Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2023 жылғы 13 қазандағы № 9-1 "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 38-1 шешімі. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 40-1 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 30.04.2026 № 40-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2023 жылғы 13 қазандағы № 9-1 "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7599-15 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларында:
10-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"10. Әлеуметтік көмек жеке тұлғаның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы ескерілмей мұқтаж азаматардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) азаматтарға (отбасыларға), дүлей апат салдарынан азаматтарға (отбасыларға) немесе олардың жылжымайтын мүлкіне залал келгені бойынша жағдай туындаған сәттен бастап, өтініш көрсету мерзімі алты айдан кешіктірмей тұрғын үй (тұрғын үй құрылысы) меншік иелерінің біріне бір рет – 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде;
2) азаматтарға (отбасыларға), өрт салдарынан азаматтарға (отбасыларға) немесе олардың жылжымайтын мүлкіне залал келгені бойынша жағдай туындаған сәттен бастап, өтініш көрсету мерзімі алты айдан кешіктірмей тұрғын үй (тұрғын үй құрылысы) меншік иелерінің біріне – бір рет 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде;
3) диспансерлік есепте тұрған адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған инфекцияны жұқтырған балалардың ата-аналарына немесе өзге заңды өкілдеріне, республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 (екі) еселенген мөлшерінде;

О внесении изменений в решение маслихата района имени Габита Мусрепова от 13 октября 2023 года № 9-1 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области"
Решение маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 3 апреля 2026 года № 38-1. Утратило силу решением маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 30 апреля 2026 года № 40-1
Сноска. Утратило силу решением маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 30.04.2026 № 40-1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Маслихат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 13 октября 2023 года № 9-1 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7599-15) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области, утвержденных указанным решением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Социальная помощь оказывается следующим категориям нуждающихся граждан без учета среднедушевого дохода лица (семьи):
1) гражданам (семьям), в случае причинении ущерба гражданам (семьям) либо их недвижимому имуществу вследствие стихийного бедствия, единовременно, в размере до 100 (ста) месячных расчетных показателей одному из собственников жилья (жилого строения), срок оказания не позднее шести месяцев с момента наступления ситуации;
2) гражданам (семьям), в случае причинении ущерба гражданам (семьям) либо их недвижимому имуществу вследствие пожара, единовременно, в размере до 100 (ста) месячных расчетных показателей одному из собственников жилья (жилого строения), срок оказания не позднее шести месяцев с момента наступления ситуации;
3) родителям или иным законным представителям инфицированных детей, вызванных вирусом иммунодефицита человека, состоящих на диспансерном учете, ежемесячно, в размере 2 (двух) кратного прожиточного минимума установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;

4) туберкулезбен ауыратын және амбулаториялық емделуде жүрген адамдарға ай сайын – 6 (алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға жылына 1 (бір) рет – 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға жылына 1 (бір) рет – 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Осы тармақтың 3) - 6) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсету үшін адамның (отбасының) материалдық және тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізуді қажет етпейді.";
11-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"11. Әлеуметтік көмек жеке тұлғаның (отбасының) табысына қарамастан, мұқтаж азаматтардың келесі санаттарына жылына бір рет көрсетіледі:
1) "Қатерлі ісіктер, адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ) тудыратын ауруынан, "Созылмалы вирусты гепатиттер және бауыр циррозы", "Жіті миокард инфаркті (алғашқы 6 айда)" ауруынан зардап шегетін адамдарға – 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) "Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары)" ауруынан зардап шегетін адамдарға – 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) "Орталық нерв жүйесінің демиелиндену аурулары, "Нерв жүйесінің дегенаративті аурулары", "Ми тамырларының аурулары (инсульттер) (бір жыл ішінде)", "Эпилепсия" ауруынан зардап шегетін адамдарға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) "Орфандық аурулар" ауруынан зардап шегетін адамдарға – 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) егде жасына байланысты өзін-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіз адамдарға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Осы тармақтың көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсету үшін адамның (отбасының) материалдық және тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізуді қажет етпейді.";
12-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"12. Әлеуметтік көмек табысы ескерілмей жылына бір рет келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға және және Заңның 8-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген басқа да адамдарға, сондай-ақ 1-топтағы мүгедектігі бар адамдарды ілесіп жүретін адамдарға Қазақстан Республикасының санаторийлерінде (профилакторийлерінде) санаторлық-курорттық ем алуға, өтініш берушінің санаторлық-курорттық картаны, санаторлық-курорттық ұйымның шот-фактурасын ұсына отырып, санаторлық-курорттық емделудің құны мөлшерінде тұрғылықты жері бойынша емдеу мекемесінің ұсынымдарына сәйкес, ал мүгедектігі бар адамдарға ілесіп жүретін адамның санаторийде тұрғаны үшін төлемді растайтын құжатқа (шот-фактура немесе төлем туралы чек) сәйкес бірақ 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайтын сомада, жылына 1 рет;
Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге және Заңның 8-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген басқа да адамдарға, осы санаттағы адамдардың растайтын құжат бойынша коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға 24 (жиырма төрт) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жылына 1 рет.".

4) лицам, больным туберкулезом и находящимся на амбулаторном лечении ежемесячно – в размере 6 (шести) месячных расчетных показателей;
5) детям сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, 1 (один) раз в год – в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
6) лицам, освободившимся из мест лишения свободы, находящимся на учете службы пробации 1 (один) раз в год – в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
Для оказания социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 3) – 6) настоящего пункта проведение обследований материально-бытового положения лица (семьи) не требуется.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Социальная помощь оказывается один раз в год следующим категориям нуждающихся граждан без учета дохода лица (семьи):
1) лицам, страдающим злокачественными новообразованиями, болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), заболеваниями "Хронические вирусные гепатиты и цирроз печени", "Острый инфаркт миокарда" (первые 6 месяцев) – в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
2) лицам, страдающим заболеванием "Психические и поведенческие расстройства (заболевания)" – в размере 2 (двух) месячных расчетных показателей;
3) лицам, страдающим заболеваниями "Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы", "Дегенеративные болезни нервной системы", "Цереброваскулярные болезни (инсульты) (в течение 1 года)", заболеванием "Эпилепсия" – в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей;
4) лицам, страдающим заболеванием "Орфанные заболевания" – в размере 3 (трех) месячных расчетных показателей;
5) лицам, неспособным к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом – в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей.
Для оказания социальной помощи по основаниям, указанным в настоящем пункте проведение обследований материально-бытового положения лица (семьи) не требуется.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Социальная помощь предоставляется один раз в год без учета доходов следующим категориям граждан:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны и другим лицам, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) статьи 8 Закона, а также лицам, сопровождающим лицо с инвалидностью первой группы на санаторно–курортное лечение в санаториях (профилакториях) Республики Казахстан, согласно рекомендациям лечебно-профилактического учреждения по месту жительства заявителя с предоставлением санаторно-курортной карты, счет-фактуры санаторно-курортной организации, в размере стоимости санаторно–курортного лечения, а для лиц, сопровождающим лицо с инвалидностью согласно документа подтверждающего оплату за проживание в санатории сопровождающего лица (счет-фактура или чек об оплате), но не превышающую сумму в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны и другим лицам, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) статьи 8 Закона на оплату коммунальных услуг и приобретение топлива согласно документу подтверждающему данную категорию лица, в размере 24 (двадцати четырех) месячных расчетных показателей.".

2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының төрағасы С. Баумағанбетов

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области С. Баумаганбетов