Заречный кентінің тұрғындарын көшіру жөніндегі қосымша шаралар туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 1170 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31 және 37-баптарын, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15, 44 және 104-баптарын басшылыққа ала отырып, Мемлекет басшысының және Қазақстан Республикасы Үкіметінің су тасқыны салдарының алдын алу және жою мәселелері жөніндегі тапсырмаларын орындау мақсатында, өңір аумағында орын алған нақты су тасқынын ескере отырып, су басатын аймақта орналасқан Петропавл қаласы Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтардың өмірі мен денсаулығына төнетін қатерді болғызбау мақсатында, Петропавл қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Петропавл қаласының Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды көшіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру жалғастырылсын.
2. Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды одан әрі көшіру мәселелері жөніндегі комиссия құрамы 1-қосымшаға сәйкес құрылсын және бекітілсін.
3. Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды одан әрі көшіру жөніндегі комиссияның ережесі 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. "Петропавл қаласы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" КММ азаматтарды көшіру бойынша іс-шараларды іске асыру жөніндегі уәкілетті орган болып белгіленсін.
5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес азаматтардың мүлкіне бағалау жүргізуді, шарттар жасасуды және заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үй-жайларға құқықтарды ресімдеуді қамтамасыз етсін.
6. "Петропавл қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" КММ Заречный кентінің аумағы су басуға бейім аймаққа жатқызылуына байланысты, аталған аумақта жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелерін беруге тыйым салсын.
7. Азаматтарды көшіру тұрғын үйлер мен жер учаскелерін тұрғын үй-жайларға ауыстыру шарттарын жасасу немесе мүлікті бағалау нәтижелеріне сәйкес ақшалай өтемақы беру арқылы ерікті негізде жүзеге асырылсын.
8. Заречный кентінің тұрғындарын көшіру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылсын.
9. Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарға аталған аумақ тасқын суымен басуға бейім екендігі түсіндірілсін.
Қоныс аударудан бас тартқан жағдайда азаматтар одан әрі тұру туралы шешімді дербес қабылдайды және оларға тиесілі мүліктің сақталуына жауапты болады.

О дополнительных мерах по переселению жителей поселка Заречный
Постановление акимата города Петропавловска Северо-Казахстанской области от 26 мая 2026 года № 1170
Руководствуясь статьями 31 и 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 15, 44 и 104 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", во исполнение поручений Главы государства и Правительства Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации последствий паводков, в целях предотвращения угрозы жизни и здоровью граждан, проживающих на территории поселка Заречный города Петропавловска, расположенного в зоне потенциального подтопления паводковыми водами, учитывая фактические паводковые процессы, имевшие место на территории региона, акимат города Петропавловска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Продолжить реализацию мероприятий по переселению граждан, проживающих на территории поселка Заречный города Петропавловска.
2. Создать и утвердить состав Комиссии по вопросам дальнейшего переселения граждан, проживающих на территории поселка Заречный, согласно приложению 1.
3. Утвердить Положение комиссии по дальнейшему переселению граждан, проживающих на территории поселка Заречный, согласно приложению 2.
4. Определить КГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата города Петропавловска" уполномоченным органом по реализации мероприятий по переселению граждан.
5. Уполномоченному органу обеспечить проведение оценки имущества граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности, заключение договоров и оформление прав на жилые помещения в установленном законодательством порядке.
6. КГУ "Отдел земельных отношений акимата города Петропавловска" запретить предоставление земельных участков на территории поселка Заречный для индивидуального жилищного строительства, в связи с отнесением указанной территории к зоне, подверженной подтоплению.
7. Переселение граждан осуществляется на добровольной основе посредством заключения договоров мены жилых домов и земельных участков на жилые помещения либо предоставления денежной компенсации в соответствии с результатами оценки имущества.
8. Финансирование мероприятий по переселению жителей поселка Заречный осуществлять за счет бюджетных средств.
9. Гражданам, проживающим на территории поселка Заречный, разъяснить, что указанная территория подвержена подтоплению паводковыми водами.
В случае отказа от переселения граждане самостоятельно принимают решение о дальнейшем проживании и несут ответственность за сохранность принадлежащего им имущества.

