Түркістан қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 2262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Түркістан облысы Түркiстан қаласы әкiмдiгiнiң 2026 жылғы 29 маусымдағы № 727 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 31, 37-баптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Түркістан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Түркістан қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 2262 қаулысымен бекітілген Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесіне осы қаулының қосымшасына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізіліп, жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен жоғарыда көрсетілген ереженің әділет органдарында тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Түркістан қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Ә. Пазылбекұлы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "____" маусымдағы
№______ қаулысына қосымша
Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің мынадай ведомстволары бар:
1) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Түркістан қалалық балалар мен жасөспірімдер спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Түркістан қалалық ұлттық спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Түркістан қалалық мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;

О внесении изменений и дополнений в постановление № 2262 акимата города Туркестан от 14 декабря 2021 года
Постановление акимата города Туркестан Туркестанской области от 29 июня 2026 года № 727
В соответствии со статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат города Туркестан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить в новой редакции положение государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан утвержденного постановлением акимата города Туркестан от 14 декабря 2021 года за № 2262 с внесениями изменения и дополнения согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан в установленном законодательством порядке обеспечитьигосударственную регистрацию вышеуказанного положения в органах юстиции.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Туркестан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Ә. Пазылбекұлы
Приложение к постановлению
акимата города Туркестан
№_____ от "___" июня 2026 года
ПОЛОЖЕНИЕ
О государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата города Туркестан.
2. Отдел имеет следующие ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Туркестанской городской детско-юношеской спортивный клуб" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан;
2) Коммунальное государственное учреждение "Туркестанский городской национальный спортивный клуб" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан;
3) Коммунальное государственное учреждение "Центр по обучению и развитию языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан;
4) Государственное коммунальное казенное предприятие "Туркестанский городской дом культуры" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан;

5) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Түркістан қалалық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" мемлекеттік мекемесі.
6) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Түркітілдес халықтардың кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Түркістан қаласы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тарихи-мәдени мұраны қорғау, қалпына келтіру және пайдалану жөніндегі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Түркістан облысы, Түркістан қаласы, Әмір Темір көшесі, құрылыс 28, почта индексі 161200.
10. Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен Түркістан қаласы әкімдігінің "Спортты дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемелерінің міндеттері мен құқықтары беріле отырып, Түркістан қаласы әкімдігінің "Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі құқықтық мирасқоры болып табылады.
11. Осы ереже бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Бөлім қызметін каржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.

5) Государственное учреждение "Туркестанская городская централизованная библиотечная система" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан;
6) Коммунальное государственное учреждение "Библиотека тюркоязычных народов" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта" при акимате города Туркестан;
7) Коммунальное государственное учреждение "Центр по охране, реставрации и использованию историко-культурного наследия" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата города Туркестан.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестан утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, город Туркестан, ул.Амир Темир, строение 28, почтовый индекс 161200.
10. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков" акимата города Туркестан и государственное учреждение "Отдел развития спорта" акимата города Туркестан передает все функции и полномочия, являющиеся правапреемником государственному учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" акимата города Туркестана
11. Настоящее Положение является учредительным документом отдела
12. Финансирование деятельности отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

