2026–2030 жылдарға арналған Багратион ауылдық округі, Ұлан ауданы, Шығыс Қазақстан облысы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 310 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Багратион ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын бекіту.
2. Аталған шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 310 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Багратионов ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Багратионов ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары Қазақстан Республикасының "Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларына" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілетін жүктеме нормаларына" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану үлгілік жоспарына" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Багратионов ауылдық округі аумағындағы жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу сызбасы (карта), жер учаскелерінің құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, жайылымдардың сызбасы (картасы);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Багратионовскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 310
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Багратионовскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 310
План по управлению пастбищами и их использованию по Багратионовскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Багратионовскому сельскому округу Уланского района на 2025-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Багратионовского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

3) жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту сервитуттары, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы, су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен Мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру нәтижелері, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы ақпарат, жайылым пайдаланушылар – жеке және (немесе) заңды тұлғалар болып табылатын меншік иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны жөніндегі деректер, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, маусымдық жайылымдарға мал басын қалыптастыру жөніндегі ақпарат, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаю ерекшеліктері, мал айдау сервитуттары туралы деректер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер негізінде әзірленді және қабылданды.
Багратионов ауылдық округі Ұлан ауданының солтүстік-батыс бөлігінде, таулы-дала, құрғақ дала аймағында орналасқан. Таулы-дала аймағы таулы-шалғынды-дала, тау етегіндегі қоңыржай ылғалды дала және қоңыржай құрғақ дала сияқты белдеулерге бөлінеді.Климат қоңыржай-қуаң, қоңыржай ыстық, жылдық орташа жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Ауа температурасының ең төменгі көрсеткіші –45°С, ең жоғарғысы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68 %. Негізінен оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, олардың орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/с құрайды.
Топырақтары қара-қоңыр, таулы оңтүстік қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар, оңтүстік қара топырақтар, шайылған таулы қара топырақтар және кәдімгі қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысы: боз-өлеңді-жусанды, боз-өлеңді-алуаншөпті, алуаншөпті-дәнді, жұмсақ сабақты және бұталы-бөденелі-дәнді алуаншөпті өсімдіктерден тұрады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуір айының бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзенінің алабына жатады. Ең ірі өзендері – Қызылсу, Қарасу, Курпа және басқа да көптеген өзендер мен бұлақтар.

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Багратионовский сельский округ расположен в северо-западной части Уланского района в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Кызылсу, Карасу, Курпа и множества других рек и ручьев.

1041
803
526
Округ бойынша жайылымға қажеттілік Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілетін жүктеме нормаларына" сәйкес есептелді. Есептеулер округ орналасқан табиғи аймақ пен жайылым түрін ескере отырып, қолда бар мал басына негізделген. Жүктеме нормалары: ірі қара малға – 4,5 га/бас, ұсақ малға – 0,9 га/бас, жылқыға – 5,4 га/бас.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Багратионов ауылдық округінің жергілікті халқының қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстауға арналған жайылымға қажеттілік 2 408 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекендегі қолда бар жайылым жерлері 3 807 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Багратионов

1041
803
526
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 4,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Багратионовского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 2408 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 3,807 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Багратионовский

