Биржалық тауарлар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 27 наурыздағы № 148-НҚ бұйрығы
"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Биржалық тауарлар тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауданы дамыту департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда жіберу;
2) осы бұйрықты қабылданғаны туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің хабарламасы;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 наурыздағы
№ 148-НҚ Бұйрығына қосымша
Биржалық тауарлардың тізбесі
Топ
Тауар
Тауарлардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды*
Тауарларды жеткізу партиясының ең төмен мөлшері, ол тең болған немесе одан асып кеткен кезде, оларды өткізу тауар биржасы арқылы ғана жүзеге асырылады
Тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізуге жататын тауардың ең төменгі үлесі және аталған міндет қолданылатын субъектілердің санаттары
1
Энергия тасығыштар
Көмір
Тас көмір; тас көмірден алынған брикеттер, шекемтастар және қатты отынның ұқсас түрлері**

Об утверждении перечня биржевых товаров
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 148-ОД
В соответствии с подпунктом 2-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Примечании биржевых товаров согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) уведомление Министерства юстиции Республики Казахстан о принятии настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу исполняющего
обязанности Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 27 марта 2026 года № 148-ОД
Перечень биржевых товаров
Группа
Товар
Наименование товаров
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Минимальный размер поставочной партии товара, при равенстве или превышении которого, его реализация осуществляется только через товарную биржу
Минимальная доля товара, подлежащая обязательной реализации через товарные биржи и категории субъектов, на которых распространяется указанная обязанность
1
Энергоносители
Уголь
Уголь каменный; брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого топлива, полученные из каменного угля**

2701
Келесі өндірістік жылға ішкі нарыққа ай сайын бөлу жоспарланған коммуналдық-тұрмыстық көмірдің жалпы жылдық көлемінің 52%. Жер қойнауын пайдалануға (көмір кесіндісі, көмір шахтасы) және (немесе) көмірді қайта өңдеуге (байытуға) арналған келісімшартқа сәйкес өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші.
Гагаттан басқа, агломерацияланған немесе агломерацияланбаған лигнит немесе қоңыр көмір**
2702
Келесі өндірістік жылға ішкі нарыққа ай сайын бөлу жоспарланған коммуналдық-тұрмыстық көмірдің жалпы жылдық көлемінің 50%.
Жер қойнауын пайдалануға (көмір кесіндісі, көмір шахтасы) және (немесе) көмірді қайта өңдеуге (байытуға) арналған келісімшартқа сәйкес өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші.
2
Ауыл шаруашылығы өнімдері
Бидай және меслин
Бидай және меслин
1001 19 000 0, 1001 91 900 0, 1001 99 000 0
Алдыңғы айда биржадан тыс сауда алаңында өткізілген бидайдың нақты санының 5%. Астықты экспорттайтын астық нарығының субъектісі. Астықты ішкі нарықта өткізетін астық нарығының субъектісі (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қоспағанда).
Қант
Қант

2701
52% от общего годового объема коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год в помесячной разбивке. Производитель угля, осуществляющий добычу в соответствии с контрактом на недропользование (угольный разрез, угольная шахта) и (или) переработку (обогащение) угля.
Лигнит или бурый уголь, агломерированный или неагломерированный, кроме гагата**
2702
52% от общего годового объема коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год в помесячной разбивке. Производитель угля, осуществляющий добычу в соответствии с контрактом на недропользование (угольный разрез, угольная шахта) и (или) переработку (обогащение) угля.
2
Cельскохозяйственная продукция
Пшеница и меслин
Пшеница и меслин
1001 19 000 0, 1001 91 900 0, 1001 99 000 0
5% от фактического количества пшеницы, реализованной вне биржевой торговой площадки в предыдущем месяце.
Субъект зернового рынка, экспортирующий зерно.
Субъект зернового рынка (за исключением сельхозтоваропроизводителя), реализующий зерно на внутреннем рынке.
Сахар
Сахар

1701
60 тонна
Арпа
Арпа
1003 10 000 0, 1003 90 000 0
Алдыңғы айда биржадан тыс сауда алаңында өткізілген бидайдың нақты санының 5%. Астықты экспорттайтын астық нарығының субъектісі. Астықты ішкі нарықта өткізетін астық нарығының субъектісі (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қоспағанда).
Өзге картоп, жаңа піскен немесе салқындатылған
0701 90 900 0
1000 тонна
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшыраған мақта талшығы
5203 00 000 0
600 тонна
3
Минералды өнімдер
Боялмаған немесе боялған, дайын немесе күйдірілген цемент тасы нысанында портландцемент, глиноземдік цемент, қож цемент, суперсульфатты цемент және ұқсас гидравликалық цементтер
2523
60 тонна
4
Мұнай өнімдері
битум
мұнай битумы
2713 20 000 0
Ағымдағы өндірістік жылдың ішкі нарығына жеткізуге жоспарланған битумның жалпы жылдық көлемінің 10%-ы. Өзіне меншік құқығымен тиесілі көмірсутек шикізатынан өндірілген битумды өндіруші, битумның меншік иесі.
автомобиль бензині***
октан саны 92 немесе одан көп (зерттеу әдісі бойынша)
2710 12 413 0
автомобиль бензині***
октан саны 95 немесе одан көп, бірақ 98 аз (зерттеу әдісі бойынша)
2710 12 450 0
автомобиль бензині***
октан саны 98 немесе одан көп (зерттеу әдісі бойынша)
2710 12 490 0
реактивті қозғалтқыштарға арналған отын***
реактивті қозғалтқыштарға арналған отын
2710 19 210 0
дизель отыны***
жазғы дизель отыны
2710 19 421 0
дизель отыны***
қысқы дизель отыны
2710 19 422 0
дизель отыны***
арктикалық дизель отыны
2710 19 423 0
дизель отыны***
маусымаралық дизель отыны
2710 19 424 0
дизель отыны***
өзге дизель отыны
2710 19 425 0
5
Көміртек бірліктері
көміртегі квотасының бірлігі****
2811 21 000 0
офсетінің бірлігі*****
2811 21 000 0
Ескертпе:
* – ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы;
** – көрсетілген міндет көмір өндіретін компаниялардың коммуналдық-тұрмыстық көмірді жергілікті атқарушы органдар айқындайтын операторларға олардың кейіннен халыққа жеке пайдалануы үшін өткізуіне қолданылады;

1701
60 тонн
Ячмень
Ячмень
1003 10 000 0, 1003 90 000 0
5% от фактического количества пшеницы, реализованной вне биржевой торговой площадки в предыдущем месяце.
Субъект зернового рынка, экспортирующий зерно.
Субъект зернового рынка (за исключением сельхозтоваропроизводителя), реализующий зерно на внутреннем рынке.
Прочий картофель, свежий или охлажденный
0701 90 900 0
1000 тонн
Волокно хлопковое, подвергнутое кардо-или гребнечесанию
5203 00 000 0
600 тонн
3
Минеральные продукты
Портландцемент, цемент глиноземистый, цемент шлаковый, цемент суперсульфатный и аналогичные гидравлические цементы, неокрашенные или окрашенные, готовые или в форме клинкеров
2523
60 тонн
4
Нефтепродукты
битум
битум нефтяной
2713 20 000 0
10% от общего годового объема битума, планируемого к поставке на внутренний рынок на текущий производственный год. Производитель битума, собственник битума, произведенного из принадлежащего ему на праве собственности углеводородного сырья.
бензин автомобильный***
с октановым числом 92 или более (по исследовательскому методу)
2710 12 413 0
бензин автомобильный***
с октановым числом 95 или более, но менее 98 (по исследовательскому методу)
2710 12 450 0
бензин автомобильный***
с октановым числом 98 или более (по исследовательскому методу)
2710 12 490 0
топливо для реактивных двигателей***
топливо для реактивных двигателей
2710 19 210 0
дизельное топливо***
летнее
2710 19 421 0
дизельное топливо***
зимнее
2710 19 422 0
дизельное топливо***
арктическое
2710 19 423 0
дизельное топливо***
межсезонное
2710 19 424 0
дизельное топливо***
прочее
2710 19 425 0
5
Углеродные единицы
единица углеродной квоты****
2811 21 000 0
офсетная единица*****
2811 21 000 0
Примечание:
* – ТН ВЭД ЕАЭС – единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
** – указанная обязанность распространяется на реализацию угледобывающими компаниями коммунально-бытового угля операторам, определяемых местными исполнительными органами, для последующей ими реализации населению для личного пользования;

*** – тауар биржалары арқылы өткізілетін автомобиль бензинін, дизель отынын және реактивті қозғалтқыштарға арналған отынды өткізу көлемін мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 7-тармағына сәйкес мұнай өнімдерін беру жоспарының шеңберінде белгілейді.
**** - тауар биржалары арқылы өткізілуге жататын көміртегі квоталарының көлемін Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 289-бабының 9-тармағына сәйкес квоталау субъектісі айқындайды.
***** - тауар биржалары арқылы өткізілуге жататын офсеттік бірліктердің көлемін жобаның өтініш берушісі Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 298-бабының 7-тармағына сәйкес айқындайды.

*** – объем реализации бензина автомобильного, дизельного топлива и топлива для реактивных двигателей, реализуемый через товарные биржи, устанавливается уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов в рамках плана поставок нефтепродуктов в соответствии с пунктом 7 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
**** - объем углеродных квот, подлежащих реализации через товарные биржи определяется субъектом квотирования в соответствии с пунктом 9 статьи 289 Экологического кодекса Республики Казахстан.
***** - объем офсетных единиц, подлежащих реализации через товарные биржи определяется заявителем проекта в соответствии с пунктом 7 статьи 298 Экологического кодекса Республики Казахстан.