13. Бөлім кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер бөлім заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
1. Мақсаттары:
1) Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы сапалы және қолжетімді қызметтер ұсынуға бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Мемлекеттік тіл мен басқа да тілдердің динамикасын дамуына бағытталған мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыру;
3) Мемлекеттік тіл мен басқа да этникалық топтардың тілдерін дамыту, ономастикалық жұмысты жетілдіру.
2. Өкілеттіктері:
1) Мәдениет, тіл саясаты саласындағы ұйым, мекеме жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, дене шынықтыру мен спорттық материалдық-техникалық базасын кұру және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту;
2) Мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласы бойынша ауданның даму жоспарын жасап, тәжірибе жұмыстарын жүргізеді, жүргізілген жұмыстарының нәтижесі бойынша талдау жасайды.
3) Мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын реттейтін заңдардың орындалуын және осы бағыттағы мемлекеттік бағдарламаның жүзеге асырылуын бақылайды.
4) Мәдени мекемелердің жұмысын үйлестіріп, бақылайды, аудан халқының бос уақытын тиімді өткізуге арналған мәдени-көпшілік, спорттық іс-шаралар жұмыстарын ұйымдастырып, басшылық жасайды.
5) Тіл туралы заңының орындалуын, мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыруды қадағалайды және ұлттар арасындағы тұрақтылық пен келісімді барынша нығайтуды жүзеге асырады.
6) Мәдени мекемелердің жұмыстарына бағыт бағдар береді, ұйымдастырады, басшылық жасайды және қоғамдық бірлестіктер жұмыстарына қолдау көрсетеді;
7) Тұрғындардың демалысын тиімді пайдалануға бағытталған мәдени-көпшілік жұмыстарын ұйымдастырады.
8) Түркістан қаласы аумағында мәдениет және тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен жүктелген басқа да міндеттерді орындайды;
10) Халықаралық, аймақаралық спорт ұйымдарында, ауданның мүдделерін білдіру;
11) Дене шынықтыру және спорт салаларының мүдделерін республика, облыс және аудан алдында көрсету;
12) Саланың ақпараттық-жарнамалық және баспа жұмыстарын ұйымдастыру, дене шынықтыру және спорт қозғалысын насихаттау;
13) Дене шынықтыру және спорт салаларындағы кадрлар потенциалын талдау, оның мамандарға мұқтаждығын алдын-ала болжау, кадрларды дайындау, мамандығын жетілдіру және орынды пайдалану;

13. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела
Если, отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
1. Миссия отдела:
1) Реализация государственной политики направленные для качественного и доступного обслуживания в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
2) Реализовать государственную политику направленную для развития государственного и других языков;
3) Провести ономастическую работу для развития государственного языка и языков других этнических групп.
2. Задачи:
1) Осуществление деятельности в сфере культуры, языковой политики, создание и укрепление материально-технической базы физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры физической культуры и спорта.
2) Планирование развития района в сфере культуры, языковой политики, физической культуры и спорта проведение опыт работ, анализ результатов проведенных мероприятий.
3) Следит за выполнением закона в сфере культуры, языковой политики, физической культуры и спорта а также контролирует выполнения государственной программы в этом направлении.
4) Организует и контролирует работу культурных, спортивных организаций, организует и руководит культурным досугом жителей народа.
5) Контролирует выполнение закона о языках, государственную языковую политику, а так же укрепляет межнациональное согласие и стабильность.
6)организует и руководит над деятельностью культурных учреждений а также поддерживает общественные объединения.
7) организует культурно-общественные мероприятия для отдыха жителей
8) проведение государственной политики в сфере культуры и развития языков, физической культуры и спорта на территории города Туркестан;
9) исполнение иных задач, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
10) Представление интересов города в международных межрегиональных спортивных организациях;
11) Представление интересов отраслей физической культуры и спорта в республике, области и в городе;
12) Организация информационно-рекламного издательского дела отрасли, пропаганда физической культуры и спортивного движения;
13) Анализ кадрового потенциала физкультурных и спортивных структур города, организация и регулирование подготовки специалистов для физкультурных и спортивных организаций, повышение их квалификации, а также их рациональное использование;

14) Мүдделі ведомстволармен бірлесіп дене шынықтыру мен спорт саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу;
15) Мемлекеттік дене шынықтыру мен спортты дамыту саясатын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі аудан ведомстволар мен қоғамдық ұйымдардың және кәсіпорындардың қызметін үйлестіру, сонымен қатар саланың өзекті проблемаларын практикалық шешу жөніндегі поселке және ауыл әкімшіліктерімен өзара іс-қимыл жасау;
16)Мынадай спорттық разрядтар мен санаттары береді: жасөспірімдер арасындағы бірінші, екінші, үшінші және екінші, үшінші разрядтар, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, спорт төрешісі;
17) Түркістан қаласының аумағындағы тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау;
18) Түркістан қаласының тарихи-мәдени мұрасы объектілерін анықтауды, есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, пайдалануды және олардың жай-күйін мониторингтеуді қамтамасыз етілуін бақылау;
19) Түркістан қаласының экономикалық және әлеуметтік даму жоспарларында жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, оларға ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және археологиялық жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды көздейді;
20) Түркістан қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалау құжаттамасын қарау және келісу жұмыстарын бақылау;
21) Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қала құрылысы жобаларын әзірлеу және бекіту кезінде барлық санаттағы тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, зерделеу, сақтау жөніндегі іс-шараларды орындауды, Түркістан қаласының аумағында тарихи-сәулеттірек жоспарларын және карта-схемалар жасауды қамтамасыз етілуін бақылау;
22) ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени және табиғи мұрасының тізіміне енгізілген тарих және мәдениет ескерткіштерін қоспағанда, Түркістан қаласының тарихи-мәдени мұрасы объектілерінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймақтары және күзетілетін табиғи ландшафт аймақтары аумағында жаңа құрылыс жұмыстарын жоспарлаған жағдайда, қала құрылысы жобаларын тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен келісуді бақылау.
23) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;