10. Қоныс аударудан бас тартқан Заречный кентінің тұрғындары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммуналдық қызметтер көрсетуді, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етсін.
11. Осы қаулының орындалуын бақылау Петропавл қаласы әкімінің құрылыс және жедел мәселелер жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
12. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Петропавл қаласының әкімі С. Мұхамедиев
Петропавл қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "26" мамырдағы
№ 1170 қаулысына
1-қосымша
Петропавл қаласының Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды көшіру мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы
Мелехов Сергей Владимирович
Петропавл қаласы әкімінің құрылыс және жедел мәселелер жөніндегі орынбасары, комиссия төрағасы
Қалелов Данияр Ниязбекұлы
"Петропавл қаласы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" КММ-нің құқықтық жұмыс, коммуналдық және ипотекалық тұрғын үйді есепке алу және бөлу секторының бас маманы, комиссия хатшысы
Комиссия мүшелері:
Мәкенов Айдын Есләмұлы
"Петропавл қаласы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" КММ басшысының орынбасары
Баксимов Арман Кеңесарұлы
"Петропавл қаласы әкімдігінің құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" КММ басшысы
Еркін Жомарт
"Петропавл қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" КММ басшысы
Ерханов Марат Түркменұлы
"Петропавл қаласы әкімдігінің экономика және қаржы бөлімі" КММ басшысы
Ысқақов Марат Жақсылықұлы
Петропавл қалалық мәслихатының депутаты
Ғұмар Нұртаза Арманұлы
Петропавл қалалық мәслихатының депутаты
Петропавл қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "26" мамырдағы
№ 1170 қаулысына
2-қосымша
Петропавл қаласының Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды көшіру мәселелері жөніндегі комиссия туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Петропавл қаласының Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды көшіру мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) құқықтық мәртебесін, мақсаттарын, міндеттерін, құрамын, қызметін қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Комиссия азаматтарды Заречный кентінен көшіру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және іске асыру мақсатында құрылатын Петропавл қаласы әкімдігінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Заңнамасын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Петропавл қаласы әкімдігінің қаулыларын және осы Ережені басшылыққа алады.

10. Жителям поселка Заречный, отказавшимся от переселения, обеспечить предоставление коммунальных услуг и доступ к объектам социальной и инженерной инфраструктуры в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Петропавловска по строительствам и оперативным вопросам.
12. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Аким города Петропавловска С. Мухамедиев
Приложение 1
к постановлению акимата города
Петропавловска от "26" мая 2026 года № 1170
СОСТАВ КОМИССИИ по вопросам переселения граждан, проживающих на территории поселка Заречный города Петропавловска
Мелехов Сергей Владимирович
заместитель акима города Петропавловска по строительствам и оперативным вопросам, председатель комиссии
Калелов Данияр Ниязбекович
главный специалист сектора по правовой работе, учету и распределению коммунального и ипотечного жилья ГУ "Отдел жилищно‑коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата города Петропавловска", секретарь комиссии
Макенов Айдын Еслямович
заместитель руководителя КГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата города Петропавловска"
Баксимов Арман Кенесарович
руководитель КГУ "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства акимата города Петропавловска"
Еркин Жомарт
руководитель КГУ "Отдел земельных отношений акимата города Петропавловска"
Ерханов Марат Туркменович
руководитель КГУ "Отдела экономики и финансов акимата города Петропавловска"
Искаков Марат Жаксылыкович
депутат Петропавловского городского маслихата
Гумар Нуртаза Арманұлы
депутат Петропавловского городского маслихата
Приложение 2
к постановлению акимата
города Петропавловска
от "26" мая 2026 года № 1170
ПОЛОЖЕНИЕ о Комиссии по вопросам переселения граждан, проживающих на территории поселка Заречный города Петропавловска
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет правовой статус, цели, задачи, полномочия, состав, а также порядок формирования и организации деятельности Комиссии по вопросам переселения граждан, проживающих на территории поселка Заречный города Петропавловска (далее - Комиссия).
2. Комиссия является коллегиальным консультативно - совещательным органом при акимате города Петропавловска, осуществляющим организацию и координацию мероприятий по переселению граждан из поселка Заречный.
3. В своей деятельности Комиссия руководствуется:
- Конституцией Республики Казахстан;
- законами и иными правовыми актами Республики Казахстан;
- актами Президента и Правительства Республики Казахстан;
- постановлениями акимата города Петропавловска;
- настоящим Положением.

4. Комиссия қызметінің негізгі мақсаты жыл сайын тасқын сумен су басу аймағында орналасқан Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтарды көшіру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру болып табылады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
5. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) азаматтарды көшіру мәселелерін қарауды ұйымдастыру;
2) қоныс аударуға жататын азаматтардың тізбесін қалыптастыру және жүргізу;
3) ұсынылған құжаттарды тексеруді қамтамасыз ету;
4) қоныс аударудың шарттары мен нысандарын айқындауға қатысу;
5) мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
6) қоныс аудару мәселелері бойынша азаматтардың өтініштерін қарау;
7) қоныс аудару процесінде туындайтын даулы мәселелерді реттеу кезінде қарау.
3. Комиссияның өкілеттіктері
7. Жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында комиссия:
1) азаматтардың өтініштерін қабылдайды және қарайды;
2) ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексереді;
3) тәуелсіз бағалау ұйымдарының есептерін қарайды;
4) ұсынылатын көшіру нысаны туралы шешімдер қабылдайды;
5) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және өзге де тұлғалардан мәліметтер сұратады;
6) шарттарды ресімдеу үшін материалдарды уәкілетті органға жібереді;
7) қоныс аударуға байланысты даулы жағдайларды қарайды.
4. Комиссияның өзара іс-қимылы
Комиссия мүшелерінің уәкілетті органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылы:
- азаматтардың өмір сүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- заңды және негізделген шешімдер қабылдау;
- ашықтық пен адалдық қағидаттарын сақтау мақсатында жүзеге асырылады.
5. Комиссияның құрамы және жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссия тақ санда, бірақ кемінде жеті адамнан құралады.
8. Комиссия құрамына мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ келісім бойынша жұртшылық өкілдері кіреді, атап айтқанда:
- Петропавл қаласы әкімінің құрылыс және жедел мәселелер жөніндегі орынбасары (комиссия төрағасы):
Мемлекеттік органның өкілдері:
- "Петропавл қаласы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" КММ басшысының орынбасары;
- "Петропавл қаласы әкімдігінің құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" КММ басшысы;
- "Петропавл қаласы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі" КММ басшысы;
- "Петропавл қаласы әкімдігінің экономика және қаржы бөлімі" КММ басшысы;
- жұртшылық өкілдері (келісім бойынша).
Комиссия хатшысы әкімдік қызметкерлерінің арасынан тағайындалады және дауыс беруге құқығы жоқ.
9. Комиссия құрамы Петропавл қаласы әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.

