Арыс қалалық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 28/160-VIII "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2026 жылғы 25 мамырдағы № 46/266-VІІІ шешiмi. Күші жойылды - Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2026 жылғы 15 шілдедегі № 49/279-VIII шешiмiмен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 15.07.2026 № 49/279-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Арыс қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арыс қалалық мәслихаттың 2024 жылғы 27 желтоқсандағы №28/160-VIII "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6647-13 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.".
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
3) әлеуметтік мәні бар сырқатының болуы;
4) тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысының болуы.".
7 тармақтың 2) тармақшасындағы "2" деген сан "2,5" санына ауыстырылсын.
8 тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) адамның иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі – АИТВ) жұқтырған және диспансерлік есепте тұрған балалардың немесе АИТВ-мен ауыратын балалардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне – ай сайын республикалық ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 еселік мөлшерінде;"
8 тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) АИТВ-мен ауыратын адамдарға – ай сайын республикалық ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 еселік мөлшерінде;".
8 тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қаржылық көмек түріндегі әлеуметтік көмек: оқу жылы кезеңінде үйде оқып және тәрбиеленіп жатқан мүгедектігі бар балаларға – ай сайын 1 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;"

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Арыс от 27 декабря 2024 года № 28/160-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Арысского городского маслихата Туркестанской области от 25 мая 2026 года № 46/266-VІІІ. Утратило силу решением Арысского городского маслихата Туркестанской области от 15 июля 2026 года № 49/279-VIII
Сноска. Утратило силу решением Арысского городского маслихата Туркестанской области от 15.07.2026 № 49/279-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Маслихат города Арыс РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Арыс от 27 декабря 2024 года №28/160-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №6647-13) следующие изменения и дополнения:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.".
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год.".
В подпункте 2) пункте 7 число "2" заменить числом "2,5".
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) родителям или законным представителям детей, инфицированных вирусным иммунодефицитом человека (далее – ВИЧ) и состоящим на диспансерном учете или детям, страдающим заболеванием ВИЧ – ежемесячно в 2 (двух) кратном размере величины республиканского прожиточного минимума;".
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) лицам, страдающим заболеванием ВИЧ - ежемесячно в 2 кратном размере величины республиканского прожиточного минимума;".
подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) социальная помощь в виде финансовой помощи: детям с инвалидностью, обучающимся и воспитывающимся на дому в период учебного года – ежемесячно в размере 1 месячного расчетного показателя;".

8 тармақ, 5) тармақшадағы "65 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде" деген сөз "жолдамамен қамтамасыз ету" сөзіне ауыстырылсын.
8 тармақтың 6), 7), 8) тармақшалары алынып тасталсын.
8 тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) қаржылық көмек түріндегі әлеуметтік көмек: Арыс қалалық пробация қызметі бөлімі ұсынған тізімге сәйкес, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған, пробация қызметінің есебінде тіркелген азаматтарға – бір рет 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.".
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Әлеуметтік көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Арыс қаласының бюджетінде ағымдағы қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Арыс қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мемлекеттік корпорацияға әлеуметтік көмек көрсету сомаларын аударады.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органнан алынған әлеуметтік көмек сомаларын әлеуметтік көмек алушылардың банктік шоттарына аударады.
Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын сомасына қарамастан, бір теңгеге дейін дөңгелектеледі.".
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Әлеуметтік көмек көрсету:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін Арыс қаласының аумағынан тыс жерге кеткен;
3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің анық еместігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету тоқтатылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасы осы қағидалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.
Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Ахметов

В подпункте 5) пункте 8 слова "в размере 65 месячных расчетных показателей;" заменить словами "обеспечение путевкой".
Исключить подпункты 6), 7), 8) пункта 8.
подпункт 12) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"социальная помощь в виде финансовой помощи: гражданам освобожденным из мест лишения свободы, зарегистрированным на учете службы пробации, согласно списку, представленному отделом службы пробации города Арыс – единовременно в размере 10 месячных расчетных показателей.".
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Арыс на текущий финансовый год.
Отдел занятости и социальных программ города Арыс переводит в Государственную корпорацию суммы социальной помощи.
Государственная корпорация перечисляет суммы социальной помощи, полученные от уполномоченного органа по оказанию социальной помощи, на банковские счета получателей социальной помощи.
При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге независимо от суммы тиынов.".
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы территории города Арыс;
3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих правил.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата К. Ахметов