14) Организация и проведение совместно с заинтересованными ведомствами научных исследований в отрасли физической культуры и спорта;
15) Координация деятельности городских ведомств, общественных организаций и предприятий по вопросам реализации государственной политики развития физической культуры и спорта, а также взаимодействие с аппаратами акимам сельских и поселковых округов города по вопросам касающимся практического решения актуальных вопросов отрасли;
16) Присваивает спортивные разряды и категории: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории инструктор – спортсмен высшего уровня квалификации второй категории методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту;
17) Осуществление государственного контроля в области охраны и использования объектов историко-культурного наследия на территории города Туркестан;
18) Контроль за обеспечение выявления, учета, сохранения, изучения, использования и мониторинга состояния объектов историко-культурного наследия города Туркестан;
19) В планах экономического и социального развития города Туркестан предусматриваются мероприятия по учету, сохранению, изучению памятников истории и культуры местного значения, организации научно-реставрационных работ и археологических работ на них;
20) Контроль за рассмотрением и согласованием научно-проектной документации планируемых научно-реставрационных работ на памятники истории и культуры местного значения города Туркестан;
21) Контроль за обеспечение выполнения мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий при разработке и утверждении градостроительных проектов по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия, составление историко-архитектурных планов и карт-схем на территории города Туркестан;
22) Контроль за согласование градостроительных проектов с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия в случае планирования новых строительных работ на территории охранной зоны, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия города Туркестана, за исключением памятников истории и культуры, включенных в Список всемирного культурного и природного наследия ЮНЕСКО.
23) Обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, а также требований по управлению данными.

24) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 729-бабы 2-1 тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мен іс-қағаздарын жүргізеді;
25) Маңдайшаларды қала аумағында орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы ҚР Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асырады.
3. Функциялары:
1) Мемлекеттік мекеменің функциялары:
Заңда белгіленген тәртіппен бекітілген қала аумағының мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын ауылдық, поселкелік елді мекендердің іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында енгізілген өзгерістер туралы халыққа хабарлап отыру;
Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бойынша шешімдер қабылдау;
Мемлекеттік мекемелердің жұмыстарына мемлекеттік тілді және дене шынықтыруды дамыту бойынша бағыт бағдар береді;
Қала аумағындағы мәдениет,ескерткіштерін және тілдердің тарихын зерттейді;
Жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
Уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей ісі, мәдени-демалыс қызметі саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, қайта ұйымдастырады, таратады;
Театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей ісі, мәдени-демалыс қызметі саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді;
Мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
Қаланың сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
Қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
Өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
Қаланың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдайды және материалдық-техникалық қамтамасыз етуде жәрдем көрсетеді;
Қаланың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
ҚР Конституциясын, тіл жөніндегі заңдарды, басқа да құқықтық актілерді орындауды жүзеге асырады;
Тілдерді қолдану мен дамытудың өңірлік бағдарламасын әзірлейді және оның орындалуын қамтамасыз етеді;
Мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;
Қалалық ономастикалық комиссиясының қызметін қамтамасыз етеді;
Өз құзыретінің шегінде тілдерді дамыту саласына кешенді талдау жасайды, олар бойынша социологиялық зерттеулер жүргізеді;
Қалада фестивальдар өткізу, облыста өткізілетін фестивальдарға қатысу және мәдениетінің жетістіктерін көрсетуге байланысты басқа да іс-шараларды ұйымдастыру;
Отандық және шетелдік драматургия бойынша драма, комедия, балалар және жасөспірімдер және басқа да жанрларға қатысты қойылымдарды қоюды қадағалайды;
Тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды.

