2026-2030 жылдары Орал қаласында коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2026 жылғы 16 маусымдағы № 28-12 шешімі
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 365-бабының 3-тармағының 1)тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1– тармағы 15) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" № 318 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23917 болып тіркелген) негізінде, Орал қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2030 жылдары Орал қаласында коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарлама осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2026 жылғы 16 маусымдағы
№ 28-12 шешіміне қосымша
2026-2030 жылдары Орал қаласы коммуналдық қалдықтарды басқару
БАҒДАРЛАМАСЫ
Орал қаласы
2026
МАЗМҰНЫ
1. Бағдарлама паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайды талдау
3.1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.1.1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.1.2. Тұрмыстық қатты қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.1.3. Тұрмыстық қатты қалдықтарды көму бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.1.4. Қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын талдау
3.1.5. Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау бойынша қорытындылар
3.2. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.2.1. Медициналық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.2.2. Электр және электрондық жабдықтардың, құрамында сынабы бар шамдар мен қоректендіру көздерінің қалдықтарын басқару жөніндегі ағымдағы жағдайды талдау
3.2.3. Автокөлік дөңелектері мен пайдаланылған майлардың қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.2.4. Құрылыс қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.2.5. Ірі қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.2.6. Иесіз көлік құралдарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.2.7. Күл-қож қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
3.10. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау бойынша қорытындылар

Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами в городе Уральск на 2026-2030 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 16 июня 2026 года № 28-12
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и на основании приказа исполняющего обязанности министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23917), Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить программу по управлению коммунальными отходами в городе Уральск на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Уральского Городского маслихата Е. Калиев
Приложение к решению
Уральского городского
маслихата от 16 июня 2026 года
№ 28-12
ПРОГРАММА
по управлению коммунальными отходами в городе Уральске на 2026-2030 годы.
г. Уральск
2026
СОДЕРЖАНИЕ
1. Паспорт программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
3.1. Анализ текущей ситуации по управлению твердыми бытовыми отходами
3.1.1. Анализ текущей ситуации по вывозу твердых бытовых отходов
3.1.2. Анализ текущей ситуации по сортировке и переработке твердых бытовых отходов
3.1.3. Анализ текущей ситуации по захоронению твердых бытовых отходов
3.1.4. Анализ морфологического состава твердых бытовых отходов
3.1.5. Выводы по анализу текущей ситуации по управлению твердыми бытовыми отходами
3.2. Анализ текущей ситуации по управлению отдельными видами отходов
3.2.1. Анализ текущей ситуации по управлению медицинскими отходами
3.2.2. Анализ текущей ситуации по управлению отходами электрического и электронного оборудования, ртуть содержащих ламп и источников питания
3.2.3. Анализ текущей ситуации по управлению отходами автомобильных шин и отработанных масел
3.2.4. Анализ текущей ситуации по управлению строительными отходами
3.2.5. Анализ текущей ситуации по управлению крупногабаритными отходами
3.2.6. Анализ текущей ситуации по управлению бесхозными транспортными средствами
3.2.7. Анализ текущей ситуации по управлению золошлаковыми отходами

3.3. Қалдықтарды басқару саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық базаны талдау
3.4. Шетелдік тәжірибеге шолу
3.4.1. Шетелдік тәжірибеге шолу: қалдықтарды жинау
3.4.2. Шетелдік тәжірибеге шолу: қалдықтарды тасымалдау
3.4.3. Шетелдік тәжірибеге шолу: қайта өңдеу
3.4.4. Шетелдік тәжірибеге шолу: қалдықтарды көму
3.4.5. Шетелдік тәжірибеге шолу бойынша қорытындылар
4. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен көрсеткіштері
4.1. Бағдарламаның мақсаттары
4.2. Бағдарламаның міндеттері
4.3. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
6. Халықпен өзара іс-қимыл және коммуникация шаралары
7. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
8. Қосымшалар
1. Бағдарлама паспорты
Бағдарламаның атауы
2026-2030 жылдары Орал қаласында коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеудің негіздерi
1. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы N 400-VI Экологиялық кодексі;
2. Қалдықтарды жинақтау лимиттерін және қалдықтарды көму лимитін есептеу әдістемесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 206 бұйрығы;
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шілдедегі № 261 "Қалдықтарды жинақтау лимитін әзірлеу және қалдықтарды көму лимиттерін бекіту,қалдықтарды басқару туралы есептілікті ұсыну және бақылау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы;
4. "Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі 2021-2030 жылдарға арналған Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № 479 қаулысы;
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 187 бұйрығымен бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 шілдеде № 17242 болып тіркелді
6. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы, коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қатынастары салаларындағы мемлекттік нормативтік құжаттар, СНРК 1. 04-15-2013 Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары үшін (21.12.2019ж. өзгерістерімен)
Бағдарламаны іске асыру мерзімі
2026 – 2030 жылдар
Бағдарламаны жүзеге асырушы мемлекеттік орган
Орал қаласы әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
Бағдарлама мақсаттары
• өндіріс және тұтыну қалдықтарынан, оның ішінде қатты тұрмыстық қалдықтардан қоршаған ортаның ластануын азайтуды қамтамасыз ететін қалдықтарды басқарудың тиімді өңірлік жүйесін құру;
• қалдықтардың түзілуінің алдын алу және оларды азайту, сондай-ақ оларды қайталама шаруашылық айналымға тарту;
• қатты тұрмыстық қалдықтарды қоса алғанда, қалдықтарды басқару саласында тиімді басқару тетіктерін құру;
• қалдықтарды экологиялық қауіпсіз қайта өңдеу, кәдеге жарату және залалсыздандыру инфрақұрылымын құру және дамыту;
• қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату көлемін ұлғайту;
• қалдықтарды сақтау мен орналастыру кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, сондай-ақ қалдықтарды орналастыру объектілері орналасқан аумақтарды пайдалану аяқталғаннан кейін оларды жабу және экологиялық қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу не экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмейтін аумақтарды экологиялық тұрғыдан қалпына келтіру;
• қалдықтарды қайта өңдеу, кәдеге жарату және залалсыздандыру саласына инвесторларды тарту үшін жағдай жасау;
• қалдықтарды басқару саласында халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
Бағдарламаның міндеттері
• Орал қаласының қалдықтарын кешенді басқару үшін ұйымдық-құқықтық және экономикалық негіздерді қалыптастыру;
• қауіпті қалдықтарды қоса алғанда, қалдықтардың әртүрлі түрлерін жинау және тасымалдау жүйесін жаңғырту және жетілдіру;
• инфрақұрылым объектілерін ұйымдастыра отырып, қалдықтарды бөлек жинау жүйесін енгізу;

3.3. Анализ существующей нормативно правовой базы в области управления отходами
3.4. Обзор зарубежного опыта
3.4.2. Обзор зарубежного опыта: транспортировка отходов
3.4.3. Обзор зарубежного опыта: переработка отходов
3.4.4. Обзор зарубежного опыта: захоронение отходов
3.4.5. Выводы по обзору зарубежного опыта
4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы
4.1. Цели программы
4.2. Задачи программы
4.3. Целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы
5. Основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры
6. Меры взаимодействия и коммуникации с населением
7. Необходимые ресурсы и источники финансирования
8. Приложения
1. Паспорт программы
Наименование
Программа по управлению отходами города Уральск на 2026-2030 годы
Основания для разработки
1. Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года No 400-VI;
2. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 206 "Об утверждении методики расчета лимитов накопления отходов и лимита захоронения отходов";
3. Приказ и. о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года No 261 "Об утверждении Правил разработки и утверждения лимита накопления отходов и лимитов захоронения отходов, предоставления и контроля отчетности об управлении отходами";
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 479 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы";
5. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденные Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 апреля 2018 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2018 года № 17242;
6. Государственные нормативные документы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, жилищных отношений и коммунального хозяйства снрк 1.04-15-2013 полигоны для твердых бытовых отходов (с изменениями от 20.12.2019 г.)
Сроки и этапы реализации Программы
2026 – 2030 годы
Государственный орган, ответственный за реализацию программы
Акимат города Уральск, ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральск"
Цели программы
●Создание эффективной региональной системы управления отходами, обеспечивающей снижение загрязнения окружающей среды от отходов производства и потребления, включая твердые бытовые отходы;
●предотвращение и уменьшение образования отходов, вовлечение их во вторичный хозяйственный оборот *
●создание эффективных механизмов управления отходами в сфере управления, включая твердые бытовые отходы;
●создание и развитие инфраструктуры экологически безопасной переработки, утилизации и утилизации отходов;
●увеличение объемов переработки и утилизации отходов;
●проведение работ по обеспечению экологической безопасности при хранении и размещении отходов и по завершению эксплуатации территорий, на которых расположены объекты размещения отходов, или по экологическому восстановлению территорий, не соответствующих требованиям экологического и санитарно-эпидемиологического законодательства;
●создание условий для привлечения инвесторов в отрасль для переработки, утилизации и утилизации отходов; формирование экологической культуры населения в сфере управления отходами
Задачи программы
●Формирование организационно-правовых и экономических оснований для комплексного управления отходами города Уральск;
●Модернизация и совершенствование системы сбора и транспортировки разных видов отходов, включая опасные отходы;
●Внедрение раздельного сбора отходов с организацией объектов инфраструктуры

• 2030 жылы қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу деңгейін 30%-ға дейін жеткізуді қамтамасыз ету;
• қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинау саласында халықты экологиялық ағарту.
Бағдарламаның нысаналы индикаторлары
• халықты қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерімен 100% қамту; • халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерінің санын ұлғайту: 2026 жыл – 30 бірлік, 2030 жыл – 60 бірлік; • қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілу көлеміне шаққандағы оларды кәдеге жарату үлесі – 2030 жылы 30%; • қалдықтарды жинау, тасымалдау және өңдеу қызметтері үшін төлемақы жинауды қамтамасыз ету.
Бағдарламаны қаржыландыру көздері көлемі
•Респубикалық бюджет
•Жергілікті бюджет
•Жеке инвестициялар
2. Кіріспе
Орал қаласы бойынша 2024–2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154 "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" бұйрығы негізінде әзірленеді.
Бағдарлама Экологиялық кодекске, атап айтқанда Кодекстің 329-бабында белгіленген иерархия қағидатына сәйкес әзірленеді.
Бағдарламада Орал қаласында түзілетін коммуналдық қалдықтардың сипаттамасы, оның ішінде олардың көлемі мен құрамы, түзілу қарқыны, жіктелуі, жинақталуы, жиналуы, тасымалдануы, сұрыпталуы, залалсыздандырылуы, қалпына келтірілуі және жойылуы туралы мәліметтер, сондай-ақ коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің қолданыстағы инфрақұрылымы ұсынылады.
Аймақтың негізгі сипаттамалары.
Орал қаласы - Батыс Қазақстан облысының әкімшілік, өнеркәсіптік және мәдени орталығы. Ол Қазақстан Республикасының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан және Азия мен Еуропа арасындағы өзіндік сауда қақпасы болып табылады.
Қазіргі уақытта қала аумағы 720 шаршы км құрайды. Қала құрамына Зачаганск кенті, Круглоозерный кенті, Деркөл кенті, сондай-ақ Желаев ауылдық округі кіреді.
2026 жылғы 1 наурыздағы жағдай бойынша қала халқының саны 372 732 адамды құрайды немесе бұл Батыс Қазақстан облысы халқының 53,65%-ы. Өткен кезеңмен салыстырғанда өсім 1,7%-ды құрады. Соңғы жылдары халық санының тұрақты өсу үрдісі байқалады. Бұл жағдай халықтың табиғи өсімі мен ішкі көші-қон есебінен қалыптасып отыр.
Өнеркәсіптің негізгі салаларына машина жасау, металл өңдеу, металлургия, тамақ өнеркәсібі және құрылыс материалдарын өндіру жатады.
Бағдарламаны іске асыру қалдықтарды кешенді басқару жүйесіне көшуге мүмкіндік береді. Бұл қалдықтарды жинауды, әкетуді (тасымалдауды), сұрыптауды, қайта өңдеуді және көмуді ұйымдастыруды, сондай-ақ қайта өңдеуге және көмуге жіберілетін қалдықтар көлемін азайту жөніндегі іс-шараларды іске асыруды қамтиды.
Сондай-ақ халықты қалдықтарды бөлек жинауға тартуға, қала аумағынан жиналған қалдықтар жеткізілетін көму полигондары орналасқан Орал қаласына іргелес аудандардағы әлеуметтік шиеленісті төмендетуге, сондай-ақ қайталама шикізатты жинау және өңдеу саласында жұмыс істейтін шағын және орта бизнес кәсіпорындарын дамытуға мүмкіндік береді.

●Обеспечение глубины переработки ТБО до 30% в 2030 году;
●Экологическое просвещение населения в сфере раздельного сбора ТБО
Целевые индикаторы
●Охват населения услугами по сбору и транспортировке отходов -100%;
●Увеличение количества пунктов приема вторичных ресурсов от населения: 2025 год – 30 ед.; 2030 год – 60 ед.
●Доля утилизации твердых бытовых отходов к их образованию – 2025 год – 2030 год – 30%;
●Сбор оплаты на услугу сбор, транспортировкаи переработка отходов
Источник и объемы финансирования Программы
Республикалық бюджет
Местный бюджет
Частные инвестиции
2. Введение
Программа по управлению коммунальными отходами для г.Уральск на период 2026-2030гг. разрабатывается на основании приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18.05.2023г. № 154 "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами".
Программа разрабатывается в соответствии с Экологическим Кодексом, в частности согласно принципу иерархии, установленному статьей 329 Кодекса.
В Программе представляется описание (характеристика) коммунальных отходов, образующихся в городе Уральск, включая сведения об объеме и составе, скорости образования, классификации, способах накопления, сбора, транспортировки, сортировки, обезвреживания, восстановления и удаления коммунальных отходов, существующей инфраструктуры по обращению с коммунальными отходами.
Основные характеристики региона.
Город Уральск – административный, промышленный и культурный центр Западно-Казахстанской области, расположенный в северо-западной части Республики Казахстан, является своеобразными торговыми воротами между Азией и Европой.
В настоящее время территория города составляет 720 кв.км. В состав города включены: поселки Зачаганский и Круглозерновский, Деркульский, а также Желаевский сельский округ.
На 01.03.2026 г. численность населения города составляет 372 732 человек или 52% населения Западно-Казахстанской области. По сравнению с прошлым периодом наблюдается рост на 1,7%. В последние годы наблюдается устойчивая тенденция роста населения. Эта ситуация сложилась благодаря естественному росту и внутренней миграции населения.
Основными отраслями промышленности являются машиностроение, металлообработка, металлургическая, пищевая промышленность и производство строительных материалов.
Реализация Программы позволит перейти к комплексному управлению отходами, что включает в себя организацию их сбора, удаления (транспортировки), сортировки, переработки и захоронения, а также реализацию мероприятий по уменьшению количества отходов, направляемых на переработку и захоронение. Вовлечение населения в раздельный сбор отходов, снятие социального напряжения в приграничных к городу Уральск районах, где расположены полигоны для захоронения отходов, куда направляются собранные с территории города отходы. Развитие предприятий малого и среднего бизнеса, занятых в сфере сбора и переработки вторичного сырья.

3. Ағымдағы жағдайды талдау
3.1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Орал қаласында халық санының қарқынды өсуі, тұтыну деңгейінің артуы, заңды тұлғалар санының көбеюі коммуналдық қалдықтар көлемінің тұрақты өсу үрдісіне алып келуде. Соңғы бірнеше жыл ішінде көлемі айтарлықтай артқан қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату ерекше проблема болып отыр.
Орал қаласында қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) басқару жүйесі мыналарды қамтиды:
• Орал қаласы әкімдігінің уәкілетті құрылымдық бөлімшесі тарапынан ҚТҚ тасымалдау қызметтерін көрсету бойынша қоқыс шығаратын ұйымдар арасында тендер өткізу;
• коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын және ҚТҚ саласындағы қызметтерге тариф белгілеу;
• қоқыс сұрыптау кешенінің (ҚСК) үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
• ҚТҚ жинауға арналған контейнерлік алаңдарды салу және жөндеу;
• қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер сатып алу;
• қайталама шикізатты (макулатура, шыны, пластик қалдықтары) қабылдау пункттерін ұйымдастыруда шағын және орта бизнеске жәрдемдесу;
• қала мектептері мен жоғары оқу орындарында қалдықтарды бөлек жинауды насихаттау және т.б.
2026 жылдың басындағы жағдай бойынша Орал қаласының халқы 372 732 адамды құрайды.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Орал қалалық мәслихаты 2022 жылғы 20 қыркүйектегі № 19-3 шешімімен Орал қаласы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын бекітті. Бір тұрғынға шаққандағы жылдық норма абаттандырылмаған үй иелігі үшін – 2,59, абаттандырылған үй иелігі үшін – 2,54 болып бекітілді.
Сараптамалық есептеу арқылы Орал қаласында халықтан жиналатын ҚТҚ жинақталу көлемі шамамен 920 мың текше метр екені анықталды. Бұл есеп жыл басындағы халық саны 361 940 адам болғанын, сондай-ақ бекітілген 2,59 және 2,54 нормаларын ескере отырып жасалған.
"Батыс Су Арнасы" ЖШС мен "Жайық Таза қала" ЖШС коммуналдық кәсіпорындары жасыл деңгейдегі қалдықтар көлемін толықтырады.
Қаладағы негізгі қызмет көрсетуші ұйым – "Орал Таза Сервис" ЖШС. Күн сайын "ОралАгромаш" өндірген 18 қоқыс таситын автокөлік жұмысқа шығады.
2026 жылға қарай қалада жалпы құны 650 млн теңге болатын 10 КамАЗ қоқыс таситын автокөлігіне қажеттілік бар. Бұдан кейін жыл сайын 130 млн теңгеге 2 қоқыс таситын автокөлік сатып алу қажет.

3. Анализ текущей ситуации
3.1. Анализ текущей ситуации по управлению твердыми бытовыми отходами
Динамичный темп роста населения в городе Уральск, повышение уровня потребления, увеличение числа юридических лиц приводят к постоянной тенденции роста объемов коммунальных отходов. Особую проблему составляет утилизация твердых бытовых отходов, количество которых заметно возросло за последние несколько лет.
В городе Уральск система управления твердо-бытовыми отходами (ТБО) включает:
●проведение уполномоченным структурным подразделением акимата города Уральск тендера среди мусоровывозящих организаций по предоставлению услуг в транспортировке ТБО;
●установление норм образования и накопления коммунальных отходов и тарифа на предоставление услуг в сфере ТБО;
●обеспечение бесперебойного функционирования мусоросортировочного комплекса (МСК);
●строительство и ремонт контейнерных площадок для сбора ТБО;
●приобретение контейнеров для раздельного сбора отходов;
●содействие МСБ в организации пунктов приема вторичного сырья (макулатуры, стекла, пластиковых отходов);
●проведение пропаганды раздельного сбора отходов в школах и ВУЗах города и пр.
На начало 2026г. численность населения города Уральск - составляет 372 732 человек.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 365 Экологического Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уральский городской маслихат утвердил нормы образования и накопления коммунальных отходов по городу Уральск 20 сентября 2022 года № 19-3 к настоящему решению. Были утверждены нормы образования и накопления коммунальных отходов 1 жителя в год 2,59 (неблагоустроенного домовладения) и 2,54 (благоустроенного домовладения).
Экспертным путем рассчитан объем накопления ТБО в городе Уральск - около 920 тыс куб. м. твердых бытовых отходов от населения (при численности населения города Уральск на начало года 361 940 человек, также учитывая утвержденную норму 2,59 (неблагоустроенного домовладения) и 2,54 (благоустроенного домовладения).
Коммунальные предприятия ТОО "Батыс Су Арнасы" и ТОО "Жайык Таза кала" пополняют объем отходов зеленого уровня.
Основным услугодателем в городе является компания ТОО "Орал Таза Сервис". В работу выходит 18 мусоровозов в день производства Уральскагромаш.
На текущий 2026 год в городе имеется потребность в 10 мусоровозов Камаз общей стоимостью 650 млн. тенге. Ежегодно необходимо докупать в последующем по 2 мусоровозов на 130 млн. тенге.

Кәсіпорын паркінде 45 автокөлік бар, оның ішінде 23 автокөліктің пайдалану мерзімі 10 жылдан асқан, ал 22 автокөліктің шығарылғанына 3–4 жыл болған. Ауданы 1200 шаршы метр жылы бокстар салуға 300 млн теңге көлемінде инвестиция тарту жоспарлануда. Сондай-ақ базаның 1,2 гектар аумағын асфальттау көзделген. Инвестициялық жоспар шеңберінде жұмыс процесін автоматтандыру шаралары да қарастырылған: отын деңгейін бақылайтын датчиктер орнату, zig-zag бағдарламасын жетілдіру, контейнерлік алаңдардың жай-күйі мен маршруттарды бақылау жүйесін енгізу, сондай-ақ бұл мәліметтерге халықтың Telegram мессенджері арқылы қол жеткізуін қамтамасыз ету.
Қалада 1800 қоқыс контейнері және 560 қоқыс алаңы бар. Орал қаласы бойынша контейнерлерге қосымша қажеттілік 1,5 мың дананы құрайды.
Қалада жыл сайын жарамсыз күйге түсуіне байланысты 100-ден астам контейнерді ауыстыру қажет.
Нарықтағы 1 пластикалық контейнердің құны 80 мың теңге. Олар пайдалану кезінде жеңіл әрі сапалы, ал мырышталған металл контейнерлермен салыстырғанда анағұрлым тиімді.
Қалада жаңа тұрғын үйлер салу кезінде қоқыс таситын көліктердің кедергісіз келу мүмкіндігін ескере отырып, қоқыс алаңдарын орнату алдын ала қарастырылуы қажет. Сонымен қатар тұрғындар саны мен ҚТҚ жинақталу нормаларына сәйкес контейнерлер саны, яғни ҚТҚ жүктемесі мен оны шығару жиілігі ескерілуі тиіс. Осы мақсатта құрылыс жобаларын қызмет көрсетуші ұйымдармен келісу қажет.
Жеке шоттар бойынша тұрақты төлем жасамау проблемасы бар. Барлығы 35 мың дербес шоттың 30%-ы төленбейді.
"Орал Таза Сервис" ЖШС қызмет көрсетуші ұйымының штатында 170 адам бар, оның ішінде 41 жүргізуші, 50 жүк тиеуші, шеберлер мен механиктер жұмыс істейді, қала бойынша 6 касса қарастырылған. Қоқыс таситын көліктердің жүргізушілері еңбек өтіліне қарай қолына 250 мыңнан 550 мың теңгеге дейінгі, нарықтағы бәсекеге қабілетті жалақы алады.
Орал қаласы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, әкету, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму тарифтері: Абаттандырылған сектордағы жеке тұлғалар үшін (айына 1 тұрғынға) – 442,92 теңге. Абаттандырылмаған сектордағы жеке тұлғалар үшін (айына 1 тұрғынға) – 451,64 теңге.
Аталған тариф Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 "Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы" бұйрығы негізінде әзірленген. Тариф құнына ҚТҚ басқару жөніндегі барлық операцияларға жұмсалатын шығындар енгізілген.
Қаланың коммерциялық секторына тапсырыс беруші мен қоқыс шығарушы ұйым арасында жасалатын жеке шарттар негізінде қызмет көрсетіледі. Мемлекеттік сектор ұйымдарына мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес қызмет көрсетіледі.
Қоқыс сұрыптау кешені ҚТҚ сұрыптау бойынша қаладағы жалғыз кәсіпорын болып табылады және тиісінше барлық қоқыс шығарушы ұйымдардан қалдықтарды қабылдайды. Алайда барлық ұйымдар қалдықтарды тікелей осы кешенге жеткізеді деп толық сеніммен айтуға болмайды. Бұл күмәнді жанама түрде қаланың шет аймақтарында стихиялық қоқыс үйінділерінің болуы және ҚТҚ шығару қызметтеріне төмен тарифтердің қолданылуы растайды.
Мониторинг шеңберінде Орал қаласының аумағындағы стихиялық қоқыс үйінділері анықталып, жойылып отырады.
Қалдықтарды басқару схемасының өзгеруіне байланысты бұрын полигонға көмуге жіберілетін ҚТҚ көлемі азаяды.
Орал қаласы аумағында қоқыс сұрыптау кешенінің іске қосылуы нәтижесінде қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптаудан бастап қайта өңдеуге дейінгі толық цикл қамтамасыз етілді. Сонымен бірге жеке тұрғын үй секторында қалдықтарды ыдыссыз әдіспен жинауды енгізу, қалдықтарды бөлек жинау жүйесін дамыту, қайталама шикізатты қабылдау пункттерін көбейту, иловый шөгінділерді кәдеге жарату, құрылыс және ірі көлемді қалдықтарды жинауға арналған алаңдар салу сияқты проблемалық мәселелер өзекті күйінде қалып отыр.

В парке имеется 45 автотранспорт, из них 23 автотранспорт, сроком эксплуатации более 10 лет, 22 автотранспорт, срок выпуска 3-4 года. Планируется инвестиции в строительство теплых боксов площадью 1200 кв.м. на сумму 300 млн.тенге. Асфальтирование территории базы 1,2 га. В плане инвестиции предусмотрены работы по автоматизации рабочего процесса – установка датчиков уровня топлива, совершенствование программы zig-zag контроль маршрута и состояния контейнерных площадок с доступом сведений для населения через мессенджер телеграмм.
В городе имеется 1800 мусорных контейнеров, 560 мусорных площадок. Потребность в контейнерах в городе Уральск 1,5 тыс. штук.
Городу необходимо ежегодно менять более 100 шт. контейнеров, требующих замены в связи с негодностью.
На рынке стоимость 1 пластикового контейнера 80 тыс. тенге, они отличаются легкостью и качеством при эксплуатации, по сравнению с дорогой в 4-5 раза оцинкованной металлической.
При строительстве новых домов в городе необходимо предусмотреть установку мусорных площадок учитывая доступность заезда мусоровозов, учесть количество жителей и количество контейнеров по нормам накопления ТБО, т.е. учесть нагрузку и частоту вывоза ТБО. Для этих целей необходимо учесть согласование проекта строительства с услугодателями.
Существует проблема с постоянной неоплатой лицевых счетов. 35 тыс. лицевых счетов, из них 30% не оплачиваются.
Услугодетель ТОО "Орал Таза сервис" имеет в штате 170 человек, из них 41 водителей, 50 грузчиков, мастеров и механиков, имеется 6 касс по городу. Водитель мусоровозов на руки получают конкурентную на рынке заработную плату от 250 тыс до 550 тыс. тенге в зависимости от стажа и выслуги.
Тарифы на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов по городу Уральск
Тариф для физических лиц благоустроенного сектора: (на 1 жителя в месяц) 496,07 тенге
Тариф для физических лиц неблагоустроенного сектора: (на 1 жителя в месяц) 505,84 тенге.
Указанный тариф разработан на основании приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377 "Об утверждении Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов". В стоимость тарифа включены затраты на все операции по управлению ТБО.
Коммерческий сектор города обслуживается на основании индивидуальных договоров, заключаемых между заказчиком и МВО. Организации государственного сектора обслуживаются в соответствии с законодательством о государственных закупках.
Мусоросортировочный завод является единственным предприятием города по сортировке ТБО и соответственно принимает отходы от всех МВО. При этом нельзя с полной уверенностью утверждать, что все МВО вывозят отходы непосредственно на завод. Косвенно данные сомнения подтверждаются наличием стихийных свалок по периметру города и более дешевым тарифом на услуги по вывозу ТБО.
В рамках мониторинга выявляются и ликвидируются стихийные свалки на территории города Уральск.
Благодаря изменению схемы управления отходами уменьшатся объемы ТБО, направляемые ранее на захоронение на полигон.
С запуском МСК на территории города Уральск обеспечен полный цикл утилизации твердо - бытовых отходов, начиная от сортировки, заканчивая переработкой. В то же время остаются проблемные вопросы по внедрению бестарного метода сбора отходов в частном жилом секторе, внедрению раздельного сбора отходов и развитию пунктов приема вторичного сырья, утилизации иловых осадков, строительству площадок для сбора строительных и крупногабаритных отходов и пр.