4. Основной целью деятельности Комиссии является обеспечение организации и координация мероприятий по переселению граждан, проживающих на территории поселка Заречный города Петропавловска.
Поселок Заречный расположен в зоне ежегодного подтопления паводковыми водами.
2. Основные задачи Комиссии
5. Основными задачами Комиссии являются:
1) организация рассмотрения вопросов переселения граждан;
2) формирование и ведение перечня граждан, подлежащих переселению;
3) обеспечение проверки предоставленных документов;
4) участие в определении условий и форм переселения;
5) обеспечение взаимодействия с государственными органами и организациями;
6) рассмотрение обращений граждан по вопросам переселения;
7) рассмотрение в урегулировании спорных вопросов, возникающих в процессе переселения.
3. Полномочия Комиссии
6. В целях реализации возложенных задач Комиссия:
1) принимает и рассматривает заявления граждан;
2) проверяет достоверность представленных документов;
3) рассматривает отчеты оценочных организаций;
4) принимает решения о рекомендуемой форме переселения;
5) запрашивает информацию у государственных органов, организаций и иных лиц;
6) направляет материалы в уполномоченный орган для оформления договоров;
7) рассматривает спорные ситуации, связанные с переселением.
4. Взаимодействие комиссии
Взаимодействие членов комиссии с уполномоченными органами и организациями осуществляется в целях:
- обеспечения безопасности проживания граждан;
- принятия законных и обоснованных решений;
- соблюдения принципов открытости и прозрачности.
5. Состав и организация работы Комиссии
7. Комиссия формируется в нечетном количестве, но не менее семи человек.
8. В состав Комиссии входят представители государственных органов и организаций, а также представители общественности по согласованию, а именно:
- заместитель акима города Петропавловска по строительствам и оперативным вопросам (председатель Комиссии):
Представители государственного органа:
- заместитель руководителя КГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата города Петропавловска";
- руководитель КГУ "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства акимата города Петропавловска";
- руководитель КГУ "Отдел земельных отношений акимата города Петропавловска";
- руководитель КГУ "Отдел экономики и финансов акимата города Петропавловска";
- представители общественности (по согласованию).
Секретарь Комиссии назначается из числа сотрудников акимата и не имеет права голоса.
9. Состав Комиссии утверждается постановлением акимата города Петропавловска.

10. Комиссия хатшысы:
- комиссияның ұйымдастырушылық қызметін қамтамасыз етеді;
- комиссия отырыстарының күн тәртібін қалыптастырады;
- комиссия мүшелерін отырыстардың өткізілетін күні, уақыты және орны туралы хабардар етеді;
- отырыстарға материалдар дайындауды қамтамасыз етеді.
- комиссия отырыстарының хаттамасын жүргізеді;
- комиссияның құжаттамасын сақтауды қамтамасыз етеді;
11. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
12. Комиссия отырысы қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан кезде заңды деп есептеледі.
13. Комиссия шешімдері қатысып отырған Комиссия мүшелері санының көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Комиссия мүшесінің ерекше пікірі хаттамаға қоса беріледі және қарауға жатады.
14. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
15. Комиссия шешімдері Комиссия төрағасы мен мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
16. Уәкілетті мемлекеттік органның атынан өкілдік ететін комиссия мүшесі болмаған жағдайда, дәлелді және өзге де себептер бойынша оны қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз міндетін атқарушы лауазымды адам алмастырады.
6. Азаматтардың өтініштерін қарау тәртібі
17. Заречный кентінің аумағында тұратын азаматтар комиссияға қоныс аудару туралы өтініш береді.
18. Өтінішке қоса беріледі:
- өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (бар болса);
- неке қию туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
- Заречный кентінде мүлікті иеліктен шығаруға және жаңа тұрғын үй сатып алуға жұбайының (зайыбының) нотариалды куәландырылған келісімі (бар болса);
- тұрғын үй-жай мен жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
- жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық паспортының көшірмесі;
- жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтама;
- меншік құқығының туындау негіздемесін растайтын құжаттың көшірмесі (сатып алу-сату, жекешелендіру, мұрагерлік, қабылдау және пайдалануға беру, жария ету шарты, сот шешімі және өзге де құжаттар)
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжаттар.
19. Комиссия ұсынылған құжаттарды қарайды және қоныс аудару мәселесі бойынша шешім қабылдайды.
7. Мүлікті бағалау тәртібі
20. Жылжымайтын мүліктің құнын анықтау үшін бағалау жүргізіледі.
21. Бағалауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті лицензиясы бар бағалау ұйымы жүзеге асырады.
22. Бағалау туралы есепті Комиссия қарайды және қоныс аудару шарттарын анықтауда қолданылады.
8. Азаматтарды көшіру тәртібі
23. Азаматтарды көшіру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерікті негізде жүзеге асырылады.