24) Составляет протоколы об административных правонарушениях и ведҰт производство по делам об административных правонарушениях, предусмотренных пунктом 2-1 статьи 729 Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях.
23) Осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывесок на территории города в соответствии с Законом РК "О разрешениях и уведомлениях".
3. Функции:
1) функции государственного учреждения:
координация деятельности культуры, развития языков, физической культуры и спорта на территории города в установленном законодательством порядке по реализации в сельских, поселковых населенных пунктах;
информирование населения о внесенных изменениях в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
принятие решений культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
дает направление работе государственных учреждений по развитию государственного языка, физической культуры и спорта;
исследует истории культуры, памятников и языков на территории района;
осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
создает, реорганизует, ликвидирует государственные организации культуры района в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно-досуговой деятельности в установленном законодательством Республика Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;
поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры городе в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно-досуговой деятельности;
организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;
осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, конкурсов, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
проводит аттестацию государственных организаций культуры города;
в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью вобласти культуры;
выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения города;
Поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
Присваивает одной из государственных библиотек города статус "Центральная";
Осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан;
осуществляет реализацию исполнения Конституционных норм РК, законов, иных правовых актов о языках, в установленном законодательством порядке;
разрабатывает региональную программу функционирования и развития языков и обеспечивает ее выполнение;
осуществляет комплекс мер, направленных на развитие государственного и других языков в масштабе города;
обеспечивает деятельность городской ономастической комиссии;
проведение комплексного анализа и на их основе социологических исследований в области развития языков;
Проведение фестивалей в городе, участие в областных фестивалях и организация мероприятий по демонстрации достижений в области культуры;
Контролирует постановки драматических, комедийных, детских, юношеских и других жанров в отечественной и зарубежной драматургии;
Организует работу по сохранению историко-культурного наследия, способствует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев.

2) ведомстволардың функциялары:
ақпараттық, мәдени, білім беру, дене шынықтыру және спорт функцияларын жүзеге асырады.
4. Құқықтары мен міндеттері
1) Мемлекеттік мекемеге міндеттелген функцияларды атқару үшін мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан тиісті мәліметтерді сұратады және алады;
2) Белгілі құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға тапсырмалар береді;
3) Өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4) Өз құзырына жататын мәселелер бойынша қала әкімінің шешімінің, өкімінің, қала әкімдігінің қаулысының, сонымен қатар мәслихаттың шешімдерінің жобаларын дайындайды;
5) Осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және қалалық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
6) Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласына қатысты Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыс, қала Әкімінің нормативтік- құқықтық актілерінің орындалуы туралы мекеме, ұйым, кәсіпорындардан мәліметтер мен тиісті құжаттар алуға;
7) Өз құзырына жататын мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындайды;
8) Осы Ережемен және заңнамалармен, облыстық және қалалық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
9) Мемлекеттік саясатты жүзеге асырудағы дене шынықтыру және спорт саласын дамытудағы негізгі бағыттарды анықтайды, дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі перспективалық ағымдағы, мақсаттық бағдарламаларды өңдейді және жүзеге асырады;
10) Қала әкімдігінің қаулыларын дайындауға, өз саласының аймақтық бағдарламаларын және әлеуметтік-экономикалық дамыту жоспарларын калыптастыруға қатысады;
11) Мемлекеттік тілді күнделікті іс жүзінде қолдануға, оны жандандыруға, тереңдете оқып-үйренуге және дамытуға қолайлы жағдай жасау, қалада жинақы тұратын барлық қауымдастықтар мен топтардың ұлттық тілдерін жетілдіру мақсатындағы шараларды жүзеге асыру;
12) Қазақтың ұлттық мәдениетін өркендетуді, сақтауды, дамытуды және насихаттауды қамтамасыз ету, сондай-ақ басқа да ұлттар мәдениетінің сақталуына, дамуына және таралуына қамқорлық көрсету;
13) Фестивальдар, байқаулар, конкурстар, ақындар айтыстарын және мәдениетті өркендетуге бағытталған басқа да іс-шараларды өткізу, сондай-ақ мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелермен, қоғамдық және басқа да ұйымдармен тығыз қарым-қатынаста конференциялар, семинарлар, оқытудың басқа да түрлерін және тәжірибе алмасулар ұйымдастыру.
14) Дене шынықтыру және спорт ұйымдарына кеңестік, заңды көмек көрсетеді;
15) Кадр саясаты мәселелері бойынша қарамағындағы ұйымдар мен мекемелерге кеңестік көмек көрсетеді;