3.1.1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
ҚР Экологиялық кодексінің 368-бабына сәйкес коммуналдық қалдықтарды тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері тиісті қызметтер көрсету кезінде мынадай талаптарды сақтауға міндетті:
1. коммуналдық қалдықтарды тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған көлік құралдарын пайдалану;
2. осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген көлік құралдарын "Қазақстан Республикасы қоршаған ортасының және табиғи ресурстарының жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесіне қосылған спутниктік навигация жүйелерімен жабдықтау және бұл жүйелердің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3. коммуналдық қалдықтардың меншік иелерімен коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларында белгіленген үлгілік нысан бойынша шарттар жасасу;
4. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтау.
Жеке серіктес тарапынан өтінімдерді қабылдауға арналған call-орталығы бар жеке диспетчерлік орталық ұйымдастырылған. Арнайы техникаға GPS бақылау жүйесі орнатылған, бұл ҚТҚ шығару кестесінің орындалуын бақылауға, арнайы техниканың жүрісін қысқартуға және жанар-жағармай материалдарына жұмсалатын шығындарды азайтуға мүмкіндік береді. Енгізілген автоматтандырылған жүйе маршруттарды оңтайландыруға және тапсырмаларды автоматты түрде жоспарлауға жағдай жасайды.
Қазіргі уақытта ҚТҚ шығаруды диспетчерлеу "Орал Таза Сервис" ЖШС қызмет көрсететін шағын учаскелер орналасқан қаланың барлық аудандарында енгізілген. GPS бақылау жүйесіне 45 бірлік қоқыс таситын автокөлік қосылған.
Диспетчерлеу аясында онлайн режимде қалдықтардың шығарылуын бақылау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі, бұл өз кезегінде қоқыс шығару қызметтерінің сапасын арттырып, қаланың санитариялық жағдайын жақсартуға ықпал етеді.
Сонымен қатар, қолданыстағы табиғат қорғау заңнамасының жетілмегендігі коммуналдық қалдықтарды өз бетінше не мамандандырылмаған қоқыс шығаратын ұйымдардың техникасын тарта отырып әкетуге тыйым салуды белгілеуге мүмкіндік бермейді.
3.1.2. Қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Орал қаласы бойынша контейнерлік алаңдарда пластик қалдықтарды бөлек жинауға арналған 450 бірлік торлы контейнер орнатылған.
Қуаттылығы жылына 100 мың тонна болатын қоқыс сұрыптау кешенінде қалдықтарды сұрыптау процесі мынадай технологиялық операцияларды қамтиды:
●қалдықтарды қабылдау;
●ҚТҚ түсіру алаңында қалдықтарды түсіру;
●кәдеге жаратуға болатын фракцияларды іріктей отырып, сұрыптау конвейерінде ҚТҚ-ны қолмен іріктеу;
●електен өткізу (70 мм-ден кіші фракцияларды бөлу);
●магниттік сепарациялау (қара металдарды бөліп алу);
●сұрыпталған кәдеге жарамды фракцияларды автоматтандырылған престеу жабдықтарында брикеттеу (түсті металдар, қағаз және картон, пластик, тоқыма);
●брикеттелген қайталама шикізатты одан әрі өңдеуге жөнелту;
●ҚТҚ-ның кәдеге жаратылмайтын бөлігін ("қалдық қалдықтарды") автоматтандырылған пресс-пакеттегіштерде брикеттеу;
●"қалдық қалдықтарды" (брикеттелген және бос күйінде) көму үшін полигонға шығару.

3.1.1. Анализ текущей ситуации по вывозу твердых бытовых отходов
В соответствии с Экологическим кодексом РК, статья 368 требования к транспортировке коммунальных отходов, 4. Субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по транспортировке коммунальных отходов, при оказании соответствующих услуг должны соблюдать следующие требования:
1) использовать специально оборудованные транспортные средства, предназначенные для транспортировки коммунальных отходов;
2) оборудовать транспортные средства, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, спутниковыми навигационными системами, подключенными к информационной системе "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", и поддерживать эти системы постоянно в рабочем состоянии;
3) заключать договоры с собственниками коммунальных отходов по типовой форме, установленной правилами управления коммунальными отходами;
4) соблюдать требования действующего законодательства Республики Казахстан.
Частным партнером организован собственный диспетчерский центр, cull-центр по приему заявок, на спецтехнику установлена система слежения GPS, что позволяет отслеживать выполнение графика вывоза ТБО, сокращает пробег спецтехники и расходы ГСМ. Внедренная автоматизированная система позволяет оптимизировать маршруты и автоматически планировать наряды.
На сегодня диспетчеризация вывоза ТБО внедрена в ТОО "Орал Таза Сервис" по всем районам города, где расположены обслуживаемые ТОО "Орал Таза Сервис" микроучастки, к системе слежения по GPS системе подключены 45 ед. мусоровозов.
В рамках диспетчеризации в онлайн режиме будет возможным отслеживать вывоз отходов, что в итоге повысит качество услуг по мусор удалению и улучшит санитарное состояние города.
В то же время несовершенство действующего природоохранного законодательства не позволяет устанавливать запрет на вывоз коммунальных отходов самостоятельно либо с привлечением техники неспециализированных мусоровывозящих организаций.
3.1.2. Анализ текущей ситуации по сортировке и переработке твердых бытовых отходов
По городу Уральск на контейнерных площадках расположены 450 единиц сетчатых контейнеров для раздельного сбора пластиковых отходов. В мусорном комплексе мощностью 100 тыс. тонн.
На территории городского полигона процесс сортировки отходов включает в себя следующие технологические операции:
- прием отходов;
- разгрузка отходов на участке разгрузки ТБО;
- ручная разборка ТБО на сортировочном конвейере с отбором утильных фракций;
- грохочение (отделение фракций менее 70мм);
- магнитная сепарация (отбор черного металла);
- брикетирование отсортированных утильных фракций на автоматизированных пакетировочных прессах (цветные металлы, бумага и картон, пластик, текстиль);
- вывоз брикетированного вторсырья на дальнейшую переработку;
- брикетирование неутилизированной части ТБО ("хвостов") на автоматизированых пресс – пакетировщика;
- вывоз "хвостов" (брикетированных и "россыпью") на полигон для захоронения.

3.1.3. Қатты тұрмыстық қалдықтарды көму бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Облыс аумағындағы ең ірі қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны – Орал қаласының ҚТҚ полигоны. Оның ауданы 35 гектарды құрайды, 1975 жылы пайдалануға берілген және қалдықтарды жинақтаудың есептік мерзімі 25 жыл болып белгіленген. 2000 жылы бұл мерзім тағы 25 жылға, яғни 2025 жылға дейін ұзартылды. Алайда қаланың қарқынды дамуы, халық санының өсуі және шығарылатын қатты тұрмыстық қалдықтар көлемінің артуы салдарынан полигонның қуаты қазіргі заманғы стандарттар талаптарына сәйкес қалдықтарды қабылдау мен көмуге толық мүмкіндік бермейді.
Полигон қаланың солтүстік-батыс бөлігінде, Зачаганск кентінен 3,5 км, Деркөл кентінен 4,5 км және Орал–Саратов автожолынан 2 км жерде орналасқан.
Полигонның жалпы ауданы 35,9284 гектарды құрайды.
08-130-046-824 кадастрлық нөмірі бар, ауданы 28,2253 гектар жер учаскесі елді мекендер жерлері санатына жатады және қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына қызмет көрсету мен арнайы автомашиналарды жууға арналған.
08-130-154-878 кадастрлық нөмірі бар, ауданы 7,7031 гектар жер учаскесі де елді мекендер жерлері санатына жатады және қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына қызмет көрсету мен арнайы автомашиналарды жууға арналған.
"Орал қаласы жер қатынастары бөлімі" ММ деректеріне сәйкес полигонмен шектесетін және оған іргелес жатқан жер учаскелерінің меншік иелері – "Галиева", "Юсупова" фермерлік қожалықтары және "КТА" ЖШС.
Полигон 2017 жылы 10 жыл мерзімге "ICM Recycling" ЖШС-не сенімгерлік басқаруға берілді. 2019 жылғы ақпанда компания жылына 100 мың тонна өнімділігі бар қоқыс сұрыптау желісін іске қосты, нәтижесінде 50 жұмыс орны ашылды. 2020 жылы пластик қалдықтарынан брусчатка шығаратын цех пайдалануға берілді.
Полигондар – одан әрі өңдеуге жатпайтын коммуналдық қалдықтарды орналастыруға және оқшаулауға арналған табиғат қорғау құрылыстары. Олар атмосфераның, топырақтың, жер үсті және жер асты суларының ластануынан қорғауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ кеміргіштердің, жәндіктердің және ауру тудыратын микроорганизмдердің таралуына жол бермейді.
Әкімшілік-шаруашылық аймағында әкімшілік-тұрмыстық корпус, бақылау-өткізу пункті, таразы алаңы, электрмен жабдықтау желілерінің объектілері, өзге де құрылыстар және өртке қарсы резервуар орналасқан. Шаруашылық аймағының аумағы қатты жабынмен қамтамасыз етілген, жарықтандырылған және полигон жағынан кіреберісі бар.
Орал қаласының ҚТҚ полигонында қалдықтардың жинақталу деректері туралы сұрауға жауап ретінде БҚО бойынша Экология департаментінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 01-05/385 хатына сәйкес, 2012 жылдан 2021 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде полигонда 502 004 тонна қатты тұрмыстық қалдық орналастырылған.

3.1.3. Анализ текущей ситуации по захоронению твердых бытовых отходов
На территории области крупнейшим полигоном твердо – бытовых отходов является полигон г.Уральска, площадью 35 га, введеный в эксплуатацию в 1975 году с расчетным сроком накопления отходов на 25 лет. В 2000 году срок был продлен еще на 25 лет – до 2025 года. Однако, в связи с интенсивным развитием города и увеличением численности населения, а также увеличением объемов вывозимых твердо-бытовых отходов мощность полигона не позволяет обеспечивать приемку и захоронение отходов в соответствии с требованиями, предъявляемыми современными стандартами.
Полигон расположен в Северо –Западной части в 3,5 километрах от пос. Зачаганск, 4,5 км от пос. Деркул и в 2-х км от трассы Уральск-Саратов.
Общая площадь полигона составляет – 35,9284 га.
Земельный участок под кадастровым номером 08-130-046-824 площадью 28,2253 га, категория земель: земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов) с целевым назначением: для обслуживания полигона твердых бытовых отходов и мойки спец автомашин;
Земельный участок под кадастровым номером 08-130-154-878 площадью 7,7031 га, категория земель: земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов) с целевым назначением: для обслуживания полигона твердых бытовых отходов и мойки спец автомашин.
Согласно данным ГУ "Отдел земельных отношений г. Уральск собственниками земельных участков, граничащие и прилегающие к полигону, являются фермерские хозяйства "Галиева", "Юсупова" и ТОО "КТА".
Полигон в 2017 году передан в доверительное управление ТОО "ICM Recycling", сроком на 10 лет. В 2019 году в феврале месяце компанией запущена мусоросортировочная линия, производительной мощностью 100 тыс. тонн в год, открыто 50 рабочих мест. В 2020 году запущен цех по производству брусчаток из пластиковых отходов.
Полигоны являются природоохранным сооружением, предназначенным для размещения и изоляции коммунальных отходов (ТБО), не подлежащие дальнейшей переработке, обеспечивающее защиту от загрязнения атмосферы, почвы, поверхностных и грунтовых вод, препятствующее распространению грызунов, насекомых и болезнетворных микроорганизмов.
На территории административно-хозяйственной зоны размещены административно-бытовой корпус; контрольно-пропускной пункт КПП, весовой; объекты линий электроснабжения и другие сооружения; пожарный резервуар. Территория хозяйственной зоны имеет твердое покрытие, освещение и въезд со стороны полигона.
Согласно ответу на запрос о данных накопления отходов на полигоне ТБО г. Уральск ГУ "Департамент экологии по ЗКО" от 28.04.2021г № 01-05/385 предоставил информацию, что согласно годовому отчету по имеющимся данным за период с 2012г по 01.01.2021г на полигоне ТБО размещено 502004тн твердых бытовых отходов.

"Орал қаласының ҚТҚ полигонын рекультивациялау" жобалық-сметалық құжаттамасы әзірленіп, жоба мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алды. Жобаның құны 12,0 млрд теңгені құрайды. Жобалық құжаттамада жұмыстарды екі кезеңде жүргізу көзделген: дайындық кезеңі және негізгі кезең.
Негізгі кезең екі бөліктен тұрады: техникалық рекультивация және биологиялық рекультивация.
ҚТҚ көмуге арналған полигонның негізгі денесін рекультивациялау жөніндегі жұмыстардың құрамы ҚР нормативтік құжаттарының талаптары, кешенді инженерлік-геологиялық ізденістер нәтижелері, сондай-ақ объектінің әкімшілік-шаруашылық аймағындағы қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарға жүргізілген зерттеулер негізінде айқындалған.
Орал қаласының ҚТҚ полигонын рекультивациялау кезінде жұмыстардың уақтылы дайындалуын және технологиялық реттілігін сақтау мақсатында жобалық құжаттамада мыналар көзделген:
●дайындық кезеңі;
●ауданы 28,02253 га полигонның негізгі денесін газсыздандыру жүйесі мен жоғарғы қорғаныс экранын орната отырып техникалық рекультивациялау;
●ҚТҚ жинақтау карталарын (рекультивация кезеңіне) және әкімшілік-шаруашылық аймағын орналастыру үшін қолданыстағы полигонды 11,2031 га алаңға кеңейту;
●полигонның негізгі денесін биологиялық рекультивациялау;
●сыртқы электрмен жабдықтау.
Техникалық кезеңге топырақты (қалдықтарды) игеру, беткейлерді кесіп негізгі денеге жылжыту, оның ішінде 7,7031 га аумақтан қалдықтарды көшіру, рекультивацияланатын полигон денесін қалыптастыру, жоспарлау жұмыстарын жүргізу, жоғарғы қорғаныс экранын орнату және газсыздандыру жүйесін жасау кіреді.
Биологиялық рекультивация техникалық кезеңнен кейін жүргізіледі және бұзылған жерлерді қалпына келтіруді аяқтауға бағытталған агротехникалық және фитомелиорациялық іс-шараларды қамтиды. Олар құнарлы қабатты дайындау, көпжылдық шөптерді егу, екпелерге күтім жасау, бір жыл ішінде үш рет суару және шөп шабу, сондай-ақ тыңайтқыш енгізу жұмыстарын қамтиды.
Рекультивация кезеңіне арналған ҚТҚ жинақтау карталарын орналастыру жұмыстары полигонның негізгі денесін техникалық рекультивациялау жұмыстарымен бір мезгілде жүргізіледі. Бұл жұмыстарға 3,5 га аумақтағы өсімдік қабатын алу, уақытша технологиялық жолдарды салу және қалдықтарды жинақтау карталары үшін траншеялар қазу кіреді.
Әкімшілік-шаруашылық аймағын жайластыру аясында ғимараттар мен құрылыстарды монтаждау, алаңішілік желілерді жүргізу, аумақты абаттандыру және қоршау, сондай-ақ рекультивациядан кейінгі кезеңге мониторинг жүргізу үшін бақылау ұңғымасын орнату көзделген.
ҚТҚ полигонының негізгі денесін техникалық рекультивациялау 28,2253 га аумақта жүргізіледі. Бұл кезең келесі жұмыстарды қамтиды:
●жобалық контурдан шығып кеткен қалдықтарды көшіру;
●деградацияланған топырақты қазып алу және оны аралық қабаттар жасай отырып полигон денесіне орналастыру;
●қалдықтар пирамидасын жоспарлау, тығыздау және беткейлерді қалыптастыру;
●деградацияланған топырақ алынған орындарды сырттан әкелінген жергілікті топырақпен қайта толтыру;
●биогаз жинау жүйесін орнату;
●қалдық денесінің қорғаныс экранын орнату.
Техникалық рекультивация кезеңінде жер үсті суларының әкетілуін қамтамасыз ету мақсатында жобада қалдықтар пирамидасын жоспарлау және көпфункционалды қорғаныс экранын орнату көзделген.

Разработано ПСД "Рекультивация полигона ТБО г. Уральск", проект получил положительное заключение госэкспертизы (стоимость 12,0 млрд. тенге). Проектной документацией предусматривается в два периода производства работ: подготовительный и основной.
Состав работ по рекультивации основного тела полигона для захоронения ТБО определен проектом на основе требований нормативных документов РК и результатов комплексных инженерно-геологических изысканий, а также обследования земельного участка существующих зданий и сооружений административно-хозяйственной зоны объекта.
Для обеспечения своевременной подготовки и соблюдения технологической последовательности работ при рекультивации полигона ТБО г. Уральск проектной документацией предусматривается:
●подготовительный период:
●техническая рекультивация основного тела полигона ТБО площадью 28,02253 га с устройством системы дегазации и верхнего защитного экрана;
●расширение действующего полигона на площади 11,2031 га для устройства карт складирования ТБО (на период рекультивации) и административно-хозяйственной зоны
●биологическая рекультивация основного тела полигона;
●внешнее электроснабжение.
Технический этап включает в себя: разработку грунта (отходов), срезка откосов с перемещением в основное тело полигона рекультивации, в том числе перемещение отходов с площади 7,7031га, формирование тела полигона рекультивации (создание пирамиды отходов), планировочные работы (устройство верхнего защитного экрана), устройство системы дегазации.
Биологический этап рекультивации осуществляется вслед за техническим этапом, включает комплекс агротехнических и фитомелиоративных мероприятий, направленных на завершение восстановления нарушенных земель (подготовка плодородного слоя, посев многолетних трав, уход за насаждениями – осуществление 3-х кратного полива и покоса трав в течение года, а также внесения удобрений).
Карты складирования ТБО на период рекультивации.
Устройство карт складирования выполняется одновременно с работами технического этапа рекультивации основного тела полигона и включает в себя работы по срезке растительного слоя с участка 3,5га, устройство временных технологических дорог; устройство траншей под карты складирования отходов.
Устройство административно- хозяйственной зоны включает в себя работы по монтажу зданий и сооружений хозяйственной зоны полигона; устройство площадочных сетей, благоустройство и ограждение, устройство наблюдательной скважины для мониторинга в после рекультивационный период.
Технический этап рекультивации основного тела полигона ТБО -на площади 28,2253 га.
Данный этап включает в себя следующий перечень работ:
●перемещение отходов, выходящих за проектный контур;
●выемка деградированного грунта, с перемещением в тело полигона складирования, с устройством пересыпных слоев;
●планировка, уплотнение пирамиды отходов и формирование откосов;
●обратная засыпка мест выемки деградированного грунта привозным местным грунтом;
●устройство системы сбора биогаза;
●устройство защитного экрана свалочного тела.
На этапе технической рекультивации, для обеспечения поверхностного водоотвода, проектом предусмотрена планировка пирамиды отходов и устройство многофункционального защитного экрана.

Жаңадан қалыптастырылатын полигон денесінің ауданы 26,3 га болады.
Жобада рекультивация кезеңіне арналған ҚТҚ жинақтау карталары мен әкімшілік-шаруашылық аймағын орналастыру үшін қолданыстағы полигонды 11,2031 га алаңға кеңейту қарастырылған.
Рекультивация кезеңінде Орал қаласының ҚТҚ сақтау алаңының ауданын есептеу үшін 2026 жылдың соңына дейін пайдаланылатын жинақтау карталарына 81 159,4 тонна көлем қабылданған.
Болашақта, 2026-2030 жылдар кезеңінде, Орал қаласының ҚТҚ полигонына Батыс Қазақстан облысының жақын маңдағы елді мекендерінен коммуналдық қалдықтарды қабылдау жоспарланған.
ҚТҚ жинақтау карталарын (рекультивация кезеңіне) және әкімшілік-шаруашылық аймақты орналастыру үшін жобада бұрын бөлінген 7,7031 га аумақ пайдаланылған және оған қоса іргелес жатқан 3,5 га қосымша жер қажет болған. ҚТҚ полигонына қызмет көрсету үшін жер учаскесін 7 жылға дейін уақытша пайдалануға беру туралы 2022 жылғы 6 сәуірдегі 13 комиссия қорытындысынан үзінді қоса беріледі.
ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы 165 бұйрығымен бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларына" сәйкес, жылына 100 мың тоннаға дейінгі көлемдегі Орал қаласының ҚТҚ полигоны жауапкершіліктің II (қалыпты) деңгейіндегі технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатады.
Объектінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
№ р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштер
1
2021 жылғы жағдай бойынша бағадағы құрылыстың сметалық құны
оның ішінде:
құрылыс-монтаж жұмыстары
жабдықтар
өзге де шығын
мың теңге
мың теңге
мың теңге
мың теңге

Площадь вновь сформированного тела полигона составит 26,3 га.
Проектом предусматривается расширение существующего полигона ТБО (на период рекультивации) на площади 11.2031 га для установки карт складирования ТБО и административно-хозяйственной зоны в соответствии с заданием на проектирование.
Для расчета площади для площадки складирования отходов ТБО г. Уральск на период рекультивации принять объем 81159,4тн. с планируемым сроком эксплуатации карт складирования ТБО до конца 2026 года.
На перспективу на полигон ТБО г. Уральск на 2021-2026 гг. планируется принимать коммунальные отходы (ТБО) с близлежащих населенных пунктов районов ЗКО.
Для устройства карт складирования ТБО (на период рекультивации) и административно-хозяйственной зоны проектом принята отведенная ранее площадь 7,7031га и потребовалась дополнительная площадь в 3,5га прилегающей территории. Выписка из заключения комиссии № 13 от 06.04.2022г о предоставлении земельного участка во временное пользование сроком положительно до 7 лет для обслуживания полигона ТБО прилагается.
Согласно Утвержденных Приказом МНЭ РК от 28.02.2015г № 165 "Правил определения общего порядка отнесений зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам" - Полигон ТБО г. Уральск объемом до 100 тыс. т/год относится к объектам II (нормального) уровня ответственности, технологически сложный.
Технико-экономические показатели объекта
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
Показатели
1
Сметная стоимость строительства в ценах по состоянию на 2021 г
тыс. тенге

15 136 571,845
11 607 160,277
1 471296,096
2 112 115,472
2
Құрылыстың ұзақтығы
ай
39
3
Жұмыс істейтіндердің жалпы саны,
оның ішінде:
Құрылыс-монтаж жұмыстары кезінде ең көп ауысымдағы жұмысшылар саны
ИТЖ, қызметшілер, БПҰ және күзет
адам.
адам.
адам
39
32
7
4
Құрылысқа жұмсалған жалпы еңбек шығындары
адам-күн.
30976
Экологиялық заңнама нормаларына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жаратуды қамтамасыз ету мақсатында Бәйтерек ауданы аумағында, қолданыстағы полигоннан 7 км қашықтықта, Орал қаласының жаңа полигонын салу үшін ауданы 70,0 га жер учаскесі бөлінді. Орал қаласының әкімдігі жаңа полигон құрылысына техникалық-экономикалық негіздеме әзірледі. 2023 жылы 101,8 млн теңге сомасына жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге шарт жасалды.
2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 04-0332/20 мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған "Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласының қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салу" техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес мыналар көзделген:

15 136 571,845
в том числе:
строительно-монтажных работ
тыс. тенге
11 607 160,277
оборудования
тыс. тенге
1 471296,096
прочие затраты
тыс. тенге
2 112 115,472
2
Продолжительность строительства
мес
39
3
Общая численность работающих,
чел.
39
в том числе:
рабочих на строительно-монтажных работах в
наиболее многочисленную смену
чел.
32
ИТР, служащих, МОП и охрана
чел
7
4
Общие трудозатраты на строительство
чел-дн.
30976
Для обеспечения утилизации твердо-бытовых отходов соответствующих нормам экологического законодательства, на территории района Байтерек в 7-ми километрах от существующего полигона выделен земельный участок площадью 70,0 га для строительства нового полигона г. Уральска. Акиматом г. Уральска разработано технико-экономическое обоснования для строительства нового полигона. В 2023 году акиматом г. Уральск заключено договор на разработку ПСД на сумму 101,8 млн тенге.
Согласно технико-экономическому обоснованию "Строительство полигона твердо-бытовых отходов города Уральск ЗКО" получивший порложительное заключение государственной экспертизы № 04-0332/20 от 25.12.2020 года запланировано слудеющее:

Орал қаласының перспективалық дамуын және ҚТҚ полигонының есептік пайдалану мерзімін ескере отырып, полигонда жылына 126,3 мың тоннаға дейін аралас қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау көзделеді. Полигонның ауданы 39,0832 га.
Жобаланатын ҚТҚ полигоны Орал – РФ шекарасы автожолының 14,260 км жерінде, жолдың солтүстік жағында, автожолдан 230 м қашықтықта орналасқан.
Облыс орталығымен байланыс қатты жабынды автомобиль жолы арқылы жүзеге асырылады. Ең жақын теміржол станциясы – Орал станциясы.
ҚТҚ полигонында тұрғын үйлерден, азық-түлік және өнеркәсіп тауарларының көтерме-бөлшек сауда дүкендерінен, қоғамдық мақсаттағы мекемелер мен кәсіпорындардан, көше, аула және бақ-саябақ аумақтарынан жиналған қалдықтарды, сондай-ақ емдеу мекемелерінің қауіпті емес қалдықтарын қабылдау жоспарлануда. ҚТҚ полигоны І санаттағы объект болып табылады, оған денсаулыққа және қоршаған ортаға әсер ету дәрежесі бойынша қауіпті емес 5-сыныптағы қалдықтар қабылданады.
Полигонның пайдалану мерзімі 20 жылға есептелген.
Жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінде екі нұсқа қарастырылған:
1. Хорватияның "Tehnix" компаниясының қоқыс сұрыптау кешенімен бірге ҚТҚ көму полигонын салу;
2. Ресей Федерациясы, Тверь қаласындағы "ЭКОМАШГРУПП" ЖШҚ қоқыс сұрыптау кешенімен бірге ҚТҚ көму полигонын салу.
Хорватияның "Tehnix" компаниясы сұрыптау желісінің технологиялық процесі қалдықтарды қабылдауды, қаптар мен қораптарды ашуды, қайталама шикізатты іріктеп алу үшін автоматты және қолмен сұрыптауды, сұрыпталған қайталама шикізатты престеу мен буып-түюді, сондай-ақ қайталама шикізат бөлініп алынғаннан кейін қалған қалдық массасын престеуді қамтиды.
"Tehnix" компаниясының сұрыптау желісінде ҚТҚ құрамынан жалпы көлемнің 40%-ы мөлшерінде қайталама шикізатты бөліп алу, 25% мөлшеріндегі ұсақ фракциялы қалдықтарды (биологиялық ыдырайтын қалдықтар) бөлу және қалдықтардың қалған 35%-ын престеу (RDF-отын) көзделеді.
Престелген қайталама шикізат кейіннен өткізу үшін жиналады.
Сұрыптау кезінде бөлінген ұсақ фракциялы қалдықтарды (25%) көму ҚТҚ полигонында көзделеді. Бірнеше жыл бойы шірігеннен кейін бұл қалдықтар тыңайтқыш ретінде пайдаланылуы мүмкін.
RDF-отын түріндегі престелген қалдық массасының брикеттері (35%) сұраныс пайда болғанға дейін ҚТҚ полигонының басқа учаскесінде уақытша орналастырылады.
Ресей Федерациясы, Тверь қаласындағы "ЭКОМАШГРУПП" ЖШҚ сұрыптау желісінің технологиялық процесі қалдықтарды қабылдауды, қаптар мен қораптарды қолмен ашуды, қайталама шикізатты бөліп алу үшін автоматты және қолмен сұрыптауды, сұрыпталған қайталама шикізатты престеу мен буып-түюді, сондай-ақ қайталама шикізат алынғаннан кейін қалған қалдық массасын престеуді қамтиды.