3807
535
4,5
2408
нет
Елді мекендердің жер құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 4 438 гектарды құрайды, оның ішінде халық қажеттіліктері үшін 3 807 гектар жайылым бар.
Багратионов ауылдық округінің жергілікті халқының мал басы: ірі қара мал – 1 086 бас, ұсақ мал – 2 732 бас, жылқы – 758 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Округ бойынша халыққа тиесілі мал басын жаюға арналған жайылым қажеттілігін есептегенде қосымша жайылымдар қажет екені анықталды, яғни жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінде 41 818 гектар жайылым есепке алынған, бұл жерлердің басым бөлігі жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.
Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы (ЖШС, шаруашылық және фермерлік қожалықтар) мал басы: ірі қара мал – 2 426 бас, ұсақ мал – 803 бас, жылқы – 526 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басын жаюға арналған жайылым қажеттілігін есептегенде қосымша жайылымдар қажет емес, яғни тапшылық жоқ.
Мал жаюға қажет жер ауданы – 25,919 мың гектар. Халыққа тиесілі 1 086 бас ірі қара мал, 2 732 бас ұсақ мал және 758 бас жылқы қоғамдық жайылымдарда, ауданы 3,807 мың гектар жерде жаюда. Ал ауыл шаруашылығы құрылымдарына пайдалануға берілген жайылымдарда 2 426 бас ірі қара мал, 803 бас ұсақ мал және 526 бас жылқы жаюда, ауданы 19,426 мың гектар.
9-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар.
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
7,632
-
7,632
2-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған
Ұлан
ауданы Багратион ауылдық
округі
бойынша жайылымдарды
басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері
зерттеу күні, аңыз (легенда) бойынша және табиғи жем-шөптік алқаптар жіктемесіне сәйкес шифрлар
контурлар мен сипаттамалар нөмірлері (жақша ішінде)
жер бедері мен топырақ жағдайларына сәйкестігі көрсетілген табиғи жем-шөптік алқаптардың типтері (әртүрлілігі, модификациялары) атауы. Басқа алқаптар мен жерлердің атауы
Алқап түрі
контурдағы үлесі, пайызбен көрсетілген
алаңы, мың гектар
Қазіргі заманғы қолданыс
Жалпы өнімділік, гектарына центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
13А
М-2а
1
Ұсақ шоқылы жер бедері. бетегелі-жусанды-әртүрлі шөпті өсімдіктер, аз қуатты қара-қоңыр саздақ топырақтарда
жайылым
60

3807
535
4,5
2408
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 4438 га, в том числе 3807 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Багратионовского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1086 голов, мелкого рогатого скота 2732 голов, лошадей 758 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 41818 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 2426 головы, мелкого рогатого скота 803 голов, лошадей 526 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 25,919 тысяч гектар. 1086 голов КРС, 2732 голов МРС и 758 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 3,807 тысяч гектаров, 2426 голов КРС, 803 голов МРС и 526 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 19,426 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
7,632
-
7,632
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Багратионовскому сельскому
округу
Уланского района на 2026-2030
годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
13А
М-2а
1
Мелкосопочник
Типчаково-полынно-разнотравные на темно-каштановых маломощных суглинистых почвах
пастбище
60

3619
-
3588
-
1332
-
-
-
5-қосымша
Жайылымдарды басқару
және пайдалану жөніндегі
Үлгілік жоспарға
Форма
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдаланғанда табиғи және себілген жайылымдардағы шөп қорын нашарлатпау және өнімділікті төмендетпеу үшін жайылым ауыстыру жүйесін сақтау қажет, бұл мал азығы базасының жағдайын жақсартуға мүмкіндік береді.
Жайылым айналымы – жайылымдарды пайдалану және оларды күтіп-баптау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, жыл сайын немесе бірнеше жыл аралығында) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеріп отырады. Ол үшін мал жаю мен шөп шабу кезеңдері кезектестіріліп, жайылымды пайдалану мерзімдері ауыстырылып, жайылымға демалыс беріледі.
Табиғи-климаттық жағдайларды және жайылымдардың тапталу деңгейін (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты) ескере отырып, ауыспалы-маусымдық жайылым айналымы қолданылады. Бұл жүйе маусымдар бойы кезектесіп пайдаланылатын үш бөлімді (загонды) схемаға негізделеді. Мұндай жайылым айналымы кезінде әрбір учаске маусымның басы, ортасы және соңы үшін кезектесіп пайдаланылатын жайылым бөлімдеріне бөлінеді.
Мал жаюға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде жайылым айналымын қолдану қажет, бұл ретте осы Жоспарға қосымша 3-ке сәйкес жайылым айналымының қолайлы схемалары ескеріледі.
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Багратионов ауылдық округі бойынша әзірленген жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары жайылымдарды тиімді пайдалану, олардың жағдайын жақсарту және деградация процесін болдырмауға мүмкіндік береді.

3619
-
3588
-
1332
-
-
-
Приложение 5
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Багратионовскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.