Айыртау ауданы аумағында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеудің кейбір мәселелері туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 143 қаулысы
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 47-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Айыртау ауданының аумағында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Айыртау ауданының аумағында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу түрлері айқындалсын.
3. Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 574 "Айыртау ауданының аумағында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3078 болып тіркелген);
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 11 наурыздағы № 61 "Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 574 "Айыртау ауданы аумағында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6088 болып тіркелген).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Айыртау ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданының әкімі М. Меңдібаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы
Солтүстік Қазақстан облысының
Ішкі істер департаменті
Айыртау ауданының ішікі істер бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
М. Нұрахметов
2026 жыл "___" ___________
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "20" сәуірдегі
№ "143" қаулысымен
бекітілген
Айыртау ауданы аумағында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидалары
Осы Ереже Айыртау ауданының аумағында құқық бұзушылық профилактикасының азаматтарды көтермелеу тәртібін айқындайды.
1. Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселелерін Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданының әкімдігі құрған құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қарайды.

О некоторых вопросах поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений на территории Айыртауского района
Постановление акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 20 апреля 2026 года № 143
В соответствии со статьҰй 47 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений", акимат Айыртауского района Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений на территории Айыртауского района.
2. Определить виды поощрений граждан, участвующих в профилактике правонарушений на территории Айыртауского района, согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области:
постановление акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 15 декабря 2014 года № 574 "О некоторых вопросах поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка на территории Айыртауского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3078);
постановление акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 11 марта 2020 года № 61 "О внесении изменений в постановление акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 11 декабря 2014 года № 574 "О некоторых вопросах поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка на территории Айыртауского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6088).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Айыртауского района.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Аким Айыртауского района Северо-Казахстанской области М. Мендыбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник
государственного учреждения
"Отдел внутренних дел
Айыртауского района
Департамента внутренних дел
Северо-Казахстанской области
Республики Казахстан"
М. Нурахметов
"___" _________ 2026 год
Утверждены
постановлением акимата
Айыртауского района
Северо – Казахстанской области
от "20" апреля 2026 года
№ 143
Правила поощрений граждан, участвующих в профилактике правонарушений на территории Айыртауского района
Настоящие Правила определяют порядок поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений на территории Айыртауского района.
1. Вопросы поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений рассматриваются комиссией по поощрению граждан, участвующих в профилактике правонарушений (далее - Комиссия), созданной акиматом Айыртауского района Северо-Казахстанской области.

2. Құқық бұзушылық профилактикасына белсенді қатысатын азаматтарды көтермелеу туралы ұсынымды (қолдаухатты) "Қазақстан Республикасы Ішкі Істер Министрлігі Солтүстік Қазақстан облысы полиция департаменті Айыртау ауданының полиция бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-СҚО ПД Айыртау ауданының ПБ) Комиссияның қарауына енгізеді.
3. Комиссияда қабылдаған шешім көтермелеу үшін негіз болып табылады.
4. Көтермелеу түрін, оның ішінде ақшалай сыйақы мөлшерін Комиссия көтермеленушінің құқық бұзушылық профилактикасына қосқан үлесін ескере отырып белгілейді.
5. Ақшалай сыйақы төлеу үшін Комиссия қабылдаған шешімге сәйкес СҚО ПД Айыртау ауданы ПБ бастығының бұйрығы қосымша шығарылады.
6. Ақшалай сыйақыны төлеуді облыстық бюджет қаражаты есебінен СҚО ПД Айыртау ауданының ПБ жүргізеді.
7. Айыртау ауданы әкімінің Құрмет грамотасымен марапаттау, Айыртау ауданы әкімінің Алғыс хатын тапсыру, құқық бұзушылық профилактикасына қосқан үлесі үшін қоғамдық көмекшілерге ақшалай сыйақы төлеуді СҚО ПД Айыртау ауданы ПБ салтанатты жағдайда жүзеге асырады.
8. Комиссия, егер олар құқық бұзушылық профилактикасы, жолын кесуге немесе ашуға ықпал еткен болса, Айыртау ауданының әкімдігінде қоғамдық көмекші ретінде тіркелмеген азаматтарды да көтермелеуге құқылы.
Айыртау ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "20" сәуірдегі
№ "143" қаулысына
қосымша
Айыртау ауданы аумағында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу түрлері
1. Айыртау ауданы әкімінің Құрмет грамотасы.
2. Айыртау ауданы әкімінің Алғыс хаты.
3. Айлық есептік көрсеткіштің 10 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшердегі ақшалай сыйақы.
4. Білім беру және біліктілікті арттыру бағдарламалары бойынша оқуға жіберу.
5. Ұйымға, кәсіпорынға көтермелеу туралы ұсынулар жіберу.
6. Құқық бұзушылық профилактикасына елеулі үлес қосқан адамдар үшін мемлекеттік наградамен және құрметті атақпен наградтау туралы ұсыныстар енгізу болып табылады.

2. Представление (ходатайство) о поощрении граждан, принимающих активное участие в профилактике правонарушений, вносится на рассмотрение Комиссии государственным учреждением "Отдел полиции Айыртауского района Департамента полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (далее – ОП Айыртауского района ДП СКО).
3. Основанием для поощрения является решение, принимаемое Комиссией.
4. Вид поощрения, в том числе размер денежного вознаграждения, устанавливается Комиссией с учетом внесенного поощряемым вклада в профилактику правонарушений.
5. Для выплаты денежного вознаграждения дополнительно издается приказ начальника ОП Айыртауского района ДП СКО согласно решению, принятому Комиссией.
6. Выплата денежного вознаграждения производится ОП Айыртауского района ДП СКО за счет средств областного бюджета.
7. Награждение почетной грамотой акима Айыртауского района, вручение благодарственного письма акима Айыртауского района, выплата денежного вознаграждения общественным помощникам за вклад в профилактике правонарушений осуществляется ОП Айыртауского района ДП СКО в торжественной обстановке.
8. Комиссия вправе поощрить также граждан, не зарегистрированных в акимате Айыртауского района в качестве общественных помощников, если они способствовали предупреждению, пресечению или раскрытию правонарушений.
Приложение
к постановлению акимата
Айыртауского района
от "20" апреля 2026 года
№ 143
Виды поощрений лиц, участвующих в профилактике правонарушений на территории Айыртауского района
1. Почетная грамота акима Айыртауского района.
2. Благодарственное письмо акима Айыртауского района.
3. Денежное вознаграждение в размере, не превышающего 10-кратного месячного расчетного показателя.
4. Направление на обучение по образовательным и повышающим квалификации программам.
5. Направление представлений о поощрении в организации, предприятия.
6. Внесение предложений о награждении государственной наградой и почетным званиям для лиц, внесших вклад в профилактику правонарушений.