2) функции ведомств:
Организация и выполнение информационных культурных, образовательных функции
4. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на государственное учреждение
2) давать поручения исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета в пределах своих компетенций;
3) в пределах своей компетенции издавать приказы;
4) участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений акима, постановлений акимата города, а так же маслихата по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
5) осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами города и области;
6) Требовать документы и информации о выполнении нормативных правовых актов Правительства и Президента Республики Казахстан, акима области и района в сфере культуры и языковой политики.
7) участвовать в подготовке проектов нормативно-правовых актов по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
8) осуществлять иные полномочия, установленные настоящим положением, законодательством и местными исполнительными органами города и области;
9) определяет основные направления реализации государственной политики, развития отрасли физической культуры и спорта, разрабатывает и осуществляет перспективные, текущие, целевые программы по развитию физической культуры и спорта;
10) участвует в разработке постановлений районного акимата, формирования региональной программы и планов социально-экономического развития отрасли;
11) Разработка и реализация мер по созданию благопрятных условий для употребления государственного языка в повседневной практике, его возрождения, углубленного изучения и развития, совершенствования национальных языков всех общностей и групп, проживающих в городе:
12) Обеспечение развития, сохранения и пропоганды казахской национальной культуры, а также оказание содействие в области сохранения, развития и распространения других национальных культур в городе:
13) Организация и проведение фестивалей, смотров, конкурсов, айтысов а также других меропрятий, способствующих процветанию культуры, проведение семинаров, конференций, чтений и обмена опытом в тесном сотрудничестве с государственным и негосударственными организациями, общественными и другими учреждениями.
14) оказывает консультативную, юридическую помощь организациям физической культуры и спорта;
15) оказывает консультативную помощь подведомственным организациям и учреждениям в вопросах кадровой политики;

16) Дене шынықтыру мен спорт жұмыстары бойынша тәжірибе алмасу мақсатында симпозиумдар, конференциялар, семинарлар және басқа да оқу нысандарын ұйымдастырады;
17) Түрлі ведомстволар және қоғамдық ұйымдар ұйымдастыратын дене шынықтыру және спорттық шараларын үйлестіреді, бірыңғай іс-шаралар және жарыстар тізбесін бекітеді, оның өткізуіне басшылық етеді;
18) Дене шынықтыру және спорт ұйымдарымен методикалық басшылықты жүзеге асырады;
19) Мүдделі ұйымдар мен ведомстволардың келісімі бойынша шығын мөлшерін бекітеді, дене шынықтыру және спорт шараларына қатысушыларды материалдық қамтамасыз етеді;
20) Қаланың құрама командаларын сапалы түрде дайындауды жүзеге асырады, қала спортшыларын облыстық, республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
21) Мүдделі ведомстволар және қоғамдық ұйымдармен бірлесе отырып, спорт резервін дайындау жөнінде жұмыс жүргізеді, ведомстволық тәуелділікке және салалық орталықтарына қарамай, спорт клубтары мен мектептер жүйелерін дамытуды үйлестіреді;
22) Дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлеріне, қала шаралары жүлдегері мен жеңімпазына бағалы сыйлықтар беру, оларды грамоталармен, дипломдармен, медальдармен марапаттау мәселелерін белгіленген тәртіпте шешеді;
23) Заңда белгіленген мерзімді есеп-қисаптық есеп жасап, оны белгіленген мекен жайларға тапсырады;
24) Келісім мен тәртіп бойынша статистика органдарынан және тиісті басқармалар мен ведомстволардан бөлімге жүктелген қызметтерді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер алады;
25) Жүктелген міндеттерін толық орындау үшін бөлім аппаратын өндірістік шаруашылық және әлеуметтік тұрмыстық тұрғыдан қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
26) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды тұлғалардың барлық құқықтарын пайдаланады.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
1. Бөлім басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
2. Бөлімнің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
3. Бөлім бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
4. Бөлім бірінші басшысының өкілеттігі:
1) бөлім басшысы бөлім қызметіне жалпы басшылық жүргізеді және бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауапты болады;
2) бөлім басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік мекеменің Ережесінде айқындалатын өз құзіретінде сәйкес дербес шешеді.

16) организует симпозиумы, конференции, семинары, другие формы обучения и обмена опытом по развитию физической культуры и спорта;
17) координирует планы мероприятий физической культуры и спорта, организуемых различными ведомствами, общественными организациями, утверждает единые планы мероприятий и соревнований, осуществляет контроль за их проведением;
18) осуществляет организационное и методическое руководство организациями физической культуры и спорта;
19) утверждает нормы расходов и материального обеспечения участников мероприятий физической культуры и спорта по согласованию с заинтересованными организациями и ведомствами;
20) осуществляет подготовку сборных команд города и обеспечивает участие спортсменов в чемпионатах области, Республики и других международных соревнованиях;
21) совместно с заинтересованными ведомствами и общественными организациями проводит работу по подготовке спортивного резерва, координирует развитие сети спортивных клубов и школ, независимо от их ведомственной подчиненности;
22) в установленном порядке решает вопросы награждения: медалями, знаками, дипломами, призами, грамотами, ценными подарками победителей и призеров соревновании;
23) составляет и представляет бухгалтерскую отчетность в соответствии с законодательством;
24) получает в согласованном порядке необходимые данные от органов статистики и соответствующих управлений и ведомств для осуществления возложенных на отдел функций;
25) организует производственно-хозяйственное и социально-бытовое обеспечение аппарата отдела для полноценного выполнения его обязанностей;
26) Отдел пользуется всеми правами юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
1. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих полномочий.
2. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Первый руководитель отдела имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Полномочия первого руководителя отдела:
1) начальник отдела осуществляет общее руководство деятельностью отдела и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций;
2) начальник отдела действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и ностоящим Положением.

3) бөлімнің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
4) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;
5) шарттар жасасады;
6) сенімхаттар береді;
7) бөлімнің іс сапарларға, тағлымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарлатудың басқа да түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
8) банк шоттарын ашады;
9) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) бөлімнің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) бөлімнің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларды жазалайды;
12) бөлімнің қызметкерлерінің міндеттер мен өкілеттік аясын айқындайды;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және жергілікті атқару органымен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады
Бөлімнің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
5. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
6. Бөлімнің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы немесе лауазымды тұлға бөлім басшысы басқарады.
Бөлімнің жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
1. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
2. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
4. Бөлім бекітілген мүлік республикалық/коммуналдық меншікке жатады.
5. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату

3) без доверенности действует от имени отдела;
4) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
5) заключает договоры;
6) выдает доверенности;
7) утверждает порядок и планы отдела по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах иным видам повышения квалификации сотрудников;
8) открывает банковские счета;
9) издает приказы и дает указания, обьязательные для всех работников;
10) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников отдела;
11) принимает меры поощрения и налагает дициплинарные взыскание на сотрудников отдела в порядке установленном законадательством Республики Казахстан;
12) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителья и иных сотрудников отдела;
13) осуществляет иные функции, возлозженные на него законадательством Республики Казахстан, настоящим Положением и местным исполнительным органом.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
5. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
6. Аппарат отдела возглавляется руководителем аппарата или должностным лицом руководиетлем отдела назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Режим работы государственного учреждения устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства РК.
Взаимоотношение между государственным учреждением и учредителем, администрацией и его трудовым коллективом определяется законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
1. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
2. Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
3. Имущество, закрепленное за отделом относится к республиканской/коммунальной собственности.
4. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа