"Өскемен қаласы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Өскемен қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы №40/8-VIII шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2026 жылғы 14 шілдедегі № 48/2-VIII шешімі
Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Өскемен қаласы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Өскемен қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы №40/8- VIII шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 219589 болып тіркелген) (бұдан әрі-Қағида) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Қағидаларда:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.
Мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек айлық есептік көрсеткіштің кемінде 2,5 еселенген мөлшерінде белгіленеді және күнтізбелік жылы бір рет тағайындалады.
Бірнеше негіздер болған кезде мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек тек бір негіз бойынша тағайындалады.";
7 - тармақта:
3) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"3) бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына – 15 000 (он бес мың) теңге мөлшерінде.";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні-29 тамыз:
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (мүгедектігі бар балалардың ата - аналарының біріне немесе өзге де заңды өкілдеріне) – 15 000 (он бес мың) теңге.";
8 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
3) әлеуметтік мәні бар сырқатының болуы;
4) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төменгі күнкөріс деңгейіне еселенген қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Ақшалай нысандағы бір реттік әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына көрсетіледі:

О внесении изменений и дополнений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 19 декабря 2025 года №40/8-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по городу Усть-Каменогорску"
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 14 июля 2026 года № 48/2-VIII
Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 19 декабря 2025 года №40/8-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по городу Усть-Каменогорску" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 219589) (далее - Правила) следующие изменения и дополнения:
в Правилах, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам устанавливается в размере не менее 2,5-кратного месячного расчетного показателя и назначается один раз в календарном году.
При наличии нескольких оснований социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается только по одному основанию.";
в пункте 7:
подпункт 3) дополнить абзацем следующего содержания:
"3) семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время – 15 000 (пятнадцать тысяч) теңге.";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона – 29 августа:
детям с инвалидностью в возрасте до 18 лет (одному из родителей или иным законным представителям детей с инвалидностью) - 15 000 (пятнадцать тысяч) теңге.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1)причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2)причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3)наличие социально значимого заболевания;
4)наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Единовременная социальная помощь в денежной форме оказывается следующим категориям получателей:

1) жан басына шаққандағы орташа кірісті ескере отырып:
әлеуметтік мәні бар сырқаты бар азаматтарға (отбасыларға);
жан басына шаққандағы орташа табысы жергілікті өкілді органдар белгілеген шекті мәннен аспайтын азаматтар (отбасылар) үшін.
2) жан басына шаққандағы орташа кірісті есепке алмай:
дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келген жағдайда;
өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келген жағдайда.
Дүлей зілзала немесе өрт салдарынан мүлікке зиян келгенде әлеуметтік көмек меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан зиян тиген мүлік орналасқан жер бойынша көрсетіледі.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды жеке абилитация және оңалту бағдарламасына сәйкес, санаторий-курорттық емделуге алып жүретін тұлға (жұмыс берушінің кінәсінен еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда) уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын санаторий-курорттық емдеу құнын өтеу ретінде берілетін тиісті кезеңге, кепілдендірілген соманың жетпіс пайызы мөлшерінде жылына 1 рет санаторий-курорттық ұйымда болу құнын жергілікті атқарушы органдардан өтеуге құқылы.
Өтемақы келесі құжаттарды ұсынған кезде төленеді:
1)Жеке куәлікті (көшірме);
2)санаторий-курорттық ұйымда демалғанын растайтын құжатты;
3)шот-фактураны.
Осы негіздер бойынша жүгіну мерзімі оқиғалар басталған күннен бастап екі ай ішінде жасалады.";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Шығыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұсынған тізімге сәйкес туберкулезбен ауыратын және емнің амбулаториялық сатысындағы азаматтарға-6 (алты) айлық есептік көрсеткіш.";
11- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көмек тағайындау үшін жан басына шаққандағы орташа кірістің шегі Қазақстан Республикасының ең төменгі күнкөріс деңгейінің бір жарым еселенген мөлшерінде белгіленеді.
Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмектің шекті шамасы 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімдері оқиғалар басталған күннен бастап үш ай ішінде жасалады.";
13- тармақ абзацпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын сомасына қарамастан, бір теңгеге дейін дөңгелектеледі.";

1) с учетом среднедушевого дохода:
гражданам (семьям), имеющим наличие социально значимого заболевания;
гражданам (семьям), имеющим среднедушевой доход, не превышающий порог, установленный местными представительными органами;
2) без учета среднедушевого дохода:
в случае причинения ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
в случае причинения ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
Лицо, сопровождающее лицо с инвалидностью первой группы на санаторно-курортное лечение в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации, имеет право на возмещение местными исполнительными органами стоимости пребывания в санаторно-курортной организации, 1 раз в год в размере семидесяти процентов от гарантированной суммы на соответствующий период, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, определяемой уполномоченным государственным органом (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя).
Возмещение выплачивается при представлении следующих документов:
1)удостоверение личности (копия);
2)подтверждающий факт пребывания в санаторно-курортной организации;
3)счет-фактура.
Срок обращения по данным основаниям составляет в течение двух месяцев со дня наступления событий.";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) гражданам, страдающим туберкулезным заболеванием и находящимся на амбулаторном этапе лечения согласно предоставленного списка государственным учреждением "Управление здравоохранения Восточно-Казахстанской области" – 6 (шесть) месячных расчетных показателей.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Порог среднедушевого дохода для назначения помощи устанавливается в размере полуторакратной величины прожиточного минимума Республики Казахстан.
Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Предельный размер социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, указанных в пункте 9 настоящих Правил составляет 100 (сто) месячных расчетных показателей.
Сроки обращения за социальной помощью по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) пункта 8 настоящих Правил составляют в течение трех месяцев со дня наступления событий.";
пункт 13 дополнить абзацем:
"При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного теңге независимо от суммы тиынов.";

17- тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алушыны арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберу.".
2. Орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде осы шешімнің ресми жариялануын;
2) ресми жарияланғаннан кейін Өскемен қалалық мәслихатының интернет-ресурсында осы шешімді орналастыруды.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихатының төрағасы А. Светаш
"КЕЛІСІЛДІ"
"Шығыс Қазақстан облысының
жұмыспен қамтуды үйлестіру
және әлеуметтік бағдарламалар"
мемлекеттік мекемесі
басшысының м. а.
_________ Д. Сарманов
___________ 2026 жыл

подпункт 3) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг.".
2. По всему тексту Правил слово "тенге" заменить словом "теңге".
3. Государственному учреждению "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Усть-Каменогорского городского маслихата после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. руководителя государственного учреждения
"Управление координации занятости и социальных
программ Восточно-Казахстанской области"
___________ Д. Сарманов
___________ 2026 год