"Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 90 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 18 ақпандағы № 26 бұйрығы
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылғы 4 қазанда № 8780 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Кадр жұмысы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының барлық қызметкерлері таныстырылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Кадр жұмысы департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2026 жылғы 18 ақпандағы
№ 26 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 90 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің лауазымдары санаттары үшін қойылатын үлгілік біліктілік талаптары
Санат
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Біліміне, икеміне және дағдыларына қойылатын талаптар
C-GP-1
Бас Прокурорының Аппарат басшысы,
Бас прокуратураның
Қызмет бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-2, C-OGP-3, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KIGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 90 "Об утверждении Квалификационных требований к категориям должностей сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 февраля 2026 года № 26
В соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 90 "Об утверждении Квалификационных требований к категориям должностей сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 4 октября 2013 года за № 8780) следующие изменения:
Квалификационные требования к категориям должностей сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) с настоящим приказом ознакомить всех сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой работы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 18 февраля 2026 года № 26
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 90
Квалификационные требования к категориям должностей сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Требования к знаниям, умениям и навыкам
C-GP-1
Руководитель Аппарата Генерального Прокурора,
Начальник Службы Генеральной прокуратуры
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее пяти лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее пять лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-2, C-OGP-3, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KIGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1;

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында төрт жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-VP-1,
C-AGP-1,
C-KSGP-1,
C-KIGP-1
Бас әскери прокурор,
Құқық қорғау органдары академиясының ректоры,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің төрағасы,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің төрағасы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес, оның ішінде С-GP-3, C-OGP-2, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KIGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында төрт жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;

2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-VP-1,
C-AGP-1,
C-KSGP-1,
C-KIGP-1
Главный военный прокурор,
Ректор Академии правоохранительных органов,
Председатель Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Председатель Комитета по защите прав инвесторов
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее пяти лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже категорий С-GP-3, C-OGP-2, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KIGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1;
2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;

5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-TP-1,
C-AGP-2,
C-AGP-3
Бас көлік прокуроры,
Құқық қорғау органдары академиясының бірінші проректоры,
Құқық қорғау органдары академиясының проректоры
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-3, C-KSGP-2, C-ОKSGP-1, C-АGP-4, C-VP-2, C-TP-3, C-OGP-3, C-KIGP-2, C-SV-2, C-SVO-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMO-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында үш жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымдардың тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-GP-2,
C-OGP-1,
C-KSGP-2,
C-KIGP-2
Бас прокуратурасының Департамент бастығы,
Бас прокуратурасының Қызмет бастығының орынбасары,
Бас Прокурордың аса маңызды тапсырмалар жөніндегі аға көмекшісі,
Облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурор,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының бірінші орынбасары, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының орынбасары,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-TP-1,
C-AGP-2,
C-AGP-3
Главный транспортный прокурор,
Первый проректор Академии правоохранительных органов,
Проректор Академии правоохранительных органов
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее четырех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-3, C-KSGP-2, C-ОKSGP-1, C-АGP-4, C-VP-2, C-TP-3, C-OGP-3, C-KIGP-2, C-SV-2, C-SVO-1, C-SVU-1, B-FM-2,
B-FMO-1;
2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-GP-2,
C-OGP-1,
C-KSGP-2,
C-KIGP-2
Начальник Департамента Генеральной прокуратуры,
Заместитель начальника Службы Генеральной прокуратуры,
Старший помощник Генерального Прокурора по особым поручениям,
Прокурор области и приравненный к нему прокурор,
Первый заместитель председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам, Заместитель председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Заместитель председателя Комитета по защите прав инвесторов
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-OGP-3, C-АGP-4, C-KSGP-3, C-ОKSGP-1, C-KIGP-3, C-VP-2, C-TP-3, B-FM-3, B-FMO-2, C-SV-3, C-SVO-2, C-SVU-2, C-SN-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте тоғыз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда бес жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
Кадрлық жұмыс департаментінің бастығы үшін бейіндік бағыт бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болмаған жағдайда персоналды басқару жөніндегі сертификаттың (HR саласында) міндетті түрде болуы;
C-GP-3,
C-AGP-4,
C-TP-2,
C-TP-3,
C-OGP-2,
C-OGP-3,
C-OKSGP-1,
C-VP-2,
Бас прокуратураның Департамент бастығының орынбасары,
Бас прокуратураның дербес басқарма бастығы,
Құқық қорғау органдары академиясының аппарат басшысы,
Құқық қорғау органдары академиясының Институтының директоры, Құқық қорғау органдары академиясының профессоры,
Бас көлік прокурорының бірінші орынбасары,
Бас көлік прокурорының орынбасары,
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың бірінші орынбасары,
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың орынбасары,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органының бастығы,
Бас әскери прокурордың бірінші орынбасары,
Бас әскери прокурордың орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

1) не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-OGP-3, C-АGP-4, C-KSGP-3, C-ОKSGP-1, C-KIGP-3, C-VP-2, C-TP-3, B-FM-3, B-FMO-2, C-SV-3, C-SVO-2, C-SVU-2, C-SN-1;
2) не менее девяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
для начальника Департамента кадровой работы обязательное наличие сертификата (в сфере HR) по управлению персоналом в случае отсутствия стажа работы по профильному направлению не менее 3 лет;
C-GP-3,
C-AGP-4,
C-TP-2,
C-TP-3,
C-OGP-2,
C-OGP-3,
C-OKSGP-1,
C-VP-2,
Заместитель начальника Департамента Генеральной прокуратуры,
Начальник самостоятельного управления Генеральной прокуратуры,
Руководитель аппарата Академии правоохранительных органов, Директор Института Академии правоохранительных органов, Профессор Академии правоохранительных органов,
Первый заместитель Главного транспортного прокурора,
Заместитель Главного транспортного прокурора,
Первый заместитель прокурора области и приравненного к нему прокурора,
Заместитель прокурора области и приравненного к нему прокурора,
Начальник территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Первый заместитель Главного военного прокурора,
Заместитель Главного военного прокурора
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша басшы лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KIGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (C-SVО-2 санаты лауазымына орналасу үшін), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5 санаттарынан төмен емес басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте сегіз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес: саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, В-1, С-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда төрт жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
Кадрлық жұмыс департаментіні бастығының орынбасары үшін бейіндік бағыт бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болмаған жағдайда персоналды басқару жөніндегі сертификаттың (HR саласында) міндетті түрде болуы;
C-GP-4,
C-AGP-5,
C-KSGP-3,
C-KIGP-3,
C-OKSGP-2
Бас прокуратураның басқарма бастығы,
Бас прокуратураның дербес басқарма бастығының орынбасары,
Бас Прокурордың аға көмекшісі,
Құқық қорғау органдары академия институты директорының орынбасары,
Құқық қорғау органдары академия факультетінің деканы,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің басқарма бастығы,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің басқарма бастығы,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органы бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KIGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (для занятия должности по категории C-SVО-2), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5;
2) не менее восьми лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее десяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
для заместителя начальника Департамента кадровой работы обязательное наличие сертификата (в сфере HR) по управлению персоналом в случае отсутствия стажа работы по профильному направлению не менее 3 лет;
C-GP-4,
C-AGP-5,
C-KSGP-3,
C-KIGP-3,
C-OKSGP-2
Начальник управления Генеральной прокуратуры,
Заместитель начальник самостоятельного управления Генеральной прокуратуры, Старший помощник Генерального Прокурора,
Заместитель директора Института Академии правоохранительных органов,
Декан факультета Академии правоохранительных органов,
Начальник управления Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Начальник управления Комитета по защите прав инвесторов,
Заместитель начальника территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KIGP-4, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FM-6 (B-FMО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-8 (C-SVО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жеті жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны елу адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда үш жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін (осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген C-SVR-1 санаттарынан басқа) басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
Кадрлық жұмыс департаментіні басқармасының бастығы үшін бейіндік бағыт бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болмаған жағдайда персоналды басқару жөніндегі сертификаттың (HR саласында) міндетті түрде болуы;
C-TP-4,
C-OGP-4,
C-VP-3,
C-RTP-1,
C-RVP-1,
C-GVP-1,
C-RGP-1
Бас көлік прокуратурасының басқарма бастығы, Бас көлік прокурорының аға көмекшісі,
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма бастығы,
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың аға көмекшісі,
Бас әскери прокуратураның басқарма бастығы,
Бас әскери прокурордың аға көмекшісі,
Өңірлік көлік прокуроры,
Өңірлік әскери прокурор,
Гарнизонның, әскердің әскери прокуроры,
Аудандық және оған теңестірілген прокурор
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KIGP-4, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FM-6 (для занятия должности категории B-FMО-3), B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-8 (для занятия должности категории C-SVО-3), C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6;
2) не менее семи лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее восьми лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее восьми лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек;
6) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением категорий C-SVR-1 указанных в первом абзаце настоящего пункта).
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
для начальника управления Департамента кадровой работы обязательное наличие сертификата (в сфере HR) по управлению персоналом в случае отсутствия стажа работы по профильному направлению не менее 3 лет;
C-TP-4,
C-OGP-4,
C-VP-3,
C-RTP-1,
C-RVP-1,
C-GVP-1,
C-RGP-1
Начальник управления Главной транспортной прокуратуры,
Старший помощник Главного транспортного прокурора,
Начальник управления прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры, Старший помощник прокурора области и приравненного к нему прокурора,
Начальник управления Главной военной прокуратуры, Старший помощник Главного военного прокурора,
Региональный транспортный прокурор,
Военный прокурор региона,
Военный прокурор гарнизона, войск,
Районный и приравненный к нему прокурор
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-7, C-OGP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KIGP-4, C-VP-5, C-TP-7, C-OKSGP-5, C-GVP-2, C-RVP-3, C-RTP-2, C-RGP-2, B-FM-5, B-FMО-4, C-SV-5, C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жеті жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны елу адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда үш жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін (осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген C-RTP-1, C-RGP-1, C-RVP-1, C-GVP-1 санаттарынан басқа) басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
Аумақтық кадр қызметтерінің басшылары үшін бейіндік бағыт бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болмаған жағдайда персоналды басқару бойынша сертификаттың (HR саласында) міндетті түрде болуы;
C-GP-5,
C-AGP-6,
C-AGP-7,
C-KSGP-4,
C-KIGP-4,
C-VP-4,
C-TP-5,
C-OGP-5,
C-OKSGP-3,
Бас прокуратураның басқарма бастығының орынбасары,
Бас прокуратураның бөлім бастығы,
Бас Прокурордың кеңесшісі, көмекшісі,
Құқық қорғау органдары академиясының басқарма бастығы,
Құқық қорғау органдары академияның орталығы бастығы,
Құқық қорғау органдары академияның кафедра меңгерушісі,
Құқық қорғау органдары академияның аға ғылыми қызметкері,
Құқық қорғау органдары академия ректорының көмекшісі,
Құқық қорғау органдары академияның Ғылыми кеңесінің хатшысы,
Құқық қорғау органдары академияның бөлім бастығы, Құқық қорғау органдары академияның кезекшілік бөлімінің бастығы,
Құқық қорғау органдары академияның жетекші ғылыми қызметкері,
Құқық қорғау органдары академия доценті,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің бөлім бастығы,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің басқарма бастығының орынбасары,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің бөлім бастығы,
Бас әскери прокуратураның басқарма бастығының орынбасары,
Бас әскери прокуратураның бөлім бастығы,
Бас әскери прокурордың көмекшісі,
Бас көлік прокуратурасының басқарма бастығының орынбасары,
Облыс прокуратурасы мен оған теңестірілген прокуратураның басқарма бастығының орынбасары,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее двух лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-7, C-OGP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KIGP-4, C-VP-5, C-TP-7, C-OKSGP-5, C-GVP-2, C-RVP-3, C-RTP-2, C-RGP-2, B-FM-5, B-FMО-4, C-SV-5, C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6;
2) не менее семи лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее восьми лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее восьми лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек;
6) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением категорий C-RTP-1, C-RGP-1, C-RVP-1, C-GVP-1 указанных в первом абзаце настоящего пункта).
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
для руководителей территориальных кадровых служб обязательное наличие сертификата (в сфере HR) по управлению персоналом в случае отсутствия стажа работы по профильному направлению не менее 3 лет;
C-GP-5,
C-AGP-6,
C-AGP-7,
C-KSGP-4,
C-KIGP-4,
C-VP-4,
C-TP-5,
C-OGP-5,
C-OKSGP-3,
Заместитель начальника управления Генеральной прокуратуры,
Начальник отдела Генеральной прокуратуры, Советник, помощник Генерального Прокурора,
Начальник управления Академии правоохранительных органов, Начальник центра Академии правоохранительных органов, Заведующий кафедрой Академии правоохранительных органов, Главный научный сотрудник Академии правоохранительных органов, Помощник ректора Академии правоохранительных органов, Секретарь Ученого совета Академии правоохранительных органов,
Начальник отдела Академии правоохранительных органов, Начальник дежурной части Академии правоохранительных органов,
Ведущий научный сотрудник Академии правоохранительных органов,
Доцент Академии правоохранительных органов,
Начальник отдела Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Заместитель начальника управления Комитета по защите прав инвесторов,
Начальник отдела Комитета по защите прав инвесторов,
Заместитель начальника управления Главной военной прокуратуры,
Начальник отдела Главной военной прокуратуры, Помощник Главного военного прокурора,
Заместитель начальника управления Главной транспортной прокуратуры,
Заместитель начальника управления прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры,
Начальник управления территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KIGP-5, C-VP-5, C-TP-7, C-OGP-7, C-OKSGP-5, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-8, C-SVО-5, C-SVО-7 (C-SVR-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте алты жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) саяси немесе әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымдардың бейіндік бағытына сәйкес келетін басшылық лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орта немесе ірі кәсіпкерлік ұйымдарының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор басшысы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-RTP-2,
С-RVP-2,
C-RVP-3,
C-GVP-2,
C-RGP-2
Өңірлік көлік прокурорының орынбасары,
Өңірлік әскери прокурордың бірінші орынбасары,
Өңірлік әскери прокурордың орынбасары,
Гарнизонның, әскерлердің әскери прокурорының орынбасары,
Аудандық және оған теңестірілген прокурордың орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KIGP-5, C-VP-5, C-TP-8, C-OGP-6, C-OKSGP-5, C-RVP-4, C-GVP-3, C-RTP-3, C-RGP-3, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-6, C-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;

1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее двух лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KIGP-5, C-VP-5, C-TP-7, C-OGP-7, C-OKSGP-5, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-8, C-SVО-5, C-SVО-7 (для занятия должности по категории C-SVR-3), C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8;
2) не менее шести лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее семи лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее семи лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях руководителя в организациях среднего или крупного предпринимательства, а также в квазигосударственном секторе;
6) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-RTP-2,
С-RVP-2,
C-RVP-3,
C-GVP-2,
C-RGP-2
Заместитель регионального транспортного прокурора,
Первый заместитель военного прокурора региона,
Заместитель военного прокурора региона,
Заместитель военного прокурора гарнизона, войск,
Заместитель районного и приравненного к нему прокурора
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее двух лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-7, C-AGP-8, C-KSGP-5, C-KIGP-5, C-VP-5, C-TP-8, C-OGP-6, C-OKSGP-5, C-RVP-4, C-GVP-3, C-RTP-3, C-RGP-3, B-FM-6, B-FMО-5, C-SV-6, C-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-4, С-SSP-3, C-SGU-8;

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте алты жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) саяси немесе әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымдардың бейіндік бағытына сәйкес келетін басшылық лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орта немесе ірі кәсіпкерлік ұйымдарының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор басшысы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-GP-6,
C-AGP-8,
C-KSGP-5,
C-KIGP-5,
C-TP-6,
C-OGP-6,
C-OKSGP-4,
C-RTP-3,
C-RGP-3
Бас прокуратураның
басқарма, бөлім аға прокуроры,
Құқық қорғау органдары академиясының басқарма, бөлім аға прокуроры,
Құқық қорғау органдары академияның аға ғылыми қызметкері,
Құқық қорғау органдары академияның аға оқытушысы,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің басқарма, бөлім аға прокуроры,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің басқарма, бөлім аға прокуроры,
Бас көлік прокуратурасының бөлім бастығы,
Бас көлік прокурорының көмекшісі,
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның бөлім бастығы,
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың көмекшісі,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма бастығының орынбасары,
Өңірлік көлік прокуратурасының
бөлім бастығы,
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның бөлім бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;

2) не менее шести лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее семи лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее семи лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях руководителя в организациях среднего или крупного предпринимательства, а также в квазигосударственном секторе;
6) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-GP-6,
C-AGP-8,
C-KSGP-5,
C-KIGP-5,
C-TP-6,
C-OGP-6,
C-OKSGP-4,
C-RTP-3,
C-RGP-3
Старший прокурор управления, отдела Генеральной прокуратуры,
Старший прокурор управления, отдела Академии правоохранительных органов,
Старший научный сотрудник Академии правоохранительных органов,
Старший преподаватель Академии правоохранительных органов,
Старший прокурор управления, отдела Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Старший прокурор управления, отдела Комитета по защите прав инвесторов,
Начальник отдела Главной транспортной прокуратуры, Помощник Главного транспортного прокурора,
Начальник отдела прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры,
Помощник прокурора области и приравненного к нему прокурора,
Заместитель начальника управления территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Начальник отдела региональной транспортной прокуратуры,
Начальник отдела районной и приравненной к ней прокуратуры
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе;

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі төрт жылдан кем емес;
3) саяси немесе әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-GP-7,
C-AGP-9,
C-KSGP-6,
C-KIGP-6,
C-VP-5,
C-TP-7,
C-OGP-7,
C-OKSGP-5
Бас прокуратураның басқарма, бөлім прокуроры,
Құқық қорғау органдары академиясының басқарма, бөлім прокуроры,
Құқық қорғау органдары академиясының басқарма, бөлім инспекторы,
Құқық қорғау органдары академиясының ғылыми қызметкері,
Құқық қорғау органдары академиясының оқытушысы,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің басқарма, бөлім прокуроры,
Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің басқарма, бөлім прокуроры,
Бас әскери прокуратураның басқарма, бөлім аға әскери прокуроры,
Бас көлік прокуратурасының басқарма, бөлім аға прокуроры,
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма, бөлім аға прокуроры,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органының бөлім бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
2) осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-TP-8,
C-OGP-8,
C-OKSGP-6,
C-VP-6,
C-RGP-3,
C-RVP-4,
C-GVP-3,
C-RTP-4
Бас көлік прокуратурасының басқарма, бөлім прокуроры,
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма, бөлім прокуроры,
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма, бөлім аға прокуроры,
Бас әскери прокуратураның
басқарма, бөлім әскери прокуроры,
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның бөлім бастығы,
Өңірлік әскери прокуратураның бөлім бастығы,
Өңірлік әскери прокуратураның аға прокуроры,
Гарнизонның, әскерлердің әскери прокуратурасының бөлім бастығы,
Гарнизонның, әскерлердің әскери прокуратурасының аға прокуроры,
Өңірлік көлік прокуратурасының аға прокуроры
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

2) не менее четырех лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, или в должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
4) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-GP-7,
C-AGP-9,
C-KSGP-6,
C-KIGP-6,
C-VP-5,
C-TP-7,
C-OGP-7,
C-OKSGP-5
Прокурор управления, отдела Генеральной прокуратуры,
Прокурор управления, отдела Академии правоохранительных органов, Инспектор управления, отдела Академии правоохранительных органов, Научный сотрудник Академии правоохранительных органов,
Преподаватель Академии правоохранительных органов,
Прокурор управления, отдела Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Прокурор управления, отдела Комитета по защите прав инвесторов,
Старший военный прокурор управления, отдела Главной военной прокуратуры,
Старший прокурор управления, отдела Главной транспортной прокуратуры,
Старший прокурор управления, отдела прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры,
Начальник отдела территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее трех лет стажа службы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе, или в должности судьи;
2) не менее четырех лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-TP-8,
C-OGP-8,
C-OKSGP-6,
C-VP-6,
C-RGP-3,
C-RVP-4,
C-GVP-3,
C-RTP-4
Прокурор управления, отдела Главной транспортной прокуратуры,
Прокурор управления, отдела прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры,
Старший прокурор управления, отдела территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Военный прокурор
управления,
отдела Главной военной прокуратуры,
Начальник отдела районной и приравненной к ней прокуратуры,
Начальник отдела военной прокуратуры региона,
Старший прокурор военной прокуратуры региона,
Начальник отдела военной прокуратуры гарнизона, войск,
Старший прокурор военной прокуратуры гарнизона, войск,
Старший прокурор региональной транспортной прокуратуры
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
2) осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-RGP-4,
C-VP-7
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның аға прокуроры,
Бас әскери прокуратураның нұсқаушы-сержанты,
Бас әскери прокуратураның бөлімше бастығы,
Бас әскери прокуратураның аға маманы, маманы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) құқық қорғау қызметінде не арнайы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның бейіндік бағытына сәйкес әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
C-OKSGP-7,
C-RGP-5,
C-RTP-5,
C-RVP-5,
C-RVP-6,
C-GVP-4,
C-GVP-5
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма, бөлім прокуроры,
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның прокуроры,
Өңірлік көлік прокуратурасының прокуроры,
Өңірлік әскери прокуратураның прокуроры,
Бас әскери прокуратураның өңірлік органдарының аға маманы, маманы
Гарнизонның, әскерлердің әскери прокуратурасының прокуроры,
Бас әскери прокуратураның гарнизондық органдарының аға маманы, маманы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
жұмыс өтілі талап етілмейді
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерді атқару үшін қажетті міндетті білімнің, икемнің және дағдылардың болуы;
Ескертпе:
Лауазымдардың барлық санаттарына денсаулық жағдайына қойылатын міндетті талап – денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы.
Басшылық лауазымдарға жатпайтын лауазымдарға басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы біліктілік талаптарында белгіленген қажетті жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі, сыныптық шені, арнаулы (әскери) атағы ескерілмей, жоғары кәсіптік даярлығы бар, белгілі бір мамандықтар бойынша нақты білімі не елеулі жұмыс тәжірибесі бар адамдар Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының келісімі бойынша Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының жүйесіне лауазымдарға тағайындалуы мүмкін.

1) не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-RGP-4,
C-VP-7
Старший прокурор районной и приравненной к ней прокуратуры,
Инструктор-сержант Главной военной прокуратуры, Начальник подразделения Главной военной прокуратуры,
Старший специалист, Специалист Главной военной прокуратуры
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы на правоохранительной службе или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее двух лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-OKSGP-7,
C-RGP-5,
C-RTP-5,
C-RVP-5,
C-RVP-6,
C-GVP-4,
C-GVP-5
Прокурор управления, отдела территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам,
Прокурор районной и приравненной к ней прокуратуры,
Прокурор региональной транспортной прокуратуры,
Прокурор военной прокуратуры региона,
Старший специалист, Специалист региональных и гарнизонных органов Главной военной прокуратуры
Прокурор военной прокуратуры гарнизона, войск,
Старший специалист, Специалист региональных и гарнизонных органов Главной военной прокуратуры
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
стаж работы не требуется
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
Примечание:
Ко всем категориям должностей обязательное требование к состоянию здоровья – пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах.
К должностям, не относящимся к руководящим, наличие стажа работы на руководящих должностях не требуется.
Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, ученой степени, классного чина, специального (воинского) звания, установленного настоящими квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности в систему органов прокуратуры Республики Казахстан по согласованию с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.

"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 5-1-тармағының тәртібімен адамдар мынадай: профессор, доцент, аға оқытушы, оқытушы, бас ғылыми қызметкер, жетекші ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер лауазымдарына қабылдануы мүмкін. Оларға қосымша мынадай: Құқық қорғау органдары академиясының негізгі міндеттерінен туындайтын нақты жұмысты орындау үшін тәжірибе мен дағдылардың болуы және "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы" академиялық дәрежесі (PhD)", оқытылатын пәндер бейініне сәйкес келу талаптары белгіленеді.

В порядке пункта 5-1 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" могут быть приняты лица на следующие должности: профессор, доцент, старший преподаватель, преподаватель, главный научный сотрудник, ведущий научный сотрудник, старший научный сотрудник, научный сотрудник. К ним, устанавливаются следующие дополнительные требования: наличие опыта и навыков для выполнения конкретной работы, вытекающей из основных задач Академии правоохранительных органов, и ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степени "доктор философии (PhD)", соответствующей профилю преподаваемых дисциплин.