С учетом перспективного развития г. Уральска и расчетного срока эксплуатации на полигоне ТБО предусматривается прием максимального количества смешанных твердых бытовых отходов в год в количестве 126,3 тыс. тонн. Площадь полигона 39,0832 га.
Проектируемый полигон ТБО расположен на 14.260 км автотрассы Уральск-Каменка-гр. РФ с северной стороны на расстоянии 230 м от автотрассы.
Связь с областным центром осуществляется по автомобильной дороге с твердым покрытием. Ближайшей железнодорожной станцией является ст. Уральск.
На полигоне ТБО планируется прием твердых бытовых отходов из жилых зданий, магазинов оптово-розничной торговли продовольственными и промышленными товарами, учреждений и предприятий общественного назначения, уличный, дворовой и садово-парковый смет, неопасные отходы лечебных учреждений. Полигон ТБО - I категории, принимаемые отходы 5 класса, неопасные по степени воздействия на здоровье и окружающую среду.
Срок эксплуатации полигона рассчитан на 20 лет.
Строительство полигона ТБО намечено на 2023-2026 годы. Продолжительность строительства 24мес.
В ТЭО проекта рассматривается два варианта:
1. Строительство полигона захоронения ТБО с мусоросортировочным комплексом Компании "Tehnix" Хорватия;
2. Строительство полигона захоронения ТБО с мусоросортировочным комплексом ООО "ЭКОМАШГРУП" г. Тверь, РФ;
Технологический процесс линии сортировки Компании "Теһпіх" Хорватия включает в себя прием отходов, вспарывание мешков и коробок, сортировку автоматическую и ручную для отбора вторичного сырья, прессование и упаковку сортированного вторичного сырья, и прессование оставшейся массы отходов после извлечения вторичного сырья.
На линии сортировки Компании "Теһпіх" предусматривается извлечение из ТБО вторичного сырья в размере 40% от общего объема, отделение отходов мелкой фракции 25% (биоразлагаемые отходы), и прессование оставшейся части отходов 35% (RDF топливо).
Прессованное вторичное сырье складируется для дальнейшей реализации.
Захоронение отходов мелкой фракции (25%), выделенной при сортировке, предусматривается на полигоне ТБО. После перегнивания в течение нескольких лет отходы могут быть использованы в качестве удобрений.
Временное захоронение брикетов спрессованной оставшейся массы RDF топливо (35%) выполняется на другом участке полигона ТБО, до востребования.
Технологический процесс линии сортировки ООО "ЭКОМАШ ГРУПП" г. Тверь, РФ включает в себя прием отходов, ручное вспарывание мешков и коробок сортировку автоматическую и ручную для отбора вторичного сырья, прессование и упаковку сортированного вторичного сырья, и прессование оставшейся массы отходов после извлечения вторичного сырья.

"ЭКОМАШГРУПП" ЖШҚ сұрыптау желісінде ҚТҚ құрамынан жалпы көлемнің 25%-ы мөлшерінде қайталама шикізатты бөліп алу, 10% мөлшеріндегі ұсақ фракциялы қалдықтарды (биологиялық ыдырайтын қалдықтар) бөлу және қалдықтардың қалған 65%-ын престеу ("қалдықтарды нығыздау ") көзделеді.
Сұрыптау кезінде бөлінген ұсақ фракциялы қалдықтарды (10%) көму де ҚТҚ полигонында көзделеді.
Престелген қалдық қалдықтарының брикеттері коммерциялық құндылыққа ие емес, сондықтан олар да ҚТҚ полигонының басқа учаскелерінде көміледі.
Қаржылық-экономикалық есептің негізінде жобаның бірінші нұсқасы, яғни Хорватияның "Tehnix" компаниясының қоқыс сұрыптау кешенімен бірге ҚТҚ көму полигонын салу нұсқасы қабылданды.
Бұл жобаны іске асыру қоршаған ортаның ластануын болдырмауға және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуге бағытталған.
Қайталама шикізатты қайта пайдалану арқылы кәдеге жарату көмілетін қалдықтар көлемінің азаюына байланысты оң экологиялық әсер береді. Технологиялық процеске сәйкес қалдықтардың қалған массасын алдын ала брикеттеу полигондар көлемін едәуір қысқартады және болашақта цемент зауыттарында отын ретінде пайдаланылуы мүмкін (RDF-отын).
Қайталама шикізатты өткізу, атап айтқанда қағаз, шыны, металдар, шүберек, ПЭТ ыдыстар, пластик және болашақта RDF-отынды өткізу жақсы экономикалық нәтиже беруі мүмкін.
Бұдан басқа, жаңадан салынатын қоқыс сұрыптау кешенінде жаңа жұмыс орындары ашылады. Жобаны іске асыру нәтижесінде 192 қосымша тұрақты жұмыс орны құрылады.
Осы жобаны іске асыру нәтижесінде Орал қаласы мен оған іргелес елді мекендердің тұрғындары ұтады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны жауапкершіліктің I (жоғары) деңгейіндегі техникалық жағынан күрделі объектілерге жатады.
Қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны Орал–Саратов тас жолы бойында қаладан 8 км қашықтықта орналасқан, 1975 жылдан бері жұмыс істейді, жалпы ауданы 35,9 мың шаршы метрді құрайды. Полигон аумағы функционалдық мақсатына қарай екі учаскеге бөлінген: шаруашылық аймағы және қалдықтарды жинақтау аймағы. Кіреберісте шаруашылық аймағы орналасқан.
Полигон бүкіл периметрі бойынша 30,5 м белгісіндегі қорғаныш дамбамен үйілген.
Қалыпты кірме жолдардың, қатты жабындысы бар ішкі жолдардың болмауы, келіп түсетін қатты тұрмыстық қалдықтарды дәл есепке алуға арналған автомобиль таразыларының жоқтығы, қоқыс таситын көліктер мен контейнерлерді жууға арналған сумен жабдықтаудың болмауы, қалалық қоқыс үйіндісінің бүкіл периметрі бойынша жасыл желектердің жоқтығы, сондай-ақ полигонның экологиялық нормаларға сәйкес келмеуі қоршаған ортаға және полигон жұмысына тұтастай теріс әсерін тигізеді.
Халық санының өсуі, әл-ауқат деңгейінің жақсаруы және қалада шоғырланған өндірістер көлемінің артуы нәтижесінде қатты тұрмыстық қалдықтар көлемі жыл сайын ұлғайып келеді.
Қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны қаланың қажеттіліктерін толық қамтамасыз ете алмайды.
Сонымен қатар қала шекарасы қолданыстағы полигон бағытында кеңеюде, осыған байланысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін жаңа полигон салу қажет.
Жобалауға берілген тапсырмаға сәйкес жаңа ҚТҚ полигонын салу Орал қаласынан 14 км қашықтықта жоспарланған.
Қатты тұрмыстық қалдықтардың жаңа полигонын салудың экономикалық бағасы.
Қазіргі заманның маңызды проблемаларының бірі – өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жаратудың оңтайлы әдістерін іздеу.
Қалдықтарды кәдеге жаратудың ең қарапайым және кең таралған тәсілі – оларды тиісті полигондарда көму немесе жинақтау. Бұл тәсіл ең арзан тәсілдердің бірі болып табылады, алайда мұндай жағдайда қалдық құрамындағы ресурстар (органикалық тыңайтқыштар, металдар, қағаз, картон, шыны, қайталама тоқыма материалдары, баламалы отын және басқа да ресурстар) қайтарымсыз жоғалады.
Қалдықтарды кәдеге жаратудың басым бағыты – ресурстарды қалпына келтіру әдісі, яғни әртүрлі қалдық түрлерін жинау, сұрыптау және кейіннен қайта пайдалану үшін дайындау. Әлемде қағаз, шыны, металдар, шүберек, ПЭТ ыдыстар, пластик, компост және баламалы отын сияқты ресурстарды қайта пайдалану деңгейі жоғары.

На линии сортировки ООО "ЭКОМАШГРУПП" предусматривается извлечение из ТБО вторичного сырья в размере 25% от общего объема, отделение отходов мелкой фракции 10% (биоразлагаемые отходы), и прессование оставшейся части отходов 65% "хвосты".
Захоронение отходов мелкой фракции (10%), выделенной при сортировке, предусматривается на полигоне ТБО.
Брикеты спрессованной оставшейся массы "хвосты" (75%) не имеют коммерческой ценности и их захоронение выполняется также на полигоне ТБО на других участках.
На основании финансово-экономического расчета в ТЭО проекта принят первый вариант - полигон захоронения ТБО с мусоросортировочным комплексом Компании "Теһпіх" Хорватия.
Реализация данного проекта направлена на предотвращение загрязнения окружающей среды и обеспечение санитарного и эпидемиологического благополучия населения.
Утилизация вторичного сырья путем повторного использования дает хороший экологический эффект в связи с уменьшением количества отходов, подлежащих захоронению. Предварительное брикетирование оставшейся массы отходов согласно технологическому процессу, значительно сокращает объемы свалок, и в перспективе может использоваться в качестве топлива на цементных заводах (RDF топливо).
Продажа вторичного сырья: бумага, стекло, металлы, ветошь, ПЭТ тара, пластик и в перспективе RDF топлива может принести хороший экономический эффект.
Кроме этого, на вновь построенном мусоросортировочном комплексе для эксплуатации создадутся новые рабочие места. За счет реализации проекта будет создано 192 дополнительных постоянных рабочих места.
В результате реализации данного проекта выигрывает население г. Уральска и прилегающих к городу населенных пунктов.
Согласно Приказу Министра национальной экономики РК от 28.02.2015г № 165 "Об утверждении правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически сложным объектам", полигон твердых бытовых отходов относится к технически сложным объектам 1 (повышенного) уровня ответственности.
Существующий полигон твердых бытовых отходов находится в 8 км от города по трассе Уральск-Саратов, функционирует с 1975 года, общая площадь составляет 35,9 тыс. кв, м. Территория полигона по своему функциональному назначению разделена на два участка: хозяйственный участок и складирования отходов. При въезде располагается хозяйственная зона.
По всему периметру полигон обвалован заградительной дамбой на отметке 30,5м.
Отсутствие нормальных подъездных путей, внутриплощадочных дорог с твердым покрытием, отсутствие автомобильных весов для точного учета поступающих твердых бытовых отходов, водоснабжения для мойки мусоровозов и контейнеров, отсутствие зеленых насаждений по всему периметру городской свалки, не соответствие полигона экологическим нормам, негативно влияют на окружающую среду и работу полигона в целом.
С увеличением численности населения и улучшением его благосостояния, ростом сосредоточенных в городе производств объҰмы твердых бытовых отходов ежегодно увеличиваются.
Существующий полигон твердых бытовых отходов, уже не в состоянии обеспечить потребности города.
Кроме этого, границы города расширяются в сторону существующего полигона и для обеспечения санитарного и эпидемиологического благополучия населения необходимо строительство нового полигона.
Согласно заданию на проектирование строительство нового полигона ТБО запланировано на расстоянии 14 км от г. Уральска.
Экономическая оценка строительства нового полигона твердых бытовых отходов
Одной из важнейших проблем современности является поиск оптимальных методов утилизации отходов производства и потребления.
Самый простой способ утилизации отходов, использующийся повсеместно - это их захоронение или складирование на соответствующих полигонах (свалках). Этот способ является наиболее дешевым, однако при таком подходе безвозвратно теряются ресурсы, содержащиеся в отходах (органические удобрения, металлы, бумага, картон, стекло, вторичные текстильные материалы, альтернативное топливо и многое другое).
Приоритетным способом утилизации отходов является метод восстановления ресурсов, т.е. сбора, сортировки, подготовки отходов различных видов для последующего повторного использования. В мире наиболее высокий уровень повторного использования наблюдается по таким ресурсам как бумага, стекло, металлы, ветошь, ПЭТ тара, пластик, компост, альтернативное топливо.

Осы жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінде аралас тұрмыстық қалдықтардан қайталама ресурстарды алдын ала іріктеп алуға арналған сұрыптау желісі бар Орал қаласының жаңа қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салу көзделген. Орал қаласының перспективалық дамуын ескере отырып, полигон жылына 126,5 мың тоннаға дейін аралас қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдауға есептелген.
Полигонда тұрғын үйлерден, азық-түлік және өнеркәсіп тауарларының көтерме-бөлшек сауда орындарынан, қоғамдық мақсаттағы мекемелер мен кәсіпорындардан, көше, аула және бақ-саябақ аумақтарынан шығатын сұрыпталмаған тұрмыстық қалдықтарды өңдеу жоспарлануда.
ҚТҚ морфологиялық құрамының пайыздық арақатынасы шартты болып табылады, өйткені оның құрамына тұрғын үй қорының абаттандырылу деңгейі, жыл мезгілдері, климаттық және өзге де жағдайлар әсер етеді. ҚТҚ құрамында қағаз, пластмасса, фольга, түрлі банкілер, полиэтилен үлдірлері және өзге де қаптама материалдары, яғни қаптама қалдықтары үлесінің артуы байқалады.
Жобаланатын ҚТҚ полигонының құрамына өнімділігі сағатына 20 тонна, екі ауысымда жұмыс істейтін ҚТҚ сұрыптау желісі кіреді.
Сұрыптау желісінің технологиялық процесі қалдықтарды қабылдауды, қаптар мен қораптарды ашуды, қайталама шикізатты іріктеу үшін автоматты және қолмен сұрыптауды, сұрыпталған қайталама шикізатты буып-түюді және қайталама шикізат бөлініп алынғаннан кейін қалған қалдық массасын престеуді қамтиды.
Престелген қайталама шикізат кейіннен өткізу үшін жиналады.
Ұсақ фракциялы қалдықтарды (биоқалдықтар) кәдеге жарату ҚТҚ полигонында көзделеді.
"Tehnix" компаниясының сұрыптау желісінен кейін қалған престелген қалдық массасы ("қалдық қалдықтар") кептірілген қалдықтардан тұрады, олар Еуропа нарығында коммерциялық құндылыққа ие және жылу энергиясын өндіру үшін, мысалы цемент зауыттарында RDF-отын ретінде пайдаланылуы мүмкін.
Қазіргі уақытта Қазақстан аумағында RDF-отын кеңінен қолданылмайды.
Алайда Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚТҚ-ны қайта пайдалану мен кәдеге жаратуға басымдық беріп отырғанын ескере отырып, болашақта RDF-отынның жануынан алынатын жылу энергиясын пайдаланатын кәсіпорындардың құрылуы мүмкін. RDF-отынды электр және жылу энергиясын өндіру үшін, сондай-ақ цемент өндірісінде көмір мен газдың баламасы ретінде пайдалануға болады.
Осыған байланысты Қазақстан аумағында сұраныстың болмауына байланысты қалдықтардың қалған престелген массасы уақытша ҚТҚ полигонында орналастырылады.
Өндіріс және тұтыну қалдықтарының түзілуі қала тіршілігінің ажырамас бөлігі болып табылады және олардың көлемі жылдан жылға өсіп келеді.
Қазіргі уақытта Орал қаласының тұрмыстық қалдықтарының негізгі бөлігі қайта өңдеуге және қайта пайдалануға жіберілмей, сақтау полигондарына орналастырылады, бұл экологиялық жағдайды күрделендіреді.
Қала шекараларының кеңеюін және қолданыстағы полигонның экологиялық нормаларға сәйкес келмейтінін ескерсек, қоршаған ортаға және халық денсаулығына зиян келтіру қаупі жоғары.
Сұрыптау желісінің болмауы әлеуетті қайталама ресурстардың қайтарымсыз жоғалуы салдарынан экономикалық шығынға әкеледі.
Қайталама шикізатты, оның ішінде қағазды, шыныны, металдарды, шүберекті, ПЭТ ыдыстарды және пластикті өткізу елеулі экономикалық нәтиже беруі мүмкін.
Экономикалық нәтижемен қатар, қайталама шикізатты қайта пайдалану арқылы кәдеге жарату оң экологиялық әсер береді, өйткені көмуге жіберілетін қалдықтар көлемі азаяды. Қалдықтардың қалған массасын алдын ала брикеттеу технологиялық процеске сәйкес полигон көлемін қысқартады және болашақта цемент зауыттарында отын ретінде пайдаланылуы мүмкін.
Қолданыстағы полигонның 40 жылдан астам уақыт бойы пайдаланылып келе жатқанын және қаланың қажеттіліктерін енді қанағаттандыра алмайтынын ескере отырып, қайталама шикізатты іріктеп алатын және оны бас жоспарға сәйкес қалалық құрылыстан тыс орналастыратын жаңа полигон салу қажет.
Бұл жобаны іске асыру қоршаған ортаның ластануын болдырмауға және Орал қаласы халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Сонымен қатар жаңадан салынатын қоқыс сұрыптау кешенінде полигонды пайдалану үшін жаңа жұмыс орындары құрылады. Жобаны іске асыру нәтижесінде полигонды пайдалану бойынша 110 қосымша тұрақты жұмыс орны ашылады.
Осы жобаны іске асыру нәтижесінде Орал қаласы мен оған іргелес елді мекендердің халқы ұтады.
Жаңа ҚТҚ полигонында аралас қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау көзделеді.
ҚТҚ полигонының сыйымдылығы мен ауданын есептеу Орал қаласының перспективалық дамуын ескере отырып, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ ұсынған 2019 жылғы 23 қазандағы № 5-3/7000 хаттағы бастапқы деректер негізінде орындалды:

В настоящем ТЭО проекта рассматривается строительство нового полигона твердых бытовых отходов г. Уральска с установкой сортировочной линии для предварительного отбора вторичных ресурсов из смешанных бытовых отходов. С учетом перспективного развития г. Уральска полигон рассчитан на прием до 126,5 тыс. тонн смешанных твердых бытовых отходов в год.
На полигоне планируется обработка несортированных бытовых отходов из жилых зданий, магазинов оптово-розничной торговли продовольственными и промышленными товарами, учреждений и предприятий общественного назначения, уличного, дворового и садово-паркового
Процентное соотношение морфологического состава ТБО условно, так как на соотношение составляющих оказывают влияние степень благоустройства жилого фонда, сезоны года, климатические и другие условия. В составе ТБО постоянно увеличивается содержание бумаги, пластмасс, фольги, различного рода банок, полиэтиленовых пленок и других упаковок, т.е. той части отходов которое формируют упаковочные отходы.
В состав проектируемого полигона ТБО входит линия сортировки ТБО (мусоросортировочный комплекс) производительностью 20 г/час с продолжительностью работы в две смены.
Технологический процесс линии сортировки будет включать в себя прием отходов, вспариванне мешков и коробок, сортировку автоматическую и ручную для отбора вторичного сырья, упаковку сортированного вторичного сырья, и прессование оставшейся массы отходов после изъятия вторичного сырья (RDF топливо).
Прессованное вторичное сырье складируется для дальнейшей реализации.
Утилизация отходов мелкой фракции (биоотходы) предусматривается на полигоне ТБО.
После сортировочной линии компании "Технико" оставшаяся спрессованная масса отходов ("хвосты") состоят из высушенных отходов, которые на европейском рынке имеют коммерческую ценность и могут быть использованы для получения тепловой энергии (сжигание), например, на цементных заводах (RDF-топливо).
В настоящее время на территории Казахстана RDF-топливо пока еще не используется.
Но, учитывая внимание, которое уделяет правительство РК вторичному использованию и утилизации ТБО, в перспективе будут созданы предприятия, работающие на тепловой энергии сжигания RDF-топлива. RDF-топливо из отходов можно использовать как для производства электрической и тепловой энергии, так и в качестве альтернативы углю и газу при производстве цемента.
Поэтому, в связи с отсутствием спроса на территории республики Казахстан оставшаяся спрессованная масса отходов временно также утилизируется на полигоне ТБО.
Образование отходов производства и потребления является неотъемлемым звеном функционирования города и объемы этих отходов растут из года в год.
Основная масса бытовых отходов г. Уральска в настоящее время не подвергается какой-либо переработке и вторичному использованию, а размещается па полигонах хранения, что значительно осложняет экологическую ситуацию.
В связи с расширением границ города, и учитывая, что существующий полигон не соответствует экологическим нормам, существует серьезная опасность нанесения вреда окружающей среде и здоровию населения.
Отсутствие сортировочной линии влечет за собой экономический ущерб за счет безвозвратных потерь потенциальных вторичных ресурсов.
Продажа вторичного сырья: бумага, стекло, металлы, ветошь, ПЭТ тара, пластик может принести хороший экономический эффект.
Кроме экономического эффекта, утилизация вторичного сырья путем повторного использования дает хороший экологический эффект, т. к. уменьшается количество отходов, подлежащих захоронению. Предварительное брикетирование оставшейся массы отходов согласно технологическому процессу, значительно сокращает объемы свалок, и в перспективе может использоваться в качестве топлива на цементных заводах
Учитывая, что существующий полигон эксплуатируется более 40 лет и уже не в состоянии обеспечить потребности города, необходимо строительство нового полигона с отбором вторичного сырья и размещением его согласно генеральному плану за пределами городской застройки.
Реализация данного проекта позволит предотвратить загрязнение окружающей среды и обеспечить санитарное и эпидемиологическое благополучие населения г. Уральска.
Кроме этого, на вновь построенном мусоросортировочном комплексе создадутся новые рабочие места по эксплуатации полигона. За счҰт реализации проекта будет создано 110 дополнительных постоянных рабочих мест по эксплуатации полигона
В результате реализации данного проекта выигрывает население г. Уральска и прилегающих к городу населенных пунктов.
На новом полигоне ТБО предусматривается прием смешанных твердых бытовых отходов.
Расчет вместимости и площади полигона ТБО выполнен с учетом перспективного развития города Уральска на основании исходных данных, предоставленных заказчиком ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", письмо № 5-3/7000 от 23.10.2019г:

●2019 жылы бір адамға шаққандағы ҚТҚ жинақталуының жалпыланған үлестік нормасы – 283,37 кг;
●ҚТҚ жинақталу нормасының көлем бойынша жыл сайынғы өсу көрсеткіші – 0,6%;
●2019 жылғы 1 қыркүйектегі Орал қаласының халқы – 307 324 адам;
●халықтың жыл сайынғы өсімі – 0,9%.
Полигонның пайдалану мерзімі 20 жыл болып қабылданған. Полигонды пайдалану басталатын жыл – 2025 жыл.
ҚТҚ жинақталуының жылдық үлестік нормасы:
●пайдаланудың бірінші жылында (2025 жыл – 1,469 м³/жыл;
●пайдаланудың соңғы жылында (2044 жыл) – 1,645 м³/жыл.
Қызмет көрсетілетін халық саны:
●полигонды пайдаланудың бірінші жылында (2025 жыл) – 324 297 адам;
●полигонды пайдаланудың соңғы жылында (2044 жыл) – 384 481 адам.
ҚТҚ жинақтау биіктігі – 10 м.
ҚТҚ полигонының жобалық сыйымдылығы есептеледі.
20 жыл ішінде қоқыс сұрыптау кешеніне түсетін қалдықтар көлемі айқындалады.
ҚТҚ құрамынан қайталама шикізат алынғаннан кейін қалдықтардың қалған бөлігі жалпы көлемнің 60%-ы мөлшерінде полигонда кәдеге жаратылады.
Сұрыптаудан кейін полигонға 60% немесе 6 621 404 м³ қалдық түседі, оның ішінде:
●25% биоқалдықтар – 2 758 918 м³;
●35% RDF-отын – 3 862 486 м³.
а) биоқалдықтар үшін жобалық сыйымдылық
2758918 × К1 / К2 = 2758918 × 1 / 3,7 = 2758918 × 0,27 = 745654 м³

- удельная обобщенная норма накопления ТБО на одного человека в год на 2019 г - 283,37 кг;
- показатель увеличения нормы накопления ТБ0 по объҰму в год -0,6%; численность населения г. Уральска на 01.09.2019 г - 307 324 чел;
- ежегодный прирост населения 0,9%.
Срок эксплуатации полигона принят 20лет.
Начало эксплуатации полигона 2025 год.
Годовая удельная норма накопления ТБО:
- на первый год эксплуатации (2025 г):
- У, -1,469 м°/год;
- на последний год эксплуатации (2044г) - У2 -1,469 х 1,00620 - 1,645 м /год;
Количество обслуживаемого населения:
- на первый год эксплуатации полигона (2025г): Н-324 297 чел.
- на последний год эксплуатации полигона (2044год): Н2-384 481 чел.
Высота складирования ТБО Н0-10 м
Расчет проектируемой вместимости полигона ТБО
Количество поступающих на мусоросортировочный комплекс отходов за 20 лет.
После изъятия из ТБО вторичного сырья оставшаяся часть отходов в размере 60% от общего объҰма утилизируется на полигоне.
На полигон после сортировки поступает 60% - 6 621 404 м3
из них: - 25% биотходы - 2 758 918 м3
- 35% RDF топливо-3 862 486 м3
а) проектируемая вместимость для биотходов

К1 – полигонды бүкіл пайдалану мерзімі ішінде (Т = 20 жыл) ҚТҚ тығыздалуын ескеретін коэффициент, Ж.1-кесте (ҚР ҚН 1.04-15-2013).
Салмағы 14 т бульдозермен тығыздау қолданылған жағдайда К1 = 3,7.
К1 мәндері ҚТҚ-ны қабаттап тығыздау, 3 жыл бойы шөгуі және жинау орындарындағы ҚТҚ тығыздығы 200 кг/м³ болған жағдайда келтірілген.
К2 – полигонның жалпы биіктігіне байланысты оқшаулағыш топырақ қабаттарының көлемін ескеретін коэффициент, Ж.2-кесте (ҚР ҚН 1.04-15-2013). Полигон негізінде әзірленетін топырақ есебінен аралық және түпкілікті оқшаулау жұмыстары толық қамтамасыз етілген жағдайда К2 = 1.
Жүйе аралас тұрмыстық қалдықтардан қайталама шикізатты бөліп алуды және қалдықтардың қалған бөлігін көмуді көздейді. Яғни жобаның шикізат базасы – халықтан түзілетін қатты тұрмыстық қалдықтар.

К1 - коэффициент, учитывающий уплотнение ТБО в процессе эксплуатации полигона на весь срок (Т=20лет), таблица Ж. 1 (СН РК 1.04-15-2013).
С учетом применения для уплотнения бульдозера массой 14т, k1-3.7.
Значение к1 приведены при соблюдении послойного уплотнения ТБО, оседания в течение 3 лет и плотности ТБО в местах сбора 200кг/ м
k2 - коэффициент, учитывающий объем изолирующих слоев грунта в зависимости от общей высоты полигона, таблица Ж.2 СН РК 1.04-15-2013) (при обеспечении работ по промежуточной и окончательной изоляции полностью за счет грунта, разрабатываемого в основании полигона К2 = 1)
Система подразумевает извлечение из смешанных бытовых отходов вторичного сырья и захоронение оставшейся части отходов. Т. е. сырьевой базой проекта являются твердые бытовые отходы, образуемые населением.

2030
339156
302,64
102643,43
2031
342208
304,46
104188,62
Қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын талдау
Бұл ретте ҚТҚ-ның морфологиялық құрамы жыл мезгілдеріне қарай өзгеріп отырады. Жазда және күзде тағам қалдықтарының үлесі артады, ал қыста мұздың үлесі 30%-ға дейін жетеді. Бұл Орал қаласы тұрғындарының тамақтану рационында маусым ерекшеліктеріне байланысты жемістер мен көкөністерді тұтыну көлемінің артуымен түсіндіріледі. Сонымен қатар пластик үлесінің азаюы байқалады, мұны көбіне пластик ыдыста сатылатын сергітетін сусындарды тұтынудың қысқаруымен түсіндіруге болады. Сондай-ақ қағаз өнімдерінің, шынының және металдың үлесі азаятынын атап өтуге болады.
Зерттеулер көрсеткендей, ескі және жаңа абаттандырылған тұрғын үй қорының қалдықтары бір-бірінен айтарлықтай ерекшеленбейді.

2030
339156
302,64
102643,43
2031
342208
304,46
104188,62
Анализ морфологического состава твердых бытовых отходов
При этом от сезона морфология ТБО изменяется. Летом и осенью пищевых отходов больше, зимой льда на 30%. Это объясняется тем, что в рационе питания населения города Уральск увеличивается количество потребляемых фруктов и овощей в связи с особенностями сезона года. Также наблюдается сокращение содержания пластика, что можно объяснить сокращением в рационе употребления освежительных напитков, которые, как известно, в большей части реализуются в таре из пластика. Также можно отметить сокращение бумажной продукции, стекла и металла.
Как показали исследования, отходы старого и нового благоустроенного жилого фонда отличаются незначительно.