10. Секретарь Комиссии:
- обеспечивает организационную деятельность Комиссии;
- формирует повестку заседаний комиссии;
- уведомляет членов комиссии о дате, времени и месте проведения заседаний;
- обеспечивает подготовку материалов к заседаниям.
- ведет протокол заседаний Комиссии;
- обеспечивает хранение документации комиссии;
11. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
12. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее половины от общего числа присутствующих членов Комиссии.
13. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от числа присутствующих членов Комиссии. Особое мнение члена Комиссии прилагается к протоколу и подлежит рассмотрению.
14. В случае равенства голосов решающим является голос председателя Комиссии.
15. Решения Комиссии оформляются протоколом, подписываемым председателем и членами Комиссии.
16. В случае отсутствия члена Комиссии, представляющего уполномоченный государственный орган, по уважительным и иным причинам его замещает должностное лицо, исполняющее его обязанности, в соответствии с действующим законодательством.
6. Порядок рассмотрения заявлений граждан
17. Граждане, проживающие на территории поселка Заречный, подают в Комиссию заявление о переселении.
18. К заявлению прилагаются:
- копия документа, удостоверяющего личность заявителя и супруга(и) (при наличии);
- копия свидетельства о заключении брака (при наличии);
- нотариально удостоверенное согласие супруга(и) на отчуждении имущества в поселке Заречный и приобретения нового жилья (при наличии);
- копии правоустанавливающих документов на жилое помещение и земельный участок;
- копия технического паспорта объекта недвижимости;
- справка о зарегистрированных правах на недвижимое имущество;
- копия документа, подтверждающего основание возникновения права собственности (договор купли-продажи, приватизации, наследования, приемки и ввода в эксплуатацию, легализации, решение суда и иные документы)
- иные документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
19. Комиссия рассматривает представленные документы и принимает решение по вопросу переселения.
7. Порядок оценки имущества
20. Для определения стоимости недвижимого имущества проводится оценка.
21. Оценка осуществляется оценочной организацией, имеющей соответствующую лицензию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Отчет об оценке рассматривается Комиссией и используется при определении условий переселения.
8. Порядок переселения граждан
23. Переселение граждан осуществляется на добровольной основе, в соответствии законодательством Республики Казахстан.

24. Қоныс аудару келесі жолдармен жүзеге асырылуы мүмкін:
1) жылжымайтын мүлікті айырбастау шартын жасасу;
2) ақшалай өтемақы төлей отырып, жылжымайтын мүлікті сатып алу.
25. Комиссияның шешімі негізінде уәкілетті орган тиісті шартты ресімдейді. Мүлікке арналған құжаттардың түпнұсқалары шартты ресімдеу үшін уәкілетті органға беріледі.
26. Мүлікті беру және тұрғын үй-жай беру не өтемақы төлеу жасалған шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
27. Шартқа қол қойылғаннан кейін тараптар берілген мүлікті пайдалану құқығынан айырылады.
28. Меншік құқығының ауысуы белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуге жатады.
9. Тұрғын үй беру тәртібі
29. Азаматтарға "Заречный кентінің тұрғындарын көшіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Петропавл қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде мемлекеттік тұрғын үй қорынан жайлы тұрғын үй беріледі.
30. Тұрғын үй берілген кезде азаматтар Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй кезегінен шығарылуға жатады.
31. Азаматтар өтінішті қарау кезінде жалғыз болып табылатын жалға берілетін-коммуналдық тұрғын үйде тұрған жағдайда, тұрғын үй "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жалдау шарты негізінде беріледі.
32. Тұрғын үй беру кезінде мыналар ескеріледі:
- иеліктен шығарылатын тұрғын үй-жайдың жалпы ауданы;
- бағалау нәтижелері бойынша иеліктен шығарылатын мүліктің құны.
33. Тұрғын үй-жай иеліктен шығарылатын жылжымайтын мүліктің жалпы алаңына сәйкес қосымша алаңдар (шаршы метр) берілместен ұсынылады.
34. Бір шаршы метрдің құны 380 000 (үш жүз сексен мың) теңге мөлшерінде белгіленеді.
35. Заречный кентінің аумағында меншігінде жылжымайтын мүлкі бар шетел азаматтарына мүлікті бағалау туралы есепке сәйкес ақшалай өтемақы төленеді.
36. Шарттар жасасу бойынша Заречный кентінің аумағында орналасқан жылжымайтын мүлікке және жер учаскелеріне меншік құқығы тоқтатылады. Көрсетілген мүлік тапсыру актісі бойынша Петропавл қаласы әкімдігінің уәкілетті органына берілуге тиіс.
37. Мүлікті берген сәттен бастап оны пайдалануға жол берілмейді. Мүлікті пайдалануға жол берген адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
10. Шешімдерге шағымдану
38. Комиссияның шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.

24. Переселение может осуществляться следующими способами:
1) заключение договора мены недвижимого имущества;
2) выкуп недвижимого имущества с выплатой денежной компенсации.
25. На основании решения Комиссии уполномоченный орган оформляет соответствующий договор. Оригиналы документов на имущество передаются в уполномоченный орган для оформления договора.
26. Передача имущества и предоставление жилого помещения либо выплата компенсации осуществляется в соответствии с заключенным договором.
27. После подписания договора стороны утрачивают право пользования переданным имуществом.
28. Переход права собственности подлежит государственной регистрации в установленном порядке.
9. Порядок предоставления жилья
29. Гражданам предоставляется благоустроенное жилье из государственного жилищного фонда на основании постановления акимата города Петропавловска "О дополнительных мерах по переселению жителей поселка Заречный".
30. При предоставлении жилья граждане подлежат снятию с очередности на жилье в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.
31. В случае проживания граждан в арендно-коммунальном жилье, являющемся на момент рассмотрения заявления единственным, жилье предоставляется на основании договора найма в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
32. При предоставлении жилого помещения учитываются:
- общая площадь отчуждаемого жилого помещения;
- стоимость отчуждаемого имущества по результатам оценки.
33. Жилое помещение предоставляется в соответствии с общей площадью отчуждаемого недвижимого имущества без предоставления дополнительных площадей (квадратных метров).
34. Стоимость одного квадратного метра устанавливается в размере 380 000 (триста восемьдесят тысяч) тенге.
35. Иностранным гражданам, имеющим в собственности недвижимое имущество на территории поселка Заречный, выплачивается денежная компенсация в соответствии с отчетом об оценке имущества.
36. По заключения договоров право собственности на недвижимое имущество и земельные участки, расположенные на территории поселка Заречный, прекращается. Указанное имущество подлежит передаче уполномоченному органу акимата города Петропавловск по акту-приема передачи.
37. С момента передачи имущества его использование не допускается. Лица, допустившие использование имущества, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Обжалование решений
38. Решения Комиссии могут быть обжалованы в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

11. Қорытынды ережелер
39. Азаматтардың құжаттары комиссия материалдары ретінде қалыптастырылады және белгіленген тәртіппен сақталуы тиіс.
40. Комиссияның қызметі Петропавл қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде тоқтатылады.
41. Осы ереже бекітілген күннен бастап күшіне енеді.

11. Заключительные положения
39. Документы граждан формируются в материалы Комиссии и подлежат хранению в установленном порядке.
40. Деятельность Комиссии прекращается на основании постановления акимата города Петропавловска.
41. Настоящее Положение вступает в силу со дня его утверждения.