Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2026 жылғы 17 сәуірдегі № 169-НҚ бұйрығы
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрықтың қабылданғаны туралы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне хабарлама жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланған күннен кейін оны Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрі
А. Шаққалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2026 жылғы 17 сәуірдегі
№ 169 бұйрығына
1- қосымша
Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі

Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 17 апреля 2026 года № 169-НҚ
В соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) направление уведомления в Министерство юстиции Республики Казахстан о принятии настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 17 апреля 2026 года № 169-НҚ
Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия

1-бөлім. Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлері, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі
№ р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды
Тауардың атауы1
Әкетуге қатысты кедендік баж мөлшерлемесі
Кедендік бажын қолдану мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағынан 2
1
2
3
4
5
1.
4101
Ірі қара малдың (қодастарды қоса алғанда) немесе жылқы тұқымдас (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жануарлардың түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
2.
4102
Осы топқа 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, қойлардың немесе қозылардың (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жүні бар немесе жүнсіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
3.
4103
Осы топтағы 1(б) немесе 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, түкті немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген өңделмеген (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе басқа әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге ұшырамаған), өзге де терілер
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
4.
5101
Кард немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
5.
5102
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған, биязы немесе қылшықты, жануарлар қылы
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
6.
5103
Иіру қалдықтарын қоса алғанда, бірақ түтілген шикізатты қоспағанда, жануарлар жүнінің немесе биязы немесе қылшықты қылының қалдықтары
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
7.
5104 00 000 0
Жүннен немесе жануарлардың биязы немесе қылшықты қылынан жасалған түтілген шикізат
0
2028 жылғы 31 мамырды қоса алғанға дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2028 жылғы 1 маусымнан бастап
8.
7204
Қара металдардың қалдықтары мен сынықтары; қайта балқытуға арналған қара металдардың құйма металдары (шихталық құймалар)

Раздел 1. Отдельные виды товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
№ п/п
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара1
Ставка таможенной пошлины в отношении вывоза
Срок действия таможенной пошлины
с территории Республики Казахстан2
1
2
3
4
5
1.
4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные
0
До 31 мая 2028 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
2.
4102
Необработанные шкуры овец или шкурки ягнят (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с шерстным покровом или без шерстного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (в) к данной группе
0
До 31 мая 2028 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
3.
4103
Прочие необработанные шкуры (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (б) или 1 (в) к данной группе
0
До 31 мая 2028 года включительно
200 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
4.
5101
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
0
До 31 мая 2028 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
5.
5102
Волос животных, тонкий или грубый, не подвергнутый кардо- или гребнечесанию
0
До 31 мая 2028 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
6.
5103
Отходы шерсти или тонкого или грубого волоса животных, включая прядильные отходы, но исключая расщипанное сырье
0
До 31 мая 2028 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
7.
5104 00 000 0
Расщипанное сырье из шерсти или тонкого или грубого волоса животных
0
До 31 мая 2028 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
с 1 июня 2028 года
8.
7204
Отходы и лом черных металлов; слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)

5 %, бірақ 1 тоннасына 5 еуродан кем емес
тұрақты
9.
7302 7302 10 220 0 қоспағанда
Темір жол немесе трамвай жолдары үшін пайдаланылатын, қара металдардан жасалған бұйымдар: рельстерді біріктіруге немесе бекітуге арналған рельстер, жанама рельстер және тісті рельстер, ауыстырылатын рельстер, қатаң қиылысу айқастырмалар, ауыстырылатын штангалар және өзге де көлденең қосылғыштар, шпалдар, түйіспе жапсырмалар және төсемдер, сыналар, тірек тақталар, ілмекті рельс бұрандамалары, төсемдер мен кергіштер, тұғырлар, жақтаулар және өзге де бөлшектер

5 %, но не менее 5 евро за 1 тонну
постоянно
9.
7302 за исключением 7302 10 220 0
Изделия из черных металлов, используемые для железнодорожных или трамвайных путей: рельсы, контррельсы и зубчатые рельсы, переводные рельсы, крестовины глухого пересечения, переводные штанги и прочие поперечные соединения, шпалы, стыковые накладки и подкладки, клинья, опорные плиты, крюковые рельсовые болты, подушки и растяжки, станины, поперечины и прочие детали, предназначенные для соединения или крепления рельсов

8201-8215
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құрал-саймандар, керек-жарақтар, пышақ бұйымдары, қасықтар мен шанышқылар, олардың қымбат бағалы емес металдардан жасалған бөліктері
10%
тұрақты
20.
8607 19 100 1
Жиналған немесе бөлшектелген түрдегі біліктер; дөңгелектер және бұрын пайдаланылған оның бөлшектері
5 %
тұрақты
21.
1206 00
Күнбағыс тұқымы, ұсақталған және ұсақталмаған
20%, бірақ тоннасына
100 евродан
кем емес
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендік бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшін келтірілген. <3> және <4> сілтемелерде көзделген жағдайлар ерекшелік болып табылады.
2 Қазақстан Республикасы кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін екіжақты және көпжақты келісімдер жасасқан елдерді қоспағанда.
3 Кедендік әкету бажын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын қоспағанда.
4 Кедендік әкету баждарын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын, сонымен қатар алюминий-бериллий лигатурасын, сонымен қатар алюминий-скандий лигатурасын қоспағанда.
2-бөлім. Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға қолданылатын әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемі және олардың қолданылу мерзімі
№ р/с
Еуразиялық экономикал ық одақтың сыртқы экономикал ық қызметі тауар номенклату расының коды
Тауардың атауы1
Әкетуге қатысты кедендік баж мөлшерлемесі
Кедендік бажын қолдану мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағынан 2
Еркін сауда аймағы туралы шартқа қатысушы елдерге3
1
2
3
4
5
6
1.
2709 00 900 9
Шикі мұнай
Осы бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес (бұдан әрі – Қағидалар)
тұрақты
2.
2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда 2710 12
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
3.
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
4.
2710 19 42, 2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
5.
2707
Көмір шайырын жоғары температурада айдаудың майлары және басқа да өнімдері; хош иісті құрамдас бөліктердің массасы хош иісті емес бөліктердің массасынан асатын ұқсас өнімдер
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
6.
2710 20 110 0,
2710 20 150 0,
2710 20 900 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар: өзге де мақсаттар үшін
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
жыл сайын
16 қазаннан 14 ақпанды қоса алғанға дейін
1 тоннасына 200 еуро
1 тоннасына 200 еуро
жыл сайын
15 ақпаннан 15 қазанды қоса алғанға дейін
7.
2710 19 310 0,
2710 19 350 0,

8201-8215
Инструменты, приспособления, ножевые изделия, ложки и вилки из недрагоценных металлов, их части из недрагоценных металлов
10%
постоянно
20.
8607 19 100 1
Оси в собранном или разобранном виде; колеса и их части бывшие в употреблении
5%
постоянно
21.
1206 00
Семена подсолнечника, дробленые или недробленые
20%, но не менее 100 евро за тонну
постоянно
Примечание:
1 Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования. Исключением являются случаи, предусмотренные в сносках <3> и <4>.
2 За исключением стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин.
3 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.
4 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, алюмобериллиевой лигатуры, а также лигатуры алюминий-скандий, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.
Раздел 2.  Нефть сырая и товары, выработанные из нефти, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
п/п
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара1
Ставка таможенной пошлины в отношении вывоза
Срок действия таможенной пошлины
с территории Республики Казахстан2
в страны – участницы Договора о зоне свободной торговли 3
1
2
3
4
5
6
1.
2709 00 900 9
Нефть сырая
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты (далее – Правила), утвержденных настоящим приказом
постоянно
2.
2710 12
за исключением:
2710 12 110 1,
2710 12 150 1,
2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
3.
2710 19 110 0,
2710 19 150 0,
2710 19 210 0,
2710 19 250 0,
2710 19 290 0
Средние дистилляты
4.
2710 19 42,
2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
5.
2707
Масла и другие продукты высокотемпературной перегонки каменноугольной смолы; аналогичные продукты, в которых масса ароматических составных частей превышает массу неароматических
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
6.
2710 20 110 0,
2710 20 150 0,
2710 20 900 0
Тяжелые дистилляты: газойли: для прочих целей
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
ежегодно
с 16 октября по 14 февраля включительно
200 евро
за 1 тонну
200 евро
за 1 тонну
ежегодно
с 15 февраля по 15 октября включительно
7.
2710 19 310 0,
2710 19 350 0,

15 қазаннан 15 сәуірді қоса алғанда дейін
16.
2714
Табиғи, битум және асфальт; битуминозды немесе мұнай тақтатастары және битуминозды құмтастар; асфальтиттер және асфальт жыныстары
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
17.
2715 00 000 0
Битум қоспалары
15 %
0
тұрақты
18.
2901
Ациклді көмірсутектер
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
19.
2902
Циклдік көмірсутектер
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
20.
3403
Майлау материалдары (кесу құралдарына арналған майлау-салқындату эмульсияларын, болттарды немесе гайкаларды бұрап алуды жеңілдетуге арналған құралдарды, тотты кетіруге арналған құралдарды немесе майлау негізінде жасалған бұйымдарды қалыптардан алуды жеңілдетуге арналған коррозияға қарсы құралдар мен препараттарды қоса алғанда) және тоқыма материалдарын, былғарыны, жүнді немесе өзге де материалдарды май немесе маймен өңдеуге пайдаланылатын құралдар, битуминозды жыныстардан алынған мұнай немесе мұнай өнімдерінің немесе одан көп негізгі компоненттер ретінде 70% мас бар құралдардан басқа
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
21.

с 15 октября по 15 апреля включительно
16.
2714
Битум и асфальт, природные; сланцы битуминозные или нефтеносные и песчинки битуминозные; асфальтиты и асфальтовые породы
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
17.
2715 00 000 0
Смеси битумные
15 %
0
постоянно
18.
2901
Углеводороды ациклические
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
19.
2902
Углеводороды циклические
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
20.
3403
Материалы смазочные (включая смазочно-охлаждающие эмульсии для режущих инструментов, средства для облегчения вывинчивания болтов или гаек, средства для удаления ржавчины или антикоррозионнные средства и препараты для облегчения выемки изделий из форм, изготовленные на основе смазок) и средства, используемые для масляной или жировой обработки текстильных материалов, кожи, меха или прочих материалов, кроме средств, содержащих в качестве основных компонентов 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
21.

3811
Антидетонаторлар, антиоксиданттар, шайыр түзетін ингибиторлар, тұтқырлықты реттегіштер, коррозияға қарсы заттар пайдаланылатын басқа мұнай өнімдеріне (бензинді қоса алғанда) немесе сұйықтықтарға өзге де дайын қоспалар мұнай өнімдері сияқты мақсаттарда
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
22.
3814 00
Күрделі органикалық, еріткіштер мен еріткіштер, басқа жерде аталмаған немесе қосылмаған; бояуларды немесе лактарды кетіруге арналған дайын композициялар

3811
Антидетонаторы, антиоксиданты, ингибиторы смолообразования, регуляторы вязкости, антикоррозионные вещества и присадки готовые прочие к нефтепродуктам (включая бензин) или другим жидкостям, используемым в тех же целях, что и нефтепродукты
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
22.
3814 00
Растворители и разбавители сложные органические, в другом месте не поименованные или не включенные; готовые составы для удаления красок или лаков

1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
23.
3826 00
Биодизель және оның құрамында битуминозды жыныстардан алынған мұнай немесе мұнай өнімдерінің 70 % - дан кем мас. жоқ немесе бар қоспалары
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендік бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшін келтірілген.
2 Қазақстан Республикасы шикі мұнайға және мұнайдан өндірілген тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін екіжақты және көпжақты келісімдер жасасқан елдерді қоспағанда.
3 2011 жылғы 18 қазанда Санкт-Петербургте жасалған Еркін сауда аймағы туралы шарт және 2013 жылғы 31 мамырда Минскіде жасалған 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы шартты оның Тараптары мен Өзбекстан Республикасы арасында қолдану туралы хаттама күшіне енген елдер.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2026 жылғы 17 сәуірдегі
№ 169 бұйрығына
2-қосымша
Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік баждары мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік баждары мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) алдыңғы кезең – ағымдағы айдан екі ай бұрын 20-шы күннен бастап ағымдағы айдың алдындағы айдың 20-шы күніне дейінгі уақыт кезеңі;
2) ағымдағы ай – әкету кедендік баждарын қолданудың күнтізбелік айы;
3) мұнай өнімдері – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген мұнайдан өндірілген тауарлар;
4) шикі мұнай – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 2709 00 900 9 кодымен жіктелетін шикі мұнай.
2-тарау. Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібі
3. Шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкетілетін кедендік баж мөлшерлемелерінің көлемі былайша есептеледі:
1) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 25 Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі - АҚШ) долларына дейін болғанда – әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі 0-ге тең;
2) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 25-тен 105 АҚШ долларына дейін болған кезде - әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ӘКБМ=Орт*К,
мұнда:
ӘКБМ – шикі мұнай мен мұнай өнімдеріне әкетілетін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі, тоннасына АҚШ долларымен;
Орт – алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы;
К – түзету коэффициенті 1.

60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
23.
3826 00
Биодизель и его смеси, не содержащие или содержащие менее 70 мас. % нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
Примечание:
1. Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования.
2. За исключением стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и товаров, выработанных из нефти.
3. Страны, для которых вступили в силу Договор о зоне свободной торговли, совершенный в Санкт-Петербурге 18 октября 2011 года, и Протокол о применении Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года между его Сторонами и Республикой Узбекистан, совершенный в Минске 31 мая 2013 года.
Приложение 2
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 17 апреля 2026 года № 169-НҚ
Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и нефтепродуктов.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения и понятия:
1) предшествующий период – период времени, начиная с 20 числа за два месяца до текущего месяца по 20 число месяца, предшествующего текущему месяцу;
2) текущий месяц – календарный месяц применения вывозных таможенных пошлин;
3) нефтепродукты – товары, выработанные из нефти, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам;
4) сырая нефть – сырая нефть, классифицируемая кодом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) 2709 00 900 9.
Глава 2. Порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты
3. Размеры ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и нефтепродукты рассчитываются следующим образом:
1) при значении средней рыночной цены сырой нефти до 25 долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) за баррель – размер ставки вывозной таможенной пошлины равен 0;
2) при значении средней рыночной цены сырой нефти от 25 до 105 долларов США за баррель – размер ставки вывозной таможенной пошлины рассчитывается по следующей формуле:
ВТП=Ср*К,
где:
ВТП – размер ставки вывозной таможенной пошлины на сырую нефть и нефтепродукты, в долларах США за тонну;
Ср – средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период;
К – поправочный коэффициент 1.

3) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 105 АҚШ долларынан жоғары болған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген, ағымдағы айда айқындалған алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасына сәйкес келетін кедендік әкету баждарының мөлшерлемелерінің бірі қолданылады.
4. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері шикі мұнай мен мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге қатысты ағымдағы ай ішінде АҚШ долларымен қолданылады.
5. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган):
1) ай сайын алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасын есептеуді мынадай түрде жүзеге асырады:
биржада бір күн ішінде мұнай шикізаты әлемдік нарықтарында қалыптасқан KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Ортк,б бір күнде =[ (Скmin+Скmax)/2 + (Сбmin+Сбmax)/2 ] /2,
мұнда:
Ортк,б бір күнде – биржада бір күн ішінде KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәні;
Скmin – биржада бір күн үшін KEBCO-ның ең төменгі нарықтық бағасы;
Скmax – биржада бір күн үшін KEBCO-ның ең жоғары нарықтық бағасы;
Сбmin – биржада бір күн үшін BRENT-тің ең төменгі нарықтық бағасы;
Сбmax – биржада бір күн үшін BRENT-тің максималды нарықтық бағасы;
алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы келесі формула бойынша есептеледі:
Орт= ƩCрnк,б/n,
мұнда:
Орт – алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы;
ƩCрnк,б – алдыңғы кезең ішінде осындай баға белгілеулер жарияланған күндердегі KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнай бағасының орташа мәндерінің сомасы;
n – алдыңғы кезең ішінде осындай баға белгілеулерді жариялау күндерінің саны.
2) әкету кедендік баждары қолданылатын айдың алдындағы айдың 28-күнінен кешіктірмей өзінің ресми интернет-ресурсында алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы туралы ақпаратты орналастырады.
6. Шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасын айқындау мақсатында "Argus Media Ltd" компаниясының "Argus Crude" дереккөзінде жарияланатын ақпарат KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнайдың әлемдік бағалары туралы міндетті ақпарат көзі болып табылады.
Осы дереккөзде шикі мұнайдың көрсетілген стандартты сұрыптарына бағалар туралы ақпарат болмаған кезде шикі мұнайдың көрсетілген стандартты сұрыптарына бағалар:
"S&P Global Inc. (S&P Global CommodityInsights)" компаниясының "Crude Oil Market Wire Basic Service" дереккөзінің деректері бойынша;
жоғарыда көрсетілген дереккөздерде шикі мұнайдың көрсетілген стандартты сұрыптарына бағалар туралы ақпарат болмаған кезде – Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында айқындалатын басқа да дереккөздердің деректері бойынша пайдаланылады.

3) при значении средней рыночной цены сырой нефти свыше 105 долларов США за баррель применяется одна из ставок вывозных таможенных пошлин, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам, соответствующая средней рыночной цене на сырую нефть за предшествующий период, определенной на текущий месяц.
4. Ставки вывозных таможенных пошлин применяются в отношении вывоза сырой нефти и нефтепродуктов за пределы Республики Казахстан в течение текущего месяца в долларах США за тонну, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил.
5. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела (далее – уполномоченный орган):
1) ежемесячно осуществляет расчет средней рыночной цены сырой нефти за предшествующий период следующим образом:
рассчитывается среднее значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT, сложившихся на мировых рынках нефтяного сырья за день на бирже, по следующей формуле:
где:
Срк,б за день – среднее значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT за день на бирже;
Скmin – минимальная рыночная цена KEBCO за день на бирже;
Скmax – максимальная рыночная цена KEBCO за день на бирже;
Сбmin – минимальная рыночная цена BRENT за день на бирже;
Сбmax – максимальная рыночная цена BRENT за день на бирже;
рассчитывается средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период по следующей формуле:
Ср= ƩCрnк,б/n,
где:
Ср – средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период;
ƩCрnк,б – сумма средних значений цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT в дни публикации таких котировок в течение предшествующего периода;
n – количество дней публикации таких котировок в течение предшествующего периода.
2) не позднее 28 числа месяца, предшествующего месяцу применения вывозных таможенных пошлин, размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о средней рыночной цене сырой нефти за предшествующий период.
6. В целях определения средней рыночной цены сырой нефти обязательным источником информации о мировых ценах сырой нефти марок KEBCO и BRENT является информация, публикуемая в источнике "Argus Crude" компании "Argus Media Ltd".
При отсутствии информации о ценах на указанные стандартные сорта сырой нефти в данном источнике используются цены на указанные стандартные сорта сырой нефти:
по данным источника "Crude Oil Market Wire Basic Service" компании "S&P Global Inc. (S&P Global CommodityInsights)";
при отсутствии информации о ценах на указанные стандартные сорта сырой нефти в вышеуказанных источниках – по данным других источников, определяемых законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.

7. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген формулалар бойынша жүргізілген есептеулердің нәтижелері бүтін санға дейін математикалық дөңгелектенеді.
8. Шикі мұнай мен мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге мынадай жағдайларда әкету кедендік баждары салынбайды:
1) шикі мұнай мен мұнай өнімдерін әкетуді кедендік әкету баждарын төлеуден босатуды көздейтін Қазақстан Республикасында екіжақты немесе көпжақты шарттар жасалған елдерге әкету;
2) жер қойнауын пайдаланушылар 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе құзыретті органмен жасалған және шикі мұнайды әкетуді кедендік әкету баждарын төлеуден босату көзделген міндетті салықтық сараптамадан өткен өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) бойынша өздері өндірген шикі мұнайды әкету;
3) жер қойнауын пайдаланушылар роялти төлеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар әкететін шикі мұнайды қоспағанда, шикі мұнайды кедендік әкету баждарын төлеуден босату көзделген өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) болып табылмайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өздері өндірген шикі мұнайды әкету;

7. Результаты расчетов, произведенных по формулам, указанным в пункте 5 настоящих Правил, математически округляются до целого числа.
8. Вывоз сырой нефти и нефтепродуктов с территории Республики Казахстан не облагается вывозными таможенными пошлинами в случаях:
1) вывоза в страны, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние или многосторонние договоры, предусматривающие освобождение вывоза сырой нефти и нефтепродуктов от уплаты вывозных таможенных пошлин;
2) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, заключенным с Правительством Республики Казахстан или компетентным органом до 1 января 2009 года и прошедшим обязательную налоговую экспертизу, в которых предусмотрено освобождение вывоза сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин;
3) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на недропользование, не являющимся соглашениями (контрактами) о разделе продукции, в которых предусмотрено освобождение сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин за исключением сырой нефти, вывозимой недропользователями, осуществляющими уплату роялти;

4) күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан Теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген шикі мұнайды әкету:
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 95 доллардан төмен болған кезде;
2032 жылғы 1 қаңтардан бастап 2036 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 100 доллардан төмен болған кезде;

4) вывоза сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, за исключением контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам:
с 1 января 2027 года по 31 декабря 2031 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 95 долларов за баррель;
с 1 января 2032 года по 31 декабря 2036 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 100 долларов за баррель;

2037 жылғы 1 қаңтардан бастап 2041 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 105 доллардан төмен болған кезде;
2042 жылдың 1 қаңтарынан бастап шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы барреліне 110 доллардан төмен болды.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан Теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай Теңіз кен орындарының атаулары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 191 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17072 болып тіркелген) Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына (бұдан әрі – Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидалары) сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға ай сайын жіберетін мұнайды жеткізу кестесімен айқындалады.

с 1 января 2037 года по 31 декабря 2041 года включительно при средней рыночной цене сырой нефти ниже 105 долларов за баррель;
с 1 января 2042 года при средней рыночной цене сырой нефти ниже 110 долларов за баррель.
Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, а также наименования таких морских месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в уполномоченный орган в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 191 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17072) (далее – Правила формирования графика поставки нефти).

5) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жасалған күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша өздері өндірген шикі мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардың әкетуі.
Осы тармақшаның ережелері жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген көмірсутектерді әкету басталатын кезеңнен бастап мыналар ішінде қолданылады:
күнтізбелік жиырма жыл – күрделі теңіз жобалары мен құрлықтағы газ жобалары бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша;
күнтізбелік он жыл – құрлықтағы күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша.
Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай кен орындарының атаулары Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға ай сайын жіберетін мұнайды жеткізу кестесімен айқындалады.
Шикі мұнай мен мұнай
өнімдеріне әкету кедендік
бажы мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
1-қосымша
Шикі мұнайдан өндірілген тауарлар
Мұнай өнімдері
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
Ашық түсті мұнай өнімдері

5) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, заключенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Положения настоящего подпункта применяются, начиная с периода, на который приходится начало вывоза углеводородов, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование, в течение:
двадцати календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам и газовым проектам на суше;
десяти календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам на суше.
Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, а также наименования таких месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в уполномоченный орган в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти.
_____________________________
Приложение 1
к Правилам расчета размера
ставок вывозных таможенных
пошлин на сырую нефть и
нефтепродукты
Товары, выработанные из сырой нефти
Нефтепродукты
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Светлые нефтепродукты