Қалдықтардың құрамында қауіпті компоненттер де кездеседі, атап айтқанда қауіптіліктің 1-сыныбына жататын батареялар. Олардың үлесі ҚТҚ құрамының шамамен 1%-ын құрайды. Бұдан басқа, қатты тұрмыстық қалдықтар құрамында А сыныбындағы медициналық қалдықтар мен тұрмыстық техника қалдықтары да кездеседі.
2024 жылғы Орал қаласындағы ҚТҚ-ның морфологиялық құрамы:
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау қорытындылары
Қазіргі уақытта Орал қаласында қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласында, әсіресе жинау кезеңінде, мынадай негізгі проблемалар бар:
• заңды тұлғалардың қатты тұрмыстық қалдықтарды жеке тұлғаларға арналған контейнерлерге бақылаусыз орналастыруы;
• ПИК жалдаған аула сыпырушылардың үй маңындағы көше сыпырындыларын жеке тұлғаларға арналған контейнерлерге бақылаусыз тастауы;
• заңды тұлғалар үшін қағаз, пластик және тағам қалдықтары сияқты қалдық түрлерін бөлек жинау жүйесінің болмауы;
• ҚТҚ-ның морфологиялық құрамында шамамен 1% қауіпті қалдықтардың болуы, олардың кейіннен ҚТҚ полигонына түсуі;
• контейнерлік алаңдарға қолжетімділіктің қиындығы, құқық бұзушыларға қатысты ықпал ету шараларының болмауы, ірі қоқыс таситын көліктермен қалдықтарды тасымалдауға мүмкіндік беретін контейнер алаңдарының өлшемдеріне қойылатын стандарттардың жоқтығы сияқты сыртқы факторлар қалдықтарды жинау тиімділігін айтарлықтай төмендетеді.
Тасымалдау кезеңінде мынадай проблемалар анықталады:
• жеке тасымалдаушылар заңды тұлғалармен шарт жасасу кезінде ҚТҚ әкету бағасын демпингтеуі;
• жеке тасымалдаушылардың қалдықтарды облыс аумағындағы рұқсат етілмеген қоқыс орындарына шығаруы;
• қала аумағында жыл сайын рұқсат етілмеген қоқыс үйінділері анықталып, оларды жоюға жұмсалатын шығындар бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Өңдеу кезеңінде мынадай жағдайлар байқалады:
• ҚТҚ-ны қайта өңдеу қазіргі уақытта тиімсіз жүзеге асырылуда, қалдықтарды қайта өңдеу деңгейі небәрі 4–6%-ды құрайды, ал қалдықтардың 94–96%-ы ҚТҚ полигонына көмуге жіберіледі;
• ҚТҚ-ны терең өңдеуге арналған қуаттардың болмауы салдарынан полигонға жіберілетін қалдықтар көлемін қысқарту мүмкін болмай отыр;
• полигонда парниктік газдар шығарындыларының көлеміне кері әсер ететін полигон газын жинау және кәдеге жарату технологиялары жоқ.
Сонымен қатар жеке тұлғаларға ҚТҚ шығару қызметтері үшін ақы есептеу және өзара есеп айырысу кезінде де проблемалар бар. Тұрғындар саны бойынша нормамен есептеу барысында нақты тұратын адамдар саны тіркелген адамдар санына сәйкес келмейді. Бұдан бөлек, жеке тұлғалардан төлемақы жинау деңгейінің төмендігі байқалады, соның салдарынан қоқыс шығаратын ұйымдарда дебиторлық берешек қалыптасып, ол жыл сайын шамамен 6–9%-ға өсуде.
Ағымдағы жағдайды талдау нәтижесінде жүйенің интеграцияланбағаны да анықталды. Жүйе қатысушылары арасындағы өзара қатынастарды реттейтін бірыңғай экономикалық, әкімшілік және ұйымдастырушылық модель жоқ. Соның салдарынан жүйе рентабельділіктің шекті деңгейінде жұмыс істейді, ал әрбір кәсіпорын жеке тұлғалар үшін ҚТҚ шығару тарифін көтеру мәселесін үнемі көтеріп келеді.
Сонымен бірге қалдықтарды басқару жүйесінде табыс әкелуі мүмкін кейбір элементтер жеткіліксіз дамыған. Қалдықтарды басқару жүйесіндегі әлеуетті табыс көздеріне кәдеге жарамды фракцияларды қайта өңдеу және сату, қайталама шикізатты өткізу, биоыдырайтын қалдықтарды өңдеу мен полигон газын кәдеге жарату нәтижесінде алынатын электр және жылу энергиясын сату жатады.

В отходах встречаются опасные составляющие – отходы 1 класса опасности – батарейки. Они составляют около 1% ТБО. Кроме того, в твердых бытовых отходах встречаются медицинские отходы класса А и остатки бытовых приборов.
Морфологический состав ТБО в городе Уральск в 2026 году:
Выводы по анализу текущей ситуации по управлению твердыми бытовыми отходами
В настоящее время в сфере управления ТБО в городе Уральск имеются следующие основные проблемы на этапе сбора:
•Неконтролируемое размещение ТБО юридическими лицами в контейнеры для физических лиц;
•Неконтролируемое размещение внутридомового уличного смета дворниками, нанятыми КСК, в контейнеры для физических лиц;
•Отсутствует раздельный сбор ТБО для юридических лиц следующих видов отходов: бумага, пластик, пищевые отходы;
•В морфологическом составе ТБО 1% составляют опасные отходы, которые в дальнейшем попадают на полигон ТБО;
•Внешние факторы, такие, как затруднение доступа к контейнерным площадкам, отсутствие мер для нарушителей, отсутствие стандартов на размеры контейнерных площадок для возможности транспортировки отходов на более крупных мусоровозах, значительно снижают эффективность сбора отходов.
На этапе транспортировки выявляются следующие проблемы:
•Частные перевозчики демпингуют цены на вывоз ТБО при заключении договоров с юридическими лицами;
•Частные перевозчики вывозят отходы на несанкционированные свалки области.
•Также ежегодно выявляются несанкционированные свалки на территории города, расходы на ликвидацию которых покрываются за счет бюджетных средств.
На этапе переработки наблюдается следующее:
•Переработка ТБО в настоящее время осуществляется неэффективно. Показатель по переработке отходов составляет только 4-6%. При этом 94-96% отходов направляются на захоронение на полигон ТБО;
•Отсутствуют мощности по глубокой переработке ТБО, за счет которых можно сократить объемы отходов, направляемых на захоронение на полигон.
•На полигоне также отсутствуют технологии сбора и утилизации свалочного газа, что негативно влияет на объемы выбросов парниковых газов на полигоне.
•Также существуют проблемы при начислении и взаиморасчетах с физическими лицами за услуги по вывозу ТБО. Проблемы с начислением физическим лицам по нормам на количество проживающих связаны с тем, что количество фактически проживающих человек не соответствует количеству зарегистрированных. Более того выявлены проблемы с собираемостью платежей от физических лиц, вследствие чего у МВО возникает дебиторская задолженность, которая ежегодно увеличивается на ~6-9%.
По итогам анализа текущей ситуации также было выявлено, что система не является интегрированной. Отсутствует единая экономическая, административная и организационная модель, которая регулирует взаимоотношения между участниками системы. Как следствие, система работает на грани рентабельности, и каждое предприятие регулярно выступает за повышение тарифа на вывоз ТБО для физических лиц.
При этом в системе управления отходами отсутствуют некоторые элементы, которые могут генерировать доходы. Потенциальные источники прибыли в системе управления отходами включают в себя переработку и продажу утильных фракций, реализацию вторичного сырья, электрической и тепловой энергии, получаемой при переработке биоразлагаемых отходов и утилизации свалочного газа.

3.2. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Қалдықтардың жекелеген түрлеріне мыналар жатады:
• медициналық қалдықтар;
• электрлік және электрондық жабдықтардың қалдықтары, құрамында сынабы бар шамдар және қоректендіру көздері;
• автомобиль шиналарының қалдықтары және пайдаланылған майлар;
• құрылыс қалдықтары;
• ірі габаритті қалдықтар;
• иесіз көлік құралдары;
• күл-қож қалдықтары.
Қалдықтардың жекелеген түрлерін ҚТҚ полигонына шығаруға тыйым салынады. Оларды жинау мен кәдеге жаратуды мамандандырылған компаниялар жүзеге асыруы тиіс. Сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасында қалдықтардың түрі мен сипаттамасына қарай оларды жинау, тасымалдау және кәдеге жарату бойынша әртүрлі талаптар белгіленген.
3.2.1. Медициналық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Медициналық қалдықтар – бұл медициналық қызмет көрсету және медициналық манипуляциялар жүргізу процесінде пайда болатын қалдықтар.
Қазіргі уақытта медициналық қалдықтарды басқару мынадай нормативтік құжаттармен реттеледі: "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 187 бұйрығымен бекітілген) және "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 127 бұйрығымен бекітілген). Жауапты мемлекеттік орган – Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 ақпандағы № 176 бұйрығымен бекітілген санитариялық қағидаларға сәйкес медициналық қалдықтар қауіптілік дәрежесіне қарай мынадай сыныптарға бөлінеді:
• А сыныбы – ҚТҚ-ға ұқсас, қауіпті емес медициналық қалдықтар;
• Б сыныбы – эпидемиологиялық тұрғыдан қауіпті медициналық қалдықтар;
• В сыныбы – эпидемиологиялық тұрғыдан төтенше қауіпті медициналық қалдықтар;
• Г сыныбы – токсикологиялық қауіпті медициналық қалдықтар;
• Д сыныбы – радиоактивті медициналық қалдықтар.
Қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес денсаулық сақтау саласында қызмет көрсететін барлық ұйымдар медициналық қалдықтар бойынша есептілік тапсыруға міндетті. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі медициналық қалдықтарды есепке алу жұмысын жүргізуде. 2019 жылы ведомствоның медициналық қалдықтар бойынша ақпарат ұсыну тәртібін бекіту жөніндегі құзыреті заңнамалық түрде нақтыланды және медициналық қалдықтардың меншік иелерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды жыл сайын хабардар етуге міндеттейтін қағидалар қабылданды.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" жаңа кодексте медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сақтау, залалсыздандыру, көму және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қойылатын талаптар әзірленді. Сонымен қатар санитариялық қағидалар қайта қаралып, қалдықтарды залалсыздандыру сапасын бақылауға бағытталған қосымша талаптар енгізілді.
Медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау және кәдеге жарату қызметтерін көрсету қазіргі уақытта бәсекелестік ортада жүзеге асырылады. Коммуналдық кәсіпорын мәртебесіне ие медициналық мекемелер мемлекеттік сатып алу саласындағы қолданыстағы нормаларға сәйкес медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау және кәдеге жарату қызметтерін сатып алады. Қызмет көлемі медициналық мекеменің нақты жұмысына және халыққа көрсетілетін қызмет көлеміне байланысты анықталады. Қызмет құны медициналық қалдықтарды кәдеге жаратуға маманданған ұйымдардың коммерциялық ұсыныстары негізінде айқындалады.
Медициналық қалдықтар жобасы шеңберінде БҰҰДБ жылдық жалпы қуаты 1 250 тонна болатын жеті медициналық қалдықтарды кәдеге жарату орталығын құрды.
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасында СТ РК 3498-2019 "Қауіпті медициналық қалдықтар. Бөлек жинауға, сақтауға, қабылдауға, тасымалдауға және кәдеге жаратуға (залалсыздандыруға) қойылатын талаптар" ұлттық стандарты қолданысқа енгізілді. Бұл стандарт Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 451-НҚ бұйрығымен бекітілген.
Орал қаласында медициналық қалдықтарды кәдеге жаратумен "Талап" АҚ айналысады. Кәсіпорын қалалық және облыстық медициналық ұйымдардан А, Б, В, Г сыныптарындағы қалдықтарды қабылдайды, оларды әкетудің тиісті логистикасын ұйымдастырады және белгіленген талаптарға сәйкес кәдеге жаратады.
Қазіргі заманғы медицинада бір реттік шығыс материалдары кеңінен қолданылады. Оларға төсек-орын жабдықтары, халаттар, бас киімдер, қолғаптар және медицина қызметкерлері күнделікті пайдаланатын өзге де заттар жатады. Соңғы жылдары медициналық маскаларды пайдалану да айтарлықтай артты, сондықтан оларды қоршаған ортаға зиян келтірмейтіндей етіп дұрыс кәдеге жарату қажет. Мұндай қалдықтар, сондай-ақ қызмет ету мерзімі аяқталған медициналық құралдар мен мерзімі өткен дәрілік заттар қауіпсіз қалдықтарға жатқызылады. Эпидемиологиялық тұрғыдан қауіпті және төтенше қауіпті қалдықтармен жұмыс арнайы алгоритм бойынша жүргізілуі тиіс. Сонымен қатар құрамында сынабы бар люминесцентті шамдар сияқты Г сыныбына жататын қалдықтарды кәдеге жарату ерекше технологиялар мен жоғары жауапкершілікті талап етеді.
Батыс Қазақстан облысын дамытудың 2021–2025 жылдарға арналған жоспарында "Қауіпті медициналық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі" көрсеткіші бойынша жыл сайын 100% жоспарланған. 2023 жылдың қорытындысы бойынша облыс бойынша 42,6 мың тонна, 13,6 мың дана және 14,0 мың м³ медициналық қалдықтар түзілген және олардың барлығы толық кәдеге жаратылған. Орал қаласы бойынша жеке есеп жүргізілмейді.
3.2.2. Электр және электрондық жабдықтардың, құрамында сынабы бар шамдар мен қоректендіру көздерінің қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Орал қаласында электр және электрондық жабдықтардың қалдықтарын жеке кәсіпкерлер қабылдап, оларды кәдеге жарату үшін басқа облыстарға немесе Ресей Федерациясының шекаралас қалаларына жөнелтеді.
Электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары полигон жағдайында коррозияға және тотығуға ұшырайды, сондай-ақ құрамында әртүрлі ауыр металдар болады. Осыған байланысты оларды ҚТҚ полигонында көмуге тыйым салынады.
Жеке тұлғаларда пайда болатын электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары көбіне ҚТҚ-ға арналған контейнерлерге тасталады, ал ірі габаритті жабдықтардың қалдықтары ҚТҚ көму тұрғысынан инертті қалдықтармен (жиһаз, құрылыс қалдықтары) бірге контейнерлік алаңдарда жиналады. Кейіннен бұл қалдықтарды қоқыс шығаратын ұйымдар қоқыс сұрыптау кешеніне жеткізеді, онда олар жалпы қалдық көлемінен сұрыптау барысында бөлініп алынады.
Үлгілік талдау нәтижесіне сәйкес, ірі көлемді қалдықтар құрамындағы электр жабдықтарының массалық үлесі 10%-ды құрайды.
Заңды тұлғаларда түзілетін электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары шарттық негізде мамандандырылған компаниялар арқылы кәдеге жаратылады.
Электрондық қалдықтар қайта өңдеуге арналған қоймалар мен өндірістік алаңдарға жеткізілуі тиіс. Қайта өңдеудің негізгі әдісі – оларды құнды компоненттер мен фракцияларға бөлшектеу.
Мынандай қызмет түрлері көрсетіледі:
●өнеркәсіптік жабдықтарды есептен шығару және кәдеге жарату;
●компьютерлік техника мен кеңсе техникасын есептен шығару және кәдеге жарату (компьютерлер, мониторлар, принтерлер, факстар, телефондар және т.б.);
●тұрмыстық техниканы есептен шығару және кәдеге жарату (тоңазытқыштар, кір жуғыш машиналар, плиталар және т.б.);
●өнеркәсіптік қалдықтарды есептен шығару және кәдеге жарату;
●автомобиль шиналары мен аккумуляторларды есептен шығару және кәдеге жарату;
●энергия үнемдеуші, люминесцентті және құрамында сынабы бар шамдарды кәдеге жарату;
●пайдаланылған майларды әкету және кәдеге жарату.
Электр және электрондық жабдықтардың қалдықтарын тегін қабылдап, кәдеге жаратуға жөнелтетін жылжымалы қабылдау пунктін ұйымдастыру қажет.

3.2. Анализ текущей ситуации по управлению отдельными видами отходов
К отдельным видам отходов относятся:
•медицинские отходы;
•отходы электрического и электронного оборудования, ртутьсодержащих ламп и источников питания;
•отходы автомобильных шин и отработанные масла;
•строительные отходы;
•крупногабаритные отходы;
•бесхозные транспортные средства;
•золошлаковые отходы.
Отдельные виды отходов запрещается вывозить на полигон ТБО – их сбор и утилизация должны осуществляться специализированными компаниями. Более того, в законодательстве РК обозначены различные требования по сбору, транспортировке и утилизации в зависимости от вида и характеристик отдельных видов отходов.
3.2.1. Анализ текущей ситуации по управлению медицинскими отходами
Медицинские отходы – это отходы, образующиеся в процессе оказания медицинских услуг и проведения медицинских манипуляций.
Управление медицинскими отходами на сегодня регулируется Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (утверждены Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 апреля 2018 года № 187); "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (утверждены приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 127). Ответственным государственным органом Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области.
Согласно санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденным приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 176, медицинские отходы разделены на классы в соответствии со степенью опасности:
•класс А – неопасные медицинские отходы, подобные ТБО (не имеющие контакта с биологическими жидкостями пациентов, инфекционными больными);
•класс Б – опасные (эпидемиологически) медицинские отходы (инфицированные и потенциально инфицированные отходы - материалы и инструменты, предметы, загрязненные кровью и другими биологическими жидкостями, патологоанатомические отходы, органические операционные отходы: органы, ткани, пищевые отходы из инфекционных отделений, отходы из микробиологических, клинико-диагностических лабораторий, фармацевтических, иммунобиологических производств, работающих с микроорганизмами 3-4 групп патогенности, биологические отходы вивариев, живые вакцины, непригодные к использованию);
•класс В – чрезвычайно (эпидемиологически) опасные медицинские отходы (материалы, контактировавшие с больными инфекционными болезнями, которые могут привести к возникновению чрезвычайной ситуаций в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требуют проведения мероприятий по санитарной охране территории, отходы лабораторий, фармацевтических и иммунобиологических производств, работающих с микроорганизмами 1 - 2 групп патогенности, отходы лечебно-диагностических подразделений фтизиатрических стационаров, отходы от пациентов с анаэробной инфекцией, отходы микробиологических лабораторий, осуществляющих работу с возбудителями туберкулеза);
•класс Г – токсикологически опасные медицинские отходы (лекарственные, в том числе цитостатики, диагностические, дезинфицирующие средства, не подлежащие использованию, ртутьсодержащие предметы, приборы и оборудование, отходы сырья и продукции фармацевтических производств, отходы от эксплуатации оборудования, транспорта, систем освещения);
•класс Д – радиоактивные медицинские отходы (все виды отходов, в любом агрегатном состоянии, в которых содержание радионуклидов превышает допустимые уровни, установленные нормами радиационной безопасности).
В соответствии с требованиями действующего законодательства все организации, имеющие отношение в сфере предоставления услуг по здравоохранению, обязаны сдавать отчетность по медицинским отходам. Министерством здравоохранения РК проводится работа по учету медицинских отходов. В 2019 году законодательно закреплена компетенция ведомства по утверждению порядка предоставления информации по медицинским отходам, и приняты правила, требующие от собственников медицинских отходов ежегодно информировать уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
В новом Кодексе "О здоровье народа и системе здравоохранения" разработаны требования к физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность по сбору, транспортировке, хранению, обезвреживанию, захоронению и использованию медицинских отходов. Также пересмотрены требования Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" и включены дополнительные требования, направленные на контроль качества обезвреживания отходов.
Предоставление услуг по сбору, транспортировке и утилизации медицинских отходов в настоящее время находится в конкурентной среде. Медицинские учреждения, являющиеся коммунальными предприятиями, в соответствии с действующими нормами в сфере госзакупок работ и услуг, проводят госзакуп услуг по сбору, транспортировке и утилизации медотходов. Объем услуг (отходы в куб м) определяется по факту работы медучреждения и зависит от объема оказываемых услуг населению. Стоимость услуг определяется на основе коммерческих предложений специализированных организаций по утилизации медицинских отходов.
В рамках проекта по медицинским отходам ПРООН создала семь центров утилизации медицинских отходов общей мощностью 1 млн 250 тонн в год. (https://www.kaznu.kz/content/files/pages/folder17928).
С 1 января 2020 года в РК вступил в силу национальный стандарт в сфере обращения с опасными медицинскими отходами СТ РК 3498-2019 "Опасные медицинские отходы. Требования к раздельному сбору, хранению, приему, транспортировке и утилизации (обезвреживанию)". Стандарт утвержден и введен в действие Приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от "03" декабря 2019 года № 451-од.
В г. Уральск АО Талап занимается утилизацией медицинских отходов. Принимают у городских и областных медицинских организаций отходы классов А, Б, В, Г, создают логистику вывоза этих отходов, соответствующую всем требованиям, и проводят утилизацию в соответствии с определҰнными нормами.
Действительно, современная медицина широко использует одноразовые расходные материалы. Это и постельное бельҰ, и халаты, шапочки, перчатки – всҰ, что в течение дня использует персонал больниц. Сегодня в разы увеличилось использование медицинских масок, их тоже необходимо грамотно утилизировать, чтобы не нанести вред окружающей среде. Такие отходы, а также медицинские инструменты, отслужившие свой срок, и просроченные лекарства, относятся к классу А – это безопасные отходы. К классу Б относятся предметы и вещества, считающиеся опасными, но не инфекционными. Класс В – опасные отходы, с которыми нужно работать по особому алгоритму, чтобы не допустить распространения инфекций. Также мы перерабатываем предметы класса Г – это люминесцентные лампы с ртутьсодержащим напылением. Это опасный вид утилизации, он требует применения определҰнных технологий и, конечно же, ответственности.
В плане развития Западно-Казахстанской области на 2021-2025 годы предусмотрено показатель "Доля переработки и утилизации опасных медицинских отходов" с плановым значением 100 % ежегодно. По итогам 2023 года по области по области образовано 42,6 тыс. тонн, 13,6 тыс. шт и 14,0 тыс. м3 медицинских отходов и все отходы полностью утилизированы (по г. Уральск отдельного расчета не ведется).
3.2.2.Анализ текущей ситуации по управлению отходами электрического и электронного оборудования, ртутьсодержащих ламп и источников питания
Отходы электрического и электронного оборудования
По городу Уральск отходов электрического и электронного оборудования принимает частные предприниматели и вывозят на утилизацию в другие области или в приграничные города Россиской Федерациии.
Отходы электрического и электронного оборудования в условиях полигона подвергаются коррозии и окислению, а также содержат различные тяжелые металлы, поэтому их захоронение на полигоне ТБО запрещено.
Образующиеся у физических лиц отходы электрического и электронного оборудования удаляются в контейнеры для ТБО, а отходы крупногабаритного оборудования складируются на контейнерных площадках для ТБО вместе с инертными с точки зрения захоронения КГО (мебель, строительные отходы). Далее отходы электрического и электронного оборудования вывозятся мусоровывозящими организациями на МСК, где извлекаются в ходе сортировки из общего объема отходов.
Согласно анализу выборки, массовая доля электрооборудования в составе КГО составляет 10%.
Отходы электрического и электронного оборудования, образующиеся у юридических лиц, утилизируются специальными компаниями на договорной основе.
Электронные отходы должны вывозиться на склады и производственные помещения для переработки. Основной метод переработки – разбор на ценные компоненты и фракции.
●списание и утилизация промышленного оборудования;
●списание и утилизация компьютерной техники и оргтехники; (компьютеры, мониторы, принтеры, факсы, телефоны и др.) (от 10 тенге);
●списание и утилизация бытовой техники (холодильники, стиральные машины, плиты и др.);
●списание и утилизация промышленных отходов;
●списание и утилизация автомобильных шин (от 20 тенге), аккумуляторов (от 500 тенге) и т. д.;
●утилизация энергосберегающих, люминисцентных, ртутьсодержащих ламп;
●утилизация, вывоз отработанных масел (от 25 тенге).
Необходимо организовать передвижной пункт приема и на бесплатной основе вывозить на утилизацию отходы электронного и электротехнического оборудования.

3.2.3. Автомобиль шиналары мен пайдаланылған майлардың қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Соңғы жылдары автомобильдер санының өсуімен қатар тозған шиналар қалдықтарын кәдеге жарату мәселесі де өзекті бола түсті. Орал қаласында 103 000-нан астам автомобиль тіркелген, оның ішінде 500-ден астамы Ресей Федерациясының нөмірімен жүреді. Осыған байланысты пайдаланудан шыққан шиналарды кәдеге жарату мәселесі маңызды болып отыр.
Автомобиль шиналары резеңкеден және басқа да материалдардан дайындалады, олардың құрамына каучук, техникалық көміртек немесе күйе, кремний диоксиді, күкірт, табиғи майлар мен шайырлар және басқа компоненттер кіреді. Әр өндірушінің өнімнің қасиеттерін айқындайтын өзіндік оңтайлы химиялық құрамы болады.
Пайдаланудан шыққан автомобиль шиналары ең көлемді полимерлі қалдықтардың бірі болып табылады. Олар автошаруашылықтарда, әуеайлақтарда, өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шиномонтаж шеберханаларында, тау-кен байыту комбинаттарында және басқа да нысандарда жиналады.
Тозған шиналарды қайта өңдеу экологиялық тұрғыдан өте маңызды, өйткені топыраққа көмілген шина 150 жылдан астам уақыт бойы ыдырайды. Ал рұқсатсыз тасталған немесе шашылып жатқан шиналар сыртқы факторларға төзімділігіне байланысты қоршаған ортаны ұзақ уақыт бойы ластайды. Осы уақыт ішінде улы органикалық қосылыстар шайылып, топыраққа түседі. Әсіресе ыстық климат жағдайында мұндай орындар кеміргіштер, жыландар мен жәндіктердің көбеюіне қолайлы ортаға айналады.
Сонымен қатар шиналар жоғары өрт қауіптілігімен сипатталады және қауіптіліктің 4-сыныбына жатады. Олардың бақылаусыз жану өнімдері топыраққа, суға және атмосфералық ауаға өте зиянды әсер етеді. Шинаның жану температурасы тас көмірдің жану температурасына жуық болғандықтан, мұндай өртті сөндіру өте қиын.
Тозған шиналарды пайдалану және қайта өңдеу мәселесінің экономикалық маңызы да зор, өйткені табиғи ресурстарға деген сұраныс тұрақты түрде өсіп келеді. Шиналарды қайта өңдеу арқылы табиғи ресурстарды үнемдеуге болады, себебі олардың құрамында бастапқы қасиеттеріне жақын резеңке, сондай-ақ арматуралық тоқыма және металл материалдар бар.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 351-бабының 6-тармағына сәйкес шиналарды полигондарда көмуге тыйым салынады. Шиналарды көму немесе жағу емес, кәдеге жарату табиғи ресурстарды сақтауға, ресурс үнемдеуші технологияларды дамытуға және қоршаған ортаны сауықтыруға мүмкіндік береді.

3.2.3. Анализ текущей ситуации по управлению отходами автомобильных шин и отработанных масел
В последние годы повсеместно наряду с увеличением количества автомобилей растет проблема утилизации отходов изношенных шин. В городе Уральск зарегистрировано более 103 000 автомобилей тысяч автомобилей, более 500 с российскими номерами, поэтому вопросы утилизации вышедших из употребления шин являются также актуальными.
Автомобильные шины изготавливаются из резины или других материалов, но с добавлением каучука, в состав входят технический углерод или сажа, диоксид кремния или силика, сера, натуральные масла или смолы и пр. У производителей имеется свой оптимальный химический состав, который определяет различные характеристики. Вышедшие из эксплуатации автопокрышки являются одним из самых много тоннажных полимерных отходов, вышедшие из употребления шины накапливаются в местах их эксплуатации (в автохозяйствах, на аэродромах, промышленных и сельскохозяйственных предприятиях, шиномонтажных мастерских, горно-обогатительных комбинатах и т.д.). Проблема переработки изношенных шин имеет важное экологическое значение, поскольку засыпанная землҰй шина разлагается более 150 лет, а вывезенные на свалки или рассеянные на окружающих территориях, шины длительное время загрязняют окружающую среду вследствие высокой стойкости к воздействию внешних факторов (солнечного света, кислорода, озона, микробиологических воздействий). Все это время будет происходить вымывание токсичных органических соединений, которые попадут в почву. Места их скопления, особенно в регионах с жарким климатом, служат благоприятной средой обитания и размножения для грызунов, змей и насекомых, являющихся разносчиками различных заболеваний.
Кроме того, шины обладают высокой пожароопасностью и относятся к 4 классу опасности, а продукты их неконтролируемого сжигания оказывают крайне вредное влияние на окружающую среду (почву, водный, воздушный бассейны). Температура горения шины равна температуре горения каменного угля, поэтому потушить такое возгорание крайне сложно.
Проблема использования изношенных шин имеет также существенное экономическое значение, поскольку потребности экономики в природных ресурсах непрерывно растут, а их стоимость постоянно повышается. Переработка изношенных шин, содержащих помимо резины, технические свойства которой близки к первоначальным, также большое количество армирующих текстильных и металлических материалов, является источником экономии природных ресурсов.
В соответствии с п.6 ст. 351 предусматривает запрет на захоронение шин на полигонах. Утилизация шин, а не их захоронение и сжигание, позволят сохранить природные запасы ценного сырья, стимулировать развитие ресурсосберегающих, дешевых технологий, а также очистить и оздоровить окружающую среду.

Қазіргі уақытта "Қалдықтар. Автокөлік шиналары. Қолдану кезіндегі қауіпсіздік талаптары" атты мемлекеттік стандарт қолданылады. Бұл стандарт Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2012 жылғы 26 маусымдағы № 321-од бұйрығымен бекітіліп, 2013 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілген. Стандарт шиналар қалдықтарының өмірлік циклінің барлық кезеңдеріне: жинау, сақтау, тасымалдау, кәдеге жарату және қайта өңдеуге қойылатын талаптарды белгілейді.
Орал қаласында шиналарды жинау және кәдеге жарату қызметтерін көрсететін автосервистер мен шиномонтаж желісі дамыған, сондай-ақ қайта өңдеу кәсіпорындары бар. Қызмет құны 1 теңгеден 400 теңгеге дейін ауытқиды.
Пайдаланылған автомобиль шиналарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнайы жабдықтары бар мамандандырылған компаниялар кәдеге жаратуы тиіс. Көптеген шағын шиномонтаж және автосервис нысандары шиналарды кейіннен қайта өңдеушілерге тапсыру үшін уақытша жинақтайды.
Шиналарды қайта өңдеу барысында пиролиз отыны, пиролиздік техникалық көміртек және резеңке үгіндісі алынады. Резеңке үгіндісін жол құрылысында, спорт және балалар алаңдарына арналған резеңке жабындар өндірісінде пайдалануға болады.
Бұл бағытта "Оператор РОП" ЖШС, "GUBER SERVICE" және "Кама-Центр" компанияларымен бірге шиналарды тиімді қайта өңдеу тетігін пысықтау ұсынылады. "Оператор РОП" ЖШС тозған автомобиль шиналарын қайта өңдеумен айналысатын қазақстандық кәсіпорындарға өтемақы тетіктерін енгізді. "Кама-Центр" компаниясы, "Кама" сауда үйі" ЖШҚ еншілес кәсіпорны ретінде, Орал қаласында пайдаланылған автомобиль шиналарын толық қайта өңдеу цехын ашқан. Бұл цехта ескі шиналар ұсақталып, резеңке металл және тоқыма кордтан ажыратылады. "GUBER SERVICE" – Орал қаласындағы ірі автосервистердің бірі.
3.2.4. Құрылыс қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Қазіргі уақытта Орал қаласы аумағында құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы алаңдар жоқ. Орал қаласын абаттандыру қағидаларына сәйкес құрылыс қалдықтарын әкету жеке шарт негізінде жүзеге асырылады. "Орал Таза Сервис" АҚ құрылыс қалдықтарын полигонға дейін жеткізу бойынша шарттық негізде қызмет көрсетеді.
Орал қаласынан 35 км қашықтықта орналасқан "GreenEcoTechnology" ЖШС кәсіпорындардан құрылыс қалдықтарын ақылы негізде қабылдап, кәдеге жаратады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес құрылыс қалдықтарын полигондарда көмуге тыйым салынады. Құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату кезінде бетон, қиыршық тас, кірпіш сынығы, құм және топырақты қиыршық тас қоспаларын өндіруде, ҚТҚ полигондарында оқшаулағыш материал ретінде, сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттамада рұқсат етілген жағдайда аумақтарды толтыруда немесе рекультивациялауда пайдалануға болады.
Сонымен бірге Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы "жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес отырысының хаттамалық тапсырмасына сәйкес облыс әкімдеріне құрылыс қалдықтарын қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын тығыздау мен рекультивациялауда, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды өндірудің тарихи орындарын қалпына келтіруде пайдалану тапсырылған.

На сегодня имеется Государственный стандарт "Отходы. Шины автотранспортные. Требования безопасности при обращении". Он был утвержден приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий РК № 321-од от 26 июня 2012 г. и вводится в действие с 1 июля 2013 г. Стандарт устанавливает и определяет требования в отношении стадий жизненного цикла отходов шин, камер (в том числе их кусков и фрагментов): сбора, хранения, транспортировки, утилизации и переработки. Требования стандарта могут также распространяться на отходы прочей резиновой продукции.
В г.Уральск развита сеть автосервисов и шиномонтажных, предлагающих услуги сбора и утилизации шин, имеются перерабатывающие предприятия. Разброс цен за услуги варьируется от 1 тг до 400 тг/шт.
Утилизация отработанных автомобильных шин в соответствии с законодательством РК должна производиться специализированными компаниями, располагающими специальным оборудованием.
Множество мелких шиномонтажных, пунктов автосервиса складируют у себя шины для дальнейшей передачи переработчикам.
В процессе переработки шин получают пиролизное топливо, пиролизный техуглерод, резиновую крошку, которую можно использовать в дорожном строительстве, производстве резиновых покрытий для спортивных, детских площадок и пр. Предлагается проработать эффективный механизм переработки шин совместно с ТОО "Оператор РОП", "GUBER SERVICE", Кама Центр. ТОО "Оператор РОП" внедрил механизмы компенсации казахстанским предприятиям, занимающимся переработкой изношенных автомобильных шин. Компания "Кама-Центр", "дочернее предприятие ООО "Торговый дом "Кама", открыла в Уральске цех по полной переработке изношенных автомобильных шин. Цех представляет собой автоматизированную линию, в которой старые автошины измельчают, а резину отделяют от металлического и текстильного корда. "GUBER SERVICE" один из крупных автосервисов по ремонту автомобилей в Уральске.
3.2.4. Анализ текущей ситуации по управлению строительными отходами
На сегодня на территории города Уральск отсутствуют площадки для сбора строительных отходов. В соответствии с Правилами благоустройства города Уральск вывоз строительных отходов производится на основании отдельного договора. Компанией АО "Орал Таза Сервис" вывоз строительных отходов осуществляется по договору с вывозом до полигона.
ТОО ""GreenEcoTechnology" расположенный 35 км от г. Уральск занимается приемом и утилизации строительных отходов с предприятии на платной основе.
Экологическим Кодексом Республики Казахстан запрещено захоронение строительных отходов на полигонах. При утилизации строительных отходов возможно применение бетона, щебня, кирпичного боя, песка, грунта при изготовлении щебеночной смеси, можно использовать на полигонах для захоронения твердых бытовых отходов в качестве изоляционного материала, или направляться на отсыпку или рекультивацию территорий, где проектно-сметной документацией разрешается их применение.
Также, согласно пункта 2.5. протокольного поручения заседании Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан акимам областей поручено применение строительных отходов в уплотнении и рекультивации полигонов твердых бытовых отходов, а также рекультивации исторических мест добычи общераспространҰнных полезных ископаемых.

Осы негізде Орал қаласы әкімдігі "Халиловское" сазды жыныстар кен орнының пайдаланылған бөлігінде қауіпті емес қалдықтарды, оның ішінде құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату алаңын құру жөніндегі жұмысты бастаған. Карьердің тереңдігі 8–11 метрді құрайды.
3.2.5. Ірі габаритті қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Орал қаласын абаттандыру қағидаларына сәйкес ірі габаритті қалдықтарды әкету мамандандырылған қоқыс шығаратын ұйымдармен жасалған жеке шарт негізінде жүргізілуі тиіс. Алайда бұл талапты жеке және заңды тұлғалар сирек орындайды. Соның салдарынан ірі габаритті қалдықтарды ортақ пайдаланылатын контейнерлік алаңдарда жинақтау проблемасы туындайды, сондай-ақ оларды қоқыс сұрыптау кешеніне немесе полигондарға жеткізу бойынша қоқыс шығаратын ұйымдардың шығындары артады.
Ірі габаритті қалдықтарды әкету және кәдеге жарату қызметтерін жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру жүргізілмейді. Бұл мәселені шешу үшін ПИК/ОСИ, қоқыс шығаратын ұйымдар және Орал қаласы полиция басқармасының учаскелік инспекторлары арасында абаттандыру қағидаларын бұзушыларды анықтау және оларды әкімшілік жауапкершілікке тарту бойынша өзара іс-қимыл қажет. Сонымен қатар мұндай құқық бұзушылықтардың алдын алуда қоғамның қатысуы да маңызды рөл атқарады.
Орал қаласында ескі тұрмыстық техниканы, жиһазды әкетумен және оларды қайта өңдеумен айналысатын кәсіпорындар бар.
3.2.6. Иесіз көлік құралдарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Орал қаласын абаттандыру қағидаларына сәйкес тұрғын үй орамдары, шағын аудандар және үй маңындағы аумақтарда көлік құралдарын арнайы бөлінген және жол белгілерімен және (немесе) таңбалармен белгіленген орындардан тыс жерде қоюға жол берілмейді.
Жаңа автомобиль сатып алу кезінде жеңілдік сертификаттарын беру тетігінің енгізілуіне байланысты пайдаланудан шыққан көлік құралдарын жалпы қалалық аумақтарда тастап кету фактілері іс жүзінде сирек кездеседі.
"Оператор РОП" ЖШС сайтында автокөлік қалдықтарын кәдеге жаратуға тапсыру тәртібі туралы ақпарат орналастырылған.
Аудан әкімдіктері Орал қаласының полиция басқармасымен бірлесіп иесіз қалған және пайдаланудан шыққан автокөліктерді анықтау, олардың иелерін табу және осындай көлік құралдарын кәдеге жарату қажеттілігі туралы хабардар ету жұмыстарын мерзімді түрде жүргізеді.
3.2.7. Күл-қож қалдықтарын басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген үлгілік қағидаларға сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған контейнерлерге және контейнерлік алаңдарға күл төгуге және жинақтауға жол берілмейді.
Орал қаласы тұрғындарының 99%-ы газбен қамтамасыз етілген.
Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау қорытындылары.
2019 жылғы өндіріс және тұтыну қалдықтарының мемлекеттік кадастрын жүргізу нәтижелері бойынша ақпараттық шолу деректері Орал қаласы аумағында өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелеріне жататын қалдықтарды жинау және қайта өңдеу жүргізілетінін көрсетеді.
Сонымен бірге бүгінгі күні өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеудің үлгілік қағидаларының, сондай-ақ өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтар санатына жататын қайталама шикізатты қабылдау пункттерінің желісін ұйымдастыру мәселесі бойынша жергілікті атқарушы органдардың "ӨКМ Операторы" ЖШС-мен өзара іс-қимыл жасау қағидаларының болмауы қабылдау пункттері желісін дамыту жөніндегі жұмысты жандандыруға мүмкіндік бермей отыр.

На этих основаниях акиматом г. Уральск начата работа по созданию площадки по утилизации неопасных отходов (в т.ч. строительные отходы) на отработаной части месторождении глинистых пород "Халиловское" (глубина карьера 8-11 метров).
3.2.5. Анализ текущей ситуации по управлению крупногабаритными отходами
В соответствии с Правилами благоустройства города Уральск вывоз крупногабаритных отходов (КГМ) должен производиться на основании отдельного договора со специализированными мусоровывозящими организациями. Но данная норма редко выполняется физическими и юридическими лицами, что приводит к проблеме складирования КГМ на контейнерных площадках общего пользования и дополнительных расходам МВО по транспортировке КГМ на МСК либо полигоны.
Финансирование услуг по вывозу и утилизации КГМ из средств местного бюджета не производится. Для решения указанной проблемы необходимо взаимодействие КСК (ОСИ) и МВО, а также участковых инспекторов Управления полиции г. Уральск по выявлению нарушителей Правил благоустройства и привлечению их к административной ответственности. Здесь также важную роль играет участие общественности в пресечении таких нарушений.
В г. Уральск имеются предприятия, занимающиеся по договору вывозом старой бытовой техники (телевизоров, холодильников и пр.), мебели и их переработкой.
3.2.6. Анализ текущей ситуации по управлению бесхозными транспортными средствами
В соответствии с Правилами благоустройства города Уральск запрещается:
п. 147. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовой территории не допускается: 3) стоянка и парковка транспортных средств вне специально выделенных и обозначенных знаками и (или) разметками мест.
В связи с принятием механизма выдачи сертификатов на скидку при покупке нового автомобиля размещение на общегородских территориях вышедших из эксплуатации автомобилей практически не наблюдается.
На сайте ТОО "Оператор РОП" https://recycle.kz размещена информация о порядке сдачи на утилизацию автохлама.
Акиматами районов периодически проводятся работы по выявлению брошенных, вышедших из эксплуатации, автомобилей, выявление автовладельцев совместно с районным управлением полиции г.Уральск и уведомление автовладельцев о необходимости утилизации автохлама.
3.2.7. Анализ текущей ситуации по управлению золошлаковыми отходами
В соответствии с Типовыми правилами содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев", утвержденных Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235: п. 21. не допускается сброс и складирование золы в контейнеры для твердых бытовых отходов и на контейнерные площадки.
99% жителей города Уральск обеспечены газом.
Выводы по анализу текущей ситуации по управлению отдельными видами отходов
Как показывают данные Информационного обзора по результатам ведения Государственного кадастра отходов производства и потребления за 2019 год, на территории города Уральск ведется сбор и переработка отходов, попадающих под расширенные обязательства производителей.
Отсутствие на сегодня, Типовых правил обращения с отходами производства и потребления и правил взаимодействия местных исполнительных органов с ТОО "Оператор РОП" по организации сети приемных пунктов вторичного сырья, попадающего под категорию отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей, не позволяют активизировать работу по развитию сети приемных пунктов.

3.3. Шетелдік тәжірибеге шолу
Қазіргі уақытта қалдықтарды басқару әлемдік қоғамдастық үшін ең өзекті тақырыптардың бірі болып табылады, өйткені халық санының тұрақты өсуі нәтижесінде түзілетін қалдықтардың көлемі жыл сайын артып келеді.
Бүгінгі таңда қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйелері қалдықтардың түзілуі мен көмілу көлемін азайтуға, шикізатты қайталама пайдалануды ұлғайтуға және қолда бар озық технологияларды пайдалана отырып қайта өңдеуді дамытуға бағытталған.
Еуропалық одақ елдерінде XX ғасырдың 70-жылдарынан бастап қалдықтарды басқарудың бірыңғай жүйесін қалыптастыру және реттеу құралдарын енгізу басталды. Қалдықтар жөніндегі алғашқы № 75/442/ЕЭК негіздемелік директива 1975 жылғы 15 шілдеде қабылданды, кейін 1991 жылы оған өзгерістер енгізілді. 2008 жылы бұл құжат қайта қаралып, ЕО елдеріндегі қалдықтармен жұмыс істеуді айқындайтын негіздемелік құжат – "Қалдықтар және кейбір директивалардың күшін жою туралы" № 2008/98/ЕС директивасы қабылданды. Бұл директиваның негізгі мақсаты – қалдықтардың түзілуі мен көмілуін азайту, қайталама шикізатты пайдалануды кеңейту және озық технологиялар негізінде қайта өңдеуді дамыту.
Жапонияда қалдықтарды басқару жүйесі 1970-жылдары экономикалық өсу мен индустрияландырудың жеделдеуі кезеңінде дами бастады. Ел аумағының шектеулілігіне байланысты қалдықтарды көмуге арналған полигондар саны да, сыйымдылығы да шектеулі. Сондықтан Жапониядағы қалдықтарды басқару жүйесі, ең алдымен, қалдықтардың түзілуі мен көмілуін барынша азайтуға бағытталған.
Орал қаласында қалдықтарды басқару саласында шетелдік тәжірибеден қалдықтарды жинау мен тасымалдауды жетілдіру, биоыдырайтын қалдықтарды, оның ішінде тағам қалдықтарын бөлек жинау және кәдеге жарату, сондай-ақ иловый шөгінділерді қайта өңдеу мәселелері өзекті болып табылады.
3.4.1. Шетелдік тәжірибеге шолу: қалдықтарды жинау
Қалдықтарды жинау – қалдықтарды басқарудың бастапқы кезеңі. Жинаудың тиімділігі түзілген қалдықтардың жалпы көлеміне шаққандағы жиналған қалдықтардың үлесімен сипатталады.
Әртүрлі елдерде қалдықтарды жинаудың әрқилы схемалары қолданылады:
●"Есіктен есікке" – тасымалдаушы компания әрбір үй шаруашылығынан қалдықтарды жеке жинайды. Бұл тәсіл әдетте қызмет құнының жоғары болуымен ерекшеленеді;
●"Ортақ контейнерлік алаңдар" – контейнерлік алаңдар әр аулада немесе тұрғын үй кешендерінде орналастырылады, тұрғындар қалдықтарды сол жерге жинайды, ал жергілікті атқарушы органдар оларды белгіленген кесте бойынша әкетуді ұйымдастырады;
●"Жол жиегіндегі жинау" – тұрғындар қалдықтарды белгіленген кестеге сәйкес өз үйлерінің алдындағы тротуар жиегіне шығарады;
●"Өзіндік жеткізу" – тұрғындар қалдықтарды арнайы қабылдау пункттеріне немесе қайта тиеу станцияларына өздері апарады. Бұл тәсіл ірі габаритті және жекелеген қалдық түрлеріне қолайлы;
●"Шарт бойынша әкету" – жеке тұлғалар ҚТҚ әкету бойынша шарттарды тікелей тасымалдаушы компаниялармен жасайды.
Қалдықтарды жинау әдісін таңдау жергілікті атқарушы органдармен, жергілікті заңнама талаптарын ескере отырып, айқындалады. Әлемдік тәжірибеде аралас және бөлек жинау тәсілдері қолданылады.
Көбіне мынадай қалдық түрлері бөлек жиналады:
●макулатура;
●пластик қалдықтары, оның ішінде PET;
●шыны;
●металл сынықтары;
●тағамдық (органикалық) қалдықтар, оның ішінде бақша қалдықтары;
●қаптама қалдықтары.
Мысалы, бөлек жинау Германия, Ұлыбритания, Австрия, Жапония және АҚШ-тың кейбір штаттарында кең тараған. Германияда қаптама қалдықтары, макулатура және тағам қалдықтары бөлек жиналады. Ол үшін әртүрлі түсті 4 контейнер пайдаланылады: жасыл – тағам қалдықтарына, көк – қағазға, сары – қаптама қалдықтарына, қара – өзге қалдықтарға арналған.
Жапонияда тағам қалдықтары мен қаптама қалдықтары, ал Австрияның Вена қаласында қағаз, шыны, металл, пластик, тағам және жасыл қалдықтар бөлек жиналады.
Бөлек жинаудың артықшылықтары:
●материалдарды қайта пайдалану немесе оларды жаңа өнім өндіруге арналған қайталама шикізат ретінде қолдану;
●алынған кәдеге жарамды фракциялардың сапасының жоғары болуы, соған сәйкес олардың нарықтық құнының артуы;
●қайталама материалдар мен бұйымдар өндіру нұсқаларының әртүрлілігі.
Бөлек жинаудың кемшіліктері:
●әртүрлі қалдық түрлеріне арналған контейнерлер мен арнайы көлік сатып алуға қосымша шығындар;
●қосымша инфрақұрылым салу қажеттілігі;
●көлік саны мен маршруттардың артуына байланысты тасымалдау шығындарының өсуі;
●бастапқы көзде сұрыптаудың сапасын қамтамасыз етудегі қиындықтар;
●тұрақты бақылау мен мониторинг жүргізу қажеттілігі;
●пәтерлерде бөлек жинауды ұйымдастыру үшін орын тапшылығы.
ЕО-ның қалдықтарды басқару жөніндегі директивасына сәйкес бөлек жинау тек техникалық, экологиялық және экономикалық тұрғыдан негізделген жағдайда ғана енгізіледі.
ҚТҚ әкету жиілігін жергілікті атқарушы органдар қолданыстағы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес белгілейді. Қалдықтарды әкету жиілігі жергілікті климат жағдайларына, халықтың тұрмыстық ерекшеліктеріне және қалдықтардың жинақталу қарқынына байланысты анықталады. Мысалы, Шанхайда халық тығыздығы мен қалдықтардың жиналу қарқыны жоғары болғандықтан ҚТҚ күніне үш рет әкетіледі.
ҚТҚ жинау ірі габаритті қалдықтарды жинаудан бөлек жүргізіледі. Сонымен бірге құрылыс қалдықтарын, медициналық қалдықтарды, электр және электрондық жабдықтардың қалдықтарын, автомобиль шиналарын, құрамында сынабы бар қалдықтарды, люминесцентті шамдарды, пайдаланылған батареялар мен аккумуляторларды, пайдаланылған майларды қабылдау мен жинауға қойылатын арнайы талаптар бар.

3.3. Обзор зарубежного опыта
В настоящее время управление отходами является одной из наиболее актуальных тем для мирового сообщества, так как объем образуемых отходов ежегодно увеличивается в результате регулярного роста численности населения.
На сегодня действующие системы управления отходами направлены на минимизацию объемов образования и захоронения отходов, на увеличение вторичного использования сырья и переработка с использованием наилучших имеющихся технологий.
В странах ЕС еще в 70-е годы 20-го века начали создавать единую систему и внедрять инструменты регулирования, в том числе Директиву по управлению отходами. Первая Директива № 75/442/ЕЭС об отходах (рамочная директива) была принята в 15 июля 1975 года, в дальнейшем в 1991 году в нее были внесены поправки (Директива 91/156/EEC от 18 марта 1991 г.). В 2008 году она была переработана в действующую Директиву ЕС "Об отходах и замене некоторых Директив" (№ 2008/98/ЕС от 19 ноября 2008 г.), которая является рамочным документом, определяющим обращение с отходами в странах ЕС. Основной целью требований является минимизация объемов образования и захоронения отходов, увеличение вторичного использования сырья и переработка с использованием наилучших имеющихся технологий.
Япония начала внедрять систему управления отходами после стремительного роста экономического развития и индустриализации в 1970-е года. По причине небольшой площади в стране имеется ограниченное количество и небольшая емкость полигонов для захоронения. Система по управлению отходами в Японии в первую очередь направлена на минимизацию объемов образования и захоронения отходов.
Для применения в городе Уральск в сфере управления отходами имеющегося зарубежного опыты актуальными являются совершенствование сбора и транспортировки отходов, внедрение сбора и утилизации биоразлагаемых отходов, в том числе пищевых отходов, переработки иловых осадков.
3.4.1. Обзор зарубежного опыта: сбор отходов
Сбор отходов является начальным этапом управления отходами. Эффективность сбора характеризуется объемом собранных отходов от общего объема образованных отходов.
В разных странах существуют и используются разные схемы сбора отходов:
• "От двери к двери". Компания-перевозчик собирает отходы от каждого домовладения индивидуально. Данный вариант характеризуется высокими тарифами за услугу вывоза.
• "Общие контейнерные площадки". Контейнерные площадки располагаются в определенных точках района в зависимости от окрестности (в каждом дворе или для каждого жилого комплекса). Жители приносят и складируют ТБО в контейнерах, расположенных на контейнерных площадках. Местные исполнительные органы организуют сбор и вывоз ТБО согласно установленному графику.
• "Сбор у обочины". Жители оставляют ТБО у тротуара перед своими домами согласно графику, установленному местными исполнительными органами.
• "Самовывоз". Жители привозят отходы в специализированные пункты сбора или станции перегрузки. Данный вариант подходит для крупногабаритных и отдельных видов отходов.
• "Вывоз по договору". Физические лица заключают договора на вывоз ТБО напрямую с компаниями-перевозчиками.
Выбор метода сбора отходов определяется местными исполнительными органами на основе местных требований законодательства. В мировой практике функционируют смешанный и раздельный методы сбора.
Распространен раздельный сбор следующих видов отходов:
• Макулатура;
• Отходы пластика (включая PET);
• Стеклобой;
• Металлолом;
• Пищевые (органические) отходы, включая садовые отходы;
• Отходы упаковки.
Например, раздельный сбор отходов ведется в некоторых странах ЕС (в том числе Германия, Великобритания, Австрия), Японии, некоторых штатах США. В Германии ведется раздельный сбор отходов упаковки, макулатуры, пищевых отходов. Для этого используется 4 вида контейнеров разных цветов. Зеленые контейнеры для сбора пищевых отходов, синие - для отходов бумаги, желтые - для отходов упаковки и черные контейнеры для прочих отходов.
В Японии ведется раздельный сбор пищевых отходов и отходов упаковки (тара и контейнеры из стекла, пластика, бумаги, картона, алюминия и стали, а также ПЭТ бутылки). В Австрии (Вене) ведется раздельный сбор отходов бумаги, стекла, металла, пластика, пищевых и зеленых (садовых) отходов.
Преимуществами раздельного сбора являются:
•вторичное использование материалов или использование отходов в качестве вторичного сырья для производства новых материалов;
•раздельный сбор предполагает более высокое качество отобранных утильных фракций и соответственно наиболее высокую цену, и разнообразие вариантов производства вторичных материалов и изделий.
●Недостатками раздельного сбора являются:
•дополнительные затраты на закупку контейнеров для каждого вида сортируемых отходов и специализированного транспорта для вывоза;
•необходимость строительства дополнительной инфраструктуры;
•затраты и дополнительные расходы на транспортировку за счет увеличения количества транспорта и маршрутов;
•существуют сложности по обеспечению высокого качества сортировки у источника – в результате недобросовестности или необразованности населения в контейнеры для определенного типа отходов могут размещаться другие виды, что существенно влияет на эффективность раздельного сбора, а также влечет дополнительные затраты на последующую сортировку;
•необходимость в регулярном контроле и мониторинге за качеством раздельного сбора также влечет значительные дополнительные затраты;
•сложность сбора отходов в квартирах, так как по строительным нормам площадь кухонных помещений часто не предусматривает достаточно места для раздельного сбора в отдельных контейнерах.
Согласно Директиве ЕС об управлении отходами (975/442/ЕЕС) раздельный сбор внедряют, только если это технически, экологически и экономически обоснованно. "Технически обоснованно" означает, что раздельный сбор будет внедрен используя систему, которая уже разработана и успешно функционирует. "Экологически обоснованно" означает, что добавленная польза для окружающей среды обосновывает возможное негативное влияние системы раздельного сбора на окружающую среду (например, эмиссии от дополнительной транспортировки). "Экономически обоснованно" означает, что затраты на внедрение раздельного сбора (с учетом добавленной стоимости вторичного сырья) будут сравнимы с переработкой смешанных отходов.
Частота вывоза ТБО устанавливается местными исполнительными органами согласно существующим санитарно-эпидемиологическим требованиям. Вывоз отходов осуществляется с необходимой частотой, зависящей от климатических условий местности, культурных особенностей населения и темпа накопления отходов. Например, в Шанхае предлагается вывоз ТБО три раза в день из-за высокой плотности населения и высокого темпа накопления отходов.
Сбор ТБО ведется отдельно от сбора крупногабаритных отходов, также существуют индивидуальные требования для приема и сбора строительных и отдельных видов отходов (медицинские отходы, отходы электронного и электрического оборудования, отходы автомобильных шин, ртутьсодержащие отходы, отходы люминесцентных ламп, отработанные батареи и аккумуляторы, отработанные масла).

3.4.2. Шетелдік тәжірибеге шолу: қалдықтарды тасымалдау
Әлем елдерінде қалдықтарды тасымалдау процесі қоқыс таситын көліктердің маршруттарын ұйымдастыру, пайдаланылатын көлік түрлері, осы процеске қатысушылар және тасымалдау процесін реттеу тетіктері бойынша ерекшеленеді.
Кейбір факторлар отынды үнемдеу арқылы қалдықтарды тасымалдау жүйесінің экологиялық және экономикалық тиімділігіне тікелей әсер етеді, тиісінше атмосфераға шығарылатын пайдаланылған газдар көлемін азайтады. Осындай маңызды факторлардың бірі – тасымалдау маршруттарын оңтайландыру. Қалдықтардың соңғы жеткізу пункті олардың түзілу немесе жиналу орнынан неғұрлым алыс орналасса, көлік шығындары да соғұрлым жоғары болады.
Тасымалдаудың тиімділігін қамтамасыз ету үшін қоқыс таситын көліктердің өлшемдері мен түрлерін дұрыс таңдау аса маңызды. Қазіргі заманғы қалалардың көпшілігінде қалдықтарды кейінгі қайта өңдеу немесе көму орындарына тасымалдау ұсақтау және престеу құрылғыларымен жабдықталған жүк көліктері арқылы жүзеге асырылады. Қолданылатын қоқыс таситын машиналар мен контейнерлердің түрі ауысымдағы жұмысшылардың оңтайлы санын және тәуліктегі ауысым ұзақтығын айқындайды. Қаланың әртүрлі жағдайларында әртүрлі көлік құралдарын пайдалану көбіне тиімді болып табылады. Мысалы, Еуропа мен Қытай елдерінде қалдықтарды шағын жүк көліктерімен, тіпті қоларбалармен жинау жанармай шығындарын оңтайландыруға мүмкіндік береді және кей жағдайларда қаланың тар көшелері мен тұйықтарына кірудің жалғыз мүмкіндігі болып саналады.
Сонымен қатар қоқыс таситын көліктер қалдықтарды тиеу және сығымдау тәсілдерімен, сондай-ақ көтергіштер мен престердің массасымен ерекшеленуі мүмкін. Соңғы екі көрсеткіш тұтынылатын отын көлеміне тікелей әсер етеді.
Сұрыпталған қалдықтарды жинау үшін мамандандырылған көлік құралдарының екі түрі пайдаланылуы мүмкін:
●қалдықтарға толы контейнерді бос контейнерге ауыстыратын қоқыс таситын көлік;
●әртүрлі қалдық түрлеріне арналған жеке секциялары бар және оларды тиісті бөліктерге түсіретін қоқыс таситын көлік.
Осындай жүйе Германияның Мангейм қаласында қолданылады: қалдық қалдықтарды жинауға арналған ауыстырмалы контейнерлер жүйесінде қалдықтар сол контейнерлерде арнайы полигонға инсинерацияға жеткізіледі. Карлсруэ қаласындағы контейнер терминалында контейнерлер Мангеймге жөнелту үшін түсіріледі. Кранның көмегімен контейнерлер жүк көліктеріне тиеліп, қоқыс бункеріне түсіру орнына жеткізіледі. Босатылғаннан кейін контейнерлер теміржол арқылы қайтадан Карлсруэге қайтарылады, содан кейін процесс қайталанады.
Қалдықтарды әкетуді реттеу процесіндегі маңызды аспектілердің бірі – қоқыс шығаратын көлік құралдарын бақылау және қадағалау. Қазіргі уақытта әлемде радиожиіліктік сәйкестендіру жүйелері (RFID) мен жаһандық позициялау жүйелері (GPS) кеңінен қолданылады. Енгізілген GPS жүйесі жүргізушілердің әрекеттері мен маршруттан ауытқуларын бақылап қана қоймай, қалдықтарды рұқсатсыз көму немесе орналастыру фактілерінің алдын алуға да мүмкіндік береді, соның нәтижесінде шығындар азаяды. Мысалы, Батыс Австралияда GPS жүйесі көлік құралдарының орналасқан жерін де, тасымалданатын сұйық қалдықтардың көлемін де бақылау үшін пайдаланылады.

3.4.2. Обзор зарубежного опыта: транспортировка отходов
Процесс транспортировки отходов в странах мира различается по организации маршрутов мусоровозов, по видам используемого транспорта, участникам данного процесса и регулировании процесса транспортировки.
Некоторые факторы оказывают прямое воздействие и на экологическую, и на экономическую составляющую системы транспортировки отходов за счет экономии топлива, и, соответственно, снижения выбросов выхлопных газов в атмосферу. Таким фактором является оптимизация маршрутов перевозки. Чем дальше конечный пункт назначения отходов от точки образования или сбора, тем выше транспортные затраты.
Для обеспечения эффективности транспортировки немаловажен правильный выбор размеров и типов мусоровозов. В большинстве современных городов транспортировку отходов до точек последующей переработки или захоронения осуществляют грузовики, оборудованные устройствами дробления и прессовки. Тип используемых мусоровозов и контейнеров определяет оптимальное число работников на смену и продолжительность смены в сутки. Зачастую эффективным оказывается использование различных типов транспортных средств в различных условиях города. К примеру, сбор отходов в маленькие грузовики и даже ручные тележки в странах Европы и Китая позволяет оптимизировать расходы на топливо и иногда является единственным способом доступа к узким улицам и переулкам города.
Кроме того, мусоровозы могут иметь различные способы загрузки и компрессии отходов и массы подъемников и прессов (последние два показателя влияют на количество потребляемого топлива).
Для сбора сортированных отходов могут использоваться два вида специализированных транспортных средств:
• Мусоровоз, заменяющий контейнер с отходами на опустошенный;
• Мусоровоз с отдельными секциями для разных видов отходов, который выгружает разные виды отходов в соответствующие секции.
Примерно такая система работает в г. Мангейме (Германия): в системе взаимозаменяемых контейнеров для сбора остаточных отходов последние доставляют на специальный полигон на инсинерацию в том же контейнере. В контейнерном терминале в Карлсруэ контейнеры выгружают для доставки в Мангейм. С помощью крана контейнеры загружаются в грузовики, которые перевозят контейнеры на разгрузку к мусорному бункеру. После опустошения контейнеры возвращаются по железной дороге в Карлсруэ, где процесс повторяется.
Важным аспектом в процессе регулирования вывоза отходов являются контроль и отслеживание мусоровывозящих транспортных средств. В настоящее время в мире широко стали использоваться (совместно или индивидуально) системы радиочастотной идентификации, RFID, и системы глобального позиционирования, GPS. Внедренная система GPS помогает не только вести наблюдение за действиями водителей и отклонениями от маршрутов, но и предотвращать случаи несанкционированного захоронения/размещения отходов, и, следовательно, сократить расходы. Так, система GPS в Западной Австралии используется для отслеживания как локации транспорта, так и объема перевозимых жидких отходов. Эта система позволяет избегать расходов в размере $800 000 ежегодно за счет предотвращения оказания вреда окружающей среде от несанкционированного захоронения.

Aberdeen Group (АҚШ) консалтингтік фирмасының мәліметінше, GPS жүйесін енгізу жанармай шығындарын орта есеппен 13,2%-ға, ал үстеме жұмыс шығындарын 13,4%-ға қысқартуға мүмкіндік береді.
Қалдықтардың кез келген түрін тасымалдау қауіпсіздіктің тиісті талаптарына сай болуы тиіс. Қалдықтарды тасымалдайтын көлік құралдары адамдар мен қоршаған ортаға ықтимал зиян келтірмеу үшін арнайы жабдықталуы қажет. Олар ағып кетуден, иістің таралуынан және жәндіктердің енуінен сенімді қорғалуы тиіс.
Дамыған елдердің көпшілігінде қалдықтарды әкетуді жеке компаниялар жүзеге асырады, бұл тарифтерді төмендетуге және қызмет көрсету сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Биологиялық қалдықтарды қайта өңдеу.
Қалдықтарды термиялық қайта өңдеу технологияларымен қатар, биологиялық әдістер де кең таралған. Олар биологиялық ыдырайтын қалдықтарды, атап айтқанда тағамдық және жасыл қалдықтарды, сондай-ақ ағынды сулардың тұнба қалдықтарын өңдеуде тиімді қолданылады. Бағдарлама шеңберінде тағам қалдықтарын өңдеудің екі орныққан биологиялық әдісі – компосттау және анаэробты ашыту зерттеліп, талданды. Биологиялық қайта өңдеу технологиялары көбіне тағамдық және жасыл бақша қалдықтарын бөлек жинау практикасын енгізумен қатар қолданылады.
Компосттау
Компосттау – микроорганизмдердің оттегінің қатысуымен қалдықтарды ішінара биологиялық ыдырату процесі, яғни аэробты өңдеу әдісі. Компосттау процесі ұзақ уақытты, шамамен 4–6 аптаны алады. Осы процесс нәтижесінде алынған компост ауыр металдар мен басқа қосылыстар бойынша сапа талаптарына сәйкес келген жағдайда тыңайтқыш ретінде пайдаланылуы мүмкін. Компосттың сапасы мен бағасы тікелей шикізаттың сапасына байланысты. ҚТҚ да компосттауға жататын болғанымен, ең сапалы компост бөлек жиналған органикалық қалдықтарды компосттау нәтижесінде алынады.
Көптеген елдерде, әсіресе Еуропалық одақ мемлекеттерінде, органикалық қалдықтарды бөлек жинау және оларды мамандандырылған зауыттарда өңдеу тәжірибесі кең дамыған. Еуропалық одақ елдерінде түзілетін органикалық қалдықтардың шамамен 15%-ы бөлек жиналып, биологиялық әдістермен өңделеді. Органикалық қалдықтарды бөлек жинау және өңдеу Германия, Нидерланд және Австрия сияқты елдерде неғұрлым дамыған; олардың үлесіне барлық бөлек жиналған органикалық қалдықтардың 77%-ы тиесілі.
Қалдықтарды компосттаудың тұрақты процесін қамтамасыз ету үшін жылы температураны сақтау және қосымша аэрация қажет, бұл электр энергиясына шығынды талап етеді. Бұл технология қарапайым әрі салыстырмалы түрде күрделі және операциялық шығындары төмен әдіс болып табылады. Компосттау үшін пленкамен немесе брезентпен жабылған ашық үйінділер де, ауа берілетін реакторлар да пайдаланылады.
Төмен температура жағдайында, мысалы қыс мезгілінде, органикалық заттардың биологиялық ыдырауы баяулайды немесе мүлдем тоқтайды. Сондықтан Астана қаласының климаттық жағдайында ҚТҚ өңдеу үшін компосттау технологиясын қолдану тиімсіз болып саналады.
Анаэробты ашыту
Анаэробты ашыту – оттегінің қатысуынсыз жүретін биологиялық ашыту процесі. Бұл процесс жабық биореакторларда өтеді және компосттаумен салыстырғанда күрделірек. Аталған технологияның күрделі және операциялық шығындары жоғары болғанымен, анаэробты ашыту аэрация үшін қосымша электр энергиясын қажет етпейді.
Анаэробты ашыту процесінде биогаз түзіледі, оны кәдеге жарату арқылы орта есеппен 3–5,5 МВт электр энергиясын өндіруге болады. Сонымен қатар биогаз табиғи газдың орнына немесе көлік биоотыны ретінде пайдаланылуы мүмкін. Бұл технологияның қуаты жылына 20 мыңнан 240 мың тоннаға дейін қалдық өңдеуге жетеді, ал процестің ұзақтығы орта есеппен 20–30 күнді құрайды.
Алайда бұл процесті тұрақты режимде жүргізу қиын, әрі ол анаэробты ашыту реакторларына едәуір күрделі қаржы жұмсауды талап етеді.

Вдобавок, по данным консалтинговой фирмы AberdeenGroup (США), внедрение GPS позволяет сократить затраты на топливо в среднем на 13,2% и на сверхурочные работы на 13,4%.
Транспортировка любых видов отходов должна отвечать адекватным требованиям безопасности. Транспортные средства, перевозящие отходы, должны быть оборудованы так, чтобы предотвратить потенциальное нанесение вреда людям и окружающей среде. Они должны иметь надежную защиту от утечек, распространения запахов и проникновения внутрь насекомых.
В большинстве развитых стран вывоз отходов осуществляется частными компаниями, что позволяет снизить тариф и улучшить качество сервиса.
Биологическая переработка отходов
Кроме технологий термической переработки отходов распространены биологические методы переработки, которые эффективно применять для переработки биологически разлагающихся видов отходов – пищевых и зеленых отходов, отходов иловых осадков сточных вод. В рамках программы были изучены и проанализированы два устоявшихся биологических метода переработки пищевых отходов – компостирование и анаэробное сбраживание. Технологии биологической переработки чаще всего используются в совместительстве с внедренными практиками раздельного сбора пищевых и зеленых садовых отходов.
Компостирование
Компостирование – это процесс частичного биологического разложения отходов микроорганизмами в присутствии кислорода (аэробный метод переработки). Процесс компостирования занимает длительное время – 4-6 недель. Компост, образующийся в результате процесса, может использоваться в качестве удобрения при соответствии требованиям качества по содержанию тяжелых металлов и других соединений. Качество и цена компоста напрямую зависят от качества сырья. Хотя ТБО и подлежит компостированию, наиболее качественный компост производится в результате компостирования сортированных органических отходов.
Многие страны, в особенности страны Европейского Союза, имеют богатый опыт раздельного сбора органических отходов и применения данных технологий для их переработки на специализированных заводах. Около 15% органических отходов, образуемых в странах Европейского Союза, собирается раздельно и перерабатывается биологическими методами. Раздельный сбор и переработка органических отходов наиболее развиты в таких странах, как Германия, Нидерланды и Австрия, на их долю приходится 77% от всех раздельно собранных органических отходов.
Для стабильного процесса компостирования отходов необходимы поддержание теплой температуры и дополнительная аэрация, что требует затрат электроэнергии. Технология очень проста и отличается невысокими капитальными и операционными расходами. Для компостирования используются либо открытые (ветряные) кучи, покрытые пленкой или брезентом, либо реакторы с подводом воздуха.
При низких температурах, например, в зимние периоды, биологическое разложение органических веществ замедляется или останавливается, поэтому в погодно-климатических условиях г. Астаны применение компостирования для переработки ТБО является нецелесообразным.
Анаэробное сбраживание
Анаэробное сбраживание – процесс биологического сбраживания в отсутствии кислорода. Процесс проходит в закрытых биореакторах и является более сложным в сравнении с компостированием. Капитальные и операционные расходы данной технологии выше, хотя анаэробное сбраживание не требует дополнительного притока электроэнергии для аэрации.
В процессе анаэробного сбраживания образуется биогаз, с помощью утилизации которого можно вырабатывать электроэнергию, в среднем 3-5,5 МВт. Биогаз также может быть использован в качестве натурального газа или транспортного биотоплива. Мощность технологии 20-240 000 тонн отходов/год, длительность процесса в среднем составляет 20-30 дней.
Процесс достаточно сложно оперировать стабильно, к тому же данный вариант требует высоких капитальных затрат на реакторы анаэробного сбраживания.

3.4.3. Шетелдік тәжірибеге шолу бойынша қорытындылар
Қалдықтарды жинау:
Шетелдік тәжірибені шолу нәтижесінде қалдықтарды басқарудың дамыған жүйесі бар елдерде қалдықтарды жинауды ұйымдастырудың көптеген нұсқалары мен әдістері қолданылатыны расталды. Қалдықтарды жинау үшін олардың түріне және жинау әдісіне қарай әртүрлі материалдардан жасалған (металл, пластик) және әртүрлі көлемдегі контейнерлер пайдаланылады.
●Пластикалық контейнерлер жеңіл болады және оларды бір адам қызмет көрсете алады, бірақ олардың тозуға және отқа төзімділігі төменірек.
●Металл контейнерлер ауырлау, тиеу және түсіру үшін екі адамның қатысуын қажет етеді, коррозияға бейім келеді, алайда тозуға төзімділігі жоғары.
Еуропалық одақтың көптеген елдерінде қалдықтарды бөлек жинау кең таралғанына қарамастан, соңғы жылдары жеке тұлғалар үшін бөлек жинаудан біртіндеп бас тарту үрдісі байқалады. Бұл көбіне аралас қалдықтарды тиімді қайта өңдеуге мүмкіндік беретін заманауи техникалық шешімдердің қолжетімді болуымен байланысты. Қауіпті қалдықтар, әдетте, арнайы контейнерлерде немесе қабылдау пункттерінде бөлек жиналады.
Қалдықтарды тасымалдау:
Әлемдік тәжірибеде қалдықтарды тасымалдау үшін жинау контейнерлерінің көлемі мен түріне, сондай-ақ жинау тәсіліне (аралас немесе бөлек) қарай әртүрлі қоқыс таситын көліктер пайдаланылады. Көптеген елдерде GPS бақылау жүйесімен жабдықталған қоқыс таситын машиналар қолданылады, ал маршруттарды жоспарлау және қоқыс таситын көліктер паркін оңтайландыру үшін компьютерлік модельдеу кеңінен пайдаланылады.
Қалдықтарды сұрыптау:
Қазіргі уақытта қолмен сұрыптаудың орнына автоматтандырылған механикаландырылған сұрыптау технологиялары кеңінен дамып келеді. Мұндай тәсіл кәдеге жарамды фракциялардың неғұрлым көп көлемін бөліп алуға мүмкіндік береді. Бұл фракциялар әдетте қосылған құны жоғары өнімдер өндіруге және жақын нарықтарда өткізуге бағытталады. Сонымен қатар сұрыптау нәтижесінде RDF отынын өндіру, оны сату және сабақтас салаларда, мысалы цемент өнеркәсібінде, отын ретінде пайдалану тәжірибесі кең таралған.
Қалдықтарды қайта өңдеу:
Әлемдік тәжірибеде қалдықтарды термиялық өңдеу технологиялары да, биологиялық қайта өңдеу әдістері де кең таралған. Әдісті таңдау негізінен қалдықтардың түріне, құрамына және көлеміне байланысты болады. ҚТҚ-ны термиялық өңдеу технологияларының дамуы және инсинерациядан (жағудан) газдандыру мен пиролиз технологияларына көшу үрдісі байқалады. Сонымен бірге термиялық өңдеу технологиялары қымбат болып саналады, ал оларды қолданатын жобалардың өзін-өзі ақтау мерзімі ұзақ болады.

3.4.3. Выводы по обзору зарубежного опыта
Сбор отходов
По результатам обзора зарубежного опыта было подтверждено существование множества вариантов организации сбора отходов и методов сбора, используемых в странах с развитой системой управления отходами. Для сбора отходов используются контейнеры из различных материалов (металлические, пластиковые) и разного объема в зависимости от вида отходов и метода их сбора.
• Пластиковые контейнеры более легкие и могут обслуживаться одним человеком, но менее износо- и огнеустойчивые.
• Металлические контейнеры более тяжелые, требуется двое человек для погрузки/выгрузки, более подвержены коррозии, однако являются более износоустойчивыми.
Несмотря на то, что во многих странах ЕС распространен раздельный сбор отходов (бумага, пластик, стекло, пищевые отходы), в последние годы наблюдается тенденция отказа от раздельного сбора для физических лиц, что в значительной степени связано с доступностью современных технических решений, обеспечивающих эффективную переработку смешанных отходов. Опасные отходы собираются раздельно либо в специализированных контейнерах, либо в пунктах сбора.
Транспортировка
В мировой практике для транспортировки отходов используются различные мусоровозы в зависимости от объема и типа контейнеров для сбора отходов, а также вида сбора (раздельный или смешанный сбор). Многие страны используют мусоровозы, оснащенные системой GPS трекинга, а для организации маршрутов и оптимального парка мусоровозов распространено компьютерное моделирование.
Сортировка
В настоящее время получило развитие применение автоматизированной механизированной сортировки взамен ручной, в результате которой выделяется наибольший объем утильных фракций. Утильные фракции чаще всего отправляются на производство продуктов с высокой добавленной стоимостью и сбыт на ближайших рынках. Также широко распространено производство RDF в результате сортировки и его продажа и использование RDF в качестве топлива в смежных отраслях (например, в цементной отрасли).
Переработка
В мировой практике распространены, как и технологии термической переработки, так и биологические методы переработки отходов. Выбор метода в основном зависит от вида, состава и объема отходов. Была выявлена тенденция развития технологий термической переработки ТБО и тенденция перехода от технологии инсинерации (сжигания) к технологиям газификации и пиролиза. Технологии термической переработки являются дорогостоящими, и проекты с их использованием характеризуются длительными сроками окупаемости.

4. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
4.1. Бағдарламаның мақсаты
Бағдарламаның мақсаты – коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін бөлек жинауды, сақтауды, тұрақты әкетуді, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды және залалсыздандыруды, сондай-ақ Орал қаласының аумағын тазартуды көздейтін коммуналдық қалдықтарды жинаудың ұтымды және экологиялық қауіпсіз жүйесін ұйымдастыру.

4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы
4.1. Цели программы
Целью программы является: Организация рациональной и экологически безопасной системы сбора коммунальных отходов, предусматривающей раздельный сбор, хранение, регулярный вывоз, переработку, утилизацию и обезвреживание опасных компонентов коммунальных отходов, а также очистку территории города Уральск.

4.2. Бағдарламаның міндеттері
Бағдарламаның міндеттері:
1. Орал қаласының қалдықтарын кешенді басқару үшін ұйымдық-құқықтық және экономикалық негіздерді қалыптастыру;
2. қауіпті қалдықтарды қоса алғанда, қалдықтардың әртүрлі түрлерін жинау және тасымалдау жүйесін жаңғырту және жетілдіру;
3. инфрақұрылым объектілерін ұйымдастыра отырып, қалдықтарды бөлек жинауды енгізу;
4. 2030 жылы ҚТҚ өңдеу тереңдігін 30%-ға дейін қамтамасыз ету;
5. ҚТҚ-ны бөлек жинау саласында халықты экологиялық ағарту.

4.2. Задачи программы
Задачами программы являются:
1) Формирование организационно-правовых и экономических оснований для комплексного управления отходами города Уральск;
2) Модернизация и совершенствование системы сбора и транспортировки разных видов отходов, включая опасные отходы;
3) Внедрение раздельного сбора отходов с организацией объектов инфраструктуры;
4) Обеспечение глубины переработки ТБО до 30% в 2030 году;
5) Экологическое просвещение населения в сфере раздельного сбора ТБО.

100
110
120
17
Қала шегіндегі тұрғындардың ұйымдастырылмаған демалыс орындарында контейнерлік алаңдар ұйымдастыру және коммуналдық қалдықтарды әкету
%
0
20
40
60
80
100
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Қабылданған мақсаттар мен қойылған міндеттерге сәйкес Орал қаласында қалдықтарды басқару жүйесін одан әрі жетілдіру қажет. Қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін енгізу бойынша жеке әріптестің және өзге де қоқыс шығаратын ұйымдардың қабылдаған міндеттемелерінің орындалуына мониторингті күшейту қажет.
Орал қаласы әкімдігі үшін мемлекеттік әріптес ретінде мынадай міндеттер өзекті болып табылады: контейнерлік алаңдарды салу және жаңғырту, контейнерлер паркін жаңарту, заманауи үлгідегі тереңдетілген контейнерлік алаңдар желісін ұйымдастыру, құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды жинауға арналған алаңдарды ұйымдастыру, қайталама шикізат қабылдау пункттері желісін дамытуда шағын және орта бизнеске жәрдемдесу, ҚТҚ-ны "құрғақ" және "ылғалды" фракциялар бойынша жинауды енгізу, сондай-ақ экологиялық ағартуды дамыту.
Халықтың, кәдеге жарамды фракцияларды жинау саласында жұмыс істейтін шағын және орта бизнес субъектілерінің және жеке әріптестің мүдделері теңгерімін сақтау үшін құқықтық мәселелерді реттеу қажет.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің нормалары шеңберінде экология департаментімен бірлесіп ҚТҚ тасымалдауын басқару жөніндегі Бірыңғай диспетчерлік орталықты ұйымдастыру қажет.
Қалдықтарды әкету бойынша қоқыс шығаратын ұйымдардың қызметтері үшін ақы төлеуді қамтамасыз ету мақсатында қызмет алушылар жөніндегі қолда бар дерекқорларды интеграциялау қажет.
Орал қаласын абаттандыру қағидаларындағы қалдықтарды басқару бөлігін, атап айтқанда жалға алушылардың қалдықтарды әкету қызметтері үшін ақы төлеуі, контейнерлерге көше және аулаішілік сыпырындыны орналастыру, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлар иелерінің жауапкершілігі бөлігінде жетілдіру қажет.
Сондай-ақ қалдықтарды әкетуді жүзеге асыратын арнайы автокөліктің кедергісіз келуін қамтамасыз ету бөлігінде тұрғын үй қорын техникалық пайдалану қағидалары мен абаттандыру қағидаларының қолданыстағы нормаларын тиімді іске асыру қажет.
Қойылған міндеттерді табысты іске асыруда Орал қаласы халқының барлық топтарын қалдықтарды бөлек жинауға, түрлі экологиялық акцияларға қатысуға және экологиялық мәдениетті арттыруға кеңінен тарту маңызды рөл атқарады.
Бағдарламалық іс-шаралар Бағдарламаның міндеттері бойынша топтастырылған, орындалу мерзімдері мен жауапты орындаушылары бойынша үйлестірілген шаралар жүйесін білдіреді. Бағдарламада қойылған міндеттерді шешу үшін басым іс-шаралар айқындалды.
Қойылған міндеттерді орындау үшін Орал қаласының аумағында өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеуге байланысты проблемаларды шешуге қажетті нормативтік-құқықтық және ақпараттық-техникалық негіздерді қалыптастыруға бағытталған шаралар кешенін іске асыру көзделеді.
Оларға мыналар жатады:
Орал қаласының аумағында қалдықтармен жұмыс істеу жүйесін реттеуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі өңірлік операторларды конкурстық негізде іріктеуді жүргізу. Мұндай іріктеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

100
110
120
17
Организация контейнерных площадок и вывоза коммунальных отходов с мест неорганизованного отдыха населения в черте города
%
0
20
40
60
80
100
5. Основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры
В соответствии с принятыми целями и поставленными задачами необходимо дальнейшее совершенствование системы управления отходами в городе Уральск. Усиление мониторинга за выполнением принятых обязательств частным партнером по внедрению комплексной системы управления отходами и другими мусоровывозящими организациями.
Перед акиматом города Уральск, как государственного партнера - актуальны следующие задачи: строительство и модернизация контейнерных площадок (КП), обновление парка контейнеров, организация сети заглубленных КП современного типа, организация площадок для сбора строительных и крупногабаритных отходов, содействие МСБ в развитии сети пунктов приема вторсырья, внедрение сбора "сухого" и "мокрого" ТБО, экопросвещение.
Необходимо регулирование правовых вопросов, для соблюдения баланса интересов населения, организаций МСБ, занятых в сфере сбора утильных фракций, и интересов частного партнера.
В рамках норм Экологического кодекса РК совместно с департаментом экологии необходимо организовать Единый диспетчерский центр по управлению транспортировкой ТБО.
Для обеспечения оплачиваемости услуг МВО по вывозу отходов необходимо интегрировать имеющиеся базы данных по услугополучателям.
Необходимо совершенствование раздела по управлению отходами в Правилах благоустройства города Уральск в части ответственности собственников нежилых помещений за оплату вывоза отходов арендаторами, за размещение в контейнерах уличного и внутридворового смета и пр.
Необходимо внедрение имеющихся норм Правил технической эксплуатации жилищного фонда, Правил благоустройства в части обеспечения подъезда для специального автотранспорта, осуществляющего вывоз отходов. В успешной реализации поставленных задач важную роль будет играть широкое вовлечение всех слоев населения г.Уральск в раздельный сбор отходов, в проведение различных экологический акций, повышение экологической культуры.
Программные мероприятия представляют собой систему мер, которые сгруппированы по задачам Программы, скоординированы по срокам и ответственным исполнителям.
Для решения поставленных в Программе задач определены первоочередные мероприятия.
Для решения задач запланирована реализация комплекса мер, направленных на формирование необходимой нормативно-правовой и информационно-технической баз для решения проблем, связанных с обращением с отходами производства и потребления на территории г. Уральска:
Разработка и принятие нормативных правовых актов, направленных на регулирование системы обращения с отходами на территории г. Уральска.
Проведение конкурсного отбора региональных операторов по обращению с коммунальными отходами. Конкурсной отбор региональных операторов по обращению с коммунальными отходами осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках на конкурсной основе.
Утверждение предельных тарифов в сфере обращения коммунальных отходов.

Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы шекті тарифтерді бекіту. Шекті тарифтерді Орал қаласының мәслихаты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесіне сәйкес бекітеді.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында реттелетін қызмет түрлерін жүзеге асыратын операторлардың инвестициялық бағдарламаларын бекіту.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында реттелетін қызмет түрлерін жүзеге асыратын операторлардың өндірістік бағдарламаларын бекіту.
Қалдықтармен жұмыс істеу саласында, оның ішінде пайдаланудан шыққан тауарлар қалдықтары бойынша өндірістік қуаттарды құру:
●қалдықтарды өңдеу саласында;
●қалдықтарды кәдеге жарату саласында;
●қалдықтарды орналастыру саласында.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау. Бұл іс-шараларды коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі операторлар жүзеге асырады. Мұндай объектілерді салу немесе реконструкциялау қала дамуы жоспарында көзделген тиісті өндірістік қуаттар жетіспеген жағдайда жүзеге асырылады.
Құрылысқа жоспарланған қалдықтармен жұмыс істеу объектілерінің негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер Бағдарламаға 1-қосымшада келтіріледі.
Реконструкциялауға жоспарланған қалдықтармен жұмыс істеу объектілерінің негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер Бағдарламаға 2-қосымшада келтіріледі.
Қойылған міндеттерді шешу үшін қалдықтарды кәдеге жаратуды ынталандыруға және қалдықтарды көму көлемін қысқартуға бағытталған шаралар кешенін іске асыру көзделеді.
Қала аумағында коммуналдық қалдықтарды бөлек жинақтау жүйесін құру. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинақтауды ұйымдастыру көмілетін қалдықтар көлемін қысқартуға және пайдалы фракцияларды өндіріске қайтару көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Қала аумағында тұрғындардан қайталама шикізат қабылдау пункттерін құру.
Құрамында сынабы бар қалдықтарды, электрлік және электрондық жабдықтардың қалдықтарын жинақтау жүйесін әзірлеу және енгізу.
Төртінші міндетті шешу үшін қалдықтарды рұқсатсыз орналастыру орындарын анықтауға, иесіз қалдықтарды, оның ішінде коммуналдық қалдықтарды орналастыру кезінде қоршаған ортаға келтірілетін зиянның алдын алуға, осындай зиян келтіру фактілерін анықтауға және оның салдарын жоюға, сондай-ақ өткен экологиялық залалды жоюға бағытталған шаралар кешенін іске асыру жоспарланған.
Бұл бағыттағы іс-шараларға мыналар жатады:
қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың жаңадан пайда болған орындарын анықтау және жою.
қалдықтарды орналастыру объектілерінің жай-күйіне мониторинг жүргізу.
Мұндай мониторинг қалдықтарды орналастыру объектілерінің ағымдағы жай-күйі туралы жедел әрі шынайы ақпарат алуға мүмкіндік береді, оның ішінде:
●қалдықтарды орналастыру объектілерінің геометриялық параметрлері;
●жинақталған қалдықтар көлемі және қалдықтарды көму алаңы;
●қалдықтарды орналастыру объектілерінің ішкі құрылымы және полигондардың жекелеген учаскелерінің жай-күйі;
●орналастыру, жобалау, пайдалану және рекультивациялау қағидаларына сәйкестігі;
●объектілер бетінің компоненттік құрамы, яғни қалдықтардың морфологиясы;
●рекультивациялау тиімділігі;
●шеткі аймақтағы шөп жамылғысының зақымдануы, аумақтан ағын сулардың болуы, өздігінен тұтану, жану және бықсу сияқты жағымсыз құбылыстар мен процестердің дамуын болжау.
Коммуналдық қалдықтарды орналастыру объектілерін пайдалану аяқталғаннан кейін немесе олардың табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмеген жағдайында оларды пайдаланудан шығару және рекультивациялау көзделеді. Бұл ретте:
●қатты коммуналдық қалдықтарды орналастыру объектілерін рекультивациялау бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу;
●пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін мұндай объектілерді пайдаланудан шығару және рекультивациялау жүзеге асырылады.

Утверждение предельных тарифов в сфере обращения с коммунальными отходами осуществляется маслихатом г.Уральска в соответствии с Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, утвержденный приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377.
Утверждение инвестиционных программ операторов по обращению с коммунальными отходами, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с коммунальными отходами.
Утверждение производственных программ операторов по обращению с коммунальными отходами, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с коммунальными отходами.
Создание производственных мощностей в отрасли обращения с отходами (в том числе с отходами от использования товаров):
в сфере обработки отходов;
в сфере утилизации отходов;
в сфере размещения отходов.
Строительство и (или) реконструкция объектов обращения с коммунальными отходами. Данное мероприятие осуществляется операторами по обращению с коммунальными отходами.
Строительство и (или) реконструкция объектов обращения с коммунальными отходами осуществляется в случае дефицита соответствующих производственных мощностей, эксплуатация которых предусмотрена Планом развития города.
Сведения об основных характеристиках планируемых к строительству объектов обращения с отходами приведены в приложении 1 к Программе.
Сведения об основных характеристиках планируемых к реконструкции объектов обращения с отходами приведены в приложении 2 к Программе.
Для решения задач запланирована реализация комплекса мер, направленных на стимулирование утилизации отходов и сокращение объемов захоронения отходов:
Создание системы раздельного накопления коммунальных отходов на территории города.
Организация раздельного накопления коммунальных отходов позволит сократить количество захораниваемых коммунальных отходов и повысить объемы возврата в производство полезных фракций.
Создание пунктов приема вторичного сырья от населения на территориях муниципальных образований района.
Разработка и внедрение системы накопления ртутьсодержащих отходов, отходов электронного и электрического оборудования.
Для решения задачи 4 запланирована реализация комплекса мер, направленных на выявление мест несанкционированного размещения отходов и предупреждение причинения вреда окружающей среде при размещении бесхозяйных отходов, в том числе коммунальные отходы, выявление случаев причинения такого вреда и ликвидацию его последствий, ликвидацию прошлого экологического ущерба:
Выявление и ликвидация вновь образованных мест несанкционированного размещения отходов.
Мониторинг состояния объектов размещения отходов позволит оперативно получать достоверную информацию о текущем состоянии объектов размещения отходов, в том числе:
геометрических параметрах объектов размещения отходов;
объеме накопленных отходов, площади захоронений отходов;
внутренней структуре объектов размещения отходов и состоянии отдельных участков полигонов;
соответствии правилам размещения, проектирования, эксплуатации и рекультивации объектов размещения отходов;
компонентном составе поверхности объектов размещения отходов (морфология отходов);
эффективности рекультивации территории;
прогнозировании развития негативных явлений и процессов на объектах размещения отходов (повреждение травяного покрова по периферии, наличие стоков с территории, самовозгорание, горение, тление).
Вывод из эксплуатации и рекультивация объектов размещения коммунальных отходов после завершения их эксплуатации или не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства, в том числе:
разработка проектно-сметной документации по рекультивации объектов размещения твердых коммунальных отходов.
вывод из эксплуатации и рекультивация объектов размещения твердых коммунальных отходов после завершения их эксплуатации.

Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 356-бабына сәйкес полигон жабылғаннан кейін немесе оның бір бөлігі жабылғаннан кейін полигон операторы аумақты рекультивациялауды жүзеге асырады және полигон сыныбына қарай белгілі бір мерзім ішінде қоқыс газы мен фильтрат шығарындыларына мониторинг жүргізеді: 1-сыныпты полигондар үшін – отыз жыл, 2-сыныпты полигондар үшін – жиырма жыл, 3-сыныпты полигондар үшін – бес жыл. Бұзылған жерлерді рекультивациялау және кейінгі мониторинг жүргізуге арналған қаражат полигонның тарату қорынан түседі.
Табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмейтін коммуналдық қалдықтарды орналастыру орындарын рекультивациялау да көзделеді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 140-бабына сәйкес жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бұзылған жерлерді қалпына келтіруге, олардың құнарлылығын және жердің өзге де пайдалы қасиеттерін қалпына келтіруге, сондай-ақ оларды шаруашылық айналымға уақтылы тартуға бағытталған іс-шараларды жүргізуге міндетті.
Қойылған міндеттерді шешу үшін қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы инвестициялық жобаларға мемлекеттік қолдау көрсету шаралары да көзделеді. Мұндай қолдау мыналарды қамтиды:
●Қазақстан Республикасының қолданыстағы Салық кодексіне сәйкес инвесторларға салықтық жеңілдіктер беру;
●Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу үшін инвесторларға жер учаскелерін жалға беруді жеңілдетілген тәртіппен қамтамасыз ету;
●Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде қаржылық ынталандыру шараларын ұсыну.
Сондай-ақ осы бағыт шеңберінде қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы келісімдер жасасу, сондай-ақ инвестициялық міндеттемелері бар жалдау шарттарын жасасу көзделеді.
Алтыншы міндетті шешу үшін қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін іске асыру жоспарланған.
Оған мыналар кіреді:
●Орал қаласының тұрғындары арасында экологиялық акциялар мен іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
●қалдықтарды басқару жүйесін реформалау мәселелері бойынша азаматтарды тұрақты түрде хабардар етуді ұйымдастыру;
●республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарындағы материалдарға мониторинг пен талдау жүргізу.
Бұл іс-шара қоғамдық пікірді зерделеу және қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру барысында туындауы мүмкін тәуекелдерді азайту мақсатында жүргізіледі.
Бағдарлама іс-шараларының орындалу мерзімдері, жауапты орындаушылары және қаржыландыру көздері көрсетілген жоспар жеке кесте түрінде ұсынылады.
Бағдарлама іс-шараларының жоспары
№ р/с
Бағдарлама іс-шараларының атауы
Іске асыру мерзімі
Қаржыландыру көзі
Жауапты орындаушы
1-тапсырма. Қалдықтарды, оның ішінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында тиімді басқару тетіктерін құру
1.1
Қалдықтарды, оның ішінде коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы тетігін қайта қарау
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.2
Қалдықтарды басқару саласын реттеуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.3
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі өңірлік операторды айқындау үшін конкурстық іріктеу өткізу
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.4
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы шекті тарифтерді бекіту (қайта қарау)
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.5
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында реттелетін қызметті жүзеге асыратын операторлардың инвестициялық бағдарламаларын бекіту
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.6
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласында реттелетін қызмет түрлерін жүзеге асыратын операторлардың өндірістік бағдарламаларын бекіту
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.7
Жергілікті кәсіпкерлер мен қоғамдық белсенділердің қатысуымен қаладағы қалдықтарды басқару мәселелері бойынша кеңестер өткізу
2026–2030 жж.
Қаржыландыру талап етілмейді
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
1.8
Қоқыс таситын автокөліктерді GPS-трекерлермен жабдықтау
2026–2030 жж.
Жеке инвестициялар
Қоқыс шығаратын ұйымдар
2-тапсырма. Қалдықтарды экологиялық қауіпсіз өңдеу, қайта өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымын құру және дамыту
2.1
Орал қаласында ҚТҚ полигонын салу
2025–2026 жж.
Республикалық бюджет
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
2.2
Халилов кен орны аумағында қауіпті емес қалдықтарды, оның ішінде құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату алаңын құру
2026ж.
Қалалық бюджет
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, қалдықтармен жұмыс істеу операторлары
2.3
Қалдықтарды қайта өңдейтін кәсіпорындарды дамыту үшін "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы қаржылық қолдау көрсету
2026–2030 жж.
Жеке инвестициялар
Орал қаласының әкімдігі, кәсіпкерлер
3-тапсырма. Қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату көлемін ұлғайту
3.1
"Құрғақ" және "ылғалды" қалдықтарды бөлек жинау жүйесін құру
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, қалдықтармен жұмыс істеу операторлары
3.2
Қала аумағында халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерін құру
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, қалдықтармен жұмыс істеу операторлары
3.3
Құрамында сынабы бар қалдықтарды, электрлік және электрондық жабдықтар қалдықтарын жинау және жинақтау жүйесін әзірлеу және енгізу
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, қалдықтармен жұмыс істеу операторлары
3.4
Тұрғындардан дәрілік қалдықтарды қабылдау және оларды кәдеге жарату үшін жергілікті фармацевтикалық компаниялармен меморандумдар жасасу
2026–2030 жж.
Қаржыландыру талап етілмейді
Орал қаласының әкімдігі
4-тапсырма. Қалдықтарды сақтау және көму кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қалдықтарды орналастыру объектілері орналасқан аумақтарды пайдалану аяқталғаннан кейін немесе экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмейтін аумақтарды экологиялық қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу
4.1
Қолданыстағы Орал қаласының ҚТҚ полигонын рекультивациялау
2026–2027 жж.
Республикалық бюджет
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
4.2
Рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын анықтау және жою
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, қалдықтармен жұмыс істеу операторлары, жергілікті атқарушы органдар
4.3
Қалдықтарды орналастыру объектілерінің жай-күйіне мониторинг жүргізу
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
"Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, қалдықтармен жұмыс істеу операторлары, жергілікті атқарушы органдар
4.4
Зачаган кенті аумағындағы мазутпен ластанған учаскені рекультивациялау
2026ж
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
5-тапсырма. Қалдықтарды өңдеу, қайта өңдеу және кәдеге жарату саласына инвесторларды тарту үшін жағдай жасау
5.1
Жеңілдетілген тәртіппен жалға жер учаскесін беру құқығын ұсыну мақсатында қалдықтарды басқару саласындағы инвестициялық жобаларды қарау
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі
5.2
Қалдықтарды басқару жүйесі объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында инвестициялық міндеттемелер мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу мүмкіндігін қарау
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі
6-тапсырма. Қалдықтарды басқару саласында халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру
6.1
Халық арасында экологиялық акциялар мен іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, "Орал қалалық ішкі саясат бөлімі" ММ
6.2
Қалдықтарды басқару жүйесін реформалау туралы азаматтарды тұрақты хабардар етуді ұйымдастыру
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, "Орал қалалық ішкі саясат бөлімі" ММ
6.3
Республикалық және өңірлік БАҚ-тағы материалдарға (қалдықтарды басқару мәселелері жөніндегі мақалалар, жазбалар, жарияланымдар, бейнематериалдар) мониторинг және талдау жүргізу
2026–2030 жж.
Ағымдағы қызметті қамтамасыз етуге арналған қаражат шегінде
Орал қаласының әкімдігі, "Орал қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ, "Орал қалалық ішкі саясат бөлімі" ММ

Согласно статье 356 Экологического кодекса РК после закрытия полигона (части полигона) оператор полигона осуществляет рекультивацию территории и проводит мониторинг выбросов свалочного газа и фильтрата в течение тридцати лет для полигонов 1 класса, двадцати лет для полигонов 2 класса, пяти лет для полигонов 3 класса. Средства на проведение рекультивации нарушенных земель и последующего мониторинга поступают из ликвидационного фонда полигона.
Рекультивация мест размещения коммунальных отходов, не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства.
В соответствии со статьей 140 Земельного кодекса РК собственники земельных участков и землепользователи обязаны проводить мероприятия, направленные на рекультивацию нарушенных земель, восстановление их плодородия и других полезных свойств земли и своевременное вовлечение ее в хозяйственный оборот.
Для решения задач предусмотрено оказание государственной поддержки инвестиционным проектам в сфере обращения с отходами за счет:
предоставления инвесторам налоговых льгот в соответствии с действующим Налоговым кодексом РК;
предоставления инвесторам земельных участков в аренду на упрощенной основе под строительство объектов обращения с отходами в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
предоставления финансовых мер стимулирования в рамках действующего законодательства Республики Казахстан.
Также в рамках данного мероприятия предполагается заключение соглашений о государственно-частном партнерстве, договор аренды с инвестиционными обязательствами с целью строительства и (или) реконструкции объектов обращения с отходами.
Для решения задачи 6 запланирована реализация комплекса мер, направленных на обеспечение доступа к информации в сфере обращения с отходами:
Организация и проведение экологических акций и мероприятий среди населения г. Уральска.
Организация постоянного информирования граждан о реформировании системы управления отходами.
Мониторинг и анализ материалов в республиканских и региональных средствах массовой информации. Мероприятие планируется проводить с целью изучения общественного мнения и нивелирования рисков, возникающих при реализации государственной политики в сфере обращения с отходами.
План мероприятий Программы со сроками их исполнения, ответственными исполнителями и источниками финансирования :
№ п/п
Наименование мероприятий Программы
Срок реализации
Источник финансирования
Ответственный исполнитель
1
2
3
4
5
Задача 1 Создание эффективных механизмов управления в области обращения с отходами, в том числе с коммунальными отходами
1.1
Пересмотр текущего механизма обращения с отходами, в том числе коммунальными отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.2
Разработка и принятие нормативных правовых актов, направленных на регулирование отрасли обращения с отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.3
Проведение конкурсного отбора для выбора регионального оператора по обращению с коммунальными отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.4
Утверждение (пересмотор) предельных тарифов в области обращения с коммунальными отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.5
Утверждение инвестиционных программ операторов по обращению с коммунальными отходами, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с коммунальными отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.6
Утверждение производственных программ операторов по обращению с твердыми коммунальными отходами, осуществляющих реглируемые виды деятельности в области обращения с твердыми коммунальными отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.7
Проведение совещание с участием предпринимателей и общественными активистами по вопросам управление отходами в городе
2026-2030гг.
Не требуется
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
1.8
Оснащение мусоровывозящие автотрансорты с GPS-трекерами
2026-2030
Частная инвестия
Мусоровывозящие организации
Задача 2. Создание и развитие инфраструктуры экологически безопасной обработки, утилизации и размещения отходов
2.1
Строительства полигона ТБО г.Уральск
2025-2026 гг.
Республикалық бюджет
Акимат г.Уральск,
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
2.2
Создание площадки для утилизации неопасных отходов (стоительных отходов) на территори Халиловского месторождения
2026-2025 г.
Городской бюджет
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", операторы по обращению с отходами
2.3
Оказание финансовой помощи через АО "Фонд развития промышлености" для развития предприятии перерабатывающий отходы
2026-2026
Частное инвестиция
Акимат города Уральск
Предприниматели
Задача 3. Увеличение объемов обработки и утилизации отходов
3.1
Создание системы раздельного сбора "сухое" и " мокрое" отходы
2026-2030гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", операторы по обращению с отходами
3.2
Создание пунктов приема вторичного сырья от населения на территории города
2026-2030гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", операторы по обращению с отходами
3.3
Разработка и внедрение системы сбора и накопления ртутьсодержащих отходов, отходов электронного и электрического оборудования
2026-2030гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", операторы по обращению с отходами
3.4
Заключение меморандумов с местными фармацевтическими компаниями для приема и утилизации лекарственных отходов от населения
2026-2030гг.
Не требуется
Акимат г.Уральск
Задача 4. Обеспечение экологической безопасности при хранении и захоронении отходов и проведение работ по экологическому восстановлению территорий, занятых под объектами размещения отходов, после завершения их эксплуатации или не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства
4.1
Рекультивация существующего полигона ТБО г.Уральск
2025-2027г.
Республиканский бюджет
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
4.2
Выявление и ликвидация несанкционированного размещения отходов
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", операторы по обращению с отходами, МИО
4.3
Мониторинг состояния объектов размещения отходов.
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска", операторы по обращению с отходами, МИО
4.4.
Рекультивация участка загрезненный мазутом на территории поселка Зачаганска
2025г.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральск,
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска"
Задача 5. Создание условий для привлечения инвесторов в отрасль промышленности по обработке, утилизации, обезвреживанию отходов
5.1
Рассмотрение инвестиционных проектов в сфере обращения с отходами в целях предоставления права на получение земельного участка в аренду в упрощенном порядке
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральска,
5.2
Рассмотрение возможности заключения инвестиционных обязательств и договоров государственно-частного партнерства в целях строительства и (или) реконструкции объектов системы управления отходами
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральска
Задача 6. Формирование экологической культуры населения в области обращения с отходами
6.1
Организация и проведение экологических акций и мероприятий среди населения
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральска, ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска",
ГУ "Отдел внутренней политики г.Уральск"
6.2
Организация постоянного информирования граждан о реформировании системы управления отходами (введение раздельного сбора ТБО и т.д.)
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральска, ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска",
ГУ "Отдел внутренней политики г.Уральск"
6.3
Мониторинг и анализ материалов (статьи, заметки, публикации, видеоматериалы по вопросам обращения с отходами) в республиканских и региональных СМИ
2026-2030 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат г.Уральска, ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска",
ГУ "Отдел внутренней политики г.Уральск"

6. Халықпен өзара іс-қимыл және коммуникация шаралары
ҚТҚ-мен жұмыс істеу жүйесінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін халықтың төлем қабілеттілігіне сәйкес келетін әрі осы сектордың жеке инвесторлар үшін тартымдылығын қамтамасыз ететін тариф қалыптастыру саясатын құру қажет.
ҚТҚ басқару саласында тұрақты қаржылық жүйені қалыптастыру жөніндегі жұмыс ҚТҚ-ны жинау, әкету, сұрыптау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму бойынша көрсетілетін қызметтердің шығындарын толық өтеуді қамтамасыз етуге бағытталуы тиіс. Жүйенің жұмыс істеуі мынадай көздер есебінен жүзеге асырылатын болады:
1. қалдықтарды жинау, қайта өңдеу және көму тарифтері есебінен. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі мен қалалық мәслихат қалдықтарды жинау, қайта өңдеу және көму шығындарын негізге ала отырып, бірақ халық үшін қалдықтармен жұмыс істеу қызметтерінің қолжетімділік шегінен аспайтын тарифтерді белгілейтін болады. Қабылданған халықаралық тәжірибеге сәйкес, халық үшін қалдықтармен жұмыс істеу қызметінің қолжетімділік шегі орташа табыстың 1%-ына тең. Тарифтер халық табысының өсуіне пропорционалды түрде жыл сайын ұлғайтылатын болады. Заңды тұлғалар үшін тарифтер шығындарды толық өтеу және қосымша пайда алу қағидаты негізінде айқындалады;
2. өндірілетін өнімді, яғни қайталама шикізатты, электр энергиясын, биогазды және компостты сатудан түсетін кірістер есебінен;
3. тұтыну қасиеттері жойылғаннан кейін қоршаған ортаға теріс әсер ететін ыдыстар мен тауарларды өндірушілер мен импорттаушылардың қаражаты есебінен.
Халықтан тарифтерді жинау үшін бірыңғай есеп айырысу орталығын енгізу қажет.
ҚТҚ секторын экономикалық ынталандыру тетіктерін енгізу полигондардан қалдықтарды әкету, қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау, қайта өңдеу және кәдеге жарату буындарын дамыту сияқты мәселелерді шешумен тікелей байланысты.
Жұртшылықты бөлек жинау жүйесін дамытуға тарту үшін халықты қалдықтарды бөлек жинағаны үшін көтермелеу тетіктерін енгізу, сондай-ақ сараланған тарифтер қолдану қажет. Қалың жұртшылықты ақпараттандыру ҚТҚ басқару жүйесінде маңызды рөл атқарады. Ақпараттық-түсіндіру жұмысы ҚТҚ басқару жүйесін жоспарлаудың ең бастапқы кезеңінен бастап ескерілуі тиіс.
Қысқа мерзімді перспективада негізгі назар ҚТҚ басқарудың тиімді жүйесінің маңызын түсіндіруге бағытталған міндеттерге аударылатын болады:
●қалдықтармен дұрыс жұмыс істемеудің теріс салдарын түсіндіру;
●қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы табысты практикалық тәжірибені насихаттау;
●қаладағы қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінің танымалдығын арттыру (қоқыс контейнерлеріне, урналарға және қалдықтарды жинау машиналарына логотип орналастыру);
●Бағдарлама міндеттеріне қол жеткізу үшін жұртшылықтың және жүйенің басқа қатысушыларының міндеттерін айқындау;
●бөлек жинаудың және қайталама материалдық ресурстарды пайдаланудың артықшылықтарын көрсету;
●қалдықтармен жұмыс істеу жүйесіндегі өзгерістер және олардың мақсаттары туралы халықты уақтылы хабардар ету;
●қалдықтармен жұмыс істеудің тиімді жүйесін құруға қажетті инвестициялар туралы хабардарлықты арттыру.
Бірінші кезекте мынадай мүдделі топтарға назар аударылады:
●халық (жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін азаматтар, оның ішінде үй шаруасындағы адамдар, зейнеткерлер, балалар, жұмыссыздар);
●мұғалімдер;
●еріктілер;
●белсенді топтар;
●үкіметтік емес ұйымдар.
Жұртшылықты ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралар халықпен қалдықтармен жұмыс істеу бойынша ақпараттық жұмыс жоспарында көзделетін болады және мыналарды қамтиды:
●жергілікті газеттердегі жарияланымдар;
●мектептерде және кең жұртшылық арасында таратуға арналған қайталама материалдық ресурстарды пайдалану туралы ақпараттық материалдар;
●жасыл қалдықтарды үй жағдайында компосттау туралы брошюралар;
●оқушылар мен студенттер үшін полигондарға таныстыру сапарларын ұйымдастыру;
●оқушылар арасында қалдықтар тақырыбына сурет және фотосурет байқауларын өткізу;
●оқушыларға, студенттерге және үкіметтік емес ұйымдарға арналған "Мен тұратын жердегі қалдықтар" тақырыбында интерактивті семинарлар өткізу.
ҚТҚ-ны бөлек жинаудың ауқымды схемаларын табысты іске асырудың маңызды элементтерінің бірі халықты тарту және оның қатысуын қамтамасыз ету болып табылады.
Бөлек жинау жүйесінің өміршеңдігінің басты мәселесі – оны халықтың бастапқы кезеңде қолдауы. Эксперимент нәтижелері көрсеткендей, азаматтардың 25%-ына дейін арнайы контейнерлер орнатылған бойда ҚТҚ сұрыптауға қатысуға дайын. Әрине, контейнерлерді орнатумен қатар, кемінде ең төменгі деңгейде ақпараттық сүйемелдеу жүргізу қажет, мысалы, плакаттар мен баннерлер ілу немесе парақшалар тарату.
Осыған байланысты ақпараттық-түсіндіру жұмысы ең алдымен аула сыпырушылар мен қоқыс таситын көліктердің жүргізушілері арасында жүргізіліп, экономикалық ынталандыру тетіктерімен нығайтылуы тиіс. Бөлек жинау жүйесіне көшу туралы ақпарат барлық кезеңдерде азаматтар үшін қолжетімді болуы қажет.
Бөлек жинау жүйесі бүкіл қала аумағына таралған сайын, бұқаралық ақпарат құралдары мен сыртқы жарнама арқылы кең ауқымды ақпараттық науқандар өткізуге көшу қажет. Жыл сайын жарнамалық және ақпараттық іс-шараларға қаражат бөлінуі тиіс. Сондай-ақ әкімдіктің әлеуметтік жарнама квоталарын да пайдалануға болады.

6. МЕРЫ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ И КОММУНИКАЦИИ С НАСЕЛЕНИЕМ
Для устойчивой работы системы обращения с ТБО необходимо построение политики тарифообразования, которая будет одновременно соответствовать платежеспособности населения и обеспечению привлекательности данного сектора для частных инвесторов.
Работа по формированию устойчивой финансовой системы в сфере управления ТБО должна быть направлена на обеспечение полного возмещения затрат на оказываемые услуги по сбору, вывозу, сортировке, утилизации, переработке и захоронению ТБО. Функционирование системы будет осуществляться за счет:
1) тарифов за сбор, переработку и захоронение отходов. Отдел ЖКХ и маслихат города будут устанавливать тарифы, исходя из затрат на сбор, переработку и захоронение отходов, но не выше порога доступности услуг по обращению с отходами для населения. В соответствии с принятой международной практикой порог доступности услуги по обращению с отходами для населения равен 1 % от среднего дохода. Тарифы будут повышаться ежегодно пропорционально росту доходов населения. Тарифы для юридических лиц будут определяться с учетом полного возмещения затрат и получения дополнительной прибыли;
2) доходов от продажи производимой продукции (вторичного сырья, электроэнергии, биогаза, компоста);
3) за счет средств производителей и импортеров тары и товаров, оказывающих отрицательное воздействие на окружающую среду после утраты их потребительских свойств.
Для сбора тарифов с населения необходимо производить внедрение объединенного расчетного центра.
Внедрение механизмов экономического стимулирования сектора ТБО напрямую связано с решением таких вопросов, как удаление отходов со свалок, развитие звена раздельного сбора отходов, сортировки/переработки, и утилизации.
Для привлечения общественности в развитие системы раздельного сбора необходимо внедрять инструменты поощрения населения за раздельный сбор, вводить дифференцированные тарифы. Информирование широкой общественности играет немаловажную роль в управлении ТБО. Информирование будет включаться в планирование системы управления ТБО на самом раннем этапе.
В краткосрочной перспективе основное внимание будет сосредоточено на задачах по значимости наличия эффективной системы управления ТБО:
обсуждение отрицательного влияния неправильного обращения с отходами;
популяризация успешного практического опыта в области обращения с отходами;
узнаваемость системы обращения отходами в районе (изображение логотипа на мусорных контейнерах/урнах и машинах для сбора отходов);
определение обязанностей общественности и других участников системы для достижения задач Программы;
демонстрация преимуществ раздельного сбора и использования вторичных материальных ресурсов;
своевременное информирование населения об изменениях в системе обращения с отходами и о целях таких изменений;
повышение информированности о необходимых инвестициях в эффективно работающую систему обращения с отходами.
Первоочередное внимание будет сосредоточено на ключевых группах заинтересованной общественности:
население (работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети, безработные);
учителя, волонтеры, группы активистов и негосударственные организации.
Мероприятия по информированию общественности будут предусмотрены в плане информационной работы с населением по обращению с отходами и будут включать:
публикации в местных газетах;
информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
брошюры о домашнем компостировании зеленых отходов;
организацию ознакомительных визитов на полигоны для школьников и студентов;
конкурсы рисунков, фотографий среди школьников на тему отходов;
проведение интерактивных семинаров на тему "Отходы там, где я живу" для школьников, студентов и негосударственных организаций.
Важнейшим элементом в успешной реализации масштабных схем раздельного сбора ТБО является вовлечение и участие в них населения.
Ключевым вопросом жизнеспособности раздельного сбора является поддержка его населением на начальном этапе. Результаты эксперимента показали, что до 25 % граждан готовы участвовать в сортировке ТБО сразу, как только будут установлены специальные контейнеры. Естественно, параллельно с их установкой необходимо обеспечить хотя бы минимальное информирование, например вывешивать плакаты, баннеры или распространять листовки. Исходя из правила информационно-разъяснительная работа в первую очередь должна производиться в среде дворников и водителей мусоровозов и подкрепляться экономической заинтересованностью. Информация о переходе на раздельный сбор должна быть доступна для граждан на всех этапах. По мере распространения раздельного сбора на весь район необходимо переходить к широкомасштабным рекламным акциям через СМИ и наружную рекламу. Ежегодно должны выделяться средства на рекламные мероприятия. Можно также задействовать положенные администрации квоты социальной рекламы.

7. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
Бағдарлама республикалық, облыстық және қалалық бюджеттердің, сондай-ақ бюджеттен тыс көздердің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Бағдарлама республикалық және облыстық бюджеттерде не республикалық және (немесе) облыстық бюджетте бекітілген, оны іске асыруға арналған нысаналы даму трансферттері сомалары шегінде қаржыландырылады.
Бағдарлама іс-шараларын қоса қаржыландыруға бағытталатын жергілікті бюджет қаражаты қаланың жергілікті өзін-өзі басқару органдарының нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Бағдарламаны іске асыру барысында қаржыландыру көлемі облыстық және қалалық бюджеттердің нақты мүмкіндіктерін ескере отырып, жыл сайын нақтыланатын болады.
2024–2030 жылдарға арналған Бағдарлама іс-шараларын іске асыру бойынша қаржыландырудың нақты көлемдері тиісті жылдың жергілікті бюджетін қалыптастыру кезінде нақты есептер негізінде айқындалатын болады. Бұл ретте Қазақстан Республикасы Экология министрлігінің 040 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде әзірленген "Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін жаңғырту жобаларына инвестицияларды негіздеу" жобалары да ескерілетін болады.
Сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары шеңберінде жобаларды іске асыру кезінде инвесторлардың қаражаты, сондай-ақ халықаралық қаржы институттарының қаражаты тартылатын болады.
ҚТҚ қабылдау полигоны сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда Бағдарламаның бір бөлігі сенімгерлік басқарушының қаражаты есебінен қаржыландырылатын болады.
Қосымшалар
Қосымша 1.
Қалдықтарды басқару саласындағы жаңа стандарттар
Қалдықтарды басқару саласындағы жаңа стандарттар. Жаңа стандарттар соңғы экологиялық талаптарды ескере отырып әзірленген.
1. ҚР СТ 3823-2022 "Қалдықтар. Сусындар қаптамасы қалдықтарын басқару. Қайта өңдеуге қойылатын талаптар";
2. ҚР СТ 3784-2022 "Қалдықтар. Қағаз және картон қалдықтары. Басқару кезіндегі қауіпсіздік талаптары";
3. ҚР СТ 3782-2022 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған 3-сыныпты жоғары жүктемелі полигондарда фильтрат пен полигон газын жинау және бұру жүйелерін жобалау, салу және пайдалану".
Кестеде стандарттардың атауы, белгіленуі, қолданылу саласы көрсетілген, сондай-ақ стандарт мәтінімен танысуға болатын сілтеме берілген.
Белгісі/нөмірі/атауы және ұлттық стандарт мәтініне сілтеме
Қолданылу саласы
1

7. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ И ИСТОЧНИКИ ФИНАНСИРОВАНИЯ
Программа финансируется за счет средств республиканского, областного бюджета, районского бюджета и внебюджетных источников.
Программа финансируется из средств республиканского и областного бюджета в пределах сумм целевых трансфертов на развитие, предусмотренных на реализацию ее мероприятий, утвержденных в республиканском и (или) областном бюджете.
Средства местных бюджетов, направляемые на софинансирование мероприятий Программы, определяются нормативными правовыми актами органов местного самоуправления района.
В ходе реализации Программы объемы финансирования подлежат ежегодному уточнению с учетом реальных возможностей областного и городского бюджетов.
Главным распорядителем денежных средств областного бюджета, направляемых на реализацию мероприятий Программы, является ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Уральска".
Фактические объемы финансирования по реализации мероприятий Программы на 2026-2030 года будут определены, исходя из фактических расчетов при составлении местного бюджета соответствующего года, в том числе в рамках реализации проектов по обоснованию инвестиций модернизации сектора ТБО, разработанных в рамках 040 бюджетной программы Министерства экологии Республики Казахстан "Обоснование инвестиций к проектам модернизации системы управления твердыми бытовыми отходами";
Также будут привлекаться денежные средства инвесторов при реализации проектов на условиях государственного-частного партнерства, а также за счет средств международных финансовых институтов.
При передаче полигона по приему ТБО в доверительное управление без права выкупа Программ частично будет финансироваться за счет доверительного управляющего.
Приложение
Приложение 1.
Новые стандарты в сфере управления отходами
Новые стандарты в сфере управления отходами. Новые стандарты разработаны с учетом последних экологических требований.
1) СТ РК 3823-2022 "Отходы. Управление отходами упаковки от напитков. Требования к переработке";
2) СТ РК 3784-2022 "Отходы. Отходы бумаги и картона. Требования безопасности при управлении";
3) СТ РК 3782-2022 "Проектирование, строительство и эксплуатации систем для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа на высоконагружаемых полигонах 3-класса для твердых бытовых отходов".
В таблице приведены наименования, обозначения стандартов, область применения, а также дана ссылка, где можно ознакомиться с текстом стандарта.
Обозначение/номер/наименование и ссылка на текст национального стандарта
Область применения
1

ҚР СТ 3823-2022 "Қалдықтар. Сусындар қаптамасы қалдықтарын басқару. Қайта өңдеуге қойылатын талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3823-2022/?sphrase_id=15909
Стандарт сусындар қаптамасы қалдықтарын басқару операцияларына қойылатын талаптарды белгілейді. Қаптаманың мынадай түрлеріне қолданылады: қағаз және картон қаптама, полимерлі қаптама, металл қаптама, шыны қаптама, аралас қаптама.
2
ҚР СТ 3784-2022 "Қалдықтар. Қағаз және картон қалдықтары. Басқару кезіндегі қауіпсіздік талаптары"
http://shop.ksm.kz/index.php?dispatch=products.view&product_id=373379
Стандарт қағаз және картон қалдықтарына қолданылады және оларды жинау, жинақтау, тасымалдау, қалпына келтіру және жою кезеңдерінде басқаруға қойылатын қауіпсіздік талаптарын белгілейді.
3
ҚР СТ 3782-2022 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған 3-сыныпты жоғары жүктемелі полигондарда фильтрат пен полигон газын жинау және бұру жүйелерін жобалау, салу және пайдалану"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3782-2022/
Стандарт фильтрат пен полигон газын жинау және бұру жүйелерін жобалау, салу және пайдалану тәртібін белгілейді.
4
ҚР СТ 3783-2022 "Қалдықтар. Қалдықтарды басқару кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің базалық көрсеткіштері"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3783-2022/
Стандарт қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу кәсіпорындарында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін базалық көрсеткіштерді енгізуге қойылатын талаптарды белгілейді.
5
ҚР СТ 3826-2022 "Қалдықтар. Қалдықтарды басқару. Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3826-2022/?sphrase_id=15888
Стандарт Базель конвенциясына сәйкес қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдаудың талаптары мен қағидаттарын белгілейді. Қауіпті қалдықтарға қолданылады.
6
ҚР СТ 3822-2022 "Қалдықтар. Қауіпті медициналық қалдықтарды жоюға және залалсыздандыруға арналған жабдық. Жалпы техникалық талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3822-2022/?sphrase_id=15919
Стандарт қауіпті медициналық қалдықтарды жоюға және залалсыздандыруға арналған жабдыққа қойылатын жалпы техникалық талаптарды белгілейді. Инсинераторларға, крематорларға, стерилизаторларға қолданылады.
7

СТ РК 3823-2022 "Отходы. Управление отходами упаковки от напитков. Требования к переработке"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3823-2022/?sphrase_id=15909
Стандарт устанавливает требования к операциям по управлению отходами упаковки от напитков.
Стандарт распространяется на следующие виды упаковки:
- Бумажная и картонная упаковка;
- Полимерная упаковка;
- Металлическая упаковка;
- Стеклянная упаковка;
- Комбинированная упаковка (из комбинированных материалов).
2
СТ РК 3784-2022 "Отходы. Отходы бумаги и картона. Требования безопасности при управлении"
http://shop.ksm.kz/index.php?dispatch=products.view&product_id=373379
Стандарт распространяется на отходы бумаги и картона и устанавливает требования безопасности при управлении ими на следующих этапах жизненного цикла: сбор, накопление, транспортировка, восстановление и удаление.
3
СТ РК 3782-2022 "Проектирование, строительство и эксплуатации систем для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа на высоконагружаемых полигонах 3-класса для твердых бытовых отходов"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3782-2022/
Стандарт устанавливает порядок проектирования, строительства и эксплуатации систем для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа на высоконагружаемых полигонах 3-класса для твердых бытовых отходов.
4
СТ РК 3783-2022 "Отходы. Базовые показатели для обеспечения экологической безопасности при управлении отходами"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3783-2022/
Стандарт устанавливает требования, касающиеся внедрения базовых показателей для обеспечения экологической безопасности при управлении отходами на предприятиях по утилизации и переработке отходов.
5
СТ РК 3826-2022 "Отходы. Управление отходами. Трансграничная перевозка опасных отходов"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3826-2022/?sphrase_id=15888
Стандарт устанавливает требования и принципы трансграничной перевозки опасных отходов в соответствии с Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением. Распространяется на опасные отходы.
6
СТ РК 3822-2022 "Отходы. Оборудование по уничтожению и обезвреживанию опасных медицинских отходов. Общие технические требования"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3822-2022/?sphrase_id=15919
Стандарт устанавливает общие технические требования к оборудованию по уничтожению и обезвреживанию опасных медицинских отходов.
Распространяется на инсинераторы по типу печей с колосниковой решеткой, роторные на основе барабанной печи, крематоры, стерилизаторы.
Стандарт не распространяется на оборудование по проведению операций с опасными медицинскими отходами класса Д, инсинераторы на основе подовой печи, циклонно-вихревой печи, на основе сжигания в кипящем слое, а также на оборудование по микроволновой обработке ОМО.
7

ҚР СТ 3787-2022 "Қалдықтар. Пайдаланылған мұнай өнімдері. Басқару кезіндегі қауіпсіздік талаптары"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3787-2022/?sphrase_id=15926
Стандарт ресурстарды үнемдеу, адамдардың, жануарлардың, өсімдіктердің өмірі мен денсаулығын қорғау және қоршаған ортаны қорғау мақсатында пайдаланылған мұнай өнімдері қалдықтарын қауіпсіз басқаруға қойылатын талаптарды белгілейді.
8
ҚР СТ 3792-2022 "Қалдықтар. Құрылыс қалдықтарын басқаруға қойылатын талаптар. Негізгі ережелер"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3792-2022/?sphrase_id=15927
Стандарт құрылыс қалдықтарын жинау және есепке алу тәртібін, оларды басқару және операцияларды жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ қайталама өнім өндіру үшін пайдалану ережелерін белгілейді. Радиоактивті құрылыс қалдықтарына қолданылмайды.
9
ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3780-2022/?sphrase_id=15932
Стандарт қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді орналастыру алаңдарын жайластыру және күтіп-ұстау тәртібін белгілейді. Контейнерлік алаңдарды басқаратын барлық жеке және заңды тұлғалар үшін міндетті.
10
ҚР СТ 3781-2022 "Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі. Жалпы талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3781-2022/?sphrase_id=15934
Стандарт торлы пештерде жағу әдісімен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілеріне қойылатын жалпы талаптарды белгілейді, оның ішінде орналастыру орнына, материалдарға және технологиялық шешімдерге қатысты талаптарды қамтиды.
11
ҚР СТ EN 16190:2022 "Топырақ, биоқалдықтар және шлам. Диоксиндер, фурандар және диоксин тәрізді полихлорланған бифенилдер құрамын жоғары ажыратымдылықтағы масс-селективті анықтаумен газ хроматографиясы арқылы анықтау"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_EN_16190-2022/?sphrase_id=15942#
Стандарт тұнбада, өңделген биологиялық қалдықтарда және топырақта диоксиндер, дибензофурандар және диоксин тәрізді полихлорланған бифенилдер құрамын сандық анықтау әдісін белгілейді.
12

СТ РК 3787-2022 "Отходы. Отработанные нефтепродукты. Требования безопасности при управлении"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3787-2022/?sphrase_id=15926
Стандарт устанавливает требования по безопасному управлению отходами отработанных нефтепродуктов в целях ресурсосбережения, защиты жизни и здоровья людей, животных, растений и охраны окружающей среды.
Не распространяется на:
-группу масел моторных отработанных;
-группу масел индустриальных отработанных, в соответствии с ГОСТ 21046 и СТ РК 3129.
8
СТ РК 3792-2022 "Отходы. Требования по управлению строительными отходами. Основные положения"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3792-2022/?sphrase_id=15927
Стандарт устанавливает:
-порядок сбора и учета строительных отходов;
-правила управления и осуществления операций со строительными отходами;
-правила использования строительных отходов для производства некоторых видов вторичной продукции.
Стандарт не распространяется на радиоактивные строительные отходы.
9
СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3780-2022/?sphrase_id=15932
Стандарт устанавливает порядок и регулируют отношения в части обустройства и содержания площадок для размещения контейнеров для сбора отходов.
Стандарт является обязательным для всех юридических и физических лиц, в управлении которых находятся контейнерные площадки, обслуживающих контейнера, независимо от формы собственности.
10
СТ РК 3781-2022 "Объект энергетической утилизации отходов. Общие требования"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3781-2022/?sphrase_id=15934
Стандарт устанавливает общие требования к объектам энергетической утилизации отходов методом сжигания в колосниковых печах, в том числе в отношении выбора мест размещения таких объектов, используемых материалов и технологических решений.
11
СТ РК EN 16190:2022 "Почва, биоотходы и ил. Определение содержания диоксинов, фуранов и диоксиноподобных полихлорированных бифенилов методом газовой хроматографии с масс-селективным обнаружением высокого разрешения"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_EN_16190-2022/?sphrase_id=15942#
Стандарт устанавливает метод количественного определения 17 2,3,7,8-хлорзамещенных ксатен-п-диоксинов и дибензофуранов, а также диоксиноподобных полихлорированных бифенилов в иле, обработанных биологических отходах и почве с использованием методов очистки жидкостной хроматографической колонки и методом газовой хроматографии с высокоэффективным масс-селективным детектором (HRGC-HRMS).
12

ҚР СТ EN 17503:2022 "Топырақ, өңделген биоқалдықтар және шлам. Полициклді ароматты көмірсутектер құрамын газ хроматографиясы және жоғары ажыратымдылықтағы сұйық хроматография арқылы анықтау"
https://ksm.kz/public-discussion/standards/discussion-of-draft-of-st-rk/102775/
Стандарт 16 көпядролы ароматты көмірсутекті сандық анықтауды белгілейді. Ластанған топырақ, қиыршық тас, битум және құрамында битум бар қалдықтарға қолданылады.
Қосымша 2.
Қалдықтарды басқару саласындағы қолданыстағы нормативтік-құқықтық база
Бүгінгі таңда қалдықтарды басқару саласы келесі кодекстермен, заңдармен және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.
Құжат атауы
Реттелетін мәселелер
1
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі (өзгерістер мен толықтыруларымен)
• Жалпы ережелер;
• Қалдықтармен жұмыс істеуге қойылатын экологиялық талаптар
2
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі
• Қоршаған ортаны қорғау саласындағы құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауапкершілік, оның ішінде қалдықтармен жұмыс істеу кезінде (505-бап)
3
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі
• Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
4
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі
• Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру;
• Мемлекеттік бақылау және қадағалау
5
Қазақстан Республикасының Жер кодексі
• Жер қатынастары
6
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Жалпы бөлім)
• Жалпы ережелер;
• Азаматтың тұрғылықты жері және заңды мекенжайы
7
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148-II Заңы
• Жергілікті атқарушы органдардың құзыреті мен функциялары, оның ішінде қалдықтарды басқару саласында
8
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы № 202-V Заңы
• Рұқсаттар мен хабарламалар;
• Рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылатын қызмет түрлері
9
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-I Заңы
• Тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылау
10
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғаудың үлгілік қағидалары, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандыру қағидалары және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
• Қала аумағын тазалауды ұйымдастыру;
• Қала аумағынан ҚТҚ жинау және әкету
11
"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы
• Әртүрлі сыныптағы қалдықтармен жұмыс істеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар (ҚТҚ, медициналық қалдықтар, өндірістік объектілердегі қалдықтар);
• Полигондарды жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;
• ҚТҚ полигонында қабылданатын өндірістік қалдықтардың тізбесі
12

СТ РК EN 17503:2022 "Почва, обработанные биоотходы и ил. Определение содержания полициклических ароматических углеводородов с использованием газовой хроматографии и жидкостной хроматографии высокого разрешения"
https://ksm.kz/public-discussion/standards/discussion-of-draft-of-st-rk/102775/
Стандарт устанавливает количественное определение 16 многоядерных ароматических углеводородов. Настоящий стандарт применим к таким отходам, как: загрязненная почва, щебень, битум или отходы содержащие битум.
Приложение 2.
Cуществующая нормативно правовая база в области управления отходами
На сегодня область управления отходами регулируется следующими кодексами, законами и подзаконными нормативно-правовыми актами.
Название документа
Регулируемые вопросы
1
Экологический кодекс РК, с изменениями
• Общие положения;
• Экологические требования при обращении с отходами
2
Кодекс РК "Об административных правонарушениях" (КоАП)
• Административная ответственность за правонарушения в области охраны окружающей среды (в частности, при обращении с отходами) (ст.505)
3
Кодекс РК "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
• Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
4
Предпринимательский кодекс РК
• Осуществление предпринимательской деятельности;
• Государственный контроль и надзор
5
Земельный кодекс РК
• Земельные отношения
6
Гражданский кодекс РК (Общая часть)
• Общие положения;
• Место жительства и юридический адрес гражданина
7
Закон РК "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148-II (Закон о местном государственном управлении)
• Компетенция и функции местных исполнительных органов, в т.ч. в области обращения с отходами
8
Закон РК "О разрешениях и уведомлениях" от 16 мая 2014 года № 202-V (Закон о разрешениях и уведомлениях)
• Разрешения и уведомления;
• Виды деятельности, осуществляемые в разрешительном или уведомительном порядке
9
Закон "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года № 94-I (Закон о Жилищных отношениях)
• Государственный контроль в сфере управления жилищным фондом
10
Типовые правила содержания и защиты зеленых насаждений, правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правила оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев, утвержденные Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235
• Организация уборки с территорий города;
• Сбор и вывоз ТБО с территорий города
11
"Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2020 года № 21934.
• Санитарно-эпидемиологические требования при обращении с отходами различных классов (ТБО, медицинские, отходы на производственных объектах);
• Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и эксплуатации полигонов;
• Перечень отходов производства, принимаемых на полигоне ТБО
12

Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарты ҚР СТ 1231-2004 "Жылжымалы қоқыс контейнерлері. Жалпы техникалық шарттар"
• Жалпы техникалық талаптар;
• Контейнерлерді пайдалануға қойылатын қауіпсіздік талаптары
13
ҚР СТ 2187-2012 "Қалдықтар. Автокөлік шиналары. Басқару кезіндегі қауіпсіздік талаптары"
• Автокөлік шиналары қалдықтарын жинауға және сақтауға қойылатын талаптар;
• Автокөлік шиналары қалдықтарын беру, тасымалдау және қабылдау тәртібі;
• Пайдаланылған автокөлік шиналары, камералар және өзге де резеңке бұйымдар қалдықтарын қайта өңдеу
14
"Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығы
• Тарифті есептеу тәртібі
Қосымша 3.
Жоспар көрсеткіштерi
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлау кезеңі
Бастапқы мәні

Государственный стандарт РК. Контейнеры мусорные передвижные. Общие технические условия СТ РК 1231-2004 (Стандарт контейнеров ТБО)
• Общие технические требования;
• Требования безопасности к эксплуатации контейнеров
13
СТ РК 2187-2012. Отходы. Шины автотранспортные. Требования безопасности при обращении
• Требования к сбору и хранению отходов автотранспортных шин;
• Порядок передачи, транспортировки и приемки отходов автотранспортных шин;
• Переработка отходов изношенных автотранспортных шин, камер шин и прочих резиновых изделий
14
"Об утверждении Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов" Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24382
• Порядок расчета тарифа
Приложение 3.
Плановые показатели
№ п/п
Наименование индикатора
Единица измерения
Период планирования
Началный показатель

2030
1
Қайталама шикізатты қабылдау пункттерімен қамтылмаған шағын аудандар үшін қайталама шикізатты қабылдайтын мобильді пункттер ұйымдастыру
Пайдалануға беру актісі
Халықтан қайталама шикізат қабылдайтын кәсіпорындар
2026-2030 жж.
Сметаға сәйкес
Коммуналдық қалдықтардың түзілу көзінде азаюы
2
Қалдықтарды бөлек жинау туралы ақпараттық материалдар пакетін әзірлеу және оларды БАҚ пен әлеуметтік желілерде орналастыру
Ақпарат
Орал қаласының әкімдігі
2026
Сметаға сәйкес
Қалдықтарды түзілу көзінде бөлек жинауды ұйымдастыруға дайындық жұмысы
3
Балалар мен жасөспірімдер үшін қалдықтарды бөлек жинау және ұтымды тұтыну бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу
Есеп
Орал қаласының әкімдігі
2026-2030 жж.
Балаларға арналған ақпараттық жұмыс
4
Контейнерлік алаңдар орналасқан жер учаскелеріне құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу
Құжаттар пакеті
Орал қаласының әкімдігі
2026-2030 жж.
5
Контейнерлік алаңдарда заңнамаға және әкетуге қойылатын техникалық талаптарға сәйкес құрғақ/ылғалды фракциялар бойынша бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алу, таңбалау және орнату
Орнату актісі
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Сметаға сәйкес
Заңнама талаптарын орындау, қоқысты бөлек жинауды қамтамасыз ету
6
Қала әкімдігінің сайтында рұқсат етілмеген коммуналдық қалдықтар үйінділерінің анықталғаны туралы хабарлау үшін "жедел желі" ұйымдастыру
Веб-парақша
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Қаржыландыру талап етілмейді
Рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін анықтау
7
Жеке тұрғын үй иеліктерімен қалдықтарды әкету туралы шарттар жасасу
Шарттар
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Қаржыландыру талап етілмейді
Қалдықтарды орталықтандырылған жинау және әкету қызметтерімен қамтамасыз ету
8
Жеке секторда коммуналдық қалдықтарды тұрақты әкетумен және бөлек жинаумен контейнерлік алаңдарды ұйымдастыру
Пайдалануға қабылдау актісі
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Сметаға сәйкес
Жеке секторды ұйымдасқан және тұрақты қалдық әкетумен қамту
9
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлер орнату
Орнату актісі
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Сметаға сәйкес
Қауіпті қалдықтардың басқа фракциялармен араласуын болдырмау
10
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерді пайдалану бойынша ақпараттық науқан ұйымдастыру
Ақпараттық материалдар пакеті
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Сметаға сәйкес
Бұл контейнерлерге қандай қалдықтар жиналатыны туралы халықты ақпараттандыру вандализм жағдайларын азайтуға көмектеседі
11
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерге қызмет көрсету үшін лицензияланған кәсіпорындармен шарттар жасасу
Шарттар
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Қаржыландыру талап етілмейді
12
Халықтың демалыс орындарында контейнерлік алаңдарды жайластыру және контейнерлер орнату
Пайдалануға қабылдау актісі
Жеке кәсіпкерлер
2026–2030 жж.
Сметаға сәйкес
Халықтың ұйымдастырылмаған демалыс орындарынан қалдықтарды әкетуді ұйымдастыру рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерінің санын азайтып, демалыс орындарының санитариялық жағдайын жақсартады.
13
Осы алаңдардан қалдықтарды әкету үшін қоқыс шығаратын ұйымдармен шарттар жасасу
Шарттар
Жеке кәсіпкерлер
2026–2030 жж.
Қаржыландыру талап етілмейді
14
Контейнерлік алаңдарға ірі габаритті қалдықтарға арналған контейнерлер орнату
Орнату актісі
Орал қаласының әкімдігі
2026–2030 жж.
Көзделген қаражат шегінде

2030
1
Организация мобильных пунктов приема второсырья для микрорайонов не охваченных приемом второсырья
акт ввода в экспуатацию
предприятия осуществляющие прием вторсырья у населения
2026-2030
согласно смете
уменьшение количества коммунальных отходов у источника
2
Разработка пакета информационных материалов и размешение в СМИ и соц сетях о раздельном сборе отходов
информация
Акимат г.Уральск
2026
согласно смете
подготовительная работа для организации раздельного сбора отходов *у источника*
3
Разработка и проведение мероприятий о раздельном сборе отходов и разумном потреблении для детей и подростков
отчет
Акимат г.Уральск
2026-2030
информационная работа для детей
4
Оформление правоустановливающих документов на землю под контейнерными площадками
пакет документов
Акимат г.Уральск
2026-2030
5
Приобретение, маркировка и установка контейнеров для раздельного сбора на фракции сухое/мокрое, в соответствии с законодательством и техническими требования на вывоз на контейнерных площадках
акт установки
Акимат г.Уральск
2026-2030
согласно смете
выполнение требований законодательства, обеспечение раздельного сбора мусора
6
Организация "горячей линии" на сайте акимата города по сообщению об обнаружении несанкционированных свалок коммунальных отходов
веб-страница
Акимат г.Уральск
2026
Не требуется
выявление несанкционированных свалок
7
Заключение договоров на вывоз отходов с частными домовладениями
договора
Акимат г.Уральск
2026-2030
Не требуется
Обеспечение услугами централизованого сбора и вывоза отходов
8
Организация контейнерных площадок в частном секторе с постоянным вывозом коммунальных отходов и раздельным сбором
акт приема в эксплуатацию
Акимат г.Уральск
2026-2030
согласно смете
охват частного сектора организованным и постоянным вывозом отходов
9
установка контейнеров для опасных отходов
акт установки
Акимат г.Уральск
2026-2030
согласно смете
исключение смешивания опасных отходов с остальными фракциями
10
организация информационной компаний по использованию контейнеров для опасных отходов
пакет информационных материалов
Акимат г. Уральск
2026-2030
согласно смете
информирование населения о том какие отходы собираются в данные контейнеры поможет сократить случаи кандализма
11
Заключение договора с лицензированными предприятиями на обслуживание контейнеров для опасных отходов
договора
Акимат г.Уральск
2026-2030
Не требуется
12
обустройство контейнерных площадок и установка контейнеров в местах отдыха населения
акт приема в эксплуатацию
Частные предприниматели
2026-2030
согласно смете
организация вывоза отходов с мест неорганизованного отдыха населения снизит количество несанкционированных свалок и улучшит санитарное состояние мест отдыха
13
заключение договора с мусоровывозящими организациями на вывоз отходов данных площадок
договора
Частные предприниматели
2026-2030
Не требуется
14
установка контейнеров для крупногабаритных отходов на контейнерных площадках
акт установки
Акимат г.Уральск
2026-2030
В рамках предусмотренных средств