Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасының "Облыстық әдістемелік психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттарын іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 14 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасының "Облыстық әдістемелік психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттары бекітілсін.
2. "Батыс Қазақстан облысы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі осы қаулының Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері эталондық бақылау банкінде оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылдың 1 каңтарынан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таралады.
Облыс әкімі Н. Төреғалиев
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2026 жылғы "___"
_______ № ___ қаулысымен
бекітілген
Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасының "Облыстық әдістемелік психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттарын іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" қаулысының 5-тармағы, 3) тармақшасының негізінде әзірленді. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасының "Облыстық әдістемелік психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына 50 (елу) пайыз ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.

Об утверждении Правил реализации порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Областной методический центр психологической поддержки" управлении образования акимата Западно-Казахстанской области
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 16 января 2026 года № 14
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счҰт средств государственного бюджета, работников казҰнных предприятий", акимат Западно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить согласно приложения к настоящему постановлению порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Областной методический центр психологической поддержки" управления образования акимата Западно-Казахстанской области.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Западно-Казахстанской области" обеспечить официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление действует на правоотношения, возникшие c 1 января 2026 года.
Аким области Н. Турегалиев
Утвержден
постановлением акимата
Западно-Казахстанской области
от "__" _____2026 года
№ "____"
Правила реализации порядка и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Областной методический центр психологической поддержки" управлении образования акимата Западно-Казахстанской области.
Глава 1. Общие положения.
1. Разработан на основании подпункта 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счҰт средств государственного бюджета, работников казҰнных предприятий". Настоящий документ определяет порядок и условия установления стимулирующих надбавок в размере 50 (пятидесяти) процентов к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Областной методический центр психологической поддержки" управления образования акимата Западно-Казахстанской области.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 1-бабы 1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес жалақы - қызметкердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына, сапасы мен жағдайларына, сондай-ақ, өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдерге байланысты еңбегі үшін сыйақы.
3. Мемлекеттік басқару органы – жарғыға сәйкес коммуналдық мемлекеттік мекеменің уәкілетті органы болып табылатын тиісті саладағы мемлекеттік мекеме.
4. Бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеуге арналған бюджет қаражаты мемлекеттік ұйымды қаржыландыру жоспарында әрбір қаржы жылында көзделуге тиіс.
2-тарау. Қызметкерлердің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу шарттары
5. Ынталандырушы үстемеақылар персоналды ынталандыру және білікті кадрлар құрамын сақтау мақсатында белгіленетін төлемдер болып табылады.
6. Осы қаулыда көрсетілген бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" қаулысында көзделген материалдық көмектің және ынталандырушы төлемдердің бұрыннан бар түрлеріне қосымша төлемдер болып табылады.
7. Бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу қызметкерлердің еңбегін ынталандырудың өзге түрлерін (лауазымдарды қоса атқарғаны үшін сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстеме ақылар, қамту аймағын кеңейткені үшін, үстемеақылар және т.б.) төлеуді тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
8. Бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу күнтізбелік жыл ішінде жүзеге асырылады.
9. Ынталандырушы үстемеақылар еңбекақының негізгі көрсеткіштерін, бюджет мүмкіндіктерін талдауға негізделе отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда жыл сайынғы негізде қайта қаралуы мүмкін.
10. Жергілікті бюджет бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлемдерін қаржыландыру көзі болып табылады.
11. Мемлекеттік басқару органы ведомстволық бағынысты ұйымның бірінші басшысының ұсынысы негізінде ведомстволық бағынысты ұйым қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілейді.
3-тарау. Қызметкерлердің лауазымдық айлық ақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу тәртібі

2. В соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 1 Трудового кодекса Республики Казахстан заработная плата — это вознаграждение за труд работника, зависящее от его квалификации, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также включающее выплаты компенсационного и стимулирующего характера.
3. Государственный орган управления — государственное учреждение соответствующей отрасли, которое в соответствии с уставом является уполномоченным органом коммунального государственного учреждения.
4. Бюджетные средства, предназначенные для выплаты стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетной организации, должны предусматриваться в плане финансирования государственного учреждения на каждый финансовый год.
Глава 2. Условия назначения стимулирующих надбавок к должностным окладам сотрудников.
5. Стимулирующие надбавки — это выплаты, назначаемые с целью мотивации персонала и сохранения квалифицированного кадрового состава.
6. Стимулирующие надбавки к должностным окладам сотрудников бюджетных организаций, указанные в настоящем постановлении, являются дополнительными выплатами к уже существующим видам материальной помощи и стимулирующих выплат, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан и постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда государственных служащих, работников организаций, финансируемых из государственного бюджета, и работников казенных предприятий".
7. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам сотрудников бюджетных организаций не является основанием для прекращения других видов стимулирования труда сотрудников (премий за совмещение должностей, дополнительных выплат, надбавок, надбавок за расширение зоны ответственности и др.).
8. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам сотрудников бюджетных организаций осуществляется в течение календарного года.
9. Размер стимулирующих надбавок может пересматриваться ежегодно на основе анализа основных показателей заработной платы, бюджетных возможностей и в случае изменения законодательства Республики Казахстан.
10. Источником финансирования выплат стимулирующих надбавок к должностным окладам сотрудников бюджетных организаций является местный бюджет.
11. Государственный орган управления определяет размер стимулирующих надбавок к должностным окладам сотрудников подведомственной организации на основании предложения руководителя подведомственной организации.
Глава 3. Порядок назначения стимулирующих надбавок к должностным окладам сотрудников.

12. Мемлекеттік басқару органы ынталандырушы үстемеақылардың белгіленген мөлшерінің негізінде қосымша бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады және бюджеттік өтінімді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
13. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жергілікті бюджеттен ынталандыру үстемелерін төлеуді жүзеге асыру үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді және бюджет жобасын Батыс Қазақстан облысының мәслихатына жібереді.
14. Уәкілетті орган ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілегеннен кейін коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы қызметкерлерге ынталандырушы үстемеақылар төлеу туралы бұйрық шығарады.
15. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы тәртіптік жазаның қолданылу кезеңінде өз қызметкерлеріне еңбек және/немесе атқарушылық тәртіпті бұзған жағдайда ынталандырушы үстемеақы төлеуді тоқтату туралы бұйрық шығарады.
16. Ынталандырушы үстемақылар Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасының "Облыстық әдістемелік психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің педагог қызметкерлеріне төленеді: облыстық әдістемелік психологиялық қолдау орталығының директоры, директордың психологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары, директордың оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары, психологиялық бөлім басшысы, әдіскер-психолог, педагог-психолог (жеке кеңес), педагог-психолог (сенім телефоны), әлеуметтік педагог, әдістемелік жұмыс бөлімінің басшысы, әдіскер, қалалық және аудандық әдіскер-координаторлар.
17. Ынталандырушы үстемеақылар қызметкер сынақ мерзімінде болған кезеңде төленбейді.

12. Государственный орган управления на основе установленного размера стимулирующих надбавок формирует потребность в дополнительных бюджетных средствах и направляет бюджетную заявку в местный уполномоченный орган по государственному планированию.
13. Местный уполномоченный орган по государственному планированию предусматривает в местном бюджете средства, необходимые для выплаты стимулирующих надбавок, в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан, и направляет проект бюджета в маслихат Западно-Казахстанской области.
14. После определения размера стимулирующих надбавок уполномоченный орган руководитель коммунального государственного учреждения издает приказ о выплате стимулирующих надбавок сотрудникам.
15. Руководитель коммунального государственного учреждения издает приказ о приостановлении выплаты стимулирующих надбавок своим сотрудникам в период применения дисциплинарного взыскания в случае нарушения трудовой и/или исполнительской дисциплины.
16. Стимулирующие надбавки выплачиваются педагогическим работникам коммунального государственного учреждения "Областной методический центр психологической поддержки" управления образования акимата Западно-Казахстанской области: директору областного методического центра психологической поддержки, заместителю директора по психологической работе, заместителю директора по учебно-методической работе, начальнику психологического отдела, методисту-психологу, педагог-психологу (индивидуальное консультирование), педагог-психологу (телефон доверия), социальному педагогу, начальнику отдела методической работы, методисту, городским и районным методистам-координаторам.
17. Стимулирующие надбавки не выплачиваются за период, когда сотрудник находится на испытательном сроке.