
78 987
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 427
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
46 480
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
7 106
07
Жилищно-коммунальное хозяйство

23 249
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
248 879
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
247 379
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 500
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
144 205
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
101 073
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45 937
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
55 136
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
43 132
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 132
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
88 923
6
Жер қатынастары
40 078
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
40 078
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 078
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
48 845
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
48 845
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
48 845
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
55 302
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
55 302
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
55 302
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
55 302
12
Көлік және коммуникация
1 909 783
1
Автомобиль көлігі
1 897 449
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 897 449
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
825 000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
72 449
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1 000 000
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер

23 249
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
248 879
006
Функционирование районных (городских) библиотек
247 379
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 500
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
144 205
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
101 073
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
45 937
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
55 136
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
43 132
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
43 132
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
88 923
6
Земельные отношения
40 078
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
40 078
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
40 078
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
48 845
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
48 845
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
48 845
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
55 302
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
55 302
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
55 302
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
55 302
12
Транспорт и коммуникации
1 909 783
1
Автомобильный транспорт
1 897 449
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 897 449
022
Развитие транспортной инфраструктуры
825 000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
72 449
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1 000 000
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций