Уәлиханов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 2-36с "2026-2028 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 2-38 с шешімі
Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Уәлиханов аудандық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 2-36с шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 500 968,6 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 108 452,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 36 719 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 353 797,2 мың теңге;
2) шығындар –4 377 026,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 19 951 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 60 550 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 40 599 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -896 008,9 мың теңге;
6) бюджеттің мұнай емес тапшылығы (профициті) – -896 008,9 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 896 008,9 мың теңге:
қарыздар түсімі – 768 794 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 56 751 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 183 965,9 мың теңге.";
келесі мазмұндағы 13-1-тармағымен толықтырылсын:
"13-1. 6-қосымшаға сәйкес 2026 жылғы 1 қаңтарға қалыптасқан бос қалдықтар есебінен 2026 жылға арналған бюджет шығыстары қарастырылсын.";

О внесении изменений и дополнений в решение Уалихановского районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 2-36с "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы"
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31 марта 2026 года № 2-38 с
Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы" от 22 декабря 2025 года № 2-36 с следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы — 3 500 968,6 тысяч тенге:
налоговые поступления — 1 108 452,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления — 36 719 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов — 2 353 797,2 тысяч тенге;
2) затраты — 4 377 026,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование — 19 951 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 60 550 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 599 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами — 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета — -896 008,9 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета— -896 008,9 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
896 008,9 тысяч тенге:
поступление займов – 768 794 тысяч тенге;
погашение займов – 56 751 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 183 965,9 тысяч тенге.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Предусмотреть расходы бюджета на 2026 год за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на 1 января 2026 года, согласно приложению 6.";

257 059,1
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
241 819
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
15 240,1
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 213
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
663
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
550
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
237 414,5
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
87 137,5
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
150 277
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
115 868
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
64 868
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
51 000
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
270 098
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
73 130
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
38 986
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
157 982
02
Қорғаныс
43 432
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 082
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі
іс-шаралар
10 082
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
33 350
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
11 143
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
22 207
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
12 160
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
12 160
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
12 160
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
346 839,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі

257 059,1
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
241 819
003
Капитальные расходы государственного органа
15 240,1
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 213
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
663
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
550
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
237 414,5
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
87 137,5
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
150 277
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
115 868
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
64 868
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
51 000
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
270 098
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
73 130
003
Капитальные расходы государственного органа
38 986
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
157 982
02
Оборона
43 432
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 082
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
10 082
122
Аппарат акима района (города областного значения)
33 350
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
11 143
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
22 207
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
12 160
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
12 160
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
12 160
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
346 839,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)

18 000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
18 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
237 329,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
825
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
525
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
40 969
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
270
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
86 082,5
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
69 357
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
39 301
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
91 509,6
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79 307,6
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
202
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
12 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
955 012
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
752 907
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
708 244
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
29 497
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
15 166
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
176 894
014
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
25 500
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
16 945
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
34 449
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
100 000
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)

18 000
005
Государственная адресная социальная помощь
18 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
237 329,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
825
006
Оказание жилищной помощи
525
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
40 969
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
270
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
86 082,5
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
69 357
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
39 301
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
91 509,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
79 307,6
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
202
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
12 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
955 012
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
752 907
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
708 244
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
29 497
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
15 166
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
176 894
014
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
25 500
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
16 945
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
34 449
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
100 000
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

5000
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
24111
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
15632
050
Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
7000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
38699,4
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
38699,4
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
13488,4
029
Елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру
25211
12
Көлiк және коммуникация
33236
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
33236
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
25089
039
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
8147
15
Трансферттер
11 112
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
11 112
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
11 112
Барлығы:
183 965,9

5000
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
24111
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
15632
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
7000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
38 699,4
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
38 699,4
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
13 488,4
029
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
25 211,0
12
Транспорт и коммуникации
33 236,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
33 236,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
25 089,0
039
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
8 147,0
15
Трансферты
11 112
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
11 112
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
11 112
Всего:
183 965,9